Next zastávka?! Pomoz si yourself!

24. 07. 2011 | 20:23
Přečteno 3596 krát
Tak by se dala popsat filozofie Dopravního podniku hlavního města Prahy.

Na letiště Ruzyně jezdím často a občas i autobusem číslo 100 z pražského Zličína. Má poslední cesta v sobotu nebyla moc praktická.

Prázdniny jsou v plném proudu, do Prahy létají tisíce turistů a české rodiny míří k moři. Víkend patří v letních měsících v letecké dopravě k frekventovaným dnům a tak není divu, že jsem v sobotu dopoledne nechtěl ušetřit za drahé taxi na letiště jako jediný. Na Zličíně mě však čekalo nemilé překvapení – zjistil jsem, že interval autobusu číslo 100 je v sobotu a neděli během prázdnin delší než obvykle: je půlhodinový! Na autobus jsem čekal 27 minut.

Stejně tak čekalo na tuto linku několik desítek dalších cestujících – české rodiny s dětmi a řada turistů. Ti zastávku hledali dost těžce, protože není označena dobře viditelným nápisem, ačkoli se dá předpokládat, že na letiště jezdí převážně cizinci, kteří českým nápisům nerozumějí.

Přitom autobus, který nás pak na letiště vezl, stál naproti nám na parkovišti plných 25 minut. Řidič si četl noviny. Zastávka se plnila a všichni jsme pozorovali, jak kolem nás v desetiminutových intervalech odjíždí poloprázdné autobusy k nákupnímu centru a obchodnímu domu Ikea. Proč mají v letních měsících tyto autobusy desetiminutový a autobusy na letiště půlhodinový interval, tomu nerozumím. A myslím, že stejně tak tomu nerozumějí všichni ti, kteří se se mnou v naprosto přecpaném autobuse tísnili – samozřejmě i vzhledem ke všem zavazadlům, která si na svou cestu vzali.

Pro cizince se závěr cesty autobusem stal dobrodružstvím – nevěděli totiž, kde vystoupit. Letiště má tři terminály, ale jak poznat ten správný? Těžko, když nemluvíte česky. Hlášení zastávek totiž v angličtině upozorní na tu příští slovy NEXT STOP, ale číslo terminálu už zazní v češtině: NEXT STOP TERMINÁL JEDNA. Většina cizinců samozřejmě číslovkám „jedna, dva, tři“ nerozumí, takže jsou nervózní, neví, kde vystoupit, a tlačí se přes obsazený autobus ke dveřím v nepravou chvíli.

Dost nehezký zážitek! A špatná vizitka Dopravního podniku hlavního města Prahy, ve kterém zase jednou někdo nemyslel hlavou…

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

nesvazák napsal(a):

Pane Krafle,a co jste nám chtěl sdělit? Představte si,že já používám MHD od roku 1980. Ale pro Vás,který jste celý aktivní život prožil v umělém světě za peníze koncesionářů a daňových poplatníků,tak v čase Norska se hrabete ve svém h....!
24. 07. 2011 | 20:37

KenX napsal(a):

A teď si vemte, že při prodloužení metra do Ruzyně argumentují mnozí pražští politici a byrokrati obsluhou letiště. Toto je realita. Samozřejmě že chtějí něco velkého stavět, aby se na tom mohli přiživit a ještě zvednout cenu pozemků v okolí trasy. Dopravní výkony pro obsluhu letiště veřejnou hromadnou dopravou jsou nízké, návyky cestujících odlišné a nabídka alternativní dopravy dostatečně zajímavá.
24. 07. 2011 | 20:57

cockin napsal(a):

Pane Krafle, představte si, že interval u linek MHD neurčuje DP ale Ropid, který si spoje u různých dopravců objednává a platí je. Spoje k nákupním centrům Ikea, případně Globus, provozuje dopravce Hotliner za peníze uvedených řetězců a tudíž i určují počet spojů, tj. i interval. K hlášení zastávek - hlášení v angličtině má řidič k dispozici i s určením terminálu (např. Schengenský prostor) jen ho musí použít... Jinak zastávka se jmenuje skutečně "Terminál jedna" a ne "Terminal one".
24. 07. 2011 | 21:06

třebaKarel napsal(a):

Jakobyste mne vyslyšel . Ombudsmana by takovýmu podniku vynahradilo jediný veliký telefonní číslo , kam můžete zavolat když . . U nás zase v autobuse zavedli zastávky na znamení . Krásný výdobytek . Jednak tomu cizinci taky nerozumí ,jednak nevím proč by autobus který platíme pořád stejně nemohl zastavit aniž bych ho musel prosit . Zastávky jsou na rovném úseku kde to řidiči mydlí 70 , starším dělá obtíž propracovat se k tlačítku , bez něhož Vám autobus nezastaví . Šetření ? Tak to bych rád věděl kolik se nezastavením ušetří . Naproti tomu ale řidič někdy nadává , že nezmáčknete správné tlačítko , protože jste si nevšimli že na tomhle je malinký kočárek . Linka 191 , vprostřed trasy , autobus téměř plný . Jak říkáte - nemysleli hlavou . Jenže komu to máte říct ? Nebo to se taky vyjadřuje ve volbách ?
24. 07. 2011 | 21:11

Občan Josef K. napsal(a):

On se cizincům hledá špatně i pražský hrad v zápalvě těch hnědých jednojazyčných tabulí, a co teprve ty tabule na dálnicích v tranzitní zemi,tam se nevyzná ani česky mluvící.
24. 07. 2011 | 21:14

Občan napsal(a):

Hmmm...

Mne zaujal jiný jev - k masakru mladých socialistů v Norsku, spáchaný mladým ultrapravičákem, není pod články povolena ani jedna diskuse.
Články jsou navíc velice tendenční a snaží se odvést pozornost od pachatele a jeho motivů k Al-Qaida a k muslimům. Ačkoli zločin má na svědomí modrooký blonďatý árijec. Možná právě proto, že pachatelem není muslim a jeho obětmi jsou mladí levicově zaměření lidé.

Co Vy na to, autore? Jako novinář byste měl mít nějaký názor na tyto informační podivnosti.
24. 07. 2011 | 21:22

Občan napsal(a):

Oprava: ...masakru spáchanému...
24. 07. 2011 | 21:29

klar napsal(a):

Občan se diví...
jako by to nečekal. Snad si nemyslí, že na Aktualne lze svobodně diskutovat o vraždách, které spáchal pravičák - notabene člověk, který se sám označuje za "konzervativce" a který si váží našeho prezidenta Klause? Někdo by mohl v diskuzích připomenout řádění našich vajíčkových pravičáků na mítincích ČSSD (jistě, bylo neskonale mírnější, ale princip i způsob myšlení jsou stejné), pravičáky zmlácené poslance KSČM Dolejše, Ransdorfa a Svobodu i ministra Dostála (ČSSD) nebo známé bojůvky ODS (mimochodem, ještě cvičí se zbraněmi)...
Občan si snad myslí, že Aktualne je demokratickým médiem, kde lze svobodně diskutovat? Jistě ne - jistě dobře ví, že mluvit můžeme jen o tom, o čem nám vrchnost (Lipold)dovolí.
24. 07. 2011 | 21:41

Divobyj napsal(a):

Krafle,opět jsi nezklamal.Autobus na letiště jede každou půlhodinu? To je tedy skandál!A navíc,představte si,v České republice jsou na ulicích a v dopravních prostředcích nápisy psané česky! Oh mein gott! Krafle,ty jsi v.. jak parník!
24. 07. 2011 | 21:42

neo napsal(a):

Občan:

diskuse není povolena vzhledem k citlivosti tématu a především kvůli agresivním primitivům. Rasističtí, antisemitističtí,ultranacionalističtí a socialističtí frustráti si nemaj kde léčit komplexy.
24. 07. 2011 | 22:08

m.v. napsal(a):

neo napsal(a):

...omyl. I cenzoři mají své dny, své dovolenkové dny.
Nehledejte v neotevření diskusí nic víc, než nedostatek cenzorů.
Hezký den m.v.
24. 07. 2011 | 22:18

nesvazák napsal(a):

Jsem rád,že zde zmiňujete cenzory. Mně příspěvky u blogu R.Johna zmizely a až po čase se některé vrátily! Kojzar a Porybný by se mohli učit!!!! Norsko? Vůbec si neumím představit co by náš ultraprimitivněpravicový tisk spustil být to tábor mladých liberálů!!! Je to smutné,tragické a navíc všudepřítomné,že když se tomu nepostavíme,tak nás to sejme všechny...
24. 07. 2011 | 22:33

PatientO.T. napsal(a):

klar napsal(a):
pravičáky zmlácené poslance KSČM Dolejše, Ransdorfa a Svobodu i ministra Dostála (ČSSD) nebo známé bojůvky ODS (mimochodem, ještě cvičí se zbraněmi)...

To jste probírali na politickém školení mužstva?

Máte nějaká podezření? Znáte identitu útočníků?
Víte, z jaké části politického spektra pocházel jediný podezřelý z útoku na Svobodu?
Víte, že Sobotka se bude muset na základě soudního rozhodnutí omluvit ODS za Tvrdíkův Goebbelsem inspirovaný "dokument o bojůvkách ODS"?
Pokud někdo prohlásí např., že vámi zmíněné incidenty byly vyvrcholením vnitrostranických bojů v KSČM a ČSSD, co s tím naděláte?
Pamatujete na kauzu Grulich/Wagner?
24. 07. 2011 | 22:38

modrý edvard napsal(a):

Pane Krafl,
byl jsem v různých cizích krajích, a všude používají jména stanic v domorodém jazyce. Když se cizinec nedokáže naučit "jedna, dvě, tři", ať si jede na terminal zwei. Autobus stál nejspíš na parkovišti, protože jezdí podle jízdního řádu.
24. 07. 2011 | 22:46

nesvazák napsal(a):

Patiente,souhlasím,že v uvedených případech bych byl také při zemi a netroufal si žádné kategorické soudy. Ale co se týká Langerova Modrého týmu a házení vajíček na Smíchově a spousta provokací na mítincích ČSSD,tak to snad popřít nemůžeš? A ono to vajíčky začíná...
24. 07. 2011 | 22:51

klar napsal(a):

PatientO.T.:
Všichni víme, že mladí příznivci ODS cvičí se zbraněmi. Jenom nevíme proč... slušní lidé si už před nějakým časem přestali vážit hlavních viníků současného marasmu, totiž voličů ODS, TOP a VV - ale máme se jich začít bát?
Vám není nápadné, že oběťmi jsou vždy členové levicových stran? Že volební mítinky ČSSD byly opakovaně napadány zfanatizovanou pravicovou mládeží? Že fyzického útoku na levicového poslance se dopustil poslanec ODS (Macek) - ale opačný případ nenastal?
Mít levicové názory je dnes v ČR skutečně nebezpečné; před zaměstnavateli, ať jde o stát nebo o soukromníka, si je nemůžete dovolit, pokud nechcete přijít o práci, venku na ulici se musíte bát zmlácení. Opravdu lidi, kteří VEŘEJNĚ stojí za levicovými idejemi obdivuju. Riskují svou existenci, postavení své rodiny atd. Mají prostě sílu a odvahu, která většině chybí.
24. 07. 2011 | 22:53

PatientO.T. napsal(a):

2 klar:
Pokud vím, "mladí příznivci ODS" (kteří jsou mi zcela ukradení) hrají v rámci teambuildingu paintball. Vyznavačů této zábavy je v ČR kupodivu dost a určitě mezi nimi budou i příznivci jiných stran než ODS. O tom, že se jednalo o poněkud hloupou (z mého pohledu) zábavu a ne o výcvik se zbraněmi se přesvědčil B.Sobotka, který se musí na základě soudního rozhodnutí ODS omluvit za tuto Tvrdíkovinu.
Macek si s Rathem velmi hloupě vyřizoval osobní, nikoli politické spory, pokud to náhodou nevíte.
Podobným způsobem si vyřídil kdysi účty poslanec Wagner s přítelem poslancem Grulichem...
Nakládačku můžete dostat i na mítinku ČSSD, buď od fanatiků, kteří nesnesou ani tichý protest, nebo od "fyzicky disponovaných členů ČSSD, judistů", jak vtipně poznamenal J.Paroubek. Dokumentaci najdete na UTube.
Vyšetřování vámi uvedených případů nikdy nenaznačilo pachatelovo politické přesvědčení, s výjimkou atentátu na J.Svobodu. Tam byl podezřelý jistý ultralevičák.
A na závěr: např. mí zaměstnanci mohou mít zcela libovolné politické názory, nikdy by mne nenapadlo zkoumat je...
24. 07. 2011 | 23:15

klar napsal(a):

Patient:
I když dovolujete svým zaměstnancům libovolné politické názory (a předpokládám, že ani nenabízíte slevy zákazníkům, pokud přinesou volební lístky vyplněné pro pravici, jak to před minulými volbami dělali někteří "podnikatelé"), mám z vašeho fanatismu strach. Omlouvat (a děláte to opakovaně) násilnické jednání "hloupostí" členů ODS nebo pana Macka může totiž jen fanatik - právě "hloupost" (nedostatek sociální inteligence, nebo, chcete-li, empatie a absence úcty k názorům jiných lidí) vede k podobnému násilí, jakého jsme byli svědky na Andělu a na jiných mítincích. Je smutné (nebo logické-?), že tímhle nedostatkem sociální inteligence jsou postiženi vždy voliči pravice; alespoň nevím o tom, že by levicoví voliči houfně napadali volební mítinky pravice.
24. 07. 2011 | 23:38

PatientO.T. napsal(a):

2 klar:
1.nic jsem neomlouval. naopak, v minulosti jsem jednání M.Macka vůči D.Rathovi na těchto stránkách odsoudil, hledat to nebudu, ale je to tak.
2.jasně jsem napsal, že lžete, přisuzujete-li inzultace zmíněných politiků "pravičákům". vyzval jsem vás k předložení důkazů. zatímco keců máte fůru, důkaz jste nedodal.
3.akce zvaná "vajíčkování" mi přišla blbá, i to jsem tady psal.

nemohl byste mi tedy uvést své důkazy pro své tvrzení, že fyzické útoky proti vámi jmenovaným jsou dílem "pravice"? nemohl, že. díky. sbohem...
24. 07. 2011 | 23:56

klar napsal(a):

Patient:
1. Pokud jste členy Modrého týmu a pana Macka neomlouval, ale chtěl jste jen vyjádřit souhlas s mým názorem, že jejich jednání je nebezpečné pro celou společnost a že představuje počátek něčeho, co vedlo k událostem v Norsku, potom se omlouvám já vám - prostě jsem to nepochopil. Co kdybyste svůj odsudek ODS za organizování Modrého týmu příště vyjádřil pregnantněji?
2. Důkjazem (alespoň pro mne) jsou, jak už jsem napsal oběti - jsou to vždy politici ČSSD nebo KSČM. Evidentním násilníkem je např. Macek z ODS. A skutečnost, že násilí na mítincích ČSSD bylo dílem pravicových fanatiků, jistě nebudete polemizovat ani vy. Duševně normální člověk přece nenapadne volební mítink politické strany jen proto, že s jejími názory nesouhlasí.
3. Přiznám se, že vašemu rozlišování mezi "hloupostí" a "blbostí" nerozumím; přeju vám, abyste si rozuměl alespoň vy sám.
25. 07. 2011 | 00:09

Martin Vana napsal(a):

jo to mne taky rozesmalo tohle hlaseni...ale horsi je to, co popisujete, interval pul hodiny, znaceni zadne. I kdyz treba v Milane je znaceni treba ulic taky bidne, mapky zdarma tam nikde nedavaji...
25. 07. 2011 | 00:26

Iva napsal(a):

Vítě o tom, že vetšině národa je to úplně fuk? Já - a nejenom já, ale vetšina obyvatel venova - mám problémy se dostat autobusem i v poracovní dny kamkoliv - takže mě intervaly NHD v Praze můžou být zcela ukradený!
25. 07. 2011 | 07:33

Ovi napsal(a):

Mám takový dojem, že řidiči MHD ve městech (konkrétně v Brně, ale asi i v Praze) mají zakázáno najíždět na konečné k nástupišti dříve než v čase odjezdu. Např. v deští na zastávce bez přístřešku stojí houf cestujících a autobus nebo trolejbus stojí o 20 metrů dál a cestjící nenechá nastoupit. Aspoň u nás v Brně je to pravidlo.
25. 07. 2011 | 08:05

Občan napsal(a):

To Patient O.:

Právě takový "slušný, nenápadný, kultivovaný", byť "trošku pomýlený" pravičák v sobotu v Norsku povraždil NEJMÉNĚ 93 lidí.
JENOM PROTO, že nenávidí levici, přistěhovalce a muslimy zejména.
A právě podceňování a zlehčování myšlenek, projevů a konání takových "slušných mladých kultivovaných inteligentních příslušníků pravice" je příčinou toho masakru. Chováte se stejně, jako se chovala donedávna většina Holanďanů, Dánů, Norů, Švédů, Švýcarů - pevně zavírali oči a uši si byli ochotni zalepit voskem, jen aby neviděli a neslyšeli ultranacionalistické pravičáky. Oči se jim začaly otevírat, až když různé skupiny začaly upalovat zaživa přistěhovalce v jejich domovech. Teď se jim otevřou ještě víc - tohle je totiž první masakr DOMORODCŮ, které ten parchant povraždil jen kvůli jejich POLITICKÉMU názoru. Což je obrovský kvalitativní posun.
I u nás je dost velká skupina lidí, kteří by zajásali, kdyby se u nás objevil nějaký podobný blonďák a povraždil pár desítek dětí a mládežníků třeba na táboře organizovaném Pionýrem nebo ČSSD.

Možná nepamatujete 90. léta - to tu došlo k několika pravičáckým teroristickým akcím. Měly zastrašit lidi, aby nechodili k volbám. zvláštní je, že policie nikdy nic nezjistila. Stejně tak nikdy neodhalila vraha, který se pokusil ubosat komunistického poslance, režiséra Jiřího Svobodu. Naoko zatkli nějakého studenta filosofie, příznivce anarchistů, a po pár týdnech ho zase propuatili, aniž proti němu cokoli našli.

Víte, ona je taková stará hořká anekdota Z WWII:
Když si přišli pro komunisty, mlčel jsem.
Když si přišli pro židy, mlčel jsem.
Když si přišli pro nemocné, mlčel jsem.
Když si nakonec přišli pro mne, nebylo nikoho, kdo by za mne pozvedl hlas.
A vo tom to je - zavíráme oči před zlem, dokud se týká lidí, kteří jsou nám nesympatičtí. Když se pak začně dotýkat i nás, je pozdě něco změnit.
25. 07. 2011 | 09:45

Občan napsal(a):

To Klar:

Občan se nediví :o)
Občan je zděšen hrůzností toho činu a krajně znechucen českou mediální scénou. A domnívá se, že značná část naší mediální pravicové scény by pachatele s velikou chutí pochválila a zalitovala, že těch mladých socanů nesejmul víc. A že i tady, mezi přispěvateli, bych zfleku mohl vyjmenovat minimálně osm lidí, kteří si alespoň v duchu zamnuli pracky :-(
25. 07. 2011 | 09:52

Jarle Halsnes napsal(a):

Milý pane Krafle. Ti cizinci jsou v Česku, takže není divu, že se zastávka jmenuje Terminál tři. Když tím autobusem pojede Maďar, moc mu nepomůže ani ta "NEXT STOP", neb Maďarsky to nic neznamená.... Naproti tomu "Terminál tři" je napsán ve všech možných mapách, pláncích, dopravních schematech, takže bych to neřešil. Inteligentní člověk to pochopí (také jsem našel autobusové nádraží v Gyoru) a blb má smůlu, nebo možnost zavolat si taxíka
25. 07. 2011 | 10:15

PatientO.T. napsal(a):

2 Občan:
Vůbec nechápu, proč mi to všechno píšete. Takový čin jsem nikdy neomlouval ani neschvaloval. Považuji to za ohromnou tragédii. Jak jste, proboha, přišel na to, že já před něčím zavírám oči?

K vašim 90.létům dodám jediné: zúčastnil jsem se mnoha tehdejších demonstrací proti rasismu, který mi byl vždy odporný. Také jsem absolvoval pár bitek s vyholenými tupouny. Naštěstí bez následků...
No nic, bez ohledu na mé celoživotní postoje, které nemůžete znát, našel jste ve mne zřejmě Breivikova spolupachatele.
Polibte si šos!
25. 07. 2011 | 15:21

KM napsal(a):

Milý pane Krafle, asi byste neuhodl, jak zní hlášení ve švédských autobusech. Na vlastní uši byste tam slyšel například: "klokan elva, stašůn jenčepink". Znamená to: "jedenáct hodin, stanice Jönköping." Toť vše. Totéž se děje v holandských vlacích.
Nevím o tom, že by to někdo řešil.
Souhlasím ovšem s tím, že švédské autobusy i holandské vlaky jsou velmi čisté, jezdí na čas, nejsou přeplněné a celý systém je přehledný a jasný. Ač nevládnu ani švédštinou, ani holandštinou, problémy s orientací jsem tam neměl.
26. 07. 2011 | 09:14

Tanya napsal(a):

s tímhle souhlasím...jelikož na letišti pracuju, tak vím jak je to v létě šílené s intervaly autobusů, ale pozor už nám to hlásí i anglicky čísla terminálů a dokonce i Welcome on Prague airport :D
jinak mhd v praze je občas totálně zasekaná, občas funkční..kocourkov
19. 12. 2011 | 19:28

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy