V krizi plave každý sám

10. 10. 2008 | 18:55
Přečteno 5929 krát
Představte si, že průměrný Číňan je schopen odkládat stranou 30-40% ze svého poměrně malého platu. A teď se přenesme na druhou stranu světa. Na newyorské Time Square svítí velký displej, který tam instaloval již za éry Ronalda Reagana jakýsi podnikatel, protože ho znepokojoval rostoucí deficit státního rozpočtu USA. Za časů Billa Clintona na nějakou dobu tabule zmizela, protože se podařilo deficit výrazně snížit, ale pak se na slavné náměstí brzy vrátila. Nyní se na něm skví neuvěřitelné číslo 10,7 biliónu dolarů. Číslo průběžně zaznamenává stav dluhu Spojených států amerických. V souvislosti s překročením hranice desíti biliónu dolarů se musel displej právě nyní upravit a rozšířit o další řád. Zároveň padlo ujištění, že se připravuje rozšíření tabule o další dva řády.

Není někde tady také příčina té laviny, která se valí na svět v posledních dnech? Neschylovalo se k téhle pohromě už řadu let? Byli jsme svědky obrovského ekonomického růstu, ale reálné platy stagnovaly. Akciové trhy přece nemohou trvale předbíhat růst hrubého domácího produktu. Finanční systém se úplně odpoutal od reálné ekonomiky. Ohromné sumy peněz, jež ale vytvářela pouhá spekulace. Zároveň postupně zanikla elementární odpovědnost za svěřené peníze. Vložili jste někam peníze, ale ten, který se měl o vaše peníze starat, to přestal brát jako vážný závazek a balíček zahrnující i vaše peníze někomu vzápětí prodal. Peníze se měnily ve složité finanční produkty – nepřehledný systém derivátů. Produkty, které obdržely možná i řadu hvězdiček – vysoké ratingy, ale nakonec nebylo vůbec jasné, kdo za jejich hodnotu opravdu ručí. Jejich krytí bylo nakonec jen pomysl.

V naší euroatlantické civilizaci jsme se naučili žít na dluh. Samotné Spojené státy americké dovážejí obrovské množství zboží z celého světa a nedbaly na rostoucí obchodní deficit. Rostoucí dluh se řešil dalšími půjčkami. Všechen ten růst pak financovaly banky z Číny, Hongkongu, arabského světa či Ruska. A číslo na displeji na Time Square na Manhattanu stále roste. Aby takový šílený růst byl možný, bylo třeba vyřadit kontrolní roli státu. Od dob Margaret Thatcherové se také role státu neustále snižovala. Velké pojišťovny (jak vidíme zpětně u AIG), které cenné papíry garantovaly se naučily státní regulace šikovně obcházet.

Krize, která přichází, nevznikla pouze proto, že se někde náhodou utrhl trh s hypotékami. Má hlubší kořeny. Čtu, že akcie General Motors klesly během dnešního dne o 30%. Říká se, že se brzy dožijeme toho, že takové hvězdy amerického průmyslu jako General Motors nebo Ford nakonec převezmou čínské a indické banky.

Nejhorší je, že nejistota stále roste. Důvěra na trhu je něco, co se nedá žádnou vládou nařídit. Opatření, která v současnosti vlády přijímají, mají především situaci uklidnit, samotný problém však neřeší. Stavíme dvoumetrové zdi, ale vlna, která se na nás žene, stále roste. Bublina virtuálních toxických financí sice byla propíchnuta, ale pořád se zvětšuje. Je to dáno tím, že stále roste počet těch, kteří se chtějí zbavovat akcií, nemovitostí – každý se chce dostat ven z prostoru, který se zdá stále nejistější a nebezpečnější. Všichni chtějí ven a tlačenice u dveří stále roste.

Finanční krize se přelévá do krize ekonomické a jeden z prvních, koho postihne útlum, má být automobilový průmysl. V naší české ekonomice představuje snad více než 20% HDP. Nejde o žádné strašení. Jde o to si nic nenamlouvat a připravit se.

Premiér Topolánek se rozčiluje, že státy EU si hrají na finanční krizi a přijímají „naprosto neskutečná“ opatření. Dokonce tvrdí, že v EU se projevuje „totální neschopnost problém racionálně řešit“. Napadá především zavádění stoprocentních záruk na vklady střadatelů k němuž po Irsku, Německu, Dánsku, Portugalsku, Rakousku, Slovensku a Islandu sáhly také Slovinsko a Maďarsko. Topolánek volá, že je to „nestoudný krok“ a že je připraven podobné návrhy tvrdě vetovat.

Když jsem slyšel o těch stoprocentních zárukách poprvé, tak jsem křičel také. Zúčastnil jsem se v pondělí a v úterý debaty v Národním shromáždění v Paříži, kde jsem podobné kroky vyčetl zástupcům Irska a vzápětí i Německa s tím, že takhle politika „bližší košile než kabát“ je projevem sobectví a Evropskou unii jako celek poškozuje a destruuje. Bylo pěkné, jak s tím všichni, včetně německých zástupců souhlasili. Ale to je asi tak všechno, co s tím můžeme dělat. Nejen Evropa, dnes i Spojené státy americké vyhlásily, že přistoupí ke stoprocentní náhradě vkladů. Prostě když se vám začne valit vlna přes hlavu, tak začne každý máchat sám vlastníma rukama a hledá vlastní záchranu.

Dále už ale s premiérem nesouhlasím. Když Mirek Topolánek kritizuje, že Evropská unie nesmí porušovat vlastní Pakt růstu a stability, tak je zpožděný za událostmi. Mýlí se, když říká, že země Unie „si hrají na finanční krizi“. Možná v Česku to tak nevypadá, ale Spiegel on-line dnes uveřejnil prohlášení, že rozsah této krize se již rovná finanční krizi, která byla na počátku velké deprese 30. let. Prostě a krátce - Pakt růstu a stability v EU je dnes již jen dým a je jasné, že v čase krize ho nebude možné držet.

Co následovalo po velké krizi začátku 30. let? Rozvrat, frustrace, nacismus, New Deal, investiční politika státu podle Johna Maynarda Keynese – keynesiánství, atd. Pevně věřím, že se dokážeme vyhnout politickým extrémům, ale politika státních investic bude zřejmě stejně důležitá jako tehdy. Další důvod proto, aby platnost Paktu růstu a stability byla dočasně pozastavena.

Současná aktivní politika Spojených států i evropských států není rozhodně tak „neskutečná a odsouzeníhodná“, jak říká Mirek Topolánek. Je projevem snahy neopakovat chyby, ke kterým došlo před téměř 80 lety, kdy státy byly dlouho pasivní a obyvatelstvo na to tvrdě doplatilo.

Nemá smysl se navzájem obviňovat z hysterie. Problém krizí je, že nedokážeme čelit rostoucímu strachu. Nedokážeme plavat proti bludnému víru strachu, který nás stahuje dolů. Ani žádným křikem, že jsme ostrov stability, se tomu neubráníme. Jsme otevřená, na export orientovaná ekonomika, která sdílí osud Evropy v dobrém i zlém. Nemá ani tolik smyslu se rozčilovat, že právě teď EU nefunguje tak jednotně, jak bychom si představovali (kritizovaná schůzka čtyř největších zemí – Itálie, Francie, Německo, Velká Británie). Zrovna tato vláda toho pro jednotu Evropy mnoho neudělala. Mnohokrát jsem opakoval, že právě Lisabonská smlouva by vytvořila přesnější pravidla pro fungování 27 států, která by bránila tomu, aby v podobných situacích, jako je ta nynější, o věcech rozhodovaly pouze největší státy. Prohloubení integrace Evropy mělo být nástrojem bránícím tomu, aby rozhodování se odehrávalo pouze mezi nejsilnějšími státy. Existuje přímá souvislost mezi dosavadním neúspěchem „Lisabonu“ a tendencí scházet se, když je zle, pouze ve čtyřech.

Takže ne křičet, ale připravit se. Nejbližší léta nebudou jednoduchá. Hodně bude záležet na schopnostech a kompetenci vlády.


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik napsal(a):

"Vždy připraven!" bylo Vaše pionýrské zvolání. Vzpomínáte?
10. 10. 2008 | 19:10

vaan napsal(a):

Pane Zaoralku polemizoval bych s Vami, Vy na jednu stranu tvrdite, ze za krizi muze vlada USA, pak zas, ze za to mohou rizikovi investori, posleze spekulanti... Chyba je jinde... a ta je v tom, ze se centralni banky sveta zblaznily a zacaly neuveritelnym zpusobem slevnovat penize..., ale ne proto, aby udrzely stabilni cenovou hladinu, ale pod tlakem statu, resp. vlad(ktere si prilis moc praly vysoky ekonomicky rust, aby uspokojili sve volice), ustupovali bankeri a hnali cenu penez(urokovou miru) natolik dolu, ze penize postupne zacaly ztracet svou hodnotu, do ekonomik se vlevaly penize na hladine uroceni 2%... to je doslova silene a to co delaji nyni, leci nemoc levnych penez, jeste levnejsimi penezi..., diky bohu ze aspon Tuma je rozumny banker a nedovolil snizit sazby, zlevnovat penize do nekonecna...? neni cesta kam to chcou az bankeri v USA dohnat by me zajimalo... sazby pro pujcky bankam spadnou k 1% nebo jeste niz???? Temito kroky naprosto nechutne snizuji hodnotu majetku lidi a firem vuci objemu penez v ekonomice a to je cele...aspon myslim.
10. 10. 2008 | 19:11

Blue Jay napsal(a):

Zeman rekl ze vy Zaoralku

jste spise jako bahno ktere CSSD nechtene nasala. O plavani tam neni ani slovo. Proc tu porad cvachtate? Marxista Zaoralek tu polemizuje o tom co si mysli Topolanek. Bejt tebou Lubomire tak se spise zajimam jak zlepsit ochranku kolem kmotra Paroubka. Co kdyz by ho chtel nejakej jeho "kamos" sejmout? Toho chudaka co vlastne nic nevi by ani neochranila nejaka ta mala koule. Ani unik 200 km za hodinu ke svemu priteli z STB. RaJ tu uz neni pane jako pako.
10. 10. 2008 | 19:25

jarpor napsal(a):

"Mnohokrát jsem opakoval, že právě Lisabonská smlouva by vytvořila přesnější pravidla pro fungování 27 států, která by bránila tomu, aby v podobných situacích, jako je ta nynější, o věcech rozhodovaly pouze největší státy. Prohloubení integrace Evropy mělo být nástrojem bránícím tomu, aby rozhodování se odehrávalo pouze mezi nejsilnějšími státy."

Pane Zaorálku, to myslíte vážně ?

Opravdu soudíte, že když se někdo rozhodne skočit z mostu, tak ho musíme následovat ?

Soudím, že při první "nepříjemné situaci" se ukázalo, jak jsme si rovni a rovnější ...

A k důvodům vzniku krize, to nechám odborníkům. Oni si Vás podají sami.

Jen se divím, že najednou víte :
"V naší euroatlantické civilizaci jsme se naučili žít na dluh. Samotné Spojené státy americké dovážejí obrovské množství zboží z celého světa a nedbaly na rostoucí obchodní deficit. Rostoucí dluh se řešil dalšími půjčkami. ..."

Jak podobné s postupy v předcházejích létech vlády Vaší strany ...

Hezký večer
10. 10. 2008 | 19:34

Marko napsal(a):

to autor:
Místo abyste zasedli k pumpám společně,tak se hádáte,kdo je spravedlivější.

Čím více vás všechny čtu,tak přemýšlim, zda přece jen nemá pravdu bin Ládík.Když říká,že je potřeba vás vymést a nastolit vládu Jediného Spravedlivého.

Kdyby se strefili do Strakovky a vzali s sebou Jánský vršek a Lidový dům možná že by se tak nic hrozného nestalo.
10. 10. 2008 | 19:46

baf napsal(a):

Neuvěřitelný obrat, socialista je vyděšený z deficitu stáních financí, chválí aktivní krizovou politiku vlády USA, nikde žádný radar, nikde žádný ruský generál... abyste nedostal od kmotra vyčiněno.

Ad Lisab. sml. všiml jste si, že VB a Island, spojenecké země v NATO, vedou skoro studenou válku o peníze? A Německo jasně říká, každý sám za sebe? Zaregistroval jste separátní schůzku zemí "Mnichovské dohody"?

Řekněte to na rovinu: "Přeji si aby se ČR v rozhodovacích pravomocech stala další spolkovou zemí Německo" Pak Vašemu nadšení pro tuto (LS) smlouvu uvěřím.
10. 10. 2008 | 19:58

Blue Jay napsal(a):

Marko,
Kdyby hrozilo ze by mohl zaniknout Lidovej Dum, Strakovka a Jansky vrsek, Zaorlek by klasoval pro radar vsemi deseti. Pokud by ho to tedy nestalo minimalne 4 miliony. Clovek nikdy nevi v zemi Rathu. Prej Rath ted premejsli o zabudovani cipu pod kuzi kazdeho clena CSSD. Kdyz to funguje na pejsky tak proc ne na CSSDacky? Nakonec tu mame GPS. Galileo ale prej bude jeste presnejsi. Paroubek uz do toho investuje. Dokaze to identifikovat clena CSSD kde se pohybuje na par centimetru. Nikdo jim neutece.
10. 10. 2008 | 20:08

Blue Jay napsal(a):

Co me opravdu fascinuje,
Zaoralek si jezdi zadarmo do Syrie, Ruska a ted pry i do Francie. A kdyz se vrati tak ze sebe vyda neco jako, "Když jsem slyšel o těch stoprocentních zárukách poprvé, tak jsem křičel také. Představte si, že průměrný Číňan je schopen odkládat stranou 30-40% ze svého poměrně malého platu. Samotné Spojené státy americké dovážejí obrovské množství zboží z celého světa a nedbaly na rostoucí obchodní deficit. Nejhorší je, že nejistota stále roste. Dokonce pratele naseho predsedy se vrazdi kvuli tomu kdo ma vice milionu! A to i v hospode! To je jako blbe. Jako.
10. 10. 2008 | 20:21

vlk napsal(a):

Když si odmyslím reakce vaana, který alespoń zkouší cosi nikoliv ideologického , leč ekonomického, namítak a reakci Marka, který řeší problém české politiky prakticky a efektivně, mohu jen nad ostatními reakcemi na vcelku racionální text pana Zaorálka jen žasnout....
Nebudu komentovat první částblogu, kd e je popis skrize, Zkusím pár slov ohledně řešení a zejména Topolánkova komentáře.

Ten skutečně nemá chybu. A není tady celý. Topolánek ještě navíc prohlásil, že Eu ukázala svoji neschopnost řešit krizi a také prohlásil, jaké že máme štěstí, že nemáme euro....
Tohle říká člověk, který chce rozvolněnou evropskou unii. Nejradši daleko rozvolněnější než je teď. Jak potom má postupovat jednotně?
Měl by s i ujasnit, co vlastně opravdu chce. Jenže on chce na jedné stran ě jednotnou akceschopnost, na straně druhou největší možnou autonomii. Prepetum mobile je proti takové dialektice pro UE něco jako dětský vodní mlejnek na potoce.

Ještě lepší je jeho výrok o štěstí, že nemáme euro.No Velká Británie a Island také nemají euro. Pokud to geniovi ze Strakovky ještě nikdo neřekl...

Nemáme Lisabonskou smlouvu, která eliminuje nutnost stoprocentního souhlasu. Což zároveň znemožňuje přijímat jakž takž rychlá řešení. V krizích.Čemu s e pak divíme, že výsledkem schůzky ministrů financí 27 . je , že každý dál pojede po svém prknu?
Řada států, včetně nás se vysmála Sarimu, když navrhoval vytvořit centrální veropský fond na záchranu evropských bank. OK. Nechceme platit sanaci francouzských , belgických, německých a , kdo ví jakých bank. Můžeme mít ale potom následně za zlé Irsku, Německu , Portugalsku nebo Rakousku , když zkrátka mezi opatřeními je i plná garance vkladů v bankách? S dobrým důvodem - totiž aby se krize likvidity neprohloubila? Tím, ež by lidé začali hromadně vybírat? A proč jim to vyčítáme? Protože jsme frajeři a zatím se bijeme v prsa , že jako nás s e to netýká? CO když čeští střádalové budou jiného názoru? A začnou pochodovat směr Železná Ruda nebo Dolní Dvořiště?
Nebo co když jen juknou na akciové tituly , třeba s WKN 90..943, WKN 85..32 nebo WKN 85..43 a ještě pár podobných a řeknou si - všechno do matrace? Pak zřejmě pochopí i Topolánek s Kalouskem. A Zaorálek přestane vyčítat.
No a napadá men ,c o byasi dělal Topolánek, kdyby mu z ničeho nic začala kolabovat hodně velká, jinak blue chipová banka, která primárě půjčuje na státní a komunální projekty, ale také lidem na dobře zajištěné hypotéky, o které s e lze domnívat, že má jedno znejlepších úěvrových portfolií v zemi, jejímž jediným problémem je ,že není specializovaná na primární sběr deposit a financuje se normálně z mezibankovního trhu ? Zda by i potom mluvil o naprosto neskutečných opatřeních. Možná až v příšští rok v létě zase poletí nějakým soukromým tryskáčem na dovolenou, kteoru za něj zaplatí Řebíček k Berlusconimu, tak mu třeba jeho kámoš Silvio vysvětlí, jaké je to být v pozici předsedy vlády, když mu kleká největší banka v zemi a navíc asi 5-tá největší v Evropě. Třeba skutečně potom pochopí. A tenhle člověk má za pár týdnů šéfovat celé EU.
Být já v posici Merkelové , Browna, Sarkiho nebo Berlusconiho, tak už teď mám připravený kalendář zasedání velké čtyřky. Protože od Topolánka skutečně, kromě zoufalých výkřiků.nelze v krizi vůbec nic čekat.
Ostatně - jaká , že byla jeho kvalifikace na post ministerského předsedy? Pozice generáního ředitele v maličké firmě. Teplárenské, aby bylo jasno. Osobně nechápu, jak může teplárna přijít na buben, ale budiž. Ovšem světový bankovní kolaps je trochu jiná dimenze. A bud e chtít krizového manažera jiných kvalit. A jiného rozhledu.
Jo a zapomněl jsem - jakýpak a si vidí Topolánek orzdíl mezi jednáním šéfů vlád velké čtyřky vlád o tom ,jak z bankovní krize ven a mezi koordinováným jednáním belgického, holandského a lucemburského preniera při záchraně Fortis a touž akcí premierů Francie a Belgie při záchraně Dexie. Taky s e s nímneradili. To je fakt divné. Má jejich opatření také za naoprosto neskutečná a že si na krizi jen hrají?
10. 10. 2008 | 20:49

Romann napsal(a):

Když byl suspendován socialismus, protože již zdegradoval do totality, a také proto, že západní kapitalismus vyčerpal již svá teritoria a potřeboval nové trhy, zdál se nám kapitalismus a jeho deklarované svobody rajskou hudbou. V euforii očekávání nových možností pro svoje osobní ambice jsme jaksi přehlédli, že ty svobody jsou hlavně pro ty, kteří chtějí svobodně lovit nezasloužené zisky a to, co jiní získávají prací. Máme tu proto klasickou hospodářskou krizi na velké části světa. Ale nejen to. Máme tu také devastaci mezilidských vztahů a odpovědnosti za práci jednotlivých lidí. I u nás není situace jiná. Václav Havel jako vrcholný představitel těchto snah stále z pozadí tahá za provázky. Do jeho party patří kupodivu i část pravicové vlády, silně asociální a propagující proamerické vlivy u nás. Jako nepřítel vojenských paktů rozbil Havel ten Varšavský, ale obratem nás dostal do NATO. Ďalej na: http://voltaire.netkosice.sk, Trezor, téma: Kapitalismus - dokonale regulovaná zoologická zahrada
10. 10. 2008 | 20:52

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, že vím o existenci zemí, ve kterých nikdy nebyly, nejsou a nikdy nebudou krize a proto prosím české komsomolce, politruky atd., kteří jsou navýsost nespokojení s životní úrovní země české, podle mě nejlepší za posledních stotisíc let, ať se okamžitě odstěhují tam, kde předvčerem znamená vloni, nebo jak to vlastně je, atd...Rovněž obtloustlé, k neustálým stávkám vyzývající odborářské předáky, prosím o totéž. Já rád budu spíš ve společenství zemí, ve kterých krize pravidelně přicházejí a čistí jak státní tak soukromé chlívy.... Samozřejmě že docela chápu soc a kom dušičky, které už zaregistrovaly, že pračka petrodolarů medvídka Pů tina i toho druhého medvídka na jistě ekologicky nádherném Islandu asi končí.....
http://neviditelnypes.lidov...
10. 10. 2008 | 20:54

Komančov 008 napsal(a):

21 století to panovi nic neříka jeho keci nic nepřinaší nikumu nepomužou to jen člověk zvany populista se k problemum jak to napsat aby se nam pionyr neurazil asi se prdeli obraci.
10. 10. 2008 | 21:01

jarpor napsal(a):

Jen malá otázka k Vlkovi :

píše :
"Můžeme mít ale potom následně za zlé Irsku, Německu , Portugalsku nebo Rakousku , když zkrátka mezi opatřeními je i plná garance vkladů v bankách? S dobrým důvodem - totiž aby se krize likvidity neprohloubila?"

Mají výše jmenované státy z čeho zaplatit plnou garanci vkladů ? Nebo je to jen politická proklammace !
Půjčí si na ty garance ( kde a za kolik ?), nebo si vezmou na ty garance i peníze z daní těch, kteří nemají v těch bankách ani Euro ?

Více otázek netřeba ...
Topolánka nechte Topolánkem, čím méně se budou politici do této "kaše" plést, tím lépe. Ale to zase, soudím, obtížně chápete Vy.
Ona ta politika nezrealizuje ani zlámanou grešli, nevyrobí ani hřebík. Až ta ekonomika tu grešli zrealizuje, pak to politika hezky okecá ...

Hezký večer ve snění, jak to politici "zachrání" ..
10. 10. 2008 | 21:08

Doug Badman napsal(a):

Pro Vlka, Zaorálka a ostatní vykladače Topolánkových myšlenek:
Zkuste se na chvilku přestat zabývat tím, v čem se Topolánek plete, co si Topolánek myslí a proč Topolánek dělá, to co dělá. Máte Vy nějaký recept?
10. 10. 2008 | 21:12

Blue Jay napsal(a):

To Stejskal,
Vidim ze i Vase stranky napadl neonacista Romann. Se divim ze tu toho slovenskeho nacistickeho hajzla z Kosic nechavate publikovat ty jeho nechutne stranky. Romann ktery tu zumpu vydava je stejnej lidskej odpad jako Delnicka Strana. Muzu tu publikovat Mein Kampf Stejskale? Po kouskach a nenapadne. Mozna to nazvu Voltair Trezor.
10. 10. 2008 | 21:25

vlk napsal(a):

Doug Badman

Řekl bych , že oba píšeme pod stejným zorným úhlem. To co vy chcete ode mne já chci od Topolánka. ic víc.
Aby ,když není /zatím/ vystaven tomu, čemu jsou vystaveni ti, které kritizuje, alespoň d ržel ústa a nežvanil absolutní hlouposti.
a byl rád , že Sarky zachrańuje, kromě jiného také SoGe , takto matku Komerčky, Berlusconi UniCredito, takto matku české UNI, Merkelová tahá z bryndy Commerz, Deutsche LB -BW , které rovněž působí na českém trhu a drží portfolio velké rpůmyslové klientely, Brown pak HBSC, terá ti je také a nechal je d ělat jejich práci. Protože pokud se jim náhodou nepovede, a tyhle zančky nějak silně přijdou o peří, nejspíš budeme lítat sofort v problémech. Protože jejich dcery nepochybně by v takovém přéípadě čelily značným problémům.
To je recept. Aspoň nepřekážet , když už nemůže, resp. neumí pomoci.
A zejména - měl by si vybrat, jakou že vlastně tu EU chce. Jestli co nejakceschopnější, tedy co nejvíce integrovanou, nebo EU soliterů, kde každý většinou jedná sám za sebe. Nemůže mít obojí najednou.
A teď koukám, že jsem odpustil parádní exhibici. Totiž nad větou co si Topolánek myslí.. .

A ještě drobnost , by´t podstatnou. Ani vy, ani já nebudeme mít na jekékoliv řešení sebemenší vliv. I kdybychom měli IQ Newtona a Einsteina dohromady.Na rozdíl od Topolánka. Proto je dobré jej komentovat.Nebo už zas e vyšel zákon o nekritizovatelnosti majestátu? Nějak mi to uniklo.
10. 10. 2008 | 21:32

Blue Jay napsal(a):

Zaoralek je statnik,

akorat mu chybi stat. Podivejte se na to jakeho ma ten "jako" tluchuba sefa....
http://www.youtube.com/watc...
Co by bez nej "Jako" delal? Helikoptery by asi na letani domu nebyly.
10. 10. 2008 | 21:33

jarpor napsal(a):

Vlk

"Ani vy, ani já nebudeme mít na jekékoliv řešení sebemenší vliv."

Souhlas.

"Aby ,když není /zatím/ vystaven tomu, čemu jsou vystaveni ti, které kritizuje, alespoň d ržel ústa a nežvanil absolutní hlouposti."

Platí obdobně pro Vás.

"To je recept. Aspoň nepřekážet , když už nemůže, resp. neumí pomoci."

Zkuste se toho Vašeho receptu také držet ... i když nejsem si jist, zda takový recept měl na mysli Doug Badman...

Hezký večer
10. 10. 2008 | 21:44

baf napsal(a):

Víte vlku, problém Vaší argumentace je, že jste neslyšel vše co na setkání ministrů fin. 27 zaznělo. Topolánkovi to alespoň zprostředkoval evidentně vyděšený Kalousek. Nejspíš byste mluvil jinak.

Tedy komentujete něco co není veřejně známo, pokud si uvědomuji, tiskem proběhlo pouze společné prohlášení "Máme DOKTRINU proti krizi" a také dohoda na max. 100tis EUR, jako stropu zajištění.To ovšem hned druhý den bylo porušeno...
10. 10. 2008 | 21:45

Michal Macek napsal(a):

Duog Badman:

dobrej recept na reseni krize napsal M.Moore v britskych listech:

http://www.blisty.cz/art/43...
10. 10. 2008 | 21:45

sumec napsal(a):

... jen k Vašemu poslednímu odstavci:

To naštěstí nebude (ať už bude jakákoliv).
10. 10. 2008 | 21:54

Blue Jay napsal(a):

Vlk opet vyje,

"já chci od Topolánka. ic víc. alespoň d ržel ústa a
terá ti je také a nechal je d ělat jejich práci. a tyhle zančky."

Vlk by mel tyto moudrosti vydat v tisku. A pak to pokrtit nekde v nake hospode plne mafianu. By se citil jako doma.
10. 10. 2008 | 21:55

Doug Badman napsal(a):

Vlk
A co kdyby jste Vy nechal Topolánka, aby si dělal svou práci? Klidně si myslete, že ji dělá blbě, když tomu tak rozumíte (ale asi moc ne, když dokážete napsat, že Brown tahá HSBC z bryndy - Berlusconiho snad nemyslíte vážně ani Vy).
Vy i já si samozřejmě můžeme psát, co nás napadne, nemáme žádnou zodpovědnost a nikdo nás za to ani neplatí. Platíme si ale Topolánka a Zaorálka. Jeden se snaží něco dělat a druhý jen kňučí - oba za stejné peníze. Podle Vás plácá hlouposti Topolánek, podle mě Zaorálek.
Co bych já chtěl po Vás je, aby jste se zkusil zamyslet nad tím, co by v Topolánkově situaci dělal třeba Paroubek. Pro mne ze Zaorálkova textu vyplývá, že asi nic, což je přesně to, co Vy chcete po Topolánkovi.
10. 10. 2008 | 21:56

Doug Badman napsal(a):

Michal Macek
ten dobrej recept znám. Čekal jsem ho sice od Paroubka, ale takhle ho alespoň pozná víc lidí. Už teď závidím té šťastné zemi, kde ho vyzkouší.
10. 10. 2008 | 22:00

Blue Jay napsal(a):

Michale Macku,
Pokud cerpate informace z Blistu a od M.Moora tak Vam zavidim. Carl Sagan rekl ze lidska blbost a predstavivost nezna mezi. Vy jste dosahl obojiho. Hele Macku ja znam nekoho kdo v area 51 poznal pred mesicem ziveho mimozemstana kterej je prej nesmrtelnej. Jmenuje se Kvinch Xzurnik. Mam ho od tebe pozdravovat?
10. 10. 2008 | 22:05

kočka šklíba napsal(a):

Jarpore, pokud vlk žvaní absolutní hlouposti, měl byste alespoň některé vyjmenovat, takhle se ztrapňujete jenom Vy. Vlk, na, podle jeho názoru, hlouposti, které říká Topolánek upozorňuje, pokud Vy máte jiný názor, můžete ho vlkovi sdělit. Jinak jsou Vaše příspěvky pouze napadáním spoludiskutéra. A my, kteří tomu nerozumíme, bychom alespoň byli zase o několik názorů těch, co vědí o co jde(a Vy zřejmě víte, když se do této debaty pouštíte), bohatší. Jestli Vám vlk překáží, nemusíte ho číst a reagovat na něj. Já naopak se ráda poučím.
baf: mohl byste napsat více k tomu co zaznělo?
10. 10. 2008 | 22:08

Blue Jay napsal(a):

Jo a jeste neco Macku,
Ty "blisty". Myslim ze to znamena Britske Listy. Ale vis ze to publikuje nejakej Cech co byl v STB a v Anglictine se to vubec nevydava? Proc to Cesi povazuji za verohodny zdroj? Je to tim "Britskym" jmenem? Ja bych si myslel ze nekdo jako ty by se spise odvolaval na Rude Pravo ci Izvestiu.
10. 10. 2008 | 22:13

vlk napsal(a):

Doug Badmann
pokud vím je HBSC na včerejším seznamu bank podporovaných britskou vládou.
A Berlusconimá skutečně dost co dělat s Unicredito. Zkuste , místo svých inteligentních řečí a apelů s einformovat.
A Topolánek s e snaží něco dělat? A můžete mi laskavě sdělit co? Aby to vypadalo aspoň trochu jako pořádná práce?
Znáte něco, co jeho vlád a skutečně odpracovala a co s e jí povedlo? Rád s e nechám překvapit.
A skutečněo některých lidech platí, že jsou nejužitečnější pokud nic nedělají. Topolánek je přesně jeden z nich.
Co by dělal Paroubek s e mohu jenom dohadovat. Rozhodně ovšem platí, že být v pozic e země , která je obklopena sousedy s e stoprocentní garancí za vklady není zrovna rozumné vykřikovat cosi o 50 tisících eur.

baf
budete s e divit, ale slyšel jsem .A evidentně vyděšený Kalousek pro mne není žádná hodnota. Ten pán rozhodně nepožívámojí důvěry. Ani odborné ani lidské.

A že někdo jednal proti dohodě? Budete s e divit, ale oa ta krize je skutečně v různých státech dost různá.
My pořád do s věta vykřikujeme, že s e nás nijak netýká. Přitom v téhle zemi až na jednu malou vyjímku není banka, která by nebyla v zahraničních rukou. Dost odvážné tvrzení, řekl bych.
10. 10. 2008 | 22:17

jarpor napsal(a):

kočka šklíba

Z čeho usuzujete, že mi vlk překáží ? Jen z toho, že s ním polemizuji ? To se nesmí ?

A já někde napsal, že "žvaní absolutní hlouposti" ? Kde jste to v mém textu četla ?
Děkuji, když mi najdete v mých příspěvcích to, co mi dáváte do úst.
Hezký večer
10. 10. 2008 | 22:19

Blue Jay napsal(a):

Mila kocko,

Jsem rad ze jsi prezila krest Paroubkove knihy. Asi se proto tak sklebis. Ohledne te hlouposti. I dost pritupelej kocour pozna s kym se ten tvuj domaci milacek Pazourek kamaradi. Na to neni potreba veterinare.
10. 10. 2008 | 22:21

vlk napsal(a):

kočka šklíba

díky. ale nechte toho člověka at si dělá co chce. Nestojí za diskusi.

ostatně - pohybujeme s e v diskusi s lidmi, kteří reagují na jméno autora, nikoliv na jeho argumenty. Pokud Zaorálek napíše, že zítřejší den bdu e mít dvacetčtyři hodin, oni napíší, že to není pravda
10. 10. 2008 | 22:22

kočka šklíba napsal(a):

Jarpore tímhle jste teda myslel co?:
""Aby ,když není /zatím/ vystaven tomu, čemu jsou vystaveni ti, které kritizuje, alespoň d ržel ústa a nežvanil absolutní hlouposti."

Platí obdobně pro Vás."
a tímhle:
""To je recept. Aspoň nepřekážet , když už nemůže, resp. neumí pomoci."

Zkuste se toho Vašeho receptu také držet .."
Myslím, že to je jednoznačné, ale třeba jste tím myslel něco jiného, než mě napadlo;).
10. 10. 2008 | 22:24

Blue Jay napsal(a):

To vlk,

naucte se ovladat sve emoce. Ja take sleduji financni trh. Se vsadim ze v tom mam vice ulozeno nez Vy. Vy tu jen zvatlate zvatlani. HBSC, Berlusconi a dalsi hesla. Se vsadim vlku ze vase investice v mutual funds ci na burze se rovnaji nule. Ja jsem posledni dobou vzal dost tvrdej uder. Ale na rozdil od vas jsem optimista. Trh se vzpamatuje a ti co se nevzdaji na tom budou lerpe nez pred tim. Zazil jsem to v severni Americe zacatkem 80satych let. Totalni krach realitnich komodit. A 5 let po tom zacal boom. Ja ted kupuji po cenou. Co kupujes ty vlku? Ty asi jen vyjes. A vyt budes celej svuj zivot. Budes prskat kvuli 30 korunam a budes psat eseje jak by byl zivot krasnej kdyby bylo kdyby. Me je te v podstate lito vlku. Vyjes na Mesic a je ti to na prd.
10. 10. 2008 | 22:35

Doug Badman napsal(a):

Milý Vlku,
docela Vám závidím, jak máte ve všem jasno. Berlusconi má spoustu práce s Unicredito - to se Vám fakt povedlo!
Co kdyby jste se pro změnu zkusil informovat Vy? Třeba o tom, co by se stalo s Komerčkou, kdyby padla Societé Generale?
10. 10. 2008 | 22:38

Blue Jay napsal(a):

Vlku?

Pokud Zaorálek napíše, že "zítřejší den bdu e mít dvacetčtyři hodin,"...

kolik hodin bude ten den mit?
Covece vlku! Neumis aspon dat par pismenek dohromady bez chyby?
10. 10. 2008 | 22:40

jarpor napsal(a):

kočka šklíba

Díky za zkopírování toho, co napsal Vlk.
A na co jsem odpověděl.

Nechcete se zeptat Vlka, co tou absolutní hloupostí myslel ?

Pokud jde o mé názory zkuste si přečíst třeba co jsem napsal 10.10.2008 21:08:07.

Milá kočko šklíbo,
můžeme mít rozdílné názory, ale nemusíme o oponentovi psát : "Pokud Zaorálek napíše, že zítřejší den bdu e mít dvacetčtyři hodin, oni napíší, že to není pravda"

Pokud se Vám zdá, že mé názory nedefinuji jasně, zkuste si přečíst příspěvky Doug Badmana. Třeba se dovíte více, k čemu se kloním.

Hezký večer
10. 10. 2008 | 22:42

vlk napsal(a):

Doug Badman

myslím, že jsme informován docel a dobře.
A co by s e stalo s KB, kdyby padla SoGe? Jakkoliv je tahle banka právně nezávislým subjektem, jsme přesvědčený , že by v dnešní situaci svou matku přežila jedině tehdy, kdyby ji stát okamžitě zestátnil. protože lidé by jí vzali útokem. a nebrali by naprosot žádná vysvětlení a argumenty. A tady je takové malé video proč. http://aktualne.centrum.cz/...

No a jak to vypadá s Unicreditem je zřejmé tady. V pár dnech ztratilo skoro tak 50% své hodnoty .S tím, že bylo hodně v řečech. Dokonc e s ním bylo zastaveno obchodvání.
Je zcela zřejmé, kdo z nás dvou dost nutně potřebuje doplnit informace.
10. 10. 2008 | 22:52

Blue Jay napsal(a):

To kocicka sklebici se,

Vite moje mila feline friend, ja si tu z vetsiny delam prdel. Sorry for my czech. Ale kdyz tu ctu hluboke uvahy lidi jako Zaoralek o svetove ekonomii tak si myslim ze se na to neda ani poradne reagovat. Neni ten Zaoralek ten co je proti radaru a vyslani vojaku do Afghanistanu? Neni to zaroven ten samej clovek ktery mel v den kdy tu byla Condoleeza Rice v Lidovem Dome Ruskeho generala? Nestudoval Zaoralek Marxismus-Leninismus a pak ho neucil? Co ten clovek vubec dela v Ceske politice?! Vlci v CR budou vzdycky vyt. Rusove jim za to nakonec dobre zaplati.
10. 10. 2008 | 22:53

baf napsal(a):

Někteří vidí Kalouska odborně takto http://www.financninoviny.c...
já osobně bych od něj rád viděl i CD s bankovními účty od německé rozvědky :-)

Ale domnívám se že další debata je planá, minimálně do neděle (pravděpodobné setkání představitelů 27)

Víte pane Zaorálku, vlku a další, my to Euro jako integrační sílu nezničíme. Žádné nemáme a i kdyby, nebylo by to v naší moci. Na to jsou jiní adepti.
A o to tu jde teď především: "Francie minulý týden navrhla vytvoření celoevropského nouzového fondu na podporu problémového bankovního sektoru. Tuto myšlenku však zmařilo Německo, které se bálo, že bude muset poskytnout do fondu hlavní část peněz."
10. 10. 2008 | 22:54

vlk napsal(a):

Doug Badman
koukám že mi vypadnul link
http://aktien.onvista.de/sn...
třeba pochopíte.
10. 10. 2008 | 22:54

vlk napsal(a):

baf

no já bych velmi doporučil, aby ti,co ho vyznamenali si jej také vzali domů.
A pokdu jde o ceny. Dost dobře pamatuji jakousi Bank Award kterou v první polovině 90 tých let obdržela celá řad a místních bank. Třeba Pragobanka, Agrobanka, Kreditní banka Plzeń, ale bylo jich víc. dnes už neexistují. A tehd y byly vyznamenány jako nejlepší banky z regionu.
No a mohu vám důvěrně prozradit, že kdby s fondem i bylo souhlasilo Německo , které už do s vého systému muselo nalít okolo 100 miliard eur, tak jsme to rozhodně zablokovali my.
a buďte klidný, že to CD uvidíte. On už o něj požádal? Tak to mi uniklo. Pokud ano, atk to stihl a si 4 měsíc e po tom, kd y požádta mohl. Gratuluji k takové výkonnosti
10. 10. 2008 | 23:00

Doug Badman napsal(a):

Milý Vlku,
klobouk dolů, Vy se fakt vyznáte. Nechcete mi dělat finančního poradce. Vy musíte mít peněz jako želez - nebo radíte zadarmo?
Jen mi prozraďte: svoje peníze máte v Německu nebo v Rakousku? Na Islandu asi ne, na to jste moc dobře informován.
Omlouvám se, že si z Vás dělám legraci, ale Vy jste si začal.
10. 10. 2008 | 23:01

jarpor napsal(a):

Vlk

Co by měl tedy remiér udělat, aby k "ranu" na KB, kdyby SoGe klekla, nedošlo ?

Dát plnou záruku za vklady by pomohlo ? Nemyslím si. Může dá záruky jaké chce. Banka půjde do kytek ... Máte tam něco ? Tak kupte ten trezor ... a na Topolánka se vykašlete.

Jo, klidně pište, že nemá smysl se mnou debatovat, kočka šklíba se k tomu také kloní.

Hezký večer
10. 10. 2008 | 23:02

Blue Jay napsal(a):

Zaoralka snad nikdo nebere vazne,

Vzdyt uz Zeman prohlasil ze se do CSSD lide jako Zaoralek dostali omylem. Byli tam nasani s bahnem. A to Zeman ani netusil ze tam jednoho dne budou lide jako Rath a Paroubek. Dnes jsem se zajmem pozoroval zpravy. Mafiani pozvani na krteni jakesi Parobkovi knihy meli v centru Parahy prestrelku. Prej to byla jen hadka o tom kdo ma v kapse 1 milion korun. Asi to ten co to nemel prohral. Me jen zajima neustala obsese pana Pehe s Klausem a ODS. Nestalo by za to obcas neco napsat o CSSD pane Pehe? Myslim si ze by to bylo daleko vice zajimavejsi. Doufam ze nejste pod vyhruzkou 4 milionove pokuty a exekuce Vaseho majetku. Ale stejne si myslim ze se spise bojite nejake te kulky. A proto radsi piste podle scenare. Better be safe than sorry.
10. 10. 2008 | 23:08

vlk napsal(a):

DouhuBadmane
myslel jsme, že je s vámi možná věcná diskuse. Vidím , že to byl omyl.

Jestli se vyznám nebo ne nebudu komentovat. Nemám to ve zvyku.
a kd e mám svoje peníze? tak do toho vám skutečně nic není. Al e na Islandu to rozhodně není.
A radit vám , tak na to neaspiruji. vy přece máte jasno. Vy věříte Topolánkovi a chcete pro něj onen pověstný klid na práci. Tak mu věřte.Pokud vím ,nevěří mu ani vlastní manželka.
10. 10. 2008 | 23:10

Zacheus napsal(a):

Zajímavým způsobem komentoval současnou světovou finanční krizi kardinál Peter Erdő,arcibiskup Ostřihomi-Budapešti, předseda Rady evropských biskupských konferencí:

Při zahájení plenárního zasedání těchto konferencí v Ostřihomi kardinál Erdő uvedl, že

"současná velká finanční krize, patrná zvlášť ve Spojených státech, ukazuje s empirickou přesvědčivostí, že svobodný trh se svou touhou po stále větším a rychlejším zisku není schopen zvládnout sám sebe, natož řídit a vést celý svět." A dodal, že "bez přiměřeného řádu a odpovědnosti ze strany států a občanské společnosti vede bezbřehý liberalismus ke kolapsu."
10. 10. 2008 | 23:15

jarpor napsal(a):

Vlku

Ono s každým kdo má jiný názor není možná věcná diskuse, že. Jo, to znám...

No, zkuste přece jen se zamyslet.
V KB "leží" 50 mega firemních peněz. Tedy leží ... točí se ve směnkách, v TV a fondech... Co navrhujete ? Do strožochu ?
Vše a hned ?

Vy přece víte všechno ... a to by v tom byl čert, abyste neporadil ...

Hezký večer
10. 10. 2008 | 23:16

Blue Jay napsal(a):

Otazka pro vlka,

"Dost dobře pamatuji jakousi Bank Award kterou v první polovině 90 tých let obdržela celá řad a místních bank. Třeba Pragobanka, Agrobanka, Kreditní banka Plzeń, ale bylo jich víc. dnes už neexistují. A tehd y byly vyznamenány jako nejlepší banky z regionu.
No a mohu vám důvěrně prozradit, že kdby s fondem i bylo souhlasilo Německo , které už do s vého systému muselo nalít okolo 100 miliard eur, tak jsme to rozhodně zablokovali my."
Hele vlku ja jsem ohromen. Jeste ze jsi to nemusel blokovat ty. A kdyby tedy k tomu pripadne doslo, jak by jsi to zablokoval? Neocakavam odpoved. Ty musis byt ale super duper investor. Kolik jsi investoval a kam? Rad bych se od tebe poucil. Mozna budem bohati socani jako Rath. Co koupit nakou kliniku?
10. 10. 2008 | 23:20

LEVAK napsal(a):

Ad Ládik:kdyby jste to náhodou nezaznamenál tak neviditelná ruka utrpěla tenisový loket a hrozí ochrnutí!
Apropo,pan poslanec,Váš chlebodárce už zase je solventní a hradí ty Vaše výplody?
10. 10. 2008 | 23:25

vlk napsal(a):

Milý Zachee,
právě jsme se o vás zmínil na Klánovi...

A pokud s e týká toho, co jste zveřejnil - pan kardinál mi mluví z duše.
10. 10. 2008 | 23:26

Doug Badman napsal(a):

Vlku,
jak Vy víte, komu věřím a co chci? Jenom si něco myslíte a vydáváte to za skutečnost.
Dobrou noc a ať se Vám něco hezkého zdá. Pěkně jste nám to modrým strakám nandal. Utloukl jste nás argumenty a my jsme nezmohli na nic víc než na urážky Vás a pana Zaorálka, kterému nevěříme ani to, že den má dvacet čtyři hodin.
10. 10. 2008 | 23:28

vlk napsal(a):

Dough Badman
buďte klidný spím rád a dobře. Přesto děkuji za přání. a udělám vám radost. zařídím se podle něj.
10. 10. 2008 | 23:32

Zacheus napsal(a):

To Vlk. Jsem opravdu rád, že Vám pan kardinál mluví z duše. Mně také.
10. 10. 2008 | 23:34

RUMCAJS napsal(a):

Lubošku !

Když vidím, jaký vy jste v ČSSD ostrý hoši, nemám odvahu protestovat.

Kde to mám podepsat ?
10. 10. 2008 | 23:41

kočka šklíba napsal(a):

Jarpore vlk ale napsal, co myslí hloupostí Topolánka, to je právě ten rozdíl mezi Vámi a jím. Vy jste vlka pouze napadl Vaším výrokem, který jsem zkopírovala. Mimochodem jste mi neodpověděl, co jste tím tedy myslel, pokud ne jeho hloupost a překážení. Samozřejmě jsem si uvedenou Vaší reakci přečetla, ale Vy v ní pokládáte otázky a názor tam žádný nevidím, i když se přiznám, že by mě to také zajímalo. Například Island si půjčuje od Ruska. Třeba na tu Vaši otázku někdo odpoví. Ale nezlobte se, myslím, že ani Vy se v této problematice moc neorientujete, stejně jako já.
A zase jste použil dost nefér argument: "Jo, klidně pište, že nemá smysl se mnou debatovat, kočka šklíba se k tomu také kloní." Kde jste prosím toto vyčetl? Nikde jsem to nenapsala.
10. 10. 2008 | 23:42

Blue Jay napsal(a):

To Doug B.

vlk vi vse nejepe.Aspon si to mysli. I Stejskal uz nekolikrat toho podivneho cloveka napomenul a musel mu pripomenout ze tu neridi mistni blog. Ale loco lupus se kvuli tomu vehementne ohradil. Prej je to on a Stejskal nevi o cem mluvi. Ja si osobne mysim ze se Stejskal boji ze dostane od vlka vzteklinu. A proto je na nej hodnej. Ale take je mozne ze vlk je tu povazovan za mistniho saska a Stejskal ho jen chrani. Babo rad.
10. 10. 2008 | 23:43

Blue Jay napsal(a):

V krizi plave kazdy sam,
Vyjma pohlavaru CSSD.

- Ministr Kavan a jeho trezor
- Biolíh
- Kakaová aféra
- Unipetrol
- "Pet na stole v ceských"
- Útek a smenky Radovana Krejcíre
- Byt Stanislava Grosse
- Podnikání Šárky Grossové
- Tajný policejní tým Mlýn
- Lidový dum a milionove dluhy
- Lesy CR a jejich smlouvy
- Skandál kolem soudce Jirího Berky
- Diag Human
- Rath a LOK
- Nepruhledné zakázky na ministerstvu obrany - transportéry, padáky, stany, stíhacky...
- Policejní zakázky - nekvalitní pouzdra na pistole a podobne
- Zpronevera fondu z EU - 229 milionu zmizelo
- Podvod na ministerstvu financí - 46 milionu splátka dluhu z Peru zmizela
- Proverky NBÚ
- IPB - záruky za 11 miliard
- Arbitráž s CME
- Internet do škol
- Tunelování podniku Liberta
- IZIP
- Srba
- D47
- "Investicní pobídky" - Philips Hranice, Huyndai Nošovice, TPCA Kolín - miliardy s efektem

nižším než náklady; investice které neprodukují nic s vysokou pridanou hodnotou (v podstate

jen montovny)
- Pozemkové aféry - Ruzyne, Uhríneves a tak dále
- Elektronické mýtné
- CKA
- První mestská banka
- Dolezel a Peta
- Gross aka milionarskej Florida playboy
- pokracovani v pristi epizode
10. 10. 2008 | 23:52

Doug Badman napsal(a):

To Blue Jay
Náhodou je dobře, že takoví lidé jako Vlk jsou mezi námi. Imponuje mi, že mají svůj názor a neustále si doplňují informace. Nezajímá je, co píšou ti pitomci z Financial Times, Economist nebo FAZ, čerpají z nezávislých zdrojů (např. z Brtiských listů) a do ekonomie vnášejí nový svěží pohled. Učit bychom se od nich měli a ne si z nich dělat prdel.
10. 10. 2008 | 23:55

zdesta napsal(a):

Poněkud zarážející.Prioritním problém se nestává p.Zaorálek (ústavní činitel) se svým pohledem na krizovou situaci,ale běžný občan.(vlk)Jeho příspěvky vždycky pozorně čtu,protože jsou podnětné a vybízejí k přemýšlení, oproti některým kteří nemají co říct. Naprosto souhlasím s vlkem ohledně Topolánka.Jak může být šéfem vlády člověk,který nebyl schopen úspěšně šéfovat teplárně.Navíc se vyjadřovat k věcem, které jsou v souvislosti k jeho podnikáním španělskou vesnicí.Trochu to připomíná doby, kdy ny hradě seděl truhlář a vládě šéfoval chlápek, který na kladensku hrával po hospodách na harcu.Proč si dvě nejsilnější strany do svého čela dosadí lidi, kteří jsou absolutně nepřijatelní je nepochopitelné
10. 10. 2008 | 23:55

Martin napsal(a):

Zdesto, je prece mnohem jednodussi utocit ad personam nez se snazit diskutovat s nazory. Prvni dokaze libovolny idiot, na druhe uz je nutno mit neco v hlave.
11. 10. 2008 | 00:00

Doug Badman napsal(a):

Správně Martine,
dobře jste to tomu Vlkovi nandal! Teď už určitě přestane útočit na persony a konečně začne diskutovat s názory!
11. 10. 2008 | 00:08

jarpor napsal(a):

kočka šklíba

Domnívám se, že čím méně bude zásahů a vyjádření politiků, tím lépe.
Nespatřuji roli Topolánka a vlády jako spasitele a "zachránce" vzniklé krize.
Velké státy EU se chovají logicky pro své dobro, bez ohledu na menší státy. Ani Lisabonská smlouva jim takový přístup nezabrání.
Vlk má jiný názor. Má na něj právo, jako já si ponechám právo s ním nesouhlasit. Ne ho odsoudit "jako blba" se kterým se nediskutuje.
Pokud v mých vyjádřeních i v mých odkazech na jiné diskutující nevidíte můj názor, nemíním Vás nějak zvláště učit číst.
Za to "k čemu se kloníte" se "zařazen", a ať napíšu coonapíšu, vy si čtete co chcete číst.
Nejsem finanční expert. Nicméně, dovolím si i panu Zaorálkovi položit otázky typu, jak je možné, že dnes ví něco o škodlivosti zadlužování státu.

Přeji Vám hezkou dobrou noc.
11. 10. 2008 | 00:16

Blue Jay napsal(a):

zdesto,

Je zretelne ze vase srdicko tahne smerem na levo. Kdyby tu nekdo prohlasil ze Paroubek dostal Nobelovku za nejlepsi 4kilovou knihu obrazku, tak zacnete tancit kozacka. Vam by asi nestacily ani steny Lidoveho Domu. Byla by jste jako Ruska babuska co se do nekonecna toci dokola. Se vsadim Zdesto ze kdyby Vam Rath slibil zadarmo hajlzpapir, ze by jste mu za to plibila zadek. Lide proste voli podle sveho srdce,ze? O nicem jinem to neni. A tak se aspon z toho nesnazte mila Zdesto delat neco jineho. Je to jako rikat fanouskovi Slavie ze by mel fandit Sparte.
11. 10. 2008 | 00:17

jarpor napsal(a):

Sorry,
Za to, "k čemu se kloníte" se omlouvám. Zdá se mi, že jsem u Vás "zařazen" a ať napíšu co napíšu, Vy si čtete co chtete číst.

Nějak se mi to, vážená kočko šklíbo, zapletlo.
Dobrou ...
11. 10. 2008 | 00:20

Blue Jay napsal(a):

Zaoralek by mel mlcet,

"Co následovalo po velké krizi začátku 30. let? Rozvrat, frustrace, nacismus, New Deal, investiční politika státu podle Johna Maynarda Keynese – keynesiánství, atd."..............
Staci? Kdo toho uzvatlaneho cvoka co si mysli ze vse vi pustil z retezu? Shut his big mouth up please. Someone.
11. 10. 2008 | 00:31

Tupelo napsal(a):

Zachaee, i ja dekuji za ona slova kardinala, souhlas.
A co se tyce prispevku na (alespon pro me) zajimavy clanek p. Zaoralka, vse pri starem, leckterym modrym fandum by se nejspis zakourilo z hlavy pri premysleni co napsat za reakci, kdyby Zaoralek napsal, ze den ma 24 hodin :). Nemam ted moc casu psat, ale nektere prispevky (urcite napr. od Vlka) si prectu velmi rad. Klobouk dolu.
11. 10. 2008 | 00:32

RUMCAJS napsal(a):

Tak vidím, že Vlk našel konečně odborníka, který s ním sdílý stejný názor na příčiny krize.

Jakýsi kardinál. To jsi to Vlku dopracoval!
Pan Kardinál by možná měl vzpomenout na to,jak se k sobě chovali lidé v dobách, kdy o liberalismu slyšeli akorát tajní.

Jak na sebe lidé donášeli, jak cestou ke kariéře bylo zaprodání duše,
jak se báli jeden druhého a jak se chovali k církvi.

Možná toto vše mu přišlo méně strašné, jak pád banky.
Asi sdílí Klausovo heslo: peníze jsou až na prvním místě.
11. 10. 2008 | 00:35

zdesta napsal(a):

Blue Jay. Jsem bohužel rodu mužského.Teď taková úvaha, kterou neberte osobně.Kdyby blbost létala, mohla by Kanada ušetřit nějaké prachy za družici.
11. 10. 2008 | 00:39

Blue Jay napsal(a):

Nah,

Druzice Zdesta by nesedela. To by bylo jeste horsi nez Joe Clark. Ja bych osobne byl pro neco vice romantickeho. Co Sexy Mozek ? Prvni clovek co by pristal na Marsu? Odvaznej a mimoradne inteligentni representant planety Earth. Co myslis?
11. 10. 2008 | 00:47

kočka šklíba napsal(a):

Zdesta, Martin, ano, proto jsem reagovala na Jarpora. Vlk polemizuje a případně předkládá své názory na to co bylo napsáno v blogu, případně je rozšíří, ale také napíše proč si myslí, to co píše. Jarpor a někteří jiní spíše napadají blogaře, případně diskutující. Přitom pokud se tu přou dva či více diskutérů, my ostatní(teda já), se poučíme, je to zajímavé. Ale nesnáším, když někdo v těchto opravdu odborných debatách začne napadat jiné. Kdyby Jarpor měl něco konkrétního vůči vkovým příspěvkům(jako že neměl), prosím, ale takhle....
Jarpore, Topolánek je především předseda vlády této země, takže na jeho schopnostech závisí život nás všech, vlk uvádí některé jeho hloupé výroky,zpochybňuje jeho schopnosti řešit současné problémy, uvádí argumenty, Vy jste žádné z tvrzení vlka nevyvrátil, pouze jste se zmohl na napadání vlka. Nevšimla jsem si, že by tady padlo slovo blb na Vaší adresu, Vy s oblibou vkládáte lidem do klávesnice, co nenapsali.
A k tomu, že nespatřujete Topolánka jako zachránce, to tu nikdo také nevyžaduje, ale vyžaduje od něj to, aby se zachoval jako odpovědný politik. já to chápu tak, že pokud vlády zemí EU a i USA (a je jich čím dál víc) se zaručují za vklady obyvatel, chtějí logicky zabránit runu na banky, tzn. zabránit, aby lidé začali vklady v bankách vybírat. Protože pokud k tomuto dojde, je to katastrofa, banky ty peníze logicky nemají. pokud stát zaručí vklady, nemusí k tomu dojít, to snad souhlasíte. Pak je čas na další kroky, které ale já neznám. Pokud to neudělá naše vláda, lidé mohou začít panikařit, budou vybírat a peníze přesouvat do zahraničí. Tohle není žádné pravolevé vidění, dělá to Berlusconi, Merkelová, ale chystá se i Fico například. V této situaci by se měl Topolánek a kalousek zamyslet a naopak neplácat, a konat.
11. 10. 2008 | 00:47

kočka šklíba napsal(a):

Zdesta: :D, :D, :D prostě skvělé
11. 10. 2008 | 00:50

kočka šklíba napsal(a):

Doug Badman: no zatím si spíš prdel dělá vlk z Vás ;).
11. 10. 2008 | 00:56

zdesta napsal(a):

Blue Jay. Letos máme velmi dobrou úrodu jablek.Slyšel jsem. že máte v tundře spoustu vlků. Co stím budete dělat?
11. 10. 2008 | 00:57

Blue Jay napsal(a):

Asi jsem naivni,

Me pripada zvlastni ze predseda CSSD je zapleten mezi mafiany. A tento clovek se zoufale snazi stat premierem CR. Topolanek je mozna buran, ale opravdu ho nevidim jako clenem ruznych Kocek. No ja radsi burana nez vychcaneho pingla z Raje kterej se uz roky kamaradi s STBakama co vlastnej hotely a se obcas nekde zavrazdej. Pingla co se zeni s mladou blondynkou v hotelech vlastnenych mafii. Je to vubec mozne?
11. 10. 2008 | 01:01

Blue Jay napsal(a):

No problem Zdesta,
Send us your apples and we will send you our wolves.
Deal?
11. 10. 2008 | 01:05

jarpor napsal(a):

Kočka šklíba

"Jarpore, Topolánek je především předseda vlády této země, takže na jeho schopnostech závisí život nás všech, ... "

Ne vážená, já na jeho schopnostech nezávisím. Svůj život přizpůsobím, ať je tu Petr nebo Pavel. Ne kvůli nim, kvůli odpovědnosti za sebe a za blízké, v rámci zákonů a svobody, kterou mám.

"V této situaci by se měl Topolánek a kalousek zamyslet a naopak neplácat, a konat."

Když píšete konat, napiště CO konat. Jinak je to jen to samé, co předvádí Vlk. Prázdných frází je tu plno. I ty Vaše.

Zabránit runu na banky, tím že slíbím nesplnitelné ? To je řešení ? Tvrdím že není. A vaše věty, že nemám nic konkrétního k Vlkovým názorům, asi fakt neumíte číst. Sorry.

P.S.
Pokud jste si neráčila všimnout, blba tu ze mne dělá vlk. Pojmenujme věci pravými jmény. Tak se nečilte, že jsem to pojmenoval. Vám jsem nic do úst nevložil!
11. 10. 2008 | 01:07

Blue Jay napsal(a):

Kocicko Sklebici Se,
Musite mit mizernej zivot. Vas ta politika uplne sezira. Dejte si pohov. Purrr, purrrrr. Budte kockou. Ja je miluji. Mam 2. Jedna se jmenuje Moggy a ta druha Munchkin. Budte trochu jako oni. Prrrr. Zivot je vice nez politika. Nekdy je to i o honeni ocasku . To me napovedel Munchkin,lol.
11. 10. 2008 | 01:15

Pocestny napsal(a):

Jojo, pane Zaorálek, erár to zatáhne, erár má ramena, leč prázdnou kasu, ukažte mi v Evropě vládu, která dodrží slovo, když někde nastane run.

Ukažte mi, kde sebere ten Tajtrdlík Století v Londýně peníze na tyhle záplaty, když se tam odsud valí takovéhle zprávy

http://www.telegraph.co.uk/...

http://www.telegraph.co.uk/...

a zejména toto!!!!
http://www.telegraph.co.uk/...

a pak toto!!!!
http://www.telegraph.co.uk/...

tak zjistíte, že zde opěvované státní intervence nefungují, že došlo jen k vzhození peněz, které budou potřeba jinde.

Kde? Podívejte se na vývoj cen na komoditním trhu, během pár dní tu nastane taková situace, ve které se přestane "vyplácet" biopalivové šílenství a nastane naprostý kolaps agrárního trhu pádem cen.

Už dva dny "svět intervenuje", už dva dny padají indexy skoro o 10%,, Gordon Brown somruje po kontinentu na sanaci naprosto šílené New Labour Policy, která
z býv. velmoci udělala Hermannův Snědený krám, Sarkozy už rok de facto vede EU (Slovinci mu nosili tašku), ještě nepohnul s jediným bodem agendy a stává se dalším důkazem tvrzení, že nikdo vám nedá více, než francouz slíbí, Merkelové "proevropské" nechtění platit dluhy jiných je také signifikantní, a pokud se tihle tři setkávají s dalším z velikánů, Berlusconim, jehož la republica už nesplňuje mastrichtská kriteria pět let, chce se mi s Cromwellem zvolat: "Občané, střezte svá hrdla a statky, zasedá parlament!"
11. 10. 2008 | 01:38

Blue Jay napsal(a):

Komik Zaoralek ma dobre casovani,
Zrovna v dobe kdy tekla krev clenu CSSD tesne po tom co Pasha Paroubek Pokrtil svou fantastickou knihu. Ozralci se sesli aby zvazili kolik kil tentotkrat Paroubek ze sebe vypotil. A pak se ozvalo par vystrelu. Nekdo byl mtrvej. Ale Pasha tam uz nebyl. Vyparil se jako para nad potuckem. O nicem ted nevi. Nikoho nezna, nic nikdy nevidel. Kdyz jel 200 km za hodinu na svatbu organizovanou STB milionarem tak spal, kdyz se jednalo o radary...tak asi zase spal, prej se to jako predseda vlady dozvedel teprve 2 tydny pred volbami. A pak asi zase spal...mafiany ktere si pozval na svuj mejdan si nepamatuje. Tento clovek co si nic neumi zapamatovat chce byt premierem Ceske Republiky? Ja bych spise rekl ze si vse moc dobre pamatuje ale jako zbabelec rika ze ani nezna sve pratele. I kdyz jsou to vetsinou mafiani.
11. 10. 2008 | 02:56

Milow napsal(a):

Akademická debata:
"Pánové šlápli jsme do hovna, zde je rohožka!" I přišli na řadu respirátory, ba i kyslíkové přístroje. Nicméně jeden udatný, prý ze srdce evropy s kamennou tváří si s novým rokem na onu rohož ulahnouti hodlá....
Máte někdo informace.. dá se ještě někde splašit "politickej azyl?"
11. 10. 2008 | 02:56

hamar napsal(a):

No, zatím ten kapitalismus nerozvrátil ekonomiku tolik, jako komunismus, kterému se u nás říkalo socialismus...
11. 10. 2008 | 05:56

Ládik napsal(a):

LEVAKU,
tvar "kdyby jste" je patvar, správně je "kdybyste". A vůbec, celý Váš výplod z 23:25:58 je nějak "pro Kočku". Nepijte tolik.
11. 10. 2008 | 06:17

Ládik napsal(a):

V Rakousku se nestřílí, Jorg Heider dnes zemřel při autonehodě...
11. 10. 2008 | 07:04

hudryper napsal(a):

Pro vlka
kdykoliv se snažíte diskutovat s
ideonádeníky vrtím hlavou a tane
mi na mysli lidová moudrost. Ta
říká :"bav se s volem o weekendu
kdyz jde v pátek na porázku !"
11. 10. 2008 | 09:31

baf napsal(a):

Pakt stability a růstu, který stanovuje pravidla hospodaření zemí eurozóny, "je naprosto zásadním pravidlem, jeho dodržování je naprosto zásadní podmínkou pro stabilní společnou evropskou měnu", prohlásil Kalousek.

V okamžiku, kdy si jednotlivé země přestanou dělat starosti s deficitem a mírou svého zadlužování, "tak začnou žít na úkor jiných zemí v rámci eurozóny", uvedl. "Totálně se rozdrobí vzájemná důvěra.
http://www.financninoviny.c...
11. 10. 2008 | 09:45

Tupelo napsal(a):

Jarpor, myslim ze ulohu premiera resp. vlady podcenujete. Kocka Skliba psala o tom ze na jejich schopnostech zavisy zivot vsech, s tim se da souhlasit, nektere jejich rozhodnuti maji na zivot obcana vetsi vliv, jine mensi (od poplatku po radar, od rozpadu policejnich utvaru po rozhodnuti o vystavbe dalnice). Jiste existuji zeme kde centralni vlada nema zadny vliv, osobne bych v takove zit nechtel.

A k vasi replice, ze nelze zabranit runu na banku slibenim nesplitelneho? No nejsem ekonom, ale pokud zabranim panice, behem ktere by mohli klienti te ktere banky pozadovat vraceni vsech vkladu, coz by nejspis zadna banka nezvladla (ze by tyto banky take pri naboru novych klientu slibovali nesplnitelne, totiz ze u nich jsou penize klientu v bezpeci? :).

Nenasel jsem misto kde by z vas delal vlk blba, pokud jsem si vsiml dobre, tak vas radu tydnu uspesne ignoruje, vyjma repliky pod timto clankem. Prilis se mi nechce verit tomu, ze si myslite, ze z vas blba muze udelat behem jedne jeho repliky.
11. 10. 2008 | 10:22

občan napsal(a):

Pane Zaorálku, pokud si jen tak matně vzpomínám, tak Váš ekonomický guru a velitel - Jirka Paroubek plácal něco o tom, že státní dluhy se stejně neplatí, že nejsme tak zadlužení atd. A ejhle. Váš "učený" článek mluví o opaku. No nic. Dohodněte se kluci a až budete mít jasno, tak se zase ozvěte jako generálové po bitvě.:-)) Pak ví úplně každý, jak zvítězit.
11. 10. 2008 | 10:34

vlk napsal(a):

Koukám, že jsme s e , místo Zaorálka a jeho blogu, stal hlavním diskutovaným námětem já. Zajímavé. Nikdy bych tomu nevěřil. A důvod je jednoduchý. Jen jsme si dovolil konkrétně poznamet, že vládá koná hloup a neodpovědně. a zejména kde a proč tak koná. Pokus o jakoukoliv věcnou argumenatci s nickem DB ztroskotal.U nicků moucha a jar por normálka. žádné příjemné překvapení.
Leč skuší s e poděkovat za podporu -kočce šklíbě, zdestovi, MArtinovi a příteli Tupelovi. Ahoj Tupelo, dlouho jsme tě neviděl, o to větší radost. Myslím, že stav dokonale vyjádřil hudryper. Kterému tímto děkuji také.

Včera jsme tu skončil tak,abych ještě chytil druhé vydání Událostí komentářů na ČT 24. Vřele doporučuji. Jako experta tam měli pozvaného Ondřeje Jonáše , který dříve zastupoval ČR , tuším ve světové bancea pak následně dělal slušnou karieru jako investiční bankéř na WS. Zdejším pravověrným, a le vůbec všem, doporučuji si přehrát záznam těch Události a komentářů. Najdou ho tadyhle:
http://www.ceskatelevize.cz...
Aby zbytečně neztráceli čas a šlina jádro věci, nechť si rozkliknou -Spustit vybrané a z nabídky jednotlivých částí, která s e jim objeví doporučuji označit části
Hosté ve studiu
Banky v Česku jsou v dobré kondici
ale hlavně :
Host ve studiu

A budu ještě přesnější doporučuji zejména sekvence na těchto časech:
8:30
10:40
14:45
17:05-17:27
a hlavně 18:08-21:08

Třeba zdejší zmodralí něco pochopí. Když jim to bude říkat někdo jiný než já.

A pokud má takový jar por , jak píše, 50mega firemních někde v bance v tuzemsku, přeji mu klidné a ničím nerušené spaní. Dokud jsem ráno nečetl jeho komentáře, chvilku jsme uvažoval nad tím, že bych mohl dát názor na to jak řešit něco, na co se ptal. PAk jsem si přečetl další dávku jeho ideologie. a poloil otázku - proč bych to vlastně měl dělat? Jakkoliv je řešení problému triviálně jednoduché.A ani by nemusel hýbat s penězi.
Resp. je to jedno z vějíře možných řešení. A specielně jemu bych odkázal ať si velmi bedlivě poslechne Jonáše mezi 18:08 -21:22. Ale proč bych mu měl jakkoliv radit. Lidem,kteří znají jenjedinou správnou cestu se radit nedá.

Pokud ovšem jende o ZAchea. Který věří vyzkoušeným a univerzálním hodnotám.
11. 10. 2008 | 10:55

vlk napsal(a):

baf

ten článek znám. A je přesně v Kalouskově stylu. Totiž ve stylu , jak řečeno s Krylem - vrah na rohu ulice o morálce káže!

Tenhle pán mele o Paktu stability a jeho dodržování. Přesto že na letošek přijal , přes všechno své kasání a tzv. reformy veřejných financí, batohy a jiné nesmysly při JEŠTĚ rekordním růstu schodkový rozpočet ve stejné výši jako byl rok před tím. Přesto, že měk disposici mimořádné daňové výnosy ze zvýšené DPH. O n má tu drzost mluvit o porušování paktu stability i když Česko má, díky jeho opatřením vyšší inflaci řádově o 2% než by muselo mít, kdyby so s rozpočtem a daněmi on a jeho kámoši nehráli jak malé děti s budíkem. On jehož zpřísnění uznatelnosti různých nákladových položek, zejména v oblasti uznatelnosti úrokových a leasingových nákladů nás stáloněco mezi 0,75-1,25% HDP.
Tak tenhle člověk mele o paktu stability! V okamžiku, kdy čelíme něčemu,co Greenspan nazval jevem, který s e zažijemaximálně jednou za generaci. Skutečně - skvělý muž na svém místě. Asi stejně skvělý jako byl při Grossově aféře. Kd ymu kázal morál. Ohledně bytu. On , který má byt po Hávovi z Omnipolu, který mu al e prý koupil jeho zastřelený švagr, resp. který dostal vzájemným započtením od jeho vdovy... Jo jo, tenhle člověk je pro mne skutečněkalibrdůvěry neposkvrněné.
11. 10. 2008 | 11:04

vlk napsal(a):

Tupelo

příteli, tvůj druhý odstavec ,kd e vysvětluje š důvod ke s toprocentní státní garanci je naprosto přesný! Přesně tak to je. Stát ji dává nikoliv proto,aby ji vyplatil, ale proto, aby zabránil protržení hráze. Protože bankovní systémnemůže ustát hromadné výběry koncentrované do krátkého času. A norální člověk hcce slyšet ve zlých časech, že se nemusí bát. Že má jistotu. Jedině takto lze zabránit zničující panice. Jak takovápanika funguje, vidíme teď velmi dobře na burzáchKdeuž to není o raciu,ale o zachraň se kdo můžeš. A kdo bude nízko nakupovat,vyvaří docela zajímavé peníze. A i, kteří v panice prodávají jen zakonzervují ztráty.
11. 10. 2008 | 11:10

jarpor napsal(a):

Vlku

Buďte bez obav, celý pořad, a debaty jsem sledoval velmi pečlivě, včetně vyjádření pana Jonáše.

Je úsměvné mne obviňovat z "dávek ideologie" když Váš předchozí příspěvek je první, kde nejmenujete žádného politika.
Před tím to byli od Merklové až po Berlusconiho, naše "modré hvězdy" nevyjímaje.

A k jádru věci : Nikdo z vystupujícíh bankéřů a ekonomů nevyjadřoval souhlas s postupem "velké čtyřky" a následných politických proklamací stran plné garance vkladů v jistých zemích, nikdo z nich nevolal po "akci" politiků, nikdo pelédoval za intezívní "masáž davů" od politiků.
I Vámi zmíněný pan Jonáš vyjádřil souhlas s vyjádřením vlády a s postupem ČNB. Ano, hovořil o argumentační podpoře toho, co říkají a o předpokladech, za kterých vývoj "relativní stability" našeho sektoru může být.

Přečtěte si znovu o tom, co jste Vy napsal na adresu našich "neumětelů". Modrých, dodávám, neboť o ostatních taktně mlčíte, jako by neexistovali.

Vaše nálepky o tom, že "lidem, kteří znají jen jednu cestu se radit nedá" mne nechávají klidným. Poslužte si, když Vás to baví právě tou ideologií, ze které obviňujete mne.

Hezký den
11. 10. 2008 | 11:22

Marko napsal(a):

to vlk:
Tak mne napadlo,jak je to s českými důchodovými fondy a životními pojistkami?
Ne že by to bylo tak důležité,ale nerad bych aby ten kdo bude mít plnění místo těch pár špldliků se dočkal max.podání ruky a radu od Nečase,že si každý má dát pozor kam dává peníze.
11. 10. 2008 | 11:31

Tupelo napsal(a):

Zdravim Vas vlku, jde spise o takove poloshledani ;), jelikoz osobne mam moznost Vas cist temer kazdy den. Ovsem s psanim je to horsi, na 'vine' je ma nova prace, jejiz povaha me nuti se ji venovat nadstandardni pracovni dobu. Alespon zpocatku, nez se do ni dostanu. No ale temer kazdy den vecer mam prilezitost to zde proletet a pocist si. Diky za ten odkaz na CT, zajimave komentare.

No a k bankovnictvi, jak jsem psal nejsem ekonom, ale muj nazor je ten ze aktualne je potreba zabranit panice (coz mnohe staty nastesti delaji), pote zacit obnovovat duveru (i mezi bankami navzajem) no a soubezne zacit pracovat na analyze a ceste ke zmenam. Diky propojeni a globalizaci samozrejme na co nejsirsi urovni, nekde jsem jiz cetl nazory, ze zmenou bude muset projit i SB a MMF.
11. 10. 2008 | 11:38

Pocestny napsal(a):

No, vlku, dle BBC
http://news.bbc.co.uk/2/hi/...
je britský bail out 70% GDP. V situaci, kdy se Brownovi sype školství (předposlední posice v EU), zdravotnictví (NHS je ve stavu klinické finanční smrti), kdy "trochu přepískl" imigraci (2,5 milionu lidí za min 10 let, z 70% to jsou lidé mimoevropského původu) a s ní spojené náklady, v době, kdy země má největší historický vnitřní dluh, který Británii okamžitě posílá mimo Maastricht, kdy nezaměstnanost frčí vzhůru na hladinu od konce studené války nepoznanou, kdy inflace dosahuje plošně skoro 10%.......

Vlk sleduje hrdinství Brownovo, my ostatní si můžeme pomalu a detalilně prohlédnout, co to je státní bankrot po dvanácti letech vlády neocommys v UK.

300 tisíc lidí v negative equity, systém na kolenou, ale Brown hlásí jako Špidla onehdá - "Zdroje jsou!""

Chtěl bych být Brown, mít tu tiskárničku na papírky s fotkou "The Old Silly Cow" a tvářit se, že "já na to mám, já si vyskočím, já si poskočím, já na to mám..."
11. 10. 2008 | 11:58

jarpor napsal(a):

Tupelo

Soudím, že debata se vedla o finanční krizi, a tomto kontextu jsem se vyjádřil jak jsem závislý na Topolánkovi.
Je trochu demagogické poučovat mne o radaru a dalších dopadech rozhodnutí vlády. Samozřejmě, v tom máte pravdu. ale o tom řeč nebyla...
k zabránění paniky - soulas s Vámi, Jen si myslím, že někdy "méně je více".

Pokud Vám připadá nedělání blba vyjádřeními : nestojíte mi za reakci, když Zaorálek napíše že den má 24 hod, tak budou trvdit že to není pravda, a podobná vyjádření typu kdo myslí modře, tomu není rady,... fajn. Mě to tak připadá.

A nakonc, všechno zlé je k něčemu dobré. I v případě takovéto krize. Souhlas s Vlkem,
zase za levné peníze bude se nakupovat a vydělávat. Souhlas s Vámi o MMF a dalších institutích.
Někdo ztratí jiný vydělá, takový je život. Nebo se máme jít pověsit hned a všichni ?

Hezký den
11. 10. 2008 | 12:01

vlk napsal(a):

Marko

pokud jd eo důchodové fondy,pak za jediný problém lze považovat jejich vysoké náklady a tím malou výkonnost. A za obrovské štěstí, že podléhají mimořádně tvrdé regulaci co do investování. Kdyby to bylo podle Rusnoka jiných apologetů maximální uvolněnosti, soudím, že by teď měli zaděláno na velký malér . A my , kteří tam máme nějaké drobáky - s nimi. Takže důchodové fondy bych bral jako ok. Pokud ovšem nenakoupily ,jako Hradec islandské dluhopisy. Což není vyloučeno.
Trošku jiné to může být u životní pojistky. Je jich na trhu spousta a řada z nich samozřejmě obchází regulaci. Jsou to ty, kde se to tváří jako pojistka, ale zle tam investovat v podstatě do čehokoliv. Pardon, do čehokoliv, co uzná za vhodné správce té pojistky.

Takže -záleží skutečně na tom, co konkrétně máš.

Tupelo

mám radost, že ti to tam v dálce jde. A jestli máš novou robotu, která je lepší a naplňuje tě, věnuj s e tomu. Tohle tě neživí. Ta práce ano.

Pocestný
to všechno může být pravda. Ale s bankovní krizí to má společného jen to, že pokdu s e vymkne kontrole, budouvšechny ty ostatní problémy jen takovým drobným pamlskem.A mluvit OMaasrichtu v případě VB je humorné. Leda že by tam měli, či chtěli zítra zavést euro.
Snad bud e lepší, když Browna necháte Brownem a budete komentovat něco, co trochu znáte.
Takže vlk nesleduje žádné Brownovo hrdinství , ale jen vynucené konání, aby mu nezkolabovalo c elé hospodářství. Jenže on teď , právě teď, má nejspíš řešit dostupnost zubní péče. Podle vás. Jakkoliv je prý vBritánii skutečně problematická.
11. 10. 2008 | 12:25

baf napsal(a):

Já chápu že řešení současné krize je vyjimečná situace, ale z nastoupených trendů pomoci a chování jednotlivých států EU mi vychází výsledek:
1) zánik Eura jako společné měny
2) pád sociálních států.

Prostě on to zadlužení někdo také musí v reálu financovat a v krizi likvidity má kupříkladu problém i malý současný český dluhopisový trh http://www.patria.cz/Zpravo...
a to se zdaleka nejedná o budoucí stovky miliard stáních výdajů k profinancování a proplacení.

Pane Zaorálku, už připravujete (politici) krizové řešení jak zaplatit mandatorní výdaje státu např. v roce 2010?
11. 10. 2008 | 12:33

Kritik napsal(a):

Pád Římské říše způsobily (podle expertů) tyto okolnosti (parafrázuji):

1. Úpadek vážnosti rodiny jako základního celku společenství a její degradace včetně vztahů uvnitř rodin

2. Vytváření stále větší armády a její vyzbrojování

3. Stále větší daně, z nichž se velká část věnovala na armádu a na chléb a hry pro obyvatelstvo

4. Morální úpadek ve všech sférách života, nárůst chamtivosti a bezohlednosti, ztráta ohledů k životu

5. Úpadek duchovních hodnot, hlavně víry a náboženství

Dá proto rozum, že historie se dnes pouze opakuje. Příčiny jsou stejné, jako ve starověku. Jen název mocností je jiný.
11. 10. 2008 | 12:52

vlk napsal(a):

baf

Dobrá argumenatce.
k pádu eura.
nemyslím, že jd e o akutní záležitost. aninemyslím, že by Euro tak muselo skončit. ale je dost pravděpodobné, že v budoucnu s e tak stane. Pokud s e výrazně neprohloubí vnitřní integrace v EU. Nelze mít jednotnou měnu a řešit krize na dvacetsedum různých způsobů, často protichůdných.
2- pád sociálních států
no tak tady bych použil spíše slovo demontáž.Ta už probíhá. Všude. Bohužel. Leč je ve s vé d nešní šíři nefinancovatelná. Ale zaručuje stabilitu systému a jeho chod.
Takže si řežeme větev sami do sebou. Daň z a globalizaci a za nízké ceny v supermarketu. Dnes lacino nakupujeme a zítra ten laciný nákup zaplatíme ztrátou sociálních služeb. Jenže kdo by odolal kouzlu dnešního shoppingu, že?

A k těm dluhopisům... No ona ta krize má ještě jedne rozměr, o kterém pan viceguvernér taktně pomlčel..

Jdeo napříkla d o limity na dluhopisy. České banky mohou sice do svých portfolií nakoupit neomezené množství českých státních papírů.Podle předpisů ČNB.
Jenže problém je v tom, že žádné české banky nejsou už nejsou. Jde o dcery zahraničních bank. A ty musí . vněkterých zemích, vykazovat svoji pozici v cenných papírech za celou skupinu. Ne jen za matku. A v leckterých státech pak paltí limity na papíry cizích emitentů. Včetně vládních papírů. I to je jedne z důvodů mělkosti zdejšího trhu bondů.

A následně platí dále - v současné krizi a pumpování peněz dochází ke zvýšené emisi téměř ve všech státech. Banky si mohou vybrat,kd e se zakoupí. A zdá se , že česká koruna má eru strmého pisolvání za sebou,takže už nelze počítat sdvojím výnosem -přes kupon a přes kurz. A kupon je v CZK, zpravidla nižší. A k tomu, pro cizoměnce ještě kurzové riziko...
Těch faktorů je prostě víc než Tomšík říká.
11. 10. 2008 | 12:56

Pocestny napsal(a):

Kritiku, vše co jste napsal, platí, leč tím hlavním důvodem byla
1. hyperinflace
2. neschopnost vybírat daně.

Pak následují některé vaše body.
Dost se dá pochybovat o té hlášce s rodinou, postudujte rozdíly mezi rodinou křesťanskou a klacickou římskou polyteistickou famílii, vyjde vám opak.

S armádou je to tak, že pdokud byla "římská", daně se vybíraly a do centra odváděly, ale v posledních dvou stoletích Říma bylo v armádě již více germánů, galů a obecně "seveřanů", že si ty daně raději nechávali a do centra posílali jen výmluvy.

Řím byl ve stejné posici, jako je dnes Británie - nic neprodukuje, je totálně závislá na fitness ekonomik, do kterých offsourcuje své podniky, je to trading centre, ne production centre. Vše závisí na ochotě místních platit daně ze zisku realizovaného jinde (Španělsko, Bulharsko, třetí svět.

Na vině je bezesporu hypertrofovaný "sociální" stát (dělá ze všech stejného sociála)Proč a jak?
11. 10. 2008 | 13:38

Pocestny napsal(a):

Když obecně pohlédneme na politiku zaměstnanosti,, uvidíme, že Evropské zboží je příliš drahé právě proto, že podnikatel musí do ceny produktu promítnout "společenské náklady produkce", čili peníze, které vydá za všechny ty bonusy, sociální programy pro zaměstnance a jiné, socialistické a s produkcí nesouvisející věci. Nadto jest podojen vysokým "pronájemným" za zaměstnance do erární kasy, obchod "s bílým masem", který tu sociálstát provozuje, není nic levného.

Druhou stranou mince je fakt, že evropan sice vyrobí drahé značkové zboží, v jehož ceně se schovává celá třetina sociálních nákladů na práci, ale pak sám nakupuje "levné" napodobeniny od Asiata. Proletáři si nenasytností svého sociálního státu chystají velké problémy.

No a ty největší paraziti, managoři, ti se rádi svezou jako budulínek na ocásku - business class, executive class, no prostě za peníze našeho zaměstnavatele si hrajeme na boháče.

Podnik je tak hovězí kus, který jest proletariátem pod kontrolou managorů vykrven, vykostěn, protože všichni jmenovaní ho berou jako terč, cíl, ne jako prostředek k uživení.

Negativa globalizace se začínají projevovat, protože firmy jsou tak velké, že neexistuje hierarchie zodpovědnosti, která nechybí ve většině fyzicky vlastněných podniků. Situace, kdy díky milionům drobných akcionářů je vedení firmy v podstatě nekontrolovatelné, se množí, výstřelky managementu, který situace dokáže politicky zneužít se množí, vzniká tlak PLACENÝCH zaměstnanců na stát, aby povolil ne tam, kde je to potřeba pro rozvoj trhu a tím možnosti prodat, ale právě naopak, stát pomáhá takové firmě vyvolat a udržet prostředí, kdy budou existovat komparativní výhody, které jim zajistí zisk, zisk za jakoukoliv cenu.

Lokalizovaný stát se stává otrokem globalizovaného kapitálu, který - narozdíl od producentů - žádné legální hranice nemá.

Zaniká diversita trhu, trh se stává prostředím, ve kterém nepanuje konkurence, ale oligopol těch, kteří každé jednotlivé odvětví berou jen jako součást portfolia, dokáží přesunout zdroje odjinud a zaútočit na odvětví s jediným cílem - urvat "posici na trhu".

Všichni se pak chlubí prázdnými ciframi na odiv, dokud realita neudělá čáru přes rozpočet. Firemní, státní, jakýkoliv.

Vlku, tenhle korporátní socialismus privátních zisků a společenských ztrát je přímým derivátem socialismu politického, politiky bližší košile, politiky krátkého horizontu, z kšftu se stává politika čím dál více, dnes není důležité onkurovat výsledky činnosti, dnes se konkuruje tím, kdo koho zná, kdo sežene od koho peníze na toto, většinou na "přímluvu" a nestandardně - třeba "výraznou slevou na dani, nízkou privatizační cenou a podobně. Tím se otvírá možnost podnikat pro ty, kteří by bez této "péče politikovy" skončili dávno plaite.

Hoši, kteří "ručí jen do výše platu", nám ukázali, jak končí socialistická žravost, benevolence vůči nezákonnosti a podpora grázlovin za výměnou podporu politickou a finanční.

Dnes je tu potenciálně více než 5 milionů domácností na ulici, ale šmejdi bankovní si sbalí krámy do krabice od tiskárny a rychle se přesunou am, kde se ještě "hýbou horké prachy".

Stát by měl dát na řetěz hlavně sám sebe, bez "podpory politické" by subprime crisis nikdy nezačala.

Vše začalo touhou britských levičáků "povznést masy na úroveň střední třídy.

Ta opravdová zaniká, proletariát s po dekádě bankovního eurosocialismu, který evidentně za Clintona zasáhl i USA, prostě zase začne zvykat na konývku a rádiovku. Placatá TV na dluh, tukul na periferii a kára v garage holt nejsou pro každého.

Občané, je čas vyhlásit občanskou válku eráru.
11. 10. 2008 | 13:38

Pocestny napsal(a):

.. a korporaci
11. 10. 2008 | 13:39

Tupelo napsal(a):

Vlku diky, v tom novem se zatim jeste rozkoukavam, ale melo by to byt zajimave. I v tom smyslu ze jsem se octl dost blizko subjektu autorova clanku, nicmene zatim se stale jen ucim.

Jarpore, veset se neni vubec treba, spis by se mely prijat takova opatreni, ktere by minimalizovala moznost, ze k necemu podobnemu dojde v budoucnu. Ale na to je ted nejspis jeste brzy.
11. 10. 2008 | 13:58

Marko napsal(a):

to vlk:
Životní pojistku mám u ČP a je to standartní pojistka/momentálně ji nemohu najít/.V případě smrti úrazem bude vyplaceno x a v případě přirozené smrti vklad + úroky tomu koho jsem při uzavření určil.T.j. mému kamarádovi a jeho ženě rovným dílem.

Moje sestra dostane včas dvě knihy.A co si z knihovny vybere.
11. 10. 2008 | 14:23

Kritik napsal(a):

To Pocestny

Hyperinflace a ztráta schopnosti vybírat daně je důsledek, nikoliv příčina. Důsledků může být vyjmenována celá škála, například, jak píšete, nadměrná závislost na podpoře státu.

Nezaměňujte sociální podporu s nějakým vyžíráním těch bohatých. I v židovské civilizaci před 3 tisíci let platilo, že "mezi vámi budou i chudí". Platilo však také, že se pro chudé nechávalo na polích a vinicích část nesklizené úrody k paběrkování, že z jejich tradice vznikla podpora nadaných, ale chudých dětí a další sociální podpory, založené na čisté (pro některé však i tehdy nežádoucí) vzájemné sounáležitosti. A existovalo mnoho dalších ustanovení, byť běžně se člověk, pokud byl v nouzi, mohl prodat do otroctví - k tomu bylo dáno ustanovení "milostivého léta" - bezvýhradné propuštění na svobodu. Pokud by ta sounáležitost bohatých s chudými existovala a chamtivost nevystoupala do extrémních výšin, nemusel by existovat stát v nynějším rozsahu sociálního přerozdělování.

A tím se vracíme k onomu bodu o morálním úpadku.

Základní principy rodiny jsou v teistických či polyteistických kulturách velmi podobné. Zásadní odchylky jsou v kultických prostitucích, které rodinné vztahy degradovaly. Experti však (pro zmíněný kontext) hovoří o úpadku, tedy relativně o zhoršení ve srovnání s tím, co bylo dříve. Nejde tedy o srovnávání kultur.
11. 10. 2008 | 15:41

Vlasta Parkanová napsal(a):

Vždy v první linii

1. Celý svět listoval denním tiskem,
celý svět zanechal hovorů,
já jsem Vás uvítal ruky stiskem
a zvedl pohled svůj nahoru.

2. Dobrý den, bankrote bank a dluhů,
tak už ses rozvinul nad náma,
dobrý den, prapore našich druhů,
co jsme je vítali s akciama.

3. Dobrý den, bankrote, prostě welcome,
tak jsme se konečně dočkali,
dobrý den, bankrote, já ti tleskám,
kámoši usárnou mávali.

4. Vyřiď tam prosím do vesmíru,
vyřiď tam mezi prachama,
že chcem dál hledat tu černou míru,
která vše odsává U Sama.

5.=3. Dobrý den, bankrote, prostě welcome...

6. Vyřiď tam prosím, že my víme,
kdo nám kdy přines svobodu,
kdy Brežněv s prezidentem Johnsonem
pomoh našemu národu.

7.=2. Dobrý den, bankrote bank a dluhů...
11. 10. 2008 | 17:39

nepolitik napsal(a):

Rád bych věděl proč vlády ČSSD bezostyšně zadlužovaly naši zemi, když teď Zaorálek zadlužování kritizuje. Prostě co se mu hodí do krámu o tom mluví.
11. 10. 2008 | 19:08

dodo napsal(a):

Haló zmodralci! Hroutí se vám kapitalizmus a zachraňuje se úprkem do socializmu. Dokonce podle předpovědi v USA nejdříve. Kalousek, vyznamenaný jako nejlepší ministr financí postkomunistických krajin, musel v TV konstatovat, že kapitalizmus vlastně ani kapitalizmem není!!! Tak kam jsme to vlastně z toho socializmu vlezli? Trapas, co? Není čas na převlékání kabátů a vstupů do KSČM? Ještě to do voleb můžete stihnout. Jestli vás vezmou jako pomýlené na milost. Chudáci tuneláři a gauneři všech kategorií. Kam se jen zvrtnou? ;-)
11. 10. 2008 | 19:49

vlk napsal(a):

MArko

pokud má š životku tak jak píšeš, měla by být v klidu. Pokud ovšem ČP neinvestovala rizikově. Což nikdo neví . Oni n a stůl karty nedají.
Ale je víc e ravděpodobné, že bys měl být bez starostí, než si kvůli tomu dělat vrásky. Pokdu to vypovíš - bylo by tam nejaké odbytné? Tedy výplata s e srážkou? Mylsím, že v tvém věku už ne. Nebo tomáš protaženo do 65? Pokud máš standartní řešení s možnou výplatou po dosažení 60-ti a předpokladu pjištění alespoň 5let, není problém, aby s tu pojistku zrealizoval, nechal si jednorázově vyplatit a budď to dal doma do štouzoku nebo nějak příjeměn užil a nebo to prostě dal do banky. Sic e na mizerný úrok, ale s pojištěním a neřešil, co s tím CP vlastně vyvádí.
11. 10. 2008 | 20:00

vlk napsal(a):

Tupelo
neboj. Zvládneš to. Jsi vemi důkladný, pracvitý a přemýšlíš. Máš , podle mne konkurenční náskok oproti svým místním konkurentům. Držím palce.
11. 10. 2008 | 20:02

Tupelo napsal(a):

Plan G7:

"
- Slib zachránit banky před bankrotem
- Zásah uvolnit úvěrové a finanční trhy tím, že ústřední banky poskytnou dostatečné množství likvidity (peněz).
- Podpora pro částečné znárodnění bank a dalších institucí tím, že daňový poplatníci si zakoupí v bankách státní podíly.
- Silnější ochrana pro vkladatele, aby se jim dostalo ujištění, že jejich peníze v bankách jsou v bezpečí.
- Banky budou donuceny zveřejnit pravý stav svých ztrát.
"

Britský ministr financí Alistair Darling naznačil, že vláda bude vyžadovat odškodné od šéfů britských bank, odpovědných za vznik této krize. Zdůraznil, že pro daňové poplatníky je "nepřijatelné, aby lidi přijímali obrovská rizika, která měla nesmírně škodlivé dopady, nejen na jednotlivé instituce, ale na celý hospodářský systém. Vyjednáme příslušné dohody."

Zdroj: Britske listy ( http://www.blisty.cz/2008/1... ). Doufam ze krok pet onoho planu pujde ruku v ruce s bodem ctyri :). A co se tyce slov min. financi GB, tak si dovoluji pochybovat ze aktiva viniku by cokoliv udelaly s krizi. Nicmene pokud skonci bez vlastnich prostredku a nikdo je (s jejich profilem) uz nezamestna, stat by jim mel vyplacet podporu ve vysi zivotniho minima :)).
11. 10. 2008 | 20:12

vlk napsal(a):

Pocestný

kdbyste se dokázal oprostit od ideologie, pak by ten traktát byl akceptovatelný.

Ano globalizac e je zásadní problém.Nejdřív jsme, v levných cenách dostali ochutnat to lepší. Teď budeme inkasovat druhou , daleko větší a nesmírně tvrdou stranu téhle globální mince.
totiž budeme platit za to, že se z evropy vyvezla avyváží výrovba. že investic e jdou výrob jdou do číny , Indie a podobných zemí. Na světě není evidnetně, dost práce pro všechny. V honbě za krátkodobým ziskem jsme práci začali lehkomyslně vyvážet. Dokud to byly jednorázové investice s tím, že zisk s e realizoval v mateřské zemi, nebyl problém. Čína do toho zasáhla naprosto rigorozně a změnila pravidla. Ziskz výroby s e realizuje novými investicemi v Číně. Kopírují s e technologiue a výrobky. Čína obětovala dvě generace, ale získal a za to know how a kapitál. A Evropa bud e mít nejspí š smůlu. žádná znalostní ekonomika a aekonomika terciální sfery jí nezachrání. Znalostní ekonomiku přeberou Číňané do pár let také. Na obrovský problém je zaděláno. V Evropě snad může, díky své robustnosti,nepodajnosti a zarputilosti přežít Německo. Máme kliku ,že s nimi sousedíme.
Termín -korporátní socialismus je blbost. Nic takového. Korporátní kapitalismus je prostě kapitalismus. S e vším všudy.Ostatně korporace byly vždycky. Třeba namátkou, Rožmberkové, Fuggerové, Valdštejn,Medici, církev,A jejich vrcholoví manažeřiměli výhody srovnatelně větší než dnešní manažeři. Uvážíme li standardy obyčejného člověka.
A zcela mimo je ideologický blábol posledního odstavce.
Pokud by váš scénář vyšel, může také být, že s e vrátí bolševik. Nebo Adolf. Jak kde. Ostatně -v Číně mají bolševika dodnes.
11. 10. 2008 | 20:15

jarpor napsal(a):

dodo

Je asi těžké pochopit, že země označované jako kapitalistické, mohou de facto pod "kapitalistickou vládou" ( a ty uvozovky jsou na místě ) zavádět státní politiku, která má k čistě kapitalistické politice ( bez uvozovek ) asi tak daleko jako Vy k prezidentovi, tedy se socialistickými prvky.
A v to se přesně vyvinul ...ismus v "kapitalistické" Americe.
Za ...ismus si laskavý čtenář dosadí něco jako kapitalisticko-socialistický nebo socialisticko-kapitalistický, dle vlastního uvážení.

Když vezmete v úvahu, KDE Kalousek řekl, že "kapitalizmus vlastně ani kapitalizmem není", mohl byste dospět ke zjištění, že si neprotimluvil.

Na převlékání kabátů ke komunistům to skutečně není ...

Hezký večer.
11. 10. 2008 | 20:16

vlk napsal(a):

Tupelo

pokud to co jsi s em dal je kostrou toho plánu, je to podle mne naprosto ready.

Ostatně - předevčírem jsem na jiném blogu napsal cosi podobného. A ten bod ohlednězakoupení podílů daňovými poplatníky ve zestátněných bankách - šel jsme dál, navrhoval jsem kacířsky - oprášení kuponovky. Protože daňový poplatník už to jednou z daní zaplatil.
k poslednímu odstavci -máš pravdu. Aktiva manažerů nic významného hospodářsky nezachrání. Ale je potřeba , aby zaplatili. Nic není účinnější než vidina už realizovaného postihu. Jiná brzda na chamtivost není. Jakkoliv jim zase,po čase otrne.
11. 10. 2008 | 20:20

Marko napsal(a):

to vlk:
životní pojistku jsem uzavřel v 60. a letos v březnu prodloužil o další cyklus/5 let/.
Při vypovězení určitě nějaká srážka bude.

No nechám to osudu.A budu doufat,že Česká nedělala vylomeniny.
Jak bylo na listí?Buk jich moc ještě neshodil co? No nic,opakované hrabání trávníku jen prospívá a dýchat ony bukové,javorové a jilmové fytoncidy je pro zdraví lepší než panák slivovice po ránu nebom sex s dvacítkou.

Ten jilm opatrujte,dospělý to je dnes vzácnost.Většinu jich sežrala grafiosa.To je nemoc co přišla z Maďarska jako pomsta za Gabčíkovo.Nebo zabrání Žitného ostrova.
11. 10. 2008 | 20:22

Tupelo napsal(a):

Vlku, je to zatim prilis horke a tech pet bodu je podle me nejaka anotace, nicmene podle me se tez ubira spravnym smerem.
Ten posledni odstavec jsem myslel (hlavne zaver ;)) trosku nadnesene, podle me jsou totiz lide, kteri uz jen diky svym kontaktum jsou za vodou, nicmene souhlasim s maximalnim potrestanim (minimalne jako precedens do budoucna). Nekde jsem cetl slova ktera ve me zarezonovala, totiz ti lide meli tak vysoke prijmy, ze jim stacil rok teto prace, aby az do konce zivota byly nekolikrat zajisteni. Myslim ze i od toho se odviji tato krize, totiz (videno z jijich pohledu) proc se zabyvat necim co by mohlo prijit treba za deset let, kdyz za rok ci pet (podle zrovna aktualnich problemu) budu uz nejspis jinde.
Moc dekuji za prani, snazim se :)
11. 10. 2008 | 20:32

jarpor napsal(a):

Tupelo

Ke G7
- Podpora pro částečné znárodnění bank a dalších institucí tím, že daňový poplatníci si zakoupí v bankách státní podíly.

Že by se učili kuponovku od nás ?
No, bez legrace - jen jestli si ti daňoví poplatnící budou chtít ty podíly zaplatit ...

A s legrací : jak to schválil Vlk, je to zajisté dobře. Že mu to nedali ke konzultaci .. to se divím.

Hezký večer
11. 10. 2008 | 20:38

vlk napsal(a):

Marko

co tě přimělo k tomu podivnému kroku uzavírat ve svémvěku životku? A dokonc e prodlužovat?!
Ale už s tím nic nenaděláš. To je pravda.
Listí bud e zítra. Teď zmizím na fotbal. Jilm opatrujeme . Už je jediný v okolí.

Jo, zapomněl jsem na gigantický jasan... Ten je taky asi dvěstě let.

Zdar chlape! A dej jí na frak!
11. 10. 2008 | 20:55

vlk napsal(a):

Tupelo,

vždyť jsme napsal, že jsi chytrý mládenec.

neboj, dotáhneš to, s kapkou štěstí, docela vysoko.
11. 10. 2008 | 20:56

Marko napsal(a):

to vlk:
A jak bych dal svému kamarádu a jeho ženě/mé hospodyni/nějaké přilepšení k důchodu aniž bych je přivedl do rozpaků a nebo neurazil?
Prostě mne nic jiného nenapadlo. A dědictví nešlo,neteře z bratrovy strany by zbaštily i lejno po sobě,na rozdíl od bratra,kterému by to bylo jedno,ale už nnení.
11. 10. 2008 | 21:04

vlk napsal(a):

MArko

poslední vůle platí také. A prootže nemáš , snad s vyjímkou sestry, žádné dědice v prvním pořadí, neměl by to být problém. Neteře není žádným problémem vynechat.
11. 10. 2008 | 21:07

Marko napsal(a):

to vlk:
možná!No zatím to nechám tak.Ještě se uvidí,do konce příštího týdne svět nespadne.
Ono to má totiž původ v daleko starší události!
Stejně prohrajem!
11. 10. 2008 | 21:20

Marko napsal(a):

to vlk:
A ještě uvažuji tak,že pokud padnou naše důchodové fondy a životní pojistky tak to může Nečas a ODS et com s důchodovou reformou na dlouhá léta zabalit.
A doufám,že to našim mozkům o velikosti slepičího lejna ve vládě dochází.

To úsloví o slep.lejnu jsem si nevymyslel,to cituji slova generála SS Seppa Dittricha,která pronesl na adresu reichsfürera H.H.
11. 10. 2008 | 21:36

Tupelo napsal(a):

jarpore, pokud se G7 inspirovala v CR pak by mozna ze v nejhorsim prisel VK a naordinoval by svetu globalni ekonomicke balicky, pote by snad vsude zvitezila socialni demokracie a dala by svet opet do poradku ;).
Ale vazneji, myslim ze nad krizi a jak z ni ven si ted lame mozkove zavity hodne odborniku, z celeho sveta. Je zde nastin reseni G7, budou se objevovat dalsi a pokladam za normalni ze nektere budou vice symapticke me (jako laikovy podotykam), nektere jine Vam a jine zase Vlkovi. S Vlkem mam na radu veci (rekl bych ze vetsinu) hodne podobne nazory (pise je ovsem lip, nemam takove znalosti a pamet) a toto je jedna z nich. Ovsem netvrdim ze jsou jedine spravne (ani Vlk, i kdyz je mozna pise explicitneji nez ja, ovsem to je prave dane jeho vetsi sebejistotou postavenou na onech znalostech), problem je, ze mnoho veci nelze vyzkouset napred tak a potom jinak a pak rozhodnout, ktera byla lepsi (ci spravna, jak pisete). Bylo by to fajn (napr. zkusit provest transformaci v CR jinak), ale bohuzel to neni mozne. Vlkovi jsem predtim volne 'citoval' co jsem nasel na webu, hodim jednu 'citaci' i sem, nemyslim to ted vubec osobne na Vas, ale jak 'spravnosti veci' citim ja. Ani nevim kdo to rekl, ale bylo to neco jako 'uz nejsem dostatecne mlad na to abych vedel vsechno'. Zkratka nemyslim se ze mam patent na rozum (a ma ho vubec nekdo? :)), ale jsou veci ktere jsou vic kompatibilni s mym pohledem na svet (tudiz spravnejsi ;)) a nebo naopak mene (kterych bych se nerad dozil).

Preji Vam dobrou noc
11. 10. 2008 | 21:45

vlk napsal(a):

MArko

zdá s e že ano. Poláci právě dali druhý flastr. A hrajem dokonalou tužku, takže to vypadá zle nedobře..

Jinak -do konc e příštího týdne by vaše pojistka skutečně měla přežít..

Naše důchodové fondy orzhodně nepadnou. Tomu nevěřím. Jak životní pojištění? většina si myslím , také že ne. Problém jsou ty tzv. toxické papíry, ty mohou být skutečně kdekoliv. Ve světě je jich za DVA BILIONY USD a někdo je držet musí. A něco rozhodně bude držet i někdo u nás.Ale spíš bych tipnul na podílové fondy.
Ty penzijní fakt mohou mít z rizik jen isladské papíry. Nic víc. Možná obligace LB...
Ale buď jak buĎ - tahle krize zcela obnažila rizika tzv. soukromého důchodového pilíře. Jak to Nečas boys,v režii finanančních geniů velkého světa připravovali. Teď jsou rizika zřejmá omozkům, o kterých píšete.
ASepp Ditrich? Takto velitel 12 divize pancéřových granátníku Hitlerjugend, kteří si to s Kanaďany rozdali polními lopatkami? že byl až tak chytrý , ohledně vrcholových funkcionářů? A to byl Parteigenosse!
11. 10. 2008 | 21:57

s.p. napsal(a):

Vlku tady v USA se rika:

"money talks, bullshit walks". Ten kdo prudente investoval a prakticky platil nemovitosti tak aby hypoteka byla splacena v rozumne dobe za rozumnych uroku se dnes smeje jako ja.
Zajimave je ze "forclousers" jsou nejvice v rozmezi 300-800 tisic ceny reality .... to co je nad od 1.25 milionu se prodava stejne jako pred tim a ceny nepadaji!
To ze rostaci menagori napriklad v AIG Lhemanovi atd se napakovali, o tom zadna, kdyz jim na jejich "creative financing" vrany naskakali!
Ano dojde ke zmene z kapitalizmus na kapitalizmus jako remen! Ergo kladivko stin Zaoralek vyvolava duchy jako obvykle a kdenic tu nic!

Chtel jsem se podepsat "rodina Kockova" aby to bylo v tuzemske zanru, ale nac? :o))
12. 10. 2008 | 01:59

M-iri napsal(a):

Možná to tu už někdo připoměl,ale je to dobré si zopakovat...pan Paroubek prohlásil..."Státní dluh?...Ten se nikde nesplácí!!!"...A vidíte splácí,a draze.A kdo ho splácí?My občané,Vaše žití na dluh, za vlád CSSD, se nám pěkně vrátí s velkými úroky.Děkujeme!!!
12. 10. 2008 | 10:02

vlk napsal(a):

s.p.

nemyslím, že jsme nějak v rozporu. Pokud kapitalismem jako řemen myslíte, že banky s e začnou chovat odpovědně, správně posuzovat rizika, utlumí snahu po rychlých penězích z drivátových obchodů a přiškrtí virtuální ekonomiku a ta bud e podléhat vůbec nějakým pravidlům, pak s tím nemám problém.
Ani nemám problém s tím, že nejpostiženějším sektorem nemovitostního trhu je nižší střední s egment. Klasika. To tady zažijeme také - v době krize utrpí vždy to, co je normálně nejvíce obchodovatelné. Sektor , řekněme luxusní, tk tam s e prodává pořád stejně, krize nekrize.
Ještě jedna poznámka k první větě - o tom, že kdo hypotéku uměl sjednat rozumně a platil, je za vodou. Moc vás nebylo.
Podle dostupných údajů je míra úspor v USA záporná. Každý Američan je zadlužen na 130% svýc disponibilních příjmů. To je ten problém.
Klidně s e podepište rdina Kočkova. Je mi na zvracení z toho, s kým má potřebu šéf oposice se družit.
12. 10. 2008 | 10:05

jogín napsal(a):

Vlku, ten efekt "reformy" na inflaci je značně větší než 2%, když se málem rok všude mluvilo o zvýšení DPH, všichni obchodníci začli zdražovat předem a o víc, nejsou přece padlí na hlavu. 2% jsou jen přímý efekt.
12. 10. 2008 | 10:39

honza napsal(a):

Hm,

zajímavý článek od socialisty s heslem - státní dluh se vracet nemusí - a jdoucí do voleb s tím, že poplatky ve zdravotnictví se budou platit z krajských rozpočtů. Že by socani šli do sebe a heslo "zdroje tady jsou" končí?
12. 10. 2008 | 10:39

hlava75 napsal(a):

dluhy = virtuální svět
dnes 100krát větší než li je ten svět reálný
můžete žít virtuálně ale musíte mít možnost se vrátit do reality tu už většina ztratila a tak bude histerie. zachrání se jen ten kdo na tom začne tvrdě pracovat ALEmísto toho se ten virtuální svět rozřiřuje dalšímí dluhy, takže nás čeká daleko větší histerie se závážnějšími důsledky
Kalousek má pravdu +++++ místo deficitu musíme utáhnout opasky
o peníze přišli jen ti co se je snaží získat za každou cenu a nikdy nemají dost je jedno kam je dají akcie, dluhopisy, majetek stejně prodělají nepřijde Vám to tak nějak spravedlivé
chodím do práce tvrdě dělám ano vím moc jsem se neučil ale je ten rozdíl miliokrát větší než ředitel ČEZu?
jsem pro omezení osobního majetku výši ponechám na diskuzi
12. 10. 2008 | 10:57

jogín napsal(a):

Pocestný, s většinou se dá souhlasit, až na efekt sociálního státu.První krachly banky v USA, ne EU. A když se podíváte na US statistiku, najdete stagnaci reálných příjmů průměru. Veškerý růst ekonomiky sežrali nejbohatší, ne proletariát.
12. 10. 2008 | 11:08

Pocestny napsal(a):

jogíne, to je normální, vždy, když "stát podporuje potřebné" bohatnou na tom lidé z jet set society.
Proč to v USA zkolabovalo nejdříve? No, pokud pohlédneme na přirozený tah na bránu, který americké firmy při exploataci trhu mají, je jasné, že nezdravý trend byl rychle akcelerován ad absurdum. Nesouhlasil bych ani s primárním crime place, tím není USA, kde tyto machinace s rozumným investováním probíhaly nejvíce, ale v Británii, která s tím jako první začala již v hloubi 90. let minulého století. Ta je také the biggest victim této krise.
UK vypadává z G7, UK vypadává ze stability pact, UK je blízko bankrotu státních financí, protože bail out znamená téměř nulové investice do státání infrastruktury, která mele z posledního.
UK vybere cca 700 mld na rozpočtu, dnes bail out znamená 600 mld. To je děsivé!

Kdepak USA, Británie je nejblíže scénáře, který probíhá na Iceland, počkejme, kde jinde si ještě Britové "šikovně půjčili" na tukul ve Španělích nebo na Balkáně a pozorujme, co to provede se státními financemi.

Závěrem, nebuďme natvrdlí a nemysleme si, že principy sociálního státu do demokratických hlav v USA nedošly, že USA jsou proti socialismu imunní. Pohled na americké odbory vás přeléčí celkem rychle.
12. 10. 2008 | 11:42

jogín napsal(a):

Krizím se dá zabránit jen zablokováním růstu dluhů. Liberální ekonomové přísahají na zvýšení úroků, jenže to je přesně cesta, která vedla ke krachu Islandu. Islandská ekonomika si vedla dobře, došlo k zvýšení životní úrovně a tak začla růst inflace. Centrální banka reagovala klasicky a zvýšila úroky. Výsledkem byl obrovský příliv kapitálu z jiných zemí. Islandské banky přiteklý kapitál investovaly- samozřejmě ne do reálných projektů, ty jsou dlouhodobé a zisk je malý. Investovaly do cenných papírů. A pokračování bylo stejné jako všude jinde, až na podstatně větší podíl finančního trhu nad reálnou ekonomikou a tím rychlejší bankrot bank. Recept se zvýšením úroků může fungovat jen v izolované ekonomice z minulého století, ne v globalizovaném systému. Takže jako řešení zbývají jen půjčky bank do n násobků základního kapitálu. To je ovšem regulace a proto pro liberály zločin. Zvýšení úroků je ovšem regulace taky
12. 10. 2008 | 11:51

searcher napsal(a):

Příčinou současného stavu je obrovská laverage, která se ve finančním sektoru vytvořila. Mohou za to jak regulátoři, investiční bankéři i ziskuchtiví investoři. Zkrátka a dobře "letadlo" postihl domino effekt. Jedny penize nejdou použít 10x a když pak mají být k dispozici nejsou. Bublina splaskla. Situace je mnohem horší než si obyčejní lidé uvědomují, bohužel ani naši lídři "Topolánek a Kalousek" netuší. Opravdu totiž hrozí státní bankroty, hyperinflace - měnové reformy???? Od táty vím, když přišla měnová reforma otec měl cash a jeho brácha barák. Cash byla v pr...li, barák stojí dodnes. Možná, že nakonec realitky zažijí neskutečné hody.
12. 10. 2008 | 14:39

Gambri napsal(a):

Prostě, Reagan uzbrojil Sovětský svaz, Bin Ládin zase uzbrojil USA. Teprve nyní se dostatečně projevily následky sestřelení newyorských dvojčat.
12. 10. 2008 | 14:43

vlk napsal(a):

jogín

naši analytici tvrdí, že přímý efekt na inflaci byl 2-2,25% . Nemám důvod jim nevěřit. Stejně tak tvrdí, že "úpravy " v tom, co firmy mohou od 01.01.2008 dát do nákladů stálo 1-1,5 HDP. Ale ono to je jedno.
Jen jsme s e musel hořce pousmát, dkyž jsme si přečetl,že Kalousek dostal cenu pro nejlepšího ministra postkomunistického prostoru mimo jiné za to, že dokázal udržet inflaci. A my jí máme největší v EU!

searcher

bingo! Přesně o tomhle to je. ikoliv o sociálním státu. Přesně o tomhle. Sociální stát to jen urychlil. Nic víc.
Podepisuji každé písmeno. S vyjímkou poslední věty. Reality u nás hody nečekají. Ztratil s e cash.Už teď.
12. 10. 2008 | 18:56

bobr napsal(a):

To Blue Jay:
No, vy jste toho tady dneska nažvanil, vy jste ze sebe vyblinkal všechno moudro. Ale proč nerespektujete názory , které vám nejdou pod vousy? Můžete být "modrák", zaslepený pravičák, ale i vám dojde dech, a možná už docela brzy. Nemusím souhlasit se všemi názory v blogu p. Zaorálka, ale když jsem si celou diskuzi dosti pozorně přečetl, musím na vaši adresu dodat: kdyby byl schopen zde publikovat blog M. Topolánek, nebo jiný modrý veleduch, asi byste slintal blahem a následkem vzniklé radosti dostal v noci poluce. Nebo byste vůbec nediskutoval?
12. 10. 2008 | 21:36

Kem Azbrna napsal(a):

Prudce klesající úroveň této diskuze je vlastně takovým osvětlením toho so ce děje na finančních trzích. Vůbec už to není ekonomický problém, řešitelný mírnými ekonomickými zásahy. Je to boj se stádem rádoby ekonomů a rádoby ministerských předsedů. Takový boj se těžko vyhraje logikou. Ukázkou toho, jak lze na strachu mas parazitovat je Zaorálkův článek i odkazovaný Mooreův paskvil na BL. Dnešní problémy lze lehce vystopovat ke Clintonově tlaku na Fanny Mae rozšířit levné hypotéky pro chudší a chudé a následné manipulace jeho dvou pohůnků Franklina Rainese and nynějšího Obamova poradce Jima Johnsona. (New York Times, 30. září 1999). Ne že by současná americká vláda byla bez viny - její ekonomická impotence, ba ignorance, dávala volný prostor tunelářům, proti kterým jsou ti naši je babrálkové.

Z marastu se dostaneme, lépe řečeno, já se dostanu, tím, že nebudeme věřit kazatelům zkázy. Padající ceny akcií jsou jen papírové transakce a aby mohly padat, musí je někdo kupovat, protože tak se stanoví jejich cena. Kdo je kupuje? Na příklad já.
13. 10. 2008 | 01:40

jogín napsal(a):

Sarcher a vlk: Plný souhlas, zbývý jem dodat, že úvěrovou expanzi generuje trh. Čím víc banka půjčí, tím větší je zisk včetně odměn manažerů. Držet objem půjček nízko znamená sice nižší riziko krachu, ale hrozí sežrání ziskovějším konkurentem. A tak se točí čím dál větší kvantum půjček a nadbytek peněz v oběhu způsobí, že dobrá investice je vzácnost a investuje se stále riskantněji. Strkat peníze do reálných projektů se bankéřům nechce, likvidita je nízká- prodat elektrárnu přece jen trvá, za hodinu se to nestihne. Takže se prachy cpou papírů.
13. 10. 2008 | 11:07

kormoran napsal(a):

Kem Azbrna absolutne souhlasim, ceska moda je resit problemy,TOP IA kvality, bez efektu, bohuzel vetsina se boji rici sousedovi , aby si uklidil s odpustenim hovno po jeho coklovi , protoze jindy mu to prave soused muze vratit, ale co je takove psi hovno proti slovutne analyze odborniku ekonomicke krize? Zrejme ideologicky boj..)))))
Prima dny preji)))))
14. 10. 2008 | 06:46

odchudzanie napsal(a):

I see a lot good quality posts here
<a href=http://odchudzanieskuteczne.blogspot.com>tabletki na odchudzanie</a>
02. 04. 2011 | 15:55

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy