Lebeda: Obávám se, že prezidentský úřad ztratí svou tradiční váhu ve společnosti

23. 04. 2012 | 07:47
Přečteno 7313 krát
Pozvánka na čtvrteční Interpelace. Téma: Umění (přímé) volby

Již za necelý rok budeme vůbec poprvé v historii této země vybírat hlavu státu v přímé volbě.

Jakého prezidenta si vlastně chceme zvolit, co od něj očekáváme a může nám to vůbec splnit?

Na to (a vše, co s tím souvisí), se bude Tomáš Sedláček ptát našich hostů během pravidelných Interpelacích na Nové scéně Národního divadla. Sejdeme se tradičně čtvrtý čtvrtek v měsíci, tentokrát tedy 26. dubna v 17 hodin, zváni jste samozřejmě i vy. Téma: Umění (přímé) volby.

Budeme mít vůbec z čeho vybírat? Jaká kritéria by měl námi zvolený prezident splňovat?

Odpovědět není snadné, nabízejí se samé obecné teze - slušnost, vzdělání, rozhled, tolerantní přístup k názorům ostatních...

Více napoví, zamyslíme-li se nad úřadováním předcházejících dvou českých prezidentů: ukázalo se totiž, jak velkou roli hraje hlava státu v momentech, kdy iniciativně využívá prostoru, o němž je přesvědčen, že mu jej umožňuje Ústava, tedy například v řešení povolebních patů nebo vládních krizí.

Prezident musí být schopen moderovat mnohdy nevraživou politickou diskusi, měla by to být tudíž osobnost, kterou politici respektují a důvěřují jí.

Nacházíme se v době, kdy veřejnost citlivě reaguje na náznaky korupce a nadržování a od prezidenta tedy dále očekáváme, že nebude vzbuzovat pochybnosti o původu svého majetku anebo o protežování některé lobbistické skupiny.

Jeho neformální vliv je přitom veliký, není kolektivní orgán a žádnému jinému kolektivnímu orgánu se také nezodpovídá; nekoriguje ho nic jiného, než svědomí a cit pro roli, již mu právní řád umožňuje.

Naše pozvání na tuto debatu přijali tři osobnosti, které mají dle našeho názoru k tomuto tématu, co říci (bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová se bohužel z důvodu zaneprázdnění později omluvila. Je na nás, abychom se do čtvrtka podařilo sehnat někoho podobně inspirativního).

V tomto blogu chci představit prvního z hostů.

Tomáš Lebeda

Docent politologie na katedře politologie a evropských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a na Fakultě sociálních věd UK v Praze.

Profesní dráhu začínal v Sociologickém ústavu AV ČR.

Specializuje se na oblast voleb, volebních systémů a volebního chování. Věnuje se též vlivu ústavně institucionálních mechanismů na polický proces a šířeji oblasti komparativní empiricko analytické politologie.

Publikoval řadu statí v domácích i zahraničních odborných časopisech a knihách. Je autorem monografie Volební systémy poměrného zastoupení, Mechanismy, proporcionalita a politické konsekvence.

V roce 2004 absolvoval studijní pobyt na London School of Economics and Political Science a stáž v dolní sněmovně britského parlamentu.

***

Co podle Vás většina občanů této země očekává od hlavy státu?

Jako správný sociální vědec bych měl nepochybně odpovědět, že nevím, jelikož k tomu nemám žádný výzkum… Ale to by čtenáři asi neocenili. U nás jsou s prezidentským postem spojena často nereálná očekávání, mnohem vyšší než jaké je jeho skutečné ústavní postavení. Je to věc tradice, která se již od Masaryka projevovala velmi silnou autoritou prezidenta ve společnosti. Ani komunisté si nedovolili tento úřad zrušit a naopak jeho tradiční společenskou váhu využili. Václav Havel pak navázal na masarykovské pojetí prezidenta, jako silné společenské autority. A k těm očekáváním. Často se setkáváme s postoji, že by prezident měl být nestranný, či přímo nadstranický. Že by měl být arbitrem nad „šarvátkami“ stranických politiků. Že by měl dobře reprezentovat zemi v zahraničí. Ale netroufám si dále „hádat“. Co si myslí občané by měli říci oni sami, třeba v nějakém průzkumu, ale nikoli politolog, který se pasuje do role toho, kdo dokáže mluvit za ně.

Jaká je Vaše představa o českém prezidentovi? Jaké základní vlastnosti či schopnosti by měl mít a jaké naopak ne?

Jedna věc je, jaká je má občanská představa, tedy představa občana Tomáše Lebedy. Druhá věc je, jakou představu má politolog Tomáš Lebeda. Zůstal bych u toho druhého. Osobně by mi stačilo, kdyby se český prezident držel dobrých tradic a odkazu prezidentů Masaryka a Havla. Avšak současně, aby dokázal trochu krotit své politické ambice, kterým čeští prezidenti občas nechávají takový prostor, že se dostávají až na samou hranici toho, co jim ústava v jejich úřadu dovoluje. Český prezident by měl být ústavně a politicky slabý, neměl by být hybatelem politických událostí. Jeho silou by měla být přirozená autorita ve společnosti a váha jeho osobnosti v zahraničí.

Tradičně se prezidentská funkce těší v této společnosti značné úctě resp. důvěře a to často bez ohledu na to, kdo ji zastává (viz. průzkumy veřejného mínění). Může to přímá volba nějak – ať už jakkoliv – změnit?

Obávám se, že v dlouhodobé perspektivě, a to bych chtěl potrhnout, může kvůli přímé volbě prezidentský úřad ztratit svou tradiční mimořádnou váhu ve společnosti. Rád bych se mýlil, ale ten, kdo jde do přímého volebního souboje s ostatními protikandidáty, se musí jasně politicky vyhranit i v tématech, které s prezidentským úřadem nijak nesouvisejí, musí vést kampaň, která je vždy konfrontační. Z prezidentského úřadu se může stát více polický než státnický post a to s sebou může nést i důsledky pro jeho vnímání občany. Většina kandidátů bude více či méně spojena s některou z politických stran. Budou se s přímo zvoleným prezidentem schopni a ochotni ztotožnit ti, kteří volili jiného kandidáta? Co s vnímáním prezidenta udělá volební kampaň, zejména způsob jejího vedení? Otázek je mnoho a o odpovědích lze zatím jen spekulovat.

Koho byste na Hradě – a nejen z těch, kdo už svojí kandidaturu ohlásili - nejraději viděl Vy?

Odpověď na tuto otázku bych si rád nechal pro sebe. Nikdy veřejně neříkám, koho volím a s kandidáty na prezidenta je to podobné. Omlouvám se, ale věřím, že to chápete.

***

Chcete-li se zúčastnit našeho debatního setkání, jste srdečně vítáni. Vstup je volný, kapacita foyer ale omezena na necelou stovku míst. Abychom předešli případnému zklamání, rozhodli jsme se umožnit jejich předchozí rezervaci. Pokud máte zájem, vyzvedněte si „rezervační“ vstupenku od pondělí 23. 4. v pokladně Nové scény ND.

Ostatní zveme ke sledování online přenosu čtvrtečních Interpelací zde na Aktuálně.cz (26. dubna od 17. hodin).

Své komentáře a případné otázky můžete psát již nyní do debaty pod tímto článkem (a také pod další texty o dubnových Interpelacích, které budu následovat). Zprostředkujeme ve čtvrtek jejich přenos na Novou scénu ND (nemůžeme ale zajistit, že na ně bude někdo reagovat, popř. že se všechny otázky dočkají odpovědi). Publikovat lze jen dotazy, které mají maximálně 140 znaků (jen pro srovnání: běžná SMS jich má 160), protože Twitter, který k tomuto účelu využíváme, jich více napsat neumožňuje.

***

Text byl sepsán ve spolupráci s Danielem Přibylem, šéfdramaturgem Nové scény ND.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Kala napsal(a):

Moc by mě zajímalo, koho by pan Lebeda volil za prezidenta, protože jeho názorů si vážím, bohužel se to nedozvíme. Musíme se spolehnout sami na sebe. Představovala bych si ne-ekonoma, který se umí pohybovat v politickém a kulturním prostředí a má samozřejmě mezi lidmi důvěru vyvěrající z jeho dosavadní činnosti a života. Teď jen ho objevit.
23. 04. 2012 | 08:00

Maximus napsal(a):

Liborku, nechtěl byste to za Klause vzít? Inteligentní jste, nevypadáte hůř než Klaus, angličtinu ovládáte také,
a jste spravedlivý a neúprostný k těm, co narušují pořádek. A pořádek musi byť, protože tak je to správne!
Odemne máte hlas!
P.S.
Myslím, že i když je to sranda, horší presidentování by to nebylo než dosud od tohoto vrtošivého staříka.
23. 04. 2012 | 08:02

Ládik!!! napsal(a):

Presidentský úřad nikdy žádnou váhu neměl. A mít nebude.
23. 04. 2012 | 08:47

aga napsal(a):

Já tu demokracii asi fakt nechápu. Tak většina lidu má na prezidenta určitá očekávání - v Čechách tradičně, ale jsou od pana politologa plácnuti přes ústa ústavou, která především proklamuje, že veškerá moc u nás vychází z lidu. Ústava snad není posvátná kráva, ne? Proč páni ústavní soudci k tomuto známému přání lidu při její tvorbě nepřihlédli? Proč k němu nepřihlédnou ostatní zákonodárci? Vládne tu lid nebo nevolená soudcovská elita podporovaná zkorumpovanými poslanci a zlobovanými senátory?
23. 04. 2012 | 08:55

zemedelec napsal(a):

Pane Stejskal.
Myslím že je to v hodné téma,pokud to nebude taškařice jako pokaždé pod vedením P.Sedláčka.Post prezidenta,není divadelní role,tak by se k tomu měla vést důstojně diskuse i dialog.Pan Lebeda by se právě měl zasazovat o to,aby to byl zase důstojný úřad s celým osazenstvem.
23. 04. 2012 | 08:58

Ládik!!! napsal(a):

aga -
vládnou strany. Do jejich vedení nemají lidi co kafrat.
23. 04. 2012 | 08:59

aga napsal(a):

Ládík!!!

Ani tak ne. Strany jsou jen převodní páka skutečné - tj. ekonomické - moci. Stejně jako další "demokratické" orgány. A tuhle selanku by mohl prezident s vlastním názorem ohrozit, do koleček by zbytečně sypal písek. Ostatně, to nejvíc vadí i na Klausovi, ne to, že má podle některých špatné názory, ale to, že vůbec názory má a dělá co může, aby je prosadil.
23. 04. 2012 | 09:07

Kuchař napsal(a):

Chtělo by to prezidenta, který nebude skákat, jak odboráři pískaj.

A to rozhodně není Švejnar. Ten změní názor, kdykoliv na něj ČSSD houkne.
23. 04. 2012 | 09:09

Ládik!!! napsal(a):

aga -
strany jsou firmy. President je maskot, drahý obyvatel hradu.
23. 04. 2012 | 09:17

Jana Pechová napsal(a):

Kala
Kdyby pan Lebeda svůj tip přiznal, v ten okamžik ho nadpoloviční většina zdejších diskutujících roznese na kopytech a udělá z něj nekňubu, co k titulům a funkcícm přišel 'plzeňskou' cestou.
Naprosto přesně definoval roli prezidenta v odpovědi na druhou otázku: kdo se nad ní zamyslí, má do značné míry jasno.
23. 04. 2012 | 09:17

mimoň zelený napsal(a):

Jana Pechová

pak je to jasně Dominik Hašek.
A chce ho i národ, Hašek na hrad kdysi provolával každý.

tak teď ještě aby to vzal.
23. 04. 2012 | 09:25

kritik napsal(a):

President - je funkce representativní. Měl by podepisovat jenom zákony a jiné věci a do ničeho jiného se nemíchat. Ono je totiž nebezpečí, že mu ta funkce zatemní mozek a pak krade i propisky.
23. 04. 2012 | 09:50

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní Pechová,

to je myslím naprosto přesný postřeh. Prakticky jakýkoliv názor či úhel pohledu dokáže tuto společnost (a tyto stránky to jen ilustrují v poněkud zvýrazněných obrysech) rozdělit na dva nesmiřitelné tábory, které se začnou navzájem nepad, urážet se, ponižovat, spílat si a jen relativně málo lidí se toho nezúčastňuje.

To ovšem vytváří atmosféru, s níž bude muset počítat i případný kandidát na úřad nejvyšší. Buď se stane prezidentem jen jedné části společnosti a druhá ho bude nenávidět, nebo musí vážit každé slovo, které by mohlo do společnosti vnést další napětí, negativismus, hysterii. Domyšleno ad absurdum, nemůže - kromě obecných frází - říct prakticky nic. Vypadá to jako začarovaný kruh, snad se nám z něj jednou podaří vystoupit resp. z něj relevantní část společnosti vystoupit bude chtít.

Libor Stejskal

Díky za důvěru, pane Maxime,

nemám v úmyslu stát se prezidentem.

Liborek
23. 04. 2012 | 09:56

Scarabeus napsal(a):

Pane Stejkale,

u soudruha poslance Dolejše jsem Vám napsal.
23. 04. 2012 | 10:04

Scarabeus napsal(a):

Pane Stejskale, omlouvám se za překlep ve jménu.
23. 04. 2012 | 10:06

Jana Pechová napsal(a):

Stejskal
Hezký den, pane Stejskale.

Myslím, že reakce nicku mimoň zelený v 9:25 je parádní karikaturou problému.

Česká republika má funkci prezidenta ustavenou do značné míry jako morální vzor. Měl by to být člověk se všeobecným rozhledem, bohatými životními zkušenostmi a prokazatelnou čistotou a pevností svých (apolitických) postojů. Jen taková osobnost s úctou převážné části veřejnosti by mohla mít podstatný dopad na politickou kulturu v zemi.
Nemyslím si, že by se vhodní kandidáti nenašli: otázkou spíš je, co je pro občany důležité. Dost se obávám, že ona zmiňovaná čistota a kontinuálnost mravních postojů to není.

A v tom to, myslím, je.
23. 04. 2012 | 10:17

český maloměšťák napsal(a):

Zatím se jeví jako nejžertovnější duo ODS straníků Sobotka - Tošenovský.
První oddaný straně až po katr, druhý nepovedená kopie Klause.

Ale je to o celkovém obrazu českého veřejného života....plné vagony analýz, ale když vláček dojede k volebnímu nádražíčku, tak z něj vystoupí nějaký stranický šmudla nebo maskot.
Zbytek po cestě vyskáče z oken nebo se schová na hajzlu....

Vláček se pak rozjede směrem zpět...kupíčka se zaplní řádně vyprázdněnými análníky - diskuse může opět začít ...

Diskuse je to velmi kvalitní - spousta velmi vzdělaných lidí, morálně a porfesně zdatných se jí účastní, velký verbální potenciál je to - na dvacet vagonů...
...ovšem na volebním nádražíčku stojí s rozevřenou náručí ten šmudla. Nebo dva šmudlové. I tři.

Rozdá třepetalky a mávátka, buttony, pivo a párky - a je to.

P.S. Poněuadž nekandidují lidé jako je Koukolík či Wagnerová - tak to bude zase fraška. Až se tedy do finále dostanou napusto noumáně bývalý komunista a Przemysl von Ichwarniemalsdabeiberg und Blauvogelland.
23. 04. 2012 | 10:29

Ládik!!! napsal(a):

ČM -
Evžen je podstatně větší.
23. 04. 2012 | 10:46

Kala napsal(a):

Jana Pechová - většině národa jsou proti mysli jasně straničtí kandidáti. Souhlasím s Vaší charakteristikou v 10.17, až na ty apolitické postoje. Snad nestranickost nemusí znamenat naprostou apolitičnost - to by nebyl člověk, ale nějaká umělá inteligence. Jestli to má být normální člověk, tak nějaké politické postoje mít bude, ale nemůže být spojen s politickou stranou svou minulostí. Ale to nejspíš bude.
23. 04. 2012 | 10:55

Dáša N. napsal(a):

Český prezident by měl být nejen nadstranický a měl umět dobře reprezentovat stát, ale měl by mít, stejně jako náš současný prezident, velkou dávku prozíravosti.
23. 04. 2012 | 10:55

TNT napsal(a):

Takže dle Lebedy bude mít větší váhu ve společnosti prezident zvolený 280 poslanci a senátory, kterým důvěřuje 15 % obyvatel než prezident zvolený občany??? Ten pán zřejmě nepochopil, co znamená slovo Demokracie = vláda lidu
23. 04. 2012 | 11:00

Marie napsal(a):

Maximus 8.02
Prezident by měl ovládat umění shody. Ale též té podmětu s přísudkem.
23. 04. 2012 | 11:06

TNT napsal(a):

Mimochodem, nikdy žádný prezident nebyl nestranický, Masaryk například stranil Národním socialistům a Sociálním demokratům a nesnášel pravicové strany a klerikály, politicky likvidoval pravicové křídlo Agrárníků, z Jiřího Stříbrného udělal syfilitika, odstranil české fašisty (Radolu Gajdu)....Havel zase vadil komunistům a Klausovcům, Klaus vadí pravdoláskařům a proevropským voličům.......způsob volby nemá na nestrannost žádný vliv, ať bude prezident volen přímo či nepřímo, nikdy nebude nestranný či nezávislý - takový člověk ani neexistuje
23. 04. 2012 | 11:06

Viktor napsal(a):

Když vidím že ten nejchytřejší tam bude docent politologie a Evropských studií, už nemusíte ani víc dodávat.
23. 04. 2012 | 11:06

Jana Pechová napsal(a):

Kala
Máte naprostou pravdu, člověk by si měl to, co napsal, přečíst aspoň dvakrát :-)
Mnou použité slovo je vyloženě nesmyslné. Děkuji za opravu, ztotožňuji se s vámi - patří tam výraz nadstranický.
23. 04. 2012 | 11:08

Viktor napsal(a):

Kdy už diskutujícím dojde že jsme si nasadili trojského koně a nechali ze sebou opět vyjebat.
V současném rozpoložení národa bude muset kandidát který chce vyhrát mít jako program silnou kritiku a negaci vlády. Proto např. nechce kandidovat M. Němcová- jako vládní by dostala hrozný nářez a zesměšnila se
Pokud ale takový kandidát vyhraje, bude mít silný mandát, možná větší podporu než má vláda - a jediné co bude muset dělat je bojovat proti té vládě všemi prostředky. Už tak jsme rozhádaný nesourodý stát, tohle bude ale teprve maso
23. 04. 2012 | 11:12

Sid napsal(a):

z pohledu nestranickosti má největší šance Jan Švejnar - ten myslím nikdy nebyl členem žádné strany, jinak Přemysl Sobotka (ODS), Evžen Tošenovský (ODS), Miloš Zeman (ČSSD,SPOZ), Jiří Dienstbier (ČSSD), Zuzana Roithová (KDU-ČSL), Jana Bobošíková (Suverenita), Jan Fischer (KSČ)
23. 04. 2012 | 11:14

TNT napsal(a):

to Viktor: To je ale problém vlády, že dělá politiku, s kterou 80 % občanů nesouhlasí, nikdo je nenutí - oni korupční skandály jsou u nich na každodenním pořádku - voliči je prostě vytrestají, tak to v demokracii chodí. Selhal jsi, jdi od válu.....vláda by měla podat demisi, svým konáním akorát nahání hlasy KSČM, česká pravice směřuje směrem Slovensko - kde byla ve volbách naprosto smetena
23. 04. 2012 | 11:18

Karel napsal(a):

Velkou vážnost měl prezidentský úřad naposledy za Masaryka. Soudím podle toho, co říkali mí prarodiče a rodiče.

Přímé volby se nikdo bát nemusí. Lidi zvolí toho, koho budou chtít majitelé médií.
23. 04. 2012 | 11:19

Dandy napsal(a):

Hluboký souhlas - bude nelítostný boj každý proti každému protože každý bude z jiné politické strany - prezident. vláda- parlament - senát - kraje- obce. A když s ostatníma president viditelně nezamete, ztratí u nás poslední ústu i presidentský úřad a krutou ránu i celá myšlenka demokracie. A to nemluvím o justici - ústavní a nejvyšší soud - další hráči
23. 04. 2012 | 11:22

Sid napsal(a):

Podle mě je větším problémem než přímá volba prezidenta nakupování poslanců v přímém přenosu, jež předvádí trojka Peake, Kalousek a Nečas....Kalousek se již vyjádřil, že nepožaduje klub, ale že mu stačí jednotliví nakoupení poslanci:)
23. 04. 2012 | 11:24

Danton napsal(a):

Spolecnost lidi se meni tak je treba zmenit i to prezidentovani ! Chapu ze je treba udrzovat urcite tradice ale tahle je opravdu kontraproduktivni,nic lidem neprinasi jen vetsi danovou zatez ! Tuhle maskaradu si vymysleli prazaci aby prezidenta meli jako modlu a meli se komu klanet ! Budoucnost plnou optimizmu vam cechum i moravakum preje Danton
23. 04. 2012 | 11:26

Karel V napsal(a):

Side - Okamura nebo Gott má větší šanci než ti jmenovaní.
A hluboký souhlas s Viktorem a Dandy - čeká nás politický masox, a myšlenka demokracie skončí na smetišti dějin. My totiž nemáme presidentský systém s vhodnými pravomocemi, takže president bude bojovat dost partyzánským způsobem
23. 04. 2012 | 11:26

Jarda. napsal(a):

Lidé si vůbec neuvědomují, že u nás je funkce prezidenta jenom reprezentační, náš prezident skoro žádné pravomoce nemá a navíc může být vždy přehlasován. Někteří naši "taky občané" nemají žádné základní znalosti, umí pouze nadávat, nadávat a to na všechno...
23. 04. 2012 | 11:30

Dáša N. napsal(a):

Viktor

A hlavně by měl kandidát na prezidenta zdůrazňovat, jak mu hodně na srdci leží to, aby naše malá republička, o kterou jsme museli tak bojovat, nebyla součástí nějaké unie, kde by úplně zanikl její celosvětový význam. Jedině to mu může přinést kýžené vítězství.
23. 04. 2012 | 11:31

Sid napsal(a):

Karel V. : já se na ten masox docela těším, třeba to spoustě občanů konečně otevře oči a že posledních 20 let byla jenom HRA na demokracii
23. 04. 2012 | 11:33

mik napsal(a):

Tezko dnes rict kdo bude prezident ale nejspis to bude stejna fraska jako je dnes ve vlade Necas jeste pred vikendem tvrdil ze v pondeli bude navrh na predcasne volby a ejhle uz je tu jina pisnicka...pochopitelne 100000 lidi je bezvyznamna cast obyvatel CR ..taky odbory jsou v CR zprofanovane protoze se nikdy nepostavily za zamestnance ale vzdycky byly na strane zamestnavatele alespon do roku 89 ,.,dal pak moc nevim protoze jsem se zacal starat sam o sebe ..nakonec jsem to delal uz i drive a zadne SSM KSC me nezajimalo uprime se me soucasna situace v CR taky nedotyka primo protoze jsem nevolil Klause ale Brusel a euro a EU,,,jen se jako nezainteresovany divam jak se CR a jeji obcane riti do stale vetsiho hnoje ..Kalouskovu tvrzeni ze nehrozi zadne Recko se mohu zasmat ,,jsem zvedavy kdo na ty nahore bude nakonec delat ..mladi a schopni mizi z republiku do EU kde si i pres krizi ktera v Evrope je porad vydelaji 4x vic nez v CR a kdyz se nahodou ocitnou bez prace tak je stat nenecha na holickach ac treba jeste nejsou jeho obcany,,Mozna se to nekomu nebude libit ale v soucasne dobe se za ceske obcanstvi zacinam cim dale vic stydet,,jak muze clovek ktery prejede zenu utece od autonehody mit nadale v kapse ridicak a jet si na jachtu do Chorvatska ? jak muze clovek ktery polozil vlastne socialni system v CR nadale delat ministra a to uz nemluvim vubec o porusovani zakladni listiny prav kdy za praci prislusi mzda a o porusovani osobni svobody ve forme hlaseni se na poste o kterem dopredu nevim kdy bude i kdyz je nekdo odsouzen a ma urcen dohled tak vi kdy na ten probacni urad ma prijit se hlasit,,,a nezmestnani lide nejsou zadni odsouzeni,,,Osobne bych na Drabka v takove situaci podal trestni oznameni a pokud by mi urad sebral davky tak bych se soudil az k Evropskemu soudu jenze Klausova vyjimka s kterou vydiral celou EU kdyz nechtel podepsat LS smeruje k tomu aby se cesti obcane nemohli dovolat spravedlnosti a byli odkazani na zkorumpovanou ceskou justici .. Soucasny problem CR nejsou strany levice ci pravice ale problem je v zakonech ...lide voli program ktery ma ta ci ona strana...ale najednou se ukaze ze x lidi s toho prebehne a tim logicky hlasuji pak pro neco jineho nez lidem slibovali jakym pravem tedy maji mandat ? Po poslednich prezidenskych volbach pokud se to kupceni s hlasy a fraska da nazvat demokraticke a svobodne volby vsechny zapadni zdelovaci prostredky jednomyslne napsaly ze Klaus je pro CR nestestim Neobhajuju Svejnara skutecne je zivot v USA jiny zil jsem tam 2 roky...ale porad je to Evropan a rozhodne by sel na ruku Bruselu a ne Moskve jako Klaus Dnes je spousta lidi rozladeno soucasnou situaci a chce volit KSCM ale jak se zachovala KSCM pri volbach prezidenta ? dvakrat vololi Svejnara prisli s nesmyslem Bobosikova a pak utekli jak mali kluci s hlasovaci mistnosti a tim pomohli spolu s prebehliky na Hrad Klausovi ..tedy je to alespon pro mne porad neduveryhodna strana ale mozna ze se lidem v CR styska po casech kdy sice stali na banany a skladany toaletak frontu a mohli jen k do zemi byvale Warsavske smlouvy protoze na zapad se dostali jen vyvoleni a par ostatnich jednou za cas do Jugoslavie aby se nereklo,..ale kazdy mel praci kazdy si pripravil na patek neco co se mu hodilo na chalupe a jeste v pracovni dobe vyrasil starou skodulou na chalupu a pak se vracel na serial v televizi a v pondeli si sel do prace odpocinout,,,jiste ne vsichni,,dnes je vse jinak ..ale nestalo se nahodou to ze ti sikovnejsi jen prevlekli kabaty naruby a vladnou vlastne porad ti sami ? Stredni trida v CR uz pomalu neexistuje a bohati si nebudou podrezavat vetev pod sebou a chudi uz nemaji silu... Proto bych volil vladu ktera bude podporovat Brusel euro a EU a prezidenta cizaka... nekoho kdo nezije v soucasnem ceskem hnoji..I na Slovensku jsou problemy ale prezidenta tam uz volili sami drive maji euro vlade verilo pres 40 % obyvatel viza do Kanady nemaji pripojili se k fiskalni dohode a nejsou pro EU takovym druhoradym statem jako je v soucasne dobe CR ...Svycari uz zacali snizovat pocet pracovnich povoleni...EU cim dal prisneji kontroluje kam jeji penize mizi..a prestava byt vstricna..komu neni rady tomu neni pomoci... lide by se meli semknout a vyhnat s Hradu predcasne jak Klause tak vladu...Slovaci to napsali jasne zbavte se Klause,,,a Necas po patku nema co byt nadale premierem...
23. 04. 2012 | 11:37

aga napsal(a):

Jarda

A proč u nás není prezidentský systém, když občané od Masaryka dávají najevo, že b si to přáli?? Po každé revoluci se tvořila ústava znovu, kdo a proč ji hergot vždy sesmolil proti vůli lidu? Která bratrstva kočičí pracky??
23. 04. 2012 | 11:39

Luba napsal(a):

Lebeda pravil:

" ... Avšak současně, aby dokázal trochu krotit své politické ambice, kterým čeští prezidenti občas nechávají takový prostor, že se dostávají až na samou hranici toho, co jim ústava v jejich úřadu dovoluje."

Čeští prezidenti?!!! Klaus je jen jeden!

"Český prezident by měl být ústavně a politicky slabý, neměl by být hybatelem politických událostí. Jeho silou by měla být přirozená autorita ve společnosti a váha jeho osobnosti v zahraničí."

To ano. Ovšem předpokladem je, že se do této funkce nedostane po moci a vlivu lačnící egomaniak! Nebo že případného moci propadlého trapáka bude možné z funce odvolat.
23. 04. 2012 | 11:44

Jíra, Maršov, Jižní Čechy napsal(a):

Já si teda mylsím, že lidem může být úpně jedno, kdo bude prezidentem. Mně teda jo. Vystál jsem si pětikilometrovou frontu před drůbežárnou na slepice, teď jim dělám bidélka. Dá se říct, že minimálně celé jedno volební období prezidenta mi budou snášet vejce. Pěkně každá jedno denně. A to nemají žádný euroklece. Brambory jsem zasadil a nějakou houbu v lese taky upytlačím. Studna na pozemku je taky. Stát i prezident mi může být ukradený. Per budu mít taky dost.
23. 04. 2012 | 11:56

kokoshka napsal(a):

Zitra z Elisejskeho palace vynesou politickou mrtvolu jednoho mrnaveho madara,at přijede do Česka kandidovat na -residenta,určite nebude horši než Klaus.
23. 04. 2012 | 11:57

resl napsal(a):

po smrti Havla už žádného prezidenta čr nepotřebuje. všichni kandidáti jsou zbabělci, část lháři a zbytek zloději. o komunistovi raději nepíši. čr si neumí vládnout pro svou slouhovskou a zlodějskou náturu a tu část, která těmito "vlastnostmi" neoplývá, nikdo do politiky nedostane. Požádejme Merkelovou o přijetí do jejich bundesrepubliky, jako je bavorsko. sami jsme do budoucna ztraceni, jen to odskáče fůra dnešních dětí.
23. 04. 2012 | 12:01

Jíra, Maršov, Jižní Čechy napsal(a):

kokoshka
a to jsem si mylslel, že prezidenta nepotřebuji jenom já, o ono už i všichni Francouzi!
23. 04. 2012 | 12:09

Danton napsal(a):

miku to se dobre radi nekde z tramtarie zbavte se Klauze ale ti co se mu u nas klani maji zbrane ane malo ! Zatim co bezny ovcan v cesku ma nejen hole ruce ale uz i zadek ! D.
23. 04. 2012 | 12:18

Ivanka napsal(a):

Karle. ty povídačky o tatíčkovi Masarykovi jsou výplod fantazie antikomunistů, asi jako když dodnes někteří slinatají o zlatém Havlovi a pravdě a lásce
Skutečnost si můžeš najít v dějinách - bída, rozkrádání majetku po rakouských průmyslnících, znárodňování, nejlepší výkon hospodářství cca 80% stavu za rakouska, hladomor a potravinové lístky, střílení do hladových demonstrací s mnoha mrtvými. 21.11.38 Beranova vláda 20. v pořadí od roku 1919, tedy životnost vlád menší než 1 rok. Na konci totální krach, krize a předání republiky Hitlerovi v podstatě zadarmo.
To že K.Čapek a jiní slintali úžasné pohádky o Masarykovi má stejnou hodnotu, jako když Pehe píše oslavné ódy na Havla. Národ to tak necítil.
Neumí si čecháčci vládnout, divný pane, tak to je
23. 04. 2012 | 12:18

Kramiliš napsal(a):

Ivanko - v podstatě pravda. Jenom si musíme uvědomit že zejména po nástupu Hitlera byl národ v beznaději a tak si vytvořil legendy o tatíčkovi Masarykovi a znovu vytáhl Blanické rytíře. A nebyly dnešním média- na vesnici neměli ani na koupi novin, rozhlas měli jen nejbohatší. Takže tetičky na vesnici tomu Masarykovi tupě věřily.
23. 04. 2012 | 12:33

scallop napsal(a):

Ivanka

Nedovolil bych si polemizovat s Vasim hodnocenim prvni republiky (rozkrádání, znárodňován, hladomor, střílení, totální krach, krize), ale jen si dovolim poznamenat, ze jsme na tom byli z okolnich statu nejlepe. Uprimne se divim, ze tam to apokalypsu vubec nekdo prezil.
23. 04. 2012 | 12:37

český maloměšťák napsal(a):

Ivanka
Mohla byste doložit jednotlivá vaše tvrzení ? /hladomor, nejlepší výkon na 80 %., na konci totální krach../

Kvazihodnotící soud " předání republiky Hitlerovi v podstatě zadarmo" - pak už připomíná spíše dětské žvatlání, než výrok svéprávné, dospělé osoby. Formátu například Karla Čapka. :((

Ještě maličkost ....můžete definovat, respektive identifikovat " národ" ve vašem pojetí /" národ to tak necítil"./ ?

Jistě si za svými větami stojíte, že ?
Nepředpokládám, že zde pouze " slintáte" .....
23. 04. 2012 | 12:38

aga napsal(a):

ivanka

Krutý, ale zřejmě pravdivý popis, až na tu poslední větu. Čecháčci se v naší vícenárodní kotlince prakticky k vládě ještě nedostali.
23. 04. 2012 | 12:39

Kramiliš napsal(a):

Kramoliši - naopak - múžeš ty doložit že Ivanka řekla ve svém odstavci jedinou LŽIVOU INFORMACI??? Vše je tam pravda, namítat lze jen to že část národa pořád věří povídačkám o tatíčkovi Masarykovi a o svatém Havlovi, nelze tedy mluvit za celý národ. Jinak jsou uvedena historická pravdivá a nepopiratelná fakta.. A to jen ta zákaldní. Počet zastřelených a popis hladových demonstrací ani neuvedla, stejně jako další fakta o hospodářské a sociální, a asi i morální krizi a rozvratu té doby.
23. 04. 2012 | 12:49

mik napsal(a):

Dantone ja jen tlumocil to co napsal slovensky tisk a nejsem zase v takove tramtarii ale je pravda ze Drabka tu nemame to bych asi uz bydlel pod mostem protoze jsem v soucasnosti taky bez prace a s temi zbranemi to zase tak zhave nebude vjela snad v 89 armada do lidi tankama ? at mi nikdo netvrdi kdyby se vsichni nezamestnani shodli na protestu ze by treba Drabek nemusel odstoupit ale kdyz jsou v praci v CR takovi praskaci jako ten co udal toho autobusaka tak to je potom tezke a jeste k tomu prezidentovi Proc se lide nevzepreli proti posledni volebni frasce ? Nerikam ze Svejnar byl spasitel ale CR mohla byt nekde uplne jinde Proc se umele nadhodnocuje koruna proc lide nechteji euro ? Proc si hraji na nacionalisty a mistry sveta Mozna se nekdo bude zlobit ale je skutecne CR tak vyznamna zeme ? Ani v 68 nesla neutralita jak nekteri chteli a to byla CR ekonomicky na tom urcite lepe nez dnes a Svycari meli otevrene dvere pro emigranty dnes omezuji pracovni povoleni,,,,a ani v jinych zemich nemaji cesi v cizine na ruzich ustlano kdyz CR s Klausem v cele s Necasem hazi klacky pod nohy EU a kde muze tam udela naschval..Opravdu si cesi mysli ze jsou chytrejsi nez vsech 25 statu co podepsalo fiskalni dohodu ? Lze srovnavat CR z Vekou Britanii ? Myslim ze vzdycky plati ze kdo chce s vlky zit musi s nimi vyt a kdyz nechce jeho vec ,,ale pak at tahne,,,Evropska Unie neni vzdy to nejlepsi ale jestli se CR chce na tvoreni EU podilet tak nemuze stat stranou..EU dnes CR skutecne k nicemu nepotrebuje ale CR samostatne nic nezmuze jen delaji jeji predstavitele ostudu..nerikam ze ma byt vzdy potichu ale aby byla brana jako partner musi si zamest pred vlastnim prahem..Copak to je normalni aby vlada kupcila s hlasy a domlouvala se jen aby mohla zustat u koryt ? A co ten na Hrade proc je zalezly a nerekne otevrene co si o soucasnem deni mysli ? Ma to uz na haku jasne pokazil co mohl a ted tech par mesicu mu je uz jedno co bude Slovaci pisi ze o nej jeste bude zajem nepochybne ma sve oblibence ale doufejme ze ti se k moci nedostanou a on se uz premierem nestane ...Koho ale na Hrad to je otazka ?
23. 04. 2012 | 13:17

kv napsal(a):

Narodil jsem se v roce 1950, a co si pamatuji, stále jsem slýchal, že prezident je páté kolo u vozu. Vše důležité se rozhoduje v předsednictvu ÚV KSČ. A proto Antonín Novotný je 1. První tajemník ÚV KSČ, 2. Prezident ČSSR atd., např. 3. Předseda ÚV Národní fronty. V závěru působení Ludvíka Svobody a také Dr. Husáka v prezidentské funkci se už nedalo mluvit ani o zbytečném kole u vozu, protože dotyční už byli od vozu víceméně odděleni (nebo se sami oddělili).
Názor o zbytečnosti prezidentské funkce u nás jsem převzal v dětství a nemám důvod na něm nic měnit ani dnes. Nyní pouze místo předsednictva ÚV KSČ rozhoduje třeba K9 na základě laskavých doporučení kmocháčků a jiných dobrodinců a prezident buď, protože je aktivní i když nikoli aktivistický, pomáhá s pravicovou agitací, anebo hází písek do parlametního a vládního soukolí; podle toho, jak koho favorizuje či jak se vyspí.
Kdykoli nebyl prezident u nás k mání, nestalo se ani nejmenší. Ludvíka Svobodu nenápadně (a prakticky ve všem) zastoupil L. Štrougal, za Havla zaskočil univerzální Stráský a předsedové sněmovny a senátu také jistě umí někomu předat papír a přečíst to, co pro daný případ napsali protokoláři.
Přímá volba je nákladná šaškárna, kterou trojkoalice obdarovala plebs, neboť kdo si hraje, nezlobí.
Namísto toho, aby byl Nečas s celou partou "gangu tří či čtyř" poslán razantně do řitě nejnovější české historie bez možnosti návratu, má se přemítat, jestli je "lišnij čelověk" Sobotka méně zbytečný než rybář bez barvy, chuti a zápachu, který navíc neví, zda jeho země zaslíbená leží v povodí Vltavy, Labe a Moravy, nebo za Jordánem.
23. 04. 2012 | 13:19

resl napsal(a):

Prezidentský úřad ztratil na úctě až za Klause, nepočítáme-li ruské vlastizrádce z totalitní doby. Tento "hrdina" a slouha Komárka v prognostickém ústavu, totálně popletl část retardovaných Čechů a ti mu věřili, že rozumí ekonomii, politice, že to je prostě náš západní hráč, který ví kudy kam. A když se ve vysoké české politice se uchytili komunisté a jeho kamarádi /Dyba, Tříska, Ježek atd./, čekal náš hradní zloděj v závětří až se staří bolševici vyfaulují. Dnes náš vejtaha předstírá, že se v republice nic neděje a svého bílého ježečka strká do písku, jen aby se nemusel vyjádřit. Neví jak, neví v čí prospěch, jen ví, že mlčením nic nezkazí. Každý jeho sebehloupější výrok je komentován, rozebírán, ač na něm nic ke komentování není. A nemůže být, zbabělec a lhář vám nikdy neřekne co si myslí. Náš národní hrdina se umí opřít do Eu, ale to jen proto, že tam má prohráno navždy, tam vědí velmi dobře s kým mají tu čest. A právě proto, že se mezi státníky nikdy nedostane, tak z toho pochází jeho frustrace, násobena izolací od národa, Dva hradní slouhové mu na sebevědomí nepřidají. Klaus je jen špatný herec s opravdovými špatnými vlastnostmi.
23. 04. 2012 | 14:29

Kramiliš napsal(a):

Resle - presidentský ústav ztratil na úctě když první "demokratické" volby prezidenta probíhaly tak, že se na dobu volby zavřel do vazby Sládek aby ubyly hlasy proti Havlovi, a hodinu po ostudné volbě byl jako nevinný propuštěn. ÚŘAD ZTRATIL NA ÚCTĚ když se po hradě potácel ožralý Havel ve špinavém roláku, jistá disidentka Bára tam jezdila na koloběžce a po hradě se pohybovala opilá porevoluční lůza, a národ ještě jásal že máme lidového presidenta a ne nějaké suchary co chodí v obleku a na veřejnosti jsou střízliví. Když přijel Frank Zappa a jiní rockeři, kteří i jako rockeři věděli že když jdou k presidentovi, musí si vzít oblek, a pak je přivítalo ožralé individuum ve špinavých riflích a tričku a byl to český president. Když přijel president USA a Havel ho přijal v pokoutní hospodě kde hráli ožralí Plastic People a ještě víc opilý Hrabal / jinak výtečný spisovatel/ blekotal asi 4 x že si servírka Boženka kvůli US presidentovi umyla kundu, a divil se že se tomu vtipu nikdo nesměje. Když první dáma / ani nerozpisuji jak k tomu titulu přišla / hvízdala na prsty v parlamentu. atd. Další příklady netřeba psát
23. 04. 2012 | 14:58

scallop napsal(a):

Kramiliš

Trochu se Vam to plete, jako alkoholik skoncil jiny prezident. (Napoveda: byl to prvni delnicky prezident.) Jedinecny byl ve vice ohledech - jiny syfilitik u nas urad prezidenta neziskal.

Sprostotou uctu neziskate. Ale treba si tim ulevite.
23. 04. 2012 | 15:11

resl napsal(a):

Kramiliš,
já vás nepřesvědčím a ani nechci. Proč vás ale nepřesvědčí státníci, lidi v Evropě, mimo Evropu, známé osoby z Kocourkova. Řekl bych, že jste naštvaný na celý svět, přitom jeden, který s vámi pohrdá, bere vám z platu /důchodu/, lže vám a stydíte se za něj vyjet za hranice, leží na Hradě a čeká na vaše drby z pavlače. Aspoň někdo se jej zastane a na toho Havla dští síru. Nejlépe bude, když se rozepíšete o Klausovi, umíte přece jinak psát, než sprostě. To dělali jen komouši, když zjistili, že rudá knížka je jim přítěží. Přečtěte si to po sobě, dejte si pohlavek a vraťte se. Víte toho víc, než Blažková ze Žižkova.
23. 04. 2012 | 15:25

Viola napsal(a):

Preziden by měl být také koukatelný a poměrně mladý a zdatný, aby mohl jezdit po světě a reprezentovat a neměl by mít starou manželku, protože by ji stejně pak musel jako první dámu vyměnit, aby lépe reprezentovala a rozvedený preziden nereprezentuje.
A není pravda, že prezidenta nepotřebujeme, měl by to být člověk který dokáže dobře komunikovat a když by měl i herecké vlohy, tak by to bylo plus. Ovšem neměl by to být člověk agresivní a se sklony k opilectví, měl by být i abstinent a nekuřák.
Kdyby to byla žena ,bylo by to ještě lepší, ale žena už zralá a s odrostlými dětmi.

Tak jak napsal pan Stejskal: "Prezident musí být schopen moderovat mnohdy nevraživou politickou diskusi, měla by to být tudíž osobnost, kterou politici respektují a důvěřují jí. " Někdo i s jeho schopnostmi.

Já si myslím, že ti, kteří mají obavu z volby, ji mají zbytečně, přece už jsme volili největšího Čecha. Klidně může být seznam kandidátů dlouhý.
Já bych měla hned tři: profesora Hořejšího
Tomáše Sedláčka
i pan Libora Stejskala
23. 04. 2012 | 15:36

Kramiliš napsal(a):

Resle - které státníky a lidi z Evropy máte na mysli.?? Ti co dávali Havlovi čestné doktoráty a dostali za to bezplatně celý náš průmysl.??? Nevím, možná To byli ti samí co obdivovali Gorbačova za to že rozbil impérium CCCP, stejně tak obdivovali věčně opilého Jelcina, ale Putina který tu zemi znovu vybudoval a udělal z ní velmoc už nemohou ani cítit
Víte, když něco děláte tady u nás, lidi dost poznají jestli se mají lépe nebo hůře. Není třeba aby nám to povídal někdo ze zahraničí, a už vůbec ne ti co na naší bídě vyděli.
Jinak si nejsem vědom jediného sprostého slova, slovo ožralý zatím Stejskal nemaže, jestli ano, vyjádřím se decentněji
23. 04. 2012 | 15:40

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní Violo,

nevím, jak Tomáš Sedláček či Václav Hořejší, ale já bych Vás zcela jistě zklamal. I z toho krátkého výčtu vlastností, který uvádíte, nesplňuji hned několik. Navíc - ač mimořádně ješitný až narcistní - si uvědomuji jednu naprosto základní věc: prezidentování není nic pro mne ;-) Ale stejně děkuju.

Libor Stejskal
23. 04. 2012 | 15:48

Al Jouda napsal(a):

S tou přímou volbou prezidenta tzv. chytáme kočku za ocas!:)))Klíčem pro dobrého prezidenta je dobrý parlament složený z charakterních a slušných lidí! Lumpové jsou schopni zvolit zase jenom lumpa. Proto je třeba, aby byly co nejdříve předčasné parlamentní volby a aby noví poslanci ten přiblblý zákon o přímé volbě prezidenta zase honem zrušili !
23. 04. 2012 | 15:49

Viola napsal(a):

Jo, pane Stejskale, máte chybu v titulu na konci šégdramaturgem - f .
23. 04. 2012 | 15:52

Viola napsal(a):

Al Joudo, někde se začít musí a nejlépe od hlavy, aby došlo až na patu.
23. 04. 2012 | 15:53

Viola napsal(a):

tak jo, pane Stejskale, tak vás volím za prezidenta těchto diskuzí :-)
23. 04. 2012 | 15:54

resl napsal(a):

Přece nejste analfabet, abych vám jmenoval osoby, které Havla ctily. Na to žárlí váš hradní zloděj nejvíc. nejdřív žárlil na disidenty, protože mu maminka celý život říkala, že on /Klaus/ je takový chytrý, statečný, obratný sportovec a ejhle. Malý, zadrhávající Havel v bundičce, znamenal pro národ a svět víc, než studovaný "ing. ekonom." Jak to , něco se zadrhlo ? Ano, zadrhla se vaše bolševická výchova, otevřel se svět a vy jste zůstal stát s praporkem CCCP v ruce a Klaus se svým doživotním mindrákem, Havlem. A stačilo tak málo. Chovat se slušně, přirozeně a Havel by s Klausem vyšel, jako s každým člověkem. Jenže vejtaha, lhář a později zloděj nesnes nikdy nikoho vedle sebe a nesnáší ani toho Jakla, protože už začíná být chytřejší než on. Vy ale budete starej komouš, já na to mám čuch, takže zůstaňte s nimi už navždy, s Putinem a jeho KGB, Klausem a jeho Lukoilem, s celou tou umatlanou sebrankou od komunistických "ideálů."
23. 04. 2012 | 15:55

Wilda napsal(a):

Scalopp a resl vs. Kramiliš.
Pokusím se vám to vysvětlit sportovně. Když hraji fotbal a prohraji 10:0 a ostatní týmy mi říkají, že náš brankář je báječný a měli bychom ho nasadit i příště a co nejdéle, pochopí normální člověk že jsme někomu za blba. Scalopp a Resl se radujín že máme světoznámého brankáře
23. 04. 2012 | 15:57

Viola napsal(a):

Chtěla bych položit otázku Tomášovi Sedláčkovi, co on a kandidatura na prezidenta.
Jeho kniha Ekonimie dobra a zla vyšla už v jedenácti jazycích, tedy v zahraničí o něm je povědomí, je mladý a zdatný a ambiciozní a není až takový ekonom (není sklaní ekonom) a zatím je i nadstranický, i když tíhne k zeleným, má mladou paní, je koukatelný, má herecké nadání a pevný hlas a ještě bych něco najít mohla.
23. 04. 2012 | 16:00

stejskal napsal(a):

Díky za upozornění, paní Violo, hned jsem to opravil. l.s.
23. 04. 2012 | 16:04

scallop napsal(a):

Wilda

Nejpresnejsi ve Vasem prispevku by verze meho nicku. Ostatni je podstatne horsi.

Napoprve to nevyslo, ale dam opravny termin: prolouskejte jeste jednou me prispevky, zamyslete nad obsahem psaneho textu a pak napiste znovu svou reakci. Drzim Vam palce !
23. 04. 2012 | 16:08

resl napsal(a):

Wilda,
váš názor, jen mi chybí to konkrétno, komu je kdo za blba. a nebojte se to napsat, už tu vaši nehlídají. mimochodem do sportu se nepouštějte, není to zjevně vaše parketa. odcházím.
23. 04. 2012 | 16:09

Gothart napsal(a):

Damy a panove ,
vidim a ctu ze jste se s te " kocoviny " konecne castcne probrali,
po vice nez 20 letech.
Nemit zadneho presidenta ani zadnou vladu, tak se nic nestane, ba naopak, stat bude mit konecne penize a zadne zlodeje miliardare.
Moje skromna rada: Pokud je nebudete do jednoho volit tak se mohou jit pouze vycpat.
23. 04. 2012 | 16:18

stejskal napsal(a):

Jinak, paní Violo, tu otázku Tomáši Sedláčkovi položit mohu.

Ale podle ústavy nebude moci na prezidenta stejně kandidovat dříve než v roce 2017, tedy nejdříve v příštím řádném termínu prezidentských voleb.

Libor Stejskal
23. 04. 2012 | 16:19

Gothart napsal(a):

Damy a panove ,
vidim a ctu ze jste se s te " kocoviny " konecne castecne probrali,
po vice nez 20 letech.
Nemit zadneho presidenta ani zadnou vladu, tak se nic nestane, ba naopak, stat bude mit konecne penize a zadne zlodeje miliardare.
Moje skromna rada: Pokud je nebudete do jednoho volit tak se mohou jit pouze vycpat.
23. 04. 2012 | 16:23

Viola napsal(a):

Neměli bychom přemýšlet o posunutí té věkové hranice prezidenta směrem k mladšímu věku?
Vždyť do pracovního procesu se dnes také hledají hlavně mladí, ambiciozní a kreativní lidé. Možná i tuto otázku bych položila posléz. Já jsem nějak na to věkové ohraničení zapomněla. Ale člověk s jeho zkušenostma a praxí by mohl být vyjímka, vždyť se vlastně "vyučil" u prezidenta, viděl, jak to chodí, takovou praxi má určitě málokdo. No a to abstinování by už mohl začít trénovat.
23. 04. 2012 | 16:29

Viola napsal(a):

Gotharde

a jak bychom se střídali ve vyjednávání se sousedy? Ne alespoň ten prezident je dobrý, jednakomora parlamentu by se klidně zrušit mohla ale do vlády by poměrně měli vstoupit všichni, žádná koalice, nebo opozice. Představitelé jednotlivých stran by museli tak dlouho sedět, až by něco vyseděli, museli by se domluvit.
23. 04. 2012 | 16:34

Viola napsal(a):

Docela zajímavé by bylo, kdyby kandidovala i Dagmar Havlová, ale jestli zas není moc stará na to ježdění do zahraničí.
23. 04. 2012 | 16:37

tamtam napsal(a):

Ztratí-li prezidentský úřad ve společnosti váhu (pokud ji dosud má), pak nejspíš proto, že ji někdo ukradne a odveze do sběrny.
23. 04. 2012 | 16:40

Gothart napsal(a):

Viola
Na to staci jeden nestranik s pravomoci min. zahranici.
V soucasne dobe v Evrope je snad Svycarsko vyjimkou.
23. 04. 2012 | 17:03

Irenka napsal(a):

Podívejte se do Švýcarska - tam je funkce presidenta jen representativní, dělá to na střídačku někdo z ministrů a běžný občan ani neví kdo je zrovna president. Velmi moudré
23. 04. 2012 | 17:16

Zbyněk napsal(a):

Přímá volba presidenta v naší zemi je naprostý nesmysl. Velice drahý nesmysl, zdůvodňovaný názorem, že voliči jsou chytří. Jak je tedy možné, že preferují pana Fischera? To již chytří voliči zapoměli, že byl oběma politickými směry dosazen do čela vlády s jediným ůkolem, provésti ůsporná opatření. Vzepřel se ministru financí a zemi dále zadlužil. Na svého syna však nezapoměl, poslal jej do Bruselu, aby si maličko přilepšil ke studiu. Na pana Topolánka se rozlobil, když nám oznámil, že je židovského vyznání. Zač se stydí? Vždyť do sinagog chodí spousta lidí. Já si myslím, že bude stejně kvalitní president jako pan Klaus.
23. 04. 2012 | 18:07

Mungo napsal(a):

@Kuchař napsal(a):
Chtělo by to prezidenta, který nebude skákat, jak odboráři pískaj.
A to rozhodně není Švejnar. Ten změní názor, kdykoliv na něj ČSSD houkne.
---
Máte něco proti odborářům? Nebo proti pracujícím, které zastupují?
Pak Vám bude jistě blízký názor pana Tomáše Chalupy, který je (bohužel, ano, je tomu tak) ministrem životního prostředí a poslancem PČR za ODS.
Pozor - jde o čtení jen pro silné povahy.
Mimochodem, kolik poslanců je zároveň ministry (tedy členy vlády, sboru výkonného) a poslanci (tedy členy sboru zákonodárného)? Z 15 členů vlády plných 12.
---
Tomáš Chalupa: Projev v rámci politické diskuse, 17. kongres ODS, Praha, 18.11.2006
---
Pane předsedající, místopředsedové, výkonná rado, dámy a pánové,
myslím, že v tomto sále znějí nejčastěji dvě plus jedna otázka. První otázkou je, s kým vládnout. Druhou pak, koho zítra pro formování a činnost této vlády zvolit. Třetí zmínil pan Bursík.
Tvrdím, že před tím, než odpovíme na otázku, s kým vládnout, měli bychom definovat to, jakým způsobem a co vlastně od té vlády očekáváme.
Zda to bude vláda, která posílí svobodu jedince.
Zda to bude vláda, která bude schopna snížit daně a omezit stát.
Zda to bude vláda, která bude schopna zastavit nový zákoník práce a zajistit stav, kdy ve firmách a v podnicích budou znovu vládnout jejich majitelé a ne zaměstnanci.
Zda to bude vláda, která zastaví plýtvání v sociální politice, protože si uvědomí, že základem správné sociální politiky není falešná solidarita, ale úcta k daňovému poplatníku.
Zda to bude vláda, která zajistí, že se do této země znovu vrátí kapitalismus.
Druhou otázkou je, koho pro takovou vládu zvolit do vedení ODS. Tvrdím, že i tato naše volba musí vycházet z ideových principů, které zastáváme.
Rozdíl mezi námi a socialisty je přeci v tom, že my věříme, že je to právě soutěž, kde se má rozhodnout, že svět založený na vítězích a poražených je sice krutý, zlý, bezcitný a možná i nehledící k zásluhám, ale svobodný.
My na rozdíl od socialistů věříme, že nejsou třetí cesty, že nefungují řešení, jak z vítězů dělat poražené a z poražených vítěze.
Vím, že některé bitvy jsou složité a některé mimořádně složité, ale na míru složitosti těchto bitev se nás budoucnost neptá.
Nechceme-li skončit v zapomnění, nesmíme podlehnout stavu, že některé bitvy v některých obcích, městech, regionech a obvodech nelze vyhrát. Jsou to krutá slova, strašlivě krutá slova, ale jsou jediná pravdivá.
ODS chce být stranou vítěznou a jedinou možností, jak toho dosáhnout, je že ji také vítězové povedou.
Třetí otázku položil v tomto sále pan Bursík: "Jaká je cesta, kterou si my - nejsilnější strana ve státě přejeme zvolit pro tuto zemi v její misi v Evropské unii?" Tvrdím, že i tato cesta musí vycházet z našich ideových principů.
Musíme do Evropy vrátit kapitalismus.
Musíme zajistit, že to nebude Brusel, občanská sdružení, sebechytřejší vlády, odbory či ekoteroristé, kteří budou rozhodovat o tom, jakým životním stylem budou Evropané žít, protože Češi i ti ostatní si to musí umět zvolit sami. Budoucností naší země, této strany i Evropy je to co funguje - je jí naše víra v kapitalismus.
Děkuji za pozornost.
---
23. 04. 2012 | 18:08

Novák napsal(a):

Prezidentský úřad možná vážnost neztratí, zatím definitivně a úplně ale ztratil vážnost nejen jako prezident tunelděda lžiprofesor Václav Klaus
23. 04. 2012 | 18:34

Kanalnik napsal(a):

resl - dobre komentare
23. 04. 2012 | 18:41

jara napsal(a):

Prezidentský ůřad po současným presidentovi už nemá co stratit
23. 04. 2012 | 18:46

vl napsal(a):

Ivanka: komunistické lži. Samozřejmě měl Masaryk chyby, ale ta poválečná bída byla v celé Evropě (přečtěte si Černý obelisk) a soukromé průmyslové podniky zůstaly prakticky v rukou stejných soukromých majitelů, jen pozemky a zvláště lesy, patřící rakouským velkostatkářům, byly rozděleny mezi české statkáře. A kecy o střílení - jednou jeden četnický strážmistr dostal strach z davu, který vypadal, že ho chce lynčovat, a dal do něj vystřelit. Jsem zvědavý, jak by se chovala Ivanka na jeho místě. A Masaryka obdivovala především inteligence - hlavně tedy kantoři - a ti jeho kultík rozšířili mezi mládež. Zažil jsem to a hrdě jsem si domů přinesl list z vavřínového věnce, kterým byla k nějakému jubileu ozdobena Masarykova podobizna v každé třídě. Mamka byla ráda: bobkový list se přece hodil.
23. 04. 2012 | 19:04

TNT napsal(a):

to Český maloměšťák: K tomu Masarykovi, přečtěte si Peroutkovo Budování státu - je tam jasně popsáno, jak to tady v roce 1919 vypadalo, drahotní bouře, tábory lidu, lidé vyváželi obchodníky na trakařích, rabovali, obchodníci - zvláště Židé a Němci byli nuceni prodávat za "přiměřené ceny", na Kladně byla velká vzpoura a na půl dne byla vyhlášena Republika Rad, bojovalo se o Lidový dům - Praha se stála rájem žebráků a kapsárů - postavičky ne neznámé z Hříšných lidí města pražského - dobře se mělo horních 10 000 - smetánka (politici, továrníci) žili odtrženi od reality - viz. prvorepublikové selankovité filmy, Masaryk byl tatíček, který měl v každé straně své špiony, výzvědnou službu a neměl problém např. z Jiřího Stříbrného udělat syfilika atd... afér bylo mnoho, v oficiálním tisku se o nich nepsalo, leda v Rudém Právu, které za 1. republiky bylo velmi kvalitní, především v době kdy ho vedl Jan Šverma a příspívali do něj Vladislav Vančura, Jaroslav Seifert, Julius Fučík atd.....(po roce 1945 už to byl škvář)
23. 04. 2012 | 19:46

Ronald in n out napsal(a):

pane Stejskale, zkuste oslovit pana Klepetka, bude zuzo. Uvidim, odkud vitr fouka. (Vse uz tu bylo, schazi jen primy prenos, v mezidobi pan Klepetko nehrozi, aby neslapl vedle - presto prave Klepetko by mohl byt zajimavy...)(??)(2012+)( :-)
23. 04. 2012 | 20:08

Bára napsal(a):

Prezident by podle mně měl být nejen diplomat , ale i férový chlap. A vůbec by mi nevadilo, kdyby se o post ucházela také žena.
23. 04. 2012 | 21:50

sasa napsal(a):

Prezidentsky urad tady neni pro vsedni den, ale pro pripad politickych krizi. Proto nas prezident spravne musi byt nadstranicky, konsensualni. Nebot ma obrovske, mimoradne pravomoci. Musite si uvedomit, ze neni trestnepravne odpovedny a je vrchnim velitelem armady. Takze v pripade potreby muze napr. naridit 601. praporu z Prostejova udelat poradek. Jde jen o to, ze musi mit osobni autoritu, aby ho ti hosi poslechli.
23. 04. 2012 | 22:02

santawizard napsal(a):

Přímá či nepřímá volba prezidenta,straníka nebo nestraníka ? Šlápl senátor Jidáš do hovna?Musel by se bohem vyvolený král státi zároveň lidem zvoleným prezidentem ,aby se stal opravdovým císařem?
Jako ,že římskokatolický papež je zároveň vatikánským císařem ,tak císařovna(královna) Alžběta je papežkou(hlavou anglikánské církve.)Češi jsou rození bohémové ,jako zemský ráj to napohled.Bohémský císař,který má toho lidem zvoleného prezidenta a Bohem vyvoleného krále na každé straně trůnu ,jako ten arijský čároděj na burze býka a medvěda je fantazie, která přináší royalty a dividenty..Kdyby se lidem zvolený prezidet stal zároveň bohem vyvoleným králem ,tak by byl de fakto císařem.
I když nás Ježíš Kristus vykoupil z nekonečného koloběho hříchu a trestu,atheisté pořád nevěří v Boha ,stejně jako židé nevěří v Krista.Lidstvo si nedopřeje svatý pokoj a dokolečka si pletou svědomí se svědomitostí jako Císaře v neviditelných šatech s pánem Bohem ,jehož tělo jsou šaty ducha svatého.
Republika v které se střídá vláda a opozice jako levice a pravice je teďka rozdělena tak ,že prezident jde s pravicovou vládou ,kdežto odbory s levicovou opozicí.Taková je i zahraniční politika než by bylo kdyby vláda byla levicová a prezident by šel s pravicovou opozicí.
24. 04. 2012 | 00:06

Honza999 napsal(a):

Stejskale

prezidentský úřad ztratil svou svou tradiční váhu ve společnosti již před několika lety.
24. 04. 2012 | 01:51

Buwol napsal(a):

Po chilském extempóre je to ubožák na druhou .. měl by jít už dávno do kopru .. nejlíp, kdyby se přidal k havlovi a v Pekle měli kotle vedle sebe ..
24. 04. 2012 | 01:55

SuP napsal(a):

Pane Stejskale -
Vím, že je to na poslední chvíli, ale co místo paní Wagnerové zkusit Jana Sokola? Myslím, že jako filosof by k tomu mohl říci mnoho podstatného, navíc prošel tím procesem (i když jsem tenkrát nechápal proč, ale věřím, že chtěl pomoci).
24. 04. 2012 | 13:09

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane SuPe,

popravdě řečeno si Jana Sokola "schováváme" na nějakou další debatu (myšlenkově je navíc dost blízko jednomu z hostů, kteří ve čtvrtek dorazí). Ale pan profesor určitě jednou bude, tedy pokud naše pozvání přijme, už dávno ho máme "vytipovaného".

Libor Stejskal
24. 04. 2012 | 14:36

SuP napsal(a):

Tak prima.
A děkuji za pozvání!
24. 04. 2012 | 14:50

palivec napsal(a):

důstojnost prezidentského úřadu je chiméra pro chudý lid.i v minulosti,když se někdo neúspěšně domáhal svého domělého práva,poslední trumf byl,napíšu na prezidentskou kancelář,většinou zcela zbytečně.za celou dobu trvání,od TGM až po klause se nenašel nikdo,kdo by stál za zmínku v souvislosti s výkonem funkce prezidentství.asi to bude tím,že ten celý úřad je úplně na prd.nosič věnců,nebo tak nějak.to by se dalo pořídit mnohem,ale opravdu mnohem levněji.
24. 04. 2012 | 16:33

Miky napsal(a):

Domnívám se ,že to horší než za vyprázdněného Klauze jistě NEBUDE ...
Také bychom si měli vybrat šikovnějšího čorkaře drobných (i psacích),předmětů !!!
Možná by nás mohl reprezentovat nějaký majitel kolotoče nebo střelnice...
24. 04. 2012 | 18:33

Miky napsal(a):

...a propo pane Stejskale.......!
Neměl by jste také ve čtvrtek zmínit možnost nastolení monarchie ?
..a pozvat Korunu Českou ?
Monarcha bývá vychováván pro své POSLÁNÍ ..
Nevšiml jsem si,že by např. Alžběta II kradla na státních návštěvách drobné předměty.
Zato jsem náchylnej věřit,že po návštěvách "jistých" tzv. prezidentů,
se nemohou hostitelé dopočítat nejen psacích potřeb,ale strácejí se jim asi i např.
ručníky,příbory,pantofle,vázičky a mnoho jiného.
Známe to... Co je doma to se počítá !!!
24. 04. 2012 | 18:42

resl napsal(a):

Nedá se nic jiného dělat, než nechat rozhodnout občany. Ti volí srdcem, politici rozumem, pevně spojeným s nerozumem. Srdce, je víc.
24. 04. 2012 | 19:27

Leo napsal(a):

Nas president musi byt nestranicky, musi umet anglicky jak cesky,
a musi mit "class".
Jinak musi byt neviditelny !

Britske zeme maji v cele kralovnu ktera zije v Londyne a nema vubec zadnou politickou moc. Funkcne v cele britskych statu stoji vzdycky voleni ministersti predsedove te ci one zeme.
A jde to tak po staleti bez problemu.

Mne by ale zajimalo nac jsou v Cesku ty katedry politologie ?
Ty jsou ted misto VUMLu ?
24. 04. 2012 | 22:08

Šumová Dana napsal(a):

Dobrý den, presidentský úřad bude mít v dnešní době jen takovou váhu, jakou jí dá osobnost presidenta. Ani menší, ani větší. Pan president Klaus tento úřad zdiskreditoval podpisem "oposmlouvy". Vydal tím dokonalý signál pro všechny darebáky, že v této zemi od té chvíle projde úplně všechno. A je to vidět. Myslím, že hlavní kandidát by měl být především morálně bez vad. Všichni přeci víme, co je správné a hlavně co ne. Souhrnně se tomu dříve říkalo morálka - dnes to zní téměř archaicky. Nemění se však obsah. Zkuste se poohlédnout po osobnosti, která netrpí aférami, nekrade a nelže, umí se společensky chovat a to všechno DLOUHODOBĚ. Pokud zná jazyky, je to velké plus. Nemusí znát politické mechanismy a ústavu, to se lze naučit za pochodu. Moc mi v tomto vyhovuje Marek Eben - na očích veřejnosti působí léta a má svůj kredit, navíc za sebou dobré rodinné zázemí. Ten by se mi fakt líbil moc. Asi neuspěji ale má můj hlas. Mrzí mne, že to paní Němcová vzdala - z kandidátů byla nejlepší. Prokázala již v minulosti, že jí nejde jen o koryto, přeci byla doba, kdy z vrcholové politiky dovedla odejít zpět k podnikání v knihkupectví. To by každý nedokázal. Nemusíte mi na tento příspěvek odpovídat. Jen si myslím, že by měl zaznít.
25. 04. 2012 | 07:47

marxista -vůmlista napsal(a):

for Leo....
politologie je věda -přečtěte si prosím třeba Nikolu Makiaveliho..lze jej označit za jednoho z předních zakladatelů politologie - {15/16 stol.}.
Kdežto na VÚMLu často studovali i lidé dosahující Vašeho rozhledu..
25. 04. 2012 | 08:27

Jaka napsal(a):

Re - Šumová Dana
Nechápu, proč kdekdo argumentuje oposmlouvou (ne že bych tehdy byla spokojená)
Ale zpětným pohledem musím uznat, že to bylo nejklidnější a nejslušnější období v politice. Taky i plodné. Na rozdíl od pozdějších dob, natož té poslední.
----------------
A jinak k té sešlosti, na kterou článek pozývá. Mám velkou výhradu - osoby a obsazení. Ať někdo chce či nechce, funkce prezidenta je ryze POLITICKÁ, na trůn NEPATŘÍ FILOZOFOVÉ !!!

A politika, zase ať se to líbí či nelíbí, musí respektovat souvislost s ekonomikou, hospodářstvím země. Proto i prezident musí dobře rozumět ekonomickým souvislostem.
A pan Sedláček celou svou osobností, i když absolventem ekon. školy, je nejen pro mne jako ekonom naprosto mimo realitu. Ve skutečnosti je z 90% jen a jen filozofem. Jeho úvahy na IHnedu jsou... no, nechci raději hodnotit, stačí si přečíst tamní diskuze k jeho článkům, protože tam chodí číst lidi, kteří ekon. souvislosti většinově respektují. Sedláček ne!

Takže on povede diskuzi (směr si umím představit) a k tomu bude Pithart a Pehe.
Všichni 3 P&L ! Proč se k takovým debatám zvou JEN lidi jednoho zaměření???
Kdo odtamtud očekává nějakou objektivitu.... tak je neskutečně naivní...!
Pehe není žádné schopen.. Všichni společně neumí nic jiného, než VŠE svádět na satana Klause...

Umím si představit jejich preference - prezident do ničeho se nemíchající, který bude jen okrasným logem pro zahraničí, který bude v hlubokém předklonu vůči EU !
25. 04. 2012 | 11:25

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Navrátil Marek · Němec Václav · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy