Zub za oko, modřinu za zub

19. 05. 2013 | 17:00
Přečteno 11113 krát
V roce 1931 publikoval Kurt Gödel větu o neúplnosti teorie množin, kterou dokázal, že není možné vytvořit soubor axiomů, soubor základních nezpochybnitelných tvrzení, které by byly dostačující pro zodpovězení každé matematické otázky. Ukončil tím úsilí matematiků a logiků o vytvoření konzistentní a úplné matematické teorie.

V každém konzistentním axiomatickém systému schopném popsat přirozená čísla existuje nerozhodnutelné tvrzení. Vždy musí něco chybět.

Společenskou analogií k matematickým axiomům jsou hodnoty, podle kterých můžeme posuzovat každou společenskou aktivitu. Věřím, že naší povinností je hodnoty neustále zkoumat a formulovat. Jejich postulací a následováním se pak přiblížíme k co nejkvalitnějšímu fungování lidské společnosti. Hodnoty jsou základní stavební kameny, které ale nikdy nemohou tvořit definitivní uzavřený systém. I ve společnosti platí neúplnost - vždy budou existovat „nerozhodnutelná tvrzení“, tedy činy, které nelze na základě postulovaných hodnot přijmout ani odmítnout.

Otázkou je, jaké hodnoty jsou právě v tuto chvíli pro naši zemi zásadní. Co je pro nás důležité? Je to "ubavení se k smrti", jak o tom psal Neil Postman ve stejnojmenné knize o pokleslé televizní zábavě? Nebo je tou nejvyšší hodnotou honba za úspěchem? Či si více vážíme třeba sousedských vztahů nebo činů, které se - často mimo zorné pole médií - dějí ve prospěch slabých a potřebných? Nejsou náhodou právě takové příklady mnohem víc smysluplné, inspirující a podněcující nás ke shodě?

Pevně věřím, že naším posláním, v matematické formulaci tou nejsprávnější účelovou funkcí, je snaha o maximalizaci celkového užitku lidské společnosti. Užitek lidské společnosti definuji jako součet současného a budoucího užitku každého člověka. Jsem přesvědčen, že jedna z klíčových hodnot pro maximalizaci celkového užitku lidské společnosti je spravedlnost.

Spravedlnost v žádném případě neznamená „oko za oko, zub za zub“. Tento koncept považuji za překonaný. Co takhle raději „zub za oko, modřinu za zub“? Z logiky navrženého konceptu vyplývá, že k ostatním přistupujeme o stupeň lépe, více pozitivně, než bychom dělali standardně. Druhému tak zkrátka dáme šanci pozitivně překvapit. Podobný přístup je potřeba k dosažení kvalitní komunikace napříč společností, k odstranění předsudků a „negativních filtrů“, které jsou u nás stále velmi silné.

Otevřená komunikace s minimem předsudků, s otevřenou myslí a s tolerancí vůči druhému je klíčová pro nastoupení cesty k pozitivní společnosti.

Rád bych vás pozval ve čtvrtek 23. května do Malostranské besedy na další besedu z cyklu Besedy v Besedě, kde tentokrát budu diskutovat s Liborem Malým, zakladatelem serverů Jobs.cz, Práce.cz a projektu Hearth.net.

Přijďte a bavte se.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Honza napsal(a):

A to má být jako co?? Nechápu smysl akce. To jakože tuneláře odměníme trafikou a dámě k dispozici nějaký bohatý ostrov v daňovém ráji, příp. uzákoníme, že když někdo udělá hodně závažný trestný čin a odvolá se na to, jak má rád své děti, bude mu zajištěna beztrestnost?
Všechny tyhle spolky, co vytrubují do světa "převratné idee" (např. mateřská pro muže obligatorně a pod. žvásty) je třeba předem zakázat.
Jestli chcete převratnost, začněte u převratu: vyžeňte tu zlodějskou chásku co krade až se jim od bank v ráji práší, už včera!
19. 05. 2013 | 17:13

butcher napsal(a):

Ledvinu za 4o tisic.
19. 05. 2013 | 17:14

Občan napsal(a):

Mohl by pan Stejskal laskavě vysvětlit, proč komerční článek pana Janečka není označen jako komerční článek a proč je uveřejněn jako blog?

http://www.pozitivnievoluce.cz/cs-CZ/besedy-v-besede.html
19. 05. 2013 | 17:16

vasja napsal(a):

Jestli tam prodáváte aj hrnce, tak přídu.
19. 05. 2013 | 17:22

Deus ex machina napsal(a):

občane, ty jsi typickej bolševickej... http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Kverulant Běž na novinky nebo k vlkovi, tam ti bude dobře.
19. 05. 2013 | 17:47

Baba Jaga napsal(a):

Tak blog hezky začíná matematikou - až jsem myslela, že matematický model k odstranění krize je již na světě. A ono pozvánka za mírné vstupné.
Pro venkovany z dáleka už záznamy nebudou, když z první besedy asi zveřejněn není?
Jsem velmi zvědavá, čím Pozitivní evoluce překvapí. Třeba už v příštích volbách.
19. 05. 2013 | 17:49

aga napsal(a):

Janečku, člověče, a co když je mi zub milejší než oko, a ze všeho nejmíň chci modřinu? Hodnota takových věcí je subjektivní, a vaše matematické formulky jsou na ni krátké, to však vy, jako robotek, nemůžete vůbec pochopit.
19. 05. 2013 | 18:07

David napsal(a):

Pro nastoupení cesty k pozitivní společnosti bychom mohli místo matematických vzorečků zavést třeba jakési SOUTĚŽENÍ - předhánění se, ve SLUŠNÉM chování vůči druhým lidem.
19. 05. 2013 | 18:14

Tomáš napsal(a):

Aga: robotek jsi možná tak ty :)
19. 05. 2013 | 18:15

modrozub napsal(a):

Vždycky, když nechtějí něco řešit (aby nebylo chudoby. například) vzpomenou si na chudáka Gödela.
Pro jistotu je pod Janečkovým sebereklamním textem i alternativa pro ty, kteří na všechno neskočí: "Kdo je doopravdy ten všemohoucí Bůh?" jesusnet.com.
Pro ty úplně nedůvěřivé pak výklad karet Madam(e?) Lenormand.

Nějak ten Janeček a Babiš začli moc brzo.
Janečkovy proklamace se stávají průhlednými a Babišovo 52 se zaplétá do neprůhledných zájmových tahanic.

Tady se zas dohadují, kdo je robertek.
19. 05. 2013 | 18:56

zakázt, zavřít, rozprášit napsal(a):

Honza
A jestli ne předem, tak aspoň zadem.
19. 05. 2013 | 18:58

Eddie napsal(a):

David napsal(a):

Pro nastoupení cesty k pozitivní společnosti bychom mohli místo matematických vzorečků zavést třeba jakési SOUTĚŽENÍ - předhánění se, ve SLUŠNÉM chování vůči druhým lidem.

-----------

Skvělý nápad. Blbečkům nahoře bych "SOUTĚŽENÍ - předhánění se, ve SLUŠNÉM chování vůči druhým lidem" dala PLNIT POVINNĚ S NÁŠUPEM A JEŠTĚ UZÁKONĚNÝM V ÚSTAVĚ. Při neplnění povinností bych je vyhnal do mrazu v nedbalkách a nechal tam.Ať si pomůžou, jak můžou. Jiní také nemají na výběr. Tak ať si (j)elita užijí samostatnosti bez pomoci a v ostrakizaci.
19. 05. 2013 | 20:26

Petr N* napsal(a):

Něco mi na tom konceptu nesedí. Budu o těch slovech přemýšlet.
19. 05. 2013 | 20:51

Klaus napsal(a):

A co je za strelbu airsoftem?
19. 05. 2013 | 21:07

Emissary napsal(a):

Karel Janeček,

Vy jste prý „brilantní“ matematik, pokud se nemýlím. O to víc je zarážející, jak s matematikou manipulujete.

„Či si více vážíme třeba sousedských vztahů nebo činů, které se - často mimo zorné pole médií - dějí ve prospěch slabých a potřebných? Nejsou náhodou právě takové příklady mnohem víc smysluplné, inspirující a podněcující nás ke shodě?“

Nic proti sousedským vztahům na každé úrovni, to osvobozuje. Jen mi chybí definice, co jsou podle Vás „slabí a potřební“. Jsou to lidé, kteří bezostyšně vysávají sociální stát, nikdy nebudou pracovat, a ti hloupí socialisté jim pořád přejí, až sociální stát zlikvidují a situace stvoří válku?

Jsou to ti, jenž pracovat nemohou a je jim třeba pomáhat? Ale co se stane, když tato genetická anomálie bude pokračovat až do fáze, kdy těch slabých a potřebných bude mnohem víc než těch, kteří by potenciálně mohli pomáhat? Vy jste matematik a okrajové podmínky zřejmě umíte spočítat. Tak proč taková přetvářka?

Nebo jsou to ti, jenž tuto pomoc sprostě využívají, aniž by museli? A kolik je všech suma teď a kolik bude za sto let?

Vy si tady píšete, píšete, cosi děláte, tváříte se vznešeně, ale nezlobte se. Mě připadáte jako chodící klišé, to i v případě, když myslím pořád pozitivně..
19. 05. 2013 | 21:24

Kvantita a rychlost je kvalita ztrát napsal(a):

2 monokly za 1 den fofrspekulací, které reálně nic nepřinesou.
19. 05. 2013 | 22:05

Čochtan napsal(a):

Emissary,
výňatek z dopisu do časopisu "Moderní vyučování" číslo 5/2003:

".......- Druhým extrémem je, že cíle školy, doučovat všechny žáky tak, aby mohli absolvovat 9. ročník ZvŠ, se dostává do rozporu s přáním většiny romských rodičů. Ti si nepřejí doučování ani další vzdělávání svých ratolestí na střední škole. Oni chtějí žít ze sociálních dávek a podpor. Tak prezentují svá přání rodiče i někteří žáci. I tací, kteří dosahují na naší škole vynikajících výsledků v estetickovýchovných předmětech a zájmových činnostech na úrovni místní až mezinárodní, naši sportovci s medailovými výkony na vrcholových mezinárodních soutěžích nemají o vzdělávání hlubší zájem. Cíl být doma, nic nedělat a pobírat sociální dávky.
-
Věřte, že nám je z toho smutno.
Autorka je ředitelka SpŠ, Husova 784, 464 01 Frýdlant

To je potvrzení toho co píšeš. potvrzení od nejpovolanější osoby, která ví o problému mnohem víc, než celá vládní rada pro začleňování nezačlenitelných.
19. 05. 2013 | 22:10

Čochtan napsal(a):

"..Jsou to ti, jenž UŽ pracovat nemohou a je jim třeba pomáhat?.." Ta dvě písmena UŽ jsou velice důležitá !
Těm, kteří pracovat nechtějí se nesmí pomáhat !
Humanismus vůči parazitům je sprostý zločim vůči jejich nedobrovolným živitelům.
Humanismus vůči zlodějům a lupičům je sprostý zločin vůči jejich obětem.
19. 05. 2013 | 22:20

Emissary napsal(a):

Čochtane,

zdravím také.

Oni to také ví, jen jsou pokrytci a zajímají se jen o sebe. Tento stát, tvrdě pracující lidé, národ. To vše je jim ukradené, budoucnost je nezajímá. A když zajímá, pak jen jejich vlastní. A to bohužel platí všude, kde lidská existence byla vyjmutá z přirozeného cyklu a byla z korektně politických důvodů, jenž zahájili komunisté a po nich socialisté je nebetyčně zdokonalili, začleněná do nepřirozeného výběru, který vždy musí končit kolapsem.
19. 05. 2013 | 22:30

Čochtan napsal(a):

Emissary,
lidi se dají rozdělit do dvou skupin.
Jedni jsou slušní, protože slušnost je v jejich povaze, protože jsou tak vychováni.
Druzí se chovají slušně jen když mají strach se chovat neslušně.
Takže je nutné těm neslušným nahnat strach. Politikům a podnikavcům (pozor neplést s podnikately!) strach o peníze a majetek nenaženeme. Ti to mají ulité někde na Bahamách. Takže zbývá strach o život. Ten v tresoru banky neschovají. Jen ten strach z nich udělá slušně se chovající lidi. Bohužel.
19. 05. 2013 | 23:05

Občan napsal(a):

Pane Janečku,
a) moc jste to s tou svou sektou uspěchal. Češi na sekty nikdy nebyli moc stavění a na to, aby do nich lezli, ještě neryjí držkami v zemi dost hluboko.
b) tady nejste v USA. V ČR ještě příliš mnoho lidí ví, že za socíku se měli lépe a že se slušností a poctivostí dojdou tak leda do (self-censored). Přesto jsou slušní a poctiví a nepotřebují na to žádného "duhově evolučního" guru; zejména ne fofrspekulanta.
20. 05. 2013 | 07:09

cadynaki all napsal(a):

Janeček si evidentně "šlehnul" a výsledek je tato "pozitivní blitka".
20. 05. 2013 | 08:06

neo napsal(a):

Občan napsal :
"V ČR ještě příliš mnoho lidí ví, že za socíku se měli lépe a že se slušností a poctivostí dojdou tak leda do (self-censored). "

Tak už se nedivim názorům a chování tohoto člověka.
Krást, podvádět, být neslušný, to je jeho krédo a pak vybuduje zase ten super socík.

Co na tom, že ti postiví a slušní budou opět trpět, to ho nezajímá.

no, naštěstí těch slušných a poctivích je pořád dost a já jen doufám, že zlých, agresivních, sprostých a jinak morálně deformovaných lidí jako je Občan bude ubývat.
20. 05. 2013 | 08:26

antisoudruh napsal(a):

„zub za oko, modřinu za zub“
Krásná představa pane Janeček! Bohužel pane Janeček, soudě dle poslední předvolební kampaně, většina lidí u nás preferuje spíše „oko za zub, zub za modřinu“.
Na první větu reagují lidé s "nedůvěrou" - viz mnohé komentáře shora.
20. 05. 2013 | 08:33

antisoudruh napsal(a):

neo,
já bych to viděl obdobně. V reálném socialismu vychovaní lidé pomalu vymírají. To mne nechá doufat, že atmosféra nenávisti, závisti a bezkulturnosti bude ustupovat.
Když mi někdo řekne, že se za socíku měl lépe, tak mi není jasno, co tím myslí. Asi se mu chce nazpět do fronty na maso a na banány. Na druhé straně chápu, že výchova v reálném socialismu nebyla zrovna nejlepší přípravou na život v demokracii a tak holt mají někteří staroušci a stařenky problémy. Mám na mysli staroušky a stařenky duchem.
20. 05. 2013 | 08:59

Tužka napsal(a):

Tužka napíše,....když si do Gaussova grafu pravděpodobnosti dáme dvě veličiny,.....počet lidí a jejich stejný počet dobrých a stejný počet protikladných špatných vlastností,......křivka nám ukáže, že nejvíce je těch, co to mají půl na půl. Lapidárně řečeno, z poloviny jsou dobří a z druhé poloviny špatní.

Ale Gaussova křivka se blíží, zdůrazním, že blíží k veličině, kterou bych označila jako nositelé téměř absolutního dobra, dobrých myšlenek, dobrých skutků,.....

Tak si kladu často otázku, kde jsou, tito jedinci,....podle grafu je jich ve společnosti mizivé množství,...ale jsou,....

Co když,.....pan Karel Janeček,...... no nic,....doplňte co libo, a prohlédněte si Gaussovu křivku pravděpodobnosti.......

Bohužel, ukazuje, že je ve společnosti v protikladu těch dobrých a čestných jedinců i odpovídající množství gaunerů a grázlů,......a občas se najde takový jedinec, který se svými skutky blíží, jen blíží,....pojmu absolutní zlo v lidských vlastnostech.

Tak to funguje,...s tím nic nanaděláte. Výpočty pravděpodobnosti nelžou, jsou během lidské společnosti ověřeny a prověřeny.

Kam jen na té Gaussově křivce umístit bod pod označením pan Karel Janeček, toť ta kardinální otázka rozhodnutí.

Pane Janečku, máte rád matematiku,....doufám, že jsem se Vás příliš nedotkla svou tuhou a touhou, udělat z Vás bod na Gaussově křivce pravděpodobnosti. Tužka.
20. 05. 2013 | 09:31

karel napsal(a):

Já myslím, že to pan Janeček myslí dobře a my by jsme mu měli pomoci.
20. 05. 2013 | 09:48

Kvantita a rychlost je kvalita ztrát napsal(a):

Podle Godela je liberální ekonomie se svými axiomy zdroj zlojedů.
20. 05. 2013 | 09:48

Dušan Čech napsal(a):

Je mi smutno když si čtu ty až nenávistné komentáře k svobodným projevům pana Janečka, člověka, který se nám snaží pomoci. Co udělal tak špatného, že si zaslouží tak negativní odezvu? Něco jiného je konstruktivní oponentůra, to je to co by pozitivní evoluci dle mého prospělo a dnes chybí, bohužel tedy i proto, že na stránkách pozitivní evoluce je jakákoli oponentůra nežádoucí a okamžitě mazána. Ale já stále panu Janečkovi věřím jeho dobré úmysly a proto mu fandím!
20. 05. 2013 | 09:50

český maloměšťák napsal(a):

Emissary napsal(a):
Čochtane,

zdravím také.

Oni to také ví, jen jsou pokrytci a zajímají se jen o sebe. Tento stát, tvrdě pracující lidé, národ. To vše je jim ukradené, budoucnost je nezajímá. A když zajímá, pak jen jejich vlastní. A to bohužel platí všude, kde lidská existence byla vyjmutá z přirozeného cyklu a byla z korektně politických důvodů, jenž zahájili komunisté a po nich socialisté je nebetyčně zdokonalili, začleněná do nepřirozeného výběru, který vždy musí končit kolapsem.
19. 05. 2013 | 22:30
xxxxxxxxxxxxxx
Pane Emissary, jak byste si tedy - coby jistě nekomunista a nesocialista /co jste vlastně dělal před rokem 1989 - v disentu žádný Emissary nepůsobil ??/...jak byste si představoval ten přirozený výběr lidské existence ?
Odpovězte, popište. Nestyďte se - klidně to napište od srdce. Dnes se již nemusíte bát mluvit a psát.
20. 05. 2013 | 09:58

tyč na dráždění opic napsal(a):

neo
"ti postiví budou opět trpět" je druh katolického freudovského přeřeknutí.
Ti postiví, ať už dobrovolně nebo nedobrovolně trpí za každého režimu, protože naletěli.
Lidé s jasným rozumem vidí, že když pro ně společnost nemá placenou práci, nějak rodině peníze opatřit musí.
Protože to je jejich první zodpovědnost.
Tak halt občas u nějaké benzínky mají pech.

Socík byla, v té době již obsoletní, industriální společnost s pevným rámcem.
Ten privatizátoři zrušili (vyhnout se tomu nedalo, otázka je, zda u toho bylo nutné všechny demoralizovat) a místo něj zavedli chaos řízený z několika gangsterských center,
Chaos v kterém se všechno obrací k horšímu.
Některým diskutujícím ale stačí banán (nrjím, jsou nezdravé).
20. 05. 2013 | 10:14

český maloměšťák napsal(a):

Pokud vás z České pošty vyrazí kvůli tomu, že neprodáte 3 životka za měsíc....tak jakýpak nepřirozený výběr.
Spíše Kocourkov - organizovaný Drábky, Hanákovými, Kalousky , Kuby a podobnými individui s cílem snížit cenu např. ČP.
Hezký článek opět vysoustruhoval jeden na Patrii :

http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2337573/czechonomie.html

http://www.bankofengland.co.uk/publications/pages/news/2012/067.aspx

ale :

http://www.telegraph.co.uk/finance/personalfinance/borrowing/mortgages/9907523/Funding-for-Lending-Scheme-Winners-and-losers.html
20. 05. 2013 | 10:14

Klaus napsal(a):

Pane Janečku,
kroky ke spravedlnosti a kudz vede jediná cesta ?

1.Výchova ve školkách, školských zařízeních a rodině (tady to začíná)

- ihned zavézt do škol předmět "slušné chování - morálka -
křesťanské hodnoty apod.

- Zaměřit se na důkladnou výuku pouze jednoho světového jazyka
- Zaměřit se důkladně na výuku matematiky ( ale hravou formou)
- Pracovat aktivně s rodinami škola versus rodiče ( intenzívní
konzultace školského psychologa a rodiny)

2. Max. možné oddělení politiky a soukromého sektoru

- Jediný veřejný účet politických stran s max. transparentností

- Znemožnit působení velkopodnikatelů v politických stranách
3. Max. efektivní stát - minimalizace krádeží veřejných
prostředků

- novelizace zákonných norem dávající prostor ke klientelismu -
korupci

- Max efektivní zákon o státní službě v zájmu daňového
poplatníka ( obrovské sankce úředníkovi za porušení pravidel
a velké odměny v případě upozornění na podvody a za úsporu
nákladů veřejných prostředků / motivace a sankce)

- Majetková přiznání od cca 3 mil Kč
- Registrační pokladny

a další KOMPLEXNÍ opatření, které musí být přijata souběžně, jelikož nelze řešit věci povrchně a diletantsky, jak se to děje v posledních 23 letech.
20. 05. 2013 | 10:26

neo napsal(a):

tyč na dráždění opic:

nesouhlasím. Jsem poctivý a netrpim.
A nejde o banány.
20. 05. 2013 | 11:23

Karel Mueller napsal(a):

Pane Janeček,
trochu bych Vás upřesnil: Podle Goedela můžete vytvořit bezesporný systém, ale nebude úplný (jinak by ostatně matematika nemohla existovat). Pokud však budete vytvářet etický systém, tak bude obsahovat vnitřní rozpory už na samém počátku, lze to říct tak, že neexistuje bezesporný etický systém.
20. 05. 2013 | 12:46

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy