Pithart: Přímá volba může vést úplně ke všemu. K dobrému i ke zlému.

25. 04. 2012 | 09:00
Přečteno 7764 krát
Pozvánka na čtvrteční Interpelace. Téma: Umění (přímé) volby

Před devíti lety se ucházel o prezidentský post (ale nakonec jej musel přenechat současnému prezidentovi Václav Klausovi*).

Letos chce Petr Pithart z politiky definitivně odejít (odmítl nabídku kandidovat znovu, obhajovat nemíní už ani své senátorské křeslo).

O tom, jak vidí roli hlavy státu (a to jak z pohledu její, tak občanů této země), si s ním a dalšími hosty bude v souvislosti s nadcházející přímou volbou prezidenta povídat ve čtvrtek při tradičních Interpelacích na Nové scéně Národního divadla Tomáš Sedláček.

A že to může být hodně zajímavá debata, naznačuje i úvaha, kterou současný místopředseda Senátu pronesl nedávno v jednom rozhovoru „U nás běžně prezidenti překračují své ústavní pravomoci a vždy jim to prochází. Náš lid nějaká Ústava upřímně nezajímá. Mohl bych vám o těch přešlapech popsat celou tuto stránku. Procházelo to Masarykovi, Benešovi, Havlovi i Klausovi. My prostě prezidentovi připisujeme automaticky jako bonus předem autoritu vladaře. Když je na Hradě, tak ať je králem. A teď mu dáme navíc legitimitu, jakou má Obama či Putin! Co když přijdou opravdu zlé časy a z prezidenta se vyklube nějaký blázen nebo diktátor?“ řekl novinkám.cz.

Společně s Petrem Pithartem usednou ke stolku ve foyer Nové scény Národního divadla další dva hosté – politologové Tomáš Lebeda (představil jsem jej ZDE) a Jiří Pehe.

Druhý jmenovaný byl tak laskav, že přijal naší nabídku nahradit původně pozvanou bývalou místopředsedkyni Ústavního soudu Elišku Wagnerovou, která se ovšem později kvůli jiným povinnostem omluvila (s panem Pehe jsme se kvůli časové tísni dohodli, že mu již nebudu posílat otázky, které dostali ostatní hosté).

Petr Pithart


Místopředseda Senátu za KDU-ČSL, působí také na právnické fakultě UK.

Po absolvování studia práv na Univerzitě Karlově pokračoval na právnické fakultě jako odborný asistent. V letech 1966–1970 byl zároveň redaktorem Lidových novin.

Na protest proti srpnové okupaci roku 1968 vystoupil z komunistické strany.

Léta sedmdesátá strávil jako čerpař Vodních zdrojů a podnikový právník Ředitelství výstavby pracovišť v Praze.

V roce 1977 patřil k prvním signatářům Charty 77. Další léta pak prožil jako "obalový referent" a redaktor samizdatových lidových novin.

V prosinci 1989 spoluzakládal Občanské fórum, za něž byl následně kooptován do Federálního shromáždění.

V letech 1990–1992 zastával funkci předsedy české vlády.

Od roku 1996 je senátorem zvoleným na kandidátce KDU-ČSL.

V období let 1996–1998 a 2000–2004 zastával post předsedy Senátu. V roce 2003 neúspěšně kandidoval na úřad prezidenta ČR. Od roku 2008 je místopředsedou Senátu PČR.

***

Co podle Vás většina občanů této země očekává od hlavy státu?

Doufám, že veřejnost očekává, že prezident bude mít vlastnost, o které nikdo nemůže říci, že ji má: moudrost.

Jaká je Vaše představa o českém prezidentovi? Jaké základní vlastnosti či schopnosti by měl mít a jaké naopak ne?

Prezident zdrženlivě, s nadhledem moderuje veřejnou diskuzi o všem, co společnost nejvíce zajímá, vzrušuje. Uklidňuje konflikty tím, že prostředkuje dialog tam, kde vázne.

Tradičně se prezidentská funkce těší v této společnosti značné úctě resp. důvěře a to často bez ohledu na to, kdo ji zastává (viz. průzkumy veřejného mínění). Může to přímá volba nějak – ať už jakkoliv – změnit?

Přímá volba může vést úplně ke všemu. K dobrému i ke zlému. V krizových situacích je třeba myslet s obavami na to horší.

Koho byste na Hradě – a nejen z těch, kdo už svojí kandidaturu ohlásili - nejraději viděl Vy?

Umírněnou, nesebestřednou, sebou samou neposedlou hlavou státu může být dnes možná spíše žena než muž. Zuzana Roithová by se pro tuto roli dobře hodila.

***

Jiří Pehe


Politický analytik a autor knih o politice i beletrie. Napsal stovky článků a analytických studií o vývoji ve východní Evropě pro americké, české a německé deníky a vědecké časopisy.

Ředitel New York University v Praze, kde též přednáší. Vede zároveň Pražský institut pro demokracii, ekonomii a kulturu Newyorské university (PIDEC). Přednáší také na Fakultě sociálních věd University Karlovy.

Od září 1997 do května 1999 byl ředitelem politického odboru Kanceláře prezidenta republiky Václava Havla. Byl spoluzakladatelem a jedním z prvních tří mluvčí občanského hnutí Impuls 99.

Od roku 2007 je členem správní rady americké nadace Central European Trust for Civil Society.

Angažuje se v v think-tanku CESTA--Centrum pro sociálně.tržní hospodářství a otevřenou demokracii.

Od roku 1995 do roku 1997 byl ředitelem Výzkumu a analýzy v Open Media Research Institute v Praze (OMRI). Mezi lety 1988 až 1995 pracoval nejdříve jako analytik a později jako ředitel Středoevropských výzkumů v Radio Free Europe/Radio Liberty v Mnichově. V roce 1994 byl ředitelem Výzkumu a analýzy obou stanic. Od roku 1985 do roku 1988 byl ředitelem Východoevropských studií ve Freedom House v New Yorku.

Studoval právo a filozofii na Univerzitě Karlově v Praze. V roce 1981 emigroval a usídlil se ve Spojených státech amerických, kde studoval mezinárodní vztahy na Kolumbijské univerzitě v New Yorku.

***

Chcete-li se zúčastnit našeho debatního setkání, jste srdečně vítáni. Vstup je volný, kapacita foyer ale omezena na necelou stovku míst. Abychom předešli případnému zklamání, rozhodli jsme se umožnit jejich předchozí rezervaci. Pokud máte zájem, vyzvedněte si „rezervační“ vstupenku v pokladně Nové scény ND K dispozici až do vyčerpání kapacity sálu).

Ostatní zveme ke sledování online přenosu čtvrtečních Interpelací zde na Aktuálně.cz (26. dubna od 17 hodin).

Své komentáře a případné otázky můžete psát již nyní do debaty pod tímto článkem (a také pod další texty o dubnových Interpelacích, které budu následovat). Zprostředkujeme ve čtvrtek jejich přenos na Novou scénu ND (nemůžeme ale zajistit, že na ně bude někdo reagovat, popř. že se všechny otázky dočkají odpovědi). Publikovat lze jen dotazy, které mají maximálně 140 znaků (jen pro srovnání: běžná SMS jich má 160), protože Twitter, který k tomuto účelu využíváme, jich více napsat neumožňuje.

_______________

* Pamatujete si ještě, jak to tehdy bylo? První prezidentská volba po skončení funkčního období Václava Havla se konala 15. ledna 2003. Kandidáty byli Jaroslav Bureš (navržen ČSSD), Václav Klaus (navržen ODS), Miroslav Kříženecký (navržen KSČM) a Petr Pithart (navržen čtyřkoalicí). V prvním kole prezident zvolen nebyl, do druhého postoupili Václav Klaus (díky hlasům poslanců) a Petr Pithart (díky hlasům senátorů). V druhém ani třetím kole prezident zvolen nebyl.

Druhá volba se konala 24. ledna 2003. Kandidáty byli Václav Klaus, Jaroslava Moserová a Miloš Zeman. Do druhého kola postoupili Václav Klaus (díky hlasům poslanců) a Jaroslava Moserová (díky hlasům senátorů). V druhém ani třetím kole prezident zvolen nebyl. Pozoruhodný byl velmi nízký počet hlasů pro Miloše Zemana, který navíc ještě před vyhlášením výsledků prvního kola Španělský sál spěšně opustil.

Třetí volba se konala 28. února. Tou dobou již byl úřad prezidenta neobsazen. Kandidáty byli Václav Klaus a Jan Sokol. Oba postoupili i do druhého kola, Václav Klaus díky poslancům a Jan Sokol díky senátorům. V druhém kole prezident zvolen nebyl. Ve třetím kole byl zvolen Václav Klaus, když mezi poslanci získal 109 a mezi senátory 33 hlasů, dohromady tedy 142 z 280 hlasů.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

mirek napsal(a):

Ad Luba: No, vyjadřujete se docela ostře ... Nejde přece o to, jaké to byly osobnosti, ale o to, že všichni porušovali ústavu. A to je myslím pravda.
25. 04. 2012 | 09:26

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý a nadávku obsahující text ("blb"), neboť ty jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
25. 04. 2012 | 09:27

mimo napsal(a):

Milý Lubo, on je dal jenom do jednoho řádku, ne do jedné roviny :-) On má bohužel pravdu. Až se objeví nějaký s prominutím magor, který okouzlí většínu ovcí ve stádě, pak bude peklo. Nebo stačí, když dobrému prezidentovi hrábne :-) a je malér jak vymalovanej :-) Mohl by mi prosím, někdo vysvětlit, v čem je přímá volba prezidenta lepší? Pěkný den ...
25. 04. 2012 | 09:29

miky napsal(a):

Luba.
Nedává ty ex prezidenty do roviny jako osobnosti.Asi Vám uniklo,že je zmiňuje v tom. co jim a každému jednotlivě u lidí a před zákonem prošlo.
Jinak p. Pitharta prosím nemusíte označovat za blba.
Mimo jiné byl mladý a zapálený agilní komunista .Tuto svou minulost plně odčinil
dizidenstvím a PLNĚ demokratickými postoji.Dokonce to vše VEŘEJNĚ popsal.
Ač memusím ani exkomunisty- pan Pithatr patří k těm několika málo jedincům kterých si osobně vážím .
Vážím si je pro jejich postoje i morální charakter ba i pro snahu něco udělat pro tento neustále devastovaný stát.
25. 04. 2012 | 09:30

G. Giormani napsal(a):

Pro mě je Lubo bývalý komunista totéž co bývalý nacista či černoch.
25. 04. 2012 | 09:41

buldatra napsal(a):

Dokonce ani slovutný Pithart bezpečně neví, co taková volba přinese. „Přímá volba může vést úplně ke všemu. K dobrému i ke zlému", dí, podoben moudré horákyni.

Vysvětlit, proč je, anebo není přímá volba lepší než nepřímá, lze jen teoreticky, protože ještě nikdy žádná taková nebyla.
Oproti tomu nepřímá tu už párkrát byla, že. S jejími výsledky byl někdo spokojen, někdo ne. Někomu se možná líbila zejména ta poslední, protože byla značně výživná. Výživná by nebyla, kdyby byl parlament volen v systému přímé demokracie a jako takový nepřímo volil prezidenta, ale u nás to bude, jak jinak, naopak.
Ve stylu: znám zkratku, je to sice delší, zato horší cesta).

Přímá volba prezidenta v našich podmínkách je úlitba nečesané nemyté veřejnosti aby získala iluzi, že něco konkrétního může vyjádřit, udělat, ovlivnit a to jakoby demokraticky. Otázkou zůstává, kdo bude kandidovat proti kandidátům, navrženým politickými stranami. Bude-li někdo takový.
Zklamání nebo spokojenost může nastat naprosto stejné jako po volbě nepřímé, protože zvolen bude člověk. A do něho nikdo nevidí.

Oproti tomu, kdybychom volili do toho ouřadu nejkrásnějšího sádrového trpaslíka, věděli bychom mnohem lépe, do čeho jdeme. Jeho provoz by byl každopádně levnější, v době krize, škrtů a rozpočtové zodpovědnosti k nezaplacení.
25. 04. 2012 | 09:59

SuP napsal(a):

buldatra -
Pane kolego, Petra Pitharta jsem jinak než jako chytrou horákyni mluvit neslyšel.
25. 04. 2012 | 10:06

Johzanzen napsal(a):

Kdo je to ten Pithart ??
25. 04. 2012 | 10:08

simply napsal(a):

pan Pithart - další zhrzený komunista po r. 1968...Od listopadu 1989 měl vše z první ruky a skutek utek...Pěstovali si ho jako Miroslavu Němcovou - jen mlejt pantem a "vyžírat" práci, kterou samci s gulema neradi dělají -směšně se čepejřit a přijímat nevýznamné navštěvy atd... Jako profesůrek někde na VŠ přednášet nějakou filosofii dobrý, ale jinak velké NIC
25. 04. 2012 | 10:11

buldatra napsal(a):

Nestavěl ten Pithart kdysi dvojdomek?
25. 04. 2012 | 10:11

animátor napsal(a):

Všechno může vést úplně ke všemu.
Mudrování pana Pitharta může způsobit, že okoušu památkově chráněnou štukaturu ze stropu.
A to nemám, na rozdíl od některých vzrušivějších diskutérů, tak slabé nervy, abych se nechal strhnout k tvrzení, že to nemyslí dobře.
Přesto.
25. 04. 2012 | 10:12

Vlastik napsal(a):

Pithart: Co když přijdou opravdu zlé časy a z prezidenta se vyklube nějaký blázen nebo diktátor?“

Soudruhu Pitharte, diktátory jsme už měli a blázna máme teď. Věřím, že si náš národ konečně zvolí někoho rozumného a duševně zdravého i bez vás politiků.
S pozdravem: nebát se a nekrást
Vlastimil Melecký - volič
25. 04. 2012 | 10:12

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane buldatro,

to je myslím dobrá úvaha.

A nejste podle mne s panem Pithartem ve sporu, v podstatě vyjádřil totéž, i když velmi stručně. Třeba to zítra rozvede ;-)

Libor Stejskal
25. 04. 2012 | 10:15

starodávný frajer napsal(a):

Lubo
hrubě urážlivý a nadávku obsahující text
hrubě urážlivý a nadávku obsahující text
hrubě urážlivý a nadávku obsahující text
hrubě urážlivý a nadávku obsahující text
A včil diskutuj, ogare!
25. 04. 2012 | 10:16

Asfalt napsal(a):

Stejskal:
Škoda, že nejste schopni Interpelace technicky zajistit. Vždy, když jsem se chtěl na ně podívat, video buď nehrálo vůbec nebo jen chvíli a pak se seklo.
Záznam pak není k dispozici vůbec, hlavně že je všude spousta nesmyslných odkazů, které vodí stále dokola nebo nikam.

Copak skutečně nejste schopni zajistit sdílení audiovizujálního záznamu?

Pokud hledáte inspirace, např. J. Assange (WikiLeaks) spolupracuje s RT na projektu The World Tomorrow. Včerejší diskurz Zizeka s Horowitzem vypadá pak takto:

http://assange.rt.com/

Doplním, že rozhovor šlo sledovat v přímém přenosu a do několika minut po odvysílání i ze záznamu. Žádné problémy se sledováním nejsou.

Pokud lze někde sledovat Interpelace ze záznamu, sdělte prosím odkaz a stránku, kde je uveden.

P.S.: To ani youtube kanál nejde založit?
25. 04. 2012 | 10:17

buldatra napsal(a):

stejskal napsal(a):

A nejste podle mne s panem Pithartem ve sporu, v podstatě vyjádřil totéž, i když velmi stručně. Třeba to zítra rozvede ;-)

Jakže, i Pithart by raději volil sádrového trpaslíka?
Těším se jak to rozvede.
25. 04. 2012 | 10:26

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane asfalte,

máte pravdu, ta výtka je zcela na místě.

Přenos i záznam zajišťují studenti z ČVUT (za kamerami stojí studenti FAMU, kteří i přenos režírují; střih a podobně). Naším cílem bylo vtáhnout do projektu mladé lidi, kteří to dělají z nadšení pro věc.

Ale má to svou nevýhodu, nejsou to profesionálové.

Nyní nás informovali, že si sehnali nová zařízení, software a vše, co je potřeba a ujistili, že vše bude již fungovat.

Pokud opět ne, budeme samozřejmě společně s Novou scénou ND hledat jiného partnera pro záznam a přenos našich setkání.

Libor Stejskal

P.S. Ani nevíte, jak mne samotného štve, že to již několikrát nevyšlo, tak jak mělo. Psal jsem tu o tom vícekrát.
25. 04. 2012 | 10:33

mazánek napsal(a):

Kavárenské prdy,kecy,beďary pokračují....
25. 04. 2012 | 10:36

kolibřík napsal(a):

...a život je jinde. Brnkni!
25. 04. 2012 | 10:39

Sarka napsal(a):

Nejlepší je že v systému jaký máme je funkce opravdu zbytečná - lepší kladeč věnců.
Ve Švýcarsku to prostě dělá jeden z ministrů a běžný švýcar ani netušíé kdo je zrovna president a je mu to jedno.
.
V současných volbách se někdo prosadí nejlépe tím, že bude kritizovat současný odporný stav - po zvolení bude mít větší podporu lidu než vláda, senát, sněmovna- a bude muset plnit svůj předvolební program - a se silným mandátem bojovat proti vládě, sněmovně a senátu.
Když neuspěje, bude zklamání lidu
ČEkají nás hezké časy
25. 04. 2012 | 10:45

Asfalt napsal(a):

Stejskal:
Přeji Aktuálně.cz, aby partnera, který umí svoji práci, po letech marných pokusů našla dřív, než diváci ztratí zájem zcela.
Hezký den
25. 04. 2012 | 10:45

velecký majír napsal(a):

Mienkotvorná médiá už přinášejí obsáhlé profily Ficherovy manželky a detailně popisují, jak měl Fischer ve Statisťáku (coby její nejprve šéf) naleštěné knoflíky u saka, dlouhé vlasy a širokou řvavou kravatu. A jen tak nebenbei poznamenávají, že je favorizovaným kandidátem. Fischer, ne manželka.

S těmi knoflíky a kravatami to znám od obvodních tajemníků SSM. Taky ještě nosili na každém prstu masívní zlatý prsten a na krku řetěz. Taky 24 karátů.
Jestli byl komunista Fischer taky takhle vyštafírovaný již nám Rheinisch-Bergische Druckerei nesděluje.

Možná by bylo lepší zabývat se RBDV a tím, komu těsně po válce byly v Německu udělovány licence na vydávání periodik.
MGB si zase zakládalo vydavatelství ve Švýcarsku.
25. 04. 2012 | 10:49

Pravda napsal(a):

stejskal:

Proč tam cpete Peha? Ten nedokázal nic pořádně zanalyzovat, protože na analýzu potřebujete mít nadhled a to Pehe nemá. Když odhlédneme od toho že jeho blogy a knihy jsou silně tendenčí spíše bezobsažné a propagandou zavánějící sociálně tržínho nesmyslu, tak přejdeme k tomu co mi na tomto bogerovi hlavně vadí a to jak systematicky arogantně uráží každého kdo tuto ideologii nepodporuje směšnými nálepkami. To tam rovnou můžete pozvat Jakeše, Hájka a další komentátory politických stran z obou táboru našeho spektra. Kdyby alespoň tento komentátor dokázal psát a dikutovat bez urážlivých nálepek a urážek všech kdo nepíšou tak jak nepíše on - tradičně uráží na svém blogu média, který hned nařkne že pracují pro pravici jen proto že nehlásí populistické sociálně tržního hospodářství a "nelevicové komentátory".
25. 04. 2012 | 10:50

Pravda napsal(a):

Sarka:

Vzhledem k tomu že ve Švýcarsku se mění prezident každý rok tak běžný Švýcar nemá ani šanci si vědět kdo je jejich prezident. Takový prezident nestihne ve svém uřadě toho moc udělat a už ho vystřídá někdo jiný.
25. 04. 2012 | 10:59

Baba Jaga napsal(a):

Jak již napsal pan Sarka výše - presidentskou funkci by bylo nejlépe zrušit a pokud ne, ať volí jako dosud naši zastupitelé.
Pokud přece jen přímá volba bude, určitě si mezi kandidáty jednoho vyberu a v prvním kole volit půjdu. Postoupí-li dva kandidáti, kteří mě nezaujmou (a že ti zatím navrhovaní jsou tací), zůstanu moudře doma.
25. 04. 2012 | 11:01

stejskal napsal(a):

Protože nám přijde, že by pan Pehe mohl v debatě nabídnout nějaký zajímavý úhel pohledu a téma k přemýšlení (jako ostatně v celé řadě svých textů), pane Pravdo.

Jsme si vědomi, že výběrem hostů se nezavděčíme všem. Není to ale ani naším záměrem.

Hezký den.

Libor Stejskal
25. 04. 2012 | 11:05

TNT napsal(a):

je úplně jednou jakým způsobem je prezident volen, hrábnout může jak přímo volenému tak nepřímo. Obě volby mají své pro a proti:

přímá volba je drahá a prezident má stále ty samé pravomoci, na druhou stranu nepřímá volba vybízí ke korupci, protože zkorumpovat 280 poslanců jde jednoduše (jak předvádí Nečas s Peake), zvláště když většina z nich splácí hypotéky, 10 000 občanů zkorumpovat snad ani nejde

důležité podle mě je, že lidé ztrácejí víru v demokracii, současná Sněmovna nemá důvěru, je závislá na přeběhlicích, prezident zvolený z ní by měl velmi slabý mandát a byl by závislý na hlasech pár poslanců typu Kolibříka, Chaloupky, Kočí, Škárky - prostě prezident zvolený občany má větší legitimitu
25. 04. 2012 | 11:09

JardaV napsal(a):

Pan Pithard je pohrobek velice pružné strany,podobně jako pan Kalousek,který kvůli moci dokáže udělat na své páteři uzel.Členové strany,která není v parlamentu,by snad ani nemuseli být v senátu.Vždyť takové straně dal národ při volbách jasně najevo,že o ni a o její touhy nemá zájem.A u každého poslance by vždycky mělo být vyjmenováno,ve kterých stranách byl,než dostane v médiích slovo.Aby lidi pochopili,kdo vlastně mluví.Možná by stálo za úvahu vytvořit nový systém vládnutí.Naše země má dost chytrých lidí,třeba systémových inženýrů,kteří by model mohli zpracovat.Takový,aby opravdu fungoval.Komedie 101 / 103 jenom ukazuje,že poslanci jsou ve skutečnosti loutkami někoho,kdo stojí v pozadí.A s presidentem,přímo voleným,by to mohlo být stejné.Stačí pár (50 000?)recesistů,a kandidátem bude třeba pan Kájínek.A národ ho klidně plošně zvolí a bude se chechtat strachu a útěku těch,kteří ho nejspíš křivě obvinili,a možná i sebevraždě těch,kteří ho odsoudili.Zatím nejfunčnější se jeví vláda armády.V Chile se Pinochetovi dařilo udržet morálku,sice nehezkými prostředky,ale fungovalo mu to a stát velmi povyrostl.Dnes je jiná doba,ale zastřelit tuneláře bez rozsáhlých soudů jen na základě toho,že pod jeho vládou zmizelo bohatství státu,by jistě nebylo nehumánní.Prosadit zákon o nepromlčitelnosti zlodějny vůči státu by byl velmi optimistický krok.
25. 04. 2012 | 11:14

TomášL napsal(a):

Dobrý den pane Stejskale,

nabídli jste -pro zajímavost- blog panu prezidentovi?
25. 04. 2012 | 11:14

Honza napsal(a):

JardoV: je vidět, že neznáte naši armádu:)), ve většině případů jsou to zasloužilí padesátníci s bříškem, kteří vystudovali nějakou školu v Moskvě - většina z nich neumí ani zapnout počítač, výstrojáři používají papírové účetnictví.....
25. 04. 2012 | 11:17

Jáchym napsal(a):

Vážený pane Stejskale,

na rozdíl od části zdejších diskutujících věřím, že osvědčená skupina "Nadšených neprofesionálů Pata a Mata" opět osvědčí a odvede svou standartní práci, tj, lejno.
Takže:

Nebylo by možná od věci preventivně požádat např. tři přítomné důchodkyně - divačky o zapůjčení mobilních telefonů s kamerou, leukoplastí je přilepit na násady košťat, košťata opřít o tři židle a postavit je před diskutující a následně pořídit sestřih.

Pokud se patmatovcům náhodně podaří technicky lepší záběry, hurá!
Když pánbu dopustí, i motyka spustí! :-))

Možná si to neuvědomujete, ale takhle - na rozdíl od neprofesionálních patmatovců vypadáte jako PROFESIONÁLNÍ ..PÍP.. Vy.
(Protože se mi také párkrát stalo v minulosti totéž, radím vám zcela nezištně a na základě bohatých životních zkušeností.
KDO JE PŘIPRAVEN - NENÍ OHROŽEN !)
25. 04. 2012 | 11:22

Colt napsal(a):

Jo, Jo,
Petr Pithart - to je ten prozíravý lídr, co svým slyšením "trávy růst" hodil vidle do Velké Listopadové sotva začala.
25. 04. 2012 | 11:27

prak napsal(a):

Pithart, Pithart, jó není to ten co slyší všude trávu růst? Jenom růst korupci a klientelismus nikdy neslyšel. Podivné.
25. 04. 2012 | 11:29

Luba napsal(a):

Přednáška Petra Pitharta v Občanském institutu pana Jocha na téma: Změna ústavy a přímá volba prezidenta:

http://www.youtube.com/watch?v=AziVLhs67JA

Profesor Vojtěch Cepl a Erik Tabery: O hlavě státu:

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/1032566

Ústavní právník Cepl a bloger Hvížďala o nedostatcích Ústavy:

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/909333
25. 04. 2012 | 11:38

Jaka napsal(a):

Pravda napsal(a): stejskal:
Proč tam cpete Peha? Ten nedokázal nic pořádně zanalyzovat, protože na analýzu potřebujete mít nadhled a to Pehe nemá. Když odhlédneme od toho že jeho blogy a knihy jsou silně tendenčí spíše bezobsažné a propagandou zavánějící sociálně tržínho nesmyslu, tak přejdeme k tomu co mi na tomto bogerovi hlavně vadí a to jak systematicky arogantně uráží každého kdo tuto ideologii nepodporuje Kdyby alespoň tento komentátor dokázal psát a dikutovat bez urážlivých nálepek a urážek všech kdo nepíšou tak jak nepíše on
------------------------
Absolutní souhlas !!!! Taktéž s TNT !
TNT napsal(a):
Mimochodem, nikdy žádný prezident nebyl nestranický, Masaryk například stranil Národním socialistům a Sociálním demokratům a nesnášel pravicové strany a klerikály, politicky likvidoval pravicové křídlo Agrárníků, z Jiřího Stříbrného udělal syfilitika, odstranil české fašisty (Radolu Gajdu)....Havel zase vadil komunistům a Klausovcům, Klaus vadí pravdoláskařům a proevropským voličům.......způsob volby nemá na nestrannost žádný vliv, ať bude prezident volen přímo či nepřímo, nikdy nebude nestranný či nezávislý - takový člověk ani neexistuje!
Přesně, i korupčních afér a "mecenášů" a "komotrů" za Masaryka bylo, občas se takové informace objeví.. - "Kmotři" první republiky - http://ekonom.ihned.cz/index.php?p=400000_d&&article[id]=54263570
------------------------
A jinak k té sešlosti, na kterou článek pozývá. Mám velkou výhradu - osoby a obsazení. Ať někdo chce či nechce, funkce prezidenta je ryze POLITICKÁ, na trůn NEPATŘÍ FILOZOFOVÉ !!!

A politika, zase ať se to líbí či nelíbí, musí respektovat souvislost s ekonomikou, hospodářstvím země. Proto i prezident musí reálně rozumět ekonomickým souvislostem.
Ovšem pan Sedláček moderátor celou svou osobností, i když absolvent ekon. školy, je nejen pro mne jako ekonom naprosto mimo realitu. Ve skutečnosti je z 90% jen a jen filozofem. Jeho úvahy na IHnedu jsou... no, nechci raději hodnotit, stačí si přečíst tamní diskuze k jeho článkům, protože tam chodí číst lidi, kteří ekon. souvislosti většinově respektují. Sedláček ne!

Takže on povede diskuzi (směr si umím představit) a k tomu bude Pithart a Pehe.
Všichni 3 P&L ! Proč se k takovým debatám zvou JEN lidi jednoho zaměření???
Kdo odtamtud očekává nějakou objektivitu.... tak je neskutečně naivní...!
Pehe není žádné schopen.. Všichni společně neumí nic jiného, než VŠE svádět na satana Klause...

Umím si představit jejich preference - prezident do ničeho se nemíchající, který bude jen okrasným logem pro zahraničí, který bude v hlubokém předklonu vůči EU !

Nic jako Evropa coby ekonomické uskupení ve skutečnosti neexistuje, existuje jen říše, která dusí a reguluje jednotlivé ekonomické subjekty v Evropě od velkých firem až po živnostníky a jednotlivé zaměstnance, protože ti jsou subjekty na trhu.
25. 04. 2012 | 11:57

Jaka napsal(a):

Luba napsal(a):
Přednáška Petra Pitharta, Profesor Vojtěch Cepl, Erik Tabery, Hvížďala

Všichni reprezentanti jediného směru - P&L, do jednoho o hospodářství téměř nic netušící, zato oddaní Velké Evropské Myšlence!!!
25. 04. 2012 | 12:12

Charon a Cerberus napsal(a):

Pan Dr Pithart jiste dobre vi,ze Ceska Ustava je pamflet z doby Ex-prezidenta Vaclava Havla.Ze by to byl obcany a politiky uctivany zakonodarny dokument vcetne Listiny prav a svobod se nezda nikomu,natoz aby se jim obcane a politici ridili.At je prezident darebak,zlodej,vrah,defraudant,ci cokoliv,nemuze byt nikdy stihan!Proste jak v Ustave stoji:..hlava statu,prezident republiky neni z vykonu sve funkce trestne zodpovedny.To je vlastne papir na hlavu pro blbce,ktery byl psychiatrem uznan za uredniho blba(viz Jaroslav Hasek ve svem Svejkovi).Co k tomu dodat?Predelejte zakony a od nazvu az pod podpisy ustavnich cinitelu.Pak si toho bude narod vazit.
25. 04. 2012 | 12:12

Luba napsal(a):

Jaka,
tak podle Vás: "funkce prezidenta je ryze POLITICKÁ, na trůn NEPATŘÍ FILOZOFOVÉ !!!"

Podle mě "na trůn" hlavně nepatří špatné vzory lidské a občanské.

Klaus rozhodně není filosofem a rozhodně je bytostným politikem, ovšem nikoli ryzím. A jakožto člověk typu homo oeconomicus klade své sobecké, ryze mocenské zájmy, nad zájmy státu. Proto na trůn rozhodně nepatří. S Klausem tvůrci Ústavy jaksi nepočítali.

To Masaryk filosofem byl, ale hlavně byl vzorem občanských ctností, a jako takový ani možností prvorepublikové Ústavy, která mu dávala více pravomocí, jich v plném rozsahu nevyžíval. Demokracie je diskuse. Je dynamický proces. Funguje na principu korektivní zpětné vazby. Proto je třeba dotvářet i Ústavu.
A demokracie není jen o svobodách pro občany, ale i o omezeních pro státní instituce.
25. 04. 2012 | 12:23

xft napsal(a):

" Sliby se slibují, blázni se radují "
hehehe,
zlatoustí krasoduchové, p. Pithart i p.Pehe
byli a jsou součásti eštablišmentu,
a ten to dotáhl...kam to dotáhl.punktum.
a ted to spasí?
řečičkama?
chichi
bú, bú, bú, to Česko je zlé :-)))

kdyz se potrebujete nechat zmanipulovat,
tak jedine od manzelky :D..
25. 04. 2012 | 12:26

Luba napsal(a):

Jaka,
přestaňte lhát, krást a podvádět a bude líp!

Neexistuje jen společenská hierarchie, ale též heterarchie.
Svým vlastním chováním ovlivňujete a podmiňujete chování ostatních lidí ve vašem bezprostředním okolí.
25. 04. 2012 | 12:33

Jane napsal(a):

Výběr hostů - velmi dobrý, jen s panem Pithartem to nějak nevyšlo.
25. 04. 2012 | 12:34

Pankrác napsal(a):

"Povinností občana je vládnout, ne hubovat."
(T.B.)
25. 04. 2012 | 12:36

Viola napsal(a):

Nejdůležitější tam bude Tomáš Sedláček, jako růže mezi trním.
Možná by se mohla udělat nějaká změna a hosté by se mohli vyptávat Tomáše Sedláčka .
Přece mládí, energie, zdraví a krása vpřed - to jsou hodnoty které vyznáváme a ctíme.
25. 04. 2012 | 12:48

Viola napsal(a):

Zapomněla jsem, důležitá je touha a který z pánů umí vykouzlit největší touhu?
25. 04. 2012 | 12:50

resl napsal(a):

Naši poslanci v parlamentu už tolikrát zklamali, že je jen logické nechat volbu na občanech. Zkusit se to musí, protože lidi nezklamali, ani nejsou hloupější. Naopak, volí srdcem a i kdyby špatně, zůstane dobré svědomí, že nedopustili další intriky bezcharakterních poslanců, kteří se řídí stranickým aparátem. Ti dovedou pouze vyhrožovat a spolu s novináři se snaží lidovou volbu zesměšnit. Srdce je víc než ten jejich "vyvážený pohled."
25. 04. 2012 | 13:18

Petr napsal(a):

vybrat si prezidenta dle jeho lidských a morálních kvalit, není napojen na žádnou lobby a není nikomu za něco vděčen je vcelku veliké plus. Tento problém v některých zemích absentuje, neboť je vyřešen monarchou, který ač je od útlého věku na roli připravován je možné v případě korunovace vyloučit skrytou demenci, či užší vazby na politiku a lobing, což u připadného prezidenstského kandidáta je procentuelně více zastoupeno.
25. 04. 2012 | 13:22

Viola napsal(a):

TomášiL

Pan prezident neboguje, on píše jen dementi.
25. 04. 2012 | 13:27

Viola napsal(a):

nebloguje - opr.
25. 04. 2012 | 13:27

Viola napsal(a):

To je tak, když se nemluví česky.
25. 04. 2012 | 13:28

Stařeček napsal(a):

pokud nám poslanci předvádějí pouze crazy volbu prezidenta, a také jim taký vyjde, není jiné možnosti, než to zkusit sami.
25. 04. 2012 | 13:34

Taoiseach napsal(a):

Petr Pithart

by si měl uvědomit, že sám v přímých volbách opakovaně zvítězil, zatímco v nepřímých neměl (s ohledem na zákulisní vyjednávání) nejmenší šanci. Je sice pravda, že do senátu se dostali i lidé typu Vovky Železného, nicméně je jistě snazší koupit si přízeň v jednom okrese (mj. pomlouváním ostatních okresů) než si ji koupit v celé zemi (hlavně pomlouváním ostatních zemí).
25. 04. 2012 | 14:32

Dunaj napsal(a):

ekonomický rast krajín eurozóny pod 3,5%
nestačí ani na krytie úrokov z dlhovej služby

dane porastú až do štátneho bankrotu Nemecká
25. 04. 2012 | 14:42

Al Jouda napsal(a):

Přímá volba prezidenta je jen nesmyslné vyhazování peněz daňových poplatníků !Platí, že jaký je parlament ČR, takový je i jím zvolený prezident. Lidé pokřivených charakterů jsou schopni zvolit opět jen prezidenta pokřiveného charakteru. Proto věnujme pozornost příštím volbám a zvolme slušné lidi !
25. 04. 2012 | 14:54

Jaka napsal(a):

Luba napsal(a):

Jaka,
přestaňte lhát, krást a podvádět a bude líp!
----------------------
Jinak všichni zdrávi?
25. 04. 2012 | 15:01

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane TomášiL,

ano, nabídl. Stejně tak i několika jeho spolupracovníkům, například pánům Jaklovi a Hájkovi.

Hezký den i Vám, pane Jáchyme,

to není špatný nápad, zvažím to ;-)

Libor Stejskal
25. 04. 2012 | 15:09

Pepa Řepa napsal(a):

No to je sestava!
přesně zapadající do chrčení vodovodních trubek.Bělohradský nemůže?
Pangalaktický rádce Pehe a dvojdomkář, který slyší trávu růst, neříká tak ani tak, ale na jeho slova vždy dojde.
........
Protože nám přijde, že by pan Pehe mohl v debatě nabídnout nějaký zajímavý úhel pohledu
.......
Hmmm, to opět nemá chybu!
pehe je takový neokoukaný a jeho "zajímavý úhel pohledu nikdo, ale opravdu nikdo nezná.
:-)
A Péťa bude-jako obvykle- rozvážně a rozšafně mudrovat.
Mám to uhlí koupit, nebo nemám.
Přímá volba může způsobit průjem i zácpu.
Neříkán tak ani tak, ale na jeho slova opět dojde.
:-))
Bodej´t by ne, když neříká tak ani tak.
To se Vám-pane Stejskale-zase povedlo. To jste vymyslel Vy nebo Sedláček?
25. 04. 2012 | 15:11

TomášL napsal(a):

Pane Stejskale,

uvedl (prezident) důvod, proč zde nepíše?
25. 04. 2012 | 15:25

stejskal napsal(a):

Tak nějak dohromady, pane Pepo Řepo.

Zase jsme se nezavděčili... a přitom se tak snažíme. No, co už.

Mám návrh: příště přijďte Vy. Napište mi, dohodneme téma, zvážíme, kdo by tuto zajímavou sestavu mohl ještě doplnit. To myslím zcela vážně, jste srdečně zván.

Hezký den.

Libor Stejskal
25. 04. 2012 | 15:27

vasja napsal(a):

Koukám, že životopisy komoušů-disidentů, začínaj dycky až v 1968.
Že si mladý pan Pithart za totáče válel šunky na Rivieře a užíval plnejma douškama privilegia bolševiků....
To se asi nesmí vědět.
25. 04. 2012 | 15:29

stejskal napsal(a):

Pane TomášiL,

naši nabídku pro pana prezidenta jsem adresoval prezidentské kanceláři, odpověď jsem nedostal.

Libor Stejskal
25. 04. 2012 | 15:29

Jáchym napsal(a):

Pepo Řepo,
představte si tu hrůzu, kdyby se
(pravda, nevím jak, třeba jako nezkonzumovaný rozmrzlík z české polární výpravy Varola Frištenského)
náhle v české politice vyskytl někdo jako T.G. Masaryk.

To byste se nasmál!
Té nejednoznačnost, toho odstíněného přihlížení k různým aspektům... Jednou nepřítel národa,vzápětí tatíček...

Čímž nechci nikterak přirovnávat Pitharta k Masarykovi,
( on je bohuželv tomto srovnání krajský přebor),
nicméně je to přece jen jeden z (nej)poctivějších politiků posledních dvou desetiletí.
A občas i za tu cenu, že ze sebe vědomě udělá terč karikatur.

Pokud se (za pomoci nějaké technicky zdatné uklízečky :-)
podaří tentokrát npanu Stejskalovi Interpelace nahrát či dejpánbu dokonce natočit),
rád si ho vyslechnu a nad jeho názory si popřípadě strukturovaně ponadávám.
25. 04. 2012 | 15:44

Pepa Řepa napsal(a):

Jáchym
myslím, že lepší sestavu by nevybral ani sám velký Murinho.
Taková akční, dynamická, naznačující strhující zápas.
Ale co, i stará garda Sparty a Slavie najde o Silvestra své diváky.Buďme tolerantní.
Jen vykládejte vnukovi, že jim to zamlada kopalo.
Dovedete si představit pana Pitharta, jak jde kopat penaltu?
Čekali bychom dosud.
Pokud jde o IT doporučuju Sonet Duo či ABL.
Ti nezklamou.
25. 04. 2012 | 16:25

ghándí napsal(a):

to teda bude zajímavá debata. tak ja si myslim, že si zanadávají na klause, reformy a vyzdvihnour vesmírný význam svazu evropských socialistických republik. pane stejskale, proč zvete do debaty dva pravdoláskový komouše? to přece nebude debata, akorát si budou vzájemně přitakávat v hloupostech.
25. 04. 2012 | 16:27

stejskal napsal(a):

No, máte pravdu, pane ghándí,

že akční, dynamický match, který by místo debaty rádi někteří sledovali, to asi nebude.

Ono nám o to ani nejde, spíš chceme, aby si mezi sebou povídali lidé, kteří mají dle nás docela rozsáhlé znalosti, jsou schopni analyticky myslet a dokáží své myšlenky i formulovat (pokud jde někomu spíš o fotbal, jistě se nějaké to utkání ve stejném čase též hraje).

"Pravdoláskový komouši"? "Pangalaktický rádce Pehe a dvojdomkář, který slyší trávu růst"? Ono to opravdu není asi pro každého. Ale určitě se najdou i debaty, které se tímto stylem vedou. Takže si každý může vybrat, které se chce zúčastnit.

Libor Stejskal
25. 04. 2012 | 16:45

ghándí napsal(a):

pane stejskale,
pokud pan pehe dokáže alespon minutu analyticky myslet, tak snim brouka jako eduard kremlička.
25. 04. 2012 | 16:49

stejskal napsal(a):

Já se s Vámi nesázím, pane ghándí.

Pro posouzení, kdo by případně vyhrál, neexistují žádná objektivní kritéria (já si myslím, že ano, i když je asi dost věcí, které vidím jinak, Vy zase, že ne). A navíc potemníky nejím, nedělá mi to dobře.

Libor Stejskal
25. 04. 2012 | 16:53

svatební a pohřební orchestr G.Bregoviče napsal(a):

Jako,
docela dobře si dovedu představit, jak mnohé vykřičníky ve Vašem psaném projevu nahrazujete v projevu mluveném řvaním. Prezentované názory tomu také odpovídají. I způsob psaného projevu prozradí dost.
25. 04. 2012 | 17:25

svatební a pohřební orchestr G.Bregoviče napsal(a):

pane Stejskale,

jak s Ghándím, tak s Pepou Řepou vedete s převahou RSC !

(já jsem mezi těmi, kdo by si představovali Interpelace více konfliktní, no nedá se nic dělat :-) )

Co se týče pana Pitharta, myslím že pro část publika je natolik namáhavé sledovat jeho myšlenky eventuelně jim porozumět, že ho prostě jen tak zfleku odsoudí. Normální reakce.
25. 04. 2012 | 17:36

Jáchym napsal(a):

Pepo Ř.,
já osobně bych preferoval sestavu Pepa Řepa + Miloš Zeman + Peaková + MádlIssová.
Dynamičnost by pak uspokojila každého.

Zároveň byste mohl vzít s sebou toho Soneta, abychom o nic nepřišli.
(ABL k nahrávání nedoporučuji - příliš selektivně stříhá!)

No a pro zajištění intelektuální úrovně debaty pochopitelně bezkonkurenční brilantní analytický mozek - Hovena/ghándího!
25. 04. 2012 | 17:59

Šašek z Jihlavy napsal(a):

Colt, Prak
Pithart, jó to je ten, kdo první a zatím poslední z politiků odmítl korupční nabídku bankéře Krále v částce 1 000 000 Kč (a to byly tehdy velké peníze). Pořád řvete o korupčním prostředí, ale když se mu někdo postaví, tak je pro vás terčem urážek. Běžte se vycpat, panu Pithartovi nesaháte po stránce vzdělání, vědomostí a morálky ani po fusakle a to vás asi dráždí.
Proto je v této zemi takový bordel, je tu dost lidí, ale málo občanů (Švédů). A teď můžete začít s obvyklými sprostotami a urážkami, to vám jde báječně. Na štěstí jste v menšině a ta karavana jde dál i kdyby se všechny hyeny uštěkaly.
25. 04. 2012 | 18:04

Jáchym napsal(a):

Šašek z Jihlavy + Bergovič:
Pochopitelně plně souhlasím. (Doopravdy, bez ironie).
25. 04. 2012 | 18:16

Pepa Ucho napsal(a):

Šašku, to je na tom právě to nejhorší, že karavana rozkrádáíní a zbidačování národa jede dál, i kdyby se hyeny uštěkali.
Hyena je ten kdo se nechce nechat okrádat a ožebračit??? Typické pro vás hurá antikomunisty
25. 04. 2012 | 18:30

buldatra napsal(a):

Mě se pan Pithart také velice líbí, protože má pěknou postavu, úměrnou jeho významu a postavení. Ideální tvar k posezu ve významné židli, popřípadě křesle.
A nejen to.
Tak nějak si představuji, že by měla vypadat vzorová gurmánská postava.
Ostatně, ke gurmánům a žroutům chovám zvláštní sympatie, nyní mi již v podstatě zbývá jen začít se jim podobat i svou postavou, na čemž usilovně pracuji.
Navíc, i pan Stejskal má za to (soudě dle jeho reakce na můj přípis, viz. výše v diskuzi), že se s panem Pithartem shoduji ve smysluplnosti způsobu volby sádrového trpaslíka na Hrad.
25. 04. 2012 | 18:31

Fialenka napsal(a):

To mě potěšilo, že podle Petra Pitharta se na prezidentské místo hodí spíše žena. Někde jsem čela takové moudro, že funkce krále se smí přijmout jen když se o ni zakopne ... proto se nehlásím :-)
25. 04. 2012 | 18:51

mik napsal(a):

V 89 se podarilo tem u moci mistrne obratit kabaty naruby a aby se vlk nazral a koza zustala cela vysli vsric masove verejnosti a nechali na Hrad vysplhat Havla Vim ze jeho odpurci budou vzdycky ale tolik cizich osobnosti co se sjelo na jeho pohrbu jasne dokazuje kde je pravda Havel se dopustil zakladni chyby v tom ze vcas nesmetl Klause a pak kdyz kandidoval potreti kdy uz nemohl CR nic noveho dat Klaus pak je pro CR opravdu nestestim nemel byt zvolen vubec kdyz bylo kupceni z hlasy a pokud nebyla sila tenkrat dokazat necestnost voleb tak mel byt okamzite odvolan kdyz zacal vydirat celou EU a nechtel podepsat LS Samozrejme dnes je zodpovedny za to ze CR nepodepsala fiskalni dohodu jako 25 statu a stava se bezvyznamnou druhoradou zemi EU je zodpovedny za to jaky je financni stav v CR po revoluci mela byt jednoznacne menova reforma a dnes mela mit CR davno euro a prima volba ? libi se mi nazor ze staci naji 50000 recesistu a navrhnout Kajinka jasne nadsazka ale kez by se naslo 50000 obcanu a navrhlo nekoho kdo by mel realnou sanci byt zvolen jinak to bude asi jeste pekna fraska mozna i jeste horsi nez byla ta posledni protoze je opravdu pravdepodobne ze v 1 kole lide volit pujdou a pokud do druheho kola postoupi dva navrhnuti kandidati vladou tak lide uz o volby ztrati zajem Kdyz se dnes clovek podiva na predkladane kandidaty tak neni moc vyber koho volit Pri poslednich volbach by pravdepodobne v prime volbe vyhral Svejnar CR skutecne potrebuje nekoho kdo neni zatizeny ceskym hnojem Fiserovi spousta lidi fandilo ale nevedel snad jakou vyjimku chce v LS Klaus ? a nevedel snad o vizech do Kanady ? proc tyhle veci tutlal do posledni chvile Zena prezidentka nema v CR tradici a navic zadna zena co ucinkuje v politice neni duveryhodna osoba ale vzdycky to byla nejaka afera,,, Knize je uz oravdu prilis stary a kdo dal ? Okamura ? ten nema ani poradek v turistickem ruchu jsou dve asociace ktere se neshodnou a pokud nejaka cestovka necha lidi venku tak stejne pojistovna nezajisti lidem to co bych ocekavsl v takovem pripade,,v soucasne dobe je dulezitejsi nez volba prezidenta aby padla vlada a nastoupil nekdo kdo bude podporovat Brusel a ne Moskvu a na Hrade musi pak byt taky takovy
25. 04. 2012 | 19:02

Colt napsal(a):

Šašek z Jihlavy
a zůstal jsi jím - protže právě tuhle jeho průpovídku nejotrlejší komouši a kariéristé využili jako záchranné lano k udržení mocenských fleků.Poté překabátili a bordel tu máme dodnes.
Apropo: je přímo symbolické, že první dostal v tom bordelu Královskou nabídku melouna i jeho nechtěný spoluautor co "slyšel trávu růst".
25. 04. 2012 | 19:36

kormoran napsal(a):

Este do gruppy prisadit W.Komarka a Milouse Jakese.
25. 04. 2012 | 20:21

Ládik!!! napsal(a):

Dále od hradu dále, ať vás nestihne neštěstí nenadálé.
25. 04. 2012 | 20:24

Krumm napsal(a):

Kritikům Petra Pitharta bych doporučil přece jenom se podívat na záznam a pouvažovat o tom, co říkal.
25. 04. 2012 | 22:10

Maximus napsal(a):

TomášL napsal(a):
Dobrý den pane Stejskale,

nabídli jste -pro zajímavost- blog panu prezidentovi?

Pan Libor se spletl a panu presidentovi nabídl, blok, ten poděkoval a odvětil, že už propisku k němu už má!

P.S.
Dnes jedu na červeném Eagle Creek z Californie a docela to jde. Zřejmě zdolám další sedmitisícovku!
25. 04. 2012 | 22:19

Maximus napsal(a):

Ještě k tomu našemu Petru Pithartovi. Docela se podobá tomu pánovi z Kentucky, co je na bildboardech KFC, zřejmě je to brácha jako u Řebíčků, ti jsou oba tlustí a vypadají jak dřevorubci z Kanady a prý smrdí, alespoň to říkali lidé z tribuny Slavie. Pan z KFC sice občas slyší i trávu růst a staví dvojdomky, ale je to jinak slušný člověk. Má i dvě zásluhy, jednak je zapsán v Quinessově knize rekordů, že byl za posledních 20 let první a poslední český politik, co oznámil korupci (nyní spíše potkáte Yettiho v Himalájích než českého slušného politika), dále má zásluhu na jedné z mála (snad dvou)podařených privatizací v Česku, a to na převodu AZNP M.Boleslav pod kuratelu VW! Tehdy chtěl vehementně V.Klaus I. zvaný svatý, neomylný, překrásný, moudrý, tuto fabriku dát do kupónové privatizace. No nevyšlo to, bylo to v gesci páně Pitharta. Dnes ovšem prý smutní botanici a zelení ochránci přírody, místo fabriky VW by tam sice rostla lebeda a boševník, ale určitě by tam se našla i nějaká vzácná rostlina, brouk hovnivál hrdobec či dokonce zvířátko! Pardon, ještě mi do toho kecá moje poloněmecká freuinlein přítulkyně Gertruda, že má i třetí zásek v GK, on totiž pan Pithart byl jako poslední politik z Čech jednat s Castrem na Kubě, kdy se úspěšně zastal toho pána s obřízkou, původem z Ukrajiny Pilipa a Bubeníka, oba pánové chtěli jaksi zprivatizovat Kubu, ale nějak si nevšimli, že Fidel, ještě neumřel. Faktem je, že od té doby Fidela už nikdo živého neviděl max. vycpaného dvojníka, ale i s tím to jde pořád z kopce! Třeba mu nalil do kafe odvar z babského ucha alias šalvěje přeslenité! Takže, nechte pana Pitharta v klidu, je to náš člověk!
Pěkný pozdní večer!
25. 04. 2012 | 22:50

pgjed napsal(a):

Petr Pithart je jedním z nejschopnějších a nejpoctivějších politiků, které tato země kdy měla. A je pro nás všechny ohromná škoda, že mu není o 20 let méně a že končí.
26. 04. 2012 | 07:52

pgjed napsal(a):

To Maximus:

I slyšení růstu trávy a dvojdomek patří nepochybně ktomu, za co lze Petra Pitharta pochválit. Byl první, kjdo upozornil na vážný problém soužití se Slováky a možnost rozpadu státu i na možnost relativně jednoduchých řešení, která to mohla oddálit. A měl naprostou pravdu, což si tehdejší proódeesáčtí redaktoři médií dodnes nechtějí přiznat. Zřejmě by museli přiznat i to, kolik tato kampaň ODS stála a kteří privatizátoři, tada, který sponzor Lájós to za ni zaplatil!
26. 04. 2012 | 08:00

ksindll napsal(a):

Dobrá zpráva,emeritní senátor se konečně rozhodl odejít na smetiště české politiky.Jeho myšlenkový pochod řitního otvoru-dnes jste předsedou vlády a zítra nic, nula. Tak to je špatné.
Fakt to mě tehdy dojalo.
26. 04. 2012 | 08:16

Luba napsal(a):

Bratře Gabrieli,
Vy jste satirik! :)
26. 04. 2012 | 08:24

Vladimir napsal(a):

já myslím, že ústava nezajímá (a nezajímala) ani P. Pitharta.
Jak jinak si můžeme vysvětlit, že jedním z jeho prvních kroků v čele České vlády bylo zrušení Krajských národních výborů.
Pithart prostě v čele vlády nechtěl mít jakoukolic potenciální opozici, chtěl vládnout centrálně, jako malý diktátor ...
Jak si lze vysvětlit, že Pithart v čele Senátu (nebo jako náměstek) mlčel k pokrucování ústavy ? Vytváření stranických klubů v Parlamentu (a pomocí nich tzv. závazným hlasováním prosazování určitých stranických politik) je porušování definice poslaneckého mandátu - vykonává se osobně podle VLASTNÍHO SVĚDOMÍ !
Takže Pithart je jakýkoliv jiný český politik - přizpůsobuje si ústavu a etiku momentálním osobním , či stranickým potřebám.

Konečně Ústava ČR dosud nebyla předložena národu (občanům) k odsouhlasení - k referendu !
Ústava je dosud nějaký text, který vlastně platí (i když někdy neplatí) jen pro politiky ...
26. 04. 2012 | 09:41

Honza napsal(a):

Soudruh Pithart poplakává, ale divím se, že když je tak sklálopevně přesvědčen o tom, že je Ústava porušována, že z titulu své funkce něco neudělá. A nebo je to tak, že se vlastně nic neděje a soudruh Pithart jenom zbrojí před přímou volbou?
26. 04. 2012 | 11:29

Jip napsal(a):

škoda škoda škoda
časové důvody mi nedovolují jet do Prahy a zůčastnit se jako
divák takových interpelací s takovými zajímavými hosty!
i téma je celkem zajímavé
škoda!!!
26. 04. 2012 | 12:21

Jip napsal(a):

to ksindl:
nemáte s řití cosi společného vy, když můžete toto takto o tomto
člověku psát??
26. 04. 2012 | 12:25

Marie napsal(a):

Pan Pithart pro mne bude vždy princem, který osvobodil zatoulaného bubeníka Filipa ze spárů kubánského draka Verpanidese.
26. 04. 2012 | 14:32

Mr. Čech, 2012 napsal(a):

pane Stejskale, co takhle pozvat jednou sebe? Na úrovni jste už dávno, lepší to bude, nebo ne? :)
Vždyť My Vás většinou ani známe - neznáme. (V pohybu). (Do toho!)
26. 04. 2012 | 16:39

Viola napsal(a):

Zas to nefunguje, jak to, že to před rokem fungovalo, to je ten technický pokrok?
26. 04. 2012 | 17:52

prorok napsal(a):

Mam vztek. Muj pes, ktery si oblibil lezet vedle mne u PC, se pri cteni tohoto blogu z niceho nic vyzvracel na koberec! Je cistotny, nikdy to nedela. Tak nevim. Umi cist nebo snad proto, ze videl ty podobeneky?
26. 04. 2012 | 18:36

Jáchym napsal(a):

Dobrý večer, pane Stejskale,
tak jak to dopadlo? Co Pat&Mati ?

Jsou Interpelace natočené ?
Došlo na košťata?

A jak a odkud si to můžeme pustit?

(Nevylučuji možnost, že to skoro všichni ostatní vědí - já jen, že by bylo fajn to tu výrazně zopakovat.)
26. 04. 2012 | 21:56

skeptický napsal(a):

Chtělo by to nějaký lákavý titulek,jako třeba Frodo v Mekáči.
27. 04. 2012 | 11:44

Pepa Řepa napsal(a):

Jáchym
co se ptáte?
Pithart to snad předpověděl-jako vždy-jasně i přesně.

".....může to vést úplně ke všemu. K dobrému i ke zlému".

Takové moudro Vám nestačí? Indiánský stopař přiloží ucho k zemi a slyší i trávu růst.Obdivuhodné, v tom věku.
27. 04. 2012 | 13:54

Jáchym napsal(a):

Pepo Řepo,
když já si žádný názor nevychutnám, pokud ho nemám stereo.
27. 04. 2012 | 14:31

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní Violo,

řekl bych, že to tentokrát fungovalo. Viděl jsem to na vlastní oči a několik dalších též.

Hezký den i Vám, pane Jáchyme.

Pracuji na tom, záznam bude ke shlédnutí v dohledné době.

Libor Stejskal
27. 04. 2012 | 15:16

Viola napsal(a):

také přeji krásný dobrý den pane Stejskale

Já jsem na vlastní oči neviděla nic, ale nějaký malinkatý pokrok oproti minulému měsící to mělo, že se v tom tmavém okénku objevily prvky na ovládání, které ovšem nereagovaly. Minulý měsíc jsem viděla jen černý obdélníček bez ničeho. Jak krásné to bylo minulý rok v TV a ještě se dalo psát a příspěvek vidět na obrazovce. No nic, uvidíme, jak to bude pokračovat, možné je i to, že mám zastaralý počítač, anebo nějak zavirovaný.
27. 04. 2012 | 17:28

skeptický napsal(a):

Ještě nikdy nebylo,aby nějak nebylo,nebude-li pršet,nezmoknem,já neříkám tak ani tak,ale na moje slova dojde.
Ani jsem to neviděl,a už jsem obohacen.
27. 04. 2012 | 18:46

občasný napsal(a):

skeptický: :)))

Děkuji.
27. 04. 2012 | 19:28

Viola napsal(a):

Tak je mi lépe, interpelace jsou zde:
http://www.youtube.com/watch?v=NLjHqkw7XJY

Bylo to náhodou velmi poučné, dost dobrá debata. Ale narazila jsem pane
Stejskale na jeden rozpor. Vy i pan Sedláček jste řekli, že současně můžeme sledovat debatu na Aktuálně a vy jste dokonce napsal, že jste to viděl na vlastní oči, ale když přišel pan Petr Pithart, tak mu pan Sedláček říkal, že se klidně může vydýchat, že to stejně není pímý přesnos. Ale to přece je přímý přenos, i když ne zrovna v TV. Tak kdo komu lhal? Kdo koho šálil? No škoda, že na dvě poslední otázky nedošlo.
28. 04. 2012 | 14:14

Viola napsal(a):

To se mi tedy povedlo - přesnos :-)
28. 04. 2012 | 14:16

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní Violo,

též si myslím, že to byla zajímavá debata.

Interpelace lze on-line sledovat na Aktuálně.cz, nepřenáší je již ale v přímém přenosu ČT 2 (možná je v dohlednu začne vysílat ze záznamu v prestižnějším čase jiný kanál ČT). A to měl dle mého Tomáš Sedláček na mysli. Nazývat toto "lží" či "šálením", mi přijde... no, ale je to samozřejmě Váš úhel pohledu, neberu Vám ho.

Libor Stejskal
01. 05. 2012 | 12:30

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Navrátil Marek · Němec Václav · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy