Ministerstvo kultury opět za jedna. Aplaus!!!

29. 01. 2011 | 08:12
Přečteno 6322 krát
Nedávno jsem ho nazvala hrdinou, dnes dávám jedničku s hvězdičkou! Jen mám strach, aby se dvojnásobné pochvaly ode mne (náčelnice družstva staromilců) ministerstvo kultury nezaleklo natolik, že by odvolalo, co vyřklo, a vyřklo něco docela jiného.

Nechci napínat: Ministerstvo kultury ČR vydalo Rozhodnutí, kterým ruší závazné stanovisko Odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu magistrátu, na jehož základě bylo možné demolovat dům na nároží Václavského náměstí a Opletalovy ulice. Stalo se tak na základě podnětu Klubu Za starou Prahu zaslaného památkové inspekci ministerstva.Ministerstvo kultury totiž shledalo v závazném stanovisku magistrátu celou řadu procedurálních pochybení. Tak například:

1. Magistrát se vůbec nevzrušoval tím (právní mluvou: nevypořádal se s tím), že Národní památkový ústav jako odborná složka státní památkové péče záměr investora předtím zamítl.

2. Naopak se magistrát zaobíral natolik podrobně názorem investora, že jím předložený několikastránkový rozbor záměru převzal doslova (Ctrl C / Ctrl V) do textu samotného odůvodnění (!) magistrátního souhlasu. (To asi někdo machroval, ale mezi námi, přátelé, byla to naprostá amatéřina, copak je tak těžké nějaké to slůvko sem tam pozměnit?)

3. Poslední upravenou verzi záměru, kterou žadatel předložil, magistrát již Národnímu památkovému ústavu ani neukázal. (Asi někdo nechtěl projednávání zdržovat dalším marným pokusem přesvědčit odborný památkový orgán o prospěšnosti demolice a risknul, že tento drobný administrativní detail zůstane pohřben v složkách magistrátního archivu.)

Co dál?

a) Rozhodnutí MK ČR o zrušení magistrátního stanoviska je prozatím nepravomocné, investor může podat rozklad, o němž bude rozhodovat již sám ministr kultury. Je to stejná situace jako s prohlášením Nákladového nádraží Žižkov za kulturní památku.

b) Ministr kultury jako politik může mít na věc úplně jiný názor než jeho úřednický aparát i právnické elity v rozkladové komisi a není vůle, která by mu bránila jej uplatnit. Z tohoto pohledu je další vývoj nepředvídatelný.

c) Ať se zachová ministr Jiří Besser jakkoliv, pochvala pro ministerské úředníky v odboru památkové péče platí.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

yara ze země krys napsal(a):

Nechci se navážet do oboru, kterému moc nerozumím, ale napadla mě jedna myšlenka. Říká se, že dnes je Pařížská ulice snad nejluxusnější a nejkrásnější v Praze. Moc se neví, že na začátku století zde došlo k rozsáhlému zbourání tehdejších většinou židovkých domů a výstavbě této honosné ulice. Představte si, že by k něčemu podobnému mělo dojít dnes?! To bylo protestů od různých lidí a architektů a hlavně památkářů! Nebo z jiného soudky, když se v Paříži postavila Eiffelova věž, většina lidí z Paříže byla proti a protestovala proti ní. Zkuste jim dnes věž zbořit .....
Takže je to skutku a opravdu vachrlaté a je potřeba velmi citlivě a uvážlivě postupovat.
P.S.
Myslím, že za léta působení ODS v ČR je třeba uznat, že mají velkou zásluhu na tom, že v blízkosti Pražského Hradu není postaven "chrchel" knihovna, to by byla opravdu pěkná scenérie, už by tam scházel jenom Mickey Mouse v nadživotní velikosti!
29. 01. 2011 | 09:06

yara napsal(a):

Pardon zas´ty překlepy..
29. 01. 2011 | 09:09

xaver napsal(a):

Yara: Opravdu tomu moc nerozumíte. Pařížská ulice není špatná a já sám ji mám docela rád, ale je to přece jen druhořadá historizující architektura, navíc nevhodně, a vlastně nesmyslně začleněná do města - široké třídy mají vést odněkud někam, a tady si radí chtěli postavit třídu, jako mají v Paříži, a nevadilo jim, že ze Staroměstského náměstí nevede nikam. Dovedete si představit, jaké by to bylo světové unikum, kdyby se zachovalo zbořené ghetto? Ty domky se daly opravit a opatřit vnitřním zařízením, a dneska by to byla ještě dražší a žádanější adresa, než je Pařížská - kromě toho, že by to byla jedinečná světová památka.
29. 01. 2011 | 09:32

yara ze země krys napsal(a):

xavere, já netvrdím, že jsem odborník přes architekturu a také jsem to avizoval. Ovšem mohu jako občan uvést zde slušným způsobem svůj názor, to mi snad dovolíte, že? Mám Prahu rád a Pařížská ulice
je moc krásná. Kdyby jsme postupovali Vaší logikou, tak bysme zde měli snad nechat hliněné domy našich prapředků a jeskyně?
29. 01. 2011 | 09:59

zemedelec napsal(a):

Pane Jirka.Takhle brečíte u každého blogu,skuste se zamyslet a napodobyt Haase,Havlika,Tomského,no je jich víc,co jim nejde na chutˇODS vedená p.Nečasem.Otom ústupku lékařům,jenom tolik, když se neco neřeší včas,tak najednou je stoho velký problém a nazvat vydíráním je ubohé.
29. 01. 2011 | 10:08

xaver napsal(a):

yara: nepsal jsem: všechno nechat, nic nestavět. Při rozhodování o tom, zda starou stavbu nahradit novou je třeba zvážit hodnotu staré stavby a hodnotu navrhované stavby, srovnat je a rozhodnout na základě tohoto srovnání, se všemi riziky, že se můžeme mýlit a že nás budou potomci za naše rozhodnutí proklínat (jinak to prostě nejde), a přitom zařídit právní rámec rozhodování takovým způsobem, aby vyloučil jakoukoliv korupci. Myslím, že na tom bychom se mohli docela dobře shodnout oba. A Pařížskou třídu mám taky rád, ale myslím si, že kdyby v těch místech byla ponechaná stará zástavba, uvnitř zmodernizovaná, měl bych ta místa ještě raději.
29. 01. 2011 | 10:29

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden text vykazující znaky spamu (opakovaně pod více blogy publikovaný identický text, který nijak nesouvisí s tématem).

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
29. 01. 2011 | 11:33

sosa napsal(a):

Yara: K pochopení tématu doporučuji pročíst si paměti V.V.Štěcha, prvý díl, V zamlženém zrcadle. Tam podrobuje kritice (a vysvětluje její důvody) rozhodnutí zbořit starý Josefov, a též podává náhled na dílo pařížského prefekta barona Haussmana, který rozboural starou Paříž...
29. 01. 2011 | 12:09

Bestia triumphans napsal(a):

Dobrá zpráva. To s tím kopírováním zní až neskutečně, toho by si měli všimnout novináři.
29. 01. 2011 | 14:35

zemedelec napsal(a):

Pane Stejskal.K Vaší práci nemám námitek.Jenom mne napadlo,až když jste to smazal,co když p. Jirka vysílá ty deprimující signály,člen ODS a tohle.Proto navrhuji, potešit ho aspon slovem,každý zachránený člověk,se dokáže odvděčit.
29. 01. 2011 | 14:55

im napsal(a):

Paní Bečková,

jste poslem dobrých zpráv. Těch není nikdy dost. :-)
29. 01. 2011 | 15:33

im napsal(a):

Ještě k tomu bourání starého Josefova ("asanace").

Soubor pozoruhodných fotografií je na webové stránce (odkaz níže) Klubu za starou Prahu. Tam se dají najít i jiné pozoruhodné fotografie zmizelé Prahy.

http://www.zastarouprahu.cz/pragensia/fotogalerie/josefov.htm
29. 01. 2011 | 15:42

Pythie napsal(a):

Ta pochvala patří i ministrovi jako velmi slušné vládní menšině.Pracuje, uvažuje,šetří a snad nekrade.
29. 01. 2011 | 17:30

stejskal napsal(a):

V pohodě, pane zemedelče,

Váš pastýřský přístup je mi velmi sympatický.

Hezký večer.

Libor Stejskal
29. 01. 2011 | 18:47

im napsal(a):

@Pythie
Ta pochvala mu jistě náleží! Pro mě je jedním ze dvou příjemných překvapení jinak velmi slabé a skandálními kauzami opředené vládyy. Zdá se, že pracuje velmi uvážlivě, neukvapeně, rozvážně, má schopnou náměstkyni pro kulturní dědictví s bohatou praxí, žádnou politickou rychlokvašku.
29. 01. 2011 | 22:57

Tužka napsal(a):

Tužka napíše, no, co bych moc psala, mám radost, že "můj Václavák" bude snad stejný, jak ho znám. Že mi tam nepřipraví "šokink" nějaké "nadčasové monstrum". Děkuji, určitě je to i Vaše zásluha, tak pište a... a "staromilci, spojíme se a budem čelit nástupu modernistů". Tužka
29. 01. 2011 | 23:56

ex-nemo napsal(a):

Investor zřejmě zapomněl na to že to musí ministerstvo schválit a neudělal tam patřičná opatření, na rozdíl zřejmě od magistrátu... Jo, podnikat se musí umět, zvláště u nás. Chyby se nevyplácejí, ale člověk se jimi učí, i podnikatel.Příště už to půjde hladce.
30. 01. 2011 | 00:42

im napsal(a):

@Tužka
Ještě by mohli v původní podobě obnovit lahůdkářství v Domě potravin jako protiváhu hamburgrů v okolí!
30. 01. 2011 | 02:24

DavidS napsal(a):

Po půl roce vlády musím konstatovat, že bývalý člen normalizační KSČ a kulturní analfabet, může dnes být dobrým ministrem kultury. Kde je třeba jednat "manažersky", pan Besser to řeže, jinde dá pokorně prostor odborníkům. Pravda, soudím jen na základě mediálních výstupů z výsledků jeho práce, přesto nechápu proč má na stránkách LN tak špatné hodnocení. Možná mi něco uniklo, ale z mého pohledu jeho jedinou chybou bylo okamžité nevykopnutí obskurního Knížáka z NG.
30. 01. 2011 | 10:40

pich napsal(a):

Nechápu, jak může nějaké ministerstvo u nás sklidit aplaus.
30. 01. 2011 | 14:17

Q.E.D. napsal(a):

To DavidS: na hodnocení Besserova úřadování je, zdá se mi, poněkud brzy. Jsem zvědav, jestli dokáže získat dostatečné finanční prostředky pro Fond kinematografie, který jinak v 2012 zajde na úbytě - to bude takový prubířský kámen jeho činnosti. Ale opravdu Vás nechápu ohledně Knížáka. Aby bylo jasno: jako umělce ho opravdu nemusím, ale jsem konzervativní a je to moje věc. Jako manažer však kromě současného umění dal Národní galerii do pořádku způsobem, o jakém se v 90. letech mohlo zasvěceným jenom zdát. A když si vezmete jenom poslední půlrok jeho působení, tj. období, kdy je na ministerstvu Besser, tak tu máte hned tři skvělé výstavy - Batlinerovic sbírku ve veletržním paláci (pravda, s naprosto zmršeným katalogem, to je velká škoda), Karla Škrétu v obou Jízdárnách, jak hradní, tak valdštejnské, což je výstava ne roku, ale desetiletí, a Roelandta Saveryho ve Schwarzenberském paláci, což je zase velké potěšení pro nás konzervativce a milovníky rudolfinských malířů. Pod tím vším je Knížák podepsán. Proč by ho tedy Besser měl "okamžitě vykopat," když konkurz, vypsaný jeho předchůdcem, byl prokazatelně zmanipulovaný a navíc tak hloupě, že se tomu smáli i v zahraničí?
30. 01. 2011 | 17:10

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Im, děkuji, Dům potravin, ten je spojen se zmrzlinou. Pistáciová s vanilkovou. Po mnoha letech jsem letos objevila v Poděbradech u lázeňského parku stánek. Měli navlas stejnou, stejné chuti. Provozovala to parta mladých usměvavých lidí z Jablonce nad N. Když jsem po hodině šla znova, pamatovali si, slečna řekla, zase pistáciovou s vanilkou, nebo něco jiného,?... to potěší. Tak, když jsem si šla pro třetí porci, tak jsem už nahlásila, že jí mají tak dobrou, jako bývala v Domě potravin na Václaváku. A taky obložené chlebíčky, ten výběr, těch druhů, chlebíčky jak přes kopírák, báječná chuť, perfektní vzhled. Pod Domem potravin byl Mléčný Bar, napsáno psacím písmem, neon, tam jsem chodila na jogurtové mléko a pražský koláč. To byla moc dobrá "placka", rozříznutá a naplněná lahodným vanilkovým pudingem, navrch posypaná vanilkovoskořicovým cukrem. Pak dole automat Koruna a vepřenky. Pečené mleté vepřové maso, položené na krajíček chleba. Ty si dělám, ale ten koláč nemohu přesně udělat, v tom těstě byl a je nějaký fígl. No, tak bych mohla pokračovat, "vymetla " jsem všechna "občerstvovací stanoviště," včetně hotelů. Vzpomínám ráda, dík, Tužka.
30. 01. 2011 | 22:43

im napsal(a):

@Quod erat demonstrandum

Vláda v prosinci schválila Koncepci podpory a rozvoje české kinematografie a filmového průmyslu 2011 - 2016, celkem bez valného zájmu novinářů či veřejnosti. Čtení je to ale celkem zajímavé...
http://www.mkcr.cz/cz/media-a-audiovize/kinematografie/koncepce-podpory-a-rozvoje-ceske-kinematografie-a-filmoveho-prumyslu-2011---2016-79977/

Knížáka, myslím, těžko zařadit do nějaké běžné škatulky, je to samorost, ale organizátor je schopný a usilovný - Veletržák dal do pořádku, Schwarzenberský palác zprovoznil, na Salmovském se pracuje. A to nemluvím o pozoruhodných výstavách, které NG pod jeho vedením připravila nebo se na nich spolupodílela. Některé byly velmi objevné a jejich realizace mimořádně náročná. Zůstane po něm dobrá stopa. Nad některými jeho osobnostními výstřelky se zavře čas, do historie NG vejde jako schopný manažer kotalíkovského střihu. :-)
30. 01. 2011 | 23:08

im napsal(a):

@Tužka

Milá Tužko,
myslím, že Vás potěším s tím pražským koláčem. :-) Vtip toho těsta je v tom, že se do něj dává majolka! Dobrou chuť přeje im

http://www.labuznik.com/recipe.php?ID=16957
30. 01. 2011 | 23:15

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Im, děkuji, děkuji moc, vypadá to, že to bude "von". Dnes jsem měla "štrůdlovej den", pekla už nevím kolik táflí štrůdlu z vlastnoručně dělaného těsta, aby, až se zastaví návštěvy, mohly si vzít taky táfle domů. Jablek jsou bedny, tak musím dělat z jablek, byla by škoda na jaře je vyhodit. Ale, já ho naplním dušenými jablíčky, to těsto mne láká, s majolkou jsem ještě nikdy nic nedělala. Taky 30 g droždí, já na půl kg mouky a 100g másla dávám jen 20g droždí. Tak se těším, dám vědět, jak jsem dopadla. Ještě jednou dík, já moc ten internet nevyužívám, vlastně mám dost málo času. Tužka.
30. 01. 2011 | 23:46

im napsal(a):

@Tužka

Ať se zadaří a navrch dejte dost skořice, v zimě v teplé kuchyni se krásně rozvoní.

Já jsem na tom s časem podobně, málo přemálo, práce, rodina, větší péče o tátu, nechci nic a nikoho ošidit, takže na internet vyšetřím většinou čas až kolem půlnoci, ráda bych přečetla všechno, ale nestíhám. Dobrou noc.
30. 01. 2011 | 23:57

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy