Stačí jedno kliknutie

30. 09. 2010 | 09:11
Přečteno 6316 krát
Dnes som začala predstavovať svoj program – program kandidátky na primátorku hlavného mesta Slovenska. Písala som ho po mnohých stretnutiach s občanmi a poradách s odborníkmi, dlho a sama.

Rozmýšľala som nad každým slovom. Malo to jednu obrovskú výhodu. Pri písaní „zavediem transparentné zaobchádzanie s verejnými financiami na magistráte“ som si tieto sofistikované slová preložila do bežnej slovenčiny a zrazu si uvedomila, že chcem dať do hlavného programu niečo, čo by malo byť už dávno samozrejmosťou. V jednoduchej slovenčine to totiž znamená: „nenechám rozkrádať vaše peniaze a pousilujem sa, aby to bolo kontrolované.“ Zasmiala som sa nad predstavou, že by v programe kandidáta do mesta bolo rovno napísané „už nebudem kradnúť, zlodejov vyhodím z práce, dám Vám do ruky všetko, čo podpíšem vo Vašom mene, poviem Vám rovno, kam chcem dať Vaše peniaze.“ Ako sa to líši od vyjadrenia… „zavediem transparentné a verejnosťou kontrolované obstarávanie na webe“ a pritom obsah je ten istý. Dá sa to porovnať so zámenou slov, ktorú sme urobili v našom jazyku v poslednom čase, keď sme „starých“ tulákov premenovali na bezdomovcov, teda ľudí, ktorí potrebujú pomoc a súcit, lebo stratili domov. Táto jednoduchá zámena slov zmenila náš postoj – verejnosti aj politikov k ľuďom, z ktorých väčšina naozaj stratila domov a potrebuje podať pomocnú ruku. S nimi sa v tejto zámene zviezli aj tí, ktorí sa chcú túlať a považujú to za vhodný životný štýl.

A tak som označila všetky vety typu „sprísnim vnútornú kontrolu na magistráte, zavediem nulovú toleranciu pre prešľapy úradníkov, zverejním na webe okrem faktúr a rozpočtov projektov aj výšku dotácií, tých malých i väčších“ a presunula ich jediným kliknutím do kolónky, ktorú som nazvala „Samozrejmosti.“ Program ihneď viditeľne zoštíhlel a odkryl skutočné programové priority, rozhodnutia a sľuby, ktoré Bratislavu posunú na úroveň metropoly porovnateľnej s hlavnými mestami susedných štátov. Jednoduchá operácia. Oplatí sa si svoj program a slová v ňom vysedieť. Nestačí len tušiť, čo sa za nimi skrýva a dokázať o tom hodiny všeobecne hovoriť, ale neustále držať prst aj na „Entri.“

Ak si predpovedači budúcnosti myslia, že v budúcnosti budeme písať už len krátke sms správy alebo 140-úderové odkazy na twitteri, mali by sme ich upozorniť, že občas by sme sa všetci mali pokúsiť aspoň raz za rok sadnúť si k počítaču a sformulovať svoje ciele. Je to najlepší spôsob na to, ako prísť na nové myšlienky, alebo staré odoslať do príslušných koloniek. Naozaj potom stačí jedno kliknutie a obzor sa rozšíri.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Béda napsal(a):

MV,

Známe to: Když ptáčka lapají hezky mu zpívají.

U nás to naposledy předvedly tzv. Věci veřejné (Res publicae). A pak jejich poslankyně přišli s návrhem zrušit zákon omezující účast společností akciemi na doručitele na veřejných zakázkách. naivních anebo přímo vyčůraných slibotechen, které přišli s bojem proti korupci a transparentností vynakládání veřejných prostředků již tady bylo nepočítaně. A dopsud vždycky - skutek utek. V praxi lidé podezřelí z korupce vedou stát, kontzrolují účinnost boje proti korupci na ministerstvech, zavádějí opatření k vymýtání korupce, organizují práci policejního sboru (včetně útvarů specializovaných na boj s organizovanáým zločinem, finanční kriminalitou a pod..

PS: myslím že si buďto naivně fandíte, anebo pouze natahujete medové předvolební motouzy voličům pod nosem. Osobně bych vám nevěřil a nevolil vás. Vaše Curiculum vitae nenaznačuje, že byste právě vy byla osobou znalou a povolanou k potírání korupce. (Možná by stálo za prověření nakládání státními prostředky v institucích, které jste vedla - pakliže šlo o hospodárné a šetrné vynakládání prostředků - velvyslanectví... - pak bych si třeba o vás své mínění napravil.)
30. 09. 2010 | 09:49

Alex napsal(a):

Jste jednou z mála osob v politice, které jsou pro mne důvěryhodné, i kdybychom se na něčem či mnohém i neshodli. Škoda, že na Slovensku.
30. 09. 2010 | 10:57

Bessy napsal(a):

Velmi hezké.Kdyby jsem byla Bratislavanka,tak Vás volím. Držím palce.
30. 09. 2010 | 11:00

juli napsal(a):

Paní Magdo, napsala jste, jako vždy, velmi dobře. Máte pravdu, je skoro umění říkat věci jednoduše, srozumitelně a stručně. Co všechno se zaobalí do rádoby chytře znějícího blábolu. To nechápu. Nakonec úroveň mluvy je dosti chatrná, kam se člověk podívá. Ubohá slovní zásoba, špatně větné vazby. Co se týče lidí, kteří reagují na Váš blog tím, že se snaží urazit, sdělovat, že by Vás nevolili - to už je jiná kapitola.
30. 09. 2010 | 11:39

Tencokida Hnuj napsal(a):

Cíle se cílují, ptáčci se radují.

Ano, inflací slov se ještě nikdy nepodařilo uvést věci do pořádku.
Slouží k oblbování a obelhávání lidí.

Pravičáků, levičáků, věřících i ateistů.
30. 09. 2010 | 11:58

Alex napsal(a):

Tenco
Myslím si, že tady jste vedle. To byste na bedra jednotlivce kladl něco, co není v jeho silách.
30. 09. 2010 | 12:07

arnazach napsal(a):

No tak já bych tam to o té transparentnosti nechal. Ono to totiž dá dost práce.
30. 09. 2010 | 12:27

Al Jouda napsal(a):

Hlavně, že jste dosud nebyla na takovém podobném postu. Nové koště vždy dobře mete. Co bude dál, se uvidí!
30. 09. 2010 | 14:45

honolulu napsal(a):

Pani Vasariova, rozkradani statnich penez jde urcite nejakym zpusobem kontrolovat..
Jinak by nebylo mozne, ze nase FBI kazdou chvile nekoho zavre do kriminalu na velmi dlouhou dobu..
Nasi politici a urednici jsou z toho tak vystraseni, ze se boji prijmout od nekoho cafe a strudl..Cim cestnejsi budete ve Vasi pristi funkci, tim silnejsi budete mit politickou pozici.
30. 09. 2010 | 15:24

chorche napsal(a):

paní Vašáryový je především herečka a to co říká a píše je jen předem naučený scénář nic víc a nic míň
30. 09. 2010 | 17:12

hovorka11 napsal(a):

Kdybych mohl, volil bych Vás.
30. 09. 2010 | 18:38

ujo napsal(a):

Autorka (tuším)kandiduje za SDKU p.Dzurindy, který se kvůli svým korupčním problémům ani neodvážil kandidovat jako lídr do posledních voleb /trafiku MZv ale dostal).
Takže: slova, slova...
30. 09. 2010 | 20:00

Midori napsal(a):

Od jisté doby mám špundus z toho, když se lidé z umělecké branže montují do politiky.
Paní Magdu jako herečku obdivuji, ale myslím, že kromě reprezentativních funkcí by se měla držet od politiky dál. V politice dávám přednost lidem majícím exaktní vzdělání.
01. 10. 2010 | 06:13

Béda napsal(a):

Autorce,

pakliže budete zvolena primátorkou Bratislavy a myslíte to s transparentností vynakládání prostředků vážně, zajisté chystáte hloubkové audity v hospodaření svých primátorských předchůdců. Nebo snad ne?
01. 10. 2010 | 12:03

Alex napsal(a):

Midori
Tomu nerozumím. Máte-li na mysli exaktní ve smyslu dělení vědy na obory exaktní a společenské, řekl bych, že opak je pravdou.
04. 10. 2010 | 22:04

obser ver napsal(a):

Je to otřesné, lidé v Bratislavě jsou z této koaliční kandidátky znechucení a snad to vyjádří při volbách. Nerozumí tomu, byla jen formální poslankyní v městském zastupitelstvu tato lasice, má dost rokú a je užvaněná a všude se jen prezentuje. Milan Ftáčník je podstatně vhodnější kandidát. Má za sebou úspěšné púsobení v Petržalce a Bratislavě múže pomoci.
Magduško, chybí ti především soudnost.
06. 10. 2010 | 06:34

Midori napsal(a):

Alex
Váš názor.
Ony ty společenské vědy bývají dost užvaněné, jak správně píše obser ver.
Pak se nedivme neblahým výsledkům a napětí ve společnosti. Jeden Havel Vám nestačil? Exaktně vzdělaný člověk mající na zřeteli dobro společnosti jako celku by si dokázal spočítat, jsou-li hromadná amnestie či rušení zbrojní výroby pro společnost prospěšné. Jiná otázka je, cui bono?
10. 10. 2010 | 11:21

Janka napsal(a):

Je to pravda, že jej chýba súdnosť. Aj to, že Dzurinda sa ako málo obľúbený politik podľa preferencií dostal za ministra, ale predtým sa stiahol a vystrčil Radičovú, on by totiž nezískal voličov. Magda V. je kandidátkou SDKU. A že nemá skúsenosti s prácou aspoň v mestskej časti Bratislavy je pre ňu iba mínus.
Dokonca neverím, že ten článok písala sama, aj keď sa tak tvári.
10. 10. 2010 | 16:03

muromec napsal(a):

Pani Magda jako obvykle šíleně blafuje. Na jednom místě píše "rozmýšľala som". S tou její hlavou? Kdo jí to uvěří?
11. 10. 2010 | 13:37

Jarýn napsal(a):

Mám Vás rád, ale mnohoobročnictví by mělo být trestné v celé EU. Možná, že s věkem máte zadeček na dvě židle,ale zvyšujete % nezaměstnanost politiků,možná je to nákaza z Čech, kde jsou i tací: starosta města, krajský zastupitel a senátor v jedné osobě.To je jako když barák staví pan Lorenc.
12. 10. 2010 | 17:58

učedník napsal(a):

Jste mi sympatická, jste krásná žena, ctím vás jako skvělou herečku a pamatuji se na doby, kdy jste působila jako velvyslankyně.

A vystihla jste to přesně: Mnohé věci by měly být pro nás již úplnou samozřejmostí. V reálu bohužel často nejsou a asi dosud (nebo už konečně?) nezbývá, než snahu samozřejmost v politice prosadit brát také jako jeden z věrohodných politických cílů.

Transparentně, svou pověstí slušného člověka i člověka, kterému takové věci v jeho dosahu neutečou a umí se kompetentně postarat o věci v místě, kde je mu svěřena zodpovědnost.

Musí umět o tom přesvědčit i voliče a to není jednoduché. I ta jednoduchost je jakási jiná vrstva působení nad tím, co je samozřejmé, ale kdy už to samozřejmé není z principu věci. Jsou i další vrstvy.

Hezký den.
19. 10. 2010 | 21:36

Lex napsal(a):

Ze srdce Vám blahopřeji k umístění hned na druhém místě v boji o post primátora Bratislavy.
Ať Vám to dlouho vydrží!!
28. 11. 2010 | 09:55

virginia auto insurance quotes napsal(a):

Useful information. Lucky me I discovered your site accidentally, and I'm surprised why this twist of fate didn't came about earlier! I bookmarked it. <a href="http://invirginiaautoinsurance.com/">car insurance in virginia</a>
11. 08. 2011 | 04:42

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy