Jak zničit (lékařskou) profesi

10. 03. 2009 | 11:05
Přečteno 12440 krát
Systém průhledného zdravotnictví, ve kterém každá část logicky navazuje na ostatní, a který spojuje zdravou konkurenci s jistotou (pro pacienty i lékaře), zůstává daleko za obzorem. Nekonzistentní vyhlášky a neustálé politické handrkování zajistily, aby se naše zdravotnictví rozdrtilo do fragmentovaných částí, které mezi sebou soutěží o stejný kus koláče. Kvůli poplatkům/nepoplatkům se mezi sebou soudí kraje, nemocnice a státní organizace. Jednu část našeho území ovládá jediná soukromá zdravotní firma, zatímco všude jinde největší státní pojišťovna zneužívá monopolní postavení a „vydírá“ zdravotníky a zdravotnická zařízení tak, že libovolně rozhoduje komu „udělí“ smlouvu a komu ne. Celý smysl našeho zdravotnictví by měl být takový, aby stát a jeho pojišťovny tu byly pro pacienty (a jejich lékaře) a ne naopak.

Nástup Davida Ratha do funkce prezidenta České lékařské komory byl doprovázen řadou zpochybňujících afér vedení komory. Jejich systematické zametání pod koberec a Rathův demagogický styl rychle zajistilo, aby se lékaři přestali s komorou identifikovat. Lékaři se přestali účastnit okresních jednání, přičemž se vnitřní kruh vedení pochopitelně nadále zužoval. Organizace, která měla zastupovat zájmy všech lékařů, se proměnila v organizaci, jež zastupovala zájmy úzkého kruhu „Rathovců“, zatímco v systému-nesystému zdravotnictví se ostatní lékaři nemají čeho chytit.

Tím začala fragmentace lékařské profese. Po nástupu Rathova velkého příznivce Milana Kubka do prezidentského křesla komory se věci jen zhoršily. Statuty komory, které jí jasně brání, aby vystupovala politicky, se vyhodily z okna. Za poplatky všech lékařů se na titulní straně časopisu komory objevily jedovaté karikatury na politické osobnosti, zatímco uvnitř časopisu následoval jeden laciný politický útok za druhým. Pro udržení „status quo“ vedení zvolil Kubek taktiku politické podpory určitých segmentů lékařské profese na úkor ostatních. Rozdělení ambulantních, soukromých a státních lékařů bylo docíleno – v naší profesi je dnes nastolen třídní boj, stejně jako při normalizaci. S Kubkovým nedávným tvrzením, že lékařky jsou méně schopné, než lékaři ve vykonávání lékařské práce poklesl třídní boj až na úroveň pohlaví. Tím jsme se jako lékaři dostali na dno.

Samozřejmě, že lékař nemůže dobře vykonávat svoji práci, pokud jemu nebo jí hrozí finanční anebo jiné potíže. Těmito otázkami by se ale měly zabývat odborářské (a jiné) organizace. Lékaři dokonce takovou mají – je to Lékařský odborový klub (LOK). Ten v minulosti velice efektivně fungoval nejen na místní, ale i na celostátní úrovni.

Na rozdíl od jiných profesí, lékařská profese je současně povoláním. Její úspěch je závislý na otázkách, které nejsou pouze existenční a které souvisí s étosem povolání. Na rozdíl od odborářské organizace (se kterou taková organizace vytvoří dobrý tandem), pouze organizace, která bude upřednostňovat zájmy všech lékařů a těch věcí, které je spojují, bude schopna rozmělnit třídní boj v lékařské profesi. Myslím, že naše problémy nevychází ze špatných institucí, ale z lidí, kteří tyto instituce vedou. Je na čase, aby tito lidé byli nuceni k odchodu. Jen tak se vrátí naděje všem lékařům v naší zemi.

MUDr. Martin Jan Stránský


Článek bude otištěn v časopisu Pražan

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik napsal(a):

To Vás soudruzi nepochválí.
10. 03. 2009 | 11:11

neo napsal(a):

Bacha aby k Vám nedorazily Rathčistky.... když zvládne vyhrožovat všem kolem sebe a i pojišťovnám...holt je to ambiciozní chlapec
10. 03. 2009 | 11:20

hawk napsal(a):

dobrá a věcná zpráva, jen nevím, jak bude tento fakt přijat, když minimálně polovina populace je přesvědčena, že medicína jako taková a poskytování lékařských služeb "mají být zadarmo".A s tím samozřejmě souvisí populismus politiků a, jak uvádíte, třídní boj a boj o pohlaví se pak stává bojem politickým. To jsou ty špatné zprávy. Chtěl bych uvěst dobré zprávy, týkající se zdravotnictví, nicméně, kromě erudovanosti a profesionality některých lékařů a středního zdravotnického personálu, mě žádná nenapadá.
10. 03. 2009 | 11:21

zákazník napsal(a):

Jednou z příčin je dosavadní chování lékařů. Zaznamenal jsem několik hromadných lékařských protestů, kdy lékaři volali: "Chceme stejné příjmy jako mají naši kolegové ve světě"
Nikdy jsem neslyšel volání:" Chceme používat ve prospěch pacientů (nejen v Praze)stejné metody a stejné léky jako naši kolegové ve světě.Požadujeme proto jiný přístup pojišťoven"
10. 03. 2009 | 11:25

Neopřemyslovec napsal(a):

Naprosto přesná anabáze medicíny od roku devadesát. Při pobytu na chirurgii ležel vedle mě pacient s závěrečným stádie rakoviny. Při kontrolách ho lékaři neustále konejšili optimistickou prognózou. Při posledním vyšetřením mu lékař vsunul ruku do břicha. To bude chtít sterilizaci. Odvezeme vás na sál. Po odvozu si lékaři mezi sebou sdělovali. Dneska to je den. Již třetí případ sterilizace. Dnes už vím, že jakmile vám lékař řekne odvezeme vás ke sterilizaci, znamená to pokoj smrti. Rozumím vám. Být lékařem znamená být i vnitřně charakterovým cinikem. Vždy když vidím Ratha, vždy vidím i jeho charakter řeznického psa. Dokonale umí nahradit termíny (jako sterilizace) lživými synonymi. A vzdělanci s podobným vzděláním jsou jeho "šedou zónou".
10. 03. 2009 | 12:14

Lex napsal(a):

Pane Stránský,
Vás je radost číst. Zejména pokud se Vaše myšlenky točí kolem MUDr. Davida Ratha.
Bez obalu přiznávám, že mi byl dříve osobnostně stejně protivný, jako je dnes Vám a přívržencům pravice v Česku, ani dnes to není zcela můj šálek čaje. Ale, MUDr. Rath v čele ČLK - zpochybňující aféry, rozdělení lékařstva v Česku. To už se nezmiňuji o jeho působení jako ministra zdravotnictví, předsedy zdravotního výboru Poslanecké sněmovny (a především plamenného řečníka, který nejde daleko pro slovo) a nyní hejtmana. Psi, neberte od něj kůrku chleba!
Zatímco Lékařský odborový klub byl OK! Jistě, zakládajícím členem a prvním předsedou totiž nebyl nikdo jiný, než - světe div se - MUDr. David Rath (4.4.1995). A světe div se podruhé, to byl David Rath ohnivým členem ODS! Tatáž osoba za ODS - OK, za ČSSD - "dirt".
Ale, jak jsem řekl, také mi byl tehdy protivný.
Tož tak nějak.
10. 03. 2009 | 12:16

StandaT napsal(a):

Pozdě.
10. 03. 2009 | 12:48

Jedla napsal(a):

Komora má více problémů, především dlouho obhajovala povinné členství, význam profesních komor obecně soustavně zpochybňovali Klausovci. Za druhé, bez ohledu na Ratha či Kubka opravdu existuje nesoulad zájmů mezi lékaři ze špitálů - převážně zaměstnanci, a z ambulancí - převážně OSVČ. Pojišťovny toho využívají - všimněte si rozdílu mezi chováním ČLK a ČSK - stomatologické komory. Tam je jednoznačná většina OSVČ. Mají stejné zájmy jako praktici a soukromé ambulance specialistů sdružených v ČLK, ale nenachází s ČLK společnou řeč kvůli zájmům nemocničních zaměstnanců. Ratha ani Kubka lékařům nikdo nevnutil, zvolili si je dobrovolně a demokraticky. Vůbec jim nepomůže odvrátit se od své komory. Všechny komory (i stomatologové, farmaceuti, veterináři, advokáti ...) mají problém s pasivitou členstva na úrovni oblastí; tím řadoví členové uvolňují prostor málo úctyhodným kolegům, kteří si uvědomují lákadlo moci v profesní organizaci.
Všichni se učíme s demokracií zacházet, všichni se musíme naučit, že to za nás nikdo neudělá, že neudělat nic je také rozhodnutí, z něhož plynou důsledky.
"Jednu část našeho území ovládá jediná soukromá zdravotní firma, zatímco všude jinde největší státní pojišťovna zneužívá monopolní postavení a „vydírá“ zdravotníky a zdravotnická zařízení tak, že libovolně rozhoduje komu „udělí“ smlouvu a komu ne." to je vynikající část článku: Ale za to si lékaři trochu mohou sami: Komory v 90-tých letech uvěřily v neviditelnou ruku trhu a samy se - vlastním hlasováním - vyřadily z vlivu na rozhodování o "síti zdravotnických zařízení".
Mimochodem - kdo stál u zrodu LOK? Nebyl to náhodou MUDr. Rath s motýlkem u krku?
Těžko velebit LOK a zároveň hanit vlastní komoru, kde jste povinně členem a máte volební právo.
10. 03. 2009 | 12:56

JAHA napsal(a):

Ad: Lex
Myslim, ze tu neide o to, ci je to ten isty clovek, ale ako sa "chova". I Stalin zacinal inac, ako skoncil. Takze to nesuvisi s tym, kedy je v akej strane (mozno bude este predseda zelenych, ktovie, ako bude fukat politicky vietor), ale kedy sa ako sprava. Ale predpokladam, ze pri Vasej inteligencii ste to vedeli i pri pisani Vasho prispevku a hlavne jeho "nepolitickeho zaveru".
10. 03. 2009 | 13:04

:) napsal(a):

Jestli ono to nebude v něčem jiném. V našem městě je nemocnice. Nepřetržitý chod chirurgického oddělení zajišťují 3 lékaři včetně primáře. Dále jsou ve městě 4 chirurgické ambulance s pracovní dobou od – do. Je jasné, že se 3 lékaři služby nepokryjete a tak s nočními vypomáhají 1 internistka + 2 gynekologové.

Shrneme to. Ambulantní pracují od – do a mají slušný příjem. Nemocniční pracují v podstatě pořád a mají slušný příjem, ale v přepočtu na hodiny to je o hodně slabší. No a já jako pacient můžu při vyhledání pohotovosti narazit na gynekologa, který mi komplikovanější zlomeninu doporučí ledovat a přijít až bude v nemocnici přítomný chirurg.

Já si dělám takovýto závěr. Fragmentace začala tak, že stát po převratu začal upřednostňovat soukromníky, v tomto případě AS na úkor nemocničních lékařů. Všimněte si, že AS nepomáhají s chodem nemocnice. Protože jsou to bývalí nemocniční, vědí, že to co si vydělají jim nenahradí ztrátu volného času a to co mají od – do jim stačí. Nemocniční si díky přesčasům (už nejde o dobrovolné) také přijdou na své, ale já jako pacient se setkávám s nerudnými přepracovanými lékaři, nebo mne na chíře s lehčí zlomeninou ošetří gynekolog.

A kde beru, že by AS měli vypomáhat s chodem nemocnic? Podle žebříčku WHO pracuje z celkového počtu lékařů v českých nemocnicích pouze 25,7 % lékařů. Porovnání se západní Evropou: Portugalsko 73,8%, Dánsko 72,9, Británie 67,7, Rakousko 66,7. A odjinud: Turecko 61,3, Rumunsko 53, Estonsko 50, Tádžikistán 54 atd. A protože toto není statistika úvazků na plnou pracovní dobu, je jasné, že jinde s chodem nemocnic vypomáhají lékaři, kteří nejsou kmenovými zaměstnanci nemocnice. Kteří pak to asi jsou? A proč tomu u nás tak není?Může za to ČLK?
10. 03. 2009 | 13:09

Lukáš Bušina napsal(a):

Stráský... Když už píšete blog bylo by dobré v něm nelhat...

"S Kubkovým nedávným tvrzením, že lékařky jsou méně schopné, než lékaři ve vykonávání lékařské práce poklesl třídní boj až na úroveň pohlaví."

Kubek toto nikdy neřekl. Pokud jste nebyl schopen pochopit, co řekl měl jste okolí požádat, aby Vám to vysvětlilo...

To píchání do Ratha by Rath napsal nejspíše slovy: "Orel much nelapá"
10. 03. 2009 | 13:31

JAHA napsal(a):

Ad: :)
Velmi dobre postrehy. Akurat, v nemocniciach vypomahaju, lebo ich ZAPLATIA. Mam zhodou okolnosti brata chirurga traumatologa s dvoma (ci troma, neviem presne) atestaciami a odosiel pracovat k sukromnikovi. Presne preto, co pisete. Aj ked, kedze ma dobre meno este z nemocnice a chodi za nim vela ludi, denne osetri aj 80 pacientov, takze sa musi dobre zvrtat, ma urcity koniec pracovnej doby, a je dostatocne zaplateny. V nemocnici bol pritom doslova zdierany (denna ambulancia, pohotovost, denna ambulancia, az potom domov, den potom iba denna ambulancia a znova dookola).
10. 03. 2009 | 13:36

myrta napsal(a):

pan autor opomenul připomět a uvést kolik procent lékařů u nás mají jako prvé v jednání a svědomí morální kodex lékaře-udělat vše pro zdraví pacienta bez ohledu na cokoliv.Minimum a stále méně.V první řadě přemýšlí,jestli to jde finančně tak,aby na tom neprodělali.Tedy aby se vlk nažral a koza zůstala celá.Vyjímku jsou ochotni udělat za všimné ,u příbuzných a známých.Neříkejte že to tak není!
10. 03. 2009 | 14:08

zákazník napsal(a):

Myrta: A proč by lékaři měli v prvé řadě myslet na pacienta.
Zdravotní stav pacienta se přece v lékařských příjmech nijak neprojeví.
10. 03. 2009 | 14:47

vašekk napsal(a):

Kvalita zdravotnictví nezávisí na počtu lékařů!!! "Pojišťovna libovolně rozhoduje komu „udělí“ smlouvu a komu ne..." Vy nevíte co chcete, ukažme si to na jednoduchém příkladu lékáren. To byl po r.1989 dobrý džob a tak lékárny rostly jako houby po dešti, tím začly příjmy klesat... takže ODS nyní zavedla 30 Kč za recept, tím je lékárna zase dobrý džob, jejich počty se zase zdvojnásobí... Podobně u nás již nyní máme dvojnásob lékařů na 1000 obyvatel než v Německu - nebo jsem špatně informován? Přitom pouhá redukce počtu lékařů na polovinu by pro ně znamenala dvojnásobné platy. Kéž by zrovna tohle bylo záměrem pojišťoven.
10. 03. 2009 | 15:17

ALT napsal(a):

pro autor,

hm, hezké, tak snad ještě k těm profesím -
osobně považuju za poslání profesi - učitele, soudce, státní zástupce, hasiče, policajty - jen tak pro zamyšlení nad vlastníma požadavkama
( ano, vím, realita ... )

co bych od vás opravdu přivítal tak návrh systému zdravotnictví v ČR
10. 03. 2009 | 15:20

aram napsal(a):

Zákazník: předpokládám, že to myslíte ironicky. Právě o to jde, že zdraví není kšeft i když všechny poslední kroky v zájmu takzvaných reforem k tomuto směřují a lékaři se velmi rádi přizpůsobují.
10. 03. 2009 | 15:59

Jana napsal(a):

Pane doktore, měl byste si uvědomit, že třídní boj je projevem sociální nerovnosti skupin obyvatelstva a je charakteristickým právě pro kapitalismus. Takže jestliže jste pro to, aby tento boj byl rozmělněn, musel byste tento ekonomický systém změnit.
10. 03. 2009 | 16:25

zákazník napsal(a):

Aram: Nemyslím to ironicky. Píšete, že se lékaři přizpůsobují kšeftu. A kšeft vyžaduje aby dodavatel byl vyplácen dle kvality odvedené práce. Ale lékaři se tomu brání.
Příklad: Dva obvoďáci - pacienti jednoho končí na vozíku. Pacienti druhého znovu běhají.
Ale dnes berou oba dva stejně.
10. 03. 2009 | 16:42

aram napsal(a):

Zákazník: a vy myslíte, že zatím to, co jsme z tzv. reformy měli možnost pocítit směřuje k tomu, aby to bylo jinak?
10. 03. 2009 | 16:55

Chrenek napsal(a):

Proč si pan doktor Stráský nedá ke své fotografii, že v jeho poliklinice sídlí pražská kancelář Agelu.
Lze dokumentovat těmito odkazy:
http://www.poliklinika.naro...
http://www.agel.cz/obsah/on...
Pak jeho články proti Rathovi a Kubkovi vypadají jinak.
10. 03. 2009 | 17:32

zákazník napsal(a):

aram: samozřejmě, že ne. Ti co dělají reformy mají přece jiné zájmy než já. A to je právě důvod proč sem píšu.
10. 03. 2009 | 17:33

JAHA napsal(a):

Ad: myrta
Myrta nam "opomenul" pripomenut, kolko percent ludi s profesiou nicku "myrta" v Cechach (ci inde) maju ako prve v jednani a svedomi obycajny moralny kodex slusneho cloveka - urobit vsetko pre zakaznika, uchadzaca, ziadatela, obchodneho partnera...bez ohladu na "cokoliv". A nech na seba aplikuje svoje dalsie "zavery". Ako p. myrta obstoji? Odpovie nam? Napise konkretne, ako to robi on. Aby nas povzbudil. Vopred dakujem, p. myrta.
10. 03. 2009 | 18:31

Hans napsal(a):

Bože, vy jste ale pošuk. Co se člověk nedoví. Tak lékaři nemohou dobře vykonávat svou práci, když jim hrozí finanční problémy? Jak si to mám vysvětlit? To jsou nadlidé? Jestliže řidiči autobusu hrozí finanční problémy, tak nemůže dobře řídit? Co to tady slintáte. Jak s takovým IQ můžete dělat doktora? Co nám tady s toho USA posílají za esa? Tam už ho asi nechtěli.
10. 03. 2009 | 18:32

JAHA napsal(a):

Ad: Hans
"Jestlize ridici autobusu hrozi financni problemy", strajkuje, za podpory odborov, za vyssie mzdy. A nezaujima ho, ze obycajny clovek kvoli nemu (a napr. zelezniciarom, a pod.) nepride vcas ku svojim detom, zene, rodine, k lekarovi...Skratka - strajkuje. Ako by mal vyzerat taky strajk lekarov v podani "ridicov autobusu"? Neliecit, nechat vykrvacat, zomriet? Urobil to nejaky lekar, na rozdiel od "ridice autobusu"?
10. 03. 2009 | 18:38

JAHA napsal(a):

Ad: Hans
Zabudol som doplnit. Kto je teda ten "posuk"?
10. 03. 2009 | 18:39

zdesta napsal(a):

Pan Stránský: Třídní boj bude pokračovat i kdyby čert na žebráku rajtoval. V některých a.s.špitálech neexistuje primářský plat ,ale manežerský.O to právě kráčí.Čím víc napěchovaná šrajtofle-tím větší boj.
10. 03. 2009 | 18:54

Kuba napsal(a):

V NÁRODNÍ DATABÁZI OBČANSKÝCH PODNĚTŮ jsem našel 2 zajímavé.
Autora prvního inspiroval v r. 2005 MUDr. Rath -viz http://podnety.cz/podnet-ci...
Druhý je z r. 2004 - viz http://podnety.cz/podnet-ci...
10. 03. 2009 | 19:15

Duroy napsal(a):

To JAHA: Štrajkovat nemohou. On je problém v tom, že od mého soukrommého praktika jdu k soukrommému odborníkovi, který mne ve špitálu operuje jako... a teď nevím, zaměstnanec, živnostník? Do toho poskakují sestry a medici ze Slovenska a Ukrajiny, kteří jsou rádi, že za pár kaček mohou u nás dělat, bo je to u nich prý horší.
Kdo mi operoval koleno? Zaměstnanec, nebo živnostník?
10. 03. 2009 | 19:16

doktor napsal(a):

Nevím, kdy se americký občan Martin Jan Stránský, internista a neurolog, který vlastní polikliniku na Národní třídě v Praze, rozhodl v Praze usadit. Nevím proto, zda jeho pohádky jsou neznalost nebo úmysl. Proto koriguji: ČLK nám, lékařům, nevoněla od samého začátku (povinné členství, schůzování, aj.). Proto od počátku chodívalo na schůze Komory jen asi 20% lékařů. Ostatní pouze platili příspěvky. Přesto usnesení Komory platila, a na sjezdy ČLK jezdili delegáti, zvolení těmi asi 20% kolegů. Tu nelibost vůči ČLK tedy nezpůsobil Rath, ale doba, tehdejší president Komory Doc. Svoboda z Vinohrad, a jeho následovníci. Lékařský odborový klub (LOK) vznikl proto, že doktoři měli platy stejné, jako učitelé, a vzdělání i povinnosti mnohonásobně větší. Komora neměla charakter odborové organizace, a Odborový svaz zdravotnictví (Schlanger) se o lékaře vůbec nestaral. LOKu se podařilo platy lékařů - zaměstnanců i platby privátním lékařům z pojišťoven podstatně zvednout. ČLK měla - stejně jako Komory v Evropě, velké pravomoce. Julínkův tým - a ne Rath - je odboural, a Komoru prakticky neuznával. Nová ministryně říká, že chce s ČLK spolupracovat, ale zatím kde nic, tu nic. Současná ČLK, vedená presidentem (privátním lékařem) Dr.Kubkem, pracuje mnohem kvalitněji, než její předchůdkyně. Najděte si stránky jejího časopisu TEMPUS MEDICORUM. Přesto je ministerstvem i Dr. Stránským nenáviděna. U MZ to chápu: odhalovala soustavně jeho privatizační kejkle, sloužící vybraným jednotlivcům. U Martina Jana Stránského, M.D.,ne. Vracím se na začátek: je neinformovaný, nebo svou protirathovskou a protikubkovskou kampaní něco sleduje? Minule kandidoval na presidenta Komory, ale neuspěl. Jenže být presidentem ČLK není žádný med. Tak nevím.
10. 03. 2009 | 19:38

Zbyněk Matyáš napsal(a):

doktor:
Máte na mysli jen Komorový TEMPUS MEDICORUM anebo i s vloženým supplementem s inzeráty firem?
10. 03. 2009 | 20:20

doktor napsal(a):

Proč?
10. 03. 2009 | 22:04

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Protože by bylo dobré si uvědomit, čí to byl supplement a komu šly platby. ČLK to nebyla. A teď principiálně totéž se děje s poplatky.
10. 03. 2009 | 23:33

Kanalnik napsal(a):

zakaznik, myrta:

Ja se nedivim, kdyz je lekar ve spitale po predchozim dnu a nocni sluzbe (v kuse) prepracovany a tedy ma sklon k tomu by nevrly. Tento faktor hraje vyznamnou roli a ovlivnuje odpovedne a ochotne lekare stejne jako egoisty.

Prosim, nehazejte vsechny do jednoho pytle a zkuste se na tu situaci podivat objekivneji.

Ad zakaznik: porovnani uspesnosti lecby obovdni lekaru v tomot pripade musi byt zalozeno na konretnich infromacich, jinak se jedna o plk. To, ze se jeden pacient uzdravy a druhy ne, nemusi by nutne (ale muze) chyba lekare. Kazdy organismus je jiny a nikdy nefunguje a nereaguje 100% stejne.
10. 03. 2009 | 23:49

Kanalnik napsal(a):

oprava: ... uzdravi...
10. 03. 2009 | 23:50

pacoš napsal(a):

ad doktor 10.03.2009 19:38:03
Opomenul jste ještě (naštěstí také)neúspěšnou kandidaturu MUDr. Stránského do Senátu 2008
11. 03. 2009 | 00:37

:) napsal(a):

To vašekk
Počet lékařů na 100 0000 obyvatel
Řecko 500 (2005), Belgie 422 (2006), Holandsko 370 (2005), Itálie 363 (20006), Rakousko 363 (2006), ČR 363 (2006), Německo 345 (2006), Francie 341 (2007), Finsko 329 (2006), Švédsko 324 (2004), Irsko 292 (2006), Lucembursko 276 (2004), Británie 212 (2002)

A pak jsou tu definice a odchylky. Například: From 1990, data covers UK National Health Service (UK). Does not include private/independent sector. Does not include optometrists/opticians.

A pak je tu také to věkové složení.
11. 03. 2009 | 01:45

Pražák. napsal(a):

Pane Stránský, na našem sídlišti Barrandov (Praha) je pět soukromýchlékáren, tři z nich pár metrů od sebe. Sídliště nemá ani deset tisíc obyvatel, a to cestou na metro (tramvají deset minut) minu další tři lékárny. - O MUDr. Rathovi sbíráte kdeco, takže jistě víte, s jakým úsilím se snažil toto obrovské plýtvání prostředky přes zisky lékarníků snížit (mj. pomocí nižších marží). A tedy i víte, jak díky komoře lékárníků, ODS a pravicovým mediím dopadl. - Tak k čemu ta Vaše demagogie má sloužit?
11. 03. 2009 | 08:02

lubka napsal(a):

Doktore,konečně v téhle hysterii jeden názor,nezabarvený emocemi a od někoho,kdo do toho trochu vidí.
Tady je to samej odborník. Od zemědělství po nukleární fysiku.
A je zajímavé,že to jsou pořád ti stejní.
11. 03. 2009 | 08:18

frej napsal(a):

"Jen tak se vrátí naděje všem lékařům v naší zemi".
Zopakujte si porsím sám pro sebe tuto větu. Charakterizuje i celý Váš článek. Já komoru nekritizuju i když se mě její mnohé věci nelíbí. Myslím si že dělá co dělat má. Julínka nešlo nekritizovat s ohledem na to co prováděl a jak bylarogantní a jak s lékaři vůbec nemluvil.
Ta Vaše první věta i charakterizuje skutečnost že o lékařském stavu v této zemi píšete ale vůbec tady nebydlíte. Radši proto už nepište nic nebo si zajděte na pivo s Bendou Cikrtem a jim podobními.
11. 03. 2009 | 08:22

F. Adamec napsal(a):

Začíná mezinarodní soud s podvodníky století, Bernardem Madoffem, Václavem Havlem a Klausem.
11. 03. 2009 | 08:29

Vladimír napsal(a):

Jsem ze Šumperka, kde je privatizovaná nemocnice (Agel). Vy pražáci jste příliš pravicoví, máte dostatek peněz a možností a to je hodně cítit z vašeho článku. Po místních zkušenostech je pro mne ( bohužel ) mnohem přijatelnější Rath než to co sedí nyní na ministerstvu. Praha má prostě pražský pohled, včetně autora.
11. 03. 2009 | 09:11

myrta napsal(a):

JAHA,Kanálník.Jsem tu až teď,protože mě nešel internet.Jaho,věřtě mi ,že mám absolutně čisté svědomí.Pracovala jsem 12 let v Něm.v Altersheimu.Nikoho nezajímá,že když táhneš i 27 dní v celku/i to se mi stalo/,padáš únavou,jezdíš do práce denně 70 km,tak to nikdo z pacientů nesmí poznat.Myslíš,že by si někdo z nás dovolil být nevrlý?A ono to bylo ne proto že musíš takový být,ono to bylo tak nějak samozřejmé.Ne z lítosti nad tragedií člověka,ta tě opustí po určitém čase,ale proto abys ten čas co jim zbývá prostě udělal příjemný v maximálních mezích.Stačí takové vysvětlení?Proto tady s tou lhostejností se nemohu smířit.
11. 03. 2009 | 10:00

bape napsal(a):

Jak jsem již dříve psal, sympatická tvář, myšlenky o ničem. Jste směšnej a vaši kejvalové rovněž. Jste MUDr a perete se za svý peníze. Já bych vás vratíl zpět do totality. Vám podobní kejvalové jsou jen gumové figurky.
11. 03. 2009 | 16:29

bape napsal(a):

pro lubka
Doktor není gynekolog ! A Vy jste mamlas.
11. 03. 2009 | 16:35

lubka napsal(a):

bape:
Děkuji za lichotku,ale moc vám nerozumím.
Reagoval jsem na nick "doktor a ne na autora.
Jinak vám přeji hezký den a pevné zdraví.
11. 03. 2009 | 17:42

Dr.t napsal(a):

Bohužel opět nelze než konstatovat - účelová snůška polopravd - zřetelně směřující k dehonestaci demokraticky zvolených jedninců (Kubek, Rath) ať už si o nich myslí kdo chce do chce.
Po vzniku ČLK došlo prakticky hned od začátku k nastartování zcela patologického vývoje - zcela jiným směrem než proběhla v jiných komorách (stomatologické, advokátní atp.).
Příčinou bylo především to, že lékaři nenáviděni naším slavným klimatologem, byly rozděleni praktiky na tři části - privátní ambul. specialisté, praktici a lékaři v nemocnicích. Velmi zjednodušeně
se dá říct že tím byli specialisté za vodou, praktici méně ale zase po nich až tak nikdo práci nechtěl a zaměstnanci - běžní lékaři byla za zcela minimální cenu práce nuceni pracovat. v nemocnicích.
Tehdejší president komory Doc. Svoboda z Vinohrad, a jeho následovníci na tomto se soudruhy s ODS čile spolupracovali a uvrhli tak zaměstnancedo situace trvající prakticky do teď.
Následně pak neměla spousta jedinců vůbec potřebu identifikovat. se s ČLK - až určitá "emancipace" zaměstnanců vynesla do čela Dr. Ratha. Ad té doby je komora pouze opakovaným
terčem politiků ODS a jejich přisluhovačů s vlídnou tváří a čestnými úmysly. Bohužel vše je velmi zjednodušené a je to historie téměř na knihu. Ubohost lékařského stavu - zde mj. krásně ukázána bloggerem je ta, že mnozí lékaři se nedokázali identifikovat se svou vlastní samosprávou a mají problém ji akceptovat - na rozdíl od ostatních komor - ty neperou špinavé právo na veřejnosti - my máme soudruhy Flašary, Stránské, Jojky, Šmatláky - kteří hbitě přispěchají s nějakým tím - zcela účelovým - moudrem. Fakt je jasný - konsolidovanou komory si nepřejí ani politici (zejm. ODS) ani vlastníci nemocnic či poliklinik a vlastně ani někteří soukromí lékaři. Protože pokud by komora fungovala jako v německu tak by například chtěli zaměstnanci zásadně přidat, nedej. bože by mohli tlačit na smysluplnou reformu, asi by také zpřísnili směrem dovnitř, jistě by také požadovali větší přístup zaměstnanců ke smlouvám se ZP - což by zvýšilo konkurenci současnémi priv. systému... a tak by šlo pokračovat... No nic Stránský zase plácá, jinde nám zase Filipiová hezky sděluje jak se ušetřilo na tu drahou onkologicou péči... Ti co parazitovali na systému to dělají stále, dokonce bych řekl, že ODS vytvořila děr několik velkých, ČSSd to upravila na větší počet menších, ODS zase zpět na ty velké a chystá jedno hooodně velkou. Reforma prospěšná pro občany i lékaře v nedohlednu a kvalita péče...no slušně řečeno se minimálně nelepší, jak taky
beton ani přístroj nikoho sám neošetří, lékařů ubývá, ve špitále naší velikosti je vroucím přáním každého druhého vypadnout do privátu nebo do auslandu. Budoucnost pro běžné občany nic moc.
Velmi pohybuji že bu nám americký občas v čele ČLK nějak zásadně pomohl - nebo že by pomohl aby vláda dala do systému stejné procento HDP jako v USA?
11. 03. 2009 | 18:27

Orthos napsal(a):

Nepřekrucuj slova !
Dr. Krbek konstatoval, že ženy musí pracovat s menším nasazením ale ne že jsou horší lékařky než lékaři. Manipulace, manipulace, Martine Janoviči Stránský. P.Tituly
odevšad. Zachtělo se vám
prezidentství ČLK ? O tom si ale můžete jenom zdát. Lékaři nejsou tak hloupí jak si myslíte.
11. 03. 2009 | 19:51

Al Jouda napsal(a):

Po roce 1990 vznikem dalších pojišťoven bylo s vaničkou špíny našeho zdravotnictví vylito i dítě. Jediným řešením je návrat k jediné veřejné a povinné zdravotní pojišťovně, která bude přímo provozovat státní nemocnice a zaměstnávat lékaře a lékárníky. Vedle toho mohou existovat privátní lékaři, ale ti by měli být napojeni na privátní pojišťovny nebo brát přímé platby za zdravotní péči. Uviděli bychom, jak dlouho by to privátní zdravotnictví vydrželo !
11. 03. 2009 | 22:21

:) napsal(a):

Myrta
Jak jste táhla 27 dní v kuse a ještě zvládla denně dojíždět 70 Km? U nás chirurg ujede 50 Km v pátek ráno a dalších 50 v pondělí odpoledne. Takhle vypadá v ČR táhnout něco v kuse.
11. 03. 2009 | 22:58

Dr.T napsal(a):

to Al jouda
máte částečně pravdu - jestli něco ODSka rozjebala po roce 90sát zcela spolehlivě tak to bylo zdravotnictví. Vytvořila jakési hybridní monstrum. Ani ne plná konkurence-volný trh, ani ne plná centralizace a hlavně za absence rovných podmínek pro všechny subjekty. Navíc již od počátku chronicky podfinancované-proto ty periodicky vznikající dluhy-které se místo systémového řešení 1x za cca 4roky vždy jednorázově někdo dosypal. ČSSD místo řešení problému-což by znamenalo zvýšit % HDP do zdrav., navýšist pojistné a zvýšit spoluúčast (vše ubírající preference) - přesunula problém na kraje (tehdy modré) címž bohužel vypustila džina z lahve. Teď je na zdrav. napojedno příliš mnoho privátních penězovodů, aby mohl racionánlě myslící člověk očekávat, že by ODska (byť má občaská v názvu) udělala něco pro průměrného občana. Kolega Stránský není ničím jiným než než zástupce jedné se zájmových skupin, účelově ovlivňující ty kteří do poměrně velmi složité problematiky zdravotnictví nemohou vidět.
11. 03. 2009 | 23:22

JAHA napsal(a):

Ad: Duroy
Je to uplne jednoduche.

Pokial operoval lekar, ktory ma sukromnu prax, sam si plati odvody...tak to je "zivnostnik".
Pokial operoval lekar, ktory je u takeho "zivnostnika" zamestnany a ten mu vyplaca mzdu, odvadza za neho dane, odvody do poistovni...tak operoval samozrejme zamestnanec.
Jasne ako facka.
12. 03. 2009 | 14:56

JAHA napsal(a):

Ad: myrta
Dakujem. Text, na ktory som reagoval vyznieval voci lekarom v nasich koncinach akosi velmi zovseobecnujuco negativne.
12. 03. 2009 | 15:04

Bohumil napsal(a):

Mám za sebou 33 let praxe,2 atestace v chirurgickém oboru a pobírám 10 500 důchod.A pak můžete všichni mudrovat.
16. 03. 2009 | 18:07

JendaN napsal(a):

Bohumile

To je tvrdá lekce neviditelné ruky trhu. Nebo snad, nedej Adam Smith, vy jste nebyl jeden z těch, kteří za Sametu cinkali klíčema umíráček režimu, co neměl atraktivně zabaléné spotřební zboží v místní samoobsluze?

Pokud jste necinkal, podle mustru klausovců jste socka, ne-li bolševik, nostalgicky by jste nás chtěl vrátit před Únor. Podívejte na Klause: Slouýí lidu, jako vy těch 33 let a má nemovitostí a nezákonných miliónových melouchů po světě, synk je tak pohledný a úžasný, že mu i z vaší penzičky sedřené peníze dá mogul Roman z ČEZu na hraní 100 mega.

A pokud jste doopravdy zvonil, teřba i volil ODS, jak to lékaři po léta dělaji a ještě dělají (rovná daň, privatizace do svého atd.) tak jste dostal svobodu a jen jste ukázalo, že nejste VŠEHOschopný.

Napiště mi, zda nelitujete toho, že vaše dcerka je také lékařka. Já jí poradím, aby nedopadla tak trpce jako vy, ale tak, jak elita, kam lékaři, hlavně v některých specialitách, žel, ne obecně u nás, dopadají a "dokáží rodinu zajistit" a mají velice dobré podmínky k výkonu profese, kterou si sami, nebo podle vzoru svých rodičů, zvolili. Myslím to vážně.
16. 03. 2009 | 20:09

Danny napsal(a):

Dr.t.

v závěru velice výstižného popisu polistopadové historienašeho zdravotnictví, postojů Klause a ODS a současného stavu napsal

"Velmi pohybuji že ..... by pomohl aby vláda dala do systému stejné procento HDP jako v USA."

V USA se na zdravotnictví dává, respektivně lékaři, nemocnice, byznis zdravotnictví si v podstatě z lidí a zaměstnavatelů vydřou neuvěřitelných 17% HDP. Tedy dvojnásobné procento, navíc u vyššího HDP než u nás nebo v EU.

Nejen Detroit, kterého zdravotní pojištění na každém autě stojí 4 tisíce a teď ještě dále rostoucí 50 milionová nepojištěných Amíků sténají, stejně jako 3 milióny domácností, které jsou nucené každý rok, ještě před krizí, vyhlásit nesolventnost, do které je dohnaly hlavně exekuční pohledávky lékařů a nemocnic, žije ve strachu z finančního zruinování díky výdajům na lékařskou péči.

Zbytek Amíků, který má tak či onak děravé zdravotní pojištění, s tak vysokou spoluúčastí, že se tomu našim nejmodřejším "podnikatelům" ani nezdá, žije celá léta ve stresu, aby někdo z rodiny nebyl nemocný nebo aby ten z manželů, který má to štěstí, že mu zaměstnavatel nějaké pojištění spolufinancuje, neztratil práci.

Tak, jako je u nás někdo hrdý, že má audinu nebo drahé italské obkladačky v koupelně, tak je Amík hrdý na to, že má přes zaměstnání zdravotní pojištění, dokonce za zuby!
16. 03. 2009 | 20:38

aram napsal(a):

Danny: ano a tady se to chystá, přesto nebo možná právě proto, že je krize, lidi budou mít jiné starosti a tohle jim unikne. Prostě si jdou pořád za svým až to dojde tak daleko jako je to v USA, ale jde především o to, že tyto změny budou nevratné a zřejmě se to musí stihnout za každou cenu do konce volebního období této vlády. A Rath měl v roce 2006 pravdu, když říkal, že se chystá tunel na těch 200 miliard ze zdravotního pojištění.
Zatím tomu všechno nasvědčuje.

http://aktualne.centrum.cz/...
16. 03. 2009 | 21:29

Elisabeth napsal(a):

ortos tady to mate:

"Šéf komory označil na posledním zasedání zdravotního výboru v parlamentu "feminizaci" za druhou nejdůležitější příčinu krize českého zdravotnictví – hned po stárnutí lékařů a jejich odchodech do důchodu.

"S ohledem na rodinné povinnosti je pracovní zatížení žen pochopitelně nižší než u mužů," uvedl Kubek ve své prezentaci.

Zaraženým poslankyním, z nichž mnohé jsou lékařky,vysvětlil, že ženy mají přirozeně h o r š í výkonnost než lékaři-muži. Kromě práce se totiž lékařky víc věnují rodině, kvůli tomu také méně slouží a mají méně zkušeností. "

Cili jasne zey maji PRIROZENE (!)HORSI VYKONNOST.
Tpo vypovida predevsi o Kubkovi samem dost.
17. 03. 2009 | 09:47

Jakub napsal(a):

bezdRATHové spojení

http://www.facebook.com/hom...
17. 03. 2009 | 12:04

Konečný L. napsal(a):

Ano Elizabetho.Ale hovoří se o kvantitě,nikoli o kvalitě.A máte pocit,že ženy patří do jiného než trojrozměrného světa s konstantní veličinou času?Poslouchal jsem ono sdělení několikrát,Vaše si taktéž opakovaně přečetl...Jiné vysvětlení nemám.A ke kolegovi Stránskému:Je mi líto,ale žádná fakta v jeho příspěvku nevidím.Pouze útok na Kubka.Takových jsou tady haldy.Velmi souhlasím s Dr.T.Tak to je.
17. 03. 2009 | 21:49

Hmm napsal(a):

Dr.t.
Souhlas s Vámi. Napadá mne, jestli nebyl od počátku záměr ODS privatizace nemocnic za hubičku - nastavíme v nemocnicích takové podmínky, že nemocnice budou levně ke koupi... Aby Agely a miliardáři nemuseli ty nemocnice kupovat za velké penize...
18. 03. 2009 | 14:23

Jan napsal(a):

Zrovna jsem dočtl jednoho Chomskyho.
České zdravotnictví je skvělé!!
Jen zákazníci to neví.
Neví, že všechny ty přístroje u nás už máme, často víc než venku. a právě za ty naše platy. A nikdy nebyla řeč o platech jako venku, vždy o vztahu k průměru v czk.
Otázkou je jak za 10 let.
Moc doktorů a sestřiček nezbude.
20. 03. 2009 | 22:18

H.H. napsal(a):

V mnoha příspěvcích je velmi dobrá analýza, toho, co de děje ve zdravotnictví: preference ambulantního sektoru, který dobře žije na úkor nemocniční části, který je na pokraji svýh možností (jako celek). Navíc, je situace již taková, že si řada ambulantních lékařů dělá co chce, za relativně velké peníze od pojištoven i od lidí. Tím myslím např. , že se zkracují ordinační dobu, zavádějí si různé systémy objednávek, které jsou pro pacienty překážkou, vybírají sponzorské či jiné příspěvky. Kolegové z "privátu" jsou tzv. "za vodou" a někteří podle mně již ztratili soudnost a pocit odpovědnosti k veřejnosti. Omlouvám se všem, kterých se to netýká! Pojišťovny efektivně nekontrolují to, jak je zajištěna dostupnost péče,mají svoji vlastní zcela netransparentní kontraktační politiku a vše tak nějak plyne. Jsou winners i losers, těch druhých je stále více, včetně pacientů a českého zdravotnictví jako celku. V podobném systému v Německu existují Spolky pokladenských lékařů - lékaři, poskytující péči v rámci veřejného zdravotního pojištění, jsou povinně členy!!! Spolky ze zákona garantují kvalitu a dostupnost zdravotnických služeb.To znamená, že amb. lékaři slouží pohotovosti a dělají vše co je potřeba, aby systém fungoval. Garantuje to vedení Spolků - tj představitelé lékařů. Argumentem je, že se nejedná o soukromý sektor, i když lékaři mají soukromé praxe, protože jsou placeni z veřejných peněz. Pokud se to někomu nelíbí, může fungovat jako zcela privátní lékař mimo tuto síť, ztěží však přežije. Pokladenští lékaři také povolují vstup do sítě, hlídají aby jich nebylo příliš, protože by si snížíli příjmy. Byla u nás v minulosti diskuse a pokusy něco podobného zavést, nepovedlo se. Suma - sumárum, ambulantní sektor u nás je jednoznačně ve výhodě a toto přetrvává od 90. let, kdy podpora soukromého sektoru byla oficiální strategií zdravotnické reformy,věřilo se, že vše pak bude fungovat mnohem efektivněji a blabla. V současné době tato nerovnováha již ochromuje fungování zdravotnictví, jeho kvalitu a výkonnost, také postgraduální vzdělávání, které je v rozkladu. Lékaři v nemocnicnicích si vylepšují příjmy úvázky v soukromém sektoru, v nemocnicích je často chaos, neustále se musí improvizovat, řadoví lékaři jsou přeracovaní, naštvaní, nepřátelští k pacientům atd. Navíc se všeobecně ví, že manažerské platy v nemocnicích jsou neúměrně velké ve srovnání s platy těch, kteří to musí "oddřít". K tomu dlouhodobý nedostatek sester, které rovněž nechtějí pracovat v těchto podmínkách a za stávající platy. Podle mně to je dále neudržitelné. Jeden z důvodů celé bídy je podle mého soudu to, že zdravotnictví neřídí odbornící, dokonce odborníci nefungují ani jako poradci, prostě nejsou, zmizeli. Obor "veřejné zdravotnictví" je soustavně likvidován, byly zrušeny téměř všechny jeho instituce, nepracuje se s oficálnímí daty (ÚZIS), veřejnost je masírovaná nesmysly, které nejsou podloženy daty, pokud protestujete, je to bez odezvy.
Rath je politik, který snad nejvíce ví, o čem to ve zdravotnictví je, ale byl to práve on, který v roce 2006 zrušil Institut zdravotní politiky a ekonomiky, který mu mohl poskytovat kvalifikované podklady, data analýzy pro zdravotní politiku.
22. 03. 2009 | 12:25

EB napsal(a):

Kolega Stransky podle mne predevsim ukazuje svou zahorklost z toho, ze nebyl zvolen prezidentem CLK. Kdyz ve svobodne volbe neuspel, komora uz mu nevoni. Ovsem, pane kolego, komora bude takova, jakou ji i Vy udelate, ze ano? A touhle kapkou jedu jste ji veru dobrou sluzbu neprokazal, vidte?

Jinak v podstate temer naprosty souhlas s Dr.T. a H.H. Osobne jsem frustraci z ceskeho zdravotnictvi vyresil tim, ze jako anesteziolog pracuji uz nekolik let v zahranici. Vrele doporucuji kazdemu nemocnicnimu lekari, ktery nechce cely zivot otrocit za 100 - 150 Kc cisteho na hodinu, chce mit moznost se vzdelavat a chce chodit jako clovek po sluzbe domu a mit dalsi kompenzaci za tu casto az otrockou nocni praci - jak financni, tak ve forme dalsiho volna. Budete mit primereny prijem a dokonce i spoustu casu na rodinu.

A jeste k tomu poslani a etice: s klidnym svedomim rikam, ze jsem se za vsech okolnosit snazil udelat pro sve pacienty to nejlepsi. Ovsem take jsem brzy zjistil, ze kvuli tomu mi nikdo hypoteku ani prispevek na rekreaci ci auto neda. No a tak jsem rad, ze dnes uz si o ceskem zdravotnictvi jenom ctu, tak jako rada mich kolegu, kteri take odesli. O etice a o nasich "neumernych pozadavcich" pak mohou pacienti spolu s politiky vypravet sestram a doktorum z Ukrajiny, Vietnamu apod., kteri ten nenazrany cesky personal, jehoz neustale ubyva, nahradi.
22. 03. 2009 | 20:14

EB napsal(a):

Oprava: ...mych kolegu...

Ale hlavne jeste ke Kubkovu vyroku: moje manzelka je rovnez lekarka, mame deti a je nam, na rozdil od rady tech chytraku v ruznych diskuzich, naprosto jasne, co tim Kubek myslel. Zeny nejsou horsi lekarky, to si muze myslet jen blb, ale rada z nich pracuje na zkraceny uvazek, odchazeji na materskou apod. Feminizace zdravotnictvi tedy povede k tomu, ze pri stejnem poctu zamestnancu se nutne odpracuje mensi pensum. To je holy fakt, nikoli urazka zen-lekarek. Ty maji naopak hluboky obdiv kazdeho slusneho chlapa, ktery vi, jak narocna je medicina.
22. 03. 2009 | 20:24

medabeda napsal(a):

Příznivcům a obhájcům pánů Ratha a Kubka chci říct jen jedno-tihle dva dovedli lékařskou profesi do pozice,kterou lékařům asi nikdo nezávidí.Dva lidé,kteří umějí jen žvanit a plivat kolem sebe...Dr.Rath není žádný lékař,je to tatínkův mazánek,o jehož kvalifikaci lze s úspěchem pochybovat.Politický turista a kariérista nehoršího ražení,lhář a v podstatě i zloděj.Pan Kubek je aspoň trochu lékař-ale jako Rathův podržtaška se choval,chová a chovat bude,dokud komora nepopadne nějaký kyj a nevyžene tuhle existenci ze svého čela.Z ČLK se stala pobočka LOK a ČSSD.Nevidí to leda slepý-a blbý.
23. 03. 2009 | 15:30

medabeda napsal(a):

pro dr.T: Jediný,kdo jak říkáte "rozjebal" tohle zdravotnitví,tak to byla naše slavná levice-čímž myslím i prvou Klausovu vládu.Zdravotnictví mělo být privatizováno okamžitě a celé.ČSSD dělala jen jedno-sypala peníze do černých děr a privatizovala si po svém (Rath).Takže vaše žvanění je naprosto zcestné,naprosto stejně zcestné,jako skuhrání EB nad hanebnými 150 Kč hodinové mzdy a chvástání se,že jako kvalifikovaný anesteziolog prostě prchl do ciziny.Z toho vyplývá,že se neumí postarat sám o sebe.V "cizině" mu samozřejmě lítají pečení pacienti do huby a plat má několikanásobný.Možná je to smutné,ale i on sám se přičinil o to,že stav je takový,jaký je.Tím,že se sebral a zdrhnul z boje a teď tady bude-jako správný ekonomický emigrant-kydat nějaká moudra.
23. 03. 2009 | 15:38

EB napsal(a):

pro medabeda: nekolik let jsem se snazil jak clen vedeni LOK veci zmenit, i na ty komorove schuze jsem chodil, psal do novin... Svedomi mam v tomto ohledu zcela ciste. Naopak svym odchodem do ciziny jsem se postaral o svou rodinu a tim, ze nadale nepracuji za smesnou mzdu, nepodporuji ten zvraceny cesky system. Ale jak rikam, v dohledne dobe se budete moci vyplakat na rameni nejakemu lekari napr. z Mongolska (nic proti Mongolum), tedy pokud k nam vubec bude chtit.
23. 03. 2009 | 22:00

EB napsal(a):

Pro medabeda: pisete "v cizine mu samozrejme litaji peceni pacienti do huby...". Mohu vas ujistit, ze ziskat v zahranici pozici konzultanta (nejvyssi pozice v systemu) a odvadet tomu adekvatni praci, vyzaduje vysokou odbornou kompetenci a nasazeni. Ale to je v poradku, liny jsem nikdy nebyl. Jenze nekde vam pracovni podminky vytvorit umi a vasi prace si vazi a jinde (v CR) ne. Potom ta volba neni zase az tak tezka.
24. 03. 2009 | 11:25

H.H. napsal(a):

pro medabeda:
K vašemu výroku "zdravotnictví mělo být zprivatizováno okamžitě a celé" jenom podotýkám, že je to nekvalifikovaný a nepoučený názor, který ale bohužel sdílí řada lékařu i laiků. Převaha privátního sektoru ve zdravotnictví vede k růstu nákladů a k omezování až k likvidaci všeobecné dostupnosti se všemi politickými i sociálními důskledky. Nejvíce privatizované zdravotnictví v USA je jako celek v totální krizi, je nejdražší na světě, má horší výsledky než země, které dávají do zdravotnictví podstatně méně. Zde je odkaz, kde se můžete podívat, jak funguje to tam funguje http://www.grahamazon.com/s...
24. 03. 2009 | 12:06

Bisnis Online napsal(a):

Like someone in our proud that it has audinu or expensive Italian TILE in the bathroom, so amik proud to have had health insurance through work, even teeth!
14. 06. 2009 | 17:06

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
04. 09. 2009 | 08:17

McleanSheryl24 napsal(a):

People deserve very good life and <a href="http://lowest-rate-loans.co...">http://lowest-rate-loans.com</a> or credit loan will make it much better. Because people's freedom is based on money.
01. 05. 2010 | 13:35

stránský napsal(a):

267914261
22. 09. 2010 | 17:06

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy