Archiv článků: duben 2007

27. 04.

Olympiáda z Pekingu na dvojce bude

Martin Krafl Přečteno 2846 krát Přidat komentář

Ano, opravdu bude. I když se v médiích, na různých mediálních sešlostech, na chatech, ve fitness centrech, v metru, v hospodách a hospůdkách mluví o tom, že ne. Tuto diskuzi vyvolává stav digitalizace televizního vysílání a snad i proto se mě na to teď kdekdo často ptá.

Česká televize při vysílání přenosů či záznamů z této sportovní události číslo 1 dostojí samozřejmě všem zákonným požadavkům a licenčním podmínkám, a proto nevyčlení pro toto vysílání pouze digitální sportovní kanál ČT4 SPORT, jehož dostupnost nesplňuje podmínku celoplošnosti, ale diváci uvidí olympijská klání jak na ČT2, tak na ČT4 SPORT!

Hlavní olympijský program poběží na ČT2 a rozšířenou programovou nabídku přenosů či záznamů budou moci diváci sledovat na ČT4 SPORT. Přímé přenosy ze zahájení a ukončení Olympijských her mohou být po zvážení zařazeny do vysílání na ČT1.

Všechno to souvisí s postupným snižováním dostupnosti signálu ČT2 v souvislosti s přechodem na digitální vysílání, respektive s postupným uvolňováním kmitočtů ČT2 pro digitální kanály. Situaci televize analyzuje s Českým telekomunikačním úřadem. Pokud by výsledky signalizovaly problémy v příjmu analogového signálu ČT2 nad přijatelnou mez, přizpůsobí Česká televize harmonogram přechodu na digitální vysílání tak, aby nebylo narušeno vysílání z Olympijských her.

Tak ať se českým sportovcům ať už na "dvojce" či "čtyřce" daří!

20. 04.

Papouškování o filmech

Martin Krafl Přečteno 3010 krát Přidat komentář

Jeden novinář věnující se kultuře a české kinematografii na stránkách denního tisku konstatoval, že "Česká televize téměř přestala natáčet filmy". Vystřídala ji prý Nova. A své tvrzení doložil dvěma tituly! Podivuhodná zkratka. A co papoušků se najde, kteří tu zkratku opakují a opakují…

Zajímalo by mě, co autor myšlenky myslel slovem téměř? Těch 8 nových koprodukčních filmů České televize, které budou mít v letošním roce premiéru, a dalších 11 filmů, jejichž natáčení probíhá v roce 2007? Nebo těch 175 koprodukčních filmů, jejichž natočení podpořila Česká televize za dobu své existence více než miliardou korun? Vždyť je to ročně asi deset filmů s vkladem kolem sta milionů korun. A to nemluvím o kvalitě snímků a jejím srovnání s kvalitou filmů natáčených Novou. A také nepočítám letošních 14 televizních filmů, 2 třídílné dramatické cykly a 9 dramatických titulů pro děti a mládež.

Je jednoduché podporovat své filmy na obrazovce, pokud je jejich koproducentem televize, a to televize komerční, která natočí jeden nebo dva tituly za rok. O něco namáhavější je srovnat si někdy počty adekvátně promovaných titulů nabízených na obrazovce České televize s množstvím těch na komerčních televizích – třeba spotové kampaně, které Česká televize vysílá bezplatně desítkám kulturním a charitativním akcím nebo filmovým a divadelním festivalům.

13. 04.

Tikající biologické hodiny

Martin Krafl Přečteno 4339 krát Přidat komentář

O tikání biologických hodinek ví své ženy. Tedy hlavně ženy. O to víc mě zaujalo téma biologických hodin mužů. Pánové kolem 35 let to prý podle psychologů neradi přiznávají, ale i oni slyší volání otcovství podobně jako ženy. Možná to tak příroda chtěla, neboť podle některých lékařů u mužů s přibývajícím věkem, zejména po čtyřicítce, klesá šance na zplození potomka. A proto zřejmě existuje rozhodnutí ministerstva zdravotnictví, podle kterého přijímají spermobanky sperma jen od dárců do 40 let.

Je mi 35, takže jsem se samozřejmě zamyslel nad mými biologickými hodinami. Ale na nic převratného jsem nepřišel. Potomka ve svém životě postrádám. Hodně. Osud ale rozhodl, že ho mít nebudu, neboť to s partnerem přirozenou cestou prostě nezvládneme :-) Ano, teoreticky by se našly způsoby, jak na to. Najít si ženu, která by nám dítě porodila, anebo v budoucnu – umožní-li to zákon – dítě adoptovat. V našem případě jen teoreticky, protože o tom neuvažuji. Dítě by podle mě mělo vyrůstat v harmonii ženského i mužského světa. Já jsem v takové harmonii nevyrůstal a chyběla mi. Tím ovšem neříkám, že by adopce pro páry stejného pohlaví měla být zapovězena, naopak. Princip rozhodování o adopci dětí by neměl být plošný, případ od případu je jiný a dokáží-li partneři jakéhokoli pohlaví vytvořit domov a dát lásku dítěti bez rodičů, umístěném v dětském domově, pak je to určitě prospěšné a zaslouží si to podporu.

Na biologické hodiny jsem si vzpomněl v těchto dnech ještě jednou, když jsem se dozvěděl, že v rakouském Štýrsku porodila 66letá žena dítě. Oplodněna byla uměle a to již podruhé. Podle jejích slov šlo o dlouho plánovaný životní krok. Prvorodičkou se stala v 61 letech. Je těžké soudit někoho, koho osobně neznáte, jehož osud vám zůstává neznámý. Přesto mi nedalo nezamyslet se nad biologickými hodinami – nejen matky, ale i jejího potomka. Až začne chodit do základní školy, bude jeho či její matce něco málo přes sedmdesát. Pubertu bude prožívat se stejně starými spolužáky vychovávanými o půl století mladšími rodiči v porovnání s jeho či její osmdesátiletou maminkou. K plnoletosti mu či jí popřeje čtyřiaosmdesátiletá paní. Dovolí-li jí to zdraví a dožije-li se toho, plánování-neplánování.

Podle psychologů je vnímavost vůči biologickým hodinám známkou citové zralosti a duševní vyspělosti. Ale kde je hranice tohoto vnímání? V tom, že někdo omezuje mužům darovat sperma do určitého věku? Anebo v tom, že nikdo neomezuje věk žen žádajících o umělé oplodnění? V tom, že sklony a vlohy k rodičovství má jen někdo z nás? Anebo v tom, že ne všechno se dá v životě zajistit a naplánovat?

06. 04.

Růžové letenky

Martin Krafl Přečteno 13079 krát Přidat komentář

Některé aerolinky chtějí reagovat na tvrdý konkurenční tlak nízkonákladových leteckých společností netradičním způsobem. Rozhodly se podporovat ty, jejichž sexuální orientace je zaměřena na osoby stejného pohlaví. Už jste o tom slyšeli? Ano, je to tak – třeba SAS hodlají prodávat výhodné letenky z Prahy do měst, kde zrovna pořadatelé organizují gay party.

Jen mě tak přitom napadlo, jak si prodejci letenek ověří, že cestující patří ke 4% minoritě. No, asi jim nezbude než nabídku formulovat tak, aby ji mohli využít osoby stejného pohlaví, ať už partneři, milenci, či kamarádi. Vlastně jednoduše – všichni singles nebo registrovaní. A proč také ne.

I když sám jako gay nejsem zastánce vyčleňování minority „za každou cenu“, podobná nabídka produktů pro zákazníky z 4% menšiny mi přijde přirozená, zejména na volném obchodním trhu. O to víc mě zarazila slova mluvčí ČSA, která v tisku uvedla, že ČSA s ničím podobným nepočítají. Proč? Inu - šlo by prý o diskriminaci. A tak se ptám: speciální ceny letenek pro mládež nediskriminují střední generaci? Speciální ceny pro rodiny s dětmi nediskriminují singles? Podle této logiky by přece byla diskriminací každá speciální cenová nabídka pro kohokoli.

Stejně si myslím, že za tím vším je daleko víc PR než obchodní strategie. Společnost ukáže, že je tolerantní, netypickou nabídkou si zajistí publicitu a tvoří tak svůj image. A dokonce tím odkrývá také image konkurenčních společností. Nepomohly nám SAS dozvědět se více také o ČSA?


03. 04.

Jednou za čas

Martin Krafl Přečteno 3793 krát Přidat komentář


Milé čtenářky, milí čtenáři, vítejte na mém blogu. Ano, stal jsem se bloggerem v rámci české blogosféry. K něčemu takovému se odhodlám jednou za čas.

Více »

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy