Proč Kalouska Bakalovy byty nezajímaly?

18. 12. 2009 | 12:37
Přečteno 5960 krát
Téměř celý rok posloucháme v Poslanecké sněmovně zástupce ministerstva financí a Vlády České republiky, kteří nám celou dobu vyprávějí, že stát nemůže nic podnikat na ochranu práv nájemníků ve věci 45 000 bytů po OKD, dnes vlastněných Bakalovou RPG. Pamatuji si, jak v březnu pan Kalousek ještě jako ministr financí hřímal, že nebude utrácet peníze daňových poplatníků na spory, které podle právnických analýz, jež má k dispozici, musí dopadnout špatně. Tohle posloucháme celý rok.
Tehdejší ministr Kalousek dokonce vykřikoval, že má analýzy společnosti Allen  Overy. Bodejť že nám její analýzy říkaly, že nejde nic dělat – vždyť tato společnost zároveň prokazatelně pracuje pro společnost pana Bakaly!! Dokonce pro RGP Industries zpracovala analýzu rozprodeje nemovitostí. Máme tu právní firmu, která pracuje pro obě strany sporu zároveň a nikdo se nad tím ani nepohoršuje. Nikdo neodpověděl na otázky, kolik dostala tato společnost od státu dosud vyplaceno. Stále nevíme, kdo nese odpovědnost za to, že pro stát pracuje někdo, kdo porušuje základní pravidla právnické etiky.
V průběhu roku dokonce Bakalova RPG Industries sdělila ministerstvu financí, že vypovídá podmínku privatizační smlouvy, že nebude respektovat předkupní právo nájemníků v případě prodeje bytů nájemníkům. Když jsme znovu útočili na ministerstvo financí, sdělili nám, že se vlastně nic neděje. Teprve po velkém křiku ve sněmovně ministerstvo podalo určovací žalobu. Když jsme řekli, že je to málo, že je třeba podat i návrh na předběžné opatření, které by zabránilo disponovat s byty, tak nejdříve přišla reakce, že to vůbec nejde. Ve sněmovně jsem sdělil panu ministrovi, že je to nesmysl, ať konečně už vymění své právní poradce. Nakonec sněmovna musela přijmout usnesení, ve kterém jsme jednak konstatovali, že RPG Industries porušuje privatizační smlouvu a zároveň jsme požádali ministerstvo, aby k určovací žalobě také podalo návrh na předběžné opatření.
Role vlády a ministerstva je chránit zájmy občanů a zájmy státu. Když někdo pošlapává smlouvy uzavřené se státem, ministr má povinnost jednat. Je absurdní, když se samozřejmé povinnosti státu musí vynucovat téměř silou. Teprve po vynaložení veškerého možného tlaku na vládu byl nakonec podán návrh na předběžné opatření. V případě společnosti RPG Byty bylo podání nakonec úspěšné. Obvodní soud pro Prahu 1 uložil společnosti RPG Byty povinnost zdržet se nakládání s domy a byty až do doby ukončení rozhodčího řízení mezi ministerstvem financí a RPG Industries.
Chtěl bych nyní znovu připomenout, kolikrát jsme ve sněmovně slyšeli jak od pana Kalouska, tak od pana Janoty a dalších úředníků ministerstva: „nejde, nejde to, nic nejde dělat“. Nebo jinak – návrh na předběžné opatření u rozhodčího řízení prý vůbec nejde podat. Tak jsme ve sněmovně dokonce museli číst příslušné paragrafy, že to možné je. Kdyby nebylo usnesení sněmovny, tak by se zase nestalo nic. Zajímalo by mě, jak dlouho bude ještě Allen  Overy dávat ministerstvu svá skvělá doporučení? Jak dlouho bude vláda zaměstnávat právníky, kteří nám všem budou vysvětlovat, že se nedá nic dělat, protože jsou zřejmě ještě lépe placeni druhou stranou?


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Špekay napsal(a):

Och, ty jeden chlapíku,
ty Lubošku "pupíku",
rozený v Ostravě a mluvící žvatlavě
- kdy ty konečně naleješ čistého vína?
To se ještě načekám, co?
18. 12. 2009 | 12:58

nop napsal(a):

Pane Zaorálku to je politika ODS, pro nás, pracující občany. ODS vytvořilo pro lidi kapitalizmus a oni žijí v socializmu, myslím ti co už před rokem 1989 si žili ve výhodách socializmu nebo jejich rodiče a teď si ty výhody chtějí zvětšit a zase tak jak to dělali před rokem 1989. Umí mystifikovat a chovat se jako na kolovrátku "řeknu co chceš slyšet, udělám co já chci". Sami chtějí přejít do bezpracného komunizmu. No a na ten jejich příští život jim musí někdo vydělat. Zajímalo by mě v jakém podvodu nemá ODS prsty!
18. 12. 2009 | 13:23

Kelt napsal(a):

To Špekay:opakovaně-myslící lidé mluví k věci,hlupáci k autorovi.
18. 12. 2009 | 13:38

Béda napsal(a):

autor,

p. Bakala sponzoruje politickou firmu TOP 09 zcela nezištně - snad nechcete nepřímo naznačit, že by tomu mohlo být jinak?

Podle zkušeností s dosavadními arbitrážemi soudím, že nevyužité kapacity z Plzeňské právní líhně zajistí státu ztrátu nejméně 10 dalších miliard za ujmu na neposkvrněné pověsti ctihodného p. Bakaly.
18. 12. 2009 | 13:39

miro napsal(a):

Nevím nad čím pan Zaorálek jásá. Předběžné opatření neříká nic o tom, jak případný spor dopadne. Pak teprve může dělat pan odborník navšechno závěry a jásat, bude li jeho názor úspěšný. Byli to oni, kdo byty zaprodali.
18. 12. 2009 | 13:57

Špekay napsal(a):

To Kelt:
Vyjadřujte se k článku, či k autorovi článku. Hlupáka komentátora (Špekay)si nevšímejte.
18. 12. 2009 | 13:59

čaroděj napsal(a):

Zaorálkovi nezávidím, jeho spolustraníci prodali byty za 1/4 odhadní cenu a i v tomto článku se pan Zaorálek snaží bít za 100 000 občanů žijících v RPG bytech. V podstatě je to divadlo, žádné byty se prodávat nebudou, když kouknete, kolik chce RPG za nájem (http://www.rpgbyty.cz), tak je jasném, že je výhodné byty držet. Možná chtěli jen prodat část, či si vzít půjčku na byty a tyto renovovat prostřednictví své firmy, či opencard systému (kámoši s akciema na doručitele).
Co mne fakt štve, že já si musel koupit byt od města za 65 000,- v roce 97 a pan Bakala koupí v roce 2003 o polovinu levněji od státu. Kde to jsme?
18. 12. 2009 | 14:09

Petr napsal(a):

Pane Zaorálek, co tak místo hádání a zviditelňování politiků, požádat soud.
Ale je tám háček, což kdyby to řešila justiční mafie, že?
No nedá se tedy nic dělat, když pan Paroubek vyhnal z postu Nejvyšší státní zástupkyně paní Benešovou. A tak i při této kauze zůstává otázka: Proč to Paroubek udělal?
18. 12. 2009 | 14:13

Béda napsal(a):

Petr,

nevyhnal náhodou z postu NSZ p. Benešovou přes Paroubkovu nevoli "katarský" ministr p. Němec (US)?
18. 12. 2009 | 14:17

bambamore napsal(a):

Re-cituji posledni vetu:"Jak dlouho bude vláda zaměstnávat právníky, kteří nám všem budou vysvětlovat, že se nedá nic dělat, protože jsou zřejmě ještě lépe placeni druhou stranou?" Mate pro toto vyjadreni dukazy, soudruhu Zaoralku? Pokud je nezverejnite, tak bych doporucil tem pravnikum vas zazalovat pro urazku na cti. Kdybyste toto rekl o mne, urcite bych to udelal. Jak si vubec neco takoveho muzete dovolit, obzvlaste pri postaveni, ktere zaujimate. Neni divu, ze lide maji k politikum negativni pristup, chovaji-li se vsichni jako vy. Mate stesti, ze jste politikem v Cesku, jinde by vam to tak snadno neproslo.
18. 12. 2009 | 14:45

Béda napsal(a):

bambamore,

jistě není podstatná smlouva státu s RPG Industries, tedy ono pověstné má dáti - dal? Podstatnější je prozkoumat, jestli by se náhodou nenašlo někde něco na žalobce, který požaduje prozkoumat, jestli ten co je na straně dal, skutečně protistraně za obdrženou hodnotu něco vskutku odevzdal.

Jdete na to velice správně. Tak nějak politicky. A tak to má být!
18. 12. 2009 | 14:51

bambamore napsal(a):

to Beda:

Zadny politik na Zapade by si nedovolil to, co zde rika Zaoralek, pokud by nemel potrebne dukazy, nebot by slo o korupci.
To by mel chapat nejen tak vyznamny politik, ale i radovy ctenar na techto strankach, Bedo!
18. 12. 2009 | 15:04

Béda napsal(a):

bambamore,

Otázka: Může auditorská firma zastupovat souběžně v jedné věci stát i jeho odpůrce?

P. Bakala dostal od státu byty za určitých podmínek. Tyto podmínky podle informací dostupných na internetu, především na stránce Byty OKD, zjevně nedodržel. Stát mněl konat okamžitě. Konal pod vedením "nejlepšího" ministra financí odpovědného za hospodaření státu, p. Kalouska anebo nekonal? Jestliže nekonal -proč nekonal? O odbornosti p. exministra Kalouska, který je specialistou na hospodaření státu se můžete dočíst na stránkách Wikipedia, resp. Necyklopedia pod heslem Miroslav Kalousek.
18. 12. 2009 | 15:15

bambamore napsal(a):

to Beda
Pokud je mi znamo, stat prodal byty za vlady CSSD! O to ale tady nejde. Vyjadreni Zaoralka je urazkou na cti, pokud nejsou dukazy a ty zrejme nejsou, nebot Zaoralek uzil slova "zrejme". Auditory nelze zamenovat s pravniky, a Zaoralek mluvi o pravnicich! Nesnazte se, Bedo, prevest diskuzi na jine tema, to je znamy a oblibeny trik levicove smyslejicich.
18. 12. 2009 | 15:25

Ládik napsal(a):

Odhaduju, že smlouvy s Bakalou spískala ČSSD. Na havířovské radnici seděla v tu dobu komumistka Halíková...
18. 12. 2009 | 15:27

babča napsal(a):

Teda pane Zaorálku, Vy ale máte náturu.Vše bylo provedeno za Vaši vlády a sám jste před časem říkal v OVM, že co se týká prodeje dotyčných bytů, tak prodej nájemníkům za výhodnější cenu Vám Bakala s l í b i l , tudíž jste zřejmě něco podcenili. Tak teď byste měli kmitat Vy a udělat vše pro nápravu Vaší lajdácké práce a neházet špínu na jiné.
18. 12. 2009 | 15:40

Béda napsal(a):

bambamore, ladík, babča,

co bylo provedeno za vlády ČSSD? Pokud vím, byla podepsána smlouva mezi státem a soukromou firmou, kterou firma RPG Industries zřejmě nedodržela.

Co tedy vlastně vyčítáte vládě ČSSD?
18. 12. 2009 | 15:47

Béda napsal(a):

oprava: v mém předposledním příspěvku má být nikoliv p. Bakala ale firma p. Bakaly RPG Industries dostala od státu byty...
18. 12. 2009 | 15:58

babča napsal(a):

Béda
pokud vím, smlouva byla podepsána v roce 2004, kdy stát zastupovala vláda, tedy především ČSSD.
A jak se zmiňuji kousek výš, nevěřila jsem vlastním uším, když jsem slyšela Zaorálka, jak říkal, že Bakala slíbil ! tudíž to ve smlouvě nebylo, že ty byty prodá za sníženou cenu. A ještě dodal, že sliby se mají plnit. Toť vše. Pokud je to jinak, tak něco Zaorálkovi zřejmě ujelo.
18. 12. 2009 | 15:59

jarpor napsal(a):

"...byla podepsána smlouva mezi státem a soukromou firmou, ..."

A stát nezastupovala vláda pod vedením ČSSD ale Svatý Petr...
a ten Svatý Petr podepsal smlouvu, kterou lze jen tak soukromou firmou nedodržet... Petru se prostě ta firma líbila.. i Béďovi... :-))
Pane poslanče, kálíte do vlastního hnízda... to Vás šéf nepochválí....
Hezký podvečer
18. 12. 2009 | 15:59

Béda napsal(a):

babča,

ano, ta podmínka o zpětném odprodeji nájemníkům je jádrem pudla. Pokud tam je, tak není co řešit. Pokud tam v písemné podobě není, pak bude dokazování za pomoci očitých svědků asi velice obtížné.

Na adresu ČSSD mi akorát vrtá hlavou, proč vláda ČSSD prodávala OKD p. Bakalovi i s byty, proč firmu předtím "nevyčistila"?
18. 12. 2009 | 16:10

Béda napsal(a):

"Poslanecká sněmovna doporučila návrh na předběžné opatření a žádá, aby ministerstvo uplatnilo veškeré smluvní sankce
Praha, 3.12.2009 - Poslanecká sněmovna dnes znovu projednávala kauzu bytů OKD a přijala v této věci dvě důležitá usnesení. Doporučila vládě, aby připravila návrh na předběžné opatření, které vlastníkovi znemožní nakládat s byty jinak, než je uvedeno ve Smlouvě z roku 2004. Dále Sněmovna konstatuje, že vyvedením bytů ze společnosti OKD došlo k porušení závazků Smlouvy a žádá, aby ministerstvo financí uplatnilo veškeré smluvní sankce.

Přijatá usnesení Sněmovny ve věci bytů OKD:
1. Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky doporučuje vládě ČR ve věci plnění závazků ze strany společnosti RPG Industries, týkajících se bytů OKD, aby podala návrh na předběžné opatření, které by vlastníkovi bytů RPG Industries SE, respektive RPG Byty, s. r. o., ukládalo zákaz nakládání s předmětnými byty jinak, než umožňuje smlouva o prodeji z roku 2004, tj. přednostně je nabídnout nájemníkům za podmínek ve smlouvě uvedených.
2. Poslanecká sněmovna konstatuje, že rozdělením společnosti OKD, a. s., a vyčleněním bytového fondu do realitní společnosti RPG Byty, s. r. o., došlo k porušení smluvních závazků a Sněmovna žádá, aby Ministerstvo financí uplatnilo veškeré smluvní sankce.

Návrh usnesení předkládali místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) a poslanec Jiří Carbol (místopředseda KDU-ČSL). V této věci jsme rovněž jednali s poslankyní Miladou Halíkovou (KSČM).
Usnesení byla přijata hlasy poslanců ČSSD, KDU-ČSL a KSČM."

Zdroj a všechno o problematice na
http://www.bytyokd.cz/
18. 12. 2009 | 16:14

babča napsal(a):

Béda
svatá pravda, to je druhé jádro pudla, proč prodej OKD i s byty. To se ale asi nikdy nedovíme.
18. 12. 2009 | 16:19

Lexa napsal(a):

Pane Zaorálek,
jste ¨si skutečně jistý, že si dobře vzpomínáte???
Jsem přesvědčen, že ne! A Vaše výplody tomu odpovídají.
Zkuste se pořádně zamyslet nad Vaší rolí v PS a potom napište temto blog znova.
Předem děkuji.
18. 12. 2009 | 16:24

Petr Černý napsal(a):

Béďo, až na to, že ta smlouva s RPG je tak dokonalá, že Zaorálek a spol. si těch usnesení mohou napsat třeba tisíc, a nebude jim to moc platné. Jelikož vláda ČR tahá za kratičký konec provazu. Napadá mě jiné řešení: proč nenapíše Zaorálek usnesení v tomto doporučení Kočkovi ... mám takový pocit, že by se nějak s Bakalou domluvil. Ne?
18. 12. 2009 | 16:31

Béda napsal(a):

Petr Černý,

jak pravil sudce Roy Bean: "Hin se hukáže!"
18. 12. 2009 | 16:39

Kelt napsal(a):

Budu opakovat do nekonečna-myslící diskutují k věci,hlupáci k autorovi.
18. 12. 2009 | 16:40

Karel napsal(a):

Pokud ve smlouvě je klauzule o přednostním prodeji nájemníkům bytů OKD za určitých podmínek,
tak HNĚDÉ KOŠILE, které tu zase plivou svoje sliny na Zaorálka dělají svou klasiku - mluví od tématu, ale o to více špíní, hání a lžou.
18. 12. 2009 | 17:21

pgjed napsal(a):

Pane Zaorálku, ptáte se dobře, nicméně začínáte jaksi od prostředka. Pokud mě paměť neklame, nic z těchto problémů, včetně Kalouskových vychytralých obezliček nemuselo být, kdyby váš partajní kolega Sobotka ty kvartýry i s lidmi neprodal dost nepochopitelně Bakalovi za pusu. Nebýt tohoto, nemuselo být to ostatní a různí šíbři, včetně Kalouska, mohli mít po chlebě. A vůbec. Současná vláda je koaliční smečkou socdem a ODS a taky zelených. Když vám ty byty tak leží na srdci, nebylo by nejjednodušší řešení dát vládě politický úkol věc rychle vyřešit? Jenže to se vám asi nechce. A je snadné hádat proč! Socdem i ODS má ve věci, sice každá partaj jiné, ale přesto nezanedbatelné zájmy. A tak se shodnete jenom na tom, že se neshodnete.

Takže nekalte zbytečně vodu. Je to trapné!
18. 12. 2009 | 17:25

Béda napsal(a):

pro Ládíka, babču, bambamore a spol..

ještě jednou ocituji z usnesení sněmovny stěžejní pasáž:

Sněmovna konstatuje, že VYVEDENÍM BYTŮ ZE SPOLEČNOSTI OKD DOŠLO K PORUŠENÍ ZÁVAZKŮ SMLOUVY a žádá, aby ministerstvo financí uplatnilo veškeré smluvní sankce.

- doporučuje vládě,...
aby podala návrh na předběžné opatření, které by vlastníkovi bytů RPG Industries SE, respektive RPG Byty, s. r. o., ukládalo ZÁKAZ NAKLÁDÁNÍ s předmětnými BYTY JINAK, NEŽ UMOŽŇUJE SMLOUVA O PRODEJI
z roku 2004, T.J. PŘEDNOSTNĚ JE NABÍDNOUT NÁJEMNÍKŮM ZA PODMÍNEK VE SMLOUVĚ UVEDENÝCH.
18. 12. 2009 | 17:37

babča napsal(a):

Karel
nějak Vám ta oranžová zatemňuje mozek, zase nic k věci, jen napadání.
18. 12. 2009 | 19:12

babča napsal(a):

Béda
no jo, tak jsem zvědavá, jak to nakonec dopadne.
18. 12. 2009 | 19:14

Petr Černý napsal(a):

Béďo, v té smlouvě nic takového není, proto to usnesení plave na vodě. Resp. není tam žádná sankce nebo z té smlouvy to nevyplývá, že se byty nemohou převést na jiný právnický subjekt a na ten se už podmínky smlouvy s OKD nevztahují. Tj. stará právnická klička. Dokonce si myslím, že za to někdo z ČSSD dostal tučnou provizi. A ostatní je jen tlachání pro chudáčky voliče.
18. 12. 2009 | 20:50

Honza999 napsal(a):

bambamore

Máte pravdu a současně se mýlíte v jedné věci..

Jinde mimo Česko by takové prohlášení opravdu neprošlo. Druhou stranou této mince ovšem je, že jinde mimo Česko by politik k takovémuto prohlášení asi neměl důvody.
19. 12. 2009 | 00:58

Honza999 napsal(a):

babča

Mám na vás takový malý dotaz.. Když to podle vás ve smlouvě nebylo, proč tedy RPG Industries státu TUTO ČÁST SMLOUVY vypověděla????

Proč prodej OKD i s byty? Abych se přiznal, přesné formulace jsem již zapomněl, ale před několika lety jsem četl pojednání, ve kterém to bylo zdůvodněno. Bylo to něco v tom smyslu, že ty byty nebylo možno z OKD vyčlenit a převést na jinou firmu. Prostě nebylo možno firmu, na kteru by se byty OKD převedly, vytvořit, neboť by se jednalo o nedovolenou veřejnou podporu oné vytvořené firmy. Stát sám ty byty do svého vlastnictví převzít nemohl (důvody si již nepamatuji), předat je jiné firmě bezúplatně nebo za cenu jinou než tržní také nemohl. Takže jediná možnost byla nechat je v majetku OKD a ve smlouvě o prodeji OKD zakotvit povinnost kupce byty přenechat za kupní cenu dosavadním nájemníkům. Tato podmínka ve smlouvě byla, ale firma RPG Industries prohlásila, že se touto částí smlouvy NECÍTÍ VÁZÁNA... Prvotní problém vznikl v roce 1990, kdy byly byty (do toho okamžiku STÁTNÍ) vloženy do akciové společnosti OKD, údajně v rozporu s tehdejšími právními předpisy (kdeže byla v roce 1990 ČSSD?) a pozdější legislativou pak bylo znemožněno tuto chybu napravit.

Je pravda, že ve smlouvě o prodeji OKD bylo opomenuto (zda úmyslně či nevědomě, to nemohu posuzovat) ustanovení o časovém limitu, do kterého měla být tato část smlouvy (o předkupním právu nájemníků) splněna.

Já osobně usuzuji (ale mohu se mýlit), že právníci na straně státu špatně vyhodnotili situaci. Pravděpodobně se domnívali, že s ohledem na regulované nájemné bude Bakala tyto byty brát spíše jako přítěž smlouvy a že se jich rychle rád zbaví (protože předpokládali, že jako "řádný hospodář" by měl provádět i údržbu tohoto bytového fondu, což by při tehdejším regulovaném nájmu pro něj bylo prodělečné). Bakala se ale na údržbu vylašlal, soustředil se jen na výběr nájemného a ze zákona povinné havarijní opravy (jinak do bytového fondu neinvestoval ani korunu), čímž za cenu chátrání udržel byty ve svém vlastnictví bez prodělku (čímž právníky na straně státu přečůral, pravděpodobně oni sami byli hned při prvním výročí podepsání smlouvy překvapeni tím, že se bytů ještě nezbavil). No a nyní, když probíhá deregulace nájmů, začínají se tyto byty stávat zlatým dolem. Bakala prostě tuto situaci sprostě zneužil.

Co nezakazuje či nepřikazuje zákon, zakazuje či přikazuje morálka. Kdo se řídí morálkou, zůstává ale bohužel na chvostu "společenského řebříčku".
19. 12. 2009 | 00:58

babča napsal(a):

Honza999
že to ve smlouvě nebylo, bylo možno vyvodit z vyjádření p.Zaorálka před časem v OVM ( Události, komentáře ?), kde říkal,že bylo slíbeno prodat byty nájemníkům za zvýhodněnou cenu. Z toho je zřejmé, že pokud by to bylo ošetřeno smlouvou, nebylo třeba nic slibovat. Nebo se p. Zaorálek špatně vyjádřil, nevím. Pokud jsem se přeslechla já, dlužím p. Zaorálkovi omluvu.
Nebylo možno byty převést na město ? Byla smlouva zveřejněna?
19. 12. 2009 | 01:50

Honza999 napsal(a):

babča

Ještě jednou....

Když to podle vás ve smlouvě nebylo, proč tedy RPG Industries státu TUTO ČÁST SMLOUVY vypověděla????

Cituji z tisku:
Z dokumentu vyplývá, že společnost, kontrolující ostravské doly a téměř 44 tisíc bytů v Moravskoslezském kraji, vypověděla článek 7.6 (d) smlouvy, uzavřené v roce 2004 mezi bývalým majitelem OKD, a. s., společností Karbon Invest, a. s. a Fondem národního majetku. Podle tohoto odstavce měl vlastník budov v případě plošného prodeje třetí straně přednostně nabídnout byty nájemníkům za cenu někdejšího odhadu OKD, který se pohyboval kolem 40 tisíc korun za bytovou jednotku.

Pokud si myslíte, že jsem si tyto věty vycucal z prstu, zde je odkaz na více informací:

http://www.denik.cz/z_domov...
19. 12. 2009 | 02:09

Honza999 napsal(a):

babča

Něco jsem si dohledal a tak mohu upřesnit...

V té smlouvě nebylo explicitně uvedeno, že by Bakala měl povinnost ty byty nájemníkům prodat.

Bylo tam uvedeno, že je bude spravovat na neziskovém principu, tedy že veškeré vybrané nájemné bude reinvestovat zpět do jejich údržby a přípané zhodnocování. Údržbu prý podle auditů dělal, takže má předchozí slova o chátrání byla mylná.

Co ale bylo dále uvedeno je, že pokud tyto byty nebude chtít spravovat na neziskovém principu (tedy se jich bude chtít zbavit), MUSÍ je nejdříve nabídnout nájemníkům za cenu kolem těch 40k, za které je spolu s OKD zakoupil. Že je tedy nesmí nájemníkům prodávat za cenu tržní a že je nesmí nabídnout třetí straně dříve, než je nabídne nájemníkům za uvedenou cenu. Může tedy komukoli za tržní cenu prodat takový byt, který jeho dosavadní nájemník odmítne za cca 40k koupit (a pochybuji, že by se takový nájemník našel).

Takže ty podmínky tam jsou stanoveny poměrně jasně -
1) spravovat na neziskovém principu
2) pokud prodat, tak nájemníkovi za cenu za kterou Bakala sám od státu byty získal a
3) teprve v případě, že by nájemník o byt neměl zájem, by byl možný prodej třetí straně i za cenu tržní.

Takže má úvaha o tom, že se právníci domnívali, že o neziskový provoz Bakala jako byznysmen nebude mít zájem a byty nájemníkům rozprodá, byla asi správná. Smlouva měla v první řadě nájemníkům zajistit bydlení za únosnou cenu (ta podmínka neziskovosti provozu bytového fondu), v druhé řadě (a tímto koncem bytů se asi počítalo jako s koncem pravděpodobnějším) nájemníkům zajišťovala předkupní právo (tedy ne právo na zakoupení, jak jsem se mylně domníval, ale právo předkupní).
A toto jsou právě ty části smlouvy, které RPG Industries jednostranně vypověděla - chce tedy buď převést hospodaření s tímto bytovým fondem na ziskový princip, nebo jej rozprodávat za tržní ceny.
19. 12. 2009 | 04:08

ivo napsal(a):

To je gol čssd tedy stáník grosů a bohouš sobotků prodali okd i s byty za směšné peníze koláčkovi a spol. a na nájemníky se prostě vysrali a dnes luboš zaorálků tady dělá kino a bojuje za ty které jeho soukmenovci okradli.Tak to je krásné odvádění pozornosti od odpovědnosti.
19. 12. 2009 | 06:54

Béda napsal(a):

Honza999,

jako u podobných smluv tohoto typu zde chybí:
- časové omezení dokdy musí Bakala byty nájemníkům s předkupným právem za zvýhodněnou prodat a sankce za to, že to neučinil
- pojistka proti převodu bytů na třetí subjekt včetně sankce za nedodržení smlouvy

Otázka je, jak je možné, že se stát (jeho reprezentace, ať ji politicky vede kdokoliv)již 20 let dopouští stále stejných chyb při hospodaření s majetkem. Že by to byla pouhá náhoda?
19. 12. 2009 | 07:55

Honza999 napsal(a):

Béda

Asi jste to špatně pochopil..

Prvořadá podmínka bylo provozování bytového fondu na NEZISKOVÉM ZÁKLADU. To mělo pro Bakalu být pobídkou k tomu, aby byty nájemíkům prodal za předem vymezenou cenu. Bakala není z těch, co by byli ochotni provozovat něco na neziskovém základě - tedy o něco se starat a nic z toho nemít. To že by se o byty musel starat bez zisku, TO byl ten bič, který jej měl dohnat k prodeji bytů nájemníkům. To, že by se o byty musel starat bez zisku, TO by byla ta případná sankce za to, že je neprodal. Smlouva o prodeji byla nedílná, takže sankcí za případný pokus o převod bytů na třetí subjektby by bylo zrušení CELÉ smlouvy státem z důvodu neplnění smluvních podmínek - Bakala by musel vracet celé OKD i s byty tak, jak je celé koupil (a to za cenu, za kterou OKD koupil, tedy vracel by to za hubičku). A kdyby v době, kdy by byla smlouva státem oprávněně zrušena již doly neměl (jako že je myslím již nemá), byl by je defacto nucen od nového majitele odkoupit za tržní cenu zpět a státu je vrátit za původní kupní cenu, popř. vrátit státu tržní cenu a dostat od státu kupní cenu. Zkrátka by si s druhou smluvní stranou navzájem vrátili plnění vykonané podle smlouvy (nebo by nevrácené materiální plnění musel kompenzovat plněním peněžním v tržních cenách platných v okamžiku vracení plnění).

Prostě stát by z důvodu neplnění smlouvy od ní odstoupil a dal by Bakalu (oprávněně) k soudu. Nechal by si exekučně vrátit ty předměty smlouvy, které Bakala ještě drží a uvalil by na zbylý Bakalův majetek exekuci ve výši tržní hodnoty toho, co by státu vráceno být nemohlo. Pak by mu vrátil původní kupní cenu a bylo by vše vyrovnáno. Myslím, že pro Bakalu by to byla dost tvrdá sankce za neplnění smlouvy.

Uvidíme, jak to celé dopadne, ale již to, že mu soud předběžným opatřením zakázal s bty nakládat něco naznačuje.
19. 12. 2009 | 08:50

LEVAK napsal(a):

Pánové proč by se Kalousek a Janota angažováli?Za prve jsou za vodou a za druhé to určitě nebylo zadarmo!Kalousek Bude mět zase na štamprdli a može i pozvat Sašku Vondru!
PS:Jak Kalousek ke svému bytu přišel:
"BYT ZA PODÍL VE ZKRACHOVANÉ FIRMĚ
Dva týdny po rozpoutání Grossovy aféry rozeslal jeden novinář médiím kopii směnky, kterým platila manželka Miroslava Kalouska za byt. Směnku na 6,5 milionu Kč vystavil její bratr a ona tím zaplatila byt, který manželé Kalouskovi už léta obývali, za činži přesně odpovídající maximu poslaneckých náhrad. Pozoruhodné bylo i vysvětlení, proč Kalouskův švagr luxusní byt se dvěma koupelnami a několika ložnicemi koupil - prý aby jeho patnáctiletý syn měl kde bydlet v případě studií v Praze. Studia se nekonala, a tak se opuštěného bytu ujali manželé Kalouskovi.
Směnka, kterou paní Kalousková za byt „zaplatila“, byla údajným vyrovnáním za podíl otce Kalouskové z podnikání a výnosů jeho spolupráce ve firmách Kanako Příbram a IDOS Praha.
Pokud jí otec ve vypořádání majetku přiřkl 6,5 milionu, znamenalo by to, že pro jejího bratra vydělal celkem 13 milionů. Kalousková to vysvětlila lehce: „To já komentovat nebudu, protože si myslím, že to není vaše starost.“ IDOS byl v té době v konkurzu - tedy v neřešitelných dluzích a konkurzní správce popřel, že by kdy otec paní Kalouskové v IDOSu pracoval. Pan Kalousek prohlásil, že to není jeho problém, protože jde o majetek jeho ženy. Zapomněl na fakt, že švagrův IDOS panu Kalouskovi sponzoroval volební kampaně. Nejen jemu, ale i městským zastupitelům z KDU-ČSL v Příbrami. Město Příbram zase takřka monopolně udělovalo zakázky IDOSu.
Rozběhlé policejní šetření korupce a předání sdělení obvinění Kalouskovu švagrovi přerušila jeho dodnes uspokojivě nevysvětlená vražda a sebevražda jeho společníka. Shrnuto: Kalouskovi získali byt v hodnotě více než 6,5 milionu výměnou za směnku, kterou paní Kalousková dostala za velmi prapodivný a zřejmě fakticky neexistující podíl ve zkrachovalé firmě. Po panu Kalouskovi nikdo rezignaci nechtěl. Premiér Gross nechtěl vyhrotit situaci, protože stále doufal ve smír, a opoziční lídr Topolánek nechtěl podrazit nově se rodícího spojence. A média? Sama byla asi slabá a s výjimkou reportérky Hospodářských novin Sabiny Slonkové nejevil o kauzu nikdo větší zájem."
19. 12. 2009 | 11:54

babča napsal(a):

Honza999
dal jste si tím práci. Dík za objasnění situace :-)
19. 12. 2009 | 12:42

Kritik napsal(a):

Pan Kalousek je prostě génius, pro ho pro to hanět? Viz též http://blog.aktualne.centru...
19. 12. 2009 | 13:13

Honza999 napsal(a):

LEVAK

Ještě za Vás doplním tu bytovou historii..

Od developera jako zcela nový ten byt koupil obchodník se zbraněmi Háva. Po několika dnech ale zjistil, že jej vlastně ani nepotřebuje a tak jej "prodal" Kašákovi "pro jeho syna-studenta". Ani v tomto případě se nezdařilo účel koupě bytu naplnit a tak se Kalousek obětoval a o švagra si ten byt "pronajmul". Po Kašákově smrti pak již to přes tu směnku proběhlo, jal popisujete.

Spiklenecké teorie tvrdí, že byt Háva koupil pro Kalouska jako všimné za dobré obchody na MO. Kašák posloužil ako bílý kůň a směnka byla jen zajištěním, aby se "koník" nesplašil.

Dále některé spiklenecké teorie dokonce tvrdí, že když vypukla příbramská aféra přímo ohrožující Kalouskovu politickou kariéru, byl Kašák i se svým společníkem zavražděn neznámým pachatelem, který tuto dvojnásobnou vraždu zinscenoval jako vraždu a vrahovu sebevraždu.
19. 12. 2009 | 17:16

Karel napsal(a):

Děkuji Vám, bratře Zaorálku! Váš blog a i Vaše další úvahy, jsou pro mne nikdy nevyčerpatelnou studnicí neuvěřitelně bryskních postřehů a geniálních pravd. Ve Vás se snoubí člověk renesenčního rozhledu s géniem 21. století. Před myšlenkovými pochody Vás a dalších přátel např. Mudr. Rátha, Judr. Sobotky, Mudr. Drymla, Dr. Křečka a samozřejmě největšího z velikánů ing. J.Paroubka, nelze než smeknout, mlčet a obdivovat výšin Vašich myšlenek. Děkuji!
20. 12. 2009 | 09:15

vasja napsal(a):

Lépe než pan Karel, by to ani pan Aleš Drobek nenapsal. Díky.
20. 12. 2009 | 10:53

Ford napsal(a):

Luba Pobíječ v akci. Plácá nesmysly ale hlavně že na sebe upozorňuje.
Cituji: ve stanovisku podepsaném ministrem Eduardem Janotou se píše, že považuje výpověď zmíněného článku smlouvy za neplatnou, neboť „na smlouvu je nutné pohlížet jako na nedílný celek“.
Já v tom vidím zcela jasný postoj. A kupodivu jiný než tady prezentuje oranžový údernický křikloun.
20. 12. 2009 | 21:28

jogín napsal(a):

Zajímavé ovšem je, že proti sněmovní výzvě na předběžné opatření se postavila ODS. Cosi to vypovídá.
21. 12. 2009 | 11:13

Petr napsal(a):

Beda

Já myslel, že premiérem byl Paroubek, a no to byl ministr Němec.

Kdyby Paroubek neměl na vyhnání p.Benešové osobní zájem a zájem státu šel opět stranou( slušně řečeno), tak by byla ve funkci dodnes. Paroubek byl předseda vlády suverénmího státu, ne Katarské gubernie, a Němec byl jen ministr za mikropidistranu.
21. 12. 2009 | 15:11

Béda napsal(a):

Petr,

kdyby Paroubek Němcovi neustoupil, hrozil rozpad vlády.
23. 12. 2009 | 18:58

*** napsal(a):

Lubo

nějak nepíšeš, nejsi marodnej nebo ti dali na vánoce místo vrtulníku taky jen fusekle a šálu?
Lubo?
31. 12. 2009 | 01:22

Johny napsal(a):

Kelt pomlč. Bylo to vtipné a vyčerpávající.
05. 01. 2010 | 15:46

replica watches napsal(a):

Interesting thing!
03. 03. 2010 | 09:44

replica watches napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into it.
03. 03. 2010 | 09:45

replica watches napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
03. 03. 2010 | 09:49

montblanc watches napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
08. 03. 2010 | 15:12

omega watches napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
08. 03. 2010 | 15:17

breitling colt watches napsal(a):

And Roger Corman, save a brief recap of a ceremony held in emergency mission November. It wouldn't have been unthinkable in a previous year breitling evolution for Hughes to have been shoehorned into the In evolution Memoriam obituary montage. It's hard not to see the elaborate salute to his breitling mont brillant career as an effort to appeal to Generation X, which might mont brillant have had anyone older asking why.
11. 03. 2010 | 07:40

breitling colt quartz napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
11. 03. 2010 | 07:44

mbt shoes napsal(a):

Prezident Václav Klaus vyhlásil úkol a své podmínky a teď čeká, jestli se někomu podaří je splnit. Navíc je pro něj výhodné vyhlásit podmínky co nejnesmyslnější, protože vlastně nemá zájem na splnění úkolu, nemá zájem na přijetí Lisabonské smlouvy. No a my bychom nyní měli začít všichni běhat a snažit se bojovat za něco, čemu sami nevěříme, hledat Fimfárum, o kterém nevíme, jak vypadá, ani jestli vůbec existuje.
19. 03. 2010 | 09:32

Chopard watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.
09. 04. 2010 | 05:40

mbt shoes napsal(a):

welcome to buy mbt healthy shoes
09. 04. 2010 | 09:02

GHD hair straightener napsal(a):

GHD hair straightener and chi flat iron , welcome to buy
09. 04. 2010 | 09:05

rc toys napsal(a):

rc toys your hobbies ,welcome to order .big discount
09. 04. 2010 | 09:07

Potty Training napsal(a):

great post. I had to translate it but now I sure am glad I did. thanks and keep it up!
12. 04. 2010 | 17:25

air jordan retro napsal(a):

Nowadys, we published a new kind of Air Jordans ,that is the Air Jordan Force line .Like the <A title="Air Jordan Force 3" href="http://www.jordanmvp.com/ai..."><EM>Air Jordan Force 3</EM></A> for you , colorful <A title="Air Jordan Force 4" href="http://www.jordanmvp.com/ai..."><EM>Air Jordan Force 4</EM></A> , <A title="Air Jordan Force 5" href="http://www.jordanmvp.com/ai..."><EM>Air Jordan Force 5</EM></A> are also released .
15. 04. 2010 | 04:06

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy