Ako sa liečia komplexy

26. 07. 2008 | 22:34
Přečteno 4481 krát
Všetci ich máme. Niekto má pocit, že je malý, niekto sa hanbí za červené vlasy. Mladí ľudia za vyrážky a depresívni pochybujú o sebe zásadne. Nie je to teda nič výnimočné a práve dobrá rodinná výchova nás vybaví inštrumentmi, ktorými komplexy dokážeme nielen zakrývať, ale na ich odstránení aj pracovať. Že ide o celoživotný proces, netreba vari ani pripomínať.

Sú však ľudia, ktorí idú – ako sa hovorí v Poľsku – na skruty. Už v tínedžerskom veku pochopia, že sa môžu začať skrývať za veci, ktoré iní nemajú a tým si hojiť svoje pupáky. Vezmime si také auto. Dnes bežný dopravný prostriedok, ale pre zakomplexovaných ľudí statusový symbol.

Príklad: v Paríži v týchto dňoch neuvidíte jediného Hummera alebo predimenzovaný džíp. Niežeby ich Francúzi nemali, ale používajú ich pravdepodobne vo svojich vidieckych sídlach pri poľovačkách, alebo na štrkových cestách v okolí svojich zámočkov. V Paríži jazdia limuzínou.

Celý text Magdalény Vašáryové najdete ZDE

Vážení diskutující,

Texty našich slovenských blogerů si můžete přečíst přímo na partnerském zpravodajském webu Aktuálne.sk, pro nějž jsou i původně psány (na naše stránky je se souhlasem autorů pouze kopíruji).

Věřím, že i pro Vás může být zajímavé seznámit se s tím, jak o nich diskutují slovenští čtenáři. A jen pro pořádek upozorňuji, že diskusi na Aktuálně.sk moderují slovenští kolegové, nikoliv já.

Přeji všem hezké čtení.


Libor Stejskal, editor blogů

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Vico napsal(a):

Možná se jednou i naši novozbohatlíci naučí být bohatí Domy ve stylu podnikatelského baroka plné balustrád a ionských sloupů řvou na kilometry daleko. Lidičky zastavte se a podívejte se, jak jsem bohatý. Na velké zámkové dlažbě před čtyřgaráží jsou nedbalé zaparkována dvě obří SUV, se kterými by Hanzelka a Zikmund projeli Saharou za tři dny. Být milionářem chce holt dlouhé roky tvrdé praxe. A od nás dostatek trpělivosti.
27. 07. 2008 | 10:58

vědma napsal(a):

Vico, jen jestli z Tebe taky nemluví nějaký komplex... :-) Nebo snad závist? Každý má svobodu dělat si, co uzná za vhodné, pokud to jinému nevadí. Pohled na zbohatlíky by Ti vadit neměl - nebo snad oni zasahují do Tvých práv a svobod??? Neměj péči, že nebudou sklízet plody toho, co zaseli. Naštěstí Boží mlýny (karma) melou bez přestávky. A je docela možné, že to budeš Ty, kdo jim v příštím životě bude posílat charitativní příspěvky na to či ono. Neboť oni budou muset ochutnat i jiné ovoce, ne tak sladké a osvěžující... :-)
27. 07. 2008 | 11:20

Vico napsal(a):

Vědma : Jste asi skutečně vědma. Stačilo několik mých vět a odhalila jste mou Závist.Přesto bych se pokusil alespoň o chabou obranu. Ani slovem jsem se nezmínil o zákazu stavět navenek okázalá sídla připomínající spíš filmové dekorace než cokoliv jiného. Nemám nic proti teréňákům valících se po dálnicích, kterým pro většinu života bude odepřen krásně divoký terén, pro který byla zrozena. Jen konstatuji. Milá vědmo ani vaše závěrečná útěcha mi nepřinesla úlevu. Pokud mne čeká nějaký příští život, budu muset i já ochutnat jiné ovoce a bojím se, že rovněž nebude tak sladké, na jaké jsem zvyklý.Příjemný den.
27. 07. 2008 | 12:17

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Vico,

větu "být milionářem chce holt dlouhé roky tvrdé praxe" považuji za velmi výstižnou. A dodal bych, že se to většinou ani nepovede v první generaci.

Viz například zkušenosti z poválečného Rakouska, kde první bohatou vrstvu vytvořili zejména lichváři, překupníci a "keťasové". Jejich děti už ale nechtěly být vysmívaní "nouveau riche", a tak se začaly vzdělávat, vymezovat vůči velikášství a pompě svých rodičů atd.

Myslím, že něco podobného čeká i posttotalitní země. První generace lidí, kteří vydělali peníze (ať už legálně či porušováním zákonů), ještě neumí být bohatá (samozřejmě to neplatí o všech). Jejich děti či spíše jejich vnuci na tom snad budou o poznání lépe.

Libor Stejskal
27. 07. 2008 | 12:39

Vico napsal(a):

Stejskal : K tomu, co jste napsal mohu dodat jen - ano.
Vico
27. 07. 2008 | 13:42

Silvie napsal(a):

Když trochu odbočíme od tematu a přejdeme ke snobství, neznám větší snobíky, než jsou Italové. Kamarádka Italka měla i dítě označkované od hlavy až k patě, přestože měli na dům ohavně vysokou hypotéku a peníze jim stěží stačily na jídlo. Na dovolené na Krétě jsme nevěřícně zírali na Italky, které večer vyrážely v módních kozačkách až ke kolenům, pánové byli vždy pečlivě barevně sladěni a nagelováni i na pláži. Mám Italy hodně ráda, ale ta jejich povrchnost a úporné lpění jen na zevnějšku, je děsivá. Není to totéž, jako zastírání mindráku vlastní nedostatečnosti tím, že se chcípáček posadí za volant silného auta?!
28. 07. 2008 | 08:14

ufomamut napsal(a):

Silvie-takže jako silná osobnost a bezesporu úspěšný člověk proháníte trabanta?:-)))))
28. 07. 2008 | 09:28

Silvie napsal(a):

ufomamute, neproháním nic, protože mě třikrát vyhodili z autoškoly. Policajt pravil, že si mě na triko nevezme, prý jsem společensky nebezpečná...
Ale mám skutečně vypozorováno - čím větší ignorant a duševní naháč, tím silnější auto, popřípadě k tomu ještě pes nějakého bojového plemene... Ale jinak nic proti drahým autům, taky se mi líbí víc cestovat mercedesem, nežli fabií.
28. 07. 2008 | 10:23

stejskal napsal(a):

Někdy to prý u mužů i nepřímo souvisí s velikostí pohlavních orgánů, paní Silvie ;-)

Myslím, že ta Vaše zkušenost ve velké míře opravdu platí.

Libor Stejskal
28. 07. 2008 | 12:06

Silvie napsal(a):

To jsem ráda, že se shodneme, pane Stejskale. Ale mladinké holčičky na ty kočkolapy letí...
28. 07. 2008 | 13:33

Kritik napsal(a):

Milá krásná dámo,

to co píšete, vidíme denně kolem sebe. Ještě když k tomu začnete pozorovat státní poznávací značky, zjistíte, jak mnoho je ubohosti kolem nás. Tolik tápajících, bloudících, tolik těch, kteří se snaží nad jiné povyšovat, aby svou dušičku uspokojili. A přitom jim to nejde a nejde.

Nezaslouží si naši lítost? Poradit jim, aby jezdili limuzínami jako v Paříži, není to správné. Vzpomeňte si: Kdo se povyšuje, bude ponížen.
28. 07. 2008 | 18:13

Terry napsal(a):

Není větší neštěstí, než když velikost IQ není schopna vstřebat velikost bohatství.

Rychle zbohatlý primitiv, to je síla!
29. 07. 2008 | 13:53

Iva2 napsal(a):

Terry

Není většího neštěstí, nežli nemajetný z vlastní neschopnosti. To je ta situace,když nízkost IQ nedovolí pohnout mozkem, ani rukama. Pak raději poplive každé auto, když už si ho nemůže koupit.

Chudý neschopný, to je síla!
29. 07. 2008 | 15:21

Terry napsal(a):

to Iva2:
Ano, to je ten opačný pól.
Díky za toto upřesnění. Je pravdou, že s tímto se setkáváme častěji...
Ať se Vám setkání s oběma "neštěstími" vyhýbají.
30. 07. 2008 | 11:43

Iva2 napsal(a):

Ech Terry !

Vidím jaký jste mrštný člověk...samé obraty na pate.....180 stupnů je pro vás jako nic. Hmm
30. 07. 2008 | 16:58

Eva K. napsal(a):

To je ale citlivé téma, jak tak koukám. Ale říkám si: Naučíme se někdy přijmout jiný názor jako názor? Budeme někdy umět přidat vlastní názor, aniž bychom někomu za jeho názor rovnou zašpinili ego?
Uvědomujeme si, jak nebezpečné je zobecňovat myšlenku, že čím větší "blb", tím lepší auto? Napadá nás, jak nesmírně citlivý tvor je člověk a jak jsme schopni ho "ukřižovat" pár slovy?...paní Vašáryová poukazovala na určité společenské jevy, které pramení ne z toho, že jsme blbci, ale z toho, že nejsme natolik vybaveni, abychom dokázali ustát své komplexy tak nějak ala: Každý je máme. Naprosto každý. Z nedostatku respektu k byť i slabostem druhého toto všechno vzniká. A peníze? Co si budeme povídat, jejich moc je obrovská a zase: Každý, naprosto každý, občas naletí. A všichni víme, jak jejich optimum rozpustí úzkost z nejistot. Nebuďme pokrytečtí. Hojnost je milá a každému milá. Zač je někdy vyměněna tato jistota? V čem ta jistota vlastně je? Muž, který se snaží obstát v této splečností koupí krásného a nesmysleně zvoleného auta zas není katastrofa. Co je katastrofa je ten tichý ušeptaný houf ubožáků, co to prožívají.
22. 08. 2008 | 18:14

Evelyn napsal(a):

Zkritizovat lze cokoliv, včetně inteligentních postřehů paní Vášáryové. Já osobně totiž v jejích slovech našla ještě něco: Lidé, kteří mají potřebu si pořizovat věci na první pohled velké a předražené, větší a ještě dražší, jsou v podstatě nešťastní. Mají sice spoustu peněz, ale pořád hledají něco ještě okázalejšího, za co by je vyházeli. Tady nejde o cenu, ale o zdravý rozum a normální lidskou spokojenost ze života. Ano, když mám na kontě miliony, nemusím se s rodinou tísnit v garsonce a jezdit v levném autě, které má každou chvíli poruchu a kde je málo místa pro nohy, aby se ušetřilo na materiále. Mám možnost volby. Ale pokud se cítím povinna (jen proto, že na to mám) kupovat to nejdražší a nejvíc v módě, bez ohledu na to, jestli to potřebuji, nejsem pánem svých peněz - jsem jejich otrokem.
A jestli jste ještě nikdy neviděli člověka, který utíká ze své honosné podnikatelsky - barokní rezidence, kdy může, protože je studená a neosobní a protože mu z ní dávno utekly dospívající děti i třetí frustrovaná(ý) manželka (manžel), tak je to přesně on (ona). Ten, kdo nosí obleky od Armaniho na málo (nebo hystericky neustále) mytém těle, jezdí Hummerem, přestože nikdy nevjel do obtížnějšího terénu než je česká dálnice. Chová dva pitbully, kteří každou chvíli utečou a pokoušou jiné psy nebo lidi z okolí, protože je nemá, aby měl kamarády, ale aby za plotem někdo cenil zuby, a nemá na jejich výchovu čas. Má potřebu mít všechno takové, aby "to bylo vidět" a jednou měsíčně se svému osobnímu psychoterapeutovi zpovídá v slzách, že cítí neustálou úzkost a ani to neprůstřelné auto už mu od ní neumí pomoci...
24. 08. 2008 | 16:38

Eva K. napsal(a):

Evelyn, super.
24. 08. 2008 | 18:50

cheap Jimmy Choo Shoes napsal(a):

http://www.iwcwatches.us/Bv... Bvlgari watch for sale
http://www.iwcwatches.us/Ca... Cartier watch for sale
http://www.iwcwatches.us/Ch... chopard watch for sale
30. 01. 2010 | 04:26

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy