Ženy a muži mezi státem a trhem

07. 02. 2011 | 08:11
Přečteno 5213 krát
S velkým zjednodušením lze říci, že zatímco trh představuje jang – mužský princip, stát je naopak jin – ženský princip. Jen vyvážený poměr obou může vést k harmonii. Jak v partnerských vztazích, tak v životě společností.

Globalizující se pracovní trh je principiálně nepřátelský k rodině a k těm, kteří pečují o jiné. Vyžaduje maximálně přizpůsobivou pracovní sílu, dostupnou 24 hodin 7 dnů v týdnu kdekoli na Zemi. Posiluje také rostoucí prahnutí po konzumu.

Kultivovaný stát je protiváhou trhu. Klade trhu překážky tam, kde jeho působení ohrožuje významné životní hodnoty lidí, v první řadě zdraví, bezpečnost a životní prostředí, někdy i samotnou reprodukci lidského rodu.

Přechod od autoritativního komunismu k demokratickému kapitalismu otevřel po listopadu 1989 prostor pro nové uspořádání vztahů mezi trhem a státem. Heslem dne se stalo „čím méně státu a čím více trhu, tím lépe“. Ve stejné době se ovšem trh stával stále nezávislejší i v planetárním měřítku, až nakonec definitivně zpřetrhal otěže národních států. Velké korporace dnes operují globálně, vymykají se veřejné kontrole; míra regulace jejich operací na nadnárodní úrovni je zanedbatelná. Někteří autoři neváhají nazývat tuto novou podobu uplatnění trhu predátorským kapitalismem: na nedostatečně regulovaném trhu může obstát jen ten, kdo dá k dispozici svoji pracovní sílu. Lidé, kteří tak učinit nemohou nebo mohou jen v omezeném rozsahu, jsou vytlačováni na okraj společnosti.

Co trhu nabízí rodina? Rodina především pečuje o děti - budoucí pracovníky. Obnovuje také pracovní potenciál rodičů. Činí tak vesměs neplacenou prací v domácnosti: výchovou a vzděláváním dětí, péčí o domácnost, o své nemocné a jinak závislé členy… K těm, kteří se ve vztahu k trhu, pokud jej vhodně nedoplní stát, nalézají v zásadní nevýhodě, patří děti a pečovatelé, na nichž jsou závislí ostatní členové jejich rodiny (v současné době v naší zemi tedy stále především ženy). Podívejme se, jak se po listopadu 1989 vyvíjelo jejich postavení.

Stát dnes podporuje rodiny a děti výrazně méně než dříve. Docent Miroslav Hiršl, který srovnával krytí standardních potřeb dětí příspěvkem státu mezi lety 1989 a 2003 v rodinách s dvěma dětmi a průměrným výdělkem, dospěl k nepřekvapujícímu závěru, že kleslo na pouhou čtvrtinu původní úrovně.

Také na trhu práce tahají ženy za kratší konec provazu. Nezaměstnaností jsou postihovány více než muži. V roce 2009 byla celková míra nezaměstnanosti v ČR 7,5%, u žen však činila 9,2%; celková dlouhodobá nezaměstnanost činila v témže roce 2%, ale u žen 2,5%.

Mnohým ženám by vyhovovalo, kdyby měly možnost pracovat na zkrácený pracovní úvazek. V roce 2009 to bylo v ČR 9,2% pracujících žen, zatímco průměr 25 členských zemí EU byl více než třikrát vyšší – 32,9 % (v EU-27 to bylo 31,5 %), a průměr patnácti „starých“ členských zemí EU činil dokonce 37%. Je však otázkou, zda by si mnohé rodiny při stávající úrovni pracovních příjmů obou partnerů mohly takový luxus vůbec dovolit.

Zatímco zaměstnanost mužů u nás vyčnívá nad evropský průměr, u žen je naopak výrazně pod ním. Důležité jsou i trendy. Podíl ekonomicky aktivních žen u nás v posledních letech mírně klesá (v roce 2009 to bylo 56,7 %), zatímco v průměru všech zemí EU je tomu právě naopak. Přes mnohé proklamace a programy také průměrná mzda žen v národním hospodářství výrazně zaostává za mzdou mužů. Činí kolem tří čtvrtin jejich úrovně a v posledních letech se tento nepoměr dokonce prohlubuje (74,1 % v roce 2009). Švédské ženy si přijdou na 84 % příjmů mužských protějšků; příjem německých žen se v tomto poměru blíží příjmu českých žen – 76,8 %, zatímco slovenské ženy jim se svými 68,1 % mohou jenom závidět…

Stárnutí populace bude zvyšovat nároky na kapacitu pečovatelů, kterými bývají především nejbližší rodinní příslušníci (v české společnosti opět především ženy). Sociální služby, které jsou alternativou rodinné péče, se přesto nacházejí stále v plenkách. V posledních letech české vlády nejenže veřejné sociální služby nerozvíjejí, nýbrž je naopak – s rozhodností hodnou daleko vznešenějších cílů – finančně přiškrcují. Jesle už téměř vymizely. O tom, jak obtížně dostávaly své děti do mateřské školky, si mladé páry vyprávějí celé romány.

Omezování veřejného sektoru a veřejných služeb, jeden z veřejně prosazovaných cílů současné vládní koalice, dopadá na ženy také více než na muže. V odvětví vzdělávání pracovalo v roce 2008 přes tři čtvrtiny (přesně 75,68 %) žen, v odvětví zdravotní a sociální péče přes čtyři pětiny (přesně 80,83 %) žen. Ve stejně postižených odvětvích obrany a vnitra je sice převaha mužů, ale jejich počet je ve srovnání s počty žen ve školství a zdravotnictví mnohem nižší. Jen v roce 2011 byla tato odvětví postižena 10 % poklesem zdrojů z veřejných rozpočtů. Jedno tedy nelze současné vládě složené výhradně z mužů upřít – jedná v naprostém souladu se svojí svatou vírou, „…že jen podnikatelský sektor je tvůrcem bohatství společnosti, ne stát…“ (viz první strana jejího programového prohlášení). Nedokáže ale dodat, že právě v podnikatelském sektoru naopak naprosto dominují muži – na jednu podnikatelku připadají téměř tři podnikající muži (ve třetím čtvrtletí roku 2010 činil tento poměr 1 : 2,64). Takže téměř přesný zrcadlový obraz zaměstnanosti ve školství a zdravotnictví…

Kdo tedy po listopadu 1989 v zrcadle těchto údajů získával, kdo tratil? Muži se více uplatňovali v byznysu, v politice. Slábnutí sociálního státu souběžně dopadalo více na bedra žen, z nichž mnohé navíc relativně ztrácely i tím, že byly a jsou zaměstnány v ostrakizovaném veřejném sektoru.

Jednou z cest k nápravě by bylo, kdyby se ženy zasazovaly o svá práva v politice mnohem více než dosud. I zde jsou čísla nelítostná: v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR bylo v roce 2010 jen 15,5 % žen, zatímco v Polsku činil jejich podíl 20%, v Rakousku 27,3 % v Německu 32%, a ve Švédsku 47%. V Senátu je situace o chlup příznivější – máme 14 senátorek, něco přes 17 %. V české vládě, jak jsem už připomenul, nezasedá žena ani jediná.

Nicméně jen to, že ženy jsou málo zastoupeny v různých státních a politických orgánech je nespasí před chybami a omyly, právě tak jako muže. Konec konců Margaret Thatcherová byla také žena – a její politika představovala v mnoha ohledech kvintesenci nekritického přecenění trhu na úkor státu. Nejde tedy především o to, aby ženy figurovaly na různých politických postech jen „jako“ ženy. To by připomínalo dobu před listopadem 1989, kdy ve federálních orgánech československého státu byli často mnozí Slováci ne kvůli svým kvalitám, ale prostě „za Slováky“. Jde především o to, aby porozuměly obsahu politiky natolik, aby dokázaly rozeznat, jaká politika (v oblasti daní, dopravy, sociálního pojištění, péče o zdraví, v pracovním zákonodárství atd.) ženy znevýhodňuje (nebo naopak osvobozuje) – a dokázaly ji podle toho také kritizovat a odmítat – nebo naopak hájit, stejně tak jako rozumný obsah těchto politik jako takových.

Obrovskou výzvou pro český stát je tudíž zajistit, aby bylo možno funkčně sladit práci a péči o rodinu. Že to jde, a že to prospívá nejen ženám, ale i mužům, ukazují právě skandinávské země. Ty ukázaly, že i trh lze „přimět k rozumu“, osedlat jej tak, aby neztratil svoji produktivní schopnost - a zároveň posiloval oslabené, jinak hendikepované nebo nalézající se v takové fázi životního běhu, že se bez veřejné podpory nemohou stát hladce fungující součástkou tržního soukolí. Právě zde nacházíme nejvíce poslankyň, ministryní, premiérek, prezidentek… Je to jen dílo náhody?

Politické strany stojí v této situaci před zásadní programovou volbou. Buď mohou přitakat zúženému pojetí rozvoje s hlavní prioritou ekonomického růstu, posilování konkurenceschopnosti a jako hlavního nástroje této volby snižování celkového daňového zatížení. Nutným, byť třebas naplno nevyřčeným, důsledkem takové volby je ovšem eroze ústavní záruky rovného přístupu všech občanů k sociálním právům, plíživá marketizace sociálních služeb, postupná privatizace sociálního státu, další oslabení rodiny, četnější pasti a hlubší propasti sociálního vyloučení. To vše dopadá více na ženy než na muže. Nebo mohou nabídnout voličům program, v němž najde odpovídající místo i další funkční rozvíjení veřejných sociálních služeb. I jen zběžný pohled na českou politickou scénu ukazuje, že strany z levé části politického spektra jsou programově bližší potřebám žen, kvalitě jejich života i života dětí a rodin obecně. Nezdá se ale, že by tuto výhodu uměly uplatnit v politické debatě.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy