Den osvobození? Den vítězství? Víte, jak se jmenuje dnešní svátek?

08. 05. 2012 | 08:56
Přečteno 8001 krát
Před sedmašedesáti lety touto dobou končila druhá světová válka na evropském kontinentě.

Prakticky celé Slovensko a podstatná část tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava už byly osvobozeny od nacistické okupace sovětskou armádou, v jejíž sestavě bojoval i 1. československý armádní sbor generála Ludvíka svobody.

Americká armáda na jihozápadě Čech před několika dny dorazila k předem dohodnuté demarkační linií.

Jednotky vlasovců dislokované u Berouna se na poslední chvíli pokusily zachránit si kůži tím, že své zbraně obrátily proti Němcům, po jejichž boku až dosud bojovaly.

V řadě míst včetně hlavního města Češi posíleni vidinou blížící se pomoci, začali okupanty vyhánět ze svých měst a obcí sami.

A tak zatímco většina Evropy se již radovala z osvobození a konce válečných útrap, na mnoha místech této země stále ještě umírali lidé.

Myslím, že stojí za to si tyto dny stále připomínat a vědět o nich co nejvíce. Máte-li zájem, vyzkoušejte si své znalosti o tom, co se tehdy dělo. Vybral jsem pár známých i méně známých událostí, třeba to někoho zaujme a možná se i něco nového dozví.

Pro spuštění znalostního kvízu klikněte na tento odkaz.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Asfalt napsal(a):

Stejskal:
Děkuji za odpověď.
Jsou dvě možnosti. Buď
1) zastavení "vojenských operací ve 23:01 hodin středoevropského času dne 8. května" znamená zastavení vojenských operací v čase UTC+2. Moskevský čas je UTC+3. Toto je asi Vaše varianta.
nebo
2) jiné zdroje, z nichž některé jsem uvedl, uvádí, že k zastavení operací mělo dojít v 00:01 hod. dne 9. května. Nemyslím, že mluví o Moskevském čase.

Ptal jsem se proto na důvod Vaší varianty, a to zejména proto, zda náhodou nedošlo k omylu v tom, že hodina 23:01 zmíněná v kapitulaci by nebyl čas UTC+2 (jak předpokládá bod 1), ale čas UTC+1 (běžný CET), což by při zohlednění letního času pro ČR znamenalo čas 00:01 hod. dne 9. května.
Samozřejmě bych uvítal i jiné zdůvodnění, které mě nenapadlo.

Problém mě jen zaujal, proč máme sporné datum vítězství. Pokud nevíte, nic se neděje, nemusíme vyřešit všechno.
Ano, myslím, že bychom měli brát za relevantní berlínskou kapitulaci.
09. 05. 2012 | 21:34

Reveil napsal(a):

L.S.

Ovšem já si rovněž nepředstavuji pod pojmem odbojář, že byste nutně musel na sebe vázat 20 000 po zuby ozbrojených východoněmeckých vojáků. Takový maximalista nejsem a jistě ani vy.
Já si spíš představoval ve vašem případě takový nenápadný, drobný, leč trvalý odpor - gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo.
09. 05. 2012 | 21:49

Lidl napsal(a):

Ja bych se tim osvobozovanim moc nechlubil.
Nemecka okupace byla nahrazena sovetskou okupaci.
Jak ve stredoveku. Vitez bere vse .
Pro nas z blata do louze !
09. 05. 2012 | 22:02

Gudka napsal(a):

Lidl

Sovětská okupace přišla za 23 let po skončení války, takže v tom bych nějakou kontinuitu neviděl. Z bláta do louže to taky tak úplně nebylo, nebo%ť nacistická okupace byla přece jen horší.
09. 05. 2012 | 22:16

stejskal napsal(a):

Pane Asfalte,

nemám problém s tím, co jste napsal. Já se v kvízu pokusil popsat oba akty, tak jak se podle mých znalostí udály.

Opravdu toho nevím víc, než jsem napsal. A popravdě řečeno nepovažuji ani za důležité resp. sporné, kdy si kdo konec války připomíná. Zajímá mne to čistě z historického pohledu, žádnou zvláštní váhu jednomu či druhému datu nepřisuzuji.

Myslím, že Vámi zmiňovaný středoevropský čas je stejný jako v Remeši či po celé Francii. Proto mi to vysvětlení, které jsem uvedl, znělo logicky. A dále jsem po tom nepátral. Pokud je pro Vás relevantní kapitulace podepsaná v Berlíně, nemám s tím problém.

Pane Reveile, omlouvám se, neumím francouzsky. Ale napadá mne klasické antické úsloví (snad Ovidius): Stokrát nic umořila vola.

Jsa znavem, prosím o pardon z další diskuse.

Hezký večer.

Libor Stejskal
09. 05. 2012 | 23:18

Al Jouda napsal(a):

To buldatra :
Jó, kdybychom měli takový kouzelný proutek, kterým bychom mávli a vojáci Wehrmachtu by zkameněli, tak bychom se v roce 1938 také ubránili!
09. 05. 2012 | 23:48

Al Jouda napsal(a):

Odůvodňovat datum ukončení války v Evropě (9.5.1945) zeměpisným časovým posunem je zhůvěřilost. Akty kapitulace se odehrály na území Německa a v tam platném reálném čase. Kdyby Němci kapitulovali u Moskvy, tak by se také nepřepočítával čas na Středoevropský. Proto je faktem, že Sovětská armáda už po bezpodmínečné kapitulaci Německé říše jen okupovala dohodnuté území tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava. Dalším faktem je, že se velení Pražského povstání dohodlo s velitelem Wehrmachtu na pokojném odchodu německých vojsk na západ. Praha tak nebyla osvobozena, ale pouze obsazena.
10. 05. 2012 | 00:00

Asfalt napsal(a):

Stejskal:
Ano, na první pohled to může vypadat bezproblémově, ale restriktivní výklad kapitulace by byl jednoznačný: mluví se o 23:01 hod. středoevropského času (bez přívlastků), což je UTC+1, nikoliv UTC+2, pokud se v roce 1945 nepočítaly časy nějak jinak než dnes (viz např. http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Casov%C3%A9_p%C3%A1smo ).
Pak bychom Den vítězství měli slavit 9. května, nikloliv 8. května, protože 23:01 hod. CET, tedy UTC+1, je v letním čase u nás skutečně 00:01 hod. následujícího dne (UTC+2). Přitom náš čas by měl být rozhodující - Silvestra také neslavíme podle např. amerických hodin.

Jinak také nepovažuji za důležité konkrétní datum, kdy se konec války připomíná. Pokud ale je změna data státního svátku pouze hloupý ideologický počin bez opodstatnění, pak je to skutečně trapné.

Al Jouda:
"....Akty kapitulace se odehrály na území Německa a v tam platném reálném čase...."
Reálný čas kapitulace nemá nic společného s tím, jaký čas je v kapitulaci uveden. V kapitulaci je uveden čas 23:01 CET (což je 00:01 hod. následujícího dne našeho času).
10. 05. 2012 | 00:42

aga napsal(a):

Al Jouda

A posledním faktem je, že tak to bylo dohodnuto v Jaltě, a pohnutky mocností k těmto dohodám jsou daleko zajímavější a důležitější než suchý výčet fakt. Přesto se stále jen přeme o detailech, a nediskutujeme příčiny.
10. 05. 2012 | 07:43

Jarle H. napsal(a):

Pan Gru a pan plukovník napsali pár řádek, které jsou lepší, než většina tzv. učebnic dějepisu, neboť obsahují pravdu bez příkras.
Takže toho vlastně moc ke slavení není...Spíš by se tyto dny hodilo využít jako připomínku, kam až může svět dojít, je-li dopřáno sluchu hlasatelům sobeckých zájmů, jako varování, že když nebudeme ostražití, nějací pitomci (Stejskal promine, slušněji už to nejde) zas přesvědčí davy, že za jejich mizérii, ať už skutečnou, nebo domnělou, někdo (muslim, rom, sousední země) může a že nejlepším řešením je válka (resp. humanitární či bezpečnostní akce).
10. 05. 2012 | 08:47

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Jarle H.

toto je myslím zatím nejlepší a nejvěcnější příspěvek v této debatě. Přesně proto jsem zde psal svůj text a sestavil ten kvíz (tedy abychom si tyto události připomínaly a nezapadly v zapomnění, na slavení to myslím po bezmála 70 letech už ani není). Díky.

Libor Stejskal
10. 05. 2012 | 10:02

český maloměšťák napsal(a):

honolulu a Ládík!!!
Pánové, vaše kydy o Wiki a urážky /honolulu/ mě nechávají chladným. Stejně jako například kvikot vepřů ve stáji.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2947357/?tool=pmcentrez

The Genetic Structure and History of Africans and African Americans
Sarah A. Tishkoff,1,2* Floyd A. Reed,1†‡ Françoise R. Friedlaender,3‡ Christopher Ehret,4 Alessia Ranciaro,1,2,5§ Alain Froment,6§ Jibril B. Hirbo,1,2 Agnes A. Awomoyi,1∥ Jean-Marie Bodo,7 Ogobara Doumbo,8 Muntaser Ibrahim,9 Abdalla T. Juma,9 Maritha J. Kotze,10 Godfrey Lema,11 Jason H. Moore,12 Holly Mortensen,1¶ Thomas B. Nyambo,11 Sabah A. Omar,13 Kweli Powell,1# Gideon S. Pretorius,14 Michael W. Smith,15 Mahamadou A. Thera,8 Charles Wambebe,16 James L. Weber,17 and Scott M. Williams18
1 Department of Biology, University of Maryland, College Park, MD 20742, USA.
2 Departments of Genetics and Biology, University of Pennsylvania, Philadelphia, PA 19104, USA.
3 Independent researcher, Sharon, CT 06069, USA.
4 Department of History, University of California, Los Angeles, CA 90095, USA.
5 Dipartimento di Biologia ed Evoluzione, Universitá di Ferrara, 44100 Ferrara, Italy.
6 UMR 208, IRD-MNHN, Musée de l'Homme, 75116 Paris, France.
7 Ministère de la Recherche Scientifique et de l'Innovation, BP 1457, Yaoundé, Cameroon.
8 Malaria Research and Training Center, University of Bamako, Bamako, Mali.
9 Department of Molecular Biology, Institute of Endemic Diseases, University of Khartoum, 15-13 Khartoum, Sudan.
10 Department of Pathology, Faculty of Health Sciences, University of Stellenbosch, Tygerberg 7505, South Africa.
11 Department of Biochemistry, Muhimbili University of Health and Allied Sciences, Dar es Salaam, Tanzania.
12 Departments of Genetics and Community and Family Medicine, Dartmouth Medical School, Lebanon, NH 03756, USA.
13 Kenya Medical Research Institute, Center for Biotechnology Research and Development, 54840-00200 Nairobi, Kenya.
14 Division of Human Genetics, Faculty of Health Sciences, University of Stellenbosch, Tygerberg 7505, South Africa.
15 Laboratory of Genomic Diversity, National Cancer Institute, Frederick, MD 21702, USA.
16 International Biomedical Research in Africa, Abuja, Nigeria.
17 Marshfield Clinic Research Foundation, Marshfield, WI 54449, USA.
18 Department of Molecular Physiology and Biophysics, Center for Human Genetics Research, Vanderbilt University, Nashville, TN 37232, USA.

"....Our results indicate distinct East African Bantu migration into southern Africa and are consistent with linguistic and archeological evidence of East African Bantu migration from an area west of Lake Victoria (28) and the incorporation of Khoekhoe ancestry into several of the Southeast Bantu populations ~1500 to 1000 years ago (31)...."

honolulu
Ano - o vás / netykejte mi - na rozdíl od vás jsem nebyl v KSČ/ je známo, že problémy řešíte útěkem.(sám jste to několikrát zmínil). Akorát tedy nevím, proč zde každého druhého vyzýváte k tomu , ať bojuje. A taky mi není jasné, proč jste na to hrdý.
To je velmi paradoxní.
neb nejlépe budete bojovat za práva bělochů v SA - právě tam...v SA. Nikolivěk ze svého sofa kdesi v karavanu na předměstí Seattlu.
10. 05. 2012 | 11:42

JC napsal(a):

Jarle H,
Válka je vždy o tom že "za to může někdo jiný" a ani nemusíte nikoho moc přesvědčovat, stačí rozeslat povolávací rozkazy.
Pan Gru napsal něco o veliké vině Poláků na rozpoutání války. Hmm to jsem dosud netušil.
Stejně tak dobře by se dalo napsat, na druhou svět. válku bylo zaděláno okamžitě po té první vítěznými mocnostmi, zejména očesáním německých území, vytvořením východního Pruska, situací v Pořůří kde se Francouz choval jako dobytek. Tím vším si pánové Hitlera vychovali a pomohli mu k moci. V neposlední řadě nikdo jaksi nevzpomněl Mnichov a bezpříkladnou zbabělost Frantíků a Anglánů tamtéž.
Svádět vinu na Poláky. kteří samozřejmě nebyli svatí/viz zábor Těšínska/ není dle mého na místě.
10. 05. 2012 | 12:10

Almo G™ napsal(a):

1. Po delší době diskutovanější a čtenější blog cenzora Aktuálně.cz. K nynějšku cca 3800 přečtení (z toho samozřejmě velká část reloady).

2. Je třeba ocenit, že po delší době šíření demagogie (toto je doslova Vysoká škola demagogie) a propagandy tentokrát nebylo dosaženo parazitováním na cizích - čtenějších blozích. To je velký pokrok nebo velká výjimka.

3. Ad Stejskal napsal:
"Takže to raději zase ukončíme. Vy sem zajdete občas upozornit na svůj server, který má už šest set čtenářů, a já se s Vámi nebudu pokoušet polemizovat."

Je třeba konstatovat, že cenzor Aktuálně si dal vlka opět jako malinu k snídani. Má na něj páky a dává to už otevřeně najevo. Tohle bylo docela jasné varování, kdo je tady pánem. Vlk nepochybně pochopil.

Zároveň mě překvapila ta výsměšnost - nějakých 600 čtenářů denně je proti návštěvnosti Aktuálně samozřejmě ničím, když ale srovnáme kolos typu Aktuálně se soukromým blogem... Ona ale ani čtenost cenzorova blogu mohutně inzerovaného na titulní stránce Aktuálně s výsledným průměrem cca 1500 čtenářů denně (včetně mnohých reloadů) není nijak omračující. V poměru cena/výkon je to naprostá mizérie. :-)

4. Překvapuje mě také tatova opakovaná ochota nechat se ponižovat. Opakovaně se vrhat do diskuse s někým, kdo jen s velkými potížemi skrývá svůj nedostatek respektu, své elitářství a pocit nadřazenosti... Tady snad ta přezíravost už nemohla být zjevnější...

5. Pan Kopfrkingl v diskusi opět projevil svou nenávist vůči emocím. Emoce jsou pro elitáře a vyvoleného znakem slabosti. Sám se však vlastních emocí a manipulace s emocemi nijak nezříká a s chutí jí využívá - např. při výběrovém uvádění faktů, které jsou zcela podřízeny ideologii šířenou Aktuálně.cz - viz "objektivní fakta", která jsou výběrově šířena pod záminkou "testu" apod. V této formě se také lépe ztratí to, co má zůstat nevyslovováno a zapomenuto.

6. Zajímavé bylo, že použil v diskusi jinak trapný a diskutéry prohlédnutý trik s "mailem" v poště jako rovnoprávného argumentu. Tady ještě nevím, zda šlo o projev argumentačního zoufalství nebo o záměr. Třeba to někdo dokáže odhadnout lépe.
10. 05. 2012 | 12:12

Joseph von und zu Rambo napsal(a):

Válka je sviňa.

http://www.pametnaroda.cz/story/beer-alexandr-1917-1010
11. 05. 2012 | 10:39

ALT napsal(a):

To ctěný cenzor,
(p. Stejskal a autor textu dtto)

prošel jsem si reakce na otázku bránit
a mám na Vás prosbu dajte sem dotazník
s touto jedinou otázkou jako nový blog
Hezký den
11. 05. 2012 | 12:20

Břetislav I napsal(a):

To realista:
Děkuji pěkně a se mnou asi další miliony lidí za takové osvobození naší vlasti od velkého Stalina.
Díky tomu jsme byli tam a co jsme i nyní (taklhle by to tady nevypadalo,kdyby nás neosvobodil Rus), ale je to bohužel výsledek Velké trojky na konferenci v Jaltě. Stalinovi tam věřil již nemocný Roosvelt a Churchil ač mu nevěřil,tak byl přehlasován.
Historie se nedá vrátit.
12. 05. 2012 | 13:47

Totušek napsal(a):

Břetislave:
Zapoměl jsi ještě na jednu důležitou věc a to, že amerikáni byli již 4.5.1945 v Plzni a generál Patton chtěl jet až do Prahy,ale Eisenhover mu to samozřejmě zakázal (a pohádali se spolu kvůli tomu). Samozřejmě překážkou byla ujednání z Jalty.
Ovšem jinak nemuselo být žádné povstání v Praze a nemusela být osvobozena naše vlast sovětskou armádou. A politický vývoj by šel ouplně jiným směrem.
Ale správně - historie se nedá vrátit.
12. 05. 2012 | 14:17

kočka šklíba napsal(a):

Břetislav I napsal(a):

To realista:
Děkuji pěkně a se mnou asi další miliony lidí za takové osvobození naší vlasti od velkého Stalina.

Chtěl byste tedy Břetislave být neosvobozen od nacistů? Nebo jak rozumět vašemu vstupu?
Jinak já opravdu děkuji.

Totušku: "Ovšem jinak nemuselo být žádné povstání v Praze a nemusela být osvobozena naše vlast sovětskou armádou. A politický vývoj by šel ouplně jiným směrem." jen se rozpovídejte znalče, jakým a kam? A hlavně čí politický vývoj ;)?.
13. 05. 2012 | 04:06

Břetislav napsal(a):

kočko šklíbo:
nevidíte, co tím básník (znalec nejsem) chtěl říci.
Tak jak jsem předeslal -historie se nedá vrátit.
Přeci jsem neřekl, že bych nechtěl být osvobozen od nacistů-nevkládejte mi do úst to, co si zřejmě myslíte vy. Jasně za to mohla špatná dohoda VELKÉ TROJKY v Jaltě. Kdyby tomu tak nebylo, tak by Stalin nás tady neosvobodil 9.5.45, ale byl by to třeba ten Patton nebo Eisenhower nebo nějaký jiný velitel americké armády, který již byl v době , kdy tady 5.5. vypukla revoluce, tak byl v Plzni.
Tolik snad na vysvětlenou pro Vás a jinak nic ve zlým.
14. 05. 2012 | 10:38

Guverner napsal(a):

Hitler to bylo velké zlo. Nicméně co chtěl Hitler? : spojit evropu zavést stejnou menu zavést stejný jazyk zavést stejne zákony v celé evropě zrušit hranice. Stalo to moc zivotu a utrpení a malém se to povedlo. A nyní by už nehrozily války spory a byly by jsme jednotní. Generace která (bohužel) trpěla by již vymrela nebo nebyla na vše by se zapomělo učilo by se jak se vše povedlo a jak nás Hitler sjednotil a již by se nikdy nevalcilo protože by nebylo s kým. Jen by jsme tady všichni mluvili německy asi by nebyla korupce a nebyla krize. Je fajn že to dopadlo jak to dopadlo ale když to shrnu nic se nevyřešilo. Nic se nevyřešilo pro budoucí generace protože bohužel se v evropě válci dál spory nejsou vyřešeny korupce je kam se podíváš a lidé umírají. A bohužel nás čeká ještě jedna velká válka minimálně v evrope. Lidé budou umírat a to není dobré. Evropská unie chce totéž stejnou menu stejný jazyk v celé evropě v Bruselu si diktujou zákony pro celou evropu dávají sankce atd. Unie na to jde jen mírovou silou. Bylo by to fajn ale kdyby už nikdy nebyly války a byl jen mir. Ale nakonec válcit se stejně bude a válci se i teď. Tudíž vše bylo v uvozovkách zbytečně a čeká nas to jednou znovu až do toho konečného vítězství. Př v malém : Predstavte si že naše republika by byla a ona kdysi dávno dávno byla rozdělena na malá území a mezi územím probíhaly malé spory takové malé války. Nyní jsme Česká republika na vše se dávno zapomelo nežijí ani pamětníci pamětníků a žijeme u nás v míru stejná mena jazyk zákoy.Totéž v malém by mohla být evropa po Hitlerovi. Byl to smejd ale to byl téměř každý vojevůdce. Rozdíl je ten že Hitler by nás na věky dokázal sjednotit a tím najisto zažehnat následující války a utrpení s tím spojené. Jenže v budoucnu se bude opět válcit jen už tady promluví atomová zbraň a to je s prominutím průser.
19. 09. 2012 | 14:57

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Němec Václav O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy