Máme uznat Kosovo?

18. 02. 2008 | 19:15
Přečteno 10957 krát
Dostal jsem otázku, proč nepřát kosovským Albáncům jejich nezávislý stát. Nakonec i my jsme v roce 1918 byli přece šťastni, když jsme konečně zamávali vídeňskému císařskému dvoru a udělali se sami pro sebe. Tak proč to nepřát jiným?

Existuje naivní představa, že každé etnikum si automaticky zaslouží národní stát. Ovšem rozmanitých jazykových, kulturních a národních společenství byly v historii tisíce. Pouhý zlomeček z nich si dokázal vybudovat státní existenci.

Známé jsou Masarykovy vzpomínky, ve kterých se vrací k tomu, jak často si před rokem 1918 kladl otázku, jestli máme vůbec na to založit vlastní stát a jestli ho svedeme sami řídit, spravovat, jestli si dokážeme sami vládnout. Provést revoluci na ulicích je ještě jednoduché, ale pak se ukáže, jestli jste dost silní kulturně, hodnotově, civilizačně. Budování státu je pořádně těžký úkol.

Má Česká republika uznat nezávislost Kosova? Ponechme na chvíli stranou argumenty mezinárodního práva, skutečnost, že vytrhneme z celistvého území státu 15 % území jen proto, že na něm žije jiné etnikum. Ponechme stranou, jak nebezpečný je to precedens pro Abcházii, Kurdy, Basky a řadu dalších. Mám jinou otázku:
"Máme dost důvěry v tento stát a jeho představitele? Přesvědčili nás Kosované, že si podobný stát zaslouží?"

Současní kosovští předáci se rekrutují z tzv. Kosovské osvobozenecké armády, která se vytvořila v 2. polovině devadesátých let 20. století. Její činnost byla ukončena na základě rezoluce rady bezpečnosti OSN 1244 z roku 1999. Bývalí bojovníci UÇK (Ushtria Çlirimtare e Kosovës) vstoupili jak do politiky, tak do nových kosovských vojenských a policejních složek. Nikdy nebylo jednoduché rozlišit údajné politické cíle těchto paramilitárních organizací od organizovaného zločinu. Vším prostupují zavedené struktury albánské mafie. Údajný boj za osvobození albánského lidu od srbského útlaku, boj za velkou Albánii či velké Kosovo je často jen zástěrkou činností jednotlivých skupin organizovaného zločinu, jemuž šlo vždy především o vlastní profit. Kosovo vykazuje rysy zhroucené společnosti. Je zde vysoká nezaměstnanost, omezené možnosti dosažení adekvátního příjmu a o to víc rozevírá svou náruč albánská mafie. V takovém prostředí se snadno i politika stává jen nástrojem podsvětí.

Právě úzké napojení na organizovaný zločin způsobuje, že v Kosovu se stále nachází velké množství zbraní. Je pozoruhodné, že jako argument pro vyhlášení nezávislostí slouží i výhrůžky, že pokud k němu nedojde, nelze vyloučit další eskalaci násilí ze strany etnických Albánců.

Kdo jsou současní představitelé Kosova? Uspěli ve volbách, ke kterým přišlo pouze asi 45 % voličů. Svou schopnost civilizovaně spravovat a hospodařit v Kosovu zdaleka neprokázali. 40 % HDP Kosova jsou granty a půjčky z mezinárodní finanční pomoci. Postavy, které reprezentují současné Kosovo, ať už Hashim Thaçi, Čeka nebo bývalý premiér Ramush Haradinaj vyvolávají u leckoho pobouření. Důvody jsou velmi podobné. Existují doklady o jejich brutalitě a napojení na organizovaný zločin. Před lety se jejich jména v USA nacházela na seznamech hledaných teroristů. Současný "premiér" Hashim Thaçi vlastní rukou střílel velitele, kteří nechtěli poslouchat. Dnes se mají tito lidé stát našimi politickými partnery.

Nevěřím tomu, že si lze najmout dobrodruhy a vojenské zabijáky spojené se zločinem a začít s nimi budovat civilizovaný stát. Na to je potřeba jiného typu lidí. Ti se nedokázali ještě v Kosovu prosadit a my jsme nenašli způsob, jak je podpořit.

Také proto je vyhlášení nezávislého Kosova v této chvíli předčasné a neodpovědné.


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Řeřicha napsal(a):

Hlavně je signifikantní ta neuvěřitelná rychlost, s jakou některé státy uznávají nezávislost této mafiánské zemičky... inu, žijeme v 21. století, vše se asi logicky odehrává rychleji.
18. 02. 2008 | 19:33

Václav C. napsal(a):

Pane Zaorálku, Tento příspěvek je velmi kvalitní a nelze mu nic vytknout, bohužel se totéž nedá říct o Vašem působení v ČSSD. Divím se, že tak vzdělaný člověk může být ve vleku tak nekvalitníhoi člověka jako je Paroubek nebo Ráth a další.
18. 02. 2008 | 19:35

Pepa Řepa napsal(a):

Pane Zaorálku
nedivím se, že člověk jako vy může být ve vleku tak nekvalitníhoi člověka jako je Paroubek nebo Ráth a další.

Nicméně s Kosovem máte pravdu. Budu se stydět za jaždího, kdo tento kvazistát uzná.
18. 02. 2008 | 19:47

Blue Jay napsal(a):

Pane poslance Zaoralku,
Nechte to na pana Vondru a Schwanzerberga, jsem si jistej ze to zvladnou bez vaseho jako, jako. Jste zbytecnej.
18. 02. 2008 | 19:52

kravec napsal(a):

A co zlocinni Cesi, kteri se dopusteli vlastizrady bojem v legiich proti sve vlasti a nezodpovedne rozbili Rakousko - Uhersko? Nepostupovaly velmoci stejne nezodpovedne jako dnes, kdyz uznavaji samostatnost Kosova?
18. 02. 2008 | 19:54

RUMCAJS napsal(a):

Divím se pan Zaorálku, že máte s propojením organizovaného zločinu a politických stran nějaký problém.Vy jste ten poslední, od koho bych to čekal.
O tom, co je všechno špatně, jsem už od Vás slyšel mnoho. Nyní by možná stálo za to, napsat něco, co stím ?!
18. 02. 2008 | 20:08

bigjirka napsal(a):

Uznání Kosova je nový Mnichov. Jsem zásadně proti.
18. 02. 2008 | 20:10

RUMCAJS napsal(a):

Jsou jen dvě možnosti.
Buď Kosovo zdecimovat nebo uznat.
A včil mudrujte bigijirko!
18. 02. 2008 | 20:17

Bessy napsal(a):

Něco špatného je ,nejen v tom státě dánském,
jestliže je možné uznat stát,který má ve vedení v podstatě zločince.Z hlediska vyššího principu mravního- ne tenhle pojem už dnešní politika nezná- mravnost vymizela. Takže- jestli to pane Zaorálku myslíte vážně- co uděláte konkrétního- kromě tohoto článku?
18. 02. 2008 | 20:19

taky imunolog napsal(a):

Pane Zaorálku, nemyslíte, že zbědované poměry v Kosovu jsou spíše výsledkem srbské nadvlády nad tímto územím, zvláště pak pod taktovkou Miloševiče, nežli neschopnosti jeho obyvatel, kteří se podle Vás nedokáží postarat sami o sebe a musí to za ně dělat Srbové?
18. 02. 2008 | 20:29

kritik napsal(a):

´čas ukáže jestli to je nebo není chyba....hlavně doporučuji pořádně utěsnit hranice aby se ty zhoubné vlastnosti albánského etnika nenakazily zbytek civilozovaného světa
18. 02. 2008 | 20:33

LEVAK napsal(a):

Mezinárodní právo je zásadní výdobytek, jehož úkolem je minimalizovat zákony džungle ve vztazích mezi státy a národy a chránit malé před zvůlí velkých. Situace kolem jihosrbské provincie Kosovo je dalším příkladem odklonu od tohoto principu. Tady jsou fakta.
Temná stopa UCK
Před bombardováním Jugoslávie letouny NATO nedošlo k etnickým čistkám ze strany srbských resp. jugoslávských státních orgánů. Údajné masakry na civilistech v Račaku a Rugovu, koncentrační tábor z fotbalového stadiónu v Prištině či tzv. Operace Podkova mající prý za cíl etnické vyčištění Kosova od albánských obyvatel byly jen účinnou manipulací veřejného mínění.
Politicky motivované násilí, obecně definované jako terorismus, totiž vycházelo od paravojenských oddílů UCK. Tato organizace byla ještě na přelomu 1998–9 i důležitými mezinárodními institucemi klasifikována jako teroristická a napojená na organizovaný zločin.
Zpráva Federation of American Scientists z roku 1998 hodnotí UCK jako jednu z nejznámějších teroristických organizaci ve světě. Zpráva vytkla americkému ministerstvu zahraničí, že svá tvrzení nezakládá na faktech. Dokument senátního výboru republikánů po zahájení bombardování Jugoslávie z 31. března 1999 kritizoval vládu USA za úmyslnou manipulaci veřejnosti ve prospěch UCK.
Terorismus, nebo boj za svobodu?
Další protokol Kongresu (právní výbor) dokládá financování UCK i z obchodu s drogami. Připomíná, že Albánie a Kosovo leží na tzv. Balkánské stezce s odbytišti v západní Evropě. Jen obchod s heroinem vynáší na 400 miliónů dolarů ročně.
V boji proti tzv. mezinárodnímu terorismu se naskýtá podivný obraz. Protisrbské aliance mezi islámskými extremisty a bosenskomuslimskými či kosovskoalbánskými separatisty byly a jsou nejen tolerovány, nýbrž evidentně fungovaly s vědomím politických míst v Americe i Evropě.
Tak např. v dubnu 2004 upozorňoval exvelitel UNPROFOR v Bosně, kanadský generál Lewis MacKenzie, že UCK dostává přímou podporu od al-Kajdá. Obdobně hovořily i tiskem citované zprávy německé tajné služby BND z léta 2005: na Balkáně včetně Kosova je pevná struktura této teroristické organizace.
Je otázkou, jak situaci vzhledem k prezenci OSN, sil NATO a největší zahraniční americké vojenské základy od dob vietnamské války (Camp Bondsteel, zhruba 5 tisíc vojáků) vysvětlit. Jde o nedůslednost, nebo záměr? V srpnu 2004 list Washington Post popsal osud podivného multiteroristy, Australana Hickse souzeného za válečné zločiny. Podle žaloby nejprve konvertoval k islámu, navštívil tábor alKajdá, stal se členem UCK a poté bojoval v Afghánistánu za Tálibán. Nabízí se tedy otázka, zač by měl být Hicks z pohledu USA a mezinárodního společenství souzen; kdy byl teroristou, a kdy bojovníkem za svobodu?
18. 02. 2008 | 20:33

ret napsal(a):

To Kravec : nevím odkud jste, ale dějiny této země neznáte, protože srovnání s Kosovem nemá žádnou logiku. Kosovo je součástí Srbska, kam imigrovali zbídačení Albánci, kteří postupně početně převýšili Srby. Vyhlášení nezávislosti je prakticky anexe části suverenního státu. Uznání takového státu je zločin. Je to zrovna tak absurdní, jako kdyby Mexičani vyhlásili nezávislost Kalifornie.
18. 02. 2008 | 20:34

LEVAK napsal(a):

Jaká je situace teď
Jak irelevantní a politicky manipulovatelné se stalo mezinárodní právo, je patrné na osudech rezolucí RB k situaci v Kosovu. První (č. 1160, 31. března 1998), odsoudila všechny teroristické aktivity UCK a vyzvala kosovskoalbánské vedení, aby tyto aktivity odsoudilo. Podobně zní i následné rezoluce č. 1199 z 23. září a č. 1203 z 24. října 1998. Rezoluce č. 1244 z roku 1999 definuje Kosovo jako autonomní území v rámci SR Jugoslávie. Smlouva o příměří, resp. ukončení válečných aktivit, ratifikovaná parlamentem SRJ, dokonce hovoří o návratu srbských bezpečnostních a vojenských sil na území Kosova.
Od okupace Kosova vojsky NATO bylo vyhnáno na 350 tisíc nealbánských obyvatel spolu s Kosovany albánské národnosti, kteří se dříve stavěli proti aktivitám UCK. Bylo zbořeno či zabaveno na 40 tisíc srbských domů a zabito 1000–2000 civilistů – přesná čísla nejsou. O zničených srbských památkách nemluvě.
Zároveň existuje nekontrolovaný příliv Albánců z Albánie do Kosova. Markantní je situace v Prištině. Před vpádem NATO do Kosova tam žilo asi 150 tisíc Srbů, nyní jen 140! Podobná situace je i jinde, kde Nealbánci musí žít v podmínkách „ghett“. Až na pár výjimek byla tedy etnická očista dokončena – jen zcela jinak, než ji světu vsugerovala politická propaganda.
Výsledkem a odměnou za toto barbarství by měla být nezávislost Kosova. Teď k tomu došlo a jedná se o bezprecedentní případ mezinárodní loupeže části území suverénního státu od dob druhé světové války.
Teď už je na řadě Makedonie,Řecko etc.
18. 02. 2008 | 20:36

Javít napsal(a):

pan Zaorálek napsal:

"Známé jsou Masarykovy vzpomínky, ve kterých se vrací k tomu, jak často si před rokem 1918 kladl otázku, jestli máme vůbec na to založit vlastní stát a jestli ho svedeme sami řídit, spravovat, jestli si dokážeme sami vládnout".

Když tak koukám na kvalitu našich politiků, na jejich neustálé dohady o cokoliv a hádky o čemkoliv, vypadá to tak, že vlastní stát sami neumíme řídit, spravovat ani si vládnout.
Národ je rozdělen na zhruba dvě poloviny, s totálně odlišnými názory. Nikdo zatím nedokázal toto alespoň trochu sjednotit, mimo velmi krátkou dobu po "revoluci".
Když nám teče do bot, dokážeme se alespoň trochu sjednotit, potom se ale zase začneme hádat "jako koně".
18. 02. 2008 | 20:39

bigjirka napsal(a):

Uznání státu gangsterů, pasáků a drogových dealerů je hovadina. Bude nás ještě šeredně mrzet. Rumcajsi, stojí-li volba uznat nebo zdecimovat, pak zdecimovat. Byli by si to tam již zpacifikovali Srbové, nebýt "humanitárního" bombardování, jedné z nejidiotštějších akcí nejblbějšího presidenta v historii USA. Která na co nepomyslí, to nezmrší.
18. 02. 2008 | 20:42

LEVAK napsal(a):

Stanovisko naší diplomacie k tomuto faktu,vyhlášení samostatnosti Kosova,hodnotím jako farizejské.Pokud se však sami hodnotí jako vrcholně demokratičtí stoupenci svobody národů tak předpokládám,že schválí a uznají samostatnost Osetie, Abcházie,Baskicka,Katalánska,Korsiky,Skotska,Wallesu,Temešvárů,jižního Slovenska,Kurdistánu,etc.V případě, že jim to Velký bratr nedovolí a sám tak neučiní,potom se naskýtá otázka proč.A je tu jediná odpověď.Velký bratr nechtěl aby na Balkáně existoval poměrně velký stát Jugoslávie,který prakticky odolal fašistickému Německu a Stalinovi.Je to vlastně pokračování Churchilovy politiky - Dividet et impora!Historie se opakuje a máme tu inovovaný Mnichov!Já osobně se stydím za naše představitele,kteří úplně zapoměli jak našim lidem Jugoslávci pomáhali v roce 1938 a taky v roce 1968!
18. 02. 2008 | 20:50

im napsal(a):

Bessy,

Vaše otázka je pouze řečnická - pan Z. nemůže udělat nic víc, než co dělal dosud - tj. varovat, vysvětlovat a protestovat, protože nezávislost Kosova už je vyhlášena.

Vznikl stát s 50% nezaměstnaností, s životní úrovní 5% průměru EU, nízkou vzdělaností, s vysokou porodností, s nízkým věkovým průměrem, s obyvateli pověstně jižního temperamentu a s islámskou vírou, v jehož čele stojí bývalí teroristé.....

Jak dneska napsala Die Welt, je to experiment s nejistým výsledkem.Pro Evropu je to kritický politický úkol, který bude stát unii hodně peněz. My tam máme 600 vojáků (celá KFOR mise asi 16-17 tisíc).

Ten příměr o Kosovu jako Pandořině skřínce byl výstižný. Je čeho se bát.
18. 02. 2008 | 20:50

kopřík napsal(a):

Odtržení Kosova je neuvěřitelná hanba euroatlantické civilizace. Jsem zvědav, jak bude Balkán vypadat třeba za 10-15 let.
18. 02. 2008 | 20:50

LEVAK napsal(a):

Ad taky imunolog:jste na omylu vážený pane.V době kdy byla uměle vyvolána emigrace kosovských Albánců do Albánie se teprve zjistilo na jak vysoké životní úrovni si žijí a když zjistili jak by bídně museli živořit v Albánie provedli okamžité vrácení se zpět do Kosova.Taky si sebou vzali "pravé" Albánce aby ještě více zalidnili prostor v Kosovu a obsadili objekty po vyhnaných Srbech!To jsou známá fakta!
18. 02. 2008 | 20:56

veverka napsal(a):

Odtržení Kosova samozřejmě NEUZNAT !Je to celé neskutečná hloupost a neprozíravost.A samozřejmě práce USA,které si udělaly z Kosova jen další předpolí pro své vojenské základny obkličující Rusko.Nebude dlouho trvat a požádají Kosovo o souhlas s výstavbou.Nevěříte? Počkejte si.
18. 02. 2008 | 20:59

Martin napsal(a):

Jedinou sanci aspon neco malo zmenit, je nedopustit k uznani teto zeme celym mezinarodnim spolecenstvim. Pro ceskou republiku to znamena jedine, neuznat a na to aby kosovo nebylo uznano musi volici vyvinout tlak na sve zastupitele demonstracemi, peticemi, dopisy kontaktem s politiky atd. A pak jen doufat, ze se na to nasi milovani politici nevykaslou a nam nereknou, nerozumiete tomu, jirka bushik to uznal proto my musime taky.

Bohuzel ale nase spolecnost je pasivni, nejsme schopni rici ne vecem ktere se tykaji nas primo, takze na neprime hrozby byt teoreticky do budoucna mnohem nebezpecnejsi budeme kaslat. Maximalne si zanadavame v hospode
18. 02. 2008 | 21:02

Bessy napsal(a):

To-im-no já myslela, jestli se u nás zasadí /nebo bude snažit/, aby jsme nezávislost neuznali.
18. 02. 2008 | 21:03

Věžák napsal(a):

Ono uznání Kosova není jen neodpovědné a předčasné, ono je to hlavně potvrzení, že základy světového řádu a pořádku formulované mezinárodním právem se díky USA zbortily, a že nejen Srbové, ale i všichni ostatní, nás nevyjímaje, nemají už žádnou garanci trvalé existence svých národních států !!

Uznání Kosova ze strany ČR bude zradou spřáteleného národa, jemuž vděčíme za bezvýhradnou podporu a jasnou ochotu pomoci nám v nejhorších chvílích našeho národa ve 20. století. Pokud se lokaji EU a USA, mnichované v naší vládě a v parlamentu nevzchopí k jasnému odmítnutí pošlapání mezinárodního práva, mnohaletého bezprecentního útisku suverénního evropského práva, pošpiníte tvář i dějiny tohoto národa navěky. Vzepřít se nespravedlnosti patří k sebevědomí a suverenitě, k tomu nejlepšímu v naší historii. Pokud to jako Češi neuděláme, ztratíme i ten poslední zbytek sebeúcty, který nám zbyl po spoluúčasti na "humanitárním bombardování" Srbska. Budeme se chovat jako stádo hovad,které Mnichov nepoučil, stádo, které přestalo samostatně myslet, které ztratilo pud sebezáchovy a bezbranně bučí na cestě na jatka.
A v jatkách, ke kterým nás noví Chamberlaini vedou, také nakonec skončíme. Je pro nás, pane Zaorálku, vyšší hodnotou úcta k právu, úsilí o mírovou Evropu, nebo teplo bruselské prdele? potřebujete kopnout do hlavy, aby se Vám rozsvítilo, že zahraniční politiku EU mají v rukou sebevrazi? kde končí loajalita a kde začíná zhovadilost? Proberte se !!!

Velká hospodářská krize klepe na dveře a zhnědnutí Evropy i USA smrdí potoky krve. Jde do tuhého a děláte jako když se nic neděje. Pozvěte Amíky s radarem, abychom ten přicházející bordel mohli sledovat z první řady. Uvidíme sice záblesk jasnější než slunce ... ale myšlenka, kde se stala chyba už nepřijde.

Rozhodla se snad ČSSD pro spoluodpovědnost za zdradu zájmů vlastního národa? Přestaňte, pane Zaorálku, planě kecat a začněte už něco pro nás dělat !!!
18. 02. 2008 | 21:08

Věžák napsal(a):

Oprava : útisku suverénního evropského státu. Omlouvám se.
18. 02. 2008 | 21:18

RUMCAJS napsal(a):

bigijirka:
Pane bigijirko. Jste to opravdu Vy ?
18. 02. 2008 | 21:20

Krael Mueller napsal(a):

Pane Zaorálek,
vše bylo již mnohokrát řečeno na diskuzích v aktuálně a tak mohu už pošesté opakovat, že Pandořina schránka je otevřena.
Rusko má menšiny ve všech zemích bývalých SSSR. Až bude mít dostatek vodíkovek a kvalitních nosičů, tak si je prostě bude moci vzít. Nevěřím sice, že to udělá, ale nic mu v tom nebue moci zabránit.
Zvednou hlavu všechny menšiny, ale to nejhorší: Je dán návod na destrukci Evropy. Stačí se namnožit v určité oblasti. Francie, GB a SRN mají silné muslimské menšiny. Až budou chtít autonomní oblasti s vlastními zákony, tak lze tyto státy jen poslat někam a říct jim: JE TO VAŠE PRÁCE ...
PANDOŘINU SCHRÁNKU JSTE OTEVŘELI VY
18. 02. 2008 | 21:20

RUMCAJS napsal(a):

Karel Mueller:
Albánci bojují za svou nezávislost už od doby, kdy se tu pásli mamuti.
Je naprosto nesmyslné to přisuzovat nějaké současné příčině.
18. 02. 2008 | 21:37

car komančov OO8 napsal(a):

Radegast sa hlasí....to je deda odvaha adeb a neuštkla ho...nebo nehryzla co sa s nim stalo. palacovy převrat, chysta,,,,prohral,,,a zase štěka,,určitě ,,,,nic sa neděje,,je to po revolici,,,pořad nějaka porevulční,,doba,,,retoryka ,,psu,,snad ,,ale nejsou to ,,vlci,,,snad se smečka uklidní,,,a najde se silnější ,,,a schpnější ,,,vudce,,,ja mezi tu smečku ,,,nepatřim,,.jsem už davno svobodny,,,tady vudce nenajděš,,,měl si štěkat jinde,,,tam se bojíš co,,snad nechceš aby ti pomoch,,,jedině novy nadpis....ŠTĚKAJÍ A HLEDAJÍ VUDCE....ANEB.ANI ŠVEJNAR NECHCE PODSTOUPI DEMOKRATICKY ,,SOUBOJ..A POKUSIT SE STAT.SE VUDCEM,,,SLIBOVAL VAM TO,,VAŠ VUDCE..ASI JSTE,,SA VŠETCI POSRALI,,TAK CO,,co stím srobíš,,mysliš že v,ostravě pochodiš,,tak si štěkej a vrtˇocaskem pejsku,,každy pes,,když ho hladíš začne kopat ,i zadní,,nohu,,azaleží,,asi na ktre straně ,,leží,,někdy ,,pravou ,,a nekdy se sněho levak,,stane,,jato,,pozoroval,,a to jsem i vlka..hladil,,zajimave poznaní..i vlci to maji radi.
18. 02. 2008 | 21:37

Clo-Clo napsal(a):

Cituji LEVAKA: "že schválí a uznají samostatnost Osetie, Abcházie,Baskicka,Katalánska,Korsiky,Skotska,Wallesu,Temešvárů,jižního Slovenska,Kurdistánu,etc"

a dodávám - Moravia, Slezsko a Romovia (severní čechy) atd.
18. 02. 2008 | 21:44

Čochtan napsal(a):

Když kápo kosovské narkomafie (Tači) nazval dělohy Albánek "naše nejlepší zbraně" pak je legitimní v rámci likvidace biologických zbraní tyto zbraně zničit.

Balkánští muslimové jsou poturčenci. A poturčenec horší turka. To platilo i pro 21. Waffen Grenadier Division der SS Skanderbeg.
18. 02. 2008 | 21:47

Zacheus napsal(a):

Pane doktore Zaorálku, naprosto s Vámi souhlasím. Nemám, co bych mohl sám relevantního dodat.
18. 02. 2008 | 21:52

Karel Mueller napsal(a):

Rumcajs:
Já jsem jen napsal, co nás čeká a čemu budeme čelit.
Pokud jde o odpověď bigjirky, tak bych ji viděl asi takto: Někdy je znechucení z kombinace tuposti a egoismu tak velké, že se příliš nevolí vhodná slova.
18. 02. 2008 | 21:53

Ročník 53 napsal(a):

Také cítím pane Zaorálku sem napsat nějakou moudrost, či reakci na váš blog. Takže zde je.

Pane Zaorálku, já nevím, opravdu nevím.
18. 02. 2008 | 21:54

Vilém napsal(a):

Tento článek je pouhá demagogie. Už lehkomyslné tvrzení o "údajném ůtlaku" naznačuje, že pan Zaorálek zaujímá vypjatě prosrbské stanovisko, velkoryse přehlíží zcela napopiratelné zločiny spáchané v Kosovu na Albáncích.
Pokud jde o údajnou nízkou kvalitu kosovských politiků, co jiného je možné čekat u etnika, které bylo utiskováno a systematicky dekvalifikováno? Podívejme se na kvality českých politiků po dvaceti letech plné nezávislosti.
Ani tak nejde o to, že by kosovští Albánci měli právo na nezávislost na základě etnického principu, spíš o to, že Srbsko v Kosovu ztratilo právo na svrchovanost kvůli etnickému útisku.
18. 02. 2008 | 22:02

RUMCAJS napsal(a):

Karel Mueller:
Dneska se vy dva vzácně shodnete. Budiž.
Já tvrdím, že by k tomu došlo s Američany i bez nich.
18. 02. 2008 | 22:03

Karel Mueller napsal(a):

Vilém:
Kvůli etnickému útisku? Když po celou dobu bylo pro albánské Albánce Kosovo zemí zaslíbenou? Óoo... Ale nebojte se. Pojem etnický útisk zde zase bude, na to můžete vzít jed.
Rumcajs:
Bez humanitárního bombardování by k tomu došlo sotva. Že se vzácně shodneme? Tase tak daeko od sebe obvykle nejsme. A snad dítě může pochopit námi uváděné argumenty. A myslíte si, že křivky natality podvedete?
18. 02. 2008 | 22:21

RUMCAJS napsal(a):

Karel Mueller:
Začínám mít sváma podobný problém, jako s carem komančov 008. Vůbec Vám nerozumím.
A nebo se jmenujete Gizela a slavíte ?
18. 02. 2008 | 22:27

Čochtan napsal(a):

Když zdecimovat, tak UCK, a ne Srby jak se děje teď. Mimochodem, decimování byla poprava každého desátého. Zde by bla na místě likvidace. Kompletní likvidace narkomafie, obchodníků s bílým masem, masových vrahů a žhářů klášterů a kostelů. Jedním slovem likvidace UCK.
18. 02. 2008 | 22:28

Čochtan napsal(a):

Otázka je, jak silní se Rusové už cítí.

Volby v Srbsku dopadly v podstatě 1:1, a pokud by Rusové nabídli Srbům letecké krytí, pak by se dalo Kosovo udržet a vyčistit od albánských narkofašistů.

Američani jsou vázání v Iráku a Afghanistánu, NATO taky, a střet s ruskými stihačkami nebude riskovat žádný evropský politik.

Myslím, že KFOR by se velice rychle stáhl do "předem připravených pozic" v domácích kasárnách. Vzhledem k problémům v Afghanistánu a závislosti na ruském plynu by EU stáhla ocas mezi nohy a nechala Kosovo Srbům. Vše závisí nyní od Rusů. Putin dělal nedávno "ramena" . Tak uvidíme.
18. 02. 2008 | 22:33

OBILIČ napsal(a):

to. Luboši Zaorálek
Luboši proč o usnesení Parlamentu ČR nikdo neví ?
Proč s ním neargumentujete ?
Většina občanů vidí KOSOVO 2008 jako MNICHOV 1939, proč si to ČSSD nevezme jako zásadní téma.
Proč si to nechá ČSSD utéct jako NEzákladnám ?
PROČ ?
18. 02. 2008 | 22:39

Karel Mueller napsal(a):

RUMCAJS
Nevím, po jakých úvahách jste k té Gizele došel.
Víc polopatě to snad říct nejde. Srbsko přišlo o Kosovo v důsledku "hamnitárního bombardování", o tom snad nemusíme debatovat.
Dále říkám, že vznikl precedens a návod na destrukci Evropy. \opravdu nevím, co je na tom nesrozumitelného.
18. 02. 2008 | 22:40

Vilém napsal(a):

Karel Mueller
o etnickém útlaku existují věrohodné a kontrolovatelné závěry mezinárodních pozorovatelů, o Vašim obskurních tvrzeních nikoli, a navíc je zřejmé, že by touha Albánců z Albánie dokazovala jen to, že v Albánii bylo ještě hůř než v Kosovu, což však mohlo plynout z ekonomické úrovně Albánie.

Nemá smysl rozbřednout celou otázku paralogickými argumenty a falešnými paušalizacemi. Je samozřejmě sporné, zda uznat nezávislost Kosova, ale existují závažné důvody pro a nemá cenu je bagatelizovat.
18. 02. 2008 | 22:41

Karel Mueller napsal(a):

Čochtan:
To není reálné (z mého pohledu) a to ze tří důvodů:
- Tak silní ještě Rusové nejsou, možná za dalších 5 let.
- V Srbsku nevyhrál volby jednoznačně a bezpodmínečně proruský kandidát. To mělo zásadní význam pro ztrátu Kosova
- Rusům se tím nabízí obrovké šance za mezinárodním poli, jak ve vztahu k okolní státům, tak i nakonec ve vztahu k Srbům - ponechají tuto otázku otevřenou.
18. 02. 2008 | 22:44

Karel Mueller napsal(a):

Vilém:
Na německých satelitech jsem viděl i jiné pořady, třeba Na začítku byla lež.
Kolik z těch věrohodných důkazů Miloševiče usvědčilo za léta krminálu, kdy se bránil všem? Byl obviněn tuším v 64 bodech.
Jsou přístupné protokoly o výslechu Miloševiče v plném rozsahu?
18. 02. 2008 | 22:47

Čochtan napsal(a):

ad Karel Mueller:
Tak to vidím taky. Dřív nebo později (v rámci několika let) to ale nastane.
"Samostatnost" (podle mne krádež) Kosova je začátek moc ošklivých věcí.
18. 02. 2008 | 22:49

Karel Mueler napsal(a):

Milý Čochtane,
občas jsou mezi námi určité názorové nuance, ale tady se asi shodneme na 100%.
18. 02. 2008 | 22:52

LQ napsal(a):

Zaorálku, konečně něco s čím se dá s 90% souhlasit. Konečně tvoje parketa. Nedělej přisluhovače vedení ČSSD, piš k těmto tématům a snad s tebe konečně bude konstruktivní politik. A prosím doplň to o komentář k názorům przidenta na Kosovo. A co postoje EU??
18. 02. 2008 | 22:59

RUMCAJS napsal(a):

Karel Mueler:
Svátek má dneska Gizela.

To že zabrání někdo vraždění, tomu říkáte destrukce? Máte zvláštní způsob uvažování.
18. 02. 2008 | 23:27

bigjirka napsal(a):

Rumcajsi, tu a tam se v něčem neshodnu s oběma Karly, Muellerem i Čochtanem, Kosovo je věc zcela zásadní a já se obávám, zda kvůli mizerným pasákům a narkoobchodníkům nestojíme na prahu WWIII. Politikům EU musely nepochybně zesračkovatět mozky, když tady připustili něco jako Kosovo. Vůči Bushovi dubjovi jsem dlouho zachovával neutralitu, bohužel jsem se musel přiklonit k názoru, že je to nejblbější z dosavadních amerických presidentů. Jeho otec zahnal Saddáma a divili jsme se, proč dílo nedokončí. Až blbý synek nám předvedl v praxi, co to znamená udělat debilní krok až do konce. Totéž v Kosovu, kolébce srbské kultury. Muslimani tam dělali problémy už za Tita. Jsou to rozmnožené pozůstatky vtrhlých muslimských hord. No, Karle, asi se nevyjadřuju PC, viď? Bude zle. A půjdou tam naše prachy. A snad ty xindly ještě vezmeme do Evropy, aby měly volný trh s drogami
18. 02. 2008 | 23:41

bigjirka napsal(a):

Rumcajsi, jenže tam agresory byli Albánci. Jenže Srbové nebyli v módě, protože měli ještě polokomančí vládu.
18. 02. 2008 | 23:43

rutu napsal(a):

Velka rijnova revoluce byla naprosto to same. Stejna banda ovladla zemi stjenym spusobem ovladla rusko. Nadherna analogie.
18. 02. 2008 | 23:50

RUMCAJS napsal(a):

bigijirka:
Vedete předem prohranou bitvu.Ta mafie tu je,ať bude Kosovo nezávislé nebo ne.Stejně by jste mohl postupovat proti všem ostatním. Mafiánský klub tu má kde kdo.Od Rusů až po Vietnamce.(Jenom o Američanech jsem ještě neslyšel)

To co navrhujete, nevede k řešení.
18. 02. 2008 | 23:54

Karel Mueller napsal(a):

Milý Rumcajsi,
takto se dostaneme pouze k jednomu: Zániku západu během 20-30 let. To je naprosto jasné a mimo jakoukoliv pochybnost. Co udělají skandinávci, až tam těch muslimů bude 5x tolik? To nebude dlouho trvat. Budou kakat před nimi víc než dosud? A Holanďané? Tady kupují co se dá, takže uvažují o útěku. Blahopřeji.
Buďto tedy chcete konec bílé a křesťanské Evropy a pak to slovy otevřenými a jasnými řekněte. Já a Čochtan neb bigjirka ne. Proto nemůžeme najít společnou řeč.
Ale ta degenerace je tak progresivní, že asi vedeme boj s větrými mlýny, asi máte pravdu.
19. 02. 2008 | 00:29

Hubert napsal(a):

Nelze Českou republikou Kosovo uznat.Tím bychom vlastně souhlasili s Mnichovskou dohodou.
Začínám litovat toho, že jsem hlasoval pro vstup do EU. Francie, Británie, Italie a Německo se vůbec nezměnily, jejich politika je stejná jako před 2.světovou válkou.
Ať ČSSD vyvolá nové, neutajené hlasování a debatu o Kosovu v Parlamentu a požadujte jeho přímé vysílání v TV. Vyjadřování pana Vondry přesahuje všechny meze.
19. 02. 2008 | 00:31

Blue Jay napsal(a):

To Karl Mueller,
Uz jsem od Vas slysel nekolik doomsday scenaru. Pokud si pamatuji tak jste tu neco zvatlal o Ruskych raketach a Yellowstone National Park. A ted zvatlate o Kosovu. Nejste clen nejake sekty co veri ze az bude konec sveta tak odletite na planetu X1247zpk? Doporucuji Vam Karle se spojit s Andeli Svetla. Mozne se Vam podari z te katastrofy nekam uletet.
19. 02. 2008 | 04:38

Blue Jay napsal(a):

Jak zmizet z blogu ala CSSD,
Aneb jak co nejrychleji odsunout trapnou Petru Paroubkovou aby nebyla videt.. Poslat sem Havla, Zaoralka,Paroubka a dalsi. Out of sight out of mind?
19. 02. 2008 | 04:59

Blue Jay napsal(a):

Havel, Zaoralek, Krecek, Paroubek,..atd,
A to vse aby schovali Petru Paroubkovou do zapomeni. Doporucuji vsem si precist cim se prvni dama CSSD Petra Paroubkova zaobira.
19. 02. 2008 | 05:08

Policajt napsal(a):

Pane zaorálku pěkně to za Vás ten Lukáš Jelínek napsal. Pro leváka ty jsi blbý jak bedna kytu a koncentráky v Osvětimi taky nebyly, to byl jen pionýrský tábor. Jinak v Kosovu jsem sloužil dva roky jako policajt.
19. 02. 2008 | 06:53

Al Jouda napsal(a):

Nezbývá, než podle pana Zaorálka provést humanitární bombardování Kosova.
19. 02. 2008 | 07:05

honza napsal(a):

Vy najednou nesouhlasíte s většinou v EU? Proč jste tedy V.K. + Topolánkovi vyčítal, když s něčím nesouhlasí.
Tím pádem jste též eurofobik.

Být po vašem, už je tu Euroústava a prezident EU by to podepsal jedním frkem.

Příště radši držte ústa.
19. 02. 2008 | 07:14

jipindripich napsal(a):

To autor:

Proč to neříci naplno pane Zaorálek?
Kosovo je samozřejmě pouze zástupný problém. Účelem je přece vtáhnout Rusko do "hry", zjednodušeně ověřit jeho pozici v Evropě, jeho politické, ekonomické, vojenské a hospodářské možnosti.
Ale v každém případě je podstatou vyvtvořit si důvod pro další investice do zbrojení.
Jestliže jsem schopen ve velice krátkém čase nazývat někoho kosovským teroristou a pak vzápětí státotvorným demokratem, pak sleduji jiný zájem a ten dotyčný státeček je pouze vítanou berličkou.
Není třeba si nic nalhávat. Evropa byla, je a bude především záležitost vztahů Německa a Ruska. Kdo se snaží vstoupit do hry jsou Spojené Státy Americké.
Kosovo je třeba neuznat. Ale to nestačí. Jednostranný krok vyhlášení samostatnosti je potřeba odsoudit. Tvrdě a nekompromisně. Jde z mého pohledu více o Evropu jako celek ne by se mohlo na první pohled zdát. Jde o Rusko. A to je pro nás (i když se to někomu nelíbí) fatální záležitost.
19. 02. 2008 | 07:34

Pepa Řepa napsal(a):

Milý Rumcajsi
váš sarkasmus je mi někdy sympatický, ale jsou chvíle, kdy s pravolevým viděním světa nevystačíte. Kosovo je přesně ten moment, kdy se ze mne stává euroskeptik. Jednotná zahraniční politika EU bude spočívat v tom, že ani necekneme. Možná budeme schvalovat nezávislost mezi posledními státy. No to je tedy útěcha.Oceňuji Dientsbiera a Klause, jak se k vyhlášení postavili.

Po schválení Lisabonské smlouvy přijde na řadu jednotná imigrační politika. Podle Frattiniho plánu budou imigranti z muslimských zemí přerozdělováni dále na východ v rámci Schengenu.Záchytné tábory ve Středomoří praskají ve švech.

Milý Rumcajsi, u Jičína je, jestli se nepletu kopeček s nějakou kapličkou. Nebude tam kaplička, bude tam mešita.Na Řípu se bude taky hezky vyjímat.Až se namnoží muslimská menšina v lese Řáholci, požádá o odtržení.

Že je to blbost? V Malmo bude za pár let muslimská populace přesahovat 50%. Ve Dánsku hoří ulice už týden, jinde je požadován zákaz vystavování takových malířů jak je Velasquez malující nahé ženy, požadováno zrušení společných bazénů pro muže a ženy atd. atd.Pařížská předměszí jsou na pokraji občanské války.

A Kosovo? To je předobraz budoucí Evropy. Víte co udělala Bosna jako první krok po vyhlášení nezávislosti. Volný vstup do země občanům muslimských států.Jen z Iránu tam přichází přes Bosnu do Evropy okolo dvaceti tisíc nelegálů ročně. Přitom byl v Republice srbské zamítnut národnostní princip, který se v Kosovu uplatnil.

Někteří z atentátníků 11.září byli mezi mudžadedíny na Balkáně.Jestli jste dobře koukal, tak ti nezávislí občané Kosovaru mávali albánskými vlajkami, všichni tvrdí, že jsou Albánci.Kosovo je kvazistát neschopný vlastní existence.

Takže raději trochu zapřemýšlejte. Když řekne někdo typu Zaorálka nebo Ransdorfa, že je bílá stěna bílá, tak nemá cenu tvrdit, že je černá jenom proto, že to řekli oni.
19. 02. 2008 | 07:48

petr napsal(a):

Aha! Líní Pražáčci se probudili a bijí na poplach. Je jím jasné, že Moravané si mohou uvědomit, že makají jak otroci a peníze končí v Praze případně v Brdech. A kde jsou všechny ty řeči o právu na sebeurčení a pod.?
19. 02. 2008 | 07:55

Čochtan napsal(a):

Petře, v rámci práva na sebeurčení žádám samostatnost Žižkovské republiky, přijetí do OSN a křeslo v Radě bezpečnosti. Dále žádám vyhlášení války Vinohradskému Království a kolonie ve Vršovicích !
19. 02. 2008 | 08:02

Nasta napsal(a):

Mají to naši politici velmi velmi těžké. Prezident Klaus je proti uznání Kosova, Američané jsou pro. Co potom vlezdoprdelka Klause i Amíků Saša Vondra má dělat? Vyjádřil se že počkáme a uvidíme, co kdyby Klaus nebo Bush změnili názor.
19. 02. 2008 | 08:04

Jan napsal(a):

Američané dělají nepochopitelnou chybu. Už zase. Myslím , že Česko by nemělo Kosovo uznat. Pamatujeme Mnichov.
19. 02. 2008 | 08:25

multikulti napsal(a):

když má teď svůj stát UCK, věřím, že ho brzy získá třeba i Al Káida. Mohla by ho vyhlásit třeba v části Londýna, říká se, že tam muslimové také mnohde tvoří většinu obyvatelstva, tak jakým právem by jim kdo mohl bránit v realizaci jejich práva na sebeurčení ?! Podobné státy by mohly vzniknout třeba v Nizozemí, v Kodani atd. Třeba z počátku jen malé (ale jak velké je San marino, Vatikán, Andorra ... ?), ale zaručující demokracii a nediskriminaci pro své většinové obyvatelstvo. A časem se samozřejmě mohou zvětšovat - jaxe budou množit a šířit !!!
19. 02. 2008 | 08:49

Petr napsal(a):

Vážený pane Zaorálku ,
Vy nevíte co vlastně chcete . Vy a Vaše ČSSD stále prosazujete jednotnou Evropu s jednotným názorem na vše, a když hlavní členové Kosovo uznávají , Vy ne? Co se to děje? Jediný ústavní činitel , který má právo na názor , že uznání Kosova je předčasné , je pan Klaus , protože neleze EU do zadku jako Vy . Ale ten je vlastně euroskeptista a měl by odejít do ústraní ,že?. Takže , hurá do uznání samostatného Kosova , milá ČSSD . Před tímto uznáním samostatnosti Vámi a panem Paroubkem , nezepomeňte na velkou tiskovku .
19. 02. 2008 | 08:50

Vávlav napsal(a):

Proč se má Evropa sjednotit pod EU, když se takto dělí? Protože "velké" staty malé snáze ovládnou, respektive "přehlasují"? Má vůbec EU smysl, když se takto drobí státy? ČSSR rozdělila dohoda, Jugoslávii "humanitární" bombardování, z Ruska byly také vytrženy malé státy, atd. A tyto státy se nyní "sjednocují" pod nadvládu EU - respektive velkých (lidnatých) států, které přehlasují všechny ostatní.
19. 02. 2008 | 08:55

Pepa Řepa napsal(a):

To multikulti
děláte si z toho srandu, ale v Británii nedávno zavedli vyplácení podpory všem čtyřem manželkám (pokud je dotyčný má).

Dále cituji BBC:
Arcibiskup z Canterbury prohlásil, že přijetí práva šária v Británii "nelze zabránit".

Dr. Rowan Williams řekl na Rádiu 4's World at One že Británie se musí "smířit se skutečností, že někteří její občané neuznávají její právní systém. Tvrdil též, že přijetí některých prvků práva šária by mohlo udržet společenský konsensus. Muslimové by prý mohli mít možnost obracet se na náboženský soud ve věci manželských nebo finančních sporů. Prý by neměli být nuceni „volit mezi nesmiřitelnými alternativami věrnosti své kultuře a věrnosti státu.“
19. 02. 2008 | 08:58

JC napsal(a):

Pane Zaorálku,
Jste v docela prekérní situaci.Jistě si pamatujete vaši kritiku Klause stran jeho vměšování-se do zahraniční politiky vlády.Takže to vypadá, že Klaus je proti uznání, zatímco vláda je pro.Co teď s tím že ?
Mimo jiné by mě zajímal názor vašeho bývalého kandidáta na presidenskou funkci.Dle jeho proklamované světovosti bych to tipoval na uznání.
P.S. Já sám nevím co s tím.
19. 02. 2008 | 09:05

Čochtan napsal(a):

Pepo Řepo,
Muslimové vůbec nemusí volit mezi věrnosti své kultuře a věrnosti státu. Oni mohou ten stát opustit a vrátit se tam, kde neexistuje rozpor mezi jejich "kulturou" a státní ideologií. Vrátit se zpět do islámské vlasti.
19. 02. 2008 | 09:06

Pepa Řepa napsal(a):

T Blue Jay
myslím, že píšete zdaleka. Nemáte o situaci v Evropě ponětí.

Z reportáže chorvatského novináře libanonského původu Hassana Haidara Diaba z Bosny:

Vesnice Gornja Maoča, která se nachází nedaleko městečka Brčko v Bosně a Hercegovině, je už delší dobu v centru pozornosti světových medií, která o něm vypovídají jako o kempu pro školení a výcvik teroristické organizace Al Kajda. Před časem zatčená skupina teroristů, která připravovala teroristický útok na Vatikán, přiznala, že byli vycvičeni právě ve vesničce Gornja Maoča.

Reportér chorvatského denníku „Večernji List“ je jediný, kterému se podařilo Gornju Maoču navštívit, popovídat si s místními obyvateli a podat svědectví o potenciální hrozbě. Vahábitská komunita v Gornji Maoči sní o dnu, kdy Alláhova armáda porazí křižáky (jak oni říkají, „syny opic a prasat“) a projde římskou bránou do Vatikánu. Bezmezně také podporuje svého hlavního ideologa a vůdce Al-Kajdy, Usámu bin Ládina.„Chorvati jsou nejhorší druh křižáků,“ rozčílil se Mirsad. „Jsou to zaprodané duše a je potřeba je vymlátit. Až se Alláhova armáda vydá z Bosny na Řím, projdeme i Chorvatskem a pak Chorvaté pocítí Alláhovou moc. V Bosně jste zabíjeli muslimy a dnes do Iráku posílají žoldáky, aby zabíjeli bratry muslimy. Určitě vás poslali Američané, abyste nás špehovali“.
19. 02. 2008 | 09:11

Kurvom napsal(a):

Zítra ve všech novinách titulek:
Poslanec Zaorálek: kosovští představitelé jsou zabijáci spojení se zločinem.

Žertuji. Jinak s Lubošem mimořádně souhlasím. Vypíchnul bych ještě fakt, že jsme Slované - stejně jako Srbové. Slovanské kmeny přišly na naše území právě z jihu Evropy...
19. 02. 2008 | 09:31

Bobo E napsal(a):

Tento případ jenom ukazuje, jak je pomýlená idea "jednotné" zahraniční politiky EU. A vlastně kde byla celá slavná unie v tomto sporu? Nakonec stejně o statusu Kosova a o jeho další existenci rozhodnou USA a Rusko, Evropská unie se bude tak dlouho dohadovat, až bude opět postavena před hotovou věc. V debaty na půdě OSN už nemám pražádnou důvěru - za celý můj třicetiletý život se v OSN nic zásadního nerozhodlo (až na odnože UNICEF a UNESCO je tato organizace prakticky k ničemu) - a EU k tomuto statusu spěje velice rychle.
19. 02. 2008 | 09:41

karkulka napsal(a):

Samozrejme ze neuznat. To by si v kazdem state mohla jakakoliv mensina udelat svuj stav ve statu. Hlavne s Albanci je to dost nebezpecne pro Balkan.Maji svoji Albanii, tak proc usiluji o dalsi???
19. 02. 2008 | 09:48

Emil40 napsal(a):

V současné době nejsou již naše úvahy o něčem, protože již dávno bylo rozhodnuto a nyni se jedná pouze o tu nejtišší realizaci(jako při Mnichově).Evropa si potom svojí pohodlnou vstřícností zadělala v nedaleké budoucnosti na veliké problémy.Budu se rád mýlit,ale zatím je to můj názor.
19. 02. 2008 | 09:55

Čochtan napsal(a):

Karkulko, oni mají sice svou Albanii, ale není to Velká Albanie. Oni nechtějí pouze svou Albanii, ale i území, která spolu s turky (jako poturčenci ) dobyli a ukradli.
19. 02. 2008 | 09:57

Pepa Řepa napsal(a):

Tak co Rumcajsi, kde jste?
Jestli nakupujete hidžáb pro Manku, máte recht.Burka je ještě lepší.
19. 02. 2008 | 10:00

No... napsal(a):

Pana Zaorálka zvolilo také alespoň 45% voličů ??? Mimochodem, kdy spadne ten jeho věčný vrtulník ?? Jen je mi líto pilotů, ti za to nemohou...
19. 02. 2008 | 10:02

kalkulka napsal(a):

Bravo Cochtane. Tady v Recku je jich kolem milionu a uz se tu zacinaji citit jako doma.Od devadesatych let,co se Albancum otevrely hranice, tak se tu nahrnuly veskere zlocinne zivly, s vyjimkou mensiny poctivych pracovitych lidi. Maji tu moc spatne jmeno a lidi si jich boji.
19. 02. 2008 | 10:02

Hubert napsal(a):

Ad Petr
Asi nemáte ponětí o tom, že již rok a půl je zahraniční politika v EU prosazována vládou ODS a především americkým obdivovatelem panem Vondrou.Váš komentář je vedený emotivní neobjektivností vůči ČSSD.
Vláda ČSSD by určitě k tomuto problému nestrkala hlavu do písku, ale jednala by .ČSSD je v současné době u nás jediná strana, která svůj negativní postoj k nezávislosti Kosova prosazuje na veřejnosti.
S kritickým postojem prezidenta Václava Klause však naprosto souhlasím, a to i k běžným záležitostem , které EU řeší.
19. 02. 2008 | 10:04

radek napsal(a):

pro Kravec: Legionáři se nedopustili vlastizrady, jak známo, žili v Rakousko-Uhersku tedy ve státě Rakušanů a Maďarů a jen tyto dvě národnosti měli rovnocená práva. Ostatní národnosti těchto práv nedosahovali a tedy nebyli rovnocenými příslušníky R-U monarchie. Jejich boj proti tomuto bezpráví pak nemohl být vlastizrada. Byli jsme na tom vpodstatě jako kolonie. A chcete říct, že osvobozenecký boj v koloniích byl také vlastizradou??
19. 02. 2008 | 10:10

hombre napsal(a):

Nejhroznější na tom všem je, že slušný člověk musí doufat v pomoc Putina...
19. 02. 2008 | 10:14

Pepa Řepa napsal(a):

Kampak jste se, červená karkulko, zatoulala?

Víte čemu nerozumím. Nedávno byl v Řecku střet mezi neofašisty a anarchisty. Scénář jako u nás. Na padesát holých hlav dvě stě anarchistů.Řežba.

Má v Řecku fašismus tradici? Jsou to fašisté nebo je to jinak?

Pokud vím, tak se Řecko staví proti samostatnosti Kosova. Pouze kvůli albánské menšině? Co vstu Turecka do EU?

Jak to vidí karkulka, žijící v Řecku?
19. 02. 2008 | 10:16

karkulka napsal(a):

PepoRepa, chyba! Stret nebyl neofasistu s anarchisty, ale s levici.
19. 02. 2008 | 10:20

kapusta napsal(a):

Je smutné, když většina účastníků téhle diskuse ví, o co jde, ale nezávislost Kosova zjevně bude uznána. Paralely s rokem 1938 v ČR jsou sice hezké, ale nejde o ČR ani o Čehcy a Slováky, nýbrž o Srby a kosovské Albánce. Za svoji Velkou Albánii bojují od roku 1980 a velice úspěšně. Moderní velmoci jim k tomu bezvadně nahrávají. Je fakt smutné, že v roce 2008 roste Evropě u zadku stejný vřed jako v roce 1914. Co brání evropským a světovým politikům pochopit, že Kosovo je cosi jako srbská hora Říp, ale mnohem posvátnější? Co jim pořád brání vnímat kulturní dějiny té oblasti? Křik "utiskovaných" Albánců? Proč nevidí zničené středověké KŘESŤANSKÉ kláštery? Problémy Balkánu evropská politika nikdy řešit neuměla a pořád to řeišt neumí. Naneštěstí připouští, aby do nich strkali rypák amíci, kteří o nich vědí ještě méně. Proč jsme my tady na "Západě" tak domýšliví, že si myslíme, že ti Srbové mají menší právo na své vlastenectví a na své dějiny a na svoji kulturu? Neschopnost najít řešení je jen projev nedostatečných hodnot, které vládnou moderní společnosti a politice také. Kdo zastavil hospodářský rozvoj Srbska na řadu let a umožnil necitlivým vojenským zásahem likvidaci infrastruktury a navíc rozdmychal právě ty tak kritizované šovinistické vášně? Víme to, nebo si jen tak cintáme pentličky?
19. 02. 2008 | 10:27

StandaT napsal(a):

pane Zaorálku, když Vás Paroubek poslal k odborářům a Vy na to nereagoval tím, že by jste ho taky někam poslal, ale poslušností a konformostí, bylo mi to docela líto, protože jste byl jedním z mála levicových politiků s vizí. Pokud je tento článek návratem z kalných vod velkohubého politického talentování zpět k racionální politice, děkuji a doufám, že tento článek není jen nějaká vyjímka.
19. 02. 2008 | 10:28

Pepa Řepa napsal(a):

První stát, který uznal samostatné Kosovo, byl Afgánistán. Bratři ve zbrani.
19. 02. 2008 | 10:32

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik urážlivých příspěvků, které byly v rozporu s Kodexem diskutujících.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
19. 02. 2008 | 10:36

Čochtan napsal(a):

Jeremiaši, to mexikánci nikdy neudělají, protože by tam velice rychle vypukla bída a hlad.
19. 02. 2008 | 10:37

Patrick napsal(a):

Soudruhu Zaoralku, problem je uplne nekde jinde nez pisete vy. Co jste vy, kteri jste v opozici proti tomuto rozhodnuti udelali, aby se problem vyresil? Co udelala ruska gubernie proto, aby problem vyresila. Co se udelalo prot, aby se vyresily spory v Jugoslavii. Kazdy ma jen plky a plky, a tim resi situaci.
Co udelalo Srbsko pro vyreseni sporu o Kosovo? Tyto problemy jste meli konkretne resit drive, dnes muzete jen psat blogy a kecat o tom, co kdyby...., ale reseni. Jste stejni jak komancove, to vas dobre naucili.
19. 02. 2008 | 10:47

Petr napsal(a):

ad Hubert.
Huberte , Huberte . ČSSD přece musí mít vždy stejný názor na veřejnosti , jako má EU. Vždy to hlásala , hlásá a hlásat bude . V případě , že nemá stejné názory jako EU při vyhlášení samostatnosti Kosova , tak má držet ústa . V opačném případě to znemená , že nesouhlasí s původním návrhem euroústavy , a to jsem nikdy od ČSSD neslyšel. Jedinými odpůrci původní euroústavy byla ODS a Klaus .
19. 02. 2008 | 10:51

Čochtan napsal(a):

Kořeny konfliktu sahají do 14.století

Po porážce s Osmanskou říší v bitvě na Kosovu poli roku 1389 tehdy neobyčejně vyspělé srbské království ztratilo Kosovo, které bylo jeho kolébkou, a samo postupně přešlo do područí Osmanské říše.

Koncem 17. století, po porážce jednoho z řady protitureckých povstání, nastal masový odchod Srbů z Kosova, kde je se souhlasem turecké moci nahradili většinou muslimští Albánci.
Oblast Srbové znovu ovládli až po vzniku Jugoslávie v roce 1918. Tehdy se začali do Kosova opět vracet a mezi světovými válkami tvořili téměř dvě třetiny obyvatelstva.

Během 2. světové války většina Kosova připadla k tzv. Velké Albánii pod italskou správou. (21. Waffen Grenadier Division der SS Skanderbeg). Po obnovení Jugoslávie dostala provincie status autonomní oblasti v rámci SFRJ. Podíl Albánců na populaci provincie tvořil v té době 35-40 %.

Albánská porodnost mění situaci
V roce 1974 byla autonomie Kosova zakotvena v nové ústavě. Kosovo získává vlastní ústavu, sněmovnu a vládu. Rozhodující funkce obsazují Albánci, jejichž počet i díky obrovské porodnosti prudce roste a blíží se k 70% populace Kosova.

Stále početnější Albánci se radikalizují a požadují změnu statutu Kosova na svazovou republiku s právem odtrhnout se od Jugoslávie. Roku 1981 propukly v Prištině národnostně motivované nepokoje ústící v řadu mrtvých následné represe státních orgánů.
Zároveň ale přibývá stížností kosovských Srbů na útlak ze strany autonomních orgánů, které jsou zcela v rukou místních Albánců. Tisíce Srbů dobrovolně či pod přímým nátlakem Kosovo opouštějí. Na konci 80. let dosáhl podíl Albánců už 80 procent. Srbové, kteří zůstali, žádají Bělehrad o zákrok.
Reakcí je nová srbská ústava. Ta v roce 1989 ponechala Kosovu územní a kulturní autonomii, ale odebrala mu atributy státu. Po nové vlně nepokojů roku 1990 srbský parlament zrušil i autonomní status Kosova.
Odpověď na radikalizaci byla státní represe
Albánci odpověděli jednostranným vyhlášením Kosovské republikou v rámci Jugoslávie. Po odmítavé reakci Bělehradu si kosovští Albánci vytvářejí paralelní struktury od školství až po parlament. V tajných volbách byl „prezidentem“ zvolen spisovatel Ibrahim Rugova.

V roce 1996 se přihlásila k boji za nezávislost Kosovská osvobozenecká armáda (UCK). O dva roky později propuká otevřené povstání. UCK útočí na srbské policisty, vojáky i civilisty a také na Albánce spolupracující s oficiálními strukturami. Bělehrad odpovídá brutálními represemi.

Na nátlak mezinárodního společenství usedly obě strany v roce 1999 k mírovým jednáním ve francouzském Rambouilletu. Po jejich krachu zahájilo 24. března 1999 NATO bombardování Jugoslávie. 10. června OSN schválila mírový plán pro Kosovo a vyslání sil KFOR, které musela opustit srbská armáda. S vynuceným odchodem armády začali z Kosova prchat Srbové a příslušníci dalších nealbánských národností.
19. 02. 2008 | 12:00

honza napsal(a):

Pan Švejnar by na to řekl:
Uděláme to tak, nebo naopak. Je to vážná věc, nesmíme to zlehčovat. Já se budu muset poradit a situaci konzultovat.

A to jste volil?????????
19. 02. 2008 | 12:05

Karel Mueller napsal(a):

Blue Jay:
Milý satiriku,
jedná se o proražení poklice Yellowstonské sopky, snad jste něco o tom slyšel.
Uvedl jsem to jako příklad jaderného úderu na tzv. neuralgické body, kdy se účinek v rámci interakčního efektu násobí. Exituje tzv. nultá, či jinak řečeno zmrzlá varianta, kdy koncentrovaný výbuch části ruského jaderného arsenálu v neuralgickém bodě (na území Ruska) by vyvolal drolení zemské kůry a zánik povrchu planety.

Z toho snad můžete usoudit, že k žádné sektě nepatřím, spíš jsem se svého času jako jaderný fyzik zajímal o něco jiného. Ale debata o těchto věcech na tento blog jednak nepatří, jednak by asi byla nad Vaše možnosti.
19. 02. 2008 | 12:07

mATES napsal(a):

rOZHODNĚ NEUZNAT. kOSOVO JE A BUDE sRBSKÉ. nEDEJME SE!!!
19. 02. 2008 | 12:15

Ládik napsal(a):

Uznat samostatnost Kosova je totéž, jako schvalovat Mnichovskou dohodu. Prasárna.
19. 02. 2008 | 12:59

Martin napsal(a):

Jenom tone, Kosovo je Srbské a tak tu zlodějnu území nikdy nesmíme přijmout.
19. 02. 2008 | 13:39

Kritik napsal(a):

Analogie s Mnichovským diktátem: Francie a Anglie znovu zrazují.
19. 02. 2008 | 14:11

Hráškověčervený trpaslík napsal(a):

Nahrálo to jedině mafiánsko-zločineckým strukturám.Albánští bandité teď budou dle potřeby migrovat mezi dvěma albánskými státy.Bude stíhán v Kosovu,pomaže do Albánie a naopak.Apropos,znáte někdo ve svém okolí albánce,který slušně podniká,nebo pracuje(to asi ani omylem že ano) a chová se v souladu s pravidly normálního,slušného chování?!?!
19. 02. 2008 | 14:35

a-z Kosovo napsal(a):

Když náš šišlavý ministr, co se ještě nenaučil mluvit česky, sdělil lidem, že Srbové v Kosově zabíjeli a znásilňovali, vzpoměl jsem si na komunistickou propagandu a demagogii. Máme ministra, který nezná pozadí srbsko-kosovského konfliktu, či se tento ministr zapojil do demagogicky zjednodušující propagandy ve stylu "Zlí Srbové versus hodní Albánci." Řekněme si několik málo věcí. Vztahy Srbů a Albánců nebyly rozhodně ideální, ovšem teror začal v Kosovu v roce 1996 po té, co Kosovská osvobozenecká armáda (UCK) začala oficiálně provádět teroristické akce (před tím tam byly neoficiální albánské teroristické skupiny založené na bázi rodinných klanů). Roku 1997 vypukla v Kosovu občanská válka jednak mezi UCK a jugoslávským státem, jednak mezi UCK a srbskými civilními bojůvkami, které se snažily chránit srbské obyvatelstvo a podnikaly vůči UCK odvetné akce. Bělehrad nejprve váhal s rozsáhlou ofenzívou proti povstalcům, ale když 23. března 1998 označil velvyslanec USA pro Balkán Robert Gebard UCK jako „nepochybně teroristickou organizaci,“ prezident Slobodan Miloševič zahájil vojenské akce proti teroristům. V průběhu války docházelo k oboustrannému teroru na civilním obyvatelstvu i k oboustrannému vyhánění lidí z domovů. V roce 1999 noviny The New York Times jednostranně informovaly, že " v konfliktu, který začal zákrokem proti kosovským Albáncům, požadujícím nezávislost na Jugoslávii," bylo zabito 10.000 osob. Podle posledních informací, které potvrdil i Mezinárodní červený kříž, zahynulo v tomto období 2 až 2,5 tisíce Albánců. Britská parlamentní komise a OBSE zveřejnily šokující zprávu, že z oněch 2 tisíc zabitých, přičítaných na vrub Srbům, zavraždila 1500 osob Kosovská osvobozenecká armáda, aby vyprovokovala srbskou armádu k odvetě. Např. tolik medializovaný "masakr v Račaku," kde mělo zahynout 40 - 45 Albánců má tolik nejasností a rozporů, že se o něm radši přestalo mluvit.
19. 02. 2008 | 14:54

a-z Kosovo napsal(a):

24. června 1998 došlo k tajné schůzce zástupců USA a UCK v Juniku. V září zasedala Rada bezpečnosti OSN i vedení NATO, které 13. října dalo Miloševičovi ultimátum, aby stáhl svá vojska z Kosova. Jakmile se jugoslávská armáda stáhla, UCK obsadila rozsáhlá území, na kterých začala provádět genocidu nealbánského obyvatelstva. Během prosince její útoky eskalovaly a tak v lednu 1999 zahájila jugoslávská armáda další ofenzívu. V únoru a březnu byla zahájena jednání mezi Srby a Albánci, která však skončila s ohledem na podmínky Rambouilletské smlouvy, podle níž se Kosovo mělo postupně osamostatnit, fiaskem. Od března do června 1999 se do války zapojila NATO na straně kosovských Albánců. Území Srbska bylo více než 3 měsíce intenzivně bombardováno, přičemž došlo k rozsáhlému ničení infrastruktury a kulturního dědictví. Jestliže při předcházejících bojích uprchlo do okolních zemí zhruba 150 tisíc Albánců, pak za 78 dní bombardování NATO činil počet albánských uprchlíků hrozivých 863 tisíc. I když měla v té době UCK 100 tisíc mužů a disponovala materiální a leteckou pomocí NATO, nedokázala srbskou armádu porazit. Dne 19. května se v Bělehradu konala jednání o ukončení bojů, podle nichž se měly srbské vojenské a policejní jednotky stáhnout z Kosova a měla být zavedena vojenská administrativa NATO. Jugoslávská vláda s tímto počátkem června souhlasila a 12. června do Kosova vstoupily jednotky NATO. Jejich přítomnost však do současnosti nezajistila Kosovu klid. Vůči Srbům i ostatním menšinám začala být prováděna genocidní politika vraždění a vyhánění z domovů. V zemi se za naprostého nezájmu a mlčení oficiálních sdělovacích prostředků uskutečnila největší etnická čistka novodobé historie Evropy, při níž ze země uprchlo dle některých zdrojů až 300 tisíc Srbů, Turků a Romů. Docházelo k vypalování srbských vesnic, bylo zničeno, vypáleno a vyrabováno přes 40 tisíc domů nealbánského obyvatelstva , došlo k ničení pravoslavných kostelů a hodnotných kulturních památek.
19. 02. 2008 | 14:55

a-z Kosovo napsal(a):

Při anexi Kosova hrála důležitou roli propaganda a úplatky. Americké a evropské sdělovací prostředky začaly provádět propagandu, za kterou by se nemusel stydit ani Goebels, ani rádio Jerevan. Částečně jim v tomto pomáhali samotní kosovští teroristé, např. Halit Berani - předseda "Rady pro ochranu lidských práv a svobod v Kosovu" byl pro rozšíření fám i na čas zadrržen silami NATO, zakrátko byl však propuštěn silami NATO. Nejzávažnější byla jeho role v případě Trepča. Během bombardování Jugoslávie se podílel na rozšíření zprávy, která tvrdila, že Srbové spalují stovky kosovských Albánců v důlním komplexu Trepča v Kosovu. Příběh byl převzat a široce šířen v západních médiích. Když však vyšetřovatelé dorazili na místo nenašli vůbec žádný důkaz něčeho podobného. Ještě horší je vytváření virtuální reality "zlých Srbů a hodných Albánců" americkými sdělovacími prostředky. 4. 2. 2005 začal na podnět mluvčího Pentagonu Larryho Di Rity začal hlavní vyšetřovatel amerického ministerstva obrany Joseph Schmitz vyšetřovat okolnosti, které se týkají novinářů, které armáda USA platí za články a komentáře., které mají na internetu ovlivňovat veřejné mínění na Balkáně. Americká stránka Pentagonu pro Balkán má název Southeast Europen Time a podporuje jí americké velitelství v Evropě. První zmínku o tom, že Pentagon tuto stránku finančně podporuje se objevila na stanici CNN 3.2.2005. Stránka přitom vznikla už v roce 1999 během vzdušné války proti Jugoslávii. Pro stránku pracuje na 50 novinářů, které americké velitelství v Německu platí prostřednictvím soukromé společnosti Anteon Corp.
19. 02. 2008 | 14:56

a-z Kosovo napsal(a):

Mezi nejzávažnější zprávy patří korupce a ovlivňování členů mezinárodního společenství, kteří rozhodovali o budoucnosti Kosova. Nejzávažnějším obviněním je důvodné podezření, že hlavní vyjednávač OSN pro Kosovo Marti Ahtisaari přijal od albánského organizovaného zločinu opakovaně úplatky ve výši desítek milionů eur, aby napsal návrh, doporučující srbské provincii Kosovo nezávislost. Zprávu obviňující Ahtisaariho přinesla bosenská tisková agentura Fokus. Podle zprávy německá zpravodajská služba – Bundesnachrichtendienst čili BND – odkryla konto vlastněné Ahtisaarim, na které bylo posláno 2 miliony eur a přinejmenším při dvou příležitostech byl Ahtisaari příjemcem plateb v hotovosti v celkové výši až 40 milionů eur. Agentura Fokus uvedla, že brigádní generál německé tajné služby BND Luke Neiman, který operaci řídil, nahrál rozhovor mezi Ahtisaarim a nejmenovaným etnickým Albáncem, kde hovoří o převodu 2 milionů eur na Ahtisaariho účet ze švýcarské banky s číslem 239700-93457-00097, jenž byl maskován jako zahraniční účet („offshore account“) pod kódem XS52-KOLER. Vlastníkem těchto účtů měl být kosovský Albánec Exhet Boria, který je znám ve zločineckých kruzích a patří k nejvyšším vrstvám albánského organizovaného zločinu, který ovládá obchod s heroinem v Evropě. Tisková agentura Fokus také tvrdila, že německá BND vlastní nahrávku, kde 12.února 2007 v 6:23 ráno přijíždí džíp vlastněný kosovsko-albánskou vládou k budově, kde působil zmocněnec OSN Ahtisaari a zde předal Ahtisaarimu dva stříbrně zbarvené kufry. Podle agentury Focus agenti BND později potvrdili, že kufry byly přeplněné hotovými penězi.
19. 02. 2008 | 14:57

a-z Kosovo napsal(a):

Dalším problémem Kosova je jeho zločinný režim. Už dávno je zřejmé, že kosovští čelní představitelé jsou nejen zapojeni do organizovaného zločinu (obchod s drogami, nucená prostituce, obchod se zbraněmi, obchod s kradenými auty), ale že se jedná o válečné zločince a teroristy, vůči kterým by mělo být v mezinárodním právu uplatňováno to samé, co např. vůči Slobodanu Miloševičovi. Tito lidé nepatří do čela státu, ale před Mezinárodní soudní tribunál v Haagu. Bývalý „kosovský premiér“ Ramush Haradinaj, který je obviněn z řady četných zločinů spáchaných na albánských i srbských civilistech, byl v tichosti propuštěn z Haagu na svobodu. Další čelní politik Kosova, bývalý velitel UCK se již počátkem 90. let jako žoldnéř účastnil masakrů Srbů v řadách chorvatské armády. Po obsazení Kosova vojsky NATO Ceku organizoval přeměnu UCK na KPC (Kosovský ochranný sbor – též TKM), který i za přítomnosti vojsk NATO pokračoval v teroru a vraždění nealbánských obyvatel Kosova, ničení a vypalování nealbánských vesnic, pravoslavných kostelů a srbských kulturních památek mezinárodního významu. V roce 2002 byl na něj vydán mezinárodní zatykač. Ceku navštívil i ČR, kde se konal výcvik teroristů z UCK, přejmenované na KPC. České bezpečnostní orgány ho však nedokázaly zatknout, zatčen byl až při cestě z ČR na budapešťském letišti, ovšem záhy byl propuštěn. V roce 2003 byl zadržen ve Slovinsku, ovšem i odtud byl na zásah z "vyšších míst" propuštěn. Další válečný zločinec, současný premiér samozvaného Kosova Hasim Thaci, bývalý člen Marxisticko-leninistické organizace „Národní kosovské hnutí“ a bývalý politický velitel teroristické organizace UCK, obviněný za vraždy a páchání válečných zločinů, též běhá po svobodě.
19. 02. 2008 | 14:59

a-z Kosovo napsal(a):

Trpící Kosovo
http://www.pravoslav.or.cz/...
Historie i současnost Jugoslávie a Kosova
http://www.orthodoxia.cz/ju...
Balkánská problematika
http://www.ksl.wz.cz/balkan...
Nevhodné zprávy - české překlady zahraničních článků
http://www.messin.estranky....
19. 02. 2008 | 15:02

Ivan Hochmann napsal(a):

Odkaz na blog Jana Urbana: Rusko,Kosovo...
19. 02. 2008 | 15:08

Ivan Hochmann napsal(a):

ODKAZ NA BLOG JANA URBANA: RUSKO,KOSOVO...
19. 02. 2008 | 15:09

Jura napsal(a):

Aha pane Zaoralek, uz tomu rozumim, Kosovsky narod jsou gengstri a Milosevic byl jejich ochrance. UCK asi vznikla proc a za jakych okolnosti? Tento clanek kdyby napsal zoufalec Foldina, tak bych se nedivil, ale vy pane Zaoralek moc dobre vite ze to co pisete NENI pravda a Kosovu samostatnost a suverenitu "zajistil" Milosevic tim ze organizoval zlociny a rozsahlou etnickou cistku vetsinoveho naroda na Kosovu - Albancu.
19. 02. 2008 | 15:25

já napsal(a):

Odkaz na blog Jiřího Dientsbiera
http://blog.aktualne.centru...
19. 02. 2008 | 15:27

Jura napsal(a):

Od srbu se odstepilo za poslednich 20 let Slovinsko, Chorvatsko, Bosna, Makedonie, Cerna Hora a ted i Kosovo. KAZDY stat ktery se osamostatnil se radoval a dodnes raduje, krom Makedonie vsichni museli vybojovat svobodu proti silenym srbskym zlocincum typu Karadic - Mladic. Kde je dnes Slovinsko, neni treba pripominat a urcite i Chorvatsko, Cerna Hora a Makedonie budou v EU i NATO do 5-6 let. Jedina Bosna a Kosovo se nedokazali zbavit militantni srbske mensiny a dolpaceji nato a budou doplacet. Srbsko je koule na noze pro kazdeho.
19. 02. 2008 | 15:34

trn napsal(a):

Nepokoje a rozbroje počátkem 90. let nebyly jen doménou Srbů. Po nepokojích, které vznikly ve Slovinsku, kdy ozbrojení slovinští bandité zastřelili několik celníků tehdy ještě zákonné Jugoslávie, se přenesly do Chorvatska, kde se za pomoci německých a italských vyzbrojily teroristické skupiny bojující proti ústřední armádě, v jejímž čele stáli Chorvat, Srb, Bosňák, Slovinec i Černohorec. Protože však propaganda stála proti Srbům, vytvořil se mýtus o zlých Srbech. Karadžič a Mladič jistě páchali zločiny, ale oni chtěli to samé, co dnes Kosovští Albánci. Samostatná Srbská území v Chorvatsku a Bosně, kde tvořili většinu Srbové. Chorvati si s nimi poradily. Jejich po zuby ozbrojená armáda udělala v Srbské Krajině etnickou čistku, vyhnala 200 tisíc Srbů, a byl pokoj. Horší to měli Bosňáci, kteří prováděli vůči Srbům zpočátku též genocidu, o které se žádné sdělovací prostředky nikdy nezmínily. Najednou tam vlítl Karadžič a Mladič, udělali Bosňákům to, co páchali oni předtím Srbům a ejhle! Začaly o tom psát noviny, troubily se do světa nesmyslná čísla o počtu obětí, špatní byli zase jen Srbové. Rozbití Jugoslávie je ve skutečnosti hra západu o moc a o suroviny v této části Evropy.
19. 02. 2008 | 15:53

Jos napsal(a):

Pane Zaorálek vy osobně doufám nebudete nikdy na MZ nikoho uznávat,ještě tak na radnici v Ostravě tam si uznávejte co chcete tam na to máte ale na nic jiného!!
19. 02. 2008 | 16:02

Jirka Cech napsal(a):

Co je to za blbou otazku???

"Máme dost důvěry v tento stát a jeho představitele? Přesvědčili nás Kosované, že si podobný stát zaslouží?"

Obcane preci maji pravo zvolit si, kdo, jak a jakou formou jim bude vladnout a nemusi o tom nikoho ciziho (nas) presvedcovat, soudruhu Zaoralku.

To byste stejne mohl shodit treba jednostranne vyhlaseni suverenniho Ceskoslovenska v roce 1918, kdy jsme to udelali proti vuli signifikantni, 30% nemecke mensiny a navic jsme drze rozbili fungujici Rakousko-Uhersko. My pravo ma svuj stat mame a kosovci ne? To, ze je osobne mam rad jak sul v prdeli, preci nemuze ovlivnit to, zda maji, ci nemaji pravo na svuj stat a svou vladu...
19. 02. 2008 | 16:03

Jura napsal(a):

trn: A uz je to tady: "ozbrojení slovinští bandité", "ozbrojení bosenští bandité", "ozbrojení chorvatští bandité", "ozbrojení cernohorští bandité" a ted i "ozbrojení kosovští bandité". Všichni jsou bandite jen srbové vedeni Miloševičem, Karadičem a Mladičem jsou v pořádku. Každý kdo kdy byl v Slovinsku mi potvrdí že tento národ je NAPROSTO mírumilovný, vyspělý, vzdělaný a úspěšný. Tedy, všechno opačně oproti Srbům-
19. 02. 2008 | 16:07

trn napsal(a):

Jura: Pokud v mezinárodně uznaném státu, a tou Jugoslávie v té době byla, střílí někdo po příslušnících zákonné armády, policie, celníků či po někom jiném, jedná se dle mezinárodního práva o teroristu a banditu. Kdyby Slováci před rozdělením Československa zavraždili české celníky, určitě by centrální vláda proti jejím vrahům zasáhla.
19. 02. 2008 | 16:16

Jura napsal(a):

trn: nepis hlouposti, Slovinci si samostatnost odhlasovali ve vlastnim parlamentu. Jako federalni jednotka nato meli plne pravo, podobne jako Chorvatsko a dalsi. To ze Srbsko a jeho tzv. "jugoslavska" armada ovladana Milosevicem v kazde teto zemi zpusobili chaos, zlociny a destrukci je jen a jen zodpovednost srbska. Srbsko by uz konecne melo pochopit ze diky vlastni politice NIKDO nechce mit s nimi nic spolecneho.
19. 02. 2008 | 16:31

trn napsal(a):

Počátkem července 1991 slovinské polovojenské bandy zavraždily několik vojáků jugoslávské armády, kteří střežili hranici s Itálií a s Maďarskem. Armáda tehdejšího legálního jugoslávského státu proti těmto teroristům zasáhla. 25. června Slovinsko vyhlásilo jednostranně nezávislost, která byla uznána až 8. října. Slováci se bohudík zachovali na rozdíl od Slovinců vůči Čechům rozumně. Žádné střílení, žadné blokování kasáren, Mečiar se domluvil s Klausem a šlo to bez střílení! Juro, já tě chápu, ona jednostranná protisrbská propaganda zanechá v lidech nesmazatelné stopy. Mnoho lidí v této zemi má díky vymývání mozků utkvělou představu zlých Srbů a hodných těch druhých. Já tomu nevěřím. Nechci se Srbů v žádném případě zastávat, pouze konstatuji, že na válce v bývalé Jugoslávii mají vinu všechny zúčastněné strany.
19. 02. 2008 | 17:38

Hubert napsal(a):

Ad Petr
Petře, Petře! Já o koze , Vy o voze.
Když chcete, tak to ČSSD zakažte, nebo ji doporučte, aby s nezávislostí Kosova souhlasila.
Já Vám svůj názor nevnucuji.To co jsem napsal, za tím si však stojím. Až bude známo stanovisko ostatních stran a především naší vlády, můžeme naší diskuzi rozvinout.Prozatím bez komentáře.
A pokud se týká tzv. Euroústavy, o té nebyla přeci vůbec řeč.
S úctou Hubert.
19. 02. 2008 | 17:53

Jura napsal(a):

trn: Nepripadas si jako hloupak non-plus-ultra kdyz pises "Slovinsky" a "terorista" v jedny vete? Presne jak si napsal: "25. června Slovinsko vyhlásilo jednostranně nezávislost", jako federalni republika mela nato pravo a po tomto datu uz jugoslavska (srbska) armada nemela na uzemi slovinska co pohledavat, naprosto stejne jako se Ceska armada neprovokovala Slovaky po jejich vyhlaseni suverenity. Pane Zaoralek, vidite sam jake mate zastance, i pro vas jsou Slovinci teroriste? Priste nez neco napisete do Blogu, zkuste trochu premyslet, nebo si koupit nektere knihy o tomto regionu, poradit se s Balkanology jako je Matyas Zrno nikdy neni na skodu.
19. 02. 2008 | 17:54

LEVAK napsal(a):

Ad Rumcajs: a tygr šavlozubý byl mohamedánského vyznání!Jaký to objev ctěný pane vědátore!
19. 02. 2008 | 17:59

LEVAK napsal(a):

Bylo to po roce 1989, po pádu socialismu ve východní Evropě. Všechny nástupnické státy v režii WTO a SB vesele privatizovaly na Západ všechno, co vybudovaly jejich předchůdci v posledních 50 letech. Všechny státy - až na jeden. Byla to Jugoslávie, která se rozhodla pro vlastní cestu.
Rozhodla se místo výprodeje národního majetku předat jej vlastním občanům. Jugoslávie preferovala družstevní vlastnictví a předání akcií velkých podniků vlastním zaměstnancům.
Jugoslávci se rozhodli jít opět vlastní cestou - jako před 50 lety, kdy neposlechli Stalina a způsobili roztržku. Tehdy se v podstatě nic nestalo. Stalin je pomlouval, ale nezasáhl. A Jugoslávci budovali svůj vlastní socialismus s tržním hospodářstvím a různými druhy vlastnictví. Jenže brzy se ukázalo, že západní "demokracie" nejsou jako Stalin. Musí dostat, co chtějí. A mají na to dost prostředků. Začaly podporovat v Jugoslávii stále latentní nacionalismus. Jako první se rozhodly odtrhnout od Jugoslávie Chorvaté. Okamžité podpory se jim dostalo od Německa. Pohrobci fašistů, kteří nikdy Srbům neodpustili, že Srbsko bylo jediná země okupované Evropy, kterou se jim nepodařilo obsadit a zotročit.
Němci ovládali sice v Srbsku velká města, ale mimo ně se nemohli ukázat. Na venkově vládli partyzáni Josifa Brose Tisa. Teď jim to vrátili a podpořili své někdejší spojence - ustašovce. Byli to chorvatští ustašovci, kteří spolu s německými fašistickými armádami drancovali a vraždili Srby. A jejich pohrobci po osamostatnění se okamžitě pustili do očištění země od Srbů. Skoro čtyřista tisíc Srbů z východní části vyvraždili či vyhnali ze země. Na jihu vyvraždili a vyhnali dvěstě tisíc Srbů do Bosny. A to vše za blahosklonného přihlížení celé Evropy.
Ale to byl začátek konfliktu. Je samozřejmé, že si to Srbové nemohli nechat líbit. Začala jugoslávská občanská válka, ve které válčil každý s každým. Proti Srbsku se postavili bosenští muslimové, Chorvaté i Slovinci. Konflikt vypukl v Bosně, protože tam žili společně Srbové, muslimové i Chorvaté. Symbolem této války se stalo Sarajevo, kde bojovaly všechny tři strany. A tam se poprvé ukázalo, kdo řídí tuto válku.
19. 02. 2008 | 18:07

LEVAK napsal(a):

Daytonské dohody nechaly ještě Srbsko nedotčené a neposlušné. Miloševič stále nechtěl prodávat národní majetek novým západním vlastníkům. Proto musela začít druhá etapa války.
Achilovou patou Srbska bylo Kosovo. Tam se přemnožená albánská komunita snažila dosáhnout připojení k Albánii, aby vytvořila Velkou Albánii, zahrnující i Kosovo a půlku Makedonie. Vedoucí silou byla teroristická organizace UCK. Teroristická byla v té době podle údajů ministerstva zahraničí USA. Tato organizace nejprve vraždila Albánce, kteří ji nechtěli podporovat a chtěli žít v klidu a míru se Srby. Po vypuknutí konfliktu se rozhodla pro ozbrojený boj za nezávislost. A to se hodilo Američanům. Přes noc se z teroristické organizace stala národně osvobozenecká armáda, které se dostalo plné podpory.
Jenže tito lidé nebyli schopni tuto válku vyhrát. Srbové se bránili, začali osvobozovat území, obsazená UCK. To západní spojenci nemohli připustit. Nejprve rozpoutali mediální válku, tak úspěšnou v Bosně. Začalo se mluvit nejprve o padesáti tisících zavražděných Albáncích, později stotisících a nakonec američtí senátoři v Kongresu mluvili o dvoustech tisících zavražděných Albáncích.
Půda byla připravena a další kolo války mohlo začít. Spojené státy začaly bombardovat srbská města a podniky. Povraždily mnoho tisíc žen a dětí ve městech. Bombardovaly nemocnice, mosty, školky, televizi. Jediné, co Spojené státy nebombardovaly, byly podniky určené k budoucí privatizaci. Ostatní srovnaly se zemí.
Po válce vojáci OSN našli v Kosovu 2650 mrtvých, kteří zemřeli v inkriminovanou dobu včetně obětí amerického bombardování. Jenže v té době pravda už nikoho nezajímala.
Stejně jako etnická čistka, kterou prováděla UCK pod patronací OSN.
Všech zbylých 200 tisíc Srbů bylo vyhnáno ze země jen s tím, co měli po kapsách. Cíle bylo dosaženo. Po pádu Miloševiče nová vláda začala s privatizací všeho, o co měly Spojené státy zájem.
Miloševiče postavili v Haagu před soud za válečné zločiny, kterých se dopustil, když bránil svou vlast před agresorem. Zpočátku byl soud veřejný a v televizi. Potom bylo ticho po pěšině. Skuteční váleční zločinci sedí klidně ve Washingtonu a v Londýně. Bill Clinton, Marlene Albrightová, Tony Blair, Cook a další spokojeně spřádají své sny o světovládě bez nepohodlných vládců, pro které je vlastní národ více, než zahraniční kapitál. V Haagu byly asi problémy, proto byl Miloševič odrovnán a umlčen.
Lež vítězně táhne naším svobodným světem. Lež byla na počátku války se Srbskem, lež byla na počátku války s Irákem. Ctihodní lháři dál vládnou a lidem to nevadí.
Na stranu agresora se postavila i česká vláda, ačkoli Srbové vždy stáli na straně Československa a pomáhali nám v nesnázích. Prezident Tito do Československa přijel podpořit obrodný proces v červenci 1968. A český prezident Havel o několik desítek let klesl tak hluboko, že vymyslel termín "humanitární bombardování" pro ospravedlnění vražd žen a dětí.
Tomu se říká demokracie.
19. 02. 2008 | 18:13

Jura napsal(a):

LEVAK: Vsechno spatne, petka z dejepisu! Model privatizace ktery popisujes zavadel ekonom a premier Ante Markovic ktereho smetla nacionalisticka vlna Milosevice a jeho narodnich mitinku v roce 1990, 1991. Slovinci a Chorvate nabizeli Srbsku moznost Konfederace podle modelu Svycarska, jenze Milosevic snil svuj sen o velkem Srbsku a doufal ze s armadou v zadech ostatni republiky (ani Kosovo) se nemaji sanci osamostatnit. Jak to dopadlo od 1991 do vcera odpoledne, vime vsichni, kdo mohl odejit od Srbska take odesel, jakmile to bylo mozne. A jeste neco, argumentovat pro Srbsko jmenem ekonoma Ante Markovice a jeho modelem privatizace je opravdu nevzdelanost a neinformovanost 1. radu. Nebyt Milosevice a jeho nacionalistu kteri premiera Markovice odstranili (hlavne propagandou o "ohrozeni" srbskych mensin), Jugoslavie nejspise existovala dodnes ve forme konfederace. Srbsko v zemich byvale Jugoslavie spachalo brutalni zlociny (Chorvatsko - Vukovar, Bosna - Srebrenica, Kosovo - Racak) kterym na vecne casy "zapikovala" jakoukoliv moznost spolecneho souziti a spolecneho statu.
19. 02. 2008 | 18:20

veverka napsal(a):

Prosím Vás, jako to,že ani Vy naplno neřeknete, že Albánci vyháněli z Kosova Srby od počátku druhé světové války. Napřed s pomocí Němců, pak s pomocí komunistů. Když se Srbové chtěli vrátit, tak to byla etnická čistka. Když je vyháněli, tak to bylo vpořádku. Stačí uvést jak klesal počet Srbů v Kosovu. V Kosovu jde o půdu a majetek vyhnaných Srbů,ne o nějaké ideály.
19. 02. 2008 | 18:49

Veverka napsal(a):

Proč nikdo neřekne, že Srebrenica byla základnou ze které muslimové přepadali Srby. taky upekli Srba na rožni...
Když těch mrtvých bylo přes tři tisíce, tak Srbové udělali co jim zbývalo. Jim nikdo nepomohl. Zahraniční jednotky umožňovaly vraždění Srbů muslimy.
19. 02. 2008 | 18:53

morskaapanna napsal(a):

Nevím. Co na to říká ministr zahraničí kníže Schwarzenberg? Myslím ale, že orientální koberce by se neměly čistit klepáním.
19. 02. 2008 | 19:41

Pepa Řepa napsal(a):

To morskaapanna
zlatá slova.Jste moudrá žena.

Neklepat! Vyluxovat!

A vzít hodně dlouhou hadici!
Končila by na Arabském poloostrově.
19. 02. 2008 | 20:19

GtZ napsal(a):

Dobrý večer ,

jako není mi zcela jasné , jak se budou tito lidé ( Albánci ) živit a čím budou vykonávat potřeby spojené s budování státu ? Prodej a Distribuce bílého prášku , únosy atd. tak jak to známe z naší republiky ? Vidím , že zase vznikne další banánová republika . Proč proboha někdo takovéto věci dělá ? Asi jen aby se zviditelnil a byl hezkým ze stran spojenců . Nechci nikomu brát samostatnost , ale jak to bude vypadat po roce ? buď přilezou zpět k Srbsku nebo si je násilně přivlastní Albánie . No uvidíme čas nám to řekne co se bude dít .
19. 02. 2008 | 20:33

LEVAK napsal(a):

Ad Jura:Pohrobci chorvatských ustašovců po osamostatnění se okamžitě pustili do očištění země od Srbů. Skoro čtyřista tisíc Srbů z východní části vyvraždili či vyhnali ze země. Na jihu vyvraždili a vyhnali dvěstě tisíc Srbů do Bosny. A to vše za blahosklonného přihlížení celé Evropy.
Ale to byl začátek konfliktu. Je samozřejmé, že si to Srbové nemohli nechat líbit. Začala jugoslávská občanská válka, ve které válčil každý s každým. Proti Srbsku se postavili bosenští muslimové, Chorvaté i Slovinci. Konflikt vypukl v Bosně, protože tam žili společně Srbové, muslimové i Chorvaté. Symbolem této války se stalo Sarajevo, kde bojovaly všechny tři strany. A tam se poprvé ukázalo, kdo řídí tuto válku.
Na tržnici v Sarajevu v muslimské části vybuchl na tržišti minometný granát a zabil několik lidí. Média ihned označila za pachatele Srby. Americký senátor se jel podívat do malé neznámé vesničky Račak. Čirou náhodou s ním jelo asi 50 novinářů a několik televizních štábů. A čirou náhodou tam pan senátor našel masové hroby zavražděných muslimů. Samozřejmě, že na vině byli Srbové. Televizemi celého světa proběhly záběry vyhublého muslima za ostnatými dráty. Zprávy mluvily o srbských koncentračních a vyhlazovacích táborech. Srbové byli přirovnáváni v médiích k německým fašistům. To vše bylo důvodem k zásahu USA a NATO do války. Do války proti Srbsku. US Air Force bombardovala Srbsko. NATO vyzbrojovalo Chorvaty a bosenské muslimy.
V té době došlo k srebrenickému masakru, když vojáci OSN, kteří měli obyvatele bránit, je bez boje předali do rukou bosensko-srbské armády.
V této době, kdy se Srbové bránili proti celé Evropě, v době, kdy umírali srbští civilisté bombami agresora, došlo ve Srebrenici k tomu, k čemu nikdy nemělo dojít. Pravdu se nikdy nedozvíme. Pravda totiž ve válce umírá jako první. Teprve po válce jsme se dozvěděli, že granát na sarajevské tržiště vypálili sami muslimové, aby ho mohli použit v propagandistické válce proti Srbům.
Po válce jsme se dozvěděli, že americký senátor spolu s televizními štáby jel do Račaku "najisto" do prostoru, kam mu svezli mrtvé bojovníky z celé Bosny, aby je ukázali jako oběti Srbů.
Dozvěděli jsme se, že žádné koncentrační tábory neexistovaly. Že televizní štáb vyrobil propagační šot požadovaný propagátory války. Žádní muslimové nebyli za ostnatými dráty, ale televizní štáb byl za ostnatými dráty trafostanice a filmoval lidi hrnoucí se po cestě do města.
Našel se i tuberkulozní muslim, kterého vydávali za vyhladovělou oběť.
Ale to nebyl konec této války. Daytonské dohody nechaly ještě Srbsko nedotčené a neposlušné. Miloševič stále nechtěl prodávat národní majetek novým západním vlastníkům. Proto musela začít druhá etapa války.
Tak to bylo vážený pane!USA a země mnichovské dohody se potřebovaly zbavit silné Jugoslávie,ale vůbec si neuvědomily že tady otvírají Pandořinu skřínku(Osetie,Abcházie,Baskicko,etc.) a nasadily Evropě veš do kožichu.Já už islamizaci Evropy nezažiju,ale lituji své děti a vnuky.To co se nepodařilo Turkům u Vídně,budou jejich potomci realizovat jinými způsoby za pomoci takových krátkozrakých lidí jako jste Vy!Měl by jste se trochu zajímat o dlouhodobé cíle těchto muslimů,ale zřejmě Vám chybí rozhled a odstup jako je příznačné pro fanatiky zbožňující Velkého bratra!
19. 02. 2008 | 21:25

Petr napsal(a):

ad Hubert. Vážený Huberte , já se samostatností Kosova nesouhlasím. Pouze se divím , jak může pan Zaorálek napsat názor , že samostatné Kosovo neschvaluje. Pokud vím , tak v roce 2006 ČSSD prosazovala jednotnou Evropu s jednotnou zahraniční politikou a jedním prezidentem . V případě , že by tato varianta prosazovaná ČSSD prošla , tak dnes by nyní pan Zaorálek musel psát oslavný článek ke vzniku samostatného Kosova na základě uznání ze strany EU. To vše co jsem chtěl říci . Abych nezapomněl , to samé zažíváme s radarem. Kdyby byl předsedou vlády pan Paroubek , každý týden by jsme četli oslavné články na radar z pera pana Zaorálka . Prostě , ČSSD není schopná stát za svým názorem a vždy ho změní jak se jí to hodí , dle názoru veřejnosti.
19. 02. 2008 | 22:01

Zacheus napsal(a):

ToPepa Řepa, Levák, Čochtan a další, kteří zde popisujete reálný stav a smutnou budoucnosti islamizované Evropy- je strašné, že máte pravdu a ještě strašnější je, že kompetentní orgány Evropské unie - a čím jiným, než hájením evropské identity by se měly morálně legitimizovat - strkají hlavu do písku . Pokud čistě náhodou aktivně na budoucí tragédii Evropy nespolupracují...
19. 02. 2008 | 22:31

Líný černý pes napsal(a):

to Zacheus :
Jo strkají hlavu do písku a ještě tvrdí, že takto hledají ropu. EU spěje ke kvalitám OSN - samé usnesení a ... nic otho.
19. 02. 2008 | 22:42

pavel napsal(a):

"Uspěli ve volbách, ke kterým přišlo pouze asi 45 % voličů."
A jaký je mandát Váš?
19. 02. 2008 | 22:44

Zacheus napsal(a):

To Líný černý pes. Máte pravdu - a možná, že o ropu ( kromě ponížení slovanských pravoslavných Srbů) jde především... Přeji dobrou noc.
19. 02. 2008 | 22:58

jakub napsal(a):

Pane Zaorálku, nemám Vás rád. Nelíbí se mi politika ČSSD a způsoby jak ji prosazujete.
Dnes jste podle mne promluvil velmi rozumně, s nadhledem a pravdivě. V tomto příspěvku jste se oprostil od stranické ideologie a promluvil jako inteligentní člověk. Zůstaňte tak a změním na Vás názor.
K tématu článku nemám skoro co dodat. Vše jsem již řekl v příspěvcích pod jinými články a bylo to podobné tomu, co jste napsal dnes Vy sám.
Doufám, že v tomto svém postoji nezůstanete sám. Doufám, že vyslyšíte hlas lidu a samostatnost neuznáte. Aspoň v tomto se sjednoťte. Zde jde o víc než jen o stranické hašteření a boj o moc na našem politickém hnojišti.
19. 02. 2008 | 23:00

Ivan Hochmann napsal(a):

Stalo se co se dalo očekávat.
95% albánského,muslimského,kosovskéhoobyvatelstva vyhlásilo nezávislost na obyvatelstvu srbské národnosti a státu Srbska.
Pokud jsem poctivě a s čistou hlavou,jako nestranný člověk pročetl a ujasnil si všechny názory zde popsané,porovnal s objektivním výkladem historických událostí,říkám zde zodpovědně:
Buďte všichni rádi,že to vše takto dopadlo.
Měla by to být tečka za balkánskou válkou.Majetek a území není přednější než lidský život.
Je škoda,že nám nejsou známy přímé okolnosti dohod mezi mocnostmi a stranami konfliktu.Poznáme to v budoucnu,jak se bude situace vyvíjet.Pokud morální(psychologická) i materiální pomoc vyspělých států do tohoto regionu bude(jak bylo deklarováno)úspěšná a efektivní,bude vše lepší,neříkám dobré.
Teď vůbec nejde o muslimy,pravoslavné,albánce,srby,drogové dealery,obchodníky s ženami,komunisty,rusy a američany.Vůbec už nejde o názory lidí,kteří seděli a sedí v teple u plných stolů.
Teď je nutné přesvědčovat VŠEMI PROSTŘEDKY a dohlížet na kosovské muslimy,aby si moc nevyskakovali,že situace není z vůle Alláha,nýbrž z uvážení moudřejších a předvídavějších lidí.Teď je nutné přesvědčovat srby,aby věřili více Evropské Unii,která garantuje další klid v celé oblasti,v deklarovanou pomoc a přistoupení do Evropských struktur.
Mám dojem,že všichni lidé z této těžce zkoušené země mají plné zuby válčení a nenávistí.Vidí i na příkladu Česko-Slovenska,že tato cesta je lepší než neustálé rozdmýchávání ohně mnichovskou paralelou. Ivan.
19. 02. 2008 | 23:28

jakub napsal(a):

Ivan Hochmann
Mluvíte rozumně, přesto nejsem rád že to takto dopadlo. Nemyslím tím, že bych podporoval válku, myslím tím to jednostranné rozdělení.
Pokud už chtěli mocnosti zasáhnout do tohoto konfliktu, tak aby zavládl relativní klid a obě strany měli pocit, že neprohráli tak nemělo dojít k oddělení Kosova, ale rozdělení Kosova. Nejlepší řešení by bylo, aby žili spolu bez důrazu na příslušnost. To už ale nedokáží. V současnosti jakékoliv řešení vždy někoho poškodí. Poškození by mělo být ale vyvážené, ne jednostranné.
20. 02. 2008 | 07:33

Alfonz napsal(a):

Srbove jako by stale zili v roce 90. Srbove meli sanci se omluvit Kosovcum misto toho svorne tvrdili ze zlo duch USA muze za vse. Srbum chybi soudnost. Predstavte si kdyby jsem taky jednali jako srbove. Jak by to tady vypadalo mezi cechy a slovaky mezi statem a restituenti ba i lidem a komunistami. Byl by to masakr.
20. 02. 2008 | 08:00

Jura napsal(a):

Levak: ano, vsechny srbske zlociny jsou nastrazene spiknuti CIA, Vatikanu (odjakziva nejlepsi spojenec Bosenskych muslimu :-), Mosadu, a NATO. A ted honem k doktoru Chocholouskovi.
20. 02. 2008 | 08:15

Terry napsal(a):

Pan Zaorálek píše:
"Ponechme na chvíli stranou argumenty mezinárodního práva, skutečnost, že vytrhneme z celistvého území státu 15 % území jen proto, že na něm žije jiné etnikum."

Na druhé straně ale kdy a při jakých procentech má tedy (a zda-li vůbec, pane Zaorálku!) nějaké etnikum právo k osamostatnění?
Např. problém Kurdů jako svébytného národa s bohatou historií, vývojem dějin nuceného žít na nyní na území 3-4 států, se přetřásá spoustu desetiletí. Pouze v okamžicích, kdy je to pro nějakou velmoc výhodné, se "naznačí" jejich právo na samostatnost či větší suverenitu; naposledy pokrytecky Spojené státy při řešení iráckého konfliktu svým "kladným" postojem a přísliby podnítily kurdské povstání na severu Iráku a pak se cynicky s klidným "demokratickým" a "humanistickým" pohledem dívaly, jak to Saddám Husajn "řeší" vyhlazováním celých vesnic a oblastí chemickými zbraněmi.

Pane Zaorálku, proč podle vás nemají Kurdové (nebo Baskové ve Španělsku) právo na samostatnost? Protože by to zvýšilo napětí v daném regionu? To je ten hlavní argument? A tak to mají Kurdové (Baskové) "chápat"?
A měli jsme my v roce 1918 "právo" vyhlásit samostatnost? Nebo jsme to právo měli jen díky tomu, že Rakousko prohrálo válku? Měli Němci v Sudetech "právo" žádat koncem třicátých let svoje začlenění do Německa? Měl SSSR "právo zabrat" po válce část území (Podkarpatskou Rus) původní Československé republiky, aniž by se obyvatel vůbec někdo ptal? A měli Slováci "právo" po roce 1989 dělat faktické kroky ke svému státnímu osamostanění, když už měli naprosto rovnosprávné postavení (dělení státního rozpočtu napůl je naopak výrazně zvýhodňovalo!!) v předchozím státním útvaru? Kde jsou hranice mezi tím, co je správné, co je v zájmu nějaké velmoci, případně co se "jen" momentálně nehodí a co by "jen" způsobilo nepříjemnosti? A kdo si osobuje PRÁVO o tom rozhodovat? Velmoci? Sbor plkajících vysloužilých politiků v neschopné OSN? Či - s úsměvem - naši skvělí "demokratičtí" politici, jejichž politická kultura, lidská slušnost a morálka je zahlušena jejich osobním zájmem na zachování výsad a pozic "u lizu", což nám denně cynicky předvádí?

Zvláště v dnešním, na všechny způsoby (mocensky, ekonomicky, nábožensky...) polarizovaném světě se všemi krátkodobými i dlouhodobými "zájmy" si už nikdo nemůže odvažovat tvrdit, co by mohlo být "správné" a spravedlivé.
20. 02. 2008 | 08:44

Viola napsal(a):

Vždy jsem si myslel, že jako dav jsme u nás jen ve stadiu stádním a nemáme nárok nic samostatně vymyslet - to za nás musí prý dělat "politici". Vím že to byl omyl! Jsme všichni strašně chytří, když se můmžeme vykecávat anonymně původně po hospodách dnes na internetu.
Vážení pamatujte si, že jakékoliv dělení států je hra s razantní výbušninou, nota bene na Balkáně. Přečtěte si dějiny budete chytřejší.
Teprve nyní tam nastaně tanec a nejenom v Kosovu. Vypustili jsme džina z lahve.Jsem zvědavý kdo ten bengál bude platit EU , Američané nebo Rusové?
20. 02. 2008 | 09:24

Ivan Hochmann napsal(a):

Komentátorka Reuters prohlásila,že:
Všechny státy s velkými enklávami národnostních menšin mají obavy z precedentu Kosova.
Ať mají.Co si navařili ať si sežerou.Španělé se měli už dávno dohodnout s hrdými horskými obyvateli Pyrenejí.Belgičané se mohli za dvě a půl století dávno dohodnout alespoň na srozumitelné řeči.Londýn donedávna praktikoval koloniální politiku "Východoindické společnosti" a tudíž se nemůže divit emancipačním snahám Skotska a Irska.Francie po likvidaci OAS nechala věcem v Alžirsku úplně volný průběh nyní se nestačí divit pozůstatkům své vlastní koloniální politiky.Jsem zvědav,co udělají němci s 15-ti miliony turků.Aby nepožadovali za pár let Bavorsko jako Kosovo.Rusko je zticha ani nedutá.Jejich politika vůči celým národům je naprosto zničující a také by se neměli moc rozčilovat,když jim občas vybuchne v Moskvě nějaká bomba.
Nedivme se neřešeným problémům.Je v "zájmu" politiků -Rozdělit a panovat.Proto si také národy a státy,které jmenovaní politici zastupují musí vychlemtat navařenou polívčičku až do dna.Ivan.
20. 02. 2008 | 09:24

já napsal(a):

Generálmajor Lewis MacKenzie - Bombardovali jsme nesprávnou stranu
http://www.euportal.cz/Arti...
http://www.konzervativniklu...
20. 02. 2008 | 09:30

Ivan Hochmann napsal(a):

Ještě doplním o hlavní a podstatné.:
Vždycky se najde nějaký ten grázl,kterému se nechce normálně pracovat a klidně žít.Někdo,kdo potřebuje poroučet,ovládat,manipulovat s ostatními lidmi kolem sebe.
Nacionalismus je jeden z vděčných témat pro tyto "politiky".Je to jedna z možností jak se dostat k ovládacím pákám a lacinému bydlu.Dokud tyto praktiky společnost lidská cíleně neeliminuje - budou problémy pořád.Ivan
20. 02. 2008 | 09:33

já napsal(a):

Za vytvořením samostatného Kosova jsou jen a pouze ekonomické a vojenské zájmy USA. Vytvořením samostatného Kosova si firmy, napojené na Bílý dům, otvírají dveře k privatizaci (rozuměj loupeži) nerostného bohatství Srbska. Ano, mluvím o Srbsku, protože Kosovo a Metochii považuji stále za jeho součást. Vývoz z dolů v Trepće přinesl ještě v roce 1996 kolem 200 milionů dolarů. Niklový komplex ve Vućitrnu vydělal za rok zhruba 50 milionů dolarů. Kosovo produkuje ročně také asi 30.000 tun uhlí, jehož zásoby se odhadují na 15 miliard tun. Předpokládají se také značné zásoby ropy. Dále má Kosovo pod zemí skrývat zhruba 46 milionů tun zinku a olova i 18 milionů tun niklu. Z hory Rogozino se těží zlato a měď, u Kliny bauxit.“
http://cz.altermedia.info/z...
Další věc, pro kterou stálo za to Američanům válčit, je vytvoření vojenské základny, kterou je Camp Bondsteel. http://cs.wikipedia.org/wik...
20. 02. 2008 | 10:17

jan napsal(a):

takze pane zaoralku to znamena ze by jsem meli revokovat slovenskou nezavislost?
20. 02. 2008 | 10:25

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane já,
to co tady píšete nemá smysl.Přece všichni tušíme,že za každou lumpárnou stojí nějaký Machiavelli.To je přesně to o čem píši nad Vámi.To nejsou jen Američané.Kdosi tady vykonstruoval,že Dubček byl vyškolen v Moskvě proto,aby dopomohl rusákům obsadit střed Evropy a rozmístnit rakety.Ale to tady nemá co dělat,ani nemá smysl.
Je nezvratnou historickou pravdou,že:
Výboje Osmanské říše do Evropy,Ruska a na Balkán trvaly 400let.Pak se Rusko naštvalo a zlikvidovalo turecké hordy.3.března 1878 stáli rusové před branami Istambulu,když před tím překročili balkánské průsmyky a osvobodili na Balkáně žijící národy.(určitě znáte ,nebo alespoň můžete tušit jak se na okupovaných územích islámské hordy chovaly,zbyly po nich vyvraždění,znásilnění.....fuj)
Následnou kapitulaci Turecka doprovázela separátní mírová smlouva,která obsahovala i válečné reparace a územní změny ve prospěch Ruska.Právě tyto pasáže smlouvy odmítly západní mocnosti na Berlínském kongresu.Všechny tyto události měly vliv na zahájení I.světové války.A vlastně na všechno ostatní dění po dnešek.
Pokud si budeme jednostranně přisírat na hromady svinstev,obviňovat jakési imaginární instituce z dopředného plánování světových masakrů za účelem finančních zisků,dopadneme stejně jako oni.Právě demokratická obnova těchto území může zamezit tušeným čachrům s lidskými života,surovinami,ropou,drogami.Pokud nemám pravdu,tak bude stejně lepší,když hodíme celou civilisaci za hlavu a vlezeme na stromy.Ivan.
20. 02. 2008 | 11:19

Čochtan napsal(a):

Nezkrotné Srbsko
http://vasicek.blog.idnes.c...

Připomenutí historie je pro pochpení situace velice důležité proto ho uvádím: Srbové osídlili velkou část Balkánského poloostrova na konci šestého století. Největšího rozmachu dosáhli za vlády cara Dušana Velikého ( 1331 – 1355 ), který vládl z města Prizren, ležícího v Kosovu. Srbsko se tehdy po staletí rozkládalo na území dnešních zemí Srbsko, Černá hora, Bosna, Hercegovina, Makedonie a části Slovinska, Chorvatska, Bulharska a Rakouska. Na všech těchto územích žili převážně Srbové.
Kosovo bylo centrem středověkého srbského státu až do konce čtrnáctého století. Roku 1389 byli Srbové poraženi expandujícími Turky v bitvě na Kosově poli a přišli o mnohá území.

Kosovo Turci dobyli v r. 1459, Bosnu v r. 1463 a Hercegovinu 1482. Turci tehdy dobyli rozsáhlá území v celé Evropě a ovládali je až do konce dvacátého století (např. celé Bulharsko). Turkům se však nikdy nepodařilo, zcela ovládnout všechna srbská území.
Turci na obsazených územích místní slovanské obyvatelstvo systematicky „poturčovali“. Přes značné úsilí si však Turci nikdy nezískali přízeň obyvatel Balkánu. Srbové necítili Osmanskou říši jako svůj stát a často vypukaly menší a vetší povstání, která bývala krvavě potlačena. Po takových povstáních Srbové v několika vlnách kolektivně prchali na sever, a na vylidněných územích se usazovali příslušníci národů Turecka.

Na konci devatenáctého století však Osmanská říše ztratila svoji sílu a povstání Srbů v Bosně v roce 1875 bylo úspěšné. Od Turků osvobozené území si postupně začali nárokovat Habsburkové, kteří tato území v roce 1908 násilně anektovali. Násilné připojení Bosny a Hercegoviny k Rakousko-Uhersku vyvolalo značnou nevoli na straně Srbů, kterým toto území před nadvládou Turků po mnoho staletí patřilo.

Turci byli společnými silami Balkánského svazu (Bulharsko, Srbsko, Řecko, Černá Hora) poraženi a v březnu 1913 byla uzavřena mírová smlouva, která Turecko zbavila veškerého evropského území kromě nejbližšího okolí Istanbulu. Balkánské země se dohodly na rozdělení dobytého území Makedonie, Thrákie a Albánie. Podle této dohody měla Albánie připadnout Srbsku. Rakousko-Uhersko chtělo dohodám zabránit a začalo vyhrožovat Srbsku vojenským vpádem.
20. 02. 2008 | 15:19

Čochtan napsal(a):

Pokračování:
Arcivévoda Ferdinand navštívil bosenské Sarajevo, hlavní město okupovaných území v den výročí rozbití Srbska Tureckem a dával tím najevo pohrdání Srbskem. Atentát byl reakcí na agresivní politiku Rakousko-Uherska. Po slavném atentátu zaútočilo Rakousko-Uhersko s podporou Německa na Srbsko a téměř ho celé dobyli.

Spojenci Srbů (Velká Británie, Rusko, Francie) vstoupili do konfliktu s Rakouskem-Uherskem a Německem na východě i západě. Itálie zpočátku spolupracovala s Rakousko-Uherskem a Německem, brzy však přešla na vítězící stranu.

Srbové dokázali vlastními silami vyhnat oslabené cizí agresory ze svého území a obnovili svá původní území. Na srbských územích se však za čtyři století nadvlády Turků mnohé změnilo. Mnoho Srbů konvertovalo k islámu a etnická skladba obyvatel se zkomplikovala, což přináší problémy dodnes.

Němcům, kteří na počátku druhé světové války snadno ovládli kontinentální Evropu, nikdy nepodařilo dostat srbská území zcela pod kontrolu (i když oficiálně Srbsko dobyli). Na okupovaném území po celou dobu konfliktu operovaly početné ozbrojené síly dvou skupin Srbů, které vedl Draža Mihajlovič a Josip Broz Tito. Nutno dodat, že mnoho „poturčených“ obyvatel Srbska se stalo vydatnými pomocníky Němců a mnoho jich sloužilo u muslimských jednotek SS. (21. Waffen Grenadier Division der SS Skanderbeg)

Ke konci druhé světové války, si Srbové svá území znovu bez cizí pomoci dobyli zpět. Nepodřídili se ani Stalinovi, který na Tita činil značný nátlak. „Poturčence“ a německé přisluhovače ze svých území nevystěhovali (jako my Němce), ale dali jim určitou autonomii ve formě federace.

Koncem devadesátých let se začalo stupňovat násilí muslimských radikálů z UCK v Kosovu. V Kosovu, kolébce Srbska žilo a žije mnoho Srbů, kteří neutekli na sever. Srbové si to nenechali líbit a zavedli na svém jižním území (v Kosovu) pořádek. Neobešlo se to bez násilí a pomstou motivovaného krveprolití. Jednotky NATO pod záminkou humanity a ochrany kosovských Albánců vybombardovali Srbsko. Velkoryse přitom Srbům slíbili, že když stáhnou svá vojska z Kosova, nehrozí jeho Srbským obyvatelů újma, a že odtržení Kosova od Srbska nepřichází v úvahu (rezoluce rady bezpečnosti OSN 1244 ).

Srbové se s Kosova stáhli, před násilím UCK přitom z Kosova uteklo přes 300.000 Srbů, kteří tam zanechali své majetky. Srbové s Kosova utíkají už 6 století. Přesto ještě dnes žije v Kosovu stále ještě mnoho Srbů, kteří ještě neutekli. Podpora vyhlášení samostatnosti Kosova je dalším vítězství musulmanů. To co nedokázala armáda Turků za čtyři sta let, vykoná pár ukřičených a agresivních tlup „poturčenců“ s podporou EU a USA za pár let.
20. 02. 2008 | 15:21

bigjirka napsal(a):

Však to říkám. granát v řiti Evropa.. a bez vazelíny
20. 02. 2008 | 17:38

Ivan Hochmann napsal(a):

Čochtane, dobře napsané.Co dál?
To je jedna otázka.Tady je druhá.Co dělali Tito i Miloševič pro srbský národ,nikoliv Jugoslávii jako stát ve smyslu historických faktů a předvídatelnosti konfliktů?Ivan.
20. 02. 2008 | 18:06

Čochtan napsal(a):

Jó, velice dobře napsané. Nějaký pan Vašíček. Já k tomu přidal jen tu SS divizi Skanderbeg.

Na problému Kosova je vidět, že evropské konflikty se nedají řešit bez znalosti historie, bez zapojení historie do řešení. My Evropani máme historii našich národů příliš pod kůží, než abychom ji nechali stranou.

A ještě jedno je vidět. Takřka všechny problémy koření v přelidnění. Albánci se v Kosovu také přemnožili. Pokud tenhle problém nezvládnem, nebude na světě líp.

To nejhorší na tom je, že čím nekvalitnější etnikum, tím rychleji se množí. U nás to jsou cikáni.

V Kosovu došlo jednoznačně ke krádeži území, poprvé Turky a teď "poturčenci".
20. 02. 2008 | 18:51

Ivan Hochmann napsal(a):

Jasně Čochtane,souhlasím.Však zajímá mě též řešení.Přece máme každý svoji odpovědnost.V státnických záležitostech za nás rozhodují námi delegovaní politici,kteří řeší,nebo by měli řešit problematiku dle našich přání.Nejen v Čechách,všude ve světě.Proto mne zajímá Tvůj a nejen Tvůj názor na článek který jsem napsal dnes v 9.24hod.ráno.Ivan.
20. 02. 2008 | 19:19

LEVAK napsal(a):

Ad Jura:
Je dobré opakovat holou skutečnost, že vyhlášení a podpora nezávislosti Kosova je porušením mezinárodního práva a precedensem pro násilné separatisty. To platí. A Balkán, EU i svět vypijí si následky až do dna.
Ještě závažnější je však skutečnost, že rozhodující metropole západního světa spojily svoji taktiku i strategii na Balkáně s kroky teroristické organizace, kosovské UCK. A že právě její „kádry“ – v čele s Hashimem Thacim, řečeným Had – tvoří dnes páteř nelegální kosovské státnosti.
Až do února 1998 evidoval UCK státní departement USA jako „teroristickou organizaci, zčásti financovanou z obchodu s heroinem“.
Zvláštní vyslanec prezidenta Clintona na Balkáně Robert Gelbard vzpomínal ještě roku 2003 na UCK jako na „bezesporu teroristickou skupinu“.
Dnes je už zcela zapomenuto, že o existenci této „osvobozenecké armády“, vzniklé snad v únoru 1996, se dlouho pochybovalo. Umírněný kosovský politik Ibrahim Rugova přičítal její krutý teror „srbským agentům-provokatérům“. Bylo to jinak. Jak, to se zřejmě američtí a evropští zasvěcenci styděli Rugovovi říct („Von je úplně blbej, von snad ani neví, že je válka,“ řekl Švejk o císaři pánu – a říkali ideologové UCK o Rugovovi). Koncem 90. let šlo však v Kosovu o to vyvolat válku – intervenci NATO proti Jugoslávii – roztočením kolotoče kosovských teroristických akcí a masivních policejních protiakcí srbské armády.
Je to ještě horší. Těm, kdož dnes po Evropě krčí rameny nad tím, že jsou postaveni „před hotovou věc“ a že se z Kosova nemohou přece nyní – a právě nyní – stáhnout, současnou situaci sami a zcela záměrně „nastavili“.
Obecně podporou demontáže jugoslávské federace od roku 1991. A také konkrétně na kosovském jevišti. Britská média věděla už v roce 1998, co později popsal německý parlamentní rada Matthias Küntzel ve své knize Cesta k válce: Německo, NATO a Kosovo (2002): německé tajné služby pomáhaly rozvoji UCK a „hrály klíčovou roli při jejím založení“. Podle Sunday Times (12. března 2000) tajné služby USA pomáhaly při formování vojenské složky Thaciho organizace.
Dnešní stav není žádnou lstí dějin, žádným nezamýšleným následkem… Teroristy lze snadno přenálepkovat na bojovníky za svobodu (a ovšem naopak). Ale jak nazvat stát, jejž mafie neprorůstá, ale v němž vládne?
Kosovskoalbánská mafie je v EU slavná: obsluhuje skoro sama tzv. balkánskou drogovou cestu a kontroluje 70 procent obchodu s heroinem (jen ve Švýcarsku žije 200 tisíc kosovských Albánců). Vyniká i v obchodu s „bílým masem“ či se zbraněmi. Je pověstná mimořádnou krutostí. A mimochodem: špinavé peníze zvesela pere i v České republice…Je Evropa ještě vůbec svobodná ve svém rozhodování? Nebo už zkrátka musí zaplatit výpalné?
PS: Juro já vím,ýe za to nemůžete,Vy jste to zdědil,ale vemte dobrou radu"skotské střiky,ledové zábaly,vodová dieta a pár kristýrů a budete jako fík!Aj v hlavě se Vám rozjasní!
20. 02. 2008 | 21:21

MP napsal(a):

Po přečtení všech těch článků hovořících o mafiánské podstatě nově vznikajícího státu Kosovo se jenom divím, že myšlenka na separaci od Kosova nevzešla ze srbské strany. Vím, že v Černé Hoře měli vždycky z kosovských Albánců smíšené pocity, což nakonec vyústilo ve vyhlášení Černohorského státu. To, že by Srbové přišli o jakési historické území je sice smutné, ale co s historickým územím, když se na něm utábořili lapkové? Jediná možnost je asi ohradit a dobře uzamknout. Z posledních událostí mám ale dost obavy. Kdo přijde?
21. 02. 2008 | 21:03

zuza napsal(a):

levák dobře!
přiklánět se v otázce balkánského konfliktu na něčí stranu je potvrzení stejného nerozumu jakou se všechny země prokázali během poslední války. Témeř všechny strany (krom makedonců)byly vtaženy do velmocenské hry, která v nich podněcovala nacionalismus - mocný manimulátorem davové sounáležitosti. Srbové stejně jako Chorvaté, Slovinci i Bosňáci se během války více či méně provinili proti jinému etniku. Jak moc to bylo či nebylo opodstatněné vůči minulosti, momentální situaci není podle mě nosným faktem.
to čochtan: co je to "nekvalitní etnikum"? Cikáni? a co třeba "nekvalitní člověk"? doporučuji sundat okované boty a dát si nohy do tepla.... Když jseš tak zběhlej v dějinách, víš proč jsou tady Rómové?
18. 06. 2008 | 15:16

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy