Uhlí, to je budoucnost, soudruzi

26. 11. 2013 | 15:55
Přečteno 6552 krát
Premiér Rusnok nadělil občanům České republiky hezký dárek k výročí Sametové revoluce. Máme si prý přetočit hodinky o dvacet čtyři let zpět. Limity těžby uhlí jsou prý k ničemu a vláda v demisi stihne projednat jejich zrušení. Takže komunistické plány zbourání Horního Jiřetína, Černic a části Litvínova jsou zase "in". A uhlí se bude těžit a elektřina z něj vyvážet, soudruzi! Však hned přispěchal komunistický hejtman Ústeckého kraje Bubeníček, který ocenil "osobní zájem premiéra na řešení problémů, které trápí náš kraj". Fuj, dvakrát fuj.

Dříve než premiér promluvil o tom, že účel limitů - ochrana lidí před prachem a emisemi z těžby a spalování uhlí - byl naplněn, možná měl navštívit Ústav experimentální medicíny Akademie věd a seznámit se s výsledky třicetiletého výzkumu. Dozvěděl by se, že v Ústeckém kraji zkracuje špatný stav ovzduší lidem život v průměru o dva roky ve srovnání se zbytkem republiky. A prach ze spalování uhlí spolu s polyaromáty má v Ústeckém kraji na svědomí nejvyšší výskyt nádorových onemocnění prsu a plic. Navíc, spalování uhlí je největším zdrojem emisí oxidu uhličitého CO2, který přispívá ke klimatické změně.

Dříve než premiér promluvil o údajné překonanosti a vyčpělosti limitů, možná měl navštívit 2140 obyvatel města Horní Jiřetín a obce Černice. Měl místním občanům do očí říct, že neměli věřit státním zárukám. Že je vlastně jejich chybou, že v posledních patnácti letech postavili přes devadesát nových domů a že spolu s těmi novými, bude zbouráno i dalších 667 domů v Horním Jiřetíně a 95 v Černicích. A nová kanalizace a čistírna odpadních vod hrazená z evropských fondů také. Zanikne ovšem rovněž skoro tisícovka pracovních míst jen v Horním Jiřetíně, dalších více než čtyři tisíce lidí přijde o místo v chemičce v Záluží. Na druhou misku vah klade Jiří Rusnok prodloužení pracovních míst v Litvínovské uhelné, která dnes zaměstnává včetně nehornického personálu zhruba 900 lidí. Logiku v tom nehledejte, žádná tam není.

Dříve než podpořil úsilí těžařů o spálení dalších 770 miliónů tun uhlí, měl se seznámit s cestovní mapou Evropské komise k nízkouhlíkové a efektivní ekonomice EU v r. 2050, která navrhuje snížení emisí skleníkových plynů o 60% do roku 2040. Představa, že Česká republika bude ignorovat trendy moderních evropských ekonomik a že namísto energetické efektivity, úspor a obnovitelných zdrojů energie u nás zakonzervujeme uhelný ostrov, překonává všechny komunistické pětiletky dohromady.

Není bez zajímavosti, že téma prolomení limitů se vrací do debaty v dobách, kdy vládnou zemi přechodné úřednické vlády. Shodou okolností jsem byl v roce 1998 ministrem životního prostředí první úřednické vlády premiéra Tošovského a zabránil jsem tehdy prvnímu pokusu těžařů o prolomení limitů. S touto osobní zkušeností jsem v roce 2008 předložil vládě novelu horního zákona, jejímž cílem bylo definitivně snahy těžařů o prolomení limitů zmařit. Zákon by umožnil zásoby za limity odepsat a těžaři by ztratili veškerá práva k uhlí. Jenže namísto konce těžařů skončila tehdy předčasně vláda a premiér následující přechodné úřednické vlády (sic!) Fischer projevil těžařům mimořádnou vstřícnost a zákon z parlamentu stáhl dříve, než mohl být projednán. A nyní je tady třetí úřednická vláda a další pokus těžařů.

Otázkou je, proč to Rusnok dělá? Chce jít tak daleko, že jeho vláda přijme usnesení, kterým zruší dvacet dva let platné usnesení Pithartovy vlády, znovu potvrzené před pěti lety ? Anebo je cílem těžařů posílit v povolebním vyjednávání ty politiky, kteří jim jdou na ruku? V ČSSD dlouhodobě převládá v energetice vliv bývalého “toskánského nosiče pizzy” a nyní stínového ministra průmyslu Urbana, který prolomení limitů podporuje. V KDU-ČSL se zase prosazuje bývalý předseda Českého báňského úřadu Makarius, který stál za prvním pokusem těžařů o prolomení limitů v roce 1998. Jedinou stranou jednající o vládě, která limity zatím drží, je Babišovo Ano.

Jestli je něco úkolem nové vlády ve vztahu k severním Čechám, pak je to emancipace regionu od vlivu báňských společností. Řešením zaměstnanosti není prodlužování životnosti lomů a posilování negativního obrazu špinavého regionu, ale restrukturalizace těžkého průmyslu a těžby na perspektivnější činnosti s vyšší přidanou hodnotou. Zvýšit vzdělanost a rozvíjet inovativní výrobu a služby, zateplit lidem domy a snížit jim účty za topení, vyčistit špinavý vzduch a ušetřit za léčení, nabídnout místním lidem budoucnost namísto minulosti, to by měly být cíle regionální politiky nové vlády.

(Publikováno v Hospodářských novinách, 26.11.2013)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Veterán napsal(a):

Pane autore, zjistěte si něco o Německu a jeho cestě k bezuhlíkové ekonomice. A až zjistíte, kolik tam staví asi zázračných bezuhlíkových uhelných elektráren nejen na německé, ale i na americké uhlí, tak se zastyďte a omluvte České republice, která některé uhelné elektrárny trvale odstavila a další modernizuje a tak snižuje jejich emise. Na rozdíl právě od toho Německa.
Jinak doporučuji například tento článek: http://nejedly.blog.idnes.cz/c/347997/Jak-se-Angela-Merkelova-stala-uhelnou-kanclerkou.html
Pro člověka, který se podílel na vzniku zákona o okradení české populace pomocí ekologických dotací, to ale asi nemá cenu. Ten bude mít vždy ústa plná záchrany světa a zároveň ruku zaraženou v jejich kapsách a peněžence.
26. 11. 2013 | 16:05

TomášL napsal(a):

Pane autore,

holt čeští sousedé z Reichu nestačí stavět uhelné elektrárny, aby si mohli dovolit větší komfort zelené energie, no. Tedy nezbývá Čechům jak vyvážet elektřinu do Reichu. Zapeklitá situace...
26. 11. 2013 | 16:09

TomášL napsal(a):

op: němečtí :-)
26. 11. 2013 | 16:14

zemedelec napsal(a):

Pane Bursík.
Že se nestydíte přijít mezi lidi.
To co jste udělali s OZE,by Vás měli fackovat na potkání.
OZE mohlo být dobrou náhradou za uhlí,jenže jste to občanům s protivil,že budou volat spíš po tom uhlí.
26. 11. 2013 | 16:20

Petr Havelka napsal(a):

Pane Bursíku,

tak tak, jen by bylo potřeba vědět koho Tykač podporoval při předčasných volbách. Jednomu se ani nechce věřit, že by SPOZ :)

Tykač tvrdí, že "komu kde co" je ostatním putna, ale že by i KDU-ČSL a nechce se věřit že by i ČSSD.

Máme tu tak nějak transparentní financování stran?
26. 11. 2013 | 16:28

Martin napsal(a):

Bursík je typický nosič křížku po funuse.
Dneska už víme, že:
1) Cestovní mapa EU a zvláště Německa je pálit uhlí a plyn o stošet, tedy ČR je v tomto smyslu velmi progresivní země.
2) CO2 neškodí a globální oteplování se nestalo.
3) Uhlí odepsat nelze. Uhlí jde buď vytěžit popřípadě zapálit, jinak nezmizí a pořád tam v zemi bude.
4) Osobní vlastnictví pozemku a nemovitosti není v ČR absolutní, třeba při stavbě dálnice se také lidé musejí stěhovat.
5) Majitelé domků dostanou řádnou náhradu, nejedná se o vyvlastnění.
26. 11. 2013 | 16:30

mb napsal(a):

... dobrý blog ...
26. 11. 2013 | 16:51

Sauerova napsal(a):

To tady budeme s podobnym nazorem asi jen my dva, pane mb ... :-)
Ale to je fuk. Clovek byl vzdycky v mensine, tak uz je tak nejak zvykly ... :-)
26. 11. 2013 | 17:07

kosoúhlý průmět čtverce napsal(a):

pláče Bursík jeden zelený, ale má proč.
Nic se mu a jemu podobným zeleným zločincům nedaří.
Namátkou, Ukrajina poslala do pryč Evropskou Unii, nechce si nechat zasvinit úrodné lány černozemě řepkou a fotovoltaickými panely. Taky si nechce nechat svou zemi otrávit rtutí z úsporných žárovek.
Poláci a většina států světa s globálním oteplismem taky rychle couvli, viz nedávné prohlášení z Varšavy.
Zelené grínpícníky Rusko jen tak mírnyx-týrnix strčí do vazby za "pouhý" protest proti ropné plošině.
A teď ještě český Rusnok přijde s prolomením těžebních limitů.
No to to je na prášky, pane Bursíku, dojděte si pro ně k psychiatrovi.
26. 11. 2013 | 17:08

holywood napsal(a):

Na čí stranu se stavět ve sporech Já mám pravdu,Ty ne.
Táhnoucí se spor z Plzeňska o stavby série větrných elektráren německou společností OStWind.Starosta jedné z obcí dostane
6 milionů Kč a je pro.Desítky okolních obcí to nechtějí.
100 metrové věže podle odpůrců zničí vzhled krajiny,asi i hlučné.
Fyzikální zákon předválečného německého fyzika o třetí mocnině rychlosti větru alias výkonu elektrárny je jistě stopou,ale ruku na srdce,jaksi krom absolutní ideje,si při odvození nevšímal ničeho mimo ni.Takto by možná i škunery rychlostně předstihly hravě letadla.
Na Internetu je dostupný čísi elaborát -detailní rozborem přehled osudů 30 prvních českých větrných velkoelektráren (dále "VE")na českém území před cca pěti a více lety končícími.Skončily ve šrotu všechny.Ale proč? Kvůli větru? Přehled praktika znalce historika zdejších VE tvrdí ,že havárií vnitřního elektromechanického ústrojí-nazvěme ho lidově DYNAMO.A předseda ČSAV za Husáka,pracovník plzeňské Škodovky,akademik Eduard Kožešník,držitel medalile university Lomonosova v Moskvě již možná nežije,ale psané dílo "Elektrické zdroje točivé" zanechal.Prý se za první republiky znal osobně se Zd.Nejedlým,vyprávěl v čs.rozhlase.Též autor publikace :"O fyzikální podobnosti a modelech" ,vycházející ze stejného principu fyzikální podobnosti jako zmíněný německý předválečný autor teorie, uznávané dost, VE.Časté tzv.fyzikální podobnosti v aero,hydro-vědách.Strouhalovo číslo z doby RU třeba-let ptáků a pohyb ryb.Kožešník bratra presidenta V.Havla -matematika Ivana vyhodil 1972 z ČSAV,ale v osmdesátých letech za předsedy ČSAV Římana,již Ivan Havel řediteloval Matematický ústav ČSAV,zabývaje se i svou tehdy již vydanou knihou Umělou inteligencí.Která dle znalců USA v r.1945 nahradí lidi.RUR.Dnes je to hlavně software o darwin-genetice-evoluci.V blízkosti Prahy na výpadovce z boku viditelné VE -velké se netočí.
26. 11. 2013 | 17:16

holywood napsal(a):

oprava :dle znalců USA v r.2045 nahradí
26. 11. 2013 | 17:25

pepr napsal(a):

Pan Bursík by se měl hlavně starat o to, aby došlo k nápravě naprosto katastrofálního rozhodnutí, které povolovalo stavby slunečních elektráren na zelených loukách. Hlavně by se neměl vymlouvat na to, že to rozhodli jiní než jeho zelení. Mně osobně - a věřím že i většině českých občanů - víc trápí tahle devastace přírody než nějaká teoretická úvaha o prolomení uhelných limitů...
26. 11. 2013 | 17:31

Martin1 napsal(a):

Dnes se všechno mění - nic zažitého neplatí.
Dříve, když člověk něco podělal, pak se na to přišlo, zalezl a styděl se, dožil život v ústraní.

Dnes, když něco člověk podělá (v tomto případě pan Bursík), kdy jeho omyl nás stojí mnoho miliard každým rokem, tak si dotyčný svůj tento kabát z ostudy - ze solárních panelů doplněný kloboukem s větrnou elektrárnou se klidně rozhodne s tímto starým modelem opět vzít útokem mola ekonomiky.

Náš lid v těchto krajích je dobrý a laskavý a přeje i novým objevům. Když však v dávné minulosti zjistil, že byl oklamán mastičkářem mastí z kozích sračček - co měla být údajně proti všemu - počínaje zbavení se podagry . . . i zlé tchyně. A tchyně zlobila dál stejně jako kolena, tak dotyčného vyprovodili z města 60 ranami holí na pranýři - to bylo dotyčného poslední vystoupení.

Údajně tam někde vznikla ta věta - mezi pranýřem a městskou branou:" „Kdyby sem to byl býval věděl, tak bych sem nechodil“

Od té doby jsme prý civilizovanější - civilizovanější? Ano darebáci umí lépe o svých zázračných vodičkách - řešeních mluvit a my hodnotíme snad již více umělecký dojem z vystoupení, než fakta.
26. 11. 2013 | 17:31

holywood napsal(a):

oprava:"Elektrické stroje točivé"

spíše spotřebiče? dynamo:alternátor
26. 11. 2013 | 17:33

jura napsal(a):

hele, mr. busik zije a zase skodi a skodit bude asik az do duchodu
holywood, nerozumim ani jedne vete, skoda (moje)
26. 11. 2013 | 17:39

V.O.B.O. napsal(a):

Já jsem třetí.Zdravím Vás.
26. 11. 2013 | 17:47

Jedla napsal(a):

To je zvláštní, kolik diskutujících dnes tak vřele miluje Tykače. Asi to budou ti samí, co donedávna milovali Bakalu.
Zklamal je, Bakala jeden bakaný, tak si touží tykat s Tykačem.
V reálu je to ubohost diskutujících. Autorova argumentace je dobrá.
Těžaři dostali v právech těžby obrovský dar. Ale nemůže být nekonečný. Smyslem "limitů" bylo namalovat čáru, za kterou se dá "žít", za kterou mohou lidé mít skutečný domov, domov jako místo bezpečné, útočiště, doupě, ze kterého nemohou být po cizí libosti vyhozeni. Domov, jako dlouhodobá - i citová - investice, místo, kde je bezpečno zapustit kořeny a nechat svůj otisk na světě. Místo, kde mohou pohřbít své (pra-)rodiče bez obav, že někdo hroby znesvětí. To je smysl limitů těžby. Ty limity byly státem, vlastí lidí co tam žijí, legitimně přijaty, to znamená záruka, garance jim byla dána. Musí platit. To je vztah vlastence k vlasti a vlasti k vlastenci. To je význam oněch slov. Ne skákání po Václaváku s vlajkou a flaškou chlastu a řvaní "kdo neskáče není Čech". Nemá-li ta záruka být trvalá, neměla nikdy smysl, a tudíž ten smysl nemohl "být naplněn". Ty limity nejsou nikterak velkorysé, neochránily toho zas tak mnoho. Zničeno již bylo mnohem víc. Jestliže ani ony skromné limity, plošně nikterak rozsáhlou státní garanci bezpečí skýtající neveliké místo k skutečnému životu, nedokážou tihle technokrati respektovat a trvale zachovat, pak jsou to lidé beze cti, nikdy nedodrží nic. Prodají cokoliv, kohokoliv, kdykoliv, komukoliv. Bezectní. Kdo jim přikyvuje, jen aby autora blogu poplival, je hlupcem. Kdo dnes není "Jiřetíňanem", jako byl JFK "Berliňanem", je politováníhodným stvořením otrocké povahy. Dnes je to Horní Jiřetín. Jen povaha otrocká nevidí, že zítra to může být jeho vlastní domov. Postavit se za Jiřetín znamená projev, který "se může stát obecnou normou" (v Kantovském smyslu), tedy projev morální. Suma mnoha morálních činů a projevů dělá náš svět, společenství, lepším k životu, obyvatelnějším. Přesto, milí diskutující, toužíte raději poplivat autora blogu?
26. 11. 2013 | 17:54

tajemný pan H napsal(a):

všechno je to jenom o tom z jakého uhlu pohledu se na to díváte. zelený soudruh bursík se na to dívá z pohledu protekčního miliardářského spratKa, který nemusel nikdy pracovat , nikdy mu nehrozila existenční nouze a může jako synek z bohaté pražské rodiny pozovat jako idiot, šukat káču jau jau , poučovat nuzný lid a dělat se zajímavým, trochu jinak se na to dívají lidé, kteří jsou na severu čech bez práce, ztratili lidskou dustojnost a život jim rychle plyne v beznaději. jak říkám, vždy jen záleží na uhlu pohledu. z každého uhlu je vidět trochu jiná pravda.
26. 11. 2013 | 17:55

Martin1 napsal(a):

"Premiér Rusnok nadělil občanům České republiky hezký dárek k výročí Sametové revoluce. Máme si prý přetočit hodinky o dvacet čtyři let zpět."
------------------------
Zkusil jsem se jen na chvíli vžít do situace, že se stala následující věc:
1) Někdo si zahrál se strojem času, ale jako vždy - u nás blbě. Na Letenské pláni stojí v mrazu skoro milion lidí s dnešními zkušenostmi a z tribuny k nim pateticky mluví celá sestava bez dnešních zkušeností - ta autentická, co tehdy.
2) Jak by vypadala ta konfrontace?
3) Jakým heslem by bylo asi nahrazeno heslo "Už jsme tady - už jsme tady - už jsme tady.
4) Co by bylo slyšet z davu - kdo ví - tuší?
26. 11. 2013 | 18:01

Trtkos napsal(a):

Bursíku, ty patris uz davno do kriminalu...
26. 11. 2013 | 18:19

Martin napsal(a):

Jedla: Můžeme diskutovat o tom která firma dostane právo uhlí vytěžit, ale je iracionální diskutovat o argumentech s domovy a nemovitostmi, protože v naší zemi není soukromé vlastnictví absolutní. Máte částečně pravdu, týká se to nás všech, za určitých okolností může komukoliv veřejný zájem zlikvidovat domek i s pozemkem proti patřičné náhradě a je to tak v zásadě správně.

Jestliže máte nějaký geniální nápad čím uhlí nahradit, třeba čím se bude topit v teplárnách, tam sem s ním. Případný nápad nahradit to ruským plynem geniální není.
26. 11. 2013 | 18:28

Dalimír napsal(a):

Aha zelení mužíčci už vylézají z temnot ! Asi počítají s dutými hlavami českých voličů přesně jako lidovci ! Takže příští volby znovu směr patlament pane zelený mužíčku ? Už nikdy biomasu !!
26. 11. 2013 | 18:41

******** napsal(a):

Pro Juru a Holywooda:
teď šátrám i ve své osobní hlavové paměti,zda tam nebylo spíše poloměr turbíny na třetí než rychlost větru ve třetí mocnině.
Úhlové rychlosti (počet otáček za sekundu) je to ganz egal,ančto je podílem obou veličin-oběžné rychlosti a poloměru. Nicméně ak. Kóža asi dělil na synchronní,asynchronní a od atomitů-Lomonosovců-vyznavačů zrna to pro zdejší hydrodynamické kontinuum bylo spíše fackou dopředu předem.Pak až elektrárnu zapojíme,bude impedencí a tedy do hry vejde to třetí.
Jakkoliv sebemenší bude tření kdekoliv,třeba v ose rotace-ložiscích,i jinde,což bude, vznikne nám kubická rovnice s třemi kořeny dle vzorců Cardana.Dva budou párem komplexně sdružených kořenů -a budou představovat útlum,tedy turbína stojí ,zabrzdí se,nebo se možná i šíleně roztočí a přepálí elektriku? Jeden kořen -reálné číslo-bude možný pracovní režim.Vůči měnícímu se směru větru bychom ale potřebovali k volnému natáčení osy turbíny Cardanův závěs známý z teorie a praxe setrvačníků.Volná pohyblivost umožnovala všem námořníkům držet jeho osou směr plavby.Držel si gyroskop směr osy při manévru lodi kormidlem.
Juro,co je dál nejasné? Lodní šroub teorii nemá,leda nomogramy.
26. 11. 2013 | 18:51

zzz napsal(a):

Nevím, jestli je uhlí budoucnost, ale určitě jí není žlutomodrý Bursík a jeho
jaujau biomasa.
26. 11. 2013 | 18:52

Yosif K napsal(a):

Martin napsal(a):
1) Jedla: Můžeme diskutovat o tom která firma dostane právo uhlí vytěžit, ale je iracionální diskutovat o argumentech s domovy a nemovitostmi, protože v naší zemi není soukromé vlastnictví absolutní. Máte částečně pravdu, týká se to nás všech, za určitých okolností může komukoliv veřejný zájem zlikvidovat domek i s pozemkem proti patřičné náhradě a je to tak v zásadě správně.

2) Jestliže máte nějaký geniální nápad čím uhlí nahradit, třeba čím se bude topit v teplárnách, tam sem s ním. Případný nápad nahradit to ruským plynem geniální není.
26. 11. 2013 | 18:28

ad 1) soukromé VLASTNICTVÍ NENÍ ABSOLUTNÍ NIKDE - pokud v USA potřebují postavit dálnici nebo letiště, také vyvlastnují.
ad 2) jenom aby to nedopadlo jako u blbejch - že by se narychlo otevřely další gigantické doly, těžilo by se dráž než kolik činí dovoz kvalitněšího uhlí z Austrálie, uhlí by se těžilo za dotované ceny, elektřina by se vyvážela za dotované ceny a socalistický ministr průmyslu Milan Gregr by se z Monte Argentario radostně tlemil že za slabých čtrnáct miliard dotací ročně zajistil práci 3 tisícům solvináků. Takhle holenkové umí CSSD budovat prosperitu.....

Neberte to.....

Už nyní hučí do FVE tunelu 44 miliard Kč ročně.....
26. 11. 2013 | 18:52

******** napsal(a):

oprava:jakož i další připojená zátěž-spotřebič bude impedancí
26. 11. 2013 | 18:54

Joe Ratata napsal(a):

Čmoud sice ano, ale polétavý prach není z lokálních topenišť.
Solární panely na každou střechu, nikoli však na velké širé rodné lány.
Větrné elektrárny jen tam kde fouká.
Zemědělci mají produkovat jídlo a ne bionaftu.
Plodiny a zbytky dobytku, dobytek lidem a teprve to, co po něm zbyde na bioplyn a pak na pole. Ten zvířecí mezičlánek, je pro přežití poměrně důležitý.
26. 11. 2013 | 18:59

schroth napsal(a):

Pane Bursíku, nejsem propagátorem uhlí, ale byli to vaši kolegové-zelení, kteří v řadě obcí rozjeli neuvěřitelnou propagandu proti uložišti vyhořelých článků jaderných elektráren. Pamatuju si vyjádření jednoho občana z Okrouhlé Radouně. Do kamery řekl, že oni chtějí žít v dobrém prostředí v souladu s přírodou. Rozčililo mě, že všichni chtěli dobré životní prostředí, ale elektřinu taky. Byl bych proto, aby byl všem těm obcím vypnutý el. proud, aby mohli žít v souladu s přírodou. Kvůli uhlí už na severu zaniklo asi 80! obcí.

Na druhou stranu ale to, co se stalo v ČR se solárními a větrnými parky, zaslouží, aby pár, spíš několik párů lidí šlo za katr. Jezdím pravidelně kolem těch líných monster u Kladna, občas vidím "parky"(to je název, že?)v Krušných Horách a vlakem kolem těch desítek, či spíše stovek hektarů polí, na kterých rostou kolektory. Nikdo mě nepřesvědčí, že toto je správná cesta. Vás jsem už víckrát přistihl při účelovosti, aroganci a někdy sem tam neříkáte pravdu. Nechci říct že lžete, neříkáte pravdu.
Mimochodem, kde je v H.Jiřetíně, který má 2100 obyvatel skoro tisícovka pracovních míst? Párkrát jsem tudy jel na Jezeří, i na kole, ale žádnou fabriku, ktomě zavřené šachty, jsem tam neviděl.
26. 11. 2013 | 19:02

Kanalnik napsal(a):

Ackoli mam vyhrady k ucasti SZ a pana Bursika v Topolankove vlade, v punktu tohoto clanku s nim souhlasim. Opravdu se jedna o krok zpet a hlavne je to nefer po tom vsem, co se udalo a co bylo tamnim lidem slibeno. To je zkratka arogance moci. A kdyz si k tomu vezmeme to, ze to dela vlada bez jakehokoli mandatu, tak premyslim, zda nejsme v Rusku.
26. 11. 2013 | 19:12

oh napsal(a):

Bursíku, Bursíku, mám pro vás jednu nemilou zprávu:
http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/rwe-zavrhla-britsky-projekt-obri-vetrne-farmy-na-mori-1041310
Prostě bez dotací vrtulárny nikdo budovat nechce...
26. 11. 2013 | 19:14

petrof napsal(a):

Bursíku nestrašte.....já doufám, že v roce 2040 (resp.2050) bude již EU, pro naprostou většinu našich dětí, jen mlhavou a nepříjemnou vzpomínkou....!!!!
26. 11. 2013 | 19:16

Kanalnik napsal(a):

Jedla - krasne napsano
26. 11. 2013 | 19:16

Důchodce68r napsal(a):

- Souhlasím s argumenty pana Bursíka.
- Děje se stále mnoho nevratných škod. Jen jedna z nich - těžit uhlí a současně vyvážet elektřinu.
- Řešení není jednoduché, ale dohoda o něm daleko víc, a zbytečně.
Musí se dál hledat, ale ne štěkáním na sebe jako dosud. V tom je hlavní problém.
- Na prvním místě mají být úspory.
26. 11. 2013 | 19:52

TomášL napsal(a):

Jedla

S Vaším komentářem musím bezezbytku souhlasit. Ale je potřeba taktéž nabídnout realnou alternativu. Proč tedy autor nepodpoří jaderky?
26. 11. 2013 | 20:04

Petr Havelka napsal(a):

Pane Důchodce68r,

tak tak, tady by snad měl mít stát nastavenou nějakou závaznou energetickou koncepci, podle které se rozhoduje a která se na základě studií a analýz koriguje.

Jenže tady co "vláda" to "nápad" a bezpochyby to není z "vládnoucích" hlav.

Lobyisté tlačí na bohatší zdroje (sloje) tzn levnější těžba a to jak pod Jiřetínem tak se vyvíjejí tlaky na bohatší zdroje černého koksovatelného uhlí Frenštát, Beskydy.
26. 11. 2013 | 20:08

Jedla napsal(a):

schroth (26. 11. 2013 | 19:02)
Ale vždyť není problém umístit vyhořelé palivo jaderných elektráren. Nemusíte místo hledat, je nalezeno. Nevidíte ho jen proto, že pod svícnem bývá tma:
Vysoce radioaktivní odpad musí být trvale sledován, a jeho obal, bezpečnostní kontejnery, se musí po dobu cirka deseti tisíc let měnit, vždy zhruba po dvou stech letech, podle kvality, jak se v tom či onom století a tisíciletí ty nové podaří udělat dobré či horší. Je jen jedno vhodné místo, kde se to může dít: Pražský Hrad, konkrétně takzvaný Husákův protiatomový bunkr. Proč? Za prvé, je to protiatomový bunkr. Co nemůže dovnitř, nemůže ani ven. Za druhé: Je hotový a nevyužitý. Za třetí: Lze z něj rozvádět odpadní teplo po velikém areálu Hradu, včetně církevních objektů. V Katedrále už nebude kosa! Za čtvrté: Bude dobře hlídán, díky Hradní stráži nemají šanci teroristé. Za páté: Fráterníci konečně budou mít zač se modlit. A ono takové skladiště vysoce radioaktivního odpadu potřebuje Boží ochranu víc než co jiného na světě, jak Vám potvrdí nejen ve Fukušimě, ale zrovna tak v Černobylu či v Three Mile Islad. Za šesté: Konec obviňování z Pragocentrismu: Zatím co Pražáci mají vysokou spotřebu energie na obyvatele, JE jsou na jižní Moravě (Dukovany), v jižních Čechách (Temelín), plánují se na severu Moravy (Blahutovice)... Praha se skladištěm konečně přijme podíl na důsledcích vlastní energetické náročnosti, a nikdo jí už nic takového nebude vyčítat. Za sedmé: Úředníci, kteří budou během tisíců let mnohokráte rozhodovat, zda už je potřeba bezpečnostní obaly obnovit, a zda při tom zvolit levnější či naopak kvalitnější variantu, budou rozhodovat i o vlastním bezpečí, nejen o nějakých vzdálených "venkovanech". Za osmé: Jsme liberálové a individualisté: Sklad buď bezpečný je (a pak je právě tak bezpečný pro Pražana jako pro obyvatele Českomoravské vysočiny) a nebo není. Nelze nikdy říci, že pro Vysočinu je něco dostatečně bezpečné, ale pro Prahu je totéž riziko nepřijatelné. Toto dilema lze vyřešit jediným způsobem: Umístěním v Praze.
26. 11. 2013 | 20:18

Medikolog napsal(a):

Chov světlušek, ebonitové tyče a synthetické liščí ocasy a šlapací kolo, to je budoucnost soudruhů zelených k jejich fotovoltaice, větrníkům, k loučím a k individuálním gumovým oblekům se sběrači biuplynů. Kolik si přes jaro a přes léto na..díte, tak se v zimě zahřejete. Sušte kobylince, kravince i psí..... a topte tím jako nejchudší Afričané. Sběrače bioplynu nařídí instalovat i na každý kus hovězího dobytka. Proti jádru hystericky zpunktovali kde koho, uhlí nechtějí, doplnili si zato vědomosti o biomase.

Za louče zelenější... choďte pěšky, šlapací elektrárny do každé rodiny.
26. 11. 2013 | 20:29

m.v. napsal(a):

Jó Bursíkovi tomu je hej.

Ten nepotřebuje ani jádro ani uhlí.

Jemu dodává energii Biomasa.

Hezký den.m.v.
26. 11. 2013 | 21:14

Barrandien napsal(a):

Z videa You Tube čtu,že Angličané získali koncem války drtivou převahu nad německými ponorkami,protože Němci se drželi teorie,že v lokaci nelze jít za jistou vlnovou délku a Angláni za ní šli.Doba má dnes samé takové problémy-Něco platí tam a jinde ne.Neviditelná letadla.VE.
Každopádně bych VE totálně nezavrhnul.Co bych stěží odhadnul realisticky,je vliv ionizace okolního vzduchu-to může být i Pandořina skříňka(od supravodivé korony-prstence přes průboj nebo blesk do domu i Le Chatelierovské elektrozabrždění) a navíc padesát let výzkumu magnetohydronamických generátorů asi i dnes nic moc.
Ale co bych tušil,že dostatečně robustní malá větrná elektrárna (za milion Kč) na chatě může, je že,pokud se roztočí na vysoké otáčky a vítr přestane,může i při napájení žárovky běžet třeba hodiny a jich dost,závisle i na ionizaci vzduchu okolo lopatek.Na vařič musí být ale na další hodinu vaření bez větru hodně robustní.Čemu se pak říká malá? Lehkou hliníkovou nemyslím.Těžkou je těžko slabým větrem roztočit.Konstruktér s matematikou si to zařídí.
26. 11. 2013 | 21:35

Barrandien napsal(a):

oprava :magnetohydrodynamických generátorů
26. 11. 2013 | 21:40

mb napsal(a):

... jedla dobře/borec ...
26. 11. 2013 | 21:40

Martin napsal(a):

Jedla: Úložiště JE se udělá nejlépe v opuštěném dole, podloží pražského hradu není dostatečně stabilní. Blahutovice se vybraly ne kvůli tomu aby to bylo daleko od Prahy, ale proto aby to bylo blízko Ostravě, jelikož v Ostravě je elektřiny mírný nedostatek z důvodu její odlehlosti.

Barrandien: O skladování se básní desetiletí. Ukaž skříňku do které půjde snadno uložit 10 MWh a pak zase snadno vybrat a pak si popovídáme, do té doby to nemá smysl.
26. 11. 2013 | 21:47

mb napsal(a):

Martin napsal(a):
Jedla: Můžeme diskutovat o tom která firma dostane právo uhlí vytěžit, ale je iracionální diskutovat o argumentech s domovy a nemovitostmi, protože v naší zemi není soukromé vlastnictví absolutní. Máte částečně pravdu, týká se to nás všech, za určitých okolností může komukoliv veřejný zájem zlikvidovat domek i s pozemkem proti patřičné náhradě a je to tak v zásadě správně.

Jestliže máte nějaký geniální nápad čím uhlí nahradit, třeba čím se bude topit v teplárnách, tam sem s ním. Případný nápad nahradit to ruským plynem geniální není.

... martine jde o to, že tu energii vyvážíme ... vyvážíme jiřetíny ... uhlí zachovat jako chemickou surovinu ...

nemám problém podpořit jádro ( rozumě, ne jako tunel ) ... navíc právě aby se odlehčilo severním čechám byl argument pro dostavbu temelína ...
26. 11. 2013 | 21:49

tomeek napsal(a):

Mili diskutujici ---
(namatkou vybiram Medikologa, m.v., Trtkose, kosouhly prumet ctverce...)
Kdyz si prectu vase reakce, tak jsem pri Martinu Bursikovi, i kdybych vsechny me uspory byly investovany do severoceskych hdedouhelnych zdroju, Temelina a od Zelenych bych byl o 180 stupnu mimo...
Mimochodem, dobre napsano, pane Bursiku.
26. 11. 2013 | 22:00

Martin napsal(a):

mb: To je rozumný argument, ovšem ne zcela pravdivý, vyváží se energie ze všech zdrojů, z celého energetického mixu. Není to tak, že Temelín je pro Prahu a Chomutov pro Němce.
26. 11. 2013 | 22:03

Mard napsal(a):

Bursíku, vy by jste měl být ticho a stydět se! Jste nechutně odporný vyžírka nad kterým se zvedá žaludek!
26. 11. 2013 | 22:09

Sláma napsal(a):

Martine Bursíku, v první řadě bylo nezodpovědné slibovat obyvatelům vesnic, které leží na ložiscích černého uhlí, že se těžit nebude. Samozřejmě, že se těžit bude, nikdo nenechá takové množství suroviny zahálet. Takže to byla vaše nezodpovědnost.
Za další, v době, kdy jste byli ve vládě, kterou jste drželi nad vodou, nic jste pro životní prostředí neudělali (a udělat jste mohli, neboť bez vás by zločinná Topolánkova vláda nebyla.), naopak, jste zodpovědni za 2 nehorší vládu v našich dějinách (horší byla už jen ta Nečasova), takže bych na vašem místě využil práva mlčet.
26. 11. 2013 | 22:37

permoník napsal(a):

Uhlí se těžilo od nepaměti a bude se těžit dále ! veřejnému prospěchu musí prostě ustoupit zájmy soukromých vlastníků ,to se nedá nic dělat ! Anebo někdo chce aby se pokračovalo v černých stavbách těch skleněných příšer které nám zabírají čím dál více ornou půdu ? Bursíkovci zelení běžte se vycpat !

JÁ JSEM HORNÍK KDO JE VÍC ??
26. 11. 2013 | 23:08

Barrandien napsal(a):

to Martin:

pokroky se dělají za dlouhou dobu.
Od Hieronovy parní báně k Wattovu parnímu stroji za dva tisíce let.
Od Archimedova zákona vztlaku lodi díky zemské tíži k padajícímu tíží zemskou kameni z Pisánské věže Galilea Galilei 2000 let s hrozbou upálení.
V principu totéž.V obou případech obojího.
Před Maxwellem znali jen zákony sil 1 lommeno "r na druhou".Maxwel píše,že neskutečné neřešitelné matematické problémy kinetické teorie plynů jsem zdolal zázračným proutkem-silou úměrnou 1 lomeno "r na šestou"-dnešní Van der Waalsovy síly.
Od Žukovského teorie křídla letounu-vznášení obdobné Archimedovu zákonu -vede cesta k neeuklidovské geometri i k CFT-konformální teorii pole-základu celé teorie "Dark matter" akvantových polí mnoha druhů moderní fyziky.
Od selských hodin s plochým kyvadlem mírným zvýšením úhlu rozkmitu putujete k eliptickým integrálům,funkcím,křivkám a dále k Wilkesovu objevu 1992 v dešifrování navíc i s jeho důkazem pětset let staré,do něj nedokázané, Velké Fermatovy věty.Pokud se prokoušete za dříve jak dvacet let Milneho teorií křivek eliptických.T.j.3.řádu projektivních.
26. 11. 2013 | 23:13

mb napsal(a):

samozřejmě, že se vyváží proporcionálně mix ... ale lež čez byla: my nestavíme temelín, abychom vyvážely ( cca přibližně právě celý výkon temelína ) ... my stavíme temelín, abychom pokryli nárůst spotřeby energie a abychom odlehčili severozápadním čechům ... ( s garancí limitů) ... a právě o tom je řeč ...

... njn, stane se ... / napsal bych co to jsou ... ale stejskal by mě smazal, takže by to bylo a je to marný ...

zatím zdravím ...
26. 11. 2013 | 23:16

Barrandien napsal(a):

opravy :zákony sil 1 lomeno "r na druhou"....a kvantových polí
26. 11. 2013 | 23:16

******* napsal(a):

L.D.Landau: "ke kořenům Vědy se nevracet!"
26. 11. 2013 | 23:32

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, kořeny vědy, to jsme myslím chtěli ...
http://ateo.cz/f/images/b/bez-boje-boduje.jpg
Veselé krizování.
26. 11. 2013 | 23:37

WASP napsal(a):

Nikdo z komentujících jste nevystihl tu pravou podstatu problému. Tou není těžit nebo ne. Ale proč teď těžit a tam? Těmto pohrobkům bolševiků a těžařům (uhlobaronům) se totiž velmi umně podařilo probudit zdání, že zavřením dolu ČSA končí veškerá těžba uhlí v ČR. To je ale velký demagogický OMYL! Nejen v Ústeckém kraji je totiž dalších několik velkolomů, které budou těžit nadpotřebné množství uhlí až za horizonty let 2058 - 2080. Zároveň všem doporučuji nastudovat kolik peněz ze zisku firem zůstává v kraji a na Mostecku a kolik se vrací. Jistě není tajemstvím, že většina zisku odchází na Kypr. Místním tak zbudou jen zničená krajina, zhuntované zdraví a prázdné kapsy.
26. 11. 2013 | 23:48

Yossarian napsal(a):

petrof: jo, to máte pravdu. Ve vámi popisovaném čase budeme totiž součástí nějaké nové Varšavské smlouvy a RVHP se všemi z toho plynoucími výhodami. Vřelé díky předem.
26. 11. 2013 | 23:58

Bestia triumphans napsal(a):

Někteří diskutující tady operují stavbami uhelných elektráren v Německu.
Jenže ono je to trošku jinak...
Jan Beránek ve svém článku mimo jiné píše:m "...Dnes se podíváme na další mýty a předsudky: že Německo nahrazuje jaderné reaktory uhelnými elektrárnami, že trpí nedostatkem elektřiny a je závislé na dovozech..."
http://denikreferendum.cz/clanek/15183-energetika-po-fukusime-v-nemecky-obrat-vice-uhli-a-dovozni-zavislost
27. 11. 2013 | 05:32

JC napsal(a):

Bursíku, větší sviňstvo je spalování obilí v dotovaných bioplynkách.
Na soudruhy se neodvolávejte, vaše ideologie je to samé v zeleném.
27. 11. 2013 | 08:44

Martin napsal(a):

Barrandien: Pokroky jsou. Akumulační zařízení na silovou elektřinu nejsou, zatím.

mb: Již se započalo s vypínáním uhelných bloků, k čemuž se mohlo přistoupit díky Temelínu. Celkově se vypne 1800 MW uhelných.

Bestia triumphans: Není to jinak, Německo se chystá na vypnutí JE a staví uhelné a plynové elektrárny jako o závod, dokonce plánuje dovoz uhlí ze zahraničí a plyn již ze zahraničí dováží dlouhodobě. Beránkovi se nedá věřit ani nos mezi očima, leda tak to že zelení aktivisté jeho ražení blokují stavbu nových zdrojů, díky čemuž bude Německo evidentně po odstavení JE elektřinu dovážet.
27. 11. 2013 | 09:14

LASKER napsal(a):

S těmi kořeny Vědy má pěticípý sovětčík L.D.Landau (včera před půlnocí,Erbenova panna k milenci mrtvému modlí) má i dost pravdy, (Putin-ve WWII jsme bojovali za židy),

protože uzavřít se v Bermudách Trojice :křídla letounu,
kyvadla vesnických hodin,výtoku plynu nebo kapaliny z píchlé pneumatiky či cisterny malým otvorem- i kdybychom pracovali jako mukl na niklu ( a brusičům krystalů v Turnově nepomohli tím),věřili že Einsteinovu gravisvětu napíchlému nehmotným Higgs-bosonem ,
nikdá tím nepomůžeme poznatkům opůvodních prastarých reáliích z nichž Věda o Dark Matter kdysi vyšla,ani sobě stojíce na jejích vrcholcích
Možná chybou byla celá čísla kvantovací -kvantovou mechanikou zaváděná v atomu jakoby on byl podoben úloze o kmitech membrány --okrajové úloze dif.rovnice 2.řádu .Spíše se měly řešit celočíselné soustavy Diophantových rovnic a tam se pokusit najít jejich Determinant,a možná že i s jeho duální kategorií -funktorem Grothendicka.Tím bychom nedopadli v praxi jako letoun s Poláky ve Smolensku,ale spíše bychom vpravdě na vrcholu pyramidy Vědy stáli s větším rozhledem.A pracovali s menším úsilím lépe duchem.Nechť má Nadace 1000 golden Dirhamů poslouží Pravdě.
27. 11. 2013 | 09:22

Petr. napsal(a):

"Uhlí, to je budoucnost, soudruzi", nebo biomasa, to je budoucnost, Kaťuško!
A teď baro raď, nebo Bursíku raď?
27. 11. 2013 | 09:23

resl napsal(a):

zbytečné Bursíku, naši občané raději dříve umřou, než by se vzdali těžby uhlí. zaměřil bych pohled na hospodaření ČEZ, kde stát stále prohrává a věnuje miliardy pro akcionáře, klausovu rodinu, primitiva Urbana a pár dalších poslanců, napojených na penězovod. Máme nejdražší el. energii ve stř. Evropě, semtam dostaneme "slevu" a vláda drží hubu a veze se.
27. 11. 2013 | 09:28

Ferda napsal(a):

S Bursíkem souhlasím. Už venkovský učitel nám říkal, že spalovat tak cennou chemickou surovinu jako je uhlí, je zločin a projev buranství. Bouhužel, máme smůlu, že takoví u nás vedou vládu. Rusnok je, jak vidno, všehoschopný. Projevil to už svoji angažovaností v dlouhodobém plánu okrást občany v rámci tzv. důchodové reformy a zavedení jejího druhého pilíře. Nebo i svými nedávnými výpady vůči Akademii věd...
27. 11. 2013 | 09:31

Martin napsal(a):

resl: Dražší elektřinu než v ČR mají třeba v Německu a to výrazně. A bez OZE jsme mohli mít elektřinu levnější zhruba o kačku.
27. 11. 2013 | 09:34

Ferda napsal(a):

Není pochyb, že spalování uhlí škodí lidem v oblastech takových spaloven. Na to poukazují i mnohé studie o horším zdraví a kratším věku obyvatel severních Čech. Není divu, když jsem viděl údaj, že výrobou 1GWh el. energie z uhlí se do ovzduší uvolní mimo jiné i tuna radioaktivního prachu. A náklady na léčbu nemocných z bussinesu různých soukromých uhlobaronů a majitelů elektráren hradíme my všichni. Oni jen inkasují čisté zisky a zdraví obyvatel a poškozování životního prostředí je nezajímají.
27. 11. 2013 | 09:41

Martin napsal(a):

Ferda: Proto je třeba spalování uhlí nahradit něčím modernějším, třeba JE: Emise zanedbatelné, produkce radioaktivního odpadu menší než v uhelné elektrárně. Je však nutno zdůraznit, že zelení aktivisté bojují současně proti uhlí i proti JE, bez návrhu nějaké alternativy.

A velká část uhlí se spaluje v teplárnách, kde se to dá reálně nahradit jenom ruským dovozovým plynem.
27. 11. 2013 | 09:47

Futura sci wumenka napsal(a):

To LASKER:

šmejde jeden,kde vezmu na plíny ? 1000 golden Dirhamů
Dirhamy Badgád -Kyjevské byly stříbrňáky! A už nejsou? ČNB prodala zlato.
JSI SNAD PRVNÍM ALCHYMISTOU,CO UČINIL TRANSMUTACI STŘÍBRA VE ZLATO? Ag v Au?
27. 11. 2013 | 09:55

Roni napsal(a):

Vážený autore Váš článek sem nečetl. Jsou dvě věci které mě rozpálí do ruda - výpis spotřeby el energie s vyčíslením poplatku za oz a jméno Bursík. Opravdu rád bych Vás potkal osobně, hodně rád.
Jen by mě potom asi zavřeli, za těžké ublížení na zdraví jednoho šmejda.
27. 11. 2013 | 09:59

Ferda napsal(a):

Ono to s tou neškodností jaderných elektráren není tak jisté. Pokud pomineme ze zkušenosti (Fukušima, Černobyl a další..) riziko velkých katastrof, tak už za komunistů při exkurzi v Jižních Čechách jsme se dozvěděli, že hladina Orlíku je pokryta vrstvou radioaktivního tritia. A asi nám nelhali:

Tritium is a mildly radioactive type of hydrogen that occurs both naturally and during the operation of nuclear power plants. Water containing tritium and other radioactive substances is normally released from nuclear plants under controlled, monitored conditions the NRC mandates to protect public health and safety. The NRC recently identified several instances of unintended tritium releases, and all available information shows no threat to the public. Nonetheless, the NRC is reviewing these incidents to ensure nuclear plant operators have taken appropriate action and to determine what, if any, changes are needed to the agency's rules and regulations. The following information provides further basic information on tritium and other isotopes released from nuclear power plants, outlines the status of the unintended tritium leaks and the NRC's actions.
27. 11. 2013 | 10:03

Ferda napsal(a):

ještě odkaz:

http://www.nrc.gov/reactors/operating/ops-experience/grndwtr-contam-tritium.html
27. 11. 2013 | 10:08

Martin napsal(a):

Ferda: Nezbývá než abys vzal dozimetr, ihned to utíkal na Orlík změřit a případný nález ihned nahlásil na SÚJB. Bohužel tvá výprava bude zbytečná, naměříš radioaktivitu přirozeného pozadí Země.
27. 11. 2013 | 10:17

JF napsal(a):

Rusnok ja rovněž inženýr prognostik z paneláku, bankovní inženýr z krachující ING, tunelář důchodového systému. Ono tak nějak nejde o limity, ale spíše o to jak se k nim dospěje a s kým. Tito soudruzi umějí pracovat leda tak, že skycují zářné zítřky - jednou je to nastavení limitů a pak zase jejich zrušení atd. atd. Jo to je materiál ... Topolánek byl taky matroš, co? ... asi tak
27. 11. 2013 | 10:27

Ferda napsal(a):

Martine, asi neumíš anglicky, aby sis přečetl můj odkaz. Ale Ty nemusíš nic studovak, Tobě je hned vše jasné. Asi jsi šťastný člověk.
27. 11. 2013 | 10:27

Daniel Vondrouš napsal(a):

Pro Veterán, Tomáš L., Martin a další:
Německý přechod na obnovitelné zdroje bude skutečně o něco pomalejší (viz níže). Nicméně naši sousedé jsou evidentně stále nejméně o dekádu před námi ve vývoji a výrobě perspektivních technologií, ve snižování znečištění ovzduší i v úrovni veřejné debaty. A hlavně jdou pořád dopředu, zatímco Rusnok a spol se drápou opačným směrem. Pevně ale věřím, že i Češi jednou budou dál.

"Ke kompromisu dospělo vyjednávání v otázce energie z obnovitelných zdrojů. Zatímco SPD požadovala, aby podíl zelené elektřiny na německé spotřebě do roku 2030 činil 75 procent, konzervativci chtěli 50 - 55 procent. Dohodnutá varianta počítá s 55 - 60 procenty. http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/zpravy/merkelova-se-dohodla-s-spd-cesta-ke-koalicni-vlade-je-otevrena/1012880?utm_source=rss&utm_medium=feed"
27. 11. 2013 | 10:30

TomášL napsal(a):

Daniel Vondrouš

Politická prohlášení, která směřují na rok 2030 nemá smysl nijak řešit. O dekádu dopředu... To znamená co?
27. 11. 2013 | 10:52

debutant mutant všeho s ničím napsal(a):

to Futura sci wumenka

Vážené dámy, Laskera se nemusíte bát tolik jako třeba slavné Nemocnice na kraji města-Dietlova normalizačního TV komouš-seriálu s Milošem Kopeckým-Mudr.Strossmayerem

Lasker je ryba ve vodě,která na hladinu zezdola vypouští bublinky.Ani hladinu nečeří jako vážky,nebo i utonuvší poté nebozí komáři.Hladinou je naše niveau-námi dosažená vědecká úroveň-čerstvá,dnešní.Tu spodní proudy neberou s sebou.Jako každá ryba klade Lasker jikry,na talířích gurmánů laskominy.Ovšem každá ryba v průměru jich vrhem dá milion.
Z milionu jiker díky faktorům a mnoha přírodním nepřátelům,včetně ryb,(jikrami se živí kde kdo, kde co) do dospělosti stěží přežijí jedna až dvě.Proto se ryby,ani Laskerové nepřemnoží.U nich je prostě otcem jejich myšlenky jejich přání.
27. 11. 2013 | 10:58

debutant mutant všeho s ničím napsal(a):

Jeden takový pseudoLasker byl biolog Ferdinand Herčík se svou kvantovou biologií.V padesátých létech ,za Zd.Nejedlého, mu dovolili pouze vésti pionýrský kroužek mladých biologů s tomu odpovídajícím vybavením laboratoře.Zkoumali třeba nálevníky.Jak jsem se stal po čem toužil-inženýrem výkopu Bělomorského kanálu (kniha-přeloženo za Stalina do desítek jazyků)-psáno otcem Golitsyna,dnešního ředitele v AV RF_fyziky atmosféry.Předek kníže Golitsyn,předseda Mezinárodní asociace seismologů,inventor seismických s -vln a d-vln.
27. 11. 2013 | 11:05

Martin napsal(a):

Ferda: Vrstva Tritia na Orlíku objektivně není, tedy postrádá smysl se o to přít. Samozřejmě je pravda že JE určité množství kapalin vypouští do Vltavy, ale rozhodně nelze hovořit o nějakých vrstvách, je to polopaticky tak silně naředěno, že je to pro lidi bezpečné. Kdo mi nevěří, nechť se skutečně vydá k Vltavě s dozimetrem.

Daniel Vondrouš: Německý přechod na obnovitelné zdroje neexistuje, tudíž postrádá smysl hovořit o rychlosti, se současnými vědeckými poznatky jednoduše není možné přejít pouze na obnovitelné zdroje. Němci žádné perspektivní technologie nemají, pořád neumějí zálohovat VTE a FVE jinak než uhlím a plynem, popřípadě vodními elektrárnami. 75 % zelené energie v Německu je bohapustý nesmysl, to jedině že by se zelenými zdroji označilo i uhlí a plyn. Protože v sousedním Rakousku nahradili nedostavěnou JE Zwentendorf uhlím, vidím to jako reálnou variantu.
27. 11. 2013 | 11:55

Ferda napsal(a):

Tritium uvolňuje jaderná elektrárna do prostředí nejen v kapalninách, ale i v plynech. Měřitelné to je, o čemž svědčí reporty jaderných elektráren na internetu, kde jsou jeho hodnoty uvedeny, včetně incidentů, kdy toho jaksi bylo více. Jen o těch našich jsem tam nic nenašel.
Viz. např.

http://www.nrc.gov/reactors/operating/ops-experience/tritium/plant-info.html
27. 11. 2013 | 12:25

Ateista napsal(a):

Martin Bursík:

Ty jsi lhář, který tady jenom straší a má z toho nemalé peníze z našich daní. Tak předně je potřeba si uvědomit následující.

1) vy jste proti té nejčistější formě výroby el. energie, což představují jaderné elektrárny

2) vy jste proti uhelným elektrárnám a pak se naskýtá otázka, co vlastně chcete, nemáte vzdělání a ani intelekt k tomu, abyste mohl cokoliv posoudit a vyjadřovat se k těmto záležitostem

3) je sice pravda, že v ústeckém kraji je nižší průměený věk života, ale to je dáno i stravou a počtem kuřáků, resp. konzumentů alkoholu, uvědomte si, že je prokázána korelace mezi vzděláním a počtem kuřáků a nezapomínejte, že v ústeckém kraji je obecně nižší vzdělanost než jinde, tohle je prostě fakt, který nemůže nikdo popřít

4) nikdy nebyla prokázána souvilost mezi vyprodukovaným oxidem uhličitým a tzv. "globálním oteplováním". Ono ani nebylo prokázáno, zda k nějakému globálnímu oteplování dochází a dokonce se tzv. "odborníci" mezi které se arogantně a samozvaně řadí i prolhaný Bursík, nedokážou shodnout na tom, co to vlastně to globální oteplování je a jak ho monitorovovat, analyzovat a měřit. Je tedy zavádějící dávat tohle do souvislosti. Lžeš, Bursíku!

5) je to několik málo let zpátky, kdy jsi na Hradě ostentativně vykřikoval před kamerami, že by tam měly být úsporné žárovky, bylo to trapné a infantilní a nakonec novináři zjistili, jak je ve všech tvých nemovitostech a že jich není málo, každá žárovna obyčejná. Zkrátka a dobře, ty jsi živen z toho, že okrádáš jiné a strašíš celé vrstvy obyvatelstva a lžeš podobně jako Beránek.
27. 11. 2013 | 12:32

hacker Fucker Mládek z ČSSD je PARAZIT napsal(a):

"...Už nyní hučí do FVE tunelu 44 miliard Kč ročně..... " ANO, protože blci, kterých plná tahle diskuse si nechali fv ukrást čezem a czech coalem a dalšími prokmotřenými firmamam které beztak kradou z veřejného.

TĚCH 44 MILIARD MOHLE TÍM TUNELEM LETĚT K VÁM KAŽDÉMU DOMŮ nebo v vašim příbuzným, pokud zrovna nemáte vhodnou střechu vy. Ale ne, vy hovádka, untermench co umí jen brblat po putykách a papouškovat kecy komunistů - tak máte co jste chtěli. Že byste taky trochu otevřeli oči a koukli se jak fotovoltika frčí po celém světě? Co? USA si vemte za příklad. Zavírají jednu atomovou elektrárnu za druhou a všichni instalují fotovoltiky - hlavně firmy, přeci nebudou ze svého byznysu živit nějaké energetické a politické parazity, když slunce svítí zadarmo.
27. 11. 2013 | 12:58

Pavel13 napsal(a):

Martin napsal(a):
"Uhlí odepsat nelze. Uhlí jde buď vytěžit popřípadě zapálit, jinak nezmizí a pořád tam v zemi bude."

A to je špatně? Uhlí tam je už tisíce let, nezkazí se a ještě tam nějakou dobu vydrží. Nechme ho tam, až ho budeme potřebovat naléhavěji nebo ho budou naši potomci umět využít lépe. Na jednom konci republiky těžaři chtějí příspěvky, aby vůbec těžili, na druhém slibují štědře proplácet majetek odsunutých. Není to Kocourkov?
27. 11. 2013 | 13:23

Martin napsal(a):

Ferda: Nikdo netvrdí že JE neprodukuje také plynný a kapalný odpad. Pouze tvrdím že je toho tak málo, že to nestojí za řeč. Jestli jste jiného názoru, vypravte se přímo k JE s dozimetrem a s výsledky se pochlubte SÚJB.

hacker Fucker Mládek z ČSSD je PARAZIT: V USA se zavírají JE kvůli břidličnému plynu, nikoliv kvůli VTE nebo FVE nebo jiným OZE. A zrovna v USA fotovoltaika nefrčí, viz krach firmy Solyndra.
Co se týká světa, tak nikde na světě kde nevyplácejí dotace na FVE tyto nefrčí, s výjimkou logických záležitostí jako třeba neelekrifikovaná místa.

Pavel13: Špatně je myslet si, že uhlí v zemi se dá zlikvidovat cárem papíru. To opravdu nelze.
27. 11. 2013 | 13:30

KvL napsal(a):

Dokud bude na světě použitelné uhlí, dokud tu budou zásoby plynu a ropy, tak se budou těžit a je jedno kdo to bude prostě se vytěží a spálí. S tím bohužel nikdo nic neudělá.
Více by Bursík prospěl, kdybyste začal lidem v arabských státech a jiných s porodností >2, vysvtělovat, že tak to nejde dál, to udělá pro svět víc, než tohle. Mnohem více se docílí poklesem porodnosti.

V zemi je u nás stále asi, vezmu-li bilanční zásoby, 11,7mld tun, to je příliš mnoho, aby jej tam nechali, neustále budou snahy o to je dostat na povrch.
http://geologie.vsb.cz/loziska/loziska/loziska_cr.html#%C4%8CERN%C3%89%20UHL%C3%8D A ať to už bude na export, pro chem. prům., nebo pro elektrárny, tak stejně budou tlaky, jak jej vytěžit. Je to smutné, ale ty limity se prolomí. Na druhou stranu vzniknou teoreticky velká jezera, která budou schopná pracovat proti GZK (pokud je)

Co se týče rozložení elektráren, není ideální, chtělo by to posílit EPS o několik dalších menších, Dukovany jsou na Moravě sice fajn, ale nejspíš budou odstaveny bez náhrady, takže se nabízí několik možností, jako zpětné rozšíření EHO, nebo obnova Oslavan (ovšem s importem uhlí). Jen brno má asi 378 000 obyvatel, to by vyžadovalo asi 378MW výkonu, ale v teplárnách v Brně je jen 215MWe

to: Ferda
Tritium má poločas rozpadu asi 12let, produkce je minimální v porovnání s tím, kolik vody je v Orlíku, navíc se na Kořensku vody z JETE promíchávají, vemte si kolik vody proteklo při povodni, není možnost, jak by se tam tritium uložilo, respektive tritiová voda. Teoreticky je možno tridiovou a deutheriovou vodu oddělit z vody pomocí hmotností, ale neděje se tak, neboť brownův pohyb jim nedovoluje se usadit.
27. 11. 2013 | 14:00

KvL napsal(a):

to: Pavel13
Není, pokaždé se jedná o jiný typ uhlí a o jiný způsob těžby, rýpat se v obrovské déře velkorypadlem je levnější, než nechat lidi rubat v hubinách kilometrových. Navíc černé uhlí u nás pálí akorát elektrárny Třebovice a Dětmarovice a pak ocelárny, hnědé uhlí se u nás pálí mnohem více, taky těžby tomu odpovídají 12,2 milionů t u černého proti 47,5 milionům t u hnědého.
27. 11. 2013 | 14:07

karel napsal(a):

Zelený soudruh Bursík asi myslí soudruhy z NDR... Když něčemu nerozumím, tak raději mlčím..
27. 11. 2013 | 14:14

frňous napsal(a):

Souzi,

slovanské mozky v 18.a 19.století vymyslely letadlo,lodní šroub,elektromotor
a takováhle úloha pro ZDŠ ,zda energii čerpat ze slunce,vody,větru nebo uhlí někomu činí potíže? Nelétáte nejraději Gondoliérou? Nad slimejši.
27. 11. 2013 | 14:39

gaia napsal(a):

karel

oprava. bursík není zelený, ale modrozelený, tudíž sinicovitý a sinice jsou při přemnožení jedovaté.
27. 11. 2013 | 15:17

Da.Rock napsal(a):

Tak já nevím....jádro je špatné, uhlí je špatné, plyn taky nic moc a navíc se k nám importuje ze zemí, které nerespektují lidská práva (na to jsou Zelení taky hákliví), takže odteď budeme svítit a pařit na kompech jen když bude foukat vítr a svítit slunce. Za bezvětrných nocí se můžeme pouze množit, čímž vyřešíme otázku stárnutí populace. Nic jiného dělat nepůjde, protože všecko je na tu zatracenou elektřinu.
27. 11. 2013 | 15:20

mb napsal(a):

martin napsal: Je však nutno zdůraznit, že zelení aktivisté bojují současně proti uhlí i proti JE, bez návrhu nějaké alternativy.

... to není pravda ... spousta zelených je buĎ pro jádro či jádro alespon připouští ... třeba já, žijící na severozápadu čech ...
27. 11. 2013 | 15:46

hawk napsal(a):

Ježíšmarjá, Bursík ještě žije? Bez jeho blábolů tu bylo líp.
27. 11. 2013 | 15:46

fanda napsal(a):

to frňous:

Slavonic Dances in the Latin liturgy of west branch of KGB

uhlí data zisk/investice má,slunce a vítr zdá se zatím nikoliv,s čím budou pak v ZDŠ počítat?

Fotovoltaika -state of Art: solární konstanta je změřena přes již přes 100 let.Fotoefekt-pokus Stoletova 1905,teorie Einsteina 1905-absolutně jasné a hotové do konce.Jednoduché.Souhlasí mezi sebou. I když zapadnik prof.Stoletov frflal do jiného záhonu fyziky, knížete Golitsyna, soustavně,a Einstein svlj někdejší zámysl-teorii letadla začatou roku 1916 nedokončil a nepublikoval.

Větrná elektrárna-má naopak state of Art-nejasnou fyziku.Neúplnou.Asi se jedná v podstatě o vybočení problému z problémů rovnovážných,vybočení ze systémů uzavřených a konzervativních,vybočení matematiky za rámec zvyků velice,převelice daleko.Dnes taková matematika ve smyslu jak je zvykem psát "formalismus" nebo "matematický aparát" stěží existuje tak,aby se dala použít efektivně k dořešení.Určitě žádná trivialita.
27. 11. 2013 | 16:27

fanda napsal(a):

oprava :svůj někdejší zámysl
27. 11. 2013 | 16:30

kosoúhlý průmět čtverce napsal(a):

Pokud to někomu ještě nedošlo, tak Bursík je pouhý obyčejný blábolník a žvanil.
Upozorňuji, že je mi srdečně šumafuk, zda limity prolomeny budou či nikoli.
Jenže:
Proti prolomení je pár echt eko zelených fundamentalistů a pár obyvatel co tam bydlí, či mají domky.
Pro prolomení limitů jsou a demonstrují za prolomení horníci a hlavně odbory.
Zelení, tedy ti naši čeští nemají zastoupení v žádném zákonodárném orgánu, zatímco odbory jsou zastoupeny ve všech.
Od senátu, přes parlament a táta pracujícího lidu Falber si chrochtá pěkně u korýtka v Bruseli.
Kdopak to asi vyhraje?? No to se dá na prstech jedné ruky spočítat, že to Bursík s Liškou a Beránkem nebudou.
Odborářští bossové jsou totiž těžká váhová kategorie.
27. 11. 2013 | 18:35

frňous napsal(a):

to fanda:

já bych věděl jak se vyhnout těžko řešitelné matematice kinetiky plynu,i turbulentní:

zařídit stáj pro částice-Kerrův prostor.
To jest skočit rovnýma nohama do Einsteinovy Obecné teorie relativity,která vznikla místo letadla toho roku 1916.
Má to jednu Achillovu patu:Konvergence k řešení Einsteinovy stavové rovnice nej-počítači a nej-numerickými metodami dnes by trvala miliony let.Bez ní je turbina ve vakuu,ne ve větru-vzduchu.Pouze gyroskop.
27. 11. 2013 | 18:57

fanda napsal(a):

to frňous:

no to by sis moc nepomohl i když zakřivení lopatek turbíny,ne Tvých,bys měl v Einsteinově tensoru křivosti skoro zadarmo.
Pomyslný teď nešťastný obklíčený totálně generál Ponědělnik by to v této chvíli vzal s armádou do jámy v Umani(sorry ),Lasker by sem sypal pšenici s celým číslem počtu zrn,protože poslední neúplná otočka turbíny by zničila počet otoček coby číslo celé.

Já bych navrhnul metodu jinou-metodu fyzikální analogie:

Jak jistě víš ve stovkách elektráren a atomových reaktorů pracují jako generátory parní turbíny s účinností až 99% půlstoletí.Tam se pára žene a rozpíná z uzavřeného rezervoáru,po nímž se topí ,uzavřeným tunelem jde k turbíně.Odpracuje,kondenzuje a znovu.Náš diskusní pomyslný stroj-VE- je systém bez stěn,otevřený.Zkusme ji tedy naši větro-elektrárnu pomyslně obklopit polopropustnou stěnou i takovým tunelem a převzít výpočet od parní turbíny značnou analogií.

Má to taky 1 Achillovu patu: Na polopropustné stěně nastává dosud neřešený paradox fyziky-Gibssův paradox skoku entropie na té polopropustné stěně pči průchodu plynu skrze ni v propustném směru.Asi jako transistor p-n přechod.
27. 11. 2013 | 20:15

fanda napsal(a):

opravy : ..pod nímž......při průchodu plynu skrze...
27. 11. 2013 | 20:20

fanda napsal(a):

oprava :Gibbsův paradox --Josiah Willard Gibbs
27. 11. 2013 | 20:30

Yosif K napsal(a):

hacker Fucker Mládek z ČSSD je PARAZIT napsal(a):

TĚCH 44 MILIARD MOHLE TÍM TUNELEM LETĚT K VÁM KAŽDÉMU DOMŮ nebo v vašim příbuzným, pokud zrovna nemáte vhodnou střechu vy. Ale ne, vy hovádka, untermench co umí jen brblat po putykách a papouškovat kecy komunistů - tak máte co jste chtěli. Že byste taky trochu otevřeli oči a koukli se jak fotovoltika frčí po celém světě? Co?
27. 11. 2013 | 12:58
Jak jest v česku zvykem, FVE byla ruleta pro otrlé a hodně bohaté.


V tomhle krysím závodě byli vítězové i poražení -ti co zkolaudovali až po silvestru.

I takový fundovaný a mazaný lišák jako Zemek byl "připojen" až 31.12. ve 21.00 - patrně na zásah boží který asi nebyl úplně zadarmo, kdyby nezkolaudoval tak byla půlmiliardová investice totálně v pr...eli.....

Lidi s příslušnými razítky museli mít žně ale dokazujte něco nekomu pokud jej nechytíte rovnou se škatulí v ruce......

Vím o lidech kteří dali do FVE 50 mega svých, 100 mega půjčku a zkolaudovali až po Silvestru, asi nevěděli jak ku komu mluvit atd - nyní jsou v situaci jako kdyby hodili na 20 let 50 mega do studny do který nevede rumpál.
27. 11. 2013 | 21:03

ne solviňák napsal(a):

Pánové ,
už si jednou ujasněme pojmy a kritéria.Věříte ,že Wattův parní stroj byl po 2000 letech opravdu první pokus lidstva ve směru vyvinout Hieronovu parní báň v pořádný parní stroj? Já vím že jen v Anglii z půlky totéž před Wattem o 50 let dříve.
Doufám,že frńous a fanda nejsou z amerického FED nebo F.E.Dzeržinského zbytek Čeky.
Oba mohou třeba udělat dvě super VE.
Ale to,že zde v ČR se po hotovém fotoefektu 1905,hotovém asi ale průšvihu s Nobelovkou 1936-roku Berlínské olympiády-Haber-Boschově věžové syntéze kyseliny dusičné,po destilaci metylalkoholu v závislosti na teplotě ve světě,po parních elektrárnách desítky let v provozu všade se to u nás řeší již dlouho dále stále znovu,může a nemusí znamenat něco nebo nic.Každý si může šít triko na míru.Každý začátek je těžký.
Registr přeřešovaných úloh vůči komukoliv by chybět neměl,jakož nejen Hrad by měl vést v patrnosti kde a kdo a kdy řešené světem neznal.Případ s Putnou ukázal,že v oborech,které něco znamenají a stojí peníze-že o tyto exaktní obory zde patrně jde ze všeho nejméně,i v době mnohaleté krize.
27. 11. 2013 | 22:00

******** napsal(a):

Antoníne,topiči elektrárenský,zastav!
Fabriky trusu,přestaňte tkát mušelín a pavučinu!
Olomoucké entropie ,sejměte z hlav čepičky pro zlaťáky !
Lučané drželi na kopích orly a sokly,Lužici započali boj Svantovíta s Odinem polnicemi,Wotan v křoví se jim smál.
Hej Slované! KGBM se nelekejte,na množství nehleďte! Boj není předem prohrán.
Narses a Belisar,....frňous a fanda
28. 11. 2013 | 10:23

Pavel M. napsal(a):

Rozkradli a už nemaj co !!! tak mažou těm nahoře at jim pustěj kohoutek !!!
29. 11. 2013 | 16:00

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy