Jak to zvorat

07. 04. 2009 | 14:52
Přečteno 4203 krát
Na začátku své řeči v Praze upozornil Barack Obama, jak nepravděpodobné v období jeho narození by bylo předvídat, že se Afroameričan stane prezidentem, a že bude řečnit ve svobodné Praze. Ještě méně pravděpodobná by byla předpověď, že náš malý stát bude řídit předsednictví nové unie evropských států. Oba scénáře se splnily – ten první úspěšně, ten druhý katastroficky.
Bohužel, naši politici znovu potvrdili pověst nezodpovědných šašků. Topolánkovo předsednictví sice začalo správně při řešení krize kolem dodávek plynu, ale brzy se dostalo pod mrak díky debatě kolem uměleckého díla „Entropa“, které je naším národním příspěvkem EU. Zřejmě Saša Vondra a spol. zapomněli na to, že jsou v Bruselu nejen, aby se učili anglicky a francouzsky, ale aby občas něco kontrolovali - i když nechápu, proč Bulharsko ve tvaru tureckého pisoáru, Německo jako dálnice Hakenkreuzu či onanující fotbalisté v Itálii by někoho urazili, když my jsme tu pro to, abychom to všem ostatním osladili. Aby toho nebylo málo, naší politici pak vymysleli další evropský unikát a svrhli vlastní vládu rovnou uprostřed předsednictví. Celý svět nad tím zvedá obočí, ale mýlí se. Vždyť naše místní světová autorita, pan profesor a prezident Václav Klaus, to ví nejlépe: odmítá vyvěsit vlajku Evropské unie nad Hradem z toho důvodu, že dle jeho názoru tato organizace představuje stejné riziko jako ta bývalá komunistická říše. Je výborné, když si prezident, vláda a všichni ostatní na Malé Straně takhle dobře rozumí. Přeci takhle se sladí.
Není divu, že protokolní z týmu prezidenta Obamy dostali hromadně žaludeční vředy. Oficiální státní návštěva, která by stylově přivítala amerického prezidenta ve Španělském sále, letěla oknem ven a byla nahrazena hemenexovou snídaní dvou prezidentů a polo-premiéra. Co se týká Michelle Obamové, naše tradice, že k vrchní politice patří i oficiální milenky, zatím nedorazila do Spojených států, takže se chudinka Michelle musela vydat sama po Praze bez oficiálního dámského doprovodu. Americký tým ale neodolal, a dle pravého českého zvyku, hledání moravského krále nakonec přeci jen narazili na legitimní politickou osobu v naší zemi a tak alespoň domluvili Obamovi jedinou soukromou návštěvu, a to s Václavem Havlem.
Kraťoučce před tím, než začal Obama řečnit na Hradčanském náměstí, přiběhl úředník a přicvaknul kulatý štít amerického prezidenta na řečnický pult. „Proč tohle neudělali dříve?“ tázal se pán vedle mě. Odpověděl mu druhý: „Poněvadž by mu to tady někdo ukradl.“ Kde by takový štít asi skončil? V hospodě nad pípou? Myslím si, že ne - spíše nad krbem u nějakého z našich politiků či policistů, kteří celou návštěvu organizovali.
Martin J. StránskýKomentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Frante napsal(a):

To je pravda ale co s tím?
07. 04. 2009 | 15:24

toast napsal(a):

abyste se z tý EU nepokadil, no a co, že se podělá nějaký předsednictví. vždyť co by se reálně stalo, kdyby EU ze dne na den zmizela, všichni bychom umřeli? já teda ne.
07. 04. 2009 | 16:36

Ládik napsal(a):

Věřil bych, že ta placka na pultě už byla nejmíň druhá, tu první už má nějaký politik nad krbem. Vždyť tam kradou i státní znaky.
07. 04. 2009 | 16:42

Paterik napsal(a):

Pane Stránský, vy jste skutečně expert na zdůrazňování prkotin! Entropa hýbe evropskou politikou asi jako já. Různí "intelektové" k ní mají samozřejmě kopec výhrad, ale teď kvůli ní chodí do toho ohavného mrakodrapu houfy návštěvníků. Klaus? Takových šašků mají v EU plný pytel.
07. 04. 2009 | 17:00

Vasja napsal(a):

Paterik.
Klaus šaškem v Evropě, vy šaškem zde.
On je na tom podstatně líp.
07. 04. 2009 | 17:12

JF napsal(a):

Václav Klaus, stále oblíbený, hlavně českými ženami (je přece TAK fešný a vzdělaný) požírá vlastní děti, MODRÉ STRAKY a v patologickém narcisismu jde už 7 let, od doby, kdy si ODS zvolila "falešného a prázdného Topola", ikdyž Klaus tvrdil, že v čele ODS "nevidí za sebe náhradu", ho sřírá posedlost Topolovi to "osladit".

Pro skalní Klausovy příznivce je teď nemalým oříškem vybruslit z toho, že hlavní zásluhu na pádu Topola má on a jeho lidé, od zhrzenégo exkomunisty Tlusťocha po podobně jako Tlustý na pokyny z Hradu čekající Schwipel.

Zákulisní jednání "hlavy státu v kalhotkách", jak jí nazvala exsvazačka a Klausova oblíbenkyně, kandidátka KSČM na !důstojnou" volbu hlavy státu, Bobolína, pak otevřené zatrobení ke zteči na Strakovku, z "vroucího kotle opakovaného aplausu" sjezdu ČSSD, na který poprvé - ptal jsem se hned proč asi - Klaus zavítal, patologicky sžíraví potřeba zadupat jakoukoliv konkurenci ... to byl, cestou znesvěcení pro něj bezcenného předsednictví v radě EU poslední z Klausových "státnických činů" na "ochranu národních zájmů".

Ale na posledním z nezákonných melouchů, které Klaus na svých stránkách i přes KPR LŽIVĚ označuje za "pracovní cesty prezidenta republiky", 5. až 9. 3. jak on, tak i Philip Morris, tabákové a naftařské firmy, které si ho letos již 3. rokem za úplatu, tedy pro ústavníhio činitele v nepřímustném STŘETU ZÁJMU - najaly cestou svého propagandistického nástroje, zvaného Heartland "istitute" (http://www.heartland.org), který je institutem ještě méně než je CEVRO akademií .... jak Klaus tak Heartland NEOPOMĚLY zneužít a využít to, že je nejen prezidentem ČR, ale i "EU president". Takže, tržně, když jde o NEZÁKONNÝ příjem Klaus a Philip Morris ví, že české předsednictví v Radě EU cenu má.

Obama správně a zdá se, že vědomě, na radu jiných, učinil, že ignoroval Klause i Topolánka, ikdyž se oba mačkali na tarmaku Ruzyně. A Lívie Rosamunda Klausová se Michelle určitě, jako ženská ženské, ve sv. Bítu nesvěřila, že nás cizoložný ochránce tradičních hodnot hned po inauguraci, co s "první dámou v prezidentské lóži" uašel, podle protokolu, "důstojně" do Víta, pak hned peláčil na noc do hotýlku, kde ze své podřízené pracovnice vládní letky, Petry Bednářové, na noc udělal "první dámu v prezidentově loži".

Nu, české ženy jsou, oproti Slovenkám,které se ze své adikce na demagoga Mečiára dávno vyléčily, stále v zajetí macho Klause. Takže budoucnost národa a politiky nevidím v tomto ohledu růžově:)
07. 04. 2009 | 17:15

jams napsal(a):

K tomu prezidenstkému symbolu (pečeti?) na řečnickém pultíku: Není to tak, že může být jen pro prezidenta, a proto ho tam nemají během zkoušek, kdy se za pultík může postavit třeba řemeslník?
07. 04. 2009 | 17:17

Petr Havelka napsal(a):

Pane Stránský,

dvě věci. Michelle zdárně doprovodila paní prezidentová. S tím štítem jste mne dorazil. Trocha demagogie nikoho nezabije, ale vypouštíte "negativní vlny"
07. 04. 2009 | 17:35

im napsal(a):

Ten štít tam byl nejméně 3/4 hodiny před projevem.

Řečniště hlídal od časného rána agent Secret Service.

Nestydíte se trochu, pane Stránský, považovat Čechy obecně za zloděje? Soudím, že tu historku jste si vymyslel.
07. 04. 2009 | 18:02

vlk napsal(a):

No já tady ohledně předsednictví , vlády, Obamy píšu hodně tvrdě, ale proti tomuhle jsme fakt čajíček.....
Jsem zvědav na komentáře modré perutě až sem dorazí.
Nicméně - je pravda , že naše předsednictví není skutečně nic moc, a to nejen z důvodů, které jste popsal, a le dokoncei ohledně toho plynu, který chválíte, protože kdyby to bylo na nás, tak Bulhaři nebudou mít plyn ani v červnu. Snad by je pořád ještě udržoval v provozní teplotě ten turacký hajzlík..

ale za absolutní vrchol považuji větu. To první s epodařilo /Obama/, to druhé ne /my/...
Velmi odvážné tvrzení! Kd e berete jistotu, že Obamu za dva roky nebud e proklínat nejen celé US, ale doslova ceLý svět?
Zkuste zavítat na blog a diskusi u posledního pana Drobka. Už si tak jistý tím, že se TO povedlo zdasleka nebudete. Všichni, kteříjsme v té diskusi vydrželi, jsme s evíc eméně shodli, že nám nezbývá nic jiného , než VĚŘIT, že v té US , ti, co řídí tu nápravu alespoň elementárně vědí co dělají. Nic než věřit. Protože instinkty nám říkají, že by to chtělo nějaký hmatatelný důkaz. Místo tojo ovšem přijde třeba tohle:http://www.patria.cz/Zpravodajstvi/1392767/schyluje-se-k-velke-investicni-loupezi-.html
Udělal jste prostě hodně odvážný závěr...
Neberte to, že se do vás navážím.Ani náhodou. Jenže svět teď zkrátka potřebuje úplně jiné zprávy než že se někomu splnil sen. Vážně.
07. 04. 2009 | 18:11

Pepa Řepa napsal(a):

To im
nestydí.Divíte se, že pan Stránský prohrál v senátních volbách i s tak profláklou figurou jako je pan Schwarz? Já ne.
Co ten člověk semele dohromady.
Není to první stupidní článek.
07. 04. 2009 | 18:44

Vico napsal(a):

Autor : docela vtipné, ale nespravedlivé.

Michelle samozřemě svůj oficiální doprovad měla - první dámu Livii. Nebo jste měl na mysli letušku z vládní letky? To není rozhodně oficiální milenka, ale ani milenka. To je oběť. Některé muže, zvláště, pokud jste v závislém postavení, lze totiž jen těžko odmítnout.

S tím štítem prezidenta - to byla podpásovka, pokud mám věřit im.

A Entropa bylo přesně to, co od nás Evropa dopředu očekávala. Nezklamali jsme. Většině jsme ani nestáli za diplomatický pohlavek. Vlastně jsme už teď udělali naším předsednictvím velmi záslužný čin, přesvědčili jsme i váhající, že to s tím rotujícím předsednictvím dál opravdu nepůjde. Bravo mister Topolanek and company.
07. 04. 2009 | 19:26

Petr z Tábora napsal(a):

Příště už Váš blog číst nebudu, Vy prostě lžete, protože při Vaši inteligenci to nemůže být opomenutí.
Vlajka EU není na mnoha "Hradech" i velmocí EU, svého času si dal jeden bloger práci s příslušným výčtem počínaje Londýnem.
Paní Obamová měla jako doprovod paní Klausovou a celkově se naše politická reprezentace nadstandartně snažila, aby Američané měli dostatečný pocit vlastní důležitosti.
A vládu nesvrhli "naši politici", ale zcela konkrétní lidé a měla na to "zaděláno" už od svého vzniku na základě výsledků voleb.
07. 04. 2009 | 19:41

Allan napsal(a):

Tak to je fajn, že měla doprovod Klausovou, asi jí radila, že by měla vzít vedle funkce presidentovy manželky ještě flek v dozorčí radě ČEZu, ČS spořitelny nebo jiného obdobného amerického podniku. Dost mě pobavil názor arbiter eleganterum Špačka, že si Topolánek může vzít s sebou p. Talmanovou. Ke Klausovi na Nový rok chodí bez dámského doprovodu, ale k nějakému Obamovi vezme milenku. No neudělal to , naštěstí.
07. 04. 2009 | 20:09

Blamal napsal(a):

Hm, teda dost otravnej, škarohlídskej, zapšklej článek... o ničem, zcela k ničemu. Jako celej autor.
07. 04. 2009 | 20:22

Michal Macek napsal(a):

ja bych to tak cerne nevidel - myslim ze kdyz vylezl obama na to podium atk musel videt ze ty lidi mu fandi a ze je tady vitan a soude podle jeho vyrazu ho to prijemne prekvapilo - dokonce vzal manzelku na podium aby videla ze ho maji lide radi i v mrnave postkomunisticke zemicce - a ze nesla livie doprovodit pani obamovou po praze?mohli rict me mela by to i s odbornym vykladem :))))
08. 04. 2009 | 09:50

Michal Macek napsal(a):

co se entropy tyce - je to kontroverzni umelecke dilo presne ve stylu p cerneho - rekl bych ze naplnil zcela ocekavani :)
08. 04. 2009 | 09:55

JAHA napsal(a):

Ad: autor
Hm. Pisete "byvala komunisticka rise". V roku 2002 Putin vydal prilezitostnu znamku s potretom Beljajeva (dufam, ze meno pisem spravne, negugloval som to vopred, pisem priamo), cekistickym vrahom a organizatorom vyhladovania Ukrajincov.
08. 04. 2009 | 10:13

Suchec napsal(a):

JAHA:
No to by chtělo konkrétní odkaz, neb já našel tak max. spisovatele sci-fi a kosmonauta.

A pak ještě jednoho V.P. Beljajeva - taky pisálek.

To jen pro pořádek, když už se tu dští síra a oheň. Rád se nechám poučit.
08. 04. 2009 | 12:43

JAHA napsal(a):

Ad: Suchec
Vid napr. kniha, ktora vysla v cestine niekedy za tejto ceskej vlady (preklad z anglickeho originalu) s nazvom "Stalin a jeho mistri popravci" (makcen na c) - "hodnoverni popis..." (neviem ako to presne pokracuje. Tusim tretia kapitola s nazvom Laskavi popravci(?), cast s nazvom cosi o cirkvi, poznamka cca 28(?) v tejto kapitole.
Meno spisovatela mi vypadlo, tusim krstne meno Raymond.
Sorry - nemam encyklopedicky mozok:-). Ked do bude take naliehave, este sa ozvem (zajtra a tu).
08. 04. 2009 | 13:40

JAHA napsal(a):

No uz som to nasiel, je to Donald Rayfield:-). Ziadny Raymond:-).
08. 04. 2009 | 13:41

JAHA napsal(a):

No, asi som sa dobre sekol i v mene cekistu (ci OGP, OGPU). Je to asi (do knihy sa pozriem az zajtra) Vsevolod Balickij.
Vsetkym Beljajevom sa ospravedlnujem.
08. 04. 2009 | 14:30

František Klouček napsal(a):

Vážený pane Martine Stránský,moc se omlouvám za většinu diskutujících,internetový deník Aktuálně je bohužel levobočkem (rudého) Práva.Souhlasím se vším co jste publikoval.Soudruh president nám dělá jen ostudu, nejen svojí milenkou,ale i dlašími postoji k EU nebo k našemu životnímu prostředí.Chápu,že on je ekonomokrat,ale trochu selského rozumu mu mohlo zůstat.Pro pana doktora Stránského, dobrý den a příjemné velikonoce, pro většinu ostatních: ČEST PRÁCI!
10. 04. 2009 | 18:18

Bisnis Online napsal(a):

Mrs. Obama was to accompany Mrs. Klaus, and overall our political representation deluxe sought that Americans have enough sense of self-importance.
14. 06. 2009 | 16:48

designer wedding gowns napsal(a):

A není to jen zálžitsot odešlého bolševiaka. Stačí se podívat na zdejší diskuse.
Tam je nejdůležitější to, kdo píše.Bez zkoumání toho,co píše
18. 08. 2009 | 04:40

louis vuitton napsal(a):

My concept is a purely citizen initiative. It will have its own URL and will furnish a variety of e-resources to the entire world during the half year during which Cesko -- de jure -- becomes the Continent.
18. 08. 2009 | 20:02

luis vuitton napsal(a):

Ve španělštině má tahle slovní hříčka dva významy. Jednak más porquerías znamená více nepořádku, což Federico považuje za takovou malou sebekritiku. Más porque rías pak vyjadřuje něco jako více věcí k pobavení, což zase odkazuje na umělcovy veselé večery se svým synem ve studiu.
20. 08. 2009 | 19:03

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
04. 09. 2009 | 08:16

vuitton napsal(a):

Přírodní zdroje rostlinných bílkovin, vitamínů, minerálů, stopových prvků a vlákniny.
16. 09. 2009 | 19:46

Cialis online napsal(a):

Zákulisní jednání "hlavy státu v kalhotkách", jak jí nazvala exsvazačka a Klausova oblíbenkyně, kandidátka KSČM na !důstojnou" volbu hlavy státu, Bobolína, pak otevřené zatrobení ke zteči na Strakovku, z "vroucího kotle opakovaného aplausu" sjezdu ČSSD, na který poprvé - ptal jsem se hned proč asi - Klaus zavítal, patologicky sžíraví potřeba zadupat jakoukoliv konkurenci ... to byl, cestou znesvěcení pro něj bezcenného předsednictví v radě EU poslední z Klausových "státnických činů" na "ochranu národních zájmů".
12. 10. 2009 | 18:56

louis vuitton and modonna napsal(a):

GOOD
20. 10. 2009 | 06:35

replica bags napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
23. 11. 2009 | 18:11

free online games napsal(a):

great
08. 03. 2010 | 20:38

http://www.kw61.com/replica-rolex-watche napsal(a):

30. 03. 2010 | 07:20

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy