Autodafé dnešných čias

09. 01. 2012 | 15:31
Přečteno 5135 krát
Nežijeme v stredoveku, ale oheň a na ňom hriešnici nás stále nesmierne zaujímajú. Autodafé síce zakázala už Mária Terézia, ale pach priškvareného mäsa a možnosť dívať sa na muky odsúdeného na hranici sú stále lákavé. V moderných časoch sa to už nedeje na námestiach na očiach prítomného davu, ale v médiách na očiach celej krajiny. Virtuálne mnohí z nás usilovne dúchajú do uhlíkov a prispejeme možno aj niekoľkými polienkami, aby bol oheň viditeľnejší. Ale je to pre obete upaľovania menej bolestivé a menej smrteľné ako pre chudáka Giordana Bruna? Neviem, neviem. Vezmime si ako príklad osud jedného človeka.

Tým človekom je Václav Havel, náš bývalý disident a prezident. Hranicu zo suchých brvien pre neho stavali rôzni ľudia už dávno. Komunistickí funkcionári, kolegovia spisovatelia, kritici, pisálkovia všetkých mastí, udavači a samozrejme sa našiel aj nejaký sudca. Na rozdiel od stredoveku sa spaľovanie moderných čias deje vždy v niekoľkých etapách. Zo začiatku pripáliť len chodidielka, potom ručičky, opáliť vlásky, aby trochu bolelo, potom podkúriť pod zadkom a medzitým uvrhnúť do temnice na pár mesiacov. A znovu na hranicu. Na upaľovaní sa toho veľa nezmenilo ani po roku 1989, až na tie temnice a výsluchy na skutočnom škripci. Nahradili sme ho silnejším virtuálnym škripcom – mediálnym naťahovačom verejnej mienky. S veľkým úspechom, ako sa ukázalo teraz po smrti Václava na Slovensku. Moderní kati a sudcovia tak dlho vykrikovali heslá obvinení – zničil náš krásny priemysel výroby zbraní, neváži si dostatočne slovenský národ, pustil na nás vrahov, chcel nás oblbnúť nejakým liberalizmom, pravda a láska sú predsa hlúposti – až sa dav zhromaždil a pripravil si vajíčka. Koľký humanizmus. Namiesto triesok na podpaľovanie hádzali na neho výživné žĺtky. Áno, zmenili sme sa. Ale dá sa aj od tohto moderného upaľovania zomrieť?

Áno. Experti na prežitie sa mu čudovali - prečo neprestane provokovať a nezalezie? Potom by sa mu nič nestalo! Nepochopili, že pokiaľ chce ktokoľvek niečo dosiahnuť nielen pre seba, ale aj pre spoločnosť, musí sa vystaviť nebezpečenstvu hranice a jej podpálenia. Na Slovensku sa kedysi spievalo, že treba za pravdu horieť. Václav sa rozhodol horieť, nebál sa bolesti ani pľuzgierov. Ak chcel, aby niečo z toho, pre čo žil celým svojím srdcom, zostalo, musel horieť a aj zhorieť. Zmieril sa s tým, že mu plamene brali kyslík a spaľovali pľúca, sťažovali dýchanie. Často sa odvážne díval katom priamo do tváre, lebo dnes si kati odvykli nosiť kapucne a nebývajú v katovej uličke. A tak zistil, že to boli aj jeho bývalí priatelia a kolegovia, premenení na udavačov alebo len malých slabochov. Keďže upaľovanie bolo moderné, virtuálne, môže pokračovať aj po jeho smrti. Ktovie, ako dlho ešte budú v neskutočnom internetovom svete poletovať zapálené triesky anonymov v snahe rozpútať ešte nejaký požiar, aby sa mohli kochať plameňmi olizujúcimi aspoň pamiatku človeka.

Časom sa ukáže, či sa rozpadlo na popol aj posolstvo Václava Havla. Myšlienky sa akosi ťažšie pália, poletujú vzduchom vysoko a z dosahu katov i slabochov. Ale ako sa k nim dostať? Nuž Václav nám odkazuje, aby sme začali pre niečo zmysluplného horieť a nakoniec sa nebáli postaviť sa aj na tú pomyselnú hranicu. A nechali verejnosť – tú skutočnú i tú virtuálnu - , aby sa rozhodla – upáliť či počúvať. Palec hore alebo dole. Tak veľa sa zase nezmenilo.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Viola napsal(a):

Jaké byly vlastně lásky Václava Havla pro které hořel?
09. 01. 2012 | 15:50

Silvie napsal(a):

Ještě těch olavných tirád nemáte dost?!
Kriste pane!
09. 01. 2012 | 15:50

Dl napsal(a):

Čo to tady tárátě paní Vašáriová ? Je Vám to treba ? Dl.
09. 01. 2012 | 15:52

J. napsal(a):

Paní Magdo, za hranicemi našeho státu je Václav Havel "uznávanější". "oblíbenější" a "respektovanější",
protože toho o něm nevědí tolik jako Češi zde žijící.
Kolik tváří měl vlastně Václav Havel? O které jediné tváři nám tu píšete?
Máte na mysli člena rodiny Havlů, která se scházela s německými důstojníky?
Nebo máte na mysli prominentního vězně, který mohl mít fešácký kriminál? Opravdu byl Václav Havel jediným vězněm za své odlišné politické smýšlení? Nikdo jiný neseděl déle a v podstatně horších podmínkách?
Máte na mysli Václava Havla - chartistu, který byl hybnou silou skupiny Charta 77, která k sobě stejně smýšlející (ale z jiných měst) nepřibírala?
Máte na mysli Václava Havla řečníka, který nás krátce po svém zvolení na začátku r.1990 naladil svými medovými sliby, které se potom nedodržely?
Anebo máte na mysli hlavu státu, která na nás v r.1990 vypustila ty nejtěžší kriminálníky (poté, co zrušila trest smrti)?
Anebo spíš myslíte českého prezidenta, který plivl do tváře přeživším válku a omluvil se Sudetským Němcům? (Jeho rodina těžko věděla, co je to válka!!)
Magdo, máte na mysli Václava Havla, který sprosté zabíjení v bývalé Jugoslávii nazval cynicky "humanitárním bombardováním"?
(Promiňte, Vás si takto představit neumím...!)
Anebo máte na mysli Václava Havla, z kterého po jeho smrti MUSELI novináři a media udělat modlu velikosti Kima?

Magdo, psát o "spíše trpěném" prezidentovi, že nasazoval život a hrozilo mu autodafé, je vůči SKUTEČNÝM hrdinům z dob totality od Vás "dosti odvážné".

Magdo, Vy jste uměla hrát a NIKDY jste se nikam necpala.
Václav ty svoje hry potil, ale to, co z nich nakonec vzniklo, nechť posuzují jiní.

Promiňte, kdybych hodnotila coby Češka Mariána Čalfu, Vladimíra Mečiara či Jána Čarnogurského, bylo by ode mne DOSTI POŠETILÉ psát o nich se stejnou jistotou jako Vy o Václavu Havlovi.

Ponechte na historii, aby rozhodla, kdo z nás dvou se mýlil, hej?
09. 01. 2012 | 15:54

Kryštof napsal(a):

Hezký blok a jistě upřímně myšlený , ale co se týče Václava Havla , tak je mimo realitu .
Na totální devastaci zbrojního průmyslu včetně trvalé ztráty technicky a řemeslně vysoce specialisovaných prac. míst a navždy ztracených trhů se osobně podepsali hospodští žvanilové Havel a Dienstbier st. , což nikdo v té oblasti obeznalý nemůže popřít .
Čert je byl světu a obzvlášť téhle šílené pidizemičce dlužen a ten svůj dluh zapravil opravdu beze zbytku.
09. 01. 2012 | 16:21

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Milá paní Vašáryová, Váš půvab a vaše nezapomenutelné herecké výkony v českých filmech Vás navždy proslavily a snad zabrání v diskusních příspěvcích osobním útokům, což by mne moc mrzelo. Téma, které jste zvolila je na tomto foru již delší dobu přetřásáno ze všech stran a já bych to ponechal delšímu časovému odstupu.
Jinak Vám i Vaší rodině přeji v Novém roce mnoho štěstí, pevné zdraví a totéž prosím vyřiďte i Vaší sestře, která se též zapsala v českých filmech zlatým písmem. O Vašem manželovi není třeba se zmiňovat, ten je tu jak doma.
Máme Vás tu moc rádi, škoda, že jste svou veleúspěšnou hereckou kariéru vyměnila za tak rizikový podnik, jako je politika.Kdoví, jestli to Vaši spoluobčané spravedlivě ocení.
09. 01. 2012 | 16:32

Občan napsal(a):

Paní Vásáryová,
máte zrovna Vy, skutečná dáma, tohle zapotřebí?

Kdybyste napsla "Měla jsem ho ráda, byl to můj kamarád", tak by to asi byla pravda a bylo by to lidské a obecně přijatelné.
Ale tohle...
09. 01. 2012 | 16:37

Ládik!!! napsal(a):

Jsem pořád vedle:
DISI = Direct Injection Spark Ignition = přímé vstřikování v zážehových motorech (např. ve firemním označení motorů Mazda); DENT = zub.
Disident si neumím představit.
09. 01. 2012 | 16:51

Občan napsal(a):

To Ládik!!!

Já jo - DISI-DENT - to je vystříknutí otevřeného zubu s obnaženým nervem tryskou a následné vysušení další tryskou. Příšerně to bolí...
09. 01. 2012 | 16:55

Jarýn napsal(a):

Je skvělé, že jdete znovu do předvolebního boje a věřím, že se zase do NR prokroužkujete. A k blogu: myslím že poslední hřebík zatloukl andílek s blonďatými lokýmkami:Irena Obermanová
09. 01. 2012 | 16:56

ali napsal(a):

U Zlaté studny v podhradí je na štítu nápis: Dělej co dělej, všem se nazvděčíš..
Díky, paní Vašáryová za pozdní, leč přece kondolenci..
09. 01. 2012 | 17:05

slavwin napsal(a):

Vážím si Vás paní jako člověka a herečku. Myslím že podobné texty na tomto místě nemají ten smysl nebo účel který očekávate. S VH to není tak špatné o čemž svědčí přirozená reakce lidí. Chytají se toho ti zamindrákovaní Havlem a je nepřesvědčí argument a bít je to je proti lidskosti. Bylo by dobré aby svůj mindrák z Havla vylévali na méně navštěvovaném serveru. Psát o neduzích společnosti to je Havlův boj nebo třeba nabídněte něco o němcích, to vyvolá ostrou reakci, možná na historii, ale tak nevadí jako špinění Václava Havla.
09. 01. 2012 | 17:07

J. napsal(a):

ali, můžete nám říci, čemu tou svojí možnou licoměrností prospějete?
Magda Vašáryová jistě kondolovala ještě loni; kondolence tato by již mohla být považována za nezdvořilou-jaksi doslova "křížek po funuse".
Výše uvedeno někdo napsal, že by bylo od Magdy nanejvýš citlivé a zde "na místě", kdyby se v krátkosti pozastavila "nad svých pozitivním vztahem" k Václavu Havlovi.

Začít si zde však hrát na "nekorunovanou mistryni světa v neochvějném hodnocení VH" zavání stejnou možnou změnou sympatií k Magdě samotné, jako mi media na konci roku definitivně a navěky zprotivila ty poslední jiskřičky "zbytků dobra", které zůstaly po VH.

I láska k Bližnímu má svoje hranice.
A neplatí zde, "Čím bombastičtější, tím lepší ..."

Vy se nám k tomu, Magdo, nevyjádříte?
09. 01. 2012 | 17:13

J. napsal(a):

slavwine, Vy jste opravdu nezaregistroval VÁŽNÉ CHYBY politika Václava Havla?
Chápu, že pokud jste si vysnil politika úrovně zde "hodnoceného", odpustil byste mu i jiná možná alotria těžšího kalibru.
"Mindrák z Havla"? To myslíte vážně?
Neměl (by) mít Havel spíše mindrák z lidí, kteří neměli za dob totality tak luxusní kriminál, seděli déle a nebyli (nemuseli být) Chartisty?

Znáte nějaké medium u nás, které by nám někomu dovolilo vyslovit i "některá negativa" (doložená) o Václavu Havlovi?
Tak dovolte, abychom "směli" (nemajíce přístup k mediím majícím zájem)ventilovat své svobodné názory (které nám zaručuje Ústava)
sem.
Děkuji Vám i za ostatní.
09. 01. 2012 | 17:22

aga napsal(a):

Tato kondolence je asi takové povahy, jako ono známé bordelové srdíčko nad Hradem. Pompézní kýč. No co čekat od principála a hééérečky, než operetní tyjátr.

Nejvíce se mě dotklo, že kyslík jsem Havlovu pajšlu bral já a ne ty miliony cigár.

Obvykle nebývám až tak vulgární, ale nějak jsem ten lepivý přeslazený cukrkandl musel zneutralizovat.
09. 01. 2012 | 17:24

Ferda napsal(a):

Škoda, že si autorka kazí takto své sympatie u mnohých získané svým hereckým uměním. Havel možná pro něco "hořel", ale mnohem závažnější je, že jednou věcí pro kterou "hořel" bylo, aby hořeli jiní. A to svou obhajobou válek a výzvami k válčení pod vedením USA v Jugoslávii, Iráku, Afghánistánu, Lybii, Osetii. Tam ti lidé hořeli i v plamnech bílého fosforu, a to skutečně.
Ale Magda toto neví ? Jistě že ví, snad tak hloupá není, ale pak je nepochopitelné, proč se takto ztrapňuje.
09. 01. 2012 | 17:33

Da.Rock napsal(a):

Chraň vás ruka Páně, milí internetoví anonymové, říkat svůj názor! Jsou věci, které se prostě neříkají. A i kdyby se vám z oslavných polopravdivých tirád chtělo zvracet, mlčte. Na ikony se nesahá. I když jsou z větší části uměle vytvořené.
09. 01. 2012 | 17:33

Grandmaster napsal(a):

J.
to krasne sepsal. Bohudik je to celkem na nic, ponevadz za par mesicu ci roku po J. ani pes nestekne. Proto je nesmyslne vyzivat pani Vasaryovou k soutezeni, kdo se myli a kdo ma pravdu. Historie si na J. a jeho pravdy nevzpomene, ponevadz je prilis bezvyznamny a jeho 'pravdy' o Havlovi jsou prilis subjektivne zabarvene.
A pani Silvie se zminuje o ohavnych tiradach - rad verim, ze anti-Havlum ty 'tirady' lezou krkem, ale zrovna tak normalnim lidem lezou krkem ty do nekonecna opakovane pravdy(?) o stupni Havlovy zvrhlosti.
Rozdil je v tom, ze Pani Vasaryova to mini bez jakychkoliv postranich umyslu, coz se neda rict o vytvarech pisalku typu J. Ty maji jen za ukol vyjadrit nenavist k neboztikovi.
09. 01. 2012 | 17:34

J. napsal(a):

ago, dík za názor stejné krevní skupiny.
Kýč - to je to slovo!
Pokud vidím "jeho" divadelní hry, napadají mě Mickymousové a kačeři Donaldi do památníků.
Ono to neurazilo, ale o "úrovni" to jaksi vypovídalo své.
Proč si tu máme stále hrát divadlo s loutkami, falešnými kulisami a zřejmě zaplaceným dějem?
Dát do zákona "uctívání Zemřelého" a dát autorská práva za psaní srdíček u podpisu mi zavání podobnou totalitou jako "kdysi".
Protože jsme všichni Češi a (bohužel) jsme bývali za všech režimů "poslušnými ovečkami" či "hurávyznavači všeho módního", nedělám si o stránkách učebnic dějepisu za pouhých pár let iluze.
Jako důkaz uvádím: Kolik českých prezidentů mělo po svém skonu oslavné ohlasy v mediích a KOLIK prezidentů mělo "stabilní ohlasy" dál, i když se všeteční novináři začali věnovat zcela jiným tématům?
09. 01. 2012 | 17:39

minatomirai napsal(a):

Bravo, paní Vašaryová.

Máte pravdu, ten, který byl nejblíže králi-filosofovi, již není. Jeho odkaz však zůstal, neboť to, jak jeho odchod otřásl celou zemí, je toho důkazem. Zůstavají nám podprůměrní a většinou obézní bankéři a ekonomové.
Revoluce je zřejmě na dohled.
Kéž by.
09. 01. 2012 | 17:42

Silvie napsal(a):

Chtělo by to osvěžit paměť, paní Vášáryová,
Václav Havel nebyl řadový disident. Jezdil v lepším automobilu než tehdejší předseda komunistické vlády (vlastnil luxusní Mercedes), obýval rozlehlý a komfortní byt na Rašínově nábřeží a stejně tak měl k dispozici svou usedlost Na Hrádečku, kde mohl nerušeně pořádat své disidentské seance.

Havlův čas přišel v listopadu 1989, když na Letné a z balkonu Melantrichu mával nadšeným statisícům doufajících. V témže roce byl komunistickým parlamentem jednomyslně zvolen prezidentem a když skládal slib, přísahal symbolicky na komunistickou ústavu. Neštítil se mávat nadšeným a doufajícím davům a poté přísahat věrnost komunistické ústavě.

V roce 1990 se uvažovalo, jakým způsobem uskutečnit restituce a především v jakém rozsahu. Václav Havel, který měl tehdy v Občanském fóru rozhodující slovo, prosadil široké a rozsáhlé restituce. Vzhledem k hrozbě nároků sudetských Němců se parlament rozhodl navracet majetky zabavené teprve po 25.2. 1948.

Způsob, jakým se Václav Havel dostal k majetkům svého strýce a děda, je zahalen tajemstvím. Jeho strýc Miloš Havel byl po válce označen jako kolaborant a jeho majetek znárodněn podle Benešových dekretů. Proto se na něj klasické restituční předpisy o navracení majetku ztraceného po roce 1948, nevztahují. Václav Havel přesto jako jeden z prvních dostal veškerý majetek, o který požádal.

Možná i proto se Havel bojí tématu Benešových dekretů jako čert kříže. Na přímou otázku na svůj názor na ně uvedl pro BBC v roce 2002: „Já jsem se k tomuto velmi důležitému a citlivému tématu vyjádřil už mnohokrát, ale vždycky jsem se k němu vyjádřil, když jsem já chtěl a ne tehdy, když jakási zhysterizovaná atmosféra mě k tomu nutila, já zůstanu věrný této tradici, pokud jde o ty dekrety." Jednoznačné stanovisko k Benešovým dekretům však Václav Havel nikdy neposkytl a dobře ví proč.

O pozadí Havlových restitucí se nikdy nemluvilo a žádný novinář se jimi netroufl zabývat. Ještě dnes je Havel pěstovanou ikonou tzv. sametové revoluce a falešného sametového „národního obrození". Restituce příjemně postihly řadu disidentů z Charty 77 a ti chartisté, na které nic nezbylo, si dokumenty k restituci alespoň padělali. Učinila tak Havlova spolupracovnice a disidentka z Charty 77 (Židovka) Marta Chadimová , jejíž restituční podvod s nemovitostmi na Loretánském náměstí v Praze byl však odhalen a před odsuzujícím rozsudkem jí zachránila jen milost jejího přítele z Charty 77.

Restituce Václava Havla proběhly však tiše a úspěšně. Upozornit na to, že prolamují Benešovy dekrety a jdou hluboko za stanovenou restituční čáru 25.2.1948 si nikdo netroufl a netroufá si tak učinit ani nyní. Lze přitom konstatovat, že právě Havlovy restituce byly jedny z průkopnických v tom smyslu, že prolomily Benešovy dekrety.

Na počátku 90. let se u restitucí Havlova majetku objevuje jméno Miloše Červenky, současného miliardáře a pozemkového magnáta v Praze. Absolvent moskevského MGIMO (aneb „Akademie KGB") Červenka také Havlův majetek spravoval a fungoval jako Havlova „peněženka". Naskýtá se proto otázka, pro koho vlastně dnes agent Červenka svůj obrovský majetek spravuje.

Havlovy úzké vztahy na staré struktury v souvislosti s jeho majetkem ukazuje i známá transakce, když prodal svou polovinu paláce Lucerna společnosti Chemapol vedené agentem StB Václavem Junkem. I u této transakce asistovala šedá eminence jménem Červenka.
09. 01. 2012 | 17:43

aga napsal(a):

Grandmaster

Jediný malý postranní úmysl paní Vašáryové je ten, že by se ráda stala slovenskou prezidentkou a zopakovala tak Havlův sukces. A ví dobře, komu se zalichotit. Herečka byla možná dobrá, na její diplomatickou kariéru ve Vídni vzpomínají potrefení pamětníci s hrůzou. Ale komu na tom záleží, dělat ze šašků krále se stalo znamením doby.
09. 01. 2012 | 17:45

Silvie napsal(a):

Grandmaster,

tady máte ty největší Havlovy "zvrhlosti" - zkuste je zpochybnit.
09. 01. 2012 | 17:46

J. napsal(a):

Grandmastere, já - narozdíl od Václava Havla - netoužím po okázalých projevech v mediích či pompézní publicitě.
Bylo by to stejně licoměrné jako media o VH.
Jako křesťanka jsem vždy vzdávala úctu nebožtíkům - bez ohledu na jejich politickou příslušnost, pohlaví, vyznání.
Zemřelý zaslouží úctu - tedy i VH.
Pokud zde někdo zasel sémě rychle se šířící nenávisti, byla to media svým až hysteriózním přístupem a lačností šelmy po senzacích hyeny.
Ale to je - podle Vás - jistě "něco jiného" a "ten správný přístup".
Vy nevíte, že "významný člověk" (pokud významný byl) se oslavuje jinak, citlivěji a hlavně bez "trapných příkras"?

VH navíc nikdy nebyl takový, jako ho media líčí.
Dočkejte času, dočkáte se nezpochybnitelných faktů.
Děkuji.
09. 01. 2012 | 17:49

minatomirai napsal(a):

http://moodle.fhs.cuni.cz/mod/forum/discuss.php?d=3885

Zdroje, ze kterých Sylvie čerpá, aniž jim dá kredit. Takto začíná:
Rodina Havlů patřila k nejbohatším židovským rodinám v Praze již na počátku 20.stolet
napsal čur...Lebeda Robert. a dodávám já, členové SS rádina kolenou houpali výlupek této židovské rodiny, malého Vašíka, aniž by mu nebo zbytku rodiny zakroutili krkem.

Nevím pane Stejskale, ale pro Sylvii skutečně jiný výraz než stupid cunt neexistuje. Totéž platí i pro Lebedu Roberta.
09. 01. 2012 | 17:52

minatomirai napsal(a):

Vy nevíte, že "významný člověk" (pokud významný byl) se oslavuje jinak, citlivěji a hlavně bez "trapných příkras"?
----------------------------------------------------------------------------------

To, že by Václav Havel organizoval svůj vlastní pohřeb včetně vlastní účasti přímo z nebeských výšin, je poněkud nepravděpodobné. Tvrdí se, že za tím vším byl Klaus a jeho trojka idiotů z Hradu.
09. 01. 2012 | 18:01

J. napsal(a):

Silvie to zde napsala jasně, za což ji děkuji.
Opravdům Vám-co se do mě za mé názory navážíte-tato fůra faktů nestačí na to, abyste alespoň připustili, že Václav Havel byl medii předělán do virtuálního Boha (s dvěma svatozářemi) a čím dál tím víc byl neskutečný?
Normálně pil, pokoušel se psát divadelní hry ...
V tom přece byl normální - jako my všichni.
Takového prezidenta bychom uměli dělat taky.
Já teda bych vynechala ty koloběžky na Hradě, protože to je krapet dětinské.

Pokud se takto průměrný dramatik stane prezidentem, stává se tak většinou na politickou objednávku nějakého dosti silného spojence.
A kdo mohl tím spojencem být?
Velmi krátce po 17.11.1989 měl Čalfa již silný fascikl jízdního řadu budoucnosti země...
Kde ho vzal?
Sepsal ho jako byla sepsána Ďáblova bible za jedinou noc?
9.12.1989 byly zničeny "některé" dokumenty StB...
Chce se ptát - co tak najednou?

(Zaslepeným) sympatizantům Havla:
Po pohřbu Klémy také nikdo netušil, že za několik let změní svůj názor a též netušil, že "vzkvétající" komunismus může skončit.
Připusťte aspoň, že dějiny potřebují čas, aby si i ony i lidé ujasnili, jak se věci vlastně mají.
Díky.
09. 01. 2012 | 18:01

aga napsal(a):

minatorminai

Tak to máte špatné nformace. Ze zcela spolehlivých zdrojů vím, že celý pohřeb byl v režii královny - vdovy.
09. 01. 2012 | 18:04

minatomirai napsal(a):

Milej ago,

tvoje spolehlivé zdroje jsou nepřesvědčivé, je v tom jasný podpis Klause a jeho trojky dementů.
09. 01. 2012 | 18:06

Silvie napsal(a):

minatomirai,

fanatický islamista tady kdáká "o pravdě a lásce".
Jak typické pro příznivce Havla - kázat vodu a chlastat kořalku.
Odkdy jste symptazantem člověka, jenž měl blíž k Izraeli, nežli k rodné hroudě?! Nějak mi to u vás falešně skřípe, vy humanisto...

Je jedno odkud čerpám, protože oficiální média se nikdy neodvážila tato fakta zveřejnit.
Právě proto, abych tu nešířila antisemitismus (neboť na rozdíl od vás nejsem antisemitou), jsem vybrala pouze faktografickou pasáž.
09. 01. 2012 | 18:11

aga napsal(a):

minatorminai

Já vás nepřesvědčuji, podobní jako vy a Pehe vidí Klause i ve vlastním zrcátku na holení, a s tím neodborník moc nezmůže.
09. 01. 2012 | 18:11

Silvie napsal(a):

http://afinabul.blog.cz/1101/havel-udaval-zidy-a-schwarzenberg-pouzival-k-praci-vezne-z-tabora-v-letech
Toto je článek z roku 2003 , vyšel v tehdejším Mladém světě - rozhodně zajímavé čtení, které mýtus poněkud vyvrací.
A nejde o žádný antisemitský plátek.

Zajímalo by mne, jak to skutečně bylo s těmi krátkými kalhotami.
09. 01. 2012 | 18:14

minatomirai napsal(a):

Je jedno odkud čerpám, protože oficiální média se nikdy neodvážila tato fakta zveřejnit.
-----------------------------------------------------------------------------
protože by si média na rozdíl od primitiva vašeho kalibru uvědomila, že se dopouští trestně stíhatelného činu pomluvy, čili zásahu do osobnostnmch práv. Toho se dopouštíte právě vy, takže budte velice opatrná.
09. 01. 2012 | 18:20

Silvie napsal(a):

minatomirai,

bububu,
už se třesu. Radši jděte manželce koupit novou burku.
09. 01. 2012 | 18:23

aga napsal(a):

minatorminai

za odlišný názor a kritiku pohlavárů výhružky, zastrašování, temné hrozby - stále stejný repertoár jako v Bartolomějské. Ale jednou ta pravda a láska stejně zvítězí.
09. 01. 2012 | 18:24

Midori napsal(a):

K paní autorce se vyjadřovat nebudu, mnohem víc než jí si vážím jejího pana manžela. Ji samotnou považuji za povrchní paničku, svého času výbornou herečku.
K Havlovi se rovněž nebudu vyjadřovat, už jsem tak učinil několikrát.
Zvážil jsem ho a shledal příliš lehkým. (Spirituál)
*
Co je to autodafé? Wikipedie říká následující, nyní kopíruji z linku
http://cs.wikipedia.org/wiki/Autodaf%C3%A9

Autodafé (z port. auto da fé, jež pochází z latinského lat. actus fidei, „akt víry“) je slavnostní vyhlášení inkvizičního rozsudku nad kacířem či odpadlíkem u španělské či portugalské inkvizice. V řadě uměleckých děl či ve veřejném povědomí je pojem mylně ztotožňován i s výkonem tohoto trestu, především s upalováním kacířů či pálením kacířských knih. Ve skutečnosti trest smrti (jakýkoliv) nikdy nebyl součástí autodafé, byť se mohl odehrát bezprostředně po něm, či k autodafé mohlo dojít až před hranicí a před diváky. Demonstrativní spálení souzené kacířské knihy v průběhu autodafé možné je.
09. 01. 2012 | 18:25

J. napsal(a):

Silvie, díky, článek jsem si okopírovala a doufám, že mě v dohledné době nikdo nevytopí, auto neporazí či někdo nepotrestá v duchu "nové totality".
09. 01. 2012 | 18:34

jihočech napsal(a):

Paní Madgo,
nedávno dávali opět film (po 50-té v posledních 20 létech ?), kde excelujete s J.Schmitzrem, Hrušinským, Hanzlíkem a dalšími. Film se bude hrát dalších 50 let a budete obdivována.

O vaši polit karieře však lidi nebudou chtít nic vědět.
09. 01. 2012 | 18:36

Béda napsal(a):

Autorce,

Pasážová revolta

Nosíme z módy kopretiny
čímž okrádáme stáda
a vůl - kdys jméno obětiny
je titul kamaráda
Na obou nohách vietnamku
a jako komfort hlavu
Na klopě placku jak psí známku
Znak příslušnosti k davu

I naše generace
má svoje prominenty
Program je rezignace
a facky argumenty
Potlesk je k umlčení
a pískot na pochvalu
a místo přesvědčení
jen pití píva Z žalu

Pod zadkem stránku Dikobrazu
vzýváme Zlaté tele
Sedáme v koutcích u obrazů
Čekáme Spasitele
Civíme lačně na měďáky
My - Gottwaldovi vnuci
A nadáváme na měšťáky
tvoříce - Revoluci

I naše generace
má svoje kajícníky
a fízly z honorace
a skromné úředníky
a tvory bez svědomí
a plazy bez páteře
a život v bezvědomí
a lásku K nedůvěře

Už nejsme nejsme to co kdysi
Už známe ohnout záda
Umíme dělat kompromisy
a zradit kamaráda
A vděčni dnešní Realitě
líbáme cizí ruce
A jednou zajdem na úbytě
z té smutné revoluce

I v naší generaci
už máme pamětníky
a vlastní emigraci
a vlastní mučedníky
A s hubou rozmlácenou
dnes zůstali jsme němí
Ne - nejsme na kolenou
Ryjeme drškou v zemi!

Hádejte, kdo ten text napsal?
09. 01. 2012 | 18:41

Silvie napsal(a):

J.,

zajímavé je, že se k té knize pozitivně vyjadřuje Fedor Gál, jehož tedy nelze ani při nejlepší vůli považovat za antisemitu či fašouna.
Média jsou prostě servilní a ještě nějakou dobu budou. Ale pravda vyjde nahoru, jako olej na vodu...

Kdybych tu dobu na vlastní kůži nezažila, tak si snad myslím, že ten Havel byl asketa a světec. Nevím ,proč si Češi dělali srandu z fanatismu Poláků, kteří pořádali řežbu o to, zda bude prezident ležet na Wawelu. Vždyť se chovají úplně stejně.
09. 01. 2012 | 19:02

ali napsal(a):

J
proboha nesuďte mne podle sebe!!
jestli se vám něco nelíbí, neznamená to, že je to licoměrné a pokrytecké. V tom, v čem vy vidíte licoměrnost (asi je vám dost vlastní), já vidím normální slušné poděkování ženě, které nesaháte ani po kotníky..takže si utřete mastnou bradu do froté ručníku a nalejte si pivo..už běží zprávy na Nově..hezký večer
09. 01. 2012 | 19:36

Zdeněk Brom napsal(a):

minatomira:

Dovolte otázku.

Říkává něco Siegfried Zoglmann a Krásný Tony?
09. 01. 2012 | 19:56

Divobyj napsal(a):

Paní Vášáriová

Nebudu opakovat to,co Vám zde lidé již napsali.Možná jste překvapena,že zde V.H.nekriticky nevelebíme,hystericky neoplakáváme a hloupě nepřísaháme pokračovat v jeho odkazu(tedy,s výjimkou jednoho psychopata).
Jsou zde totiž čtenáři,kteří dokáží přemýšlet o věcech kolem sebe a nepodléhat mediálním manipulacím.
Po smrti V.H.jsem zaznamenal i pokusy slovenských medií o jednostranné informování obyvatel SR o jeho rozporuplnné osobnosti.Dosud si Vás vážím a tudíž chci věřit,že jste na této politováníhodné kampani neměla svůj podíl.

Přeji vše nejlepší,nejen do nového roku!
09. 01. 2012 | 20:10

aga napsal(a):

Pane Brome

to jste mi neměl dělat. Toho Zoglmanna jsem si vygoogloval

http://www.reflex.cz/clanek/jine-pribehy-heydrichiady/43300/cechy-vymazat-reinhard-heydrich-a-konecne-reseni-ceske-otazky.html

(i když v článku chybí zmínka o tom, že byl Z. přítomen zároveň s Havlem při vyjednávání česko-německé deklarace).

na Krásného Tonyho už nemám sílu. Lepší v blažené nevědomosti žíti, než strašlivou pravdu zříti!
09. 01. 2012 | 20:22

antiovce napsal(a):

kdyby to nebylo k pláči tak bych se snad smíchy potrhal - Havel nemůže za to, že pravda a láska nezvítězila nad lží a nenávistí, a že nám zde "někdo" vybudoval mafiánský kapitalismus. Nemůže za to, že podcenil inteligenci čechů, kteří se nechali zblbnout sympatickým, všeho schopným pánem s knírkem, a volili tu jeho "pravou" stranu pořád dokola i když se ukázalo, že privatizace byl obrovský průšvih a hospodářský zázrak se nekonal. A teď hledají vinníka, na kterého to hodit.
09. 01. 2012 | 20:34

Béda napsal(a):

Já tušil, že někdo přijde s ikonou V.Havla jako světce, kterého chtějí kacíři upálit na hranici. Není zajisté divu, že s tím přichází ze Slovenska "křesťansko-demokratická" aktivní politička.

PS: bohužel jak se ukazuje na četných faktech, p. Havel po listopadu 1989 rozhodně nebyl žádným světcem. Ani jako politik, ani jako vzor manželského života, ani jako podnikatel.
Nekritické budování kultu osobnosti - není to samo o sobě absurdní drama?
09. 01. 2012 | 20:37

já napsal(a):

Nevím co řekne historie, já ale říkám obelhal mě.
09. 01. 2012 | 20:37

já napsal(a):

Přečell jsem si článek a souhlasím s inkvizicí.
09. 01. 2012 | 20:40

Zdeněk Brom napsal(a):

aga:

Pokud byste měl zájem o skutečný horor, pak bych doporučil:

Kterak Československá vládní komise pro stíhání nacistických válečných zločinců ke svému konci přišla.
09. 01. 2012 | 20:43

český maloměšťák napsal(a):

S politováním musím opět konstatovat, že se najdou lidé, kteří člověku závidí i pohřeb....

Pravdy se ale v těch řečičkách nedobereš. A pravda zvítězí - ale až dokáže to, co dokáže lež.

S láskou nevím - to už je proces daleko složitější a daleko strukturovanější - jak se vlastně vyjadřuje láska. Někdy může láska k celému lidstvu přerůst v nenávist vůči jednomu konkrétnímu člověku. Nebo anonymní skupině lidí - vymezených například etnicky, či politicky - nebo nábožensky.

Dobrou noc.
09. 01. 2012 | 20:52

Midori napsal(a):

český maloměšťák 09. 01. 2012 | 20:52
Tím jste chtěl říci, že mu někdo závidí pohřeb?
Že ho někdo nenávidí, to naprosto chápu. U mně tento nedospělec vzbuzuje pohrdání, poněvadž s cizí podporou podvedl národ.
09. 01. 2012 | 21:04

Inci napsal(a):

Nechte už Václava Havla v jeho třech urnách klidně spát ... Kdyby žil tak vám všem nafackuje ... takovou šaškárnu si teda nezasloužil ...

Ten opravdový a celým národem očekávaný státní pohřeb bude někoho jiného ...

Národ doufá , že alkoholem zmožený ministr financí Kalousek zahyne na infarkt při vysvětlování původu svého majetku ...

Mimořádný člověk , tvůrce nejvyššího státního dluhu v dějinách naší státnosti má jistě nárok na státní pohřeb (byť jiným pohřebné upírá ) ...

Nebojte se pane Kalousku , dělová lafeta bude ... bude i ohňostroj ...
09. 01. 2012 | 21:07

Silvie napsal(a):

Inci,

tak to doufáte marně (tedy, že bude Kalousek, reps.vůbec někdo, něco vysvětlovat).
Jaksi vám uniklo, že i Barták se Smržem jsou prý křišťálově čistí - asi jako Standa Gross. Vyšetřování bude zastaveno, nebo už bylo.
09. 01. 2012 | 21:12

Sylva Šauerová napsal(a):

"Ktovie, ako dlho ešte budú v neskutočnom internetovom svete poletovať zapálené triesky anonymov v snahe rozpútať ešte nejaký požiar, aby sa mohli kochať plameňmi olizujúcimi aspoň pamiatku človeka. ... Tak veľa sa zase nezmenilo."

Ne, paní Vášáryová, když čte člověk internetové diskuse, vypadá to, že se skutečně nezměnilo téměř nic, je to jako když se probírá dopisy rozhořčených pracujících, reagujících na "Kdo je Václav Havel", případně "Ztroskotance a zaprodance" v normalizačním Rudém právu, Jaroslav Kojzar musí cítit hluboké zadostiučinění (snad si dělá výpisky). Vždyť je to, proboha, stále totéž. Mohlo by se zdát, že ony desetitisíce lidí v pražských ulicích byly jen snem. Naštěstí, nebyly, a tihle zklamaní, uražení, podvedení, obelhaní a jinak frustrovaní nickové naštěstí nepředstavují žádný významný hlas. Alespoň že tak ... :-)
Děkuji Vám za krásný blog.
09. 01. 2012 | 22:01

Luba napsal(a):

Paní Vášáryová,
z pana prezidenta Havla netřeba dělat mučedníka.

Prožil bohatý a plodný život, a dosáhl i nemožného.
To je opravdu jako onen příslovečný "americký sen".

Ovšem - Havel nebyl státníkem, jako např. Abraham Lincoln (když už jsem se zmínil o tom "snu")

Naštěstí - pro slovenské nacionalisty a separatisty.

Proč? Protože Lincoln neváhal jít kvůli zachování celistvosti U.S.A. do krvavé války.

P.S.: Státy se udržují těmi ideály, z nichž se zrodily. Slovenský štát budoval klerofašista Tiso (pod kuratelou Třetí říše), na jeho dílo částečně navázal komunista Husák (pod kuratelou Kremlu), a po převratu mafián Mečiar (s podporou kleptokratů). Na stráž!

Řekl bych, že bezdomovců není pát tisícovek, ale v jistém smyslu těch patnáct miliónů.
09. 01. 2012 | 22:09

Anastazie Králová napsal(a):

Paní Vašaryová,
kolik Vám Bůh přidal na kráse,to Vám nedopřál na inteligenci.
Ale:krása pomíjí,blbost je věčná!
09. 01. 2012 | 22:13

Stařeček napsal(a):

paní Vášáryová, mně už moc paměť neslouží. Měl bych tedy dotaz. Odpovězte prosím kolikrát byl V. Havel po roce 89 na Slovensku a jak jeho vystoupení dopadla. Možná odpoví i někdo s lepší pamětí, než je ta má.
09. 01. 2012 | 22:14

Valaši napsal(a):

chtěli Dubčeka ale dostali Havla.
09. 01. 2012 | 22:22

Dl napsal(a):

Pan CHUDÍK to je pan herec,s toho si berte vždy příklad ! Proto mu zůstává až do pozdních let ryzí charakter protože se nikdy nezajímal o špinavou politiku ! Pokud chcete být dobrou herečkou nezajímejte se vůbec o politiku ! Protože v ní působí jen sami zkažení herci ! Dl.
09. 01. 2012 | 22:41

Al Jouda napsal(a):

To Kryštof :
Nadáváte na zrušení našeho zbrojního průmyslu, ale jste si jistý, že naše zbraně byly prodejné a schopné konkurence ? Vždyť máme už celé desetiletí problém prodat naše cvičné letouny L 29, které nejsou tak špatné, ale ve světě asi vyrábějí lepší, protože piloti se musí cvičit ve všech armádách světa! Nebo si myslíte, že naše obrněné transportéry byly stejně kvalitní jako rakouské Pandury a mohli jsme si tyto zbraňové systémy vyrobit sami ? A pokud vím, tak výrobu ručních palných zbraní jsme v Brně nezrušili.
09. 01. 2012 | 23:00

Josef K. napsal(a):

Anastázie Králová, Stařešek, Silvie, Valaši, Midori, Béda,aga... Tvrzení, které se opírá o domněnky a smyšlenky je ve vztahu k jinému pomluvou, pomluva je nemravnost na nemravnosti, kam na ni s milenkami, vínem, slivovicí a absurdním divadlem, postmodernismem, filosofií či pouhým říháním, které jsou jen projevem bytí.

Jakákoliv připomínka Václava Havla je cenným zdrojem pro "slouhy" pro jejich brebentění. Kdo je to slouha, který se skrývá pod nicky, jež jsem uvedl výše? Lidská bytost, která si není vědoma vlastní identity, vlastní odpovědnosti za vlastní existenci, trpaslík, jenž je stále zaskočen bohatstvím života, jež není schopen vstřebat, pochopit pro svou lenivost či snad nedostatek nadání či rozumových schopností.

Anastázie Králová, Stařešek, Silvie, Valaši, Midori, Béda,aga...Typickým projevem
těchto slouhů, skrytých za podivnými nicky, je požadavek vyšší síly, která zcela vládne jejich životu, která je za jejich bytí odpovědna za ně. Pokud je tedy někdo onou osobností, k níž si slouhga přiřadí vyšší moc, pak je odpovědný za všechny jeho životní nezdary a frustrace.

Slouha slouží, pokud je k tomu donucen, je to neochotný číšník, který hostům hází talíř se šklebem, kuchař, který nesnáší vaření, bytost, která nesnáší život, neumí se z něho radovat.

A tak Václav Havel může za Silviiny chlamýdie, bolesti hlavy Stařečka, nepůvab Anastázie Králové, hádavost Valachů, nevěru Bédovy ženy, špatné trávení aga....

Pak je nutné vytvořit takové příběhy, které ukáží pravou tvář vyšší moci osobnosti, která musí být pomluvena a zničena ve jménu moralistního boje bez hranic.

Podobní slouhové také vystrojují ty okázalé pohřby, organizují celodenní informační toky, ve kterých po třech dnech už nezbývá než se zabývat hrdinovými ponožkami. Protože ani oni o hrdinovi nic nevědí.

Být slouhou má mnoho podob, nebýt slouhou znamená mít identitu, sebeúctu a totéž projevovat i jiným, pokud nejde o vyhranběné tupce.

Ovšem je zřejmé, že veškeré neduhy, které trápí naše hrdiny služebné průměrnosti
spíše vyrůstají z jejich vlastních hříchů, neboť jakékoliv nepodložené tvrzení je větší nemravností, než stádo milenek či milenců, náchylnost k dobrému pití, kouření mariánky a psaní dobrých divadelních her.

Ovšem slouha je znalcem všeho,i toho, co nezná.

No, normalizace v této zemi byla jaksi více Bílou Horou než roku 1621. Dala možnost
slouhům a jejich potomkům uchvátit svět. Dnes jej oškubali na malý, nudný, závistivý a nesmylem přeplněný pytel zvaný Česko. Za mládí jsme si kupovali pytlík smíchu, dnes máme zadarmo pytlíky smradu slouhů.
09. 01. 2012 | 23:12

Silvie napsal(a):

Josef K.,

já bych řekla, že to slouhovství máte v krvi spíš vy, ne? A není to náhodou slovník bolševiků /ti "slouhové imperialismu a žoldáci"?/. Čemu se divím - v chartě to byl jeden bolšán vedle druhého.
My, pochybující a odmítající akceptovat neuvěřitelný model neposkvrněného světce , máme otevřenou mysl. Chápu, že se to vám, svatouškům a moralistům nelíbí, ale my nechceme přebírat všechny ty lži a nesmysly, která média chrlí. To necháme bezmozkům a pitomcům. Naivové i prospěcháři vytvořili mýtus, jenž si dnes žije vlastním životem.

Já jsem ta leta žila a pamatuju dobře dobu onoho "revolučního" kvasu. Vystřízlivění bylo poměrně rychlé, takže to s žádnými údajnými pozdějšími frustracemi nemá vůbec nic společného.

Zvláštní je, že nikdo z vás, těch několika jeho "věrných", neuvedl, která informace konkrétně má být tou zavádějící.
A v případě Havla je těch nesrovnalostí poměrně dost, a to výživných.
Nechte to na budoucnosti, ta zjeví pravdu, ať se vám to líbí nebo ne.
Restituce majetku Havlových je jen takovou třešinkou na hodně zasmrádlém dortu.
10. 01. 2012 | 00:36

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Magdaléna Vášáryová:
Žiadne Autodafé dnešných čias, iba monstrózna kremácia a kvetinový akt podľa hádzaní Moreny do rieky.
10. 01. 2012 | 00:58

Josef K. napsal(a):

Silvie, myslím, že jsem to vše napsal a díky za potvrzení mé úvahy. Porozumění textu není Vaše silná stránka, ale zato čtete rychle., Asi ještě nemáte uklizeno. Jinak Mařenka Ludková restituovala dvě továrny na gumové výrobky a zámeček a jezdí si v Range Rover a na víkendy létá soukromým letadlem do Milána na shopping a do La Scala. Lingerie má té nejvyšší kvality, perly nosí říční....Rozvedla se, střídá mladší milence jako spodní prádlo. Té byste závidět mohla, její restituce je plná kostlivců... Bohužel, Mařenka byla předsedkyní SSM, velmi se angažovala proti ztroskotancům, ale už se nepamatuje. Volí čisté formy kapitalismu a mzdy nevyplácí.
Váš model.
10. 01. 2012 | 05:32

Béda napsal(a):

Jozef K.,

až dokážete vysvětlit tato salta mortale v proměně Havla, pak se ozvěte: (namátkou)
1) nebudeme podporovat žádné vojenské spolky, chceme jejich zrušení - pak velký skok a nekritická absolutní podpora členství ČR v NATO a podpora všech jeho útočných "humanitárních" válek
2) odmítání zvacího listu č.1 a podpis zvacího listu č. 2
3) budu prezidentem jenom na jedno volební období a pak klíště přisáté pevně na prezidentském postu až do nejtzazšího termínu
i skrze účelovou vazbu poslance Sládka
4) morální ikona a jeho vztahy s jinými ženami ještě za života a manželství s umírající ženou (posléze kauza Obermannová)
5) symbol antikomunismu a transparentního chování prodává půlku Lucerny p. Junkovi (prý z STB) z bankrotujícího státního Chemapolu za podivnou "tržní" cenu
6) brojil proti SANOPZu a sám byl snad nejdražším pacientem ve státním polistopadovém "SANOPZu" pro politické prominenty
7) vadily mu Tibet, Čečna, Osetie, ale neviděl Bahrajn, Libyi, Irák, Afghánistán a měl diametrální odlišné hodnocení osetské analogie (precedentu) Kosova...
8) milost pro přítelkyni Chadimovou - jak se to shoduje s rovností všech před zákonem?...

Ne, ne, pane Josefe K. Pod tou hranicí si podkuřoval a škrtal sirkama svojí nekonzistentností a amorálností po listopadu glorifikovaný hrdina svými činy zcela sám. Žádní kati, žádní kacíři zpochybňující čirou víru - pouze reflexe holé skutečnosti.
10. 01. 2012 | 09:23

Silvie napsal(a):

Béda,

za zásadní pokládám jeho "tlustou čáru" a beztrestnost pro komunisty!!!!!!!!!!!!!
Výměnou za prezidentské křeslo.
(Čalfa, Vacek a množství dalších stbáckých nomenklaturních kreatur, kterými se obklopil).
Tady je počátek všeho toho marasmu, z něhož se marně dvacet let pokoušíme vymanit.
A já, bláhová, byla ráda, že prezidentem nebude bolševik s lidskou tváří-Dubček, ale právě Havel.
Svatá prostoto!
10. 01. 2012 | 09:29

jozka napsal(a):

No ja vam nevim, pani Sauerova, ale mluvit o tech desetitisicich v prazskych ulicich na jedne strane a o obelhanych na druhe strane je ve svetle toho, co se delo v mediich pomerne legracni. Krome toho, Praha byla vzdy stat ve state. Mel pohreb Havel, sli mu zaplakat nad lafetou. Stejne jako Gottwaldovi. Tady na zaPrazi to zaplatpriroda vypada trochu jinak. Kdyz jsem se o tom bavil s pribuznym, co dela v mediich, rekl mi to jasne, "je to nahrazka nabozenskych obradu".

Pokud vam budou nejruznejsi postavy a postavicky tlacit do hlavy neco o svetcich, nadpozemskych bytostech a vy pritom vse mate ve vice ci mene cerstve pameti, reakce bude jednoznacna a hlasita. A Kojzara nechte Kojzarem, ten s tim nema nic spolecneho.
10. 01. 2012 | 09:35

Silvie napsal(a):

a mimochodem - vstup do NATO pokládám za jediný Havlův chvályhodný počin, v tom se nejspíš neshodneme.

Pokud si najdete na netu, jaké restituční zločiny byly za Havla napáchány (vracení majetku kolaborantům atd.), tak se vám zvedne adrenalin. Když jsem si to pořádně přečetla(speciálně knížecí "restituce"), pochopila jsem ,proč byl instalován do této funkce právě V.H. (sudetští Němci, rakouská šlechta - BD).
10. 01. 2012 | 09:36

Béda napsal(a):

Silvie,
Nesváděl bych zdaleka všechno na komunisty. Mezi komunisty byli stejně jako vždy v každé straně aktivní a pasivní členové, funkcionáři i řadoví členové, fanatici, prospěcháři i lidé "glasnosti" kteří se snažili o něco pozitivního...

Obzvláště prospěcháři hned schovali stranickou knížku a převlékli politický dres, když přeběhli z vysokých funkcí do funkcí u politické konkurence. Krom komunistů vegetovala před listopadem četná skupina různých nestraníků - veksláků, řezníků, pumpařů, taxikářů... těžících z režimu a jeho nedostatků v šedé ekonomice, kteří se stali po listopadu váženými podnikateli, politiky... Navíc osobně si myslím, že kupř. pánové Bakala, Charouz, Pitr, Krejčíř, Železný ... (možná se pletu) nebyli komunisty.
10. 01. 2012 | 09:46

Béda napsal(a):

Ještě něco. Členství na NATO můžete mít jaké chcete. Faktem je ovšem Havlův obrat o 180 v této otázce. Ve svých listopadových a polistopadových projevech tvrdil něco zcela odlišného o členství ve vojenských spolcích, restitucích... než pak ve skutečnosti podporoval. A vo to go. O nekonzistentnost v názorech a činech, slibech a jejich plnění, v dodržování zásad - V.Havel neměl univerzální obecně platná morální kritéria. Jeho morálka byla účelovou morálkou dvou metrů.
10. 01. 2012 | 09:50

Grandmaster napsal(a):

Silvie,
restitucni zlociny, spachane za Havla? To zni dramaticky.
A konspiracni teorie 'proc byl do teto funkce instalovan prave VH?' To uz je jen kousek od zarazeni do nechvalne zname skupiny konspiratoru ( 11.zari, navstevy UFO, atd.). Vykladat tyto téze ad absurdum vas znacne diskredituje jako duveryhodneho diskutera s jinymi nazory....
10. 01. 2012 | 10:17

jozka napsal(a):

Grandmaster:

Aha, takze neco se jeste smi vykladat a neco uz ne?
10. 01. 2012 | 10:21

slavwin napsal(a):

Beda 9.23
Co máte pořád proti NATO, vždyť to není komunistický útočný pakt, ani Vy ani hanah není schopna vyvolat internacionální pomoc. Ta spontánní projevená úcta je za svobodu i NATO. Za jeho sexuální a alkoholické úlety doporučil jeho duši odpuštění biskup Malý a všichni jsme se pomodlili aby se tak stalo, NATO nebyl hřích, ale dobrý skutek.
10. 01. 2012 | 10:41

Jozef napsal(a):

V mediach adoracia - 20 rokov,v jednom kuse - a na internete,u vox populi,nie.
Blby narod,neskutocny svet,pani Magda?
Alebo blba a neskutocna je medialna rota? Plati jedno,alebo druhe.

Rota je to neskutocne manipulativna, v mnohom na urovni doby stalinskej,ci mccarthyovskej.
Mc-havlisticke su bratislavske media.Mccarthyzmus na prelome tisicroci.
10. 01. 2012 | 11:09

Béda napsal(a):

slavwin,

NATO je mnohem horší nežli VS, která vznikla s mnohaletou prodlevou jako odpověď na vznik NATO.

NATO je globální ÚTOČNÝ pakt, který produkuje jednu válku za druhou pod zástupnými, resp. smyšlenými cíli. Pokud si vzpomínám za VS českoslovenští vojáci nebyli hnáni do žádné války. Za NATa jsou "nepovinně" v mnoha válkách a české vlády dělají politické křoví loupežným ambicím hegemona NATO.
10. 01. 2012 | 11:11

Grandmaster napsal(a):

Jozka,
vykladejte co chcete. Ale snazte se drzet strizlivejsich tézi!
Cim vice nechate fantazii volne bujet, tim mensi chanci byt brat vazne mate.
10. 01. 2012 | 11:17

jozka napsal(a):

Grandmaster:

Co jsou strizlivejsi teze?
10. 01. 2012 | 11:29

jozka napsal(a):

Bylo heslo "VH for prezident" strizlive? Jak tomu s tim heslem bylo v zari 89 a jak v prosinci 89?
10. 01. 2012 | 11:30

jozka napsal(a):

Je teorie o ZHN v Iraku (i se satelitnimi snimky!) strizliva? Kde je sakra ten Urad pro posuzovani strizlivosti tezi? Kdo mu sefuje? Grandmaster?
10. 01. 2012 | 11:31

Jozef napsal(a):

To Luba
Mozno o Slovensku neviete ani tolko,co Vaclav Havel./Hoci ten na Slovensku parkrat navstivil tu ozenivsieho sa svojho svagra/.
Na Slovensku za Masaryka /Nas taticek Masarycek,tu nam na obrazku,my ti verne slubujeme,poslusnost a lasku - recitovala moja matka/ neboli separatisti,ale autonomisti.Chceli slubeny stat cesko-slovensky,nie jednonarodny ceskoslovensky.

Tiso viedol slovensky stat z rozhodnutia Hitlera! preto a tak,aby slovensky narod nebol rozdeleny medzi Madarsko a Polsko.
Husak bol presvedceny ceskoslovensky federalista!
A na rozdiel od V.H. Husak nieze nevysielal gratis svojich vojakov do okupacnych cudzich vojen,ale cely cas usiloval sa o odchod cudzich zakladni z Ceskoslovenska./Usiluju sa Nemci,Japonci,Korejci.... o odchod okupacnych vojsk z krajiny?/

Meciar s podporou kleptokratu?!!

Takmer dva roky ho media v rukach zahranicnych kleptokratov obvinovali,ze je komunista,lebo nechce privatizovat!
A ked sa rozhodol/lebo musel /privatizovat,tak privatizoval nie strategicke a zlatonosne podniky...
A toto bol dalsi a este vacsi jeho zlocin podla medii v rukach cudzich kleptokratov.

Bezdomovcu je "patnact milionu".
No v mediach su, cudzi zoldnieri.Im je napriklad fuk,ze v Bratislave zamrzne rel.viac bezdomovcov,nez v Moskve...

A dost bezdomovcov najde sa aj tuna,sa mi vidi.Aj z Vas mam obcas taky dojem.
Z takeho Josefa K. mam ten dojem neustale /Aj dnes citam od neho vyvrhnute stupidity vyvoleneho ubermenscha.Bezdomovectvo je to jedovato urazlive,nie bezmocne,ale jedovato urazlive/.
A casty mam ten dojem z viacerych inych Pocestnych...
10. 01. 2012 | 11:49

Josef K. napsal(a):

Jozef. No, v Bratislavě těžko umrzne více lidí než v Moskvě, máte špatné informace a naivnmí představy. Jinak jsem si povšimnul, že jste vyhraněný rusofil, takže jste stejně nebezpečný jako ti slovenští Maďaři, jak rád tvrdíte.
Beda. Opravdu s Vámi dál diskutovat nehodlám. Máte informace z médií, které jsou tím, čemu se říká polopravda a za ní skryté lži. A duši ruského mužika...
10. 01. 2012 | 12:13

Jozef napsal(a):

To Josef K.
Som rusofil.Pretoze som slovan, europan,demokrat.
Zoci-voci Vam /vnimam Vas ako kryptofasistu/,som velmi vyhraneny rusofil /slovanofil,eurofil.../.
Pretoze takych kryptofasistov je dost,vela,nemozem mlcat!

Stalo sa uz minimalne raz,ked v jednom clanku v jednom periodiku sa s polutovanim konstatovalo,ze v Bratislave zamrzlo rel./RELATIVNE!/ viac bezdomovcov,nez v Moskve.

Cital som aj rozhovor s dcerou znameho basnika a prekladatela Feldeka.Rodicia v Prahe,16-rocne decko vdaka pouceniu,vdaka dobrym radam nezamrzlo:"nesmies zastat,nesmies si sadnut,pohybuj sa!"
Taketo osudy su zaujimave len pre bulvar,nie pre serioznu demokraticku tlac ani nie pre basnikov,pesnickarov,kumstirov doby Mc-havlovskej.
10. 01. 2012 | 12:30

Silvie napsal(a):

Grandmaster,

nejsem příznivcem spikleneckých teorií (speciálně ne té o 11.září), nejsem amerikanofob, ani antisemita.
Ještě před 15 lety bych tyto teze - instalace Havla západem - taky pokládala za nesmyslné.
Jenže , naštěstí, lidský mozek je schopen dát si informace do souvislosti a díky internetu existuje možnost si ty informace svobodně (nezávisle na servilních médiích) vyhledat.
Např. Hvížďalův blog - jeho tel.rozhovor s Tigridem, jenž věděl mnoho měsíců před převratem,kdo bude prezidentem Československa.

Pokud pravdaláskaři stále operují tím, že čerpáme z nedůvěryhodných zdrojů, pak jedině proto,že se zde nenašlo za dvacet let jediné médium, jež by si dovolilo dotknout se tohoto poloboha (byť šlo jen o chlast a děvky, což nebylo žádným tajemstvím).
Přičemž já sama mám nezapomenutelný zážitek ze zpráv, kdy jsem viděla, jak z letadla vypadla na plech ožralá "šedá lebka" - při nějaké státní návštěvě (což bylo u této pol.garnitury standardním chováním).

Jsou-li dohady o restituci Havlova majetku spikleneckými teoriemi, není nic snazšího, nežli příslušné dokumenty zveřejnit. Nikdy se tak ovšem nestalo.
Stejně tak je velmi zvláštní, že nebyl kníže, jenž se veřejně přiznal ke korupci úředníků, díky níž se rychle dopracoval k pochybně získanému majetku, nikdy trestně stíhán (a to nemluvím o rekultivaci jeho rybníčku, kterou si nechal zaplatit neoprávněně z eurodotací, nezákonném prodeji ryb, zfixlované restituci, při níž stát rozhodoval podle rakouského!!! práva - adopce atd.). K neoprávněnému nabytí majetku mu dopomohl právě jeho přítel - V.H. Podobně "nestranně" se snažil Havel pohlížet i na navracení majetku sudetským Němcům - proč asi?!

Pokud se mýlím, opravte mne.
10. 01. 2012 | 13:31

Silvie napsal(a):

Josef K.,

takže pravdu nám mohou vyjevit pouze všichni ti stbáci a bolševici, kterým se ten slavný disent jen hemžil, a kteří stihli za pár let po převratu perfektně zamést stopy (viz řádění Sachra v stbáckých archivech).
Nebo přímo vy?!
Ostatní zdroje, které neadorují velkého guru, jsou pokládány za nevěrohodné, nenávist šířící bolševické "slouhy" (užívám vašeho oblíbeného termínu).
Skoro mi to připomíná normalizaci -tolerantní a láskyplný minatomirai se mi už snažil vyhrožovat,jak je u islamistů zvykem...
10. 01. 2012 | 13:41

stejskal napsal(a):

Karel Hvížďala nikde nepsal, že Pavel Tigrid "věděl" už počátkem roku 1989, že bude Václav Havel prezidentem, paní Silvie (tedy ne ve smyslu, že to už bylo zařízeno, rozhodnuto apod., Byla to jeho vize, na níž začal pracovat tím, že jí psal známým a kamarádům po světe i v tehdejším Československu). Špatně jste ten text pochopila.

Nakolik jste se osobně znala s Václavem Havlem, abyste věděla, jak moc "chlastal"? Jaké děvky máte v jeho případě na mysli? (trochu, ne moc, jsem se s lidmi z disentu stýkal, o děvkách nic nevím. A pil řekl bych tak zhruba jako celá řada jiných, spíš o něco méně než je v kraji zvykem).

S Vašimi představami se skutečně dost těžko polemizuje. Jste v jejich prosazování poměrně tvrdohlavá ;-)

Hezký den

Libor Stejskal

P.S. Havel nebyl žádný Mirek Dušín. Byl dost ješitný, rád středem pozornosti ve společnosti, samozřejmě že pil a jeho asi největší slabostí byla vášeň pro opačné pohlaví. Ale to se vcelku obecně ví a nikdo to nezatajuje. Mimochodem Karel Hvížďala ve svém textu popsal asi šest závažných chyb, které Václav Havel podle něj udělal. A kupodivu to vyšlo nejen u nás. Ono to zase s tou glorifikací nebude tak jednoduché. To spíš s tou démonizací ;-)
10. 01. 2012 | 14:36

slavwin napsal(a):

Beda 11.11
Máte nastudované pindy z bolševických příruček. Chruščov zatáhl svět na okraj války 1xBerlín 1X porouchaná ponorka blízko Ameriky, 1x Kuba. Vždy je nějak zklamala technika, mimo jiné vyvíjeli superrychlý tank, ten byl malý pro 1 tankistu, byl rychlý ale nebezpečný pro posádku, rakety když neutajili tu ponorku, také měly omezený účinek, USA to brzy předstihlo. Politici občas pozmění názor Rudý Kléma pi volbách sliboval žádné kolchozy nebudou, sice nebyly ale JZD se tak říkalo.
10. 01. 2012 | 15:43

Silvie napsal(a):

Pane Stejskale,

pokud jde o Tigrida (jehož jsem vždy považovala za slušného člověka, stejně jako Medka), pochopila jsem jedno, a to, že český národ nehrál ve výběru budoucí hlavy státu žádnou roli!!!
Byli jsme jen figurkami na šachovnici mocností, po níž nás postrkovali, jak se jim právě hodilo.
Vše bylo připraveno a dohodnuto v zákulisí. Předhodili nám tehdy Havla a my, blbci (mám na mysli nás, nezasvěcené!!!), jsme nadšeně skandovali úplně stejně, jako bychom skandovali u kohokoliv jiného (viz "Komárek na hrad" apod.). Lidu to tehdy bylo celkem putna. Byl v euforii, která se rovnala těžkému rauši. Dobře si vzpomínám, jak mne můj střízlivě uvažující kamarád (tehdy jsem se domnívala, že je to suchar) krotil v mém svatém nadšení na Václaváku a jen tak nezúčastněně pozoroval cvrkot. Po letech se za svůj "revoluční" zápal dost stydím a dávám mu za pravdu. Byl moudřejší,nežli já. Na mou omluvu mohu dodat, že mi vydržel necelý rok.

O těch divokých mejdanech mluvili sami disidenti (o Petrušce Šustrové se taky vyprávějí story a zdaleka nejen o ní). A že Havel určitě neabstinoval v koutku, je celkem zřejmé - stačí vidět jeho kámoše Landovského, Plastiky atd..
Pokud jde o ženské - v jeho životě, což také není žádným tajemstvím, nebyla dávno před Dášenkou jenom Olga (o Tramtará nemluvě). Ale nesvítila jsem jim u toho.
Tím chci jen říci, že by mi bylo celkem jedno, co tropil v soukromí (to ostatní už nikoliv), pokud by z něho média a pravdaláskoví tajtrlíci nedělali světce žijícího v askezi.
A dost mi vadí, že svůj , zainteresovaný pohled na věc, vydávají za jedinou oficiálně přípustnou "pravdu".
Paní Vášáryová mne dost zklamala - asi by se jí taky vůbec nelíbilo - kdybych jí tady vnucovala Sulíka (ačkoliv si myslím, že je to dobrý politik).
To třeštění s přejmenováváním ulic, stadionů, letišť a obecních hajzlíků už mi nápadně připomíná Postřižiny.
Doufám, že už nepřibude další oslavný blog.
10. 01. 2012 | 16:22

J. napsal(a):

Pane Stejskale, dovolte, abych Vám i já napsala svůj názor, a podpořila tak Silvii.
Karel Hvížďala ve svém článku Archetyp poutníka, v části zvané Křehká popularita píše:

Křehká popularita

V lednu roku 1989 v mém bonnském domě zazvonil telefon. Ozval se Pavel Tigrid z Paříže a rovnou mi položil otázku: „Co bys tomu říkal, kdyby byl Václav Havel prezidentem?“ Chvíli jsem mlčel, sedl jsem si na zem a pravil: „To by bylo dobře, protože bychom se rozhodně my dva vrátili do Čech.“

Pavel Tigrid v tyto lednové dny obvolal kde koho po světě a nejspíše také dostal podobné odpovědi jako ode mne, protože v následujícím čísle jeho Svědectví vyšel článek, v němž oznámil blížící se konec komunismu a fakt, že budoucím prezidentem Československa by se měl stát dramatik a esejista, disident a kriminálník Václav Havel.

Pane Stejskale, mohli bychom o tom vést spory, mohli bychom s tím i - jako Vy - nesouhlasit. Že ale tímto laskavý čtenář jasně inkasuje jistotu, že Pavel Tigrid o tom bezpochyby věděl, může popřít již jen dobrodruh.
A že Pavel Tigrid z tepla exilu nezahálel a "bojoval" proti komunismu, víme snad všichni!

Václav Havel opravdu sympatizoval s "ohnivými nápoji" tak věrně, že by tomu každý průměrný dramatik odlil slovní pečeť verbativa "CHLASTAL".
Jsme národem Švejka a jakékoli zjemňování tohoto ohebného slovního druhu českého tvarosloví je až skoro komunistické zastírání skutečnosti.
Havel prostě CHLASTAL - a hotovo!
Nemusím to mít ověřeno "face to face" (a já to náhodou mám), ale všeobecně se to vědělo!
Ještě jako prezidenta ho vyzvedávali jeho věrní z předních pražských putyk (kde zřejmě pil mléko a minerální vody)
a snažili se ho přimět pracovat.
A jeho vztah k ženám?
Silvie to napsala natvrdo, já to podám diplomaticky.
"Spisovatelka" (která byla asi takové úrovně jako Havel dramatikem), která se v nejmenovaném českém deníku pasovala do role jeho milenky, může vypovídat o mnohém.
Jistě, mohla se dělat zajímavou.
Chatrné základy manželství s Olgou (kam vstoupila jistá Dagmar) přece vypovídají také své.
Olga nabídla soužití ve třech.
To jen na okraj Havlova charakteru.
A ženitba č.2 v jeho životě pár týdnů po smrti charizmatické Olgy je nejen společenské faux pas, ale naprosto unfair zákrok, který by si tolik adorovaná postava VH neměla v životě dovolit.
"Kde je chlast, jsou i děvky...", říkávala moje babička.

Chtěla jsem vstoupit do uskupení kolem VH, ale oni si vystačili s členy pražskými. Zde bych mohla napsat, že jsem ho "tak trochu" osobně znala. Představen mi nebyl a já toho postupně vůbec nelitovala.

Pane Stejskale, je hezké bránit nezpochybnitelnou osobnost polistopadové éry, ale idealizovat ji nemusíte.
Pokud sám Havel měl prosazovat svobodu slova, dopřejte ji i na jeho adresu VY - nám.

Nejvíce se bavím klišé některých novinářů...

Václav Havel nikdy žádnou revoluci nedělal, vše mohlo být v klídku připraveno ze zahraničí.
Režim už byl na spadnutí, stačil poslední krok.
To, že netekla krev (jako třeba v Rumunsku), mohla být zásluha našich bezchybných tajných služeb.

Někdy pane Stejskale nevím, zda se jen naivním děláte, či vážně je Vašim nejvyšším dosaženým vzděláním "cenzor".
Ale nic ve zlém. Jste ještě mladý, mnohé ještě dokážete. Jsem o tom nejen přesvědčena.
10. 01. 2012 | 17:19

Xblití napsal(a):

Je legrační poslouchat káravé výtky, že "někdo pije", od národa který má prochlastané mozky odshora dolů. Jste mistři světa v chlastání, Pepici. Taky podle toho vypadáte. Hitler byl abstinent a vegetarián, toho byste za Havla, který vám připomínal vaši komoušské přizdisráčství, jistě vyměnili, že.
10. 01. 2012 | 17:22

zemedelec napsal(a):

Paní Vášáryová.
Velice dobré a správné.
Upustím od toho,že to bylo i trochu Vaše povinnost,takhle to napsat.Cítím v tom i poklonu a nejen Havlovi,ale i Českému lidu,Českému obdivovateli Vaších hereckých výkonů.Také i snaha bít si vzájemně nápomocni a vyzdvihovat to co nás spojuje.
10. 01. 2012 | 18:48

Anastazie Králová napsal(a):

Ad Josef KDle mého názoru jste buď ženská nebo homosexuál /rozhodně používáte ženskou metodu ran podpásových
a nikoliv mužsky logickou /lietratura-Muži jsou z Marsu,ženy z Venuše.Muž chce logické vysvětlení a diví se,že žena si pouze potřebuje popovídat/.
Tyto podpásové údery /převedení základní otázky na vedlejší kolej ovládají ženy,takzvané "mrchy /dokonale napsaná a ztvárněná ve filmu Čas sluhů I.Chýlkovou.
Použila jsem úsloví,protože jsem byla unasvená a nechtělo se mi psát dlouhý komentář.M.Vašáryovou miluji a velmi se m i líbilave filmu Postřižiny /to především /.Ale tato její role musí dopadnout tragicky.Mimochodem-díky penězům a plastické chirurgiimůžete i v 6O letch vypadat fantasticky /podívejte se na Jane Fondovou v Příšerné tchyni,nebo na půvab S.Lorenové.
10. 01. 2012 | 20:23

stejskal napsal(a):

Vážená paní Sylvie, vážená paní J.,

zdá se, že každý hovoříme resp. píšeme jiným jazykem (jinak si neporozumění toho, co jsme uvedl nedovedu vysvětlit).

Jsem dalek toho, abych někoho hájil (on to ode mne ani nikdo nepotřebuje a myslím, že o to ani nstojí resp. nestál by).

Takže jen poslední (slibuji) pokus, ještě přesnějim, stručněji a výstižněji objasnit fakta, která jsem již jednou uvedl.

Karel Hvížďala NIKDE NIKDY nepsal, že Pavel Tigrid "věděl" už počátkem roku 1989, že bude Václav Havel prezidentem, paní Silvie (tedy ne ve smyslu, že to už bylo zařízeno, rozhodnuto apod., Byla to jeho vize, na níž začal pracovat tím, že jí psal známým a kamarádům po světe i v tehdejším Československu). Špatně jste ten text pochopily. Párkrát jsme se spolu o tom bavili, jeho interptetace je úplně stejná jako moje.

Jakých dojmů jste nabyly, nakolik Vám byl někdo sympatický či nesympatický, paní Silvie i J., je Vaše věc (možná se i Vaše dojmy mohou shodou okolností někdy potkat s realitou), ale fakta jste neuvedla žádná. Stejně tak jsou ve vztahu k faktům vcelku irelavantní pocity Vaše či Vašich přátel, ať už tehdy či nyní. Tato debata je o faktech, ne o Všich náladách, frustracích, dojmech a "obecně se ví".

Divoké mejdany byly, za padesát let svého života jsem jich též absolvoval... no nejméně stovky, ale možná i více. Vždy se na nich hodně pilo, druhý den většinou dost bolela hlava a večer se šlo pít znovu (pokud jste jako mladé takové období nezažily, může to i být důvodem Vaší současné hněvivé frustrace úplně ze všeho).

Václav Havel měl v životě celou řadu žen. Ženy ho vždy přitahovaly a on se tomu nikdy nebránil. Naopak, bral si plnými hrstmi (psal jsme to výše). Co to má společného s Vaší nenávistnou zmínkou o "děvkách", na níž jsem reagoval výše, netuším (ale opět to může vypovídat něco o Vašem vztahu k mužům či nějakých životních traumatech a zklamáních). S děvkami Václav Havel, pokud vím, neobcoval, neměl to zapotřebí.

Nikdo z něj světce žijícího v askezi nedělá. Milostných avantýr měl spousty (jednou se s ním paní Olga už prakticky rozváděla) a celý život tím dost trpěla. Paní Dagmar též. Ví se to, běžně se o tom hovoří (pravda, na funuse většinou ne). Uveďte mi zde jediný pramen, který tvrdím že byl abstinent, nekuřák a celý život věrný své zákonné manželce.

Tímto tuto zajímavou debatu o Vašich dojmech ze své strany končím. Polemizovat s tím, co si myslíte, aniž byste věděly, mi nepřijde smysluplné. A myslím že ani nikomu z těch, kdo Václava Havla znali.

Hezký večer.

Váš nejvyšším dosaženým vzděláním "cenzor"

Libor Stejskal
10. 01. 2012 | 20:58

Josef K. napsal(a):

Anastázie Králová, obdivuji Vaš četné závěry činěné po excelentních analýzách. Ovšem, jak tak bývá, pokud vycházíte z mylných premis, ani Vaše genialita z rozvařeného bramboru hranolek neudělá,
10. 01. 2012 | 21:11

Josef K. napsal(a):

Problém je, že Králová, Silvie a J., nebrojhí proti Havlovi, ale proti jeho obrazu na hladině, který však není odrazem Havla, nýbrž někoho, kdo si přisvojiljeho příbehy. Dámy o té záměně píší,stejně jako většina jejich souvěrců, ale současně si jí neuvědomují, zvláštní jev.
10. 01. 2012 | 21:17

Silvie napsal(a):

Pane Stejskale,

mejdanů jsem zažila taky dost, ale až v 80.letech. Ovšem ze mne nikdo světici nikdy nedělal, natož já sama ze sebe.
Sorry, ale "děvka" nemusí vždycky chodit za prachy - někdy má prostě jenom pět dětí, každé s jiným chlapem,nebo se nevyspí jen s tím, kdo si neřekne... A "Tramtará" tedy taky není nic moc - očekávala bych, že Největší Čech obcuje s nějakou bytostí na patřičné "transcendentální" úrovni.

Můžete si myslet, co chcete , ale pokud popíráte, že tady dochází k zbožtění a svatořečení nejsvětějšího Havla, tak máte nejspíš klapky na očích. Ale ve vašem případě mne to ani nepřekvapuje. Vy vidíte vždy jen to, co chcete vidět.
Doufám, že se vám jeho monumentální socha na letné bude líbit - tradice se mají dodržovat.

A ten Tigrid je už tak,jako tak ,bezpředmětný. Většina z nás pochopila dávno před napsáním Hvížďalova blogu, že jsme byli zase jenom zneužiti.
Likvidace archivů STB proběhla precizně a rychle. Ale ta obdivuhodná symbiózapravdy a lásky s stbáky a komunisty v 89.roce a ve všech následujících letech, leccos naznačuje.
Já vím, Havel ,chudák, bránil "krveprolití" a tak mu nezbylo, nežli vzít zavděk Čalfou a spol.
A teď třeba tu o Karkulce...

Při příští "revoluci" nechť se mnou tedy rozhodně
nikdo nepočítá!
Dobrou noc.
10. 01. 2012 | 22:11

Dáša N. napsal(a):

Neplakejte, paní Vašáryová. Vzpomeňte na Šebestiána. Toho pro změnu propichovali tak dlouho, až byl prohlášen za svatého.
PS Máte košatý literární styl George Sandové, nějaký románek neplánujete?
10. 01. 2012 | 22:15

Béda napsal(a):

Pohřebné 2011
"Zákon v ohledu výplaty pohřebného, mluví jasně. Podle zákona č. 261/2007 Sb. O stabilizaci veřejných rozpočtů totiž pohřebné náleží osobě, která vypravila pohřeb nezaopatřenému dítěti, nebo osobě, která byla rodičem nezaopatřeného dítěte, a to za podmínky, že zemřelá osoba měla ke dni úmrtí trvalý pobyt na území ČR.

Pro tento rok je tedy výše pohřebného, stejně tak jako nárok na volno v důsledku úmrtí blízkého člověka zachováno. Volno pro případ úmrtí nejbližšího člena rodiny (manžel/manželka, druh/družka nebo dítě) proto činí, stejně tak jako v roce 2010, dva dny placeného volna a jeden den pro účast na pohřbu. Pokud se jedná o úmrtí člověka, který nepatří do výše uvedeného okruhu rodiny (např. bratr / sestra, rodiče, prarodiče apod.), je Vám zaměstnavatel povinen poskytnout jeden den placeného volna pro účast na pohřbu.

Otázkou však zůstává, jaké změny nám nejen v oblasti vyplácení sociálních dávek či výše pohřebného, ale také např. v oblasti zdravotnictví, připraví rok 2012. Vzhledem k plánovaným změnám, především pak ze strany představitelů TOP 09, je možné, že přijdeme nejen o příspěvek na pohřebné, na něhož stejně většina z nás nedosáhne, ale i o řadu dalších sociálních příspěvků, jakými je porodné či příplatek na sociální péči, jenž stát vyplácí zdravotně postiženým v prvním stupni postižení."

PS. Chudák rodina. Zaplatit náklady na monstrpohřeb nebude jistě žádná láce. (Hudba, asistence policie, dělová salva, zdravotníci...) Anebo, že by v tomto případě platily jiné zákony než pro běžné smrtelníky?
11. 01. 2012 | 07:11

Grandmaster napsal(a):

Pane Stejskale,
ja jen vyjimecne travim cas na I-netu po poledni. Zivot je moc kratky, abych ho stravil polemizovanim s lidmi, kteri vse vedi a znaji a libuji si rozpitvanim do detajlu soukromy zivot (v tomto pripade) V. Havla. Myslim ze jste se to pokusil damam vysvetlit a to lepe, nez bych to zvladnul ja (mam velke mezery v popisovani jistych fakt a ani se o to nepokousim, me vzdy zajima ta posedlost vysvetlovat dejiny (?) a jiste udalosti po svem, jakkoliv pochybnem a subjektivnim nazoru. A mit jej za jediny spravny vyklad).
Mejte se.
11. 01. 2012 | 11:09

ali napsal(a):

Nechápu, co má společného soukromý život VH s jeho zásluhami?
Jestliže budu chlastat a chovat se promiskuitně, ale budu podporovat hladovějící děti ve světě, bojovat za práva a svobodu, obhajovat nevinné, zasloužím se nemalým dílem o stát či psát knihy a filozofovat...blabla...tak přesto budu šmejd?
Jak tady někdo podotkl, Hitler byl vegetarián, abstinent a (zvrácený) filozof a jakej byl?
Nemyslím, že by se VH posvěcoval tím, že mu spousta lidí veřejně projeví úctu. Prostě každý si nese svůj obraz o něm. Přesto hodnotit jeho skutky na chlastu a děvkách mi připadá hloupé a směšné..byť jsem k němu měla spoustu výhrad a kolikrát jsem přepla i program, když se tam objevil..
11. 01. 2012 | 11:51

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Velmistře,

aniž bych se chtěl kohokoliv dotknout (a samozřejmě že nevím, do jaké míry a zda vůbec se dále uvedené týká konkrétních osob), myslím, že není od věci seznámit se s psychology popisovaným fenoménem tzv. kompenzace (více viz třeba zde http://rudolfkohoutek.blog.cz/0912/zavady-a-poruchy-sebehodnoceni). A popravdě řečeno se to dle mého týká zdaleka nejen některých příspěvků o zesnulém prezidentovi, ale i jiných o tom současném.

Jakož i jich samotných. Či třeba mě (asi každý si něco podvědomě kompenzujeme)

Libor Stejskal
11. 01. 2012 | 12:11

Anastazie Králová napsal(a):

Ad Josef K.
Morální vůdce /či obecně národní /nemusí být svatoušekpo všech stránkách.
Řekla bych,že daleko častěji lidé odpustí lidské chyby,než chyby ve vedení věcí obecných.
V.Havel chyboval v obou oblastech /i když například jeho vztah k alkoholu je mi "putna "-vždyť snad nejslavnější alkoholik byl.W.Churchill/resp.konzument alkoholu-sám napsal,že nikdy v jeho životě nebyl den,aby si nemohl dopřát láhev vína k obědu /jako dopělý-pochopitelně /.
Školení odbornícimpro styk s veřejností vám jistě potvrdí že se "NELZE VELHAT DO PRAVDY úi kdyby vám desítky poradců napsali dopředu ten nejlepší projev,chybí-li vnitřní přesvědčení a je provázející charisma,nikdo za vámi nepůjde.
A to je právě problém tohoto národa.V.Havlovi mám nejvíce zazlé to MORALNI PRAZDNO,které po sobě zanechal.
nemame nikoho,KOMU bychom mohli jako národ věřit
11. 01. 2012 | 14:04

Silvie napsal(a):

Ali,

já jsem to napsala jasně!
Kdyby chlastal a měl ženské,ale přitom byl dobrým!!! politikem, tak je mi po tom putna. Co se mi příčí, je ta mediální aureola, kterou mu nasazují. Stejně jako oslavné články, jak o něho Dášenka "obětavě" pečovala, když měla na všechno ficky z řádu boromejek a špinavou práci nikdy dělat nemusela.
Prostě pokrytectví na druhou.

A vadí mi úplně stejně idealizace Masaryka (to byl , mimochodem, také dívkař, jak se později ukázalo).
Anastazie Králová to vyjádřila docela přesně - totiž, že po Havlovi zůstalo "morální prázdno".
Od Klause nikdo nic nečekal, je to racionální pragmatik, ale přesto o něm novináři píšou zásadně velmi nevybíravě.
Proč pana Stejskala nepobuřuje, když někdo veřejně hovoří o Klausovi jako o "Kikině" ?!
Od Havla se toho očekávalo příliš, nedostali jsme ani to málo(pokud se tedy nepravdaláskařů týká), ale přesto
se na něho píšou výhradně oslavné tirády.
11. 01. 2012 | 14:35

stejskal napsal(a):

Výraz "pobuřuje" mi přijde v tomto kontextu trochu směšný (naposledy jsem se zde cítil pobouřen, když čtenář, kterého osobně znám, napsal, že Hitler to s Cikány nedotáhl do konce), nicméně nazývat kohokoliv včetně prezidenta "kikinou" mi přijde hloupé a nevkusné (už jsme to tu psal). Stejně jako když zde jiný výše píše o "děvkách". Holt někteří lidé se bez silných slov, urážek či ponižování druhých zřejmě neobejdou. Co to má společného se mnou, netuším.

Libor Stejskal
11. 01. 2012 | 15:23

Silvie napsal(a):

Vidíte, a mně zase připadá hloupé a nevkusné, vystrojit člověku, jenž si k "poslednímu pomazání" zavolal buddhistu, trachtaci v katolické katedrále za angažmá kardinála.
11. 01. 2012 | 15:58

stejskal napsal(a):

No, to je v pořádku, to je je jistě Vaše věc a zcela legitimní názor (už jste to zde napsala ostatně mnohokrát). Já Vám to přece neberu.

Jediné, proti čemu jsem se ohradil, bylo spojení - Václav Havel a "děvky" resp. tvrzení že "Karel Hvížďala napsal, že Pavel Tigrid věděl...", z čehož vyplývá, že to už tehdy bylo domluveno. To obojí je lež a pomluva (resp. může to být i pravda, ale kromě toho, že jste se pro to rozhodla, neexistuje žádný věrohodný důkaz či jen indicie). Nic více. Nic méně.

A tak pořád dokola...

Libor Stejskal

P.S. Co se Vámi zmiňovaného "chlastu" týče, řekl bych, že chlastám o trochu více než chlastal dotyčný. Takže zde je to kritérium poněkud subjektivní.
11. 01. 2012 | 16:08

Béda napsal(a):

p.stejskal,

často se tady kdekdo odvolává na židokřesťanskou tradici. V.Havel, nemýlím li se byl taky velkým stoupencem této tradice.

Kontrolní otázka velkému cenzorovi: Jak dlouho myslíte, že by mohl prezidentovat na západ od českých hranic člověk, který by za života své umírající manželky obcoval s jinou ženou? (Ostatně nemusíme chodit moc daleko - za co že to sklapnul ve funkci poslední německý prezident?)
11. 01. 2012 | 16:25

Béda napsal(a):

Dovětek: za co že to hrozil velkému příteli V.Havla Billu Clintonovi Impeachement?
11. 01. 2012 | 16:29

Silvie napsal(a):

Béda,

já bych řekla, že ty ženské (nepoužiju "děvky") jsou ,alespoň pro mne, celkem podružnou záležitostí (i když bych očekávala, že prezident bude spořádanější osoba).
Mnohem větším problémem je pro mne jeho pohrdání vším "národním" a českým a evidentní upřednostnění zájmů Evropy i USA s upozaděním zájmů vlastní země (výrok -Čecháčkové - mne z úst prezidenta nesmírně urážel a iritoval).
11. 01. 2012 | 16:46

Béda napsal(a):

Silvie,

to byl pouze jeden z kamínků v celkové mozaice VH. Pokud jde o zahraniční politiku - upozornil bych na článek Daniela Veselého v dnešních Britských listech. Ostatní věcné námitky, které jsem uvedl výše v diskusi se nikdo vůbec nepokusil zpochybnit.

Jeho otočku po listopadu 1989 snad ani nejde nijak omluvit. O to víc zarážející je neustávající brainwashing v této souvislosti.
11. 01. 2012 | 16:53

J. napsal(a):

Pane Stejskale, děkuji Vám, že se shodneme.
Opravdu to k ničemu nevede a je logické, že "Vy si necháte svoje známé" a my (se Sylvií a jinými) "si necháme svoje názory".
Už to zde několikrát zaznělo, dejme dějinám prostor a čas, aby samy promluvily a přinesly svoje soudy ...
J.
P.S. Za toho "cenzora" v nejvyšším dosaženém vzdělání se samozřejmě omlouvám, ale někdy mi přijdete horší než bachař.
Přemýšlejte o tom.
11. 01. 2012 | 17:11

Jáchym napsal(a):

K článku v BL:
http://www.blisty.cz/art/61808.html
Je to dost závažné čtení.
V těchto souvislostech považuji úvahy o sexuálních, alkoholických, drogových, majetkoprávních či jiných podružných aktivitách za drobné prkotinky.Každý máme své hříšky a chybičky.
Dokonce bych nepovažoval za nemravné, kdyby se státník obrátil ve věci uspokojení svých přirozených biologických potřeb na profesionálky, a to i tehdy, když amatérských dobrovolnic byla přehršel.Ta děvčata to dělají ráda a zvyšují si tím životní úroveň. Nebuďme nepřející (tedy pokud se nejedná zrovna o hlavu státu Vatikán).
Naproti tomu by hlava jakéhokoliv státu, intronizovaná s přispěním cizí velmoci - ať už za své dosazení vděčí tomuto státu z pěti nebo pětadevadesáti procent - by měla k zájmům OBYVATEL SVÉHO STÁTU přihlížet ne-li více, tedy alespoň stejně jako k zájmům (vel)moci, která k jeho instalaci přispěla.

Je to takňák slušnost. Netroufám si rozsoudit, zda tento požadavek VH splnil.

Pokud jste znalí angličtiny lépe než já, přeji Vám hezkou bezesnou noc při četbě odkazů ve zmíněném článku.
Paní Vašáryová je snad už četla - je to koneckonců kvalifikovaná politička s přehledem v oblasti zahraniční politiky a podezírat ji z naivity je stejně pošetilé, jako z ní podezírat VH .

P.S.Pokud někdo vládnete angličtinou lépe než internetový překladač, nepřeložili byste ten Havlův projev před kongresem? Je to součást našich dějin, ať už se na něj díváme jakkoliv.
11. 01. 2012 | 18:03

Jáchym napsal(a):

Paní J. 11. 01. 2012 | 17:11,
kdybych už zatoužil pana Stejskala k něčemu přirovnávat, určitě bych si vymyslel něco případnějšího než bachař a cenzor.
To je jako bych chtěl urazit Mariana Labudu tím,že ho nazvu odpudivě vychrtlým dlouhánem a budu ho žádat, aby se nad tím zamyslel.
Já naopak vždycky koukám, jestli z jeho fotky na monitoru nezačíná emanovat svatozář.

Ale když nad tím tak přemýšlím - mentální anorektičky vyhublé na kost si i těsně před smrtí hladem připadají tlusté a nenechají se přesvědčit ani deseti zrcadly.
Neurazíte se, když se zeptám, zda netrpíte jakousi intelektovou obdobou mentální anorexie?
11. 01. 2012 | 18:45

ali napsal(a):

Silvie
myslím, že si to moc berete..většinou Vaše příspěvky čtu ráda a potažmo s většinou souhlasím..v podstatě máte názor na VH stejný jako mnoho lidí, ale nechápu, proč kvůli tomu děláte takový povyk..zdůrazňovat jistá fakta už nemá cenu. VH je mrtvý a jeho minulost a činy se nezmění. Ale nemyslím, že by po něm zůstalo morální prázdno. Ovlivnil mnoho lidí nejen tady, ale i ve světě, je uznávaným mezi vysokou inteligencí a Vaše poznámka: "Vidíte, a mně zase připadá hloupé a nevkusné, vystrojit člověku, jenž si k "poslednímu pomazání" zavolal buddhistu, trachtaci v katolické katedrále za angažmá kardinála"...mě dost překvapila. Myslela jsem, že máte na víc, než na hloupé a hlavně zbytečné řeči. K čemu je tohle posuzování? Vy VH vidíte tak jak ho vidíte a netřeba nám vnucovat Váš obraz už nejméně po xxxxté.
Celou dobu smutku a smutečních akcí tady píšete pořád dokola to samé a když se ještě objeví někdo, kdo chce VH připomenout, tak vystartujete jak čertík z krabičky. Máte to zapotřebí? Myslím, že ne. Mějte se hezky a klid. Myslím, že budou chvíle horší na rozčilování. Držím palce a ráda si přečtu Vaše příspěvky :o)
11. 01. 2012 | 20:19

J. napsal(a):

Jáchyme, u nás geniů se slabší stránky tutlají, či úplně retušují.
Žijeme totiž v demokracii.
Neurazím se.

Jáchyme, pokud může být bachař ministrem školství, musí to být pro pane Stejskala lichotka lichotek.
To je právě to, že děláte ze všeho ihned "jasné závěry".
11. 01. 2012 | 20:44

Zbyněk Matyáš napsal(a):

ali:
"VH je mrtvý a jeho minulost a činy se nezmění." To jistě, jenomže současné halasné úsilí jeho sirotků na vytváření VH-mýtu pojmenováváním kdečeho od letiště přes školy po ulice docela znechucuje.
" Ovlivnil mnoho lidí nejen tady, ale i ve světě, je uznávaným mezi vysokou inteligencí " Velice pochybné tvrzení, masová psychóza brzy odezní. Není dobré si plést ´vysokou inteligenci´ s akademickou politikou. Přes veškerou snahu adorantů žádný politický či filosofický přínos VH do světové pokladnice zaznamenán ani definován nebyl.
11. 01. 2012 | 20:49

j. napsal(a):

ali,
VH je mrtvý a jeho minulost a činy se nezmění...
Gottwald byl také mrtvý a jeho minulost a činy se nezměnily ...
Jen jsme se na ně začali dívat z jiného úhlu.

Není férové začít se navážet do Silvie.
Má stejnou "svoji pravdu" jako Vy.
Vám ji přece také nikdo nebere.
Uvidíme, komu dá budoucnost za pravdu.
11. 01. 2012 | 20:49

Silvie napsal(a):

Ali,

taky vás čtu za normálních okolností ráda.
Jo, nechala jsem se zase strhnout, i když vlastně proti své vůli.
Já už to "autodafé mistra Václava" z pera paní Vášáryové, jež byla dobrou herečkou, ale píše příšerně pitomé blogy (viz její obliba na Slovensku), nerozchodila...

A proč myslíte, že je v pořádku katolický pohřeb někomu, kdo snad ani nebyl v katolickém kostele pokřtěný? Každý skutečně praktikující katolík, pokud ho smrt nezastihne nečekaně, požaduje tzv.svátost posledního pomazání.
Myslíte, že můžete mít katolický pohřeb nebo svatbu, nejste-li pokřtěná?! Vzhledem k tomu, že se to v naší rodině praktikuje, vím, že nikoliv. Alespoň u normálních smrtelníků. A pokud Havel křestní list neměl, pak podle mého soudu církev porušila všechny zásady (ale to je už jen moje domněnka).

Jinak samozřejmě chápu, že musel mít státní pohřeb. Ale ta katedrála už mi přišla přes čáru (a lafeta mimo mísu) - nebyl to Karel IV., ani Masaryk.

Tak se nečilte, každý máme jiný pohled na věc a mě štve, když nám média s velkou pompou oznamují, že 80 tis. blbů - z 10 milionů občanů - chce přejmenovat po Havlovi letiště (přestože prý nesnášel létání!!!)
11. 01. 2012 | 21:35

J. napsal(a):

Silvie, čtete mi myšlenky a jste moje krevní skupina.
Mám úplně stejné názory jako Vy!
Snesu jakékoli hanlivé označení, ale názory na Havla nezměním!
Těším se, až postupem času bude k našim názorům inklinovat čím dál více lidí. To chce jen čas.
11. 01. 2012 | 21:52

Jáchym napsal(a):

J.:
"To je právě to, že děláte ze všeho ihned "jasné závěry".
11. 01. 2012 | 20:44
*****************
Bylo by báječné, kdybych to uměl.
Nicméně - pokud to tak vypadá, zkusím se polepšit a nebýt tak rezolutní.
Pokouším se s velmi střídavými (ne)úspěchy trochu nabourávat právě tu jistotu některých diskutujících.
A nepřipojovat se bezvýhradně k žádnému fanklubu. Už několikrát jsem tu označil za vola i sám sebe - ne z masochismu, ale protože prostě občas volovinu plácnu.
Možná jste si všimla, že k VH jsem podstatně kritičtější než Vy.
Stejskala si vážím nikoli za jeho názory (i když s mnohými souhlasím), ale právě za jeho toleranci k nesouhlasným názorům.
Jeho "hnidopišství" ke vzájemným vulgárním urážkám, které mnohokrát vysvětloval, je velmi funkční:
Kdybych napsal:"L, seš blbá jak tágo", neřekl bych ani o chlup víc než když jsem napsalal
..." se zeptám, zda netrpíte jakousi intelektovou obdobou mentální anorexie..."

Význam je přece naprosto totožný !!

Rozdíl je v tom, že jste nepřerušila komunikaci a odpověděla mi jinak než protiurážkou, což by umožnilo případně pokračovat v komunikaci.
Považujte to ale třeba jen za fikanou psychologickou fintičku "cenzora", jak tu nemít příliš nablito.. Nebo jako výraz jeho lenosti furt jen mačkat klávesu Delete.
Mimochodem - ani to s tou Vaší anorexií jsem nemyslel vážně. Berte to, jako že jsem po Vás hodil polštář.
Jáchym
11. 01. 2012 | 22:07

Silvie napsal(a):

J.,

proč čím dál víc lidí? Vždyť je nás už teď většina. Ten monstrózní funus byl záležitostí pár tisíc Pražáků , mimo Prahu ani pes neštěkl.
Jen je neštěstí, že zase zvítězí pár tisíc horlivých idiotů a začnou přejmenovávat... a nedají tomu ani dalších deset let,aby nedošlo k "přehmatům". Ty má tenhle národ jaksi v krvi.
A těch minimálně 70 procent střízlivých se k tomu nesmí nijak vyjádřit (resp.se může jít vyšpitat do vrbičky nebo na blogy aktuálně).
11. 01. 2012 | 22:08

J. napsal(a):

Myslím, že i ti nejkovanější stoupenci Havla časem připustí, že "se mýlili". Nebudou to troubit příliš nahlas, ale uznají to.
Bojím se jen toho, že jak jsme národem "od zdi ke zdi", aby se jen "za pár pátků" nezačalo cosi přesně opačného a Havel se nezačal (tak jako kdysi např. první dělnický prezident) z třeskuté lásky, adorace a uctívání nakonec velmi nenávidět.

"Těch pár Pražáků" (intelektuální roztleskávači a roztleskávačky) bylo Havlovi nějak zavázaných a považovalo za povinnost (z důvodů různých) se celého tohoto humbuku zúčastnit.
Šokovalo mě, že Havel měl církevní obřad, ač za života žádnou takovou víru nevyznával.
Je mi jasné, že ta hrstka havlovců bude nejspíš přejmenovávat (od letiště po "jiná místa") z důvodů zřejmě jiných než pietních.
Obávám se nárůstu současné pravicové totality a (mediální) nadvlády pár vlivných a bohatých nad zbytkem státu.

Přece kdyby Havel zasloužil zvláštní úctu, vážilo by si ho více lidí.
11. 01. 2012 | 22:23

Jáchym napsal(a):

j 11. 01. 2012 | 22:23:

"Těch pár Pražáků" (intelektuální roztleskávači a roztleskávačky) bylo Havlovi nějak zavázaných a považovalo za povinnost (z důvodů různých) se celého tohoto humbuku zúčastnit."
*******************
Možná části z nich křivdíte:
Před takovými patnácti lety bych to považoval i já za - ne sice povinnost, ale za čest se zúčastnit.
A zavázaný jsem mu nebyl.
Prostě mi chyběly informace - a člověk má potřebu něčemu a někomu věřit i za cenu mhouření očí.Později jsem se utěšoval, že horší než Vasil Bilak být nemůže.(No, byl alespoň mnohem chytřejší - a na jeho některé hry nedám dopustit, ať si říká kdo chce co chce, komu čest, tomu čest - a naopak!)

Mýlil jsem se - a nejspíš jsem zblbl i dost dalších lidí. Teď se to snažím maloučko odčinit, i když už je nejspíš pozdě a jedeme společně do kopru.
To, že nám k tomu paní Magda tleská, je sice moc smutné, ale také to nic nemění na tom, že byla výborná herečka.
11. 01. 2012 | 23:00

Silvie napsal(a):

Jáchym,

tak to jsme na tom byli stejně - akorát ,že mne postihlo to vystřízlivění už v 90.roce. O to míň to bolelo.
S těmi informacemi máte pravdu - tehdy nebyl běžně dostupný internet a některé z nich nebyly vůbec normálním smrtelníkům dostupné. I nyní je člověk musí hledat a selektovat z věrohodných i méně věrohodných zdrojů. Za ty věrohodné pokládám zejména informace pocházející od lidí z disentu, které se ovšem pravdaláskaři snaží všemožně zpochybnit, obsahují-li sebemenší kritiku V.H.
Nezapomínejte, že mu paní Magda tleská taky proto, že od něho obdržela pěkný šolich...
Ale na Holubovou nemá (tu si dovedu představit,jako fanatickou komunistku 50.let, jak podepisuje petici za potrestání "protistátních živlů").
Je docela zvláštní, že se žádný historik seriozně nevyjádřil k obviněním Havlových příbuzných z kolaborace s Němci a posléze údajně i s STB ( s čímž by korespondovala ona možnost studovat v 50.letech VŠ - týkalo se obou bratrů). Museli přece existovat pamětníci. Proč nikdo neslídí po tom, zda byly prolomeny v případě restitucí BD a novináři se zajímají pouze o cenu rakve nebožtíka a" mejkap" vdovy?!
To mají všechny Čechy za retardy?
11. 01. 2012 | 23:22

Jáchym napsal(a):

Lidský mozek je naprosto neuvěřitelné zařízení a dokáže bez větších problémů nevidět "břevno v oku svém".
Koukolík o tom napsal celou knížku a spoluzaložil u nás vědu zvanou stupidologie a napsal o tom knihy.
Najděte si o tom něco.( Mimochodem - Havla nepřímo nominoval na Goebbelsovu cenu.)

Čím je člověk inteligentnější, tím lépe se dokáže obrnit proti zjevným faktům - a nemusí to být prvoplánový zlý úmysl.
U Havla mám problém hlavně v tom, že si byl tohoto faktu velmi dobře vědom a byl schopen sebereflexe.(Mám tedy na něj vyšší nároky a neodpustím mu to, co bych mnoha jiným prominul.)

Ale na druhé straně - možná si fandím,ale to já snad jsem schopen taky a přesto se mi podařilo sám sebe nejednou obelhat.

Jenže on jel dál, přestože si už byl vědom následků - ne pro sebe,ale pro ostatní. On, myslím, většinou z nás začal pohrdat, aby si zachránil zbytek sebeúcty - na nějakém čecháčkovském hmyzu přece nezáleží...
Mrkněte na ten článek v Blistech.
Jdu spát.
11. 01. 2012 | 23:46

Jáchym napsal(a):

Jo, ještě: Nemají nás za retardy. Retarda je nmožno z člověka vyrobit. Je to něco jako počítačový software - přemažete dobrý program stupidním.

Ale u současných českých novinářů funguje přirozený výběr - inteligentní, čestný a pravdomluvný se brzy prozradí a je odejit nebo jde dělat něco jiného.Nebo jde pracovat za pár šupů do média, které čte tak jedno púromile zdejšího obyvatelstva.
Jó, taková Bartošová, to je investice, ta přemaže intelektuální kapacitu národního harddisku dočista do čista! Co nezvládne Bartošová, zvládne vdoví mejkapa tisíc dalších pitomin.
11. 01. 2012 | 23:58

ali napsal(a):

Silvie
nečílím se, na to jsem už moc stará :o). Ikona VH prostě zůstane, ať se Vám to líbí nebo ne. Že pompéznost trvá tak dlouho a spíše je ku škodě, nežli k užitku, je fakt. Ale nechci a nemíním se navážet do Vás, jak tvrdí jistá J. (která je na mě asi alergická). Naopak, chci Vám jen vysvětlit, že jsou jiné hodnoty a medializaci zesnulého VH prostě ignorujte. Opravdu si ráda přečtu Vaše příspěvky, názory, myšlenky, které mívají spoustu společného s mými. Tak na to kašlete a povzneste se nad média, potažmo nad ikonou VH. Asi tak to myslím.. :o)
Tento můj vzkaz paltí i pro pana Zbyňka Matyáše, kterého tímto zdravím.
Paní J. oslovovat nebudu, ta má pocit, že jsem licoměrná..což rozhodně tedy nejsem. Ale vymlouvat jí to nebudu. Je mistrní komentářů neznalých ;o). Pokud ne, tak se hluboce omlouvám.. :o)) hezký den
12. 01. 2012 | 08:23

Silvie napsal(a):

Jáchym,

díky za tip - ty Blisty jsem pročetla včera a je to velmi obsáhlá výpověď,zakládající se na ověřitelných faktech.
Zejména to, co se Havlovy zahr.pol.týká (velká servilita k USA atd.).
Jsem skálopevně přesvědčená o tom,že se my dva rozhodně v názoru na V.H. nemýlíme a čas nám dá za pravdu.
Po prosazení nehorázně vysokých církevních restitucí (za současného fin.přispívání státu kat.církvi), pokouší se Schwarzenberg ještě zbavit naši zemi posledních zbytků svébytnosti. Neváhám říci, že to již hraničí s vlastizradou (ztráta naší rozpočtové suverenity).
Ve světle těchto okolností jsem téměř rozhodnuta dát hlas jakékoliv straně (klidně i nějaké Bátorovo-Bobo-Klausově), která vyvine dostatečnou protisílu. Neměla jsem to v úmyslu, protože mám Klause za poslední roky poměrně dost, ale nevidím vyhnutí.

Nelze nevzpomenout na Havlíčka - Zle matičko, zle, švarcenberci zde!
12. 01. 2012 | 12:10

Silvie napsal(a):

Ali,

já to tak neberu. Na něčem se shodnu i s levičáky a na něčem se do krve zrafu s pravičáky. Já jsem takový kverulantík - jak někde vidím kožené ksichty, "zlomené" vdovy a profi plačky a kladeče věnců, tak si musím prostě zarýt. Nedá mi to.

Ale jsou tu i vejlupci, jimž bych s chutí někdy dala tečku mezi oči (myslím, že tak maximálně tři) a ti se mě snaží programově "zesměšnit". O dialog jim tedy rozhodně nejde.
Zdravím.
12. 01. 2012 | 12:18

ali napsal(a):

Silvie
je sice hezké, že se perete o svou pravdu, ale jak se filozoficky tvrdí - co je pravda?
Lidi jsou lidi, někdo rád hraje bo ho ba(ví), jiný je hysterický, další je blb, druhý zas vyčůránek, třetí je tak vychován a tak bych mohla pokračovat dál, až dojdu k poslednímu a zjistím, že taky není normální. V globálu jsou ale všichni normální :o)..
Kdybych měla počítat ty, jenž se snaží mě zesměšnit, tak mi to zabere víc času, než chci. A k čemu to? Uvědomte si, že pokud tak někdo činí, zesměšňuje sám sebe. Je to jeho problém, ne Váš. Jakákoliv negativní vlastnost, jako je nenávist, závist, zloba, trucování, urážení se, je jen v našich vlastních myslí a je jen naším problémem.
Pokud Vás někdo naštve, tak jste naštvaná jen a jen Vy, ale on je v pohodě. Nakonec dojdete k závěru, že naštvanost je zase jaen a jen můj problém a zbytečně do ní vydávám energii, kterou mohu zužitkovat jinde. Tak to platí u všech negativních emocí. Pokud mě může někdo naštvat, pak jedině můj manžel...a i to je hodně obtížné.. :o))) zdravím též...
12. 01. 2012 | 14:21

Béda napsal(a):

No totok!

http://afinabul.blog.cz/0911/vaclav-havel-clen-ksc
"...Za zajimavy pokladam fakt, ze informace o Havlove clenstvi v KSC byla poprve uverejnena v roce 1978, tedy v dobe, kdy nikdo nemohl predpokladat, ze z Havla nekdy bude president a navic emigrantem Mlynarem, ktery (ac sam byvaly komunista) rozhodne nemohl mit zajem Havla nijak spinit, prave naopak. Informace z knihy byly zurive popirany (pan Skvorecky), ci
dokonce jinymi bylo tvrzeno, ze zadna takova kniha neexistuje. Existuje- a je k volnemu dostani ve vetsine americkych a kanadskych universitnich knihoven - tam jsem si ji pujcil ja. Podivejte se, co jsem, tam nasel - kliknete sem:

http://www.humintel.com/havel1.htm"
12. 01. 2012 | 18:28

Silvie napsal(a):

Bédo,

Ross Hedvíček je známá firma, něco jako Honolulu.
Nejsem si úplně jistá, že se dá jeho informacím stoprocentně věřit, ale každopádně je zajímavé si něco od něho přečíst.
Co se ale těch moskevských archivů týká, věřím ,že se ještě dočkáme pořádných překvapení. Rusové to vytáhnou v momentu, kdy se jim to bude mimořádně strategicky hodit.
Už se těším na to, jak budou dnešní frenetičtí obdivovatelé V.H. dělat mrtvého brouka (podobně,jako zmizeli s posledním Stalinovým pomníkem z ničeho nic všichni jeho milovníci, a že jich bylo).A úplně stejně zmizeli bývalí majitelé rudých knížek po převratu (zůstalo jen pár pravověrných) a stali se z nich vyznavači "pravice".
Mění se jenom kulisy, lidi zůstávají pořád stejné svině.
12. 01. 2012 | 23:02

J. napsal(a):

Bédo, teď jsem napsala u dalšího servilního článku o letišti Ruzyně a jeho přejmenování, že se neúčastním dalších diskusí, dokud někdo nenapíše celou pravdu o Havlovi.
Ano, v tom anglickém překladu Mráz přichází z Kremlu JE napsáno, že VH BYL členem té jediné tehdejší politické strany.
Jenomže bychom nesměli být v Čechách, aby to nějaká duše (jako v dobách normalizace) nezpochybňovala.
Přece se může podat protest, upozornit na to... vše by přece velkoryse platil stát! Očištění VH je přece na pořadu dne pár vyvolených na vrcholu společnosti.
Ale nikdo nic takového nedělá.
12. 01. 2012 | 23:10

Silvie napsal(a):

J,

a kdo by to dělal, všichni se bojí do toho vosího hnízda píchnout. Celá ta pracně budovaná mytologie o velikém převratu by se jim sesypala,jako domeček z karet.
Mně to bylo jasné v momentu, kdy jsem se dozvěděla, jak strašně oba chlapci Havlovic trpěli, když museli studovat techniku!
Každý, kdo ví něco o historii 50.let ( já samozřejmě nikoliv osobně), musí zavětřit. Nebylo absolutně možné, aby děti z buržoazní rodiny mohly studovat na SŠ, natož na VŠ v letech nejhoršího bolševického teroru!!! Jak už jsem tisíckrát psala, bylo toto právo upíráno i dětem obyčejných sedláků nebo živnostníků, což mohu doložit na případu vlastní rodiny.
Protože to ví i největší retardi, všichni kolem tohoto tematu chodí po špičkách.
A to není zdaleka jediný rozpor. Rodina Havlů v tom uměla zřejmě chodit za každého režimu. A úlitba režimu se dělala dvojí formou - finanční projev vděčnosti nebo nabídnutí služeb. Nebo kombinací obého.
12. 01. 2012 | 23:36

Silvie napsal(a):

§ 11 tehdy platné ústavy:

(2) Původ dítěte nesmí být jeho právům na újmu.

Skutečnost po volbách:

O budoucnosti dětí rozhodovali komunisté podle jejich "třídního původu". Děti z dělnických rodin měly bezproblémový přístup do všech zaměstnání, děti z "buržoazních" rodin (sem byli zahrnováni i živnostníci a soukromí zemědělci) měly omezené pracovní možnosti a většinou byly směrovány do dělnických profesí.

12 tehdy platné ústavy:

(1) Všichni občané mají právo na vzdělání.

Skutečnost po volbách:

Dětem, které neměly "správný třídní původ", případně měly ke komunistické politice výhrady, nebylo dovoleno studovat na středních a vysokých školách, nebo z nich byly vyhazovány.volby 1946
jak KSČ dodržovala Ústavu
12. 01. 2012 | 23:52

Anastazie Králová napsal(a):

MORALNI PRAZDNO
To není jenv České republice,ale i vcelé západní Evropě a USA /to je jediná věc,v níž bych souhlasila s islámem/.
Proro byl V.Havel pro Západ tak populární,takod amrického Kamelotu /obnou Kennedyů/ tu neměli nic,čeho by se mohli chytit/i když pohledy na Kennedye jsou nyní jiné /Snd G.Galilei kdysi řekl "Dejte mi pevný bod a pohnu zeměkoulí "
V.Havel si často v rozhovorech stěžoval,že lidé na něm chtějí,aby byl morální za všechny.Ale on se do této role pasoval sám /viz projevy listopadové,projev z 1.1.199O-už jsemsi ani nevzpomínala,proč jsem ho tak obdivovala-přiznávám,že já jsem vystřízlivěla až po pohřbu Olgy /osobní vlatnosti / a politicky po slavném "rudolfinském projevu "-když se říká,o mrtvých jen dobré-ale také "do ležících se nekopeů-/.
Láska a obdiv nepřechází v lhostejnost,ale v nenávist /tu necítím ani jedním promile /a pohrdání /a to cítím -a hlavně HOŘKOST-že jsem tolik let obdivovala člověka,který za to nestál /
parafráze J.Prousta z Hledání ztraceného času "Když si pomyslím,kolik let svého života jsem ztratil aže jsem se chtěl zabít -pro ženu,která vůbec nebyla můj typ/
13. 01. 2012 | 08:45

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy