(Ne)skrytá kamera

27. 03. 2012 | 21:58
Přečteno 2595 krát
Taky se vám to stalo?

null
null


Je neděle, půl desáté večer. Jedu tramvají z předměstí Vídně směrem do centra města, skoro sám. Venku je zima, prší a těším se, až budu v teple. Vyjíždím z konečné a hned na první zastávce přistoupí do vozu dva sympatičtí, dokonale oblečení muži v tmavém obleku s kravatou. Jeden drží nějaký aparát v ruce a jde do zadní části tramvaje, ten druhý míří ke mně…

„Dobrý večer, pane. Doufám, že se Vám cesta tramvají líbí a že se cítíte dobře?“ Dělá si ze mě legraci? Mlčím.

„Dovolte, abych se představil. Jmenuji se Werner a pracuji pro společnost Wiener Linien jako kontrolor jízdenek. Byl byste prosím tak laskav a ukázal mi svou jízdenku?“

Ten dokonale oblečený přeslušný gentleman mě rozesmál – dobrá scénka. Aha, už začínám chápat, skrytá kamera. Ten druhý celou situaci jistě točí!

„Mluvíte prosím německy?“ ptá se mě, protože se usmívám a nic neříkám.

„Ano mluvím, promiňte,“ říkám a bavím se. "Tak kde je ta skrytá kamera?“

„Prosím? Nerozumím, co máte na mysli?“

„No dobře, tak tady je má jízdenka a teď už mi ukažte tu kameru, jo?“

„Nerozumím, co máte na mysli, každopádně jízdenka je v pořádku. Šťastnou jízdu do cílové zastávky a hezký večer!“


Jsem v šoku. To opravdu není skrytá kamera? Takoví jsou tu kontroloři jízdenek v prostředích MHD? Tak se chovají? Je to vůbec možné?

Tak si tak říkám, že v Praze by se možná v metru či tramvaji nikdo nesmál, tam by mu možná nějaký dobrák dal ještě políček za to, že si z něj dělá legraci, ne?

null
null

foto: wienerlinien.at

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Maximus napsal(a):

Třeba to bude tím, že na víděňském "magistrátu" nemají zvlčilou partu politiků a peněz chtivých úředníků. Asi by to chtělo Mazánka a Kotě, aby jim to tam dali do pořádku.
27. 03. 2012 | 22:15

Skogen napsal(a):

A to řekl fakt každému, anebo jenom vám?
27. 03. 2012 | 22:21

mikael k. napsal(a):

s kontrolou jízdného v cz mám tragickou a velice smutnou zkušenost : v metru bylo zjištěno,že skupina italských teenagerů,evidentně na cestě a procházce po památkách a pamětihodnostech byla "přistižena" a "usvědčena", že nemá
platný doklad opravňující cestujícího používat MHD /koupili si
prostě jízdenku na kratší dobu???dětskou???studentskou???
nevim.
pikantní,leč nezábavné bylo to,že kontroloři neznali pa italsky
ani jinak a obráceně, itali neznali pa čésky.
jak to dopadlo? i přes žádosti a prosby cestujích všichni
dostali 900+.

otázka: jak by se k vám zachovali ti páni,kdyby jste byl ve stejné situaci, tj. cizinec s jízdenkou,leč zakoupenou v dobré víře,leč blbě.
27. 03. 2012 | 22:45

mikael k. napsal(a):

pro mě vypovídající hodnotu,by to mělo tehdy,kdyby vás přes absenci jízdenky, protože jste cizinec,upozornili,poučili,pomohli a nepokutovali. vámi popisovaní "man in black".protože jste měl vše ok,tak to je snad normální.kdyby to bylo
jinak,bylo by to asi nenormální,jako u nás.
ale to je zas jiný příběh.

hezký večer
27. 03. 2012 | 22:55

JenTak napsal(a):

Já zas zažil řev onoho nechvalně známého revizora na asijského turistu v metru, stanice Muzeum. Řev se změnil na posunkový dialog jazykově nevybaveného revizora jen proto, že ten byl upozorněn svým kolegou, že jejich "kontrolu jízdenek" natáčím na mobil.
Pak mi přijel vlak a já zbaběle odjel domů... Stejně mě ale potěšily televizní noviny které nereferovaly, že ve stanici metra Muzeum byl nalezen zavražděný asijský turista.
Dodnes si myslím, že turista zaplatil revizorovi pokutu aniž by tušil, že se nejedná o loupežné přepadení v davu nevšímavých domorodců, ale o standardní kontrolu jízdenek MHD v Praze.
28. 03. 2012 | 00:48

B. napsal(a):

Martínku,raději do té ošklivé země svého původu už nelez. Mají tam sice zlé revizory, ale jinak bys tam měl být doma.
Řeš si úlohy o čtyřech procentech, užívej protekčního života a mysli si dál, jak jsme všichni tupí.
My tu máme jiné starosti. Chodíme do práce,plníme schůzky na úřadech,krmíme složenky-nic pro tebe.
Každou tramvaj a každého revizora dnes moc pozdravuj.
Třeba se někdy budeme nudit natolik,že pojedeme do Vídně,tam tramvají,budeme sami a pojedou ty dva šoumeni. To už bys nám chyběl jen ty.To by ta tramvaj nepotřebovala ani topení.
28. 03. 2012 | 06:39

Občan napsal(a):

Až se budou pražští cestující chovat stejně slušně jako vídeňští a až nebude MHD dočasným útulkem pro bezďáky, smažky a ožraly, nebudou muset chodit místo okravatěných revizorů chodit bouchačská komanda.

Zrova včera napadl agresivní feťák v pražské MHD dva revizory - oba skončili v nemocnici s vážnými zraněními.
Nedávno jsem byl svědkem incidentu, kdy velmi slušný mladý revizor zdvořile požádal o jízdenku strašího pána. Ten prohlásil, že snad vypadá dost staře na to, aby po něm jízdenku nežádal. Revizor tedy zdvořile požádal o občanku, aby si ověřil, že cestující má právo vozit se zadarmo. Chlap na něho začal řvát, že mu nic ukazovat nebude. Revizor svou zdvořilou žádost zopakoval - chlap hulákal dál. Tak jsme se do toho vložili my a chlapovi sdělili, aby ukázal občanku nebo požádáme řidiče o přerušení jízdy. Chlap začal hulákat ještě víc. Tak se jeden pán zvedl, šel k řidiči, ten zastavil a sdělil chlapovi, že buď ukáže občanku nebo ho vysadí, eventuálně zavolá policajty. Nakonec chlap občanku ukázal, revizor s kamenným obličejem opět zvdořile poděkoval a pokračoval v kontrole. Lidé mu a řidiči zatleskali.
Tohle asi ve Vídni není běžné, že? V Praze, bohužel, ano.

Rozdíl asi bude i v tom, že zatímco ve Vídni jsou revizoři slušně placenými zaměstnanci MHD, v Praze to jsou nádeníci pracující přes agenturu na dohodu o provedení práce za pár Kč/hod. "Outsourcing" tomu modernímu otrokářství říkáme.
28. 03. 2012 | 07:07

neo napsal(a):

Občan opět nezklamal. Agresivní revizor hulvát je vlastně oběť agentury a maká jak moderní otrok... chudáček. Bože. On si tu práci vybral milej zlatej.
28. 03. 2012 | 08:55

jahodové pole napsal(a):

neo

napsal...On si tu práci vybral milej zlatej.

vy zase perlíte
28. 03. 2012 | 09:01

žena zákona napsal(a):

já nechápu, proč by revizoři měli chodit v tmavém obleku a v kravatě.
To je snad ohoz na ples nebo do opery.
Pak někam půjdu relaxovat a budu si pořád připadat jako v práci.
Navíc takový tmavý oblek v počasí, jaké autor popisuje, to nemůže být do práce nic praktického. A chudák ta manželka, denně žehlit košile, to je přímo otrokářství, pro manželky je úleva, když může muž chodit do práce v mikině či tričku.
Za 10 let to pro ni dělá nejméně půl roku svobodného života bez žehličky v ruce.

Dreskobex tmavých obleků a kravat je jedním z projevů patriarchálního útlaku žen machistickmi muži.

Samozřejmě určité typy mužů nad oblekem sliní, neb oblek má vycpávky , tak skryje ramínka jak od ženatého vrabce a propadlý hrudníček, ale jinak to není nic praktického.
28. 03. 2012 | 09:07

Václav H napsal(a):

Neo - ty asi nikdy nepochopíš, že jsou státy kde se drtivá většina lidí chová slušně, a kriminálníci jsou v menšině a pod bdělým okem veřejnosti
.
A pak jsou státy jako my po cinkání klíči, kde zlodějina je oficiýlní politika od nejvyšších pater, a ti slušní jsou v menšině a nevýhodě, protože dodržovat pravidla a zákony je brzdí na každém kroku. No a to vede postupně k situaci typu BRonx. kdy na ulici může jen ten kdo má tvrdé pěsti a rychlé kolty - spějeme tam velmi rychle
28. 03. 2012 | 09:10

neo napsal(a):

jahodové pole:

ok nevybral si tu práci. Chtěl být policajt a pak astronaut, ale nakonec mu maminka řekla, že bude dělat revizora a donutila ho.
28. 03. 2012 | 09:42

Eleshar napsal(a):

Já jsem s revisorem nikdy žádnou negativní zkušenost neměl, většinou bývají i v mírně žertovné náladě. Že by říkal něco jako:

„Dobrý večer, pane. Doufám, že se Vám cesta tramvají líbí a že se cítíte dobře?"
„Dovolte, abych se představil. Jmenuji se Werner a pracuji pro společnost Wiener Linien jako kontrolor jízdenek. Byl byste prosím tak laskav a ukázal mi svou jízdenku?“

To mi připadá taky dost mimo, když je v tramvajovém voze třeba 60 lidí...
28. 03. 2012 | 09:46

neo napsal(a):

Václav H.

co to má společného s mým příspěvkem? Zhola nic pane Václave. Jinak s Vámi samozřejmě souhlasím.
28. 03. 2012 | 09:48

Dita napsal(a):

Před 3 lety jsem se shodou náhod octla v kanceláři šéfa kulturního centra v B....,
při vstupu jsem zakopla o 2litrovou láhev becherovky a litanie nad tím,kde má strávit večer na jaké ambasádě j se dobře vaří a kde si byl zaběhat .Také se svěřil, že by rád na příští štaci do Paříže.Ač mě neznal,otevřeně pomlouval své kolegy a vymýšlel různé taktiky. Zjistila jsem, že jeho pracovní náplní je vymetat mejdany, jezdit na kole a snažit se zavděčit. Tenkrát jsem mu málem záviděla, sladký život.
28. 03. 2012 | 11:53

Jana Pechová napsal(a):

neo 8:55 a 9:42
Mluvíte mi z duše :-)

autor: Moc hezké, díky :-)
28. 03. 2012 | 20:07

kuki napsal(a):

Zážitek z loňské prázdninové návštěvy španělského města Bilbao:

Přesouváme se z hotelu na letiště (po dvoudenním pobytu jsme už správnou jízdenku zvládli pořídit bez problémů) a na jedné zastávce přistupuje předními dveřmi skupinka čtyř japonských? turistů a jejich vedoucí chce anglicky koupit jízdenky u řidiče... marně řidič vysvětluje, že musí ven k automatu... po pár větách vystupuje z kabinky a NE že by je vyhodil a ujel - on s nimi vystoupil a u toho automatu jim pomohl správné jízdenky koupit... :-) p.s. minutkové zpoždění v pohodě srovnal... holt jiný kraj - jiný mrav :-)
28. 03. 2012 | 20:25

Zdeněk Wachfaitl Praha napsal(a):

Pane Krafle,

já mám Vaše blogy rád, vždy se v nich můžu pohybovat hodně podobně jako sám v sobě. Nebo téměř jako po ulicích v Berlíně a nyní po bulvárech ve Vídni. Nenuceně, bez problémů, s nonšalancí a pozorovat svět ve městě, kde se zrovna nacházím, s kamerou nebo s objektivem. Probírat se vším artiklem a duchovní podstatou takových měst, která převyšují u nás zažité hodnoty a stereotypy.

Pane Krafle, pište nad věcí dál, třeba z kaváren, butiků, restaurací, nádraží, galerií, muzeí a nejlépe z nábřeží. Ve Vídni jich je dost, jaké vyberete?
28. 03. 2012 | 22:44

michal napsal(a):

No vidíte, je to ve vás, jako v koze. Normálního revizora hned podezříváte. No, co vlastně vod bejvalýho mluvčího ČT čekat, že.
29. 03. 2012 | 07:52

gaia napsal(a):

neo+Jana Pechová

možná je rozdíl mezi těmi vídeňskými a našimi revizory v tom, že vídeňský revizor si tu práci vybral a český ji musel vzít ze zoufalství, neb jinou nesehnal.

A že dělat revizora ve Vídni je pěkná, dobře placená práce, kdežto v Praze to je něco, jak popisuje Občan.

Nemyslíte, že příčina by mohla být i v tomto?
Že v té Vídni to jinak vedou a že kdyby se tam odposlouchávalo, že by se nikdy nenašly odposlechy s takovou kulturou projevu, jakou předvedla Kristýna Kočí, či Janoušek S Bémem?
Že tam je jiná úroveň ve všem?
29. 03. 2012 | 08:42

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy