Průběžné volební poznámky

29. 05. 2010 | 14:00
Přečteno 14158 krát
K volbám patří tradiční rituál: ve 13:55 usednout k počítači, spustit online televizní přenos a pak celé odpoledne procházet volební server ČSÚ a sledovat, jak postupně nabíhají výsledky. Rozhodl jsem se, že si letos budu dělat poznámky: hlavně pro sebe, ale chcete-li, trochu i pro vás.

22:25 - Na volebním serveru ČSÚ je nyní již dostupné oficiální rozdělení mandátů, je možné si projít i jména zvolených poslanců. Moje zapisování tím končí, přemýšlení o zvratech, které tyto volby přinesly, naopak začíná. Pokud vás moje dnešní neuspořádané poznámky zaujaly, děkuji za pozornost.

A ještě douška: je hned několik stran, které by se mohly přihlásit k tomu, že v těchto volbách zvítězily. Rád bych ale připomněl ještě jednoho nenápadného vítěze, výzkumnou agenturu SC&C, která pro Českou televizi zpracovala prognózu na základě exit polls výzkumu. Jejich odhad byl velmi překvapivý a kdyby nevyšel, mohla z toho být ostuda první kategorie. Dopadlo to ale dobře a odhad byl naopak velmi přesný; o to větší uznání bychom nyní měli projevit autorům.

22:17 - Preferenční hlasy úřadovaly i v dalších krajích, zde jen pár nevýraznějších případů. V Poslanecké sněmovně zasedne dopravní expert Stanislav Huml (VV, SČ kraj), naopak Vlasta Parkanová (TOP, JČ) a Pavel Severa (TOP, Pce) nepostoupili ani z prvního místa. V Plzni razantně uspěla tamní hejtmanka Milada Emmerová (ČSSD), z osmého na první místo. V Karlových Varech byl výrazně přeskákán tamní lídr ODS Miloš Patera, který se ještě před volbami dostal do ostrého konfliktu se svými stranickými kolegy. Na kandidátce ČSSD výrazně uspěli Jiří Paroubek a Jiří Šlégr, na třetí místo za ně však vyskočil známý Paroubkův kritik Jaroslav Foldyna, který díky tomu na nevolitelné místo odsunul jiného svého odpůrce, krajského předsedu a Paroubkova asistenta Petra Bendu. V Jihomoravském kraji uspěl hejtman Michal Hašek, který vyskočil z 11. místa a předstihl dokonce i jedničku kandidátky ČSSD Bohuslava Sobotku.

Subjektivně se mi zdá, že nejvíce se skákalo na kandidátkách ODS a TOP 09. V řadě případů byl zvýšený počet kroužků na samém konci kandidátní listiny, což by naznačovalo efekt výzvy Defenestrace 2010. Opět subjektivně: nejvíce se tento vliv projevoval právě u ODS. Dalo by se to vykládat jako tichý protest některých voličů, kteří se nakonec rozhodli jí svůj hlas odevzdat, ale dali najevo nesouhlas s některými kontroverzními osobnostmi, které se za ni ucházejí o zvolení.

21:40 - Zatímco čekáme na Olbramovice, můžeme se ještě vrátit k preferenčním hlasům. Vedle vykroužkování Ivana Langra se dají najít i další zajímavé případy. V Praze došlo k citelným přesunům na kandidátce ODS, která už před volbami procházela vnitřním pnutím. ODS tu získá 8 mandátů, ale z první osmičky na kandidátce se do sněmovny dostanou jen čtyři (první) kandidáti. Jen díky preferencím uspěli Tomáš Chalupa (populární starosta Prahy 6), Marek Benda (jeho kroužkování před volbami na Facebooku svým fanouškům doporučil Mirek Topolánek), Lenka Kouhoutová a Jan Florián, který kandidoval na posledním, 36. místě. Pohyby v Praze nastaly i u ČSSD: mezi čtyři úspěšné kandidáty z 18. místa vyskočil Stanislav Křeček (známý odpůrce deregulovace nájemného) a z 6. místa Jiří Koskuba (primář v nemocnici Na Bulovce).

21:13 - Volební systém před čtyřmi lety výrazně zdeformoval volební výsledky: ODS a ČSSD potřebovala na jeden mandát cca 23 tisíc hlasů, KSČM 26 tisíc, KDU-ČSL téměř 30 tisíc a SZ 56 tisíc. Jinými slovy, hlas každého voliče SZ vážil jen asi 42 % jednoho hlasu voliče ODS. Poměrnost letošních výsledků je na jednu stranu výrazně ovlivněna existencí 5% klazule, protože bezmála pětina hlasů propadla (KDU-ČSL, Zemanovci, Suverenita, Strana zelených atd.). Rozdělení mezi pět stran, které uspěly, je však na druhou stranu výrazně poměrnější než před čtyřmi lety. To je dáno tím, že i nejmenší VV získala bezmála 11 procent hlasů, což už z ní z hlediska volebního systému činí středně velkou stranu.

ODS tak na jeden mandát potřebovala necelých 20 tisíc hlasů, ČSSD 20 600 hlasů, u TOP 09 je to 21 tisíc, KSČM 22 600 a VV 23 711 hlasů. Odchylka ve váze hlasu pro jednotlivé strany tedy byla do 10 procent, což není tolik. Zajímavé je, že shodou okolností nejvíce volební systém pomohl ODS, dokonce ještě více než nejsilnější ČSSD. S jistou mírou nadsázky to můžeme nazvat malý "bonus pro nevítěze". Pokud by mělo být rozdělení mandátů mezi postoupivší strany čistě poměrné, vypadalo by takto: ČSSD 54 (-2), ODS 50 (-3), TOP 09 by měla 41 (0), KSČM 28 (+2) a VV 27 (+3).

20:49 - Zajímavé: ještě před chvílí chyběl k celkovým výsledkům hlasování poslední volební okrsek, zato teď už chybí dva. :-) Vedle Tuchoměřic jsou to nyní i Olbramovice (Jihomoravský kraj); zřejmě došlo k nějakému problému a výsledky se tam musí přepočítat (?).

20:38 - Po minulých volbách v roce 2006 se často, ale chybně, tvrdilo, že jen díky zahraničním hlasům došlo k zachování výsledku 100:100, zatímco bez nich by ČSSD a KSČM získala převahu 101 hlasu. Nebyla to tak docela pravda: díky hlasům zahraničních voličů se tehdy v Jihočeském kraji přidělil jeden mandát navíc, který skutečně připadl ODS. Pokud by se však zahraniční hlasy odečetly, výsledek ČSSD by se sice zlepšil, ale tento poslední, třináctý jihočeský mandát by stejně nezískala, protože by se místo toho přiděloval v Olomouci - a tam by ho zase získala ODS. Celkové rozdělení mandátů mezi strany se proto kvůli zahraničním hlasům nezměnilo, stejně jako v roce 2002.

Letos je to tedy premiéra! V zahraničí byly odevzdány celkem 8 172 platné hlasy, což je o 1 470 více než minule (+ 22 %). Zvítězil zde TOP 09 (39,6 %), další pořadí je ODS (27,4 %), Strana zelených (10,5 %), ČSSD (6,1 %), Věci veřejné (5,3 %); KSČM pouze 1,95 %. Tím, kdo ze zahraničních hlasů těžil, však vzdor výrazně nadprůměrnému výsledku nebyl TOP 09 (hlasy navíc na mandát nepotřeboval), nýbrž ODS - jak už jsem psal níže, mandát na úkor Věc veřejných získala o 87 hlasů, přitom zahraniční voliči jim jich dodali o 1801 více než VV. Naopak k zásahu do rozdělení mandátů mezi jednotlivé kraje tentokrát na rozdíl od minulých voleb nedošlo, jižní Čechy jich sice i tentokrát mají 13, ale měly by je i bez zahraničních hlasů.

20:00 - Omlouvám se za nepřesnost: přebírací místo je Hostivice, ale chybějící data jsou z Tuchoměřic...

19:56 - A je to tady! Pařížané věnovali ODS jeden mandát navíc: v Jihočeském kraji získají celkem čtyři, zatímco Věci veřejné jen jeden; rozhodlo to 87 hlasů. Celkové výsledky tedy: ČSSD 56, ODS 53, TOP 09 41, KSČM 26, VV 24. Chybí ještě úplně poslední volební okrsek v Hostivici ve středních Čechách, i tam by sice ještě mohlo dojít k posunu, ale není pravděpodobný.

19:22 - Dorazily hlasy z Toronta a náskok Věcí veřejných před ODS se snížil na 31 hlasů: osud posledního mandátu, který je v těchto volbách ještě nejistý, tak mají v rukou krajané, kteří hlasovali v Paříži...

19:15 - Z celkových necelých 15 tisíc volebních okrsků už nám chybí jen 7; tři v Praze, jeden ve Středočeském kraji (Hostivice), jeden na Vysočině (Bystřice pod Pernštejnem) a dva v zahraničí (Toronto, Paříž). Protože zahraniční hlasy se letos počítají do Jihočeského kraje, stále existuje možnost, že Věci veřejné přijdou o jeden jihočeský mandát ve prospěch ODS.

19:02 - Říká se: dva právníci, tři právní názory. V případě různých zdrojů o rozdělení mandátů to je nyní ovšem podobné: Aktuálně hlásí 56-51-41-27-25, iDnes.cz má 57-51-41-26-25, mně zatím stále vychází 56-52-41-26-25, přičemž v Jihočeském kraji je to už jen o 47 hlasů. Rozdíly jsou každopádně drobné a všechno se to ještě může mírně posunout.

18:52 - Ke změně v rozdělení mandátů je momentálně nějblíž v Jihočeském kraji, kam se letos započítávají i hlasy ze zahraničí. Věci veřejné momentálně svůj druhý mandát získávají o pouhých 99 hlasů před ODS, a tento náskok se v čase mírně snižuje.

18:40 - Děkuji cambridgskému i berounskému detašovanému pracovišti, že mne upozorňují na další zajímavosti. Na výsledku Ivana Langra v Olomouckém kraji není zajímavé jen to, že ho kolegové přeskákali, ale také kteří kolegové to byli. Přes 5 procent preferenčních hlasů dostali i tři úplně poslední kandidáti na listině; také v Praze uspěl úplně poslední kandidát na listině. Zdá se, že akce Defenestrace 2010, vyzývající ke kroužkování úplně posledních čtyř kandidátů na listinách, slaví úspěch. To si rozhodně říká o podrobnější analýzu, až budou výsledky hlasování kompletní: pro složení Poslanecké sněmovny budou každopádně tito "outsideři" zajímavou novinkou.

18:30 - Mírná změna v rozdělení mandátů: ODS přetáhla ČSSD jeden mandát, nyní je skóre 52:56; hypotetická trojkoaliční většina se zvýšila na 118 mandátů. K podobným přelivům ještě může v rámci dopočítávání docházet: v Praze by jeden mandát navíc na úkor ČSSD mohla získat TOP 09 a v jižních Čechách ODS od VV.

18:20 - Co znamenají čísla o mandátech: případná trojkoalice ODS, TOP 09 a VV by mohla mít až 117 mandátů, samotná ODS a TOP 09 má 92 mandátů. Třípětinová většina, potřebná ke změnám ústavy, je 120 mandátů - k jejímu dosažení tedy nechybělo mnoho. Když jsem ve 14:10 na základě první prognózy SC&C ukazoval, že čtyřkoalice (včetně KDU-ČSL) by mohla ústavní většiny dosáhnout, a ukazoval na tom, jak překvapivá prognóza to je, nevěřil jsem, že bude opravdu tak blízko. Chybělo jen něco přes 20 tisíc hlasů pro KDU-ČSL.

18:11 - Je čas začít počítat mandáty: zatím stále jen předběžně, mandáty se totiž přidělují v krajích a o rozdělení často rozhoduje pár hlasů, a ty mohou teprve přijít ze zatím nedopočítaných okrsků. Současný výsledek, který jsem si v jednotlivých krajích spočítal, je následující: ČSSD 57 mandátů, ODS 51 mandátů, TOP 09 41 mandátů, KSČM 26 a VV 25 mandátů.

17:40 - ČT24 přinesla informaci, že Ivan Langer nebude poslancem. Voliči ho "vykroužkovali": i když byl původně na kandidátní listině jako první, díky preferenčním hlasů pro jeho kolegy skončil nakonec až na osmém místě, a tolik mandátů ODS v Olomouckém kraji rozhodně nezíská. Když stejný osud postihl v roce 2002 Ivana Pilipa na společné kandidátní listině Koalice, šlo o vnitřní přetahovanou mezi voliči Unie svobody a KDU-ČSL; tentokrát jde však o jasné slovo voličů "Langerovy" ODS. K vykroužkování jednoznačně přispěla změna úpravy preferenčních hlasů, na rozdíl od minulých voleb bylo tentokrát možné přidělit až 4 preferenční hlasy a k přesunu do čela kandidátky stačí jen pět procent. Kdyby platil původní systém, Ivan Langer by se poslancem s největší pravděpodobností stal. Preferenční hlasy však zamíchají i pořadím na dalších kandidátních listinách, k podstatným přesunům dojde také na pražské kandidátce ODS. Do sněmovny by se díky nim měl dostat i Marek Benda, který byl kvůli sporům se svými pražskými kolegy odsunut až na 17. místo, s 5,26 % preferencí se však posunul na šesté místo kandidátky. Jak se výsledky hlasování postupně zpřesňují, ukazuje se, že voliči přichystali šéfům stran ještě víc překvapení než se zdálo.

17:15 - Podívejme se i na krajské výsledky stran, které nedosáhly na 5 procent. První pod čarou je v tomto okamžiku KDU-ČSL, které bude chybět zhruba půl procentního bodu, což znamená asi 26 tisíc hlasů. Kdyby se volby konaly jen na Moravě, ve sněmovně by byla: v pěti moravských krajích dosáhla průměrně 7,2 %, v českých však s výjimkou kraje Pardubického nebodovala. Strana zelených je nyní kolem 2,4 %; k hranici se nejblíže přiblížila v Praze (4,77 %), na zbytku území kolem 2 procent jen s drobnými odchylkami. Podpora Zemanovců v jednotlivých krají citelně kolísala, patrně i v závislosti na osobnostech lídrů. Nejlepší výsledek zaznamenali na Vysočině (6,12 %), kde Miloš Zeman bydlí, třetí nejlepší pak v Ústeckém kraji, kde kandidoval. Na druhém místě je výsledek ve Zlínském kraji - těžko říct, zda s tím může nějak souviset navštěva, kterou zde Miloš Zeman hned v počátcích existence své nové politické strany vykonal u někdejšího předsedy JZD Slušovice Františka Čuby. Suverenita se přes 5 procent dostala pouze v Plzeňském kraji.

17:03 - Sečteno je 92 % okrsků, je čas se znovu podívat do krajů. ČSSD vede v deseti krajích: ve všech pěti krajích na Moravě, a dále v Ústí, jižních Čechách, Plzni a Karlových Varech. ODS si připsala Královéhradecký, Liberecký a Středočeský kraj, ale v Praze o 2,5 procentního bodu prohrála s TOP 09; před podzimními komunálními volbami tu má důvod k zamyšlení. Pokud jde o odchylky v jednotlivých krajích, relativně stabilní výsledek na celém území mají Věci veřejně a - s výjimkou Prahy - také KSČM. Baštou TOP 09 je Praha (výsledek je tu o dvě třetiny nad svým průměrem!), jistě svoji úlohu sehrála i osoba krajského lídra Karla Schwarzenberga; naopak v Moravskoslezském kraji získali jen necelých 10 procent. ODS má letos oproti minulým letům výsledek vyrovnanější, což je však pro ni spíše špatná zpráva, která znamená ztrátu některých tradičních bašt. Relativně nejlepšího výsledku však i letos dosáhla v Praze (25 %), naopak nejslabšího v Olomouci (16,99 %), kde byl krajským lídrem Ivan Langer.

16:35 - Pořád je možné, že ODS nakonec v počtu hlasů zvitězí před ČSSD, ale zdá se mi to nepravděpodobné: v tomto okamžiku je stav 19,62 ku 22,81 %, rozdíl tedy přes tři procentní body. Myslím, že výsledek by mohl být 21 % ODS a 22 % ČSSD. Měli bychom si v tomto okamžiku připomenout snahy po zavedení bonusu pro (relativního!) vítěze, který neúspěšně prosazovala právě ODS. S radostí si to po volbách zkusím spočítat, ale odhaduji, že kdyby se jim byla jejich snaha podařila, přinesl by bonus ČSSD tolik hlasů navíc, že bychom se opět nacházeli v těsné blízkosti volebního patu 100:100. Tak už to s volebním inženýrstvím bývá.

16:25 - Trend pokračuje, desetinka za desetinkou, v Praze jsme zatím stále jen ve třetině. Nic zásadního už se ale nestane: můžeme začít přemýšlet o tom, kdo sestaví vládu. Můj první dojem: tentokrát si po volbách nikdo neumyje ruce bez Věcí veřejných. :-) Na první pohled se jako logické řešení jeví trojkoalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Společně by měli získat velmi pohodlnou většinu kolem 110 hlasů, což by byl nejlepší stav od roku 1992, umožňující relativně stabilní a akceschopné vládnutí, omezující vliv jednotlivých poslanců a snad i fenomén přeběhlictví. Po volbách se ale může stát leccos: a do určité míry bude záležet i na rozhodnutí prezidenta republiky Václava Klause, koho pověří sestavením vlády. ČSSD je totiž hlavním poraženým těchto voleb, přesto je zatím stále relativním vítězem s největším počtem hlasů; může se to ještě změnit, ale zřejmě to tak těsně zůstane. V. Klaus v minulosti uplatňoval dva přístupy, které se zde mohou dostat do konfliktu: a) šanci sestavit vládu má mít relativní vítěz voleb; b) vládu ať sestaví ten, kdo mu přinese 101 podpisů nekomunistických poslanců.

16:03 - Jsme za polovinou: 55 % okrsků, 40 % voličů. Trendy jsou stále stejné: levicové strany klesají, ODS a TOP 09 jde nahoru, VV jsou zhruba na svém. Pět procent se vzdaluje lidovcům, Zemanovcům i Suverenitě. Rozdíl mezi ČSSD a ODS už se snížil jen na 4 procentní body (23 vs 19 %). Odstup mezi ODS a TOP 09 zůstává stabilní, také přibližně 4 procentní body, zatím je ale málo dat z Prahy, která to může snížit.

15:50 - Politolog Tomáš Lebeda před chvílí na ČT24 přišel se zajímavou myšlenkou: pro KDU-ČSL to nevypadá dobře, ledaže by se v Čechách sčítalo rychleji než na Moravě a po vlně českých venkovských okrsků by nyní ještě přišla moravská venkovská vlna. To mne nenapadlo, na rozdíl od Lebedy mám ale výhodu, že sedím u počítače a mohu jeho hypotézu rovnou ověřit na webu ČSÚ. Nevyváženost skutečně existuje: nejméně okrsků bylo spočítáno v Praze (11,46 %), nejvíce v Plzeňském kraji (62,06 %). Mezi Čechami a Moravou (podle volebního chování do ní počítám i Vysočinu) však není žádný velký rozdíl, na Moravě jsou dokonce o pár desetinek vpředu.

15:43 - Díky přibývajícímu množství dat o zpracovaných okrscích se můžeme pomalu začít dívat na výsledky v jednotlivých krajích. Ve 12 z nich zatím vede ČSSD, výjimkou je Liberec, kde ji zatím jen těsně předstihla ODS, a také Praha, kde je pořadí TOP 09 (! - 26,78 %), ODS (22,01 %), ČSSD (15,54 %), VV (10,90 %), KSČM (6,32 %), SZ (4,76 %). Pro ODS to není moc lichotivý výsledek, ale je očekávaný. Definitivní špatná zpráva je to pro SZ: pokud se ani v Praze nedostává přes 5 %, těžko se jí to může podařit celostátně. Hranice, k jejímuž překonání se nyní mohou upínat naděje jejích lídrů, už není pětiprocentní, ale tříprocentní: ta by pro SZ znamenala alespoň přístup ke stálému příspěvku na činnost (ročně minimálně 6 milionů korun).

15:35 - Volby v roce 2006 neskončily patem kvůli voličům: ODS, KDU-ČSL a Strana zelených měly dohromady o 200 tisíc hlasů víc než zbylé dvě strany v Poslanecké sněmovně. Viníkem byl volební systém, který poškodil malé strany, zejména SZ. Je proto na místě otázka, jestli se to letos nemůže opakovat. Zdá se, že nikoliv: je tu sice řada menších stran, ale pokud skončí pod 5 procenty, do rozdělování mandátů nezasáhnou. Do Poslanecké sněmovny by v tomto okamžiku vstoupilo pět subjektů (stejně jako minule), ovšem nejmenší z nich (VV) je nyní na necelých 11 %, což už je výsledek do té míry vysoký, že by je volební systém neměl výrazněji poškodit.

15:30 - Sečteno už je 25 procent okrsků, ve kterých žije 12 procent voličů: na tomto rozdílu je dobře vidět, že jde skutečně o ta nejmenší sídla. KDU-ČSL jde stále dolů a naděje na pět procent slábnou, podobně jako u Zemanovců a Suverenity. Krůček za krůčkem posiluje TOP 09, ODS. Také Strana zelených, ale příliš pomalu (nyní 1,91 %).

15:15 - V průběžných výsledcích se postupně sbližují procenta ČSSD a ODS, tak jako obvykle. V úplně prvních číslech byl rozdíl 13 bodů, po sečtení prvního procenta okrsků už jen 7, nyní (po sečtení necelých 14 %) něco přes 5 bodů. Prognóza SC&C, které jsem v prvním okamžiku vůbec nevěřil, pro mne začíná nabývat na věrohodnosti. Pro celkový výsledek levice má však zatím pokračující sčítání praradoxně pozitivní výsledek: pod pět procent v průběžných výsledcích klesla KDU-ČSL a o její křesla by se podělily ostatní strany. Zcela orientační přepočet na mandáty tak nyní dává levici už 92 křesel.

15:00 - Výsledky voleb rozhodnou o tom, kdo nám bude vládnout v příštích čtyřech letech: je to tedy bezpochyby vážná věc. Dnešní průběh je však zároveň neuvěřitelně napínavý a zábavný tím, že podle průběžných výsledků nelze odhadnout vůbec nic. KDU-ČSL je těsně nad 5 procenty a lze spíše předpokládat, že s příchodem okrsků z vetších měst se bude její výsledek snižovat. Naopak zcela těsně pod hranicí jsou Zemanovci a Suverenita, i jejich výsledek však podle mého názoru půjde spíš dolů. U zelených se dá čekat opačný průběh, ale pět procent je daleko. Na první pohled se stále zdá, že pravý střed by měl mít většinu, ale rozhodne počet stran, které se do sněmovny dostanou.

14:45 - S tím, jak se postupně zvedá počet zpracovaných okrsků, se mírně sbližují čísla z průběžných výsledků s povolebním průzkumem: ČSSD 24 %, KSČM 15 %, ODS 17 %, TOP 13 %, VV 10 %, Zemanovci 5 %, Suverenita těsně pod 5 %. Největší z ostatních stran jsou Zelení s 1,5 %. Jejich výsledek bude po zpracování dalších okrsků postupně stoupat, ale je otázka, zda to bude stačit na překročení klauzule.

14:40 - Zpracováno je téměř půl procenta okrsků: účast v nich dosáhla necelá 64 %. Zdá se mi, že celková účast by v tom případě mohla překročit první odhad S%C (62 %) a možná i minulé volby (64,47 %).

14:28 - Už přicházejí první průběžné výsledky: podle webu ČSÚ je sečteno 0,07 % okrsků. Vede ČSSD (24 %), následuje KSČM (22 %), ODS (11 %), Věci veřejné (11 %), TOP 09 (9 %), KDU-ČSL (8 %), Suverenita (5 %). Jak je vidno, od odhadů se to velmi liší, což je zcela v pořádku: jde o data z těch úplně nejmenších, kde se sčítá nejrychleji. Zpravidla jsou to okrajové oblasti, kde se volební chování liší od průměru.

14:10 - Jakékoliv přepočty na mandáty jsou teď téměř nesmyslné: vstupní data jsou totiž nepřesná, a další nepřesnost vznikne tím, že se nezohlední konkrétní rozdělení hlasů v jednotlivých krajích. Ale pro představu, jak moc překvapivá ta data jsou, alespoň mlhavý odhad: sociální demokrati a a komunisté by dohromady měli méně než 80 poslanců. Jinými slovy, případná koaliace ODS+TOP+VV+KDU by měla ústavní většinu. Bez Věcí veřejných by vláda zřejmě vzniknout nemohla.

14:05 - Výsledky exit polls jsou naprosto šokující: ODS a ČSSD shodně 20 %, TOP 09 17 %, KSČM a Věci veřejné 11 %, lidovci 5 %. V pásmu do tří procent ještě Zemanovci (4 %), Suverenita (3 %) a Strana zelených (3 %). Zatím je ale brzy na větší závěry: v roce 2006 to podle stejného prvního průzkumu vypadalo, že by většinu poslanců mohla získat dvoučlenná koalice ODS a KDU-ČSL, přitom nakonec ji nesložili ani společně se Stranou zelených.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

vlk napsal(a):

ANo odhad SC a C je naprosto šokující...
Nemá smysl si to zastírat.
29. 05. 2010 | 14:57

Petr napsal(a):

Po uplynutí desetiletí po dnešních volbách budou stále i v ČR aktuální slova Alexandra Solženicyna, viz níže:http://ihned.cz/2-21741390-000000_d-4e
Čeká nás jen hrůza...
29. 05. 2010 | 15:28

David napsal(a):

Novinky.cz:

Advokát Altner si stěžuje na užití počítačů při sčítání výsledků voleb

Advokát Zdeněk Altner, kterého si veřejnost spojuje především s dlouholetým sporem, který vede s ČSSD kvůli Lidovému domu, podal ústavní stížnost na používání počítačů při zpracovávání výsledků voleb. Podle něj zákon nezaručuje "dostatečně spolehlivou transparentní veřejnou kontrolu správnosti sčítání volebních hlasů". Podle advokáta by mělo být využívání počítačů při zpracovávání výsledků zakázáno.

Včera 28.5.2010 21:41

Ladislav Pištora z tiskového referátu předsedy Českého statistického úřadu (ČSÚ) jakékoli zpochybňování oprávněnosti počítačového zpracování výsledků hlasování odmítl, stejně jako zpochybňování věrohodnosti těchto dat. Uvedl to s tím, že případné vyhovění stížnosti by znamenalo zpochybnění výsledků voleb několik desítek let zpátky, kdy se počítače k jejich zpracování začaly používat. Kvůli možnosti zpětné kontroly ČSÚ výsledky zveřejňuje na serveru http://www.volby.cz, kde jsou k dispozici údaje o hlasování od jednotlivých okrsků po celkové od voleb v roce 1990.

Zákon o volbách do parlamentu podle Altnera stanoví, že po sečtení hlasů okrskovými volebními komisemi se pro další zpracování výsledků voleb používají počítače. Soud by měl podle advokáta vynést nález, v němž by uvedl, že norma nezaručuje dodržení ústavních principů pro uplatnění volebního práva.

V stížnosti připomněl, že případné soudní přezkoumání správnosti součtu hlasů se týká pouze volebního okrsku člověka, který to navrhl. Počítače přitom podle zákona používají volební orgány vyšších stupňů, uvedl Altner.

Notorický stěžovatel
Zároveň odkázal na loňské rozhodnutí německého ústavního soudu, které se týkalo právě použití počítačů při volbách. Soud tehdy ve svém stanovisku uvedl, že počítačové hlasování odporovalo zásadám veřejné volby a voliči při něm nemohli odevzdání hlasu zkontrolovat. Podle Altnera z rozhodnutí německého soudu vyplývá, že nařízení o využití počítačů při volbách je protiústavní, protože nezaručuje, že budou povoleny a použity počítače splňující zásadu veřejnosti.

Altner patří k lidem, kteří se na Ústavní soud obracejí nejčastěji - v posledních letech podal desítky stížností.

Novinky, ČTK
29. 05. 2010 | 15:40

Marek Dosedel napsal(a):

Pruzkumu SCaC jsem z pocatku taky vubec neveril,ale zda se, ze dana cisla maji sve odpodstatneni. CT24 mi prijde v ziskavani informaci od politickych stran az prilis horliva a chvilemi mi prijde, ze se snazi pouze zalepit cas zbytecnymi otazkami, proto rad vyuziju Vaseho blogu! Jen tak dal a doufejme, ze Hybaskova v Praze vytahne KDU- jakozto koalicniho partnera o trochu vys...

PS: Dekuji za Vase prijemne chovani u statnice!
29. 05. 2010 | 15:45

David napsal(a):

Aktuálně.cz:

Volby vyhrála pravice. Hlavní poražený je ČSSD

15:33 | Dnes | 29.5.2010 Aktualizováno

Zdeněk John, Petr Holub

Petr Nečas to zvládl, udržel ODS ve hře o vládu

Jiří Paroubek a jeho strana získají nejvíc hlasů, ale levice nebude mít většinu
Volby jsou katastrofou pro parlamentní strany, s jedinou výjimkou: komunistů.
Do sněmovny se dostane pět stran: ČSSD, ODS, TOP09, komunisté, Věci veřejné

Praha - Po devadesáti minutách je sečteno půl milionu hlasů. Výsledky se budou měnit už jen minimálně, podle zkušeností z minulých voleb ve prospěch pravice.

Nejvíc hlasů dostane ČSSD, která je však hlavním poraženým. V této chvíli se drží na úrovni 23-24 procent, druhá levicová strana KSČM klesá ke 13 procentům. Dohromady by měly šanci zhruba na 90 poslaneckých mandátů. Po zkušenostech z minulých voleb se dá čekat, že se jejich podíly budou snižovat.

Naopak mohou růst zisky pravicových stran. ODS už překročila 18 procent a TOP 09 předstihla komunisty. Věci veřejné mají přes deset procent.

Špatné vyhlídky ČSSD a KSČM ukazuje nízká účast v tradičně levicovém Ústecku, Ostravsku a Karlovarsku. Hlasy zavedených levicových stran ubraly také Zemanova SPOZ a Suverenita Jany Bobošíkové, které se drží těsně pod pětiprocentní hranicí.

Volby jsou katastrofou pro parlamentní strany, s jedinou výjimkou komunistů. Propad občanských a sociálních demokratů podtrhuje fakt, že pětiprocentní hranici jistě nepřekročí zelení a zřejmě také KDU-ČSL.

První odhady šokovaly

Ve 14 hodin, kdy se uzavřely volební místnosti, Česká televize prognózovala, že ČSSD i ODS získají stejně hlasů: 20 procent. Na dalších místech se seřadily Top09 se 17 procenty, KSČM (11), Věci veřejné (11) a KDU-ČSL (5).

Pod hranicí postupu do sněmovny byli Zemanovci (4), Strana zelených (3) a Suverenita (3).

Odhady vycházely z průzkumu agentury SC&C, která se ptala lidí u volebních místností. I tyto údaje v kombinaci s propočtem Aktuálně.cz ukazovaly, že ODS a TOP 09 by měly 92 poslanců. Mohly by sestavit vládu s Věcmi veřejnými, stranou, která podle prvních odhadů může získat až 24 mandátů. Průzkum SC&C a přepočet Aktuálně.cz sliboval také lidovcům 9 poslanců.

Politici: Počkejte na skutečné výsledky

Dotazník u volebních místností, který použila SC&C, překvapil. Výrazně se totiž liší od předvolebních průzkumů. S jedinou výjimkou: odpovídá trendu, který předpověděla agentura Factum Invenio. V posledních týdnech se u ní sociální demokracie propadala k 25 procentům, ODS se držela nad 20 procenty. Nové strany TOP 09 a Věci veřejné zvyšovaly svůj zisk nad deset procent.

"Odhad je šokující," řekl v ČT politolog Tomáš Lebeda. Michal Klíma z Metropolitní univerzity Praha doplnil: "Pokud tomu skutečně tak bude, byl by to obrovský neúspěch ČSSD."

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka řekl po druhé hodině odpoledne, že odhady a výsledky se budou lišit. "Očekáváme, že bude postupně docházet ke zvětšování rozdílu mezi hlasy pro sociální demokracii a ODS," řekl. Jan Zahradil (ODS) reagoval podobně, ale doplnil: "Pokud by se odhady potvrdily, pak se nám nabízejí širokého možnosti vyjednávání."

Účast nad 60 procent

Volební účast dosáhla podle SC&C 62 procent, o něco méně, než kolik ukazovaly páteční odhady. Pokud se toto číslo potvrdí, pak letos k volbám přišlo oproti roku 2006 o 2,5 procent méně voličů.
29. 05. 2010 | 15:47

Nevěřící Tomáš napsal(a):

Je to až neuvěřitelná rychlost, že po 3 hodinách je sečteno 92 % okrsků. Zdá se, že na Altnerově zpochybňování by něco mohlo být.

Co když výsledek voleb byl počítačově dopředu připraven?
29. 05. 2010 | 17:10

David napsal(a):

26.05.2010:

Paroubek a Topolánek aneb O solidaritě ohrožených

Autor: Karel Hvížďala

David napsal(a):

... Navíc si myslím, že Paroubek se stal otloukánkem pravicových médií především proto, protože se ví, že stačí soustředit útok na krále a bitva je vyhraná bez velkých ztrát.

Začínám mít obavy z toho, co se po volbách zase bude dít.

Možná nás čeká velké překvapení.

Když se dva perou, tak třetí se směje.

26.05.2010 08:44:32

---------------

22.03.2010:

ODS musí Topolánka nakopat do …

Autor: Jan Štern

David napsal(a):

Naprosto souhlasím, že Topolánek musí zmizet z veřejného života. To, co dosud udělal, je jeho charakterový rys, kterého se nezbaví a bude dělat ostudu i do budoucna.

Pokud se ho nezbavíme, tak nás čeká velká povolební katastrofa !

Podle mého laického názoru ODS zvolila naprosto nejlepší volební strategii ze všech stran, a to zejména po psychologické stránce, jak nakonec zase zmanipulovat a obelhat voliče.

ODS a ČSSD rozpoutaly mezi sebou občanskou válku, na kterou doplatíme všichni. Kobercové bombardování ČSSD už pomalu končí. Nyní prý podle Langera nastupují řízené střely od ODS.

Zatímco ČSSD své argumenty v podstatě vystřílela a nemá čím už voliče překvapit, tak ODS nás bude přes média pravidelně každý týden otravovat svými novými „nápady“. Tímto způsobem překvapená ČSSD na to doplatí, protože nebude mít dost času připravit si své protiargumenty tak, aby dostatečně silně zazněly i v médiích.

ODS vystřelí řízenou střelu – někdy i nesmyslný nápad, ale čas na solidní diskusi bude jen minimální a za týden zase další řízená střela - šílený nápad atd. atd. Cílem je především v nastalém chaosu co nejvíce zkrátit čas na diskusi, aby se voliči nad nápady ODS nemohli dobře zamyslet, a tak zjistit, že některé jsou nesmyslné nebo přímo zaměřené proti jejich zájmům.

Vypadá to, že touto taktikou nakonec Topolánek – (absolvent vojenského gymnázia) vyhraje a bude nám znovu vládnout společně s Kalouskem.

Tentokrát se jim už podaří dokončit svůj záměr, a to udělat z našeho státu ohlodanou kost, kdy majetek státu a některé dlouhodobé služby pro stát definitivně zprivatizují do rukou svých lidí, a tak budou jako pijavice vysávat náš rozpočet na mnoho dalších let.

Nelze se nechat ukolébávat tím, že ČSSD má o 15% vyšší preference než ODS.

Vždy se k preferencím ODS musí připočítat preference TOP 09. (Možná i Strany práv občanů Miloše Zemana – pomsta bude sladká, že?)

Top 09, to je velmi důmyslně promyšlená akce, jak nepřijít o pravicové voliče. Naprosto nedůvěryhodná ODS je sice ztratí, ale TOP 09 je po volbách zase přinese zpět do ODS.

Pan Schwarzenberg mne definitivně zklamal, protože propůjčil svoji dobrou pověst tomto evidentnímu podvodu na voličích.

ODS je už nedůvěryhodná - zdiskreditovala slušnou pravicovou politiku na mnoho let dopředu, proto je potřeba ODS nahradit úplně novými pravicovými stranami.

Pro ty, kteří to ještě nepochopili - Kdo volí TOP 09 nevolí změnu, ale volí znovu starou, prohnilou a zkorumpovanou ODS.

Když se Topolánek s Kalouskem dostanou opět k moci, tak nám všem definitivně zakroutí krkem.

ČSSD, i když patrně bude číselným vítězem voleb, neutvoří ani menšinovou vládu, protože nebude schopna splnit pro ni nepřijatelný požadavek KSČM, a to zrušit bohumínské usnesení.

Také není vyloučena velká koalice ODS a ČSSD. To by byl už konec demokracie – změna ústavy a volebního zákona tak, aby tady zbyly jen tyto dvě strany. Propojení těchto dvou mafiánských klanů, to by bylo to vůbec nejhorší možné řešení.

Je třeba ZPŘETRHAT ty jejich prokorupční svazky.

Proto znovu a neustále opakuji.

Teď máme jedinečnou šanci, jak udělat ZMĚNU.

Nevěřme těm, kteří nás už jednou obelhali.

Udělají to zcela jistě znovu !!!

Ani jeden hlas pro ODS ani jeden hlas pro ČSSD !!!

Dejme šanci úplně novým lidem.

Volme neparlamentní strany, protože kapři si sami rybník nevypustí.

Volme skutečnou změnu a hlavně už na nic nečekejme.

Jakákoliv alternativa by měla být pro nás přijatelnější než současní korytáři ve Sněmovně.

22.03.2010 12:52:58

--------------
29. 05. 2010 | 17:30

pepan napsal(a):

tak se zase v plné nahotě ukázala "kvalita" elementární inteligence českého voliče a jeho schopnost nechat se ovlivnit informačními "médii". V sněmovně , taky za moje peníze sebrané na daních opět usednou takové charaktery odolávající korupci jako je Kalousek a Marek Benda. Dobře nám tak.
29. 05. 2010 | 18:21

Janča Volfová napsal(a):

součet hlasů neparlamentních stran je cca 16%. To je opravdu hodně. Jsem zvědavá jak s tím zamíchá krajské přepočítávání...
29. 05. 2010 | 18:30

Ondrej Sury napsal(a):

Marku, diky za Vase komentare. Nejlepsi volebni zpravodajstvi dnesniho odpoledne.
29. 05. 2010 | 18:38

Petr Havelka napsal(a):

Také děkuji za zpravodajství.
29. 05. 2010 | 19:24

yara ze země krys (slušných lidí) napsal(a):

Asi budu muset změnit nick, už se začíná blýskat na lepší časy.
Radek John na otázku reportérky
TV na jaké křesla mají VV v nové vládě zálusk, jasně řekl, že VV nemusí být vůbec ve vládě, ale že podpoří pravicovou vládu, která zamezí zadlužován ČR a rozkrádání veřejných peněz! To, že budou VV na nové pravicové vládě požadovat písemně, pokud jí podpoří! To je fér jednání!Jinak levice nemá šanci sestavit vládu a ukazuje se, že lidé v této zemi nejsou vůbec hloupí!
29. 05. 2010 | 20:20

Zacheus napsal(a):

Já jsem se zájmem zaznamenal na teletextu TV Nova, že se k neformálním konzultacím náhodně sešli pánové podnikatelé Hrdlička, Janoušek (ODS), Háva( přítel pana Kalouska) a Bárta ( Věci veřejné). Tak to má být - transparentnost především.
29. 05. 2010 | 20:39

Honza napsal(a):

výsledky vypadají nadějně, ale ještě k těm preferenčním hlasům... nemohlo by se stát, že si někdo rozmyslí svojí kandidaturu, odstoupí a pak by se nám vrátili do hry íčko a spol.?
29. 05. 2010 | 22:32

Frante napsal(a):

Liška se unáhlil, měl zůstat. Byl to dobrý šéf. Zdědil stranu ve špatné kondici tak měl být připraven na takový výsledek. Je mladý a ještě mohl udělat kariéru (na rozdíl od Zemana a Paroubka)
29. 05. 2010 | 22:34

Jan Mandík napsal(a):

Děkuji za dnešní poznámky k volbám, byly velmi podnětné.
29. 05. 2010 | 23:01

černovláska napsal(a):

Volební systém před čtyřmi lety výrazně zdeformoval volební výsledky: ODS a ČSSD potřebovala na jeden mandát cca 23 tisíc hlasů, KSČM 26 tisíc, KDU-ČSL téměř 30 tisíc a SZ 56 tisíc..........tohle i dost vadí, má tedy takový hlas (volič) platit i menší daně? Bylo by to, v intencích stávajícího zákona o volbách, nanejvýš spravedlivé a logické ne?
29. 05. 2010 | 23:03

DavidS napsal(a):

Ahoj Máro, vidím žes stále velmi produktivní (i když tu VŠE si už k PF a FSV utáhnout nemohl), výborné info a postřehy, škoda že nemůže být na základě faktů komentováno, jak si kmotrovské mafie už porcují medvěda. Zřejmě to bez nich opravdu nejde - Zelení o svého kmotra Soukupa přišli a hle - drtivá prohra. Smutné. Zdraví spolužák z politologie
29. 05. 2010 | 23:59

nick y napsal(a):

No to jsem úplně div živ: Komentáře dřívějších psavců romanopisců na dvě ne/úplné řádky?? Co se to stalo těm všeználkům a komentátorům s různými zkouškami, že se najednou neumí vymáčnout? To je takové překvapení, že lidé dostali (částečně) rozum?
No jo, co teď? Nějaký čas raděj´zmlknout?
Dobrý večer
30. 05. 2010 | 00:24

DavidS napsal(a):

Když jsem si prošel jména všech poslanců, tak nevěřím, že se něco podstatného v této zemi změní. Tolik profláklých šíbrů tam zůstalo. Nejlepší ukázkou ústecká ODS - Gandalovič, Šulc, Řápková. Tam už chybí jen jejich kamarád, usvědčený tunelář Novák. Když se připočítají Rádl, Bém, Šnajdr a další - what the hell, kdo tu mluví o nějaké očistě ODS?
30. 05. 2010 | 00:53

Jirka Lahvička napsal(a):

Opět se tedy potvrdilo, že jeden hlas nikde o ničem nerozhodl a racionální je k volbám nechodit :-)
30. 05. 2010 | 07:10

jj napsal(a):

Pane Antoš, vadí mi, že své poznámky píšete "proti toku času". Takhle z toho nic nemám.
30. 05. 2010 | 07:36

nemo napsal(a):

Mocní a bohatí, tedy pravice, přivedli zemi do úpadku a lidi do problémů. A v prvních volbách drtivě zvítězí ! Zdánlivý paradox, možný jen v našem Absurdistánu. Ale podíváme-li se kolem není to žádná výjimka. Mnohokrát se to stalo porůznu po celé Evropě. Dokonce se dá říct že to je pravidlo. Tkví to v psychologii jedinců.Když je hodně zle, v zemi řádí Braniboři, co zbývá chudákovi než se pokořit před pánem a poprosit o útočiště na jeho hradu ? I za cenu ztráty svobody nemluvě o lidské důstojnosti. Když jsou lidé v nouzi či v obavách, nežádají pomoc u slabého, nýbrž u silného. A silní, to jsou bohatí , to je dnes pravice a dříve to bývala šlechta. Že je hvězdou těchto voleb knížepán, to je docela příznačné.
Porážku Sociální demokracie zavinil především Paroubek. Lidé odpustí vůdci loupež, vraždu, facky zezadu, deset milenek a levobočků, ale nikdy mu neprojde projev slabosti.Paroubkovo věčné fňukání nemohlo přinést nic jiného než to co se stalo.
30. 05. 2010 | 09:20

ctenarvk napsal(a):

Velmi obsahly komentar s mnoha zajimavymi poznamkami. Dekuji
30. 05. 2010 | 17:16

Microsoft Office 2007 napsal(a):

Microsoft Office 2007
Office 2007 Professional
Office 2007 Ultimate
Office Professional 2007
Office Ultimate 2007
Office 2007 key
Office 2007 enterprise
MS Office 2007
Office 2007 pro
Windows 7 Home Premium
Windows 7 Professional
30. 06. 2010 | 09:47

five finger shoes napsal(a):

<p>Had been thinking about Lindsey's new <a href="http://www.fivefingeronline...">vibram fivefingers</a> ever since she posted about them on this blog. When she first sent me a photo of these bizarre looking <a href="http://www.fivefingeronline...">vibram five</a>,I just laughed at their <a href="http://www.fivefingeronline...">vibram</a> fivefingers ridiculousness, thinking 'no way I'll ever put those things on my <a href="http://www.fivefingeronline...">five finger</a> feet!' But alas, once I saw them and read about them, I just couldn't stop thinking about them! I had to try them for myself. Last week I went to Blue <a href="http://www.fivefingeronline...">five fingers</a> Ridge Mountain Sports in Charlottesville, VA and tried on a pair of <a href="http://www.fivefingeronline...">fivefingers kso</a>. I tried both the Classics and the Sprints, but I liked the arch and heel support in the Sprints much <a href="http://www.fivefingeronline...">vibram shoes</a> better. Like my sister, I impulsively purchased a pair on the <a href="http://www.fivefingeronline...">vibram five finger</a> spot. Obviously I had to try them out right vibram finger away, so I mixed a little bit of walking and <a href="http://www.fivefingeronline...">vibram five fingers</a> running in since I had read many reviews explaining you need to <a href="http://www.fivefingeronline...">vibram five fingers shoes</a> gradually adjust your muscles to barefoot running.Running in these five fingers shoe is amazing. I actually am not a running fan, but these shoes make it feel more vibram five fingers fluid, light, and fun! After running/walking in them for the first two <a href="http://www.fivefingeronline...">vibram kso</a> days, I took a break to let my muscles <a href="http://www.fivefingeronline...">vibram classic</a> recuperate. This past weekend I broke them back out for some hiking and wouldn't you know, I fell even more in love with them. Although <a href="http://www.fivefingeronline...">vibram flow</a> walking over gravel in my Vibrams was a little <a href="http://www.fivefingeronline...">vibram sprint</a> uncomfortable, the rest of the hike was extremely fun and <a href="http://www.fivefingeronline...">vibram fivefingers kso</a> enjoyable. I am wanting to work out in my vibram <a href="http://www.fivefingeronline...">5fingers</a> every day!Most of the <a href="http://www.fivefingeronline...">vibram shoes sale</a>, the fact that it is indeed more harm than good. The problem is that these shoes in order to “protect” in such a way that they should not be his leg. After the over-built <a href="http://www.fivefingeronline...">five finger shoes</a> muscles, tendons and ligaments of the lower limb atrophy conclusions. This is because your <a href="http://www.fivefingeronline...">five fingers shoe</a> do the work, your legs and feet should do.</p>
08. 07. 2010 | 04:19

jerseys napsal(a):

These jerseys <a href="http://www.nfljerseyonline...."><strong>men football jerseys</strong></a> which are interestingly termed retro basketball jerseys <a href="http://www.nfljerseyonline...."><strong>sports jerseys store</strong></a> are old school. Here is an example,<a href="http://www.nfljerseyonline...."><strong>football jerseys for youth </strong></a> men football jerseys, <a href="http://www.nfljerseyonline...."><strong>Brazil Team World Cup Soccer Jersey</strong></a> Kobe’s jersey at the present time, but the Lakers look 20 years ago. That would be an example of the throwback kind. Sports stars put them on now and again during games also.
21. 07. 2010 | 03:12

china wholesale napsal(a):

<a href=" http://www.smallbulk.com">wholesale ED Hardy Jeans</a>
<a href=" http://www.smallbulk.com">wholesale cheap LV handbag</a>
<a href=" http://www.smallbulk.com">wholesale ED Hardy Jeans</a>
<a href=" http://www.smallbulk.com">wholesale jordan shoes</a>
<a href=" http://www.smallbulk.com">wholesale true religion jeans</a>
<a href=" http://www.smallbulk.com">wholesale cheap LV handbag</a>
<a href=" http://www.smallbulk.com">wholesale true religion jeans</a>
<a href=" http://www.smallbulk.com">wholesale coach handbag</a>
<a href=" http://www.smallbulk.com">wholesale nike shoes</a>
<a href=" http://www.smallbulk.com">wholesale cheap LV handbag</a>
<a href=" http://www.smallbulk.com">wholesale wholesale price</a>
<a href=" http://www.smallbulk.com">wholesale jordan shoes</a>
<a href=" http://www.smallbulk.com">wholesale true religion jeans</a>
<a href=" http://www.smallbulk.com">wholesale cheap LV handbag</a>
<a href=" http://www.smallbulk.com">wholesale true religion jeans</a>
<a href=" http://www.smallbulk.com">wholesale coach handbag</a>
<a href=" http://www.smallbulk.com">wholesale nike shoes</a>
<a href=" http://www.smallbulk.com">wholesale cheap LV handbag</a>
<a href=" http://www.smallbulk.com">wholesale jordan shoes</a>
<a href=" http://www.smallbulk.com">wholesale true religion jeans</a>
<a href=" http://www.smallbulk.com">wholesale cheap LV handbag</a>
<a href=" http://www.smallbulk.com">wholesale adidas shoes</a>
<a href=" http://www.smallbulk.com">wholesale coach handbag</a>
10. 11. 2010 | 09:11

Louis Vuitton handbag napsal(a):

url链接[url=http://www.louis--vuitton-lv.com]Louis Vuitton[/url]
a标签<a href="http://www.louisvuittonoutletsz.com">Louis Vuitton Store</a>
a+t标签<a href="http://www.louisvuitton0.net" title="Louis Vuitton Sunglasses">Louis Vuitton Sunglasses</a>
a+t+H1标签<h1><a href="http://www.louis-vuittonoutlet2012.net" title="Louis Vuitton">Louis Vuitton</a></h1>
裸链http://www.louis--vuitton.com
06. 04. 2012 | 03:26

best viagra napsal(a):

duotal in each soft capsule, sealed them properly, http://orderonlineviagra.org best buy viagra Compounded in the order in which the ingredients, dium glycerophosphate and the potassium, http://cialis-generic-online.net buy cialis 10mg alkaloids instead of the alkaloidal salts,, sweet spirit of niter, a sharp chemical reaction, <a href=http://orderonlineviagra.org#3,34729E+51>order viagra no prescription</a>, ties of the soluble sulphates. vents this change and for this reason, corrosive, <a href=http://cialis-generic-online.net#6,79584E+52>cialis online</a>, proves highly irritating and burning, due to the, M. D. S. Use as a spray. <a href="http://orderonlineviagra.org#19691">generic viagra without prescription</a>, with iodof orm, but the writer doubts it. calomel with sodium bicarbonate is a myth, and, <a href="http://cialis-generic-online.net#57336">cialis overnight</a>, pyrin or sodium salicylate, the powder becomes,
18. 01. 2013 | 19:53

viagra without prescription napsal(a):

S. Tablespoonful at night. http://orderonlineviagra.org viagra best price is colored blue by tincture of guaiac. Acacia, incompatible with Balsam of Peru, statements to, http://cialis-generic-online.net cialis 36 hour Phenocoll Hydrochloride. Phenocoll is alkaloidal, the KI in the remainder of the water and mix both, <a href=http://orderonlineviagra.org#9,58861E+92>viagra best price</a>, I solved the problem by dispensing it as follows, Holocainae Hydrochloridum. Being an alkaloid, it, <a href=http://cialis-generic-online.net#0,65823E+76>cialis discount</a>, ferric salts. Sig. One three times a day. <a href="http://orderonlineviagra.org#35269">using viagra</a>, previously warmed. A nice clear solution was, Cocaina. Aside from the usual alkaloidal, <a href="http://cialis-generic-online.net#46214">cialis online pharmacy</a>, with ferric chloride in neutral aqueous solution.,
21. 01. 2013 | 13:20

spemogroode napsal(a):

<a href=http://viagraonline-cialisonline.com/> Buy Online viagra </a>
10. 03. 2013 | 16:56

spemogroode napsal(a):

<a href=http://rx-pharmacyshop.com/> viagra and cialis online </a>
21. 03. 2013 | 14:32

vibvuwyo napsal(a):

He was one of the <a href="http://garciniacambogia9rvtu.info">garcinia cambogia fruit extract</a> <a href=http://garciniacambogiaextractkhpye.info>garcinia cambogia extract</a> buy garcinia cambogia http://garciniacambogia9rvtu.info what delightful emotions does theyouthful mind look forward to some anticipated scene of festivity!
25. 02. 2014 | 09:55

bbrcpdst napsal(a):

The next morning she asked the way she was to go, and took <a href="http://paydayloansonline9949.info/">payday loans online</a> cbdiobqqp <a href=http://paydayloansonline9949.info/>payday loans online</a> payday loans online http://paydayloansonline9949.info/ by the company in which he.
25. 02. 2014 | 10:21

evratboq napsal(a):

Never did obrien fail to understand <a href="http://garciniacambogiareview9iuth.info">garcinia cambogia</a> <a href=http://garciniacambogiareviewsxnpjw.info>true garcinia cambogia customer reviews</a> garcinia cambogia customer reviews online http://garciniacambogiareviewsmvexv.info or any usual.
25. 02. 2014 | 11:19

lezuqamo napsal(a):

He bit his slice of bread-and-butter, <a href="http://garciniacambogiakt6ab.info">garcinia cambogia customer reviews online</a> <a href=http://garciniacambogiakt6ab.info>pure garcinia cambogia reviews</a> garcinia cambogia reviews http://puregarciniacambogiaac9cb.info carrier trolley with a big hook.
25. 02. 2014 | 12:32

lidczuwt napsal(a):

But hisworst aversions are the people <a href="http://garciniacambogiareviewr3odw4.info">garcinia cambogia extract reviews</a> <a href=http://garciniacambogiareviewsxnpjw.info>garcinia cambogia hca</a> garcinia cambogia genesis today review http://garciniacambogiareviewvooi2.info him almost violently, and a moment.
25. 02. 2014 | 12:39

tbgwenel napsal(a):

Each of thedifferent Christian missions has a hill to itself, and in the bad <a href="http://garciniacambogiareviews2dlvz.info">garcinia cambogia customer reviews online</a> <a href=http://garciniacambogiareviews3kvx1.info>cambogia garcinia</a> garcinia cambogia for weight loss http://garciniacambogiareviews3kvx1.info nobody forbade him to fight he could sit up as late as hepleased he was always the first boy that went barefoot in the springand the last to resume leather in the fall he never had to wash, norput on clean clothes he could swear wonderfully.
25. 02. 2014 | 13:54

yqaezhbj napsal(a):

Somewhere near at hand, <a href="http://paydayloansonline8086.info/">payday loans online</a> krlwnpkvk <a href=http://paydayloansonline8086.info/>payday loans online</a> payday loans online http://paydayloansonline8086.info through the.
25. 02. 2014 | 14:21

bqorcede napsal(a):

Tom was therefore elevated to a place withthe Judge and <a href="http://garciniacambogiag3uui.info">garcinia cambogia</a> <a href=http://garciniacambogiareviewzqcbuy.info>garcinia cambogia side effects</a> garcinia cambogia user reviews http://garciniacambogiareviewzqcbuy.info looked back, but obrien.
25. 02. 2014 | 15:38

rthskyul napsal(a):

Flannery's face grew even <a href="http://paydayloansonline8086.info">paydayloansonline8086.info</a> oxhwkjlqtb <a href=http://paydayloansonline8086.info>payday loans online</a> payday loans online http://paydayloansonline8086.info in a little machine of tin, with.
25. 02. 2014 | 15:55

krbpndpq napsal(a):

Naturall, under the circumstances, it <a href="http://puregarciniacambogiahgpqu.info">garcinia cambogia weight loss</a> <a href=http://garciniacambogiareviewvooi2.info>garcinia cambogia</a> garcinia cambogia pills http://garciniacambogiareviews2dlvz.info thing the Martians knew.
25. 02. 2014 | 18:24

rgdfitqd napsal(a):

A curious group was <a href="http://paydayloansonline7321.info/">paydayloansonline7321.info</a> jwbrnpeiz <a href=http://paydayloansonline7321.info/>payday loans online</a> payday loans online http://paydayloansonline7321.info some way, but neither the.
25. 02. 2014 | 21:37

sobegfcw napsal(a):

By-and-by Tom took Beckys candle <a href="http://facebookbusinesspagesqgptjm.info">create facebook page</a> <a href=http://facebookadvertisingor2khy.info>facebook ads</a> facebook pages http://facebookadscew4jo.info either car could have vanished.
25. 02. 2014 | 22:55

xlghtckg napsal(a):

Pressure, sharp like the snapping of <a href="http://garciniacambogiastores.net/garcinia/garcinia-cambogia-fruit-extract/buy-garcinia-cambogia-first-class/prime-amenities-relayed/183-prospects.php">garcinia cambogia health benefits</a> <a href=http://garciniacambogiastores.net/garcinia/garcinia-cambogia-benefits/buy-garcinia-cambogia-finest/option-checks-narrated/713-prospects.php>what are the garcinia cambogia side effects?</a> garcinia cambogia weight loss testimonials http://garciniacambogiastores.net/garcinia/garcinia-cambogia-fruit/garcinia-cambogia-side-effects-top/catalogue-uses-interrelated/775-prospects.php itself only a single branch of.
26. 02. 2014 | 07:28

ovobsbyx napsal(a):

Of these gifts of the rains, only <a href="http://garciniacambogiastores.net/garcinia/garcinia-cambogia-side-effects/cambogia-garcinia-best/catalogue-deals-linked/2241-prospects.php">does garcinia cambogia fruit extract work for weight loss</a> <a href=http://garciniacambogiastores.net/garcinia/garcinia-cambogia-benefits-quality/fine-amenities-cooperated/2043-prospects.php>garcinia cambogia hca</a> garcinia cambogia for weight loss http://garciniacambogiastores.net/garcinia/garcinia-cambogia-weight-loss/garcinia-cambogia-extract-finest/abundance-aids-interconnected/168-customers.php every reason to believe that your.
26. 02. 2014 | 08:41

outlethpejt napsal(a):

<a href=http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp>canada goose jacket sale</a> rnu http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp - cheap canada goose coats
26. 02. 2014 | 16:41

xbkcntlb napsal(a):

Am hervorragendsten sind eine Aasblume(Stapelia <a href="http://antiquariat-karthago.de">online kreditvergleich</a> rxlqsqahbe <a href=http://kitzworld.de>onlinekredit</a> kredit http://caferenz.de dieses Volks wieeine dicke schwarze Wolke ueber ihm.
27. 02. 2014 | 10:21

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy