Dalších sto českých vojáků do Afghánistánu

30. 04. 2008 | 18:13
Přečteno 12724 krát
Sněmovna dnes rozhodla o vyslání další stovky českých vojáků do bojové mise v afghánských horách. Nehlasoval jsem pro. Další vojáci v Afghánistánu už mi nedávají žádný smysl.

Co dělají naše bojové jednotky v afghánské divočině? Honí povstalce, občas i někoho dostanou, třeba zajmou, zastřelí. K čemu to ale celé je? Původně jsme chytali bin Ládina.Ten je zřejmě nepolapitelný. Současné bojové akce rozhodně bezpečnostní situaci v zemi nezlepšují a nezmění. Jde to od deseti k pěti. Říkalo se, že máme pod kontrolou alespoň hlavní město.Pokus o atentát na prezidenta Karzaího při oslavách státního svátku naznačil, že už ani to není pravda.

Jsme v Afghánistánu už skoro sedm let a co se podařilo? Produkce opia zase roste, tvoří prý přes šedesát procent HDP Afghánistánu v hodnotě zhruba šedesát miliard dolarů. Údajně dvanáct až patnáct miliard jde na financování terorismu. Afghánistán je hlavní producent drogy, která zaplavuje také náš kontinent, včetně České republiky.

Máme sice v této zemi skoro padesát tisíc vojáků, ale ti toho opravdu mnoho neovlivní. Tvoří pouze stafáž režimu, který se nám stále více vzdaluje. Nepřátelský Talibán je stále silnější, vojenští odborníci uvádějí, že pokud bychom chtěli protivníka opravdu eliminovat, potřebovali bychom asi čtyřista tisíc vojáků. Ale ani pak by nebyl konečný úspěch jistý. Americký ministr obrany R.Gates, občas peskuje spojence, že nejsou ochotni své kontingenty posílit. Ale i když se to stane, a ta či ona země dá pár set vojáků, je to vlastně strašně málo a skoro k ničemu. Nelze se divit těm, kteří váhají nebo říkají své pochyby nahlas.

Sám generální tajemník Aliance Scheffer řekl, že čistě vojenské prostředky nemohou afghánský problém vyřešit. Řešení může být jen politické – národní usmíření. To se ovšem nekoná a konat nebude. Naše v zásadě vojenská akce to už neovlivní. Sice se mluví o rekonstrukci Afghánistánu, ale ta vypadá takto: na sto miliónů dolarů denně na vojenské operace připadá sedm miliónů dolarů na rekonstrukci – civilní projekty.

Je to prosté. Světové finanční organizace do Afghánistánu nepůjdou. Říkají, že je to bláznovství. Do této země dávat investice je jako sypat je do černé díry. Všude jinde to má větší smysl. Také proto se nehýbáme z místa.

Tak posíláme vojenské jednotky spíše ze setrvačnosti. Dnes schválená speciální česká jednotka vlastně nejde do akce NATO, ale jedná se o paralelní americkou akci „Trvalá svoboda“. Problém je, že nikdo nevidí strategii, jak z té šlamastyky ven. Možná jen oddalujeme odchod. Možná jen oddalujeme přiznání, že jsme neuspěli.

Navíc samozřejmě nejde pouze o izolovaný problém Afghánistánu. Jde o problém našeho vztahu k zemím celého regionu Blízkého Východu. Je to otázka Pákistánu, Íránu a také Íráku. Tohle vše zdaleka nemohou řešit jen vojáci. Potřebujeme širší úvahu. Naše poslední Bezpečnostní strategie byla přijata v roce 2003 a je již zastaralá. Potřebujeme se bavit o tom, kde končí a začíná bezpečnost Evropské unie a ČR. Jsme sedm let pod Hindukúšem, chceme tam být dalších deset let? Co je náš cíl? Jsme-li někde sedm let, je třeba chtít vidět výsledky. Parlament v Kábulu, který ochraňujeme, odhlasoval v některých oblastech života opět zavedení práva šaría, např. ženy se zase musí zahalovat.

A pak je tu ještě jedna důležitá okolnost. S každou další ztrátou na lidském životě si také znovu musíme klást otázku, jaký to má celé smysl, jaký má náš pobyt v Afghánistánu smysl. Nejde o to z Afghánistánu utéct, jde o to si tuto otázku klást společně s našimi spojenci.


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

pgjed napsal(a):

Pane Zaorálku, vy jste velmi přemýšlivý člověk a trápíte se spoustou věcí. Co si takhle zapřemýšlet nad tím, že jisté přitlumení činnosti talibánů dá více klidu těm, kteří spíš chtějí něco tvořit? :-)

Já vím. Vy jste zastáncem toho, zamknout se ve špajzu na dva západy a nevystrkovat nos. Ale připouštíte i tu druhou možnost?
30. 04. 2008 | 18:33

Jejda napsal(a):

Jakou navrhujete alternativu, pane Zaorálku?
30. 04. 2008 | 18:52

peace napsal(a):

Myslím, že pan Zaorálek žádnou alternativu nenabízí. Drží se osvědčené strategie ČSSD všechno pomlouvat a kritizovat bez vymýšlení vlastního řešení. Je to sice velice jednoduché, ale úplně k ničemu..
30. 04. 2008 | 19:03

Daja napsal(a):

Plně s vámi pane Zaorálku souhlasím.Sněmovna si neuvědomuje do čeho naši chlapci jdou.Kdyby v řadách vojáků měli své blízké, určitě by jinak přemýšleli.
30. 04. 2008 | 20:23

Aleš Jakeš napsal(a):

Po dlouhé době slyším od pana Zaorálka smířlivý a realistický projev. Vyjmenoval skutečné problémy, řekl, že jejich současné řešení nepovede ke kýženému cíli, což všichni zúčastnění vědí a vybídl k diskuzi, přičemž zmínil, že mu nejde o to z Afghanistánu utéct. Bohužel, problém Afghanistán jednoduché a dobré řešení nemá, stejně jako ho nemá problém samostatnosti Kosova, situace v Iráku, iránský jaderný program apod. Pokud ale vydrží opozici tento nekonfrontační tón, který teď předvedl pan Zaorálek, bude určitě možné nejen inovovat Národní bezpečnostní strategii a zastávat jednotné a realistické stanovisko v mezinárodních problémech, ale i v domácí politice. Teď jsem ale asi zabrousil trochu do žánru sci-fi...
30. 04. 2008 | 20:34

stále rebel napsal(a):

Trochu kultury nemůže uškodit.

Tam, kde leží Little Big Horn je indiánská zem,
tam přijíždí generál Custer se svým praporem,
modrý kabáty jezdců, stíny dlouhých karabin
a z indiánských signálů po nebi letí dým.

Říkal to Jim Bridger, já měl jsem v noci sen,
pod sedmou kavalerií jak krví rudne zem.
Kmen Siouxů je statečný a dobře svůj kraj zná,
proč Custer neposlouchá ta slova varovná.

Tam blízko Little Big Hornu šedivou prérií,
táhne generál Custer s sedmou kavalerií,
marně mu stopař Bridger radí "Zpátky povel dej!"
jedinou možnost ještě máš, život si zachovej.

Tam blízko Little Big Hornu se vznáší smrti stín.
Padají jezdci z koní výstřely z karabin,
límce modrých kabátů barví krev červená,
kmen Siouxů je statečný a dobře svůj kraj zná.

Pak všechno ztichlo, jenom tam-tam duní nad krajem,
v oblacích prachu mizí Siouxů vítězný kmen,
cáry vlajky hvězdnatý po kopcích vítr vál,
tam uprostřed svých vojáků leží i generál.
30. 04. 2008 | 20:36

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik příspěvků, které byly v rozporu s Kodexem diskutujících.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
30. 04. 2008 | 21:03

malma napsal(a):

7 let válka proti lidem z jeskyní...jako kdyby někdy válka něco vyřešila...
30. 04. 2008 | 21:16

brkoslav napsal(a):

Jste z toho nějaký zmatený pane Zaorálku.Cekal jsem v posledním odstavci nějaké brilantní řešení a místo toho z nás chcete tahat rozumy....No jedna možnost je stále politiky přehlížena:štefan....zjistit v jakém stavu je jeho milovaný čmeláček,zjistit v jakém je stavu štefan,nakoupit savo,zajistit
krytí Apachema a pěkně,rovnoměrně popráškovat....úplně to vidim....
ještě mu budou mávat.
30. 04. 2008 | 21:27

Ikena napsal(a):

Dobrý večer,
nejsem si jist, zda válečné tažení v Afganistánu má reálné šance na úspěch. Vždyť
Talibán prošel tou největší zkouškou, když bojoval proti tehdejší Sovětské armádě a nakonec sami Rusové odešli. Dnes je Talibán schopen operovat přímo v Kábulu, viz například poslední atentát na prezidenta.
Položme si otázku, není náhodou celá mise zaměřená jen na ochranu prezidenta, který je nakloněn Západu. V podstatě se opakuje
scénář s Ruskou invazí, kdy Rusové chránili svého prezidenta a nakonec jej nebyli schopni ochraňovat a byl konec.
30. 04. 2008 | 21:34

Falcon napsal(a):

Pan Zaorálek se opět předvedl. Nenavrhl nic, ale zkritizoval vše. Opět předvedl typický pohled levicového evropského politika. Pokud se problém Afghanistánu nebo nějaký jiný nevyřeší do voleb a nepřinese nám hlasy voličů, tak ho řešit nebudeme a odejdeme nebo se na něj vykašleme. Jenže právě i z důvodu tohohle přístupu evropských levicových vládnoucích politiků je kupříkladu v Afghanistánu situace jaká je. Pokud Američané žádají a i vojenští velitelé NATO doslova prosí svoje politické vůdce o vojenské posily, tak je potřebují hned a ne, než se politici za půl roku rozhodnou. Pokud se již političtí vůdci rozhodli vojáky do války vyslat, tak jim musí poskytnout i patřičnou podporu jak materiální, tak i morální a bohužel obojího se ve většině evropských zemí vojákům nedostává a pan Zaorálek je toho typickým příkladem. Bohužel Evropa se svými škrty v oblasti obrany vysílá do boje vojáky nedostatečně vybavené neprůstřelnými vestami a dalším materiálem. Němci odmítají posílat svoje vojáky do oblastí bojů a zakazují podpůrné lety vrtulníků v noci, takže je otázkou, k čemu taková pomoc tedy vlastně vůbec je.V Afghanistánu může být třeba milion vojáků, ale pokud jim jejich vlády zakážou bojovat, pak tam jsou tedy opravdu zbytečně. Hodně mi to připomíná situaci vojsk OSN z bývalé Jugoslávie, kdy měl sice velitel jednotky v poli na vysílačce piloty letounů F 16, kteří byli připraveni mu okamžitě poskytnout leteckou pomoc a zastavit případnou vojenskou akci ať už Srbů, Chorvatů nebo muslimů, ale celou operaci musel schválit politický činitel desítky, stovky i tisíce kilometrů od operační oblasti a než ten se rozhodl, tak už bylo zpravidla po všem. A situace se opět opakuje. Neschopní a nevědomí politici,řídící se nikoliv rozumem, ale ratingy výzkumů veřejného mínění, politici, kteří o armádě a vedení bojových operací nemají ani potuchy opět rozhodují o tom, jak se má vést válka. A jestliže pak díky jejich nekompetentním rozhodnutím, se pak situace nevyvíjí tak jak si ve svojí fantazii představovali,tak jsou pak schopni obrátit o 180 stupňů a zase vše poplivat, tak jak nám právě předvádí pan Zaorálek. Politicky jednat s Talibanem, je na stejné úrovni jak pokus dojednat separátní mír s nacistickým Německem. Jednat s Talibanem znamená uznat legitimitu nejradikálnějšího islamistického hnutí, které usekávalo ženám, které si namalovaly nehty celou ruku. Jednat s Talibanem znamená ho povznést na úroveň západních demokracií jako sobě rovného. Jednat s Talibanem znamená, že Západ nemá vůli bojovat, pokud utrpí ztráty na životech svých vojáků a bude to povzbuzení pro všechny další radikály, že pokud budou dostatečně brutální a pokud budou zabíjet západní vojáky a obyvatele, tak před nimi západní civilizace vyklidí svoje pozice a bude se s nimi snažit jednat. Jenže o čem chcete jednat s někým, kdo vás smrtelně nenávidí a chce vás zabít nebo donutit vyznávat svoji víru? Pan Zaorálek s tím určitě problém mít nebude. On si už teď pěkně notuje třeba i s komunisty a myslím si, že pokud by mu Taliban dal nějakou funkci a moc, tak si klidně nasadí i turban a začne se modlit několikrát denně k Alláhovi. Jenže naštěstí všichni lidé nejsou tak ,,tvární a přizpůsobiví ''jako pan Zaorálek a vyznávají hodnoty, na kterých si stojí. A to je právo žít jako svobodný člověk ve svobodné zemi a vybrat si to a kde chci žít. A tyto hodnoty je třeba bránit i s nasazením vlastního života a to třeba i v tom Afghanistánu nebo Iráku či Izraeli. S fanatiky, kteří nás chtějí zničit se nejedná. Ti se likvidují, jinak oni zlikvidují nás. A je strategicky výhodnější bojovat na území protivníka, než na svém vlastním.
30. 04. 2008 | 22:05

Saliven napsal(a):

Pokud strategie selhává, je zcela legitimní a pokorné volat po diskuzi, jak situaci vyřešit. Chronickým odpůrcům by se pan Zaorálek nezavděčil, ani kdyby vymyslel sebebrilantnější řešení. Jak je vidět ideologie zvítězila nad rozumem.
30. 04. 2008 | 22:07

Ikena napsal(a):

To Falcon,
jen menší upřesnění.
S Talibanem jednali zástupci z V. Británie, snad byli i vyhoštění z Afganistánu poté, když se to provalilo.

Vy jste přesvědčen, že obyvatelé např. Afganistánu nás chtějí zničit? Skoro to vypadá, že každý muslin je u Vás terorista.
Divné.
30. 04. 2008 | 22:17

Ikena napsal(a):

Pane Jaromíre Vacku,
navštívil jste stránky slušných lidí, byť různě politicky zaměřených, ale z Vašeho příspěvku jsem poznal jen jediné, jste primitiv a jděte někam jinám.
30. 04. 2008 | 22:37

Petr Havelka napsal(a):

Pane Zaorálku, jste zaujatý a hledáte argumenty, osobně si myslím, že jen slovíčkaříte a nechcete uhnout z myšlenkově dobytých pozic. Vidění máte úzce vymezené, což Vás limituje v jakékoliv veřejné funkci. Bohužel na tom nemůžu nic změnit.
30. 04. 2008 | 22:37

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden příspěvek, který byl v rozporu s Kodexem diskutujících.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
30. 04. 2008 | 22:37

im napsal(a):

Afghánské paštunské kmeny a klany neporazili ani skvěle vycvičení Britové v devatenáctém století, ani Rusové v desetileté válce, která je stála nejméně 15 000 vojáků. Je ironií osudu, že mudžáhidové, vycvičení Američany pro boj proti Rusům, nyní bojují s talibanci proti svým bývalým učitelům.
30. 04. 2008 | 22:42

stále rebel napsal(a):

Pro Falcon.
Pro mne jsou mnohem větším nebezpečím fanatici jako vy, než lidé v Afghánistánu.
30. 04. 2008 | 22:42

Falcon napsal(a):

To Ikena
To je omyl. Rozhodně si nemyslím, že každý muslim je terorista. Mám mezi muslimy i kamarády. A nemyslím si, že by nás obyvatelé Afghanistánu chtěli zničit. Jenže také vojáci NATO nebojují s normálními obyvateli, ale s ozbrojenci Talibanu vyznávajícími jednu z nejradikálnějších variant islámu. A tihle chtějí zničit a vyhladit všechny nevěřící. A s těmi se nevyjednává. Ti se střílí. Ale rozhodně neházím všechny muslimy do jednoho pytle.
30. 04. 2008 | 22:50

Ikena napsal(a):

To IM,
naprostý souhlas. Jen se domnívám, že Američané opět podlehli sebeklamu, že jsou nej... a tak věří, žeurčitě mudžahidy a Talibán porazí. Jenže se to začíná trochu
protahovat a výsledky skoro žádné. Poslední
nevydařený atentát může být varování.

A ani se nedivím některým spojencům, že již nechtějí riskovat a omezují kontigenty.
30. 04. 2008 | 22:52

Falcon napsal(a):

To stálý rebel
V čem jsem fanatik? Já nikomu svoji víru nenutím násilím, ani nikomu neřežu hlavu, protože vyznává jinou víru. Jenže si svoje přesvědčení a touhu žít jako svobodný člověk a rozhodovat o sobě sám taky od nikoho nehodlám vzít a jsem ochoten tohle svoje právo bránit opravdu třeba i se zbraní v ruce. Komunistického rozhodování o svém životě jsem si už užil dost a to mi stačilo a ani si nehodlám nasadit turban a modlit se 6 x denně k Alláhovi.
30. 04. 2008 | 22:57

Ikena napsal(a):

To Falcon,
ano, hnutí Taliban je jedním z nejradikálnějších směrů, ale v zemi, kde na sebe narazil středověk a moderní civilizace
už jedna těžká vojenská intervence selhala, viz příspěvek od IM. Vážně, nevystřílíte svého protivníka Taliban, to si Rusové mysleli rovněž a likvidaci odbojných národů praktikoval Stalin a třeba Turci vůči Arménům, nic dobrého to nepřináší.
30. 04. 2008 | 23:01

Falcon napsal(a):

To Ikena
Jenže k čemu je Američanům v Afghanistánu třeba 3 000 německých vojáků, kteří nesmějí bojovat a jejich vrtulníky nesmí létat v noci a bojová letadla se účastnit bojových akcí? Je sice hezké, že tam ti vojáci budují třeba školu, ale užitečnější by byli v boji, protože pokud by NATO v Afghanistánu neuspělo, tak Taliban tu školu zase zboří. A prioritou vojáků by mělo být nepřítele eliminovat a situaci stabilizovat a školy by měly stavět civilní firmy.
30. 04. 2008 | 23:06

Falcon napsal(a):

To Ikena
Kdyby Američané chtěli Afghánce eliminovat jako národ, tak k tomu prostředky mají, a kdo by je byl schopen zastavit. Na to by jim stačilo udělat to, co dělají Rusové v Čečensku. Nepustit tam novináře a mohli by si tam dělat, co by chtěli. A, kdyby to tam chtěli jednoduše vystřílet, tak tam nestaví ani nemocnice a ani školy.A pohnutky Američanů a Rusů byly dosti rozdílné. A i postup. A mimochodem Rusové proti Talibanu nebojovali. Ten vznikl, když už Rusové byli několik let z Afghanistánu pryč. Rusové se snažili zavést v Afghanistánu socialismus a komunismus, což bylo pro obyvatele naprosto nepřijatelné. Američané se tam pokouší nastolit režim, který bude stabilní, spojenecký a nebude podporovat radikály.Nic víc, nic méně. A rozhodně nehodlají vzít Afgháncům víru v Alláha jak to dělali ateističtí Rusové.
30. 04. 2008 | 23:17

Ikena napsal(a):

To Falcon,
Vy stále voláte po boji, mrtví přinášejí další mrtvé. Jsem na straně Němců a taky se domnívám, že užitečnější je budovat školu a
přispět tak ke vzdělanosti obyvatelstva.

Jen pro zajímavost, víte jak mučili zajaté Rusy. Nahého zajatce svázali a posadili na nádobu, uvnitř které byl had. A ten had chtěl někudy vylézt. Hrozná smrt.
30. 04. 2008 | 23:18

Ikena napsal(a):

To Falcon,
s tím Talibánem se Rusové již potkali. V zemi, kde vládnou jednotliví kmenoví náčelníci, veškeré finanční zdroje jsou založené na pěstování máku a exportu narkotik, nemůže nikdo zvenčí, ať Rus, Američan nebo celé NATO, zajistit stabilitu.
Ta může přijít, pokud sami kmenoví náčelníci zničí Talibán, ale ten má dost podhoubí a sponzorů. Nejdůležitější je i role podpora spojencům ze strany Pakistánu,
ale ten se zmítá ve vlstních problémech.
Takže mír je v nedohlednu.
30. 04. 2008 | 23:28

george napsal(a):

To Ikena: nevíte, o čem mluvíte. Vojáci speciálních sil z Prostějova mají zcela jiné úkoly, než Němci. Bohužel není možné veřejnost s tímto seznamovat a tím se stává, že si většina lidí představuje, že tam jdou bojovat s Talibanem. A protože jsou to vysoce specializovaní vojáci, moc a moc jde Američanům o to je tam mít. Představa, že pouhá stovka těchto specialistů by mohla něco ovlivnit bojem je hloupost.
30. 04. 2008 | 23:33

Falcon napsal(a):

To Ikena
Mír je krásná věc a bylo by hezké ho mít stále. Jenže je to stejné jako s nacismem a komunismem. Pokud by se proti nim včas zasáhlo a spojenci se nestáhli z intervence proti bolševickému Rusku a pokud by včas eliminovali nacistické Německo dokud bylo slabé, tak by to sice stálo také oběti na životech, ale rozhodně by jich bylo podstatně méně než, když umírali desítky milionů Rusů v gulazích a na následky hladomoru a oběti II světové války bylo 55 milionů.
Já jsem příznivec dotahování věcí do konce. A odpůrce polovičatých rozhodnutí. Asi se na mě taky podepsaly zkušeností přátel z armády, co byli příslušníky mírových sil v bývalé Jugoslávii a pociťovali naprostou frustraci a rozčarování, když jim politická neschopnost a nerozhodnost bránily dělat svoji práci a chránit civilisty a museli se dívat na masakry civilistů a měli zakázáno jim pomoci, přičemž ty prostředky na to tam měli, aby těm masakrům zabránit dokázali. Stačilo jen ohlásit vysílačkou cíl a letadla NATO by dokázala postavení ozbrojenců co útočili na civilisty a masakrovali je, během několika minut zničit. Politici typu pana Zaorálka k tomu rozkaz nedali a proto zbytečně zemřeli statisíce lidí.
Mír je krásná věc, ale musíme být dostatečně silní a mít vůli na to, abychom ho dokázali ubránit.
30. 04. 2008 | 23:36

Falcon napsal(a):

To Ikena
Rusové se s Talibánem nepotkali. Generál Boris Gromov odkráčel jako poslední sovětský voják z Afghanistánu přes hraniční most v roce 1989 a Taliban vznikl až o několik let později. Pouze proti nim bojovaly zbraně, které dodával Ahmadu Šáhu Massoudovi po té, co Taliban ovládl 2/3 země až na území, které ovládala Severní Aliance pod vedení práve Massouda. Mimochodem Rusy nejobávanějšího velitele mudžahidů, který jim v Panšírském údolí uštědřil ty nejtěžší porážky. Jsou to, ale paradoxy.
30. 04. 2008 | 23:45

stále rebel napsal(a):

Pro Falcon.
Vaše:
„S fanatiky, kteří nás chtějí zničit se nejedná. Ti se likvidují, jinak oni zlikvidují nás. A je strategicky výhodnější bojovat na území protivníka, než na svém vlastním.“

Kdo nás nebo vás chce zničit?
Vy rozhodnete, kdo se má preventivně zlikvidovat?

Vy vůbec nemluvte o nějakých lidských hodnotách, vaše výroky svědčí o vaší aroganci a zhovadilosti.
01. 05. 2008 | 00:23

Falcon napsal(a):

To stálý rebel
Hm, no, to jste mi to dal. Jenže pokud si pořádně přečtete, co jsem psal i v dalších příspěvcích, tak tam píšu trošku něco jiného. Jenže z fanatiky typu nacistů a komunistů a řadím k nim i fanatiky muslimské nebo nacionalistické se prostě jednat nedá, protože pokud zesílí, tak se dají okamžitě do svojí svaté práce a to je obracení ostatních na svoji víru ať už to jejich nešťastné oběti chtějí nebo ne. A pokud jsou to třeba lidé pro ně podřadné rasy, nevěřící nebo třeba ti zlí vykořisťovatelé, tak je bez mrknutí oka likvidují i s celými rodinami. Myslíte si, snad, že sebevražedného atentátníka napěchovaného pár kily výbušniny přesvědčíte, aby vás nevyhodil do luftu? Že proti němu vy osobně nic nemáte? Myslíte si, že se s vámi bude bavit? Obávám se, že ne a jen zmáčkne tlačítko odpalovače. A, kdo je schopen udělat sebevražedné atentátníky z mentálně postižených a nebo dětí si nezasluhuje slitování ať si říká Hamas nebo Taliban. A ano myslete si o mě třeba, že jsem arogantní a zhovadilý,ale můj názor je ten, že lidé co jsou schopni tohle udělat si zaslouží likvidaci a je mi srdečně jedno, jestli měli třeba špatné dětství. Nevím kolik lidí z vaší rodiny si prošlo válkou. Z mojí celkem dost. Ať už bojovali proti nacistům nebo odsud uprchli po válce a bojovali se zbraní v ruce proti komunistům. A mám i přátele v armádě co si prošli válkou v Jugoslávii. A i tam by preventivní akce mohli radikálně zmenšit počty obětí z řad civilistů. Jenže by musela být vůle z řad evropských politiků. Jenže ta nebyla a tak zemřeli sta tisíce lidí. A úplně zbytečně. Přitom stačilo jen použít letectvo a zničit kupříkladu dělostřelecké pozice Srbů na Sarajevem, ze kterých deno denně tohle krásné město odstřelovali a zabili přitom tisíce civilistů. Byl bych podle vás arogantní a zhovadilý, pokud bych na místě velitele NATO těm letadlům tento povel dal i za cenu, že při tom samozřejmě budou oběti z řad srbských vojáků, ale zachránil bych životy tisíců civilistů?
A to, že jsou nepřátelé se, kterými se nejedná, ale musí se vyhladit, to je stará zkušenost. Stará jako lidstvo samo. To je stejné, jako když Britové vedli v Indii boj proti sektě Thugů, kteří škrtili a olupovali svoje oběti. Museli být kompletně zničeni. A nemám jak už jsem psal nic proti muslimům. Mám mezi nimi i přátele, ale to rozhodně nejsou lidé, kteří by ze mě chtěli udělat muslima.Jsou to lidé vzdělaní a chytří a s rozhledem. Ale vám bohužel asi nedochází jedna podstatná věc. Můžete být sebe hodnější a sebe lepší člověk, ale pokud se proti vám postaví někdo, kdo vás chce zničit, tak budete snad sedět a čekat dokud to neudělá? Talibové a Arabové v Afghanistánu vycvičily spousty muslimských bojovníků z celého světa i konvertitů na islám z řad Evropanů. A tihle lidé jsou připraveni zabíjet nás všechny. Ukazali to v Madridu i Londýně. A pokud Američané bojují proti těmto bojovníkům v Afghanistánu a Iráku, tak se díky nim proti nim nebojuje ve větším měřítku v Evropě. Možná jsem arogantní a zhovadilý, ale mám také pud sebezáchovy a myslím na budoucnost sebe a svých dětí, aby vyrůstaly jako svobodní lidé a nemuseli se plahočit před nějakým mulláhem a nebo soudruhem tajemníkem.
01. 05. 2008 | 01:12

danny66 napsal(a):

plne souhlasim s Falconem, jednat za kazdou cenu je naivita, jejiz neblahe dusledky vyustily v Mnichov. 2. svetova valka by nemusela mit pres 50mil obeti, kdyby se s Adolfem zatocilo hned odpocatku.
To Ikena a rebel, najdete si odkazy na noviny, ktere hlasaly po navratu Chamberlaina do Britanie. "privazim mir!!!!" 50mil mrtvych u me neni mir.
01. 05. 2008 | 02:10

Stihac napsal(a):

to Falcon:
zdravim Vas. Naprosto souhlasim s tim co pisete, citim to uplne stejne, a jsem rad ze nejsem sam. Je to az s podivem, jak jsou lide nepoucitelni. Komunismus, fasismus, islamsky radikalismus jedno jsou, jsou extrem, ktery by rad vladnul, urcoval svobodnym lidem co si maji myslet, co rikat, co mluvit, k cemu se modlit, ale za vsim hledejme moc. Totot presne plati na dnesni ceske komunisty vcele se soudruhem Zaoralkem a velkym guru Paroubkem. Jejich sprosty populismus nezna mezi, a tento clanek je toho jen dukazem, ale o co hur, jejich populismus nas svadi na kolej, kitera vede jen do prusvihu, at uz se jedna o pseudohumanismus ve forme multikulti tolerance, kdy se musi vetsina podrizovat mensine (viz. africti pristehovalci ve Francii a U.K.), nebo fraze typu "socialni solidarita", kterou v podstate okradaji pracovite a davaji lenochum za par hlasu ve volbach, a konce "modnim" antiamerikanismem. Jenze nejvice me na tom vsem desi to, kolik lidi se nechala ne techto "fantasmagoriich" nazorove udelat. No myslim, ze nas zadna ruzova budoucnost neceka, prijdou tezke chvile, a Falcone verte, ze pokud se rozhodnete branit se treba i se zbrani v ruce, tak nebudete v tom sam.
01. 05. 2008 | 02:27

kolkota napsal(a):

jste rozumny clovek,Falcone,
ocenuji i vasi snahu vysvetlit pravy stav veci ignorantum..,ikdyz s nejvetsi pravdepodobnosti marnou
01. 05. 2008 | 04:40

jarda napsal(a):

českého okupanta-žoldnéře zabil afgánský partyzán protože neměl v jeho zemi co dělat.........
01. 05. 2008 | 06:13

standakristal napsal(a):

Poslanče Zaorálku nemáte přezdívku Daladier nebo Chamberlain? Vaše vystupování tyto dva pány velice připomíná.
01. 05. 2008 | 06:52

voják napsal(a):

Tak to tady máte, pánové, oponenti p. Zaorálka. Teď zpytujte svědomí. Další cínová rakev míří do Čech. Bylo to zapotřebí? Aspoň vidíte, k čemu směřují Vaše žvásty. Dopřál bych Vám teď být v kůži mrtvého vojáka. Vojáka, který zemřel zbytečne, díky strategii ODS, která neumí vládnout tady a ještě by chtěla pchát nos tam, kde nemá co pohledávat.
01. 05. 2008 | 07:35

RUMCAJS napsal(a):

voják:
Kdo že vyslal vojáky do Afganistánu?
ODS ?
Nebyl to náhodou ten váš brtník z Vysočiny ?
01. 05. 2008 | 07:48

Honza napsal(a):

Už nastal čas, abychom vystoupili z NATO a Unie a spolu s Ruskem a Sýrií vytvořili spolek, do jehož čela stane buď přítel Paroubekl nebo přítel Zaorálek.
01. 05. 2008 | 07:55

Falcon napsal(a):

To voják
Bohužel v Afghanistánu se vede válka a ve válce lidé bohužel umírají. A ten voják nezemřel zbytečně. Zemřel tam proto, aby nemuseli umírat lidé u nás. Můj strejda zemřel v koncentráku protože bojoval proti nacistům. Nemusel, kdyby se držel hesla a názorů jež hlásá pan Zaorálek a jemu podobní, co v té době vesele kolaborovali. I on se dal do odboje, v době, kdy se zdálo, že nacisty nic nezastaví a nemá smysl proti nim bojovat. Nicméně jeho zásady, touha po svobodě a láska k této zemi mu takhle uvažovat nedovolili. A byli to politici typu pana Zaorálka, co mají věčným ustupováním zlu na svědomí miliony obětí. Taliban je stejné zlo jako nacismus a komunismus a musí se proti němu bojovat stejně tvrdě. I Hitler začínal v Mnichovské hospodě a jak to dopadlo? Skončilo to světovou válkou a 55 miliony mrtvých, protože právě nikdo necpal nos do Německa a včas ho neodstavil od moci než se mu podařilo zblbnout miliony Němců svojí ideologií. A s Talibanem je to stejné. Proč tam asi jezdily tisíce muslimů z Evropy? Že by hrát kuličky a nebo se tam v táborech učili zabíjet? Takže pokud tam naši vojáci jsou, tak tam bojují i za naše bezpečí.
Čest památce toho vojáka. Nezemřel zbytečně, tak jak nezemřeli zbytečně ti vojáci a obyvatelé naší země, co položili život v boji proti nacismu a komunismu. Za svobodu se musí bojovat.
01. 05. 2008 | 08:08

bobš napsal(a):

Na jednu stranu má Falcon pravdu, ale na druhou si musí uvědomit, že za války proti Němcům bojovala většina národa a chtěla se od nich osvobodit. Je zde důležité, jak píše pan Zaorálek, ptát se jaké to má výsledky, když vlastně boj proti Talibánu podporuje hrstka lidí. Na druhou stranu je pravda, že kam vkročila noha vojáka USarmy zůstal po nich jenom v zemi zmate. Viz Vietnam, Haiti, Irák a mnoho podobných států. Čili zní otázka co stím a jak s toho ven.Ono totiž něco dělat bez pomoci místních obyvatel nemá cenu, to je jako sypat sůl do moře.
01. 05. 2008 | 08:52

Boleslav D. napsal(a):

Pan Zaoralek ma bohuzel pravdu...
Myslel jsem si puvodne, ze se to v Afghanistanu podari - masivnim nasazenim se dosahne hospodarskeho rozkvetu a to bude hlavni argument. Kratkozraka politika "valky proti teroru" ale vsechno zvorala.
Nedokazou dokonce ani vyresit problem s pestovanim maku - proboha, proc to od tech zemedelcu jednoduse vsechno nevykoupi za dvakrat vetsi ceny nez ta drogova mafie? Vzdyt by to byl proti tem vojenskym nakladum pakatel! Ale tyhle penize by byly holt jen "cistym vydajem", nic by z toho nemely zbrojarske firmy. Tak se radeji bude jeste 20 let utracet za "chytre bomby". Tech obeti (aspon na nasi strane) neni zas tak moc, tak muzeme pokracovat...
At zije nejvyspelejsi demokracie na svete a jeji neutuchajici boj za pokrok a demokracii na celem svete!
01. 05. 2008 | 09:22

Falcon napsal(a):

To bobš
Obávám se, že je to hluboký omyl, že proti nacistickým okupantům bojovala většina národa. Nejsme Poláci.
A nemyslím, si, že v Afghanistánu boj proti Talibům podporuje jen hrstka lidí. Myslím, že obyvatelé jsou rádi, že se jich zbavili a nepřejí si jejich návrat, protože to by byl opět návrat do středověku. A to si určitě ani Afghánci nepřejí.
A určitě není pravda, že kam vkročila noha US vojáka zůstal v zemi jen zmatek. Západní Evropě USA pomohli Marshallovým plánem se ekonomicky postavit na nohy a ubránili ji svojí vojenskou přítomností před komunistickou intervencí, Jižní Koreu ubránili před komunistickou invazí a, kde je dnes Jižní Korea a její hospodářství? A co Japonsko? I to se s americkou pomocí stalo hospodářskou velmocí.A ve Vietnamu bránili jih před komunistickým severem. Tuhle válku prohrálo levicové veřejné mínění a nesmyslné zásahy politiků do vedení války, kdy určovali z Washingtonu vojákům v džungli jak bojovat. A to nemohlo dobře dopadnout. A dále neschopnost ustavit ve Vietnamu pořádnou a nezkorumpovanou vládu, která by si získala důvěru obyvatel. Jenže tenhle stav byl dědictvím po Francouzích. Vojensky USA neprohrály. Ale jejich obyvatelstvo přestalo válku podporovat pod dojmem ztrát, které armáda utrpěla. Jenže války bez obětí nejsou.
01. 05. 2008 | 09:24

yton napsal(a):

Jarda je hodně jednoduchý.
01. 05. 2008 | 09:35

xiluodu napsal(a):

V Afganistánu kdysi prohrála Británie, pak SSSR a my nyní věříme, že uspějeme ? Těžko vyčítat panu Zaorálkovi, že nenabízí nějaké řešení , když ho zatím nenašly ani celé vlády desítek zemí. Takové zemi jako Afganistán nemá cenu vnucovat nějakou demokracii = je tam společnost ve stadiu vývoje asi jako u nás v době 30 letá války = rodové klany, něco jako šlechtičtí pánové u nás, atd. Afganistánem tak nyní táhnou místní jednotky "Albrechta z Valdštejna, krále Gustava Adolfa, krále Fridricha Falckého" = Talibánci a do nich ze vzduchu střílejí lidé o 500 let "Vyspělejší" z letadel. Je to jako kdyby se někdo vypravil z budoucnosti do roku 1605 svrhnout režim císaře Rudolfa II . Není někomu divné, že Druhá světová válka trvala 6 let a v Afganistánu je o již 7 let a nejsme blíž k vítězství nýbrž k prohře ??? Nemám úctu k našim českým žoldákům, kteří se za 10 000 USD měsíčně plazí pískem afghánské pouště a každou chvíli zuřivě volají :"Ať žijí USA, tuhle válku vyhrajeme !" Jsou to jenom loutkoherci v cizí nechutné hře , kde nasazují životy za byznys takových monopolů jako Lockheed- Martin nebo Boeing. Tyto válečné firmy USA potřebují válku prodlužovat "jako sůl" , aby měly obrat a tak i zisky, pokud se bude v Afganistánu válčit ještě roku 2065 , tak výše jmenované firmy budou "křepčit radostí" z bohatých zisků ! Oběti na lidech je nezajímají, jenom vlastní profit a dividendy ! Já navrhuji řešení - okamžitý odchod okupačních žoldnéřů z Afganistánu a přiznání porážky. Bylo by to čestné a je lepší to udělat roku 2008 než roku 2016 , zachrání se tím spousta životů našich vojáků /včera nám tam zase odkrouhli jednoho chlapa !/ Je třeba nebaštit USA všechno "i s navijkem", jak známo, USA lžou velmi často ! Teroristé USA zabili r . 2001 asi 2000 lidí , v USA zabijou řidiči na silnicích za 10 let 250 000 lidí, má to cenu vést dvě války v podstatě kvůli ničemu ?? Řidiči zabijí ročně v USA 50 krát tolik lidí, co teroristé ! V Afganistánu "to zabalte" , radím vám dobře !
01. 05. 2008 | 09:38

Česlav napsal(a):

Pan Zaorálek si nevidí, byť se tak tváří, ani na špičku nosu. Politické řešení může být i vojenské řešení. Ekonomické řešení v současné situaci neexistuje, ledaže by ČSSD veškeré své prostředky do toho regionu investovala - to by bylo pozitivní, sice ne pro Afghánistán, ale pro naši zemi.
Přítomnost vojenských jednotek sice situaci nelepší, ale jisté je, že jí nehorší. Jisté je, že výroba opia by byla větší a tím i jeho vývoz a to i do naší země. O tom, co by se stalo pro místní obyvatele bez přítomnosti mezinárodních vojsk ani nemluvím.
Ale čím je pro pana Zaorálka člověk? Tím spíš člověk, který ho nemůže volit. Činy pana Zaorálka jsou jen teatrálně kecat a kecat, bezpečnostní doktríny vymýšlet nejlépe stále bez přerušení, cpát si přitom břicha, ale konkrétní člověk a jeho životní situace, tak pana Zaorálka nezajímá. Proto nehlasuje PRO, byť jen malou, ale za to hodně symbolickou pomoc. Kdyby jeho strana v předchozích letech vládnutí nezadlužila naši zemi téměř biliónem korun (bez úroků), mohla by naše pomoc být o trochu větší.
Slovy pana Škromacha - TÁHNĚTE.
01. 05. 2008 | 09:46

Jos napsal(a):

To falcon
máte naprostou pravdu na rozdíl od "xiluodu" který žije v zajetí "vrahů z vol strýtu"!
01. 05. 2008 | 09:50

xiluodu napsal(a):

V r.2001 provedla skupina asi 15 osob velký kriminální čin = nabourala do Dvojčat a zabila 2000 lidí. Je třeba si zvyknout, že s rozvojem techniky a chemie může čas od času skupina vyšinutých osob nebo i jednotlivec způsobit obří tragédii, s tím se nadá nic dělat ! Co kdyby si třeba někdo namíchal 5 litrů jedu cyankáli a odešel v noci jako brigádník dělat doplňovače pití v Tescu a injekcí tam napíchal za noc těch 5 litrů cyankáli do 3000 kusů petflašek s dobrou vodou, kteru přes noc zaveze na plochu a ráno se to prodá ??? To se taky nedá vyloučit ! , mrtvých bude hodně ale taky to bude jenom veliký kriminální čin ! Aktéři atentátu měli být r. 2001 pochytáni a postaveni před soud, vést kvůli tomu ještě po 7 letech dvě války , kde už zahynulo přes 150 000 zcela nevinných lidí je ale zhovadilost !!
01. 05. 2008 | 09:52

Jejda napsal(a):

Alternativy pro naše vojáky jsou celkem nabíledni (zůstat x odejít). Ale jakou navrhujete alternativu pro Afghánistán, pane xiluodu?
01. 05. 2008 | 09:55

Kilo_11 napsal(a):

pane Zaorálku, Vy už jste ztratil jakoukoli soudnost a příklonem k těm nejprimitivnějším typům populismu ztrácíte veškerý kredit, měl-li jste vůbec kdy jaký. Fuj.
01. 05. 2008 | 09:56

xiluodu napsal(a):

USA , aby získaly své území tak zavraždily 7 milionů původních obyvatel = Indiánů. Jejich poslední zbytky dnes živoří v jakýchsi rezervacích , někteří dostali "jako trafiku za bolest" nějaké kasino. Dnes přitom mají USA tu drzosat poučovat Čínu, jak se má chovat v Tibetu ! Hošánkové z USA, chtěl bych vám vzkázat, Tibet byl vždy čínský , ale uzemí USA bylo vždy indiánské ! Tak se nemíchejte do věcí do kterých nemáte ! Evropské kolonizátory Indiáni k sobě rozhodně nezvali , aby je odkráglovali a sebrali jim jejich půdu ! To by museli být padlí na hlavu ! USA jsou poslední koloniální mocnost světa , jejich denním chlebíčkem je přemýšlet, která země ještě nemá vybudovánu jejich vojenskou základnu / i k nám má brzy přiletět jakási černoška "trochu sprostého jména", aby k nám svoje žoldnéře napumpovala !/. Nechci, aby o mně rozhodovali nějací černoši !, nemám k nim ani špetku důvěry ! Správně se chová Indie, kam předevčírem přiletěl pan Ahmadinežád dojednat dodávky plynu - a pro po Irán včera zrušil dodávky ropy za dolary , už ji bude dávat jen za eura a jeny , to je nutné uvítat ! Mohlo by to dál oslabit tu směšnou měnu dolar , za který jsme dávali r. 2000 v říjnu 42 Kč a nyní 15,80 Kč. Tak to má být, tak je to správné ! USA musí přenechat v tomto století vedoucí pozici těm silnějším, kteří jako žoldáci nerabují po světě u vojesky slabšch národů ! USA si za soupeře vybraly Panamu, Haiti, Grenadu, Vietnam, Irák, Afganistán, Kubu,.... to je hrdinství ??!! , to je jako když dospělý metrákový chlap kopne do břicha ženu v sedmém měsíci těhotenství nebo když zkope dítě , které právě jde domů ze školky !! Neschvaluji v žádném případě nacismus ani žádnou válku, ale za vojenské hrdinství a šílenou odvahu považuji to, když Německo r. 1941 se 70 miliony obyvatel napadlo SSSR se 192 miliony a 40 x větším územím !! To byla odvaha a hrdinství !, nikoli když stát s 300 miliony obyvatel přepadne zemi s negramotnými mužiky v roztrhaných hadrech ! Fuck of USA !
01. 05. 2008 | 10:15

xiluodu napsal(a):

Tady se stále srovnává Afganistán s Německem 1939. To je ubohé ! Německo mělo ve zbrani 9 milionů vojáků vyzbrojených nejlepšími zbraněmi a v čele státu fanatika, který chtěl obsadit svět. Afganistán je zemí negramotných zemědělců, kteří často trpí hladem a těžko by mohl třeba i za 100 let pomýšlet o útoku na Evropu. Že se tam ukrývali teroristé je možné, to ale máme bombardovat třeba Poláky, když v ČR někdo z Polska odpálí bombu ??
01. 05. 2008 | 10:27

max napsal(a):

Delší dobu čtu články p.Zaorálka a je z nich zřejmé jedno. Pan Zaorálek rád analyzuje, používá citáty ze zahraničí, ale nenabízí skoro nikdy řešení. Je to taková hospodská politika (ala Ransdorf). Přitom nyní si ve svém článku i odpověděl. Podle jisté analýzy,kterou Z. cituje, je potřeba k zajištění bezpečnosti (relativní) v Afghánistánu cca 400t. vojáků. Mimochodem něco podobného se stalo po dohodě s OSN v Iráku a zafungovalo to velmi rychle. Zároveň, i když o tomto řešení p.Zaorálek ví,je proti posílení počtu vojáků v Afghánistánu. Klasicky. Zaorálkovsky. Po zajištění bezpečnosti je teprve možné budovat infrastrukturu, školy, nemocnice, apod. Je to drahé, samozřejmě, ale určitě levnější než vleklá krize bez výhledu řešení. Položil si někdy p.Zaorálek otázku, co by bylo, kdyby v Afghánistánu žádní vojáci nebyli? Na 100% občanská válka a opia by se vyváželo 2-3x tolik, co nyní. Navíc by to brali všichni teroristé jako vítězství a ti obyvatelé,kteří se neztotožňují s vládou a praktikami Talibanu (Hizzbalahu,Hamasu,atd.) by rychle zjistili,že jsme je nechali napospas osudu a nedá se nám opět věřit. A je jich v těchto zemích většina.
01. 05. 2008 | 10:30

juvel napsal(a):

To Falcon: Vaše zanícení pro násilný boj za své skutečné nebo domělé práva a pravdy a proti skutečnému nebo domělému ohrožení není v tomto světě ojedinělé. Stejné zanícení a odhodlání bránit se proti ohrožení a bojovat za své pravdy cítí nepochybně množství arabů i Afgánců. S podobným zanícením a přesvědčením o správnosti své věci šli do války i Němci a bolševici v Rusku. Se stejným zanícením šíří demokracii i Americký prezident.
Lidé, kteří jsou ochotni násilím a zabíjením hájit své zájmy, většinou vždy neoprávněné, vždy byli a jsou největším nebezpečím v tomto světě.
01. 05. 2008 | 10:34

xiluodu napsal(a):

Vojáci USA i ČR v Afganistánu jsou žoldnéři, kteří si touto činností přijeli vydělat na novou motorku nebo naleštěné auto. Na nic jiného nemyslí, jenom na to , jak si "namastit kapsu". V hlavách to mají popletené , dovedou jen střílet a házet granáty na lidi. Nedávno byla zachycena jedna SMS žoldnéře US Army domů manželce : "Ještě odkrouhnu nějakých 5 nebo 6 Afghánců a máme na tu novou vilku u moře ! Zdraví tě Georg !" Za těchto okolností ovšem nastává "celková nespokojenost s touto misí" a začíná se uvažovat o debaklu.
01. 05. 2008 | 10:37

xiluodu napsal(a):

Juvel má 100 % pravdu !!!!! 100 % zanícení pro nějakou věc a snaha prosadit ji všemi prostředky se pak často s odstupem času ukáže jako blbost !! Jak známo i křesťanská víra se šířila násilím a zbraněmi i u lidí, kteří ji odmítali ! Proč USa neokupovali Chile, když tam vládl fašista a diktátor Pinochet , který mučil desítky tisíc lidí elektrickým proudem v tajných mučírnách, doložených obětí je 3000 a 20 000 mrtvol se vůbec nenašlo !! 300 000 lidí z Chile v zoufalství uteklo !! To se ovšem uSa "nehodilo do krámu !!" , Pinochet nebyl komunista, on byl "jenom fašista !" USA křičí -- dejte svobodu Tibetu !! a co říkají, když člen NATO Turecko nechce dát svobodu Kurdům ??? USA jsou pokrytecká země !!
01. 05. 2008 | 10:44

Jejda napsal(a):

Tak, pane xiluodu, o "vrazích z vol strýtu" (jak napsal kdosi přede mnou) už mám z vašeho vyprávění docela přehled. Nicméně jsem neodbytný a zkusím z vás ještě jednou vymámit odpověď na svou otázku - jakou navrhujete alternativu pro Afghánistán?
01. 05. 2008 | 10:54

max napsal(a):

Mám trochu obavy o zdraví p.xiluodu. Když vidím ty vykřičníky a zanícenost. Chtělo by to více nadhledu, jít se projít (nikoli na Výstaviště) a cestou si něco přečíst o historii a politice(Keegan,Kennedy,Kissinger,apod.), pak popřemýšlet a udělat si, pokud to jde, teprve nějaký závěr.
01. 05. 2008 | 11:03

Emil40 napsal(a):

Zkusím to na zdánlivě jinou notu, kde jsou ty investice do přeměny Avganistánu a náš podíl na nich?Byla to jen taková veselá taškařice z váší strany(vláda soc. dem) o které jste již předem museli tušit, že se neuskuteční v podstatné míře.Navíc tam nyní posílají zase pro změnu z ODS bojové jednotky, což se dalo očekávat.Obyčejní lidé je považují za žoldáky a kontextu války v Avganistánu se začínají i stydět za Českou republiku.Máme navíc k dispozici počty padlích vojáků a civilistů i jejich nepoměr a to je asi ta obnova po našem.Je to hanba.
01. 05. 2008 | 11:14

taskforce1 napsal(a):

Docela se tu obejvily některé zajímavé názory. Především je mi velice sympatický jedinec Falcon, protže velmi korektně a dobře argumentuje. Se vším co pronesl může jednoznačně souhlasit.

A teď k tématu obecně. Pan Zaorálek napsal, že vojáci vojensky nic nevřeší. Takže zaprvé. Oni tam emají prvořadý úkol zabíjet(což se málo ví) ale dostávat na svoji stranu obvyvatele. Elitní jednotky jako jsou naši výsadkáři mají speciální taktiky a školení, jak se přizpůsobit obyvatelstvu, neurážet ho a chovat se především jako host a ochránce. Tato snaha je ze strany mnoha Afghánců vítaná.

Což mě vede k Afghánistánu jako celku. Ač se některým lidem silně napáčí, tak lidé, kteří tam byli a se kterými jsem měl možnost hovořit(nebylo jich mnoh ale obrázek se udělat dá) říkají že se změny zlepšily nepopsatelně. Mnoho lidí může svobodně podnikat, ženy chodit do školy tisícům lidí ulehčilo úsilí USA a NATO život, který byl předtím jen a jen peklo. A zato mohou právě nejvíce vojáci. Kterří sice zabíjejí teroristy a fanatiky, ale také stavějí školy, rozváží vodu učejí základy zemědělsví a likvidují minová pole. To vše je náplní jednotek ISAF.
01. 05. 2008 | 11:23

xiluodu napsal(a):

Když rakouský císař vyhlásil r 1914 válku, tak se ve Vídni i v Čechách tancovalo, hulákalo :"Na Bělehrad ! Tuhle válku vyhrajeme ! " Vyhrávaly dechovky a věřilo se, že do několika týdnů Srby porazíme a bude se slavit ! O naší "pravdě" tenkrát také nikdo nepochyboval ! A tak se šlo válčit ! Za 4 roky bylo 10 milionů mrtvých . Dnes zdobí pomalu každou českou vesničku pomníček se jmény padlých z vesnice, kteří byli zabiti za tehdejší zhovadilost a marné výkřiky nadšení pro válku. To samé se nyní děje i s Irákem a Afganistánem, zase slyšíme "vyhrávat dechovky" a jsme ujišťováni, že tentokráte je to opravdu "ta správná válka", kterou je opravdu nutné vyhrát za každou cenu ! / V Iráku už bylo pobito přes 4000 žoldnéřů z řad okupantů US Army a 30 000 jich bylo zraněno, přišli o ruku, nohy. oči ,... apod. Zároveň bylo zavražděno 110 000 nevinných civilistů v občanské válce, která nastala po příjezdu okupantů / za duben padlo 47 okupantů z řad US Army/. "Uklidnění" v Iráku , kterým operuje pan Bush nastalo jenom díky příměří mahdího armády, která si dala oddech - nyní Sadr zaútočil a "dusno" se opět zvýšilo, Američané opět začali "kapat" jak mouchy.Za 20 let po vojácích zabitých v Afganistánu ani "pes neštěkne", mluvit se o nich začne leda v tom případě, že jim někdo z hrobů ukradne bronzové destičky a prodá je v Kovošrotu , aby měl na desetistupňové pivo a tři rohlíky k tomu ! Přijdou jiné problémy a na tyhle "hrdiny" se opět zapomene . Až budete díky globálnímu oteplování denně pumpovat vodu ze svého sklepa a vozit děti do školky na vodním motorovém člunu přes Václavské náměstí , tak těžko budete nabádat manželku, aby nezapoměla odnést kytyci na hrob našich "vývozců pochybné demokracie - model USA 2008". Budete mít jiné starosti, než opěvovat okupanty jiných národů a zemí, kteří si okupacemi přivydělávají na živobytí a snaží se marně dosáhnout ideálu Chucka Norrise nabo Stevena Segala. Ti lidé jsou "zblblí seriály" , měli by raději sledovat "Nemocnici na kraji města" nebo "Ženu za pultem", možná by dnes byli mezi živými.
01. 05. 2008 | 11:45

Hobart napsal(a):

Přesně, za každou makovicí sedí jeden Talibanec. Afghánský ženský se musejí zahalovat, časem se aplikace šária asi ještě přitvrdí. Afghánský "národní smíření" je nereálný. Bílej prášek zpod Hindúkuše zaplavuje naši vlast (tedy EU). Proto je třeba z Afghánistánu odejít (buď 400tis. vojáků nebo žádnej!). A donutit amorální světové finanční konglomeráty nalít tam pořádnej balík peněz. Ano dává to dokonalý smysl pane Zaorálku.
01. 05. 2008 | 11:46

xiluodu napsal(a):

Proa pana "Jejdu" :

Moje řešení pro Afganistán = ihned odejít a ponechat ho svému vývoji, ať se tam děje cokoliv. Moje předky také nikdo nechodil "zachraňovat" = prožili si v Čechách morové rány, 30 letou válku, nevolnictví, čarodějnické procesy, zvůli feudálních pánů, epidemie moru pak tuberkulozy, hladomory,.. A dnas jsme přitom v Čechách silně přelidněni.....Dělal jsem si rodokmen předků - mám ho do roku 1570 podrobně. Většinou měli moji předkové 8 dětí, dospělosti se dožívali tak 2 až 3 . Byl to strašně těžký život, ale nechtěl bych, aby je tehdá někdo "zachraňoval" , ať USA táhnou se svým "zachraňováním" do hajzlu ! Nikdo se o jejich okupace neprosil ! Ponechte Afganistán přirozenému vývoji, ať se dopracuje k vyšší úrovni vlastní silou, bude si toho potom více vážit !! Nebo by bývalo pro nás výhodné, aby se v roce 1348 objevili v Čechách žoldnéři USA, zastřelili císaře Karla IV a zavedli nám demokracii ??? Byl to přeci despota !! Nebo měli odkrouhnout Jana Žižku, jeho metody byly "krajně pochybné" !! Na to vám kašlu !
01. 05. 2008 | 11:58

voják napsal(a):

to falcon: zrovnávate nezrovnatelné, doporučuji zopakování učiva z dejěpisu a ne slepé pochlebování Americe. Chce to zapojit i myšlení.
01. 05. 2008 | 12:22

Jos napsal(a):

Pro xiluodu: Nechat Afganistán na pospas osudu znamená že za pár let máme atentátníky po celé Evropě a nikdo už je nezastaví!
01. 05. 2008 | 12:26

Blue Jay napsal(a):

And now...
for something completely different.

http://www.youtube.com/watc...

Kdo tvrdi ze vojenska ucast v Afghanistanu je zbytecna ? Jak jinak by se domorodci naucili efektivne rybarit?
01. 05. 2008 | 12:30

max napsal(a):

Pro p.xiluodu:
Nic ve zlém,ale žoldnéři USA se v r.1348 v Praze objevit nemohli, USA vznikly o cca 330let později. Jinak nevím,zda je správné nechat každý národ svému osudu. Kdyby tomu tak historicky bylo a nikdo si nepálil prsty,tak máme dodnes v půlce světa fašismus a ve druhé komunismus,pokud by se navzájem už nestihli vyvraždit. Kdybych žil v takovém režimu,tak bych byl za pomoc zvenčí vděčný. Nejde z něj totiž utéct jinam,většinou jsou všude na hranicích ostatné dráty nebo jiné pomůcky. Kde berete tu jistotu,že se se o pomoc zvenčí nikdo v Aghanistanu (Iráku,Barmě,KLDR,Súdánu,atd.) neprosil a neprosí a nejsou za ni někteří (většinou normální lidé,kteří v těchto režimech nemají žádné výhody) vděčni? Ono se to dobře mluví,píše a ponechává osudu,pokud žijeme v Evropě a v demokracii,kterou vy tak trochu ponižujete,že?
01. 05. 2008 | 12:35

Falcon napsal(a):

To xiluodu
Ale, to víte, že vaše předky chodil někdo zachraňovat. Ať už to byl třeba polský král Jan Sobieski, který se svojí armádou porazil Turky před Vídní a zachránil tím celou Evropu před muslimskou nadvládou nebo třeba spojenečtí vojáci, co porazili nacismus a fašismus. Opravdu si myslíte, že bez jejich obětí bychom tady dneska mohli mluvit. Plány nacistů s Čechy po vítězné válce byly jednoznačné. Elitu národa a 1/3 obyvatel vyhladit, 1/3 použít jako otroky a nedovolit ji mít děti a nechat je tak postupně vymřít a zbývající 1/3 poněmčit. Takže dneska by jste tady i bez obětí vámi nenáviděných Američanů nebyl zřejmě ani vy.
A ponechat dnes Afghanistán svému osudu znamená obětovat životy milionů lidí, co s Talibanem nesouhlasí a velmi rychle by se opět v zemi vybudovaly výcvikové tábory pro teroristy i od nás. A kam by se asi vrátili tihle vycvičení zabijáci? A koho by asi zabíjeli? To už jsme viděli v Madridu a Londýně.
01. 05. 2008 | 12:48

Petr napsal(a):

protože bojují proti mým kamarádům. Viď Mao ce Zaorálku?:-)))
01. 05. 2008 | 12:50

xiluodu napsal(a):

Je krásné, jak obhájci "metod USA" stále říkají "co by se stalo kdyby" - kdybychom neokupovali Afganistán , tak.... kdybychom neokupovali Irák , tak ..... atd. atd. Kdyby generál Pinochet nazavraždil levicového prezidenta Allendeho v Chile , tak..... . Myslím, že všichni tito "myslitelé" by mohli "z fleku" dělat politology a poradce různých prezidentů ! Chtěl bych uvést jen jeden příklad, jak ono "kdyby" krásně nevyšlo ! USA se roku 1964 zuřivě zapojily do Vietnamské války, aby komunisté neovládli celý Vietnam. Zalévali přitom vietnamské pralesy i vesničany z letadel genetickým jedem Agent Orange, prováděli necílené kobercové bombardování občanů hlavního města VDR Hanoje z bombardérů B- 52 , řada žoldnéřů USA se tam "pořádně vyřádila" - viz. masový vrah poručík Caley , který vyvraždil vesnici My- Lai a který sám střelil do hlavy asi dvouleté dítě, které se hrabalo z pod hromady mrtvol ! V USA byl ihned omilostněn prezidentem Nixonem a stal se hrdinou USA , napsal pak svou knihu :"Byl jsem rád ve Vietnamu". Celé tohle "americké svinstvo" nepřežilo na 2 miliony vietnamských vesničanů !! Vietnam se stal stejně celý "socialistický" a nikdo nepřinesl žádné zprávy, že by tam potom komunisté zavraždili ony 2 miliony Vietnamců, jak to předvedli Američané. Jak známo 40 let "socialismu" v ČSSR přineslo asi 600 mrtvých v politických procesech a zastřelených na hranicích a několik tisíc mrtvých v lágrech. Je to smutné, ale nejsou to miliony, za které můžou za podstatně kratší dobu /9 let/ - USA ve Vietnamu. Bez účasti USA by byly ve Vietnamu zřejmě "jenom" desítky tisíc mrtvých a klika generála Lon Nola by padla brzy.
01. 05. 2008 | 12:55

xiluodu napsal(a):

USA jsou pokrytecká země ! Málokdo ví, že v Kongu zahynulo za posledních 10 let - 5 milionů lidí = po I. světové a II. světové nejhorší masakr za 100 let !!! Ale pozor !!, tam vraždí v občanské válce "nějaké klany" , které rozhodně nejsou komunisté a tak se tam nepohrneme i když zabili 15 krát tolik lidí, co Saddám ! To raději půjdeme na Saddáma, protože má ropu - i bývalý šéf FEDU USA pan Greenspan nedávno prohlásil :"Do Iráku jsme šli kvůli ropě !" A já mu věřím. Šéf FEDU není nějaký trouba.
01. 05. 2008 | 13:04

Falcon napsal(a):

To xiluodu
Člověče, vy to máte trošku pomotané.
1. Generál Lon Nol vládl Kambodži. A, to, že tam pak pročínští komunisté aneb Rudí Khmerové povraždili na 2 miliony lidí za pouhé 3,5 roku vlády snad víte?

2. Američané se konfliktu ve Vietnamu účastnili již dříve, protože rozkaz k navýšení účasti amerických vojáů vydal již prezident Kennedy.

3. Argumentujete 2 miliony mrtvých Vietnamců v konfliktu. Ty nikdo nepopírá. Jenže mnoho jich také padá na vrub Vietkongu a NVA, protože to nebyli rovněž žádní lidumilové a sadistické popravy mnichů a dalších civilistů například jeptišek, co se starali o vietnamské sirotky, v Hue po jeho dočasném obsazení za ofenzivy Tet jsou dostatečně zdokumentovány. A vraždění starostů podporujících vládu v Saigonu a jejich rodiných příslušníků. Brutální znásilňování či rozpárávání těhotných žen rovněž patřilo k bojovým praktikám vietnamských komunistů. Amerika udělala obrovskou chybu, že posílala do Vietnamu nedostatečně vycvičené a vyzrálé jedince - záklaďáky. A hlavně, že vojenské operace vedli civilisté bez vojenského vzdělání a braly se moc velké ohledy na případné oběti z řad sovětských poradců. A ti byly všude a účastnili se i bojových operací.
A kromě toho, po vítězství komunistů uprchli z Jižního Vietnamu statisíce lidí a milion bývalých vojáků, úředníků a příznivců Jiho Vietnamské vlády skončil v koncentračních táborech.
A 40 let komunismu u nás přineslo kromě mrtvých a popravených a zastřelených i statisíce zničených životů antikomunistů a jejich rodinných příslušníků a emigraci asi 400 tisíc obyvatel. A to ve valné míře těch nejschopnějších. A rovněž devastaci morálky a mezilidských vztahů. Ono heslo ,,Kdo nekrade, okrádá rodinu''vzniklo za socialismu a táhne se s námi do dnes.
01. 05. 2008 | 13:21

xiluodu napsal(a):

TO : Falcon

Že nás ve středověku "zahraňovali" nějací další feudálové, to "beru" - neberu ale , když středověkou zemi "zachraňují" z letounů B-2 , F. 117 apod. a přiletí ji dojemně zachraňovat z dálky 18 000 kilometrů. To smrdí podvodem ! A jinak -- od nacistů nás jednoznačně zachránil SSSR , který rozdrtil Wehrmacht na Východě. To USA vyčkávaly vyčůraně , až se SSSR a Němci navzájem oslabí a potom teprve přišli do Evropy, ne v časech, kdy to Stalin velmi potřeboval. Rudá Armáda byla r. 1944 tak "rozjetá", že si ve Washingtonu uvědomili, že další vyčkávání je připraví o vliv v Evropě /SSSR by ji celou osvobodil ne v květnu ale v srpnu 1945/ - potom teprve začali konat ve vlastním strategickém zájmu. Elitní divize Wehrmacht a SS : Totenkopf, das Reich, Leibstandarte , tankové divize Guderiana a Hotha byly totálně zdecimovány na Východě. Když v prosinci 1944 udeřily na Američany v Ardenách, tak v nich byli jen kuchaři písaři a pár lidí v penzijním věku z domobrany, i tak ale Američanům dokázali pořádně zatopit ! Amíci pak prosili Stalina, aby urychlil svou protiofenzívu na Východě a trochu jim od těch penzistů o berlích a kuchařů "odlehčil". Stalin jim rád vyhověl. Je známo, že při osvobozování Čech zahynulo víc vojáků USA při autonehodách , když řídili většinou ožralí své jeepy a náklaďáky , než v palbě nacistů. Vojáků SSSR zahynulo na našem území 140 000 ! Za celou II. sv. v. zahynulo asi 360 000 Američanů -- /jen ve Stalingradě zahynulo za 6 měsíců asi 1 milion Rusů a Němců dohromady/ = 3 x tolik , co Američanů za 5 let ! Američané nemají co kecat, zašívali se kde mohli , hlavně pěkně v teple ! Po válce zase přapadali různé Panamy, Grenady, Iráky, Kuby , .. to jsou hrdinové !
01. 05. 2008 | 13:22

stále rebel napsal(a):

Pro Falcon.

Vaše:
„Jenže pokud si pořádně přečtete, co jsem psal i v dalších příspěvcích, tak tam píšu trošku něco jiného.“

To hovoří za vše. Vy to opravdu v té hlavě nemáte v pořádku.
Máte pravdu v tom, že čtu jen něco. Například váš příspěvek, který obsahuje tuto větu, jsem dočetl jen sem, dál to číst ani nebudu.
01. 05. 2008 | 13:24

Falcon napsal(a):

To xiloludu
A to mají všechny problémy světa řešit jen USA? To by zase levičáči řvali něco jiného. A Evropa není schopná ničeho? Kdo zastavil kupříkladu válku v Jugoslavii? Až Američané a NATO. Evropa jen několik let planě žvanila a nedělala nic. A pokud mluvíme o Africe, tak to byla kupříkladu Francie co vetovala na zasedání rady bezpečnosti OSN pokus o zásah ve Rwandě.
01. 05. 2008 | 13:25

xiluodu napsal(a):

Je velmi sporné, zda má nějaká země právo vojensky "napravovat špatný režim" v jiné zemi. Co by asi USA řekly, kdyby třeba Čína prohlásila : Režim v Barmě se nám nelíbí, tam je generálská junta a třeba 600 000 čínských vojáků by překročilo hranice a Barmu by okupovalo, dosadilo by tam "svého prezidenta" a Čína by řekla : "Naši vojáci se tu asi usadili na 50 let ! " /To nedávno generálové USA rohlásili o Iráku./ Nebo kdyby Rusové prohlásili : "V Kolumbii vládne mafie, to je hrozn é ! Osvobodíme Kolumbii od povstaleckých gangů ! Z ponorek a lodí Ruska by pak na pláže Kolumbie vyskákalo 110 000 příslušníků ruské námořní pěchoty, kteří by obsadili Bogotu, svrhli současný režim, dosadili "své lidi"- atd.- atd. Zemí, kde podle "našich měřítek" nevládne ten správný režim jsou na světě desítky a desítky ! Je tedy co napravovat ! takže já žádám Rusko a Čínu :"Uveďtesvé armády do pohybu a začněte obsazovat jednu zemi za druhou a nezapomeňte přitom budovat obří vojenské základny na 50 i 100 let ! Svět pak bude mnohem bezpečnější ! A pozor - vše je to podle "logiky USA" !! Takže v Africe i Asii můžeme brzy očekávat ohromné čínské i ruské vojenské výsadky a mohutné budování letišť pro Migy a Antonovy - vše podle jasné "logiky USA" = zaútoč, okupuj a napravuj.
01. 05. 2008 | 13:38

Falcon napsal(a):

To xiloludu
No s tím jednoznačným zachraňováním ze strany SSSR to není až tak jednoznačné.
SSSR by se bez americké pomoci zhroutil.
1. Amerika dodávala Rusům kvanta potravin, surovin a benzínu, bez kterých by ruští vojáci a obyvatelstvo pomřeli hladem.
Amerika dodala do SSSR 13 milionů párů bot pro Rudou armádu, jinak by Rusové přišli do Evropy asi bosí. A z čeho by sověti stavěli letadla bez amerického hliníku a duralu?
2. Amerika dodala do Ruska miliony nákladních vozidel díky nimž se stala Rudá armáda mobilní. I k nám dorazili Rusové v jeepech, Studebakerech a GMC.
3. A v kritickém období dodala Amerika i spoustu zbraní.A s nimi i technologie. 2 nejúspěšnější sovětský stihač Pokryškin létal na americké Airacobře.A MiG 15 poháněl britský proudový motor.
4. A co se týče obětí. Jelikož Amerika byla a je demokracie, tak tam jaksi není možné hnát neozbrojené vojáky proti německým kulometným hnízdům jako to dělali sověti ve Stalingradu nebo jinde. A střílet je zezadu kulomety, pokud by se jim nechtělo. To je ruský způsob válčení. A pak se není možné divit, že jak před několika lety uveřejnila Krasnaja zvezda, že poměr německých a ruských ztrát byl 1 : 11,2. V USA by důstojník, který by takhle válčil skončil před vojenským soudem a dostal kulku.
01. 05. 2008 | 13:41

Luba napsal(a):

Jedno je jisté. Násilím někomu vnucovat demokracii, či západní životní styl, kulturu, je zkrátka nemožné!

Lidé mohou přijmout za své jen rozhodnutí, které vychází z jejich nitra. Mohou přijmout jen to, co si svobodně zvolili. Jen to, co je jejich vlastním výtvorem.

S Talibánem musí bojovat sami Afghánci - poskytněme jim k tomu prostředky. Namísto hlavní zbraní ukažme místním lidem jinou tvář Západu - zdravotnictví, školství, odstraňování komunikačních bariér v dialogu, jako první předpoklad možné demokracie.
Vojáci ať chrání zdravotnické mise a školy, které by vzdělávaly mladou afghánskou generaci. A naslouchejme lidem, kteří to prostředí znají - u nás je to třeba novinářka Petra Procházková. Bez znalosti tamní mentality není možné nic reformovat nebo změnit k lepšímu.

Co může nabídnout Talibán?: posmrtný souloživý Ráj s houfem odalisek. Co může nabídnout Západ?: zlepšení kvality života pozemského - lepší budoucnost pro děti.

Jak si představuji odpovědné rozhodování? Zástupce Parlamentu pozve paní Petru Procházkovou na zasedání Sněmovny, které má rozhodovat o vyslání vojenské mise. Paní Petra Procházková poslancům předloží svou představu řešení situace v Afghánistánu. A poslanci pak mohou rozhodnout odpovědněji - ti rozumní budou postupovat podle doporučení paní Procházkové.
01. 05. 2008 | 13:46

none napsal(a):

Vojáky nechcete posílat do Afghoše proto, že jste předpoužitý popolistický panáček. Když budete ministrem zahraničí a ta šance tu jistě je, tak je tam nejen budete posílat, ale ještě se budete lítam s nima fotit, abyste si připadal jako hrdina a mírotvorce.
01. 05. 2008 | 13:58

Robert napsal(a):

Pane Zaorálku, jsem rád, že nikdy nezklamete...Kam veřejné mínění tam vy...ještě, že všichni nejsou jako vy...Každý zachráněný život a i malá naděje obyčejným lidem stojí za "pár" dolarů. Rozhodně záslužnější, než "pár" vašich politických bodíků, za nijaké řešení.
01. 05. 2008 | 14:25

stále rebel napsal(a):

Pro Falcon.

Vaše:
„3. A v kritickém období dodala Amerika i spoustu zbraní.A s nimi i technologie. 2 nejúspěšnější sovětský stihač Pokryškin létal na americké Airacobře.A MiG 15 poháněl britský proudový motor.“

Pokryškin v letech 1941 – 1942 létal na MIGu 3, pak krátce na JAK 1 a následně na Airacombre.
Úsměvné jsou ty motory pro MIG 15, protože MIG 15 byl zařazen do armády v roce 1949. Ten proti Němcům asi moc nepomohl. Navíc šlo spíše o kopie, než o britské výrobky. Rusové něco koupili a okopírovali to.

Na plácání hloupostí jste skutečným odborníkem.
01. 05. 2008 | 14:27

Falcon napsal(a):

To stálý rebel
Jenže nejvíce sestřelů dosáhl Pokryškin právě na Airacobře.
A ten MiG 15 s tím souvisí. Je to o technologiích, které Západ Rusům poskytl a ušetřil jim roky vývoje. Motor Rolls Royce pohánějící MiG 15 dodali Britové ještě v rámci vojenské a hospodářské pomoci. Takže nevím, kdo plácá hlouposti.
A technologické celky a řešení kupříkladu z B 25 Mitchell používali Rusové ještě v hluboce poválečných Il 28. A o bezlicenčních kopiích amerických B 29, které nouzově přistávaly na ruském Dálném východě po náletech na Japonsko a nazývaných v SSSR Tu 4 ani nemluvě. A dodané celokovové americké P 40 a britské Spitfiry byly v protivzdušné obraně Moskvy ještě po válce. Halt životnost bakelitově dřevených ruských letadel činila maximálně jen 2 roky. Ale rozpadaly se i dříve.Kupříkladu Jakům se trhal při střemhlavém letu plátěný potah křídel a Lavočkám zase hnily dřevěné trupy a křídla a podvozky prolézaly prohnilým potahem křídel a letadla v přeneseném slova smyslu padala na hubu.
01. 05. 2008 | 14:44

stále rebel napsal(a):

Pro Falcon.
Slyšel jste někdy například o Gazíku?
GAZ 67 byl sovětský terénní užitkový automobil, který byl vyvinut na základě poznatků a zkušeností ze svého předchůdce vozidla GAZ 64. Modernizace byla zahájena koncem léta roku 1942. Zlepšil se výkon motoru, byl rozšířen rozchod kol, došlo k zesílení rámu, byly provedeny další dílčí změny. Vůz byl spolehlivější a odolnější, než jeho předchůdce, roku 1943 se při srovnávacích zkouškách ukázalo, že je v mnoha parametrech lepší, než americké vozy Bantam BRC-40, Ford GP, či Jeep Willys MB. Automobil, se začal vyrábět v září roku 1943. Stroj, nazývaný jako „Čapajev“, byl postupně modernizován, v lednu 1944 vznikla verze GAZ 67B. Po ukončení druhé světové války začaly být "GAZy" (či "Gazíky") používány i v civilní sféře, zejména v zemědělství a lesnictví. Vozy se vyvážely s úspěchem do ciziny, a to nejen do tehdejších socialistických států. Produkovány byly až do roku 1953, celkem bylo za deset let vyrobeno 92.483 kusů automobilů GAZ 67 a GAZ 67 B.
http://cs.wikipedia.org/wik...
01. 05. 2008 | 14:52

stále rebel napsal(a):

Pro Falcon.
Nechte těch hloupostí, ten váš odstavec je uvozen
„3. A v kritickém období“, tedy válečnými roky, ne obdobím několik let po válce.
Asi to Rusům pomohlo při vývoji MIGů, ale v poválečném období, ne ve válce.
01. 05. 2008 | 15:00

Falcon napsal(a):

Pro stálý rebel
Samozřejmě, že jsem slyšel o gazíku. Dokonce jsme v něm i párkrát jel a nic proti němu nemám. Na ruských autech bylo dobré, že byly dělány na ruské poměry s minimem zpevněných komunikací a ruskou obsluhu. Daly se opravit i kladivem. :-))
Rusové dokázali vytvořit i tank T-34, který byl vynikající a spojoval solidní ochranu posádky s rychlostí a účinnou výzbrojí. A ne nadarmo se jím ispirovali i Němci při konstrukci Panthera. A rovněž v první fázi války prakticky Němci nezničitelné tanky řady KV. To jim nikdo nebere. Nicméně i v pamětech konstruktéra Jakovleva jsou zmiňovány problémy jeho letadel. Jedna věc byla konstrukce prototypů a jejich výroba vysoce kvalifikovanými dělníky v konstruční kanceláři a druhým pak seriová výroba nekvalifikovanými dělníky v narychlo postavených fabrikách za Uralem. A i v tomhle byla pomoc USA nenahraditelná, protože pomohla Rusům se seznámit s moderními výrobními procesy, což tehdy měli Američané, Britové a samozřejmě Němci nejlépe zvládnuto.
Rusové díky systému co tam vládl měli s tímhle problémy, protože iniciativa nebyla moc podporována a některé zbraně vznikaly vlastně na černo bez bumažky a konstruktéři jako třeba Koroljov konstruovali zavřeni v lágrech.Takže parádní kaťuše, které pomohly sovětům výraznou měrou vlastně vznikly za mřížemi. To jsou, ale paradoxy
01. 05. 2008 | 15:12

1049an napsal(a):

Zaorálek: Proč nechci posílat další vojáky do Afghánistánu? Protože jsem rudé pako a chci nosit turban, fousy a sandály. A moje stará chce nosit burku. No tak proč by tam i za mne někdo měl bojovat? To je směšné.
01. 05. 2008 | 15:19

Lou napsal(a):

Pane Zaorálku, jste stále stejný! To znamená že Vám nevěřím ani ty brejle co máte na očích.
01. 05. 2008 | 15:25

Blue Jay napsal(a):

Panove, damy, soudruzi a soudruzky,


Nevim proc se tak horecne napadate pod clankem stina co by zoufale chtel byt ministrem zahranici. Nastesti nebude. Nebyl tim ani za vlady CSSD. I vedeni jeho strany si uvedomuje ze je to uzvatlany ucitel Marxismu-Leninismu. To by teprve byla ostuda pro CR. Kazde druhe slovo "jako" gestikulace jako nejaka marionetka v epileptickem zachvatu. Diky bohu za Schwarzenberga.
01. 05. 2008 | 15:39

LEVAK napsal(a):

Ad Falcon:Němci měli svoje trestné prapory,které nasazovali do prvíních linií jako "kanonenfutr"!USA zase odsouzené využívali na trestné a průzkumné výpravy v těch případech kde šlo o ústa(byl o tom natočen nejeden film)!Měli opravdu demokratickou možnost volby,buď jít do vězení nebo na popravu nebo se zúčastnit na takové výpravě!Není to jedno?Apropo: je Vám znám případ generála Pattona jakým způsobem nutil vojáky bojovat?Jo a nedávno se stál případ kdy americký voják nalehl na granát či minu,naštěstí pro něj přežil to!
Je třeba číst!
01. 05. 2008 | 15:50

Blue Jay napsal(a):

To LEVAK,

Covece tu se me zdas jako expert. Skoro jako Zaoralek. Vidim ze jsi videl George C. Scott jako Pattona v Hollywoodskem filmu. Hele? Ze ty si porad myslis ze USA zidobolsevici si vybouchli WTC. Aby meli duvod napadnout Irak kvuli rope. LEVICACI v CR jsou srandovni. Hlavne ti jako stinovej ministr Zaoralek. Co trochu min ideologickejch zvastu a trochu vice rozumu?
01. 05. 2008 | 16:11

Jiří Š. Cieslar napsal(a):

Levičácké strkání hlavy do písku, podpořené prvními padlými českými vojáky. A co ty průzkumy!
01. 05. 2008 | 16:32

xiluodu napsal(a):

TO :Falcon

Vypadá to tedy podle vás, že USA zachránily v podstatě ze svého "teplíčka za mořem" Rudou armádu před krachem. Není to žádná pravda ! Dodávky do SSSR se rozjely až v létě 1942, kdy už byli Němci poraženi pod Moskvou , zastaveni v Leningradu a ani v čase rozbití Němců u Stalingradu v zimě 1942 nečinily dodávky z USA více jak několik % sovětského materiálu. Celkově za celou válku činily dodávky z USA mezi 5 % a 15 % z celkových počtů zbraní, které vlastnila Rudá armáda ! A co myslíte, pane Falcon, který tank byl asi lepší : T- 34 nebo americký Sherman ?? Já myslím, že asi T-34 !! V Ardenách nadělaly německé Kingtigery ze Shermanů děravá řešeta !! A o těch ztrátách Rusů - ano byly vysoké ! Ale také proto, že šli do toho tak, aby vyhráli za každou cenu a zachránili sebe i Evropu před fašismem ! Proto bojovali zuřivě a fanaticky do posledního náboje, do posledního muže , až zvítězili, byť za cenu obřích ztrát ! Lituji, že proti tankovým divizím Guderiana a Hotha a divizím SS Totenkopf, das Reich a Leibstandarte nestáli v létě 1941 místo Rusů jednotky US Army se Shermany, myslím si, že bychom teprve něco viděli ! Asi bychom se dnes zdravili : "Heil !" a zbytky českého národa by živořily někde ne severu Ruska za polárním kruhem. Francouzi , Angličané a USA měli malé ztráty také proto, že třeba Fancouzi , když šlo v červnu 1940 "do tuhého", tak zahodili zbraně a začali křičet : "Nestřílet , kamarádi, my se vzdáváme !" - Paříž potom jak známo padla Wehrmachtu do rukou bez jediného výstřelu ! Kdyby se jako Fancozui a Angličané chovala Rudá Armáda, tak máme dnes v Evropě Velkoněmeckou říši od Portugalska až po Ural ! Rusové to prostě nezabalili před Moskvou nebo Stalingradem , i když situace vypadala naprosto beznadějně, šli do toho a zhebly jich miliony ! Nevím ,co by dnes bylo v Evropě, kdyby to tehdá neudělali ! U nás je nyní jasná snaha překroutit dějiny Druhé války , možná se brzy budou klást věnce ke hrobům vojáků Wehrmacht a bude se říkat, že nebyli tak hrozní, že byli špatní Rusové - vůbec bych se tomu u nás nedivil !
01. 05. 2008 | 17:37

Jos napsal(a):

To:xiluodu
Ty jsi býval politruk v ČSA? Tvoje žvanění je neuvěřitelné!Demagogie,polopravdy a bolševické lži.
01. 05. 2008 | 17:48

stále rebel napsal(a):

Připomenu tento článek.

McNamara si vymýšlel
Nejzásadnější jsou ale informace o incidentu v Tonkinském zálivu z roku 1964. Tehdejší americký ministr obrany Robert McNamary severovietnamské síly obvinil z útoku na americké lodě.
Důkazy posléze předložil Kongresu a prezident Lyndon Johnson vedl zemi do války.
Podle FASu šlo - viděno očima amerického rádiového zpravdoajství - o lež. Nejen že důkazy o nočním útoku neexistovaly, hlavně k němu vůbec nedošlo.
"Jde o zásadní přehodnocení historických záznamů," dodal Aftergood.
http://aktualne.centrum.cz/...
01. 05. 2008 | 18:16

xiluodu napsal(a):

TO : Jos

Tak mi po pravdě tedy popiš ztráty vojsk ve Druhé válce , myslím tím , kolik % ze zbraní a vojáků Wehrmachtu bylo rozbito na Východě a kolik toho zvládli Amíci v Itálii a pak po vylodění v červnu 1944 ! Pokud nebudeš studovat nějaké materiály od pana Vondry, agenta CIA od r. 1989 , tak se asi dočteš , že Wehrmacht zcela vykrvácel na Východě , ztráty byly přes 70 % právě tam, zbytek = asi 25 až 30 % na Západě, ovšem nutno podotknout - už toho "horšího", těch zbytků, které nezvítězily na Východě . Ty ovšem nemáš po ruce žádná fakta a tak se jenom zmůžeš na výkřiky :"Pozor bolševik, to je demagogie ! atd." Vcelku to odpovídá dnešnímu pohodlnému pohledu na věc = kdo něco vyčítá USA , to proboha musí být jenom blázen a zarytý bolševik , přeci nění možné USa něco vyčítat, "tak skvělé zemi" ! Dříve také nebylo možné vůbec nic vyčítat "tak skvělé zemi" = SSSR a kam jsme se dopracovali !! Jenom pro pobavení - v USa dnes sedí ve vězení 2 300 000 Američanů = na každých 100 000 Amíků jich bručí ve vězení 720 ! , v Evropě je průměr 100 a v Japonsku bručí ve vězení 50 Japonců ze 100 000. Nedělají v USA náhodou "něco špatně" ???
01. 05. 2008 | 18:19

Blue Jay napsal(a):

Setri pismenkami xiloudu,

Ty jsi uz jako ten stin Zaoralek. Cim vice pismenek tim vice si myslis ze ti nekdo uveri. Doporucuji setrit. Bud pismenek zelenej. Usetris cyber space.
01. 05. 2008 | 18:28

já napsal(a):

Pan Zaorálek má docela dobré názory, ovšem problém je v tom, že tzv. "boj proti terorismu" podporovala i ČSSD, když byla ve vládě. Byla to právě ČSSD, která do Afghánistánu české jednotky poslala. Na druhé straně je pravdou to, že porobit Afghánistán se nepodařilo ani Britům, ani Rusům, proti kterým CIA vytvořila Al-Kajdu. Jenže bývalý agent CIA Usáma bin Ládin se jaksi od Američanů "trhl" a stal se samostatným. Po rozpadu SSSR si potřeboval vojensko-průmyslový komplex USA najít nového nepřítele, aby mohl vyrábět zbraně. A tím nepřítelem se stala Al-Kajda, na kterou se bez důkazů svedly všechny teroristické činy, které se od počátku 90. let ve světě udály. Kvůli této "hrozbě" dokonce USA vybombardovaly súdanskou továrnu na výrobu acylpirinu, kterou označily za továrnu na chemické zbraně. V červenci 2001 se Usáma bin Ládin léčil v americké nemocnici v Dubaji, kde byl navštíven členy své rodiny, prominentními představiteli Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů a agentem CIA. V noci před teroristickými útoky 11. září 2001 byl Usáma v pákistánské vojenské nemocnici v Raválpindí na dialýze. 11. září se stal zázrak, když se dva letouny Boeing, které mají rozpětí křídel 48 metrů a které byly dle oficiální zprávy řízené amatérskými arabskými piloty, trefily v rychlosti 700 km/h přesně doprostřed dvou mrakodrapů, které byly široké 63 a 70 metrů. Zase se to svedlo na Al-Kajdu. A to už v USA byly v plném proudu přípravy na stavbu ropovodu BTC, který měl jít mimo území Ruska a Íránu a ropovodu, který měl spojit Kaspické moře a Indický oceán (projekt firmy UNOCAL). No a tak se šel "osvobozovat" Afghánistán. Americké jednotky sehrály komedii, když obklíčily údajné sídlo Usámy bin-Ládina, odkud však dotyčný zmizel. Jakou hru s bin Ládinem hraje CIA, to nikdo neví. Podle všeho je tento člověk již dávno po smrti, nakonec Bhuttová to řekla jasně a snad i kvůli tomu musela zemřít. Ten Ládinův dvojník z Hollywoodu, co se s ním natáčejí ty rozhovory pro Al-Džazíru, taky není to pravé ořechové. Jednou měl přibarvené vousy a vlasy tak, že si toho lidi všimli a veřejně se diskutovalo o tom, že skutečný muslim si vousy ani vlasy neobarvuje. Při dalším vysílání měl už Ládinův dvojník na vousech a vlasech šedý melír. A tak jediným výsledkem války v Afghánistánu jsou kšefty s opiem, ve kterých jede CIA a kvůli nimž byl pro Evropské uživatele drog zřízen samostatný narkostát Kosovo.
01. 05. 2008 | 19:05

danny66 napsal(a):

to xiluodu, prosim te kde jsi vzal ty chude indiany, ja co osobne znam indiany, kteri maji na svych uzemich velice prosperujici kasina, z kterych nemuseji platit zadne dane, ti jsou ve vate jako nikdy pred tim... Ano v USA sedi hodne lidi, ale je to taky dano debilnimi zakony v Cechach, 1 vrazda 8 roku, 3 vrazdy nejakych 12let,mozna i mene, dost trapne, tady je to minimalne jedno dozivoti bez moznosti propusteni, takze srovnavat to je hodne zavadejici.. A k te druhe svetove, zeptej se babicky na cem ti rusti vojaci prijeli, a asi by ti rekla to co moje, ze prijeli na americkych autech atd.USA dodavaly do Ruska material a zbrane vrchem spodem. To co nam hustily ve skole nemelo s pravdou moc spolecneho..Rusko dodalo ve vetsine jen vojaky. A ze Rusko nikdy nic nesplatilo snad nebudes vyvracet, ne?
01. 05. 2008 | 19:11

seagull napsal(a):

to: xiluodu

no a o cem jinym falcon pise.:-) ze kdyz jsi v boji tak se bojuje poradne a do konce. jenze kdyz politici brani delat praci vojakum tak je to dost tezky.
01. 05. 2008 | 19:15

Blue Jay napsal(a):

To danny66,
xilofon ci jak se ten Cech nazyva, vi o USA par radku z Rudeho Prava . Ja byl v USA hodne. Hlavne v severozapadnich statech. A kdyz tu ctu opravdu debilni nazory lidi jako ten ceskej xilofon tak se musim jen smat. Se nedivim ze lide jako Zaoaralek dokazou oblbnout lidi jako xilofon. Kde nic neni,...
01. 05. 2008 | 19:41

Terry napsal(a):

Byly to vlády ČSSD, které odsouhlasily většinu misí našich vojáků - viz Historie zahraničních misí(http://www.army.cz/scripts/...).

Kdyby byla ČSSD nyní u vlády, tak by Zaorálek i Paroubek hovořili o potřebě podpory a spolupráci v rámci NATO.

Ale jako opozice MUSÍ být proti. Paroubkův ustaraný ksicht v dnešních TV zprávách... až by ho člověk politoval, kdyby nebylo jasné, že je to ubohá politická komedie.

Pro toto jsou jedině vhodná dvě slova:
POPULIZMUS
BEZPÁTEŘNOST

A vaše věty, pane Zaorálku, ("Možná jen oddalujeme odchod. Možná jen oddalujeme přiznání, že jsme neuspěli.") mě sedí spíš pro domácí politickou scénu.
Ale na volání "Děkujeme, odejděte" mají naši demokratičtí politici vypěstovanou hluchotu.
01. 05. 2008 | 19:52

Singer napsal(a):

Nejprve poděkování pro Falcona. Je obdivuhodné, že dokážete velmi slušně a celkem výstižně oddělit příčiny a následky, že dokážete rozumně odpovídat všem těm hlupákům, apologetům "humanismu", antiamerikanistům, které tak trefně nazval guru komunistů Lenin "užitečnými idioty"
V celé diskusi padla zajímavá otázka. Proč II. světová válka trvala pouze šest let a boje v Afghanistánu nebyly za sedm let dosaženy žádoucí vojenské výsledky. Odpověď je zřejmá. V období světové války neexistoval globální komunikační systém našeho století.Tehdejší média nebyla prostě schopna přenést v reálném čase brutalitu vojenských operací a to na obou stranách, do povědomí lidí. Hypoteticky vzato, kdyby v té době existovala CNN, trvala by tehdejší válka nekonečně dlouho. Z čeho tak soudím? Z mnoha příkladů mohu uvést třeba ofenzívu Rudé armády na Berlín. Myslíte si, že si tehdejší velení RA dělalo nějaké problémy s civilními obyvateli? Byla to totální válka se vším všudy. Výsledkem byla totální vojenská porážka nacizmu, bez ohledu na civilní ztráty. Nic víc, nic méně. Naproti tomu, když v první operaci Pouštní bouře v Iraku narazily obrněné jednotky US Army na kolonu Irácké republikánské gardy a roztřílely jí na padrť, byl z toho celosvětový povyk, který vyústil v nepochopitelní zastavení bojových operací proti Bagdádu. Bylo to politické rozhodnutí, jehož příčinou bylo zveřejnění záběrů zničené kolony gardy s ohořelými mrtvolami gardistů, napolo vylezlých z poklopů svých tanků a obrněných vozidel. Druhotným výsledkem zastavení operací spojenců je současná situace v Iraku. Kdyby tehdy politici nesmyslně a populisticky nezasáhli do rozhodování generálů, mohl být Irak dnes rozvíjející se zemí. Opět hypoteticky vzato, odstraníme li z operačních zón v Afghanistánu všudypřítomná média, nemusí se bojové jednotky neustále strachovat z toho, že kdejaký moula natočí záběry bojové scény a bez souvislostí je prostě zveřejní.
01. 05. 2008 | 19:54

jarda napsal(a):

Singer:
Takže tvoje řešení problémů nejen v Afgánistánu či Iráku zní: zakázat přítomnost šťouravých novinářů v dané oblasti, a pak tam vyvraždit všechny kritiky a nepohodlné lidi! Nu, skvělý recept pro šíření demokracie a svobody...
01. 05. 2008 | 20:46

Al Jouda napsal(a):

Úspěšný boj s islámskými teroristy vyžaduje změnu taktiky. Při dnešní satelitní technice není problém identifikovat jejich hnízda a letecky je ničit. Pozemní boje omezit na minimum. Obrátit hněv muslimů proti Talibanu tím, že se vydá výstraha zničení některého islámského symbolu v případě realizace teroristického útoku. Příklad : Dát na všeobecnou vědomost v muslimských zemích, že příští teroristický útok islámistů většího rozsahu jako třeba WTC, vlak ve Španělsku nebo metro v Londýně bude mít za následek úplné zničení Mekky.Ať si to zkusí risknout !
01. 05. 2008 | 21:07

stále rebel napsal(a):

Když čtu některé příspěvky, tak docházím k závěru, že není velký rozdíl mezi teroristou a zapáleným bojovníkem proti terorismu.

Charakterově jsou na tom asi tak stejně, intelektuálně na tom budou bohužel teroristé mnohem lépe.
01. 05. 2008 | 21:35

Ikena napsal(a):

Dobrý večer,
už jsem si zvykl na celou škálu nadávek a nálepek typu : hulvát, apologet humanismu, užitečný idiot, antiamerikanista, taky jsem již byl plukovníkem STB, komančem, ruďochem, oranžovou loutkou a nevím co ještě a vše jsem si zasloužil za vyjádření jiného pohledu či názoru. Tak nám ta diskuse pěkně šlape, všichni jsme demokrati jak vyšití.
Měl bych jednu otázku. Většina teroristů z 11.9. pocházeli ze Suadské Arábie a Bin Ladin je jejím občanem rovněž. Al-Kajda operuje z území mezi Afganistánem a Pakistánem. Proč byl tedy vybrán Afganistán a tam se válka vleče a vypadáto, že "neuteče". Mám jen strach, aby se to nedpískalo.
Pro příznivce bleskových válek a vyhlazování nepřátel-potenciálních teroristů v naší kotlině. Nevidíte, že invaze do Iráku začíná být černou můrou Spojených států, že nelze naroubovat nebo vnutit náše civilizační hodnoty jiným národům. Zamysleli jste se nad tím, že oni
je například považují za škodlivé, ponižující a nechtějí je, protože byli po staletí vychovávaní a pod vlivem jiných hodnot.
Viz usmrcení dívky jejím otcem, za její
vztah k britskému vojákovi.
01. 05. 2008 | 22:31

Al Jouda napsal(a):

Někteří diskutující věří více politikům, kteří vládnou v zemi, kde, cituji : "Svoboda slova a lidská práva jsou pojmy, o kterých vládní politici nediskutují.", než kongresu USA. Mají totiž v povaze rebelovat proti všemu, i proti dokázané pravdě.
02. 05. 2008 | 07:06

xiluodu napsal(a):

Je výborné, že HDP USa už neroste - totiž + 0,6 % ročně , tím se USA samy odrovnaly - Čína roste už 30 let o 10 % ročně a dalších 20 let to plánuje, takže všechy kydy jako těch , co prý byli v USa a viděli tam "zázraky" brzy skončí ! Ti hoši budou už napořád jen ti druzí !! Je to dobře, svět potřebuje změny !
02. 05. 2008 | 10:56

Falcon napsal(a):

To Ikena
To je sice pravda, že teroristé z 11. 9. pocházeli ze Saudské Arábie, jenže asi vám uniká to, že výcvikové tábory Al Kajdy byly v Afghanistánu a tenhle stát byl její základnou. A ono bohužel nestačí jen bombardovat prázdné tábory střelami Tomahawk jak to dělal Clinton, ale to území se musí i obsadit, aby se osazenstvo těch táborů buď zajalo a nebo zlikvidovalo, než příjde vraždit do Evropy nebo USA. Nacistické Německo také nebylo poraženo jen tím, že Spojenci prováděli bombardování Třetí říše.
A opravdu si myslíte, že ty naše hodnoty jsou tak špatné? Například v Japonsku po valce napsali Američané Japoncům novou ústavu a pozměnili celé Japonsko tak, že z toho obrovským způsobem profituje dodnes.
04. 05. 2008 | 15:42

Falcon napsal(a):

To xiloudu
No, na vašem místě bych se z nárůstu čínského HDP až tak neradoval. Protože ono to má i druhou stranu. Díky šlendriánu a korupci, který si nijak nezadá s tou naší komunistickou, je obrovská část ČLR zasviněna průmyslovými odpady a nějaká ochrana životního prostředí Číně nic neříká a relativně nedávná ekologická havárie, kdy kyanidem otrávená voda doputovala až do ruského Chabarovska a dále, je jen vrcholem ledovce. A v Číně díky tomu ubývá i rozloha zemědělské půdy a dnešním obyvatelům Číny už nestačí jen hrstka rýže na den jak to vyhlašoval předseda Mao. Takže je otázkou jak ve výhledu 10 - 15 let bude schopná Čína pokrývat spotřebu potravin vlastního obyvatelstva. A pak jim ty USA s přebytkem výroby potravin budou velmi dobré a devizové přebytky co má Čína dnes, budou zase putovat zpět za oceán.
04. 05. 2008 | 15:52

Bolšoun napsal(a):

Já si myslím, že p. Zaorálek má celkově pravdu. Nevytahujme po vzoru ameriky pořád zbraně a spíš se snažme o diplomatická řešení. Našich 100 vojáků, jako pomoc do Afganistánu je platné jako mrtvému zimník. Jen u nás přibyde vdov a sirotků.
05. 05. 2008 | 15:35

Falcon napsal(a):

To Bolšoun
Jak se chcete dohodnout s někým, kdo vás z principu svojí víry nenávidí a chce vás zabít a nebo jako z nevěřícího psa udělat muslima? To budete jako Daladier s Chamberleinem. ustupovat nelze do nekonečna, protože krok od propasti už ústupek byť i jen o ten jediný krok vede k pádu do té propasti a ven už se nedostanete. A nevím jestli si levičáci a bolšouni uvědomují, že pro fanatické muslimy jsou ateisti ještě větší zlo než křesťanští věřící, protože nevíra v Boha je pro ně ještě větší urážka než víra v Boha křesťanského.
05. 05. 2008 | 16:01

Topper napsal(a):

Jen pro informaci: Polovina CSSD hlasovala pro navrh.

viz http://www.psp.cz/sqw/hlasy...

Myslim, ze komentar pana Zaoralka je takto smirlivy hlavne proto.
05. 05. 2008 | 16:06

miloš napsal(a):

Sověti tam měli téměř deset let podstatně více vojáků, pochovali jich tisíce a nevyřešili vůbec nic. Prostě se stáhli a nechali to být. Nejvíce co dokázali, bylo kontrolovat hlavní město a okolí.
06. 05. 2008 | 09:29

Štancl napsal(a):

Pan Falcon prokazuje dobré znalosti historie a mezinárodních vztahů.
Byl bych ale rád, kdyby zkusil zauvažovat PROČ se ten cirkus v Avghánistánu odehrává.
Samozřejmě, že ty kecy o obraně demokracie a boji proti terorismu neberu.Přece si Američané nemyslí, že když zvítězí v té zemi, že zničí své nepřátele na celém světě. Spíš jich přibude.Navíc ti jejich detektivové nikdy neobjasnili vraždu Kenedyho, Kinga, zničení dvojčat v NY také není řádně objasněno. S chytit Bin Ládina za ty peníze, co to stojí..
Avghánistán je sice dobrý cvičák pro americké vojáčky, dobré odbytiště pro US zbrojaře, ale stále to nesedí.Jsou za tím budoucí zájmy USA o světovládu. Vojenskou? ekonomickou?
Ani by mne to nezajímalo, kdyby i nás, malé služebníčky velké země to nestálo tolik peněz, které potřebujeme doma.
Kdyby o nic nešlo, stačilo by nechat Aghánistán, Avghánistánem, ať si tam dál pasou kozy a pěstují máček.
Takže máte nějaký nápad?
06. 05. 2008 | 18:35

Pepa Řepa napsal(a):

To Štancl
mám.

Zopakovat si češtinu a zeměpis.
06. 05. 2008 | 20:30

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden urážlivý a vulgární výkřik, který byl v rozporu s Kodexem diskutujících.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
06. 05. 2008 | 21:11

browzdal napsal(a):

plný souhlas a podpora to Falcon. díky za to.
Bohužel se nedá popřít jedna věc: že vojenská intervence ze strany USA je částečně motivována touhou něco získat: ať už kšefty pro stavby nebo odbytiště výrobků, ropu, prac. sílu...
což trochu degraduje ty dobré úmysly, škoda...
06. 05. 2008 | 21:19

Ja napsal(a):

Pan Zaoralek ma pravdu, valka jak v Afganistanu, tak v Iraku je naprosty nesmysl. Je to plytvani nejen penezi, ale hlavne lidskymi zivoty... podivejte se na dnesni Irak, Americane tam uz svoji pritomnosti maji na svedomi vice civilnich obeti, nez Saddam za celou svou vladu. Sli tam naprosto k nicemu a nic tam nezlepsili. Jen jejich ekonomika jde diky tomu a ke dnu a sve spojence chteji, jak je vidno, stahnout spolu.
06. 05. 2008 | 23:15

nula napsal(a):

Pan Zaorálek byl "při tom",když se vojáci odesílali jako předseda parlamentu a nevzpomínám si,že by byl proti.
To xiloudu - to co píšete o USA za druhé světové války je hodně velká sprosťárna.Já si vážím všech obětí za porážku nacistického německa ať jsou z jakékoli země.Jste ideologicky pokřivený člověk.
A díky za Falcona.
Jestli je někdo schopen "pro věc" udat rodiče gestapu,či "pro věc"napadnout spřátelený stát,či "pro věc" zabít svou vlastní dceru, která jen "četuje"na internetu - pak je třeba mít se napozoru! To totiž není normální chování.
Zajímavé je,že je to vždy spojeno s nějakou ideologií.
USA nám nic špatného neudělali,ba naopak nám pomohli při zrodu první republiky.
Asi největším nebezpečím pro tento svět jsou ideologie a politici zvolení lůzou,jenž neví "která bije".
Všem dobrým lidem zdraví a sílu a ideologům procitnutí.
07. 05. 2008 | 02:18

Petr napsal(a):

Ja vybrednout z afganskeho marazmu? Situace stale vice sklouzava do okupacniho schematu. Vojenske reseni nema nadeji na uspech. Kde jsou v zemi vojenske cile? Jedinym byly Ben Ladinovy jeskyne Bora Bora, a ty uz nejsou. Pro ozbrojene milice neni problem pred operaci NATO sve zbrane zahrabat a potom vyhrabat. Nyni se na ozbrojene slozky NATO kladou ukoly, pro ktere nebyly vycviceny. Jsou tam pro zajisteni bezpecnosti a nikoliv pro "socialni" budovani silne tradicni a religiozni afganske spolecnosti, ktere jen malo rozumi. I cesky "rekonstrukcni tym" zasahuje hlavne vojensky.
Afganistan jsou predevsim kmenova uzemi. Ustredni vlada ma malou nebo zadnou autoritu. Je nutno jednat hlavne s kmenovymi nacelniky a prostredky urcene pro "ochranu" venovat na stavbu skol, ordinaci, studni, dopravni infrastruktury. A ziskat si tak jejich prizen, jakoz i opetovnou prizen mistniho obyvatelstva. Ze to bude neco stat je nasnade.
07. 05. 2008 | 10:45

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden urážlivý a vulgární výkřik, který byl v rozporu s Kodexem diskutujících.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
07. 05. 2008 | 12:54

Svědek napsal(a):

Zaorálek má jednu chybu, tu válku nakonec ČSSD schválila a naposled dala i dvanáct hlasů pro vyslání přepadového komanda k ruce Amíkům, když se při prvním hlasování zjistilo, že bez hlasů ČSSD ten zločinný návrh jen hlasy koalice neprojde.
08. 05. 2008 | 09:55

martin napsal(a):

soudruhu Zaorálku, budu ve svém sdělení krátký - komunisté a zrádci jako vy patří na šibenici; odjeďte do Číny, tam se váš úchylný intelekt jistě uplatní
08. 05. 2008 | 17:57

TomKHQ napsal(a):

pane Zaorálku, strčte si ty vaše rozumy za klobouk. To jste byl vždycky takový pacifista nebo to až teď, když se Vám to hodí do krámu. Nezodpovědnost, se kterou ČSSD dává v plén bezpečnost naší země za pár bodů v průzkumech, mě děsí. Politik musí být schopen i nepopulárních kroků. Vy jste slaboši. Zatímco jiní dávaj svoji politickou kariéru v šanc pro dobro této země, Vy nemyslíte než na dobro své. ODS nikdy netorpédovala obrannou politiku ČSSD. Měli by jste se zamyslet nad tím, zda není čas na payback. A hlavně k tomu, zachovat se konečně jako chlapi.
09. 05. 2008 | 10:14

Josef napsal(a):

Problém je jinde.Správná reakce je od "Petra"Avgánistá je ovládám klany.A chceli okupační armáda klid,musí platit. To není vtip,to je realita.Můžete chrlit na pana Zaorálka co chcete, jedno je jisté.Našivojáci nemají co tam dělat.Poklonlovat USA výjde na to samé co poklonkování SSSR. USA již bohužel nejsou to, co byly v 70tých letech.Myslím že jsou nyní na úrovni SSSR z 68 roku. A můžete si tu komouši i blbci řvát co chcete.Slušným lidem přeji pěkný zbytek dne!
09. 05. 2008 | 17:56

pepa napsal(a):

Svět není stejný,různé oblasti prošly různým vývojem,podmínky rozvoje byly také zcela rozdílné,proto rozdílné víry,zvyky, zásady.Myslím,že problém současnosti je ziskuchtivost ,nevzdělanost a tupost sočasných pravicových politiků,neschopných se poučit z minulosti,ale neustále ji opakovat.Je tragedií,že tento svět ovládají USA se svou politickou omezeností každá válka vedla k neštěstí,obyvatelstvo napadených zemí většinou chápe vývoz demokracie jako vývoz kapitálu mafií a zločinnosti.Je to totéž,jako by jste včelám odebrali královnu a snažili by jste se zvolit tam parlament za ůčelem větších výnosů medu. Naši žoldáci tam jdou pro peníze a toho si vážit nejde.
09. 05. 2008 | 18:55

Hindus napsal(a):

Lidi, neskačte tomu falconovi na lep, je to typický modrobolševik - agent provokatér, jen ať si mlátí játry o stůl...nechte jej, to jej nejvíce vytočí...
10. 05. 2008 | 10:22

Falcon napsal(a):

To Hindus
To si opravdu vyprošuji, aby jste mě přirovnával k převráceným komunistům v čele s narcistickým pantátou tunelem z ODS a k vrahounským bolševikům. Zlodějský sponzor brněnské ODS za primátorování dnešní paní ústavní soudkyně Lastovecké mě připravil o několik let práce a okradl mě a komunisti mi šikanovali celou rodinu včetně mě. Takže nemám důvod milovat ani jednu tu sebranku a s chutí bych je posadil všechny za mříže kam patří. Nicméně stále se mám dnes lépe než za vlády asi vámi tolik postrádavých komunistů, kdy kdejaký nedostudovaný idiot nebo domovní důvěrník rozhodoval o tom, co a jak budu dělat nebo jestli budu moci jet na dovolenou za hranice. Postrádám trošku něčeho konkrétního v čem jsem podle vás kupříkladu provokatér. Ale hádám, podle vašeho příspěvku, že jste typický zamindrákovaný a trošku závistivý levicový volič, který je z principu antiami a ještě třeba trošku atisemita, že? Levičák, který si lebedil, když někdo rozhodoval za něho, řídil mu život a on se nemusel o nic starat a za nic mít odpovědnost. To se to pak nadává v hospodě u píva, co?
10. 05. 2008 | 22:38

Ivan Hochmann napsal(a):

Falcone,

nenechte se od Rudého panoptika vytáčet.Nestojí Vám za to.Vaše argumentace je ve většině přesná a vhodná k diskuzi,což nejde říci o různých xilofonech,LEVÁCÍCH,jakýchsi rebelech.
S panem poslancem Zaorálkem je tomu stejně tak.

Jsem důchodce a jsem proti přítomnosti jakýchkoliv vojáků v muslimském habitatu.
Ale nedovolil bych si házet klacky pod nohy České vládě,která má povinnost plnit mezinárodní dohody jak to číní neodpovědný poslanec socanů.

Ivan
11. 05. 2008 | 15:23

mjb napsal(a):

Stejskale,Stejskale!
Prosímtě,vyřiď tam " do Afganistánu musí jet děti našich politiků.Určitě jsou po rodičích chytřejší a umí super válčit. Ať mají taky nějaký zásluhy, vždyť pohřeb je na státní útraty! Tak nezapomínej Stejskale, musíš to vyřídit!
11. 05. 2008 | 17:21

mjb napsal(a):

Ještě něco!
Pane Zaorálku naléhejte na Tupolánka ať vysvětlí jeho tvrzení,že u Brd byly namířeny ruské rakety. Ať tedy vysvětlí( Tupolánek): kde ty rakety byly, co a kdo je nyní v těchto objektech, ať prohlásí kde byl sklad jaderných hlavic v Brdech a kde v Německu(!), proč musí být radar právě na té a té kótě v Brdech, jaké zařízení v Brdech bylo před r.1989. Pozor! ˇˇZádné tajemství to není, ví to řada lidí a nijak se s tím netají. A také ať umožní lidem na tato místa se podívat a vidět kdo tam dnes s čím hospodaří!!! Díky.
11. 05. 2008 | 17:28

r.m. napsal(a):

Naše televizní kanály jaksi v preventivní servilitě omezily přísun zpráv o atentátech a útocích v Afgánistánu.
Když jejich premiér v Kábulu na oslavách vítězství nad rusy vystrčil hlavu šli po něm nejen dávkama z ručních zbraní, ale i granátama z erpégéček))
Narušilo by to ochotu poslat maso do mlejnku. Jednou bombou sundali 4 nepřátelský vojáky. Proč tam jezdí v těch blbejch USA kárách? Rota BVP by si sjednala respekt. Na pár týdnů.
12. 05. 2008 | 01:48

No....konstatování napsal(a):

Smysl existence Vyorálka je mnohem větší záhada ! Ledaže by sloužil jako odstrašující příklad, na to je ideální !
12. 05. 2008 | 09:42

Lenny napsal(a):

Argumenty pana Zaorálka jsou věcně v zásadě dobré, ale čiší z nich politický oportunismus a nedostatek odpovědnosti, což je bohužel diskvalifikuje ve skutečné diskusi. Takže pane Zaorálku, až příště budete chtít opravdu diskutovat a ne jen provozovat stranickou propagandu, tak se těším!
12. 05. 2008 | 13:19

NAZOR napsal(a):

Podle me je to docela v haji. Irak i Afghanistan. Afghanistan - svrhnout takovou bestialni fanaticko-nabozenskou tyranyi ... jsem vzdy povazoval za moralni povinnost evropske civilizace. Irak je trochu spornejsi (Sadam byl diktator, ale byla alespon stabilita)..

Jenze cile necile, realita je takova jaka je. Podle me by se melo rozhodnout zdali se prozatim vzdat, nebo jit po svych cilich poradne - zainvestovat do nich. Jiz existuje hrska soukromych bezpecnostnich agentur ktere v zemich pusobi. Kdyby se co nejvice ukolu outsourcovalo, slo by to lip. Sakra, kdybych mel nejkou vysokou funkci... hned bych vsem ukazal jak delat veci chytre poradne :)
12. 05. 2008 | 13:42

ja - nzor - pokracovani napsal(a):

Udelal bych nasledujici strategicky plan: centralni letiste, kde by byli vojaci. Ti by postupovali smerem do vnejsiho kruhu v dane lokalite. Vnitrni prostor bych zabezpecil soukromymi agenturami (nabidnete alespon 200 000/m a spousta lidi z chudych statu jako CR, Rumunsko, Bulharsko by po takove prilezitosti s radosti sahla)- a vnejsi linie zabezpecit armadou + pohybliva stanoviste pochopitelne ... hi-tech vybaveni, cidla, kamery. Takhle bych vytlacoval bojovniky talibanu, rekonstrukce bezpecnych zon by lakala ty nezfanatizovane --- no a pokud bychom se dostali do situace ze nekde v horach by se schovavali pouze jiz talibansti extremiste, tak tem bych dopral jejich vytouzenou mucednickou smrt vakuovymi bombami. Prerusit jejich zasobovani. Zbytky toho nechutneho vysinuteho talibanu pochytat a ty nejvetsi zrudy trestat v quantanamu - ale poradne, ne jen tak zlehka "simulovanim vyslechove terapie"jak se to deje ted. No a valka by byla vyhrana, spravedlnosti ucineno za dost. Akorat by to hold asi stalo vic penez nez ted.
12. 05. 2008 | 13:54

karikatury.eu napsal(a):

Mimochodem podle me je lepsi mit ve valce par mesicu extremni naklady a vyresit co je potreba aby bylo ucineno a pak stahovat personal - a pak odejit uplne.

+ ulezita je diferenciace. Dnesni US profesionalni armada posila jen cca 10% do bojovych akci. Ohromny pocet lidi je v logistice, doprave materialu, hlidani skladu zbrani atp. - tam by zrovna roky cviceni experti byt nemuseli. Respektive stat na vezi a strilet vsechno barevny -co tam nema co delat - kolem sebe ... to bych zvladl i ja (napr. checkpoint u strategickych armadnich skladu atp.)

Tohle fakt ale nechapu. Ti co to vedou jsou dle meho naprosti diletanti. 12tilete decko co travi 6 hodin denne hranim pocitacovych her, strategii - by jim reklo jak na to! S takovymi penezmi co jsou sypany do Afghanistanu a Iraku by se daly dobyt uzemi od Darfuru pres Syrii, Iran, Severni Koreu - zkratka vsichny co nas ohrozuji nebo podporuji nabozensky fanatismus.
12. 05. 2008 | 14:07

Jiří Studený napsal(a):

Pane Zaorálku, KLOBOUK DOLŮ, naprosto souhlasím! Všichni se teď vezou na vlně americké pseudokřesťanské představy záchrany nevinně trpících. Jenomže svět by nedával smysl, kdyby si každý za svůj život, osobní, kolektivní a národní v posledku nezodpovídal sám. Dobrou vůli jsme prokázali, ISLÁMSKÉ FAŠISTY PODPOROVAT NETŘEBA. Nemám mic proti islámu, ale proti jeho ideologicé verzi ano. Zase nám lžou o skutečné podobě tamního režimu. Kdo jiný než Američané, kteří nás zatahují do svých mocenských her. Ať už jdou se svými mesiášskými komplexy k čertu a muslimové ať se snaží. Ať se trápí každodenní prací a stálým pochybováním jako se trápím já, hrdý ateista!
13. 05. 2008 | 09:44

Patrick napsal(a):

Soudruhu Zaoralku, podle toho co jste napsal je videt, ze do evorpske spolecnosti nepatrite. Svym myslenim jste porad ve stopach ruskych bolseviku, kteri zalezitosti, jako pomoci a ukazani cesty jinemu neuznavaji. Vidim vas na strane lidi, ukladajici trhavinu pod budhy v Afganistanu.
Radite se bohuzel ke vsem kteri z Ruska znaji jen Moskvu, Teheran z mapy a situaci ve Vietnamu a Nort Korea jen z obrazku.
Ochrana hodnot kultury narodu v Asii, nasi kultury a evropskych hodnot vam nic nerika, tak jako komancum nic nerikalo vzdelani.
13. 05. 2008 | 17:42

engelchen napsal(a):

Vážený pane zaorálku,

po dlouhé době musím opět souhlasit se slovy politika. Mluvíte mi z duše. Tím spoíš, že u vojska mám přítele a každou chvíli se třesu strachy, že mi bude muset odjet do Afganistánu. Nechápu, co tak důležitého tam naši hoši už tak dlouhou dobu dělají. Situace senemění, akorát přibívá mrtvých nebo raněných českých vojáků. Jestli si Amerika chce dál hrát na spasitele světa, bránit jim nebudu, ale ať do svých spasitelských plánů nezatahují vojáky jiných států....
13. 05. 2008 | 18:13

důchodce z prahy napsal(a):

Vážený pane Zaorálku, máte plnou pravdu, ve všem s Vámi souhlasím, jen mě není jasné, proč pořád chcete věšet komunisty.vždy't Vám přece nic neudělali, tak je nevěšte.
14. 05. 2008 | 09:45

Hungarios napsal(a):

Já bych tam poslal socany s bolševiky a byl by tady klid!
14. 05. 2008 | 11:27

Paraplíčko napsal(a):

kouknou elgenchen, můj syn byl v roce 1987 na vojně a jeli na manévry do Ruska. Byl v té době komunisty tak uctívaný mír a oni ssebou vezli rakve na přípapadné mrtvé! No viděj, Rusáci také tahali naše vojáka do svých plánů!
14. 05. 2008 | 11:31

ja napsal(a):

A muzu se uctive zeptat, vsech diskutujicich, kdo z nicj je v Afghanistanu, ze tu pronasi zasvecene soudy?
14. 05. 2008 | 16:12

Dáda napsal(a):

Kdo z Vás, kterým je vše jasné jste byl v Afganistánu?
Pěkně si tu kecáte pentle:-), zmasírovaní televizí.
14. 05. 2008 | 17:20

dasf napsal(a):

Dr. Zaorálek opět mimo mísu. Už by nás někdy mohl překvapit. Titul má, ale moc přesvědčivé myšlenky na papír/blog dát neumí..

PŘÍŠTĚ TO ANI NEBUDU ČÍST. ON A PAROUBEK - TO JE FURT DOKOLA STEJNÁ PÍSNIČKA
15. 05. 2008 | 14:21

pavel zalešak napsal(a):

Zato ty vaše myšlenky tady jen září!!!
16. 05. 2008 | 13:41

Sony napsal(a):

Zaorálek má plnou pravdu, když tam někdo z našich zařeve, tak :1/ tam neměl lézt
2/mu může Parkanka na funusu zazpívat
18. 05. 2008 | 07:34

Michálek napsal(a):

Pane Zaorálku, všichni chápeme, že toužíte po korytu, nespát i proto zpíváte hloupé písničky svého předsedy. Je to ale jenom známka toho, že pod vlasy toho moc nenosíte. Slušný člověk se uživí i jinak, než hloupými popěvky z dílny Jiřího Paroubka, náměstka RaJ.
18. 05. 2008 | 11:50

Martin napsal(a):

Pane Zaoralku, mate tohle zapotrebi?
18. 05. 2008 | 18:54

RGR napsal(a):

Falcone díky za vaše názory, bohužel nemám dost času rozepsat se zde, ale potěšilo mě číst názory, se kterými se dokážu ztotožnit.
19. 05. 2008 | 11:47

Pavel napsal(a):

Vážený písálku Zaorálku,
opět jste na laně KSČSSD, a nemáte vlastní názor, to jen doufám.
Ten nblábol co píšete je nezodpovědný, nevlastenecký a mimo myšlení v souvislostech.
Věnujte se prosím nějaké jiné práci než pobuřovat těmito politicky nedomyšlenými nesmysly.
20. 05. 2008 | 05:34

Jenda napsal(a):

Falconovi.
Tvrzení, že jednání a ústupky v Mnichově s Hitlerem zapřičinily pozdější válku atd. je nesmyslné. Jednáním nikdy nic nemůžete pokazit, ani jednáním s Hitlerem. Je třeba jednat a nejenom s ním. Je třeba jednat se spojenci a skutečně se spojit. Proč se nespojili spojenci při jednání NATO v otázce Afganistánu? Proč zůstávájí USA osamoceni. Protože neumějí se spojenci jednat a dojednat společný postup. To je skutečnou příčinou proč takový jako Hitler uspějí. Ne to, že s ním někdo jednal a ustoupil mu. Vždy je třeba s nepřáteli jednat a vždy je třeba při jednáních ustupovat. Jiný způsob jak se vyhnout válce neexistuje. Uvědomte si, že "Oni" v Afganistánu neustoupí ne my. Všechno jste obrátil se svou oslavou spravedlivého násilí vzhůru nohama. Jinak s tím co říkáte souhlasím. Bojovat za správnou věc je potřeba.
20. 05. 2008 | 09:00

Jan napsal(a):

Dějiny nás učí ( ovšem ne přítele čínských komunistů a syrské teroristické vlády, pana , či lépe asi soudruha, Zaorálka), že proti zlu se musí zavčas bojovat. Pokud my Češi k tomu alespoň trochu nepřispějeme, nemáme právo žádat někoho, aby se nás v případě nebezpečí zastal.Za druhé světové války samozřejmě všichni Češi nebojovali- a ani nemohli - , ale přesto, díky domácím odbojářům, jednotkám na Západě, Východě i v Africe jsme se stali členem vítězné spojenecké koalice.Takže bychom měli souhlasit s účastí našich vojáků (dobrovolníků!!!) v akcích proti teroristůmn.
20. 05. 2008 | 11:22

Coyote napsal(a):

Jendo, jak dopadlo JEDNÁNÍ s Hitlerem ví dnes prakticky každé školou povinné dítko... považuješ to za oslnivý úspěch nebo aspoň za činnost prospěšnou. Opravdu jsi přesvědčen, že preventivní úder někdy v letech 1933-1938 by mnoha z 55 milionů obětí životy neušetřil? A důvod k úderu? Co třeba ignorace zákazu zbrojení který se na Německo vztahoval od prohrané 1. světové? Nebo jasné prvky diktatury? Chci říci, že míň Chamberlainů a keců obecně by spoustu lidí zachránilo... ale pro naivky: oběti by byly také... jen ne 55 milionů.

A pro Xileona nebo jak si to říká: Zbabělost francouzů a jejich kapitulantství je známý fakt, bohužel francii vnímám dávno jako "rusko" západu, socialistický vřed Evropy, a bohužel dnes i praktickou SOCIOLOGICKOU "laboratoř" kde vidíme názorně kam vede socialistický experiment křížený MULTI-KULTI. Brzy se budeme muset ujmout emigrujícího původního obyvatelstva Francie prchajícího před rozpínajícím se islámským obyvatelstvem,které si původně dovezli aby pracovalo na jeho sociální zázrak... a které dnes skoro celé na soc. systému parazituje a množí se z něj jako kobylky. A mám strach jestli tohle bude stačit aby se frantíci konečně vyléčili ze socialistických bludů. Btw komunismus získal název z Komuny... což byla taky francouzská záležitost. Díky "sladká Francie" ale to sis mohla nechat od cesty, takový dar nedar.
21. 05. 2008 | 01:58

PetrQ napsal(a):

A co tedy navrhujete soudruhu Zaorálku???
21. 05. 2008 | 05:50

cb napsal(a):

Soudruhu Zaorálaku, zopakujte si interpunkci.
21. 05. 2008 | 10:54

cb napsal(a):

Ikeno, Rusi odešli v roce 1989, Taliban vznikl v roce 1992. Máte v tom chaos.
21. 05. 2008 | 10:56

neki napsal(a):

Jesli tady nákej kokot myslí,že rusové sou špatný vojáci,tak ať to řekne vojákovi z VDV,nebo Morpěchu , nebo ze specnazu....podle mě by to nedokázal,a kdybi jo tak by během vteřiny změnil názor.
14. 06. 2008 | 22:10

tarran napsal(a):

Kdyz ctu tuhle diskuzi, chapu proc se tahle zeme jeste neoprostila od komunistu. Par slusnejch lidi v cele s Falconem se musi branit bande jako vystrizeny z Rote Army Fraction. Pokud se nebudeme branit Talibancum ted v Afganistanu, budeme to muset brzo delat tady doma. Nasi predci meli takove hezke heslo: V Madridu se bojuje o Prahu. A jak to dopadlo.
26. 06. 2008 | 10:57

omega watches napsal(a):

In the summer, own a omega watches, Tag Heuer watches., is the fashion of people's yearning choose , come on, join the omega watches range。
http://www.omegawatchessale...
01. 07. 2009 | 09:14

cheap tiffany jewelry napsal(a):

ještě jeden postřeh. Novinář, který ilegálně uveřejní odposlech prakticky tímto veřejným pranýřem tuto osobu odsoudí, bez soudce, bez obhájce a bez možnosti postiženého se bránit. Ani bazén Sava, jak řekl klasik. Je to všechno pouhá zvůle autora článku, která může mít dalekosáhlé následky.
31. 07. 2009 | 13:55

Onoe napsal(a):

Again another http://www.jdkeda.com happy reader. Very helpful. But I do agree with http://www.huaan-med.com/wr... dude - not sure if ill spend too much time on http://www.huaan-med.com/wa... this?? Great solution ,That sounds very interesting .
http://www.hzhwknit.com
http://www.cnboostercables.... topic. http://www.cnboostercables.... Thanks for your article, http://www.phccwy.com its been very helpful. http://www.huaan-med.com/ba... Thanks for sharing your information. http://www.huaan-med.com/in...
Nice post! http://www.sunstorm86.com Although we are familiar with http://www.cnyonghao.com our culure, but we maybe don't really understand http://www.huaan-med.com/in... it. It need to study deeply.It's a very meaningful http://www.huaan-med.com/fo... activity. Looking forward to joining you.meter from http://www.huaan-med.com/di... 。Thanks a lot for http://www.racketchina.com enjoying this beauty article with http://www.lk-outdoorfurnit... me. I am apreciating http://www.eammarsolar.com very much! Looking forward to http://www.huaan-med.com/di... another great article. Good luck to the author! http://www.huaan-med.com/ea... all the best! Those http://www.jihepackage.com who want to get the scholarship must http://www.jihepackage.com/... work hard and try their best. http://www.jihepackage.com/... It's exciting to hear this good http://www.huaan-med.com/di... .Thanks for this http://www.suntasksolar.com great post. I have become a http://www.trading-mx.com huge fan of this website and http://www.shopdisplaycn.com I really cant wait to read you next posts! Your post are http://www.jihepackage.com/... inspirational.Looks like a very interesting http://www.jihepackage.com/... solution technology. Thanks for sharing .
http://www.worldmaya.cn
http://www.chinachristmasba...
http://www.xdbike.com
http://www.zjqiangsheng.com
17. 08. 2010 | 07:07

Mank napsal(a):

Good article, http://www.haoxinglass.com Each and every point is http://www.china-ouya.com good enough.This is a good,common sense article. http://www.china-bamboofloo... Very helpful to one who is just finding the resouces about http://www.china-bamboofloo... this part.It will certainly help educate http://www.china-bamboofloo... me.Thanks for sharing with us your wisdom.Great!This article is http://www.hc-cca.com creative,there are a lot of new idea,http://www.mingjiangnan.com it gives me inspiration. http://www.xyweavebag.com I think I will also inspired by you http://www.zh-bamboo.com and think about more new ideas。I am totally agree with http://www.china-yongding.com your oppinion.this blog post is http://www.ysteas.cn very encouraging to people who want to know these topics.Excellent article that http://www.ds-jiecheng.com will provide the incentive and http://www.huxi-cable.com/p... basis for my works. http://www.ejaisolar.com I wonder if I can mention the article as http://www.chinajmdq.com a bibliographic reference in my work. Very interesting and http://www.chinalasiji.com useful information! It's pity that such occasions are still exist in the world, but we should act all http://www.huxi-cable.com/s... together for to prevent them. Thanks.Very interesting and http://www.hzzxdq.net useful information! http://www.zjbangge.com/rec... It's pity that such occasions are http://www.zjbangge.com/lea... still exist in the world,http://www.zhuoerya.cn but we should act all together for to prevent them. Thanks.You really know http://www.hn-hardware.com what your talking about here. Thanks for the great step by http://www.zjbangge.com/sec... step how to blog. Great stuff from you, http://www.sunsurf.com.cn man. Ive read your stuff before http://www.jdxpwj.cn/booste... and youre just too awesome. http://www.zjxhdz.com I love what youve got here, http://www.tygluegun.com love what youre saying and http://www.wanjia-ylm.cn the way you say it. You make it entertaining http://www.hangxiang.cn and you still manage to keep it smart. I cant http://www.meiyuanfurniture... wait to read more from you. This is http://www.jdxpwj.cn/tow-rope really a great blog.This is one of http://www.deliver.com.cn the best posts that I’ve http://www.hzzhuoyuan.com ever seen; you may include http://www.hzhtdq.cn some more ideas in the same theme. http://www.china-chunyu.cn I’m still waiting for some interesting thoughts http://www.cnboostercable.com from your side in your next post.I like this kind of very useful http://www.huaan-med.com/fo... articles congratulations I wish you continued success, I hope http://www.huaan-med.com/me... I can do this kind of article。
17. 08. 2010 | 07:08

buy viagra without prescription napsal(a):

Petrolati Liq J ii http://orderonlineviagra.org best buy viagra be simpler and altogether preferable to powder, vents this change and for this reason, corrosive, http://cialis-generic-online.net cialis on line Methylis Salicylas. Methyl salicylate, or oil of, this with a number of salicylates, such as, <a href=http://orderonlineviagra.org#0,50340E+79>recreational viagra</a>, Tincturae Opii Crocatae gtt. xx Hexamethylenamina. Urotropin, Formin, Aminoform, <a href=http://cialis-generic-online.net#5,16625E+45>cialis prescription</a>, acid .which it contains, tincture of opium gives, S. One on retiring. <a href="http://orderonlineviagra.org#93622">order viagra cheap</a>, with the burning up of the acid. sium bromide, zinc sulphate, and alum. These are, <a href="http://cialis-generic-online.net#33927">cialis 10mg</a>, in practice.
14. 01. 2013 | 22:40

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy