Jerry´s first impressions in Prague

10. 06. 2007 | 21:00
Přečteno 14719 krát
Zambijský učitel matematiky a zpěvu Jerry Muleya Mwaanga přijel do České republiky v rámci výměnného interkulturního projektu "South-North project" v rámci programu GLEN. První část projektu proběhla loni na podzim, kdy česká dobrovolnice Magda Herová spolu s jejím německým kolegou Tobiasem Sommerem vyučovali na Jerryho škole "Masuku" v jihozambijském městě Choma. Jerry stávil šest týdnů v Německu, kde se zúčastnil seminářů a přednášek na základních a středních školách. Navštěvoval průběžně také několik kostelů, kde vyučoval zambijskému gospely a bubnování.

Před týdnem dorazil do Čech, kde pro něj dobrovolníci sdružení dobrovolných aktivit INEX připravili obdobný program. Jerry by se s Vámi prostřednictvím tohoto blogu rád podělil o své dojmy z pobytu v České republice. Bude se muset trochu porvat s klávesnicí, protože u nich na škole nemají ani elektřinu, natož počítač. Bude mít alespoň příležitost proniknout do tajů virtuálního světa internetu. Trochu mu s tím ze začátku pomůžeme :).

Good morning,
My name is Jerry Muleya Mwaanga aged 28 and I come from Zambia. I'm a secondary school teacher and I teach mathemathics and music to pupils aged from 14-19 years at Masuku Secondary in Choma district of Southern Province. It is a boarding school. Masuku Secondary is a mission school run by the United Church of Zambia and and Bishop Vincent Kageya is currently in charge of the Southern Presbytery.

I came to Prague within the South-North project of GLEN programme. It is my first time in Europe. I´m going to visit some czech schools to observe and participate in the lessons and I will be having some lectures about my country and especially my school. In churches I´m going to visit, I will also teach some gospel songs.

Though not developed, the school was opened in the early 1980s. It is situated in a typical village about 70 KM away from the main road and only connected by a gravel dust road .
There is no electricity, running water and flushing systém toilets in houses.We use fire wood and charcoal for cooking and candles / kerosine for lighting.Also the school has no laboratory, library and technological equipment such as computers.
On behalf of the United Church of Zambia(UCZ) all teachers ,pupils and Masuku community, its my great honour and priviledge to thank the Czech partner organisation for the support and help they rendered to our school last year where they sent Thomas Tozhicka to install solar power at our school and in some teachers, houses. A water tank and pump were installed to provide running water.Not only this ,the organisation also donated a photocopier,a projector ,battery charger ,enough pens, pencils ,and markers for every pupil and teacher,just to mention a few.
The project was a success .Pupils are now able to study at night which is good and currently the results are improving.Teachers are able to prepare their teaching even at night though for few hours only.They are also able to watch television and listen to radio ,charging phones and use personal computer though only one teacher has a computer.In the rain season and cloud days the systém is not effective due to lack of sun light.
Currently,we are appealing to our Czech partner organisation again and all well wishers to remember us in the future so that we can realise the above mentioned short falls.
There are about 450 pupils and only 17 teachers at my school.Many teachers do not want to teach there mainly due to lack of electricity.There are about 60 to 80 pupils in one class though control measures are currently in place.Mainly,teachers favour the lecture method with variations.Teachers are accomodated in simple houses within the school.In schoo all pupils wear uniform and pay school fees.But many parents cannot afford the school related costs due to high poverty levels hindering the innocent children from education.Only a few are partly sponsored by some NGO ,s.Interested well wishers are welcome to assist some vulnerable pupils especially the orphans.

TYPICAL VILLAGE LIFE
About 60% of Zambia ,s population live in villages.The majority of the people,about 70% live below the poverty level and live in small huts made out of mud and grass thatched.Poverty is the talk of the day.Many are subsistence farmers and can grow their own food .Others are charcoal burners and they can transport 2 to 4 bags on one bicycle to the nearest town about 70 km for market.For lighting ,othrs use grass orcharcoal combined with candle wax because buying acandle or kerosin is too expensive for them.They get most of their water from streams , rivers and wells.In some places ,you find a bore hole /water pump in a central place.
Poligamy is very common in villages and you find that one man is married to more than one wife .Others can go up to more than five wives.All in all ,cultural values ,norms and traditions are respected in the village than in towns.

How were your first impressions in Prague?
Prague is a nice city with a nice buildings. I was very much impressed with that clock where the apostles appear every hour. The day after my arrival I attended the theatre and a musical festival called "Mezi ploty". The music was good and I liked listening to pop, rock and reggae. I was just changing from place to place.

The other impressions are about the schools and their buildings themselves. In the schools I liked the methods of teaching which were based on the learner and I was impressed by the class population where the maximum is only 30 pupils. In my school there are about 60 to 80 pupils in one class.

The picture I had in mind was that Europe is very developed. There is electricity, running water and flushing toilets in all houses. What you call a village here in Zambia it could be a town..I had in mind that Europe was more religious than Africa and that many people believe in God and the bible.This was because many churches in Africa originated from Europe and the whites brought churches and the bible which is the word of God. Even up to now the highest post in several churches is in Europe.
I think Europe is very developed. There is electricity, running water and flushing toilets in all houses. What you call a village here in Zambia it could be a town.

I had a very good experience to day in the two private schools I visited.At the English College,I had some interviews with teachers trying to share information on some common topics which was filmed. I also visited the library and I was quite impressed because it is fully equiped with books, magazines,CDs and computers.I also interviewed the librarian.At my school there is no library and they assured me that they will try to donate some books to my school .I collected more useful information. Generally teachers were so good and helpful.

At Trojske gymnazium I observed a mathematics lesson where I learnt some methods of teaching which can be even implemented at my school. Not only this ,I was also given one Mathematics lesson to teach on locus and construction. Experiencing teaching in Europe was really a challenge for me and interesting.Teaching a class of only five pupils was too small for me as Iam used to large classes. All went well.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Martina napsal(a):

Ahoj Jerry,
o Zambii vím tak k atlasu a cestovních průvodců. Lidé jsou ovšem všude lidmi. Gospely mne naplňjí radostí a bubnování s čistou duší rovněž.

Tak ti přeji abys potkal a objevil Lidi i tady u nás. Hlavně ty s čistou duší.

Líbí se mi projekty vzájemného poznávání lidí různých kultur,líbí se mi ochota přijet zjistit, že lidé jsou všude lidmi.

Krásný den a krásné zážitky :)
09. 06. 2007 | 12:05

Ročník 53 napsal(a):

Chtěl bych vás pozdravit a zeptat se, proč nepíšete blog jazykem nyanja, bemba, nebo tonga?
Vím že Angličtina je úřední jazyk Zambie, ale přesto je to jazyk kolonizátorů. Některým domorodým jazykem byste potěšil afrikanisty a já bych získal stejně hodnotné informace.
09. 06. 2007 | 16:15

jan jelinek napsal(a):

to Ročník 53:
Myslím, že i o tomto vašem dotazu byste s klidnou duší mohl klidně říct: "Mùj dotaz asi nebyl úplně korektně vyjádřený".
10. 06. 2007 | 21:41

Ročník 53 napsal(a):

To janjelinek: Nemyslím si to pane Jelínku. Když jsem si posléze přečetl váš profil, máte v něm uvedeno o Angličtině také toto: Zkuste tuhle řeč objevovat se mnou.
Ať se dívám jak se dívám, pan Policar to nikde uvedeno nemá. V tom případě by sem mohl dát příště rozhovor v Maďarštině a určitě by někoho potěšil. Takto to spíše zavání neúctou ke čtenářům blogů. Pokud je tu někdo nekorektní, je to pan Policar svým postojem ke čtenářům a vy, že nechápete ten rozdíl. Zde není různojazyčný a svobodný blog, kam by mohli psát lidé z celého světa. Já chci diskutovat na českém serveru česky.
Zamyslete se ještě jednou nad logikou toho, co jsem napsal a pak možná dospějete k názoru, že teď jste to byl vy, kdo "ujel".
10. 06. 2007 | 22:12

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Ročníku53,
mýlíte se, toto je otevřený blog, kde si lidé mohou psát třeba i v angličtině, protože tato řeč je v civilizovaném světě naprosto běžným komunikačním jazykem. Návštěvník tohoto blogu ovšem může samozřejmě využít své svobody anglicky psané příspěvky nečíst. Přeji hezký den.
Libor Stejskal, editor blogů Aktuálně.cz
11. 06. 2007 | 00:24

Ročník 53 napsal(a):

V tom případě by to měl mít jako pan Jelínek uvedeno ve svém profilu. Nezlobte se pane Stejskale, ale uvedeno to tam nemá. Potom si opravdu myslím, že to zavání nećtou k českému uživateli blogu.
Co byste pak řekl na to, kdyby například interpelace v parlamentu by byly v Němčině?
11. 06. 2007 | 07:09

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Ročníku53
měl jste zřejmě na mysli pana Policara a ne pana Jelínka. Je věc názoru, zda-li by to měl mít uvedeno v profilu. Jedna věc je, že to nepovažuji za nutné, druhá, že ho k tomu ani nic nezavazuje.

Co se týče případných interpelací ve sněmovně, pamatuje na ně Jednací řád v paragrafu 65 odstavec jedna

"Poslanci mají právo mluvit a předkládat návrhy ve svém mateřském jazyce. Nemluví-li poslanec česky, tlumočí se jeho projev do českého jazyka, pokud o to alespoň jeden poslanec požádá. Písemné návrhy předložené v jiném než českém jazyce se přeloží do českého jazyka."

Nenapadá mne jediný důvod, proč by mi měla vadit interpelace v němčině na půdě českého parlamentu.

Přeji hezký den. Libor Stejskal, editor blogů
11. 06. 2007 | 07:53

Ročník 53 napsal(a):

Myslel jsem to tak, že oproti panu Policarovi má pan Jelínek uvedeno ve svém profilu to, že chce komunikovat v angličtině.
To jsem prvně přehlédl a proto jsem reagoval tak, jak si to u pana Jelínka můžete přečíst. Blog ovšem řešíte vy a vy také určujete pravidla. Je mi však jasné, že budete spolu držet basu a já s tím nic nenadělám.
Nepřesvědčil jste mě pane Stejskale, a proto si ponechám své výše uvedené mínění. Bez ohledu na paragrafy jednacího řádu sněmovny.
11. 06. 2007 | 09:37

stejskal napsal(a):

Dobrý den, Váš názor samozřejmě plně respektuji, stejně jako respektuji právo pana Policara propůjčit svůj blog komukoliv, ať už mluví jakýmkoliv jazykem.

Věřím, že i nadále zachováte našim blogům přízeň.

Libor Stejskal
11. 06. 2007 | 09:57

Ročník 53 napsal(a):

Dobrý večer pane Stejskale. Nejsem citlivka, který by se musel pro odlišný názor nějak urážet, a proto budu rád navštěvovat tyto blogy.
Když se to tak vezme, přišlo mi to celé humorné. Vzpomněl jsem si na Járu Cimrmana a jeho hru "Hospoda na mýtince", ve které si JdC koupil hospodu, ale chodili mu tam lidi. Tak si postavil hospodu na mýtince uprostřed lesa, kde měl konečně od lidí pokoj.
Pan Policar má samozřejmě právo psát blog v jazyce, jaký si zvolí. Pokud mu vadí přílišná informovanost jeho čtenářů, mohl by to opravdu psát v jazyce Bemba, tím by omezil počet svých čtenářů ještě více. Že je to proti filozofii blogu, proti logice toho, proč se vlatstně blog píše? Nad tím ať se zamyslí sám...
Není to vlastně legrační?
11. 06. 2007 | 21:05

stejskal napsal(a):

:-) Vlastně ano. Libor Stejskal
11. 06. 2007 | 21:44

jirka napsal(a):

Legrační jsou lidé jako ročník 53. Já jsem ročník 52 a angličtinu jsem se natolik doučil, že se mohu zúčastňovat mezinárodních projektů a hodnocení soutěžících v Evropské ceně za kvalitu. Ročníku, od Vás už jsem tady četl tolik p*****n... Nemyslím, že jste rozuměl tématu .. ani tehdy, když to bylo česky... no ale teď dokonce máte téma...
12. 06. 2007 | 07:51

Ročník 53 napsal(a):

Zdravím Jirko. Až se budete každý den učit to co já, byl-li byste toho schopen, zřejmě už by vám nezbyl čas na další. Vy pravděpodobně žijete z bývalých vědomostí. Já musím dnes a denně získávat nové, protože bych v konkurenci neobstál. Nebo snad také umíte hrát šachy na úrovni ligového hráče, umíte programovat v několika jazycích? Děláte v IT jako já, nebo v čem jste vycvičen? Nemyslím si, že vám tyto vědomosti něco říkají, že byste tomu rozuměl. Vadí-li vám tento můj slovník, tak vězte, že jsem jen zkusil psát vašim výrazivem - jazykem účastníka mezinárodních projektů.
Nepíšu to proto, abych se chlubil, koneckonců mi nemusíte věřit, sem může každý napsat co chce. Třeba i to, že zúčastňuje mezinárodních projektů.
Vždyť i vy sám jste sem právě napsal pěknou p*****nu.
12. 06. 2007 | 09:30

Lukáš Policar napsal(a):

Dobrý den všem. Rád bych jen zcela na okraj podotknul, že Jerry si psaní v angličtině zvolil zcela dobrovolně a především za tím účelem, aby se o své zážitky v Čechách podělil s co možná největším počtem publika. Jakkoli hluboce se zamyslím nad použitím jazyka Bemba,v racionálním zhodnocení mi jasně vychází angličtina jako univerzální komunikační jazyk, jímž je možno oslovit nejširší spektrum publika. Proto si jej pravděpodobně zvolil i Jerry. Těší mně zájem Vás všech a jestli má Ročních 53 chuť procvičit si své jazykové dovednosti, zvu jej na sobotní benefiční akci s názvem Magie afrického fotbalu na Střeleckém ostrově v Praze. Více na http://www.inexsda.cz/fotba...
Přeji příjemný slunečný den,
Lukáš
12. 06. 2007 | 09:33

Ročník 53 napsal(a):

Dobrý den pane Policare.
Jak jsem už uvedl, já nic nenadělám s tím, jakou řečí chcete psát vy, nebo pan Jerry. Já vysvětlil své důvody a vy ty vaše. Tak to chápu, že je vše v pořádku.
Pokud mě však někdo bude na vašem blogu urážet, nenechám si to líbit. Nechci vám plnit váš blog něčím, co sem nepatří, ale reakce některých tzv. inteligentů mě k tomu nutí. Já už jsem prostě takový. Nenechal jsem si srát na hlavu od komunistů a nevidím důvod, proč by to měl dělat jednotlivec. K mé poslední větě; ten výraz by Jaroslav Hašek použil také, jinak by to bylo vyumělkované.
12. 06. 2007 | 09:46

Andrea napsal(a):

Dobré ráno,
je to fakt legrační, jak se předchozí příspěvky vůbec nevztahují k Jerryho textu...
Jerry, díky za srovnávací pohled na české a zambijské školství.
A my ostatní buďme rádi, že se máme, jak se máme.
22. 06. 2007 | 08:06

christmas gift napsal(a):

Merry Christmas!!!
01. 11. 2007 | 10:33

free online games napsal(a):

cool
09. 03. 2010 | 00:02

DVD Replication napsal(a):

I must say that overall I am really impressed with this blog.It is easy to see that you are impassioned about your writing. I wish I had got your ability to write. I look forward to more updates and will be returning.
10. 03. 2010 | 07:14

Copyright Music napsal(a):

I just wanna thank you for sharing your information and your site or blog this is simple but nice article I've ever seen i like it i learn something today.
10. 03. 2010 | 07:15

cartier cpcp napsal(a):

It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
24. 03. 2010 | 06:29

Grinikigo napsal(a):

I just sent this post to a bunch of my friends as I agree with most of what you’re saying here and the way you’ve presented it is awesome.
22. 05. 2011 | 00:53

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy