Kto klame, aj kradne!

16. 12. 2009 | 10:13
Přečteno 6971 krát
- hovorí slovenské príslovie. A slovenský predseda vlády klame – napísali všetky mienkotvorné noviny. Občania Slovenska, ktorí si to prečítali, si museli položiť otázku, či ich to uráža, alebo nad tým len pokrčia plecami. Alebo sa rozhodnú aj oni viacej klamať. Nuž, každý podľa svojho gusta a podľa svojich potrieb.

Pokiaľ pristihneme naše deti pri klamstve, tresceme ich. „Radšej mi povedz pravdu a hneď“, prízvukujeme našim potomkom. Kresťania tvrdia, že klamstvo je hriech. Aj nevera je druhom klamstva, podvod medzi priateľmi je klamstvo, vymýšľanie si je klamstvom, to všetko nás v každodennom živote rozčuľuje a zneisťuje. Veď si len predstavte, že vám jeden deň šéf v práci povie, že vás potrebuje a na druhý deň vás prepustí. Ako sa cítite? Alebo keď vám manželka tvrdí, že si nekúpila hriešne drahú kabelku a pritom sa váš účet v banke viditeľne zmenšil. Čo si pomyslíte, keď vám syn do očí tvrdí, že neberie drogy a vy vidíte jeho neprirodzene rozšírené zorničky?

Sme kresťanskou spoločnosťou a pritom je klamstvo nebývalo rozšírená choroba našej spoločnosti. Čo s tým?

Nechcem, aby sme smrteľne chorému človeku hovorili pravdu, ak o to nestojí. Nepoviem svojej kamarátke, že pribrala, keď vidím, že ju to trápi. Som aj proti tomu aby sme hovorili všetko, čo nám ide hlavou a nedávali si servítky pred ústa. O tom to predsa nie je.

Ale napríklad, lustračný zákon v Poľsku je postavený na mravnom odsúdení ľudí, ktorí sa k podpisu spolupráce s tajnou komunistickou políciou nepriznajú. Nie je teda odsúdením samotného podpisu, lebo “časy boli ťažké“, ale výrokom proti človeku, ktorý o svojom podpise klame. Vina prezidenta Clintona nebola len v tom, že pošpinil šaty jednej z mladých asistentiek, ale v tom, že o tom klamal americkú verejnosť.

Na Slovensku sa hovorí, že ak sa dostanete do ťažkostí, je treba zatĺkať, zatĺkať a ešte raz zatĺkať. A pritom by možno bolo lepšie vyjsť s pravdou von a požiadať o odpustenie. Ktovie, prečo sa tento spôsob na Slovensku nenosí? Ospravedlňujeme klamstvo preto, lebo sme sa naučili hovoriť, že veríme v „svetlé komunistické zajtrajšky“ a pritom sme klamali? Alebo máme stále pocit, že sme príliš závislí a malí a tí majú dovolené panstvo podvádzať? A preniesli sme si tento zvyk aj do demokratickej republiky, kde si „panstvo“ volíme sami každé štyri roky? Nehovoríte aj vy o tých „hore“? Alebo sme väčšina z nás jednoducho nevychovaní a rodičia nás naučili, že klamstvom sa dajú dosiahnuť báječné ciele?

Pravda a láska asi vyšli z módy. Na pravdu totiž treba dozrieť. Hovoriť pravdu, to potrebuje sebavedomých a slušných ľudí. Keď ich bude viac, pravdepodobne odmietnu nedospelých chlapčekov, ktorí klamú do očí len preto, aby krátkodobo získali nejakú výhodu. Na úkor nás všetkých.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Béda napsal(a):

p. Vášáryiová,

Z vašeho moralizování mi není zřejmé, v čem předseda vlády klame.

Taky nevím, kdo na Slovensku vlastní tzv. "mienkotvorná" média, která unisono píší, že " slovenský predseda vlády klame".

Domnívám se však, že ani s těmi médii, ani s tou "demokracií" , ani s tou službou politiků veřejnosti a jejich osobní odpovědností to na Slovensku nebude moc odlišné oproti ČR.

Fica osobně považuji za celkem pragmatického a relativně slušného politika. Z pohledu nižších a středních vrstev obyvatelstva možná toho nejlepšího, koho Slovensko mezičasem vygenerovalo.
16. 12. 2009 | 10:37

Elena napsal(a):

Dobrý deň, milá pani Magdalénka,
slovenských občanov uraža to , že všetci politici klamu , všetci do jedného a tak Slovaci su nutené hľadať vždy za každých okolnosťi toho, kto klame menej, význaťsa v tom kto menej klame je moc náročne, pretože politické remeslo naučilo politikov vynikajucím hereckím schopnosťam, a tak na Slovenskéj politickéj scene sú same herci jedného divadla, klamu, klamu až sa praši, pani Magdalénka aj vi ste klamala, v časoch keď ste sa uchadazali o post Prezidenta SR, pametamsa ako spolu s Dzurindom ste poslali do Kijeva vypravu Michala Kovača ešte par dobrodruhov aby podporili Juščenka vo svojom pomarančovom klamstve, ľudská pameť je kratka ale pameť národa je sylna , nezabuda na priehrišky
16. 12. 2009 | 10:40

Jos napsal(a):

Paní Vášáryová,
jak jsem pochopil z reakcí slovenských čtenářů, většina občanů Slovenska "mienky vašich mienkotvorných novin" nesdílí. Asi vědí proč.Je to vůbec ještě mienka? Ostatně se jim, vzhledem k extremistickému chování medií v obou státech, České republice i Slovensku, ani nedivím.
16. 12. 2009 | 10:43

Béda napsal(a):

Autorce,

kdyby platilo, že kdo lže, nutně i krade, apk by bylo pravdou, že snad všichni politici v ČR, rozhodně všechny politické špičky musejí nutně krást.

Je tomu tak i u vás, paní Magdo? Co kupříkladu vy osobně, exvelvyslankyně, neúspěšná kandidátka na prezidenta SR? Lžete někdy taky, paní Magdo?
16. 12. 2009 | 10:58

trotl napsal(a):

Madam Vašáryová, píšete, že na Slovensku je zvykem zatloukat, zatloukat a zatloukat. Ještě, že se nezmiňujete, že ve demokratických vyspělých státech to zvykem není. Naši (čeští a slovenští) politici se však mají od koho učit. President USA a premiér Anglie pěkně zatloukali, zatloukali a zatloukali a lhali, aby mohli napadnout Sadáma a fyzicky zlikvidovat. To je takový malý příklad. O jednom pánovi před časem naše media rozvířily, že má pedofilní sklony. Nic se neprokázalo, ale nic se nedělo. Lhaní je v médiích běžná věc a většinou bez zodpovědnosti. Kdo jim tedy má věřit?
16. 12. 2009 | 11:15

Petr napsal(a):

Paní Vášáryová,

Vaše herecká kariéra je jedna stránka, Vaše politická kariéra druhá.

Když mluvíte o tom "klamaniu", možná byste nám mohla odpovědět na otázky třeba:

Jak se herec bez jakéhokoliv diplomatického vzdělání stane velvyslancem (v Rakousku 1989) - zvláště v tom případě, když podepíše komunisty vytvořenou "Antichartu", která odsuzovala cíle a prohlášení Charty 77 (podle Wikipedie) ?

Jak je možné, že Vás v tomto případě pojí podle internetových zdrojů velmi dobré přátelství s panem V. Havlem, který byl "zapřisáhlým" Chartistou ?

Proč jste odmítla jeho návrh na sledování jej do nějaké vysoké funkce poté, co se stal prezidentem, a místo toho jste se sama ucházela o funkci prezidenta ve Slovenské republice ?

Příjemný den.
16. 12. 2009 | 11:17

Lojza napsal(a):

Tak nevím, má mi Vás být pani Magdo líto, nebo mám dát průchod znechucení?Proč například jste napsala tento článek?O čem má být?Chcete říct, že Fico krade, nebo jen otevřít ventil na kotli své nenávisti a frustraci?
Myslíte si že jste lepší, ale nejste.Vaše články o tom svědčí.Nemáte ani přehled a kde co se Vám hodí.Víte, to "Kdo lže ten i krade", se říká i v Čechách, nejen u vás na Slovensku.Dokonce si myslím, že v Čechách dřív. To "zatloukat, zatloukat, zatloukat", doporučuje už nějaký čas jistý pan Plzák v Čechách, Slováci určitě nebyli první.

Nechci Vás urazit, ale vaše články jsou slabé, o ničem, nepřipravené, povrchní.Soudím, že o čtenářích valné smýšlení mít nebudete, o sobě si jistě myslíte víc.Budiž, nic nového pod sluncem.No a proč vaše dílka dává k dobru Aktuálně.cz? Nemyslím že podceňují čtenáře, tam to bude spíš v tom politickém souznění a ve způsobu vedení boje s protivníkem.Fico krade,Paroubek je papaláš.Topolánek je sice hulvát a moc toho nepobral, ale je upřímný, že?
Tak, myslím, že číst p.Vášáryovou je ztráta času.
16. 12. 2009 | 11:32

Karel napsal(a):

Člověk tedy i žena se nemusí hrabat do všeho.
Výborná herečka, ale slabá propagandistka. Jistě víte, že prakticky všechna média na Slovensku stejně jako v Čechách pouze manipulují společnost, aby tento korupční kapitalismus považovala za vrchol civilizace.Závidím Slovákům Fica a koho vy závidíte Čechům a hlavně proč.
16. 12. 2009 | 13:01

LEVAK napsal(a):

Vážená madam Váš přítel Havel nám v roce 90 tvrdil toto:
"Kompilát autentických Havlových výroků z jeho projevů v období listopad 89 - červen 90. Jóó, jsou to někdy paradoxy..."
"Komunisté vás budou strašit nezaměstnaností, není to pravda, ničeho se nebojte. Dvacet let tvrdila oficiální propaganda, že jsem nepřítelem socialismu, ze chci v naší zemi obnovit kapitalismus, že jsem ve službách imperialismu, od něhož přijímám tučné výslužky, že chci být majitelem různých podniků. Byly to všechno lži, jak se záhy přesvědčíte, protože tu brzy začnou vycházet knihy, z nichž bude zřejmé, kdo jsem a co si myslím..."

"Slibuji vám, že funkci prezidenta vezmu na jedno volební období, ale pak bych se chtěl věnovat práci dramatika. Také vám slibuji na svou čest, pokud se za mého volebního období nezlepší životní úroveň v ČSFR, sám odstoupím z funkce.
V budoucnu se podle mého mínění musí prezidentský úřad vymezit. Prezident nemůže mít tak velké pravomoci, jaké má dnes. Pro mě není rozhodující, s jakým slovem jsou sociální jistoty spojovány, ale to, jaké jsou. Já si představuji, že by měly být daleko větší, než jaké poskytovalo to, co mnozí nazývají socialismem. Možná se ptáte, o jaké republice sním. Odpovím vám: O republice lidské, která slouží člověku, a proto má naději, že i člověk poslouží jí. Za svůj třetí úkol považuji podporu všeho, co povede k lepšímu postavení dětí, starých lidí, žen, nemocných, těžce pracujících, příslušníků národních menšin a vůbec všech občanů, kteří jsou na tom z jakýchkoliv důvodů hůře než ostatní. Žádné lepší potraviny či nemocnice nesmí byt výsadou mocných, ale musí být nabídnuty těm, kteří je nejvíce potřebují.
Připravujeme koncept důkladné ekonomické reformy, která nepřinese sociální stresy, nezaměstnanost, inflaci a jiné problémy, jak se někteří z vás obávají. Svádět všechno na předchozí vládce nemůžeme jen proto, že by to neodpovídalo pravdě, ale i proto, že by to mohlo oslabit naší povinnost samostatně, svobodně, rozumně a rychle jednat. Všichni chceme republiku, která bude starostlivě pečovat o to, aby zmizely všechny ponižující přehrady mezi různými společenskými vrstvami, republiku, v níž se nebudeme dělit na otroky a pány. Toužím po takové republice víc než kdo jiný. Náš stát by už nikdy neměl být přívážkem či chudým příbuzným kohokoliv jiného. Musíme sice od jiných mnoho brát a mnohému se učit, ale musíme to po dlouhé době dělat zase jako jejich rovnoprávní partneři, kteří mají také co nabídnout.
Jsou lidé, kteří kalí vodu a panikaří, že se bude zdražovat. Dávejte si na ně pozor! Ptáte se s údivem, jestli bude inflace, jestli bude zdražování? Mnohokrát a jasně tato vláda řekla ve svém programovém prohlášení, včetně dalších dokumentů a ministři na svých tiskových konferencích, že jejich úsilím je, aby přechod od neekonomiky k ekonomice byl pokojný, bez sociálních aspektů, bez návaznosti nezaměstnanosti, bez jakýchkoliv sociálních krizi nebo podobné. Jestli se sem tam pohne cena cigaret nebo něčeho, to v téhle chvíli nevím, zatím je snaha, aby se nehýbalo nic, alespoň v nejbližších měsících. Žádné gigantické zdražování nebo dokonce nezaměstnanost, jak to panikáři systematicky šíří, nic takového nepřipravujeme. Již nikdy do žádného paktu nepůjdeme.
Podle mého mínění nesmí náš stát šetřit na investicích do školství a kultury. Také náš mnohokrát deklarovaný úmysl provést reformu tak, aby nevedla k velkým otřesům, velké inflaci, nebo dokonce ke ztrátě základních sociálních jistot, musí naší ekonomové přijmout prostě jako úkol, který jim byl zadán. Zde neplatí žádné NEJDE TO."
16. 12. 2009 | 14:23

LEVAK napsal(a):

PS I.: tedy když si to rozebereme,lhal a potom i kradl,vlastně okradl občany ne jednou.Jen si vzpomeňte!Těžký milionář a nechál si operaci v Rakousku hradit zdravotní pojišťovnou.Kolika nemajetným lidem by za ty peníze mohla být poskytnuta lepší zdravotní péče a nemusely se dělat sbírky tu na dýchací přístroj,tu zase transplantaci,etc?
PS II.:Madam jsem rád,že většina Slováků podle mojí empirie Vaše přesvědčení nesdílí.Mám na Slovensku rodinu v několika městech i obcích,studovál jsem na Slovensku a tedy tu mám i spolužáky od kterých získávám informace.Jan Werich svého času napsal píseň ve které se zpívá "Hej pane nebuď líný,vezmi si kutnu a běž mezi lid.....".A to je Váš případ.Z Bratislavy to vidíte všechno zkresleně.Za I. republiky bylo hodně intelektuálů v KSČ aniž by pořádně věděli co to členství vlastně obnáší.Hodně jich bylo potom v koncentráku a potom aby se jim nestýskalo v UD v Jáchymově.Jak to tak pozoruji Vy jste taková "salonní demokratka".
16. 12. 2009 | 14:23

Vico napsal(a):

Neznám slovenské reálie natolik, abych věděl v čem "podpredseda vlády klame". To autorka nesdělila a tak mi nezbývá, než ji věřit, čili věřit, že neklame.:)

Anebo, že by v našem virtuálním věku odtrženém často od reálií, bylo klamstvo to, čo označí "mienkotvorná média"?

A jaká to jsou ta mienkotvorná média? Ta, která mají nejvíce čtenářů nebo ta, která konvenují s mým světonázorem?

Závěr článku je jasný. Logicky směřuje k tomu,že podpředseda vlády kradne. Alespoň podle mienkotvorné tlače.
16. 12. 2009 | 14:37

LEVAK napsal(a):

Madam mám otázku:Když všechny slovenské " mienkotvorné noviny" napíší,že předseda vlády je vrah, tak to bude pravda?Podle Vás si ano.Podle mě je to goebbelsovština!
Slyšela jste někdy,při Vašem vzdělání, něco o prezumpci neviny?To je v kulturním světě jaksi mravní axiom.Faktem je že v poslední době v České republice je často porušován a na Slovensku zřejmě také soudě podle Vašeho příspěvku!
16. 12. 2009 | 14:39

Kelt napsal(a):

Názor na "lháře a potažmo i zloděje"Fica vyjádří Slováci ve volbách.Asi budete nemile překvapena.Co se týče manipulativních českých a slovenských medií,n emají si co vyčítat.Jejich dikce připomíná Rudé právo blahé paměti.Můj názor je,že můžeme Fica Slovákům pouze závidět.
16. 12. 2009 | 14:43

Karel napsal(a):

Tak média mají vytvářet mínění? Čili mají hlásat propagandu? Safra , safra Magdo, lépe Vám to slušelo když jste byla nahá ve vaně, v politice jste vedle jak guvernérka Aljašky.
16. 12. 2009 | 14:46

převoř napsal(a):

Prosím redakci aktuálně.cz v případě textů ve Slovenštině o překlady. Chápu, že pro starší generaci může být čtení slovensky nostalgickým, nicméně Slovenština je podle mne regulérním cizím jazykem (nepřijmeme-li tezi, že se jedná o nářečí češtiny :), a jako s takovou by se s ní mělo zacházet.
16. 12. 2009 | 15:17

zdenekmihalco napsal(a):

Dobrý den, pane Převoři,
překládat texty do češtiny nehodláme. Bloger píše svým rodným jazykem, v tomto případě slovenštinou. Domníváme se, že slovenština je pro české čtenáře snadno pochopitelná. Pokud má někdo ze čtenářů se slovenským jazykem problém, nemusí text číst.
Děkuji za pochopení,
Zdeněk Mihalco
správce blogů
16. 12. 2009 | 15:21

neo napsal(a):

LEVAK: a co z toho, krom prezidentování na jedno volební období nebylo splněno?
16. 12. 2009 | 15:55

neo napsal(a):

převoř:

stejně tak tu zdejší blogeři píší italsky, srbsky, anglicky a nikomu to nevadí...
16. 12. 2009 | 15:57

Karel napsal(a):

Paní Magdalenko,

jste skvélá herečka, mizerná politička, dle mého názoru.

Pana Fica Slovákům závidím.
16. 12. 2009 | 16:37

alamo napsal(a):

a kto kradne ten je asociál
s toho vyplíva že na slovensku máme vládu "asocialistov" ktorý ném "budujú" "asocializmus"
http://alamo.blog.sk/detail...
16. 12. 2009 | 16:39

Stařeček napsal(a):

to, že tu paní Magda Vášáryová píše slovensky není snad žádný prohřešek. Horší je to co slovensky píše a proč.
16. 12. 2009 | 16:50

dy napsal(a):

Náš pan prezident též lže.V den volby slíbí dodržovat křesťanské hodnoty a po volbě se sejde lehce s děvčetem v motorestu .Toť mrálka prvého muže republiky.
16. 12. 2009 | 17:37

hankacl napsal(a):

Tak málo lidí rozumí slovenskému textu - nebo tak hodně potrefených hus?
16. 12. 2009 | 17:40

LEVAK napsal(a):

Ad neo:
-"lepší postavení dětí, starých lidí, žen, nemocných, těžce pracujících, příslušníků národních menšin a vůbec všech občanů, kteří jsou na tom z jakýchkoliv důvodů hůře než ostatní."-je oprvdu lepší?
-"Komunisté vás budou strašit nezaměstnaností, není to pravda, ničeho se nebojte."-jaká je nezaměstnanost?Kolik %? 10%?
-kolika pravomocí se jako prezident zbavil?
-jsou sociální jistoty větší?
-jsou lepší potraviny či nemocnice výsadou mocných?Byly nabídnuty těm, kteří je nejvíce potřebují?
-dělí se teď občané na pány a otroky,nebo ne?
-zdražuje se,nebo ne?Je inflace nebo ne?
-byl přechod od neekonomiky k ekonomice pokojný, bez sociálních aspektů, bez návaznosti nezaměstnanosti, bez jakýchkoliv sociálních krizi nebo podobné?
-"Již nikdy do žádného paktu nepůjdeme."My nejsme v NATO?
-šetří náš stát na investicích do školství a kultury?Nebo nešetří?
-došlo k velkým otřesům, velké inflaci, ke ztrátě základních sociálních jistot?Zřejmě určitě.Splnili ekonomové Havlem propagovaný úkol?No nesplnili i když jim byl zadán! Ono skutečně platilo platí NEJDE TO.
16. 12. 2009 | 17:49

Al Jouda napsal(a):

A kdo krade, musí nutně lhát.
16. 12. 2009 | 17:49

Pepa 3 napsal(a):

Levák:
Díky, chtěl jsem tomu oslovi odpovídat, ale pak jsem si říkal,že je to zbytečné, protože osla jako koně řehtat nenaučíš. Ten chlapec už je tady trapný asi dva roky. Snaží se ze sebe dělat tzv. "odborníka", ale je hloupý jak (říkali jsme) malované sáně. Ve všech bodech máte pravdu, ale neodpovídejte mu, je to zbytečná ztráta času.
16. 12. 2009 | 19:04

larnyges largé napsal(a):

2 Pepa3: Vy budete zářný příklad toho jak lidé s velkým potěšením projektují své slabosti do úst druhých. Tj. svoje slabosti vydávají za jejich hříchy. Mluvíte-li proto o hlouposti druhých, tak se nejdříve ujistěte, zda tím blbcem nejste naopak Vy sám.
Nechápe-li jeden postoje toho druhého (a ani jeho motivy), nemusí být vina nutně na druhé straně, obvykle bývá u obou. Ale pouze ten hloupější z těch 2 projevuje přesvědčení o vlastní nadřazenosti.
.
Pokud jste dočelt až sem, tak možná chápete, koho považuji za toho méně inteligentního.
.
Moudrý člověk diskutuje o tématu, hlupák diskutuje o osobě - zejména proto, že k tématu nemá co říci a právě to ho nejvíce irituje - vlastní hloupost nebo nevědomost.
.
Táhněte do háje, skočte do zdi a spláchněte za sebou, vy TROLLE.
16. 12. 2009 | 19:40

BK napsal(a):

Pravda a láska z módy nemohly vyjít, protože nikdy nebyly "in".
Je to vina Václava Havla, který nám sliboval, že si přestaneme lhát, nebo něco nalhávat, a my jsme s tím nepřestali!
16. 12. 2009 | 19:46

Ján Madař napsal(a):

Vážení čeští pisálkové. Nemáte morální právo paní Vašáryovou kritizovat, protože ani zdaleka nedosahujete jejích Kvalit.To že Fico klame je neoddiskutovatelné, znám ho totiž osobně.Ovšem zdaleka nedosahuje kvalit Paroubka,Ráta a zejména toho nejmoudřejšího Klause. Vaše povaha - čehúnství je taková, že když Vám nic už nehrozí, tak jste velicí hrdinové, viz. rúžový tank,povstání českého lidu. Vy nedokážete v čase když jste pod Nemcema, komoušema,rusama se postavit přímo a říct pravdu. Paní Vašáryovú neznáte a neznáte ani současné problémy na Slovensku. Když něco neznám tak držím hubu a nedělám chytrého. Váš občan Čech od narození
16. 12. 2009 | 20:58

Béda napsal(a):

Ján Maďar,

to jste nám toho řekl.

Fico neoddiskutovatelně klame, protože ho znáte. Nemáme právo kritizovat moralisující slovenskou kvázipolitičku, protože ji neznáme.

Ona ovšem právo moralizovat v českých médiích má bez použití jakýchkoliv věcných argumentů.

Mimochodem, nacionalismus prýští z vašeho příspěvku zrovna tak, jako z příspěvků některých českých diskutérů v opačném gardu.
16. 12. 2009 | 21:08

LEVAK napsal(a):

Ján Madař:člověče kde jste si dávál šlofíka?Za mojích mladých časů sme takovým luďom pravívali,že spadli s jahody na záda a vyrazili si dech!Držet hubu nás nutili za starého režimu takoví jako Vy!Apropó jaké jste měl služební číslo?
16. 12. 2009 | 21:29

Béda napsal(a):

Ján Maďar,

zkuste si přečíst diskusi k tomu samému článku paní M.V. na slovenské obdobě Aktuálně.cz

http://blog.aktualne.centru...
16. 12. 2009 | 21:31

Alarien napsal(a):

Když si to tedy shrneme, autorka nám chtěla sdělit, že lhát se nemá. S tím asi nikdo rozumný polemizovat nebude. Kdo lže, ten krade a pak visí. A předseda slovenské vlády lže, ba přímo lhát musí, protože to píší všechny "mienkotvorné" noviny a navíc to potvrzuje sám Ján Madař, Čech od narození, který o tom nehodlá diskutovat, neboť zná premiéra osobně. Nelze se proto divit, že čtenářům zmíněných novin není ani dopřáno se zeptat, zda je to pravda či alespoň pravdy půl, ba ani zvážit, komu věří víc a co či kdo je vlastně uráží. Zda médii urážený premiér či ataky premiérem urážených médií. Urážet je může (podle přání a sdělení autorky)pouze zjevená "pravda" a ti pravověrní se nepochybně návodu drží a držet budou, neboť co jiného jim při stavu preferencí konec konců zbývá. Všichni ostatní jsou hříšníci, kteří krčí rameny (a strkají hlavu do písku), v horším případě pak stoupenci premiéra, tedy dozajista také lháři (vždyť přece vrána k vráně sedá), kteří "v klamstve" nejen žijí, ale hodlají navíc "svoje klamstvá" ještě stupňovat. A protože hříšníků je tradičně mnohem více než pravověrných, nesmíme se ani pozastavovat nad touhou autorky po přílivu čerstvé krve "slušných a sebavedomých", tedy pravověrných, kteří, až jich bude víc a nebudou se bát Fica nic, odmítnou "nedospelých chlapčekov" Ficova typu, "ktorí klamú do očí len preto, aby krátkodobo získali nejakú výhodu." Zjevně pak budou "klamať verejnosť" v zákulisí, zato však se ziskem dlouhodobých výhod.
16. 12. 2009 | 21:47

Kritik napsal(a):

Pěkný článek o pravdě a lži. Problém je ale především v tom, že většina lidí si již na lži tak zvykla, že je považuje za pravdu.

Podívejte se třeba na reklamy - na dojemnou péči bankéřů, pojišťoven, obchodníků, farmaceutických firem. Stačí zaplatit a koupit a jste rázem šťastní jako v ráji. Statistiky však hovoří o něčem jiném: Na světě jen málokde je tolik nešťastných lidí, jako u nás. Dokonce i v hladem sužovaných zemích je šťastných více.

Zapomněli u nás totiž, že pravda je někde jinde, než v konzumu a moci. A musí se hledat. Kde? Pomůže známé "Já jsem ta cesta, pravda i život.".
16. 12. 2009 | 21:49

Béda napsal(a):

Kritik,

jistě mluvíte o křesťanu Kalouskovi, který byl ještě donedávna členem KDU. Paní Vášáryová je pro změnu poslankyní za KDH na Slovensku. Tito politikové jediní vždycky mluví jak známo čistou pravdu.

Ámen
16. 12. 2009 | 22:17

Postřižina napsal(a):

Patří k současnému dobrému tónu vzdělaných a uměleckých elit "býti pravičáky", konzervativci, etc., a to jak v SR tak v ČR. Článek pí.Vašáryové je toho důkazem. Vše "levé" považují za něco nízkého. Paradoxní ovšem je, že ta jejich reálná současná pravice není nic jiného než soubor normalizačních prospěchářů, kteří se za pravici sami označili, a masy lidí jim na ten špek skočily - žel i Vy, paní Magdo. A neklamala jste náhodou také, když jste se nechala jmenovat velvyslankyní Vaším prezidentem, byvším
komunistou? A čo klamstvá pána Dzurindu? Sú pravicové klamstvá lepšie ako levicové? Veď je to celé smiešne!
17. 12. 2009 | 00:19

Lex napsal(a):

Paní Vášáryová si přišla trošku po čertovsku zasmradit i na českou scénu. Jako obvykle.
Nebudu psát svůj komentář, dovolím si ocitovat pár příspěvků z mateřského http://blog.aktualne.centru... - cituji:
eduard napísal(a):
A keď klamú mienkotvorné noviny?
15.12.2009 01:02:16
Severan napísal(a):
Väčšina ľudí už vytriezvelo z ilúzií,
ktoré im podsunuli nadnárodní aktéri r.89.Ako ste sa presvedčili neoliberálna filozofia zlyháva.Je
veľa lokajov bohatých
ľudí, ktorí pripomínajú vrabce
zobúce na ceste trus
vychádzajúci z dobre
krmeného koňa.Týchto
ľudí-vrabcov postupne ubúda,napriek tomu,
že prevažná časť médií,ovládaná pravicou masíruje 24
hodín denne mozgy spoluobčanov !! Sloboda stráca význam
ak nemáš prostriedky
na jej uplatnenie,
toľko citát!!
15.12.2009 02:54:40
LARGE napísal(a):
Ludia s SDKU a KDH v tejto krajine za minulých 8 rokov nastavili neuveriteľné pravidlá, zlosť , nenávisť a pokrytectvo. Veľmi sa čudujem že p. Vášaryová dokáže v mene a za týchto ľudí hlásať slová o láske, pravde.
SDKU a KDH sú priamo zodpovedné / to však nepísali minkotvorné denníky/ ale hovoria to ľudia po ulicich v dopravných prostriedkoch a doma medi sebou ZA NAJVAČŠIU RABOVAČKU V DEJINÁCH.
A? Zaujímavé nikomu sa nič nestalo. Prosím Vás p. Vášaryová pozrite sa do vlastných radov a najprv si urobte poriadok tam. INAK VÁM NEMOŽNO VERIŤ ANI SLOVO.
15.12.2009 07:33:08
tirnavius napísal(a):
jednoduchá magda zase perlí ...
odpadky svojho(?)ducha a či kto to píše vlastne naozaj?
tu platí a bude platiť: "... psi a suky štekajú,karavána ide ďalej..."
15.12.2009 10:42:52
Vybral jsem jen z těch korektních, jsou tam i mnohé horší.
Pár je tam i na obranu autorky.
Prostě, nikdo není doma prorokem.
O výsledku krajských voleb a voleb županů jsem psal už na minulém blogu autorky. Těžko se to překusuje, když výsledek byl stejný, jako loni v Česku. SDKÚ-DS získala jediný, Bratislavský post.
17. 12. 2009 | 00:20

Mc Cali napsal(a):

Milá pani Vášáryová.
Jako herečku Vás nesmírně obdivuji, ale jelikož blog neni o herectví, musím se zeptat:
" Chcete mě snad namluvit, že tlač tlačí pravdu ? "
17. 12. 2009 | 01:04

Jan napsal(a):

Paní Vášáryová, u nás v Čechách je přísloví "ševče, drž se svého kopyta". Platí to i pro Vás. Jste dobrá herečka, tak proč nehrajete divadlo? Politice a světu nerozumíte, pohled "nadšené svazačky" je ve vašem věku legrační. "Mienkotvorné noviny" v Německu kdysi psaly že je třeba zlikvidovat židy, že jsou příčinou všeho zla. "Mienkotvorné noviny" na Slovensku fandí pravici a Fico jim leží v žaludku. Napsaly o něm spoustu horších věcí než že lže a přesto vyhrál volby. Už z toho je vidět, že "mienkotvorné noviny" u vás většina obyvatel nebere vážně. Je zarážející, jak malý efekt mělo u vás absolvované široké vzdělání. Když čtu Váš blog, působí na mne dojmem, že ho napsala šestnáctiletá vzorná studentka gymnázia, která se těší na další jedničku z domácí kompozice... Nechci Vás urazit, jen bych Vás raději viděl excelovat v dobrém filmu, než znovu četl naivní komentář. / naivní = eufemismus použitý z úcty a obdivu k vašemu hereckému umění/.
17. 12. 2009 | 04:09

Béda napsal(a):

P.Vášáryiová,

z vašeho mateřského slovenského blogu na Aktuálně.sk uvedu 3 ze 4 hlavních článků dlouhodobě vedených v záhlaví (levé části) tohoto "mienkotvorného" média:

1) Marek Ročkár: Iba idiot (samozřejmě o Ficovi)
2) Pavol Frešo: Fico a chlapec v pieskovisku
3) Michal Hlaváč: Ficov novembrový pľuvanec

Čtvrtým tématem je maďarská otázka:
Monika Flašíková Beňová: Maďarská "karta"

A pod tím je již pouze
Aktuálne.sk: Pravidlá diskusie. Aby sme si slušne rozumeli.

Kdo se chce na vlastní očí přesvědčit, tak má možnost zde zde
http://blog.aktualne.centru...
Takže asi tak je to s tou "mienkotvornosťou". Navzdory tomu je Fico na Slovensku bezkonkurenčně nejpopulárnějším politikem.
17. 12. 2009 | 07:04

Béda napsal(a):

oprava - pravé části tohto "mienkotvorného" média
17. 12. 2009 | 07:05

gasko napsal(a):

Vážená pani Vašáryová, Vaše zlaté časy, keď Vás ponovembrovú udalosti vyhupli do vyššej politiky sú definitívne preč. Dnes sa herec v politike jednoducho nehodí. Zaspala ste dobu. Naviac ak sa vyjadruje politik určitej úrovne vyjadruje, tak je to k dôležitým aktuálnym témam. Vaše blogy sú na úrovni lacného bulváru. Dobre poznáte reakcie na nich na slovenských stránkach. Teraz to vyťahujete aj v Čechách a reakcie sú rovnaké. Je to to isté akoby nás na slovenských stránkach niekto otravoval ohováraním Paroubka. Bola ste dobrou herečkou ale bolo to dávno, teraz to vidím na senilitu a stareckú demenciu.
17. 12. 2009 | 07:05

gasko napsal(a):

Oprava
Vážená pani Vašáryová, Vaše zlaté časy, keď Vás ponovembrovú udalosti vyhupli do vyššej politiky sú definitívne preč. Dnes sa herec v politike jednoducho nehodí. Zaspala ste dobu. Naviac, ak sa vyjadruje politik určitej úrovne, tak je to k dôležitým aktuálnym témam. Vaše blogy sú na úrovni lacného bulváru. Dobre poznáte reakcie na nich na slovenských stránkach. Teraz to vyťahujete aj v Čechách a reakcie sú rovnaké. Je to to isté akoby nás na slovenských stránkach niekto otravoval ohováraním Paroubka. Bola ste dobrou herečkou ale bolo to dávno, teraz to vidím na senilitu a stareckú demenciu.
17. 12. 2009 | 07:12

Alex O. napsal(a):

Pani Vašáryová,

pamatám si časy, keď bol Havel prezidentom, aj Vám sa vtedy ušlo líznuť z tej smotany. Pritom, Havel toho naklamal daleko viacej a robil ďaleko vačšie svinstvo, než teraz Fico. Vám to vtedy vobec nevadilo, aktívne ste to podporovala. Teraz iba prudíte a ohovárate. Kľudne si pľuvnite, keď Vám to za to stojí.

Prajem dobrú slinu.
17. 12. 2009 | 08:20

neo napsal(a):

Pepa 3 : čus Pepane. Ta frustrace a závist je hrozná co?

no když jsou ty Vánoce...

Já chápu, že Leváci a Pepové si blažili více v režimu, kde nemuseli a nesměli nic než držet hubu a krok.... holt zodpovědnost za vlastní život nemusí být každému po chuti.

jinak přeji šťastné a veselé.
17. 12. 2009 | 08:23

Germanicus napsal(a):

Lex: Perfektní replika!!!
17. 12. 2009 | 10:23

Karel napsal(a):

Paní Magdo, proč máte touhu obhajovat zloděje, po tom všem co předvedli po roce 1989. Máte z toho majetkový prospěch?
To bych pochopil, i když platí vodsaď až potaď.
17. 12. 2009 | 14:15

ms napsal(a):

Hmm, takže jestli správně chápu, novináři zkoumali dědické poměry Ficova dědečka a otce (nepřipomíná chování těchto mienkotvorných náhodou padesátá léta), ten se naštval, svolal tiskovku, kde novináře označil za mafii a že se proti němu spolčují a ti zas napsali, že Fico klame a nejsou mafií. A paní Vašáryová samozřejmě ví, že novináři jsou nejpravdomluvnější osoby na světě, tak musela se s námi o to podělit.
17. 12. 2009 | 15:52

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden vulgární příspěvek (cosi o tom, že někdo někde "ukazoval kozy"), neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní výměnu názorů.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
17. 12. 2009 | 15:54

Severan napsal(a):

Pro Převora !
Když přijedete na slovensko,
vemte si se sebou překladatele !! /ak máte problém / Šovimizmus je Vám
asi vlastný /Cesta nacionalizmu a šovinizmu
mala vždy krvavý koniec, spamätajte sa !!
Napadlo ma, či nie ste
s kmeňa Tutsiov alebo Hutu-
ov z RWandy /ak viete de
to je / Pozdravujem intele
ktuála.
22. 12. 2009 | 12:00

montblanc watches napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
08. 03. 2010 | 09:25

omega watches napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into it.
08. 03. 2010 | 09:45

free online games napsal(a):

cool
09. 03. 2010 | 00:58

Free Ringback Tones napsal(a):

good article thanks you very much for your information
17. 03. 2010 | 03:15

cartier cpcp napsal(a):

It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
24. 03. 2010 | 07:19

cartier ballon blue napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
25. 03. 2010 | 05:57

cartier cheap napsal(a):

It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
25. 03. 2010 | 06:45

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
26. 03. 2010 | 04:34

discount air max shoes napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
17. 04. 2010 | 04:33

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Němec Václav O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy