Archiv článků: duben 2011

28. 04.

Klausovo vrchnostenské pojetí politiky

Lubomír Zaorálek Přečteno 3203 krát Přidat komentář

Těžko k pochopení, že si prezident Václav Klaus může dovolit říci, že Ústavní soud ve svém nálezu kolem stavebního spoření se „ocitl mimo ústavu a vstoupil do politiky“. Ústavní soud přece zpochybnil zákon prosazený vládní většinou na základě jasných důvodů, které nemají s politikou vůbec nic společného. Ústavní soud pouze řekl, že stát se nemůže chovat jako bandita, který obere občany o finanční podporu za rok 2010, na kterou mají nárok, jestliže dodrželi zákonné podmínky smlouvy. Není možné v právním státě jim část této podpory dodatečně zpětně odebrat. To je porušení principu zákazu retroaktivity, který v naší civilizaci platí od dob římského práva.
Ani další důvody nemají s politikou nic společného. Legislativní proces se nesmí znásilňovat. Není možné v parlamentu vzít opozici čas na vyjádření. Není možné bez vážného důvodu použít stav legislativní nouze a nedat šanci řádnému projednání ve věcech, kde se rozhoduje o miliardách, které patří občanům. Je přitom úplně jedno, jestli se takového činu dopustí strana pravicová nebo levicová, ODS nebo ČSSD. Tohle jsou základní pravidla fungování demokratické společnosti, základy naší civilizace a kultury, o které se říká a často opakuje, že v jejím základu stojí řecká filozofie, křesťanské náboženství a římské právo.
Ústavní soud bdí nad dodržováním pravidel. Nikdo je nesmí porušovat. Ani nejvýše postavení politici. To, s čím přichází Václav Klaus – to je vrchnostenské pojetí politiky, které možná platilo někdy ve středověku nebo za časů revolučních bolševiků s jejich hesly: „všechna moc sovětům a radě lidových komisařů“ – prostě nikdo nás nebude ve výkonu moci omezovat. Prezident Václav Klaus by si měl uvědomit, že důsledkem takového revolučního přístupu bylo například rušení soukromého vlastnictví výrobních prostředků apod.
Není pravda, že Ústavní soud je mimo Ústavu, jak říká Václav Klaus, ale u Václava Klause samého stále častěji pozorujeme neochotu respektovat Ústavu. Prezident dosud neratifikoval Dodatkový protokol k Evropské sociální chartě, který je oběma komorami parlamentu schválen již od roku 2003. Prezident překročil svou ústavní roli, když po schválení oběma komorami vyžadoval výjimku k Lisabonské smlouvě, která by omezila úroveň sociální ochrany v České republice.
Prezident v posledních dnech nerespektoval ústavu, když prohlásil, že premiér uvažuje špatně a že jeho návrhy na odvolání ministrů nepřijme a basta! Těmito prohlášeními dával najevo úplné ignorování toho, k čemu ho Ústava zavazuje. Mohl jednat s premiérem o celé situaci, mohl s ním konzultovat, ale neměl právo čímkoli podobným vyhrožovat, protože to je v rozporu s jeho jasně definovanou ústavní rolí.
Tedy ne Ústavní soud, ale prezident Václav Klaus má problémy s Ústavou a aktivistickým vstupováním do politiky.

28. 04.

Česká politika je ohrožena

Lubomír Zaorálek Přečteno 5713 krát Přidat komentář

Upravené vystoupení na mimořádné schůzi PS PČR 26.4.2011

Každý ví, že vláda Petra Nečase nemá veřejnou důvěru. Dalo by se o ní hlasovat už jenom pro to, co řekl na úterní tiskové konferenci Radek John: Tato vládní koalice má nulovou důvěru veřejnosti. K tomu není co dodat. Protože jestli jeden z předsedů vládních koaličních stran řekne, že vláda nemá žádnou důvěru veřejnosti, tak už snad ani důvěra parlamentu ji nezachrání. A když selže parlament, lidé si to se svými zvolenými zástupci vyříkají doma někde v regionu.

Všichni víme, že se tady odehrála celá řada afér. Aféra pana Bartáka, kterého pan Kalousek uklidil na chvíli na ministerstvo financí. Následovala aféra ministra Drobila. Po ní přišla aféra Alexandra Vondry. Nakonec nastoupil Vít Bárta s celou sérií afér. A myslím si, že mezi těmi předchozími aférami a mezi tím, co se událo nyní naposled, tou poslední kauzou kolem pana Bárty, „VB vůdce“, jak o sobě píše v neodarwinistickém materiálu z roku 2008, kde jedna kapitola se jmenuje Biologické limity sociálního altruismu, je zásadní rozdíl. Víte proč? Protože když jsem vystupoval ve Sněmovně a žádal například zvláštní projednávání případu pana Vondry, tak jsem byl přesvědčen, že Alexandr Vondra nešel do politiky proto, aby ukradl nějaké milióny z českého předsednictví. To je moje osobní přesvědčení. Myslím si, že jako politik, který měl na starosti veřejné prostředky, selhal, že nese politickou odpovědnost za to, co se stalo, a chtěl jsem, aby se to ve Sněmovně projednávalo. Ale bylo to pro mne jednotlivé selhání systému, ve kterém existují nějaká pravidla, kterých je možné se dovolávat.

Ale ta poslední kauza strany Věci veřejné a „VB vůdce“ z materiálu Biologické limity sociálního altruismu, to je něco jiného. To je skutečně něco, co jsme tu neměli, bez ohledu na to, že pan Bárta není rozhodně tím, kdo by byl za všechno vinen. Myslím si, že například Mirek Topolánek je Janem Křtitelem příchodu pana Bárty jako skutečné velké postavy toho, jak privátní byznys proniká do veřejné politiky. Protože to, co tady bylo za poslední léta - přeběhlíci, kupčení s politikou, to připravovalo příchod pana Bárty. Nemyslím to tak, že pan Bárta je ten jediný zlosyn. Tady se hodně událo za posledních šest let, čímž se připravovalo něco takového, že si prostě strhneme masku a řekneme si rovnou: My z té politiky byznys uděláme! My celou tu politiku převrátíme v byznys! Zmocníme se toho! A ta chobotnice všude vstupuje a ne, že ne, přátelé!

Vidíme a slyšíme to každý den. Třeba Kryštof Hajn, exmanažer z firmy ABL, člověk, který proslul jako náměstek ministra školství tím, že se pokoušel vydírat Jihočeskou univerzitu a musel odejít. Vít Bárta se ho zastával. A nejen to. Dneska se dočtu, že pan Hajn je manažerem rizik ve společnosti ČD Cargo. Stejně jako Martin Sýkora, bývalý náměstek na dopravě, který je, tuším, předsedou správní rady ČD Cargo a který se nechal platit od subdodavatele ABL.

Slyšel jsem podmínky, jejichž splnění se dožaduje strana Věci veřejné, aby podporovala vládu. To jsou ušlechtilé podmínky. Jedna podmínka je, že se musí odhalit, jak mohlo dojít k tomu, že NBÚ a BIS uvolnily informace o Martinu Sýkorovi. To je úžasné! VV ani tak nezajímá problém, jak je to s tím, že pan Sýkora jako náměstek pobíral zvláštní finanční prostředky od velmi podivné firmy, která dostávala peníze od ABL. VV zajímá, kdo tu informaci uvolnil! A to je podmínka pro to, abyste, Věci veřejné, ve vládě pokračovaly. Protože příště se nesmí nic takového stát, aby nám tady někdo pustil informaci o tom, jak se předávají peníze ve straně Věci veřejné nebo jak, za jakých okolností se k nim VV dostávají. Vláda může pokračovat, pokud se o tom už nikdo nikdy nic nedoví. A pokud nějaká pitomá služba o tom nic neřekne novinářům. Opravdu ušlechtilé!

Zajímá mne jedna věc. Nejpěknější slovo, a ono také souvisí s Velikonocemi, které teď slýchám, je „očištění“. My teď máme takový zvyk, že v politice se něco stane a politik se musí očistit. Už jsem někde četl, že pan Drobil se očistí a vrátí se do politiky. Nyní tady máme něco, co bych si rád uměl představit: Jak se očistí pan Bárta? Do jaké micve vleze pan Bárta, aby se očistil? A jak to očištění proběhne? Kdy bude ten proces očištění ukončen a kdy můžeme očekávat, že pan Bárta se přímo plnou silou vrátí na ministerstvo dopravy?

Víte, proč se ptám? Protože já si vůbec nedovedu představit, jak by se takové očištění mohlo stát. Předával pan Bárta obálky ve své straně? Ano, či ne? Kolik jich bylo, přesně nevíme. Paní poslankyně Kočí říká, že jich viděla celou řadu v jeho ruce. Ale že ty obálky byly, to snad nikdo nepopře. Takže co na tom je k vysvětlování a k očišťování?

Poslanci snad nejsou žádní chudáci, aby se mezi nimi roznášely příspěvky 50, 170, 500tisícové, aby přežili do dalšího měsíce. Takoví chudáci snad ještě poslanci nejsou ani po posledním snížení platů. Kdyby Bohuslav Sobotka v mé politické straně chodil ráno na začátku jednání klubu s obálkami, hovořil starostlivě s poslanci a ptal se jich, jak na tom jsou, a „tak tady máš ode mne taky 50“, tak bych si řekl, že jsem si popletl stranu…

A nejde o obálky, tady jde přece o jakousi důstojnost a sebevědomí. Přece když jste v politice, tak nejste chudáci! Nebo jste, poslanci Věcí veřejných, takové ovce, takové stádo - že se scházíte v bytě pana Bárty a tam posloucháte, co budete dělat, co si budete zítra myslet?

Přece není možné, aby všechno to, co vyšlo kolem projektu pana Bárty najevo, byl nesmysl. A těmi lidmi rozestavenými tady ve státní správě je to přece prokázáno, že je celý projekt v chodu. A vám, poslancům VV, to je jedno? Tváříte se, že se vás to netýká a že jste čistí?

Jak to, že Radek John a Vít Bárta se angažovali v tom, aby pan Rampula jako vrchní státní zástupce zůstal ve své funkci? Jak je možné, že se angažují v takových věcech? Je pro to nějaké vysvětlení? Já jsem četl rozhovor s Nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem, který uváděl tři důvody, proč odvolat pana Rampulu z funkce vrchního státního zástupce. Proč se nejpřednější politici VV angažují v tom, aby tam zůstal? Proč neřeknete veřejně, co si myslíte? Kolem vás, Věcí veřejných, je příliš mnoho tajemství. My ani nevíme, jestli pan poslanec a sponzor VV Babák náhodou nepere špinavé peníze, protože to, co dělá, to nápadně připomíná. Ty pochyby přece musíme mít.

Celá řada věcí se u vás děje tak, že jste opravdu jako sekta. Vy jste tady dlouho mlčeli, já jsem se na vás obracel a ptal jsem se vás: Tohle chcete podpořit? Vždyť ponesete odpovědnost. Vy jste mlčeli! Já jsem to nechápal. Dneska to začínám tušit, proč mlčíte. Vy budete všichni čekat na očištění pana Bárty. Na to, až pan Bárta vysvětlí kontext, ve kterém svá slova myslel.

On říká: Budu jezdit a budu vysvětlovat kontext toho, jak jsem ten projekt myslel. Co to je ten kontext? V jakém kontextu se dá vyložit a pochopit slídění, korumpování, dávání odposlechů, překračování zákona? A pan Bárta stoprocentně překračoval zákon, když dával těch 500 tisíc. Pak se přiznal, že to nevěděl.

Nevěděl? On, takový bojovník s korupcí? Vždyť vy jste přece ve dne v noci bojovali s korupcí! Jak je možné, že vám v tom usilovném boji ušlo, že v této zemi je zákon o omezení hotovostních operací, což je v každé civilizované zemi základ boje s korupcí? A vy v tom boji jste si toho nevšimli? Vy bojujete s korupcí od rána do večera - a předáváte si 500tisícové obálky, protože vám ušlo, že tohle se nesmí? Dokonce ani Radek John, který nyní bude velkým šéfem přes všechnu korupci, o tom nic nevěděl? Nebo se tváří, že mu to nevadí? Panu Johnovi totiž skoro vůbec nic nevadí. V jeho straně se děje tisíc věcí a jemu z toho nic nevadí. On chce být místopředsedou vlády pro boj s korupcí.

Kdyby se místo toho postavil jedinému tomu problému, který ve straně máte, tak by udělal líp. Tenhle člověk rozhodně nemá na to bojovat s korupcí v této zemi, protože není schopen ani pochopit, v čem ta korupce spočívá, když tohle trpí ve vlastní straně - pokud to vůbec je jeho strana, o čemž já mám tedy velké pochyby.

Takže znovu: Jaké bude očištění pana Bárty? Respektive, co to bude? Jaký bude ten očištěný „VB vůdce“ z materiálu Biologické limity sociálního altruismu? Jak bude vypadat tento očištěný Bárta? A vůbec, co bude pan Bárta dělat teď, když nebude tím ministrem? Jak bude trávit čas? Nebude to tak, že vás, véčkaře, bude ještě o to častěji zvát na Klárov do svého bytu, že tam bude ruch od rána do večera? Bude více práce, protože bude třeba všem vysvětlovat na těch ministerstvech, co si mají počít. Slyšel jsem, že i pan Matěj Bárta, jeho bratr, chodí pravidelně na ty vaše schůzky. Je to tak? Takže firma ABL je tam přítomna nejenom duchovně, ale i fyzicky, jak se dovídáme. Není vám to divné, když tam sedíte s Matějem Bártou? Jako projev deabelizace? Já to kladu jako otázku.

Chci vám tady navrhnout takovou věc. Já si myslím, že existuje jediné možné očištění, jediné, které znám, jediná micve, kterou můžete projít - a to jsou předčasné volby. Protože veřejnost, když vám dávala hlasy, tak nic netušila o těchto věcech. Lidé vám, Věcem veřejným, dávali hlasy, protože vy jste říkali: Budeme bojovat s korupcí a s dinosaury! To byl váš velký program. Byl působivý. Tady nad Prahou, nad Vltavou jsem viděl obrovského dinosaura. To byl emblém těch voleb. A lidé vám uvěřili. Uvěřili vám ten boj s korupcí.

Nic nevěděli o tom, jaká chobotnice vaše strana Věci veřejné bude, jak bude pronikat do státní správy, vlastně s jediným cílem (jak to pan Bárta popisuje ve svém projektu): vytřískat z toho co nejvíce. Protože 40 %, jak říká pan Bárta, je dneska z veřejných zakázek, tak se musíme do toho dostat, abychom se k těmto zakázkám dostali. Nevypadá, že by si to vymyslel.

A vy všichni jste součástí tohoto týmu. A vypadá to, že pořád věříte tomu, co děláte. Přiznám se, že tomu nerozumím. Já jsem měl za to, že řada z vás, poslanců Věcí veřejných, jsou lidé, kteří do toho šli poctivě. Ale snad už je čas prohlédnout. Tohle nebylo vůbec poctivé ani vůči veřejnosti a možná ani vůči některým z vás.

Já bych v takové straně nebyl, pokud bych chtěl dělat politiku, pokud bych měl nějakou důstojnost a nějaké sebevědomí. V tom, tvrdím, je ta situace jiná. Toto není běžná aféra. To není jedno z mnoha selhání, které tady chceme soudit. To je ohrožení celé české politiky. A opakuji: netvrdím tím, že pan Bárta je jediný. Tady byli mnozí, kteří připravovali jeho příchod a mají za to odpovědnost. Tím to nechci zjednodušovat. Ale nebavit se o tomhle a nehlasovat o tom ve Sněmovně, to by bylo selhání parlamentu. Odtud také pramení naše vůle vyjádřit nedůvěru této vládě.


07. 04.

Odhalené tajemství Věcí veřejných

Lubomír Zaorálek Přečteno 5122 krát Přidat komentář

Je v zásadě úplně jedno, jestli Vít Bárta peníze Jaroslavu Škárkovi a dalším poslancům půjčoval (jak tvrdí pan Bárta) nebo daroval (jak tvrdí pan Škárka). Podstatné je, že na začátku pan Bárta popřel, že by dával jakékoli peníze panu Škárkovi, a pak se najednou dozvíme, že skutečně peníze předávány byly, dokonce i dalším poslancům. Je jedno, jak tomu teď budeme říkat – jestli dar, půjčka nebo úplatek. Jisté je, že se pan Bárta v „politické straně“ Věci veřejné choval jako majitel firmy, který vyplácí nezdaněné peněžní odměny, což je bohužel běžná praxe v některých českých soukromých firmách, ale je to něco naprosto nepřijatelného a zavrženíhodného v politické straně.

Podle Ústavy poslanec musí být nezávislou, politicky svobodnou osobou, která zastupuje občany této země a řídí se výhradně svým svědomím. Článek 26 Ústavy ČR zní: „Poslanci a senátoři vykonávají svůj mandát osobně, v souladu se svým slibem a nejsou přitom vázáni žádnými příkazy.“

Způsob, jakým pan Bárta sděluje, že pouze rozdával peníze na oblečení a poskytoval přátelské půjčky svým strádajícím kolegům, dokazuje, že nikdy nepochopil, co je politická strana. Vít Bárta ale není rozhodně jediný, kdo nese vinu. Vinen totiž není jen ten, kdo dává, ale také ten, kdo bere. Poslanci VV snad umí číst a znají Ústavu. Jsou občany demokratického státu a mají se chovat jako svobodní občané. Zvlášť pokud vstupují do politiky a nabízejí ostatním, že je budou reprezentovat a hájit jejich zájmy. Dopustili se podvodu na občanech, pokud za jejich zády byli ochotni přijímat jakékoli finanční prostředky a závazky, která jim pak brání vykonávat svobodně svůj poslanecký mandát.

Bylo podivné, že společnost tolerovala to, co jsme se loni dozvěděli o podepisování smluv o loajalitě ze strany poslanců VV pod sankcí sedmimilionové pokuty. Teď se z úst Jaroslava Škárky dozvídáme, že Vítu Bártovi už v ruce 2004, když kandidoval na starostu Prahy 1, podepsal bianco směnku na deset milionů. Stejnou směnku měl údajně podepsanou Josef Dobeš a Kateřina Klasnová. Kolik dalších závazků a kteří poslanci ještě s panem Bártou uzavřeli?

Mnohokrát jsem na poslance Věcí veřejných ve Sněmovně před hlasováním apeloval a upozorňoval je, pro co budou zvedat ruce a za co přeberou odpovědnost. Divil jsem se, že tito noví poslanci, představitelé nového antidinosauřího stylu, mlčí jako ovce. Teď už to mlčení chápu.

Setkal jsem se s podobným případem i v naší krajské organizaci v Moravskoslezském kraji. Přišel také poměrně zámožný podnikatel, který se pokusil podplatit některé členy krajského výkonného výboru a ovlivnit složení kandidátky do krajských voleb. Dotyčného se nám nakonec podařilo ze strany vyloučit. Vím, jak obrovské nebezpečí pro demokratickou politickou stranu představují tendence uplácet nebo si zavazovat jednotlivé členy. Strana VV z toho učinila systém. Nejde o nějakou chybu nebo selhání, které by mohla napravit. Tato strana byla na podplácení a podvodu založena.

Dozvěděli jsme se o třech velkých podvodech:
a) uplácení poslanců,
b) Vít Bárta osobně řídil špehování komunálních politiků,
c) financování politické strany pomocí společnosti Navatyp založené na fiktivních zakázkách s falšovaným plněním.

Takto získané prostředky pak mohly sloužit jako zdroj pro uplácení poslanců. Dobře to pan Bárta vymyslel. Je třeba jej vyrazit z politiky co nejdřív.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy