Sliby, které sociální demokracie dává, také plní

19. 10. 2017 | 10:51
Přečteno 1713 krát
Česká republika je bohatá země a lidé musejí mít z jejího bohatství prospěch. To je má základní zpráva pro všechny voliče a voličky, které chci vyzvat, aby v pátek a sobotu přišli k volbám. Sociální demokracie je záruka, že tady budou existovat dobré veřejné služby – od zdravotnictví, přes školství po dopravu. Sociální demokracie je záruka, že každý, kdo pracoval, bude mít ve stáří důchod, a že budeme důchody dále zvyšovat. A sociální demokracie je záruka, že se u nás budou zvyšovat mzdy, protože důstojné mzdy znamenají v budoucnu i důstojné důchody.

Vyhlásil jste „Válku nízkým mzdám“. Proč je pro vás téma mezd tak důležité? A neublíží neustálé zvyšování mezd našim firmám?

Souhlasím s odbory, že je skandální, abychom zde pracovali za třetinu mezd, jaké mají lidé za stejnou práci v Německu nebo Rakousku. Guvernér České národní banky Jiří Rusnok říká, že na zvyšování mezd je příštích pět let velmi vhodná doba. Naším cílem je, aby ten, kdo pracuje, neměl problém jet v létě na dovolenou. Aby se nikdo neoctil v nouzi, když se mu rozbije lednička a potřeboval by za pár tisíc koupit novou. To je bohužel zkušenost řady lidí. Proto chceme zvýšit minimální mzdu na šestnáct tisíc korun do roku 2022 a průměrnou mzdu zdvihnout na 40 tisíc korun. Víme, že když budeme podporovat menší a střední podnikatele, aby i oni měli prostředky na zvyšování mezd, tak je to možné zvládnout. Chceme snížit daně malým a středním firmám, aby měly prostor na zvyšování mezd. A naopak budeme více danit velké firmy, protože peníze vydělané tady u nás často vyvádějí za hranice. Budeme pokračovat v investičních pobídkách. Dostávat je ale budou firmy, které tu budou své výrobky i vyvíjet, nejenom montovat. A státní podporu podmíníme i výší mzdy, kterou budou firmy svým zaměstnancům platit. Průmyslové podniky pak ocení založení české investiční banky. Ta bude dávat úvěry na realizaci velkých zakázek.

Pravicové strany od politického hnutí ANO, přes ODS po TOP09 mluví konkurenci ve zdravotnictví nebo o nadstandardech. Vy jste řekl, že za bezplatné zdravotnictví jste připraven zemřít. Uměl byste mě přesvědčit, že je správný pohled sociální demokracie, a ne pravice?

Pořezal jste si žíly, na zahradě, při autonehodě, to je jedno. Přijdete k doktorovi, a ten vám řekne, že asi za pět minut vykrvácíte a že zašití těch ran stojí sto tisíc. Ale jestli to chcete levněji, tak deset minut daleko je jiný doktor a ten vám to možná udělá levněji. Jenže k tomu už nejspíš nedojedete naživu. Tady konkurence nepomůže. Jako pacient jste v podřízeném postavení. Nemáte možnost volby, jako když si vybíráte v obchodě zeleninu.

Pravice říká, že jenom rozdáváte z cizího a zadlužujete zemi. Přitom ale dluh klesl za vaší vlády ze 44,9 na 37,2 procenta HDP. Není to divné?

Pravice od politického hnutí ANO po TOP09 chce snižovat daně o desítky miliard korun. Ty peníze jim pak budou chybět na provoz veřejných služeb. Až se to stane, začnou říkat, že si lidé musejí utáhnout opasky. Že si musejí sami připlatit u doktora, že důchody nebudou. Pravice vytahuje peníze z kapes lidí. My garantujeme, že v rozpočtu bude dostatek peněz na veřejné služby i na provoz státu.

Lidé mají obavy z neřízené migrace. Jaký je Váš pohled?

Z mezinárodních srovnání vychází, že patříme k nejbezpečnějším zemím. To by nás ale od dalších investic do naší bezpečnosti a těch, co ji zajišťují, nemělo odradit. Snažíme se dalším státům v Evropské unii vysvětlit, že umělé kvóty nefungují. Do České republiky může jen ten, kdo bude řádně prověřen. Soustřeďme se víc na ochranu hranic EU. Dnešní neshody nic nemění na tom, že chceme v Evropské unii zůstat, protože je to pro nás záruka hospodářského rozvoje i bezpečnosti.

ČSSD vedla uplynulé čtyři roky vládu. Co jste pro lidi udělali dobrého?

Zrušili jsme poplatky ve zdravotnictví, které zavedla pravice. Julínkovné si určitě pamatujete. Byl to náš slib a splnili jsme ho. Důchodová reforma v podání pravice znamenala, že stát posílal veřejné peníze bankám a musel jinde hledat peníze na výplatu důchodů dnešním seniorům. Jasně jsme před volbami řekli, že ho zrušíme - a zrušili jsme ho. Stát díky nám ušetřil miliardy. Řekli jsme, že budeme zvyšovat mzdy - a průměrná mzda vzrostla skoro o čtyři tisíce a každý rok jsme zvyšovali i minimální mzdu. Sociální demokracie je prostě důvěryhodná strana, která své sliby plní.

Co mohou voliči z Moravskoslezského kraje očekávat, že uděláte pro ně?

Můj hlavní cíl je, aby tu naši lidé zůstávali. Počet obyvatel v kraji každý rok klesá o tři až čtyři tisíce. Řada z lidí odchází za prací jinam po republice i do ciziny. A já chci, aby se vraceli. Protože tu najdou zajímavou a slušně placenou práci. Protože tu bude dobré životní prostředí. Protože tu budou dostupné kvalitní veřejné služby placené z veřejných peněz - třeba zdravotní péče a školy bez poplatků. Také jsem slíbil, že pokud se stanu premiérem, otevřu znovu otázku bytů OKD. Co si myslím o panu Bakalovi, jsem už veřejně řekl, a nic na tom nezměnil ani soud, kam mě miliardář pohnal. Téma ale leží na stole dál, lidé právem cítí nespravedlnost.

Vaši soupeři říkají, že sociální demokracie jen tak mluví, ale výsledky nejsou vidět. Podařilo se vám už něco konkrétního?

Víme, jak je důležité zvládnout restrukturalizaci OKD. Zajistili jsme odcházejícím horníkům rentu sedm až osm tisíc měsíčně, i když si našli jinou práci. Díky spolupráci měst, kraje a vlády, kde všude byli sociální demokraté, klesla nezaměstnanost na Ostravsku o třicet tisíc lidí a je tu dnes zhruba devět tisíc volných pracovních míst. Dobrý příklad je třeba průmyslová zóna Hrabová. Schválili jsme plán pro hospodářskou obnovu Ostravska a dalších oblastí, které dříve stály na těžbě uhlí. A díky tomuto plánu půjde v příštích letech do bývalých uhelných regionů až dvaačtyřicet miliard korun, často i z evropských peněz.

Jako ministr zahraničních věcí často cestujete po světě, býváte v Praze v Poslanecké sněmovně. Nezapomněl jste, co zajímá lidi v Moravskoslezském kraji?

Nezapomněl, protože se s lidmi od Opavy přes Ostravu a Nový Jičín až po Bohumín a Třinec pravidelně setkávám. Ani to nemůže být jinak. Pokud bych se s občany ve všech našich třech stovkách obcí pravidelně nesetkával, nemohl bych jejich jménem v Praze mluvit. Na rozhovory o vážných věcech mi zbyl čas i na sportovních hrách seniorů v Karviné nebo na Gorolských slavnostech v Jablunkově. Díky tomu vím, že lidi trápí výše mezd, trápí je, zda se o sebe zvládnou postarat ve stáří a zda budou po zaplacení nájmu mít dost peněz na živobytí. A jak teď pravice mluví o konkurenci soukromníků ve zdravotnictví, o nadstandardech i o poplatcích, tak se lidé se bojí, že na návštěvu u doktora zase nebudou mít. Sociální demokracie je záruka, že veřejné služby zvládne platit stát, že budou dostupné a kvalitní.

Víme o vás, že jste vyučoval na Ostravské univerzitě. Určitě si i dnes najdete čas na dobrou knížku. Doporučil byste nám něco? A jak jinak odpočíváte?

Před časem jsem četl knihu amerického historika Snydera Černá zem. Pojednává o druhé světové válce. Hlavní sdělení je ale hodně současné: nejhůře se vede lidem tam, kde je slabý stát. Protože stát a veřejné služby, které zajišťuje – od zdravotnictví, přes vzdělání po bezpečnost – jsou záruka, že člověk nezůstane sám. A že ho třeba někdo nebude rovnou ohrožovat na životě. Pokud jde o odpočinek, pravidelně plavu, nejraději na venkovních koupalištích. Člověk se protáhne, utřídí si myšlenky. A to je vždycky potřeba.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy