A musí mít cyklista zvonek…?

10. 07. 2013 | 17:01
Přečteno 5736 krát
Doby, kdy cyklistu brázdícího pražské ulice, se někteří řidiči snažili natlačit na obrubník či aspoň skropit vodou z ostřikovačů, jsou už naštěstí pryč, shodli se tři lidé, pro něž je kolo něco jako životní styl. Přibývá ohleduplných řidičů, na ohleduplnost by ale neměli zapomínat ani cyklisté, kteří se pouštějí mezi chodce.

Původně jsme se spíše obávali, že červnové Interpelace (poslední v této divadelní sezóně) se ponesu v duchu monotónních stížností cyklistů na řidiče, řidičů na cyklisty a chodců na všechny. Nakonec se ukázalo, že přinejmenším z pohledu vyznavačů cyklodopravy je situace alespoň v hlavním městě v tomto ohledu vlastně docela v pohodě. A to je příjemné zjištění, dobrých zpráv není nikdy dost.

Omlouvám za zpoždění, s nímž zde zveřejňuji záznam z našeho červnového setkání. Nejprve nebyl k dispozici on, pak zase já (pomalé připojení, které používám při dovolené na chatě, mi jej v minulém týdnu neumožnilo zveřejnit).

Takže kdo si chce poslechnout/zhlédnout naše spíše volnější předprázdninové a pod otevřeným nebem konané debatování, tradičně moderované Tomášem Sedláčkem, má možnost. Pokud vydržíte až dokonce, dočkáte se překvapení. Těmi překvapenými byli Tomáš i já, kteří jsme dopředu o ničem nevěděli (jen pro upřesnění: člověk s mikrofonem je scénarista David Smoljak a další informace naleznete zde)

Kolega Ludvík Hradilek pořídil opět řadu zajímavých momentek, najdete je (včetně Ludvíkových občas poněkud sarkastických popisků) zde.Hezké léto všem.

P.S. Ta otázka z titulku zazněla od diváků hned dvakrát. Nikdo z přítomných cyklistů nevěděl.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Baba Jaga napsal(a):

Nu, doufám, že cyklisté alespoň sdělili, jak na sebe upozorňují chodce - podívám se.
Povinný zvonek asi skutečně není a na některá super-kolečka by se pro jiné důležitosti ani nevešel.
10. 07. 2013 | 17:25

Josef Šíma napsal(a):

Já vždycky zařvu: Pozóóór, jedu!!!!!
10. 07. 2013 | 17:57

Anastazie Králová napsal(a):

Ad pan Stejskal

Tak proto jste ukončil diskusi s panem de Mailly v blogu pod Urbanem-mohl jste nám sdělit,že odcházíte pod svůj blog-vždyť to je dokonce pravda!
10. 07. 2013 | 18:06

Hobojistka napsal(a):

Je možno pozorovat cosi jako nové politické přesvědčení - bicyklismus. Poprvé jsem se s tím setkala před 20 lety v Erlangen, kde mne na poslední chvíli strhli mí tamní přátelé stranou, takže mě nesrazil po chodníku jedoucí cyklista - jedna drobná řada dlaždiček vymezovala sektor na chodníku, který patřil cyklistům, což jsem jako cizinka neznala a to označení téměř nebylo ani vidět. Ale cyklista jel dle postavení, které v onom malém městě měl: starosta byl vášnivý cyklista a městská policie měla instrukci, že v případě kolize cyklisty ať už s chodcem nebo s motoristou není cyklista nikdy vinen. Pak v Rakousku schválili jakousi novelu, která určovala, že svalová práce cyklsity je společensky hodnotnější než práce, kterou motorista vynaloží na získání pohonné hmoty.
U nás zatím vidím jízdu neosvětlených cyklistů za úplné tmy, jízdu z kopce v protisměru, velmi rychlou jízdu přes přechody pro chodce (nikoliv přes přejezdy pro cyklisty.
Myslím, že politický cyklismus usiluje o záskání asymetrického zvýhodnění, o jakousi dopravní pozitivní diskriminaci.
10. 07. 2013 | 18:07

Hobojistka napsal(a):

A hlavní poznávací znamení politického cyklismu bych málem zapomněla: jízdu na červenou a vůbec nezávaznost dopravních předpisů pro cyklisty.
10. 07. 2013 | 18:10

KvL napsal(a):

Pane Stejskale,
Už jsem vám to myslím v jednom e-mailu psal, ale necete udělat občas interpelace i v Brně, nebo dalších velkých městech naší země?
Ze tří nejdůležitějších moravských měst - Brna, Olomouce, Ostravy (ano vím, že je na hranicích se Slezskem) trvá cesta do Prahy více, než tři hodiny, v nejhorším případě více, než šest hodin, přičemž z Ostravy se do Brna dá dojet (i se zajížďkou 71km) za dvě a čtvrt hodiny, po rekonstrukci tratě Brno-Přerov tato doba ještě výrazně poklesne.
Není na čase dát i lidem na Moravě možnost se účastnit tohoto projektu, aniž by museli absolvovat celodenní výlet po republice?

Přeji pěkně strávené léto.
10. 07. 2013 | 18:13

Martin napsal(a):

To je přece jasné jako facka, cyklista zvonek mít musí jestliže chce aby mu někdo uhnul z cesty. Chudákům co jezdí po městě bez zvonku a myslí si že je někdo zvědavý na jejich hulákání, se zásadně neuhýbá.
10. 07. 2013 | 18:19

Ládik!!! napsal(a):

Jednou při šusu z Pradědu k Ovčárně měla baba na dlouhém vodítku psa, samozřejmě přes cestu. Nepomohl zvonek ani pokřik, protišlapací brzdu jsem vůbec nezkoušel (v té době měl jednotažné ráfkové jen favorit a ten byl na hory křehký). Někdy jsou lepší dobré brzdy, než zvonek.
10. 07. 2013 | 18:19

SuP napsal(a):

CXyklista přijíždějící zezadu vždycky riskuje, že bude nakopnut, nebo shozen z kola, pokud chodce vyleká. Je zajímavé, že přestože se cyklisté rekrutují převážně z chodců, neumějí si dát do souvislostí svou rychlost a rychlost reakce chodce, který o nich neví. Takže pokud se neumí dostatečně VČAS ohlásit, riskuje. Jednou mu to určitě provedu. Jinak mi nevaděj, pokud si nezačnou myslet, že cesty pro chodce jsou cyklistické stezky a chodci na nich jsou obtížným hmyzem. Naopak - když jede zepředu a já mu viditelně uhnu a on za to PODĚKUJE, je potěšení na mé straně. K tomu všemu uznávám, že naopak chodci se na stezkách pro cyklisty chovají, jako kdyby byly jejich a to je taky špoatně.
10. 07. 2013 | 18:45

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane KvL,

Interpelace jsou především projektem ředitele Nové scény ND Štěpána Kubišty (Tomáš Sedláček a já jsme do toho byli přizváni jím a skrze mne se zapojilo pak i Aktuálně.cz). Nová scéna má samozřejmě eminentní zájem, aby se konaly na její půdě, poskytuje též veškeré zázemí.

Jednou jsem je udělal na dni otevřených dveří MU v Brně, kde měl shodou okolností Tomáš Sedláček též nějaké zařizování. On-line přenos, který tam kdosi zajišťoval, vypadl po deseti minutách a už jej nenahodili. Záznam je zde http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/libor-stejskal.php?itemid=14799 .

Co tím chci říct: není v možnostech mých a ani nikoho z těch, kdo se na jejich tvorbě podílejí, abychom s nimi jezdili po republice, zajišťovali technické zázemí atd. I když bych to dělal rád, na tohle prostě při své práci nestačím. Už jsem si to i otestoval.

Libor Stejskal
10. 07. 2013 | 18:52

Dalimír napsal(a):

Ládiku v době když jste jel trasu z Pradědu na Ovčárnu odteklo určitě již hodně vody ,to ještě nebyly ciklistické přilby ! To jste se asi zamotal do vodítka, porazil bábu a ještě jste se stačil bacit do hlavy ,jinak to nevidím ! Čest práci sportovče !
10. 07. 2013 | 18:52

Kobra Plaz napsal(a):

Já bych lidem zakázal všechno. Doma sedět! A do kolbenky kanálama!
10. 07. 2013 | 19:14

Baba Jaga napsal(a):

Povinná výbava kola: vyhl. 341/2002 Sb., příloha č. 13
- je tam toho mnoho, zvonek nikoliv (pokud jsem nepřehlédla)
Ve městě to s kolaři jde, nejhorší je podle mne, vyřítí-li se "tichý" cyklista na lesní cestě (jedno, z kterého směru).
A na cyklostezkách prý chodec nemá co pohledávat - to jsem nehledala.
10. 07. 2013 | 19:17

Drza zrzka napsal(a):

Cyklista se sluchátky na uších... ani nevěděl, že za ním houká sanitka.

P.S. Zvonek neměl.
10. 07. 2013 | 19:22

Ládik!!! napsal(a):

Dalimíre,
měl jsem čepici a rukavice, na řídítkách námrazu. Slyšel jsem nějaký řev (asi ta baba) - já to ustál a dojel na Hvězdu bez šlapání (pod Barborkou to má přes 80km/h, ale nesmí tam nikdo být). Jen 2 slabá přibrždění, abych neskončil v Bílé Opavě (znám to tam desítky let).... Dnes na Meridě to nejezdím, je to nuda, mám jiné sjezdy.
A zvonek nemám. Stačí hvízdání vzorku.
10. 07. 2013 | 19:25

xx napsal(a):

Tak mne napadá, jak tam mluvili o tom, že lidem se jezdit nechce kvůli sprchám. Raději bych tom moc na veřejnosti nevytahoval.

Co když se toho chytne nějakej politik, vyhodnotí to jako přání lidu a v rámci své politiky vylepšování života lidu obecného navrhne povinnost zaměstnavatelů, na každé pracoviště zajistit podle norem příslušný počet sprch, podle počtu zaměstnanců.

Dalším krokem by pak mohly být povinné příspěvky na kola a ochranné vybavení, samozřejmě s patřičným daňovým odpočtem, podobně jak u aut.

No a nakonec by to mohly završit nějaké kvóty, např. povinnost 70% zaměstnanců musí jezdit do práce na kole, pokud to umožní povětrnostní podmínky ( bude nad 10 stupňů, nebude pršet a nebude zimní období ).

Páni, to je program skoro na založení politické strany :-D A jak to pohne HDP a co teprve obchody s cyklo zbožím, jak tam stoupne zaměstnanost.

Konečně jeden po všech stránkách pozitivní ekonomický stimul vlády.
10. 07. 2013 | 19:30

Drzá zrzka napsal(a):

xx

Dále je potřeba stanovit kvo kvo kvóty s ohledem na typ krajiny... rovina, kopce. :-)
10. 07. 2013 | 19:48

SuP napsal(a):

xx -
Jenže pak se toho chytí Brusel a nacpou vám tam, že z těch 70% musí bejt 35% ženskejch. A jste zase v háji. I se zvonkama a helmama.
10. 07. 2013 | 20:55

Šica napsal(a):

Denně vidím cyklisty i celé rodiny s malými dětmi projíždějící se na chodníku, na hony vzdáleném označení cyklostezky. Nikdy jsem neviděla policii, tyto cyklisty pokutovat i když se promenádují na chodníku přímo pod okny služebny a navíc v prostoru zastávky MHD. A samozřejmě k těmto přestupkům vedou svoje děti. Nedávno mně jedna matka cyklistka vynadala, že po chodníku jdu a překážím jí. Evidentně neměla ponětí o dopravě a předpisech.
10. 07. 2013 | 20:56

Baba Jaga napsal(a):

To: Ládik!!!
Napište si o zvonek Ježíškovi. Vždyť se jeho vlastnictvím a upevněním na kolo budete od většiny cyklistického davu lišit, nejste asi přímo stádní typ, ne?
10. 07. 2013 | 21:01

Ládik!!! napsal(a):

Babo Jago,
zvonek zvyšuje hmotnost kola.
Mimochodem, v neděli jsem byl na obědě v Gospodě u Baby Jagi - http://mapa.targeo.pl/Gospoda-Baby-Jagi-Bydgoska-25-Brzoza~4704291/Bar/adres - VYNIKAJÍCÍ kuchyně a příjemná servírka, jen WC bylo společné pro M+Ž. Pohlreich by tam chrochtal blahem.
10. 07. 2013 | 22:06

Milan napsal(a):

TAK POZOR !
Cyklista,který jede za mnou a nezazvoní, tak ho nemohu slyšet a tudíž nemohu mu v dobrém úmyslu uhnout. Má zvonit, ale když ho poté upozorním na to, že má zvonit, tak na mne již ze vzdálenosti asi 3 metrů přede mnou zařve, že žádný zvonek nemá. To je podivné, že? Vždy se kola vyráběla se zvonkem a byla povinností. Ale v nové době jsou zvonky asi úzkoprofilové zboží.

A tak se taky stalo, že když jsem v nedávné době na úzké cestičce cyklistu neslyšel a tedy neuhnul (včas), tak do mne onen cyklista najel a projel, odjel, a přitom mi zlomil žebro v zádech. Já jsem nemohl zaznamenat nic, protože byl pryč. Co dělat, s bolestí jsem šel druhý den k doktorovi a na rentgen, kde mi bylo řečeno, že mám zlomené žebro. Výsledek - žebro po delší době srostlo, ale mám pořád bolesti v zádech. A kde si na takovém cyklistovi co vezmu? Nemohu ani podat trestní oznámení. Takový je systém v našem státě jenom proto, že není zvonek na kole. Díky tomuto systému v naší společnosti.
10. 07. 2013 | 22:12

Bestia triumphans napsal(a):

Hlavně nekupujte čínské zvonky.
Jsou to levné šmejdy, po pár dnech se poroučej do věčných lovišť.
10. 07. 2013 | 22:29

Slavecek napsal(a):

V aute se vuci cyklistum chovam ohleduplne a cekam to same od nich pokud jdu pesky. Jelikoz spatne slysim tak cyklistu zaregistruju az kdyz me predjede a hrozne me vyleka (ne, hvizdani vzorku fakt nestaci). Takze je jen otazka casu, kdy nejakemu nevedomky zkrizim drahu.
I cyklista by mel pouzivat hlavu a mozna by se hodilo upravene rceni "Ne slyset, ale byt slysen!"
10. 07. 2013 | 23:31

Wenzl napsal(a):

to s těmi ostřikovači je dobrý tip, díky
11. 07. 2013 | 07:07

Baba Jaga napsal(a):

To: Ládik!!!
Díky za tip na hospůdku kolegyňky babušky Jagušky, vypravovat se tam nebudu, neb je poněkud z ruky. K našim sousedům se dostanu tak jednou ročně do Zakopaného nebo někdy z druhé strany Králického Sněžníku.
Neuvezete-li už zvonek, Ládiku!!!, tož neuvezete - prostě nechcete. Největší srocení cyklistů jsem zažila na Libavé - Bílý Kámen tam 2 x ročně je. Přehlídka kol i módy převeliká, zvonky také většina z nich neuvezla a my chodci jsme těmto sportovcům (často na ně čekalo jejich hlavní plechové přibližovadlo) značně překáželi. A přece je tak snadné být jeden k druhému tolerantní.
Ať Vás Vaše kolečko nikdy nezradí - hlavně při řícení se z kopečků.
11. 07. 2013 | 07:49

cyklista napsal(a):

Jestli zase uvidím nějakého řidiče, jak nezastavil na červenou, nebo před přechodem, tak ho vytáhnu z auta a rozflákám mu palici teleskopickým obuškem.
11. 07. 2013 | 08:41

resident napsal(a):

zvonek je zcela podružný.

dle zák. 361/2000Sb., § 53 je cyklista účastníkem silničního provozu a je povinen se pravidly bezpečného provozu na komunikacích bezpodmínečně řídit. Na silnici, kam patří, zvonek nepotřebuje, řidiči jsou k těmto nepřizpúsobivým elementům dopravy ve vlastním zájmu tolerantní (viz text autora).

cyklista především nesmí NIKDY jet po chodníku a ohrožovat chodce na předchodech a v prostoru pěších zón, parcích a d.

dále cyklista NIKDY nesmí s kolem do tramvaje a autobusu, v metru má mimo špiču vyhrazen jen postor na konci posledního vagónu.

cyklista nesmí NIKDY jet pod vlivem návykových látek ani jinak indisponován.

vždy velmi riskantní jízdu v protisměru, pohyb pouze cyklistů samostatných koridorech a výhradně pro cyklisty určených nákladných a zbytečných stavbách (cyklolávky, cyklostezky a d.) se snaží prosadit cyklolobby, která parazituje na veřejných rozpočtech, grantech a darech s tím, že patrně podporuje z těchto prostředků a pseudonezávislými aktivitami soukromý byznys.

prvním nezbytným krokem k řešení je sloučit jednostopá vozidla do jedné kategorie a pro ně (cyklo, elektrokola, koloběžky, lehokola, inlajny, skate a d.) projektovat společné dopravní koridory a jiná řešení v prostoru jízdních drah s respektem k absolutní převaze ostatních uživatelů komunikací (IAD, MHD, zásobování, sanitky a d., chodci).
11. 07. 2013 | 10:28

Jan K. napsal(a):

Někdy je lepší zařvat, než zazvonit. Zrovna včera, jedu z kopce po cyklostezce, vyjedu ze zatáčky a dvě tlusté ženské rozcapené přes celou cestu. Tak rychle použít obě brzdy a zařvat pozor. Třetí ruku na zazvonění nemám.
11. 07. 2013 | 11:13

Jan K. napsal(a):

Martin:
"Chudákům co jezdí po městě bez zvonku a myslí si že je někdo zvědavý na jejich hulákání, se zásadně neuhýbá."
V takovém případě tě sejmu loktem (v případě, který popisuji výše).
11. 07. 2013 | 11:16

stejskal napsal(a):

Pokud řidič nezastaví na červenou či před přechodem, tak ho na kole asi těžko dohoníte, pane cyklisto. Ale je dobře, že té agresivity v silničním provozu tak nějak obecně snad ubývá ;-)

Hezký den.

Libor Stejskal
11. 07. 2013 | 11:22

resident napsal(a):

na příkladu Jana K., cyklisty a dalších, kteří co nevidět přibudou, lze chování a myšlení jedinců na bicyklech velmi přesvědčivě demonstrovat.

před silnějším (auto, motocyklista, jiný cyklista) nebo prostě z lenosti se uklidím na chodník a tam těm v mé dráze šmajdajícím hlupáčkům ukážu - pěstí, kopancem, šlapkou, řidítky, obuškem... nebo aspoň rychlostí závodníka - ať vědí, jak je pěkné zažít město jinak!

zvonek je vskutku problém podružný až nepodstatný.
11. 07. 2013 | 11:28

john petres napsal(a):

Dle mé mnohaleté zkušenosti s cyklisty z Prahy(jaká slast,ta jízda po chodníku,děcko neděcko či nemotorný důchodce,že,milí kolaři...)se tito týpci směle vyrovnají aroganci našich politiků,ba i někrerých novinářů...Postřelené husy se jistě ozvou(až na pana Stejskala)se svvým proslaveným hulvátstvím.Gute Reise!...
11. 07. 2013 | 11:36

Jan K. napsal(a):

resident:
Váš příspěvek by mohl sloužit jako vzorová ukázka nechápavosti. Normální člověk si přečte, že píšu o situaci na cyklostezce a vy z toho uděláte chodník.
11. 07. 2013 | 11:44

resident napsal(a):

Jan K.:
upřesnění - píšete o tom, že kolizní situaci řešíte fyzickým napadením. a to je symptomatické.
chápete?
11. 07. 2013 | 11:47

cyklista napsal(a):

Stejskale, on ten řidič větěinou musí někde zastavit a kolo zase tak pomalé není, teda když na něm nesedí nějakej tlusťoch. :D
11. 07. 2013 | 12:00

Jan K. napsal(a):

resident:
Aha, tak je zase vše jinak, teď už najednou chodník neplatí.
Zatím jsem žádnou kolizní situaci násilím neřešil, ale pokud by se někdo schválně motal tam, kde nemá co dělat, možná by k tomu došlo. Alespoň v případě situace, kterou jsem popisoval v 11:13. Na hrubý pytel hrubá záplata. Což ovšem je přirozené chování nejen cyklistů ale i chodců, motoristů, bruslařů, kohokoliv.
11. 07. 2013 | 12:16

stejskal napsal(a):

Když problém je, pane residente,

že mezi cyklisty, řidiči i chodci existuje určité procento bezohledných lidí (přímo úměrné tomuto procentu v celé společnosti), které druzí lidé vůbec nezajímají.

Jezdím na kole dost často, někdy i po městě, o něco časzěji jezdím i autem, ze všeho nejvíce chodím pěšky. Potkal jsem ty bezohledné ve všech těchto situacích. Někdy šlo o život mně, jindy jiným (jednou jsem na frekventované pěší zóně kopl do předního kola "cyklistovi", který se po ní řítil značnou rychlostí a bezohledně ohrožoval jen tak tak uskakující chodce. Trochu si natloukl. Ale ani necekl, možná na mně bylo vidět, že bych se výjimečně uchýlil i k pár fackám. Příběhy bezohledných řidičů a chodců úplně zbytečně okupujících celou šíři stezky pro pěší i cyklisty či přebíhajících ze strany na stranu přímo před kolem též mám).

Takže jediný problém je v tom, kolik lidí v té které společnosti vyznává ohleduplnost jako přístup k druhým a kolika je něco takového úplně jedno (ostatně přesně o tom hovoří i hosté v uvedeném záznamu).

Hezký den.

Libor Stejskal
11. 07. 2013 | 12:28

stejskal napsal(a):

Tak proto jsem nikdy žádném auto nedohnal, pane cyklisto :-) l.s.
11. 07. 2013 | 12:29

Ládik!!! napsal(a):

Zrovna jsem se vrátil z Lysé hory (byl jsem autem) a díval jsem se cyklistům na řídítka. Zvonek mělo 10% kol. Ale bylo tam málo lidí, mlha, 10°C.
11. 07. 2013 | 12:53

stejskal napsal(a):

Možná jste v té mlze některé zvonky přehlédl, pane Ládiku!!! Mimochodem mně se zvonek na řídítka nevejde. Brzdy, páčky, držák na světlo, tachometr a víc místa tam není (a to bych tam občas potřeboval upnout i mapu). l.s.
11. 07. 2013 | 12:56

Ládik!!! napsal(a):

pane Stejskale,
máte nosit čelovku (Led Lenser H14, svítíte jako auto) a hned máte místo. Mapa patří do hlavy.
11. 07. 2013 | 13:06

Ládik!!! napsal(a):

typ mlhy jsem šoupl sem http://www.nahouby.cz/ (na kartě diskuse)
11. 07. 2013 | 13:17

resident napsal(a):

dobrý den, pane editore,

ne, že bych s vámi nesouhlasil, ale problém já vidím ještě poněkud jinde.

ano, všude jsou potrhlíci, bezohledníci i hlupáci. najdou se pěší jouzové, kteří přebíhají na tramvaj na červenou, taxíkáři, kteří přednost chodci nebo cyklistovi prostě nedají atd., příkladů bychom mohli vyjmenovávat fůry.

žádná z těchto kategorií, které jmenujete, však není řízena pár agilními jedinci proti nesouměřitelné většině, není organizovaná a nežádá pro sebe zvláštní a jen pro ně pravidla, žádná nedestruuje prostor za účelem své přednostní a ničím neomezené jízdy, žádná neklade své pohodlí a zajištění minimální náročnosti a komfortu nade vše a na úkor těch druhých, žádná nemá implementárně zakotvenou účast na čerpání veřejných peněz, neúměrnou podporu soukromého podnikání z těchže, rozhodování z pozic nevolených účastníků s nesporným vlivem přes evidentní konflikt zájmů - jenom cyklisti.

ano, bezohledné hlupáky najdeme všude. bezradně se motající individua též. hulváty a blbce za volantem taky. ale nikde nejsou fyzicky nebezpeční tak, jako cyklisté v prostoru pro chodce - na chodnících, nástupních prostorách MHD (tam zastaví i proslulý pražský taxikář, cyklista nikdy), parcích, pěších a smíšených zónách. jízdou i chováním přímo ohrožují chodce na zdraví i životě.

nejde jen o nevychovanost, bezohlednost a aroganci, jde o to, že tito velocipedisté vědomě porušují dopravní předpisy, platné pro nás všechny, a z jejich porušování si udělali protispolečenský program. na úkor daňových poplatníků si nechávají stavět sezónní, jen pro pár jedinců využitelné stavby, jejichž opulence, náročnost a zbytečnost nemá snad období ani v období pádu říše římské. nakonec, když si je vymůžou, je používají jen minimálně (náplavka, červené pruhy a j.)

jen dnešní postřehy z cesty tramvají od olšanky na strossmayerák - seifertova: 4 cyklisté po chodníku mezi chodci dolů, 2 nahoru (v obou směrech volný cyklopruh na vozovce), Na poříčí 3 cyklisté na chodníku k palladiu, štefánikův most - 4 cyklisté na chodníku směr na letnou, 3 na chodníku do revoluční (v obou směrech cyklopruh, cca 60 cm od nich, zcela volný). most bez aut, v té chvíli.

za celou cestu cca 11 minut na vozovce nebo v pruhu na vozovce cyklista jen jeden. provoz aut max na stupni 2. asi cizinec :)!

a žádná ze skupin, páchajících zmíněné přestupky, nemá vedení, mediálně velmi zdatné a manipulativní, které k porušování nabádá a tím se pokouší vydírat město, aby jim v jejich extrabuřtech ustoupilo. na úkor ostatních - řidičů, chodců, pasažérů MHD.

ožralý či neukázněný chodec na silnici, v křižovatce či v kolejišti je okamžitě odchycen, vykázán, zatčen, ztrestán a pro společnost nepřijatelný... ožralý či zhulený bicyklista na chodníku je nepostižitelný a prima alternativec, obětující se pro životní prostředí.

možná vám to přijde patetické a budete hledat smířlivou notu. mně už po letech ne. až zažijete, že vám takový hulvát před očima na chodníku srazí dítě, vynadá vám a pak zbaběle ujede, když budete častěji pospíchat na interpelace po národní, smetaňáku a mostě legií, kde jich potkáte desítky, co vám od plic a spostě vynadají, že se jim na chodníku pletete do dráhy, možná názor změníte. kopnout jednomu blbečkovi do kola snad uleví na chvíli - tolerovat a podporovat organizovanou a systémovou bezohlednost, aroganci a hulvátství je pro všechny slušné lidi velmi, velmi nebezpečné.

trvat na ohleduplnosti, respektu k zákonům společnosti a ochraně bezpečí nejslabších (nejen 361/2000Sb., § 53 a d.) je však podstatou každé společnosti.. kdo tím opovrhuje, nepatří do ní.

P.S.
pro další diskutéry: nemám nic proti cyklistům, kteří respektují a dodržují zák. 361/2000Sb., § 53.
11. 07. 2013 | 13:23

fafnir napsal(a):

Stejskal
no,já mám berany(starý upravený faforit)a zvonek mám na rámu.Oni si lidé mohou vyhovět.
V autě musím při setkání s cyklistou myslet jako ten cyklista,na kole jako ten za volantem,a oba musí myslet zárovň jako chodec.Problém je,že to tak činí málo lidí.
Ještě se jako řidič setkávám s jedním problémem,a to je u značné části cyklistů doslova pohrdáním dopravními předpisy,jako je jízda po chodníku,přechodu,jízda na červenou,odbočování tam kde je to zakázáno,o viditelnosti kola raději ani nemluvím,při snížené viditelnosti málokdo svítí.
11. 07. 2013 | 14:31

fafnir napsal(a):

rezident
naprostý souhlas.Cesta Břevnov - Strašnice.Pondělí 8,30 cca 18 km všude cyklopruhy,celou tu cestu 1 slovy jeden cyklista.Zato spousta jich jede na chodníku.
11. 07. 2013 | 14:36

resident napsal(a):

fafnir:
to byl ten můj cizinec ze dneška :)))
11. 07. 2013 | 14:40

Jan K. napsal(a):

resident:
"bezohledné hlupáky najdeme všude. bezradně se motající individua též. hulváty a blbce za volantem taky. ale nikde nejsou fyzicky nebezpeční tak, jako cyklisté v prostoru pro chodce"
Kolik chodců zabili cyklisti na chodníku a kolik blbci za volantem, vedete si statistiku?
"ožralý či neukázněný chodec na silnici, v křižovatce či v kolejišti je okamžitě odchycen, vykázán, zatčen, ztrestán a pro společnost nepřijatelný... ožralý či zhulený bicyklista na chodníku je nepostižitelný a prima alternativec, obětující se pro životní prostředí."
Tak takhle se asi projevuje delirium.
Stejskal, 12:28
Naprostý souhlas.
11. 07. 2013 | 15:45

Pavel13 napsal(a):

Na kole jezdím i po chodníku. Jsou to v drtivé většině chodníky liduprázdné a pokud tam náhodou někdo kráčí, jedu rozumně, nikdo mi neměří čas. Taky nenadávám nikomu, kdo kráčí po cyklostezce nebo části chodníku pro cyklisty. Ono to v podstatě bez těch chodníků nejde, cyklostezky, které používám budoval někdo, kdo na kole nejezdí. Většinou vedou odnikud nikam, často jsou přerušené, značení na zemi už je téměř neviditelné, atd..
Zvonek mám. Mám dost široká řídítka a ještě prostor šetří tachometr na představci.

:Hobojistka
Já bych střílel ty, kdo u nás dělají chodníky s vysokými obrubníky. Nedávno jsem o jeden škrtnul pedálem. Pak taky jedete jako cyklista bezpečněji po chodníku. Řidič totž netuší, že nemůžete blíže k chodníku. Pro chodce, malé děti (pěší i jedoucí), invalidy, apod. to je taky nebezpečné. Kdo se sesype, padá níž a dále.
11. 07. 2013 | 15:54

fafnir napsal(a):

Pavel 13
vy prostě po chodníku jezdit nesmíte,chápete,nesmíte.platí pro vás zákon o pohybu na komunikacích. A měli byste být tvrdě postihováni.Když půjdete pěšky po dálnici,tak vás také plným právem seberou.A nebezpečný chodcům jste,zvláště těm,kteří vás za sebou nevidí.A že nikoho neusmrtili.Ale i to se stalo,a těch zraněných je také dost.
11. 07. 2013 | 16:16

Pavel13 napsal(a):

:fafnir
Smiřte se s tím, že budu jezdit i po chodníku. Mohu vás uklidnit, že jsem nikdy žádného chodce nesrazil ani neohrozil, ani jsem s žádným neměl nějaký konflikt. Taky klidně předjedu autem traktor nebo cyklistu přes plnou čáru na rovném a naprosto přehledném úseku. Tupého vola ze sebe dělat nenechám.
11. 07. 2013 | 16:54

fafnir napsal(a):

Pavel 13
no vy se smiřete zase s tím,že když někoho zraníte,tak vám pojišťovna nedá ani floka i kdyby vám někdo před kolo skočil, a kromě flastru můžete zaplatit i nějaký ten milion.
11. 07. 2013 | 17:28

resident napsal(a):

Pavel13
vy byste si připadal jako tupý vůl, když byste dodržoval zákony včetně 361/2000Sb., neohrožoval jiné účastníky provozu a uživatele komunikací a vytvářel nebezpečné situace při jízdě ignorováním předpisů?

a když jedete po chodníku, přes plnou čáru a předjíždíte, kde se nemá, jak si připadáte?

to by mě docela zajímalo.
Jan K.
je hezkej večer, natáhněte si přes pupek duhovej cykloobleček, pěkně naostro, na plešku plácněte cykloblembák a vyražte za prchajícím mládím. třeba se taky dostanete do šťastného deliria :))))
11. 07. 2013 | 19:06

Jan K. napsal(a):

resident:
Koukám, že delirium pokračuje, skoro by se dalo říct, že vrcholí. Nebo se dokážete ještě překonat? Možná jste jako správný soudruh odchovaný na hesle "Překonej sám sebe a vytrvej", tak to zkuste.
11. 07. 2013 | 20:01

resident napsal(a):

Jan K.
nikdy jsem nebyl soudruh, jak jste se odchovávali? že bych se poučil.
kolik jste zatím udrandil? nebolí vás prdelka? sluší vám to?

vytrvám a zkusím. pak vám řeknu, esi vás dojedu!
11. 07. 2013 | 20:38

Jan K. napsal(a):

resident:
Že vás tak zajímá moje prdelka? Nepatříte mezi čtyřprocentní menšinu? Já ne, pak je jasné, že si nemůžeme rozumět.
11. 07. 2013 | 22:05

Pavel13 napsal(a):

:fafnir
Leda, že by seskočil shůry. Mně totiž jinak nedělá problém při výskytu chodce/ů výrazně zpomalit nebo seskočit z kola a chvíli jej vést.

:resident
Nikoho neohrožuji ani neomezuji (až na občasné cinknutí na chodce na cyklostezce) a nevytvářím nebezpečné situace, ani se jim nesnažím vystavovat, takže si připadám hlavně bezpečně. Snažím se hlavně dívat okolo, vyhodnocovat situaci a předvídat. Na to, jestli je to zrovna v souladu s předpisy v tu chvíli nemyslím. Naopak mne děsí pomyšlení, že bych sice neporušil žádný předpis, ani nezavinil nehodu, ale přesto se při ní někdo jiný zranil nebo zemřel. Vyčítal bych si, jestli jsem přece nemohl něco udělat jinak, abych nehodě zabránil. Naštěstí se mi to zatím nestalo.
11. 07. 2013 | 22:14

Ládik!!! napsal(a):

A musí mít cyklista zvonek, i když nejede na kole???
11. 07. 2013 | 23:22

stejskal napsal(a):

Jo, to zejména. A bude se to prý dost kontrolovat. Namátkově. l.s.
11. 07. 2013 | 23:30

dennis napsal(a):

Pane Stejskale,
omlouvam se, ze se nevyjadrim prave ted k vasemu blogu, ale aspon doufam, ze si treba zitra prectete diskusi. Chci se vyjadrit, protoze se nemuzu ovladnout, k formulaci aktualniho komentatora Fendrycha: ""Ministr narodni obrany "preskocil" k Rusnokove vlade."" Opravdu v teto formulaci spatruji to, co jste vcera tak pekne vyjadril svym nazorem, ze ruzne pohledy na svet nam pomahaji porovnavat vlastni pohled s tim, jak svet vidi nasi blizni.

Nebudu pochybovat o tom, ze mnoho lidi (za hranicemi)si mysli o prekotnych zmenach v ceske vrcholove politice vselicos, ale urcite si nemysli, ze vymenit ministra na postu obrany je vhodne pri kazde prehance. Ne-li po osmi dnech, tak aspon kazdeho pul roku.

Kouzlo uvah pana Fendrycha je v jejich primocarosti a neustupnosti z pozic jedineho spravneho nazoru. Veci jsou pro vlivneho komentatora jasne a tvori koherentni stavbu myslenek, ktere nemaji skulinu. Nazoru, ze ministr narodni obrany ma ryze lokalni charakter a ma vzdy reprezentovat momentalni politicke zabarveni vlady a te by mel byt pokazde verny, nelze v ramci narodniho pisecku obranne strategie nic vytknout. Zdrcujici kritika Zemanovy politiky a Rusnokovy vlady je v podani pana Fendrycha zajimave pocteni. A je prijemne s nim sdilet jeho ostry uhel pohledu. Cim vic je uhel zuzeny, tim je pronikavejsi.
12. 07. 2013 | 00:55

Ládik!!! napsal(a):

dennis -
picek zůstal věrný svému marxismu - leninismu.
12. 07. 2013 | 07:12

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane dennisi,

nejsem si úplně jist, co jste mi chtěl sdělit (nebo spíš proč právě mně a ne třeba kolegovi Fendrychovi). Jinak samozřejmě "různé pohledy na svět nám pomáhají porovnat svůj pohled s pohledy ostatních". Či myslíte, že ne? Zda-li pohled druhého sdílíme či nikoliv, je samozřejmě jiná věc. Každý pohled je subjektivní (Váš, můj a samozřejmě i kolegy Fendrycha). Vám pohled kolegy Fendrycha pomohl ujasnit si, že to vidíte úplně jinak (netroufám si posoudit, nakolik ostře, zúženě a pronikavě).

Libor Stejskal
12. 07. 2013 | 10:12

SuP napsal(a):

Mimochodem -
Fendrych (jako obvykle) má pravdu. Když totiž byl generál Picek ve vládě, která se deklarovala jako "Pravicová a rozpočtově odpovědná" a teď je ve vládě levicové a rozpočtově kdovíjaké, JE TO PŘESTUP. A protože rychlý, tak přeskok.
Mimochodem, vůbec se generálovi nedivím, jako osoba (konečně) apolitická má na zřeteli fungování armády a tudíž by mu mělo být jedno, jak se okolo toho vlády melou. A dalším důvodem je jeho čerstvá anabáze. Z ministerstva ho nejdřív vykopne zcela nekompetentní osoba, načež je vzápětí povolán zpátky a vejš jako spasitel, ale najednou by se po něm chtělo, aby toho zase nechal, protože se to někomu nehodí?
Tak podle mého - to raději ať přeskakuje! Nakonec je to jediný Rusnokův ministr, s kterým souhlasím.
A cyklista zvonek mít nemusí, ale nesmí jezdit tak, aby si zasloužil skopnout s kola.
12. 07. 2013 | 10:56

dennis napsal(a):

Pane Stejskale,
dik za poznamku k memu nutkavemu sdeleni. Myslim, ze uz to o sobe vime davno, ze nepatrime k tem diskuterum, kteri hlasite protestuji proti nazorum, ktere nesdilime. Myslim si, ze oba patrime k lidem, kteri pripousteji, ze ostatni maji nejen pravo, ale prirozene i nevyhnutelny prostor, ve kterem si buduji svou predstavu sveta v souladu s jejich preferencemi.

A to je take duvod, proc jsem si v duchu predstavoval, ze se mi ulevi, kdyz svuj nazor na smysluplnou kontinuitu Pickova setrvani ve funkci sdelim prave vam. A nikoli panu Fendrychovi. Jeho vyklad mi casto pripada jako hra s mincemi, ktere on vsechny dusledne obraci bud licni nebo rubovou stranou nahoru. Taky jsem si v duchu rikal, ze vase zaliba v historii letectvi vam take trosku vic otvira prostor v nazoru, co je ve vojenske politice dulezitejsi: zda jsou to momentalni politicke rozmisky, a nebo spolecne strategicke cile. Z hlediska postaveni Ceske republiky v Evrope a v NATO je "celemu svetu" lhostejne, zda Picek je Klausuv, Necasuv, Rusnokuv, Zemanuv nebo Sobotkuv favorit. To, ceho si lide, kteri o necem na Zapade rozhoduji, vsimnou na ministru obrany v Rusnokove vlade je, zda tato figura je z hlediska vojenstvi a predvidatelne kontinuity verohodna. Chapu, ze pan Fendrych pri soubornem odsudku Rusnokovy vlady musi hodnotit osobu Picka jako preskakujiciho politika. Nic vic. Pan Fendrych je virtuoz s finesami politicke propagandy. Na rozdil od blogera pana Balabana.
12. 07. 2013 | 11:06

stejskal napsal(a):

Pane dennisi, to, co píšete je zcela legitimní úhel pohledu a nedělá mi problém jej pochopit.

Zahraju si na advocatus diaboli (neberte to prosím jako můj názor, nechci se zde k těmnto věcem vyjadřovat, i když bych samozřejmě též mohl. Ta abstence ohledně domácí politiky je mé dobrovolné dlouhodobé rozhodnutí).

Někdo může namítnout, že Rusnokova vláda byla jmenována v rozporu s ústavními zvyklostmi (míněno dosud běžná praxe, že prezident jmenuje premiérem člověka, který má na základě rozložení sil ve sněmovně šanci získat její důvěru). A její existence ohrožuje ústavní principy této země.

Z tohoto pohledu je pak účast kohokoliv v takové vládě sporná. Člověka, který byl ve vládě předchozí (té, která měla byť těsnou podporu ve sněmovně, dvojnásob). A to je myslím pohled komentátora Martina Fendrycha.

Čili proti sobě stojí pohled akcentující určité ústavní zvyklosti resp. demokratické postupy a pohled, který zdůrazňuje nutnost kontinuity a zebezpečení chodu resortu. A jde jen o to, který z těch dvou (ono jen jich jistě ještě více) kdo zvolí.

A sám za sebe dodám: z mého pohledu se zde řada věcí řeší strašně přepjatě a lidé příliš skákají politikům na jejich různé "nulové tolerance", "mobilizace", "spálené země", "ohrožení demokracie", "zločinnost toho či onoho" (ne že by v politice nebylo spoustu zločinců, ale tady se to používá jako nálepka oponenta). Přitom celá řada věcí, které dělá jakákoliv vláda, levice i pravice, nebo sředu, jsou čistě politickou záležitosti, na kterou má právo (samozřejmě něco jiného je, když se prokáže, že je v tom korupce). A opozice vždycky křičí, že je to zločin na národu (dělá to opět pravice i levice, úplně stejně). Moc to politikům "žereme", oni to dobře vědí a umějí s tím pracovat.

Libor Stejskal
12. 07. 2013 | 11:25

dennis napsal(a):

Pane Stejskale,
dekuji za vase slova. Nechtel jsem vas zatahnout do diskuse, ve ktere bych ocekaval vase vyjadreni, na kterou stranu se stavite - zda je dulezitejsi dodrzovat (pravni cestou nevymahatelne) ustavni zvyklosti, a nebo vest politiku, ktera reflektuje soucasnou prestiz koalicnich stran u obcanu. Oba postoje maji neprustrelny system argumentu.

A mate pravdu, nemelo by se bojovat ani v politice, ani v obcanskem souziti o totalni vitezstvi. Ale o cile, ktere prinesou v konecnem dusledku prospech vetsine.

Vase diskretnost ve vasich osobnich politickych preferencich si myslim je ve vasem postaveni znakem profesionalni urovne. Vedlejsim ucinkem krome uznani nekolika vasich priznivcu je i "otloukani" od diskuteru naprosto vsech politickych smeru. Preju vam pohodu v mimopracovnim zazemi. A take existencni jistoty.
12. 07. 2013 | 12:14

stejskal napsal(a):

Děkuju, pane dennisi. Též Vám přeju vše, co v životě považujete za podstatné.

Libor Stejskal
12. 07. 2013 | 13:02

Medikolog napsal(a):

Každé jízdní kolo používané k jízdě mimo velodromy a mimo sportovní akce v prostorách s dopravní uzavěrou by mělo být POVINNNĚ VYBAVENÉ REGISTRAČNÍ ZNAČKOU jako scootery a motocykly. odrazkami, osvětlením...a zvonkem.

Cyklista, kterému vadí hmotnost blatníků, zvonku, odrazek a osvětlení vpřed i vzad by si měl rychle uvědomit, že auta F1 také nejezdí v běžném provozu, natož po chodnících.. a nic a nikdo ho nenutí ohrožovat sebe i chodce na silnicích natož na chodnících. Za našeho mládí to VB tvrdě pokutovala! To dnes chybí, tak takoví pumpičkáři s ego jako HRABOSZ mě zcela překvapivě na chodnících míjejí "na kontakt" .. jeden mi i poničil hůl když mi sezadu najel na francouzský "korunkový protiskluz" - nevím, kdo z nás se více divil. Nadávat jsem nemohl, když jsem viděl že JUDO KOTOUL je pro něho věc neznámá... Ruka mě bolela ještě 14 dní, jeho huba asi taky. Snad investoval pár pětek i do zvonku,když musel pro náhradní díly. Pravda, nikdo z nás neměl osvětlení (/;<D).. a já slyším už dosti "staře".
12. 07. 2013 | 14:54

fafnir napsal(a):

Libor Stejskal
když už jste to s Denisem nakousl,tedy ad rem:Musí mít Rusnok-Zemanova vláda zvonek?A co Hašek-Fierlinger?A kdo z nich je při přiblížení zezadu povinen zvonit?
12. 07. 2013 | 15:33

stejskal napsal(a):

Každý musí mít zvonek (11. 07. 2013 | 23:30)! Bude se to kontrolovat, přísně!

Hezký den.

Libor Stejskal

P.S. Tedy s výjimkou vlády. Jakékoliv.
12. 07. 2013 | 15:43

SuP napsal(a):

A co když bude někdo přistižen?
(aniž bych chtěl jakkoli konotovat)
12. 07. 2013 | 17:20

Ládik!!! napsal(a):

Bude mu ustřižen.
12. 07. 2013 | 20:30

stejskal napsal(a):

Zvonek.
12. 07. 2013 | 20:56

SuP napsal(a):

Zvonku.
Včil.
13. 07. 2013 | 09:56

fred Kalousek napsal(a):

SuP napsal(a):
"Je zajímavé, že přestože se cyklisté rekrutují převážně z chodců, neumějí si dát do souvislostí svou rychlost a rychlost reakce chodce, který o nich neví."

Dovolím si rozvinout Vaši myšlenku: ...přestože se řidiči rekrutují převážně z chodců a cyklistů, neumějí si dát do souvislostí svou rychlost a rychlost reakce... A proto zažíváme "maso" i na silnicích.
16. 07. 2013 | 08:13

BH napsal(a):

Rezidentovi: jsme stejné nátury. Jezdím na kole po Přerově a okolí od svých třicátin již 35 let. Autem a na motorce od dvacetin. Vždy si vybírám trasu relativně nejbezpečnější. Jako autař nadávám na cyklisty a závidím jich jejich nezávislost. Jako cyklista se škodolibě raduji že jsem mnohdy rychlejší než auta.Dojedu kam chci, zaparkuji kde a kdy chci. Vůči chodcům se nevymezuji.Hlavně se snažím předvídat. Vůči autům jedu o život, tam se připouští cokoliv. Fascinují mne ti, co při obočení doleva se neohlédnou, mávnou jen rukou.Dostanu-li se do situace momentálně neřešitelné, slezu z kola. Vytvářím si prostě svá pravidla. A namontoval jsem si topédo, je to sice méně účinné, ale mám volné ruce pro cokoliv v nich. Jen pozor na spadlý řetěz.A odrazky na šlapkách.
24. 07. 2013 | 07:53

veronika napsal(a):

vzkaz pro L.Stejskala: prosím, smažte komentář od Veronika/na konci článku) - Jáchym dostal epileptický záchvat. Děkuji
24. 07. 2013 | 11:14

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy