Strakoš: Žádná srozumitelná státní koncepce pro podporu vědy není vidět

24. 04. 2013 | 13:37
Přečteno 4272 krát
Pozvánka na dubnové Interpelace. Téma: Věda hledá budoucnost

Kam směřuje česká věda? Co by pro ni měl (a co neměl) dělat stát? A jací jsou samotní čeští vědci?

Čas do začátku našeho pravidelného diskusního setkání – Interpelací - se již dá počítat na pouhé hodiny, a tak mi dovolte, abych po profesoru Václavu Hořejším představil i jejich druhého hosta.

Je jím profesor matematiky Zdeněk Strakoš, známý nejen v úzce odborných kruzích, ale i širší vědecké veřejnosti díky svým kritickým pohledům na současnu českou vědu. Pozornost vzbudily zejména jeho úvahy, které vyšly v článku pod titulkem Proč se čeští vědci nenatahují po výzkumných grantech EU? (v médiu, kde jej uveřejnili, tyto úvahy nazvali Strakošovým manifestem, ale pan profesor se tomuto označení dost brání. Ani se mu nedivím).

Na text polemicky reagovali další vědci, mimo jiné i druhý host Interpelací - Václav Hořejší (Co s českou vědou? Hledejme nové molekuly, nikoliv rychlé peníze)

S nimi si tedy bude zítra, ve čtvrtek 25. dubna od 17 hodin povídat ve foyer Nové scény Národního divadla ekonom a moderátor Interpelací - Tomáš Sedláček. Tuto trojici ještě doplní publicista Marek Janáč, vedoucí redaktor rozhlasového vědeckého týdeníku Meteor. A vy u toho můžete být také, jste srdečně zváni.

Téma: Věda hledá budoucnost
***

Zdeněk Strakoš

Profesor katedry numerické matematiky MFF UK a člen Vědecké rady Univerzity Karlovy

Vystudoval obor Matematické inženyrství na Fakultě jaderné a fyzikalně inženyrské ČVUT, pak byl zaměstnán v tehdejším Středisku výpočetní techniky,současném Ústavu informatiky AV ČR

Vědecky a pedagogicky působil na několika vysokých školách v České republice a celkem čtyři roky na dvou univerzitách v USA

Odborně se zabývá hlavně analýzou výpočetních metod.
***

Jak vnímáte postavení vědy v české společnosti? Odpovídá výsledkům, které vykazuje, či renomé, které má v zahraničí?

Uznání společností si zaslouží dobrá práce v každém povolání. Uznání a tedy i postavení vědy není v tomto smyslu u nás nijak špatné. Některá velmi zodpovědná povolání jsou na tom mnohem hůře. Je však také možné si všimnout, že uznání ve světové vědecké komunitě sebou nese povinnosti, které vytvářejí dobré jméno naší země (jsou-li konány dobře) a jsou přitom doma téměř neviditelné (na rozdíl třeba od sportu).

Má stát odpovídající koncepci podpory vědy? A pokud ne, jak by se měla změnit?

Žádná srozumitelná koncepce není vidět.

Jak z Vašeho pohledu fungují tuzemské grantové agentury financované z veřejných peněz?

Účelové financování vědy prostřednictvím GAČR se zdá být z mnoha důvodů ve vážných problémech. Odborné posuzování projektů panely však probíhá podle mého názoru standardně.

Proč čeští vědci nedosahují třeba na granty Evropské výzkumné rady?

I naši nejlepší vědci jsou objektivně znevýhodněni neexistencí srovnatelného prostředí. Přesto máme obory, skupiny a jednotlivce dosahující úrovně odpovídající pokročilým i startovním ERC grantům. Mnohé se dalo pro naši větší úspěšnost udělat před několika lety a neudělalo se. Považuji to za projev stavu celého systému.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Igel napsal(a):

Pane Stejskale, ona žádná koncepce ani nemůže být. Výzkum je prostě o tom, že hledáte nové cesty a nevíte jestli najdete. Na jednoho Kolumba, který objevil Ameriku a ani nevěděl co objevil, připadlo tisíce mořeplavců kteří jen zjistili že uprostřed oceánu nic není. I to je cenný výstup vědy, mapy jsou nakresleny, jenom se z toho nenajíte.
Samozřejmě nelze říci že hledat nové cesty nemá smysl. Ale drtivá většina z těch projektů končí tak jak ukazuje film Císařův pekař- Halalalama patlama i patlama i patlama. A u čecháčků čekat jak to dopadne- kamarádíčci dostanou granty a dotace, výsledek bádání?????.
A pak je praktický, aplikovaný výzkum, vývoj, který mají firmy které vyrábějí, mají zpětnou vazbu od zákazníků a hledají cesty jak vyrábět lépe, kvalitněji, rychleji. To se dnes děje v Asii a Rusku, my už nevyrábíme
24. 04. 2013 | 13:55

Viola napsal(a):

Mě by zajímalo pane Stejskale, proč pořád opakujete stejnou chybu v pozvánce na
25. 4. čtvrtek, když dnes je 24.4.?
24. 04. 2013 | 14:23

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Igeli,

možná, já tomu nerozumím (a tak se k tomu raději moc nevyjadřuji). Jen si říkám, že dnešní výzkum bude asi hodně drahá záležitost. A soukromý byznys bude mít spíše zájem na podpoře toho aplikovaného. Takže někdo by měl podporovat ten základní. Též si myslím, že by bylo dobré vytipovávat a podporovat talenty (podobně jak se to děje třeba ve sportu či interpretečním umění). Ale jak říkám, jsem naprostý laik. Proto mne bude především hodně zajímat, co říkají ti, kdo k těmto věcem mají blíže.

Libor Stejskal
24. 04. 2013 | 14:24

stejskal napsal(a):

No, možná proto, že Interpelace jsou zítra, paní Violo, tedy 25.

Hezký den.

Libor Stejskal
24. 04. 2013 | 14:25

Viola napsal(a):

Já jsem z toho paf, už včera vás pane Stejskale opravovali jiní, zítra je čtvrtek ale 24.4. 2013. Nebo ne?
24. 04. 2013 | 14:45

Viola napsal(a):

Sakryš, to není možné, že by nás bylo více, co jsme si otočili kalendář z opačné strany?
24. 04. 2013 | 14:49

Viola napsal(a):

Pane Stejskale příjměte mou omluvu.
24. 04. 2013 | 14:51

Igel napsal(a):

Pane Stejskale, co to jsou ty talenty ve vědě. Umím si představit že u kluka co bruslí na rybníku poznáme že z něj bude hokejista, umím si představit nadšení když někdo v 10 letech umí zahrátdesítky skladeb Mozarta a skládá drobné skladby. Ale ve vědě.? Možná student který měl zajímavou myšlenku v diplomce, nebo jako Pomvěd pokud to ještě existuje. Ale základní výzkum je opravdu o tom, že plujete na neznámé moře, přínosem je i to že zmapujete cestu kde žádné ostrovy nejsou, ale je tam i hodně štěstí a náhody když tu novou zemi objevíte, někdy má nápad i nevzdělaný vesnický chasník, a mnohem lepší než týmy vědců
24. 04. 2013 | 15:00

Igel napsal(a):

Abych byl srozumitelný. Ono jde vlastně jen o to kdo urve ty granty, a o tom se bude rozhodovat v zákulisí a podle známostí. dělat z toho veřejnou debatu o směřování vědy je fraška, tlachání o ničem a hraní si na nějakou demokratickou a svobodnou diskusi
24. 04. 2013 | 15:12

E.A. napsal(a):

Igel -
Kolumbus navrhl objevnou cestu puvodne Portugalcum, ale ti to zamitli. Jeho navrh (cosi jako grantovy projekt) mu nakonec financovali Spanele. Dalo by se tedy rict, ze Spanelsko melo lepsi koncepci financovat zamorske plavby nez Portugalsko, nebo aspon ze jejich koncepce vedla k objeveni Ameriky. Podobne je to s koncepci, jak financovat vedu. Muze byt dobra (schopna financovat slibne projekty), nebo spatna, nebo proste zadna (financujici uplne nahodne).
24. 04. 2013 | 15:14

stejskal napsal(a):

V pohodě, paní Violo, mně se to stává každou chvíli. l.s.
24. 04. 2013 | 15:20

Igel napsal(a):

E.A. Blábolíte, už tady bylo napsáno- byly tisíce zámořskýchj objevitelských plaveb, které nic nenašly a tudíž upadly v zapomnění. Potom se Columbus trefil, aníž tušil co vlastně objevil. Mimochodem dnes by vám školáček s trochu přesnými hodinkami vysvětlil, že je o polokouli jinde než v Indii.
24. 04. 2013 | 15:46

albert napsal(a):

Igel - nemate pravdu. Ono to stesti ve vede na vola moc casto neseda. To stesti maji vedci, kteri zkousi spoustu ruznych pristupu a pohybuji se na hranici poznani. Stoji to hodne prace a usili a tyto lidi je potreba systematicky podporovat.
24. 04. 2013 | 17:33

Našeptávač napsal(a):

Komu jak pomáhat? Gauneři, nevzdělanci, pravicoví dogmatici s nulovou morálkou a ctí, blízcí lidé trestně stíhaných osob, nemají ve vládě co dělat.
24. 04. 2013 | 17:49

santawizard napsal(a):

Vědecký atheismus se zneužívá za účelem expanze militaristické války mezi legálníma a ilegálníma drogama křížem krážem mezi muslimama a křesťanama.I když bible není proti marijuáně ,ale je proti homosexualitě, páni profesoři na Karlově univerzitě si to vykládají úplně naopak.Proto se konopná subkultůra ve strachu před policii a máfii musí přizpůsobovat hospodské kultůře ,kde v každé hospodě je jenom samá kurva a samý žoldnéř,ale žádný tabákový mági či hospodský kaplan nesmí existovat.
I když prevence a represe snižuje poptávku a nabídku na černém trhu stejně zkrachovalo jenom to tržní hospodářství okolo alkoholu a tabáku.Tabákové novinářství a hospodská politika je totálně na úpadku.Např celý islám je v ohni.Muslim zabíjí muslima pod vlivem zdraví škodlivých cigaret.Podobně to bylo na Balkáně a napětí pod vlivem tabákového novinářství existuje v celé východní Evropě.
Severní Korea si teďka úplně otvírá hubu pod vlivem cigaret a alkoholu.Podobně Čína je samá cigareta a alkohol v komunistické diktatůře.
24. 04. 2013 | 18:15

Petr Slapak napsal(a):

Byl bych rad, kdyby me pan profesor "vypocital", jak je mozne ze takove kapacity z Karlovy Univerzity maji nad sebou cleny parlamentu kteri rozhoduji o jejich praci (a financich) a kteri nemaji ani vysokou skolu?! Dekuji!
24. 04. 2013 | 18:32

Dany napsal(a):

Alberte, ono je to trochu jinak s tou vědou. V základním výzkumu jde o to, že máte max. intuici že by to nějak mohlo fungovat, ale v praxi je to opravdu nevyzpytatelné a náhodná loterie. Myslet si že vynaleznu lék na Aids tím že budu mít neotřelé nápady na hraně je směšné. Prostě můžete jen látku po látce zkoumat na co by to mohlo reagovat, můžete sledovat již známé informace, a trefit se může uplný trouba a náhodou. Ovšem pokud má ten grant a čas na to aby mohl roky zkoušet a měl z čeho platit složenky.
A hlavně, už to tu někdo psal. diskuse o vědě na laickém blogu je hodně k ničemu. Jde o to kdo dostane grant a kdo ne
24. 04. 2013 | 18:34

aby to oblbování nešlo doztracena napsal(a):

Jo, a Zeman se nakonec s tím sudeťákem dohodl; je dobře, že je všechny nepopravili.
24. 04. 2013 | 19:02

Jemnický napsal(a):

Zdeněk Strakoš
"Odborné posuzování projektů panely však probíhá podle mého názoru standardně."

Standardem je co?
V systému, který je chronicky podfinancován, je jen jedno pravidlo - přežít. Prvním krokem při posuzování grantů je jejich odstřelení pro formální nedostatky. Čím více, tím lépe. U komplexnějších projektů, které připravovali erudovaní odborníci, stačí pár blábolů nekompetentního oponenta nebo zaujatost zpravodaje a můžete se jít pást. Prakticky neexistuje možnost odvolání. Přitom GAČR a další agentury distribuují veřejné finanční zdroje.
Cokoliv do grantu napíšete, může být použito pro jeho vyloučení nebo snížení hodnocení, pokud je zájem. A ten je.
Způsob grantových soutěží je jen mrháním pracovního času vědců. Pokud musíte napsat průměrně kolem 8 grantů, aby alespoň jeden vyšel, tak je celý systém neefektivní.
Stejně tak je neefektivní RIVový kafemlejnek.
Esencí tuposti a absence koncepce zřejmě bude nový zákon o VŠ.
Hruda pravil řka: "Je to politické rozhodnutí, my máme ve sněmovně většinu a my ho prosadíme".
Tak co chcete s nějakou koncepcí, když MŠMT řídí vědu.
Výsledky jsou patrné již dlouho.
24. 04. 2013 | 20:15

jogín napsal(a):

Ve vědě nápad samozřejmě hraje, jenže se trefí tak každý pátý a zelenáč většinou nemá odhad, co je významné a co je řešitelné. Je dokonce i možné naplánovat směr, který nese ovoce 5-20 let. Co ovšem nejde je plánovat celostátní strategii. Jak už psal Igel, věda je poznávání neznámého a jak chcete to neznámé plánovat v širokém záběru. Nemluvě o bleskovém růstu nových informací, které se předvídat nedají ani na dva roky dopředu. Podstatné je opravdu kvalitní práce grantových agentur a tady máme slušnou díru- posuny i ve prospěch institucí existují a příštipky jsou ceněny víc než strategické cílení.
24. 04. 2013 | 21:07

Jaroslav Řepil napsal(a):

Celá tahle diskuse je nesmysl. Máme to tady zcela otočené o 180 stupňů a děláme tady vědu pro vědu. Všude ve světě je to zcela opačně - vědce si najímají soukromé společnosti na konkrétní projekty, stát to jen garantuje a to třeba i nějakou finanční injekcí, ale vždy se jedná o konkrétní projekty. Né jako u nás, kde stát sponzoruje soukromé firmy resp. jejich výzkum. A to nemám ze svý hlavy - spousta uvědomělých vědců se doslova stydí za tenhle socialistickej systém, co tu máme.
25. 04. 2013 | 11:29

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy