Tikající biologické hodiny

13. 04. 2007 | 13:30
Přečteno 4339 krát
O tikání biologických hodinek ví své ženy. Tedy hlavně ženy. O to víc mě zaujalo téma biologických hodin mužů. Pánové kolem 35 let to prý podle psychologů neradi přiznávají, ale i oni slyší volání otcovství podobně jako ženy. Možná to tak příroda chtěla, neboť podle některých lékařů u mužů s přibývajícím věkem, zejména po čtyřicítce, klesá šance na zplození potomka. A proto zřejmě existuje rozhodnutí ministerstva zdravotnictví, podle kterého přijímají spermobanky sperma jen od dárců do 40 let.

Je mi 35, takže jsem se samozřejmě zamyslel nad mými biologickými hodinami. Ale na nic převratného jsem nepřišel. Potomka ve svém životě postrádám. Hodně. Osud ale rozhodl, že ho mít nebudu, neboť to s partnerem přirozenou cestou prostě nezvládneme :-) Ano, teoreticky by se našly způsoby, jak na to. Najít si ženu, která by nám dítě porodila, anebo v budoucnu – umožní-li to zákon – dítě adoptovat. V našem případě jen teoreticky, protože o tom neuvažuji. Dítě by podle mě mělo vyrůstat v harmonii ženského i mužského světa. Já jsem v takové harmonii nevyrůstal a chyběla mi. Tím ovšem neříkám, že by adopce pro páry stejného pohlaví měla být zapovězena, naopak. Princip rozhodování o adopci dětí by neměl být plošný, případ od případu je jiný a dokáží-li partneři jakéhokoli pohlaví vytvořit domov a dát lásku dítěti bez rodičů, umístěném v dětském domově, pak je to určitě prospěšné a zaslouží si to podporu.

Na biologické hodiny jsem si vzpomněl v těchto dnech ještě jednou, když jsem se dozvěděl, že v rakouském Štýrsku porodila 66letá žena dítě. Oplodněna byla uměle a to již podruhé. Podle jejích slov šlo o dlouho plánovaný životní krok. Prvorodičkou se stala v 61 letech. Je těžké soudit někoho, koho osobně neznáte, jehož osud vám zůstává neznámý. Přesto mi nedalo nezamyslet se nad biologickými hodinami – nejen matky, ale i jejího potomka. Až začne chodit do základní školy, bude jeho či její matce něco málo přes sedmdesát. Pubertu bude prožívat se stejně starými spolužáky vychovávanými o půl století mladšími rodiči v porovnání s jeho či její osmdesátiletou maminkou. K plnoletosti mu či jí popřeje čtyřiaosmdesátiletá paní. Dovolí-li jí to zdraví a dožije-li se toho, plánování-neplánování.

Podle psychologů je vnímavost vůči biologickým hodinám známkou citové zralosti a duševní vyspělosti. Ale kde je hranice tohoto vnímání? V tom, že někdo omezuje mužům darovat sperma do určitého věku? Anebo v tom, že nikdo neomezuje věk žen žádajících o umělé oplodnění? V tom, že sklony a vlohy k rodičovství má jen někdo z nás? Anebo v tom, že ne všechno se dá v životě zajistit a naplánovat?


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Martin Škapík napsal(a):

Tenhle článek se mi moc líbí, protože je plný citu, tolerance a zamyšlení. Jen bych tolik nedal na ty psychology Martine. Kupříkladu válku v bývalé Yugoslávii vedli dva soudní znalci psychiatři a jeden psycholog. Podobné informace máme i z druhé války, kdy psychiatři zakládali plynové komory, ať se nám to líbí a nebo ne. Biologické hodiny budou asi hodně individuální, zejména muži mají často potomky i v hluboce "pozdním" věku. Otcovství kolem šedesátky naprosto není výjimkou, ani později. Otázku homosexuality vnímáme asi naprosto stejně. Sexuální partnerství je věcí každého, ale je otázkou, jestli dítě vystavovat výchově, kde opravdu nejen chybí zastoupení jednoho pohlaví a nebo jsou v partneři pohlaví stejného. Tedy jestli je to těžší a to asi je. Nicméně rozhodující bude Láska a ta Vám zjevně nechybí a to je na Vás to nejsympatičtější. Martin
13. 04. 2007 | 13:40

Martina napsal(a):

Martine (Škapíku), Vaše argumentace je skutečně neuvěřitelná, a podle mě i nebezpečná... Mimochodem, pozor na obrazy, nedejte na malíře, jeden (zneuznaný) malíř totiž rozpoutal 2.světovou válku...
13. 04. 2007 | 16:13

frantisekkostlan napsal(a):

Martine,
díky za zamyšlení.
Ohledně adpocí dětí naprosto souhlasím - je to vždy, za každých okolností, individuální záležitost, bez ohledu na pohlaví adoptujících.
Co se týká oné 61 leté matky (a mnoha dalších takových rodičů), je to od nich vůči jejich dětem nezodpovědnost, často dokonce bezohlednost. Jde jim o splnění vlastních představ či snů, na to, co tebou popsané situace dokáží s dítětem udělat, jim nezáleží. A to nemluvím o tom, že tyto děti často přicházejí o rodiče v nejkritičtějším věku, v pubertě či adolescenci.
Někdo prostě není zralý ani po šedesátce.
Měj se hezky,
František
13. 04. 2007 | 17:36

Hurá napsal(a):

Můj názor.
1. Pominuli riziko těhotenství a porodu starých žen (tedy 40 let a více) , je zde vysoká pravděpodobnost, že starší původci nového života mu do jeho existence nenadělí "pevné" zdraví.
2. Chceteli Vy sám udělat něco pozitivního pro život sám, v obecném smyslu slova, tak si svého potomka nepořizujte. Neboť z něj bude opět homosexuál ( nemyslím to jakkoliv pejorativně) a to je pro život mínusem.
14. 04. 2007 | 01:37

Martin napsal(a):

Milý/milá Hurá,

říká se to stále dokola, ale tak tedy ještě jednou:
kdyby z dítěte vychovávaného dvěma homosexuály měl být homosexuál, kde by se ti homosexuálové brali? - když podle stejne logiky by heterosexuálové měli plodit opět jen hetero....
A ještě jeden zajímavý moment: Co kdyby dva gayové vychovávali holčičku? Byla by, chuděra, nakonec na kluky?
03. 05. 2007 | 21:07

Jay napsal(a):

Martin: tak tenhle argument me dostal do kolen:-) (a to myslim v pozitivnim slova smyslu)
10. 05. 2007 | 20:22

Hurá napsal(a):

Martine a Jay-i, nerozumím zcela vaší reakci. Já přeci nemluvím o výchově kohokoliv, ale o pořízení si svého biologického potomka. Pokud se homosexualita neprojeví v prvním potomkovi, projeví se ve druhém atd, a to nemluvím o tom, že se může projevit až v generaci další. Geny jsou holt geny.
Dále je přece jasné, že homosexualita nerozlišuje pohlaví. Dále, i když budou dva homosexuálové (homosexuálky) vychovávat potomka "cizího", smysluplný "mustr" principu stvoření mu nepřinesou. I když to dítě bude na relativně lépe, než třeba v rodině alkoholika. To uznávám. Jinak zdravím slušné diskutéry, mám z toho radost. Pseudonim používám proto, že moje příspěvky, možná jste si všimli i jinde, jsou dost nekompromisní. Zejména v oblasti sociologické a politické.
25. 05. 2007 | 02:10

kba napsal(a):

Podle toho co jsem četl homosexualitu nepřenáší otec, nýbrž matka. Možná homosexualita mužského potomka stoupá s počtem matkou odrozených synů - čím více jich je, tím větší šance je, že ten následující bude gay.

Co se ještě týče homosexuality, je prý způsobena vlivem tří faktorů: geneticky, hormonálně v prvopočátcích vývoje plodu a je dotvořena během raného dětství.

A za předpokladu, že gen přenáší matka, hormony ovlivňující vývoj plodu jsou opět od matky, zbývá možné zhomosexuální syna homosexuálního otce pouze v působení na něj v raném dětství.

Nicméně opět - podle toho co jsem četl - nemůže být člověk, který se nenarodil s homosexuálními predispozicemi být naučen být homosexuálním (myslím citově, naučená sexuální role je věc druhá). Tedy tímto padá možný vliv homosexuálního otce úplně.
27. 05. 2007 | 06:53

Hurá napsal(a):

Pro kba - nečetl jste dobrý článek. Homosexualitu, jakožto i jiné vlastnosti budoucího člověka, nadělují svým potomkům oba rodiče. Jinak by autor tohoto nesmyslu měl již dávno Nobelovu cenu za genetiku. Nevěšte ale hlavu. V budoucnu se mj. i tento problém, díky výzkumu v genetice, jistě vyřeší.
02. 06. 2007 | 03:11

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy