Diapozitivy z listopadu 1989, Brno

15. 11. 2013 | 08:17
Přečteno 27623 krát
V 80. letech jsme byli na gymnáziu, znali jsme se v Brně s mukly 50. let, a oni nám vyprávěli své příběhy.


Zemek seděl 12 let, Razík 12 let, Štark tuším taky 12 let, Drobný 13 let, strašné pálky. Kněží Zemek a Razík dostali původně 18 roků a pak šli na amnestii. Po propuštění pak všichni s jakousi nutkavostí psali paměti, mluvili s námi dlouho o těch letech a bylo zřejmé, že něco důležitého ze své zkušenosti se snaží přenést mé generaci. Snažil jsem se pochopit, ale nerozuměl příliš.

V roce 1987 mi pater Klimovič vyprávěl proroctví patera Pia, že se kardinál Tomášek dožije konce komunismu. Tomáškovi bylo v tu dobu 88 let. Vzpomínám na svou odpověď: Tak schválně.

Sedmnáctého listopadu 1989 byl pátek a přišly první zprávy, že v Praze se něco stalo.

V sobotu osmnáctého jsem se v černobílé televizi díval na Šaška a královnu. Divil jsem se, že to pustili.

V pondělí začala stávka. Scházelo se nás na náměstíčku v parku před děkanátem asi tři stovky, odhadem čtvrtina studentů přírodovědecké fakulty, každé ráno.

Byli jsme nejstarší studenti, a už v pondělí si řekli, že jsme nejspíš dostudovali. Bez patosu, cítili jsme jen, že je to šance, která přijde možná jednou za život, a že bychom se museli stydět, kdybychom to aspoň nezkusili. Moji rodiče mě zrazovali ještě dlouho poté. Moji rodiče zažili rok šedesát osm. Taky bylo tehdy nadšení, vzpomínali, ale dopadlo to zle.

Mým stávkovým úkolem bylo jet každý den na kole na jakousi adresu a zazvonit. Muž ve dveřích měl jako jeden z prvních jehličkovou tiskárnu, běžící dvacet čtyři hodin denně. Předal mi balík výzev a prohlášení a panáka slivovice. Zima přišla v roce 89 brzo, koncem listopadu již ležel sníh a na kole se nejezdilo moc dobře. Adresu a jméno jsme nikomu z dalších nesdělovali, ani v rámci studentů. Sníh, kolo, balík prohlášení a panák slivovice

Každý den na náměstí Svobody pravidelné demonstrace, cesta kolem připravených hasičských aut. Šel jsem jednou ještě před tím do kostela. Pan farář nechal zavřít hlavní vchod, aby se proudící živly nemohly dostat dovnitř a kázal o životě a díle svaté Cecílie. Ten obraz ve mně zůstal, zavřený kostel, venku neklidné davy a kázání z jiného světa o svaté Cecílii.

První státní podnik, který se k nám přidal, bylo brněnské krematorium.

Manželé nám na fakultu přinesli dvacet tisíc, to byly tenkrát veliké peníze, jen tak. Stará paní přinesla hrnec polévky s prosbou, abychom si ji ohřáli.

Na fakultě jsme potkávali kamarádku M. jak pravidelně chodí do laboratoře. Hoří mi termíny, vysvětlovala zoufale. M. byla, tak jako my, v pátém ročníku biologie. Celou stávku den co den dodělávala diplomku. M. bylo poctivé děvče, řádně vychované k píli, pracovitosti a pečlivosti. Nikdy se k nám nepřidala.

Přes den se kreslily a vylepovaly plakáty. Externí pro lidi a interní pro nás. O tom, že televize lže, jak Rudé právo tiskne, stálo na tom pro lidi. Milujte se a množte se – ale až po revoluci, bylo na tom pro nás.

Jednou jsme cosi jeli vyřizovat na práva. Dva chlapci se dívali na video. Na náš dotaz kde jsou ostatní vysvětlovali, že ostatní lyžují. Naopak na filosofii byl všude chaos a shon, jelo se na mnohem vyšší otáčky, než u nás.

V prosinci se stávkující v Praze osmělili. Žádalo se již nejen aby příští prezident byl nekomunista, ale aby to byl nekomunista a dramatik.

V lednu jsem potkal na fakultě profesorku V. Profesoři manželé V. byli, příznačně, parazitologové, vysoce postavení straníci, říkalo se, že jsou častými hosty na sovětském velvyslanectví. Báli se jich i komunisté. Profesorka V. měla na klopě trikolóru. Ten den jsem svoji trikolóru přestal nosit.

Vlado žije v Brně, Martin taky, čas od času se vídáme. Nedávno jsem cosi četl o genových manipulacích, vedoucí laboratoře měl stejné jméno jako Radek, snad je to on. Jiří zmizel do Ameriky. Po holkách se slehla zem, Martina občas píše z Chicaga.

Sem a tam chodím na střední školy vzpomínat na listopad osmdesát devět. Svoboda není nula nebo jednička, tak že buď je nebo není, snažím se říct. Stejně jako malířství nebo poezie je to proces, který potřebuje cvik. Dvacet pět párů očí se snaží pochopit, časem se tablety zavírají a ruce přestávají tančit na klávesnicích telefonů. Jak stárnu, začínám chápat smutek v očích kněží Zemka, Štarka a Razíka, když se snažili vysvětlit nevysvětlitelné.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

qq napsal(a):

Trochu zajímavější pohled na věc:
http://www.ac24.cz/zpravy-z-domova/67-miroslav-dolejsi-analyza-udalosti-17-listopadu-1989
20. 11. 2013 | 09:36

Qin napsal(a):

Jarda V.:"Dříve kdo CHTĚL pracovat tak automaticky i bydlel" .Kolik je Vám, že plácáte takové nesmysly?
1. Každý MUSEL né pracovat,ale chodit do práce.
2.Když jste nebyl "in"/KSČ,nebo STB/ čekal jste na byt v pořadníku dosmrti.
2./po sameťáku/"Kdo byl schopnější,má se dnes prostě lépe" To jo ale musel bejt schopnější všeho.Tlustá starovní čára byla tajná a HODNĚ klikatá!
3."Dnes kdo chce pracovat,žebrá o práci,musí se podřizovat,jinakmho vyhodějí"Dřív jste se musel podřizovat i duševně,ale při tom jste se musel usmívat.A vyhodili Vás ani jte nevěděl proč/někomu jste se nelíbil/nebo jste
něco plácnul/
Ne s názory jaké máte Vy je škoda diskutovat,už toho nechám.
Jste buď hloupý,nebo schválně lžete,vyjde to nastejno.
20. 11. 2013 | 13:04

Listopad napsal(a):

Dokud se veřejně nepřizná, že to bylo organizované předání moci (posvěceno USA a SSSR), že ti nejschopnější komunisté měli své svazky skartované před a těsně po roce 1989, aby se z nich "přes noc" stali kapitalisté a mohli využít svých kontaktů a informací k nepřetržitému rozkrádání republiky, které trvá dodnes, nemá moc cenu jásat nad "revolucí". A zároveň je stejně tak nesmysl vzpomínat se slzou v oku na ony poctivé komunisty a jistoty před rokem 1989.

Libor Stejskal: Jedná se o knihu "Tak pravil Petr Cibulka: odpověď vládnoucímu komunistickému dobytku, Votobia, Olomouc, ISBN 80-7198-395-0".
20. 11. 2013 | 14:52

stejskal napsal(a):

No, jo, pane Listopade,

a co když to tak nebylo. Já to třeba nevím. Mnohé indicie nasvědčují tomu, že by to tak mohlo být. Jiné to zase spíš posouvají do sféry různých mýtů, které si lidé vymýšlejí, když o něčem nemají dost informací. Já to dooporavdy nevím a to si myslím, že nepatřím k těm, koho by hledání informací obtěžovalo.

Tu knížku myslím spíš číst nebudu. Její autor i titulek mně jaksi spíše odrazují.

Libor Stejskal
20. 11. 2013 | 17:16

Irwin napsal(a):

Děkuji za pěknou vzpomínku.
A omlouvám se za ten hnůj v diskusi, udělali ho tu moji spoluobčané, rád bych to po nich uklidil, nevím ale, jak. Tak aspoň ještě jednou dík.
20. 11. 2013 | 17:45

Franta napsal(a):

1989
1. Češi se probudili, až když převraty byly dokonány v Polsku, Maďarsku, NDR a Bulharsku a v SSSR běžela aspoň perestrojka. Celý svět už na to netrpělivě čekal.

2. Původní záměr převzít moc jinou částí komunistických pohlavárů v čele s STB za pomoci nastrčeného "mrtvého" Zifčáka se sice nepodařil, ale pak už jim stejně vše vyšlo, když do party přibrali Havla a jeho kumpány. Za pár krátkých let rozkradli celý stát. Havel si myslel, že vládne, ale otěže hospodářské i politické moci drželi a stále drží bývalí vysocí soudruzi a jejich rodiny s pár přivandrovalými kriminálníky. Mají své lidi ve všech hlavních politických stranách, aby pro ně vytvářeli zákony, výhodné pro zločince. Mají stále v rukou větší část justice i orgánů činných v trestním řízení. Mohou si koupit kohokoliv. Hlavou celé mafie byl Klaus.

3. "Revoluce" zase tak úplně "sametová" nebyla. Mnoho poslanců i jiných funkcionářů dostávalo dopisy s výhrůžkami šibenic a pouličních lamp pro celou rodinu. Panoval strach na obou stranách. Vzpomeňme jen na Pithartova slova: "Možná, že slyším trávu růst ..."
20. 11. 2013 | 18:44

fedor napsal(a):

Zase jeden naivka. Ve čtvrtek mi končilo v Praze školení. Spojení vlakové mi nedovolovalo pohodlně dojet do bydliště a tak jsme se s klegy procházeli po Praze a nestaačili se divit, na jakých místech byly rozmístěny přenosové vozy nejen ČT ale i zahraničních televizí. Nikdo mne do nejdelší smrti nepřesvědčí, že se na celém aranžmá nepodíleli soudruzi z nejvyššího stranického vedení. Stačí si uvědomit, že ani v r 68 nebyl ÚV KSČ jednotný, natož v r. 1989, kdy se přestavba dostala do slepé uličky, Míša Gorbačev odmítl si v Československu špinit ruce a nasazení čs. armády proti nespokojenému obyvatelstvu by skončilo fiaskem, protože vojáci by byli ve své většině jít proti lidem zdvořile odmítli. V této situaci lze konstatovat, že se čekalo jen na vhodnou událost, na základě které by bylo možno korytářům v KSČ v klidu ustoupit na předem připravené pozice. No a 17. listopad se ukázal jako velice vhodný. Dokonce i s kamufláží mrtvoly Živčáka. To, že studenty lze zneužít pro ty nejnižší cíle, byť zabalené do vlastenectví a podobně, to pochopili jak Němci, tak poúnoroví revolucionáři, stejně jako "univerzitní bojovníci" proti okupaci v 69, viz smrt Palacha. Kde byl t. zv. odpor inteligence proti okupaci rok po smrti Palacha? Komu, podíváme-li se dnes na uplynulých 23 roků, prospěla tato tak zvaná sametová? Kdo z ní měl, má, či bude mít v této zemi prospěch,pokud nemá charakter Krejčíře, Pitry, Grosse, Kalouska, Topolánka nebo Paroubka či politiků - podnikatelů, jako je třeba jeden z bývalých ministrů dopravy, či minist ráce a sociálních věcí s sKartami? Nebo by snad všichni v tomto státě měli mít povahu gaunerů a pokud ji nemají, je to jejich chyba? Zatím se zdá že platí věta poslední.
20. 11. 2013 | 18:59

nikdo napsal(a):

Žádná porážka komunismu ani revoluce. Řízená akce, kde hlavní role hráli Hegenbart z ÚV KSČ a příslušníci 2.správy STB. Šlo o transformaci na komunistický kapitalismus a kapitalistický komunismus. Byl připraven chartistický kompars v čele s Havlem. Bylo potřeba dostat masy do ulic. Proto připravena represivní akce na Národní. Zifčák ví ještě více než přiznal. Moc převzala chartistická nomenklatura s komunistickou ekonomickou nomenklaturou/např.Babiš/. Praví disidenti byli ti mimopražští. Havlova sestava byla pod kuratelou STB a finančně zajištěna štědrými zahraničními dotacemi zpravodajských centrál USA atd. Např.signatář Charty Vladimír Pavlík z Brna se nikdy nebál o těchto faktech hovořit. Myslí si, že kdyby se nepodařilo přesvědčit tehdejší pracující aby šli do generální stávky, celé divadlo, nebo hra by skončila fiaskem. Jen naivní si mohou dodnes myslet, že by pár stovek tzv.disidentů mohlo změnit polit.systém, byli by do 48 hodin rozprášeni. Moravští a slovenští disidenti se v drtivé většině nedočkali žádných výhod a prebend, které si tak štědře rozdělili "přátelé" kolem Havla, přitom oni byli ti opravdoví, skuteční a mnohokrát čestní kritici režimu.
P.S. Tehdejší komparsisté cinkající klíči se dělí na dvě skupiny, jedna ta velká se stydí a ti tzv.úspěšnější v tzv. privatizacích se smějí.
O mafiánském kapitalismu, který tu dnes máme se jim ani nezdálo.
20. 11. 2013 | 19:57

Listopad napsal(a):

nikdo: Problém je, že spousta lidí toto není ochotna připustit, ani o tom uvažovat. Mnozí z nich volají po návratu režimu před rokem 1989, že prý se po revoluci vynořili samí šejdíři kapitalisté, ale neuvědomují si, že jsou to pořád stejné struktury - pořád ti stejní lidé, jejich rodiny, známí. Jen doufejme, že infiltrace lidí tohoto typu nezasáhla i Brusel, protože se zdá, že vzhledem k návrhům, které má komise v současnosti na stole, se sen o návratu totalitního systému ("Ale byly jistoty, vole!") může těm lidem splnit.
21. 11. 2013 | 08:15

Jaromír napsal(a):

Pokud by byl u nás trest smrti a gilotina, tak by už měla usekané hlavy další garnitura revolucionářů a další by byli v pořadí. Nevím co kdo čekal ale na pohádky by dospělí lidé neměli věřit. Národ udavačů si založil své svazky STB, kde ve složkách zájmových osoby byl Kryl i Havel jich se to prý netýkalo ale ostatní co tam jsou jsou prý vinící i když je žádný soud nesoudil. Nelze být hrdý na národ udavačů a myslet si že stačí úřad na ochranu osobních údajů. Již se připravují další udávání spolupracovníků současných bezpečnostních služeb a také spolupracovníků zahraničních bezpečnostních služeb. Udávání neskončilo udávání trvá a také mizérie neskončila rozdělením státu který politici rozdělili bez souhlasu občanů.
21. 11. 2013 | 10:16

Karel Mueller napsal(a):

nikdo:

Myslím, že s Lorencem a Hegenbartem nemáte pravdu, ti asi prohráli. Spíš bych tipoval štrougalovce, pokud si vzpomenete, kdo v těch dnech nastupoval k moci. Samozřejmě se souhlasem Gorbačova i západu.

V druhé části se nejspíš mýlíte kardinálně. Tento stát i národ je dokonale "globalizovaný" a západu tento stav vyhovuje.
21. 11. 2013 | 11:35

stejskal napsal(a):

Pokud o něčem nemáme dost informací, stačí vymyslet hypotézu a opřít ji o nějaké indicie. Tu silnější, tu vyloženě slabé či přímo vyfabulované. A pak je důležité uvěřit, že jde o fakt, to je skoro nejdůležitější :-) Lidský mozek nesnáší nezodpovězené otázky, je tak nastaven. Proto hledá odpovědi za každou cenu. Ne nutně správné, ale jakékoliv, které poskytují jistotu, že víme, jak se věci mají.

Hezký den všem.

Libor Stejskal
21. 11. 2013 | 11:56

Karel Mueller napsal(a):

Pane Stejskal,

máte samozřejmě pravdu, už onen pověstný rabín prohlásil, že všechno je jinak. Proto používám slova jako asi, spíš a nejspíš. Takže pojďme k těm indiciím:
- Lorenc skončil v base a Hegenbart byl rád, že odešel do důchodu na vysočině a nadto o něm vyšla "Analýza ...". To na vítěze nevypadá :-).
- Štrougal měl dva koně, Slušovice a prognostický ústav.To snad dnes vědí všichni. Docela čtivě píše o těchto věcech Sedlák ve svých pamětech, včetně jejich vztazích na západ. Skutečností je, že tito lidé vstoupili do hry a hráli nezanedbatelnou roli.
- Vám se asi nelíbí poslední věta :-). To jsme zde rozebírali mnohokrát a pokud se západu něco opravdu nelíbí, tam nám to dá pořádně najevo :-). Ekonomicky jde Česko laciná pracovní síla, a má ještě mnoho dalších zajímavých atributů, tak o co jde :-).
21. 11. 2013 | 13:40

Adam K. napsal(a):

Marku Vácho,
rád poslouchám Váš hlas ve všech rozhlasových a televizních pořadech, rád čtu Vaše články a úvahy. Děkuji i za tuto pěkně napsanou vzpomínku na podzim roku 1989. Děláte kvalitní vizitku všem věřící lidem, zejména mezi bezvěrci. Stále se mezi nimi totiž objevuje názor, že všichni věřící jsou naivní nevzdělaní zpátečničtí primitivové. A to Vy nejste. Stále se mezi nimi objevuje údiv, když promluví někdo pevně zakotvený ve víře v Boha, kdo není fanatický nebo přehnaně dogmatický, a navíc je vzdělaný, inteligentní, kvalitní odborník s velkým všeobecným rozhledem. A to Vy jste.
Děkuji také za připomenutí faktu, že lidskými dějinami vládne především Bůh. Tkalci konspiračních teorií vymýšlejí až křečovité konstrukce, kdo všechno věděl o pádu komunistických režimů a připravoval jej. Dnes překabátění komunisté a estébáci jen v souladu se svým chameleónským charakterem dodatečně pohotově a pružně reagovali na nenadálou situaci. Nikdo nic předem nevěděl a nepředpovídal, ani západní tajné služby, natož prognostici a politologové. Něco takového jako 17. listopad 1989 se připravovalo podle Boží Vůle jen v duchovních oblastech života, a jen ojedinělí čistí duchovní lidé to byli schopni předem zachytit. Sám znám z jiného zdroje proroctví, které téměř rok předem předvídá u nás zásadní a překotné změny, vedoucí k pádu ateistického režimu.
21. 11. 2013 | 13:49

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Muellere,

ta má replika nebyla tak úplně (či jen) míněna na Vás. byla to spíše obecná úvaha.

Nicméně píšete "...a Hegenbart byl rád, že odešel do důchodu na Vysočině...". Zatímco Štrougal je v důchodu na samotě v Jizerských horách ;-) Žádný velký rozdíl v tom tedy nespatřuji. To, že se ta chytřejší část tehdejší nomenklatury snažila zachránit, co se dalo, je nám všem jasné. O tom není sporu. Ale co přesně udělala, nakolik co ovlivnila, za čím stála, co bylo zinscenováno a co živelné, nevíte ani Vy, ani já, ba ani lidé, kteří zde píší "nikdo mne do nejdelší smrti nepřesvědčí, že se na celém aranžmá nepodíleli soudruzi z nejvyššího stranického vedení." :-) Domněnky jsou zajímavé, ale stavět se má především na faktech.

Nedělám si iluze o nikom, tím méně o lidech, kterým jde především o moc, postavení a peníze (nicméně je ani apriori nedémonizuji). Ale pořád si nějak nedokážu představit ten chimerický Západ, kterému se něco "líbí" a něco nelíbí, a dokonce mu vyhovuje, že my Češi jsme "globalizovaní". Přičemž my, Češi (aspoň někteří z nás) bychom tak moc chtěli být roduvěrnými Čechy (Čechům). Ten konflikt mezi zhůvěřilým Západem (ať už to znamená cokoliv) a námi poctivými Čechy se zdá být vskutku fatálním. Pokud se nám podaří toto jho svrhnout, bude se v této krásné zemi plné pracovitých a poctivých lidí žít skvěle (mimochodem pod blogem pana Pehe je docela zajímavá debata o kýči. Tedy alespoň z mého pohledu).

Libor Stejskal
21. 11. 2013 | 14:57

Alice napsal(a):

Vácha je jeden z mála, kdo si troufl se přihlásit k tomu jak si hrál na "disidenta" a cinkal klíči. Většina ostatních má spíše pocity k blití, bohužel.
21. 11. 2013 | 17:52

Karel Mueller napsal(a):

Pane Stejskal,
asi jste mě ne zcela porozuměl.
Západ by na naše nářky pokrčil rameny a poznamenal, že nás do ničeho nenutil. Celou dobu zde někdo vládl a měl na to mandát, jak se dnes říká. A pokud náírod jasně a rázně nedokáže dát najevo svoji nespokojenost - myslím volby - a jasně se vyjádřit, co se mu nelíbí, tak mu není pomoci a všechno je v pořádku.

Západním koncern§m a finančníkům - a ti reálně vládnou - jsou poměry u nás vcelku lhostejné, ty zajímá to, že je tady poměrně schopná a levná pracovní síla. A pokud jde o ostatní ... nanejvýš někdo v SRN napíše pár štiplavých poznámek o Kongu ve středu Evropy nebo se v Brudselu rozčilí nad rozkradenýmmi miliardami s tím, že nám dají kulové (i to je pro jasu dobré. Víc za tím nehůledejte. :-).

Dobrou noc
21. 11. 2013 | 23:15

Fai napsal(a):

Svoboda není žádný proces. Buď něco mohu nebo ne. Existuje míra svobody. Co ano a co už ne. Samozřejmě až ve výsledku, protože papírová ušlechtilost bez vlivu na praxi je bezcennou lží. Procesem tu může být tak nanejvýš zvykání si, že míra svobody není taková jakou jsme si představovali.
24. 11. 2013 | 23:25

dennis napsal(a):

"Svoboda není nula nebo jednička, tak že buď je nebo není, snažím se říct."

Kdyz je to tak proste, pak se chci zeptat: To, co dnes prozivame, je svoboda?

Odpoved je asi jako odpoved radia Jerevan: Pro nekoho tu svoboda je a pro nekoho neni. Jestlize skvele vitezstvi nad totalitou po celou dobu dvaceti ctyr roku nabizi kazdemu tolik svobody, kolik si ji muze koupit, pak se musim zamyslet nad tim, jak to chodi v liberalni spolecnosti. V ni se nad vsechny normy stavi individualni svoboda a zaroven se vsechno meri meritkem penez. Penize a ekonomicka moc se zmocnila moci politicke, legislativni, vykonne a pri tom nedodrzuje ani tu legislativu, kterou si oligarchie sama koupila.

Je dojemne vzpominat na nevinne obeti totality minule. Uznani obeti ovsem samo o sobe neni a ani nemuze byt apoteosou toho, co nam poskytuje dnesni kleptokracie. Sebe dukladnejsi zmapovani starych krivd nam nepomaha napravit krivdy postmoderni ery...
26. 11. 2013 | 00:27

pracující napsal(a):

Sametová revoluce je jen pojem pro blbečky. Co se jako změnilo? Komouši udělali peněžní reformu jednou za 40 let, ČNB si tiskne=krade peníze každý rok. ČNB právě ukradla 200 miliard a ani zde to zjevně nikoho netrápí.
29. 11. 2013 | 03:12

kocman napsal(a):

A co bůh? Je to nula nebo jednička?
Nebo trocha cviku? Jako každá víra?
07. 12. 2013 | 11:16

santawizard napsal(a):

Veselé Vánoce a šťastný Nový rok:
santawizard napsal(a):
Dneska už existuje nová svoboda náboženská ,politická a podnikatelská pro všechny.!?
Diktatůra psychiatrie a diktatůra hospodské politiky se vyznačuje hlavně tím,že neexistuje žádná poptávka ani nabídka po lidových léčitelích v psychiatrii a hospodských kaplanech v pohostinství,prý taky proto ,že synthetické léky a přírodní alkohol si myslí ,že jsou víc než samotný Bůh.Toto si zavinili i samotní občané ,protože v hloubi duši poslouchají zákon a církvi svatou a všechny takové lidové léčitele v psychiatrii nebo hospodské kaplany v pohostinství nechcou ve strachu před církvi a před zákonem přijmout ,ale raději to klasifikují za bludy nebo satanismus. Z toho důvodů platí pravidlo,že raději než bych byl satanista či bludař a věřil v hospodského kaplana či lidového léčitele v psychiatrii,tak to raději budu v hospodě atheistou a podobně se podřídím psychiatrickému atheismu ,kde se duše a mysl člověka musí léčit výhradně chemickým způsobem.To je mimochodem další důvod ,že není možné dokázat zda-li většina bláznů v ústavech trpí svojí chorobou a nebo tou psychiatrickou léčbou.V pozadí se však tímto způsobem psychiatři učí ovládat lidskou duši a mysl ,aby systém uměl lépe a lépe ovládat svoje občany a popřípadě je připravoval k dalšímu militarismu ,který vždycky začíná psychologickýma a intelektuálníma válkami,hlavně v politice a v podnikání.
První a poslední takový lidový léčitel v psychiatrii byl samotný Ježíš Kristus.On ve svém evangelium léčil nemocné,odpouštěl hříchy , kříšil mrtvé ,vymetal dábla ,kázal království boží a modlil se otčenáš.My jsem však takového léčitele drželi pro naše hříchy ,jako rukojmí ,aby se raději stal mučedníkem v těle a válečníkem v duchu.(monopoly na takové léčitelství sice zůstala majetkem církve svaté,která však takové léčitelství vůbec skoro nikdy nepraktikovala ,ale naopak ve své historii raději upalovala a křižovala kacíře i jako byl Ježíš a podobně.).
Stejně to dopadlo i v hospodě.I když v bibli není nic napsáno ani nic o vojenských kaplanech ani nic o hospodských kaplanech, křesťanské církve nikdy v životě nesměli seminovat ani svoje vlastní hospodské kaplany ,ale vždycky museli seminovat jenom a jenom vojenské kaplany.I když všechno může být podle vzoru křesťanského vína jako pomazání a nebo podle vzoru alkoholu,který je tou drogou ve víně,nikdo v životě nesměl být ,jak se říká ,povznesený vínem a duchem svatým ,ale většinou mohli býti jenom nepříčetní kristovou krví a alkoholem.Podobně to skončilo i s tak zvaným marijuána gurem,jak indického konopí, tak křesťanské marijuány.Pojem marijuána guru se dodnes musí přizpůsobovat diktatuře hospodské politiky ,kde v každé hospodě je jenom samá k+rva a samý žoldnéř,ale žádný tabákový mági či hospodský kaplan neexistuje..
Proto dodnes svatá matka církev ve strachu před tatíčkem státem ,uznává jenom vojenské kaplany.I když každý vojenský kaplan říká,že zabíjet v útoku je velký hřích ,ale zabíjet v sebeobraně je malý hřích toto pravidlo se velmi často zneužívalo a zneužívá ,aby to byla raději velká a malá ctnost.
Protože český tatíček stát není ještě jako Bůh Izraele Ježíš Kristus a praotec čech není ještě jako samotný Budha,jakákoliv bible a joga nejenom pro marijuána gury či hospodské kaplany je dodnes zakazována a neuznávána a proto úplně neznámá..To platí i v celosvětovém měřítku.Čajové ceremonie,kávové rituály,tabákový mági,opiový farář ,marijuána guru a hospodský kaplan je více méně zákonem a církvemi zakazováne jako primitivní náboženství na drogách a obcování se Satanem, ale dovoluje se raději jenom moderní náboženství na 3. Světové válce jako je bojovné umění,konvenční ,chemické,biologické a jaderné zbraně !!! 10. 12. 2013 | 17:04
16. 12. 2013 | 12:14

Exios napsal(a):

Proces musí být dynamický. Vyžaduje-li navíc cvik jako malířství, nepotěší patrně kloudným výsledkem někoho, kdo mnoho cviku nemá. Tak by mohla fungovat selektivní svoboda pro někoho. Pro ty kteří mají cvik z doby minulé, nebo je jim alespoň dán specifický talent. Tak nějak to asi funguje.
27. 12. 2013 | 23:11

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy