Záměry ČEZ jsou fajn, ale něco v nich chybí

03. 07. 2009 | 14:07
Přečteno 4921 krát
Future Motion. Tak se jmenuje střednědobá investiční strategie našeho největšího výrobce elektřiny, skupiny ČEZ. Myslím, že je Future Motion dokladem toho, že se uvažování ČEZ začíná ubírat správným směrem. To, co ale zatím společnost zveřejnila, není rozhodně dostatečné.

Avízované investice do výzkumu nízkouhlíkových progresivních technologií i do obnovitelných zdrojů jsou fajn, klíčové ale je, jaký podíl investic půjde do výzkumu a nových technologií a jaký do uhlí a dalších neobnovitelných zdrojů.

Slibu výraznější orientace na investice do inteligentních rozvodných sítí (tzv. smart grids), nelze než zatleskat. Neměl ale ČEZ do inteligentního měření a rozvodů investovat už dávno? Proč zákazník nemá mít reálnou možnost ovlivnit, kdy a za kolik bude elektřinu kupovat, dřív než v roce 2015 a to ještě jen v jediném regionu?

Především v plánovaném rozvoji využívání biomasy ale postrádám konkrétnější představu ČEZ, kde chce biomasu získávat tak, aby se nezvyšovaly ceny pro lokální výtopny a kogenerační jednotky či menší elektrárny. ČEZ by měl začít investovat hlavně do cílené produkce energetických plodin, které by ve svých elektrárnách využíval. Při masivním využívání tohoto energetického zdroje nelze spoléhat na odpad z dřevovýroby nebo dokonce na dřevní biomasu z lesa. To by mohlo naopak znamenat naprosto nepřijatelná rizika pro biodiverzitu a stabilitu lesů v České republice.

V plánovaných investicích do elektromobility je nutné zaměřit se především na výzkum a vývoj nových a efektivnějších technologií. Pokud by ČEZ chtěl jen rozšiřovat elektromobily stávající generace, pak to sice znamená plus pro ovzduší ve městech, ale naopak minus pro klima a ovzduší v severních Čechách a dalších regionech, kde má ČEZ své elektrárny. Problém je v tom, že v této zemi pochází 60 % elektřiny z hnědého uhlí, tedy jednak ze zdroje, který opravdu není obnovitelný, jednak produkuje velmi významný objem emisí CO2 a samozřejmě také nezanedbatelné prachové znečištění.

ČEZ by měl také s investicemi do výzkumu začít co nejdříve. Plánované procento investic do výzkumu a vývoje je chvályhodné, ale jaký je důvod, proč s nimi hce ČEZ začínat až od roku 2011? Nota bene když si ČEZ ve Sněmovně prosadil možnost získávat i po roce 2013 zdarma část emisních povolenek s argumentem, že jde o aktuální protikrizové opatření.

Rád bych také v jeho strategii viděl také přesah do ochrany biodiverzity. Měl by se se svými dodavateli zapojit do projektů obnovy přírody na hlušinových haldách v severních Čechách pomocí přirozené sukcese. Tento levný způsob by přitom pomohl biologickou rozmanitost české přírody naopak zvýšit.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Paterik napsal(a):

Pane ministře, snad proboha nenavrhujete, aby se místo obilí začala pěstovat biopaliva?! To by nám ještě chybělo.
03. 07. 2009 | 14:12

Jedla napsal(a):

Jak to nastavíte, pane ministře, tak to bude. ČEZ jde po koruně (euru, dolaru, jenu, juanu...), jak slepica po flusu. Dejte pár (desítek či stovek) milionů na špičku rybářského prutu, a můžete před sebou ČEZ vodit, jako osla z karikatury s bodláčím. Akorát že ČEZ Vám to vždycky čas od času schlamstne, jako teď ty uhlíkový povolenky. Je na Vás, jak daleko k ekologii ČEZ na jednu finanční "návnadu" zavedete.
03. 07. 2009 | 14:31

jogín napsal(a):

No a ekologie určitě není pálení biomasy, zplodiny jsou toxické a jen o polovinu míň kancerogenní než uhlí. O ceně nemluvě a nafta a hnojiva spotřebovaná při pěstování se taky musí odečíst. Jediná rozumná strategie je jádro na elektřinu, uhlí na benzin a vodní nádrže na špičky. Představy o vodíkových technologiích jsou totéž jako představy perpeťáků.
03. 07. 2009 | 14:55

pumprlidentlich napsal(a):

Skvělé, další specialista na energetiku. Beránek, Tutter, Bursík, Kotecký nestačí.

Všimli jste si biodiverzity v poli s řepkou? Množství zvěře a ptáků? Ohromující úspěch. Energetické plodiny jsou zelené. Čím více vykácených lesů, tím lépe. Zelení můžou hlásit svoje ochranářské teorie. Víte, že energetické plodiny se sami nastěhují na pole, pohnojí se biokompostem a poté sami naskáčou do kotle, kde jejich spalováním vznikne hornorakouská vůně? Je to zcela vědecky podložené studií jihočeských krasavic. Jedno pole šťovíku nahradí 25 Temelínů. Pole s energetickými plodinami navíc pomohou při povodních. Je to dotované a biodiverzifikované. Je to Miko.
03. 07. 2009 | 15:50

jogín napsal(a):

Pane ministře, když slušně zaplatíte, někdo, kdo ovládá trojčlenku vám spočítá, že veškerá orná půda v Česku nestačí k pokrytí současné spotřeby nafty a benzinu. Já to počítal přes cukrovku, kde je výtěžek vyšší než přes obilí a vyšlo mě, že chybí 300 000ha.
03. 07. 2009 | 20:38

Kritik napsal(a):

Jak známe ČEZ, bude v tom zájmu o výzkum nějaký trik, kterým chce veřejnost ošálit. Zřejmě to bude jen obvyklý důvod k prosazovaní vyšších cen a zvyšování svých zisků.

Nicméně, člověk by se v tomto případě docela rád mýlil.
03. 07. 2009 | 21:22

Hajný napsal(a):

Pane ministře,
energetice moc nerozumím,proto se nebudu k převážné části vašeho článku vyjadřovat.
O biomase napsal přede mnou jogín.A kromě toho tu měl na toto téma před časem blog pan prof.Janouch (alespoň myslím,že to byl on).

Vyjádřil jste se v posledním odstavci o rekultivacích výsypek.Nevím,co jste na Přírodovědné fakultě studoval,ale o rekultivacích toho moc nevíte.
Tyto řeči o biodiverzitě a přirozené obnově měli i komunisté někdy ny začátku sedmdesátých let.Tyto řeči byly jen zástěrka i když podepřená váhavými posudky z vysokých škol a výzk.ústavů pány zvučných jmen.Hlavní důvod byl ušetřit.A tudíž se kromě bezprostředního okolí měst nerekultivovalo.
A výsledek: pracové bouře a pověstné Mostecké mlhy.A až půlcentimetrové závěje prach v bytech ve směru převládajícího větru,KAŽDÝ DEN.Tak se od toho zase rychle upustilo.
Byl udělaný pokus.Tehdejší Střimická výsypka byla ponechána přirozené obnově.Za patnáct let,t.j.do roku 1989,kdy bylo rozhodnuto,že se převrství zeminou a uměle zalesní a vybuduje letiště,byla plocha pokryta (cca 30 ha)ze sedmdesáti procent ostřicí a třtinou křovištní o síle drnu 0,50 m.Rostlo na ní 25 slovy dvacet pět bříz vyšších než 1 m.

Vaše slova o přirozené sukcesi páni uhlobaroni a pískotěžníci rádi uslyší.Zbyde jim tak k rozdělení o několik stovek milionů zisku navíc.

Mohun vás ubezpečit,že jsem v oblasti mnoho let pracoval a znám snad každý metr bývalých výsypek od Varvažova u Ú.n L.do Kadaně.Alespoň ty které byly předány k rekultivacím do r.2004.
Stejně,i když ne tak podrobně,znám i haldy na Kladensku a Ostravsku.
03. 07. 2009 | 21:47

Hajný napsal(a):

doplnění.zbyde jim tak k rozdělení....každý rok.
03. 07. 2009 | 21:49

sasa napsal(a):

pane ministre zaridte, at si CEZ muze zalozit CEZskou banku, z jejiz poloviny bude financovat svoje investice a ze druhe poloviny bude financovat vznik obchodniho a zpracovatelskeho retezce pro ceske zemedelce a zivnostniky za urok o procento vyssi nez je urok CNB.
03. 07. 2009 | 23:14

Ládik napsal(a):

ČEZ zajímají jenom prachy, prachy, prachy a likvidování konkurence (kolik %ČEZu vlastní stát?).
Pošlete dotace na dodělání Stirlingova motoru do Tedomu, u nás to pojede na biomaso. Chci se odpojit od ČEZu, už je to jediná síť, která mě se státem spojuje. Elektřinu bych si nejraději dělal sám doma, kdy chci, a z vlastních zdrojů.
04. 07. 2009 | 06:47

jogín napsal(a):

Když jde o energetiku a ekologii, co se takhle podívat na dopravu? Loni stát vydal sedmdesát miliard na stavbu dálnic, po odečtení splátek za mýtný systém inkasoval mýto jednu miliatdu. To je teda kšeft jako noha! Nastavení mýtného aspoň trochu k ekonomické realitě by přesunulo část dopravy na železnici a o významu pro ekologii nemusíme diskutovat.
04. 07. 2009 | 11:41

Nicka napsal(a):

to Hajný
Zbytečně zpochybňujete to, co je v ministrově blogu skutečně přínosem. Ač je zřejmé, že problematiku výsypek znáte, není to dostatečný argument pro zavržení přirozené sukcese. Vedle nízkých nákladů má skutečně řadu přínosů včetně výrazně vyšší biodiverzity, než je na standardně rekultivovaných plochách. Je to podloženo řadou výzkumů a snadno se dá ukázat i v okolí Mostu. Stačí se podívat na Hornojiřetínskou a Kopistskou výsypku. Nejde samozřejmě o jediný možný přístup, 15 - 20 % plochy s přirozenou sukcesí by byl obrovský úspěch.
05. 07. 2009 | 12:07

Hajný napsal(a):

to Nicka:
Je vidět,že jsme asi oba z branže.
Já nezavrhuji přirozený způsob obnovy.Jenže k tomu musí být podmínky.Především semenné stromy v rozumném dosahu.A malé plochy.
Nevím jak byste na Radovesické výsypce s jejím pouštím mikroklimatem(původně) nebo vnitřní výsypce dolu Bílina a pod.chtěl desítky let trvat na přirozené zalesnění.Obyvatelé by Vás sežrali zaživa.A tak bych mohl rozebírat jednu výsypku po druhé.Je po obědě a já mám odkrvený mozek.
O výzkumech mi nic neříkejte.Znal jsem a poznal řadu výzkumných pracovníků,ale skutečně jsem si vážil jen dvou.A to těch,kteří v případě potřeby poradili a stáli za svým názorem,když to nevyšlo.
05. 07. 2009 | 12:56

Pavel napsal(a):

Jedna vec mi tu vsak uplne zasadne.
Jadro! Pro nasi republiku nejperspektivnejsi prakticky jediny mozny dlouhodoby zdroj energie.
Kam se vam stratila jaderna energie?
05. 07. 2009 | 14:07

Petr napsal(a):

Celá Evropa, celý svět mimo Rakouska a ČR sází a rozvíjí Aenergii. Rakušáci mají mnoho vodních toků schopných dodat energii přes vodní díla. Jen ČR bude rozvíjet ve velkém biomasu, která jednak v potřebné míře ročně v našich podmínkách nenaroste a její přeprava a zpracování je tak náročné, že energii z ní nikdo nezaplatí. Tedy nikdo z obyčejných lidí. Lidé jako Bursík, Jack, Liška, Kuchtová, Beránek, Patočka, Biskup Škrla a jim podobní na to mají.
05. 07. 2009 | 17:45

karel napsal(a):

Sabotážník ve vládě ČR chce zrušit územní ochranu koridoru Dunaj-Odra-Labe a chce Slovensku přihrát průplav na Dunaj-Váh-Odra, prosadit odstupa na Slovensku vytvořit dílo mezinárodního významu komplikované ale je to něco ukradnút Čehúnům DOL! Jak může být česká vláda tak blbá, nechá 2 Slováky ve vládě provádět lstivostí národní katastrofu ztrátu geopolitického významu v EU a hrát druhé housle! Nestačilo že JaT vozí premiéra šoustat k Berlusconimu, Dospiva dostane od ČR 5,4mld Kč za pozemky letiště, Babiš skoupí co se dá a JaT ovládne ČEZ!!! Čehúnům to asi patří, přijít o vše!!!
05. 07. 2009 | 21:29

pepa napsal(a):

Takový zločin nemůže projít, i když na 22.9.09 Plavební dny SR, chtějí Slováci vyhlásit a zahájit Dunaj-Váh-Odra dílo národního významu SR!!! Kde jsou a jaké naše zahraniční priority? Nikdo neví co se děje! Banda hlupáků vládne i proti zájmům ČR!
05. 07. 2009 | 21:38

jan napsal(a):

Dunaj-Váh-Kysuca Jablůnkov sedlo asi 600mnm,rozvodí-Olše-Odra to je oproti Moravské bráně 202mnm holý nesmysl! Ale politiky živí nesmysly!!! A zločiny! Krádeže i za bílého dne!!! Co tomu říká Fischer??? Ví vůbec o takových svinstvech!
05. 07. 2009 | 21:56

zdenek mihalco napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden urážlivý text, který byl v rozporu se záměry těchto stránek, tj. vytvářet prostor pro slušnou a věcnou diskusi.

Děkuji za pochopení,
Zdeněk Mihalco
správce blogů a diskusí
07. 07. 2009 | 13:03

MM napsal(a):

Koukam,ze energetice uz rozumi kazdy radoby ministr zivotniho prostredi. Reknete nekdo panu ministrovi at si proboha spocita kolik te biomasy by muselo byt aby to vubec stalo za to. Kdyby jsme na veskere zemedelske plose v CR pestovali biomasu tak nahradime jen asi 20% vyrabene el. energie, ale to drive umrem hlady. Navic se ta biomasa sama nezasadi, nesklidi, neodveze a neususi. Ja nekecam do ekologie, protoze ji nerozumim, tak bych ocekaval, ze se ministr ziv. prostredi nebude ztrapnovat v energetice, ktere evidentne vubec nerozumi. Nekdy je to az trapne, co ty zelene hlavy pomazane napada.
07. 07. 2009 | 15:11

bridal gowns napsal(a):

Tak to se musim opakovat a delam to nerad, Puskinuv institut je vzkutku grandiozni stavba !!!!)))) I my se poucime , tedy nic ve zlem , ale musim se opakovat!!!!
18. 08. 2009 | 02:56

louis vuitton sale napsal(a):

My concept is a purely citizen initiative. It will have its own URL and will furnish a variety of e-resources to the entire world during the half year during which Cesko -- de jure -- becomes the Continent.
18. 08. 2009 | 18:34

replica louis vuitton napsal(a):

Ve španělštině má tahle slovní hříčka dva významy. Jednak más porquerías znamená více nepořádku, což Federico považuje za takovou malou sebekritiku. Más porque rías pak vyjadřuje něco jako více věcí k pobavení, což zase odkazuje na umělcovy veselé večery se svým synem ve studiu.
20. 08. 2009 | 17:19

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
21. 08. 2009 | 06:40

vuitton napsal(a):

Přírodní zdroje rostlinných bílkovin, vitamínů, minerálů, stopových prvků a vlákniny.
16. 09. 2009 | 19:58

louis vuitton and modonna napsal(a):

GOOD
20. 10. 2009 | 06:25

replica bags napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
23. 11. 2009 | 17:56

Florida Personal Injury Lawyer napsal(a):

I was very impressed. Thank you dear. You are very good. The article was nice to read and full of meaning full of knowledge
12. 02. 2010 | 04:52

Free Ringback Tones napsal(a):

good article thanks you very much for your information
17. 03. 2010 | 05:43

cartier ballon blue napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
25. 03. 2010 | 04:50

cartier cheap napsal(a):

It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
25. 03. 2010 | 06:16

cartier love napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
27. 03. 2010 | 06:16

http://www.kw61.com/replica-franck-mulle napsal(a):

asdfasf
29. 03. 2010 | 07:35

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
29. 03. 2010 | 08:23

Links of London sale napsal(a):

I wasn't too crazy about doing it, but I couldn't think of anything else descriptive. Besides, I sort of liked writing about it. It took me about an hour, because I had to use Stradlater's lousy typewriter, and it kept jamming on me. The reason I didn't use my own was because I'd lent it to a guy down the hall.
31. 03. 2010 | 09:22

laptop battery napsal(a):

laptop battery: http://www.uk-laptopbattery...
Acer Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Dell Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Acer Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Compaq Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
laptop battery http://www.batteries-shop.net
Sony Laptop Battery http://www.batteries-shop.n...
Toshiba Laptop Battery http://www.batteries-shop.n...
HP 292389-001 battery http://www.ukbatterystore.c...
HP 315338-001 battery http://www.ukbatterystore.c...
ACER 60.49Y02.001 Laptop Battery http://www.batteries-shop.n...
FUJITSU FMVNBP144 Laptop Battery http://www.batteries-shop.n...
SONY VGP-BPS2 Laptop Battery http://www.uk-laptopbattery...
SONY VGP-BPS2A Laptop Battery http://www.uk-laptopbattery...
01. 04. 2010 | 09:04

Bell&Ross watches napsal(a):

at the right price is to check the retail prices against whats offered at the auction, mark the auction end date, and keep an eye on the prices on the indicated last date of the auction, and bid within your range.
09. 04. 2010 | 04:02

replica watches napsal(a):

Jenže dnes už i každý malý volič ví, že po volbách zvony utichnou, spočítají se hlasy, udělá se povolební kšeft a jediným zvukem, vycházejícím od volajícího na poušti bude pouze šustění ministerské sutany.
09. 04. 2010 | 05:22

replica watches napsal(a):

Jenže dnes už i každý malý volič ví, že po volbách zvony utichnou, spočítají se hlasy, udělá se povolební kšeft a jediným zvukem, vycházejícím od volajícího na poušti bude pouze šustění ministerské sutany.
09. 04. 2010 | 05:37

discount air max shoes napsal(a):

<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 90</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 95</a>
20. 04. 2010 | 03:36

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy