Před plenárním zasedáním IPCC

01. 10. 2010 | 13:40
Přečteno 3933 krát
Dne 29.9.2010 proběhla na ČHMÚ v Praze-Komořanech pracovní schůzka, na které byly formulovány pozice delegace České republiky pro 32.plenární zasedání IPCC, které proběhne ve dnech 11.-14.10.2010 v jihokorejském Pusanu. Jednání se soustředilo zejména na hlavní téma následujícího plenárního zasedání, tedy na výsledky zprávy IAC (InterAcademy Council), která doporučila některé změny v procedurách IPCC i jeho managementu.

O výsledcích tohoto „auditu“ IAC jsem již na blogu psal zde. Česká delegace v zásadě souhlasí se závěry a doporučeními zprávy IAC a podpoří návrhy, které povedou ke změnám v tomto směru. V několika bodech ale jdou návrhy české delegace (byly již zaslány i na sekretariát IPCC) i nad rámec návrhů IAC. Konkrétně jde o otázku transparentnosti review procesu. IAC navrhuje obecně zvýšení transparentnosti celého procesu. Náš návrh je umístit připomínky k textu zprávy na web i s komentáři a závěry autorů a review editorů, aby bylo jasné, jak bylo s každou jednotlivou připomínkou „naloženo“, zda je připomínka akceptována nebo ne (a pokud ne, tak proč). Tak se to v IPCC sice již dělá, připomínky i reakce na ně se archivují, jen tyto věci dosud nejsou veřejně přístupné. Druhou takovou věcí je použití tzv. „šedé literatury“. IAC navrhl zpřísnění pravidel pro její používání, my navrhujeme zákaz používání šedé literatury v práci IPCC. Výsledky uvidíme za dva týdny…

Na tuto pracovní schůzku jsme pozvali i známého českého klimaskeptika pana Kremlíka. Ostatně – pan Kremlík již na její průběh a závěry reagoval zde. K jeho článku však musím uvést několik věcí:

Ano, na některých zásadních bodech jsme se s panem Kremlíkem v zásadě shodli. Na bodech, které jsou v jeho textu označeny čísly 1, 2 a 4. Není to nic nového ani překvapivého, podobné názory jsem publikoval už před několika měsíci (např. zde a zde). Pokud ale jde o body 3 a 5, tam, na rozdíl od pana Kremlíka, žádnou zjevnou shodu s ním nevidím. Konkrétně:

Bod 3: Zrušení jmenování autorů AR5 jsme uvedli jako jednu z možností. Sice v principu nejčistší, ale také velice nereálnou. Nevím, kde tam pan Kremlík vidí nějakou shodu v tom smyslu, že česká delegace bude prosazovat právě něco tak nereálného. Co je ovšem daleko reálnější je podpořit větší transparentnost celého review procesu. Na jeho kvalitě bude totiž do značné míry záviset i kvalita výsledné zprávy. Navíc jde o výběr autorů, nikoli o nominace, jak píše pan Kremlík. Nominace proběhly už v únoru 2010 a IAC k nim žádné výhrady neměl.

Bod 5: Rovněž v bodě 5 se pan Kremlík mýlí. Neshodli jsme se na tom, že AR5 by měla být auditem minulých zpráv. Každá zpráva je sice do značné míry upgradem a updatem zpráv předchozích, ale ani to nestačí. Jistě se musí a bude zabývat i problematikou, která v minulých zprávách řešena nebyla. A už vůbec IPCC nemůže provádět žádné „audity dosavadní klimatologie“, naopak musí z klimatologických výstupů vycházet.

Dále pan Kremlík píše: „Měl jsem dojem, že přítomní jsou pomalu větší (klima)skeptici než já. Bylo to trochu jako na konferenci Heartland Institute…Je to náhlý obrat v důsledku Climategate a dalších afér? Nebo byli klimaskeptiky celou dobu a jen se báli to říkat nahlas? Kdo ví.“ Ne, žádný obrat a řada podobných názorů už před časem jasně vyjádřena byla (např. zde nebo zde). Nevím tedy, proč to pana Kremlíka tak překvapilo. Pan Kremlík prostě jen poprvé viděl, o čem a jak se baví klimatologové. Dosud totiž žil v zajetí jen svých notně zkreslených představ. A, upřímně řečeno, tohle byl také jeden z důvodů, proč jsme pana Kremlíka pozvali. Jeho představy o názorech klimatologů na práci IPCC byly totiž už delší dobu zjevně zcela mimo realitu. Co jiného ale čekat, pokud někdo vychází jen z pečlivě vybraných podkladů, často pochybného původu? Větu „Měl jsem dojem, že přítomní jsou pomalu větší (klima)skeptici než já“ proto neberu ani jako urážku, ani jako pochvalu. Není to totiž nic, s čím by se musela vyrovnávat klimatologie. Vyrovnat se s tím bude muset pan Kremlík.

Doufám také, že teď už je panu Kremlíkovi jasnější i další věc. Že teď lépe vidí podstatu všech těch „…gatů“ („Himalayagate“, „Glaciergate“, „Amazongate“, „Netherlandgate“, „Africagate“,…), o kterých tak často píše. A proč tyhle problémy nejsou problémem „klimatologické“ pracovní skupiny WG I (Physical Science Basis), ale hlavně pracovních skupin II (Impacts, Vulnerability, Adaptation) a III (Mitigation). Jinak řečeno, není to problém odborných klimatologických základů pro zprávy IPCC, ale problém aplikace a interpretace klimatologických výstupů. Tomu nakonec odpovídají i zveřejněné analýzy využití nerecenzované literatury v jednotlivých pracovních skupinách IPCC. Zatímco pracovní skupina I vyšla z této analýzy velice dobře, pracovní skupiny II a III na tom byly podstatně hůře. I to byl nakonec jeden z důvodů, proč jsme šli ve svých doporučeních dále než zpráva IAC a proč doporučujeme zákaz používání nerecenzované literatury v IPCC.

Dále pan Kremlík píše: „Na úrovni OSN se nechystá nic takového jako přizvání klimaskeptických organizací (třeba International Climate Science Coalition). Tam blokáda zdařile pokračuje dál.…“. Nevím, jak na úrovni OSN, ale v IPCC se skutečně nic takového nechystá. A proč nějaké speciální „přizvání“? A jaká „blokáda“? Nevládní organizace mohou pracovat (a řada z nich také pracuje) v IPCC jako pozorovatelé. To jim dává i určité pravomoci například v tom, že mohou nominovat své kandidáty na pozice autorů a review editorů pro vypracování zpráv IPCC. Každopádně mají daleko větší možnosti zasáhnout do práce IPCC, než organizace, které jsou zcela mimo. Jestli to v případech některých organizací není spíše ke škodě věci, to je další otázka. Ale dokonce i ty organizace, které IPCC zakládaly, tedy WMO (World Meteorological Organization) a UNEP (United Nations Environment Programme) mají v IPCC „jen“ statut pozorovatelů (celý seznam organizací, které mají statut pozorovatele, je zde). Proč by tedy „klimaskeptické“ organizace měly požadovat nějaké zvláštní pozice nebo možnosti, jiné, než mají ostatní nevládní organizace? Požádal třeba International Climate Science Coalition, NIPCC nebo další „klimaskeptické“ organizace, o statut pozorovatele v IPCC? V loňském roce ne a pokud je mi známo, tak ani letos. V seznamu organizací, které žádají o statut pozorovatele, nejsou…

Ale nakonec – proč pan Kremlík vůbec chce přizvat klimaskeptiky do IPCC, když se sám vyjadřuje v tom smyslu, že IPCC vlastně nikdo nepotřebuje? („Potřebuje vůbec někdo nějakou IPCC a její zprávy?...“). Opravdu nechápu, proč by klimaskeptici chtěli pracovat v (podle nich) nepotřebné organizaci na (podle nich) nepotřebných zprávách.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

počasí napsal(a):

Ladislav Metelka = klimaplkač. Prosím jděte do prčic. Jednou jste akcentovaná osobnost na klimatologii. Prostě musí přijít mladí a zakopat Metelkovu IPCC špínu.
01. 10. 2010 | 14:10

David napsal(a):

Hm, ta pracovni schuzka nekde v ustavu v Komoranech... ta pohoda, absence jakehokoli stresu... si clovek ani nevsimne, ze umre... idealni zasivarna, po ktere touzi lecktery parazit - ale malokomu se postesti :))
01. 10. 2010 | 14:25

kyslík napsal(a):

počasí

jo mladí ten CO2 leda tak narvou na dno oceánů, jak psali na blogu u pana Klána.
Na ty bych nespoléhal.
01. 10. 2010 | 14:31

Radim Tolasz napsal(a):

David: Pohoda a absence jakehokoli stresu v Komořanech? Ideální zašívárna? Máte-li příslušné vzdělání, tak se ozvěte. Třeba se Vám poštěstí.

Ale docela jste mě rozesmál.
01. 10. 2010 | 21:04

weg napsal(a):

2 Tolasz

Já mám bohužel to samé VŠ vzdělání jako vy (FG) a pokud vím, přednost se dává matfyz.
Naštěstí není čeho litovat, začínající meteorolog je chudý jako kostelní myš - vzhledem k nájmům v Praze. Nebo se mýlím?
02. 10. 2010 | 08:11

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat...
http://blog.idnes.cz/blog/3...
Veselé krizování bude líp...
02. 10. 2010 | 10:44

Eda napsal(a):

to weg: nejen začínající meteorolog (s odpracovanými lety to "opravdu závratně" roste) a nejen v Praze (existují i pobočky a tam je to ještě o něco horší) je chudý jako kostelní myš... ale pokud máte lásku k tomuto řemeslu, tak jste ten pravý, jinak byste to dělat nemohl. Připravte se, že budete pracovat i po večerech doma a i o vikendech. To víte zašívárna (ironie)
02. 10. 2010 | 11:24

weg napsal(a):

"ale pokud máte lásku k tomuto řemeslu, tak jste ten pravý, jinak byste to dělat nemohl".

Dřív jsem si to myslel, ale život mě naučil milovat i peníze:D Nějak nechápu jak bych s tabulkovým platem platil hypotéku a živil rodinu.
02. 10. 2010 | 11:37

Chlupaty knedlik napsal(a):

Je to naramne panoptikum,

pan Kremlik, clovek bez odpovidajiciho vzdelani a profesionalnich vysledku je prizvan jako klimaskeptik, ackoli o klimatologii vi prdalcku. Nikdy se teto problematice nevenoval, nikdy v teto oblasti nepublikoval jediny odborny clanek. On totiz nepredvedl vysledky v zadne odbornosti. Ale zato ma dost prorizlou pusu a ostre pero. Drzymi utoky a tlachanim si ziskal povest odbornika - klimaskeptika

Proti nemu sedi lide jako pan Metelka, ktery je na tom s odbornosti o trochu lepe, ale pokud se podivate na vysledky jeho dlouhe kariery, jsou take, zdrzenlive receno, slabe.

Nevim kdo dalsi byl na zminovane schuzce, ale muselo to byt vyborne panoptikum
02. 10. 2010 | 12:18

Eda napsal(a):

to weg: no pokud nemamate manželku, abyste na to byli aspon dva, tak nemate šanci :o).
Ale to víte furt někde čtu, jak jsme darmožrouti, jak mame teple mistečka, jak se valime v penězích a proto je dobre, když nam ty zavratne platy sníží.
02. 10. 2010 | 12:35

weg napsal(a):

2 chlupaty
Podle Kremlíkových fotografií - Pretel, Tolasz a ty další neznám. Koho byste "nominoval" vy?
02. 10. 2010 | 13:42

Radim Tolasz napsal(a):

weg: FG je ideál pro klimatologa, matfyz pro meteorologa. Obé potřebujeme.

Eda: Nesouhlasím, že je to na pobočkách horší. V centru je více lidí s příplatkem za vedení, ale ten to nevytrhne.

Chlupatý knedlík: Z klimatologů to byli Metelka, Tolasz, Pretel, Míková, Huth a dále 2 zástupkyně MŽP.
02. 10. 2010 | 14:24

L.Metelka napsal(a):

Chlupatý knedlík:
Příště Vás pozveme taky. Aby to nebylo panoptikum. Jsem zvědav, co tam dáte k dobru... :-)
02. 10. 2010 | 23:08

william inexponf napsal(a):

To David: Mate tak trochu pravdu. Pokud vim tak pan Tolasz ma taky "background" FG v Brne a doktorat napodruhe. Ale, ze by byl vzdy vstricny- ani nahodou. Je ho zast, nadrazenost, posmesky, to by nekteri koukali. Ale namohou nic rici. Je prece 1O% redukce a nachteji prijit o misto pro pravdu.
04. 10. 2010 | 07:37

texas auto insurance rates napsal(a):

I just couldn't depart your site prior to suggesting that I extremely loved the standard information an individual provide on your visitors? Is going to be back continuously to investigate cross-check new posts <a href="http://topautoinsurancerates.net/">auto insurance rates</a>
18. 10. 2011 | 04:26

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy