Nové Kjóto už za 11 dní? Tři scénáře globální dohody na ochranu klimatu

25. 11. 2009 | 13:44
Přečteno 4556 krát
Maratón klimatických jednání spěje ke konci. Více než dvouletá intenzivní příprava na klíčovou konferenci OSN v Kodani pokročila první listopadový týden v Barceloně zase o krůček dál. Jen o krůček?

Čekalo se, že po takové době a po tolika jednáních už bude hotová základní podoba nové klimatické dohody a v prosinci se v Kodani doladí pár detailů a s patřičnou slávou podepíše. Jenže text „nového Kjóta“ má stále přes 100 stran, je plný hranatých závorek (označují text, na němž se státy neshodují) a vzájemně protichůdných možností. Na první pohled nic moc výsledek a vyjednávacího času už je málo...jak to může dopadnout?

Optimistický scénář

Politický tlak, očekávání veřejnosti i pozitivní posun v postojích některých klíčových zemí (Japonsko, Austrálie, částečně EU) ukazují, že možnost dobré dohody stále není vyloučena. Jsou tu ale ještě další, „nutné“ podmínky. Senátem USA musí projít nová legislativa na ochranu klimatu a Američanům se tak uvolní ruce k přijetí mezinárodních závazků. Další průmyslové země se musí připojit k Evropské unii a nabídnout alespoň 30% snížení emisí skleníkových plynů do roku 2020. To sice samo o sobě nestačí, ale pomůže to odblokovat velké rozvojové země, které přislíbí svůj podíl na omezování znečištění. Dále musí dojít k dohodě o dostatečné výši finanční pomoci na snižování emisí a na adaptaci na klimatickou změnu v rozvojových zemích. Tyto finance nebudou zajišťovat jen veřejné rozpočty, ale také tržní mechanismy, jako prodej emisních povolenek v dražbě nebo zdanění paliv v mezinárodní letecké a lodní dopravě. Férová nabídka potřebných financí přiměje rozvojové země k souhlasu s účinnou kontrolou jejich využití a vypracování vlastních strategií nízkouhlíkového rozvoje. Výsledná dohoda musí být právně závazná, musí mít důsledná kontrolní a sankční ustanovení a musí umožňovat další zpřísnění závazků, ukážou-li zjištění vědců, že je to třeba. Všechny tyto návrhy jsou nyní na stole.

Greenwash

Jednání v Kodani se povlečou a šance na uzavření komplexní dohody se budou blížit nule. Politici se ale nemůžou vrátit ke svým voličům s prázdnýma rukama, a tak se v posledních hodinách shodnou na základních obrysech dohody (snižování emisí, finanční podpora, adaptace) a sporné body odsunou na jindy. Dohoda nebude právně závazná, ale v závěrečné deklaraci z konference politici vyjádří vůli ji naplnit. Právní nezávaznost sice může být výhodou při procesu ratifikace dokumentu domácími parlamenty, na druhé straně je riziko, že dohoda bude mít mizivé výsledky. Další na zeleno natřený pakt namísto přijetí skutečně účinných opatření je ale luxus, který se v nejlepším případě „jen“ pořádně prodraží.

Smlouva o smlouvě budoucí

Existuje samozřejmě nezanedbatelná možnost, že kodaňská dohoda bude jen další v sérii deklarací, jednacích rámců, cestovních map a plánů do budoucnosti. Potřebujeme prý nejméně rok navíc a než bude nová dohoda konečně na světě, bude fungovat jakási prozatímní, raději nezávazná. V tomto smyslu se vyjadřují generální tajemník klimatické úmluvy OSN Yvo de Boer nebo předseda dánské vlády Rasmussen, jehož administrativa bude kodaňskou konferenci fakticky řídit. Čtenář nechť posoudí, co taková taktika pár týdnů před rozhodujícím summitem způsobí...

Pro ekologické, humanitární a rozvojové organizace, stejně jako pro rozvojové země, které už pociťují důsledky změn klimatu, je prodlužování jednací agónie těžko přijatelné. Zkušenosti z dvou let strávených na klimatických konferencích bohužel ukazují, že egoismus jednotlivých států je silnější než vůle dohodnout se na společném řešení nejvážnější ekologické hrozby.

I přes relativně pesimistické vyhlídky se v posledních dnech objevilo několik náznaků, že by dobrá, legálně závazná dohoda mohla být v Kodani dosažena. Kancléřka Merkelová a prezident Sarkozy vyjádřily, že je nutné, aby dohoda byla legálně závazná. Prezident Obama a čínský prezident Hu Jintao se shodli alespoň na tom, že ať už bude dohoda závazná nebo ne, je třeba, aby pokrývala všechny klíčové aspekty a nic nebylo vynecháno. A Rusko, země na třetím místě v řebříčku emisí skleníkových plynů, přišlo s novým závazkem nepřekročit v roce 2020 hranici -25% emisí v porovnání s rokem 1990. To sice stále není mnoho, neboť Rusko je hluboko pod touto hranicí, ukazuje to ale na ochotu vyjednávat, kterou jsme dříve neviděli.

Šance tu tedy je a tlačící čas vůbec není největší problém. Tím problémem – a zároveň řešením – je politická vůle.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Chlupaty knedlik napsal(a):

Smlouva o smlouve budouci a i to bude uspech.Politici si zajisti klid na sve 4lete funkcni obdobi s argumentem, ze je nutno ziskat vice informaci a vedeckuch dat, coz nikdo zpochybnit nemuze. A scenare, trebas i pravdve, ze je nutno zacit delat neco ted budou industrialni lobby s prehledem smeteny ze stolu
25. 11. 2009 | 13:56

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, právě se vracím z klímamejdanu. Konec srandy, máme nové hokejky, když nezaplatíte, bude hůř...
Veselé krizování a bacha na vepřovku...
http://i2.korzik.net/2009-1...
25. 11. 2009 | 14:04

iga napsal(a):

Pani Klaro,

pri vsi ucte ten vas medailonek je pekne ujety. Organizace pro kterou pracujete a funkce, kterou tam zastavate - tomu rikam postmoderna. A hlavne to, ze vas bavi klima... To je teda blabol. Jinak mne moje deti ale taky bavi, v tom vam rozumim.

Vas text svedci pouze o dvou vecech.
1. tzv "klimatologie" je ve vasem podani jako astrologie tedy slusny byznis, ktereho je treba se drzet, neustale jej resuscitovat a hlavne kolem nej mlzit

2.OSN je vice nez co jineho mamuti tovarna na funkce, pridelovac vynosnych mist a platu nezatizenych zodpovednosti a potvrzovac naroku na existenci hejna obskurnich NGO
25. 11. 2009 | 14:30

JU napsal(a):

autorko píšete:"Zkušenosti z dvou let strávených na klimatických konferencích bohužel ukazují, že egoismus jednotlivých států je silnější než vůle dohodnout se na společném řešení nejvážnější ekologické hrozby".

Mám dotaz: je možné se ucházet o pracovní pozici u vaší nevládní organizace?

Tato práce by se mi velmi líbila. Cestování mi nevadí, nevadilo by mi létání po celé zeměkouli, poznal bych řadu míst, kde jsem ještě nebyl a ani bych se jinak zde nedostal.

Vysedávání na konferencích by mi také nevadilo, seznámil bych se se spoustou zajímavých lidí z celého světa. Byl bych ochoten bojovat proti GO i pouze za minimální plat, pokud bych za své cesty dostával proplacené "diety"

Klimatologii sice nerozumím, to by však nemělo být na závadu, ani Vy jste ji zřejmě nestudovala.

Slibuji, že budu bojovat za to, aby obyvatelstvo zemí vypouštějící škodlivý CO2 bylo co nejvíce zdaněno a byla zde co nejvíce snížena průmyslová výroba.
25. 11. 2009 | 14:37

Paterik napsal(a):

No a co čekáte? Kjóto samo bylo víceméně fiasko a jednání nad novou smlouvou má tempo pohřebního průvodu. Ve skutečnosti změnám klimatu žádná mezistátní dohoda nezabrání a ani schůzování vlády na dně mořském na tom nic nezmění.
25. 11. 2009 | 14:39

Lukáš napsal(a):

Všechny zde diskutující hlupáky bych chtěl upozornit, že na nižší energetickou hladinu přejdeme tak jako tak, je jen otázkou, zda dobrovolně, či nedobrovolně.

http://www.theoildrum.com/n...
25. 11. 2009 | 14:57

JU napsal(a):

Lukáši,

můžete mi, diskutujícímu hlupákovi,říci co je to nižší energetická hladina? Přejdu k ní dobrovolně tím, že budu létat na klimatologické konference nebo tím, že tam létat nebudu?

Proto se zajímám o místo u autorčiny organizace.

Já bych dobrovolně létal po celém světě. Ostatní by nedobrovolně seděli doma na zadku a platili ekologické daně.
25. 11. 2009 | 15:20

ABC napsal(a):

ABC.Od roku1975 se jedná o klimatických změnách na Zeměkouli. Pořád dokola stejné bla bla bla,výsledky žádné. Nadnárodní moloch moci a peněz válcuje jakékoliv snahy o zlepšení. A ,že by bylo co zlepšovat a brzdit ničení přírodního prostředí.Člověk má skutečně šanci dopadnout jako DODO jedenadvacátého století.
25. 11. 2009 | 15:26

Lukáš napsal(a):

JU: Nižší energetická hladina jako následek stagnující nebo dokonce klesající produkce ropy, chátrající energetické infrastruktury a intenzivního růstu ekonomik Brazílie, Číny a Indie. Nazáleží na tom, jestli jsem pravičák, levičák, zelený, ekoterorista, nebo jaké nálepky se Vám ještě líbí, tohle je prostě realita.
25. 11. 2009 | 15:27

SuP napsal(a):

Lukáš -
Chtěl bych upozornit zdejšího chytráka, že pokud bychom přešli na nižší energetickou hladinu dobrobvolně, stálo by to asi ta 2x tolik. A pokud bychom na ni "chtěli" přejít dobrovolně ale navíc "urychleně"- hujersky, stálo by to aspoň 5x tolik, protože bychom museli celou tu dobu živit miliony environmentálních klimakterických nadšenců prostřednictvím jejich jasnozřivých věeobecně prospěšných a hlavně neziskových organizací.
25. 11. 2009 | 15:33

Lukáš napsal(a):

SuP: Rusové opakovaně prohlásili, že nechají Družbu do r. 2018 dožít a exporty ropy do Čech pak klesnou několikanásobně. Jistě to pak půjde vyřešit nehujersky a levně.
25. 11. 2009 | 15:43

JU napsal(a):

Lukáši,
žádnou nálepku jsem Vám nedával,nefantazírujte. To Vy.

Produkce ropy neklesá, odvíjí se od poptávky po ní.Že jednou budou ložiska vytěžena, o tom není pochyb.

"Chátrající energetická struktura" -kde jste na tuto věc přišel,nevím.

Ekonomika Číny, Indie a Brazílie roste více než v např. v Evropě, s tím souhlasím. Proč myslíte, že tomu tak je?
25. 11. 2009 | 15:54

Lukáš napsal(a):

JU: např. zde:

http://ac.blog.sme.sk/c/203...

Těžba ropy neklesá, ale stagnuje. Jednou a docela brzy přestane těžba stačit poptávce a bude problém.
25. 11. 2009 | 16:01

SuP napsal(a):

Lukáš -
Levně to nebude nikdy!
25. 11. 2009 | 16:05

JU napsal(a):

Ano Lukáši, bude problém.

Problémy budou pořád.

Jsou i problémoví lidé, kteří věří všemu z médií. Tito lidé mají rovné volební právo.Taky problém.

Tímto končím diskuzi. Musím jít a stejně by s Vámi byla zbytečná.
25. 11. 2009 | 16:17

jenicek napsal(a):

http://motls.blogspot.com/2...

Ale klimapodvodníkům to nepochybně projde, ekohysterie, politický ekoblábolilové a zájmy "ekofirem" zvítězí.
Kdo se to vysmíval Klausovi když mluvil o organizovanosti téhle hysterie?
25. 11. 2009 | 17:15

SuP napsal(a):

Nevím, jak vás, ale mě by zajímalo, co na tohle (článek) řílá pan Metelka.
25. 11. 2009 | 19:31

L.Metelka napsal(a):

Sup:
Pan Metelka na to neříká nic. Tohle je článek o politických jednáních, ne o klimatu nebo klimatologii...
25. 11. 2009 | 20:59

ver napsal(a):

ty hranaté závorky - no díky za ně . Budem moci žvanit donekonečna . na cizí útraty
25. 11. 2009 | 21:21

Petr z Tábora napsal(a):

Mým přáním by bylo, aby kodaňská jednání dopadla z pohledu autorky špatně a ty miliardy se místo marného boje v oblasti klimatu daly na řešení řady problémů, které má lidstvo.
26. 11. 2009 | 07:11

Lukáš napsal(a):

A co se na to dívat trochu jinak? Pro mě je klíčová otázka, zda je vůbec teoreticky možné, aby lidstvo našlo společnou řeč na problém, který je globální a zároveň ve sporu s ideologií nekonečného růstu. Do toho problému si můžete dosadit, co chcete: mizející suroviny, přelidnění, klimatickou změnu.
26. 11. 2009 | 09:08

Kristýna napsal(a):

Ideologie nekonečného ekonomického růstu se vyčerpá stejně jako ta ropa. Až udeří skutečná krize, přejdou státy do nouzových režimů a politici budou vyzývat občany k nucené skromnosti. Občané to dokážou, protože v každé době byli schopni si utáhnout opasky a v případě nutnosti žít na válečné příděly. Dosud jsou většinou motivováni k další a další spotřebě, neboť je motorem ekonomiky a ukazatelem "správného" životního stylu. Chovají se tedy podle společenských norem. A ty normy jsou: ukaž, jak jsi bohatý a úspěšný, jak ekonomicky properuješ. Je málo těch, kdo jdou proti těmto trendům a z nějakého vyššího přesvědčení a hlubší osobní zodpovědnosti žijí v dobrovolné skromnosti a v souladu s přírodou. Okolí je má spíše za blázny.
26. 11. 2009 | 10:01

vasja napsal(a):

Já paní nemusím 2 roky jezdit po různých konferencích a z voleje Vám řeknu, že když všichni najednou necháme otevřený ledničky, tak je s oteplováním konec. A to jsem prostý člověk a nejsem v žádný neziskovce.
Hlavu, paní Sutlovičová, používejte hlavu.
26. 11. 2009 | 10:29

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, skoro padesát roků poslouchám výlevy rozmanitých strašičů, že co nevidět skončí ropa. Proto si teď dovolím též lehce demagogicky oznámit, co už určitě všichni dávno vědí, že totiž ropa nikdy neskončí neb se tam kdesi dole furt a furt dělá...
Jo a o klímamejdanech ještě zde:
http://neviditelnypes.lidov...
26. 11. 2009 | 10:37

Petr_F napsal(a):

Hezký článek paní Kláro

wbgardene : nedělá se dost rychle :-)

Máte pravdu Lukáši - ale Klausovci se nám to jen rojí - povzbuzení CRU skanďalem. Ach jo.
26. 11. 2009 | 11:29

hovorka11 napsal(a):

Nejsem optimista s dohodou o snížení emisí. Indie a Čína nejde vynechat, takže očekávám neustálý nárust zplodin a teploty.
26. 11. 2009 | 13:27

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, jeden zrovna nemusí být klaus, aby pochopil, že čím více smajlíků, tím pochopitelně větší ikváč, ale v určitém směru má to vaše globooteplo sro cosi do sebe...
Veselé krizování a bacha vepřovku..
http://ru.warnet.ws/img4/12...
26. 11. 2009 | 13:30

Lukáš napsal(a):

"Budu neustále opakovat, skoro padesát roků poslouchám výlevy rozmanitých strašičů, že co nevidět skončí ropa. Proto si teď dovolím též lehce demagogicky oznámit, co už určitě všichni dávno vědí, že totiž ropa nikdy neskončí neb se tam kdesi dole furt a furt dělá..." No, gratuluji Vám. Běžný člověk ví, že 1 + 1 = 2. Vy jste zřejmě pokrokový a tak věříte, že 1 + 1 = 11. Jinými slovy ropa podle Vás nedojde, protože pod Zemí je schovaná ještě jedna větší, která se pořád nafukuje. Ehm, a kde jste četl před 50 lety, že už už dojde ropa? To by mě fakt zajímalo.
26. 11. 2009 | 20:33

SuP napsal(a):

L.Metelka -
Blbě formulovaná poznámka z mé strany. Mně hlavně zajímá, co říkáte na ty parametry a procenta v závislosti na čase....
27. 11. 2009 | 08:44

axamit napsal(a):

STOP KODAŇ
Politic by se neměli vrátit ke svým voličům s prázdnýma rukama. S tím lze souhlasi.
Jejich poselství by zhruba mělo znít.
1) Společně jsme se postavili a dohodli, že již nebudeme popřávat sluchu a dotovat různé nátlakové skupiny.
2) Ušetřené peníze věnujeme na skutečnou ochranu přírody. Tím myslíme renesanci jaderné energetiky, šetření energii, podpora technického školství, neboť bez miliónů specialistů na přírodní vědy, chemii, fyziku, zemědělství to nepůjde atd.

Když to nevyjde v Kodani snad to vyjde příště.
27. 11. 2009 | 09:55

L.Metelka napsal(a):

SuP:
Dobrá, jen bych chtěl zdůraznit, že ta moje odpověď bude odpověď soukromé osoby, nikoli jako zaměstnance ČHMÚ nebo člověka, který má něco společného s IPCC.
Situace je následující: emise skleníkových plynů rostou, jejich koncentrace v atmosféře rostou. Jako první krok bych chápal dohodnutí termínu, ke kterému se zastaví růst emisí. I tak ale koncentrace v atmosféře porostou dál, jen by měly růst pomaleji. Teprve ve druhém kroku je možné uvažovat o snížení emisí tak, aby se zastavil růst koncentrací v atmosféře. A až ve třetím kroku další pokles emisí, který by znamenal i pokles koncentrací v atmosféře. Připadá mi to, že tady se přeskakuje ten první krok - stabilizace emisí - a hned se uvažuje o druhém kroku - stabilizace koncentrací. Celý tento proces bude složitější, náročnější a delší, než si kdo myslí, osobně nejsem toho názoru, že by navrhované závazky byly reálné. A chybí tady lepší znalost dvou naprosto zásadních parametrů: citlivost klimatu na změny koncentrací skleníkových plynů (je znám interval, ve kterém se tato hodnota s největší pravděpodobností nachází, ale skutečná citlivost není známa dostatečně přesně) a závislost ekonomických škod a zisků (cost, benefit) na velikosti změn klimatu. Bez toho nelze stanovit ekonomicky optimální strategii.
Myslím si, že nemá moc smysl teď si dávat nějaké závazky k roku 2050. Hlavně z důvodu výše zmíněných nejasností. S tím bych klidně ještě počkal, až bude známo víc o citlivosti klimatu i těch ekonomických důsledcích. Proč už teď "lajnovat" něco do roku 2050 nebo i dál, když ještě nevíme dost spolehlivě to, co bychom pro takové "lajnování" vědět potřebovali? Jsme schopni to dnes "nalajnovat" optimálně? Pochybuji. A závazky k roku 2020 by se měly týkat především zastavení růstu emisí, to je totiž to první, k čemu by muselo dojít. A pokud bych se odvolal na zprávu IPCC - ano, je tam ten scénář, podle kterého chtějí postupovat politici, uveden. Nikoli jako jediná nebo doporučovaná možnost, ale jedna ze 6 zpracovaných variant. Ale tento scénář (č.1) taky předpokládá, že emise by musely začít klesat nejpozději do roku 2015. 5 let času na zastavení růstu emisí považuji za utopii.
27. 11. 2009 | 10:22

SuP napsal(a):

L.Metelka -
Mnohokrát Vám děkuji. Doufám, že Váš názor je zajímavý i pro istatní, kteří tyto otázky nepoložili. Vašich pohledů si vážím, proto jsem Vás oslovil.
27. 11. 2009 | 12:49

Lena napsal(a):

Jo, jo, SuPe. Pro mě to taky je zajímavé, ač po 14 hodinách. Ještě že ses zeptal.
01. 12. 2009 | 00:07

Sab.. napsal(a):

MMCh je kožešina na té vaší fotce pravá nebo umělá?

Jestli pravá, zvu Vás srdečně na svou www, pročtěte si i odkazy dole!

http://animalrights.webz.cz...

Pokud je umělá, sorry
02. 12. 2009 | 11:53

Rene napsal(a):

Musím říct, že mne jednání v Kodani velice zklamaly. Čekal jsem, že alespoň minimálně se IPCC pokusí rozptýlit podezření z obrovského podvodu který na něm ulpěl. Všichni se ovšem tváří "jako, že nic". Promiňte ale podklady k jednání byly zřejmě zfalšovány o čem chcete jednat? To už rovnou svolejme mezinárodní konferenci na téma jak zastavit nebezpečí pádu Měsíce na Zemi.
02. 12. 2009 | 20:51

jpk napsal(a):

METELKA
Děkuji také, Váš příspěvek je jeden z mála, které mi dávají nějaký smysl a nevypadají tak, že primárním smyslem blogu je naštvat všechny okolo.
04. 12. 2009 | 14:54

jojo napsal(a):

jedna z dalsich podvodnic, zivici se Klimatickym strachem, zalozenem na pseudodukazech. No hlavne ze pravidelne jezdi na mejdany zelenacu.
06. 12. 2009 | 15:43

Nový napsal(a):

Já si přeji oteplování !
Výhody jednoznačně převažují.
Ostatně, kdoví jak dloho nám to teplo vydrží. Třeba si ho ani neužijeme.
08. 12. 2009 | 00:00

Paveljan napsal(a):

Napadlo Vás někdy, kolik stojí peněz a jak zatěžuje atmosféru to horečnaté hemžení ekologistů po světě? Kdybychom je všechny vyhubili, tak uděláme pro zlepšení klima hodně. Autorka by se měla nějakou dobu živit prací. Tím myslím hodnoty vytvářet a ne spotřebovávat.
21. 12. 2009 | 12:12

skyracer watches napsal(a):

That to him was one of the best times of his life – but breitling montbrillant it was also the last time he was truly himself,
13. 03. 2010 | 06:42

breitling navitimer napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
13. 03. 2010 | 06:45

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
27. 03. 2010 | 01:05

http://www.kw61.com/replica-breguet-watc napsal(a):

fsfsdf
29. 03. 2010 | 09:52

discount air max shoes napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
16. 04. 2010 | 08:29

cheap chanel napsal(a):

case creates the feminine gently beautiful makings, is worth having black and white most classical color matching, has cheap chanel bag the succinct graceful unique charm fine double C symbol decoration in left side, lets the outward appearance be richer changes cheap chanel http://www.coachofnewyork.com
30. 04. 2010 | 12:28

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy