Knedlíková kalkulačka

20. 01. 2011 | 23:53
Přečteno 4966 krát
Je božské vnořit ruce do chladné mouky, špičkami prstů promáčknout žloudek, nahmatat lepkavý bílek, pár vteřin nechat na hřbetu ruky poskakovat nakrájené kostičky housky a pak pozvolna hníst a hníst… Je to tak atavisticky opojné, že i otřískanou mísu nazývám díží.

Takovej poctivej českej houskovej knedlík, žádná měchuřina, říkám si zálibně a natřásám, fackuju a převaluju těsto v míse… Současně mi do pravého ucha vstupují oduševnělé hlasy zpravodajského kanálu televize, který mám doma ze zvyku puštěný skoro pořád, a skloňují do zblbnutí slova jako škrty, úspory, omezení, redukce platů o deset procent, až mě začíná být z představy nepřiměřeně utaženého opasku mdlo. Levé ucho je přitom už už připraveno vypustit tu informaci z hlavy zase ven, ale kde nic tu nic, v hlavě se zasekla a ven nevychází.

Deset procent, deset procent…., brblám sama k sobě nad mísou. Nikomu se to přece nelíbí, to je jasný, ale pochop, že je to spravedlivý, jestliže ty přijdeš o dva tisíce, jinej přijde třeba o pět.
Těsto už má pěknou konzistenci, radost pohledět. Bude to vzorovej knedlík.
No, jo! Jenomže pro mě znamenají ty dva tisíce z dvaceti víc, než pro jiného pět z padesáti, sděluji rozhořčeně do díže.
Seš blbá? Vstupuje neuctivě do monologu můj mozek vytrénovaný logikou sudoku. Už se tě někdy někdo zeptal, jestli je těžší kilo železa nebo kilo peří?
Jo…, přiznávám neochotně, a taky už mě nikdo podruhý nenachytá. Já přece vím, že je kilo jako kilo a deset procent jako deset procent, ale stejně mám pořád pocit, že ne všechno, co je exaktně zprůměrovaný a zkalkulovaný, je už automaticky spravedlivý.Přehazuju si již dokonale prohnětenou hmotu z ruky do ruky.

Tak hele…, s rukou od těsta chňapu po tužce. Jestli to teda potřebuješ hodně názorně, spočítej si to na knedlících. Jedna porce, to jsou řekněme čtyři pěkný knedlíkový kolečka, může stát s malou rezervou, aby se to dobře počítalo, 10 kaček. To je jedna dvoutisícina z mýho platu a z platu někoho, kdo má třeba padesát tisíc, je to jen jedna pětitisícina…
No a co jako.., oponuje státotvorně můj mozek. Ten s tím vyšším platem zas těch knedlíkových koleček zaplatí víc, nemyslíš?
No…, to jo, jenomže z jeho platu je dvoutisícina celých 25 kaček. Takže pro mě je těch 10 Kč za jednu porci knedlíků právě tolik, jako by pro něj byla porce knedlíků za 25!
Tak vidíš, chválí mě záchvěv mých mozkových buněk, vyšší příjem, dražší knedlík...
Houbeles, bouřím se, dyť on koupí porci knedlíků taky za deset! A naopak, holenku, porce knedlíků za 10 Kč je pro něj tak laciná, jako… . počítám pětitisícinu z mého platu…, no jasně, jako kdyby pro mě byla za 4 Kč. Ale já ji mám přitom taky za deset!

Ťuk, ťuk, ťuk…, ťuká můj mozek na moje čelo zevnitř. Tahle ženská logika…, ach jo, slepičí polívku z tebe uvařit!
Asi má pravdu, vždyť jsem byla vždycky na matiku pitomá. Odtrhávám od dlaně tužku přilepenou těstem. Vzdávám to. Jen si poslužte, naši milí vládcové, od každého z nás si vezměte spravedlivě deset procent, kohoutovi štědrovku, hrachu jeho družce…. , amen.Hladový syn strká netrpělivě hlavu do dveří: Matko, kde to vázne? Házím neprodleně úhledné šišky do vroucí vody, alespoň něco trochu umím, říkám si přitom skromně, pokorně a zahanbeně.

Jauvajs! Z hrnce provokativně vyšplíchla vařící kapka a to mě teda naštvalo.

Ne, ne a ne, stejně to není spravedlivý!!! Vždyť před tou nedobrovolnou obětinou, kterou mají státní zaměstnanci přispět k sanaci státního rozpočtu, jsou si dočista rovni, tady se žádné zásluhy, um, délka praxe, vzdělání nebo kdoví co ještě nepočítá. Ne procenty, ale nějakým knedlíkovým koeficientem s progresivním obloukem sazby by se mělo vyměřit, kolik má kdo položit na oltář vlasti. Takhle budou, a to se teda styďme, uklízečky platit víc než manažeři, samozřejmě nikoliv v absolutní výši srážky, ale v jejím poměru k ceně životních potřeb. Knedlíková kalkulačka to říká jasně! A basta!

Krájím. Na průřezu mozaika jak kaleidoskop. Jo a ještě jsem chtěla dodat, že k světlým houskám doporučuju nakrájet do knedlíků vždy jednu tmavou…

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Viola napsal(a):

Krásné knedlíky,

to jsou všechny Vaše práce? A proč už je tu zase řeč o knedlíkách?
21. 01. 2011 | 00:11

Al Jouda napsal(a):

K těm knedlíkům ještě přidejte guláš !
21. 01. 2011 | 00:13

skeptický napsal(a):

Autorce děkuji

K seznamu mých knedlíků přidávám kledeňský vidlík.
Ostatní jsou :

Kouskový hnedlík
Klemborový bradlík
Klenutý kydlík
Knedlovarský karlík
Kleněný pldlík
Knepicový krudlík
Knátrový jedlíček
21. 01. 2011 | 01:16

skeptický napsal(a):

P.S.
Bože můj,zapomněl jsem klepatý chnudlík.
Je potěšení číst někoho,kdo dle popisu poskakujících kostiček měl ruce v díži.
O knedlících může psát kdejaký obejda,ale udělat knedlík,holenkové,je kumšt.Ne to kupované svinstvo,nebo to,co vám strčí pod nos v restauraci.
21. 01. 2011 | 01:25

skeptický napsal(a):

P.P.S.

Aby nepraskaly je dobré uhladit mokrýma rukama.Čím více housky,tím lepčí.Houska lepší tvrdší.To jsou vlastně kosti,těsto je tělo.
Chce to vyzkoušet prášek do pečiva,ne všechny jsou dobré.
21. 01. 2011 | 01:34

Anita napsal(a):

Jak jsem pochopila tedy nejde o jídelníček a nabídku knedlíků., že to není vůbec o knedlíku. Krásně napsaná úvaha s nadsázkou (kterou zbožňuji) než zdlouhavé články plné nejasných čísel rádo by vědecky podaných.
Tady je o spravedlnosti. To je, ale polemika, jestli ten s tím padesatitisícovým platem má opravdu ten plat zasloužený, neboť vykonává zodpověsnou práci a nebo na úkor svého času tráví více hodin v práci. Možná, že pak musí více využívat služby a to kolečko knedlíku ho stojí i pětkrát víc, než když by si ho vařil sám.
Na druhé straně zase nevím jestli kuchařka jako statní zaměstnanec s podstatně nižším platem než úředník bude-li o tisíc korun mít menší plat nebude to pro ní zcela likvidační, jestli bude vůbec schopná zaplatit nájem a zaobstarat domácnost, protože už tak, je třeba její rozpočet napnutý a s neustálým zvyšováním cen?
Pravda je, že já nevím jak byly platy zvyšovány státním pracovníkům a jak velký rozdíl je mezi minimální mzdou, za kterou tu většina lidí u soukromníků musí dřít, ale zkusím hádat minimálně jednou tolik a to jsem byla ve svém odhadu průměrného platu uředníka hodně při zemi. Pokud by chtěl někdo užít tu vulgaritu "kdyby se učil, mohl být také úředníkem a ne nádeníkem" vyvedu ho z omylu. Většinou je to " kdyby měl známosti, tak by měl i dobrý flek"
Tak nevím, tohle už moc optimisticky laděný není a co s tím ? Nezbývá než konstatovat, že spravedlnost není.
21. 01. 2011 | 02:53

skeptický napsal(a):

Uč se vole,budeš pánem,budeš jezdit tatraplánem.Měj samé jedničky,budeš úředníkem na poště.
Když budeš blbej,a nebudeš nic umět,budeš mejt kravám ocasy,kroutit volantem,nebo pudeš ke dráze.

Ctnost je svou vlastní odměnou.Takový úředník na tom není zas tak špatně,může si domů z práce nosit tužky a svorky na papír,kolik chce.

Spravedlnost by byla,kdyby všichni dostali šlechtické tituly,taková rovnost na nejvyšší úrovni.Myslím,že už to napadlo kdysi E.M.Remarqua,místo aby byl každý jen občan.
Já v tom článku radši vidím ty knedlíky.
Spravedlnost jsme tu měli 40 let,a každý remcal.Ale měli jsme se rádi,a soudružsky si tykali.
21. 01. 2011 | 03:58

skeptický napsal(a):

P.S.
Trestanec Šejba kvůli knedlíku stávkoval.
21. 01. 2011 | 04:00

katerinabeckova napsal(a):

ad Viola: Knedlíky na obrázcích vařili "U Googlů"
ad Skeptický: dělám knedlík přesně jako Vy a na jeho kvalitu mám stejný názor
ad Anita: ano, podstatou textu je skutečně ta úvaha o spravedlnosti ve škrtech a redukcích platů, které nesmějí být trestem (tedy ne o odměnách, nebo v dani z příjmu), ale protože nejsem ekonom, je založená jen na pocitu a intuici, možná byly na podobná témata napsány celé studie, o nichž netuším ani zbla, proto to zlehčení knedlíkem...
21. 01. 2011 | 07:13

Pepa Řepa napsal(a):

Dokonalý blog.Hřebejk by z toho udělak film.

Že by byla paní kurátorka absolventkou knedlíkárny?
21. 01. 2011 | 07:29

Evžena napsal(a):

Život přináší různá překvapení. Ani ve snu by mne nenapadlo, že se dožiju ranního pohlazení.... knedlíkem.
21. 01. 2011 | 07:59

Baba napsal(a):

Prvně v životě vidím žloudek zapsaný slovy. Dnešní mládež vyznává wellness. Četnost knedlíků konkuruje návštěvě kulturních zařízení.
21. 01. 2011 | 08:14

stopa napsal(a):

Žloudek nebo žloutek? Ať tak nebo tak, včera jsem právě 3 vajíčka s podezřelými žloudky (žloutky) z balení lO vyhodila. Dobře mi tak, nemám lézt do supermarketu.
21. 01. 2011 | 08:28

neo napsal(a):

Anita,

motáte dohromady úředníky, hasiče, policajty, učitele...

a kde jste vzala ten blud, že většina lidí dělá u soukromníků za minimální mzdu? Za minimální mzdu pracuje cca 1% zaměstnanců z toho jich to spousta dělá záměrně kvůli daním.
21. 01. 2011 | 08:29

Tužka napsal(a):

Tužka napíše, paní autorko, moc se Vám ten blog povedl. Ano, ta strohá přesná a suchá matematika, ta jednoznačná procenta jsou tak nespravedlivá k sociálně slabším a slabým jedincům. Knedlíky vypadají opravdu lákavě, nejraději mám ty špekové s červeným zelím, to je lahůdka. Ještě jednou díky za blog, jasné a názorné, Tužka.
21. 01. 2011 | 09:46

skeptický napsal(a):

Ještě pro úplnost.Dokonalé červené zelí v plechovkách od našich bratrů prodávají v Kaufla.du.
21. 01. 2011 | 10:01

zdenekb napsal(a):

katerinabeckova, Anita, Tužka:

On už vám nějaký pravý PRAVOvěrný škrtomil rád vysvětlí, že kdo pracuje v sámošce za kasou, nezaslouží si víc než pracovat v sámošce za kasou. A že kdo vydělá jen dvacet tisíc, asi se kdysi špatně učil a navíc se dnes v práci fláká... Vy byste, celé zelené závistí, chtěly po bolševicku brát knedlíky svým úspěšnějším spoluobčanům?!? Styďte se!!!

Neo, nechceš se toho ujmout?!?
21. 01. 2011 | 10:11

buldatra napsal(a):

K těm špekovým bych si ještě nenápadně dovolil doporučit cibulku dozlatova na ozdobu a na chuť.
Ať má žlučníček radost.

A k těm žgrtům a jejich škrtům, snad jen, bodejť by jim děcka chodily pozpátku. Kdyby se raději věnovali knedlíkům, naši jednoduší myslitelé, když jim to nemyslí...
21. 01. 2011 | 10:13

Tužka napsal(a):

Tužka napíše, pane Skeptický, ta hračička s knedlíky se Vám povedla. Jako děti jsme si hrály podobně,....štípy mouchaly, ... svítíčko slunilo,... Jo, a to červené zelí si dělám vlastní, po pratetě jsem zdědila zeláky, jen červené nakládám,... vlastní práce od semínka až po pochoutku na talíři. Jo, a většinu toho rozdám, já totiž, když něco dělám, tak netroškařím,...kdyžuž, takuž,...špekový knedlík,...knedlový špekýk. Tužka.
21. 01. 2011 | 10:19

neo napsal(a):

zdenekb:

Proč by si nezasloužil víc? Klidně může pracovat jinde, vždyť záleží čistě na něm, jaké povolání si zvolí. Procenta jsou vždy ošidná a to ať se používají při škrtech nebo v platbách daní či pojištění.
21. 01. 2011 | 10:20

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Zdenekb , pane, nechodím nikde s holou pr****, na nuda pláži jsem jaktěživo nebyla, exkrementální mluvu používám jen v nezbytném množství, takže pojem "stydět se " neznám, co je to ???,prosím??? Tužka a úsměv, prosím.
21. 01. 2011 | 10:31

gaia napsal(a):

můj dietolog mi řekl, že pokud nebudu celý rok jíst o 10% méně, že budu na konci roku 2011 vážit o 5 kilo více. A že např. jen vzít si denně o jeden krajíc chleba víc, než žádá kalorický výdej těla přijde nakonec na 2 kila nadváhy.

A těch 10% pro mne prý dělá jeden krajíc a sklenice džusu denně.

Ale toto já vůbec nekonzumuji, tak nevím co ubrat.
21. 01. 2011 | 10:36

skeptický napsal(a):

Tužka
Velké mysli se často opakují,neboť velkých myšlenek je co? Málo.
Ale néšť.Do domácího červeného zelí je dobrý anýz.
Stydět se je asi tak to poslední,co nás spojuje s Bohem.Adam s Evou se ještě styděli.
Jinak se tomu říká dívčí cud.
21. 01. 2011 | 10:40

zdenekb napsal(a):

Tužka:

Něco mi říká, že když už nejste zvyklá holou pravdu vystavovat veřejně, lecos o studu víte... ;o).

Uškrtat se musejí ti méně produktivní, neberme z talíře našim knedlodárcům! Mohli by se na nás rozzlobit a odejít za lepším...
21. 01. 2011 | 10:41

skeptický napsal(a):

P.S.
Šipičky mouchaly,štěbetáčkové ptáčkali a svítíčko slunilo.
A ztratila se bunda z koženky.
Pomóc ,nemohu si nahmatat tep.
21. 01. 2011 | 10:44

Elena napsal(a):

Mílá pani autorka,
napisala ste poctivý blog, prípravila ste poctívé knedliky , poctívo ste všetko výpočitala,
obdívujem vas čechov ako ste pozadu aj od menšých krajin, ktoré takéto výpočty davno maju výriešene, držis sa li hesla: každý zákon a právydlo sa da obchadzať najdeš aj ako zmeniť Váše matematycké výpočty.
Stači si záložiť živnosť a už na vas sa vstahuju uplné iné matematické a daňové prepočty, tak si zachovate tie lacnéjšie knedliky s výsokím prijmom :)))))

Majte sa
21. 01. 2011 | 10:45

skeptický napsal(a):

Moje maminka,vždycky,když přinesla na stůl mísu knedlíků péřících knedlíků říkávala : Nevím,jestli máte větší radost ze mne,nebo z těch blbounů.
Odtud asi pochází rčení jsi co jíš.
21. 01. 2011 | 10:52

skeptický napsal(a):

Pářících.
Taky mi říkala,že když toho nenechám,oslepnu.
21. 01. 2011 | 10:53

skeptický napsal(a):

P.S.

Ty první knedlíky tam být nemusí.
Klasický blboun,ještě slepý.Ale stálo to za to,co bych si chudinka tenkrát počal.
21. 01. 2011 | 10:55

skeptický napsal(a):

P.P.S.
Nevidomý,abych se neurazil,anebo někdo neurazil za mne.Mohli by mne za to vydat do zahraničí.
21. 01. 2011 | 10:58

Tenco napsal(a):

Knedlíky kalousek
Půjčíme si : 400 g ideologie, 300 g mediální masáže, 100 g strachu, 100 g výmluv, 0,2 l vody - nejlépe u někoho, koho dobře známe a víme, že nám to později vrátí /anebo nám opět půjčí/.
Ideologii nasypeme do hrnce transformace, zhasneme světlo a za studena mícháme. Postupně přidáváme mediální masáž a strach - polovinu množství, co máme k dispozici.
Jakmile je směs dostatečně promíchaná, rožneme a odstraníme škraloupy a další nepoživatelné části. Zaneseme je do Agentury pro čištění knedlíků. Zatím je tam necháme.
Poněvadž ale takto zjistíme, že z původní hmoty zbylo velmi málo, zajdeme si raději půjčit i něco k jídlu a pití.
Pro jistotu. Aby nám šla další práce takříkajíc od ruky.
Nyní do hrnce přilejeme vodu a za plného světla vsypeme výmluvy. Uvedeme do varu.
Vaříme tak dlouho, dokud se všechny výmluvy nesrazí a neudělají nám na hladině nádherná kolečka - nyní hrnec odstavíme a otevřeme všechna okna. Ať mají výpary z výmluv kam odcházet.
Zajdeme nyní do Agentury pro čištění knedlíků a vyzvedneme si vyčištěné knedlíky. Zaplatíme příslušné poplatky. Bohatě se to vyplatí - neb místo cca 800 g škraloupu máme nyní k dispozici 800 g škraloupovitého těsta.
Účet za vyčištění knedlíků semeleme, přidáme těsto, a vše strčíme do hrnce s výmluvami. Uvaříme, vytáhneme, položíme na utěrku.
Nyní zavřeme okna, otevřeme dveře a vpustíme dovnitř své kamarády.
Opět zhasneme a zajdeme si půjčit pytel výmluv.
Po návratu otevřeme pytel, rožneme a zjistíc, že knedlíku je ještě míň jak před tím , začneme plnými hrstmi rozhazovat výmluvy, naředěné zbytkem strachu a mediální masáže - tu okny, tu dvěřmi, tu na kameru...
Po důkladném zaprášení pak podáváme, nejlépe za asistence ochranky. vybaveni doživotní imunitou a příslibem justiční mafie, že žádný knedlík není přeci nikdy tak horký, aby...

Doporučení na závěr : Před posledním zhasnutím je dobré zjistiti si telefonní čísla a adresy kamarádů, kteří nám pomáhali s přípravou knedlíku.
Kdyby jako se situace někdy přiostřila a my potřebovali zase si od někoho půjčit.
Třebas suroviny na výrobu knedlíku kalousek.

Dobrou chuť všem dańovým poplatníkům přeji.
21. 01. 2011 | 11:05

Pípa napsal(a):

Jó, když se škrtá, tak se škrtá. Vinej nevinej, berte to po řadě, jak řekl sapér Vodička. Kdo by se s tím patlal. A spravedlnost je jenom jedna. Myslím ta pozemská. A to je ta, kdo má moc.

Jinak knedlíky mám rád a paní blogerku začínám milovat. Paní blogerko nebojte se, nebudu vás pronásledovat a loudit o knedlíček. Díky a pište dál.
21. 01. 2011 | 11:17

Občan napsal(a):

Paní Bečková Kateřino - SUPER!!!!!

Nádherně napsané a ten "knedlíkový koeficient", to fakt nemá chybu :o) Moc pěkně jste tu nespravedlnost vystihla.
-------------------------------------------------------

Tenco,

taky skvělý.
21. 01. 2011 | 11:35

Grandmaster napsal(a):

Knedliky z jineho pohledu:
Pred nekolika roky jsem jedl v jedne nejmenovane restauraci divokou svini (gulas!) s dvema druhy knedliku. Chutnalo to (nemam moznost jist doma udelane knedliky). Rok pote jsem si zase zasel do stejne restaurace na ten velice dobry gulas.
Ten my nemame, rika mi vrchni. Na otazku proc mi nwmohl dat uspokojivou odpoved.
Problemem vetsiny ceskych restauraci je, ze se snazi delat 'cizi' jidla po ceskem zpusobu. A to nefunguje.
Prosil bych o adresy (jmena) restauraci (treba v Praze a Brne), kde se mohu dobre najist 'po cesku'. Slituje se nekdo?
21. 01. 2011 | 11:36

Občan napsal(a):

To je zvláštní, jak slovo "knedlíky" působí na Čechy jako silné sedativum nebo kouzlo. "Abrakadabra, knedlik" - a Čech upadá do stavu nevědomí, mozek vypne a není schopen vnímat nic než ten knedlík.

Lidi, ten článek přece VŮBEC není o knedlících!!!
Stejně jako nebyl o kendlících ten Fabianův!!!!
Vy to fakt dokážete nevnímat?
21. 01. 2011 | 11:55

Viola napsal(a):

Ale Občane, nač tolik vykřičníků,

vždyť my umíme číst mezi řádky. Paní Kateřina psala o ekonomii a Fabiáno se nás snažil popíchnout jako vždy, ale my jsme kliďasi, my se jen tak vyprovokovat nedáme. :-)
21. 01. 2011 | 12:21

Anita napsal(a):

skeptický
Spravedlnost tu nebyla ani 40let před 20 lety. Dokonce platy mazi THP pracovníky a řediteli nebo uklizečkami byly také zcela diametrálně odlišné, tady podle úrovně vzdělání,odpracované praxe,zodpovědnosti. Ne vždy se podařilo, aby pracovná zařazení bylo opravdu podle odbornosti a splňovali i požadavky vzdělání, i tehdy byly tzv. "tlačenky", kterým se vzdělání či praxe odpustila. Jeiná spravedlnost však byla, že všichni co pracovat chtěli tak práci měli. Pravda, že i v této době našli se ti, co využívali a přiživovali,parazitovali se na práci jiných. Pravda je, že byla uměle vytvářená práce pro všechny lidi např. nezavedením automatické linky, ale využíváním lidské mechanické práce na zastaralých strojích. Každý měl tedy možnost si vydělat a nevolit jestli raději zůstane na podpoře. Sociální nůžky se určitě nerozevíraly o téměř 180° jako dnes.Nechtěla bych se nikdy vrátit do tohoto systému je taky nespravedlivý. Nevidím však vůbec nic logického v tom, že je tu uměle vytvářená práce pro úředníky, kteří jsou placeni za "práci", úřady práce a přerozdělování almužen sociálních dávek.Mohla bych to rozvést, ale opakovala bych se a hlavně by to bylo minimálně na jednu stranu. Přesto si neodpustím napsat opět,alespoň jednu poznámku, jak může být stanovená minimální mzda menší než je uhrazená náhrada bytu (asi 13 000,- )poslance v Praze. Zas se toho chytne chytrák, kteří napíše, že míchám jablka s hruškami. Je to jen jeden příklad s nespravedlností.
21. 01. 2011 | 12:28

Elena napsal(a):

Viola,
skvelé :))))))))
21. 01. 2011 | 12:28

buldatra napsal(a):

Občane,

To chce klid.
A není na tom nic zvláštního. Naopak, je to naprosto jasné.
Zaprvé knedlík je klíčové slovo a neuhrane jen Čecha, ale i Moraváka a za druhé, je alespoň vidět, že jako takoví hledáme a nalézáme především to dobré i kdyby toho bylo sebeméně a bylo to ukryté za sedmero dveřmi a obaleno jakýmkoliv materiálem jakéhokoliv složení o procentuálním zastoupení nehovoře.

Co by asi v tomto článku, kde o knedlík nejde, ale je tam a je důležitý, našel příslušník jakéhokoliv jiného národa, etnika, rasy a přesvědčení (neberte prosím slovo národ jako výzvu k nekonečné polemice o existenci či neexistenci národa, neboť by to mohlo pana editora donutit až k pláči a následným škrtům v řádu desítek mprocent, ale o škrtech se píše i jinde, i když knedlíkovému tématu to nesahá ani po kolena), by bylo také zajímavé vědět a možná o tom něco víte Vy. Tak sem s tím

My knedlíkáři jsme mírumilovní mlsní tvorové a knedlík je pro nás důležitý a to by Vám mělo stačit.
21. 01. 2011 | 12:34

Pepa Řepa napsal(a):

Občan napsal(a):
Lidi, ten článek přece VŮBEC není o knedlících!!!

Dík, že jste mi otevřel oči.
To by jeden nepostřehl.
21. 01. 2011 | 12:46

Tužka napsal(a):

Tužka napíše, pane Skeptický, jak vypadaly ty knedlíky, když se pářily? Ty moje vždycky jen tak leží v míse, jsou sice pěkně horké, ale nepáří se, že by se vloudila chybička do postupu kuchtění, asi se stydí, to budou mít po mně, jsou cudní, tak to bude. A občas, když mám málo času, si kupuji Dubenecký knedlík, a udělám tady reklamu, ta knedlíkárna si ji zaslouží, knedlíky dělají moc dobré. Takže : www.knedlíkarna.cz
21. 01. 2011 | 13:31

skeptický napsal(a):

Anita

Boží řád je hierarchický,a nanejvýš spravedlivý.Představujete si spravedlivost jako Varvínek hůlku.
Kdybyste byla v těch horních myslících 10 procentech,považovala byste tento řád za spravedlivý.To by byl jinak konec všeho snažení a plahočení se.To nejde.

Měla babka čtyři jabka,
a dědeček jen dvě,
dej mi babko jedno jabko,
budeme mít stejně.

Tůdle.

Několika málo inteligentním čtenářům děkuji za osvětlení,o čem to vlastně je.Ještě že vás máme.

Tužka nečte.Skeptický napíše pářící knedlíky,Tužka čte pářící se knedlíky.A pak že já mám mysl v kanálu (-e).Učila se radši vařit,když budou hodná,najdou i ženicha.
21. 01. 2011 | 13:47

Anita napsal(a):

Občan
Mají raději knedlíky, vlastně plné břich, žádný problém

Když už jsme u těch knedlíků, dlužím vám napsat, že jsem už objevila ty tečka i u nás, sice velmi slabě, ale přeci a ne na mouce, které používám. Omlouvat se nebudu, ale aspoň jste mě upozornit, že to co člověk nevidí nemusí existovat, tedy raději napříště se pokusím paušalizovat.
21. 01. 2011 | 13:54

Anita napsal(a):

Občan
Pardon břicho,nepaušalizovat
21. 01. 2011 | 13:56

skeptický napsal(a):

Anita
Anebo plný břich.
Velká pravda,a po knedlících tak utěšeně přibejvá.
Správný chlap má mít pleš,břicho a brejle.
21. 01. 2011 | 14:02

Tužka napsal(a):

Tužka napíše, pane Skeptický, já se omlouvám, secsakra, já tam přidala ...se,.. no tohle,...žádný ženich mi nesmí do baráku, chlapů v něm je dost a pořád chtějí klemborový bradlík. A knedlíky se u mne v baráku ode dneeška jmenují jen po Vašem, to jako pokání za to nezřízené,... SE. Tužka.
21. 01. 2011 | 14:14

skeptický napsal(a):

Zkuste k tomu mršenou dukev a pietní dárky.U Samků se po ní prý mohou utlouct.
21. 01. 2011 | 14:19

skeptický napsal(a):

Jako zákusek si můžete koupit špiňákovou kočku v cukrárně.
21. 01. 2011 | 14:22

skeptický napsal(a):

Anebo port s dolárky.
21. 01. 2011 | 14:26

Tužka napsal(a):

Tužka napíše, pane Skeptický, to je jako ten pranýř u Samků, nebo jak tomu mám rozumět. Od Samků jsem dostala jen po papule a nic do ní,...teda do ní taky,... ale nic dobrého. Jako zákusek mám ráda věnečkový vanilek a k tomu kávového vídeňana. Teda, paní Bečková, těch chutí, asi bych měla něco upéct, to bude radosti v baráku, a chlupáči se olizují už dopředu. Tužka.
21. 01. 2011 | 14:36

Michal Macek napsal(a):

Obcan:

mate nejak problem s tim ze si radi povidame o knedlicich??? :)))
21. 01. 2011 | 14:40

Tenco napsal(a):

Něco k dobrému zažívání těch "knedlošů kalousek"/doufám, že je řádně zapíjíte - ať vám někde nezůstanou trčet, prob´h ! Státní zaměstnaci vodou - to je jasné. Tam nelze jinak. Musí se plošně šetřit. Když se teda dlouha leta selektivně rozhazovalo. Taky jistým státním zaměstnacům se rozhazovalo. A že je jich ! Co jich běhá tu a tam, zhuata zatím na svobodě. Ti mohou samozřejmě vínem. Dyť na to mají, no ni ?/ :

http://www.youtube.com/watch?v=-RVFQwl6n_M&feature=channel
21. 01. 2011 | 15:04

Pepa Řepa napsal(a):

Občan
a nějaká přednáška o typicky suchém bramborovém vídeňském knedlíku by nebyla?

http://www.youtube.com/watch?v=aVXeDiGmEhM
21. 01. 2011 | 15:05

skeptický napsal(a):

Tužka
Já znával kdysi Sáru Klamkovou.Je tu jedna dáma,co se jmenuje podobně.Kdysi jsme se tam rozkecali na podobné téma.
Jak jsou na tom s pohostinností nevím,ale po papuli byste tam rozhodně dostat mohla.Mmadam je od rány,jestli věkem nevyměkla.
Ostatně škoda rány která padne vedle,len po hlave,aby něokrivel.
21. 01. 2011 | 15:18

skeptický napsal(a):

Taky jsem znával jednoho Klábužníka.
21. 01. 2011 | 15:20

im napsal(a):

Dovolte drobný přípodotek. Pářící se knedlíky opravdu existují! Jsou to knedlíky, ze kterých jde/stoupá/line se pára. Kynuté ovocné (nebo povidlové) knedlíky zvané blbouny po vyjmutí z vody nutno propíchnout dvojzubou vidličkou, aby se vypářily - ne vypařily, ale aby z nich vyšla pára. Někde na jihovýchodě jim říkají pěry, těm knedlíkům.

Mmm, představte si, jak ta kuchyň voní, když se nad mísou blbounů vznáší voňavý obláček páry a rozplývá se v prostoru. Případně tam ještě voní postrouhaný perník na posypání, cukr a máslíčko.

No, paní Bečková, děkuji velice, jak jste nepříjemné škrty dokázala tak pěkně vysvětlit.
21. 01. 2011 | 15:22

skeptický napsal(a):

P.S.
A dotyčná tvrdí,že děti se nebijí,a nedá si říci,že později už je pozdě.
21. 01. 2011 | 15:24

skeptický napsal(a):

Á,Imčátko přišlo s knevidlovým podlíkem.
Kuk na strejdu,zdravím.
21. 01. 2011 | 15:27

včelař napsal(a):

Jó kdysi mě říkávali," ještě než jsem by důchodce", kdy jsi se lépe učil, mohl jsi být zedníkem.
21. 01. 2011 | 16:00

Pípa napsal(a):

Je z toho páření knedlíků taky nějaký výsledek? Jestli se oknedlí nebo okynutí nebo jestli zaknedlujou?
21. 01. 2011 | 18:07

Michal Macek napsal(a):

Pipa:

a co teprv kdyz se spari chlupaty knedlik a bramborova siska - co vznikne?chlupata siska? :)

PS>mimochodem chlupate knedliky sou taky dobra specialitka :)
21. 01. 2011 | 18:30

Ládik!!! napsal(a):

Škrtá se 10% z pevné složky mzdy. Tedy z knedlíků. Pohyblivá složka je maso. A o to přece jde, ne? Knedlíky se nejí pro knedlíky, ale jako příloha. O maso se musí bojovat, chodit na lov. Do klece ho hážou jen v ZOO.
21. 01. 2011 | 18:31

Ládik!!! napsal(a):

V privátní sféře se u nás šktalo o 30-40%. Z celého platu. A jede se dál.
21. 01. 2011 | 18:34

im napsal(a):

Kuk, pane Skeptický, Vaše jazykové kreace (knudlík, pidlík, podlík atd. atd.) jsou naprosto famózní, ani se nedivím paní Tužce, že se hotoví je používat a panu Pepovi, kterak jen ostýchavě :-) zmińuje okrajový všední spor knedlík versus nok. Nic než humor nám letos tváří tvář mínus deseti procentům nezbývá. Kéž by jen letos.

Ještě bych poprosila, aby paní Bečková podobně s humorem pojednala letošní povodňovou dań.

P.S. Pane Pípo, oknedlení se zdá být zajímavým problémem, který zde ještě nebyl pojednán. Rozviňte tuto zajímavou myšlenku. Mně dochází inspirace, už šilhám hlady.
21. 01. 2011 | 19:08

Medikolog napsal(a):

Tenco (dnes 11.17) BRAVO

Jste špijón nad špijóny. Malý Zlý Noční Ptáček již pokloval celou odranku (pardon, ochranku) a syčí cosi o krádeži duševního vlastnictví...
21. 01. 2011 | 20:05

skeptický napsal(a):

imčátko

K páření jest třeba ocudí,pokud se blbouni nerozmnožují dělením či násobením.Tam se pak použije,pokud to jeden neumí zpaměti, tužka,nebo kalkulačka.Což by činilo tužku plodícím orgánem.

Napadá mne,zda Nick Tužka(děvče populární),nevzniklo od základu touha ,tužba,toužící.
Drobný úlet dokáže člověka prozradit.
21. 01. 2011 | 20:16

Pípa napsal(a):

Následkem páření knedlíků je oknedlení paní knedlice, která nakyne a pak se jí vyknedlí malé nočky, z kterých vyrostou noky, knedlíky, blbouni až nakonec vánočky.
21. 01. 2011 | 20:38

Elena napsal(a):

skepticky,
molim, prosim, prosu, velmi Vas mam rada a vazim si VAS , ALE OPATRNOSTI NIKDY NIE DOST .
attention détresse
bien jours pour toi
21. 01. 2011 | 20:39

skeptický napsal(a):

Je suis un excellent fusil.
21. 01. 2011 | 22:00

skeptický napsal(a):

IM
Tak mne napadá,že nás bude padesát procent desetiprocentních.
To by nám mohlo získat nějakou ochranu pro menšiny.
Chudoba cti netratí,ale taky nepřidá.
21. 01. 2011 | 22:11

Tužka napsal(a):

Tužka napíše, pane Skeptický, dobře, ta nahrávka je dobrá, zpracuji ji a vrátím. Tak nick Tužka je můj jedenáctý nick, už jsem to tady někde psala, když se začínalo na Aktuálně, vždycky se objevil stejný nick jako ten můj, já obratem svůj zrušila a začala jiným, nechtěla jsem se s nikým dohadovat. Protože od dětství nosím ve všech kapsách a kabelkách obyčejné dřevěné tužky, kdybych teď snesla na kupičku všechny tužky, co mám roznosené po baráku, po kapsách a kde všude, bude jich určitě stovka. A taky mám malé bločky, jak mne něco napadne, zapíšu si, nebo nakreslím. Takže volba nick Tužka, byl tohoto důsledek. A ta touha, toužící,... ale ano, touhy mám celý život. Mnoho jsem si jich splnila, mnohé ne,... různé, některé touhy bych si mohla obratem splnit, neudělám to, touhy jsou můj hnací motor, tak, říkám si, třeba zítra, zítra si tu touhu splníš, těším se, nesplním, tak pozítří,... nesplním,.. tak toužím dál,... Určitě také po něčem toužíte, že mám pravdu ?? Tužka.
21. 01. 2011 | 23:04

Anita napsal(a):

skeptický
Správný chlop ne,jen malý uprděný bačkora, který jen sedí u PC ,tak nějak si sav dovedu představit :))
21. 01. 2011 | 23:31

skeptický napsal(a):

Tužka

Jelikož jsem býval od malička živé dítě,tak v páté třídě někdo namaloval na záchodě nemravný obrázek na zdi tužkou,a museli jsme obracet kapsy.Já v ní měl tužku,a byl jsem dost vysoký,abych tam dosáhl.
Co dodat.
Teď zase někdo bude zpochybňovat moji úroveň dosaženého vzdělání.Ach jo.
21. 01. 2011 | 23:32

skeptický napsal(a):

Anita
Jste jasnozřivá.Máte dar,a znáte život,babi.
To se nám to hoduje,když nám lidé půjčují peníze.Dnes máme olejovky,uherský salám,budeme mít míchaná vajíčka...
21. 01. 2011 | 23:36

skeptický napsal(a):

P.S.
Tužka

Já to nebyl.Nebyla jste to Vy?To bychom se mohli znát.
22. 01. 2011 | 02:25

Jan Sommer napsal(a):

Ta spravedlnost úspor je jen zástěrka. Na ten státní dluh se přeci muselo zadělávat jinde. Ani to, co se "rozdalo" nezaměstnaným a důchodcům, a památkářům, na to nevystačí.
22. 01. 2011 | 11:37

Anita napsal(a):

skeptický
Fuj,fuj, fuj a ještě 3x fuj mám z toho pupínky, na to bych dala teda aspoň 100% DPH.
Chleba,zelenina, to by mohlo být bez DPH hned by bylo peněz ve státní kase. To by byla ta spravedlivost,vydělávaš tak se nacpi sajrajtem, když ti to šmakuje, ale taky si zaplatíš v tom pořádnou daň až budeš nemocen.
Nevydělávaš, nevadí, ale máš tady základní potraviny a stát tě z nich neodírá ještě znova na daních. Tak nevím jestli by se dali prožrat prachy. No zase ba se obžírali ti co nyní, jen by se mu na to neskládal skromný človíček se stejným DPH na chleba.
22. 01. 2011 | 11:57

Tužka napsal(a):

Tužka napíše, pane Skeptický, já to nebyla, já po zdech nepíšu, a jestli se známe??? Kdo ví,...třeba jsme se potkali, nevíme o tom, minuli jsme se, to se stává, já chodím hodně na Václavák, jak jsem v Praze, tak si vyšetřím hodinku a jen chodím a dívám se kolem,.. a vzpomínám na své první setkání s Václavákem, ... bylo mi dvanáct, podvečer, světla a barevné neony,... já balík ze zapadákova koukala jak "jójó". Nostalgie, Václavák je pro mne stále pupek světa. Berlín, Paříž, Řím, Barcelóna,....to prvotní oslnění velkým městem už nic nepřekoná. Vy to víte, paní Bečková, už jsem se vyznala víckrát. Tužka.
22. 01. 2011 | 23:09

skeptický napsal(a):

Tužka
Jestli se Vám na tom Václaváku nikdy nezastavilo srdce,tak jsem tam nebyl.Neony jsou tam počítám tak od dvacátých let,takže to zanechává také vysoký stupeň neurčitosti.Jen to,že dvanáct už Vám bylo.Nerad bych se dostal do seznamu lidí dopisujících si s dětmi.

Jednou jsem si sjednal nějaké letmé rande s nějakou cizí dívenkou na druhou v pasáži Alfa,úplně na to zapomněl,ale ze svědomitosti se tam šel kolem jen pro svoje svědomí podívat,a ve čtyři tam Evíčka stála,jak to děvče prodávající sirečky.Cizí jsou vůbec nejlepší,každý mužský Vám to dosvědčí.To nám bylo šestnáct.
Asi jste měla stejné pocity ,jako když jede jeden poprvé vlakem.
Dnešní Václavák u mne už budí dojem že jedu poprvé v životě vlakem na frontu,a v dobytčáku.Loni jsem ji viděl v nějakém supermárketu s hodně vztekle vypadajícím pánem.Moc se nezměnila.
S těmi jedenácti nicky asi budete výlupek všech ctností,nebo hodné děvče,které nechce nikomu překážet.
Brzy bude jaro,nalejvaj se pupence,a já nejsem mravenec ani puk,a pít jsem se dodnes nenaučil.Oslavíme to minutou ticha na těchto stránkách.
22. 01. 2011 | 23:44

skeptický napsal(a):

P.S.
Tak mne napadá,že tu už jedna pisatelka původem z venkova je,také si potrpí na Václavák,nostalgii a občasnou změnu nicku.Mohly byste se potkat v Luxoru v knihách.V metru jezdí zásadně zády k řidiči.Určitě byste si rozuměly.

Takové malé tužky jsou k mání ve veřejných knihovnách,až si budete chtít doplnit zásoby.
23. 01. 2011 | 00:07

buldatra napsal(a):

Nejlepší tužka je verzatilka, protože se dá rozšroubovat.
A pak se z ní stane foukačka a můžete z ní střílet kuličky z plastelíny, popřípadě rýži.
Což je vhodné k páchání drobných atentátů

Verzatilka je zkrátka tužka univerzální a navíc lze s ní i psát.
23. 01. 2011 | 18:02

Levičák napsal(a):

Při čtení tohoto blogu mě napadlo slovo diskriminace.Ze zákona si nepamatuji výklad tohoto pojmu doslovně,ale vím,že je to ve smyslu,že pokud se dělají rozdíly mezi muži a ženami,mezi rasami,mezi nábožensky založenými a ateisty,jedná se o diskriminace a ta je antidiskriminačním zákonem zakázána.A když se chudému bere z kapsy více než bohatému,tak mi logika říká,že je to také diskriminace.Někdo možná namítne,že když se všem bere v % stejně,tak je to naopak v pořádku,viz.rovná daň,viz povodňová daň.Ale každý logicky uvažující člověk a to nemusí mít víc jak základní školu ví,že všude se platí penězi (nebo kartou) a ne nějakými procenty.Takže nebylo by na čase se již pořádně naštvat i kvůli tomu knedlíku a těm co tuto spravedlnost vymýšlí ho nacpat hodně hluboko do krku?
26. 01. 2011 | 11:57

Pipin napsal(a):

Nacpat do krku i s tou jejich demagogií a odporností.Ale i těch dobrých knedlíků je pro ně škoda.Prima diskuse.
27. 01. 2011 | 17:54

Anita napsal(a):

Levičák
Do žádnýho krku, pěkně z dola, spodním traktem :))
27. 01. 2011 | 22:40

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy