Co je na „banánové republice“ pozitivní?

26. 06. 2013 | 15:56
Přečteno 3182 krát
Německé noviny Berliner Zeitung psaly před pár dny o Česku jako o „banánové republice“. V Rakousku jsem se to ještě nedočetl, tady se ale ve spojitosti s námi mluví například o politické „reality-show“ plné kreativní satiry (jeden z komentářů deníku Der Standard).V posledních dvou týdnech byla a stále je v rakouských médiích upřena pozornost na Prahu více než obvykle. Zejména Jana Nagyová a Petr Nečas se dostali na přední strany deníků a nechybějí ani v týdenících. V den, kdy začala policejní razie na Úřadu vlády a došlo k zatýkání, jsem měl ve Vídni pracovní schůzku s šéfkou jedné PR agentury. Byla fascinovaná tím, co se v Praze děje, a konstatovala, že Česká republika má v rakouských médiích takový mediální ohlas, že by si o tom jiné země mohly nechat zdát…. Z kontextu její nadsázky mně bylo smutno a vlastně i stydno, protože právě v Českém centru připravujeme na letní měsíce několik aktivit připomínajících 20. výročí rozdělení Československa a 20 let novodobé České republiky.

Uplynulé dva týdny ale daly mým očím na věc jiný pohled. A za ten děkuji Rakušanům, kteří na různých akcích a setkáních na dění u nás reagovali a reagují. Řada z nich totiž tvrdí, že představa, jak speciální jednotky rakouské policie vtrhnou nad ránem do bytů vysokých vládních úředníků a odvedou je na policii, kde je obviní z korupce, je nereálná. Stejně jako představa policejní razie na rakouském kancléřství. Podobně reagovali i někteří kolegové a umělci ze Slovenska a Polska. A to, že to u nás na základě důkazů možné je, a že to není poprvé, což ukázal například i případ Davida Ratha, je přece dobrá zpráva! Doufám, že nejenom pro mě…

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

jak to bylo s tim celovcem? napsal(a):

No přece banány, Martine, to je jasný.
A taky že nejsme starý náckové, jako Rakušáci.

Co se Centra týče, doporučoval bych požádat bývalé členy skupiny Podebal, jestli by neudělali pokračování výstavy Malík Urvi.
Aby viděli, jak to s těma banánama chodí.
26. 06. 2013 | 16:10

hovorka11 napsal(a):

Před policajty klobouk dolů!
Tu odvahu jsme nečekal a proto se kmotři mohou zjevit.
Je to dobrá lekce kapky demokracie k neomezeným rozkradačům majetku občanů.
26. 06. 2013 | 16:24

Důchodce68r napsal(a):

Cituji ČTK: "Právě v neklidných politických dobách by měl prezident působit jako moderátor a usmiřovatel. K tomu musí ovládat tiché tóny a nesmí slovně útočit. Má překonávat příkopy ve společnosti a sjednocovat národ," řekl Gauck svému hostovi, který ve středu zamířil do Berlína na svou první návštěvu Německa ve funkci českého prezidenta."
A dodávám: pan Gauck je prezidentováním tak velkého státu jistě dost časově zaneprázdněn. Proto mu laskavě odpouštím neinformovanost o situaci u nás. Kdyby věděl jaký politický hnus u nás už rozbujel, nedoporučoval by co už je nemožné. Nejspíš by mu nabídl výpomoc jejich policie a soudů.
26. 06. 2013 | 16:53

vasja napsal(a):

Ty rakušáci ať držej rači pec. Světu dali jenom pana Hitlera, pak dlouho nic a pak Mozart a to byl stejně navíc poloviční Slovák. Čučkaři.
26. 06. 2013 | 16:54

ujo napsal(a):

Je vidět,že autor nemá kontakt s domovem resp. zamini mu dodává špatné informace.
Vždyt´ dle informace p. ministra Kubiceho se na Úřadu vlády jednalo jen o návštěvu 2 policistů a státního žalobce,žádnou policejní razii
26. 06. 2013 | 16:56

Pája napsal(a):

" ....představa, jak speciální jednotky rakouské policie vtrhnou nad ránem do bytů vysokých vládních úředníků a odvedou je na policii, kde je obviní z korupce, je nereálná..."
Tomu se ani nedivím, ve slušných zemích odstupují politici sami už při stínu podezření :-(
26. 06. 2013 | 17:02

nehomo napsal(a):

To opravdu musíme platit ze svých daní tuhle buzer.antskou loby? Ale už po vás jde i papež.
26. 06. 2013 | 17:27

strýc virus H3N1 nyní HxNx napsal(a):

vasja

zapomněl jste na Franze Schuberta nebo kupříkladu na Ludwiga Wittgensteina ... ono by se těch geniálních Rakušáků našlo...
ale též je moc nemusím, viz např fakta o Matthausenu etc. opravdu, bodří lidé, když na to přišlo.
26. 06. 2013 | 17:40

Al Jouda napsal(a):

Coje dobré na kabátě z ostudy ?
26. 06. 2013 | 18:17

Gaius Iulius napsal(a):

Co je na „banánové republice“ pozitivní? Tvoje komentáře, Eltone.
26. 06. 2013 | 18:36

někteří jsou i milí lidi napsal(a):

Jak se jmenoval ten výtečník, co zdefraudoval Allgemeines Krankenhaus der Stadt Wien. Myslím, že to byl socan.
Taky pro něj přišli potichu v papučích a pěkně poprosili hospodyni jestli by pánovi nevzkázala?

No, rakouští policisté jsou známí tím, že se, ač byli v nespočetné převaze, nechali zahnat na útěk Carlosem, dvěma araby a jednou vzteklou německou mrchou.

PS. Schubert i Wittgenstein jsou depresívní, to ale Rakušáci obecně. Mozart musel být podvržené dítě.
26. 06. 2013 | 19:47

neo napsal(a):

na banánové republice jsou nejlepší banány. Jdu si jeden dát. Dneska se daj celkem snadno koupit :)
26. 06. 2013 | 20:17

strýc virus H3N1 nyní HxNx napsal(a):

někteří jsou i milí lidi

Schubert že je depresívní? asi nemáte hudební sluch či jaký to hluch.
a Wittgenstein je rozený optimist, ostatně jako všichni analytici jako třebas Thomas Bernhard, že.
26. 06. 2013 | 20:39

Ruské kolo z Prátru napsal(a):

Tak mě Stejskal smáznul, samozřejmě bez oznámení, za citaci milého výrazu proneseného p. Schwarzenbergem na adresu Rakušanů. Díky p. Stejskale, jste pašák. Hlavně si cením vaší spravedlivosti.
26. 06. 2013 | 22:36

jozef napsal(a):

Samozrejme
kazdy politik,politolog,politicky pozorovatel,sa pyta,kto tu desnu policiu ovlada,ak ju neovlada vlada,ak v zhode s mediami zvrhava vladu?
"Slovensky" bezpecnostny analytik Samson ukazuje na opozicnu SD.Kto iny?
Kto iny moze mat taku silu insidera,ze proti vlade zaroven ovlada policiu a media?

Ak to nahodou nie je SD - co je to za silu,co je to za mafiu?

Autor pracuje v diplomatickych sluzbach,tiskovy mluvci CT.
Prezentuje tu svoju politicku nekvalifikovanost,bazalnu nekompetentnost novinara a diplomata /politika/.Jav rozsireny az vseobecny v mediach ceskych,rovnako slovenskych.
26. 06. 2013 | 23:33

Z. Léčebny napsal(a):

Bohužel bude o čem psát. Například o tom, jak na oslavě podpisu smlouvy k Temelínu prezident zatančil Kozočok, nebo spíš Jelcyna?
27. 06. 2013 | 00:31

uri napsal(a):

Vy lidi jste vščně nespokojení, nikdo se vám nezavděčí. Za totáče jste nadávali, že se na banány (a mandarinky) musejí stát fronty. A teď, když těch banánů (dle předpisů po evropsku úplně rovných jak daň) máte plnou republiku, a "Banánů" plnou politiku, plus tlupu vypasených opičáků ve větvích co si tu a tam utrhnou celý trs a pak se všem shora nahlas mlaskaje kření, jak se to "mají dobře" (...a co vy?)....tak teď si stěžujete zas.
Bony? Chcete bony? Co vlastně chcete?
27. 06. 2013 | 04:24

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy