Co chci v české vládě udělat

01. 06. 2009 | 15:54
Přečteno 3565 krát
Přemýšlel jsem, o čem by měl být můj úvodní příspěvek na blogu. Jak jsem si tak pročítal diskusní příspěvky pod zprávami o mém jmenování ministrem životního prostředí, došlo mi, že bych měl možná trochu přiblížitr svoji představu, co a jak bych chtěl jako ministr dělat.

Rád bych, aby Fischerova vláda ukázala lidem, že mezi slovem politika a politikaření není rovnítko. Že politika je věcné řemeslo, práce, která vede k velmi hmatatelným výsledkům. A já jsem přesvědčen, že naše práce povede k výsledkům pozitivním pro občany České republiky, ale také Evropy – vždyť jí přece právě předsedáme. A jsme členy Evropské unie – takže ovlivňujeme spolu s 26 ostatními členskými státy, jak bude Evropa vypadat.

Mnozí lidé mají asi pocit, že se z politiky stal jen předmět politických šarvátek a bitev. Že tím hlavním tématem je, co kdo o kom řekl a jak na vyřčené reagoval někdo třetí. Tak to ale není – nebo alespoň být nemá.

Chtěl bych dosáhnout toho, aby bylo evidentní, že životní prostředí a příroda jsou tématy, která se velmi blízce týkají každého člověka, a že je v našem zájmu je zachovat v slušném stavu. Když se nám to nebude dařit, dopady pocítíme my sami nebo naše děti velmi bolestně na svém zdraví, kvalitě života, ale také na ekonomických výsledcích. Zdravá ekonomika a zdravé životní prostředí nejsou protiklady, i když se to tak někteří snaží prezentovat. Naopak, bez zdravé přírody a dalších složek životního prostředí dlouhodobě ekonomicky prosperovat není možné.

Politická rozhodnutí musí vycházet z faktů a vědou podložených argumentů, ne z pocitů, mýtů a fám. Nesmíme je měnit jen podle průzkumů aktuálního veřejného mínění. Vždycky jsem při své práci spoléhal na vědu a na experty a budu v tom pokračovat i jako ministr. Protože teprve na základě dobrých informací lze úspěšně vstupovat do politických jednání a případných kompromisů s kvalitním výsledným rozhodnutím. Mým hlavním cílem je, abychom šli pokud možno vždycky cestou win-win řešením a dávali přednost dlouhopdobému pozitivnímu efektu před krátkodobým zdánlivým profitem.

Vláda má sedmnáct členů. Nechci, abychom si hráli na sedmnácti různých pískovištích, každý se svými bábovičkami a jen tu a tam si zašli navzájem pobourat své hrady z písku. Životní prostředí je absolutně horizontální téma, průřezově se týká úplně všech resortů. Ohled na zdravé životní prostředí musí mít všechna ministerstva. Proto jako svůj úkol vidím především snahu o dobrou komunikaci.

Mé hlavní ministerské priority lze krátce shrnout do tří hlavních okruhů: změna klimatu, rozumné využívání zdrojů (energie i surovin) a dobré podmínky k životu (ovzduší, voda, krajina, ekosystémy a biodiverzita). Rád bych také více využil své znalosti a zkušenosti v ochraně přírody. O konkrétních tématech a jejich řešení na tomto blogu bude ještě mnohokrát řeč.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

neo napsal(a):

už vám ale moc času nezbývá...
01. 06. 2009 | 15:59

pumprlidentlich napsal(a):

"Politická rozhodnutí musí vycházet z faktů a vědou podložených argumentů" To znamená Beránek, Tutter, greenpeace a biomrkev? Budou prezentovány skutečné výsledky ochrany klimatu?
01. 06. 2009 | 16:07

buldatra napsal(a):

Ježišmarjá a jak rychle chcete to klima změnit?
To aby balo víc teplo, nebo víc zima?
Děkuji za odpověď.
01. 06. 2009 | 16:08

Sláma napsal(a):

Zatím slabé - obecné řeči. Doporučuji zaměřit se na konkrétní problémy. Největším problémem MŽP je personální rozvrat, nastartovaný už za Kužvarta a dovedený Bursíkem k dokonalosti. Dnes v aparátu ministerstva působí mnoho lidí, kteří nemají odborné znalosti ani odborné či alespoň životní zkušenosti. Často se jedná o aktivisty nevládních organizací, kteří se na MŽP chovají, jako by byli ve svém spolku. Chybí jim elementární loajalita, znalost zákonů lidských i přírodních ....
Takže pokud chce pan ministr něco dokázat, musí si najít lidi, kteří to budou ochotni a schopni dělat s ním.
01. 06. 2009 | 16:26

Ládik napsal(a):

Předsevzetí pěkná, otázka je, co letní vláda zmůže. Ale na tu změnu klimatu bych byl zvědavý. Poručíte větru, dešti? Nemůžu se dočkat, kdo bude první...
01. 06. 2009 | 16:42

cyvo napsal(a):

to Sláma: Čili chcete říct, že nejlepší odborníci seděli na MŽP za Skalického a Bendy? Děkuju pěkně, doufám, že tímhle směrem se ministr Miko opravdu nehodlá vydat.
Pane ministře, držím palce.
01. 06. 2009 | 16:49

Al Jouda napsal(a):

Když nebudete naslouchat zeleným ekoteroristům, tak to bude v pořádku.
01. 06. 2009 | 17:29

Pepa Řepa napsal(a):

Pane Miko,
víte co?
Chcete se, vy zelení,chovat ekologicky, chcete ušetřit energii?

Tak po sobě zavřete kanceláře, zhasněte a potichu se vytraťte. Do Bruselu za Cohn-Benditem nebo na Špicberky, kamkoliv.
Pak se vytvoří komis, která bude dalších deset let likvidovat ekologické škody.
Po vás.

Jo a nezapomeňte se vrátit pro Kocába.Snad to i Kačence vyjde. Půl mega měsíčně nejsou zase tak velký prachy za to, když jí člověk pět let neuvidí.
01. 06. 2009 | 17:33

Rumcajs napsal(a):

Radši bych si přečetl titulek "Co chci české vládě udělat"!
01. 06. 2009 | 18:17

Ivan napsal(a):

Stálo by za to předvést, co je služba pro věci veřejné. Přeji by se to celé vládě podařilo.
To je hlavní důvod, proč celé vlídě fandím. Přeji mnoho úspěchů. Času málo, ale ukázat cestu zbloudilcům, jak v morální tak praktické otázce, by byl velký úspěch.
01. 06. 2009 | 18:50

fafnir napsal(a):

Co by mohlo MŽP udělat nejlepšího?Co se dá rozumného dělat se zbytečným ministerstvem zákazů a buzerací?Zrušit !
01. 06. 2009 | 20:21

Míval napsal(a):

Politika je věcné řemeslo. To je jistě úctyhodná myšlenka, která ovšem automaticky vyvolává další - totiž, že se na její provádění člověk musí po dobu nutnou připravovat. Jako na každé řemeslo.
To, že v roce 89 a dalších stačilo nadšení a (snad) dobré úmysly, je přirozené. Nebylo se kde učit. Po dvaceti letech už snad je na čase, aby do politiky začali přicházet profesionálové, schopní nahradit dosavadní dobře placené amatéry. Ti sice víceméně zvládli formu, ale obsah slova politika a většinou i slova demokracie jim zůstal zcela utajen.
Jste si jist, že máte alespoň výuční list (pomyslný)? Pak můžete mluvit o řemesle.
01. 06. 2009 | 20:50

Sláma napsal(a):

To Míval.
Pan Miko je opakem toho, co popisujete. Je to, stejně jako řada jeho kolegů, vzdělaný technokrat, u kterého však můžeme mít pochybnosti o jeho vůdčích schopnostech.
To cyvo:
Zdá se, že se potrefená husa ozvala. Chcete-li to vědět, tak prof. Moldan i ing. Vavroušek přivedli na Ministerstvo (resp. Komisi) řadu schopných a vzdělaných lidí. Hodně schopných lidí zdědili po předchozích ministerstvech, řada z nich pak odešla např. na MZe. Ivan Dejmal přivedl pár podivínů, František Benda se schovával před Klausem a do chodu MŽP moc nezasahoval. Jiří Skalický byl organizačně nejschopnější ministr životního prostředí, ale neměl moc času, věnoval se funkcím ve straně a místopředsedování vlády, na MŽP byl ostatně jeden a půl roku. Následující ministři dokázali MŽP personálně rozložit. Takže pokud chce Ladislav Miko uspět, musí začít tím, že si najde lidi.
To Rumcajs:
Každý slušný stát se stará o životní prostředí a má k tomu vytvořeny instituce. Zcela výjimečně musím říci, že USA by v tomhle měly být našim vzorem. Kdyby naše instituce životního prostředí fungovaly tak, jako EPA, byl bych nadmíru spokojen.
U nás je problémem to, že nekvalitní lidi na MŽP a podivíni v ekologických NGO dokonale obraz ochrany životního prostředí zdiskreditovali (viz výše).
01. 06. 2009 | 22:20

znalec napsal(a):

Myslím, že se moc nepodaří, chleba bude to hlavní při rozpočtu. Možná je opravdu to nejdůležitější, sehnat vzdělané nadšené lidi a dát jim pozice, které jim zůstanou i když odejdete. A vaše idea bude žít.
02. 06. 2009 | 00:14

Hajný napsal(a):

Pane Miko,
pokud se v8m podaří odstřihnout od cecíků státního rozpočtu a ministerstva organizace a jednotlivce,kteří za vyplacené peníze neodvádějí příslušný kus smysluplné práce,tak se Vám povedlo hodně.Držím Vám palce.
Ostatně mám dojem,že bychom potřebovali vládu úředníků,skutečně nenapojených na pol.strany,nejméně na dva roky.Ne jen na těch pár měsíců.A i tak by musela pracovat 24 hod.denně aby stačila zaslepit všechny průsaky.
02. 06. 2009 | 22:08

omega watches napsal(a):

Come here to see ,do not miss .there have replica watches , omega watches,rolex watches and so on .replica watches , omega watches,rolex watches available Now. come on ! quickly!
http://www.omegawatchessale...
01. 07. 2009 | 10:01

Louis Vuitton napsal(a):

Přemýšlel jsem, o čem by měl být můj úvodní příspěvek na blogu. Jak jsem si tak pročítal diskusní příspěvky pod zprávami o mém jmenování ministrem životního prostředí, došlo mi, že bych měl možná trochu přiblížitr svoji představu, co a jak bych chtěl jako ministr dělat.
04. 07. 2009 | 05:18

cheap tiffany jewelry napsal(a):

Zdá se, že se potrefená husa ozvala. Chcete-li to vědět, tak prof. Moldan i ing. Vavroušek přivedli na Ministerstvo (resp. Komisi) řadu schopných a vzdělaných lidí. Hodně schopných lidí zdědili po předchozích ministerstvech, řada z nich pak odešla např. na MZe. Ivan Dejmal přivedl pár podivínů, František Benda se schovával před Klausem a do chodu MŽP moc nezasahoval. Jiří Skalický byl organizačně nejschopnější ministr životního prostředí, ale neměl moc času, věnoval se funkcím ve straně a místopředsedování vlády, na MŽP byl ostatně jeden a půl roku. Následující ministři dokázali MŽP personálně rozložit. Takže pokud chce Ladislav Miko uspět, musí začít tím, že si najde lidi.
31. 07. 2009 | 14:33

Peter z Prahy napsal(a):

A už by ste mohli začať hovoriť a písať na tomto blogu po slovensky
11. 08. 2009 | 20:00

bridal gowns napsal(a):

Tak to se musim opakovat a delam to nerad, Puskinuv institut je vzkutku grandiozni stavba !!!!)))) I my se poucime , tedy nic ve zlem , ale musim se opakovat!!!!
18. 08. 2009 | 03:24

louis vuitton outlet napsal(a):

My concept is a purely citizen initiative. It will have its own URL and will furnish a variety of e-resources to the entire world during the half year during which Cesko -- de jure -- becomes the Continent.
18. 08. 2009 | 17:58

louis vuitton replica napsal(a):

Ve španělštině má tahle slovní hříčka dva významy. Jednak más porquerías znamená více nepořádku, což Federico považuje za takovou malou sebekritiku. Más porque rías pak vyjadřuje něco jako více věcí k pobavení, což zase odkazuje na umělcovy veselé večery se svým synem ve studiu.
20. 08. 2009 | 17:02

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
21. 08. 2009 | 06:41

vuitton napsal(a):

Impregnace krovů a dřevěných konstrukcí proti dřevokazům a ohni. Ušetřete za rekonstrukce!
16. 09. 2009 | 17:33

replica napsal(a):

Výstavy, aukce, komise, obrazů, grafik i plastik od předních umělců!
16. 09. 2009 | 23:28

Cialis online napsal(a):

Myslím, že se moc nepodaří, chleba bude to hlavní při rozpočtu. Možná je opravdu to nejdůležitější, sehnat vzdělané nadšené lidi a dát jim pozice, které jim zůstanou i když odejdete. A vaše idea bude žít.
12. 10. 2009 | 05:54

louis vuitton online shop napsal(a):

GOOD
20. 10. 2009 | 05:10

omega watches napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
23. 11. 2009 | 16:57

free online games napsal(a):

cool
09. 03. 2010 | 00:07

Free Ringback Tones napsal(a):

good article thanks you very much for your information
17. 03. 2010 | 05:42

replica watches napsal(a):

Největším problémem MŽP je personální rozvrat, nastartovaný už za Kužvarta a dovedený Bursíkem k dokonalosti. Dnes v aparátu ministerstva působí mnoho lidí, kteří nemají odborné znalosti ani odborné či alespoň životní zkušenosti. Často se jedná o aktivisty nevládních organizací, kteří se na MŽP chovají, jako by byli ve svém spolku. Chybí jim elementární loajalita, znalost zákonů lidských i přírodních ....
25. 03. 2010 | 04:03

cheap watches napsal(a):

Ivan Dejmal přivedl pár podivínů, František Benda se schovával před Klausem a do chodu MŽP moc nezasahoval. Jiří Skalický byl organizačně nejschopnější ministr životního prostředí, ale neměl moc času, věnoval se funkcím ve straně a místopředsedování vlády, na MŽP byl ostatně jeden a půl roku. Následující ministři dokázali MŽP personálně rozložit. Takže pokud chce Ladislav Miko uspět, musí začít tím, že si najde lidi.
25. 03. 2010 | 04:04

fake watches napsal(a):

Ostatně mám dojem,že bychom potřebovali vládu úředníků,skutečně nenapojených na pol.strany,nejméně na dva roky.Ne jen na těch pár měsíců.A i tak by musela pracovat 24 hod.denně aby stačila zaslepit všechny průsaky.
25. 03. 2010 | 04:05

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
29. 03. 2010 | 08:23

laptop battery napsal(a):

laptop battery: http://www.uk-laptopbattery...
Acer Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Dell Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Acer Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Compaq Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
laptop battery http://www.batteries-shop.net
Sony Laptop Battery http://www.batteries-shop.n...
Toshiba Laptop Battery http://www.batteries-shop.n...
HP 292389-001 battery http://www.ukbatterystore.c...
HP 315338-001 battery http://www.ukbatterystore.c...
ACER 60.49Y02.001 Laptop Battery http://www.batteries-shop.n...
FUJITSU FMVNBP144 Laptop Battery http://www.batteries-shop.n...
SONY VGP-BPS2 Laptop Battery http://www.uk-laptopbattery...
SONY VGP-BPS2A Laptop Battery http://www.uk-laptopbattery...
01. 04. 2010 | 09:05

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy