Anonymní bomby a internet

09. 05. 2007 | 02:25
Přečteno 4745 krát
Kdosi napsal, že je něco děsivého na tom, jak moderní zbraně vzdalují toho, kdo zabíjí, od jeho oběti. V minulosti musel válečník svého protivníka vlastnoručně probodnout nebo zardousit. Tehdy člověk fyzicky zakoušel to, co znamená připravit druhého o život. Pak přišly pušky, kulomety a zabíjená oběť se začínala vzdalovat. Bombardování vzdaluje toho, kdo zabíjí, od oběti definitivně a bezpečně, protože následky svého činu již nevidí, oběti jakoby nebyly, vidí jen obláčky dýmu pod sebou. Osádka letadla, která svrhla bombu na Hirošimu, by nikdy nedokázala vlastníma rukama zabít takové množství lidí. Pohodlná anonymita. Kde jí nebylo, tam to vážně drhlo... Při masových likvidacích obyvatelstva, které prováděli nacisté za druhé světové války na Ukrajině, vznikal zvláštní problém: velitelé si stěžovali do Berlína, že se vojáci po masovém střílení do civilistů psychicky hroutí a likvidační jednotky přes všechen dril nejsou schopné plnit úkoly.

Anonymita je pěkná věc, například když člověk někoho anonymně obdarovává. Mohla to být nejlepší vlastnost moderní doby, kdyby to nebyla zároveň její vlastnost nejhorší. Nezvládáme moderní zbraně. Spíš ony vládnou nám. Když čtu diskuse na těchto blozích, tak mě napadá, že stejně nezvládáme ani internet a jeho anonymitu. I slova jsou zbraně. I ony poskytují možnost zaútočit na člověka. Když je tato zbraň použita anonymně, pak stejně jako u moderních zbraní následky jakoby nejsou vidět, není třeba jim čelit.

Čas utíká rychle. Dětství se najednou zdá být dál než počátek světa. Bylo to už asi strašně dávno, kdy se vyřizovali věci z očí do očí a před očima těch ostatních. A každý mohl vidět, co způsobuje, musel se s tím spojit a musel si za tím stát. Dnes můžete na internetu anonymně plivnout cokoli. Výsledkem jsou ale splašky, žádná veřejná diskuse. Teď nejde o to, že se může cítit poškozený ten, kdo je urážen. Všichni, kdo se účastníme, jsme poškozeni. Snižuje se úroveň veřejné debaty. Leckdo si pak rozmyslí se do takové diskuse zapojit.

Těžce se mýlí ten, kdo by tvrdil, že tohle je právo demokratické debaty. Nemá-li to všechny normální lidi brzy znechutit, měli bychom přijmout povinnost kultivovat debatu a dodržovat nějaká pravidla. Všiml jsem si, že například na Radiožurnálu jsou volající posluchači vyzýváni moderátorem, aby se nejdřív představili. Také na veřejných debatách jsou běžně vystupující z publika požádáni, aby nejdřív uvedli své jméno. To je minimum, které by mělo platit u každé veřejné debaty, včetně internetu. To, že se může zvrhnout v patologii každá anonymní diskuse, se názorně ukázalo po smrti Karla Svobody, kdy internetová vydání novin musela zrušit příspěvky čtenářů.

V totalitním režimu existovaly dobré důvody pro anonymní projevy - nápisy na zdech, letáky... Dnes je to ale jinak. Veřejná diskuse má smysl, pokud účastníci aspoň elementárně respektují druhého a vstupují do ní s tím, že se nebudou navzájem ponižovat a urážet. V takové diskusi nemůže existovat bezbřehá svoboda bez jakékoli odpovědnosti a závazku. Anonym na sebe nebere nic, může udělat nebo vyslovit cokoli, co si vzpomene. Proto do veřeiné diskuse nepatří.

Má-li mít demokratická diskuse smysl, musí to být diskuse konkrétních lidí, kteří mají jména a kteří si za tím, co říkají, také před ostatními stojí. Debata bez pravidel demokracii shazuje.Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Anonym na internetu napsal(a):

V totalitnim rezimu se take popravovalo za vlastni nazor. Komuniste, kteri jsou nyni vasi spojenci, a ke kterym se verejne hlasite a spolupracujete s nimi, tak tihle vrahove a deti vrahu by mohli vypravet. Zeptejte se vaseho pritele pana Grebenicka, urcite dostal v mladi od sveho otce dobrou skolu.
09. 05. 2007 | 06:12

Josef Sedláček napsal(a):

Souhlasím, sám nejsem nikdy anonymní,na svém blogu se však s podobným problémem potýkám.
Stalo se mi ovšem, že zdejší bloger, který volá po slušnosti při internetových diskuzích na svém blogu, je sprostý a anonymní na blogu mém.Je to pan František Kostlán. Na můj blog http://josef.blogy.novinky.cz/ napsal desítky anonymních sprostot, a to u článků: Ideologie,kladivo na člověka,Byl jsem dělník,komunista a příslušník LM, Jsem Josef Sedláček ze Všerub u Kdyně. Kdo jste prosím Vy? Neúspěšná mise Božího syna. U těchto článků pan Kostlán napsal desítky anonymních komentářů což jsem poznal podle IP adresy. Podrobně to vysvětluji na svém blogu.Zde je IP adresa u každého nicku patrná pokud se na ní najede kurzorem, na blogu
http://blogy.novinky.cz/ je IP adresa skryta a vidí ji jen bloger. Pan Kostlán pod dojmem, že je schován v anonymitě psal své sprostoty na můj blog. Je tedy František Kostlán,stejně jako Martin, Felix, Dana, Karel, Bedřich, Maja, Pavel, Stalin, Svatomír, Čapek, Trik+proti+komunismu, Frana Šramek.Toto tvrzení jsem schopen dokázat a stojím si za ním. Dobrý den
09. 05. 2007 | 08:07

Josef Sedláček napsal(a):

Ještě podotýkám, že na svém blogu žádné komentáře nikdy nemažu, takže "dílo" pana Františka Kostlána je k nahlédnutí na mém blogu. Je pan František Kostlán jen nezávislý publicista, hudebník, spisovatel a obhájce lidských práv? Je členem několika občanských sdruženích zabývajícími se lidskými právy.
Čí práva tedy hájí pan Kostlán?
09. 05. 2007 | 09:34

Mirek napsal(a):

Víte pane Zaorálku, ekonomická a politická moc ve společnosti NENÍ rozvrstvena a distribuována demokraticky, rovně. Někteří lidé proto mají zcela důvodné obavy, že pokud svůj názor na držitele moci (majitele balíků bonitních akcií, manažery, politiky, byrokraty, policisty, státní zástupce, soudce, apod.) projeví, kvalita jejich života bude citelně snížena různými formami šikany až po fyzické napadání a vyřazení z pracovního procesu. Ano, takové případy se běžně dějí a respondentům se nedivím, že chtějí zůstat chráněni (iluzorní) rouškou anonymity alespoň na tom netu. Proč iluzorní - no pokud mají speciální služby opravdu zájem, kdopak to mluví, tak to snadno zjistí. Ale před prostými, leč agresivními primitivy - jako je např. Váš výše zmíněný spolubloger, je zatím anonymita dostatečnou ochranou. Víte, on propaguje trika s nápisy jako - Zabij komunistu, posílíš mír a další podobná. Policie ČR přes trestní oznámení si stále myslí, že to je v pohodě. Tak se nedivte. Ostatně volby jsou také tajné, ne? Poslouchejte např. http://www.radiohalo.cz a budete vědět víc :-)
09. 05. 2007 | 09:37

Marty napsal(a):

Internet potrebuje regulaci stejne jako i ostatni oblasti lidske cinnosti. Ted jeste musime vytvorit komisi, ktera bude urcovat, co demokracii neshazuje a co uz naopak ano.
09. 05. 2007 | 10:16

Mirek napsal(a):

Jenom, aby jste si plně uvědomil, s kým občané mají tu čest: Na otázku občanů, co se stane, pokud vládní řeči o neškodlivosti amerického radaru v ČR se ukáží jako omyl a k poškození lidí dojde, odpověděl premiér Mirek Topolánek: VŠUDE UMÍRAJÍ LIDÉ. Někteří ve válkách, někteří při autonehodách, někteří jen tak.
09. 05. 2007 | 10:33

Lukas.Borda napsal(a):

Bohuzel s vami musim souhlasit. Mrzi me, ze na internetovych novinach diskuze prakticky postrada vyznam, protoze vetsina lidi si tam jen leci sve psychicke problemy. Navic je diskuze u vetsiny clanku po urcite dobe zrusena. Nejvetsi nevyhodou je, ze vetsina slusnych a rozumnych lidi se pak diskuzi neucastni a ve vysledku to vypada, ze jsme narod sprostaku a hulvatu...
09. 05. 2007 | 11:07

Mirek napsal(a):

Napsal jste, pane Zaorálku, že kdosi napsal, že je něco děsivého na tom, jak moderní zbraně vzdalují toho, kdo zabíjí, od jeho oběti.
To máte pravdu a co říkáte souhlasu sociálně demokratické vlády s bombardováním Jugoslávie? Byly tam na dálku vražděny i ženy a děti! Většina české společnosti - mimo novinářů v zahraničních česky psaných médiích a politiků, byla PROTI. Nemyslíte, že sociální demokraté mají na rukou krev těchto zbytečných, nevinných obětí? Co kdyby jste přestal moralizovat a staral se jako poslanec o lepší kontrolu vlády a lepší zákony, jimiž se musí občané řídit? Zato si Vás platíme.
09. 05. 2007 | 11:20

Mleziva napsal(a):

Já se Vám pane Zaorálku nedivím, že Vás jako poslance za blok KSČSSD svoboda názoru na internetu přinejmenším irituje v horším případě je Vaší noční můrou. Ještěže nemáte tu moc s tím "něco" dělat a doufám, že tu moc už mít nikdy mít nebudete.
09. 05. 2007 | 11:46

Petr Bidlo napsal(a):

Dobrý den, co není zakázáno, je povoleno, chtělo by se říci.
Jediná možná regulace je na straně provozovatelů serverů, kterým ale podle mě "diskuse" pod články vyhovuje, protože když ji nepovolí, nebo omezí, přesunou se dotyční jinam. A reklamní agentury nezajímá kvalita prokliků, ale kvantita.
09. 05. 2007 | 12:31

asitak napsal(a):

Zatím žádná potrefená husa? Pan Rath se tématu také věnoval, ale vyložil karty hned v titulku a fanatici na sebe nenechali dlouho čekat. Vy jste byl opatrnější a vzhledem k tomu že zakomplexovaní většinou nepřečtou víc než titulek a několik řádků, nepochopili obsah a v historii se s urážkami asi nemají čeho chytnout. Schválně kdy se mezi nimi rozkřikne, že se píše o nich.
09. 05. 2007 | 15:58

Jan Koukal napsal(a):

Dobrý den pane Zaorálku,

Myslím, že jste sepsal zajímavý článek k hluboké sebereflexi. Internet je skutečně ráj pro kanalizaci různých iracionálních impulzů. Leckterý nespokojenec zde může beztrestně ukojit své pudy, aniž by za to nesl jakoukoliv zodpovědnost. Evokuje mi to asociace na názor předních sexuologů, kteří tvrdí, že pornografie zamezuje úchylákům v páchání trestné činosti. Jak jste napsal, je to syndrom moderní doby:člověk si odventiluje své pudy buď skrz televizi anebo prostřednictvím anonymního psaní na různé diskuse, ve kterých se mu dostává to výsostné právo komunikovat i s lidmi, se kterými by jinak neměl ani příležitost debatovat, a možná by se třeba při fyzické rozpravě styděl. Na anonymní diskusi padají zábrany: má to své nevýhody i výhody. Spolu s Vámi si myslím, že se dá i přes tu anonymní diskusi dost ublížit. Na druhou stranu vidím v této diskusi i obrovskou šanci. Líbí se mi, že např. pan Kostlán působí interaktivně, a snaží se dříve či později reagovat na to, co v diskusi zaznělo. Je zkrátka na lidech, jakým způsobem jí využijí - buď k věcnému diskurzu za účelem prohloubení znalostí a vyjasnění si různých úhlů pohledů, anebo k různým přízemním útokům, v nichž si chtějí odžívat ty které frustrace.

Děkuji za tento příspěvek!

S pozdravem
J.Koukal
11. 05. 2007 | 14:23

Josef Sedláček napsal(a):

Jan Koukal
Dobrý den
Na blogu pana Kostlána se o mně zmiňujete a tvrdíte, že na skutečnost, že pan Kostlán je sprostý anonym poukazuji v různých zdejších diskuzích. Není to pravda. Poukázal jsem na to pouze zde a to vhodně k tématu. Samozřejmě jsem na to upozornil pana Kostlána - Maja, atd.atd.na jeho blogu.
Můžete mi prosím odpovědet a napsat kde jste tedy všude četl moje upozornění na pana Kostlána- anonyma? Děkuji
12. 05. 2007 | 07:37

Jan Koukal napsal(a):

Vážený pane Sedláčku,
Nemám toliko času, abych prohledával ty blogy, kde jsem Vaše upozorňení objevil. Jsem si jistý, že minimálně u dvou blogů jsem Váš poukaz zachytil.
Samozřejmě nevím, zda jste vyjádřil pravdu, anebo to byl jen invektiv plynoucí z nějaké animozity vůči panu Kostlánovi.
S pozdravem J.Koukal
12. 05. 2007 | 12:32

Josef Sedláček napsal(a):

Jan Koukal
Já musím Vaši "jistotu" označit za lež. Nevím proč tak činíte.
12. 05. 2007 | 13:51

Jan Koukal napsal(a):

Dobrý den,
Upřímně řečeno Vám nerozumím. Nespadl jste z Marsu? Rozšiřujete o člověku pomluvy, a pak to popíráte? Anebo jste narážel na...?? Upřímně řečeno, Sedláčka jsem neznal, a nikdy mne to netrápilo.
S Pozdravem
J.Koukal
12. 05. 2007 | 20:45

Dag napsal(a):

Tak prr.Ty jseš, ale trubka.Ty tady slyntáš lež za lží, chráněn poslaneckou imunitou a budeš pranýřovat lidi, kteří píší to co cítí. Uvědom si, že tě nikdo nenutí se tím Tvým hnojem, která tady tvoje chorá hlava vyplodí, ukájet. Doufám že Ti vadí i tykání, ale podotýkám, že to vždy bylo v kruzích sociální demokracie běžné ...viď ?Soudruhu.Neplakej nad sprostotou příspěvků a zatni zuby, když jdeš s kůží na trh musíš něco vydržet. Jseš obyčejná hysterka. K pláči je spíš to, že manipulanti s veřejným míněním jako jsi Ty, používající tu nejsprostší lež, sedí v parlamentu. Tvoje odporná životní dráha, je příkladem oportunismu a kompromisů. Jednou to sám pochopíš, ale to už bude příliš pozdě....
16. 06. 2007 | 11:52

upc internet napsal(a):

Jsem si jistý, že minimálně u dvou blogů jsem Váš poukaz zachytil.
15. 07. 2009 | 23:02

designer wedding gowns napsal(a):

A není to jen zálžitsot odešlého bolševiaka. Stačí se podívat na zdejší diskuse.
Tam je nejdůležitější to, kdo píše.Bez zkoumání toho,co píše
18. 08. 2009 | 06:19

louis vuitton napsal(a):

Ve španělštině má tahle slovní hříčka dva významy. Jednak más porquerías znamená více nepořádku, což Federico považuje za takovou malou sebekritiku. Más porque rías pak vyjadřuje něco jako více věcí k pobavení, což zase odkazuje na umělcovy veselé večery se svým synem ve studiu.
18. 08. 2009 | 11:21

replica handbags napsal(a):

Ve španělštině má tahle slovní hříčka dva významy. Jednak más porquerías znamená více nepořádku, což Federico považuje za takovou malou sebekritiku. Más porque rías pak vyjadřuje něco jako více věcí k pobavení, což zase odkazuje na umělcovy veselé večery se svým synem ve studiu.
20. 08. 2009 | 20:46

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy