Co se dá stihnout za pět měsíců?

04. 06. 2009 | 01:03
Přečteno 3254 krát
Docela mě potěšil ohlas na můj první příspěvek, byť byl vskutku obecnější, „vykopávací“. V reakcích se několikrát objevily i dvě rady: jednak ať ministerstvo zavřu a jdu se někam hodně daleko zahrabat a jednak, ať hlavně rychle obměním lidi. Ač tu první samu o sobě nelze seriózně komentovat, obě mě přiměly k určitému zamyšlení. Zamyšlení nad tím, co se vlastně dá na takovém ministerstvu, v pozici ministra za vymezených pět měsíců udělat.

Hned na úvod chci vyjasnit, že ač někteří mí kolegové prohlásili, že by jim až tak nevadilo, kdyby se funkční období této vlády poněkud protáhlo, já s ničím takovým nepočítám. Věřím, že voliči rozhodnou jasně a nová vláda vznikne rychle po volbách. Nepočítám ani s případným dalším angažmá ve vládě, i kdyby snad pro to vznikla nějaká teoretická možnost.

Životní prostředí vyžaduje uvažování v dlouhodobých horizontech, obvykle mnoha let či desetiletí. S tím dost ostře kontrastuje „poločas života“ polistopadových ministrů. Z devíti jenom tři vydrželi celé volební období, tři naopak pobyli na ministerstvu půl roku nebo méně. Většina z nich si přivedla „své“ lidi do rozhodujících náměstkovských, někdy i ředitelských funkcí. To vše za absence státní definitivy či alespoň jasného kariérního řádu pro běžné zaměstnance, a mnohdy bez tradice kvalitní administrativy v tom dobrém slova smyslu. Důsledky jsou myslím jasné – každá změna vlády, potažmo ministra je vnímána na ministerstvech jako potenciální ohrožení. Lidé místo aby svou energii využili pro práci, začnou se starat o sebe. „Zakopávají“ se na pozicích, hledají si nové místo, bojí se nebo prostě vyčkávají a radši toho kromě rutiny moc nedělají, neboť jak známo, kdo nic nedělá, nic nezkazí. Navíc se obvykle očekává organizační změna (je přece třeba rozbít staré struktury a vytvořit nové). Ano, v Čechách se věří, že nový šéf se pozná podle organizační změny. Aby bylo jasno, nemám nic proti rozumným personálním ani organizačním změnám ani proti právu každého ministra či top managera postavit si svůj vlastní tým. Bez změn odrážejících vývoj a přinášejících nový náboj i myšlenky začne každá větší organizace rychle stagnovat. Problémem však je, že i nejlepší lidi a nejskvělejší týmy potřebují určitý čas, aby začaly plně fungovat.

Proto jsem se po zralé úvaze rozhodl k takovýmto změnám nepřistoupit. A postupoval bych stejně, i kdyby neplatilo, že mnoho lidí na resortu znám a považuji za velmi kvalitní. Znamenalo by to totiž, že bych oněch pět měsíců dával dohromady tým, který by na konci mého působení jen očekával, že nový ministr přijde a začne všechno měnit znovu. A je už jedno, jestli by to bylo podle ministra zpět na původní či na nějaký zcela nový stav. Podotýkám navíc, že je velkou otázkou, kolik skutečně dobrých a kvalitních lidí je volných, k dispozici a ochotných na sebe vzít novou práci s velmi nejistým koncem na tak krátkou dobu.

Co se tedy dá stihnout za pět měsíců? Určitě dokončit předsednictví a udržet celkem impozantní styl a míru mezinárodního respektu v oblasti životního prostředí, kterou si realizační tým ministerstva vydobyl. Vím, že se to v Čechách moc nenosí, ale mně na dobrém obraze České republiky a jejím úspěchu v Evropě opravdu záleží. V domácí legislativě pak více-méně jenom dokončení alespoň nejdůležitějších probíhajících návrhů ve sněmovně (ochrana přírody, EIA, „baterková“ novela zákona o odpadech a některé další). Na nové není příležitost, stará sněmovna je neprojedná a nová bude čekat na návrhy nové vlády.

Zbývá tedy prostor možná pro několik důležitějších rozhodnutí na úrovni vlády a práce na předlohách pro naše následovníky. Když budou výstupy této práce kvalitní a věcně správné, mohou vytvořit další vládě náskok, umožnit rychlejší přijetí řešení. V mém resortu to platí namátkou v oblastech vztahu ochrany přírody a ostatních politik, v odpadech, klimatickém balíčku a adaptaci na klimatickou změnu, energetické politice atd. Úmyslně nemluvím o těch několika „velkých“ věcech (rozpočet, zakázky), které se rozebírají na jiném místě. No a když se podaří alespoň několik témat předat mému nástupci, jak se říká „v mašlích“, hotové a vyřešené, tím líp.

Pro někoho to může znít poněkud málo ambiciózně, ve skutečnosti to znamená mnoho tvrdé práce v nepříliš standardním prostředí, v politicko-nepolitické vládě, v období mezi dvěma volebními kampaněmi. Skoro určitě pak lze očekávat tvrdou kritiku nové vlády. Já budu spokojený, když se podaří energii aparátu, normálně spotřebovávanou na obranu před změnami a zákopovou válku využít pozitivněji a konstruktivněji.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik napsal(a):

Na těch 5 měsíců ani nemusíte vybalovat tašku a zabírat stůl, každé ráno v 10 zajdete do kantýny, spojíte to už s obědem a po něm zajdete k někomu na kafe. Každý měsíc napíšete doma 10 blogů jako Kožušník a je to. Mezitím se dokončí předsednictví, přijdou prázdniny, koncem září už je říje (hned po říji už jsou volby).
04. 06. 2009 | 06:27

Petr napsal(a):

Stihnout se toho dá hodně. Např. ministr pro místní rozvou už začal celkem slušně. Přišel na to, jak ministerstvo platí 28 mega ročně za software, kterej normálně stojí 10 mega. Dobře to okomentoval malej Jarda na http://www.malejjarda.cz
04. 06. 2009 | 11:25

Hans napsal(a):

Já si myslím, že Vaše ministerstvo patří k těm zbytným. Tím spíš, přečtu-li si, jaké hrůzy chystáte
04. 06. 2009 | 15:42

Petr z Tábora napsal(a):

Vy budete v těch hrůzách Vašeho předchůdce pokračovat - to se máme na co těšit. Doufejme alespoň, že když Zelení pádem vlády ztratili svůj vyděračský potenciál, takže Vám toho sněmovna schválí co nejméně.
04. 06. 2009 | 17:11

Kritik napsal(a):

Po tom, co zašpinil přechůdce, je přece zapotřebí zametat. To přece udělá každý, kdo má elementární potřebu hygieny. I té duševní. Nebo se autorovi tak zamlouvá ustlání s vyleženými dolíky od Bursíka?
04. 06. 2009 | 21:59

danny66 napsal(a):

to petr, uz s tim svym malym jardou vopruzujes, nezda se ti??
10. 06. 2009 | 03:34

Biomat napsal(a):

Velmi mě děsí, že se v metodických pokynech MŽP objevují takové nesmysly, jako že obnovitelné zdroje energie neprodukují emise skleníkových plynů. http://www.mzp.cz/C12574580...$FILE/OEKL-Metodika_VVE-20050502.pdf

A co asi vzniká při spalování biomasy?
01. 07. 2009 | 15:47

lv napsal(a):

nová bude čekat na návrhy nové vlády.

Zbývá tedy prostor možná pro několik důležitějších rozhodnutí na úrovni vlády a práce na předlohách pro naše následovníky. Když budou výstupy této práce kvalitní a věcně správné, mohou vytvořit další vládě náskok, umožnit rychlejší přijetí řešení. V mém resortu to platí namátkou v oblastech vztahu ochrany přírody a ostatních politik, v odpadech, klimatickém balíčku a adaptaci na klimatickou změnu, energetické politice atd. Úmyslně nemluvím o těch několika „velkých“ věcech (rozpočet, zakázky), které se rozebírají na jiném místě. No a když se podaří
04. 07. 2009 | 05:13

Louis Vuitton napsal(a):

Hned na úvod chci vyjasnit, že ač někteří mí kolegové prohlásili, že by jim až tak nevadilo, kdyby se funkční období této vlády poněkud protáhlo, já s ničím takovým nepočítám. Věřím, že voliči rozhodnou jasně a nová vláda vznikne rychle po volbách. Nepočítám ani s případným dalším angažmá ve vládě, i kdyby snad pro to vznikla nějaká teoretická možnost.
04. 07. 2009 | 05:17

louie vuitton napsal(a):

V reakcích se několikrát objevily i dvě rady: jednak ať . Zamyšlení nad tím, co se vlastně
04. 07. 2009 | 05:19

tiffany jewelry napsal(a):

Po tom, co zašpinil přechůdce, je přece zapotřebí zametat. To přece udělá každý, kdo má elementární potřebu hygieny. I té duševní. Nebo se autorovi tak zamlouvá ustlání s vyleženými dolíky od Bursíka?
31. 07. 2009 | 08:01

bridal gowns napsal(a):

Tak to se musim opakovat a delam to nerad, Puskinuv institut je vzkutku grandiozni stavba !!!!)))) I my se poucime , tedy nic ve zlem , ale musim se opakovat!!!!
18. 08. 2009 | 03:34

louis vuitton sale napsal(a):

My concept is a purely citizen initiative. It will have its own URL and will furnish a variety of e-resources to the entire world during the half year during which Cesko -- de jure -- becomes the Continent.
18. 08. 2009 | 19:09

louis vuitton replica napsal(a):

Ve španělštině má tahle slovní hříčka dva významy. Jednak más porquerías znamená více nepořádku, což Federico považuje za takovou malou sebekritiku. Más porque rías pak vyjadřuje něco jako více věcí k pobavení, což zase odkazuje na umělcovy veselé večery se svým synem ve studiu.
20. 08. 2009 | 16:43

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
21. 08. 2009 | 06:41

vuitton napsal(a):

Výstavy, aukce, komise, obrazů, grafik i plastik od předních umělců!
16. 09. 2009 | 12:13

replica napsal(a):

Výstavy, aukce, komise, obrazů, grafik i plastik od předních umělců!
16. 09. 2009 | 22:17

tiffany jewelry on sale napsal(a):

GOOD
19. 10. 2009 | 07:29

louis vuitton napsal(a):

HOO>>>>>>
26. 10. 2009 | 04:10

ed hardy clothing napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
23. 11. 2009 | 10:19

cartier love napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
27. 03. 2010 | 03:20

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
29. 03. 2010 | 08:23

discount air max shoes napsal(a):

<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 90</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 95</a>
19. 04. 2010 | 07:02

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy