Adventní sex pro seniory?

18. 11. 2010 | 18:06
Přečteno 3192 krát
V Berlíně vrcholí přípravy na letošní advent, který je nejen pro Němce ve znamení vánočních trhů.Atmosféra na nich je oproti těm u nás svátečnější. Lidé nechodí jen za nákupy, na trzích se scházejí s přáteli u sklenky svařeného vína, ochutnávají laskominy a baví se. Berlín patří v Německu k městům, ve kterých je trhů nejvíce. V rozlehlé metropoli jich najdete na padesát, prostě je nemůžete minout.

Právě v tomto týdnu se stavějí na největších bulvárech a náměstích ve městě stánky pro prodejce vánočních dárků, adventních ozdob, svařeného vína a různých laskomin. Každý trh má také svůj vánoční stromek. Městské čtvrti touží mít v rámci soutěživosti ten nej - největší, nejkošatější, nejbarevnější nebo nejoriginálnější.

V posledních letech se asi nejvíc mluvilo o stromku na oblíbené nákupní třídě Berlína v jeho západní části – na tzv. KuDammu, resp. Kurfürstendammu. Tradičně stojí vedle známého, za války poničeného kostela Gedächtniskirche. A každoročně se málokomu zavděčí – místním se zdá většinou malý nebo zase příliš velký, málo nazdobený či příliš pestrobarevný. Asi proto, že vedle ruiny kostela a poblíž stojící ultramoderní kaple se prostě vyjímá kýčovitě.

Neustálá kritika přiměla vedení městské části a organizátory zdejšího vánočního trhu k revolučnímu řešení – v letošním roce tu postavili stromek v podobě obrovského bílého stanu ve tvaru oblého trojúhelníku s hvězdou na špičce. Berlíňanům tím vyrazili dech. Na bílé, 25 metrů vysoké plátno budou promítány různé motivy navržené uměleckým light-designérem Andreasem Boehlkem. Jednou to bude tmavě zelené světlo, podruhé světle zelené obrysy jedle ozdobené mašlemi a pestrobarevnými koulemi. Jindy zase klasicky zelený strom, pod jehož větvemi budou desítky malých zabalených balíčků. Jak to bude působit? Těžko říct. Poprvé bude stan nasvícen 22. listopadu.

foto rbb
foto rbb

(foto: rbb.de)

Televizi RBB to nedalo a zeptala se kolemjdoucích na jejich názory. Moc lichotivé nebyly, mnozí ani nevěděli, na co se to vlastně dívají. Někdo nazval objekt „plastovým pouzdrem“, jiný „mega spacím pytlem“, „adventním iglú“ či “vánoční taškařicí“. Jeden manželský seniorský pár oslovený redaktorem braniborské televize ale zabodoval: zatímco starší elegantní dáma jen pokrčila rameny, její muž měl rozhodně bujnější fantazii. Nevšední vánoční stromek na adventním trhu mu připomněl „maxi sexuální pannu“, prý na adventní hrátky. Od manželky si zato vysloužil v živém vstupu před televizní kamerou pohlavek!

Zdá se, že letošní advent v Berlíně bude ještě pěkně zajímavý…

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

gaia napsal(a):

souhlasím s tím, kolik vzrostlých stromů musí být každý rok pokáceno kvůli vánocům.
Přitom Češi mívali betlém, ale vyměnili ho za stromek, který přišel právě z Německa.

Není špatný nápad promítat si stromek na zeď, snad se to ujme i u nás a ubyde i starostí.

A pokud bude napájení fotovoltaické, dobrý trend do budoucna.
18. 11. 2010 | 18:14

Dalibor Štys napsal(a):

to gaia

No vy jste ještě legračnejší než si zasloužíme :-) Nebo si z nás děláte srandu.

Vánoční stromky se pěstují na plantážích tak, aby co nejrychleji rostly. Je to něco podobného jako rychlerostoucí dřeviny pěstované na otop a výrobu elektřiny, jend z neúčinnejších lapačů CO2 v našich zeměpisných šířkách. Naproti tomu fotovoltaika se z hlediska energie (a tedy i evetuálního CO2 uvolněného v uhelných elektrárnách) vrátí až za 4-5 let. I když pak bude funkční dalších 20 let a CO2 5x vrátí, furt jeho účinnost v boji proti skelníkovým plynům bude marginální proti stromečku vyhozenému na kompost. Energetické náklady na výrobu a kompostování stromečku jsou blízké nule. A dělení kladného čísla nulou je v limitě plus nekonečno (matematici, nebijte mne), neboli nekonečná účinnost. :-))))))))
18. 11. 2010 | 18:40

Patricie napsal(a):

Martine, sex nemusí být jen adventní a jen pro seniory. Mám z Vašich příspěvků dojem, že chcete pouze provokovat. Jistě máte partnerů dost, tak se třeba "usoul ..." - unavte k smrti. Někdy mám dojem, jestli jste se do těch "vyšších pozic" nodostal jen díky své "vrozené výbavě". Dovolíte mi nemluvit u Vás o možné inteligenci?
18. 11. 2010 | 19:01

Targus napsal(a):

To Dalibor Štys:

Máte tam malou chybku.
Žádný strom neroste do nebe.
Ten nepoužitý vánoční smrček za 200 let půjde k zemi, aniž by po něm rajtoval kůrovec, mniška či vaclavka, anebo orkán Kyril a jeho bratranci.
Pokud jej někdo dávno předtím nesundá a nenahňápe z něj desky či brikety.
18. 11. 2010 | 20:45

ZAM napsal(a):

gaia:
Fotovoltaické napájení za nejkratších dní v roce! S příchodem Štědrého večera vánoční stromek zhasne až do druhého dopoledne. To hned tak někdo nevymyslí.
18. 11. 2010 | 20:52

Aleš Vyhnal napsal(a):

Limita zprava to muší být. :)
18. 11. 2010 | 21:21

Curioushen napsal(a):

Krááásnej stromeček, beru kostru ze stanu a prostěradlo a jdu na to. Letos bez zametání jehličí, hurá!
18. 11. 2010 | 21:51

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, tohle považovat za pannu pro adventní hrátky ?? To s prominutím, může napadnout samozřejmě jenom germány..
Jinak co takhle v rámci čekání na spasitele, konečně jednou též očekávat spasitelku ? Třeba včíl tolik módní zelenou a navíc i recyklující...
Pochybuji, že by někdo se zde přítomných českých pánů předčasně zhasl. Docela vkusné viďte a taky drobet multikulti. Též se to prý drobet nosí.
Veselé krizování...
http://ru.warnet.ws/img4/19...
18. 11. 2010 | 22:14

im napsal(a):

"....ruiny kostela a poblíž stojící ultramoderní kaple...."

Jen drobnou poznámku. Až tak moc ultramoderní ten nový kostel není, byl postaven a vysvěcen před padesáti lety.

Původně měla být rozbombardovaná Gedächtniskirche, z níž zbyla jen věž, úplně srovnána se zemí a na jejím místě měl být postaven nový svatostánek. Jenže Berlíňané tak moc proti stržení protestovali, že architekt poopravil plány a zakomponoval zbytek věže do nového objektu (z jedné strany stará a nová věž, z druhé strany staré věže zbytek nového objektu).
18. 11. 2010 | 23:17

Dalibor Štys napsal(a):

To Targus

Já mluvím o použitém vánočním stromku který je posléze kompostován, nikoliv spálen. Jak je, ostatně, z textu patrné.
19. 11. 2010 | 03:38

gaia napsal(a):

Dalibor Štys

myslím ty krásné vzrostlé stromy na náměstích našich měst, např. do Prahy vožený až z Krkonoš či jiných hor, ty určitě nejsou z plantáže a převoz s doprovodem blikajících aut též něco nafty ubere.

a jestli je můj příspěvek vtip, futurismus, či myšlený vážně nechám na vaší imaginaci.

PS. co teď zkoumá fyzikální biolog?

ZAM

mám namysli napájení jako je u zahradních lampiček, nic ze sítě, to by na 2 hoďky děnně stačilo, nikdo přeci nepotřebuje sedět u stromku celou noc.
19. 11. 2010 | 08:27

Aleš Vyhnal napsal(a):

Ničení stromů pro zábavu to bych ještě chápal, ale zabíjení zvířat pro zábavu už méně: Miláček televizních diváků Leoš Mareš se chystá v neděli večer v přímém přenosu obléci oděv z masa zabitých zvířat.
19. 11. 2010 | 14:49

ZAM napsal(a):

gaia:
Takže nejpozději v 19 hod. stromek zhasnout. ☺
19. 11. 2010 | 17:25

gaia napsal(a):

ZAM

a proč ne,i když ty lampičky svítí večer až do 10

ale stromky jsou v bytech až od 19. století a myslím, že je to dnes již přežitek.
19. 11. 2010 | 18:02

ZAM napsal(a):

gaia:
Přežitek, aspoň pro někoho, je celé náboženství, i to zelené.
19. 11. 2010 | 18:13

Dáša N napsal(a):

Zrovna včera jsem pozorovala sousedovu nevzhlednou brizolitovou fasádu, sousedící s naším vjezdem. Napadlo mně, že by se dala okrášlit alespoň večer, kdy by se na ni dalo promítat. Jen teď vymyslet, co.
20. 11. 2010 | 17:24

Králík napsal(a):

Aleš Vyhnal
Strašné. Prý ale Hušák se chystal stáhnout kožich z Mareše a pak v něm chodit na veřejnosti.
20. 11. 2010 | 17:43

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy