Když při smíchu zamrazí v zádech

21. 02. 2012 | 22:35
Přečteno 3932 krát
Zvláštní pocit. Zažil jsem ho během jedinečného filmového zážitku: u snímku Intouchables (Nedotknutelní, Francie, 2011).

Nemám v oblibě francouzské komedie, přesto jsem se nechal přemluvit k návštěvě kina, ve kterém se tato komedie promítá. Téměř akční začátek filmu s honičkou nadupaného auta Maserati s policejními vozy uprostřed Paříže s mladým černochem za volantem a vousatým bohatým starým mužem s téměř kamennou tváří vedle něj mě neoslnil a začínal jsem přemýšlet, jak tenhle film přežiji. Během několika málo minut se ale má nálada výrazně zlepšila…

null
null


Ústřední postavou filmu je Philippe, bohatý, vzdělaný aristokrat ve středních letech, jenž po těžké nehodě zůstal ochrnutý na celém těle. Je odkázaný na invalidní vozík, který pohybuje pomocí úst, žije v obrovském paláci uprostřed luxusu, má početný personál a přesto mu někdo schází. Blízký pomocník pro každodenní úkony, a to i velmi intimní. Jde o fyzicky i psychicky náročnou práci, u které skoro nikdo nevydrží. Mezi adepty na toto místo je i mladý Afroameričan Driss z pařížského předměstí, který se právě vrátil z vězení - nevzdělaný, otrlý a svalnatý rebel z ulice, mající hluboko do kapsy a zvyklý na drsný svět, přesto užívající si život plnými doušky. Vlastně o tu práci ani příliš nestojí, jen potřebuje další razítko pro sociální úřad, že se o ni ucházel, aby mohl dostávat svou finanční podporu. Bez soucitu a s nadhledem reaguje na postiženého vozíčkáře. A právě díky tomu dostane šanci mít sice náročnou, ale dobře placenou stálou práci.

null
null


Oba dost dobře netuší, do čeho se pouští. A právě svět protikladů, ať už se životních hodnot, názorů a vkusu týče, vyvolává desítky komických situací, které díky brilantním hereckým výkonům Francoise Cluzeta a Omara Sy nenechají nikoho v sále kina chladným. Už dlouho jsem se tak nenasmál. Je to příběh o životě kolem nás, ale z jiného pohledu – z kolečkového křesla, očima inteligentního, citlivého a vzdělaného muže uvězněného ve svém vlastním nehybném těle. A právě proto vás v určitém momentu začne mrazit v zádech. Uvědomíte si řadu věcí a zamyslíte se nad svými možnostmi. Třeba i nad možností spáchat sebevraždu, kterou Phillipe nemá.

Film, který i přes vážné téma není patetický, je trefně avizován jako komedie, ale v průběhu večera se promění v malé psychologické drama. A zjevně silné – na jeho konci nebylo v sále kina slyšet ani smích, ani padající špendlík. Snímek má svým způsobem happy end, ale jiný, než divák čeká. Jeho kouzlo je v tom, že i když se cesty Philippa a Drisse rozejdou, zůstanou si blízcí. Driss se k postiženému Phillipovi sice nikdy nevrátí, ale vžije se do jeho pocitů a hlavně pro něj udělá něco, co dá jeho životu nový rozměr a k čemu by sám nenašel odvahu.

Nebudu prozrazovat více, jen doporučím tenhle film zhlédnout. V Rakousku se stal hitem a v Evropě si ho užilo na 16 milionů diváků. A jejich dojem, stejně jako ten můj, určitě umocnil fakt, když se v závěrečných titulcích dozvěděli, že film je natočen podle skutečné události a jeho reální aktéři dosud žijí.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Marie Imbrova napsal(a):

Dekuji za doporuceni, rada se na ten film podivam. M
21. 02. 2012 | 23:17

honolulu napsal(a):

Upozornuji vsechny budouci potencionalni divaky, ze v kazdem filmu je kazdy cernoch vzdy kladny hrdina a kdyz ne okamzite, tak se z neho osobnim "zazracnym rustem" hrdina stane. To je stejne jako film o komunistech za panovani Novotneho.
Ale masochiste takove filmy oceni...
Pane Krafl, radej nas informujte o prave kulture Vidne a Berlina. Ten dort na obrazku, neni to nahodou Sacher ?
Prodavaji ho i v Berline ? Uz jste pozval krasnou Videnacku pani Alvarovou na kafe ? Urcite ne ! Vy jste takovy cesky KULTURNI ATTACHE, jako jsem ja americky kosmonaut...To co se ve Vidni nebo Berline opravdu deje z Vas nejde vydolovat, Vy protekcni nesikovne dite. Duvod je v tom, ze to sam nepoznate. Odevzdejte Vasi funkci do rukou pani Alvarove a dostavte se do loutkoveho divadla Radost do Brna na Bratislavskou. Potrbuji tam noveho Kasparka.
21. 02. 2012 | 23:30

pozorovatel napsal(a):

Ja jsem si myslel, ze Francie ma dost svych cernochu a hledme, podle Krafla uz maji na parizskych predmesti i Afroamericany.

Honolulu
Nevim jestli je Krafl protekcni dite, mozna je tak uzasny, ze se ceska kulturni centra bez nej neobejdou. Po Berline(mel jsem tu cest ho 2x na nejakych akcich videt) nasledovala Viden. Na muj dotaz, ktere kulturni centrum bude po Vidni nasledovat jsem
doted nedostal zadnou odpoved. No nechme se prekvapit.
22. 02. 2012 | 00:44

kormoran napsal(a):

.....znal jsem jednoho Africana z Martinicu a byl z Antil))))
http://www.youtube.com/watch?v=SN92vM9VQGo
22. 02. 2012 | 04:01

Pompeius Magnus napsal(a):

ano, pane Krafl, prosím poučte mne, je to Afroameričan, nebo Afrofrancouz, nebo AfroEvropan a nebo je to prostě černoch?
22. 02. 2012 | 05:29

J. napsal(a):

Tlachání a plácání diplomatů tohoto typu je vždy úsměvné.
Autor nemá žádné starosti, což patrno z jeho řádek, a pouze působí dojmem výsměchu jiným, kteří mají často i lepší vzdělání, větší zkušenosti a stejně "horlivé" kamarád(k)y, kteří Vás (takto orientované) dostanou (právě díky té orientaci) kamkoli. Dušek z ČD to ostatně kdysi popsal věrně.
Klaus bezstarostně píše z Turecka, Krafl tu z Berlína, tu z Vídně.
Příteli, dejte si tam jedno echt vídeňské "Schwarzen" und sachra, gema hema a opusťte, bitte, naši bezparazitní zónu. Danke bestens, grüner Knilch.
22. 02. 2012 | 06:47

vico napsal(a):

Autore - díky za tip. Film si určitě nenechám ujít :-)
22. 02. 2012 | 08:05

Občan napsal(a):

Ten film je strašlivá slátanina. Klasická pseudosociální limonáda o tom, jak chudý černoušek ke štěstí přišel a jak se zchromlý bílý bohatec stal altruistou.

Jen jsem nepochopil, proč pan Krafl píše o "Afroameričanovi", když tento "američan" pochází z Paříže.

Ani se nedivím, že kinům klesá návštěvnost. Vyhodit za něco takového až litr (v případě rodinné výpravy), to si dnes každý dobře rozmyslí.
22. 02. 2012 | 08:17

neo napsal(a):

Tady se zase sešla partička fašounků rasistických, děs.

Jinak kdo neviděl geniální počin mistra Quentina Tarantina, Inglourious basterds, tak vřele doporučuji. Takhle se likvidují náckové.

Občane,
ty žiješ kde? kolik má ta rodina členů, že vyhodí až litr z kino?

Nejdražší multikina u nás by tě na litr vyšla, pokud bys měl 8-10ti členou rodinu. U nás stojí kino 80korun českých.

Navíc je dost nesmyslné kecat někomu do filmového vkusu. Klidně si choď na týdeníky o traktorech a žních a jiné nech chodit do kin na to, co se líbí jim.
22. 02. 2012 | 08:51

Čochtan napsal(a):

Lepší rozumný člověk, (rasistický fašounek), než multikulti deBill Neo.
22. 02. 2012 | 09:02

Čochtan napsal(a):

Neo: "U nás stojí kino 80korun českých." Kde to je ? V ktewré vesnici ? V kterém bývalém kravíně ?
22. 02. 2012 | 09:06

neo napsal(a):

Čochtan:

Být rasistickej fašounek není nic rozumného. Ale to je tvoje věc Čochtane.

Kino v této cenové relaci najdeš v každém městě.
22. 02. 2012 | 09:19

pozorovatel napsal(a):

Pan Krafl zil dost dlouho v Berline, mohl by teda vedet, ze v Evrope neziji Afroamericani. U nas v Berline a vubec v Nemecku se mistnim, uz domorodym cernochum rika Afrodeutsche, cizim cernochum(ne nemeckym) se rika proste Schwarze(cernosi). Predpokladam, ze i francouzstina ma pro sve mistni, uz domorode cernochy podobne oznaceni.
Je, ale i jeste jedna alternativa mozna. Film jsme nevideli a pan Krafl nam neprozradil, ze se cernossky hrdina filmu prestehoval z hospodarsky tezce postizene USA do Francie.
22. 02. 2012 | 09:21

JardaV napsal(a):

Měli bysme se poučit,co chtěli autoři filmu asi naznačit.Možná kontrast "kultivovaná mrtvola versus vitální primitiv" symbolizuje protiklad Evropy a Afriky.A třeba taky to,že na existenci mrtvoly se vydávají šílené prachy,ale na to,co žije,co by eventuálně mohlo být taky kultivované,se nedá nic.Asi to tak bude,Evropa pomalu likviduje sama sebe svinstvem místo jídla,elektro smogem ať už v podobě mobilů nebo Wifin,honbou za pracovním výkonem,který by stroj dělal lépe a rychleji,a tak pořád dokola.Na film asi nepůjdu,taje sníh a v lese bude brzy dobře.
22. 02. 2012 | 10:27

Čochtan napsal(a):

Neo, "rasistický fašounek" je hloupá nálepka, kterou dávají rozumným lidem hlupáci jako ty.
22. 02. 2012 | 11:17

neo napsal(a):

bude stačit označení rasista?
22. 02. 2012 | 11:25

Dagmar napsal(a):

Martin Krafl

Uzasny film, shodou okolnosti jsem ho v sobotu videla. Naprosto presne jste vyjadril me pocity i situaci, ktera naslala pred, pri i po promitani. A to jsem film shledla ve spolecnosti fanatiku zimnich sportu, kteri na prvni pohled maji duchovni prozitky omezeny na pocity pri sjizdeni nejlepsich sjezdovkek v Evrope :-)

Zejmena doporujuji panu Cochtanovi, co nelehave potrebuje kultivaci nez docela zaroste jedovatym bylim narodni a socialni nesnasenlivosti.
22. 02. 2012 | 11:31

Čochtan napsal(a):

Neo, jsem přesvědčem, spolu s Darwinem, že se lidi vyvíjeli na různých místech v různých podmínkách, různou rychlostí a směrem. Důsledkem toho jsou různé lidské rasy a etnika, která mají různé rozložení Gaussových křivek vlastnostní a schopností.
Pokud je tohle rasismus, pak jsem rasista.
22. 02. 2012 | 11:41

neo napsal(a):

Čochtan:

o tom nikdo nepolemizuje. Je rozdíl napsat to co jste napsal výše ohledně darwina... a je rozdíl chtít někoho deportovat , plynovat apod...

Takže shrnuto podtrženo, ano máte pravdu společně z Darwinem a není na tom nic rasistického. Rasistické je ale odlišné rasy chtít likvidovat nebo jim bránit žít kde se jim zachce.
22. 02. 2012 | 11:47

Čochtan napsal(a):

Dagmar,
já se snáším velice dobře s kvalitními lidmi z kvalitních národů. Sociální nesnášenlivost projevuji vůči kriminálním živlům, parazitům, a hlupákům, kteří je podporují.
22. 02. 2012 | 11:48

Čochtan napsal(a):

" Rasistické je ale odlišné rasy chtít likvidovat nebo jim bránit žít kde se jim zachce." velice hloupá věta.
1. Nikdo nechce otvírat plynové komory.
2. Žádná etnika nemají právo přijít někam, kde žijí jiní, usadit se tam proti vůli domácích, a parazitovat na nich.

Ano, chci zabránit tomu, aby se do přelidněné Evropy cpaly miliony černochů a muslimů. Jakýmkoliv účinným způsobem chci zabránit tomuto svinstvu.

Označení "rasista" dostalo během poslední let velice pozitivní zvuk. Opačně dopadlo slovo humanista.
22. 02. 2012 | 11:53

Čochtan napsal(a):

Máme právo poslat nezvané parazitující "hosty" zpět tam, odkud přišli. Repatriace není deportace.
22. 02. 2012 | 11:55

neo napsal(a):

Čochtan,

Proč by někdo neměl mít právo jít, kam se mu zachce?

opět mícháte 2 věci dohromady. Někde se usadit a někde parazitovat...
22. 02. 2012 | 12:01

Čochtan napsal(a):

"žít kde se jim zachce" toto právo má člověk pouze ve své vlasti. Teď se to pokouší EU rozšířit na 26 evropských zemí. Jinak ve většině světa potřebuješ nejdřív visum. To dostaneš jen jako turistické. Zkus odletět do USA a tím, že se tam usadíš. Neprojdeš ani letištěm.
22. 02. 2012 | 12:04

Čochtan napsal(a):

Někde se usadit a někde parazitovat...
Pro mnoho immigrantů je to totéž. Cikáni přišli, usadili se a parazitují. Černoši přišli usadili se a žijí (v Německu) z Harz IV. Muslimové z velké části taky. Už jsem tu dal k dobru tabulku, kolik % kterých národností žije z Harz IV.
22. 02. 2012 | 12:07

Dagmar napsal(a):

Cochtan

Tak koukam, ze pokus o kultivaci neprosel :-) A zkuste dilo Charlese Darwina "The Descent of Man" znovu prostudovat. Svoji interpretaci mu docela ublizujete, coz je pro rasisty bohuzel typicke.
22. 02. 2012 | 12:10

neo napsal(a):

Čochtan:

planeta patří všem žijícím tvorům a nikdo by neměl právo si usurpovat nějakou část jen pro sebe.

Mně v celku nezajímá tabulka o tzv parazitování, to je totiž věc odlišná a odmítat parazitování není rasismus ani náhodou. Vadí předpokládám každému člověku, ovšem samozřejmě bez ohledu na rasu, původ, vyznání, pohlaví apod.

Jednoduše řečeno, vadí mi parazitující cikán, běloch, asiat, černoch, francouz, ir nebo slovák atd a nevadí mi neparazitující cikán, běloch, němec, rus, ital, ind nebo eskymák atd..

a zrovna USA je dobrý příklad, kdy evropané se nakufrovali do země indiánů.
22. 02. 2012 | 13:00

scientist napsal(a):

neo,
nechápu, proč se s tím člověkem bavíte. To je jako když se snažíte tříletýmu vysvětlit, že si zkrátka s nožem hrát nemůže. I pan Čochtan má své zjevné mentální limity. A k demokracii patří, že mu nenaplácáme, ani ho nikam nebudeme odsouvat či ho zavírat, dokud nezačne porušovat zákon. Takže nezbývá, než ho ignorovat a tiše strpět.
22. 02. 2012 | 13:07

Čochtan napsal(a):

Neo
1. Svět je už dobrých 100 let rozdělen, národy si svoje zahrádky oplotili, a je konec s "přijdu a usadím se". Nejpozději od doby dekolonizace. Přišli jsme do Afriky, vybudovali infrastrukturu a pak nás černí vykopli. Teď jich většina na to doplatila.
2. Zaplať Pánbůh za to, že běloši se "nakufrovali" do Afriky. Nebo by´s chtěl žít v Třetí Říši ? Indiáni z toho mají bezpracný život v reservátech a mnohdy i bohatství. Pokud si v reservátech postavili herny pro bílé.
3. Ve všech národech jsou paraziti. I v českém národě. Možná i 5%. V cikánském národě 95%. Poněkud rozdíl, nemyslíš ? Cikánský národ je naplavenina bez jakýchkoliv nároků a práv v naší zemi.
22. 02. 2012 | 13:12

Čochtan napsal(a):

Sorry,
2. Zaplať Pánbůh za to, že běloši se "nakufrovali" do Ameriky.
Teď je to správně.
22. 02. 2012 | 13:13

neo napsal(a):

Čochtan:

mě nezajímá kdo si co kde rozdělil. Máme svobodu pohybu a nikdo mi nebude bránit se přestěhovat tam kam chci já. A už vůbec ne to selektovat podle barvy nebo velikosti ptáka. Já pracuji v nadnárodní společnosti a jen u nás v 14 ti členném týmu je momentálně 11 různých národností. Všichni pracují, bydlí tu, mají rodiny, platí daně a nemám sebemenší důvod je tu nechtít. Dělá se mi s nimi dobře.
22. 02. 2012 | 13:25

Čochtan napsal(a):

neo,
fajn, tak to zkus s USA. Immigrační úředníky nezajímá co tě nezajímá. Budou ti "bránit se přestěhovat tam kam chci já." I ta prázdná Australie si vybírá, koho pustí do země.
Uvnitř EU se můžeš pohybovat jak chceš. Pokud zachováváš zákony hostitelské země.
22. 02. 2012 | 13:31

Dagmar napsal(a):

scientist, 22. 02. 2012 | 13:07

Zlata slova! Ale kdo to ma vydrzet? Tady na aktualne je sice mozne cochtany podplavat, preplavat, uplavat jim ... ale v zivote? Maji obscedantni touhu na vas vylit obsah sve spinave dusicky a jsou tak strasne hlasiti a nalehavi. Tak moc se potrebuji sdruzit a sdilet tu spinu spolu. POMOC, s jednim jsme odsouzeni kazdy den obedvat a veceret :-(.

Co toho rakouskeho souverce predhodit cochtanovi? Treba by se navzajem utopili :-) Zoufale situace je terba resit zoufalymi ciny.
22. 02. 2012 | 13:31

neo napsal(a):

Čochtan,

a to je právě špatně.

Všude bys měl mít možnost žít pokud budeš dodržovat zákony dané země.
22. 02. 2012 | 13:47

Vandal napsal(a):

dášenko

pokud za svou hloupost budeš platit pouze ty sama, je to v pořádku. Ale nemůžeš přece chtít, aby za tvou hloupost platili i ti, kteří s tebou nesouhlasí. Buď si humanistkou, posílej svůj plat do afriky hladovým černouškům, ale nechtěj po ostatních, aby dělali totéž. Aby souhlasili s ghety plnými slovenských cigánů a se slumy, plných afrických černochů. A s kriminalitou, příznačnou pro tyto etnika a rasy. Pochop přece už konečně, že tito taky "lidé" pochází z jiných kulturních i náboženských okruhů, a že není v jejich silách obstát v evropské civilizaci, a vždy budou na dně společnosti. Je málo zkušeností z USA, a vůbec všude v civilizovaných zemích, kde jsou početné černošské populace? Jaké jsou ty zkušenosti? To chceš aby bylo i u nás? To by se ti líbilo?
Tak to zas já se rád bez toho obejdu
22. 02. 2012 | 14:24

Čochtan napsal(a):

Tak na to Dagmar nepřišla. Na co ? Na to "nejvýc". Já tak občas testuji, zda pisatel je Čech nebo cikán. Cikáni většinou pravopisnou chybu neobjeví.
22. 02. 2012 | 14:27

honolulu napsal(a):

Souhlasim plne s Vandalem a Cochtanem. Neo, prestehuj se na nejakou dobu na Hillbrow (Johannesburg), aby jsi videl, jak jsi PYRAMIDALNE hloupy ! Pisi na 'nejakou' dobu, protoze ti tam bude urezana makuvka v kratkem case.
Prestante v Cesku delat zavery o necem, s cim nemate zkusenosti.
22. 02. 2012 | 16:00

gabybaba napsal(a):

Čochtan
takže dokud se cpali Evropané do Afriky, Ameriky, Asie a Austrálie, tak to bylo v pořádku. Teď, když je to naopak - tak halt, my máme oploceno. No výborně. Když si v Africe a v Asii brali své země zpátky, tak to byl zločin. Nám ještě nikdo naše země
neukradl, pořád v nich vládneme my, ale už budeme ty cizince vyhánět, protože nám ujídají. Podle vás je to v pořádku, protože ti Afričani a Asiati jsou méněcenní. Ale rasista nejste, že?!
22. 02. 2012 | 17:05

divizna napsal(a):

Bóže, vaše starosti na moji hlavu.
Ať je každej, kde chce. Já jsem nejradši tady u nás doma, tady je to nejhezčí.
Kraflík je opravdu muž do nepohody. Mám doma syna, nebyl by nějaký mecenáš/ka/? Umí německy a anglicky, a je svéhlavý. Rád by ke straně zelených, ale je aspík. Myslím to vážně. Prosím, podejte pomocnou ruku. Prosím!
22. 02. 2012 | 17:45

Dagmar napsal(a):

honolulu

Vas omlouva jen vase zverejnena spatna zkusenost a taky skvely smysl pro humor, ktery vasi xenofobii (ktere lze rozumet) cini stravitlnou. Ale moc nechapu, proc jdete do holportu zrovna s jmenovanymi pany. Ja myslim, ze mate na lepsi spolecnost. Nebo, ze by vam "spolecne" zajmy zatemnily smysl pro miru veci?
22. 02. 2012 | 18:02

bborradd napsal(a):

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=VgTB5VCnG1Y#t=1292s

na tuhle komedii žadny francouzi nemaj :D
22. 02. 2012 | 20:50

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy