Agrese v rodině a schizofrenie

27. 02. 2014 | 13:06
Přečteno 10813 krát
Agrese v rodině se může přidat k dalším faktorům (dědičné vlohy, stresové situace, experimentování s drogami, atd.), které v souhrnu vedou k propuknutí duševní choroby.

Uvádí se, že 40 procent pacientů se schizofrenní psychózou bylo v minulosti vystaveno nějaké formě agrese. Agrese může mít různé podoby, může jít o zneužívání nějakou blízkou osobou a to buď to faktické zneužívání, mám pár takových pacientů, nebo o jemnější formy psychologického zneužívání. Pod pojem agrese by se do jisté míry dalo zahrnout i to, co se v mnoha rodinách odehrává mezi rodiči. Mnoho našich pacientů přichází z rozvedených rodin. Rozvodu předcházely někdy několikaleté šarvátky mezi rodiči, dítě je používáno jako zbraň jedním nebo druhým rodičem, pendluje mezi nimi a neví si s tím rady.

Tohle zažil i můj pacient Jaroslav. Jeho rodiče jsou rozvedení. Jarda bydlí s mámou v přízemí čtyřpatrového domu. Nahoře v podkrovní bydlel Jardův otec, ale pak přenechal podkrovní byt svému strýci, který se tam nastěhoval se synem. Je to začarovaný dům, jednu ideální polovinu vlastní máma a druhou strýc. Celé je to strašně komplikované, jde o majetek, Jarda má také na něco nárok, ale není jasné na co vlastně. Je do těch vztahů podivně zaklíněn, bydlí v jednom pokoji se samostatným vchodem, u kterého je také WC, ale koupat se musí chodit k mámě do jejího bytu. Tam jsou umístěny i jističe a měřicí přístroje pro celý dům. Máma Jardu přinutila pod hrozbou, že vypne teplo a elektřinu, aby podal trestní oznámení na svého otce kvůli výživnému, aby na něj platil pětadvacet tisíc.

Všechny dávky, které Jarda dostává, invalidní důchod, příspěvek na péči a příspěvek na bydlení, má pod kontrolou matka a Jardovi dává 200 korun na den. Navíc se snaží zbavit Jaroslava svéprávnosti, jde o majetek, o ten dům, a tlačí také na mě, abych s tím u soudu souhlasil. Když jsem odmítl, podala na mě stížnost. Jde o poměrně vysoce postavenou dámu, která ale v minulosti několik let nepracovala a věnovala se jen psaní kverulantských dopisů. Zažalovala i Jardu, že zničil majetek v hodnotě sto tisíc, protože před několika lety, když měl ataku psychózy, vyházel z okna ve čtvrtém patře všechny věci, které dostal od rodičů, včetně kola za čtyřicet tisíc. Jarda je intelektuál, který si čte Heideggera. Chce mít klid a máma mu neustále nadává, vtahuje do sporů s otcem a sráží jeho sebevědomí jak může. Z toho aby se jeden nezbláznil.

Dalším pacientem, jehož problémy souvisejí s agresí v rodině, je Michal. Dostal se k nám do Denního psychoterapeutického sanatoria Ondřejov po propuštění z Bohnic, kde byl hospitalizovaný pro nespavost, toulavost a verbální agresivitu především vůči otci. Jeho otec je litevský lékař. Před lety přijel do Čech, založil zde úspěšnou firmu a přiměl manželku, dceru a syna, aby se přistěhovali za ním. Rodinu drží pevně v rukou. Vymanit se mu dokázala pouze dcera, která si našla partnera a odjela s ním do ciziny. Diktátorskými sklony hlavy rodiny trpí i Michalova matka, ale především pětadvacetiletý Michal.

Otec chce mít z Michala vysokoškoláka, přestože Michal kvůli studijním problémům (a také jazykové bariéře) vystřídal několik středních škol a nejraději by pracoval jako kuchař. Michal mi na rovinu řekl, že na vysokou školu nemá, že se nedokázal soustředit, ani když byl v normálním stavu. Když ke mně přišel poprvé po propuštění z Bohnic, tak stále chodil po místnosti, takový neklid stále v sobě měl. Michalův otec odmítá přijmout to, že by Michal byl nemocný, když byl hospitalizovaný, prý mu jenom selhaly nervy, je prý vynikající, super inteligentní, na vysokou školu má, je vlastně zdravý. Drezíroval ho, každé ráno vtrhl do jeho pokoje a zavelel ´vstávat a cvičit´. Otec rozhoduje o všem. Třeba pojedeme na víkend do Londýna a vláčel ho po Londýně, po památkách, ačkoliv Michalovi to bylo šumák.

Michal se potřebuje zbavit otcovy kurately a já se ho snažím posílit k tomu, aby se v některých věcech dokázal otci vzepřít. Jako každý mladý člověk se musí separovat od rodičů, aby našel sám sebe a mohl s rodiči navázat vztah jako svéprávné individuum. Jde o složitý proces, kterým každý z nás musel projít, u psychotických pacientů to může být hodně náročné, někdy nemožné. Brání tomu symbiotická vazba, nejčastěji mezi synem a mámou, kvůli které proces separace a individuace nemůže proběhnout. Michal se už otci vzpírá, odmítl ranní rozcvičky, diskutuje o vysoké škole, raději by se něčemu vyučil, ale otcův tlak je opravdu veliký. V Michalovi roste napětí, objevují se stejné příznaky, jako při první hospitalizaci, nadává na celý svět, ´jsou to hajzlové´ a za vším vidí otce. Nedávno mi volal, abych otce nechal hospitalizovat, že otec je černokněžník, že na maturitním plese Michala na dálku ovlivňoval nějakým přístrojem. Otec ho sice ovlivňuje, ale tohle už bylo psychoticky zpracované.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

magor napsal(a):

Čím mi to jen připomíná osud otrávený rodiny. Žampiony tmavé byly ve stínu a ty čisťounce bíle na sluníčku.
27. 02. 2014 | 13:27

e.m. napsal(a):

pane doktore, budete mít pravdu, ale nikoli celou. když se člověk porozhlédne - agrese je všude hafo (k mojí pramalé radosti - patřím k těm, kteří si nejsou moc jistí jak by si poradili; no snad i pochopitelně...)...raději sem nechci tahat tu Ukrajinu, Jana Palacha a podobná témata, která zde poslední dobou proběhla... tato témata mají rovinu řekněme osobní/osobnostněvývojovou či co a pak řekněme společenskofilozofickou -- a ta se v různých kulturách docela liší, přičemž údajně schizofrenie se vyskytuje ve všech. Tož ono pro ty kluky bude ta rodinná situace něco, co jim pomáhá nebo přitěžuje, ale jadérko bude jinde.
No a to ani nemluvíme o zjevech jako Johanka z Arku, která *vnímala nevnímatelné*, nicméně zůstala hmmm osobnostně celistvá (víceméně? snad?)... Btw. ona náboženství jí obsahují také dost, i ta zdánlivě *hodná* - rozdíl v kamufláži...

No, snad se nám nenaskytne prožití zajímavé live historická studie na téma *střet relativně košaté a empatické intelektualizované neozbrojené kultury s mezními formami otevřené agrese, ať již válečné nebo v podobě neřízených gangů*.
27. 02. 2014 | 13:56

gaia napsal(a):

dospělí chlapi a nedokáží se odstěhovat od rodičů?
S tím je skutečně nutné choditk psychiatrovi.
27. 02. 2014 | 13:57

Richard napsal(a):

vynikající článek pane Jarolímku, nahlížející tak časté a komplikované pozadí rodinné situace psychotických pacientů, situace do duší nemocných velmi často zakořeněné již v dětství nebo v tak citlivém období, jako je dospívání...
citlivé dítě nebo dospívající prostě takový nášup rodičovské "lásky" často nezvládne. Navíc se z takové (pro)pasti velmi těžko vymotává a leze ven i za situace, kdy vnější situace/stres přestane působit, je totiž introjikovaná do psychiky jako její součást, jako psychotický orgán.
fakt dobrý, potěšil jste mě, je příjemné vědět, cítit, tušit, že chápete nebo chcete chápat...
27. 02. 2014 | 14:17

Boltzmannův protivný mozek napsal(a):

gaio
dokud máma funí, zůstaneme u ní
27. 02. 2014 | 14:18

Jindra napsal(a):

Mě by spíše zajímalo, zda psychické problémy může mít také, člověk, který tu agresi vytváří.
Já si myslím, že ano. Protože jak píší mnozí agresivní redaktoři z České televize, sami prý v poslední době jedí daleko více psychofarmak. A patrně nejvíce agresivní Drtinová, kterou prý už konečně k 31.3 z ČT vykopli, asi aby se její psychciký stav zlepšil. - Podle mě to měl v rámci jejího (a konečně i diváckého) zdraví udělat už Balvín jako ministr kulutry v létě, když ho tahle agresivní schizofrenička dusila v přímém přenosu večer a měla hroznou zábavu v tom, že ho při tom kousalo plno mušek přilákaných reflektory.
O tomhle by nám měl nějaký psychiatr napsat podrobněji, abychom konečně věděli, zda psychičtí úchylové nám každý den nepředkládají svá zmanipulovaná fakta.
27. 02. 2014 | 14:43

Lila napsal(a):

Jindra

Daniela Drtinová odchází z ČT na vlastní žádost. Že se nelíbí Vám, ještě neznamená, že je špatnou novinářkou.
27. 02. 2014 | 14:57

magor napsal(a):

Ach, Johanka z Arku, v hegemonii jazyka moderních poznatků atraktivní adept na F20.0.

Richarde, místy přihořívá, vzplanutí však daleko. Nic na věci nemění souhlas s Vaší poslední větou. To ale platné jako mrtvému zimník. Uklidňuje jen naděje, že es kommt der Tag.
27. 02. 2014 | 15:16

Petr napsal(a):

Je opravu dobře, pane doktore, že odkrýváte některé skutečnosti a vytahujete je tím na světlo. Spousta takových špinavostí se odehrává, ale pod rouškou utajení, nikdo o tom nesmí vědět. A právě když se děje nějaké takové příkoří někomu slabšímu, dítěti nebo citlivému člověku, u kterého už začíná náběh na psychickou nemoc, je strašně důležité, aby takový člověk věděl, že o tom může promluvit.
27. 02. 2014 | 15:26

gaia napsal(a):

Petr

no to by ale nemocní mohli chodit jako král Lávra k vrbě a ještě by ušetřili 30Kč
27. 02. 2014 | 15:35

dotaz napsal(a):

No nejhorší je ale,že diktátoři hledají své otroky.Takže osvobození od diktátorských rodičů
může znamenat jen z bahna do louže či naopak.
Proto v Itálii mladí muži nechtějí své rodiče opustit nejlépe do 40let,mají mamahotel
a svobodu,že
27. 02. 2014 | 15:42

Richard napsal(a):

magore, Vy na mě mluvíte v náznacích a hádankách, v nichž se těžko orientuji. Nedokáži ani posoudit, zda-li je to záměr nebo o co vlastně jde...
Jinak agrese, její zpracování a zacházení s ní je v životě člověka obecně velmi silné téma, řekl bych nosné, co se týká duševních pochodů. Stejně tak jsou významné přenosové vazby mezi dětmi a rodiči, resp. důležitými vztažnými osobami. Jeden z nejnebezpečnějších modelů této vazby je právě ten zneužívající, kdy dítě není vnímáno jako jedinečná, subjektivní bytost se svými vlastními, specifickými potřebami, sklony a citovými hnutími, ale pouze jako objekt - prostředek, k uspokojování potřeb rodičů, nezřídka právě jako zbraň, či objekt k rodičovským projekcím - vkládaným ambicím, očekáváním atd. Agrese, hněv pak slouží dítěti jako přirozený a legitimní obranný prostředek vlastního "já", za který pokud je trestáno, obrací často proti sobě nebo zpracovává psychoticky např. ve formě projekce - "chtějí mě zničit paprsky atd."
Vůbec nepopírám, že s agresí je velmi nesnadné zacházet, ostatně myslím, že je to velmi obtížný úkol i pro zdravého člověka, natož pak pro vydírané, zneužívané dítě(resp. pro dítě či dospívajícího na něhož je veden zákeřný psychologický, často i reálný nebo materiální /materiální vydírání/ útok ze strany rodiče nebo blízké osoby zneužívající jeho závislostní a vlastní mocenské pozice) v závislé pozice, které je za její projevy trestáno. Takové dítě nebo dospívající si pak ve svém vývoji neosvojí přiměřené, zdravé obrany a vzory řešení různých situací, resp. osvojí si patologické, které se stanou součástí jeho osobnosti, protože v dané chvíli mu prostě pomohly přežít, byť za cenu duševní nemoci či osobnostního narušení. Některé zátěžové, komplikované situace prostě nemají žádné adekvátní řešení, natož pak pro slabé, závislé dítě ve vývoji. Jen bych rád dodal, že daná věc není pouze záležitostí rozvedených rodičů. Podstatou narušení je narušený vztah, nikoliv jeho model. Zneužívající vazba se nevyhýbá ani tzv. na povrchu funkčním a celistvým rodinám.
27. 02. 2014 | 15:50

Boltzmannův protivný mozek napsal(a):

Lila,
Drtinová není špatná novinářka.
Ona totiž není novinářka, je pouze špatná.
Správně se takovéhle ženské říká štěkna
27. 02. 2014 | 15:54

gaia napsal(a):

Kdo ví, jaké to měla Drtinová v dětství doma a jaké dětství má její dcera.
27. 02. 2014 | 16:17

Richard napsal(a):

"Kdo ví, jaké to měla Drtinová v dětství doma a jaké dětství má její dcera."

stejně se však můžete ptát také na vedení ČT s nímž byla Drtinová v dynamickém vztahu
27. 02. 2014 | 16:34

Richard napsal(a):

tihle lidé na mě dělají dojem identifikace s velkým otcem, samotným velkým tatíčkem Zemanem, kterému se neodporuje, ale vychází vstříc, aby se poté ve ztotožnění s ním chovali podobně.
Pokud Drtinová skutečně vzdorovala takovému tlaku, zaslouží jen pochvalu a vlastně si tímto způsobem uchovala nejen sebeúctu, ale i určitý zdravý model zvládaní(byť za cenu odejití), jelikož podrobení se mocenským praktikám, to člověku zdeformuje osobnostní páteř.

oidipovské vazby jsou celkem zajímavé téma
27. 02. 2014 | 16:39

gaia napsal(a):

Richard

to dětství se podepíše na každém. A dnešní děti nic nevydrží.To dřív přišel domů táta z války bez nohy nebo vůbec, ale děcko si řeklo o to víc se musím snažit. Dneska děcko neví, jestli zdědí půl baraku nebo nic a 200Kč na den se mu zdá málo a hned se hroutí a běží na psychiatrii.
27. 02. 2014 | 16:41

gaia napsal(a):

Richard

a toho tatíčka jste popletl, v Praze přeci všichni podporují knížete.
27. 02. 2014 | 16:43

dotaz napsal(a):

Dřív byla velká mateřská a dětská úmrtnost.Dřív také se většinou lidi nebrali z lásky,ale
protože to grunt /království/potřeboval,politické svatby byly normální.Možná se radovali,že družka zemřela,protože politické manželství bylo jho a chomout.Nyní se lidi mohou brát z lásky,
což možná činí,ale zjistí,že láska je prchavá věc.Tak se rozvádí a honí se za další láskou,to je tedy nerozum.Děti dříve přežívaly hůře,nyní se mají lépe,ale ne vždy,dětské idealistické mozečky to někdy nepoberou.Dřív ale neměli možnost jít za psychiatrem,akorát tak mohli prchnout na zkušenou či se odebrat do kláštera nebo jít do Bradavic dělat učně čarodějnicím a kouzelnickým pofesorům.
Jo život není procházka růžovým sadem,že.
27. 02. 2014 | 17:01

gaia napsal(a):

dotaz

a kdo byl agresivní, tak šel dělat žoldáka nebo biřice a za agresivitu ještě dostal metál.
27. 02. 2014 | 17:04

Richard napsal(a):

"to dětství se podepíše na každém. A dnešní děti nic nevydrží.To dřív přišel domů táta z války bez nohy nebo vůbec, ale děcko si řeklo o to víc se musím snažit. Dneska děcko neví, jestli zdědí půl baraku nebo nic a 200Kč na den se mu zdá málo a hned se hroutí a běží na psychiatrii."

Vy to vidíte přes matérium Gaio, ale podstatou je emocionální/citový problém/konflikt a jeho zpracování. Dnešní doba je v tomto pro dítě velmi náročná, nejen díky velké zaneprázdněnosti rodičů a v celkové komplikovanosti, ztrátě jistot, opor, vzorů atd.(jen to proboha neinterpretujte jako volání po "zlatých dobrých časech komunismu nebo nějakých katolických konzervativních modelech výchovy) Nevím, jestli si dokážete představit, jaké to je, když dítě slouží jako zbraň v rukou jednoho z rodičů proti druhému a je tak prakticky nuceno, vydíráno, manipulováno k vedení boje proti postavě, která je pro něj důležitá(matka vs otec), ve válce rodičů, která se ho v nejmenším netýká, pouze zraňuje. Ve válce v níž nemůže nic získat, pouze velmi ztratit.
Ano, kdysi chodili do války jen muži, teď se stávají vojáci i ze samotných dětí, nejen obrazně.
------------

"a toho tatíčka jste popletl, v Praze přeci všichni podporují knížete. "

všichni ne, Zemanovská lobby má také svůj vliv...proto si také myslím, že problém v televizi je spíš politický než psychologický, byť se samozřejmě promítl i do této roviny, jako psychologický stres, napětí atd. a oidipovské pozadí pro toho, kdo chce skrze tento filtr vnímat, bude viditelné i zde...
27. 02. 2014 | 17:04

Drzá zrzka napsal(a):

Každý si v sobě nese genetický kód předků, vzory chování rodičů...
Vychovávat neznamená zametat cestičky...
Někteří lidé by v rámci uchování duševního zdraví svých dětí snad ani rodiči být neměli...
27. 02. 2014 | 17:24

Richard napsal(a):

Mnoho lidí má pocit, že dítě stres nevnímá, že na něj nedoléhá, protože je snad chráněno nějakou neviditelnou aurou, či od problémů nějak zázračně odděleno. Ve skutečnosti je to však přesně naopak, stres a problémy na dítě doléhají několikrát silněji než na dospělého, kterému jde často hlavně jen o sebe, své ambice, cíle, přání, uspokojení, hry, atd. v níž je dítě jen ten, který se plete nebo překáží a nesmyslně si stěžuje, "vždyť má přece plnou ledničku, hračky, televizi , balón atd., tak co by ten fracek ještě chtěl. Na rozdíl od nás skvělých, kteří jsme nic z toho perfektního, co má on, neměli". Prostě taká jednoduchá moralistní nechápavost a citová natvrdlost, kterou možné často číst i z klávesnic tzv. vzdělanců, kteří se cítí jako velká inteligentse, ta inteligentse, která na prvního máje servilně mávala barevnými mávátky a přiblble se tlemila na soudruhy mocné, která to teď všechno jakože smázla tím, když tvrdí "my jsme to přece jen hráli".
Ale to už jsem zas osobní, protože mě ta narcistní, slabošská sebezalíbenost a sebeklam některých, kteří si chladí žáhu na mladší generaci či dětech a moralistně soudí situace v nichž se sami neoctli ani z dálky, dost dráždí.
27. 02. 2014 | 17:26

gaia napsal(a):

Drzá zrzka

poslední dobou se mně ale zdá, že ti hrozní mají tech dětí nejvíc a ti, co by byli rodiči dobrými, tak navštěvují VFN kliniky a stejně se nedaří
27. 02. 2014 | 17:38

strýc virus HxNx napsal(a):

ten litevský tatík se poved. ubohý Miška neskončí dobře.

-----

Lila

Drtinová nikdy nebyla dobrá novinářka, nikdy nebyla nestranná a objektivní, a navíc se chovala skoro stejně agresivně jako jí poněkud podobná i když asi duševně nemocnější Tachecí.
27. 02. 2014 | 18:05

Richard napsal(a):

"A dnešní děti nic nevydrží.To dřív přišel domů táta z války bez nohy nebo vůbec, ale děcko si řeklo o to víc se musím snažit"

ještě k tomuhle, ..ono by tímto způsobem bylo možné vidět i celou dnešní dospělou společnost. "Máme vše, ale hovno vydržíme". Vždyť jen tyto stránky, články i diskuze, jsou vlastně jedním velkým nekonečným pláčem a nářkem nás dospělých, kteří máme přesně tolik, jako ty současné děti(resp. jsme v podobné situaci - máme auta, bydlení, svoje hračky atd.) a furt se nám něco nelíbí. Jen na rozdíl od dětí nejsme v závislostní pozici, jsme dospělí, jejichž snaha a vůle může na rozdíl od té dětské některé neuspokojivé podmínky, frustrující prostředí, měnit...dítěti nezbývá než pouze snášet
27. 02. 2014 | 18:23

Richard napsal(a):

krásně zachycený příklad tzv. mateřského introjektu je v Hitchcockově Psychu v podobě halucinované matky, která v Batesově psýše působí jak samostatná duševní síla/entita stvořená právě introjekcí mateřského objektu. Dokonce i dům v němž Norman Bates žil, byl strukturován v osobnostním modelu = horní patro matka = superego, pod ním pokoj Batese = ego, sklep = id
Jde samozřejmě jen o koncept, orientační pomůcku, hypotézu
27. 02. 2014 | 19:08

e.m. napsal(a):

mno víte ještě jednou - nabízí se otázka, zda jsou to ti rodiče /matka .../ - anebo - *hráblo mu z máti, páč byla po ruce, ale jináč by mu klidně hráblo z něčeho jiného* (pak by se řeklo, že z absence matky... přičemž jsou lidi, kteří jakž takž příčetní přečkali ledasco; a jsou kultury, kde jsou za normu považovány i projevy pro nás docela bizarní... )
27. 02. 2014 | 19:16

dotaz napsal(a):

Motto:
“Dítě je květinou,
nadějí, radostí.
Nechtě je škola hrou
a dílnou lidskostí.”
J. A. Komenský

Řekněmež dětinský vzdor proti dospělým autoritám?
27. 02. 2014 | 19:42

Richard napsal(a):

e. m.
máte recht , společným jmenovatelem je DŮLEŽITOST a význam mateřského objektu, ten může být narušen nevhodným jednáním matky tak i její celkovou absencí, podstatné však v takové situaci je, že matka je vzhledem k zdravému vývoji dítěte nefunkční, resp. není schopná adekvátně uspokojit jeho citové potřeby - bezpečí, jistotu, lásku přijetí atd., které se podílí na utváření jeho zdravého "já".
Ale samozřejmě určit jasnou příčinu nebo míru negativního vlivu toho či onoho faktoru mezi které se řadí i ty, jenž jste zmínil asi nelze. U někoho je významnější vrozená dispozice, např. určitá citová křehkost, přecitlivělost, u jiného zase vlivy rodinného prostředí, příp. užívání drog, atd. ostatně jak píše sám Doktor. Při propuknutí duševní nemoci se většinou schází vícero rizikových faktorů současně - genetika, výchovné prostředí, akutní stres atd.
Těžko stanovit nějaké objektivní příčiny, byť určité vlivy lze v konkrétních případech rozpoznat intuitivně nebo z anamnézy.
Tuším bylo kdysi provedeno šetření, které zjistilo zvýšený negativní vliv na rozvoj schizofrenního onemocnění u tzv. schizogenních matek, což jsou osobnostní typy, které vysílají tzv. dvojíte signály. Např. matka dítěti říká "miluji Tě", přičemž nonverbálně vysílá odmítavý signál, např. v tónu hlasu, intonací atd.(jakože miluji Tě, ale neotravuj). Dítě je pak prakticky chyceno v pasti, zmateno a takové komunikační rozpory vstřebává jak houba do vlastní psychiky, která se pak s rozporem těžko vypořádává.
27. 02. 2014 | 19:57

Richard napsal(a):

"Řekněmež dětinský vzdor proti dospělým autoritám?"

ano, existuje něco jako dětinský vzdor proti autoritě, jehož smysl je ujistit se o hodnotě vlastní vůle, je prakticky samoúčelný a testuje hodnotu sebe sama. Snad by bylo možné jej vyjádřit jako rebelie bez příčiny. Ovšem jiný typ vzdoru Vám naopak může pomoci zachovat si kus zdravé osobnosti, a to v situaci, kdy vzdorujete zneužívající moci, ať už rodičovské nebo politické, prostě vzdorujete v legitimní obraně, skrze niž si uchováváte pocit sebeúcty, sebehodnoty, čímž vlastně odvracíte útok na sebe sama. V opačném případě mohou nastoupit patologické obranné mechanismy jako např. identifikace s agresorem(známý je stockholmský syndrom), konformita vůči agresivní autoritě atd. se závažnými individuálními i sociálními důsledky. Ale tohle není jednoduché téma, byť ho tak snad popisuji. Navíc jde o zjednodušující nápomocný koncept, teorii. Emočně a citově prožívaná skutečnost bývá o dost složitější.
27. 02. 2014 | 20:13

e.m. napsal(a):

toto je strašně zajímavá mapka
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Schizophrenia_world_map_-_DALY_-_WHO2004.svg
27. 02. 2014 | 20:39

e.m. napsal(a):

:) australskou kulturu a prostředí znám jen velice letmo a dovozuji si, ale člověku se nabízí - jakási zjednodušená možnost - že se v ničem moc nerejpou, mají slušné jídlo, pracujou, chodí ven, sice jsou tam hadi a žoužel, ale nějak se to bere, že se to zvládne, všichni dlabou extrakt z kvasnic...:) ale může to být něčím jiným /možná mají suprový mamky..:o) nebo mizerně diagnostikující psychiatry... kdo ví.../
27. 02. 2014 | 20:46

Richard napsal(a):

Podle té mapky to vypadá, že všichni schizofrenici z Austrálie emigrovali do nedaleké Indonésie. Možná tam byli organizovaně vyplaveni nebo si v době sčítání skupinově vyrazili do nedaleké země na výlet. Nebo je tam výhodnější péče, tak tam z australských blázinců utíkaj, těžko říct.
27. 02. 2014 | 21:22

e.m. napsal(a):

/moment, to je nějaký složitější ukazatel než kolik lidí onemocní... moc se omlouvám.../
27. 02. 2014 | 21:28

Amos napsal(a):

Váš článek mi velmi připomněl situaci v rodině mé manželky, která, spolu se svým bratrem, byla až do dospělosti (a manželčin bratr stále je, i když je dospělý) pod extrémně agresivním vlivem (psychické ponižování, fyzické bití) jejich prolhané a manipulativní matky (otec jim zemřel, když byli v předškolním věku).

Tchyně se pokoušela vytrvale manipulovat moji manželku (a dokonce zkoušela i mně !), ještě mnoho let po svatbě a zbavili jsme se jí až velmi tvrdým odporem, který nakonec vedl k úplnému zrušení kontaktů s ní (až na formální telefonické blahopřání k narozeninám a pod.). Poprvé v životě jsem také někomu (tchyni) řekl, že je svině. I tak ještě stále musí manželka brát antidepresiva.

Manželčin bratr se z vlivu své matky bohužel dodnes nedostal (a léči se ambulantně u psychiatra), a tak i ve svých 40ti letech s ní žije v jejím rodinném domě a dodnes si nebyl schopný si najít žádnou partnerku (ač je inteligentní - jaderný fyzik - a celkem i pohledný).

Pozoruhodné je, že na veřejnosti se tchyně vždy jevila (a jeví) jako vzorná matka, která se musí starat o své neschopné a nevděčné děti.

Pouze dr. Kotásková, u které se léčí z traumat "výchovy" své matky má manželka, tchyninu povahu a chování odhalila a tchyně ji (stejně jako mně) proto upřímně nenávidí a pomlouvá při každé příležitosti.
27. 02. 2014 | 21:36

Richard napsal(a):

rates from Schizophrenia by country (per 100,000 inhabitants).

to vypadá na počet nemocných na sto tisíc obyvatel

tzn. při počtu 100 jde o jednu tisícinu, resp. jednu promile
obecně se uvádí, že touto poruchou onemocní jeden ze sta, tzn. jedno procento, takže to moc smysl nedává, taky tomu moc nerozumím
27. 02. 2014 | 21:37

mia napsal(a):

Chtěla bych se zeptat,jak pracujete s takovým klientem - pracujete i s celou rodinou? A u schizofreniků je často rodina jediné místo,kde najdou jakés takés pochopení... kde je hranice pro terapeuta,za kterou už nemůžete zajít - ve smyslu "osamostatnění se, odtržení od rodiny"...
Já jsem nepracovala s psychicky,ale mentálně postiženými, ale byly tam případy,které měly i psychiatrickou dg. Byl tam chlapec ze sociálně slabé rodiny, který skvěle fungoval v zařízení, bydlel v chráněném bydlení. Bohužel, na prázdniny se vracel do rodiny- tedy k matce. Jelikož ho nezvládala a musela by zaplatit pobyt v nějakém jiném centru, tak každý rok končil před létem na psychiatrii, protože ho dokázala vytočit tak, že dostal záchvat a odvezli ho do blázince,nadopovali léky...byla jsem se tam za ním podívat,byl k nepoznání, oblblý, apatický. Pro mě to bylo vnitřně nestravitelné,ale bohužel nedalo se s tím nic dělat (nebo dalo?). Strávil tam měsíc či dva. Pokud měsíc, vracel se k nám špinavý, nemytý,nečesaný,zavšivený, s epi záchvaty, protože nejspíš nebral léky - po čase stráveném u matky. Zároveň byl na ní velmi psychicky závislý, u mentálního postižení je to velice časté. Zajímalo by mě,jak byste takovou situaci řešil. Jak hledáte řešení, jestli spolupracujete i se sociálkou,zda existuje nějaký právní servis pro psychicky,mentálně postižené lidi, kteří mohou být lehce připravováni o majetek od svých příbuzných apod.? Připadá mi, že chybí absolutně propojení jednotlivých složek péče o tyto lidi.
27. 02. 2014 | 22:03

e.m. napsal(a):

no vtip je v tom *Age-standardised disability-adjusted life year (DALY) rates*--- a když se to budete snažit trochu propátrat, tak zjistíte.... :) no, já jsem zjistila, že tomu moc nerozumím, jak přesně to bylo sestrojeno a co z toho plyne.
což je myslím poněkud špatně...několik mapek něčeho jednoduššího by patrně udělalo lepší službu, no.../proč tam vlastně nejsou?/
27. 02. 2014 | 22:22

e.m. napsal(a):

totiž, pokud by onemocněli po celém světě lidé přibližně stejně často, pak to asi s násilím a vazbami na matky/otce moc společného nemá.. protože ty se myslím kulturně dost liší... měla jsem dojem, že tohle je nějak standardizované číslo *kolik let člověk stráví invalidizovaný* nebo něco takového.. no a jednak si nejsem jistá, jestli je to přesně ono, druhak pokud ano, tak se z toho ani nedá jednoznačně říct *v Austrálii léčí nejlíp* /:) mohli by je také rovnou zastřelit a tím si zlepšit statistiku, no/
No...tak jsme se..z wiki...:) nic nedozvěděli...
27. 02. 2014 | 22:34

strýc virus HxNx napsal(a):

e.m. 20:39 mapička

mi to přijde, že to částečně kopíruje rozšíření vyznavačů agresivnějších forem monoteistických náboženství.
27. 02. 2014 | 22:45

santawizard napsal(a):

Pro dospícající dítě jsou důležité 3 věci.Rodina,škola a ulice.I když vyjímka dělá pravidlo,povaha a povolání člověka se časem zdokonaluje.Protože celý život je boj,práce sport,rekreace,teorie a praxe,tak potom takový už dospělý člověk pokračuje přibližně 40let dalšího aktivního života v práci a nakonec skončí na důchodě.My už jsme se transformnovali.Právo na práci bylo nahrazeno právem na nezaměstnaneckou podporu.Doopravdy však už nemusí pracovat jenom důchodci a buržoazie.Jejich společným smyslem života leží v otázce,co dělat s volným časem,když máš hodně nebo málo peněz.
Lidé kteří dostávají invalidní důchod jsou na tom přibližně stejně jako na starobilním důchodě.
Buď ze svého důchodu umí žít či živořit až do konce života soběstačně a nebo skonči někde v ústavech či domovech důchodců.
27. 02. 2014 | 23:28

Richard napsal(a):

"pak to asi s násilím a vazbami na matky/otce moc společného nemá.. protože ty se myslím kulturně dost liší... "

právě, že ten základ je všude stejný, jen se liší podoba, matka je všude matka a otec všude otec, liší se ty kulturní vztahové podoby. V každé kultuře lze rozlišit matku funkční od selhávající, stejně tak otce. Netvrdím však, že za schizofrenii může matka nebo otec nemocného, jde jen o vlivy, kterou mohou mít mnoho variací.
---------------
*Age-standardised disability-adjusted life year (DALY) rates

tohle nechápu, nejsem dobrý angličtinář
28. 02. 2014 | 00:11

santawizard napsal(a):

santawizard napsal(a):
Ano,už tomu více rozumím.Buď podvádíš sám sebe odbornickým nebo odborářským způsobem jako opravdový cvok až skončíš v blázinci anebo podvádíš někoho jiného odbornickým nebo odborářským způsobem jako lump až skončíš v base. 27. 02. 2014 | 13:20
28. 02. 2014 | 00:16

Richard napsal(a):

"Zároveň byl na ní velmi psychicky závislý,"

to je právě ten průser, dítě je na rodiči závislé, ať už mu ten ubližuje nebo ne. O to drtivější má ubližování ze strany rodiče na psychiku dítěte následky. To je ten průser.
Dospělý člověk se vezme a může od ubližujícího partnera odejít, najít si jiného, dítě si novou matku ani otce najít nemůže, nejen reálně, ale také citově, protože je na ně max. emočně fixováno. A dítě prostě postavy rodičů potřebuje(ať už jde o skutečnou nebo náhradní rodinu) To je pak katastrofa, také situace. Dítě je v nich vlastně závislé na člověku, který mu systematicky ubližuje, takové situace mají katastrofální důsledky.
28. 02. 2014 | 00:29

santawizard napsal(a):

Riochard:28. 02. 2014 | 00:29
tomu se říká lichva a jsou na to paragrafy.
28. 02. 2014 | 01:03

e-m- napsal(a):

strýci vire, mapka možná kopíruje, nicméně nechápu, co přesně znamená :)
richarde, no, to je docela odvážné tvrzení... druhá možnost výkladu je, že ti rodiče jsou *dysfunkční*, protože mají uspořádané duševno tak, že jsou také trošičku *hráblí*, ale ne tak, aby to bylo *na cvokhauz* - no a u některých potomků těchto rodičů se *geny vhodně zkombinují*.....ještě jsem četla cosi o nějakém promoření toxoplasmou nebo čím, ale mapka také nikde...
Já o tom ale moc nevím a teď nemám tolika času; ale je to docela zajímavé... včetně těch různých možností výkladu faktů.

Nicméně potomci z líčení p. doktora to mají blbé. O to blbější, že díky jakési jejich křehkosti a drsnému povětří *tam venku * se bude těžko hledat cesta k samostatnosti...
28. 02. 2014 | 07:36

magor napsal(a):

Ano, záměr, nejdůležitější indicie v debatě o šátcích. Tady tedy poslední: http://www.youtube.com/watch?v=AJcox_s4mmU
zn: Il vassoio d'argento.

A nebojte, nemám žádnej úkol, jen, že Vy na to prostě máte.
28. 02. 2014 | 08:25

dotaz napsal(a):

Richarde,
Motto:
“Dítě je květinou,
nadějí, radostí.
Nechtě je škola hrou
a dílnou lidskostí.”
J. A. Komenský

Řekněmež dětinský vzdor proti dospělým autoritám?

No bití rákoskou bylo ve školách zakázáno.Taky nyní špatně učitelé udržují svou autoritu,
děti i rodiče je napadají.Učitelé mají jedinou možnost v případě nezvladatelého žáčka:
Pošlu tě k psychologovi,psychiatrovi a sestra ti píchne koňskou.Děti jsou konkrétní,
a myslí takto:

Je to tedy horší než bití rákoskou na holou/to asi učitel nesměl,jen rodič/,jde to do krve a vniřku těla,ne?
Nechápu,jak toto je pořád považováno za normální,vy to chápete?
Autorita dvojice lékař-sestra s jehlou a paralysující látkou mi kdysi dávno jako dítěti připadala jako kati,vám ne?Dřív byly popravy jako trest ale normální.
Dítěti neschopnému abstraktního myšlení těžko vysvětlíte,že to je léčba,nejvyšší dobro,ne trest,ale polotres,
a učitelé,psychologové a psychiatři to ví určitě,proč tedy toto dělají pořád dál?
28. 02. 2014 | 10:30

dotaz napsal(a):

No jestli je to považováno např.za sexuální výchovu mladé populace,tak to je tedy z mého pohledu propadák.Špatné vztahy,promiskuitní mladí,AIDS,rozpadlé rodiny.Ale zase mají zravotnící pořád co dělat,zajištěnou existenci,ti jsou tedy úspěšní ze svého hlediska.
Rovněž stát je spokojen,jak se postaral o své občany šmahem,lidi jsou rozděleni a vůle lidí rozdrobena na hádající se individua,ženy samoživitelky jsou vdané za státní dávky.

Pakliže jde o iniciační obřad,viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Inicia%C4%8Dn%C3%AD_ritu%C3%A1l,
pak jsou opět iniciátoři úspěšní,neboť po vzoru zednářů našli zvědavce a hledající,např.
jsme se jim tu důvěřivě nashromáždili jako dav zvědavců nebo rybičky do sítí.

Nebo se zase mýlím?Nebo se mýlím v jednom nebo obojím či ve všem?
Jo my je neznáme,ale však my je poznáme.
28. 02. 2014 | 10:59

dotaz napsal(a):

Zde o tom,že abstraktní myšlení se vyvíjí až ve 12 letech,a to ne u každého,někdo zůstane konkrétní realista.Pubrťáci zde jsou označování za radikální.
Někdo má kognitivní funkce dobré,někdo je handicupován tímto kognitivním nedostatkem
a sníženou učenlivostí novému.Kapacita paměti možná hraje svou roli,jak nahoře někdo se domnívá,VŠ jsou schopni vyprázdnit si paměť a napěchovat ji novým,nezatěžovat se starými špatnými zkušenostmi,což se domnívám,že není přednost,naopak.
Nynější tendence učitelů necvičit paměť žáků mně osobně se zdá nesmyslná,ale podle nich to má asi účel,většinou jsou za tím jakési pedagogické experimenty,nebo lobby výrobců kalkulaček,tabletů,umělé memory...a pak si libujeme robot luxovací,robot do kuchyně,inteligentní domy,kteréžto bychom při zdravém rozumu vůbec nepotřebovali.
Třeba já se domnívám,že pisnutí injekcí vyvolá emoční odezvu a tento zážitek je vryt nesmazatelně do koníčka mozku,co nás pak táhne životem,pakliže ho nezvládnem.
http://rudolfkohoutek.blog.cz/1003/kognitivni-vyvoj-deti-a-mladeze
28. 02. 2014 | 12:50

Richard napsal(a):

"richarde, no, to je docela odvážné tvrzení... druhá možnost výkladu je, že ti rodiče jsou *dysfunkční*, protože mají uspořádané duševno tak, že jsou také trošičku *hráblí*, ale ne tak, aby to bylo *na cvokhauz* -"

no ano, podívejte, snažím se nepodávat svá slova jako morální soudy "selhávajících rodičů", byť emocím se samozřejmě nevyhnu. Je totiž fakt, že mnozí tito buď zneužívající nebo k dítěti nevhodně přistupující rodiče, nejsou sami duševně nebo osobnostně zcela v pořádku a na dítěti si tak vlastně, často nevědomě, řeší vlastní problém. Dítě je tak vlastně použito ke kompenzaci nevyřešeného problému rodiče. Jeho projevy, hnutí, potřeby jsou matkou, pokud tedy budu mluvit o bazální vazbě, např. mylně interpretovány v souladu s jejím vlastním problémem. Takto vlastně dochází k deformaci zrcadlení dětských potřeb matkou a utváření deformovaného dětského "já", ale to už zbytečně zacházím do podrobností.
Snažím se to podávat jak popis situace, ne morální soud, od toho nejsem.
---------------
."Taky nyní špatně učitelé udržují svou autoritu,
děti i rodiče je napadají.Učitelé mají jedinou možnost v případě nezvladatelého žáčka:"
dotaz
.
dítě samozřejmě potřebuje hranice, které je někdy nutné vymezit i důrazněji, to vůbec nepopírám, ale určitě nepotřebuje být zneužíváno, vydíráno, manipulováno atd.
----------------------
Pošlu tě k psychologovi,psychiatrovi a sestra ti píchne koňskou.Děti jsou konkrétní,
a myslí takto:
Je to tedy horší než bití rákoskou na holou/to asi učitel nesměl,jen rodič/,jde to do krve a vniřku těla,ne?"
dotaz
.
řešit výchovné problémy psychofarmaky mi přijde zvrhlé
------------
"a učitelé,psychologové a psychiatři to ví určitě,proč tedy toto dělají pořád dál?"
dotaz
.
sice nevím, jak často se to děje, ale je to rychlé a jednoduché řešení, které odpovídá celkové rychlosti doby, tak možná proto
----------
"Nebo se zase mýlím?Nebo se mýlím v jednom nebo obojím či ve všem?"
dotaz
.

nevím, každý má svůj pohled, každý věci vidí asi trochu jinak, podle vlastního založení, zkušeností atd. to je přirozené...
28. 02. 2014 | 13:58

dotaz napsal(a):

Richarde,
ano rychlá řešení si vynucuje nynější- DOBA-.Dosaďte si,kdo.
Ovšem např.v obytných částech obce bývá snížena přikázaná rychlost,v oblasti
školy či školky dokonce přechody hlídají policajti.
Každý řidič ví,že rychlost zabíjí.
Proč není omezena rychlost ve zdravotnických zařízeních adekvátně k šourání a plazení
se zraněných,nemocných a starců?
Také rychlé uzdravení uměl jen Ježíš,když pravil:Vstaň Lazare

Bůh s námi i Vámi,páni psychiatři a pedagogové a učitelky píchání a zakázaných činů
28. 02. 2014 | 15:31

dotaz napsal(a):

No na ninkách naskočilo toto:
http://www.novinky.cz/koktejl/328960-trileta-divka-zachranila-rychlou-reakci-sveho-otce.html

Což je jasně manipulativní zavádějící nadpis propagující rychlost reakce.Přitom ale neopatrná rychlost otce způsobila,že se přizabil,ale byl schopen si svépomocně zastavit krvácení,přimět dcery k telefonování ,jistě to šlo hodně pomalu je uklidnit,a vydržet do příjezdu záchranky a cestu do nemocnice,uzdraví se za půl roku.

Příčinou zcela jasně byla neopatrná rychlost,záchrana šla a půjde již pomalu.

Vždyť se říká,Spěchej pomalu,Eile mit Weile.
28. 02. 2014 | 16:19

dotaz napsal(a):

bolus

Upozornění:
vložil uživatel prof.PhDr.Rudolf Kohoutek,CSc.***** a ověřil editor

Význam:
• sousto

• velká pilulka

• jednorázově či nárazově podaná dávka léčiva např. s prodlouženým účinkem

Vidím,že dírami /tunely/do těla a jednorázově podanou velkou dávkou se zabývá mně neznámý prof.Kohoutek.Taky by mne zajímalo vyjádření nezaujatého fyzika co se týče sil
vpíchnutí jehly a velikosti zranění jehlou,kriminalisti se zabývají spíš těmi kulkami či co,
a přitom jehla je jasný popravčí nástroj,zbraň také.
Fyzici jistě umí spočítat poměr škody a výhody/záchrany/.Velká díra dumdum je ale jistá,
pokud vím,tak vniknutí je úzké,ale trhání je uvnitř těla.Zkusím vyhledat.Taktéž jedovaté šipky Indiánů.
Jasně,rizika při práci se zbraněmi ,jedy,drogami,jsou svěřována jen skutečným a prakticky osvědčeným odborníkům,že,pak by výsledky měly být očekávaně skvělé.
28. 02. 2014 | 17:02

dotaz napsal(a):

Nu,nyní je naštěstí tortura zakázána.
Možná tím budou zakázány i jehly,neb v tomto článku právník navrhoval jako drsné mučení vpichování sterilisovaných jehel pod nehty.,nebo brainwashing,až vymejvanej či přidušovanej prosí sám o trest smrti..no ale třeba je fakt prokázáno,že cestou mučení člověku je to DOBRO schopné SKUTEčně pomoci?Hoďte link studie,prosím,toho poměru přínosu a poškození,kdy ovšemže invalidisace není žádné plus pro nemocného.

http://technet.idnes.cz/technologie-muceni-pri-vyslechu-se-budete-topit-nebo-trast-pol-/tec_technika.aspx?c=A080512_173448_tec_technika_kuz

Jo , páni kriminalisti,dík.
28. 02. 2014 | 18:38

dotaz napsal(a):

Pane Jarolímku,taky dík,bylo to dobré cvičení na paměť na doby minulé.
Dřív se bití dětí považovalo za normální výchovnou metodu a říkalo se:Škoda rány,která padne vedle./Taky decentní plácnutí přes zadek či přes nenechavé prsty neškodí./
Stejně tak dříve bylo právo útrpné normálka.
Sbohem
01. 03. 2014 | 06:33

e.m. napsal(a):

richard - ty moje hvězdičky kolem pojmů měly znamenat, že jsou použity s jistou licencí.
směřovala jsem spíš k tomu, že se asi bude těžko odlišovat, co ti *nestandardní* rodiče zavinili výchovou a nakolik se u potomka sesypal biologický základ, který se podílel na tom, že rodiče jsou *nestandardní* - páč pokud je to více v tom biologickém základu, pak asi to hledání příčiny v psychologickém uspořádání vztahů v rodině má jen omezený smysl /teda jako ne že je to úplný nesmysl, samozřejmě pro invalidizovaného člověka má význam být v psychologicky příznivém prostředí -- jako ostatně pro každého, a jasně že ještě o něco víc, protože se čeká, že unese méně/.

:) teda já si nemyslím, že by právo útrpné bylo normálka, stejně jako to, aby syn pil otcovu moč /konfuciánská přestava o vztahu generací/, no ale fakt je, že s ohledem na to, že *všichni jsou blázni, jen já jsem letadlo* a prý budeme mít bezvízový styk se SAE a s Kolumbií -- asi jsem se svými umírněnými představami v menšině.
01. 03. 2014 | 09:44

santawizard napsal(a):

santawizard napsal(a):
santawizard napsal(a):
Ano,už tomu více rozumím.Buď podvádíš sám sebe odbornickým nebo odborářským způsobem jako opravdový cvok až skončíš v blázinci anebo podvádíš někoho jiného odbornickým nebo odborářským způsobem jako lump až skončíš v base. 27. 02. 2014 | 13:20 28. 02. 2014 | 00:16 Trest a odměna(fyzicky a psychologicky)
Pokračování:
1)V očích Boha my všichni jsme boží děti ˇat už jsme staří nebo mladí.
2)V očích Boha každý člověk je obyčejný lump a cvok,pro kterého by se měli stavět ty státní a soukromné ústavy pro lumpy a cvoky nebo politické vězně a poseudoblázny.
Co to ale znamená konkrétně ve cvokařině?To znamená ,že cvok škodí sám sobě ze zlozvyku aniž by dejme tomu musel ještě navíc kouřit např cigarety.(aktivně-pasivně)Cvok zná svou slabost víc než psychiatr.On ví že se bud musí smířit ze svým osudem a nebo že se musí změnit.On ,jak se říká ,potřebuje morální a finanční podporu.Všechno to vyžaduje předsevzetí a odhodlání.,které se však dokolečka může zhatit nějakýma všemožnýma překážkami.V takovém případě se jeho duše a mysl nemůže nikdy rovnat ani mysli a duši zdravého člověku natož nedej bože rovnat duši a mysli osvíceného člověka.
Pacient a doktor by však měli spolupracovat.To se všechno zaznamenává ve spisech.Musí se vědět co chce pacient po doktorovi a co chce doktor po pacientovi.
01. 03. 2014 | 13:57

tenionen napsal(a):

Jak se zdá, rodinné prostředí hraje zásadní roli ve třech rovinách. V propuknutí nemoci, jejím průběhu a dále v úzdravě. Je to sysifovský úkol porovnat pacienta, když prostředí, ve kterém žije, je samo nemocné. O lidech, kteří nikdy nevyhledali psychiatra a sami jsou osobnostně narušeni natolik, že dělají zlo všem kolem sebe, říkám, že patří pod hladinu oceánu, nad nímž se tyčí ledovec složený z těch, kteří se zbláznili a léčí se. Tito lidé jsou tou nepodchycenou masou, proti které není obrany. Tou skrytou masou, která ten viditelný ledovec tvoří. A o tom jsou Vaše příběhy. Je to smutné, agresivita rodičů, které popisujete, je zlo.
01. 03. 2014 | 18:30

tenionen napsal(a):

Ale vím já....
01. 03. 2014 | 18:36

tenionen napsal(a):

Nebyla to psychospirituální krize, pane doktore, byla to mimorealita... :-) Váš bývalý pacient.
01. 03. 2014 | 19:23

info napsal(a):

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/329116-budeme-chranit-sve-zajmy-rekl-putin-obamovi.html
02. 03. 2014 | 07:59

dotaz napsal(a):

Teinonen-odpověď:
Nebude to tím,jak už před dávnými lety komik Horníček pravil,že na ty léčebné metody musí být člověk hodně mladej a zdravej?Že se mu zdá,že jeho lékař zkouší,co všechno tak člověk vydrží?
Nebo tím,že Arabové ve své medicině píší,že lékař se nemá ani přibližovat k těžce nemocnému umírajícímu?
Taky výsledky na mladejch by teoreticky měly být lepší než na starejch psychicky a povšechně nemocnejch,že.
Jeden neví,co je adrenalin,hra,zahrávání si,provokace,flirty, legrace a co vážně a co ironie či výsměch,potom z toho jsou konflikty,
agrese a reálné facky ,bití ,picání i v rodinách.
Což bylo využito k zámince,že velkochov mladejch je vlastně lepší.
02. 03. 2014 | 08:10

dotaz napsal(a):

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/329128-vyhlasili-jste-valku-prohlasila-ukrajina-a-uzavrela-vzdusny-prostor.html

jak po invazi bývá politické řešení,studená či ohnivá válka nebo kapitulace či diplomacie úspěšná či neúspěšná,že
02. 03. 2014 | 13:03

Radek napsal(a):

No tak já bych jako hlavní příčinu schizofrenie viděl nepochopení TÉMATU, které to po mně vlastně život chce abych pochopil - musím ale zároveň dospět k tomu, abych si tohle mohl uvědomit a pak už to jen zbývá zvládnout a schizofrenie se tedy nedostaví. Potom ty vztahy s rodiči jsou školsky oidipovské - a i v tomhle je třeba mít alespoň základní vzdělání - třeba je to v Cimrmanovi ve hře Němý Bobeš kde se odehrává Několikanásobná retrospektivní scéna s hláškou "Víš Marto, to bylo tak...". Anebo je docela hezká knížka Řecké mýty - Korintský král s královnou žili šťastně se svým synem oidipem...a tak dále - končí to " tak se věštba vyplnila, oidipus byl slepý a oženil se s vlastní matkou..." - podle toho, "všechno podle toho"...Také to řeším, klíčem je umět reagovat, tuto zvrhlou vazbu trhat a tak vlastně řešit situaci - upřímně řečeno, přestože si myslím, že proti matce nic nemám, tak tohle je prostě špatně a tak v tom nic neřešitelného nevidím - nejedná se o neřešitelný problém, považoval bych se za blázna, kdyby to nešlo řešit - myslím ale, že řešení je dostupné všeobecně - alespoň tak to viděli řekové a ti mysleli fenomenálně...Pak jsem ještě došel ke zjištění, že je skoro správně, když je puberta pubertou a přehnané intelektualizování může vést ke zvýšené hladině dopaminu který právě může se schizofrenií souviset. Ono je správné se učit ale s ničím se to nemá přehánět ani s nerovnováhou intelektu proti ostatním složkám ( paritě konstrukce a harmonie - tedy toho, co by měla způsobovat puberta ). Docela souhlasím s panem doktorem že si nechá narůst dredy protože i takhle lze osobnost pohánět a předcházet tak schizofrenii.
03. 03. 2014 | 19:42

tenionen napsal(a):

Zbavit se vazby na matku nebo otce je oboustranná záležitost, pokud rodič není svolný a nepodaří-li se mu svoje "dítě" nevnímat jako svoje dítě, ale dospělého člověka, pak k harmonii nikdy dojít nemůže. Ty však píšeš o jiné harmonii. V případech, které popisuje pan doktor jde o zrůdné využívání moci nad potomkem, který je vnímaný jako "dítě". Proč? Z hlouposti otce nebo matky (v nejlepším případě) nebo z nemoci? Každý, kdo zavnímá destruktivní vazbu mezi potomkem a rodičem, alarmuje mladého člověka k útěku. Avšak rodič má moc a nad psychicky nemocným zvlášť (sociální, finanční). Jak z toho ven?
04. 03. 2014 | 06:18

dotaz napsal(a):

http://www.stream.cz/nejnovejsi/slavnedny/10001595-den-kdy-vypukla-spanelska-chripka

Zajímavé,lékaři prý tehdy zabíjeli nevědomky příliš vysokými dávkami acylpyrinu,přežili spíš ti se slabou imunitou,umírali spíš mladí.
Sestry v dokumentu mají ale pěkné dlouhé slušné uniformy,fakt vypadají jako dámy.
04. 03. 2014 | 07:40

dotaz napsal(a):

Tenionen,e.m.
psychicky zocelení pobytem v izolaci psychágru můžou požádat o to býti žoldáky,ne?
Taktéž se vyjadřovala všidypřítomná Markéta,že je to vpodstatě úúúúžasná praxe,
a vojna,ta fakt není žádná kojná či elegantně sexy nočníková bába,naopak tam budou vojandy a markytánky,ne?
Ach jo,i to pívo je silné,ač by nemělo být metanolové,že?
04. 03. 2014 | 13:30

dotaz napsal(a):

Tenionen,e.m.
nebo by mohli ti polonemocní dělat nočníkové báby a pomocníky v nemocnicích,že?
Tam se už nicmoc nezkazí,že,a testování a humanitární pomoc bude určitě hračka,
pokud to není žertování velkomocenské jako v případě pana Putina
Tímto se ovšemže omlouvám za nejapné žertování mé osoby coby slabé a chabé,
to uznávám.Sem trapná,že?

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/329313-je-to-humanitarni-mise-rekl-k-operacim-na-krymu-putin.html
04. 03. 2014 | 13:41

Člověk napsal(a):

A co by diskutující řekli tomuto: Dítě je na světě, má rodiče i prarodiče. Potom nějakým způsobem pramáti nemiluje příliš svou snachu a má dojem, že ta se dítěti špatně věnuje (apodobně)--) pročež se pokusí (vedena dobrými úmysly - cesta do pekel je vždy dlážděna dobrými úmysly) rozbít (i když ona to tak nevnímá) dítěti zázemí tím, že pomalu a jistě toto vede k tomu, jak je ta jeho matka zlá a co všecko (ne)dělá... //ono se později "proflákne" to, že ta pramáti to pravda, nemá úplně v hlavě OK, ale to už je na problém zaděláno//..... Výsledek takového psychicky slabého dítěte/puberťáka je to, že bezmezně miluje pramáti a nemá rádo máti....
Lze i toto, vážení diskutující. Nemusí být všechno jen o špatných matkách, potažmo otcích!!
A pane doktore - po pravdě, KOLIK znáte otců, kteří se s diagnozou u SYNA smířili a nezačali nejprve "házet vinu" po řadě na: matku, učitelku, doktora atd. a teprve po dlouhém čase vůbec skutečnost, že je jejich syn nemocen, přijali a začli se chovat podle toho???
08. 03. 2014 | 16:42

názor napsal(a):

Doktoru Jarolímkovi se často stává, že si plete schizofreniky a depresivní pacienty s drogově závislými. Chyba taky je nasazovat neuroleptika bezdomovcům a sociálně vyloučeným lidem. Nevím, kde Jarolímek s depotní injekcí chce tyto lidi nahánět. V kanálu u supermarketu nebo na sídlišti mezi kontejnery??
20. 03. 2014 | 03:16

TIP napsal(a):

Podle mě to skončí tak, že z Vašich pacientů uděláte totální Houmlesáky a Jarolímek na starý kolena odletí do Afriky.
20. 03. 2014 | 04:04

dotaz napsal(a):

TIP,Jasně ,to jste nečetli,že blázny většinou a tradičně aasi s velkým veselím posadili/s přeraženýmhřbetem/ na loď bláznů a pustili na moře,ať doplují jako trosečníci do nějaké idolace ostrova?
Blázny totiž nikdo tradičně a obvykle nepostrádá,že...pokud nejsou povolní otroci?
Stačí číst,třeba Marguese a sto roků samoty...a přitom otroctví většinou všude je zakázáno,
ale jako dětinská neuvědomělá zábava to asi projde.Maličký si hrají,zejtra bude hezky,že?
21. 03. 2014 | 18:14

názor napsal(a):

No nic, pokračujte v tom dál.
23. 03. 2014 | 13:48

dotaz napsal(a):

No ale jak se často ty záchranné paralýsy a uspání nepovedou z důvodů šetření na záchranných plachtách,že?
http://www.novinky.cz/koktejl/333557-uspani-medveda-na-strome-se-uplne-nepovedlo.html
To je vo život!!!!!!!!!!
15. 04. 2014 | 18:51

Radek napsal(a):

Mám lepší:

http://youtu.be/YK3hieomwhI

Nejlepší je ta scénka jak si spletou Karlíka s Jáchymem.1:25:53-1:26:21. A pak ten závěr s tou tarasnicí
16. 04. 2014 | 22:14

názor napsal(a):

Dr.Jarolímek si bohužel často protiřečí. Z jedné strany tvrdí, že psychotický člověk zvládá špatně přechod do dospělosti. Z druhé strany chce do takového pacienta cpát pochybné léky, není mu schopný zajistit práci podle jeho kvalifikace ani dostatečný příjem.
20. 04. 2014 | 13:10

názor1 napsal(a):

Například mladý schizofrenik si sežene byt. Jarolímek který se v této oblasti nemá šanci angažovat je akorát tak schopný přisrat se do daného bytu se svými psychofarmaky a sociálními pracovníky.
20. 04. 2014 | 13:39

dotaz napsal(a):

No není to tak,že sociální spravedlnost musí být?
Teď jde ovšem o to,aby o tom nerozhodovala absolutní moc svýma /ne/viditelnýma rukama,že.
Otrokářství je zakázáno a feudalismus není veřejně přiznán,že.
21. 04. 2014 | 07:19

názor napsal(a):

(Dotaz) - odpoveď

Jistě uznáte, že chování psychiatrů a jejich pacientů je továrnou na průsery a problémy. Není nutné se vyjadřovat pouze k sociálním problémům.
21. 04. 2014 | 13:18

dotaz napsal(a):

To myslíte Továrna na absolutno?

K právně sociálním problémům to náleží absolutně jasně,k jiným možná....
Je to otázka soudní moci a toho,že snad i Boží mlejny jsou rychlejší než lidské soudy,a to nás má Bůh na starosti miliardy,
a určitě méně slepé,a tomu i věřím.Vy ne?Amen
21. 04. 2014 | 14:38

dotaz napsal(a):

Hlavně jsou Továrna přes magický realismus a drogové spory,jestli jsou drogy dobré,k čemu a zda jsou lék,jako nyní bude lukrativní džob s marihuánou a legálními pěstírnami u nás,a kdo z toho má prospěch???
Karburátor absolutna jsem ještě neviděla,ale měli bychom ho objevit ne?Určitě ČASEM.
22. 04. 2014 | 06:56

TojeFUKKK napsal(a):

Pane Primáři, jste ten nejlepší ! Můj komentář nesouvisí s příspěvkem, ani nevím, jestli si komentáře čtete. Přesto, chci napsat, že jsem nepoznala lepšího psychiatra a vůbec, pokračujte ve své práci dál a držim pěsti, protože kdybych nepoznala Vás, asi bych na tom byla o mnohem hůř. Víc lidí jako jste Vy a svět nebude tak na hovno. Jen tak dál ! Děkuji Vám.
07. 05. 2014 | 16:13

comment napsal(a):

Pane Dr.Jarolímku, myslíte, že si můžete z někoho dovolit dělat psychopata, i když je to třeba pravda?? Finančně pokryté máte možná léky, svoji výplatu a všechno ostatní je leda tak výstavní hovno.
11. 05. 2014 | 18:34

pacientka napsal(a):

Zazněla tady óda na pana doktora, nezbývá než nabídnout k posouzení další skutečnou zkušenost s panem primářem. Pan doktor má se sebou dost starostí, aby mohl skutečně účinně léčit svoje pacienty. Důkazem toho je, že jsem jeho péči prošla tak, že první rok byl celkem v pohodě a druhý pod neustálým vlivem čehosi, ať už alkoholu nebo jiných návykových látek, což mě nesmírně poškodilo. Naprostý odborník, to je neoddiskutovatelné, ale víc jakási unavená troska, která se drží svých dobrých rad, které si vykonstruovala jako poučky pro valnou většinu pacientů, jak zde uvádí. Což paušálně nemůže být k dobru řešení specifických problémů pacienta, protože každý pacient je individualita. Přiznám se, že jsem naštvaná ještě po tolika letech, co jsem péči pana doktora opustila, protože nejen že jsem byla hloupá, když se pode mnou začala kymácet loď, na kterou mne pan doktor vzal a pak hodil přes palubu a já neodešla dřív, ale taky proto, že od doby, kdy jsem to udělala, se můj zdravotní stav rapidně zhoršil, protože už dávno jsem nebyla léčena, jen trpěna. Takže odbornost nepopírám, ale pokud chce někdo účinně léčit svoje pacienty, měl by si dát dohromady svůj život a nestát se adeptem na vlastní zhroucení. V případě, že něco nezvládám, stáhnu se do ústraní, než se dám dopořádku a nedělám paseku, protože ti lidé, kteří mne vyhledají potřebují pomoc a ne dívat se na zkárovaného profesionála...Měla jsem možnost obrátit se na ČLK, avšak to jsem neudělala, protože přesto si pana doktora vážím...
31. 05. 2014 | 07:37

Radek napsal(a):

Co říkáte tomuto? Neměl by Chocholoušek důvod?

http://youtu.be/68hl5sH5Rbs

Nicméně já se domnívám, že vzhledem k tomu jak dlouho se pohybuju v prostředí takřečeno "tam za zdí na kopečku za městem", tak se domnívám že zde se jedná především o parodii na téma sousedské vztahy a důvod kdybych byl býval psychiatrem v tomto případě neměl - jedná se totiž o legraci nemoc parodující, nikoliv že by něco nebylo v pořádku to už poznám.
02. 06. 2014 | 21:39

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy