Asistenční psi státu navzdory?

15. 07. 2010 | 10:35
Přečteno 4798 krát
K sepsání tohoto textu mě přivedl tento článek paní Makovcové. Trochu mě donutil, abych se podíval pár let zpátky a zrekapituloval, co jsme v otázce „stát versus asistenční psi“ za poslední roky zažili.

Především – asistenční psi se u nás systematicky cvičí už skoro 10 let. Nedá se tedy říci, že by to pro stát byla nějaká novinka. Měli jsme to štěstí, že jsme u toho mohli být skoro od samého začátku. Ale skutečně to bylo štěstí?

Samozřejmě, když jsme dostali našeho prvního asisťáka, Bena, zažádali jsme na magistrátu o příspěvek 800,- Kč měsíčně na výživu a veterinární péči, jaký dostávají držitelé vodicích psů. Věděli jsme, že v zákoně je tento příspěvek pouze pro vodicí psy, asistenční v té době skoro nikdo neznal, ale chtěli jsme alespoň trochu pohnout celou touhle zkostnatělou věcí a zkusit, jestli by to přeci jen nějak nešlo. Odpověď z magistrátu byla jasná: „Víte, my bychom rádi, ale nemáme na to škatulku. V zákoně jsou jen vodicí psi, na asistenčního psa nic dát nemůžeme, kdyby nám sem přišla kontrola, budeme mít průšvih. Zkuste požádat Ministerstvo práce a sociálních věcí o odstranění tvrdosti zákona.“

A tak jsme i učinili. MPSV v té době „velel“ Vladimír Špidla. Odpověď z MPSV byla vskutku zajímavá. Vysvětlili nám, že v zákoně jsou uvedeni jen vodicí psi (to nám nemuseli psát, to jsme věděli a právě proto jsme žádali odstranění tvrdosti zákona), že kdyby byla přítelkyně ještě k tomu všemu nevidomá a měla vodicího psa, nárok by měla, ale protože nevidomá není a její pes není vodicí, nárok nemá. A že v současné situaci nevidí žádnou tvrdost zákona. Tečka. Ale to, o co šlo, aby se někdo zamyslel nad tím, jestli nejsou držitelé asistenčních psů proti držitelům vodicích psů diskriminováni? Ani omylem…

Přesto se některé věci za tu dobu podařily. Hlavní podíl na tom má hygienická služba Ministerstva zdravotnictví, která postupně ve svých vyhláškách dala asistenčním psům právo vstupu do restaurací (samozřejmě jen do konzumační části), do prodejen potravin, kadeřnictví a podobně. Byli jsme moc rádi, to nám opravdu dost usnadnilo situaci. Stačilo totiž vozit s sebou kopii oné vyhlášky a v případě nějakých problémů bylo snadné dokázat, že tihle psi právo přístupu třeba do prodejny nebo do restaurace mají. Jenže před několika roky nějaký chytrolín přišel na to, že tohle je vlastně zbytečné. Jednu vyhlášku zrušili, z druhé odstranili paragraf o vstupu asistenčních psů. Prý stejně žádný právní předpis těmto psům vstup do provozovny nezakazuje, takže nějaké výslovné povolení je právně zbytečné. A že prý se můžeme odvolat i na Ústavu. Co není výslovně zakázáno, je povoleno.

Právně možná, ale jak dokážete černému šerifovi u vchodu, že náš právní řád těmto psům vstup do jeho provozovny nezakazuje? Pravděpodobně bychom s sebou měli vozit kompletní sbírku zákonů v platném znění, celou ji s ním u vchodu zákon po zákonu a paragraf po paragrafu projít, aby opravdu viděl, že v zákonech skutečně nic takového není a teprve potom se odvolat na Ústavu. Co dříve bylo jasně prokazatelné, je najednou dost velký problém. Ale právně čistým způsobem.

Tam, kde už asistenční psi nějaký čas pracují, tam tohle ani nepřineslo žádné větší problémy. Personál už ty psy zná, ví, že se v obchodech umějí chovat (často lépe než někteří lidé) a psa dovnitř klidně pustí. Problémy jsou tam, kde ty psy neznají, kam přijde nějaký nový asisťák. Ti psi totiž potřebují jen dostat šanci, aby třeba v obchodě personálu skutečně ukázali, že se chovat umí. I my jsme při prvních návštěvách se psem v obchodě byli „pod drobnohledem“ personálu. A proč ne? Když ty psy neznají, ať se klidně přesvědčí, že se umějí chovat. Ale když jim tu šanci někdo třeba jen z neznalosti věci odpírá? Jak ho přesvědčíte?

Můžeme jen závidět, jaká práva mají asistenční psi v řadě evropských zemí. Stejná práva tam ale mají i naši psi. Ti tak paradoxně mají v zahraničí větší práva než u nás doma. Neochota nebo neschopnost státu řešit právní otázky kolem asistenčních (a do značné míry pořád i vodicích) psů je evidentní třeba v porovnání s Norskem. Tam svého času řešili zákonem postavení asistenčních psů už v době, kdy jich v celém Norsku bylo jen asi 20. I těch 20 psů jim stálo za to, aby zákonem upravili práva, povinnosti, zodpovědnost. Pochopili, že tu zdaleka nejde jen o těch 20 psů a 20 jejich držitelů, že jde hlavně o ujasnění vztahu celé společnosti k těmto psům a o to, aby tomu všemu dali do budoucnosti jasná pravidla. A u nás? Asistenčních psů dnes v ČR pracuje odhadem 200. Naprostá většina z nich je vycvičena v souladu s pravidly evropské asociace Assistance Dogs Europe a celosvětové Assistance Dogs International. V kvalitě výcviku i v kvalitě práce psů rozhodně nehrajeme v Evropě ani ve světě žádnou „druhou ligu“. Výcvik psů je plně srovnatelný se špičkovými zahraničními organizacemi. Přesto je postavení asistenčních psů u nás takové, jaké je: právně prakticky neexistují, přístupová práva jim nikdo a nic negarantuje, o příspěvcích na výživu a veterinární péči nemluvě.

Zatímco ve světě se úspěšně prosazuje naprosto jednoduché a logické pravidlo, že asistenční pes má právo přístupu na všechna místa, kam smí jeho držitel, my jsme z hlediska práv asistenčních psů stále doslova rozvojovou zemí. I ve srovnání třeba s Polskem nebo Slovenskem…

Prakticky celých posledních 10 let stát asistenční psy vlastně ignoroval. Jejich výcvik totiž začal „zdola“, ti, kdo cvičí asistenční psy, si museli a musí shánět peníze od sponzorů. Státu to vyhovovalo, jen tu a tam poskytl dotaci na nějaký konkrétní projekt, ale systematická podpora ze strany státu tady neexistuje. Ale ona neexistuje ani ta podpora nemateriální, třeba zrovna v těch přístupových právech. Někdy mám pocit, že asistenční psi snad jsou státu na obtíž. Vidí úředníci třeba to, že asistenční pes zvládne řadu věcí, na kterou je škoda využívat lidské asistenty? Proč by musel někomu podávat, přinášet či odnášet věci, otvírat a zavírat dveře, rozsvěcet, zhasínat, vyndavat prádlo z pračky, člověk, když to v pohodě zvládne pes? Kdo má na to, aby si takovou „lidskou“ asistenční službu zaplatil na 24 hodin denně? Asistenční pes to bude rád dělat kdykoli, jen „za byt a stravu“. Vidí někdo, že třeba polohování u spastiků může mít podobný efekt, jako drahé a bolestivé injekce Botoxu nebo Dysportu? Že je často možné tuhle drahou léčbu (která vlastně ani neléčí) nahradit polohováním se psem a že ten pes třeba i během jediného roku ušetří zdravotní pojišťovně víc, než kolik je kompletní cena za výchovu a výcvik toho psa?

Stát prostě i tady postupuje podle zásady – zaplatíme jen to, co schválíme jako sociální službu, musíte si to objednat u toho, koho schválíme (poskytovatelé sociálních služeb). Jestli vám pomáhá něco jiného, jestli vám třeba vyhovuje pomoc asistenčního psa, na kterou jste už zvyklí, prostě jestli vám námi nadekretovaný systém nevyhovuje - máte smůlu. Hlavně nezkoušejte něco nového, něco, co by vám vyhovovalo víc, než co jsme vymysleli my.

Jak je vidět na příkladu asistenčních psů, na nové věci není stát schopen zareagovat příslušnými legislativními kroky ani za 10 let. Obávám se tedy, že pokud bude část sociálních dávek „vyplácena“ ve formě poukázek, zase nebude škatulka na to, aby se těmi poukázkami platily třeba granule pro psa (po předložení průkazky asistenčního psa, samozřejmě) nebo povinná očkování na veterině. Držitelům asistenčních psů by pak ty poukázky byly dobré asi jen k tomu, aby se s jejich pomocí pokusili sbírat psí exkrementy. Jinak k ničemu…

Ale snad se časem dočkáme zlepšení. V současné době probíhají na MPSV jednání, která by měla právě tyto otázky kolem asistenčních psů vyřešit. Nejen příspěvky, ale i otázky akreditace cvičitelů, certifikace psů, posuzování nároku na asistenčního psa a nakonec i ta přístupová práva. Doufejme, že v dnešní „šetřící“ době ta jednání neusnou. Vždyť třeba vyřešení přístupových práv pro psy nic nestojí…

Závěrem mi nezbývá než zopakovat jednu velice pravdivou větu, kterou jsem před lety slyšel na konferenci Assistance Dogs Europe: „Plně uznat práva tělesně postižených znamená plně uznat práva i jejich psích pomocníků“

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Jiří napsal(a):

Velmi zajímavý článek
15. 07. 2010 | 11:23

Al Jouda napsal(a):

A co třeba nadace Dagmar Havlové, ta by nepomohla ?
15. 07. 2010 | 11:46

L.Metelka napsal(a):

Al Jouda:
Různé nadace pomáhají co můžou. Ale nejsou tu jen asistenční psi, potřebných je hodně a peněz málo. Nemůžete se vykašlat třeba na děti na onkologii a všechno dát na asistenční psy. To by nebylo spravedlivé. Mě na tom vadí právě přístup státu. Možná bych dnes trochu pochopil, že se státu nechce proplácet příspěvky na výživu asistenčního psa (i když daleko větší peníze se v pohodě cpou do různých blbostí), ale je tu i spousta věcí, které nic nestojí. Proč nejsou vyřešena přístupová práva? Proč se sž teď, po 10 letech, řeší akreditace a certifikace? To už mělo být dávno hotové.
Na MPSV komise, která to má řešit, funguje. Ne moc dlouho, ne moc rychle, ale funguje. Přišel nový ministr - a uvidíme, jestli bude fungovat i za půl roku...
15. 07. 2010 | 11:53

Al Jouda napsal(a):

To L. Metelka :
Akreditace a certifikace zavání velkými penězi. Některým lidem nesmrdí peníze vydřené z postižených lidí. Schválně, můžete nám sdělit, kolik činí poplatek za vydání akreditačního osvědčení k výcviku asistenčních psů ?
15. 07. 2010 | 12:47

Behuš napsal(a):

Nejsmutnější je, že tento exemplární příklad na asistečních psech v plné nahotě odráží ubohost bytí v tomto státě. Ubohost politiků a úředníků, kteří sami myslet neumí, jen se doslova opírají o zákon (jako cikán o lopatu). V případech vražd se v zákonu skulika pro propuštění pachatele jistě najde, ale v případě asist. psů, kteří pomáhají (spolu se svými cvičiteli) těm nejpotřebnějším. Už dost dlouho je nastavováno zrcadlo nezcitným mocipánům v blozích, které čtou zřejmě jen osvícení lidé (sem tam i jiní, ale to patří k diskusi). Moc přeji všem,kteří se (nejen) o postižené starají v jakékoli formě, ale také si sám pro sebe přeji, abych se z toho bordelu, o kterém denně čtu a který se jmenuje BEZPRÁVNÍ STÁT ČESKÉ REPUBLIKY, nezhroutil docela. Chci tu být pro svoji rodinu, i pro ty, kteří budou potřebovat moji práci a moji pomoc. Hezký den všem
15. 07. 2010 | 12:51

L.Metelka napsal(a):

Al Jouda:
O akreditacích a certifikacích se teprve jedná, ale vydání by mělo být zdarma. Jinak několik našich organizací je už akreditováno třeba u Assistance Dogs Europe, tam se neplatilo nic.
15. 07. 2010 | 12:52

Al Jouda napsal(a):

To L. Metelka:
Tak se omlouvám, k otázce mne svedla současná praxe v ČR při akreditaci v oboru technických zařízení.
15. 07. 2010 | 13:01

Zdena napsal(a):

Co se týče vodicích psů:Nepomohla by spolupráce se SONSem?Vím,že tito psi se opravdu často chovají lépe než lidé.
15. 07. 2010 | 13:12

Jarda napsal(a):

Pes nema pravo, pes je pravnicky vzato nesvepravna vec. Pravo ma jeho majitel.
15. 07. 2010 | 13:13

L.Metelka napsal(a):

Jarda:
OK, samozřejmě jsem to psal zjednodušeně. Přístupová práva psa znamenají právo držitele tohoto psa na vstup do určitého prostoru i se psem... :-)
15. 07. 2010 | 13:18

L.Metelka napsal(a):

Zdena:
Se SONSem na těch věcech spolupracujeme, i s Jinonickým střediskem plus s dalšími organizacemi, cvičícími vodicí a asistenční psy.
15. 07. 2010 | 13:19

komosná@atlas napsal(a):

Pane,jste vysoce graduovaný člověk,lze se domnívat,že psa pořídíte ze svého příjmu. Dále lze předpokládat,že máte schopnosti najít lobbistu,aby výpočty přesvědčil poslance o výhodnosti asist.psa.Když je krize,jsou psi holt nadstandard.Jistě jste voličem pravice.
15. 07. 2010 | 13:40

pavla napsal(a):

Já myslím, že je u nás dost rozumných lidí, kteří v pohodě psa s postiženým pustí kamkoliv. A když ne, tak proč bych měla takovému podnikateli, např. v restauraci dávat vydělat, když se takto chová? Radši půjdu tam, kde mě ochotně přijmou.

Co se týká těch poukázek, nebylo by možné to udělat dvojím způsobem tak, že ten, kdo bude služby využívat, tak at má část přspěvku v poukázkách a ten, kdo se chce starat o postiženého se všímvšudy sám, at dostává pouze peníze. Sama jsem v této situaci byla při péči o nemohoucí babičku, nechtěla jsem ji nechávat na starost cizím lidem, ale to znamenalo hodně omezit podnikání a peníze chyběly. Takže jsem to brala jako částečnou náhradu za svůj příjem. Není to přece nic nezákonného, pokud se o postiženého dobře staráte, z čeho mu vše nakupujete. Jestli ze svého příjmu či příspěvku. Důležité je, aby se tak dělo dle nejlepšího svědomí. Nemyslím, že by se toto nedalo kontrolovat. Alespoň k nám chodila soc.pracovnice velice často.
15. 07. 2010 | 14:38

Tomáš napsal(a):

komosná@atlas
A jakou část politického spektra volí osoby s velmi nízkým IQ? Předpokládám, že se v těch společenských kruzích dobře orientujete.
15. 07. 2010 | 14:50

L.Metelka napsal(a):

pavla:
Máte pravdu, ve městě můžu jít utratit své peníze k tomu, kdo tam pustí i mého psa. Ale na vesnici, pokud Vás nepustí do jediného krámu, který tam je a nejbližší další je 5 km daleko ve vedlejší vesnici, do toho prší nebo sněží - co s tím?
15. 07. 2010 | 14:51

L.Metelka napsal(a):

komosná@atlas:
200 tisíc na psa bych nedal dohromady ani omylem.
Za nadstandard a utrácení považuju naopak to, když někdo nutí lidi dělat (a být placeni) i zcela nekvalifikované věci, které zvládne i pes.
Nejsem voličem ani pravice ani levice. Rád bych volil zdravý rozum...
15. 07. 2010 | 14:56

mery napsal(a):

To je opravdu zajímavý článek. My máme v předvýchově vodícího psa a myslela jsem, že práva mají stejná. To mě teda zklamalo, ale co v tomhle státě ne? A s větou - co není zakázáno je dovoleno se denně setkávám i v práci v případech, kdy řešíme práva zaměstnavatele a zaměstnanců. Opravdu smutné :-(
15. 07. 2010 | 15:16

L.Metelka napsal(a):

mery:
Bohužel nemají. A ani voďáci těch práv nemají zrovna moc, zasloužili by si víc.
15. 07. 2010 | 15:39

pavla napsal(a):

L.Metelka: Tak to jsem si myslela, že právě na vesnici jsou lidé lidštější než ve městě. Já tomu prostě nemůžu ani uvěřit, že se vůbec najde někdo, kdo je schopný odepřít postiženým lidem vstup se psy. Navíc, když jsou vychovaní. Vždyť všichni by měli mít zájem v dnešní konkureční době bojovat o každého zákazníka, takže mnohdy zavřít oči i nad daleko většími problémy, než je asistenční pes. No, nechápu to.
15. 07. 2010 | 15:53

Karla napsal(a):

Docela mě štve, že debata se zase svezla od hlavního k vedlejšímu, od zásadního k podružnému. První byl článek o POUKÁZKACH, a v tom je jádro pudla: Naprosto nikdy se nelze smířit s tím, aby jakékoli dávky, které mají komukoli připadnout, osvícený byrokrat přiděloval namísto v penězích v nějakých poukázkách a ještě, / jak je v příspěvku zde uvedeno/, určoval, za jaké služby a od koho je mají postižení utratit. Pokud chce postižený člověk platit ze svého příspěvku žrádlo psu, namísto financovat nějaké občanské sdružení, které k němu pošle člověka, dobrovolníka( zpravidla studenta, který tak praktikuje zdarma na praxi nějaké zdravotně soc. fakulty), má mít možnost to udělat. Ne každému jsou příjemné služby cizích lidí, dobře vychovaný pes totiž nepomlouvá a neprosazuje SVOU vůli, v kontaktu se psem si člověk rozhoduje sám, kdežto člověk obsluhující postiženého má vždy trochu tendenci prosazovat sebe, zejména diletantský dobrovolník, kterého si nakonec ani zadavatel služby neplatí penězi, aby tomu člověku záleželo alespoň na mzdě. Kterého si postižený sám nevybírá a často mu sdružení pošle tu toho, tu onoho - což je pro psychiku a dobrou pohodu člověka s postižením i úmorné. Navíc, samozřejmě ta sdružení, vzniklá jako byznis se sociální pomocí, nastaví ceny profesionálních pečovatelů, které se vyvrbí nakonec zpravidla tak, aby postiženému nic nezbylo, kdežto psa může vyživit různě, pokud se mu přihodí nějaká nepředvídaná událost a potřebuje na ni peníze. Pes je s postiženým člověkem 24 hodin denně, psí potřeby, jako např.venčení,povzbuzují majitele psa k pravidelné aktivitě a jako u zdravých právě ten společný život se psem vytváří mnoholetý vztah, který s žádným sociálním služebníkem ani vytvořit nelze. Se psem jde zkrátka o vztah aktivní, s dobrovolnou, nezvolenou službou o vztah pasivní. S psem, který mi pomáhá nakupovat nebo vyndavat prádlo z pračky, jde o vztah intimní, jako v rodině, kdežto s cizí pracovní silou jde spíše o vytah oficiální - ne každý snáší dobře, pokud někdo, koho mu poslali, překládá jeho spodní prádlo, abych se vyjádřila polopaticky. Troufám si tvrdit, že se psem můžete mít asi mnohem méně konfliktů a mnohem více půvabných zážitků. Postižení končetin nebo síly nijak neovlivňuje schopnost postižených lidí cítit se suverénně, mít své přirozené vztahy, city, slabůstky... Proto myslím, že postiženým patří do ruky PENÍZE, ne žádné poukázky. Protektora povtřebují jen lidé nesvéprávní - a těm ať stát poskytuje ochranitelskou péči, za kterou ovšem musí také ručit - péči profesionálně vyškolených odborných pracovníků. Nemám nic proti dobrovolníkům, pokud je nikdo, jako ty studenty, k dobrovolnictví nenutí. Ale rozčiluje mě doběla, když z našich postižených spoluobčanů,( kterými se zítra, když do Vás vrazí třeba auto, můžete klidně stát i vy, milí čtenáři) nekdo dělá nesvéprávné děti. Nejsem pro příspěvek na psy jmenovitě - jsem pro příspěvek, o kterém si postižený SAM rozhodne, co s ním. A cvičitelům psů by mohli dát trochu prostoru třeba ve veřejnoprávní televiyi, aby se všichni dověděli, že takoví psi existují, to by mohla být pomoc státu. Pokud nemocného cvičitelé asistenčních psů přesvědčí, že pes pomáhá a je přínosem, proč ne? Něco jiného přece je, pokud si postižený sám někoho najme a vybere, když rozhoduje o svých penězích. Ale chovat se k postiženým jako k dětem, které potřebují protektora, je sprosťáctví. Politikové pohlížejí na postižené, jako by se svým postižením stali automaticky debily - pokud jim cpe nějaké poukázky, je to doslova urážka lidské důstojnosti. Meli bychom proti takovému ponižování protestovat a ne je schvalovat. Stydět se ya své politiky nestačí.
15. 07. 2010 | 22:45

Karl von Trautemberg napsal(a):

Problemy s velmi uzitecnymi asistencnim psy me vubec neprekvapuje. Uradnici jak ministersti tak ze socialky jsou silene namysleni a arogantni - par jich osobne znam.
Kydz moje svagrova, mentalne postizena od narozeni a sIQ cca 54, zadala (nebo spis jeji rodice) o prispevek na dopravni prostredek, rekli ji na socialne, ze ji seberou jakoukoliv podporu, budou-li o prispevek zadat. A to prosim opakuji, ze ma IQ 54 a sama neni mentalne schopna ani elementarni ukonu jako napriklad osprchovani se.
Proste urednici jsou vseobecne pekny hnus!!
16. 07. 2010 | 08:42

SuP napsal(a):

Pane Metelko -
opět jste se do problému zakousl se svou příslovečnou logikou a znalostí. Radost si počíst. Jen mě tak napadá, nebylo by snazší zkusit asistenční psy "umístit" do společné kategorie s "vodicími"? Vždyť obě specializace jsou cvičeny pro pomoc "postiženým". Kolikrát ten úřední šiml zkousne jinou argumentaci, když je zaměřen na odpor k jiné......
16. 07. 2010 | 14:40

L.Metelka napsal(a):

SuP:
Bylo by to dobré a při těch jednáních na MPSV se právě na tom pracuje. Jinak ale ty psy nelze dát do jedné škatulky, každý dělá jinou práci. Nebo už třeba to, že vodicí psy stát proplácí (asistenční ne), i systém testování je jiný (asistenční jsou zpravidla přetestováváni častěji než vodicí). Vodicí pes se stává majetkem klienta, asistenční u některých organizací zůstává v majetku organizace a klient ho má jen zapůjčeného (na základě smlouvy, pochopitelně)... Rozdílů je opravdu hodně...
Takže ne jedna škatulka, ale zrovnoprávnění všech existujících škatulek.
16. 07. 2010 | 20:33

SuP napsal(a):

L.Metelka -
To předpokládám. I výcvik je zcela rozdílný. Ale předpokládám, že šimlovi vadí formulace a význam mu uniká. Takže bych asi zkoušel tuto cestu. Ale neradím. Jen držím palce.
16. 07. 2010 | 21:06

Cathern Pouch napsal(a):

Good article, http://www.haoxinglass.com Each and every point is http://www.china-ouya.com good enough.This is a good,common sense article. http://www.china-bamboofloo... Very helpful to one who is just finding the resouces about http://www.china-bamboofloo... this part.It will certainly help educate http://www.china-bamboofloo... me.Thanks for sharing with us your wisdom.Great!This article is http://www.hc-cca.com creative,there are a lot of new idea,http://www.mingjiangnan.com it gives me inspiration. http://www.xyweavebag.com I think I will also inspired by you http://www.zh-bamboo.com and think about more new ideas。I am totally agree with http://www.china-yongding.com your oppinion.this blog post is http://www.ysteas.cn very encouraging to people who want to know these topics.Excellent article that http://www.ds-jiecheng.com will provide the incentive and http://www.huxi-cable.com/p... basis for my works. http://www.ejaisolar.com I wonder if I can mention the article as http://www.chinajmdq.com a bibliographic reference in my work. Very interesting and http://www.chinalasiji.com useful information! It's pity that such occasions are still exist in the world, but we should act all http://www.huxi-cable.com/s... together for to prevent them. Thanks.Very interesting and http://www.hzzxdq.net useful information! http://www.zjbangge.com/rec... It's pity that such occasions are http://www.zjbangge.com/lea... still exist in the world,http://www.zhuoerya.cn but we should act all together for to prevent them. Thanks.You really know http://www.hn-hardware.com what your talking about here. Thanks for the great step by http://www.zjbangge.com/sec... step how to blog. Great stuff from you, http://www.sunsurf.com.cn man. Ive read your stuff before http://www.jdxpwj.cn/booste... and youre just too awesome. http://www.zjxhdz.com I love what youve got here, http://www.tygluegun.com love what youre saying and http://www.wanjia-ylm.cn the way you say it. You make it entertaining http://www.hangxiang.cn and you still manage to keep it smart. I cant http://www.meiyuanfurniture... wait to read more from you. This is http://www.jdxpwj.cn/tow-rope really a great blog.This is one of http://www.deliver.com.cn the best posts that I’ve http://www.hzzhuoyuan.com ever seen; you may include http://www.hzhtdq.cn some more ideas in the same theme. http://www.china-chunyu.cn I’m still waiting for some interesting thoughts http://www.cnboostercable.com from your side in your next post.I like this kind of very useful http://www.huaan-med.com/fo... articles congratulations I wish you continued success, I hope http://www.huaan-med.com/me... I can do this kind of article。
18. 08. 2010 | 05:02

Jamal Mccament napsal(a):

Again another http://www.jdkeda.com happy reader. Very helpful. But I do agree with http://www.huaan-med.com/wr... dude - not sure if ill spend too much time on http://www.huaan-med.com/wa... this?? Great solution ,That sounds very interesting .
http://www.hzhwknit.com
http://www.cnboostercables.... topic. http://www.cnboostercables.... Thanks for your article, http://www.phccwy.com its been very helpful. http://www.huaan-med.com/ba... Thanks for sharing your information. http://www.huaan-med.com/in...
Nice post! http://www.sunstorm86.com Although we are familiar with http://www.cnyonghao.com our culure, but we maybe don't really understand http://www.huaan-med.com/in... it. It need to study deeply.It's a very meaningful http://www.huaan-med.com/fo... activity. Looking forward to joining you.meter from http://www.huaan-med.com/di... 。Thanks a lot for http://www.racketchina.com enjoying this beauty article with http://www.lk-outdoorfurnit... me. I am apreciating http://www.eammarsolar.com very much! Looking forward to http://www.huaan-med.com/di... another great article. Good luck to the author! http://www.huaan-med.com/ea... all the best! Those http://www.jihepackage.com who want to get the scholarship must http://www.jihepackage.com/... work hard and try their best. http://www.jihepackage.com/... It's exciting to hear this good http://www.huaan-med.com/di... .Thanks for this http://www.suntasksolar.com great post. I have become a http://www.trading-mx.com huge fan of this website and http://www.shopdisplaycn.com I really cant wait to read you next posts! Your post are http://www.jihepackage.com/... inspirational.Looks like a very interesting http://www.jihepackage.com/... solution technology. Thanks for sharing .
http://www.worldmaya.cn
http://www.chinachristmasba...
http://www.xdbike.com
http://www.zjqiangsheng.com
18. 08. 2010 | 05:02

drahuše novakova napsal(a):

Dobrý den chci se zeptat kdebych sehnala asistencniho psa labradora pro sve dvě postižene děti z mozkovou obrnou. schanim po inzeratech kdo by mi daroval ročniho nebo štene labradora. vim že tito psi sou k dětem moc hodný.nemusi byt asistencní .už nevim kdo by mi poradil nebo kde mám hledat bohužel nemám tolik penez natoabych si ho koupila .stat vam na postižené deti moc neda tak platim pomucky co potřebují .dekuji za odpoved novakova
11. 10. 2011 | 10:25

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy