V Rakousku do zbraně?!

17. 01. 2013 | 17:45
Přečteno 2533 krát
Zatímco u nás je už několik týdnů hlavním tématem volba prezidenta, v Rakousku vyvolává podobnou debatu i vášně branná povinnost.

V neděli 20. ledna se Rakušané v referendu rozhodnou, zda má být v zemi zachována nebo zrušena povinná vojenská služba.

null
null


I když není výsledek referenda právně závazný, vláda prohlásila, že se jím bude řídit. Na referendu se dohodly politické strany, které mají na věc více než 6 let zcela odlišné názory. Zejména ty dvě nejsilnější: sociální demokraté (SPÖ) chtějí, aby Rakousko chránili profesionální vojáci, a k jejich názoru se kloní i Zelení (GRÜNE), Svaz pro budoucnost Rakouska (BZÖ) a Team Stronach. Lidovci (ÖVP) jsou pro zachování vojenské služby a počítají s podporou Svobodné strany (FPÖ). Otázka branné povinnosti je pro alpskou republiku zásadní, neboť jde o neutrální zemi, která není členem žádné bezpečnostní aliance.

Rakouští muži, kterým v tom nebrání zdravotní problémy, chodí na půlroční vojnu po dosažení plnoletosti. Mohou si ale zvolit alternativní civilní službu. Ta trvá devět měsíců a lze ji vykonat i v zahraničí, v tom případě je ale o tři měsíce delší. Kdo studuje, může si nástup do služby posunout, nejpozději ale do 28. roku věku. Rakouská armáda 21 tisíc vojáků v aktivní službě, 24 tisíc v záloze a 10 tisíc administrativních zaměstnanců.

null
null

(foto: heute.at)

V případě, že by se Rakousko rozhodlo pro profesionální armádu, byla by civilní služba nahrazena dobrovolnou, státem placenou roční „sociální službou“ ve veřejném sektoru. Její vykonavatel by od státu dostal čtrnáct čistých platů ve výši 1400 EUR. Náklady na profesionalizaci armády by přitom neměly výrazně převýšit dosavadní náklady na brannou povinnost. Pohybují se kolem 210 milionů EUR ročně.

Pro mě je zajímavé, že v posledních týdnech je velkým tématem rovnoprávnost. Ženy smějí v rakouské armádě sloužit od roku 1989 a je jich tam asi 300. Chtějí mít stejné podmínky jako muži. A to není vše. Nečeká se sice, že by mladé ženy po dosažení plnoletosti musely v případě branné povinnosti na vojnu, ale v rámci rovnoprávnosti by podle nových pravidel měly absolvovat devítiměsíční civilní službu za stejných podmínek jako muži. Pro její zavedení je v tomto případě 49 % obyvatel.

Podle aktuálních průzkumů veřejného mínění (zdroj: Profil/Karmasin Motivforschung) hodlá svůj názor v referendu vyjádřit 41 % z 6 379 511 obyvatel oprávněných volit. Podle všeho je zatím 41 % Rakušanů pro profesionální armádu, přičemž 52 % si přeje zachování stávající branné povinnosti. Rakouská média spekulují, že s návrhem zrušení vojenské povinnosti budou souhlasit mladí muži hlavně z měst, lidovci naopak sázejí na hlasy starších konzervativních lidí z venkova.

Vypadá to na napínavou neděli!

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Joe Ratata napsal(a):

Z rakouské armády jde opravdu strach,ale vzhledem k tomu,že Rakousko všechny své války vždycky prohrálo,asi by bylo nejlepší,kdyby armádu zrušilo úplně.
17. 01. 2013 | 18:03

kokoshka napsal(a):

Rakouska armada je postrachem Evropy,o mein gott!
Autor trochu zaspal dobu cisaře pana,jinak nejlepši mala mobilni armada je ve statu Izrael!
17. 01. 2013 | 18:08

arnazach napsal(a):

kokoshka: Ano, to je pravda, rakouská ne.
17. 01. 2013 | 18:48

argun napsal(a):

Pane Krafle

a nic zajímavějšího se v té divně zatuchlé zemi, o které z médií vůbec nic nevíme, neděje? Jak to doapdlo z Fritzlovou dcerou? Už vyšla kniha? Proč se takové věci dějí jenom v Rakousku?
17. 01. 2013 | 19:54

nestranný napsal(a):

Rakousko opravdu armádu bude potřebovat.V případě,že volby vyhraje Schwarzenberg
se bude snažit opět včlenit Čechy do područí Rakouska.V ten okamžik jejich armáda bude nutná,protože se lidé vzbouří.A naše armáda ani policie nebude použitelná na potlačení nepokojů.
17. 01. 2013 | 21:19

Maximus napsal(a):

Na armádu mám specifický pohled, mě totiž nástup na 2-letou presenční službu kupodivu pomohl. Tehdy jsem měl jako mladík jistou životní krizi a dost často dlel v hospodách a možná to znáte, kamarádíčkové, rvačky a průšvihy v nepřetržité řadě, život na hraně, asi by u mě potom následoval i společenský sešup. Bylo to u mě skoro jako v tom jednom am. filmu, kde frajer rváč předtím než zbouchal několik týpků, jim oznámil číslo 500. Oni koukali nechápavě a ten frajer řekl, 500 rvaček mám za sebou a kolik vy, a pak je zmlátil. Sice jsem takového čísla nedosáhl, ale už hrozilo, že nás zavřou a skončili jsme před soudem a vyvázli s menší podmínkou a táta byl ze mě moc nešťastný. Malým zázrakem bylo to, že jsem dokončil tehdy učební obor.
Jenže odvodem jsem z tohoto prostředí byl vytržen a pak jsem se srovnal!
Následovala rodina studium průmky, vejšky atd, atd. Takže spíše dnes bych se přikláněl z tohoto úhlu pohledu pro alespoň roční presenční vojenskou službu, nakonec člověk poznal i meze lidské blbosti, a to se na vojně dá vysledovat! (-:
18. 01. 2013 | 05:00

JardaV napsal(a):

Pro Maximus

I já souhlasím s alespoň rokem sice ne vojny,ale něčeho,co by se dalo nazvat výcvik k civilním službám - tedy záchranářské procesy,první pomoc, znalosti jedů které vznikají při požárech atd.Ovšem Rakousko - to je armáda,na kterou stačí zapnout stěrače u transportéru.Tam bych vůbec diskusi nevedl.
Měl jsem kdysi úvahu zavést u nás výběrový útvar,kde by se za rok kluci naučili třeba výše popsané,trvale by si zvyšovali fyzickou odolnost,a celý program by byl
ještě širší.Sloužili by za stravu,ubytování a oblečení,ne jako vojna - za nekázeň by následovalo vyloučení bez potvrzení o řidičáku,různých profesních specializacích atd.A tento útvar by sloužil jako státní pohotovost pro všechno mimo ozbrojené akce.I třeba jako posila policejních hlídek v případě lokálního
napětí.Myslím,že pro společnost by to bylo výhodnější,než nechat demoralizovat část mladých na pracákách,dále by vzhledem k výběru byli po ruce chlapi s možností
služby třeba u policie nebo v profesionální armádě.Vyloučil bych politické a
náboženské působení,upřednostnil bych technické informace a vzdělávání.Taková
vyšší dívčí - chlapecká.Vlastně by mohly i slečny mít podobný ale jinak specializovaný oddíl - jednotku.Ono být rok mimo mělo smysl.Kluk si uvědomil sám sebe a svoje možnosti a postoje.Na vojně nám jeden lampasák říkal : vy byste odsud nejraději zdrhli.Ale tak,jako na vojně,se už nikdy mít nebudete.Bez starostí o všechno včetně jídla,parta - kolektiv -stejně starých kluků,chlapská náplň dne,no - měl pravdu.Když vidím,jak by se synovi takový rok vojny z hlediska výcviku k pořádku hodil.
Jinak si dovolím osobní poznámku.Opravdu jste nasadil sionistický tlumič - v jiných příspěvcích.Možná to L.Stejskala i trochu rozesmutní,jako když kuchař přijde o koření.
18. 01. 2013 | 11:52

Penzista napsal(a):

Souhlasím s Maximusem, prošel jsem něčím podobným, vojenská služba zásadně změnila můj život.Jinak bych asi nikdy vysokou školo nevystudoval
18. 01. 2013 | 12:12

Maximus napsal(a):

JardaV

Teprve nyní jsem se sem dostal a musím konstatovat, že jste mě pěkně rozesmál, ty poslední věty Vašeho příspěvnu se Vám povedly! (-:
18. 01. 2013 | 20:42

tomáš napsal(a):

Ta povinná civilní služba pro ženy je jistá nebo jen návrh?
20. 01. 2013 | 21:55

petr pavlovsky napsal(a):

IMHO Rakousko nepotřebuje odvedeneckou armádu,Rakousko potřebuje vstoupit do NATO a mít malou profesionální armádu, steně jako to mají všichni členové NATO téže velikosti.
Plošnou vojenskou povinnost potřebují jenom takové malé státy, které existují v extrémní situae a la Izrael- tam musí rukovat i ženy a je to tak správné.
Píši xsem ale proto, že súrně potřebuji konmtakt (mail) na pana Martina Krafla, potřebuji mu napsat.
petr.pavlovsky@volny.cz
15. 02. 2013 | 06:48

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy