Kdo v Rakousku šidí stát?

22. 03. 2013 | 19:14
Přečteno 2809 krát
Ten, do koho by to Rakušané nikdy neřekli.

null
null


Většinou jsou to prý totiž oni sami! A to je zaskočilo!

Vyšlo to překvapivě najevo alespoň v rámci studie, kterou provedla Univerzita J. Keplera v Linci a o které informoval rakouský veřejnoprávní rozhlas ORF. Ten se v tomto týdnu věnoval spolu s veřejnoprávní televizí životu migrantů v Rakousku.

null
null

(foto: corbis.at)

Alpská země, která má okolo 8 315 000 obyvatel, je domovem pro 826 tisíc cizinců, což je skoro
10 % její populace. V poslední době je otázka přistěhovalců častým tématem politiků i médií a ti, kterým se příliv cizinců nezamlouvá, často argumentují velmi zjednodušeně: tvrdí, že do Rakouska přicházejí hlavně kvůli penězům a sociálním výhodám, na kterých se snaží vydělávat. A zejména z východoevropských zemí.

Podle aktuální studie tratí Rakousko na podvodech se sociálními dávkami téměř miliardu eur ročně, a to zejména zaměstnáváním „na černo“. Provinilci nejčastěji pobírají sociální dávky jako nezaměstnaní, i když někde krátkodobě či částečně pracují. Často se to traduje o cizincích, ale studie dokázala, že se to ze tří čtvrtin (75 % podvodů ročně) týká občanů rakouské národnosti!

Pro mě je to vzhledem ke složitosti rakouské byrokracie pochopitelné, cizinci v ní mnohdy tápou a snaží se proto vše ověřovat a dodržovat. Ale pro Rakušany je to „hořká pilulka“...

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

kocour počtář napsal(a):

Takže 25% jsou cizinci.
Ve vztahu k jejich 10% podílu na počtu obyvatel je to 2,5x víc než u domácích. Odhadem.

Vyšel jsi devátou třídu, Martine?
22. 03. 2013 | 19:22

Targus napsal(a):

To kocour počtář:

Množina podvádějících není ve článku specifikována, proto autor může psát o třech čtvrtinách podvádějících Rakušanůa jedné čtvrtině cizinců, ač tito tvoří desetiprocentní menšinu. Počty 3. třídy ZŠ, pravda pro ty více matematicky nadané.
22. 03. 2013 | 19:29

Martin Krafl napsal(a):

Tak jsem doplnil závorku, aby to bylo srozumitelnější :-) MK
22. 03. 2013 | 19:35

k.p. napsal(a):

S množinami to nemá co dělat.
Pořiďte si sčoty.
Dřevěné.
Třikrát je to, na druhý pohled.
Stále se odmítám pouštět do zlomků.
22. 03. 2013 | 19:46

k.p. napsal(a):

Martine, závorka je hezká.

Těch zbylých 25% podvodů se tedy týká koho?
Vemte si 25 ku 75 a 10 ku 90.
Chvíli se na to dívejte.

Pořád nic?
22. 03. 2013 | 19:56

Yosif K napsal(a):

V článku jaksi chybí kolik případů zaměstnání na černo bylo zjištěno.
Pokud jich bylo pár stovek tak by to nebylo špatný. Pokud jich bylo půl milionu, tak by se to už asi blížilo české republice.

V Rakousku je v tomto ohledu vyšší disciplína než v Česku, ale asi nižší disciplína než v SRN nebo Švýcarsku.
22. 03. 2013 | 20:07

Yosif K napsal(a):

No tak vzgooglovaná studie říká že počet ilegálních cizích pracantů v Rakousku byl v roce 2002 odhadován na 109 tisíc ploúvazkových jobů. Domorodců až 746 tisíc (????). Není to až tak málo.

According to Schneider, the extent of the informal sector in Austria has increased from 2.04% of GDP (1975) to more than 20% of GDP in 2003, that is 22.5 billion euro since the 1970s. The author estimates the number of “full-time illegal migrant workers” in 2002 at 109,000 (compared to 746,000 nationals), which means the real figure is somewhat higher. His estimate is based on the amount of cash in circulation (Bargeldansatz). The higher cash flows compared to GDP are used as indicators for the amount of the informal economy.

Estimates in general refer to estimation models of the shadow economy by the national accounts based on statistical differences in the GDP. Using the same estimation model, another author (Biffl 2002) concludes that there are about 50,000 to 70,000 undocumented migrant workers. As a further indicator she uses the number of workers on marginal employment contracts, arguing that “more often than not, longer working hours than prescribed are hidden behind marginal part-time employment” (2003: 363).
22. 03. 2013 | 20:16

Yosif K napsal(a):

Když se takhle podvádí v Rakousku, jak se podvádí u nás a JAK SE BUDE podvádět až socani zvýší minimální mzdu třeba na 18 tisíc Kč. A zavedou MINIMÁLNÍ DANĚ pro OSVC.
Pak bude pracovat na černo 99% všech uklizeček a 99% chudších OSVC.
22. 03. 2013 | 20:20

Občan napsal(a):

Hm, článeček obsahuje 0 informací.
Kdyby v něm byl alespoň odkaz na tu úžasnou studii, pak by MOŽNÁ bylo o čem se bavit.

Takhle to vyznívá stejně "důvěryhodně" jako Kybersadistovo a Kyberhelové tvrzení o "masivním zneužívání dávek v ČR".
22. 03. 2013 | 20:36

BP napsal(a):

Marťo, divím se, že Tě za takovéto plivání na zemi, ve které Tě nechají bydlet a NIC NEDĚLAT, nebrní ukazovák (či prostředník). Myslím, že mohu upozornit MZV, aby Tě umravnili.
Sice nevím, zda tam nemáš nějakého "hodného strejdu", či někoho, před kým se "nečervenáš předklánět se", ale žádný slušný diplomat, či host na území cizího státu si nedovolí takovéto faux pas.
Stydím se, že takovýto člověk dělal u Havla či na ČT.
Nevídané, neslýchané ...
22. 03. 2013 | 22:58

Bijte je, nicte je, smazte je ... napsal(a):

BP: Dedek praskal na Gestapu, fotrik udrzoval pravidelnou, i kdyz jednostrannou korespondenci s StB?
23. 03. 2013 | 01:36

Emma napsal(a):

Tak to je matematika hodná rušených zvláštních škol.
23. 03. 2013 | 07:52

skura napsal(a):

Martin Krafl, kocour počtář:

Máme pytel hrušek a v něm jedno jabko. Jabko je shnilé. Polovina hrušek je také shnilá. Je více shnilých hrušek, nebo jablek?

Varianta A (kocour počtář): Jablek je shnilých 100%, kdežto hrušek pouhých 50%, tudíž více je shnilých jablek.

Varianta B (Martin Krafl): Shnilé jabko je jen jedno, shnilých hrušek je daleko více.

Martinu Kraflovi jde o to, že i kdyby Rakušané vyhnali všechny přistěhovalce, problém zmizí jen ze 25%.

Kocour počtář tvrdí, že podíl podvodníků je 2,5 krát vyšší mezi přistěhovalci než mezi Rakušany.

Pravdu mají oba..
23. 03. 2013 | 08:13

Baba Jaga napsal(a):

V Rakousku je to jako všude - stejné a jen mírně jiné. Vzpomínám, jak naše vídeňská tetička byla již před mnoha lety pohoršená nad předrahou výstavbou vídeňské nemocnice, prodejem mnoha nemovitostí bohatším občanům Německa či dalšími přistěhovalými Turky.
Čeští emigranti, bydlící tehdy o patro výše, by další podobné z Čech také co pracovní konkurenty nevítali.
Na podvádění nemá vliv ani to, že je v Rakousku mnoho věřících křesťanů. Však se vyzpovídají...
Jinou zemi jsem takto zevnitř nepoznala (ani to Rakousko co pouhá návštěva detailně nikoliv), nicméně si myslím, že my lidičkové jsme všude stejní.
23. 03. 2013 | 09:02

dříve čtenář napsal(a):

Až se bude u nás podvádět, lhát a krást, tak jako v Rakousku, budu přešťastný a dostanu zase chuť do života.
Krafle, proč třeba nenapíšete o stavu silnic v Rakousku a u nás? O kvalitě běžného jídla v obchodech, o čistotě a pořádku?
23. 03. 2013 | 09:44

Miláno z Děčína napsal(a):

Autorovi!
Mohl by jste se od zítra kouknout,zda toto samé je v hledáčku nejlepšího ministra zeměkoule Kalouska?Ne jen jako případné zamyšlení,to asi nehrozí,ale zda se v této věci dějí legislativní věci u nás?Díky!!!
23. 03. 2013 | 10:07

JAHA napsal(a):

Ad: k.p.
Pořád nic?

No NIC. Pretoze niekomu chyba logika. 10% obyvatelov Rakuska su cudzinci. Eo ipso i kojenci, skolaci, studenti, dochodcovia...Z podvadzajucich je 75% rakuskej narodnosti. Kto moze podvadzat? Kojenec? Skolak zakaldnej skoly? ???

Kapisto? Pozriete sa a zase NIC? Porovnavat 75 % podvadzajucich s 10% VSETKYCH obyvatelov, to moze len...
23. 03. 2013 | 12:53

Občan napsal(a):

Dříve čtenáři,

venkovské silnice jsou v Rakousku dost podobné našim vč. dopravního značení; což jsme si vyzkoušeli předloni. Když jsme potřetí projížděli PŘESNĚ PODLE ZNAČENÍ OBJÍŽĎKY týmiž vesnicemi, nezbylo nám než to risknout a projet rozkopaným úsekem :o)))

No, a s tou čistotou - opět venkovská - hospoda. Protože se nás do ní nahrnulo 12 hladových turistů, vyhnala hospodská místní kombajnéry a traktoristy, kteří u pultu popíjeli polední šnaps (!!!) a jala se dělat nám řízky. Sama, pak povolala na pomoc dceru a nakonec ještě odněkud na traktoru dorazil její manžel ve špinavých modrákách. A v těch umolousaných montérkách zcela v klídku spoluvařil oběd a čepoval pivo. Mimochodem - naprosto skvělý oběd a za cenu velice přátelskou i naší české holé zadnici.

Rakušáci to prostě asi v globálu vnímají nějak jinak a zjevně jim to funguje bez velkých zádrhelů mnohem líp než nám :o)
23. 03. 2013 | 13:13

kocour počtář napsal(a):

Jahjá (bohužel i skura)
Nikdy jsem vás nepodezíral z ničeho jiného.
Vy tedy myslíte, že zastoupení kojenců, batolat atd. v nativní rakouské populaci je o tolik jiné, než u cizinců, že by to hrálo roli ve změně poměru...

No, já si myslím, že ti cizinci těch kojenců mají víc.
A že segment práceschopných je u nich tudíž menší a podíl pracujících načerno oproti legálně pracujícím tudíž vyšší.
Ale to vem nešť, neb jsou to dohady.

Z Kraflových tvrzení vyplývá, že na tři na černo pracující Rakušáky připadá jeden načerno pracující cizinec.
Ale současně jen jeden cizinec připadá na devět Rakušáků.
Podíl cizinců na pracovní kriminalitě (v Rakousku je na to SrafgesetzBuchu paragraf, myslím 156) je tudíž třikrát vyšší oproti jejich podílu na populaci.
Vaše odpadlická logika tohle nemůže pobrat.

Ostatně netuším, kde Krafl ty numera našel. Vládní servry o tom mlží a poslední jakžtakž vypovídající data jsou z let 2006 a 2008.
Navíc loni změnili zákony, což s čísly zahýbá.
Jelikož Martina pamatuji ještě z Hradu, nemyslím, že matematika je jeho hobby.
Prostě mě zarazilo, nad čím to zas jásá.
23. 03. 2013 | 20:42

k.p. napsal(a):

skura
Jsem to dočtl do konce a omlouvám se.
Ve skutečnosti mě spíš štve to zdůvodňování pánů autorů z Econ Verlagu, že ilegální cizinci a načerno pracující jsou úžasně prospěšní.

Jinak mi po Rakušácích nic. Ať si pěstují svůj kyselý padělák a hlavně nevyvolávají světové války.
23. 03. 2013 | 20:50

k.p. napsal(a):

skura
Jsem to dočtl do konce a omlouvám se.
Ve skutečnosti mě spíš štve to zdůvodňování pánů autorů z Econ Verlagu, že ilegální cizinci a načerno pracující jsou úžasně prospěšní.

Jinak mi po Rakušácích nic. Ať si pěstují svůj kyselý padělák a hlavně nevyvolávají světové války.
23. 03. 2013 | 20:51

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy