Má aféra Copygate oběť nebo vítěze?

01. 03. 2011 | 19:13
Přečteno 2782 krát
Dva týdny to v Německu vřelo. Nejpopulárnější německý politik, 39letý elegantní šlechtic, vzorný otec od rodiny, ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg překvapivě pochybil a nečekaně odstoupil.Ve své disertační práci o ústavním vývoji v USA a EU k získání doktorského titulu na Univerzitě v bavorském Bayreuthu opisoval obsáhlé pasáže z internetu, zdroje necitoval. Své pochybení přiznal, bylo ale prý nevědomé s ohledem na stres v rodině i v zaměstnání a sedmileté sepisování práce, při kterém v ní sám ztratil orientaci. A právě to byla podle mě jeho největší chyba – jak mají Němci věřit tomu, že u dlouhodobých vládních projektů, jakým je například aktuálně obsáhlá a zásadní reforma německé armády, ví, co přesně dělá a o čem rozhoduje?

Německá kancléřka Merkelová se ministra, který už nesmí užívat svůj doktorský titul, v posledních dnech opakovaně zastala. Média sice píší, že je jeho rezignace nečekaná, ale podle mě se v Německu očekávala. Už proto, že jde o standardní civilizovanou demokratickou společnost, ve které politici vědí, co je zodpovědné chování. A také proto, že Němci mají větší odstup od privátní sféry politiků a více jim záleží na jejich skutečných činech, na plnění volebních slibů a pracovitosti. A právě zu Guttenberg patří k těm, kterým z hlediska jeho působení v politice skoro není co vytknout. O tom svědčí i fakt, že ministrova popularita a solidarita lidí s ním po vypuknutí aféry vzrostla.


(foto: rbb.de)

Ministr neodstoupil kvůli tlaku veřejnosti, tedy voličů, ale na tlak několika tisíc akademiků a desítek politických oponentů, kvůli studu německé ministryně školství a kvůli tomu, že tento tlak strhával mediální pozornost pouze na jeho osobu a mohl poškodit armádní reformu. Prohlásil, že „byl připraven bojovat, ale teď došel na pokraj svých sil“. Podle mě je to ale momentální situace. Němci schopným politikům umějí odpouštět, v minulosti třeba mnichovskému politikovi Franzovi Josefovi Straussovi. O zu Guttenbergovi, dosud zvažovaném německém kandidátovi na příštího kancléře, tedy Evropa podle mě ještě uslyší…

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Johanna napsal(a):

Nic nového, co bychom si z německého tisku neuměli přečíst, pane informátore. My sice na náklady "zvláštních" organizací v metrpoli německé nedlíme, nenudíme se natolik, že bychom plodili takovéto objevování kontinentu za velkou louží. My pracujeme. Budeme Užívat Zdravého,Nekonfliktního Odpoledne!!
01. 03. 2011 | 19:31

vlk napsal(a):

Pane krafle,
bylo by na férovku, kdybyste ještě byl dodal, že těch akademiků , co se jim Guttenbergovo plagiátorství nelíbilo , bylo více než 50 000. Prostě dost. Němců je 80 milionů. z.Guttenberg byl zdalek a nejoblíbenějším politikem. U nás by taková lapálie jako chybějící uvozovky nikho ani nezajímaly. V Německu prostě je za podvodníka.
Dost by mne zajímalo, jak by v Bundestagu asi tak ohodnotili takovou Řápkovou nebo lžidoktor a Marka Bendu, takto místopředsedu ústavně právního výboru, který s e sám cítí bát povolán na soudce ústavního soudu.

A také by men zajímalo, jak by v Německu asi tak obstáli ministři s pověstí Kalouska, Vondry, Johna, Dobeše.
A podobně by mne zajímalo jak by v Bundestau asi tak byl hodnocen Bárta jako ministr a manželka jako místopředsedkyně Bundestagu?
.. Noa přidám ještě jedne dotaz - jak a si by v německu rošlo jejich spolkovému prezidentovi nerespektování výroku soudu. Obecného i ústavního.

myslíte , že byste byl na tohle téma schopen blog? Tipnu - nebyl.

nevadí. Tak je rozdíl mezi opravdovou d a funkční demorkacií reprezentovanou odstoupením K. T z. Gzttenberga a naopak plnou funkčností jmen Kalousek, Vondra, Dobeš , John, Bárta, Klasnová, Řápková , Benda naprosto jasný a ilustrtaivní.
Nic dalšího netřeba. Aby bylo jasné, kdo a co nám tady vládne.
01. 03. 2011 | 19:36

voroshilov napsal(a):

Ale jdete,kamaradi,nevidite co se deje?
Stvanice na Berlusconi,francouzska ministryne zahranici a nemecky ministr obrany...vsechno se dela aby byla pripravena valka USA s Lybyji!
01. 03. 2011 | 19:41

Jája napsal(a):

Vorošilov neumí čéski?
01. 03. 2011 | 20:03

vlk napsal(a):

voroshilove
vydechni.
tak geniální spiknutí ,a by s e mohlo válčit proti LIbyii by nedal dohromady ani Berija s Andropovem v jejich nejlepších letech. Museli by totiž dávno a dávno plánovat povstání Arabů v Tunisu, přes Egypt do Libye. A ještě dávno před tím nastaražit na Berlusconiho žvanivé holčičky, naplánovat karieru jedné francouzské ženské, že to dotáhne až na zamini . a že prostě se bud e kamarádit s Mubarakem a a že si o něj půjčí ajroplán a museli bysi vsadit na jednoho šlechtického synka, co bud e studovat v Bayreuthu práva a že taky bud eministrem a příštím kandidátem na kancléře... A to všechno přesně načasovat.. Do jednoho okamžiku..
vydechni kámo, vydechni...Dneska byly jen stakany a nebo i něco onačejšího? nechci tě urazit, jen se ptám.Mylsím t o vážně.
.
01. 03. 2011 | 20:04

kachny kachny kachny napsal(a):

Proč byl ten ministr vlastně tak populární? Může mi to prosím nějaký znalec německé politické scény seriózně vysvětlit?
01. 03. 2011 | 21:03

JenTak napsal(a):

Náš hostinský čepuje neustále pivo pod míru. Nevíme přesně, co tím sleduje. Já si myslím, že se mu jedné osobní prospěch, ale Vorosilov ví určitě něco víc.
Neplánuje nějaká velmoc útok na San Marino, Vorosilove?
01. 03. 2011 | 21:33

myslím napsal(a):

Voroshilove (19:41), asi nejsi daleko od pravdy.
Spíše blízko pravdě.
01. 03. 2011 | 21:42

JQ napsal(a):

Musel jit okamzite do haje. Obhajoba to byla naprosto neverohodna. Kdo posledni dobou psal byt jenom bakalarku na alespon trochu slusne skole, moc dobre vi, jak se baziruje na tom, aby kazda prevzata myslenka byla oznacena, aby bylo jasne, kdo je jejim autorem.

To, ze si nositel titulu PhD dovoli takhle se vymlouvat, je napresdrzku. Je to vysmech vsem poctivym studentum.
01. 03. 2011 | 22:14

slavwin napsal(a):

Negativní úlet u Němců tady vyznívá jako kladný rys. Němci kontra bolševický zloděj - podvodník jsou prostě dál. Otázka co brání národovci- národ nebo bolševického zloděje?
02. 03. 2011 | 08:52

slavwin napsal(a):

Z ekonomického úpadku nás táhnou Němci, kde jste Rusáci, Klaus tam táhl nějaké podnikatele a říkal jim ať mluví rusky. Příklady jako generál Zmetek nebo svazák Mohorita neberu to jsou trojské koně.
02. 03. 2011 | 08:59

slavwin napsal(a):

Malý národ v sousedství většího, vždy pociťuje nějaký tlak. Když chete více vydělat musíte zvládnout jazyk toho většího nebo se stačí podívat na tištěné obaly různého zboží. Pod ruskou okupací to fungovalo jinak, od 4třídy vás učili ruštinu a Rusa jste potkal málokdy, anebo nebyla potřeba s ním komunikovat. Na plagátech jste viděl bradatého člověka v de luxe provedení s kšiltovkou.
02. 03. 2011 | 09:11

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy