Svatby ve víru voleb

15. 10. 2010 | 07:54
Přečteno 7897 krát
Člověk – zejména ten, který je deformován výkonem právnického povolání – je přesvědčen, že už je připraven už naprosto na vše. Není. Příběh níže popsaný by si nevymysleli ani dobrý voják Švejk s Járou da Cimrmanem dohromady za Kafkovy supervize. To může přinést pouze a jen život v České republice a i ten právník kouká s otevřenou pusou: ještě že už není léto a ani mně to té otevřené pusy nemůže vletět včelka a způsobit mi škodu.

Nikdy jsem si nemyslela, že bych mohla po telefonu na někom poznat, že je zelenej.
V pondělí odpoledne, když mi zavolala „moje“ paní starostka z Prahy 2 Jana Černochová volala, bylo zřejmé, že zcela evidentně zelená je. Jak jsem ji tak poslouchala, děkovala jsem Bohu že poblíž radnice je dostatečné množství lékařských zařízení včetně rychlé záchranné služby a koronárky, neboť se mi jevilo, že moje milá hlava Prahy 2 bude už brzo potřebovat resuscitaci.

Co já prý na dopis, který dostaly všechny matriky na všech pražských městských částech.

Z odboru všeobecné správy Ministerstva vnitra přišel na všechny pražské radnice, kterých je mimochodem dvaadvacet, „právní rozbor“, ve kterém vedoucí oddělení státního občanství a matrik MV velmi složitě vykládala, jak ode dne voleb až do ustanovení nového zastupitelstva není oprávněn oddávat vlastně vůbec nikdo a jestli někdo přece, tak jen místostarosta.

Než jsem pochopila, co chce říci ona úřednice, jejíž ….ehm….blahodárné působení na daném místě….. sleduji již řadu…..desetiletí, četla jsem to asi pětkrát. Prý to vyplývá ze zákona o matrikách, o rodině a zákona o hl. městě Praze, že jedinou osobou, která je (asi) kompetentní „přijímat prohlášení o uzavření manželství“, tedy laicky řečeno oddávat, je náměstek primátora a místostarostové. Ten totiž NEMÁ svoje kompetence výslovně v zákoně upraveny a lze proto předpokládat, že on by snad oddávat mohl. Mandát člena zastupitelstva pak zaniká dnem voleb, takže ten už pak nemůže oddávat vůbec.
Oproti „normálnímu režimu je tedy na každé Praze maximálně jeden oddávající – a to kdo ví jestli…

Po přečtení dokumentů mi vytanula na mysli řada otázek a asociací:

ZAPRVÉ: Představuji si, co by se mi na právech stalo, kdybych se odvážila v kterémkoli stádiu studia počínaje prvním semestrem, tvrdit, že zástupce statutárního orgánu má VÍCE pravomocí než statutární orgán sám. Fyzické tresty se sice na (alespoň vysokých) školách již neprovozují, avšak zato aproximuji s pravděpodobností blížící se jistotě jedno: nedostudovala bych…

ZADRUHÉ: Jak slavné Ministerstvo vnitra – odbor všeobecné správy, tak i ředitel Magistrátu hl. m. Prahy, který ten rozbor evidentně s nadšením konvergujícím k nule rozesílal, si teda nejsou tak úplně jistí, jak to skutečně s těmi pravomocemi je. Ono to taky může být docela jinak a pakliže bychom
s k u t e č n ě dovedli tento dle nejen mého názoru úplně pomýlený právní rozbor ad absurdum, pak není oprávněn oddávat ani ten místostarosta a zástupce primátora. Všechny takto uzavřené sňatky mohou být zkoumány a eventuálně prohlášeny za neplatné.

ZATŘETÍ: Ta situace nevznikla v pondělí 11. 10. 2010, kdy dopis a rozbor dorazil na všechny pražské radnice, ba ani v týdnu před tím. Vznikla v roce 2008 (!!!) kdy byla přijata poslední novela Zákona o hl. m. Praze. Byl by někdo – na příklad dosavadní pan primátor či veleslavný Odbor všeobecné správy neméně slavného Ministerstva vnitra schopen a ochoten mi sdělit, co ty dva roky ráčili dělat??

ZAČTVRTÉ: Tato situace má trvat až do ustanovení nového zastupitelstva a nového starosty, a do delegace pravomoci oddávat novým zastupitelům. Tedy bratru tak měsíc, pakliže ovšem vezmeme v potaz všechny možné lhůty pro podání námitek proti volbám tak to může být i šest týdnů.


Marně jsem přemýšlela, co může být příčinou tohoto velmi neutěšeného stavu. Protože že by situace vznikla „jen tak“, to se mi skutečně nezdá. Přišla jsem na několik možných vysvětlení:

1) Ministerstvo vnitra se obává konkurence ze strany místostarostů, proto přistoupilo k jejich cílené osobní likvidaci tím, že se uoddávají k smrti. Jen tak pro srovnání: oddávat mohou za „normálních okolností“ všichni zastupitelé, z „dvojkoprahových 34 zastupitelů jich oddávalo 33….. a jestli se nemýlím, tak jen na Praze 1 je jen tenhle víkend 30 svateb….

2) Ministerstvu vnitra se zželelo ubohých chudých advokátů a rozhodlo se jim nasypat ze státního korýtka trochu palmáre. Protože i kdyby oprávněným k oddavkám skutečně byl jenom nebo možná spíše alespoň) místostarosta, pak zcela určitě dojde k několika časovým kolizím svateb. Kromě toho si místostarosta může taky zlomit nohu nebo je na dovolené nebo prostě z jakéhokoliv obdobného důvodu se svatby nebudou konat. Ó bože dobrý, milosrdný!!!! Takový kšefty jako náhrady škody za svatby zmařené státem, to tady nebylo od dob restitucí, ba ani privatizace na to nemá…

3) Ministerstvo vnitra usoudilo, že je potřeba podporovat sňatkovost a (volbami) vybraným párům poskytnout radost ze svatby dvakrát. Á konto toho taky klesne rozvodovost, ne??

4) Ministerstvo vnitra se rozhodlo, že netradičním způsobem začne řešit otázku církevních restitucí a začalo tím, že všem církvím bez rozdílu dohodilo kšeft, který se neodmítá. Stanou se totiž jedinými, na které je spoleh, že skutečně oddají. Mimochodem: legislativní maglajz, který MV ČR tímto svým počinem spáchalo, dle mého názoru již definitivně vyřešil jednu zásadní otázku vznesenou při hodnocení nového Občanského zákoníku: ať se nyní někdo odváží sáhnout na církevní sňatky….. Jestli něco je jisté, pak to, že v ŽÁDNÉ církvi, Římsko-katolickou počínaje a Scientology konče, nesedí nikdo takový jako JUDr. Guluškinová, vedoucí oddělení státního občanství a matrik MV…. Ono to kanonické právo má něco do sebe.

5) Někdo měl eminentní zájem se nevdat či neoženit a potřeboval to navlíknout tak, aby se jakože svatba nemohla konat…. V tom případě to šacuju na ouplatek od číslíčka tak s pěti nulami na konci a vejš….

6) Ministerstvo vnitra – odbor všeobecné správy – se rozhodlo spáchat kolektivní profesní a politickou sebevraždu, a to uklízečkou počínaje až po…..

eeeee….pane ministře…. ráčil jste, ehm…. postřehnout, že kromě policie vládne Vaše ctěná instituce také civilně-správním úsekem????Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Michal Macek napsal(a):

...a z rozkazu policejniho prezidenta s poverenim ministra vnitra vas prohlasuji muzem a zenou.polibte nevestu.pohov a rozchod!
15. 10. 2010 | 08:02

Jan holubář napsal(a):

Tohle nelze svádět ani na ODS, ani ČSSD, ani na Langera či Grosse, nebo dnes Johna. To je prostá lidská blbost. Ale neměl by být problém takovouto úřednici okamžitě odvolat a následně vyrazit pro totální hloupost.
15. 10. 2010 | 08:22

Cech napsal(a):

KS
Nezlobte se vážím si Vás ale vy prostě požadujete po některých lidech:
a)Práci na úrovni která odpovídá jejich postavení,
b)Schopnost samostatného rozhodování odpovídající úrovni TOP managementu atd.
Tyto vlastnosti nelze aplikovat na některé politiky, tyto vlastnosti náleží čestným lidem.Navíc chcete po někom něco co není ve scénáři no fuj.
15. 10. 2010 | 08:50

student napsal(a):

Taky už jsem si mnohokrát všiml, že čeští vykladači práva nejsou
na dostatečné inteligenční úrovni.
15. 10. 2010 | 08:55

Lex napsal(a):

Klárko,
poslal jsem Ti ten vtípek mailem, ještě jsem nevěděl, že máš dneska blog, tak se o něj aspoň podělím s ostatními čtenáři:
Do místnosti, kde se hasiči HZS HMP (Hlavního města Prahy) zdržují mezi výjezdy, vstoupí dispečer. Nabere si z automatu kávu, tiše popíjel, a jakmile kávu dopil, otočil zrak na hasiče, kteří ho s napětím pozorovali, a s úsměvem a pomaličku jim říká: "Velmi pomalu se zvedejte, hoří Miniserstvo vnitra."

PS
Na ten zákon se dívat nebudu, tu vyhlášku tak jako tak nemám, ale lze vyloučit, že ten výklad (jakkoliv dementní) je jenom formalistickým výkladem ještě dementnějších toho zákona a té vyhlášky?
15. 10. 2010 | 08:57

Deny napsal(a):

JUDr. Kateřina Guluškinová dělá vedoucí již skoro dvacet let. Myslím, že už ji ta práce trochu zmáhá.
15. 10. 2010 | 09:01

klarasamkova napsal(a):

Lexi.... to je souznění duší je pozoruhodné. Příslušný výklad Ti pošlu mailem pro potěchu srdce, jakmile to bude možné, dám je i na web.
Jinak samozřejmě zcela platí tvůj předpoklad, že dotyčný výklad je hyperformalistickým výkladem zcela dementního zákona... a ten je platný aúčinný již dobře dva roky. Takže znovu: co tam ty dva roky dělali??
15. 10. 2010 | 09:44

Ládik!!! napsal(a):

Typický příklad "práce" byrokracie. Samé kraviny a hovadiny - nic, co by bylo někomu přínosné. Za 20 let se počet takových lidí zdvojnásobil, ale populace nepřibylo. Proto je nejlepší řešení se co nejvíce odříznout od státu (bohužel ta elektřina...) a nevidět a neslyšet a nechodit mezi ty pitomce.
15. 10. 2010 | 10:08

mud.. napsal(a):

Paní v poslední době naplno hltám informace z http://www.cunek.cz Krok za krokem dokládajícími argumenty ohaluje pravdu. Určitě to nemůžete číst. S hrůzou byste nespala. Národ musí učinit jedno. Zasadit se u církve o blahoslavení mučitele pana Čunka! Pan Čunek daleko přesahuje minulostní čin sebevraha J.Palacha. Tolik trpí a přece se neupálí! Práce advokátů musí být špinavou činností. KVS dejte se do služeb pana Čunka a odhalte pravdu. Bůh se vám odmění zdravou, krásnou vnučkou.
15. 10. 2010 | 10:11

emba napsal(a):

To není byrokracie úřednická (úředník zákon nevykládá, ale plní podle zadání MV), ale byrokracie právnická. Ta je v českém prostředí ještě okeřeněna zvyklostí, že každý právník má na věc svůj názor a podle něj rozhoduje (má-li současně i moc).
15. 10. 2010 | 10:14

student napsal(a):

klarasamkova:
"Takže znovu: co tam ty dva roky dělali??"
A je to jediný příklad špatné nebo žádné činnosti vrchních tvůrců a vykladačů zákonů ???
15. 10. 2010 | 10:46

Stařeček napsal(a):

vůbec tomu co se tu píše nerozumím, ale se tomu u nás ani nedivím.
15. 10. 2010 | 10:48

Lex napsal(a):

Klárko,
nedalo mi to, a na ty zákony jsem se letmo podíval. A nevím, jestli je skutečně ten pokyn MV (ještě jsem ho neviděl) tak hloupý (stran toho "místostarosty" určitě), nebo naopak, je zcela v souladu se zákony dopadajícími na danou problematiku, a „hloupí“ jsou ti činitelé obcí, kteří si nedokázali pohlídat, aby volební víkend a nejkratší možný termín do ustanovení nového zastupitelstva a pověření jeho členů, nebyly dny svatebními (je to ale vůbec realizovatelné a reálně - ne formálně - zdůvodnitelné?). Nebo je „hloupá“ ta legislativa?
Tak tedy, co ty zákony stanoví:
Paragraf 4 odst. 1 zákona o rodině (č. 94/1963 Sb. v platném znění) říká: „Prohlášení o uzavření manželství učiní snoubenci před starostou, místostarostou nebo pověřeným členem zastupitelstva obce, městské části hlavního města Prahy, městských obvodů nebo městských částí územně členěných statutárních měst, které jsou matričním úřadem.“. Všimněme si – musí se tak stát před voleným orgánem, (pověřeným) zastupitelem, nebo starostou či místostarostou, kteří jsou rovněž voleni ze zvolených zastupitelů. Nemůže tak být učiněno pouze před matričním úředníkem, ačkoliv jeho přítomnost při uzavření sňatku je nezbytná – viz odst. 3 téhož zákonného ustanovení - „Prohlášení o uzavření manželství podle odstavců 1 a 2 musí být učiněno v přítomnosti zaměstnance místně příslušného matričního úřadu.“
A dokdy je zastupitel (tedy i starosta či místostarosta) zastupitelem? Na to odpovídá ustanovení § 55 odst. 2 písm. d) zákona o volbách do zastupitelstev obcí (č. 491/2001 Sb.) – „Mandát zaniká…
d) dnem voleb do zastupitelstva obce,“.
Nemůže tomu být jinak, protože podle odst. 1 téhož ustanovení „Mandát člena zastupitelstva obce vzniká zvolením; ke zvolení dojde ukončením hlasování.“
Tak, a je vymalováno. Tak, jako nemůže starosta, místostarosta či jakýkoliv člen zastupitelstva, jejichž mandát skončil dnem (nových) voleb, činit jakékoliv úkony jako „bývalý“ starosta, místostarosta či zastupitel, ztěží může být před nimi platně uzavřen sňatek.
Ano, doba mezi začátkem voleb (tj. „dnem voleb“) a zvolením nových zastupitelů je jistým „vakuem“ pro činnosti, které jsou jinak vyhrazeny zastupitelům. Nic na tom nemění ani skutečnost, je-li dřívější zastupitel znovu zvolen.
A protože jsem ani v jiných zákonech (správní řád aj.) nenašel nic, co by tuto úpravu prolamovalo, ptám se jako na začátku – jsou hloupí na MV, na obcích, nebo jsem hloupý (něco jsem přehlédl) i já? Nebo je „hloupá“ citovaná právní úprava, a je třeba její změny (osobně se přikláním k této verzi)? Vyvstává pak ale otázka - co ta manželství (pokud byla uzavíraná), která byla v takové dny uzavřena v minulosti - jak je to s jejich stavem? - vznikla či nevznikla? - jsou či nejsou - jsou "matrimonium", "matrimonium nullum" či dokonce "non matrimonium"?
Rád přijmu jakoukoliv jinou argumentaci opřenou o platnou legislativu. Byť třeba špatnou, jako v tomto případě.
15. 10. 2010 | 10:52

Čochtan napsal(a):

Paní Kláro,
podle mezinárodního práva (opravte mne pokud se mýlím) má právo oddávat kapitán lodi. Tak by parník "Primátor Dittrich" mohl zaskočit ? Nejsem si ale jist, zda Vltava je exteritoriální voda.
15. 10. 2010 | 11:00

Čochtan napsal(a):

mud..
mučitele nebo mučedníka ?
Je v tom jemný rozdíl. Církev dosud blahoslavila pouze mučedníky.
15. 10. 2010 | 11:01

Čochtan napsal(a):

mud..
P.S.
Paní Klára už není KVS, veselá je už jen s malým v. Můžeš ji pogratulovat.
15. 10. 2010 | 11:03

vfischer napsal(a):

Klasika všech klasik - úřad stíhá úřad, tuny popsaného papíru, počítače a tiskárny za miliony z vykrádaných rozpočtů sviští - administrativní moloch se krmí sám sebou - roky ztraceného času zbytečnými ouřednickými přestřelkami kdo je větší vůl !!!!!! Armáda parazitů systematicky krade a hlasitě mlaská a občas se vyzvrací v mediálním cirkuse do obličeje svým voličům !!!

Zejtra se musí zaplatit nájem a elektrika a spočítat, jestli nám vyjde na doktora a pokusit se pokud možno nezbláznit nebo nejít střílet.
15. 10. 2010 | 11:05

Deny napsal(a):

@ Lexi
Vakuum? Uvedu příklad, který by možná bylo možno použít jako analogii.
Ptám se, kdo je skutečným vlastníkem nemovitosti od podání návrhu na vklad do zapsání vkladu katastrem?
Kdo odpovídá za případnou škodu na této nemovitosti v době od podání navrhu do zapsání katastrem?

TAkže podlé mého, uzavírat svatby nelze pouze pod dva dny během voleb. Pokud ke zvolení nového zastupitele dojde ukončením hlasování, pak nový zastupitel může oddávat již druhý den po volbách, i když na to nemám ještě "papír", ale mělo by mu stačit alespoň to, že se např. umístnil na předních místech ve volbách, takže bude nezvratitelné, že se zastupitelem stane.

Je to jako u převodu nemovitostí, nový vlastník se stane vlastníkem až po formálním zapsání katastrem, ale s právními účinky od podání návrhu na vklad (v tomto případě od ukončení voleb). Tolik můj názor.
15. 10. 2010 | 11:12

Milan napsal(a):

Příčinou je legislativní kutilství zvolených poslanců z Prahy a zastupitelů hlavního města Prahy.
Takový zvolenec je přesvědčen, že je chytrý a schopný - jinak by ho přece nezvolili.
A také je přesvědčen, že všichni ti úředníci na magistrátu a na ministerstvu jsou lumpové a podvraťáci, jejichž jediným cílem je házet jemu, zvolenci, klacky pod nohy, aby nemohl plnit své nesmyslné volební sliby (ty, které náhodou smysl mají, se neplní záměrně právě proto, že mají smysl).
Zvolenec si tedy začne vymýšlet chytrou právní úpravu a pomocí kamarádů zvolenců si ji prosadí.
A pak se všichni diví, jaké to má důsledky v oblastech, jejichž existence jim ani na mysl nepřišla.
15. 10. 2010 | 11:40

Luba napsal(a):

Paní KVS,
Nebylo by jednodušší uzavřít raději kupní či darovací smlouvu?

http://www.youtube.com/watc...
15. 10. 2010 | 12:07

Al Jouda napsal(a):

Další důvod pro vznik parlamentní komise, která by na základě podnětů občanů okamžitě podávala návrhy na legislativní změny a rušení přiblblých zákonů!
15. 10. 2010 | 12:12

Tencokida Hnuj napsal(a):

Žijte na hromádce ve skutečné křesťanské pokoře a lásce a budete mít klid.
Ať se pooddávají a poožení mezi sebou, beztak tak neformálně obcují už leta.
Pošlete jim 31. března pár šlupek a vzkaz, ať Vás nechají na pokoji, nebo je vyobcujete vy.

Aspoň tak ušetříte za rozvod, když už nic.

Anebo je blog o církevních restitucích ?

Hmm. Tak to by chtělo hledat odpovědi v Písmu. Jen tak mirnyks dirnyks oškubat dańového poplatníka - to by taky mohl být smrtelný hřích, znemožňující takovým nehodným občanům spásu a výstup do nebeských sfér, popřípadě budoucí vtělení. Třeba v krávu nebo vola, co já vím ?!

U exbratrů a šlechticů by to dokonce mohlo býti důvodem k světskému zaobcování s nimi. Já vím - už se neupaluje, ale vláčet tiskem jejich imaginární politickou odpovědnost bychom snad mohli, ne ?

Už i to nejde ?

K...a, dávám se k těm jehovistům !
15. 10. 2010 | 12:29

Karel III napsal(a):

Paní Samková
Ad 4)
Domnívám se, tj. nejsem ani schopen, natož zmocněn závazně prohlásit, že Církev římskokatolická by neměla zapotřebí mít něco s nějakými zmetky úřednickými, politickými, právnickými...
Zmetkem rozumím v tomto prohlášení jednorázový akt nebo i soustavnou činnost podle oboru působení.

P. S. Problém se týká zřejmě jen pražských, ale přeji všem snoubencům výdrž, když už trvají na "úředním" svatebním obřadu.
A bylo by smutné, kdyby jediným důvodem pro "mimoúřední" obřad byl zastupitelský... měl jsem na mysli systém.
15. 10. 2010 | 12:33

janahamplova napsal(a):

Kláro, dobrý postřeh - ostatně přiznejme, jak nám některé státní instituce usnadňují advokátní chlebíček - nebýt jich, nebylo by proti čemu brojit. Nicméně skutečně je nutno bránit sňatkům za každou cenu - jako prevenci proti rozvodům. Volby nevolby. Takže namísto sňatků registrované partnerství heterosexuálních párů - proč ne? A bylo by to.
Jo jo, berme to s úsměvem - ale aby to jednou neskončilo defenestrací. Ta dlažba kolem radnic bývá věšinou skutečně tvrdá.
15. 10. 2010 | 12:34

FK napsal(a):

Dotaz na Lexe
A jak je to s dalšími akty, které může dělat starosta nebo rada? Nevyplývá z toho bezvládí?
Poznámka k ostatním: v diskusi se nadává na úřednictvo. Ale ty zákony tito úředníci nedělají, dělají je v konečné podobě poslanci a jejich zaměstnanci....
15. 10. 2010 | 12:49

Luba napsal(a):

Stýská se mi po divokých časech Divokého Západu.

Kolty k dostání za pár šupů, a žádný advokát na obzoru.
Kdo měl více nábojů, vystřílel si více spravedlnosti.
15. 10. 2010 | 13:18

Deny napsal(a):

@ Luba
Víte, co je 100.000 advokátů v betonu na dně mořském?

Dobrý začátek :-)
15. 10. 2010 | 13:24

Lex napsal(a):

Doplnění:
K celému "problému" dává ale, podle mne, klíč ustanovení § 107 zákona o obcích (č. 128/2000 Sb.,v platném znění), který stanoví - "Dosavadní starosta v období ode dne voleb do zastupitelstva obce do zvolení nového starosty nebo místostarosty vykonává pravomoci starosty podle § 103; v tomto období vykonává své pravomoci též dosavadní místostarosta. Nevykonává-li dosavadní starosta své pravomoci podle věty první, vykonává je dosavadní místostarosta, a je-li dosavadních místostarostů více, ten, kterého přede dnem voleb pověřilo zastupitelstvo obce zastupováním starosty, jinak ten, kterého pověřil dosavadní starosta. Vykonával-li ke dni voleb pravomoci starosty člen zastupitelstva obce podle § 103 odst. 6, použijí se věty první a druhá obdobně."
Ohledně "pověřených" členů zastupitelstva k uzavírání sňatků to sice není, ale mám za to, že použitím analogie by se nikdo nezbláznil.
Konec konců - jak to bylo před čtyřmi a osmi lety, kdy už současná legislativa platila?

Tím do jisté míry reviduji svůj předchozí příspěvek.
15. 10. 2010 | 13:26

arlon napsal(a):

Lex

vy to překrucujete, aby vám to vyhovovalo, inu "advokát".
Správná verze je tato:
"Dispečer profesionálního hasičského sboru přijde do
místnosti nejvyšší pohotovosti, kde hasiči tráví volný čas
mezi výjezdy.
Rozhlédne se, zastaví se, usměje se a dá si z automatu kávu.
Ostatní kolegové se na něj tázavě dívají a on - potom, co ji
velmi pomalu dopil, říká:
Pánové, POMALINKU se zvedejte, hoří Finanční úřad!"

Takže za prvé hoří finančák, tudíž nikdo nepospíchá a za druhé je to řečeno profesionálním hasičům, což ti vechtři, které oslovujete vy určitě nejsou.

Takže Lex, nic moc.
15. 10. 2010 | 13:27

Luba napsal(a):

Deny,
dobrý základ! :)

Na tom se dá něco slušného vystavět. Například vězení pro stávkující soudce.
15. 10. 2010 | 13:29

marshall1727 napsal(a):

mno to budou hezké náhrady škody. za koláče, za šaty, za guláš....
15. 10. 2010 | 13:46

Lex napsal(a):

janahamplova
"namísto sňatků registrované partnerství heterosexuálních párů - proč ne?"
Myslím, že jste trefila hřebíček na hlavičku. Jen bych řekl, že ne "namísto", ale "vedle".
V době přijímání zákona o registrovaném partnerství jsem byl osloven k vypracování určité rešerše návrhu zákona pro určitou skupinu poslanců. A přesně na tohle jsem narazil. Ten zákon totiž pozitivně diskriminuje určitou množinu osob (blíže neurčitý počet párů osob stejného pohlaví) oproti jiné skupině (neurčitému počtu heterosexuáolních párů) tím, že na určité výhody, které stanoví občanský zákoník, zákoník práce a řada dalších zákonů, páry stejného pohlaví dosáhnou podstatně snáze (volnějším svazkem jak z hlediska uzavření, tak zejména z hlediska rozvázání toho svazku), než páry heterosexuální, kteří těchže výhod dosáhnou jen svazkem tuhým - manželstvím, anebo za mnohem delší dobu až faktickým stavem (druhovským poměrem).
Ano, navrhoval jsem, aby registrované partnerství, které zákon umožňuje jen osobám téhož pohlaví, bylo umožněno i heterosexuálním párům, které spolu žijí, nechtějí se spoléhat ani čekat na "druhovský poměr", naproti tomu jim pevný manželský svazek z jakéhokoliv důvodu nevyhovuje.
A bylo by "po vtákách".
Námitce, že zákon o rodině ve věci manželství (a s tím související "výhody" podle jiných zákonů) pozitivně diskriminuje heterosexuální páry dopředu čelím (a čelil jsem i v té rešerši) tím, že jde o ústavní princip, jasně zakotvený v čl. 32 LPS s dopadem na zákon o rodině - § 1 odst. 2). Navíc byla tato otázka vícekrát předmětem stanovisek mezinárodních organizací se závěrem, že nejde o diskriminaci osob stejného pohlaví.
15. 10. 2010 | 13:52

Zdenek M napsal(a):

Máte to pěkný, celý zlatý...škoda, že na to nevidím...já jsem si rozsedla brejle...
15. 10. 2010 | 14:12

Luba napsal(a):

Paní KVS,
co říkáte na to, že jsem byl při volení členkou komise otázán, zda chci obě obálky nebo jen jednu?

Prý není mou povinností volit do Senátu i do zastupitelstva.
Je to jen právo.

Je vůbec takový dotaz legální?
15. 10. 2010 | 14:30

mud.. napsal(a):

Čochtan
i Luba píše KVS. Vždyť má manžela toho Romského aktivistu Ivana Veselého, co psal Nečasovi. Že by se už rozvedla?
15. 10. 2010 | 15:10

Luba napsal(a):

mud..
to je také má jediná naděje!
Že paní Klára konečně rozesmutnila Veselého svým odčepením a že tak mám teoretickou šanci :)
15. 10. 2010 | 16:08

Čochtan napsal(a):

Gentlemen,
Paní KS už není KVS a Ivan Veselý má po ftákách. Jak vidíte, i nahoře u fotky stojí pouze Klára Samková.
Asi ji lezlo na nervy, že její peníze házel do černé díry jménem Dženo.
15. 10. 2010 | 16:59

klára napsal(a):

Čochtane - víte, že Vás nemám ráda, protože jste člověk, který má... inu, je velmi neflexibilní v názorech a není příliš ochoten hloubat nad věcmi z těch úhlů pohledu, které mu nejsou po chuti.

Nicméně svojí domněnkou jste přesně uhodil hřebíček na hlavičku. Byla to černá díra a výsledky žádné....
15. 10. 2010 | 17:24

Čochtan napsal(a):

No vidíte Kláro,
to jsem vám mohl napsat už před třemi roky, ale to bych byl hned rasýsta a fašýsta, že ?

Víte, já mám ten problém, že se velice často trefím tak přesně, že mí odpůrci nenajdou protiargumenty. Když se mnou nemohou hnout, pak to z jejich hlediska vypadá jako moje "neflexibilita" a jsou nasraní.
Já jsem inženýr a matfyzák. Pro mě je pravda jen jedna, a proč bych z ní uhýbal, jen aby "minderbemittelte" měli radost ?

Co vám budu povídat, znáte tyhle problémy určitě taky, i vy budete mít podobně vysoké IQ. Někde mezi 140 a 150 ?
15. 10. 2010 | 18:08

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Lex:
Zdravím.
Ač neprávník, vlastní úvahou jsem dospěl v zásadě ke stejnému názoru v problematice registrovaného partnerství. Jen na okraj: homosexuálové netvoří páry, nýbrž dvojice, stejně jako není párem dvojice levých bot.
Z biologického hlediska platí totéž o homosexuálech a lesbách, nedisponují komplementaritou. Tuto skutečnost aktivisté homosexuality razantně popírají, nicméně v právní terminologii a tedy i v praxi by to mělo být zřetelně vymezeno.
15. 10. 2010 | 18:20

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Čochtan:
"Víte, já mám ten problém, že se velice často trefím tak přesně, že mí odpůrci nenajdou protiargumenty." Teda Vy dovedete rozesmát.
☺ ☺ ☺
15. 10. 2010 | 18:24

Čochtan napsal(a):

Zbyňku Matyáši,
občas vás levouny provokuju a dělám si srandu. To pak ty argumenty nemusí sedět. Inteligentní lidi to poznají, levouni ne.
15. 10. 2010 | 19:23

Lex napsal(a):

Zbyněk Matyáš
Opětuji pozdravení. Nezbývá, než souhlasit.
15. 10. 2010 | 19:30

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Čochtan:
No vidíte, teď jste se skutečně projevil. Já a levoun??!
Na druhé straně pro Vás musí být levoun skoro každý. ☺
15. 10. 2010 | 20:54

Klára napsal(a):

čOCHTANE, MEZI MNOU A Vámi je jeden zásadní rozdíl: já jsem schopna zahrnout do úvahy i ty informace, které se mi nelíbí, které nezapadají do mojí koncepce, ba dokonce jíi protiřečí.
Vy ty argumenty, které se Vám nehodí, zadupete do země, protože Vám nejde o to dohloubat se pravdy (co kdyby vůbec neodpovídala tomu, co si myslíte??) ale sebepotvrzení své vlastní existence.
Ale to je, bohužel, velmi častý způsob přemýšlení.Lidé si přizpůsobují realitu. Ze zdejšího ossazenstva (nikoliv dnešního blogu) je v tom ještě mistr Zbyněk Matyáš, tuším...

Pro Vás je samozřejmě ihned vymalováno a je Vám všechno hned jasné.... Jojo, to bych si taky přála, mít takhle jednoznačně jednoduchý pohled na svě, ale jako obvykle - není to (bohužel) tak...
15. 10. 2010 | 22:57

Klára napsal(a):

Čochtane - ohledně toho IQ - a pokusil jste si někdy dát změřit svůj EMOČNÍ KOCIENT?? Ten tedy bezpečně je hluboce podprůměrný - bohužel, protože pomocí emocí, coby neporonatelně starších nástrojů uchopování reality, pracuje mozek 24x rychleji než rozumovým uchopením...
15. 10. 2010 | 23:00

Klára napsal(a):

Teda - je vidět, že je pozdě a jsem už unavená, takže napotřetí.
Ještě k tomu levičáctví a pravičáctví, Čochtane. Opět se mýlíte: Vy si toiž pletete konzervativismus a staromilství.... a to je prostě kardinální omyl....

tak už definitivně dobrou.
15. 10. 2010 | 23:02

Čochtan napsal(a):

Dobrou.
15. 10. 2010 | 23:24

Inci napsal(a):

Paní Kláro

Zbytečně se utápíte v právních kličkách , řešení je velice jednoduché ... musíte všechna ta nesmyslná nařízení , zákony a vyhlášky při první příležitosti dodržet až do situace , které právníci označují výrazem absurdní ...

Je to starej recept z dob , kdy mi bolševik sebral občanství(občanský průkaz) vlastní země (udělal ze mne bezprávného otroka na dva roky)....
Čím blbší rozkaz nebo nařízení , tím bylo mé úsilí ho do puntíku ... :-)))

Já bejt na Vašem místě tak šmahem rozvedu půl Prahy ... :-)))

No a ten vejvar ... odhaduju to na práci pro všechny právníky na nejmíň patnáct let ... Nikdo nemůže proti tomu říct ani popel , fotovoltaika taky bude vydělávat patnáct let ...
16. 10. 2010 | 01:14

tomcat napsal(a):

Celé této bublině nasadilo korunu páteční vydání deníku Blesk, který zjistil, že na volební víkend měla paní Klára zarezervován termín vlastní svatby na Praze 2 a rozhodnutí MV jí udělalo škrt přes rozpočet. To rozhodnutí platí jen v Praze, mimo Prahu, kde platí zákon o obcích (viz Lex výše), by se mohla o víkendu v pohodě vdát. V Praze, kde díky "legislativnímu kutilství" (trefné Milanovo adhocnutí viz výše) platí novela zákona o hl. městu Praze, se díky zbacané novele o volebním víkendu vdát nelze. Bude třeba další novely.....Achjo, máme takové poslance, jaké jsme si zvolili a tak zbacané zákony, jak si je ukutili.....
16. 10. 2010 | 10:28

al cid napsal(a):

Jedině další a nesametová revoluce může něco na současném chaosu změnit. Zřejmě musíme počkat, až se vlády nad Evropou zcela zmocní Taliban a islám, ti jsou tu nesametovou revoluci jako jediní uskutečnit. Nejde jen o to změnit nesmyslné a nevyhovující zákony, ale i jejich nositele a vykonavatele poslat kopat kanály, jako to bylo učiněno po roce 1948.
16. 10. 2010 | 10:46

Čochtan napsal(a):

Kláro,
můžete si být jistá, že já prověřuji všechny informace na jejich pravdivost. Všechny, i ty, které se mi nelíbí. On je ale rozdíl mezi informací a „prvomájovým heslem“. Informace je třeba fotka ze sídliště Luník, prvomájové heslo výkřik pana Stejskala „všichni lidé jsou si rovni“. „Gowno !“ pravil by hlasem velikým předseda klubu Zabůdnutých Sláwow. Rovni akorát tak před zubatou s kosou. Z takovýchto prvomájových hesel mám nanejvýš srandu.

Emoce beru vždy opatrně, jako ženskou specialitu. Viděla jste fotky, co Němky vyváděly, když projížděl kolem Adolf ? Emoce. Nebo fotky soudružek jak si rvaly rodidla, když zdechnul Džugašvili ? Emoce. I dnes dostávají zástupy patnáctiletých holčiček svůj první davový orgasmus, když spatří v okně hotelu nějakého kvákala z nějaké pofidérní kapely. Emoce. Já jsem s emocemi opatrný. Nechávám si je na ty opravdu důležité okamžiky. Emoce totiž velice rychle podléhají inflaci.

Našel jsem si ve Wikipedii co je to ten váš „EMOČNÍ KOCIENT“, našel jsem jen koeficient,.. Podle Wiki to nebude se mnou tak zlé, vždy jsem měl dost kamarádů, v Akafliegu (Akademische Fliegergruppe) jsem mě měli dost rádi, asi proto, že se mnou byla vždy sranda a uměl jsem vzít za práci ať to bylo vaření pro 30 lidí, nebo úklid hangáru, a nebo večer u ohně kytara. Děti našich známých se na mě všude lepí, a to není špatné znamení.

„24x rychleji” ? Jó ? A jak jste to změřila ?
16. 10. 2010 | 10:56

Čochtan napsal(a):

tomcat
hoď sem link ! To by byl tedy góóóól !

al cid
islám je to nejhorší, co může Evropu potkat. To je jako léčit rýmu syfilisem. (při kterém uhnije nos). Ledaže bys chtěl aby tvou starou ukamenovali, že ti zahnula se sousedem. Místo na pivo, bys chodil na čaj.
16. 10. 2010 | 11:04

Gerd napsal(a):

Čochtane,
pokud se na Vás děti známých lepí, tak jim možná Vaše známé potají řekly, že tohle je jejich pravý táta. :-) Jen nevím, zda byste byl mezi kamarády tak oblíben, kdyby se to provalilo.
Druhá možnost je, že jste druhý největší pedofil na světě, hned po kapitánu Iglovi, jehož rybí prsty znají spousty dětí po celém světě.
Ten odpor ke kamenování spíše ukazuje na první variantu.
Pěkné odpoledne
16. 10. 2010 | 14:31

klarasamkova napsal(a):

Čochtane - aproč by to byl gól??
Okolnosti mého porodu jsou součástí českého právního řádu, neb se jeho jistými aspekty zabýval Ústavní soud....nikoliv k mojí radosti. I já žiji v této zemi a bezprostředně se mne zákony a zákonné paskvily této země týkají.

Inci, k právně-absurdnímu stavu jsme se již propracovaali.. nyní lze očekávat scéná popsaný v knížce - zcela vynikající - "Kolapsy složitých psolečností."

zdravím, KLára
16. 10. 2010 | 16:58

tomcat napsal(a):

@Čochtan

Sorry, link není, byla to jen malá zprávička na straně 6, páteční pražské vydání Blesku, článek „Pražští starostové nesmí po volbách oddávat“ a vedle něj noticka

„Musela zrušit svatbu – Měla jsem se vdávat…Nebudu!“

PRAHA (hoř) Měl to být nejkrásnější den jejího života! Kvůli špatnému zákonu o hlavním městě ale asi nebude! „Měla jsem se vdávat příští týden na Praze 2 a chtěla jsem, aby mě oddala paní starostka, bohužel ale hrozí absolutní neplatnost sňatku. Podle mých informací tento problém řeší úředníci od srpna. A nové zastupitelstvo se ustaví až za měsíc,“svěřila se Blesku právnička Klára Samková Veselá (47).
16. 10. 2010 | 23:09

Zbyněk Matyáš napsal(a):

klarasamkova:
´Ze zdejšího ossazenstva (nikoliv dnešního blogu) je v tom ještě mistr Zbyněk Matyáš, tuším´ Tušíte špatně, paní advokátko, já pracuji se všemi argumenty. Není nad to držet se faktů, což se
Vám občas nedaří. ☺
17. 10. 2010 | 00:25

Čochtan napsal(a):

tomcat díky,
"nejkrásnější den jejího života" ? Nebyl to den rozvodu ?
17. 10. 2010 | 12:18

Deny napsal(a):

@ Čochtan

Klára Samková se rozloučila s příjmením Veselá
Written by JUDr. Klára Samková
Čtvrtek, 16 září 2010
Dovolím si celkem s potěšením oznámit všem svým klientům a přátelům, že jsem se cestou ne zcela jednoduchého rozvodu, což jako právní specialistka na tuto sféru dokáži relevantně vyhodnotit, rozloučila se svým druhým vyvdaným příjmením Veselá a od 15. září 2010 jsem po nezbytných úředních úkonech opět Klárou Samkovou. Hodlám zůstat Klárou Samkovou, jak jsem přišla v Brně na svět před lety, jež jsou jen kapkou věčnosti, do konce své pozemské exístence. BYŤ ZMĚNY SVÉHO STAVU NEVYLUČUJI.

viz.http://www.lawyers.cz/czech/
17. 10. 2010 | 16:57

bahno napsal(a):

K navrhovanemu reseni kapitanem parniku Primátor Dittrich: to jde blbe. "oddavat" sice muze kapitan lode ci letadla pod ceskou vlajkou jakozto i velitel posadky v zahranici, ale pouze pokud je jeden ze snoubencu v primem ohrozeni zivota. Pokud si zenich nebodne pred obradem do hrudniku dyku a nestravi svatebni noc na JIPce, neni sance.
19. 10. 2010 | 14:33

future at. napsal(a):

to je smutné..od praktikující advokátky číst článek podobného kalibru!to mi trochu kazí ideály..kvalitu našich zákonů pí.samková, jistě znáte, díry a spousta zmetků..výklady se často různí i mezi různými profesory ze stejné práv.fakulty..právě z důvodu nízké kvality zákonů a násled.množství novel.!
Vaše argumentace v této věci je dost absurdní a proč ty útoky na úřednici MV..takový výkřik do tmy?
26. 11. 2010 | 04:58

auto insurance in virginia napsal(a):

whoah this blog is excellent i really like reading your posts. Keep up the great work! You understand, many persons are looking round for this information, you could help them greatly. <a href="http://invirginiaautoinsurance.com/">virginia car insurance</a>
10. 08. 2011 | 09:37

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy