Kalouskova novela je jako sanitka, která jede na hřbitov zachraňovat mrtvoly

12. 02. 2013 | 15:25
Přečteno 11110 krát
Na jednání 51. schůze Poslanecké sněmovny se bude projednávat Senátem vetovaná nekvalitní vládní novela zákona o finanční kontrole.

Česká republika si bohužel nedá říci. Máme nesmyslný nepřehledný systém kontrol Ministerstva financí, který válcuje interní a externí audit. Důkazem toho, jak u nás všechno "funguje", jsou kauzy, o kterých slýcháme každý den z médií. Myslím, že většina z nás je již frustrovaná tím, jak politici tunelují veřejné rozpočty pomocí nesmyslných projektů, předražených veřejných zakázek a outsourcingu dodávaného jejich kamarády.
Všichni to víme, ale nikdo s tím nic nechce udělat. O co hůře, pod aureolou boje proti korupci nám vláda předložila další "kvalitní" protikorupční zákon. Jde o novelu zákona o finanční kontrole, který od roku 2001 ukládá úředníkům dodržovat zásadu hospodárnosti, efektivnosti a účelnosti při utrácení našich daní.

Co na tom, že se proti kvalitě navrhovaného předpisu z dílny úředníků Ministerstva financí vyjádřila odborná veřejnost. Co na tom, že jsou proti protikorupční neziskové organizace, které vyzvaly poslance, aby novelu zamítli. Co na tom, že tuto snůšku nesmyslů odmítnul Kontrolní výbor Poslanecké sněmovny, Legislativní rada vlády i Senát. Ministerstvo financí si stojí na svém.

A v čem je vlastně hlavní problém? I nadále a ještě ve větším rozsahu bude přebírat pravomoci nad kontrolou veřejných výdajů finanční správa. Jenomže daňové úřady by se měli soustředit na výběr daní, který se dlouhodobě nedaří. Další novinkou, která nás "zachrání"" je nový druh kontroly tzv. "audit ve veřejné správě". I toto je česká specialita. O co ve skutečnosti jde? O nic jiného než rozdělení interního auditu na dvě části. Proč to těm auditorům nezkomplikovat ještě více!

Když se člověk ohlédne za tím, jak Ministerstvo financí devastuje kontrolní prostředí ve veřejné správě, tak ho napadne jednoduchá asociace. Ministr financí řídící sanitku, která jede zachraňovat mrtvoly na hřbitov. Na venek vypadá jako opravdový záchranář, který se urputně snaží zlepšit to, co dlouhodobě nefunguje. Jenomže ve skutečnosti je to úplně naopak. Jeho řešení bude i nadále stavět na ex-post kontrolách finančních úřadů, které už nic zachránit bohužel nemohou a které rozkradené peníze nezachrání. Ministr proto není žádný záchranář, ale obyčejný hrobník. Hrobník, který pomáhá tunelářům kontrolní systém veřejné správy zakopat hluboko pod zem. Jedině tak bude i nadále fungovat „politické rozhodování“, za které přeci nikdo nemůže nést právní odpovědnost…

Obrázek: Ministr financí jako záchranář na hřbitově největších tunelů veřejných rozpočtů
null
null


Některé komentáře k mému minulému článku o NKÚ vyčítaly, že pouze kritizuji a nenabízím nějaké řešení jako mnoho dalších blogerů. Jenomže ono tomu tak není. Poslední tři roky se v Good Governance snažíme nastavit zrcadlo politikům a úředníkům, kteří si nevědomě nebo úmyslně nedokážou poradit s tím, jak z toho ven. Vytvořili jsme pod vedením pana JUDr. Včeláka úplně nový zákon, který by v souladu s dobrou praxí i mezinárodními standardy celý systém schvalování výdajů, manažerské kontroly a auditu uchopil. Podařilo se nám získat věcné stanovisko Evropské komise. A víte s jakou nezábavnější nebo možná nejsmutnější reakcí jsem se potkal u jednoho z našich zákonodárců? Proč to vlastně děláme, co z toho máme a kdo nás za to platí?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Důchodce68r napsal(a):

Omlouvám se, že odbočím od tématu.
Uklízím starou zemědělskou usedlost. Našel jsem tu staré, rezavé, ale ještě pevné a hlavně hodně dlouhé nože. Žádný nedám do sběru železa.
12. 02. 2013 | 15:42

martin_k napsal(a):

proč se Kalousek, Klaus jejích nohsledi tak brání evropské unii? no protože by tady nastal pořádek a oni by ztratili svou moc a nemohli rozkrádat
12. 02. 2013 | 15:45

zavolej blekotovi napsal(a):

No jo to je hřbitov v USA, Kanadě nebo ve Velké Británii, tak se po pohřbených nebožtících jezdit v pohodě může. Tak to je hezké, tam si takto může jezdit kdokoliv Nečas, Kalousek i Bohouš Sobotků.

Nebo autor chce naznačit vojenský výboj armády ČR do západních zemí?

Tak takto si hřbitov předtavuje zástupce národa, který z 70% se po smrti nechává spálit.

Autor zřejmně na hřbitov moc často nechodí, tatu a mamu zpopelnil, popel vysypal někam na loučku mezi slimáky a pak z toho vznikají tyhle blbosti.
12. 02. 2013 | 15:57

Občan napsal(a):

Achjo, achjo, achjo...

Interní audit, finanční kontrola a nezávislá kontrola jsou TŘI NESOUVISEJÍCÍ kontrolní mechanismy!

Manažerská kontrola a interní audit jsou způsoby kontroly ve vztahu nadřízenosti/podřízenosti a tedy NEJSOU NEzávislou kontrolou ve smyslu "Limské deklarace" a metodik EUROSAI a INTOSAI.
Limská deklarace a EUROSAI/INTOSAI však vyžadují právě existenci NEzávislé finanční kontroly, která jediná může přispět k řádné správě veřejných statků.

Autore,
Vy stále zaměňujete kontrolní mechanismy v podnikové sféře a kontrolní mechanismy ve veřejné sféře.
A to jste ještě vynechal "výkonnostní audit" :o)

Návrhy zákonů, vytvořené Vaší organizací, jsou bohužel nedostupné, takže nelze nijak posoudit jejich reálnost a realizovatelnost.

Jo, a ještě jedna věc - máte ve svém textu i na stránkách spolku pravopisné chyby; u právníků nepřijatelné a u legislativců ještě víc.
Např. - shoda podmětu s přísudkem NEbyla zrušena; vyzývat se píše s ypsilon a ne s měkkým i.
12. 02. 2013 | 16:08

xx napsal(a):

všechny zásady o hospodárnosti jsou k ničemu. Úředníci naprosto v souladu se zásadami hospodárnosti, efektivnosti a účelnosti dál vytváří práci pro práci, lejstra pro lejstra a povinnosti pro povinnosti. Pokud bychom měli skutečne uplatnit především zásadu účelnosti, museli bychom zrušit nejméně polovinu státní agendy. Teprve pak by se dalo op něčem jako účelnost v souvislosti se státní správou hovořit.

Dokud ale bude existovat agenda, v rámci níž se státní aparát zabývá tím, zda je dobré mít mezi WC a kuchyní dveře jedny nebo dvoje, a jestli je lepší výška stropu v domě 2,6 nebo 2,5 metrů, pak nikdy o účelnosti hovořit nemůžeme.

A to nemluvím o tom, kolik zdrojů bylo v rámci EU vyplýtváno na rozhodování, zda smí být pomazánkové máslo nazýváno pomazánkovým máslem, který vznikl jenom proto, že nějaký úředník v Bruseli špatně přeložil do angličtiny český název.

V kontexty těchto věcí nelze hovořit ani o hospodárnosti, ani o účelnosti a dokonce ani o zdravém rozumu. Ten zůstal stát kdesi daleko vzadu.

Státní úředníci jsou natolik v zajetí svých agend, že nejsou schopni sebemenší sebereflexe. Aby se zastavili a ptali se sami sebe, krucinál co to vlastně dělám, jaký to má smysl tahle moje práce, vždyť jenom stavím lidem překážky v užitečné činnosti.
12. 02. 2013 | 16:09

Občan napsal(a):

A ještě jedna věc.
PROČ hledáte vzor v naglosaském systému veřejné správy a srpávyveřejných statků, jakož i kontroly, když se nacházíme v centru Evropy a všude kolem nás platí kontinentální právo a EVROPSKÉ kontrolní mechanismy?

Anglosaský model veřejné správy a kontroly, zejména americký, je zcela odlišný od systémů evropských. Proto je aplikace amerického modelu nesmyslná a nekompatibilní s principy EUROSAI.

Vašemu spolku by prospělo, kdybyste spolupracovali s ambasádami Německa, Rakouska a s EUROSAI.
12. 02. 2013 | 16:14

zemedelec napsal(a):

Pane Wagnerknecht.
Mě by spíš zajímala ta auditorská společnost Deloitte.
Když potřebuje nějaký audit Kalousek,pokaždé se na ně obrátí a taká mu udělají audit jaký potřebuje.Jako by to byla jeho firmička.
Pane Důchodce 68r.
O něčem podobném jsem uvažoval také,ale jít s vidlemi proti tanku,by každý považoval,jako osobu mdlého rozumu,tak jsem to raději vzdal předem.
12. 02. 2013 | 16:15

Bavor V. napsal(a):

zemedelec
a vy si myslíte, že byste šel proti tanku?. Já bych to viděl spíše na vedle tanku.
12. 02. 2013 | 16:32

Lukas Wagenknecht napsal(a):

Dobrý den, děkuji za Vaše reakce. Nebudu reagovat na invektivy anonymů, ale rád bych zareagoval na komentář k anglosaskému systému veřejné správy, který je věcně nesprávný. Chtěl bych Vás ujistit, že manažerská odpovědnost a interní audit jsou věci, které společně tvoří vnitřní kontrolní systém ve veřejné správě. Stejně tak NKÚ do kontrolního prostředí veřejné správy samozřejmě patří. O proti tomu by daňové úřady měli řešit pouze příjmy státního rozpočtu. Poslední nepochopení se týká standardů INTOSAI, které definují obecné principy vnitřního kontrolního systému veřejné správy a jsou aplikovatelné celosvětově. Pokud byste se o tuto problematiku zajímal, rád Vám doporučím některé odborné materiály.
12. 02. 2013 | 16:41

Občan napsal(a):

Pane zemedelče,

protože Dana Trezziová, bývalá Kalouskova náměstkyně na MF ČR a jeho bílá kobyla na prézu NKÚ, Michal Brandejs a Zelená úsporám bezpečné krytí finančních toků přes kyperské "firmy" vč. "DELOITTE CENTRAL EUROPE HOLDINGS LIMITED" :o)))
12. 02. 2013 | 16:41

úřednice napsal(a):

občan
je vidět, že jste úplně mimo...
12. 02. 2013 | 17:05

Občan napsal(a):

Pane Wagenknechte,

"manažerská odpovědnost" je úplně normální odpovědnost ve vztazích nadřízenosti a podřízenosti, běžně uplatňovaná v hierarchických systémech, vč. správních.
POKUD je ovšem manager někomu SKUTEČNĚ odpovědný. Tedy POUZE tam, kde je odpovědnost vymahatelná. Příkladmo - interní auditor se VYMAHATEĽNĚ zodpovídá buď řediteli odboru IA nebo rovnou ministrovi či hejtmanovi/starostovi. Ovšem ten ministr, hejtman či starosta jsou totálně vyzívaní, protože oni se nezodpovídají nikomu. Premiér ani rada kraje či obce SI SVÉHO koně nepodříznou, DOKUD dělá to, po něm chtějí.

Takže DOKUD tady nebude obdoba prvorepublikové Finanční prokuratury, která měla možnost přezkoumávat VÝKON veřejné správy vč. interní kontroly (pochopitelně v souvislosti s hospodařením), nebo bývalé Generální prokuratury, která měla alespoň obecný dohled nad VÝKONEM státní správy, nehneme se z místa.

Finanční orgány naopak MUSÍ kontrolovat jak příjmy, tak výdaje veřejných rozpočtů. Říká se tomu plnění státního rozpočtu (k němuž by mělo patřit i plnění samosprávných rozpočtů). Protože nikdo jiný než orgány finanční správy nemá pravomoc vymáhat např. neoprávněně použité dotace a řešit nesprávné užití veřejných prostředků.
Ovšem NKÚ by měl mít (a do cca roku 2000 i měl) pravomoc NEZÁVISLÉ kontroly příjmů a výdajů (alespoň) státního rozpočtu až k plátcům daní a cel a až k poslednímu příjemci veřejné podpory.

O problematiku veřejné kontroly se zajímám docela živě posledních cca 15 let a o metodikách EUROSAI i INTOSAI jsem slušně informován.

Pane Wagenknechte,
zkuste, prosím, respektovat, že se nacházíme v Evropě a tudíž je namístě zabývat se evropskými správními systému.

Vyhnul jste se reakci na nedostupnost legislativních návrhů Vaší organizace. Je pro to nějaký důvod?
12. 02. 2013 | 17:10

úřednice napsal(a):

občan
připádate mi jako agent mafie TOP 09, ODS nebo CSSD, který je naštvaný na Wagenknechtův audit z ROP SZ, který něco odhalil jako jediný za posledních 23 let. Všichni vědí, že ho za to Kotrba z Deloittu na Kalouskův rozkaz vyhodil...
12. 02. 2013 | 17:11

zemedelec napsal(a):

Pane Bavor.
Dokud řídí tenhle tank Nečas a střelce mu dělá Kalousek,tak zásadně proti.
Pane Občan.
I když jsem to chtěl od pana Wagenknechta,když u svého profilu uvádí,že s nimi spolupracoval,tak mohl něco uvést ze zázemí této společnosti.
Takže rád poděkuji Vám.
12. 02. 2013 | 17:12

Lukas Wagenknecht napsal(a):

Občan
Dobrý den, zákon Vám rád zašlu, pokud se mi představíte a zašlete svůj e-mail. Co se týká Vašich komentářů, odkázal bych Vás na závěry konference PIC, která se konala minulý rok v Bruselu. Mimo to náš návrh zákona revidovala Evropská komise s komentářem, že je v souladu mezinárodními standardy a dobrou praxí. Model finančních úřadů, který zastáváte je samozřejmě nesmysl. Daňový úřad má vybírat daně. Přesně na to poukázala již v roce 2010 Světová banka. Ale možná tomu rozumíte lépe, než odborníci z Dánska, USA, nebo Francie.
12. 02. 2013 | 17:23

Lukas Wagenknecht napsal(a):

zemědělec
Protože tu pořád kolují invektivy k mému působení v Deloitte, musím potvrdit, co již uvedl jeden bloger. Byl jsem v minulosti zaměstnancem Deloitte. Viditelným výsledkem mé práce byl např. audit ROP SZ, kde Evropská komise potvrdila veškerá zjištění a uložila korekci ve výši 2.5 mld. Osobně bych Vám přál zažít tlaky všech zúčastněných stran jak zvenku tak zevnitř. O tom, že již zaměstnancem Deloitte nejsem, si můžete udělat obrázek sám. Co se týká finanční kontroly, věnuji se tomuto tématu již několik let. Pana Kalouska osobně neznám, nicméně mám z nezávislého zdroje potvrzeno, že nejsem jeho oblíbenec.
12. 02. 2013 | 17:35

sběratel napsal(a):

Duchodce 68r
mám zájem o koupi starých krámu,ozvěte se na email lagie@centrum.cz
12. 02. 2013 | 17:42

Al Jouda napsal(a):

Ano, u peněz se musí začít. Zastavit rozkrádání fondů, předražování státních zakázek a prokázání způsobu nabytí majetku. A ne ode dneška, ale zpětně od roku 1989 !!!
12. 02. 2013 | 17:42

úřednice napsal(a):

souhlasím, že mají finančáky vybírat daně a neotravovat s kontrolami dotací
12. 02. 2013 | 17:47

sasa napsal(a):

úřednice: ale FU to budou delat (otravovat) nebot rozhoduji, co si smite a co nesmite dat do vydaju. Proto take casto maji ruzny nazor napr. od ministerstva, ktere vam tu dotaci schvalilo a ktere rozhoduje o tom, co muzete zapocitat do nakladu a co ne. Proto je treba praxi sjednotit, aby lide nebyli otravovani ze vsech stran. Osobne bych byl radsi, kdyby rozhodujici slovo ve financich mel FU a ministerstvo poskytujici dotaci, by pouze hodnotilo, jestli jste za dotaci dodal, co jste v projektu slibil a penize nechalo na FU.
12. 02. 2013 | 18:01

úřednice napsal(a):

sasa
bohužel nemáte pravdu, finanční resp. daňový úřad má kontrolovat výběr daní. To je jeho parketa. Kontrola dotací patří těm, kteří peníze rozdávají a potom NKÚ. Finančáky tak dublují kontrolory z ministerstev. A ještě navíc potom rozhodují o odpouštění, což je něco jako Klausova abolice. Je to celé nesmysl...
12. 02. 2013 | 18:15

zemedelec napsal(a):

Pane Wagenknecht.
Sice po té informaci nicka Občan,jsem Vaši reakci nečekal.Já Vás opravdu neházím do špatného světla,ale určitou skušenost s touto společností máte,tak jsem očekával,že poodhalíte trochu pozadí této společnosti.Proto si myslím,že po všech poznatcích jste schopen pracovat ve prospěch občanů.
Takže děkuji a přejí jenom úspěchy.
12. 02. 2013 | 18:35

Lukas Wagenknecht napsal(a):

zemědělec
Dobrý den, víte o svém bývalém zaměstnavateli se člověk nemá vyjadřovat negativně. Nicméně jste doufám pochopil, k čemu došlo.
Mám osobní zkušenost zevnitř ministerstva, euroúřadu i poradenské společnosti. Kdybych to měl shrnout, politické vlivy jsou všude bez rozdílu. Čím větší balík peněz se řeší, tím je tlak vyšší. Abych byl objektivní, Česko není ojedinělé. Jenom je to u nás v několikanásobně větší míře, protože chybí určitá kultura chování politiků.
12. 02. 2013 | 18:48

Občan napsal(a):

Ale ROP Střední Čechy zatím dobrý, ne?
12. 02. 2013 | 19:05

Lukas Wagenknecht napsal(a):

občan
A co tím myslíte?
12. 02. 2013 | 19:11

xx napsal(a):

Lukas Wagenknecht: ale my si stejně ty zlodějský politiky zvolíme znovu, aby spravovali naše peníze. A budeme neustále tlačit na to, aby stát byl silný a přerozděloval čím dál více peněz, protože je to přece prospěšné všem. Je to správné a stát je dobrý. Je na tom přece společenská smlouva. Tak nás to učili ve škole a tlučou nám to do palic média i politici všech možných partají.

A když to nějaká nedělá, tak ji považujeme za podivíny nebo rovnou blázny.

Vlastně ten tlak o kterém píšete, že jste ho zažil v práci, ten je přece vyvíjen na nás občany neustále od narození.

Stát se snaží najít rovnováhu, mezi maximalizací daní a přežitím daněných subjektů.

Je to tak lákavé, nic nedělat a mít na hraní stovky miliard. Kdo by odolal, že.
12. 02. 2013 | 19:18

Lukas Wagenknecht napsal(a):

xx
Máte naprostou pravdu. V Good Governance řešíme mimo finanční kontrolu také státní službu. Podle mé osobní zkušenosti to tu dnes funguje jako za doby normalizace. Jakýkoliv úředník se ozve, tak ho hned politik zlikviduje.
A to, že jsou dotace nezdravé je samozřejmost. Ale toho se politici nepustí. Proto na jednu stranu nadávají na Evropskou unii a na druhou stranu se rozplývají, že dostanou znovu přes půl bilionu, který budou moci rozkrást, společně s kamarády z různých poradenských s.r.o. Je to smutné.
12. 02. 2013 | 19:27

Občan napsal(a):

Tak to tu pročítám - http://ec.europa.eu/budget/library/biblio/publications/2011/compendium_27_countries_en.pdf - a nikde nemohu najít nic, co by bylo v rozporu s tím, co jsem napsal. Dokonce tam čtu uspokojení Evropské komise nad tím, jak pěkně je u nás finanční kontrola centralizována a že by ji mělo MF ČR zajišťovat pro celý sektor veřejných financí.
To je vůbec bezva příručka - už například chápu, proč je tom i ekonomicky skromnější Rakousko mnohem lépe než ČR. Vřele doporučuji všem, koho zajímají veřejné finance.

Stále se mi ale nepodařilo zjistit, proč se měl NKÚ jakkoli angažovat v INTERNÍM auditu. A rovněž sjte setále nevysvětlil, proč nerozlišujete mezi INTERNÍ a EXTERNÍ kontrolou.
Ovšem - kontrola hospodaření s veřejnými financemi JE primárně interní záležitostí hlavního správce veřejných financí. A ten také zřizuje INTERNÍ finančí kontrolní orgán. No, a INTERNÍM kontrolním orgánem pro plnění státního rozpočtu jsou - finanční úřady a finanční ředitelství. Externím je NKÚ a EÚD (pokud jde o kofinancování ČR/EU).

Pane Wagenknechte,
mail Vám nepošlu; mám rád své soukromí. A nebudu své soukromí poodhalovat někomu, kdo sám o sobě neuvede do blogerského profilu ...mhmmm... "informace odpovídající lépe skutečnosti".

Ale od organizace, která, jako mnoho dalších, bojuje za průhlednost veřejné správy a veřejných financí, bych očekával, že její legislativní návrhy budou veřejně k dispozici - minimálně relevantní teze.
No, každý si asi tu občanskou a čitelnou společnost představujeme jinak.
12. 02. 2013 | 19:41

xx napsal(a):

Lukas Wagenknecht: nejsmutnější na tom je, že lidé jsou k tomu neteční. Zmohou se leda tak na pokřikování na sebe navzájem, podle toho zda se cítí být spíše levicově nebo pravicově zaměření. Donekonečna se tu vedou hádky o to, zda kradou více levicoví politici nebo pravicoví politici.

A politikům tenhle stav náramně vyhovuje, protože mohou v klidu rozkrádat a podnikat na veřejných financích.

Zřejmě i proto si najímají stále agresivnější agentury, které vyvolávají tyhle spory nejen na internetu, ale i mimo něj v reálném životě.

Je to stále horší a horší. Nedávná prezidentská kampaň to jasně ukázala.

Myslím si, že jak jste napsal že u nás je to stejné jako jinde jenom v několikanásobně větší míře, je proto, že u nás je naprostá absence občanské společnosti, občanského uvědomění. Prostě stále žijeme zavření na těch svých "zahrádkách" a o to co se děje za plotem se moc nestaráme.

Dokonalou ilustraci tohoto jsem zažil jednou na výletě v Drahanském údolí. Jeli jsme na kole přes polní cesty a blížili se ke katastru Bohnic. Asi 100m od prvního domu několik divokých skládek různého odpadu ze zahrádek i domácností. Starý sporák ležel odhozený v šíkoví, vedle palubka od Favorita a kolem suť z vybourané koupelny včetně staré sprchy a několik pneumatik. Po 100metrech samé krásně opravené rodinné domky, precizně střižené trávníky, bazány s křišťálovou vodou, no zkrátka idylka.

Nádherně to doráží mysl těch lidí a ta se zase odráží do politiky. Veřejný prostor, zejména ten co není denně vidět je senkrůvnou plnou zapáchajícího odpadu. Ale ulice a zahrádky jsou načinčané, jen září.

Přehrabovat se v tom odpadu musí být velmi nepříjemné. Hodně špinavá práce řekl bych.
12. 02. 2013 | 19:44

Lukas Wagenknecht napsal(a):

xx
Máte v celku pravdu. Jenom bych doplnil, že dnešní doba tomu nahrává šílenou sofistikovaností balastu politiků. Uvedu takový jednoduchý příklad. Ministerstvo financí vykradlo myšlenku státní pokladny. Utratily se miliardy (nikdo ani neví přesně kolik), funkční státní pokladnu nemáme a ani mít nebudeme. Takže dobrá myšlenka posloužila zlodějně za miliardy.

Co se týká angažovanosti, já mám opravdu negativní zkušenost s politickými pochopy. To je nejhorší skupina lidí. Většinou na pozici přeplacených náměstků nebo ředitelů ministerstev. Prakticky ničemu odborně nerozumí, nic dobrého neudělají. Jejich jediným úkolem je plnit rozkazy politika. Jsou schopní zlikvidovat kohokoliv a ničeho se neštítí. No a proto to mají politici tak jednoduché. Přeplácejí si demagogy, kteří zlikvidují kohokoliv, kdo se nahlas projeví. Je potom otázka, jestli po lidech můžeme chtít občanskou společnost, když tu máme takovéto gestapo...
12. 02. 2013 | 19:54

xx napsal(a):

Lukas Wagenknecht: živé příklady máme i tady na blogu, Pan poslanec Poc - nejprve dělal na úřade kde spolurozhodoval o veř. zakázkách a pak se stal jednatelem firmy která podnikala právě na veřejných zakázkách, pak naoko odešel protože ho volily do EP ale dál ovládá tu firmu skrytě přes jiné firmy. A prohlašuje o sobě, že je úspěšný podnikatel.

Telička, nejprve ve státní správě, pak v EK a teď soukromě podniká tím, že radí firmám jak a co v byrokratickém pralese zařídit.

Vůbec obecně ta živnost, "vyplňování byrokratických formulářů" v rámci celé EU je krajně nechutná bažina zahnívající korupcí a zlodějinou. Parazity se to jenom hemží.
12. 02. 2013 | 19:55

xx napsal(a):

Lukas Wagenknecht: občanská společnost je to jediné co dokáže tohle rozetnout. Lidé si prostě mohou vynutit některé změny. Ale to by museli vylézt ze svých zahrádek, přijet z chalup a začít se brát za svá práva.

Snažím se na to upozorňovat zde v diskusích, že existuje varianta, že lze něco změnit. Ale narážím na neprostupné bariéry v lidech samotných. Někteří evidentně cítí nebezpečí o svoje korýtko a rovnou sprostě napadají a někteří mají i zájem ale jsou propagandou tak zblbnutí, že si jakoukoli změnu proste nedovedou při nejlepší vůli představit. A když si člověk nedokáže něco představit, tak to nedokáže ani udělat. A další se normálně lidsky bojí násilí a problémů. Zbytek je líný a spokojený ve své ulitě.

Stále tu je zažraný takový mem, že změna musí přijít shora, protože hlavně nahoře se krade a podvádí. Což je nesmysl. Jestli se hlavně nahoře krade a podvádí, tak to je poslední místo odkud lze čekat nápravu.

Přesto se lidé domnívají, že volbou momentální opozice něco změní. Jsou to lidé kteří vědí co všechno ukradl Řebíček, Topolánek, Gross nebo Vondra či kdo ještě, ale přitom si nevšimnou že u nich na vesnici nebo ve městě jim zastupitelé a radní kradou zrovna tak a staví předražené chodníky, kanalizace a zeleň, podnikají na obecním majetku za obecní peníze a nic se neděje. Nikdo nepřijde na schůzi města a neřekne těm lidem které zná do očí, Franto nekraď.
A stačí aby titíž lidé, co neuspěli ve volbách pod hlavičkou třeba ODS nebo ČSSD proto, že se na ně provalilo něco ošklivého, založili "občanské sdružení" s nějakým líbivým názvem, přizvou jednoho nebo dva lidi z davu a opět dostanou důvěru a opět rozkrádají vesele dál a jejich příbuzní dál staví pro obec předražené chodníky, hřiště a pod.

Je to neblahé dědictví totalit, že jsme k veřejnému prostoru tak neteční a bojácní.
12. 02. 2013 | 20:15

Lukas Wagenknecht napsal(a):

občan
To jsem rád, že po Vaší 15ti leté zkušenosti s už ani nevím čím jste zjistil, že existuje nějaké kompendium EK. Jinak pořád mi vkládáte do úst nepravdy a plete dohromady jablka a hrušky jako zmatečnosti interního a externího audit, nebo že EK doporučuje všechno centralizovat pod MF. Zastával jsem čtyři roky pozici viceprezidenta Českého institutu interního auditu, tak si myslím rozumím rozdílu mezi auditem interním a externím.
Protože je zřejmé, že máte v hlavě zmatek, myslím, že nemá cenu Vám něco vysvětlovat. To by bylo asi jako kdybyste se snažil učit dítě z mateřské školky vysokoškolskou statistiku. Nechte si svoje finanční úřady, které se Vám tak osvědčili a které podle zprávy NKÚ s úspěchem vyčíslily chyby za 34 mld., a následně přes 31 mld. odpustily. To je opravdu řešení hodné České republiky pod Vaší záštitou.
Co se týká Vašich invektiv k mému profilu, nevím čí jste agent a je mi to v celku jedno. Jenom si upřesněte fakta před tím, že se začnete do někoho navážet. V ROP Střední Čechy nepracuji už skoro pět let. Veškeré informace o mě jsou veřejně dostupné na linkedin, tak se tam podívejte, ať to máte srovnané.
A co se týká Vašich urážek Good Governance, nechápu proč se otíráte o občanské sdružení, které něco dělá, i když je to možná naivní idealismus. Náš návrh je dostupný našim členům, sympatizantům a komukoliv, kdo stojí o věcný dialog. Když se anonym ohání čitelnou občanskou společností, je to přinejmenším úsměvné. Tak si buďte nadále anonymem, který nechce diskutovat věcně a uráží neověřenými fabulacemi.
12. 02. 2013 | 20:29

Lukas Wagenknecht napsal(a):

xx
Co se týká politiky, není to lehké. Je několik možných variant:
- volit a doufat, že se něco změní, dávám tomu 30 let,
- založit novou stranu slušných lidí, pokud však máte 50 milionů,
- vstoupit do těch etablovaných a snažit se něco ovlivnit zevnitř, opět tomu dávám 30 let.

Protože ale politici potřebují nastavené zrcadlo, mají podle mého názoru smysl i občanská sdružení typu watch dog nebo think tank. I tak se dá seberealizovat a zapojit do demokratického procesu. Hlavní je dělat něco, ne jenom anonymně blogovat jako kolega obcan. Proto jsme založili Good Governance...
12. 02. 2013 | 20:38

xx napsal(a):

Lukas Wagenknecht: ano souhlasím.
12. 02. 2013 | 20:49

Bazzy napsal(a):

autor:
Chtěl jsem jen napsat, ža Vám držím palce a poděkovat za Vaše reakce.
S tou anonymitou tady: je to jen jiný pohled na diskusi, trochu jiná pravidla hry, určitě se nenechejte odradit. Funguje to tak, že si k reakci vyberete pouze věcně správné a relevantní připomínky, ostatní se ignoruje, maximálně se můžete pokusit naznačit, trkat nemá smysl ;-)

A ještě jeden postřeh: tady toto fórum je tak trochu "kouzelné" - má schopnost realizace. Věci, které se tu proberou se někdy mohou i stát ... ;-)
12. 02. 2013 | 20:57

xx napsal(a):

Bazzy: škoda že jen někdy a že jen mohou ;)
12. 02. 2013 | 21:18

Křelina J. napsal(a):

to Lukáš Wagenknecht:

proč se o vás jakýsi Občan otírá, brzo pochopíte. On se tu otírá úplně o všechny. Nic jinýho neumí, ale tohle mu dodává pocit důležitosti. Je to zřejmě bývalý estébák, soudě podle metod práce. Každopádně zavilý komunista, aparatčik z dávných časů. Moc s ním neztrácejte čas, nemá to smysl.

A pište. Lidi jako vy jsou solí týhle země.
12. 02. 2013 | 21:35

Důchodce68r napsal(a):

sběratel:
zatím neprodám. Tento blog mně dál utvrzuje v rozhodnutí zůstat sběratelem. Jako konkurence se mně bát nemusíte.
Jakmile budou naše veřejné finance a politika vůbec trochu v pořádku, sbírku vám rád nabídnu. (Podle odhadu zde 20h38m je riziko, že by k tomu mohlo dojít až po 30 letech. To bych nerad. Začnu sbírat i tanky.)
12. 02. 2013 | 22:48

zavolej blekotovi napsal(a):

to Lukáš Wagenknecht:

tak časté a rozsáhlé vstupy tu snad žádný jiný bloger v minulosti nedělal. Zajímavé překvapení.

Občan patří k místní komunistické kohortě co všechno ví nejlíp.

Nechtěl by jste raději trávit večerní čas s rodinou a dětmi než se tady handrkovat?
12. 02. 2013 | 22:57

Občan napsal(a):

Pane Wagenknechte,
až se naučíte pořádně česky, tak pak někoho školte.
A zatím jste mastil dohromady IA a EA hlava nehlava.

Brožura EK je zajímavá z jiného důvodu - dává poklady pro zamyšlení se proč to jinde jde už dlouhá léta a v ČR ne. A pozvednout obočí na tím, že máme v EU funkční evropské správní systémy, ale skupiny bývalých státních úředníků se zrovna v ČR snaží zavádět veřejnou správu poamericku.

A proč nemám k iniciativám důvěru?
Zatím se vždycky rychle ukázalo, že jde zase jen o partu, jež se stará pouze o SVÉ podnikání a o to, aby JÍ je zacvakal erár. Kdyby šlo skutečně JENOM o reformu VS a správy veřejných rozpočtů, tak by ti dotyční zůstali ve VS, provozovali ve volném čase zákonem povolenou (a proto málo výnosnou) lektorskou činnost a sdružovali se v nedotovaných o.s.
Tahle země je doslova prošpikovaná "neziskovkami", které vesměs visí na státním a/nebo regionálním struku prostřednictvím přímých a nepřímých dotací, VZ a lektorských činností pro VS. A když se pak některým dostanete do ledví, nestačíte se divit.
12. 02. 2013 | 23:33

úřednice napsal(a):

občan
je vidět, že tomu opravdu nerozumíte a jenom plivete špínu
křelina J
máte naprostou pravdu, s tímto nemá cenu ztrácet čas...
13. 02. 2013 | 11:08

Jank napsal(a):

Pane autore, zajimalo by me, jestli je vyvijen tlak od EU na CR, aby zrusila akcie na dorucitele. Napadlo vubec nekoho, ze by se takhle vlastne mohly vyuzit k podpore nezadoucich (teroristickych) organizaci?
14. 02. 2013 | 03:55

cham napsal(a):

občan je kalouskův agent z jeho tiskového odboru MF, tak ho berte z rezervou, nemá to jednoduché se svým šéfem alkoholikem...
23. 02. 2013 | 14:03

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Němec Václav O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy