Archiv článků: listopad 2009

30. 11.

Post scriptum k článku - Jeden pan Ladislav Jakl je lhář

Martin Jan Stránský Přečteno 5733 krát Přidat komentář

MUDr. Hnízdil vyslovil ve svém článku podiv nad tím, že od p. Jakla dostal nevyžádaný komentář ke své soukromé korespondenci. Pan Jakl odpověděl textem, v němž hrubě uráží Dr. Hnízdila (nestydí se vyslovit hypotézu, že „Hnízdil tento e-mail zfalšoval sám, aby získal záminku dostat své zrůdnosti do novin“) , napadá i etiku Lidových novin a výslovně tvrdí, že adresu jakl@volný.cz nikdy nepoužíval.
V zájmu cti Dr. Hnízdila, Lidových novin, ale zejména v zájmu pravdy musím dodat své svědectví. Dne 12.2. 2008 jsem v noci poslal ze své soukromé adresy soukromý email několika našim biskupům, v němž jsem vyslovil varování, že budou-li někteří představitelé katolíků podporovat Klausovu prezidentskou volbu výměnou za slib restitucí církevního majetku, může tento nemravný obchod skončit tím, že nakonec prohrají jak majetek, tak něco ještě mnohem důležitějšího, totiž čest a věrohodnost křesťanů a navíc KDU na to může politicky doplatit vnitřním rozkolem.
Za několik hodin mi z adresy Ladislav.Jakl@Hrad.cz přišel rozčílený email pana Jakla, doslova citující z mého emailu (a mající i stejný předmět v záhlaví). Na mé opakované dotazy, jak přišel k mé soukromé korespondenci, mi pan Jakl z téže hradní adresy odpověděl: „Na tom nic není.Visí na několika serverech na internetu.“ Avšak adresáti mého emailu mi sdělili, že jej nezaslali panu Jaklovi ani na žádný server. Nerozumím tomu.
Má korespondence s panem Jaklem bohatě pokračovala, a to jak z hradní adresy, tak z adresy jakl@volný.cz , o níž prezidentův tajemník tvrdí, že ji nikdy nepoužíval a není jeho. Celou korespondenci mohu předložit, aby nezaujatý čtenář posoudil, zda obsahově, stylem i jazykem pochází od jedné osoby. Zatím poslední mail z této adresy mi sděluje: „Pane Halíku.
Vy jste opravdu prajednoduchý člověk, který se vzmůže tak leda na papouškování mediálních hovadin. Já si myslím, že jste prostě mělký člověk, s rozumem zakaleným primitivní nenávistí.“ a končí: „Myslet jste si už zakázali.Ladislav Jakl.“ Stačí srovnat úroveň jazyka a myšlení tohoto pisatele a styl vyjadřování prezidentovy pravé ruky; svým zatemnělým mozkem soudím, že naštěstí – i přes barbarizaci české politiky – se ve veřejném prostoru stěží najde víc než jeden člověk, který by se mnou komunikoval tímto neopakovatelným stylem. A i když si zakazuji myslet některé věci, musím bez komentáře a dohadů uvést doložitelná fakta. Prezident Havel měl po svém boku Karla Schwarzenberga, Pavla Tigrida, Ivana Medka; Václav Klaus si do sídla českých králů pozval pány Jakla a Hájka. Máloco dokumentuje tak zřetelně změny na Hradě.
Tomáš Halík


26. 11.

Jeden pan Ladislav Jakl je lhář

Martin Jan Stránský Přečteno 19575 krát Přidat komentář

V Lidových novinách nedávno proběhla korespondence mezi MUDr. Janem Hnízdilem a Ladislavem Jaklem, tajemníkem prezidenta. Doktor Hnízdil předložil odborný názor na psychologický stav našeho prezidenta. Pan Jakl, věrný hlídač svého pána, při spatření českého občana z třídní skupiny "Klausofobů" (jeho termín), vyrazil jako pes nakažený vzteklinou ho pořádně pokousat. Prosím, neříkám to metaforicky - místo jediné faktické protiargumentace, byl článek plný osobních útoků člověka s přesvědčením, že protinázory reprezentují "hnízdo zášti a lži" (titul článku) těch chudáků, kteří jsou zatíženi neochotou se vlastních názorů vzdát.
V demokracii není tak důležité něco prosadit anebo někoho obhajovat, ale spíše něčemu zabránit či autoritu prozkoumávat. Místo aby tlumočil a vysvětloval, může v naší zemi mluvčí prezidenta urážet občany, kteří hradí jeho mzdu. V jiných zemích je to nemyslitelné.
Jenže najednou nabrala celá věc mnohem vážnější rozměr. Pan Jakl pokračoval dál a ohradil se tím, že doktor Hnízdil v článku přetiskl výhrůžný e-mail z adresy jakl@volny.cz, která údajně není jeho. Nejen, že byl e-mail výhrůžný, ale navazoval na korespondenci, která byla čistě soukromá mezi třetími osobami. Tedy nikdo jiný o ní nemohl či neměl vědět. Pan Jakl obvinil doktora Hnízdila z fabrikace adresy, ale i Lidové noviny z neprofesionality, že neprověřily zdroj adresy.
Osobně jsem před rokem s panem Ladislavem Jaklem z Hradu komunikoval prostřednictvím elektronické pošty a adresa byla automaticky uložena v mém počítači. A ejhle - je to jakl@volny.cz. Také jsem obdržel evidenci dalších korespondencí mezi třetími osobami a Ladislavem Jaklem, dokonce korespondenci poslanou na jinou adresu a s odpovědí z adresy jakl@volny.cz. Odesílatelé se tomu sami divili, v jednom případě se ptali, ale nedostali dostačující odpověď. Korespondenci jsem ochoten předat komukoliv a kdykoliv.
Věřím, že prezidentův tajemník pan Jakl (víme, že alespoň jeden existuje) musí být vděčný, že se odhalilo to, že má dvojníka, který se naprosto dokonale vyzná ve všem, co se děje na Hradě, jenž pod jeho jménem rozesílá různé texty Hradu, monitoruje soukromou korespondenci a píše texty podobné dikce jako pravý Jakl a signuje je L.J. Stejně tak doufám, že prezidentův mluvčí s profesionálním klidem navenek zuřivě činí patřičné kroky, aby se našel a potrestal viník. Důvěryhodnost a funkce kanceláře prezidenta (o bezpečnosti nemluvme) totiž právě na tom závisí.
Jedná se o vážnou věc s obrovským dopadem. Je to stín z té nejhnusnější části naší minulosti. Pan Ladislav Jakl z volny.cz je totiž nehorázný lhář. Jeho působení vytvořilo otázku, která je, když se jen trochu domyslí, zcela zdrcující: buď se jedná o člověka, který se vydává za tajemníka prezidenta České republiky a aktivně tak komunikuje, anebo - chraň Bůh -, se jedná o pana Jakla, samotného tajemníka prezidenta.

Článek byl ve zkrácené verzi dne 26.11. vytištěn v Lidových novinách pod názvem "Má prezidentův tajemník dvojníka?"05. 11.

Bulvarizace chřipky

Martin Jan Stránský Přečteno 5843 krát Přidat komentář

Postupná bulvarizace českého tisku bohužel nerozlišuje dle předmětu. Příkladem je titul "Vakcíně proti prasečí chřipce ve Švédsku podlehlo více lidí než nemoci samé" (www.novinky.cz , 27.10.09). Teprve poté, co se začteme do článku, zjistíme, že oba pacienti, kteří podlehli chřipce, byly ženy, které trpěly vážnými chorobami. Dovíme se, že celostátní očkování ve Švédsku vzniklo na základě skutečnosti, že "minulý týden byl v zemi nahlášen rekordní počet nově nakažených" a že "ve Švédsku bylo k dnešnímu dni registrováno 1778 případů prasečí chřipky, ale z toho pouze dva smrtelné případy". Tedy úmrtnost jedné desetiny jednoho procenta. O čem se článek nezmiňuje, je fakt, že průměrná úmrtnost prasečí chřipky se (zatím) pohybuje kolem jednoho procenta. Takže očkování proti prasečí chřipce ve Švédsku naprosto funguje a je efektivní.
Článek vůbec nerozebírá statistická fakta kolem nežádoucích efektů. To se dovíme například v The Japan Times ve článku s klidným titulem " Reportáž nežádoucích efektů vakcíny H1N1". Zde také zjistíme, že u 22.000 zdravotníků, kteří vakcínu dostali, byly zaznamenané čtyři vážné nežádoucí reakce a žádné úmrtí.
Článek opomíjí další základní fakta: dle mezinárodně uznaného Centra pro kontrolu nemocí (CDC) v USA, očkování proti chřipce (prasečí či "obyčejné"), buď zabrání nákaze chřipkou, anebo zmírní symptomy u 70% lidí. Každoroční chřipka má prozatím úplně stejnou úmrtnost jako prasečí - tedy je stejně tak "nebezpečná." Proč se tedy dostává mimo pozornost? Je pravdou, že prasečí chřipka škodí více lidem v mladším a středním věku a začíná se rychle rozšiřovat v určitých zemích ( názorný a profesionální přehled: http://flutracker.rhizalabs.com). V USA vůči prasečí chřipce ohlásil prezident Obama stav "celostátní pohotovosti." Je pravdou, že v každé zemi existují různé preparáty proti chřipce, a tak se mohou nežádoucí efekty lišit. Na Ukrajině je k dnešnímu dni nakaženo chřipkou 500 000 lidí s tím, že 93 z nich již zemřelo (přesný podíl prasečí chřipky oproti sezónní není znám). Fakta prokazatelně dokazují, že nejlepší a nejefektivnější obranou proti kterékoliv chřipce je celostátní očkování, tudíž právě přesně to, co titul neříká.


Text byl otištěn v odborném týdeníku Medical Tribune, číslo 31/2009

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy