Sviňa alebo prasa?

17. 06. 2009 | 13:07
Přečteno 6154 krát
Máme zarážajúco dvojaký vzťah k jedným z najinteligentnejších našich sprievodcov životom – sviniam. Patríme k tým národom, ktoré si nadávajú do svíň, ty sviňúch a podobne a na druhej si labužnícky pochutnávame na „vepřovém se zelíčkem“, však? Preto keď počujem niečo o svinskej - alebo ako musíme teraz hovoriť, aby to bolo správne po slovensky – prasacej chrípke, vyvoláva to vo mne rozporuplné pocity.

_____________________________________________________________________
POSLECHNĚTE SI TENTO ROZHLASOVÝ FEJETON MAGDALÉNY VÁŠÁRYOVÉ

Svinskú chrípku objavili už v roku 1930 a odvtedy len mutuje a mutuje, naposledy tak, že dnes sa prenáša len z človeka na človeka. Ale meno nestratila.

Naše médiá sa činia a strašia nás, čo to dá, ale nezdá sa mi, že by mali úspech. Na uliciach Bratislavy nikto nechodí s vreckovkou pred ústami a mladí si naďalej vymieňajú francuzáky. Dáko sme si na tie vírusy zvykli. A pritom normálna bezmenná chrípka zabije každý rok na svete okolo 250 až 400 tisíc ľudí.

Je mi až ľúto výrobcov hlavných titulkov, ktorí vedia, že katastrofy a nešťastia dobre predávajú ich noviny alebo televízne správy. Ale čo s takým obyvateľstvom, ktoré sa nedá vydesiť. To v roku 1918 – to bola iná káva. Chrípka Španielka kosila jedna radosť. Ale odvtedy nás chráni CDC, Svetová organizácia zdravia, farmaceutické firmy, dokonca aj naše zdravotníctvo sa činí, hoci v novinách sa píše, že je v permanentnej kríze. Ale čo s tým, keď Tamiflu aj správy treba predať.

Len čo s tými chudiatkami prascami? Ako oni prídu k strate imidžu v 21. storočí? Nemohli by napríklad žiadať odškodnenie a dôvodiť, že sme sa dotkli ich cti? Dnes sa na Slovensku kdekto súdi o svoju česť a pritom všetci vieme, že ju stratil už pred najmenej dvadsiatimi rokmi. Dokonca to vedie k tomu, že sa musíme takýmto „sviniam“ aj ospravedlňovať.

Len tie lietadlá do Mexika sú stále prázdne.

Pre ČRo 1- Radiožurnál

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Bara napsal(a):

Pani Vášáryová, vaše bloggy jsou pro mě lahůdkou :-) Jsou vtipné a milé. Děkuji.
17. 06. 2009 | 13:38

Béda napsal(a):

Paní Magdo,

v kontextu vašeho článku bych si dovolil upozornit, že prasata (po slovensky prasce, ošípané...)šířící "chřipkovou" nákazu nevymřeli ani ve 21. století.

Akorát chřipkové viry různě zmutovaly. Původní méně odolný virus spřed dvaceti let, postupně zmutoval v nejrůznější sofistikované variace, jejichž nositelé již nejsou tak jako před 20 lety tak přesně identifikovatelní. Původní prasata sice zůstávají ocejchována ale chřipkou nedotčena a nová neocejchovaná, navenek velice kultivovaná prasata kosí své oběti šířením viru stejně, anebo mnohem efektivněji jako ta původní. Bohužel proti novým virům prozatím nebyla nalezena žádná účinná obrana. Jsou totiž velice rezistentní.
17. 06. 2009 | 14:02

kwich napsal(a):

Terminologicky to upřesnil gymnaziální profesor zeměpisu, když žádal, aby se mu v hospodářském zeměpise říkalo prase a název vepř aby si studenti nechali pro kolegu v biologii.
17. 06. 2009 | 14:16

Molo napsal(a):

PRASE je náhodou docela inteligentní zvíře, takže je dost zvrácené, že se ocitlo na našem talíři.
Je člověk vůbec ještě všežravec, anebo už masožravec ? A nebyl vlastně původně (milióny let) plodožravcem ? ? ?
Otázky k diskusi - dík. M.
17. 06. 2009 | 14:20

Béda napsal(a):

Molo,

obávám se, že člověk jako všežravec je na tom zdaleka nejhůř.

Takový býložravec kupř. nemůže sežrat své potomstvo a příbuzné. Takový masožravec určitě nesežere obživu býložravcům. U člověka nevíte nikdy, na čem jste. Některý jedinec může celkem klidně sežrat obživu býložravcům, své potomstvo i s příbuzenstvem a dokonce i vás.
17. 06. 2009 | 14:31

Lex napsal(a):

Béda
Bédo, Vy ale nepíšete o prasatech, ošípaných apod., Vy píšete o sviních, nemýlím se!? Joj, jak těm se daří, jak ty jsou čím dál vyžranější a o "porážce" ani slyšet! A kdyby u těch koryt jen tak žraly, ale jak u toho chrochtají a kvičí.
Dneska jsem jen tak letmo četl, že jedny z největších prasečáků, přestože ČNB od podzimu snížila repo sazbu z 2,75 % na 1,5 %, oni zvýšili průměrné úrokové zatížení úvěrů o další 0,4 % už na více než 13,6 % a snížily průměrný úrok z vkladů o 0,2 % na nějaké 1,4 %, tzn. že si polepšili o téměř dva procentní body.
Takže krize nekrize, jejich koryta jsou čím dál plnější.
Hezký den! Lex
17. 06. 2009 | 14:57

Béda napsal(a):

Lex,

bohužel je to tak. Svině mezi prasaty bývají nejhorší.
17. 06. 2009 | 15:04

Lex napsal(a):

Béda
Jo, jo. Jenže mezi prasaty je to tak, že jsou kanci a prasnice. Svině, byť to znamená i tu prasečí samici, je, podle mě, primárně druh charakteru, což je mezi prasaty nevídaným pojmem, neb jsou obdařena pouze první signální soustavou.
17. 06. 2009 | 15:33

Jolana napsal(a):

Paní Vašáryová, přivedla jste svini do literatury. Děkuji.
17. 06. 2009 | 16:53

Karel III napsal(a):

Paní Jolano,

domnívám se, že: "Keď sa sviňa ošípi, je ošípaná." v podání pana Júlia Satinského bude klasikou nejen pro mě. Nevím, jestli jsem to napsal v souladu se slovenským pravopisem, ale tak jsem to slyšel a tak si to pamatuji.

P.S. Jak je to s tím bravčovým, nevím. Jisto jisté je, že všichni v Mexiku nejsou...
17. 06. 2009 | 19:24

Kazi napsal(a):

Těch 250-400 tisíc mě docela zajímalo, díky za tuhle, pro znalost měřítka důležitou, informaci.
17. 06. 2009 | 22:23

Lojza napsal(a):

Karel III
jak to že nejsou všichni v Mexiku.Už před lety jeden zpěvák zpíval, že"všichni už jsou v Mexiku buenos dias já taky jdu..."Odešel a tím pádem nikdo nezůstal, jsou tam všichni :)

Pani Vašáriová, dá se bez výhrad souhlasit.Vystihla jste přesně oč jde:"Ale čo s tým, keď Tamiflu aj správy treba predať."
17. 06. 2009 | 22:25

Targus napsal(a):

Paní Vášáryová,
není to špatné, tentokrát jste ovšem nevyužila nádherné nahrávky na závěrečný smeč, neboli pointu Vašeho příspěvku.
Tou pointou by podle mého mínění bylo hluboké povzdechnutí, že neexistuje virus, který by kosil pouze ty dvounohé svině a na slušné lidi by se nepřenášel, zatímco skutečnost je taková, že virem svinského chování je napadáno čím dál více lidí.
18. 06. 2009 | 07:41

Béda napsal(a):

Tarqus,

otázkou jest, jestli náhodou " mexické svině" nevyrábějí (dočasně "neléčitelné") viry někdy systematicky a současně pro sebe nemají hned připravenou v šuplíku protilátku.

V praxi to pak vypadá, že bezbranná prasátka vymírají a velké svině dál spokojeně blahobytní. Protilátka se hodí na trh tehdy, kdy je poptávka největší. Dokonce i přístup ke komerčně distribuované protilátce bývá často selektivní - podle tloušťky portmonky.
18. 06. 2009 | 09:05

Lex napsal(a):

Není to tak dávno, kdy jsem i zde četl, že ministr Julínek má hlavu v pejru, že nakoupil na "ptačí" chřipku za několik set miliónů Tamiflu, žádná "ptačí" se nekonala a přípravek teď leží a končí mu expirační doba. Takže se prodlouží, nic jiného nezbývá (že by ho někdo v dobách bez nákazy kupoval asi nebylo možno očekávat).
Nyní tu máme tu "svinskou", už onemocněli čtyři!! lidé u nás, tak nová paní ministryně kupuje zase za několik set miliónů. A co s tím starým přípravkem s prodlouženou expirační lhůtou?
Přiznávám, jsem laik na nemoci (kromě těch, které mám nebo jsem prodělal), na pandemie a epidemie.
Kupecké počty ale zvládám. I procenta z těch částek na provize dokážu odvodit.
Jaká bude ta příští chřipka?
Hezký den! Lex
18. 06. 2009 | 10:15

Béda napsal(a):

"Inspekce odhalila binec v US armádních laboratořích

Inventura v laboratořích americké armády ve Fort Detricku našla více než devět tisíc vzorků patogenních látek, které nebyly zaneseny do seznamů, což je zvýšilo nejistotu, že se nikdy nepodaří zjistit, zda v laboratoři některé z hrozivých substancí chybí nebo zda je někdo nevynesl.
Podle zprávy deníku The Washington Post experti čtyři měsíce prohledávali 335 mrazáků a lednic ve Fort Detricku a našli tam 9220 vzorků nezařazených v databázi, která jinak čítá přes 66 tisíc položek. Mezi „bezprizorními“ vzorky přitom byly takové látky, jako virus Ebola, baktérie anthraxu, botulinu nebo „méně nebezpečné“ patogeny jako viry venezuelské koňské encefalitidy nebo baktérie, které vyvolávají tularémii. Mnohé z těchto vzorků „zapomenutých“ v mrazácích nebyly používány roky či desetiletí. Některé vzorky od pacientů s krvácivou horečkou byly datovány z doby korejské války.
„Nemohu říct, že z laboratoře nic nezmizelo,“ prohlásil šéf inspekce plukovník Mark Kortepeter, „ale mohu říct, že si myslíme, že je to vysoce nepravděpodobné.“
Právě do Fort Detricku přitom vedou všechny stopy z kauzy kolem anthraxu, čili sněti slezinné, která vyvolala v USA paniku a obrátila pozornost na „islámské teroristy“."

Převzato z CFP
18. 06. 2009 | 17:51

Lex napsal(a):

Ano, i mě nikdy nikdo zcela nepřesvědčí, že viry HIV nevznikly v nějaké podobné laboratoři.
19. 06. 2009 | 10:39

Jarýn napsal(a):

Viry byly a budou, to jen dokonalejší diagnostika odhaluje jejich nové mutace.
Ale co uděláme s tou domácí zabíjačkou, když řezníci vymírají? EK se dokonce naváží do východních kmenů za to, že prasata mlátí palicemi a uvažuje o zákazu.Děsím se dne, kdy nějakého osvíceného režiséra napadne natočit remake Postřižin jako reklamu na plechovkové pivo a obloženou žemli!
26. 06. 2009 | 09:42

Replica Omega Watches napsal(a):

Replica Omega Watches is very popular today with its fashionable design. Many people like to wear replica Omega Watches for it shows ones status and elegant and handsome appearance. When a man wear replica Omega Watches, he will be more masculine and when lady wear, it will be more attractive than wearing other ornaments.http://www.omegawatchessale...
02. 07. 2009 | 07:15

Louis Vuitton napsal(a):

Máme zarážajúco dvojaký vzťah k jedným z najinteligentnejších našich sprievodcov životom – sviniam. Patríme k tým národom, ktoré si nadávajú do svíň, ty sviňúch a podobne a na druhej si labužnícky pochutnávame na „vepřovém se zelíčkem“, však? Preto keď počujem niečo o svinskej - alebo ako musíme teraz hovoriť, aby to bolo správne po slovensky – prasacej chrípke, vyvoláva to vo mne rozporuplné pocity.
04. 07. 2009 | 05:10

replica louis vuitton napsal(a):

Ve španělštině má tahle slovní hříčka dva významy. Jednak más porquerías znamená více nepořádku, což Federico považuje za takovou malou sebekritiku. Más porque rías pak vyjadřuje něco jako více věcí k pobavení, což zase odkazuje na umělcovy veselé večery se svým synem ve studiu.
20. 08. 2009 | 17:26

louis vuitton online shop napsal(a):

GOOD
20. 10. 2009 | 04:42

louis vuitton napsal(a):

HO>>>>>>>>
26. 10. 2009 | 06:11

replica watches napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
23. 11. 2009 | 16:32

replica watches napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
23. 11. 2009 | 21:37

WUXIN napsal(a):

13. 01. 2010 | 04:17

chenlele0929 napsal(a):

30. 01. 2010 | 06:43

Multiple Search Engine napsal(a):

I am often to blogging and i really appreciate your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new information.
03. 02. 2010 | 06:52

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
26. 03. 2010 | 04:58

nike air max napsal(a):

13. 04. 2010 | 17:29

auto insurance quotes michigan napsal(a):

I've been absent for a while, but now I remember why I used to love this website. Thanks , I’ll try and check back more often. How frequently you update your site? <a href="http://michigancarautoinsurance.com/">auto insurance quotes michigan</a>
29. 07. 2011 | 19:57

Gathupsetplup napsal(a):

<a href=http://orderkamagranow.com/#khycm>kamagra jelly 100mg</a> - <a href=http://orderkamagranow.com/#evbfc >buy kamagra 100mg</a> , http://orderkamagranow.com/#flzrq buy kamagra soft
20. 10. 2012 | 11:10

nouctuamtut napsal(a):

<a href=http://orderlevitrahere.com/#yxclm>buy generic levitra</a> - <a href=http://orderlevitrahere.com/#jklnq >cheap levitra online</a> , http://orderlevitrahere.com/#pylau buy levitra
23. 10. 2012 | 06:06

FuriOrderge napsal(a):

<a href=http://cialisstorehere.com/#nafsa>cheap cialis</a> - <a href=http://cialisstorehere.com/#uqvcb >buy cialis</a> , http://cialisstorehere.com/#xtnmd buy cialis
24. 10. 2012 | 11:03

NornGrorforse napsal(a):

<a href=http://buycialisonlinesafe.com/#5644>buy generic cialis</a> - <a href=http://buycialisonlinesafe.com/#12169>cialis online</a> , http://buycialisonlinesafe.com/#15608 buy generic cialis
24. 10. 2012 | 23:08

encoleGobVero napsal(a):

<a href=http://levitrastorehere.com/#ycejk>generic levitra</a> - <a href=http://levitrastorehere.com/#waxlm >generic levitra</a> , http://levitrastorehere.com/#ksbcd buy levitra
25. 10. 2012 | 01:18

dieseecoimb napsal(a):

<a href=http://buycialisonlinepharma.com/#18596>buy cialis online</a> - <a href=http://buycialisonlinepharma.com/#1445>generic cialis</a> , http://buycialisonlinepharma.com/#3862 buy cialis online
30. 10. 2012 | 02:31

chametet napsal(a):

http://cheapviagraqual.com | http://cheapviagraqual.com/#6586 - viagra online | <a href=http://cheapviagraqual.com/#8527>order viagra</a>
30. 10. 2012 | 21:54

Nemadvime napsal(a):

<a href=http://cheapgenericlevitranow.com/#xajzz>order levitra</a> - <a href=http://cheapgenericlevitranow.com/#iyura >buy levitra</a> , http://cheapgenericlevitranow.com/#iajeh cheap generic levitra
31. 10. 2012 | 01:15

ClemTrielldal napsal(a):

<a href=http://buyzithromaxonline24h.com/#9367>zithromax 250 mg</a> - <a href=http://buyzithromaxonline24h.com/#11857>zithromax 1000 mg</a> , http://buyzithromaxonline24h.com/#15709 cheap zithromax
31. 10. 2012 | 01:36

plegreelp napsal(a):

<a href=http://buyzithromaxonline24h.com/#10712>zithromax 500 mg</a> - <a href=http://buyzithromaxonline24h.com/#3615>zithromax 500 mg</a> , http://buyzithromaxonline24h.com/#5311 zithromax 500 mg
31. 10. 2012 | 01:36

KeypelefJoype napsal(a):

<a href=http://cheapgenericcialisnow.com/#iyicj>cialis 40 mg</a> - <a href=http://cheapgenericcialisnow.com/#fxzcz >cialis 40 mg</a> , http://cheapgenericcialisnow.com/#ryktd buy cialis
01. 11. 2012 | 01:03

ClemTrielldal napsal(a):

<a href=http://buyzithromaxonline24h.com/#7922>buy zithromax</a> - <a href=http://buyzithromaxonline24h.com/#18019>buy zithromax online</a> , http://buyzithromaxonline24h.com/#20377 buy zithromax uk
03. 11. 2012 | 03:52

FrernGeonsSox napsal(a):

<a href=http://ordercheapgenericpropeciahere.com/#cbcur>buy propecia online</a> - <a href=http://ordercheapgenericpropeciahere.com/#mlyte >propecia online</a> , http://ordercheapgenericpropeciahere.com/#klexq buy propecia
04. 11. 2012 | 11:57

Ornannyrhyday napsal(a):

<a href=http://ordergenericpropeciahere.com/#ljsao>buy propecia</a> - <a href=http://ordergenericpropeciahere.com/#vcxgl >generic propecia</a> , http://ordergenericpropeciahere.com/#fcwga buy propecia
06. 11. 2012 | 07:59

accoftcoold napsal(a):

<a href=http://buyviagraonlinexpress.com/#4972>generic viagra</a> - <a href=http://buyviagraonlinexpress.com/#19571>buy viagra online</a> , http://buyviagraonlinexpress.com/#5572 buy viagra online
06. 11. 2012 | 11:55

accoftcoold napsal(a):

<a href=http://buyviagraonlinexpress.com/#17028>buy generic viagra</a> - <a href=http://buyviagraonlinexpress.com/#8975>buy generic viagra</a> , http://buyviagraonlinexpress.com/#4716 viagra online
07. 11. 2012 | 02:21

Bressedem napsal(a):

<a href=http://ordergenericlevitrahere.com/#thhta>buy generic levitra</a> - <a href=http://ordergenericlevitrahere.com/#ffnsp >buy cheap levitra</a> , http://ordergenericlevitrahere.com/#ihmcr buy levitra online
08. 11. 2012 | 06:09

Toictelogot napsal(a):

<a href=http://getagenericpills.com/#12194>generic cialis</a> - <a href=http://getagenericpills.com/#4436>buy generic cialis</a> , http://getagenericpills.com/#6193 buy cialis online
11. 11. 2012 | 13:03

Wourpifof napsal(a):

http://genericpillshq.com/#viagra-100-mg | http://genericpillshq.com/#viagra-50-mg - generic viagra | <a href=http://genericpillshq.com/#cheap-viagra-online>buy viagra online</a>
13. 11. 2012 | 01:43

Keyclearcarve napsal(a):

<a href=http://buyretinaonlinemeds.com/#rccne>cheap retin a</a> - <a href=http://buyretinaonlinemeds.com/#vfvfm>buy retin a online</a> , http://buyretinaonlinemeds.com/#kdlhl retin a no prescription
13. 01. 2013 | 15:50

Citdittypep napsal(a):

<a href=http://buyonlineclomid24h.com/#mdqkc>clomid online order</a> - <a href=http://buyonlineclomid24h.com/#zxutq>buy clomid 100mg online</a> , http://buyonlineclomid24h.com/#coscb clomid online canada
18. 01. 2013 | 12:48

arcaceoreli napsal(a):

<a href=http://buyaccutaneorderpillsonline.com/#7463>accutane cost</a> - <a href=http://buyaccutaneorderpillsonline.com/#10106>buy cheap accutane</a> , http://buyaccutaneorderpillsonline.com/#10819 accutane no prescription
30. 01. 2013 | 07:48

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy