Jídlo místo trávy

16. 03. 2013 | 19:51
Přečteno 11806 krát
Průměrný trávník je ve skutečnosti peklo. Většinou se sadí do chemikáliemi ošetřené půdy, poté se kropí umělými hnojivy, toxickými pesticidy a spoustou vody, aby rostl a byl perfektně uniformní. Až vyroste sekáme jej, aby nepřerostl a zběsile hubíme každý kvítek, co se v něm objeví.

Před založením trávníku má být půda dokonale vyčištěná od plevelů. Běžně se, proto tři týdny před jeho sázením používá postřik totálním herbicidem. Herbicidy přitom mohou trvale znečišťovat vnější prostředí a ohrozit normální vývoj rostlin, živočichů i člověka. Studie popisují toxické vlastnosti herbicidů, včetně jejich kancerogenního, imunosupresivního anebo cytotoxického působení a škodlivých účinků na nervový a endokrinní systém, kůži a krvetvorbu.

Pro udržení „božského trávníku“ je například jen na podzim potřeba vertikutace, aerifikace, skarifikace, zapískování a výsev, a v průběhu roku opakované hnojiva a prostředky pro hubení všeho mimo trávy. Popsaná intenzivní péče je nezbytná, protože monokultura, tj. porost z jediného typu jakékoliv rostliny, není přirozená. Monokulturní pěstování je spojováno se snižováním biodiverzity, vyšší náchylností k působení škůdců a nemocí, erozí, vyčerpáním půdních živin a nižší schopností zadržovat srážkovou vodu. Takovýto systém není trvale udržitelný a nikdy nebude prospívat bez intenzivní péče a chemie.

Naše pěstování trávníků je také, podobně jako pěstování jiných monokultur v konvenčním zemědělství, závislé na použití herbicidů, pesticidů a umělých hnojiv vyráběných z ropy.

Proč si pěstovat golfový trávník, když na zahradě nehrajete golf? Kdo vymyslel, že tráva je krása a sedmikráska příšernost? Přitom čerstvé sedmikrásky jsou skvělou a jedlou ozdobou jídel a usušené základem pro očistné čaje.

Božský trávník je téměř bez života a má blíže ke koberci než k přírodě. Skutečná příroda upřednostňuje biodiverzitu, tj. soužití mnoha druhů nejrůznějších rostlin a živočichů. Děti v přírodě hledají pestrost a život. V tom nejlepším případě, kdy je necháme zahradničit, budou nadšeně pěstovat vlastní hrášek nebo mrkve a potom je také sklízet a jíst. Zahradničením je učíme udržitelnému životu. Zahradničení může být nástrojem pro výuku, pro terapii a také zdrojem jahod.

trava
trava


Pro zajištění potravin je dnes většina z nás plně závislá na supermarketu a současně si většina z nás také neustále stěžuje, jak jsou ty potraviny ze supermarketu nekvalitní a nechutné. Proč nezkusíme alespoň opět sami pěstovat jedlé druhy? Mnozí vlastníme pár metrů půdy, máme balkon, květináče anebo zahrádku v rodině. Co na nich pěstujeme? Na pozemcích okolo domů chemicky ošetřovanou, pravidelně zalévanou a sekanou sterilní trávu obehnanou zdí z thujek. Na balkónech maximálně truhlíky s okrasnými nejedlými kytkami a v květináčích cizokrajné rostliny ze supermarketů.

Přitom pěstování vlastních potravin přináší radost a finanční zisk. Pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu může být nejlepší prevencí deprese anebo ji dokonce pomáhat léčit, zajišťuje lepší postavu a vitamín D. Vlastními výpěstky bychom mohli alespoň něco ušetřit za čerstvou zeleninu, ovoce nebo bylinky a podstatně zlepšit chuť našich jídel. Rytím zahrady můžeme alespoň částečně nahradit tahání činek v posilovně a pobytem na slunci opékání se v solárních studiích.

Všichni potřebujeme čerstvé kvalitní potraviny, více pohybu a pobytu na čerstvém vzduchu. Jako společnost potom hledáme cesty, jak zajistit zdravé životní prostředí, šetřit vodou a ropou. Pěstování vlastních potravin namísto umělých, chemicky udržovaných a energeticky náročných trávníků by mnoho z našich problémů vyřešilo. Pro ty, co ještě váhají doporučuji úžasný vtip o našem nelogickém pěstování trávy. Pro ty už rozhodlé doporučuji skvělou video inspiraci, jak jednotlivec zásadně změnil nejen trávníkový porost před domem, ale dnes i svoji komunitu. (anglicky s českými titulky, 10 minut)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Baba Jaga napsal(a):

To: autorka
Nějaký příklad vlastního pěstování ovoce a zeleniny by nebyl? Jak máte velkou zahrádku, zda i políčko, jakou motyku - ten jediný ekologický herbicid....
A jaký skutečný finanční přínos - jistě to máte řádně spočítané. Oceňte raději i tu svou radost z výpěstků a úsporu za fitnes a výživové poradce.
Díky.
16. 03. 2013 | 20:29

Smutný napsal(a):

Baba Jaga:
ale vždyť ta paní má úplnou pravdu. Přirozenost je ta největší krása!!!!
16. 03. 2013 | 21:00

BP napsal(a):

Milá Margit! Chápu Vaši snahu, ale chtělo by to krapet selského rozumu.
Z Vaší foto vůbec nevyzařuje spokojenost - spíše ironie. Připomíná mi to konzumaci zdravější krupicové kaše, ale s křečí. To raději buřty s cibulí, ale s úsměvem ...
16. 03. 2013 | 21:15

xx napsal(a):

Ano, jen s tím finančním ziskem nelze souhlasit. Domácí pěstění je velmi drahou záležitostí.

Ovšem, pokud svůj čas svěřený vám zde na zemi nepovažujete za bezcenný. Pak lze o nějakém zisku hovořit. Ale kdo svůj čas považuje za bezcenný ?
16. 03. 2013 | 21:18

pěvec napsal(a):

čemu všemu ta slimáková nerozumí...
16. 03. 2013 | 21:26

Baba Jaga napsal(a):

To: Smutný
My máme klidně pampelišky, sedmikrásky a jiné rostlinstvo v trávníku. Ale zkuste si pěstovat cokoliv pouze "přirozeně" - budete mít brzy prales. Paní Slimáková má své poznatky nejspíše odněkud krásně opsané, protože z prstu asi vědomosti necucala a svůj Zdravý talíř plní z toho, co si nakoupí.
A možná ne a něco nám o svých praktických zkušenostech s pěstováním napíše.
16. 03. 2013 | 21:33

strýc virus H3N1 napsal(a):

pozná někdo z Vás vůbec kokošku nebo bršlici evnt popenec či veronicu hederifoliu? chech.
a co takhle merlíky, lebedy, pýr, lipnice?
16. 03. 2013 | 21:43

vesničan napsal(a):

Paní Margit!
40 let jsem byl byl agronomem. Spousta lidí za mnou chodila na radu, co s trávníkem? A ptal jsem se: sedmikrásky s vám nelíbí? Neštěstí je kopírování vzhledu trávníků z Anglie a Ameriky. Co takhle zaset směs trav a bylin a nechat trávník vykvést? Ale to by nebylo cool. Naši vnuci a vnučky začínají plodit pravnoučata. Projevují zájem z mé zahrady získat "ekologickou zeleninu" pro svá děti. Na moji námitku, proč si to nevypěstují sami odpovídají, když mají zahradu několikrát větší než já: Dědo, přece se to nebudeme učit!
16. 03. 2013 | 21:56

Fialenka napsal(a):

xx
(21:18)
Pobyt a práce na zahradě je dobře strávený čas, a klidně i v dešti :-)
16. 03. 2013 | 22:01

Joe Ratata napsal(a):

Když se tak v létě cachtám v bazénu,s chutí se zakousnu do vlastoručně vypěstované kedlubny,co není cítit po naftě,nebo lusky,co jsou krásně šťavnaté a jahody bez pesticidů.
Finanční efekt?Nula!
Pocit?K nezaplacení!
Je to ale jen taková libůstka.
To BIO,jo to je jinej kšeft!
16. 03. 2013 | 22:05

Al Jouda napsal(a):

Také jsem nechal louku vykvést a poprvé ji sekal až v půli května. Jenže to jsem musel sekat kosou - vstát brzy ráno, aby byla rosa. Na to už nemám sílu a tak sekám elektrickou sekačkou, jakmile tráva dosáhne 10 - 15 cm výšky. Je zajímavé, že sedmikrásky stačí vždycky vykvést znovu:))))
16. 03. 2013 | 22:17

kosoúhlý průmět kosočtverce napsal(a):

Smutný, Smutný, spíše žalostný: Napsal jste.
"ale vždyť ta paní má úplnou pravdu. Přirozenost je ta největší krása!!!!"

Ta paní autorka (ani Vy) zřejmě ještě neslyšela nic o mykotoxinech (nejznámější je aflatoxin). Produkty to Fusarios, Sclerotinií, botrytid, Alternaria, Foma, Cladosporia atd, atd. - všechno "přirozeně přirozené jak přirození."
Ona ta zelenina a ovoce vypěstované "přirozeně", "bio", "eko" a podobně bez chemie obsahuje většinou více karcinogeních látek z těhle plísní, než obsahuje chemicky ošetřovaná zelenina.
Pokud dáma hnojí čistým hnojem od domácích zviřátek, pak si pochutná navíc na dusičnanech a dusitanech.
Tfuj, tfuj a dobré zažití.
Račte si vybrat:
1) Budu žrát mykotoxiny.
2) Budu žrát rezidua chemických prostředků.
Možnost třetí: Nebudu žrát vůbec a chcípnu hlady je asi pro autorku i s panem Smutným nepřijatelná.
Bože jak já tyhle fundamentalisty zbožňuju......
16. 03. 2013 | 22:30

queribus napsal(a):

Práce na zahrádce je zajisté vícestranně užitečná. V tom lze s autorkou souhlasit. Ale pěstovat na pár čtverečních metrech (nebo na balkóně decimetrech) zeleninu (snad kromě rajčat) je očividný nesmysl. O ekonomičnosti nemůže být řeč (to by vyšlo několikanásobně dráž než nákup v obchodě). Rozumný je třeba přímý nákup od vesničanů, kteří v mnoha případech neví, co s vlastní půdou, popř. mají problém s odbytem toho, co na ní vypěstovali. Mikroprodukce zeleniny může být dobrá snad jen pro ukázku dětem, "jak to vlastně roste".....
16. 03. 2013 | 23:23

Divobyj napsal(a):

Autorka
Máte pravdu.
16. 03. 2013 | 23:27

kosoúhlý průmět kosočtverce napsal(a):

to autorka,
Nyní jsem si přečetl, že máte býti odbornicí na výživu.

Neměla byste náhodou "Velkou mutagenní nitrosaminovou kuchařku" kde by veškeré pokrmy byly připravovány výhradně z biopotravin ??
16. 03. 2013 | 23:30

Divobyj napsal(a):

Autorka
Máte pravdu.
Jako člověk od mala pracující na půlhektarové zahradě s Vámi souhlasím.
16. 03. 2013 | 23:30

ani slimáci to neřeší napsal(a):

My, paní Slimáková, jsme už blízko fáze trávník místo jídla.
A ty vaše plevely nadýmají.
16. 03. 2013 | 23:57

Baba napsal(a):

Poklona připravenosti a výřečnosti našich buditelů. Takhle nějak by to mělo vypadat.
17. 03. 2013 | 00:01

královna ze sáby napsal(a):

u nás se normálně tráva seje, tady se trávník sází. To bude něco většího.
17. 03. 2013 | 04:18

Ládik!!! napsal(a):

Sekání trávy je moje hobby. Ale kosou. Mám rakouskou devadesátku, naklepávám ji ručně a vlastnoruční mám i kosisko. Kosa je výborně kovaná a tepelně zpracovaná: u špičky je jemná, velmi tvrdá až křehká, střed je měkký (dá se snáze vytahovat), patka je silnější a opět tvrdá. Klepání mi trvá necelou půlhodinu a vydrží 2dny (při práci od rána do večera). Za komanče jsem míval ruskou kosu - ta byla po celé délce měkká, dala se snadno naklepat a po dvou hodinách bylo ostří fuč. Délky dělali do 80cm - rusáci asi nešli po produktivitě. Jednou jsem měl jugoslávskou kosu, ta byla dobrá, ale jen 70cm - do uzavřených prostorů mezi stromky a keře, ne na otevřenou louku. Kosisko je ze smrkové větve (lehké, pevné, pružné) a rukojeť z habru, udělané tak, abych stál zpříma. Pokos má šířku 3,5m. Při závodech na nezničené louce nemá křovinořez proti mojí kose šanci - ani ve výkonu, ani v kvalitě pokoseného strniště. Navic piju vodu místo benzínu a jsem zticha.

Kdysi jsem kosil "na kšeft" - nejkrásnější vzpomínky mám na rerervaci Obidová na Visalajích, kde jsem celý měsíc kosil na rašeliništi - trávu jsem potom musel odnosit na kraj lesů. Celý měsíc, denně od rána do večera, jsem viděl Lysou horu. Jezdil jsem z Ostravy na kole brzy ráno s kosou na štangli, abych byl před šestou na místě. Babku jsem měl zabitou v pařezu. Lidi se na mě chodili dívat jak na exota. Za měsíc jsem vydělal 2800Kč (v r. 1990), ale nedělal jsem to pro prachy.
17. 03. 2013 | 07:32

šašek z Jihlavy napsal(a):

Ládiku, seš můj člověk, v dalším životě buďme sekáči!
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
S autorkou plně souhlasím, už mi v truhlících a kelímcích klíčí rajčata, kozí rohy, feferony a cukety. Bilinky v truhlíku máme celý rok.
Ten odkaz s černošským "zahradníkem" je skvělý. Na rozdíl od jeho příšerné angličtiny!
17. 03. 2013 | 08:12

Ládik!!! napsal(a):

V dnešní době: kobzole a česnek do každé zahrady!
17. 03. 2013 | 08:29

Baba napsal(a):

V zájmu co nejvyšší produktivity.
17. 03. 2013 | 08:41

margitslimakova napsal(a):

To: Baba Jaga a dalším tázajícím se na naše zahradničení
V malé zahrádce u domu už nyní rostou i ovocné stromy a keře, zeleninu a bylinky jsme začali pěstovat hned po našem návratu ze zahraničí, před dvěmi lety a letos založíme bylinkovou spirálu. Fotka vpravo je právě z našeho jedlého "trávníku" u domu.
Po návratu do Česka jsme také investovali do velkého pozemku, který postupně osazujeme jedlými plody, právě za týden je naplánována další fáze výsadby ovocného a ořechového sadu s podsadbou z jedlých keřů - bobulovin. Větší produkci zeleniny plánujeme za pár let až na pozemku budeme moci být častěji a cílem je maximální potravní soběstačnost, alespoň v rostlinných zdrojích potravy.
Samozřejmě nejsem expertem na vše,proto informace čerpám zejména ze skvělé knihy o ekozahradách od Jaroslava Svobody (na jeho stránky vede odkaz na vtip) a plány i realizaci u nás vede další permakulturní specialista od kterého se učíme.
17. 03. 2013 | 08:59

Drzá zrzka napsal(a):

Zhruba před rokem jsem psala, že bych lidem, žijících ve vyloučených lokalitách a ghetech, pronajmula kus půdy, aby na něm pěstovali rostlinstvo určené ke konzumaci.
Bohužel pro mnohé je jednodušší, natahovat ruku nebo sklidit úrodu jiným.
Na trávníky jsou též vhodné ekologické sekačky značky ovce a kozy. Částečně vrací přírodě to, co jí vzaly, ale vyžadují každodenní údržbu. Stejně tak rostliny. Pokud za svým kusem trávníku dojíždíte 1-2 za 14 dnů, nic jiného pěstovat kromě trávníku, trvalek, keříků a stromů nemůžete.
Truhlíky, květináče s bylinkami, fazolemi, jahodami, keříkovými rajčaty či papričkami na balkonech nebo parapetech oken bytů, klidně. Tedy pokud nebydlíte u čtyřproudové silnice, kde projíždí jedno auto za druhým.
17. 03. 2013 | 09:05

Jana Pechová napsal(a):

S autorkou lze jedině souhlasit.
Ona ta 'sterilizace zahrad' má ještě širší dopad: Túje místo ovocných stromů a bezkvětový trávník jsou prosté opylovačů, což vyjma nedostatku potravy pro včely znamená i nedostatek hmyzu pro ptáky. A tedy méně ptactva...
Všechno se vším souvisí.
Přidávám se do roty k nickům Ládík!!! a šašek z Jihlavy: pánové, jdu na to s vámi (ale kosu mi budete muset naklepat, to zatím neumím :-))
Jinak, v okolí záhonů a stromů se mi osvědčila sekačka ruční rotační: zajišťuje pravidelný a vydatný pohyb a zároveň nechává trávníku to, co tam patří.
17. 03. 2013 | 09:17

Ládik!!! napsal(a):

JP -
mi so osvědčila mulčovací Stiga (bez koše), porovná i krtince. http://www.zahrada-obchod.cz/detail.asp?id=552
17. 03. 2013 | 09:34

šašek z Jihlavy napsal(a):

Jana Pechová
Naklepat dobře kosu je kumšt a chce to cvik. Jinak se zvlní a už to nejde spravit (možná překovat). Ještě za totáče se v Jihlavě vyskytoval kutil, který vyráběl a prodával takové udělátko, sestávající z trnu na zaražení do špalku. Na něm byl vysoustružen dřík, na který se postupně nasadil jakýsi váleček s dutinou. Vše zakaleno a přesně vybroušeno, žádná vůle, po namazání to sedělo těsně ale přesně. Mezi okraj toho válečku a dřík s osazením se posunovala kosa a jemným poklepem se dílo podařilo. Váleček s oblým okrajem byl na hrubší, první krok, ten s rovným na dokončení. Dodnes toto udělátko (prosím neplést s kurvítkem) s láskou používám a chráním jako oko v hlavě (nepůjčuji, raději sám naklepu). Ale teď už není komu, staří sousedé umřeli a mladí nemají kosu (starý pecař není doma a mladý to neumí).
Rotační sekačku, o které jste se zmínila, jsem kdysi používal, byl to dovoz ze SSSR, brzy se mi rozpadla, asi byla určena na rovinku a dokončovací triming po kose. Naposled jsem viděl podobnou před lety v prodejně Husquarny, myslím, že už není k mání, asi nebyl zájem, lid nám zpohodlněl.

Kapča zse špásuje, prý kexpert sons (já tomu rozumím jako"odborník na keksy a synové").
17. 03. 2013 | 09:50

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, prosím pěkně neměl by už konečně ten, kdo moudra jistě vznešená neustále káže tu ostatním, též fotočku přiložiti, bychom my prosťáčci tu viděli, že nekecá.
Jinak trávník stačí dvakrát týdně sekat a každé jaro prosypat přesátým kompostem a může se samou radostí zbláznit i bez chemie.
Ovšem vzhledem k vůkol tzv zdravému životnímu prostředí /nic proti tomuto/ musím upozornit též, že toto je taky a především zdravé a velmi vlídné pro všechny naše přírodní a přirozené nepřátelé, chrobáky, berberky a spol. Jsou tak přemnoženi, že ti co chtějí včíl vypěstovat žvanec, mají co dělat, by jim to nesežral někdo jiný. Tolik o těch viditelných dobrácích a o neviditelných - houby, plísně atd, tu už mluvil kosočtverec.
To je opravdový děs, což ovšem ekopušuci neradi slyší.
Takže všeho s mírou funďáci a funďačky.
Jinak též dovoluji si upozorniti, že konzumace očima je minimálně k životu skoro tak potřebná, jak konzumace pusinkou. Ale to jste asi ještě nebrali.
Veselé krizování ...
http://wbgarden.com/wbgarden%20ornamental%20garden.JPG
Jinak dobrou chuť.
http://wbgarden.com/wbgarden%20sprouts.JPG
Ládíku zdravím, a česnek je vlevo v té malé bílé krabičce. Denně třikrát.
A až najdu kosu po staříčkovi se kterů sem kdysi začínal, dám fotočku.
17. 03. 2013 | 09:50

Baba Jaga napsal(a):

To: autorka
Díky za vyjádření - přeji Vám úspěšné pěstování pěstování všeho možného, předpokládám, že pouze vlastními silami a bez chemie (Váš jedlý trávníček - bez komentáře). Ovzduší ale nezměníme nikdo - na bio potraviny nevěřím.
Škoda, že jste nenapsala, jak velký je ten Váš velký pozemek, zda je oplocený a jak dalek od obytného domu. Zajímalo by mě převelice, jak velkou výměru jedna rodina (časem třeba jen 2 postarší jedinci) pro svou potřebu dle Vás potřebuje.
Ale možná budete postupovat dle Vámi doporučeného videa a dobročinně spolupracovat i s jinými málo majetnými spoluobčany.
Nu, my máme políčko za vsí neoplocené a bez vody, takže tam pěstujeme to, co zalévat netřeba - asi na 300 m2 z celkového 0,5 ha, zbytek zatravněný. Brambory (stříkané proti plísni, přihnojované NPK), mrkev, petržel, česnek, špenát, cibuli, krmnou řepu, mák, slunečnice mně i ptákům pro radost a na zimu, zelené fazolky, kopr, dýně. Občas i něco jiného. Máta už se pěstuje sama - i když tu jsem měla ze semínek a ta prý není pravá. Políčkové účetnictví nevedu. Jó, jeden můj známý razí zásadu, že je lépe 2x okopat než jednou pohnojit - třeba se Vám bude hodit.
17. 03. 2013 | 10:00

šašek z Jihlavy napsal(a):

wbgarden
Zahradníče, kdy shrabuješ listí, na podzim nebo na jaře? Já na podzim, a jahody přikrejvám chvojím. Listí dám do kompostu.
17. 03. 2013 | 10:06

xx napsal(a):

Fialenka: jak pro koho a v tom je právě ten smysl. Když je někdo vášnivý zahrádkář a pěstitel, tráví na zahradě každou volnou chvilku, kterou nemusí nutně trávit jinak. Ale uvědomit si a přiznat si že ne každý je vášnivým zahrádkářem, to je kouslo pochopení běhu světa.

Zbavit se mentality "podle sebe soudím tebe" je pro někoho nepřekonatelnou překážkou.
17. 03. 2013 | 10:07

gaia napsal(a):

budování golfových hřišť v ČR by mělo být trestné
17. 03. 2013 | 10:09

Ládik!!! napsal(a):

wbg-
taky zdravím a jen čekám, až rozmrzne...
17. 03. 2013 | 10:15

Jana Pechová napsal(a):

Ládík!!!
Když ta vaše je motorová - a já jsem si tu ruční rotační pořizovala právě kvůli tomu, abych se nepřidávala do toho sekačkového koncertu kolem :-)
(Ovšem, než si osvojíte onen pověstný 'grif', taky se chvíli nadřete. Ale ten pravidelný pohyb, který musíte absolvovat, i když se nechce, rovněž stojí za to.)

šašek z Jihlavy
S tou rotační sekačkou vás musím opravit: zdá se, že jsou v kurzu, výbornou dělá Fiskars, tu jsem si chtěla pořídit, ale nevěděla jsem, jestli to s ní u nás půjde (kvůli psím hrátkám nemáme zrovna golfový pažit). A do toho rozhodování přišel kamarád, co si pořídil motorovou, a že má rotační, která mu stojí v garáži bez užitku. Tak jsem si ji půjčila - a později odkoupila. Nevím, odkud ji kamarád měl - možná z Mountfieldu. Je to takový jednoduchý přístroj, ale na nácvik grifu zatím stačí. Po první sezóně můžu říct, že jsem maximálně spokojená, trávníku to výrazně prospělo.
A to vaše udělátko na naklepávání kosy by mě zajímalo, to vypadá fakt dobře. Zkusím se mezi známými poptat, zda o něčem takovém nevědí.
17. 03. 2013 | 10:15

xx napsal(a):

gaia: vy nemáte ráda golf ? A máte nějaké koníčky ? Proč chcete druhým upírat ten jejich ?

Co třeba budování japonských zahrad, také trestné ? Většinou se budují za vydatné pomoci umělých hnojiv a pesticidů. Ty se používají také na zahradách domácích.

Co takhle gaio napsat zákon, který bude dovolovat zahradu pouze přírodní, bez použití rašeliny, umělých hnojiv a pesticidů.

Je to sice mnohem náročnější na znalosti a čas, ale zase je to čistě přírodní a nedevastují se rašeliniště.

A vůbec, co kdybychom zakázali lidi. To bude nejlepší. Necháme jenom Vás a ostatní zakážeme.

Ach jo.
17. 03. 2013 | 10:26

Hasan Nasralláh napsal(a):

Koukám paní Slimáková, se už pomaloučku blíží ke svému tématu o slimácích, že? (-: (sympatické jméno)
Přiznámm se, že jsem úchyl a strašně rád sekám trávník a sekačka na trávu mě vzrušuje...... ale asi to bude tím, že
je krásný trávník něco nádrherného. V článku je zmínka o sedmikráskách, ano, prý to je plevel, ale jsou nádherné!
Když jsem před lety koupil své latifundie, tak tam někdo předtím pěstoval vojtěšku, tak to byl problém! Ta je odolná jako bolševník, hluboké kořeny a jen tak to nevzdává. Odborníci mi radili chemii, ale kdepak, poslechl jsem jednoho kamaráda, prý to mám pořád sekat a ona to vzdá. Měl pravdu, ale trvalo to několik let než ta plodina z parcely úplně zmizela!
Pěkný den všem!
P.S.
Ještě bych měl jednu radu (ač neodborník) pro ty co jim zacházejí borovice, tuje apod. Většinou to bylo nedostatkem hořčíku, po zalití se nastartovaly jako divé! Rovněž naředěný záliv slepičinců řeší dost problémů s dřevinami.
17. 03. 2013 | 10:31

Ládik!!! napsal(a):

šašku,
to "naklepávátko" jsem kdysi koupil a chvíli používal. Má 2 nevýhody: úhel ostří je příliš velký (neudělá to jemné ostří) a při naklepávání se část materiálu "hrne" nahoru (do kosy). Dá se to použít "na 1 použití" - když mám tupou kosu a potřebuju 20 minut sekat. Kladívko je kladívko a babka je babka. Dá se v nouzi i na hlavici sekyry, ale ta je měkká. Ani každé kladívko není dobré. Babka musí mít větší tvrdost, než kladívko (stačí o málo), ale kladívko musí být o hodně tvrdší, než špička kosy (čínská kladívka mají za 5 minut placatou plošku).
Sekačky, o kterých se bavíte s JP, nejsou "rotační" (i když rotují), ale vřetenové.
17. 03. 2013 | 10:38

Ládik!!! napsal(a):

Nejblbější je, že ke klepání kosy už potřebuju brýle (připadám si jak debil, protože normální sekáč je bez brýlí).
17. 03. 2013 | 10:41

Jana Pechová napsal(a):

Ládík!!!
Máte pravdu, vřeteno... Když ono jak ty lišty poskládané do válce tak pěkně rotují, kdo má furt myslet na vřeteno, to mám spjaté s kolovrátkem :-)
17. 03. 2013 | 10:47

TomášL napsal(a):

Paní autorko,

než do zahrady, dělám do včelařství. U toho se taktéž skvěle odreaguji... Ale prozatím jsem na úrovni "učně".
17. 03. 2013 | 10:50

Ládik!!! napsal(a):

ještě odkaz na louku na Obidové, co jsem kdysi celou posekal... http://horskyhotelvisalaje.ic.cz/visalaje/fotografie/obidova/index.html
17. 03. 2013 | 10:54

gaia napsal(a):

xx

autorka píše o golfových hřištích.

Na vlastní zahrádce něco podobného málokdo praktikuje. Dnes spíš lidé položí na půdu fólii a tu pak zasypou kamením nebo kůrou, neb už ani na ten trávník čas nemají.
17. 03. 2013 | 10:57

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, Šašku Ládíku už aby to jaro tu bylo v plné síle.
Jinak listí spolehlivě na trávníku zvládne sekačka. Ruční pochopitelně vřetenová. Fitcentrum a odreagovačka, ne ?
http://www.ireceptar.cz/zahrada/okrasna-zahrada/zahradni-lazne-dendrologa-a-basnika-jana-slamy/
Mezi stromy pak listíčko necháváme do jara a až pak uschne vyfoukáme.
Neb co může být krásnějšího než dobře opadané listí.
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=4931668097961&set=a.1723088245470.99907.1486265823&type=1&permPage=1
http://www.youtube.com/watch?v=0e3w2LgL4XI
Jinak Gájo, s golfem je třeba začít včas.
http://wbgarden.com/wbgarden%20wedding%202.JPG
Veselé krizování ...
17. 03. 2013 | 11:07

Jana Pechová napsal(a):

Ládík!!!
V kolika lidech? Nepovídejte, že sám - to bych vás rovnou pasovala na Herkula. Ale spíš bych vám to nevěřila:-)
17. 03. 2013 | 11:12

Marian napsal(a):

Jídlo místo trávy? A co tak tráva místo jídla?
17. 03. 2013 | 11:12

gaia napsal(a):

koně žerou obrok, zde lidé budou muset kvůli vysokým nákladům jíst obden.
17. 03. 2013 | 11:16

šašek z Jihlavy napsal(a):

Ládiku, už jsem to jednou zmínil, s tebou by se dalo na pustém ostrově s úspěchem přežít. Básníka okrasných zahrad bychom mohli přibrat do party, neboť nejenom chlebem živ jest člověk.
17. 03. 2013 | 11:27

Ládik!!! napsal(a):

JP -
samozřejmě sám. Ale za měsíc. Dnes tam pobíhají ochránci přírody s nějakým pojíždědlem, co se neboří - před sněhem jsem viděl rovnoběžky stop od kol...
Dobře nasazená kosa nenutí k předklonu, člověk nemusí být žádný herkules. Vydržím kosit od rána do večera, s naklepanou kosou i oschlou trávu přes poledne. Jenom dlaně si potřebují zvyknout, ale stačí 3 dny v cyklistických rukavicích a pak je vše OK, jen si ráno namazat ruce indulonou. Pokud je měkká tráva (první senoseč, ne otavy), vydrží ostří 2 dny - jen nesmíte zajet do kamenů. Nejlépe se seče listová tráva nebo mochna, nejhůř ostřice a máta dlouholistá (ta když zdřevnatí, tak ztupí kosu za hodinu).
17. 03. 2013 | 11:27

špatné úživatelské jmeno napsal(a):

wbg
ponechávání listí pod stromy vás dovede k infekcí plícní a rzí, ketré pak jdou léčit jen ocelovým kartáčem a mědí.
Někdy.
Ze dvou ořešáků jsem takhle ořezal všechny větve a musel je nechat obrazit (mám je už jen z dekoračních důvodů), kmeny naněkolikrát mazal protiplísňovým sajrajtem a půdu zaléval formalínem.

Navíc listí z ořešáku spolehlivě otráví půdu a trávník.
17. 03. 2013 | 11:29

solit napsal(a):

kosoúhlý
Na správného slimáckého fundamentalistu by se se musela paní dovyzbrojit. Dřív stačil kalašnikov, černé prostěradlo a turban omotaný kolem obličeje. Dneska už gé-trojka s noktovizorem, kecky adidas a bejsbolka.
Ideje zůstávají stejné.
17. 03. 2013 | 11:36

Kala napsal(a):

Už se těším, až vyrazí tráva podél silnic a v příkopech, aby se zakrylo to nadělení z lahví, pytlíků a krabic, co lidi vyházeli z aut. Někde se odpadky táhnou až doprostřed polí - velmi dekorativní na jarním osení. Snad bych šla i na brigádu, kdyby ji někdo zoganizoval.
17. 03. 2013 | 11:38

Baba napsal(a):

Já myslím, že nestupí.
17. 03. 2013 | 11:45

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, uživatelský, problémek drobný spočívá v tom, že maminka, selská cérka, všude sadila ořešáky. Móc dobře vím, jaké je to svinstvo. Už jsem tyto skoro všecky zlikvidoval. Až na jeden, ten brání zase žena, bo ma papiraky. Oříšky skoro samy pukající v dlani. A tak krzevá klidu rodinného a veverek drobet trpím.
Veselé krizování.
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=10200386344289634&set=a.10200386309288759.202596.1486265823&type=3&theater
17. 03. 2013 | 11:46

zklamaný napsal(a):

Brambor vyrostl - v tu ránu ho vzala plíseň. Rajčata jakbysmet.
Jen angrešty a rybízy se mi za pomoci mědi daří udržovat až po termín konzumace.
Jabloně asi vykácím, protože přes tři roky chemických kůr a prořezávání opravdu na kost maj furt monilii.
Plamenomet by byl nejlepší.
Nasázím tisy, ty se o své zdraví a nepřítomnost plevelů a náletů starají samy.
17. 03. 2013 | 11:48

Drzá zrzka napsal(a):

Kala

A kolem koryt řek těch odpadků, které přineslo jarní tání. Věřím tomu, že kdyby byly PETlahve zálohované, nenajdete v přírodě ani jednu. :-)
17. 03. 2013 | 11:54

češka napsal(a):

To autorka
Máte pravdu, jenže bez chemie u nás rostou jen třešně, rebarbora a borůvky.
Ostatní se stříkat musí.
V trávníku mi nevadí ani pár pampelišek a jetel, u kůlny i kopřivy, ale stejně se to sekat musí, kosou neumím a tak zbývá stará dobře ošetřovaná sekačka.
Vlastní třešně, broskve, meruňky a jablka chutnají líp ze stromu, obzvlášť když si vzpomenu na cenu třešní a to, že i každý pes u nás 1/2 kg denně zbaští. O "domácí" marmeládě nemluvě, i když je vařena s přispěním zavařovacího cukru.
Jestli se naší vládě podaří i nadále zvyšovat naši životní úroveň, i na slepice a králíky dojde.
17. 03. 2013 | 12:18

Kala napsal(a):

Drzá zrzka - snad někdy přijde dobrý hospodář, který takové opatření udělá a překoná různé "administrativní" překážky.
17. 03. 2013 | 12:27

Drzá zrzka napsal(a):

Kala

nebo se najdou dobří učitelé, kteří už dětem začnou vysvětlovat, že vyhozením odpadků v přírodě, jde člověk sám proti sobě a že je estetičnější se v přírodě dívat na přírodu než na odpadky. Doma si doprostřed obýváku taky nikdo prázdné lahve nevyhodí.
17. 03. 2013 | 12:49

Jana Pechová napsal(a):

Ládík!!!
Za tu louku máte můj obdiv, to je tedy fakt výkon.
Já jsem se na větší ploše podílela takto snad jen jednou, když jsem se shodou šťastných náhod nachomýtla u ekologů na mokřadních loukách. Byla to dost rasovina: kosy se na bodlácích a kopřivách tupily jako blázen, člověk se propadal do bahna, takže holíny byly nezbytný a kvůli komářím šikům taky dlouhej rukáv (a že přitom zrovna nemrzlo, je nabíledni), ale měla jsem z toho príma pocit.
Doma pravidelně kosíme jen takový záhumenek, kvůli senu pro králíky. I to ale na rozcvičku stačí :-)
17. 03. 2013 | 13:22

kýhos napsal(a):

celý problém se dá vyřešit použitím správných pojmů, například : je blbost pěstovat trávník, krásné je mít (a udržovat) louku (příp. loučku - podle výměry). Tím je bez dlouhého přemyšlování principielně a od začátku určen přístup k věci i výsledek : kdo kdy viděl louku plít či sekat dvakrát týdně (ať už kosou nebo stroj(k)em) ? A porovnejte kvetoucí louku s tím, co mají trávníkáři ! Cha ! Ani pampelišky nevadí, z mladých listů je exportní salát a la rucola .
17. 03. 2013 | 13:36

tjp napsal(a):

Ten vtip je skvělý.
17. 03. 2013 | 13:42

Papouch napsal(a):

nic proti rajcatum nebo jahodam, ale pestovat lze i efektivnejsi rostliny:

http://www.volny.cz/tabaky/pestovani.html

hrozny plevel, po par letech zamori celou zahradu ;)
17. 03. 2013 | 13:50

Kala napsal(a):

To je všechno tím, že nová generace už nechce na zahrádkách pracovat, chtějí sedět na plastových židlích kolem plastového stolu, klábosit a grilovat. Pořídí si tím drastickým způsobem trávník a tím styk s "přírodou" většinou končí. Zahrádka musí být uklizená, tráva, plevel a kytky - to je nepořádek, ještě tak jednu dvě tújky nebo živý plot z nich a je vystaráno. Ochuzují se o styk s půdou, hlavně na jaře a na podzim, pro mne něco prazákladního. Proto je mou nejmilejší prací podzimní rytí.
17. 03. 2013 | 14:18

Občan napsal(a):

Kalo,

brigošku jsme dělali sami od sebe asi dva roky. I pytle jsme kupovali za své. Přešlo nás to v okamžiku, kdy dva dny po instalaci pytlů na odpadky u takového přírodního "odpočivadla" pytle zmizely a odpadky z nich byly rozházené kolem klacků, na kterých byly pytle přivázané. A protože SOUKROMÝ majitel lesa na SVŮJ majetek "peče", kašleme už na to taky.
Altruismus je fajn věc, ale dělat někomu blbečky, to už je trochu přes čáru.

Takže všeho s mírou a zvažte své brigádnické nadšení. Taky by se totiž mohlo stát, že by na Vás vyběhl majitel pole s brokovnicí a to za to fakt nestojí :o)
17. 03. 2013 | 14:20

Kala napsal(a):

Občane, u nás není možno samozřejmě nechávat volně bez dozoru pytle na odpadky, jasně to dopadne tak, jak popisujete. Ale šeredné to je, dřív jsem ráda pozorovala krajinu z autobusu, teď radši zavřu oči nebo čtu. Zdá se mi, že to dřív nebývalo, a "zemskému ráji na pohled" to nesvědčí. A stačilo by tak málo, jednou za rok když sleze sníh vzít náklaďáček a několik pytlů na odpadky a ty sesbírat. Asi hodně naivní, že? Už to bude asi ozdoba navěky věků.sh 1837
17. 03. 2013 | 14:47

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, odpadky vzorně uklizené u lesíčka, dobrý nápad, zdá se, ale co na to třeba medvídci rotomilí, už jse se někdy s těmi navýsost přírodním tvorečky potkali, když jste se večer vraceli do chatičky?
Evka měla ráno co dělat, aby to uklidila. A drobet se ještě myslím chvěla.
http://wbgarden.com/wbgarden%20high%20tatras.JPG
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=10200118498953668&set=a.1723088245470.99907.1486265823&type=1&permPage=1
O styku s půdou pak více tu ...
http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/580554_387131021310058_451023927_n.jpg
Veselé krizování ...
17. 03. 2013 | 16:12

evix napsal(a):

Hihi, ten poslední odkaz wbgarden...
Angrešt má plíseň vždy na letorostech, proto na podzim, kdy už nehrozí vyrašení nových listů, ostříhat konce letorostů a spálit a hlavně udržovat vzdušnou korunku. Stromek má ovšem pak méně větviček, méně rodí a proto je třeba přikoupit další.
Jabloně jsou dnes už rezistentní proti strupovitosti, např. na tomto serveru http://www.zahrada.cz/forum/jablone/pozdne-zimni-rezistentni-odrudy-hodnoceni-274334/?cele_vlakno=ano&stranka_oblast=2
Hrušně, třešně mi tu nejdou, zkouším slívy http://www.prodejstromku.cz/katalog/svestky/
Dále je dnes poptávka po starých ovocných odrůdách http://www.zapomenuteodrudy.cz/jablone/antonovka-tezka/
http://www.stareodrudy.org/ovocne-stromy/jablon%C4%9B-%E2%80%93-star%C3%A9-odr%C5%AFdy/1.html
Jinak golfové hřiště mi těď pije krev u Hukvald, nevím komu to patří, ale byla tam kvůli těm blbům snížená rychlost na 50km na silnici a to mi vadí....Stačí jak se někde nějaký majetný magor něco postaví a hned se kvůli tomu mění značky a můžou se všichni podělat :-(
A to prý byl původně jenom takový oddychový souboj horalů někde v Anglii, či ve Skotsku a hrálo se to ovčími bobky.....
K těm škůdcům, nejhorší je dovlečený slimák z pyrenejského poloostrova. Loni byl sice dost zdecimovaný silnými holomrazy, ale on to dozajista dožene, množí se strašně....
Paní Slimáková opět pěkný blog :-), palec na horu...už se těším na jarní plevel, sousedka mě má asi za blba, bo ona furt to lije kdejakým sajrajtem....Já na nějaký anglický trávník kašlu, sedmikráska mi nevadí, pampelišky seču, bršlice je právě ten zdravý plevel, bohužel se množí i tam kde ji nechci, má podzemní výběžky...
17. 03. 2013 | 19:38

evix napsal(a):

http://www.zameckezahradnictvi.cz/zamecke-zahradnictvi-ctenice.php?c=park
http://www.pereny.eu/pereny-trvalky.php?idprispevek=1&tex=1
17. 03. 2013 | 19:43

marqee napsal(a):

Tato debata je na místě. Pást se bude muset jít brzy hodně občanů. Ještě, že se blíží jaro.
17. 03. 2013 | 19:48

krajan napsal(a):

Paní autorko,
proti gustu žádný dišputát...A přesto: Zkusila jste někdy něco pěstovat v paneláku na balkoně obráceném na jižní stranu? Asi nikoliv. Jinak byste tu nepsala bláboly. Kolik obyvatel této země má asi jednak technické podmínky, jednak podmínky časové k samozásobitelské činnosti, o které tady mudrujete?
18. 03. 2013 | 07:59

Baba napsal(a):

Našinec pravděpodobně nebude nikdy expert na věcné chyby. Trávník se seje, sídlišťan by asi zvolil trávníkový koberec, až na to, že o něm nikdy nesnil. Jeho cílem je květinová, možná i užitková zahrada, spíš zahrádka. S balkónem na jižní stranu se vzdal bonsajových ambicí a je si dobře vědom, že i zalévání květin patří mezi domácí práce a že i hrnková flóra vnímá vaše rozpoložení.
18. 03. 2013 | 08:21

Vysedlina napsal(a):

Autorka
Pěkné, k věci.
Brzy nebudeme vědět, z čeho jsme dostali lišej. Zda z toho, že jsme si lehli omylem na nádherný trávník, nebo snědli krajíc z neplesnivějícího chleba, či vypili sklenku mléka, které hbitě shnije v alobalu za sedm měsíců.
18. 03. 2013 | 09:36

Vysedlina napsal(a):

Baba
Například v jedné panelákové čtvrti zasadili komunisté lesní stromy, které vyrostly nad páté patro. Nyní je kácejí šmahem a nahrazují nízkými stříhanými stromky. Lidem se stýská po lesoparku, ale město nechce. Bývalo tam sluníčko, ale i stín, a to právě v těch bytech, které měly okna všechna na jih. A tak jim opravdu ztížili život. Ovšem za komunistů se tam některé stromky objevily samy od sebe!?
18. 03. 2013 | 09:42

Baba napsal(a):

Máte pravdu, strom může být vyšší než panelák. Tedy než obvyklý český osmipatrový. Našinec balkónové zábradlí převislými muškáty nezdobí. Jednak by musel změnit závěsnou technologii a hlavně nerad po dešti uklízí. Je mu bližší jemu známé způsoby bydlení spíš oddělovat než spojovat.
18. 03. 2013 | 09:57

gaia napsal(a):

paní autorko, nechci vám brát iluze, ale ta maximální potravní soběstačnost, alespoň v rostlinných zdrojích potravy to bude tedy pro vás velká makačka.

Víte, ono zde není podnebí jako u toho černouška v L.A. a pak také jsou určité agrotechnické lhůty a ne jako v subtropech, kdy můžete sít , sázet a sklízet, kdy vás napadne.

Tady se vám spíš stane, že budete mít jednorázově ředkviček, že nebudete vědět co s tím, pak zas sezona salátu, že už ani sousedi si to nevezmou, pak 14 dní jahody a dalších 14 dní květák na 100 způsobů, pak přejdete na kýble rybízu a angršt vám asi zplesniví, tomu se tu moc nedaří.
Ořešáky podlehly v květnu posledním jarním mrazíkům, budete se těšit na pár zbylých oříšků, ty odnese veverka nebo ořešník a před vánoci nezbyde než koupit ty dovezené z Floridy.

a mezitím budete pořád zavářet a marmeládovat ty přebytky. Na děti nebudete mít čas, ony vám zvlčí a místo marmelády si v zimě radši dají nějakou drogu s kamarády, neb s těmi jim bude lépe, než s udřenou a nervózní matkou, která pořád kope , pleje, zaváří a stejně jí toho polovinu sežerou škůdci nebo chytne plíseň.

Měla jste zůstat v těch subtropech, v tom L.A., tam asi ani neznají krtky , zde má zahradník mnoho nepřátel.
18. 03. 2013 | 13:24

hanah napsal(a):

Závěr je ten, že hezký trávník není nic pro slimáky....:-)
Což asi většina z nás vítá....
18. 03. 2013 | 16:37

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy