Jak se „vorá“ zdravotnictví

10. 12. 2010 | 12:45
Přečteno 3713 krát
Stejně tak, jako se „vorá“ kterákoliv veřejně politická oblast: zapomene se na klíčové základní a smysluplné kroky a na jejich dodržení. Místo toho vznikne „nesystém“ ovládaný skupinami, které se snaží nahrabat co nejvíce peněž a moci pro sebe. Do jedné skupiny patří bohaté celostátní organizace, zpravidla odmítající jakoukoliv transparentnost či skutečné zefektivnění. Vzorným příkladem je celý farmaceutický sektor anebo organizace jako je VZP, u které je stále dovoleno, aby v dozorčí radě seděli aktivní politici, dnes Marek Šnajdr (ODS) a jeho politicko byznysový kartel. Do druhé skupiny patři ti, kteří reprezentují občany a aktivity „zdola“, kteří se zároveň cítí být závislí na té první skupině (ve skutečnosti vůbec nejsou, ale to oni nevědí). Někteří z nich mají za úkol dokonce kultivování profesionality, což je pro mnoho lidí stále nepochopitelný výraz. Vůči rostoucímu napětí ve zdravotnictví se dnes tyto skupiny proměnily do ryze odborářských organizací, které mlátí botou o stůl až tak, že ztrácí soudnost. Vzorným příkladem je ČLK, ze které se stala trade-unionistická organizace (služby za cenu), anebo dnešní organizovaná akce „děkujeme, odejdeme“, kdy tisíce lékařů hrozí, že odejdou do zemí, kde je o ně prý neskutečně enormní zájem.
Pro efektivní řízení zdravotnictví je situace pikantnější tím, že se nejedná o hojné mantinely, ale pouze o zavedení tří základních kroků. První a nejdůležitější je stanovení standardu státní zdravotní péče, tedy definování toho, na co má pacient nárok a co má každá státní pojišťovna hradit (např. u zápalu plic by generická antibiotika a obyčejné rentgeny byly hrazeny, nikoliv počítačový snímek plic). Dále se musí definovat, kde má tato péče být umístěna, tedy jak daleko pro danou péči musí pacient jet. Jako poslední se musí určit časová lhůta pro poskytování dané péče, například maximální čekací lhůta pro umělou ortézu.
Bez stanovení těchto parametrů nemůžeme dál. To není pouze můj názor, ale názor nás všech (a nejen nás), kteří jsme sestavili program zdravotnictví pro dnešní koaliční vládu. Zmíněný bod se dokonce musí legislativně splnit nejpozději do 1. ledna 2012. Pro jeho plnění stačí mapa České republiky, dobrý počítač, dvanáct lidí a šest měsíců práce, nikoliv dva roky a částku přes 100 milionů korun externí firmě tak, jak navrhla bývalá ministryně Jurásková.
Při stanovení standardní péče může vzniknout posouvací čára, která by oddělovala hrazené a nehrazené (tedy mimostandardní) služby a která by se každoročně upravila nahoru či dolů dle rozpočtu. Pokud státní kasa nemá na to, aby hradila nějaký výkon, tento výkon a výdaje s ním spojené přestanou být hrazeny a výdaje se bezbolestně sníží. Není tedy možné, aby zdravotníci dělali výkony, za které nedostanou zaplaceno (mimochodem, celá oblast poskytování mimostandardní péče nabízí ideální prostor pro nezbytný vznik soukromého připojištění pro občany, kteří o to mají zájem). Nestanovení zmíněného mechanismu garantuje pokračování v nešťastných ad hoc řešení, jakým bylo nedávné rozhodnutí ministra Hegera snížit zdravotním pojišťovnám státní dotaci o 2 miliardy korun, aby zdravotníci a zdravotnická zařízení byli nuceni k „zlepšení efektivizace.“ Má se tedy léčit stejně, ale šetřit.
Ve zdravotnictví však šetření ale vůbec nesouvisí s lepším zdraví. Tady je zapotřebí zavést druhý krok: odměňování kvality, nikoliv kvantity. Zdravotníci musí dostat více peněz tím, že pacienta vyléčí lépe (tedy nejen za kratší dobu a za menší výdaje, ale i s lepším výsledkem), než aby jejich odměňování bylo na základě množství zákroků a počtu dnů v nemocnici.
Posledním krokem je zavedení nezávislé protikorupční komise ministerstva zdravotnictví. Širokosáhlá korupce ve zdravotnictví nás stojí 20 procent všech výdajů do našeho zdraví, tedy zhruba až 40 miliard korun ročně. Když dvě různé nemocnice koupí stejný nástroj s rozdílem nákupní ceny 30 milionů korun anebo když kolegové stále přijímají „pozornosti“ nejen od farmaceutických firem, ale i od mých pacientů, není to v pořádku, stejně jako není v pořádku, že VZP nabídne bez výběrového řízení 240 milionů korun firmě za „běžnou údržbu bezpečnostních a slaboproudých technologií“ v jejích 73 (!) různých budovách. Proč firma, která neprodává zboží, má mít 73 budov, je otázka, na kterou jsem už odpověděl.

Článek byl 8.12. otištěn v MF Dnes
Článek je zároveň umístěn na webu časopisu Přítomnost:
http://www.pritomnost.cz/2010/12/jak-se-%E2%80%9Evora%E2%80%9C-zdravotnictvi/

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Xury napsal(a):

Pro autora:
měl bych dotaz: nesouvisí počet budov s tím, že jednak do VZP si lidé chodit dílem stěžovat, dílem vyřizovat různé záležitosti spojené se zdrav. pojištěním. Já byl v budově VZP jen asi 2x v životě, ale lidí jsem tam viděl dost. Ještě bych dodal, že VZP má snad i nějaké revizní lékaře a že všichni dost dobře nemohou sedět v Praze a fungovat elektronicky resp. poštou.
Pokud jde o korupci nedělám si iluze, ale má nemáte náhodou informaci kolik se ročně utratí za nové přístroje? Docela bych tu cifru rád věděl.
Jinak bych si troufl odhadnout, že stanovení standardů bude v Česku ten nejtěžší úkol - viz např. Hovorka.
10. 12. 2010 | 13:19

Selen napsal(a):

Škoda že jste se nestal ministrem. Fandil jsem tomu.
Souhlasím s Vámi v plném rozsahu.
10. 12. 2010 | 13:24

Už nevěřím. napsal(a):

Bla, bla bla.

Pokud si vzpomínám, tak véčka prosazovali jednu zdravotní pojišťovnu na standardní péči, aby se ušetřily peníze a že zruší poplatky.

Skutek utek. Spíše podraz na voliče.

Jak se „vorá“ politika ukazují Věci veřejné.

Škoda dalších slov.
10. 12. 2010 | 13:57

martys napsal(a):

no jo ael to by kamarádí z modré čtvrti přišli o korýtka ,kdyby se tohle zavedlo
10. 12. 2010 | 13:59

krok napsal(a):

citát: "např. u zápalu plic by generická antibiotika a obyčejné rentgeny byly hrazeny, nikoliv počítačový snímek plic"..jsem rád, že mi, krom rentgenu, udělali při zápalu plic i počítačový snímek a zjistili rakovinu plic v počátečním stádiu..díku tomu jsem přežil..být to o pár let později, zjistila by se rakovina pozdě a já byl na prkně:-))..opravdu, velmi nadějné vyhlídky:-(
10. 12. 2010 | 13:59

martys napsal(a):

krok:
no a ? stejně jednou umřeme všichni
10. 12. 2010 | 14:03

extrem napsal(a):

Pozor, některá zdravotnická zařízení tzv nemocnice a.s. již přišla na to, jak zabránit odchodu lékařů Platy jim zvýší, ale na úkor ostatního dravotního personálu. Jo,jo, i tak se se dá provozovat.
10. 12. 2010 | 14:03

Vosavbotě napsal(a):

Pane Stránský, já bych s Vámi souhlasil, nebýt této pasáže:

"Při stanovení standardní péče může vzniknout posouvací čára, která by oddělovala hrazené a nehrazené (tedy mimostandardní) služby a která by se každoročně upravila nahoru či dolů dle rozpočtu. Pokud státní kasa nemá na to, aby hradila nějaký výkon, tento výkon a výdaje s ním spojené přestanou být hrazeny a výdaje se bezbolestně sníží."

Mám to tedy chápat tak, že jeden rok mi například bude při operaci hrazena standardní narkóza a druhý pouze rána palicí do spánku?

Velice by mě zajímalo, jak konkrétně budou definovány tyto standardy a zda se poté ještě bude moci hovořit o zdravotní péči.

Nejvíc ze všeho by mě však zajímalo, zda existuje sebemenší politická vůle hnout jen prstem proti té nenažrané sani farmaceutické lobby a korupčním praktikám nákupů ve zdravotnictví.
10. 12. 2010 | 14:07

Jedla napsal(a):

Technokratické, tudíž nefunkční doporučení:

'Musí "se" stanovit' je samo o sobě blbost. Kdo to "se stanoví"? Tomáš Akvinský nebo Marek Šnajdr? Naopak, nic se nesmí shora stanovit. Musí se najít shoda na mechanismu, jímž se ta "posuvná" hranice bude transparentně dohadovat. Jinak "se" nestanoví buď nic, nebo volovina s níž pak roky nikdo nehne navzdory vývoji.

Pokud "státní kasa" nemá, tak ať vláda s hanbou a beze cti odstoupí a přenechá své místo schopnějším. Kdo vyprázdní či nedokáže naplnit státní kasu, nemá komu ani proč vládnout. Posunovací "čára" se musí měnit podle medicínských, nikoliv účetních kritérií.

A konečně nezávislá protikorupční komise ministerstva - no to je dokonalý oxymorón. Tak nezávislá, a nebo ministerská? Když bude ministerská, bude nutně závislá. A ministerská, nebo protikorupční? Bude li ministerská, bude automaticky pro-korupní či přímo zkorumpovaná.
10. 12. 2010 | 14:27

Admirál napsal(a):

"Při stanovení standardní péče může vzniknout posouvací čára, která by oddělovala hrazené a nehrazené (tedy mimostandardní) služby a která by se každoročně upravila nahoru či dolů dle rozpočtu."

To je teda doopravdy dobrý nápad. V podstatě to znamená, že jkýkoli Škrhola může přijít, podříznout přijmy zdravotního systému a můžeme tady mít z čista jasna plně hrazené zdravotnictví. Ústava neústava. Docela "vychcaný".

Tak s takovou reformou jděte do .....
10. 12. 2010 | 15:05

Xaver35 napsal(a):

Zajímavé,místy šokující čtení.Odhalujte, tepejte a nikoho nešetřete v té žumpě.Ani Šnajdrové nejsou věční,i když jejich zničení ještě chvilku zabere...
10. 12. 2010 | 15:06

krok napsal(a):

ad martys: ano, máš pravdu..umřeme jednou všichni..jen doufám, že debilové půjdou první:-))
10. 12. 2010 | 15:41

Béda napsal(a):

ad autor,

řeknu pouze to, co ještě nebylo řečeno.
- Jakým způsobem byste řešil nákupy zdravotnické techniky a léčiv? Proč nepopíšete jak byste odstřihnul příživníky od cecíku?
- co IZIP a podbné případy?
- proč má být x pojišťoven, ze kterých každá musí mít x mramorových paláců, svého vlastníka a hromadu výkonných úředníků správců, když totéž dokáže obstarat jedna jediná se státním vlastníkem?
10. 12. 2010 | 16:49

xx napsal(a):

Clanek dobry, ale selektivni.
Bod 1 shora- politici ve VZP , IZIP a ve farmaceutickem prumyslu jste vynechal uplne.
Az osminasobne ceny luzek
za 1 den v nemocnici- fakultni versus
regionalni nemocnice take.
Prihravani si pacientu odbornymi lekari z nemocnic do soukromych ordinaci jakbysmet.
A to pana ministra Hegera pocitam mezi "lepsi" ministry teto "sovi" vlady!
Zda se, ze on ma alespon rozum! Narozdil od Kalouse!
10. 12. 2010 | 16:58

Targus napsal(a):

To Martin jan Stránský:

Po přečtení vašeho blogu jsem nabyl dojmu, že Vás nejvíce pálí skutečnost, že sám nejste někde řádně zaháčkován u díry, z níž tryskají penízky proudem.
Vycestujte laskavě zpět do USA udílejte cenná moudra tam. Podle toho, co se dá o zdravotnictví v USA zjistit v médiích, máme to tu ještě docela príma.
Děkuji, já nechci být závislý na tom, kolik peněz se rozkrade a kolik zbyde na léčbu, aby mi nějaký hejhula nařizoval, jestli mám chcípnout na banální zápal plic.
10. 12. 2010 | 17:25

Tencokida Hnuj napsal(a):

Béda
Odpověď na poslední otázku :
Protože by tržní fundamentalisté museli přiznat svůj omyl.
Pamatujete se snad, ne ?
Jak si budou jednotlivé pojišťovny konkurovat - tedy nabízet stále kvalitější a levnější služby svým klientům, ne ?
Jak pak bude celý systém efektivní, bez nároku na zásahy ze strany státu.

Jo, konkurujou si.
V platech svých šéfů, v honosnosti a počtu svých sídel a v rozhazování peněz pojištěnců za tisk připitomělých plátků, kuchařek, bilbórdů ...a podobných hovadin, kterými prý bojujou o klienty, ale ve skutečnosti tím tunelují jejich peníze.
Některé si v tom konkurují dokonce tak zdatně, že málem zkrachovaly.

K blogu
Poslední krok musí být prvním.
Protože jinak bude parametry nastavovat pakáž, která bez těch stamilionů ani nehne zadkem, natož aby spokojeně zavrtěla ohonem.
:))
10. 12. 2010 | 17:38

scallop napsal(a):

Koukam, ze Barta prikazal zaktivizovat zdrovetnicke PR Veci verejnych. To za chvili prejde a pan stransky opet utichne.
10. 12. 2010 | 18:32

Colt napsal(a):

pane Stránský

ty posouvající se čáry, to by bylo něco jako proměňující se velikost "malého vápna" podle sil obránců resp. sil útočníků?

No nazdar! Další český vynález na obzoru.
10. 12. 2010 | 18:40

Colt napsal(a):

dovolil jsem si vrátit -
převzato z blogu p. Köenigsmarka:

....Velmi štědře se ke svým zaměstnancům zachovala společnost IZIP, která spravuje elektronické zdravotní knížky. Loni totiž vyplatila svým devíti zaměstnancům 59 miliónů korun. Každý z nich si tak vydělal průměrně 546 tisíc korun měsíčně, a to převážně z peněz pojištěnců Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP)"..

pane Stránský, při takovém bordelu taky asistují VV !!
Kdyby si položily pro vstup do vlády určité podmínky, tak by se tohle nemohlo jen tak dít.
Měli jste zůstat mimo vládu a podporovat menšinovou vládu ad hoc. Jenže to vyžaduje nervy pokrových hráčů a ne ratlů, co se vrhají na prvního vuřta.

Ale zdá se, že vy (VV) i voliči se s čtyřletým cyklem životnosti malých přicmrdávačů smířili.Ještě chvíle záškubů a bude asi po všem.
Ale ta verze pokrových hráčů by byla asi velmi zajímavá. A nejen pro mne - myslím by ji ocenilo hodně lidí - kdyby viděli nějaké výsledky.
10. 12. 2010 | 19:02

martys napsal(a):

krok:
a proč? z globálního pohledu je to totiž úplně jedno
10. 12. 2010 | 20:02

martys napsal(a):

colt:
ty posouvající čáry neznamenají, že ta péče bude nebo nebude poskytnuta -
jenom to znamená, jestli bude hrazena z veřejného rozpočtu nebo občanem

to mi přijde rozumné
10. 12. 2010 | 20:04

Kanalnik napsal(a):

Dve poznamky k blogu:

1)
"Zdravotníci musí dostat více peněz tím, že pacienta vyléčí lépe (tedy nejen za kratší dobu a za menší výdaje, ale i s lepším výsledkem), než aby jejich odměňování bylo na základě množství zákroků a počtu dnů v nemocnici."

Jak byste takoveho objektivniho hodnoceni jednotlivych lekaru chtel dosahnout v ruznych nemocnicich, dle jakych kriterii? Tady je velikansky problem v tom, ze kvalita vyleceni se nedoviji pouze od lekare a jeho schopnosti, nybrz i od vychozicho zdravotniho stavu a spoluprace pacienta, a od podminek a vybaveni dane nemocnice (ktere radovy lekar neovlivni). Stejne schopny lekar muze mit ruzne vysledky vyleceni v zavislosti na faktorech, ktere neovlivni.

2) Pokud mi lekar dobre odoperuje apendix, nevidim duvod, proc bych mu nemohl podekovat pozornosti pri propusteni z nemocnice. Chcete mi to zakazat?
10. 12. 2010 | 20:13

ZAM napsal(a):

´když kolegové stále přijímají „pozornosti“ nejen od farmaceutických firem, ale i od mých pacientů, není to v pořádku,´ pozornosti od mých pacientů mají jít ke mně. ☺
10. 12. 2010 | 20:25

Paterik napsal(a):

Martys:

Velmi by záleželo, o jakou "klouzavou" péči by šlo. Není možné, aby se jeden rok slepák hradil a druhý rok už ne, protože se to ekonomicky nevyplácelo. Opravdu by mě zajímalo, jaké výkony by šly jen tak vyhodit z veřejného pojištění.
10. 12. 2010 | 21:21

Paterik napsal(a):

Tenco:

Zkuste někdy cvičně uzavřít nějakou smlouvu s VZP. Pak uvidíte, jak se vyrábějí dluhy ve zdravotnictví.
10. 12. 2010 | 21:23

Marty napsal(a):

Nevím proč se autor vyjadřuje ironicky k akci lékařů „děkujeme, odejdeme“. Vždyť přece sám musí vědět, že cílem akce není hromadná emigrace lékařů ale hrubý organizovaný a hlavně jednotný nátlak lékařů zaměstnanců nemocnic. Lékaři si konečně položili otázku: "Když může být platově preferovaná 1 skupina zaměstnanců - konkrétně soudci a státní zástupci, proč nemůžeme dostat více i my?".
V lednu prostě zavřou mnohá oddělení mnohých nemocnic a nikdo s tím nic nezmůže. Lékařům stačí vydržet 3-4 týdny, např. si udělají pěknou zimní lyžovačku v Alpách. Nemocnice vyhladoví, lidé-pacienti nebudou věřit do posladní chvíle že nemocnice zavřou ale až budou zavřené, tak jim to dojde. potom se začnou ptát syých zvolených politiků proč s tím nic nedělají...
11. 12. 2010 | 11:49

Adéla napsal(a):

Trochu mě překvapuje, že doktor Stránský, který sestavuje program zdravotnictví pro koaliční vládu, neví, že Šnajdr není v dozorčí radě VZP, ale že je přímo předsedou správní rady VZP a to již druhé volební období. Šnajdr z této funkce přímo řídí nakládání s těmi cca 150 mld, které ročně VZP protečou. Ale neslyšela jsem, že by VV proti tomu nějak protestovaly.
11. 12. 2010 | 14:06

ZAM napsal(a):

Marty:
"Když může být platově preferovaná 1 skupina zaměstnanců - konkrétně soudci a státní zástupci, proč nemůžeme dostat více i my?".
Jenomže na rozdíl od všech těch juristů lékaři-zaměstnanci pracují daleko více (dokonce i nad zákonnou normu) a dostávají daleko méně.
11. 12. 2010 | 16:46

hilda braunerová napsal(a):

Všude, kde je Bc. Šnajdr, se krade.
11. 12. 2010 | 22:35

Hana Wagner napsal(a):

Lékaři tvrdí a poučení lidé vědí, že z 80% si za své zdraví můžeme sami.Doktor je akorát tím posledním,na kterého se obrátím, když si nepomohu sama. Od doku 1990 si PLATIM soukromé lékaře. Pro své děti i sebe. Nemám problémy s kvalitou péče, přístupem a vím, že mohu kdykoliv zavolat,ve dne i v noci. Co lidi furt řeší, nechápu.A že socky zneužívají zdravotní péče je všeobecně známo, tak proč tyto trendy podporovat? Ať mně všichni zatratí, ale podle výpisu z karty IZIP jsem za rok 2009 stála VZP Kč 1200 Kč a to je mi 63 let.Asi by to chtělo víc osvěty pro notoriky a ty, kteří furt nechápou, že víc než moc je v jejich rukou.
27. 12. 2010 | 00:57

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy