Vhánění důchodců do pasti chudoby

20. 08. 2012 | 06:21
Přečteno 7254 krát
Ve svém článku „Vyhánění důchodců z práce“ (MF Dnes, 16. 8., str. 17) zmiňuje Daniel Münich dva škrty, které již od ledna 2013 dopadnou na hlavy českých důchodců: vláda na nich hodlá ušetřit nižší valorizací důchodů a zrušením základní slevy na dani z jejich nedůchodových příjmů.

Jistě: s Münichovým zevrubným rozborem nespravedlivosti a ekonomické neefektivnosti zrušení základní slevy na dani z příjmů pracujících důchodců lze jen souhlasit. Rád bych jej ale doplnil konstatováním, že i snížená valorizace důchodů je také nejen nespravedlivá, ale zrovna tak i ekonomicky neefektivní. Proč?

Doposud byla (kromě růstu reálných mezd) za základ valorizace důchodů brána vždy úplná míra inflace. Dosáhla-li inflace 3 %, důchody byly valorizovány také o 3 %. Vláda nyní prosadila, aby důchody byly valorizovány jen z jedné třetiny. Dosáhne-li tedy inflace 3 %, důchody budou valorizovány jen o 1 %. Toto opatření přenáší na důchodce větší zátěž než na ekonomicky aktivní: ti se totiž mohou na rozdíl od nich s rostoucí inflací lépe vyrovnávat – zvýšeným pracovním úsilím, tlakem na zvýšení mezd u svého zaměstnavatele nebo hledáním dalšího zaměstnání. Nezbývá než konstatovat, že tento počin vlády důchodce diskriminuje. A to neberu do úvahy další břemeno, které na ně dopadá více než na ekonomicky aktivní. Tím je rychlý růst nižší sazby DPH v posledních letech, neboť ve spotřebním koši důchodců jsou více zahrnuty právě položky podléhající této sazbě (potraviny, léky…).

Pokud, jak uvádí Münich, pomůže tato záplata z kapes důchodců během příštích tří let vládě zalepit díru ve státním rozpočtu ve výši až 47,8 miliardy korun, sníží zároveň o stejnou částku jejich kupní sílu. A právě důchodci z povahy věci umisťují skoro všechny své důchodové příjmy na českém trhu a stimulují tím poptávku. To jistě chřadnoucí české ekonomice na vitalitě nepřidá. Vláda sice ušetří, ale ekonomice jako celku to naopak uškodí.

Pokud vezmeme do úvahy i rostoucí ceny nájemného, energií, veřejné dopravy, doplatků za léky atd., vhání taková politika vlády stále více důchodců, kteří se nemohou bránit, do pasti chudoby.

Nabídnuto redakci MFDnes k uveřejnění 16. 8.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Stařeček napsal(a):

Plánovaná a systematická genocida starých, kteří si svými daněmi v produktivním věku bohatě předplatili důchod, je oficiální politikou této vlády. Je to nejenom stálé zvýšování DPH a snížení valorizace, ale také zdravotní reforma, která se nejvíce dotýká starých lidí. V jiné zemi by možná drastický předvolební klip "Přemluv bábu a dědka" vzbudil odpor veřejnosti. U nás jim pravice zmanipulovala mladé a i díky tomu vyhrála volby. Na jedno ale nezapomeňte: Co jste vy, byli jsme i my. Co jsme my, budete jednou i vy. Kultura národa se pozná podle toho, jak se chová ke sbým starým a bezmocným.
20. 08. 2012 | 07:19

Maximus napsal(a):

Kdo si neváží svých předků, stává se zadkem... Ale už jsem to tady jednou psal. V době když portugalští námořníci (Fernăo de Magalhăes)obeplouvali nejjižnější mys Jižní Ameriky, tak narazili na primitivní kmeny indiánů, kteří žili ve velice nuzných podmínkách. Oni měly některé zajímavé zvyky, třeba když se dostal kmen do tíživé životní situace a neměl potravu, tak prostě jako první indiáni sežrali babičku a poté dědečka..... děti chránili, to byla jejich budoucnost. Myslím, že by to mohla být inspirace pro Drábka a spol., sežrat důchodce, vypadá jako docela ekonomicky perspektivní nápad. (-:
20. 08. 2012 | 07:22

Petr z Tábora napsal(a):

Rozumný stát se snaží posilovat svou střední třídu a minimalizovat počty chudých lidí. Tato vláda svými opatřeními objektivně tlačí ke dnu jak důchodce, tak další skupiny lidí. Vedle snížení valorizace důchodů na třetinu to jsou další platby ve zdravotnictví za položky dříve hrazené pojišťovnami a především nárůsty DPH i u potravin a léků. Správně upozorňujete, že to bude znamenat další pokles ekonomiky.
Doufám, že žádný rozumný důchodce nebude hlasovat pro vládní strany, je dost alternativ na pravici i levici.Je třeba ukázat, že nejsme stádo ovcí ke stříhání.
Nemluvě o panující politicky podporované korupci, která nás odírá o miliardy - například poměry v DP, odvolání ředitele, nastolení starých pořádků a podpora čelných představitelů pražské ODS a TOP09 lidem podezřelým z okrádání firmy.
20. 08. 2012 | 07:42

Jarda napsal(a):

Tento způsob katastrofického vládnutí poté, co zlikviduje spotřebu, zlikviduje i podnikání a tedy i samotné strany, které takto vládnou.
20. 08. 2012 | 08:19

Petr napsal(a):

Nejsnáze je okrást důchodce. Toho jsou si vědomi i tzv.profesiální zloději tak tzv.politici.
20. 08. 2012 | 08:22

Samos napsal(a):

Vážený pane Potůčku, Maximus navrhuje jednu z nejefektivnějších důchodových reforem. Ano, Ministerstvo práce a sociálních věcí by se mělo inspirovat výše uvedeným postupem. Statistika uvádí, že v důchodovém věku jsou přibližně 2 milióny lidí. Buďte si jistý tím, že se Vám dostane "poučení", že všichni důchodci nesou odpovědnost za tristní stav společnosti, protože právě oni se podíleli na všech deformacích - budovali socialismus, nic nevytvořili, zadlužili budoucí generace. Proto si nezaslouží jiné zacházení. Prostě mají smůlu, že se řada z nich narodila před II. světovou válkou, nemalé procento během a těsně po ní. Dalším proviněním je, že po válce "volili" komunistickou diktaturu - tak nějak se přehlíží, že poválečné uspořádání bylo nalinkováno mnohem dříve. O osudu naší země rozhodli spojenci v průběhu války. Moderní společnost bude společností mladých, krásných, zdravých, vzdělaných, nikdo nezestárne. Odpadne starost s léčením různých neduhů, klesne potřeba a spotřeba léků, zrušíme stacionáře, léčebny, pečovatelské domy, domovy pro seniory. Ušetříme například tím, že uspořádáme několik výletů do Blanska, Macocha je hluboká a prostorná. Každá rodina si povinně připraví individuální program zacházení se svým seniorem. Program posoudí odborná komise MPSV, která se při rozhodování bude opírat o doporučení NERVU. Zatím není dořešeno, jak se přistoupí k seniorům a budoucím seniorům z obou komor Parlamentu ČR. Ti se na rozdíl od běžné populace svou poctivou a odpovědnou prací, jejíž plody sklízíme na konci každého volebního období, podíleli na rozvoji demokracie a práva. Na těchto základech mohou následující generace stavět - " Dřou jako koně, bojují se zadlužením a korupcí, každý se musí postarat sám o sebe." O tyto "dříče" obavy nemám, ti se ohánějí tak vehementně, že si ministr financí velmi brzo strhne nehty o prázdné dno státní pokladny. Ty nerozhodí ani DPH ve výši 75 %, své "důchody" si valorizují pravidelně. Stačí vpašovat do legislativního procesu návrh zákona o navýšení platů ústavních činitelů. S drzostí sobě vlastní nám oznámí, že to tak chce Ústavní soud. A rozhodnutí Ústavního soudu musíme respektovat. Že jde o účelový výklad ? Co na tom. Máme 101 poslanců, lidé nám dali mandát a my v rámci demokratických rozhodovacích mechanizmů, jak rád zdůrazňuje "osvícený" ministr financí, rozhodneme. Je Vám to všem jasné ?
20. 08. 2012 | 08:42

Bavor V. napsal(a):

Petr
jaký je rozdíl mezi profesionálním zlodějem a politikem?
20. 08. 2012 | 08:42

Papouch napsal(a):

Je to krok spravnym smerem, v minulosti byl narust duchodu naprosto neprimereny, tak alespon jedna drobna JEDNORAZOVA korekce.
20. 08. 2012 | 08:49

bohorodičko, vyžeň putina napsal(a):

to je pravda, že socialisti zadlužováním v době ekonomického růstu vehnali duchpodce do chudoby. a ne jenom je. pravice na to tehdá marně upozornovala. na dluh se žere tak dlouho, až se ucho utrhne.
20. 08. 2012 | 09:02

Yosif K napsal(a):

A právě důchodci z povahy věci umisťují skoro všechny své důchodové příjmy na českém trhu a stimulují tím poptávku. To jistě chřadnoucí české ekonomice na vitalitě nepřidá. Vláda sice ušetří, ale ekonomice jako celku to naopak uškodí.
KONEC CITATU.

Pane Potucek, jakkoliv mi je duchodcu lito, statni rozpocet krome toho co si kdo za celozivotni drinu zaslouzi musi resit i to, na co statni rozpocet ma.

Rozdavani penez dle toho co by si kdo zaslouzil bez ohledu na to co statni rozpocet ma vede do dluhove pasti, ve ktere je temer pulka Evropy.

Da se krize vylecit zvysenim rozdavanim vypujcenych penez? Nekdy to zafungovat muze - za vyjimecnych okolnosti, vetsinou se tim krize pouze presune do dalsiho obdobi. Viuz Spanelsko a Recko - pres dvacet let vzorne rostly diky rozhazovani vypujcenych penez ale ted nastal cas splacet a jsou v kyblu.

To ze se da ekonomie ZDRAVE rozjet rozhazovanim vypujcenych penez je stejne naivni idea jako ze se ekonomie da ZDRAVE rozjet rozbijenimk oken. Je to stejna logika:

1) Rozbijete okna na ulici.
2) Sklenari maji praci, dostanou penize.
3) Sklenari utrati penize u dodavatelu skla, kytu, u pekaru, u rezniku, po hospodach.
4) Vsichni vyse jmenovani maji vice prace a vice penz, nastava vseobecna prosperita....

Psal o tom uz v roce 1845 nejaky Federic Bastiat. Mozna byste na FSV meli neco o Bastiatovi ucit. Mohlo by to byt poucne i pro pedagogy.....
20. 08. 2012 | 09:13

Yosif K napsal(a):

Pane Samosi, jeste byste mohl uvest jako vrchol lidumilnosti poznamky o mocichtivych starcich s vypadavajicicm chrupem a o navrzich na progresivni zdaneni "bohacu" a zaroven porizovani bytecku za 6-7 mega z nezdanenych cestovnich nahrad.

To jen tak aby obraz nasi kulturni politicke sceny byl kompletni.....
20. 08. 2012 | 09:18

český maloměšťák napsal(a):

Kdy že to půjde do důchodu Klaus ?
A Kalousek ?
A Bém ?.....

Hmm - "vstanou noví bojovníci" se bohužel zpívá v jedné písni.
Generační obměna kádrů se tomu říká v Kradistánu - Benda, Řápková, Gazdík...

Ostatně my čeští maloměšťáci bychom stejně dali raději přednost bramborám a zelí - před Drábkem a Parkanovou. (ad návrh Maxima)
Ještě tak Janouška s Ouzkým a Cabrnochem - na smetaně...bychom zvládli. Ale musili by být tak týden naloženi v lihu.
20. 08. 2012 | 09:28

SuP napsal(a):

Bavor V. -
Profesionální zloděj riskuje, že ho chytnou.
20. 08. 2012 | 09:29

Vysmátý výsluhář napsal(a):

To nejsou důchodci, ale VÝSLUHY různých státních zájmových skupin co ukrajují rozpočet.
Stačilo by vyselektovat kolik-že ty výsluhy vlastně odsávají a najednou můžeme valorizovat.
20. 08. 2012 | 09:31

Stařeček napsal(a):

Stařeček 07:19 - napsal bych to stejně. Změňte si prosím svůj nick. Já toto příjmení používám už sedmdesát jedna let a tento nick už let několik. Stařeček
20. 08. 2012 | 10:17

Carlos V. napsal(a):

Jistě, to, co se s valorizací důchodů provádí, nen příliš hezké. Ale obávám se, že jde i o reakci na kroky některý minulých vlád, včetně pravicových, které ve vhodné okamžiky (před volbami) valorizovaly více, nežli bylo nutné.

Domnívám se, že systém "zásluhových" důchodů by měl být postupně opuštěn a nahrazen minimálním solidárním a sociálním důchodem. Tento by měl zajišťovat jen základní potřeby. Samozřejmě výměnou za nižší platby za výdělečného života a s důrazem položeným na vlastní úspory a investování.

Tím by se odstranily i další náklady vyhozené na další pilíře, které nejsou ničím jiným nežli skrytou podporou finačnímu sektoru.
20. 08. 2012 | 10:31

neo napsal(a):

Pane Potůčku, jedná se o maximální nebo minimální % o které se budou důchody valorizovat?
20. 08. 2012 | 10:35

Radovan II. napsal(a):

Pane Potůčku, zdravíme Vás z Valašska,
nejde jen o důchodce, někteří co mají důchody kolem 12 tisíc a jsou dva a mají úměrné nájemné se nemají špatně. Ale jsou důchodci, co jsou sami, mají důchod kolem 8 tisíc a ještě dávají polovinu na bydlení a na léky, protože města nejsou schopna pro důchodce a mladé rodiny postavit malé byty. Raději stavějí tenisová a golfová hřiště a vymlouvají se, že dotace EU jsou jen na sport. Mladá rodina, která žije z jednoho sotva průměrného platu, manželka na mateřské je často podporována aspoň trochu rodiči - dlůchodci je vděčná za každou stovku.V Bruselu neví o nás nic a europoslanci zaslepení velkýmí příjmy nejsou schopni vůbec referovat EU o velmi malých platech, důchodech. a podporách, Jak to ???? V Praze je úplně jiný život.Ale 5 milionů občanů žije hůře než předtím. Ten milion jsou často tuneláři a korupčníci a samozřejmě politici- Pořídit si bydlení nebo nové auto je nemyslitelné, což dříve nebyl problém. Za životní náklady platíme 10x - 20 x více, ale většina normálních občanů nemá 10 x větší příjem. VLáda, poslanci a senátoři při svých příjmech dělají z občanů blbce. Bohužel. Občané, když mají možnost musí chodit na fušky a to i v sobotu a v neděli a vůbec vyžili. Kam jsme to dopracovali po 22 let. Atmosféra je tak hustá, jen vybuchnot a to Pražáci neví o životě 20 km za Prahou vůbec nic !!!!!!!!! Proto do ulic nechodí, radějí sedí v kavárnách a kecají o ničem !!!
20. 08. 2012 | 10:52

zemedelec napsal(a):

Pane Potůček.
Velice dobře napsané.
Jestli se někdo domnívá,že jde vládě o blaho občanů natož důchodců,tak je na velkém omylu,ale co nejvíc rozkrást.Už tady popisoval jeden povedený nick,že by měli důchodci včas umřít,takže tyto vládní reformy k tomu spějí.
20. 08. 2012 | 10:54

Vlado napsal(a):

Radovane II pod ten Váš nic se podepisuji. Díky za něj. Protože néjen důchodci ale mladé rodiny s jedním platem. Oni zde budou takový Yosif K a další, kteří nevěří, že země je vykradená vč. nerostného bohataství, které by mělo zůstat jako strategické suroviny v majetkum státu. Avšak ti polistopadoví se nehodlali o nic starat. Tak vše vyprodali zbytek darujé církvím a jsou tu již jen na reprezentaci. Pak by jich tam stačila polovina či míň?
Jenže takový Kožený a ti další miliardáři si tu polistopadovou dobu nemohou vynachválit.
Jen, aby někoho z Drábkova úřednictva či parlamentu nenapadlo, že lze důchodce humáně utrácet ale na injekci si musí ušetřit!
Jsou to hold lidumilové. Ale hospodařejí tak, že na důchodce a mladé rodiny jim nezbývá. Důchodci pochopte to?!
20. 08. 2012 | 11:22

modrý edvard napsal(a):

Stát šetří, kde se dá. Došlo i na důchodce. Podobně se dá argumentovat kdekoli jinde. .... Vládu v tom šetření podporuji a budu podporovat, pokud a dokud nedojde ke zvýšení platu ústavních činitelů.
Souhlasím s reformou důchodů na minimální složku, přidělovanou státem, a zásluhovou složku.
Rozdávání peněz navíc, "aby se roztočila kola průmyslu", je věc, která může fungovat jen tehdy, když si toho nikdo nevšimne. V dnešních podmínkách nereálné.
20. 08. 2012 | 11:32

Kelt napsal(a):

Yožin z bažin to vzal z jedné vody načisto.Vláda národní katastrofy si musí půjčovat,protože nemá na stávající důchody,tím méně na jejich valorizaci.
Také tato vláda nemá penízky na to,aby mohla odškodnit rozkulačené "kulaky"za půdu a majetek,který překabátění komunisti rychle vyvedli z JZD do a.s.,či s.r.o.ve výši cca 4 mld.Kč,což jim promptně sdělil bývalý předseda SSM v Tesle p/R.,současný předseda vlády.
Takže aby to bylo úplné,tak vláda UKRADNE během tří let důchodcům 48 mld.Kč a pak by v tom musel být čert,aby na církevní reparace se těch 59 a s inflací 97 mld.Kč přece jenom nenašlo,že?
20. 08. 2012 | 11:36

Carlos V. napsal(a):

modrý edvard: k čemu zásluhová složka ? Každý si vydělá a investuje dle svého uvážení. Pakliže chce, třeba do fondů.

Zásluhová složka nás bude stát sakra draho ...
20. 08. 2012 | 11:36

petrof napsal(a):

Kde už jsem jen tyhle ustrašené kecy slyšel....už vím, říkají to levičáci v čele s Dluhošem Sobotkou.....
Pane Potůček, než něco napíšete, zkuste ten návrh zákona přečíst!!! Ta sleva se bude rušit až od příjmu 240 tis. Kč/rok. Kolik znáte důchodců, kteří takový příjem mají?? V celém státě jich bude jen několik stovek.....ale hlavně, že jste si postěžoval!!
20. 08. 2012 | 11:49

modrý edvard napsal(a):

Carlos: zásluhová složka, asi jsem to neřekl jasně, myslím to takhle: co si našetří, to bude mít. Nejspíš je k tomu nutná podpora státu, protože všichni v tomhle státě vědí, že když někdo šetří, někdo další mu to sebere ... tím se dostáváme k II /III? / pilíři. Jenom zatím nikdo, ani sám Kalousek, nedokázal říct: stát zajistí jen minimální důchod na úrovni holého přežití.
20. 08. 2012 | 11:50

Carlos V. napsal(a):

modrý edvard : program státních dluhopisů pro občany by byl mnohem levnější alternativou II/III pilíře.
20. 08. 2012 | 11:56

qqwwee napsal(a):

Modrý edvarde, já od státu nechci žádný milodar, já chci zpět to, co jsem mu musel povině odevzdat za 45 let práce v průmyslu na sociálním pojištění...a nebylo to málo. Reforma penzí je sprostá zlodějina, protože okrade lidi, kteří do systému celý život pumpovali peníze a teď je modří komsomolci rozkradli...
20. 08. 2012 | 12:11

Xury napsal(a):

Pro Kelt:
můžete doložit, že byl Nečas předseda SSM v Tesle? Děkuji za odpověď.

Pro autora:
"A právě důchodci z povahy věci umisťují skoro všechny své důchodové příjmy na českém trhu a stimulují tím poptávku." - to je velmi těžko prokazatelné tvrzení. Obávám se, že tomu tak spíš není. Vzhledem k logické orientaci na cenu kupují důchodci spíše zboží asijské provenience příp. polské potraviny. Relativně méně také využívají služby. Kromě toho studie ČNB, MMF i SB tvrdí, že multiplikační koeficient spotřeby je v Česku menší než jedna, z čehož plyne, že se rozhodně nevyplatí rozjíždět ekonomiku na dluh.

To ovšem neznamená, že se nemá bránit zlodějnám, kde to jen jde. Jen si myslím, že v tomto mají máslo na hlavě všechny hlavní strany.
20. 08. 2012 | 12:12

Xury napsal(a):

Pro qqwwee:
pokud chcete přispívat do diskuze o penzích, tak byste měl chápat alespoň tak elementární věc jako je průběžný důchodový systém. Abyste pak nepsal nsmysly o rozkradených penězích ze systému soc. pojištění za 45 let.
20. 08. 2012 | 12:14

Emiliano Zapata napsal(a):

Maximus
Fuj. Sedmdesátiletá flaxa, dvacet let živená náhražkovými potravinami.
Hodí se tak nanejvýš k výrobě bioplynu.

Jen nevidím, co je všechny drží, aby se na svých vyviklaných umělých kloubech a o francouzských holích nedobelhali s molotovovými koktejly ke Strakovce při zasedání vlády.
Raději zemřít vestoje, než žít na kolenou.
20. 08. 2012 | 12:14

modrý edvard napsal(a):

Carlos V: Myslím, že ohledně "minimálního" a "našetřeného" důchodu se snad shodneme a tohle je spíš varianta. Fond by měl zajistit "kus penze" až do smrti, to státní dluhopisy neudělají. Můžete mít fond na základě státních dluhopisů.
20. 08. 2012 | 12:15

robespierre napsal(a):

modrý edvard
Porovnejte si, co jste za 8000 koupil v roce 1991 a co za ně koupíte teď.
Jen indexované důchody z průběžného systému to dokážou nějak dorovnat alespoň k přežití.
Omezit indexaci je zločin a příští vláda musí být taková, aby Kalouskovi zavražděné důchodce sečetla a vyúčtovala.
20. 08. 2012 | 12:35

Meňo2 napsal(a):

Nebýt STOMILIARDOVÝCH zlodějin nezodpovědných managerů a politiků zejméně ještě v 90. letech, neměli bychom dnes "o čem hovořit" a psát v médiích. Věděli bychom, kam přidat ze stát. rozpočtu, kde ubrat a co přerozdělit, zkrátka jak HOSPODAŘIT. Mezi lidmi se dnes mluví o zázraku, že po tom všem (napřed kradli KSČ 40 let, posléze současní 20 let) na tom nejsme v průměru tak bídně, jak by jinak vycházelo. Pravda, existují neopodstatněné rozdíly mezi lidmi (nová "třída" bezdomovců, ubožejších stvoření než zvířata, která jsou vybavena hřejivou srstí a drápy k vybudování "zemljanky") a kasta miliardářů většinou nepoctivě nabytých, kteří diktují dokonce i dnešním vládám (říká se některým "kmotři"). Ale na druhé straně, kdo u nás má štěstí pracovat (a nebýt vyhozen ze zam.), ten si vydělá alespoň na ty potraviny, bydlení včetně služeb (voda, el.,plyn...) a něco oblečení. Kultura a cestování až na dalším místě, až když z 10-20 tis.Kč/měs. platu zbyde. To jsou ty dnešní vymoženosti. Jinde v Evropě jsou prý rozdíly ještě horší, propastnější. Budiž, jenže my jsme národem T.G.Masaryka, velikána ducha a zakladatele státu, který sám byl synem pradleny a kočího - takže sociální cítění máme každý "pod kůží". Nemůžem se proto chovat jako v USA, kterýžto Velký bratr je nám neustále předhazován, jako náhražkou za "Rudého bratra" v minulosti.
20. 08. 2012 | 12:47

qqwwee napsal(a):

Pro Xury
velký ekonom Klaus nechal rozpustit důchodový fond ve státním rozpočtu, aby v něm zalepil díry po zpackaném přechodu na tržní hospodářství...díry v rozpočtu způsobili tuneláři a různí vyžírkové, kteří pod heslem "nejprve podnikatelé a potom právníci" ukradli co se dalo. Oslím můstkem, který byste mohl pochopit i Vy je to, že finance z důchodového fondu skončily v kapsách úzké skupiny lidí, nikoliv těch, kteří do fondu přispívali...Průběžné financování penzí fungovalo právě přez důchodový fond, v současné době je to součást státního rozpočtu...
20. 08. 2012 | 12:48

Josef K. napsal(a):

Po přečtení gotwaldovskodukovskopravoslavných většinových reakcí na stav lidských práv v Rusku pod blogy o Pussy Riots nemá smysl přinášet úvahy odjinud. Ke všemu tu kulturní východní autonomii v Česko dokresluje nejen pokyn pana Grygárka, zveřejněný v Respektu , vč. úspěšně u soudu obhájeného práva Respektu nevydat zdroj nějaké tlupoě zkorumpovaných policistů u soudu, ale i puč v pražských Dopravních podnicích.
To vše se totiž děje právě za silné podpory oněch gotwaldovkých hochů a dívek.
20. 08. 2012 | 12:49

Carlos V. napsal(a):

qqwwee : a to míníte tak, že v roce 1989 existoval důchodový fond, kde bylo našetřeno na budoucí důchody ?
20. 08. 2012 | 12:51

modrý edvard napsal(a):

robespierre : Rok 1991 je hodně blbej na porovnávání, to se zrovna měnily ceny /pamatuju si ho jako rok levné zmrzliny, před zavedením DPH/. Obecně chci říct to, že člověk si má na své stáří spořit sám. Někdo to může dát do fondu (pokud ho stát podpoří a zajistí proti rozkradení), někdo bude nakupovat zlaté cihly a dávat si je pod postel, někdo se na to vybodne a bude spoléhat na milodary. Každý svého osudu strůjcem.
qqwwee: jak to píšou Xury a Carlos V.
20. 08. 2012 | 13:02

Xury napsal(a):

Pro qqwwee:
v roce 1989 žádný důchodový fond neexistoval. V první polovině devadesátých let možná dosahoval důchodový účet přebytku , z něhož byly financovány jiné výdaje SR, ale nikde se mi nepodařilo dohledat, jak velký ten přebytek byl. Nicméně lze předpokládat, že rozhodně neřešil současnou situaci.
20. 08. 2012 | 13:10

neo napsal(a):

lze důchody valorizovat o víc než jen 1/3 inflace? Nebo zákon jasn říká, že se důchody mohou valorizovat maximálně o 1/3 inflce?
20. 08. 2012 | 13:19

Yara napsal(a):

Doufám,že dvakrát okradení důchodci (snížení valorizace a zdražení DPH)to této tojkolce při volbách spočítají a pošlou tyto strany do věčnych lovišť navždy.

Přece jen jde o silnou voličskou základnu, která v nejednom případě musí podporovat jako dědek a bába vnoučata na vysoké škole nebo nezaměstnané děti.
20. 08. 2012 | 13:28

Petr z Tábora napsal(a):

to Yosif K 9:13:
Většinou s Vámi souhlasím. Nyní ale opomíjíte skutečnost, že důchodci mají podstatně nižší příjmy než ekonomicky aktivní lidé + mají daleko větší spotřebu léků a zdravotnických služeb + mají jiný spotřební koš než většina populace. Podobně jako u průměrné mzdy má většina nižší důchod než je průměr.
Takže opatření jako snížení valorizace o 2/3 a zvýšení DPH léků a potravin posune řadu z nich do chudoby. Čím více chudých lidí má stát tím hůře - jsem líný vypočítávat následky......
20. 08. 2012 | 13:32

qqwwee napsal(a):

Samozřejmě že tam neležely všechny peníze co tam kdy kdo vložil...byl to fond pro průběžné financování, ne účet v záložně....jenomže fond nikdy nebyl v červených číslech...a ti, co z něj čerpali si nemuseli připadat jako pijavice, protože čerpali peníze, které tam vložili..nikoliv jako v současné době, když důchodci čerpají ze státního rozpočtu...
Plně souhlasím s tím, aby si každý na důchod spořil sám....co tam dám, to si také mohu kdykoliv vybrat a mám o tom přehled...když padne banka, je to státem pojištěno...na rozdíl od "pilířů"..
20. 08. 2012 | 13:33

neo napsal(a):

Tak jsem projel trošku internet a vypadá to, že se jedná o minimální hranici, nikoli maximální, takže důchody budou moci být valorizovány i více než o 1/3 inflace.
20. 08. 2012 | 14:23

Xury napsal(a):

Pro qqwwee:
jak víte, že ten "fond" nebyl nikdy v červených číslech? Informace před rokem 89 nemáte resp. nejste schopen doložit a po roce 89 byl důchodový účet v mínusu už počátkem tisíciletí než Špidlova vláda přesunula část vybraného pojistného z podpory v nezaměstnanosti na důchody.
20. 08. 2012 | 14:24

Josef K. napsal(a):

Základní princip je vztah k životu. Důchodové fondy na Západě jsou chráněny, mají podíl v nejvýznamnějších firmách, které většinou mají důsledně státní zakázky. Technicky lze důchody řešit, ovšem ne v zemi, kde lidský život moc neznamená, jeho kvalita už vůbec ne, a východní veleobr je vzorem ctností. Navíc v zemi, kde soudě podle DPP atp. elity rozkradou více než roční důchodový fond.
20. 08. 2012 | 14:32

zdenekb napsal(a):

petrof napsal(a):

"Ta sleva se bude rušit až od příjmu 240 tis. Kč/rok. Kolik znáte důchodců, kteří takový příjem mají?? V celém státě jich bude jen několik stovek..."

To Kalouska s Nečasem rozesmutníte, jestli si to přečtou. Oni tomu říkají úsporné opatření a očekávají příliv peněz... Nejspíš bude to opatření promyšlené stejně dobře jako ty ostatní.

YosifK:

"Pane Potucek, jakkoliv mi je duchodcu lito, statni rozpocet krome toho co si kdo za celozivotni drinu zaslouzi musi resit i to, na co statni rozpocet ma."

Pan Potůček zřejmě míní, že i "díky" tomuto opatření bude příští rozpočet ještě hubenější. Když uvážíme, jak Kalouskovi vycházejí odhady výběru daní, on tu "ekonomii" (vaším slovníkem) "jen tak nerozjede".
20. 08. 2012 | 14:44

zdenekb napsal(a):

Petr z Tábora:

Přesně tak... viz

"Inflace dopadá na české důchodce jinak než na pracující populaci. Na rozdíl od spotřebního koše průměrného obyvatele důchodci utratí v procentním vyjádření více za zdraví či za potraviny, na druhou stranu nižší výdaje mají za vzdělání, oděvy a obuv, dopravu či rekreaci. Proto je inflace lidí v důchodovém věku jiná než průměrná inflace, která se běžně uvádí v médiích.

Jelikož za poslední roky rostly rychleji ceny těch položek, které jsou pro důchodce důležitější než pro průměrného člověka, například potravin, poštovních a telekomunikačních služeb či zdraví, a naopak se od roku 2000 zlevnila položka oděvy a obuv, dopadl růst cen na důchodce více než na průměrného Čecha. Data, která jsou k dispozici od ČSÚ, ukazují, že od roku 2000 do roku 2006 se zvýšily ceny pro osobu v důchodovém věku o bezmála 20 procent, průměr ČR byl za stejné období 15 procent."

http://www.penize.cz/duchody/58639-pri-sporeni-na-stari-pocitejte-s-duchodcovskou-inflaci

Ale jak zjistil neo, vláda si stanovila minimální valorizaci. Takže když důchodci nebudou zlobit, možná dostanou i víc... a ještě se to veřejnosti hezky prodá jako zájem o staré lidi a Kalouskův sociální záchvat lidumilnosti.
20. 08. 2012 | 14:52

Václav Malý napsal(a):

Pane Potůčku, mohl byste mi sdělit Váš hlavní argument, proč je nespravedlivé zrušení základní slevy na dani z příjmů důchodců - naopak za nespravedlivé mohou považovat stávající stav Ti, kteří žádnou slevu nemají. Váš argument k valorizaci není příliš pádný, protože uvádíte , že na rozdíl od důchodců snížení reálného příjmu mohou pracovníci kompenzovat tlakem na zaměstnavatele nebo pracovat u dalších zaměstnavatelů. Realita je taková, že ve svém průměru klesá reálná mzda u pracovníků rychleji než "reálný důchod! u důchodců. Když jste takový zastánce strategického řízení společnosti tak raději pište, jaké jsou správné strategické plány pro stávající krizi evropské ekonomie resp pro k úpadku směřující Evropu.
20. 08. 2012 | 15:00

neo napsal(a):

zdenekb:

vláda nic nestanovila. Někdo předložil návrh a schvaluje ho parlament. Je to ale opravdu jen zákonná minimální valorizace, takže není vyloučeno, že pokud to půjde, bude valorizace vyšší.

To máš jako s minimální mzdou. Je to minimální částka pro zaměstnance, ale fakticky ji pobírá jen asi 1% zaměstnanců. 99% jich má mzdu vyšší.
20. 08. 2012 | 15:00

Ládik!!! napsal(a):

Je otázka, o jakou past jde. Když to bude sklapovačka a ještě k tomu se zubama, věští to brzký konec. Pokud to bude past bez východu, dá se v ní slušně přežívat nebo z ní utéct, pokud si zavolám pomoc. Důležité je do pasti nevlézt, ale to si rozhoduje každý za sebe.
20. 08. 2012 | 15:25

Bavor napsal(a):

Yosif K napsal(a):
To ze se da ekonomie ZDRAVE rozjet rozhazovanim vypujcenych penez je stejne naivni idea jako ze se ekonomie da ZDRAVE rozjet rozbijenimk oken. Je to stejna logika:

1) Rozbijete okna na ulici.
2) Sklenari maji praci, dostanou penize.
3) Sklenari utrati penize u dodavatelu skla, kytu, u pekaru, u rezniku, po hospodach.
4) Vsichni vyse jmenovani maji vice prace a vice penz, nastava vseobecna prosperita....
Psal o tom uz v roce 1845 nejaky Federic Bastiat. Mozna byste na FSV meli neco o Bastiatovi ucit. Mohlo by to byt poucne i pro pedagogy.....
20. 08. 2012 | 09:13

Stejně naivní je si myslet, že se krize dá řešit škrty v sociální oblasti a snižováním mezd ( nebo propouštěním pracovníků. Ono totiž platí, že DLUHY dlužníků na jedné straně SE ROVNAJÍ ZISKŮM věřitelů na straně druhé. Platí totiž, že když zaměstnanci dostanou za svoji práci zaplaceno méně, než kolik činí hodnota jejich práce, pak nemohou tuto hodnotu konzumovat - a máme tu krizi jako vyšitou. Stačí zapátrat ve statistikách a zjistíte, že zisky (dividendy), které ze státu odejdou cizím i tuzemským vlastníkům jsou stejně velké, jako je hodnota dluhů. Řešením krize je tedy opatření k minimalizaci zisků a maximalizaci mezd. Tomu však brání "trh" (= kapitál). Proto je zapotřebí změnit vlastnické vztahy k výrobním prostředkům.
20. 08. 2012 | 15:30

Yosif K napsal(a):

Vlado napsal(a):
Radovane II pod ten Váš nic se podepisuji. Díky za něj. Protože néjen důchodci ale mladé rodiny s jedním platem. Oni zde budou takový Yosif K a další, kteří nevěří, že země je vykradená vč. nerostného bohataství, které by mělo zůstat jako strategické suroviny v majetkum státu....
20. 08. 2012 | 11:22
Ze se krade tomu verim. Bohuzel se krade ve vsech stranach. Pokud se prestane krast, bude mozne valorizovat penze. Pokud se neprestane krast tak se budto nebudou valorizovat penze a nebo se budou valorizovat penze na dluh a bude statni krach.

Bohuzel, pan Potucek si s tou posledni variantou hlavu nelame. Je akademik, necht kandiduje do senatu jako Zlatuska a pokusi se zabranit rozkradani statu. Nebo at se da k Babisovi - ten nemuze sehnat liodi do protikorupcni strany. Skuhrani na nizke penze aniz by se po A reklo i B je jako kdyz maluje a s....re.

Volit misto Bema treba Hulinskeho je prast jak uhod. Potucek do senatu, to je ono!
20. 08. 2012 | 15:40

Kelt napsal(a):

To Neo 15.00
Vy jste se s prominutím naprostý mimoň.
Za argumentaci toho typu dávají v Dobřanech makovou buchtu.
Valorizace penzí je jednotná co do sazby pro všechny.
Minimální valorizace nemá žádnou právní ani ekonomickou vazbu na výši minimální mzdy a tím méně na celé růstové spektrum ostatních mezd,pokud se vláda rozhodla valorizovat důchdy jen ve vazbě na inflaci-dá se to pochopit?
20. 08. 2012 | 15:44

Yosif K napsal(a):

Platí totiž, že když zaměstnanci dostanou za svoji práci zaplaceno méně, než kolik činí hodnota jejich práce, pak nemohou tuto hodnotu konzumovat - a máme tu krizi jako vyšitou. Stačí zapátrat ve statistikách a zjistíte, že zisky (dividendy), které ze státu odejdou cizím i tuzemským vlastníkům jsou stejně velké, jako je hodnota dluhů...

KONEC CITATU.

Odkud berete viru ze mzdy jsou prilis nizke a zisky prilis vysoke? Odkud vite ze delnici berou mene nez je "hodnota jejich prace"?

Myslite si ze mzdy a zisky ma regulovat statni planovaci komise? Kdyz toto bylo zavedeno tak ziskovost prumyslu v CSSR byla skutecne nula cela nula a prumerna mzda byla 80 US$ mesicne. CSSR byla textilni dilna Evropy a vyrabela jednoduche stroje typu jake se dnes uspesne vyrabeji v Indii ci Bangladeshi.
20. 08. 2012 | 15:48

neo napsal(a):

Kelt:

mimoň jste asi sám pane Kelte, protože já o voze vy o traktoru.

Valorizace je sice jednotná, ale ta 1/3 inflace je povinná minimální valorizace ze zákona a tak je klidně možné, valorizovat důchody o celou inflaci i o víc.

S minimální mzdou to nemá co dělat, jde jen o stejný princip. Tj máte minimální mzdu, ale nikde není psáno, že nemůžete dostat mzdu vyšší než tu minimální.
Doufám, že to chápete. Pokud ne, je mi líto.
no, zkusim Vám dát příklad. Dostal jste od lékaře krabičku léků na nervíky s tím, že každý den si musíte vzít minimálně jednu tabletku, abyste nebyl s nervama v kýblu, ale když to nebude stačit, můžete ty tabletky sežrat i 3. Chápete?
20. 08. 2012 | 15:58

Kelt napsal(a):

To Neo,
logika Vaší argumentace je nedostižná-gratuluji.
Ten příklad by nevymyslel ani Jaroslav Hašek blahé paměti slovy dobrého vojáka Švejka.
20. 08. 2012 | 16:19

babočka napsal(a):

Stále děláme stejnou chybu. Chodíme volit.
20. 08. 2012 | 16:21

neo napsal(a):

Kelt:

co se vám nezdá? Když je ze zákona zvýšit důchody minimálne o 1/3 inflace, tak to logicky znamená, že se se může zvýšit i o víc.
20. 08. 2012 | 16:30

Xury napsal(a):

Pro Bavora:
"Ono totiž platí, že DLUHY dlužníků na jedné straně SE ROVNAJÍ ZISKŮM věřitelů na straně druhé. " - a na tuto neuvěřitelnou pitomost jste přišel jak? Podle vás, pokud někomu půjčíte řekněme sto tisíc na 5% úrok a on vám za rok vrátí 105 tisíc, tak těch celých 105 tisíc je váš zisk?
20. 08. 2012 | 16:32

mjosovic napsal(a):

Pan Potůček vědomě nemluví pravdu. Růst důchodů bude o 1/3 inflace a o 1/3 růstu reálných mezd. Divím se, že pan "akademik" nemá ty správné informace. nebo to dělá vědomě, což bude asi pravda.
Jen na okraj, samozřejmě, že každý by chtěl mít důchod na úrovni podstatně vyšší než má teď. Jen bude muset ČNB vytisknout peníze a pak pojedeme do Řecka (pardon, do p..) všichni.
Je ovšem pravda, že z důchodu 10000 Kč se v praze v nájemním bytě dá těžko vyžít. Jen by mě zajímalo, jak je možné, že těm důchodcům Ti snědí chlapci kradou tak velké peníze. Tu 50 tisíc tu 150 tisíc atd.
20. 08. 2012 | 16:44

Wraith napsal(a):

Babočka:
Naopak. Nechodit volit je ona chyba.
Jestliže spravedlivý a rozhořčený občan nevyjádří své mínění formou hlasu ve volbách, potom v podstatě ztrácí právo kritizovat dění v republice.
Říká se, že nepodaný hlas je vždy hlasem pro právě vládnoucí a jedině správně podaný hlas, a je jedno pro koho, skýtá možnost změny.
Čím vyšší bude volební účast, tím zřetelnější bude vliv společnosti na složení vlády, čímž bude ovlivněn další vývoj politiky v zemi. Jedním ze způsobů, jak dosáhnout téměř vyznění "vox populi" je uzákonit povinnou volební účast.
Na světě je dost zemí, kde je přímo uzákoněna - a leckdy nejde o totalitní režimy, nýbrž demokracie. Račte se podívat. http://cs.wikipedia.org/wiki/Povinn%C3%A1_volebn%C3%AD_%C3%BA%C4%8Dast
20. 08. 2012 | 16:45

neo napsal(a):

Wraith:

i nevolením dáváte najevo svůj názor... někoho nutit volit není moc demokratické.
20. 08. 2012 | 16:51

Přemluv bábu, sejmi dědka! napsal(a):

Muj tata Dlouhy na Ministerstvu obchodu (1989) a Státní plánovací komisi mi předal sice zemi bez dluhů a s přebytkovým důchodovým účtem a s generací, která měla průměrný důchod v r. 1989 1600,- Kčs (dnešních 16000,- Kč), ale to nešlo udržet. Zem měla miliardové pohledávky v Africe, v Arabských zemích, v Rusku, v Číně, v Jižní Americe, na Kubě a čekaly nás deblokace, spousta práce. Jen v Lybii stálo 100 000 nezaplacených Tater u Kadáfiho (je dobrý,že se to tam změnilo, snad nám to teď muslimové zaplatěj), v Rusku 15 mil. párů bot z Gottwaldovského Svitu, pivovary a cukrovary jako investiční celky v Angole, Libérii, Dakaru a Siera Leone (slíbené diamanty!), vodárny ve tvaru lotoskového květu v Arabských emirátech a Kuvajtu (válka to zablokovala), dodávky textilu a tryskových pletacích strojů a tanků do Číny (Havlova politika to zablokovala) atd. Proto jsme se museli zbavit i Československé námořní plavby Husitských lodí. Co taky na moři tak daleko dělat, že? Atd.
Takže ať staří, který to pamatujou zavřou klapačky a sou rádi, že sou rádi. Taky bysme jim z jejich úspor, daní a pojištění nemuseli dát vůbec nic!! Tak se chová řádný správce veřejného majetku jako je vláda placená z vašich daní. Fuj, staroši a starošky vošklivý! Luzo! Ochlokrati! Neznabohové! Mladí už točí novej klip, vy berani hloupý! Blbý Pepíci! jak píše ten polskej kněz u nás!
20. 08. 2012 | 17:01

zdenekb napsal(a):

mjosovic napsal(a):
"Jen by mě zajímalo, jak je možné, že těm důchodcům Ti snědí chlapci kradou tak velké peníze. Tu 50 tisíc tu 150 tisíc atd."

Máte úplnou pravdu. Mít po celoživotní práci uspořeno 50 tisíc je neskutečná nemravnost. Rozežraným seniorům je třeba jasně dát najevo, že si žijí nad poměry, dokud nebudou chodit po žebrotě. Což jim takhle z důchodů o inflaci ubírat? Pro začátek třeba jen o třetinu inflace...
20. 08. 2012 | 17:12

dzeržinskij měl pravdu, nejdřív stří napsal(a):

qqwwee
Nikdy se nemělo dopustit, aby důchodovým fondem mohla vláda manipulovat. Klausovi se měly useknout pazoury, obě (nejen, že vyžral všechno do dna, ještě nasekal 600 miliard dluhů zamaskovaných jako mimorozpočtové položky).
Na stabilizaci důchodového fondu měly být určeny zisky českých blue chips, které se neměly privatizovat.
S legislativci jako JUDr Kalvoda nebyla naděje, že by něco takového prošlo, samozřejmě.

mjosovic
Vy s těma snědejma chlapcema na ty návštěvy chodíte, že. Kvůlivá inventuře, samozřejmě.
20. 08. 2012 | 17:28

M-iri napsal(a):

Jen malá poznámka" Důchodci umisťují své peníze na domácím trhu"....Prosím co je v Lídlu a Penny českého?..
20. 08. 2012 | 17:28

český maloměšťák napsal(a):

Mi-Ri
Stále velkou část /čím dál tím menší/ těchto peněz (které důchodcům zbydou po zaplacení nájmu převážně českým subjektům, po zaplacení energií -tam je již situace jiná...etc etc -další mandatorní výdaje - třeba léky či regulační poplatky/)...stále velkou část obdrží producenti z ČEZka, MOravy či Slezska.
Stále ještě i v Lídlu a Penny zaměstnávají převážně české občany. Jak primárně - tak sekundárně /přes jejich nákupy výrobků a služeb českých subjektů/.
Otázka vyvedení dividend za hranice státu už je otázkou jinou.

Ale jde o lokální trh.
Není to prostě mezinárodní či exportní trh. /ono je vůbec troufalostí označovat export zisku jako export...jedná se přece jen o bilanční sumu výsledkovou, nikolivěk sumu obrátkovou...snad mě za to místní pravicová galerka nebude ostouzet :))/
(ale myslím si, že řetězce spíše budou zatím reinvestovat...nevím, tak daleko jsem se nepídil)

JO - ještě malá poznámka.
Poslední pomazání zcela určitě provádí český kněz...stejně jako poslední rozloučení si nechá zaplatit český majitel pohřební služby, hřbitova či krematoria.
Stejně tak je to mu i u českého notáře, případně/pokud dluhy převyšují hodnotu majetku/u českého exekutora.
20. 08. 2012 | 17:49

R.W. napsal(a):

Pro Petrof:
"Podle statistik ČSSZ je však počet důchodců, kteří berou měsíčně více než 24 000 korun pouze 1245 z celkového počtu 2 340 147 vyplácených důchodů."esowebs via
20. 08. 2012 | 17:55

Anba napsal(a):

Xury, modrý edvard, Yosif K. - pěkná mladá sqadra (i když Yosif je asi tak padesátník) - mládenci pěkně žvaníte o tom, jak si můžeme - můžete investovat do fondů a zabezpečit se na stáří. Ono na stáří se zabezpečujete zřejmě vy, protože za svou práci berete nepřiměřeně vysoké platy, mzdy a zisky. Říkáte, že je poptávka a ta je cenou vaší práce - houby, cenu jste si stanovili sami, právě tak jako si jí stanovují monopolní dodavatelé vody, elektřiny, domluvení obchodníci pečiva, masa a jiných komodit, právě tak jako si stanovují banky své poplatky, jako si stanovují ceny dodavatelé + korupční přisávači letadel CASA, zakázek v DP města Prahy, farmaceutické firmy, dieleři ceny bytů, stavaři ceny staveb, jste součástí těchto "elit" a máte pocit, že můžete všechno, i kecat tady vaše blafy.
Jedete v tom s nimi a podílíte se na zubožení obyvatel tohoto státu, až do jeho úplného zničení.
Nadmíru chytrý Yosif vyšpekuloval, že průmysl před sametem měl zisk 0,00 a to, že má ten cizí průmysl u nás miliardové zisky nás má těšit víc? Co je nám to platné ,až na to, že dává dočasně mzdu našim lidem do doby, než výrobu přesune k sobě? Zisky posílají do svých zemí a možná Kalouskovi z nich na vysoký úrok půjčí.
Před sametem měl sice průmysl zisky menší (než ty současné bubliny virtuální),odvedl je do státního rozpočtu a zajistil přiměřeně nejen ty, kteří jej vytvořili, ale také důchodce. Ty zisky a odvody podniků byly zárukou, že důchody nikdy nebudou v minusu. A vy, když jste průmysl rozkradli, zmrhali, rozdali, zastavili a nesplatili - ano, právě takoví jako jste vy Xury, Yosife, edvarde (nea nepočítám, ten na to nemá) jste vinni tím, že není na důchody a místo abyste se zastyděli a přiznali si to, tak nám kážete o tom, kam si máme investovat.
Máte zkušenosti s tím, kolik stála zmrzlina v r.89 a s tím nás chcete školit? Podívejte se dozadu na výsledky své dvacetileté "práce" a podívejte se dopředu dvacet let k čemu jdete. Dvacet let jste mohli rozmařile projebávat (slušně to nejde) to, co zbylo po nás, co zbude po vás? Jen dluhy, zmar, špína, nenávist mezi lidmi, útěk ze země a záplava cizinců z východu i západu. Co tady budete s tím zlatem a fondovými poukázkami dělat? Chudáci.
20. 08. 2012 | 17:58

Pavel napsal(a):

Pravda stručně a jednou větou. Genocida starých lidí je bohužel u nás realita. Hnus, že to my mladí trpíme.
20. 08. 2012 | 18:04

hlavně nerozhazujte napsal(a):

Josef K.
Vidím, že po tom Amsterdamu bloudíte.
Z toho Babova Coffeeshopu, kde jste uvízl, musíte ještě projít celou Lange Niezel a přejít přes gracht, tam už jsou ty červené lucerničky.
20. 08. 2012 | 18:05

Pravičácká galerka napsal(a):

To Hanba: Co si to dovoluješ, ty nicko! Taková žebrota si na nás votvírá hubu jak na Stvořitele Ustavy, ke neni, a spravně, už pravo na praci a pravo na bydleni. Toho zetě Trnky jeho chudej asistent si dovolil žádat to, co má mistr! Styďte se, holoto, tyjící z našich nápadů, projektů, úvěrů, dluhopisů, derivátů a cestopisů a develo-perskejch Peršanů záměrů. Kde budeš bydlet, nahá pr...i, he, dyž to nepostavíme, he? Kde budeš nakupovat živobytí, starej komouši, když tě nepustíme do supermarketu, he? Do jakejch hadrů se voblíkneš v second handu, ty náno volezlá, dyž ty canfoury nedovezem, he? To všechno je naše, abyste veděly. I tadle republika. My zme národ, lid ne!!
20. 08. 2012 | 18:22

nestranný napsal(a):

Ad Xury:Plácáte tu samé nesmysly.Průběžný důchodový system zavedl Klaus v době,kdy byl ministrem financí.Do té doby byl důchodový účet.V době svého působení Klaus
z tohoto účtu nejprve převedl 180 miliard na zalepení státního rozpočtu,který stejně i přes tuto krádež skončil deficitem 362 miliard.Poté ihned Klaus zavedl system průběžný.Ale i na účtu tohoto průběžného systemu se nashromáždily finanční prostředky,ze kterých si znovu jenotlivé vlády převáděli finance do státního rozpočtu.Třeba Topolánek si vypůjčil dalších 40 miliard,ale nikdy se tyto prostředky na tento účet nevrátily.Dalším krokem bylo zavedení stropů při odvodech na zdravotní a sociální pjištění.To je další výpadek,který tvoří několik miliard ročně.Peněz by bylo na důchody dost,nebýt těchto neekonomických rozhodnutí našich mocipánů.
Teď se všichni snaží všemožně přesvědčovat všechny,jak na důchody není a nebylo.
Jsou to jen lži z hub vládnoucích.Kdyby se systematicky nerozkrídaly prostředky
určené na důchody,mohli by i důchodci mít své důchody na odpovídající úrovni.
20. 08. 2012 | 18:25

rr72 napsal(a):

Nechci vám brát iluze proč ty peníze na důchody nyní chybí, když byl účet dříve v přebytku, ale ve skutečnosti ten hlavní důvod je, že do roku cca 2007 se valorizovalo jen dle inflace a důchody klesly pod 45% průměrné mzdy a hrozilo, že klesnou ke 40%. Pak se změnil výpočet přidal se podíl růstu mezd, jenže se zvýšila zátěž důchodového účtu. Současný zpomalený růst je na úrovni inflačních valorizací do roku cca 2007. Podíl důchodů možná o něco poklesl,ale pořád je lepší než jak to bylo do roku cca 2007.
20. 08. 2012 | 18:40

PANEBOŽE TO JE LEŽ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! napsal(a):

soudruhu profesore kolik stát tojí vyplacení jedné koruny na starobní důchod... víc snad není potřeba dodávat, za to by mu mělo být odebráno i maturitní vysvědčení !!!!!!!!!!!!!
20. 08. 2012 | 19:01

BUDOVATELŮM SOCIALISMU NEDÁVEJTE NIC!!!! napsal(a):

nikdy si na to nevydělali, naopak jejich účet je záporný, zdevastovali ekomnomiku !!!!!!!!!!!
20. 08. 2012 | 19:04

neo napsal(a):

Anba:

máte pravdu, nejsem zloděj a taky jsem na rozdíl od vás ještě mlád, na to abych mohl zde něco rozkrádat. Vy s tim ale evidentně máte zkušenost. Vytunelovala jste JZD?
20. 08. 2012 | 19:09

Abe Normalni napsal(a):

Stařeček Clovece vy jste si nic nepredplatil. A radeji tyhle blbosti moc nerikejte nahlas, nebo se ti mladi, kteri si musi vydelat miliony na bydleni, jidlo, deti a jeste vydelat prachy na vasi penzi, jejiz vysi vas plat za sociku nikdy neodpovidal (dnes je prumerny duchod 550 dolaru, za komaru byla prumerna vyplata 120 dolaru...) fakt nakrknou a dostanete duchod podle toho, co jste tu vybudovali.
A jeste vam ta mladez musi vydelat dolace na leky, zdravotni pomucky, lekarske pristroje atd. coz vse dnes dostavate na svetove urovni, hned a ZADARMO.
Jedinou skutecne postizenou socialni skupinou v tehle zemi jsou mladi lide s detmi. Ti to ted cele vlecou na hrbu a jeste musi poslouchat kydy Starecku, kteri se tu 40 hnipali v sociku, zemi zatahli nekde na uroven Ciny a Indie a ted se dozaduji "zapadackeho" podzimu zivota.
20. 08. 2012 | 19:19

Abe Normalni napsal(a):

nestranný Dochodovy system dnes generuje ztraty v radu 30-40mld rocne. Sam si spocitejte, za jak dlouho by mu s temi vasimi udajnymi rezervami dosel dech. A kde byste pak vzal prachy na umoreni jeho ztrat? Z rozpoctu jako dnes? No tak to se pak nevztekejte, ze jsou ty penezni toky oboustrane. Mit tam ovsem zpetnou klaplu typu zisky si prozereme a ztraty se za nas zamaznou, to by byla vychcanost...
20. 08. 2012 | 19:29

český maloměšťák napsal(a):

Abe Normalni
Abe Normalni, nepijte tu břečku. Je jí sice za těch pár korun hodně...ale dejte si radši něco stranou a denně svá játra zatěžte takto sice jen půllitrem - ale něčeho kvalitního.
Pokud vy nazýváte několik desítek miliard "zadarmo" a staré lidi viníte z toho, že zavedli tuto zem do marastu- tak vězte, že do marastu ji částečně svým neblahým rozhodnutím zavlekli vaši rodiče. /ti asi nebyli ři nejsou staří, že ?/

Abe - už několik lidí vám zde vyčinilo, že si měníte nic.
Přidejte konečně tu předponu Ne-.
Nestyďte se.
Stejně jako se nestyděli vaši rodiče - když přivedli na zem ten marast.
20. 08. 2012 | 19:29

rjeka maas napsal(a):

to:anba Gratuluji,moc pekne napsano .
20. 08. 2012 | 20:29

Jank napsal(a):

pane Abe normalni, nekdo tem mladym postavil silnice, zeleznice, skoly, nemocnice, divadla, obchody, nebo chcete tvrdit, ze to stavely deti? Vy jste zarnym prikladem rozkladu statu. Vasi vlade se moc dobre dari proti sobe stvat lidi - mlade/stare, soukromniky/delniky a smat se jim, kdyz jdou nekam o vikendu na dve hodiny demonstrovat. Penez by bylo na vsechno dost, pokud byste meli nezkorumpovanou vladu. Prestante brecet nad rozlitym mlikem a sjednejte napravu, snad to do voleb jeste stihnete. Pokud vam budou vladnout ti sami lidi, protoze jste lini neco udelat,tak verte, ze si je doopravdy zaslouzite.
20. 08. 2012 | 20:53

Ella napsal(a):

Arogance pravičáků nezná mezí.
20. 08. 2012 | 21:30

modrý edvard napsal(a):

anba: ohledně mě jste totálně mimo mísu.
Co se týče hodnocení ekonomiky, taky se neshodneme. Asi jste před r 89 žil/žila v nějaké bolševikem preferované oblasti.
Ta levná zmrzlina byla v roce 91, ne 89.
20. 08. 2012 | 21:42

modrý edvard napsal(a):

nestranný: žil jsem v domnění, že průběžný systém zavedl bolševik někdy v roce 1950, poté, co zrušil fondové spoření. Ale třeba se mýlím. Můžete své tvrzení nějak doložit?
20. 08. 2012 | 21:50

Pravici aby s lupou hledal. napsal(a):

Milý Yosife K, promiňte, ale společnost je pestrobarevná, vrstevnatá, přijímající, protestující. A nečekejte frenetický potlesk pro pravici v českém provedení. Pravicovost není ukryta v rétorických cvičeních, ale v praktické politice. Jak chápete výrok : " Zvyšování daní je nepřekročitelnou mezí ?" Aby následně vláda zvýšila prakticky všechny daně ? I daně přímé. Zavedla poplatky ve zdravotnictví. Kolik prostředků nateklo do zdravotnictví, kolik jich bylo ušetřeno v systému zdravotního pojištění ? Jaké přebytky mají zdravotní pojištovny, zkrátily se čekací lhůty na operace a je více prostředků na chronicky nemocné a onkologické pacienty ? Proč pan ministr Heger hovoří o chybějících 10 miliardách ? Odpovězte poctivě na tyto otázky. Vláda zavádí nové poplatky a daně - zvyšování majetkových daní, daň z uhlíku, dusíku atd.
Likviduje fungující systémy, komplikuje život potřebným - systém výplaty sociálních dávek, komplikace především pro zdravotně postižené, registr motorových vozidel, sociální karty. Co pozitivního přinesl experiment superhrubá mzda ? Vláda zatěžuje živnostníky, zvažuje vyšší zdanění, ruší odpočtové položky. To jste opomenul omylem, anebo záměrně ? Ale jinak, u mě dobrý. Šetříme, bojujeme, zvyšujeme konkurenceschopnost. Kde jsou prorůstová opatření, hmatatelné výsledky boje proti korupci ? Vy namítnete, že ve vazbě sedí Rath. Ke spokojenosti může stačit velmi málo. Zásadní je přesvědčení a postoj, správný světonázor. Co sem pletete poslanecké náhrady a dům za 6-7 mega ? Tváříte se přitom, že snad jen jedna poslanecká parta poslanecké náhrady zneužívá. Cudně přecházíte, že ty náhrady dostávají všichni. A neprotestují ani v případě, že jsou vypláceny duplicitně - bydlím, nebydlím, jezdím, nejezdím MHD atd. Zapomněl jste zmínit, že se pravicový Drábek pokouší zvýšit mzdy zákonodárců s odkazem na rozhodnutí ÚS. Ale ten ve svém odůvodnění neřekl nic o tom, že si právě zákonodárci mají zvyšovat mzdy. Drábek se chová pokrytecky - manipuluje. Hlavně, že má plná ústa šetření, reforem a boje proti korupci. Oháníte-li se tzv. milionářskou daní, tu do života zanedlouho uvede Nečasova vláda. Vy máte své škatulky, kam vkládáte příspěvky jednotlivých diskutujících.
Vás pobuřují komunisté, socialisté, odboráři, vlastně všichni, kdo s Vámi nesouzní. Jsou divní, když nepochopí tak jednoduchá doporučení. Nebráníte se exkurzům do blízké i vzdálenější minulosti - 80 US dolarů měsíčně. On snad někdo volá po návratu ke Státní plánovací komisi, k vedoucí úloze jedné strany, brutálním regulacím ekonomiky a společenského života ? Vy nestojíte o věcnou diskuzi. Co je Vám blízké, to je správné. Vše ostatní jsou odchylky, deviace, které vrhají společnost do neřešitelných problémů. A každého, kdo vysloví nespokojenost s právním nihilizmem, rozebíráním občanské společnosti, mrháním veřejnými zdroji, s neprůhlednostmi, předražováním, korupcí, uzemníte výkřikem o socanech, komunistech, eventuelně o Paroubkovi, Palasovi, Grossovi, Krausovi. Zkuste už konečně i jiná jména. To jen, aby byl naplněn požadavek na vyvážený pohled na dění v České republice. Abych předešel hloupým urážkám, vězte, že mé preference vždy patřily KDÚ. Má rodina zažila vyvlastnění, přišla o půdu, hospodářský inventář, vyhazování z práce, nucené stěhování, šikanování. Ale proč Vám to říkám ? Odsuzujete to, co sám hojně užíváte. Buďte ubezpečen, že jsem si své prožil a užil.Přestože sám sebe vnímám jako konzervativce, nevidím nic špatného na tom, že projevím solidaritu, soucit, pochopení s oponentem.
Je mi zcela lhostejné, zda je to důchodce, samoživitelka, socialista, konzervativec, liberál, má-li jejich požadavek racionální základ. Nemusím s každým bezvýhradně souhlasit, ale nemám žádnou aprobaci k zesměšňování a urážení jiných. Chcete-li diskutovat, diskutujte. A Yosife K., žijte blaze.
21. 08. 2012 | 00:38

didusin napsal(a):

Jesliže připomenu památný výrok dochtorky TOP 09 Peckové o tom, že staříci chudobu zvládnou, neboť dokázali přežít druhou světovou, není to jen její názor, ale ačkoli nevyřčen, je v nich hluboce zakořeněn a stal se mravním zrcadlem neoliberálů. Tito si ovšem ve stáří jistě budou nárokovat slušné penze, protože v produktivním věku si navykli poskakovat na vysoké noze. Jestli si to myslí i jejich dnešní voliči- zatím pořád ještě poslíčkové, kteří věří, že se stanou miliardáři nevím... jen aby se nedočkali podobné pecky jako dnešní senioři.
21. 08. 2012 | 00:45

Kresta napsal(a):

Yosife K, vy snad musíte sedět s Kalouskem v jedné kanceláři. Jinak není možné abyste tak zblbnul. Pokud mi to chcete vyvrátit, tak zařiďte, aby Kalousek stáhl zákon o narovnání s církvemi, neboť jak jinak ba jste mohl obhájit tak láskyplná slova, co jste zde napsal. No přece ne tím, že Kalouskovi schvalujete ty miliardy, které daleko přesahují oprávněné nároky církve katolické (těm ostatním církvím něco z toho monsignore Duka prý pustí jen proto, aby byli v jednom šiku). Snížení již dříve uzákoněných a pochopitelně zcela logických a oprávněných valorizací důchodů není ničím jiným, než krádeží. Budete Yosife K tedy už teď navrhovat zákon o nápravě křivd na důchodcích nebo to necháte až na vaše potomky?
21. 08. 2012 | 01:13

David napsal(a):

Vlado napsal(a):
Radovane II pod ten Váš nic se podepisuji. Díky za něj. Protože néjen důchodci ale mladé rodiny s jedním platem. Oni zde budou takový Yosif K a další, kteří nevěří, že země je vykradená. . .... Ale hospodařejí tak, že na důchodce a mladé rodiny jim nezbývá. Důchodci pochopte to?!
==============================================
No a co jako? To je jako nějaká výzva? K čemu?
To chápou všichni, že prostě prachy došly... Ne že by to bylo fajn, ale takový je momentálně stav, REALITA... A že - Pochopte to... je prostě výzva k ničemu. Tento stát, a nejen on, ale celá západní civilizace, momentálně zjišťuje, že na takové sociálno, jaké většinou všude KDYSI vytrucovaly odbory, už NENÍ... a už NIKDY NEBUDE. Ubývá nás, děti se moc nerodí, a ty tam jsou časy, kdy na jednoho důchodce připadlo několik pracujících odvádějících daně. My jsme si, bohužel, za totáče nikdo pro sebe nic nenašetřili !!! Z našich výdělků šly prachy na důchody předcházející generace. Současná mladá generace - bohužel - krize výroby, zaměstnanosti, takže máme problém nejen my staří, ale i oni. Takže na naše penze prakticky vydělává, odvádí daně, dost málo skutečně pracujících.

výkřiky, výzvy.... nic na tom nezmění... bohužel...
A jestli bych už někomu v této situaci držela palce, aby se jim cosi vylepšílo, tak raději těm mladým, aby další generace nevymíraly a měl kdo napravit chyby našich generací...
21. 08. 2012 | 01:41

Jaka napsal(a):

Bavor napsal(a):
Yosif K napsal(a):
To ze se da ekonomie ZDRAVE rozjet rozhazovanim vypujcenych penez je stejne naivni idea jako ze se ekonomie da ZDRAVE rozjet rozbijenimk oken. Je to stejna logika:
------------
"Řešením krize je tedy opatření k minimalizaci zisků a maximalizaci mezd. Tomu však brání "trh" (= kapitál). Proto je zapotřebí změnit vlastnické vztahy k výrobním prostředkům."

Ha ha ha ha ha... kde já to už slyšela.... Kupředu levá, kupředu levá, zpátky ni krok ! Uff... Marx štěstím rotuje v hrobě... :))))
21. 08. 2012 | 01:47

MH napsal(a):

Nechci se vás dotknout, ale kdo z vás to má?
Kdo z vás (resp. nás, toho času pracujících) má garantovanou valorizaci příjmů kompenzující inflaci, byť jen z 1/3?

Důchodci se prý nemohou bránit "tlakem na zvýšení mezd u svého zaměstnavatele"? Což to není už dnes jedna z nejsilnějších voličských skupin, navíc dynamicky rostoucí?

Nad ekonomickými argumenty zůstává rozum stát, ty už tu ale byly rozebrány. Až se mi nechce věřit, co že to ten pan Potůček vede za centrum...

Senioři si obecně zaslouží respekt, podporu a často i obdiv. Po dětech jsou to nejcennější, co máme - no ne? Po přečtení tohoto blogu mne ale napadlo známé "Člověk by neměl zestárnout, dokud nestihne zmoudřet." :(
21. 08. 2012 | 02:05

Jaka napsal(a):

Z diplomové práce o penzijním systému u nás -

2.1.3 Období reálného socialismu
Období po 2. světové válce je charakteristické hlavně nadvládou jedné politické strany. V roce 1946 vyhrála volby Komunistická strana. Tato volba československých občanů se naší republice stala osudnou na dlouhých 43 let, do roku 1989. Po politickém puči v únoru roku 1948 byl nastolen socialistický režim. Ještě téhož roku byl přijat zákon č.99/1948 Sb. o národním pojištění a zřízena Ústřední národní pojišťovna fungující na fondovém principu a byl zaveden jednotný systém národního pojištění, stávající se z nemocenského a důchodového pojištění zaměstnanců a též osob samostatně výdělečně činných (OSVČ). Tento zákon byl již od konce války připravován členy Sociální demokracie. Leč dle myšlenkových názorů Komunistické strany, snažící se potřít jakékoliv nespolečenské vlastnictví a osobní bohatství, byl dne 19.12.1951 přijat zákon č.102/1951 Sb. o přebudování národního pojištění, který vstoupil v platnost 1.1. 1952. Fondový systém financování byl tímto zákonem zrušen, majetek Národní pojišťovny byl zestátněn a příjmy a výdaje na sociální zabezpečení se staly součástí státního rozpočtu. (!!!!!)

Nemocenské pojištění bylo plně odděleno od důchodového a byl změněn princip plateb pojistného z přímé úhrady na nepřímou formu, tedy formu daně ze mzdy. K další reformě soustavy národního pojištění došlo v roce 1957, díky zákonu č. 55/1956 Sb. o sociálním zabezpečení. Bylo zdůrazněno odvozování výše dávek od výše platu a od délky trvání zaměstnání. Celá soustava penzijního pojištění již byla plně závislá na prostředcích ze státního rozpočtu (!!!!!)

Mezi další zákony upravující fungování penzijního systému v době socialismu patří např. zákon č. 101/1964 Sb., který obsahoval zavedení progresivní daně z důchodu. Roku 1975 bylo zdanění důchodů zrušeno zákonem č. 121/1975 Sb..

http://www.obcinst.cz/cs/DUCHODOVA-REFORMA-8211-REVOLUCE-NEBO-EVOLUCE-c1243/

http://www.penize.cz/duchody/221875-vladimir-bezdek-pri-upravach-duchodoveho-systemu-mohla-vlada-byt-prisnejsi#personDuel_216695_74

http://pavelkohout.blogspot.cz/2005/04/prbn-penzijn-systm-por-sm-sebe.html
21. 08. 2012 | 02:35

Tom Louka napsal(a):

Pane Potůčku,

snížit důchodcům valorizace pod inflaci není moc SPRAVEDLIVÉ. Nicméně je to jen začátek konce průběžného systému, v budoucnu budeme svědky, kdy tato valorizace bude dále snižována. jednoduše proto, že na to nebude mít stát peníe.

Nicméně tvrdit, že plná valorizace penzí se státu vyplatí, je EKONOMICKÝ NESMYSL. Financovat státní penze z dluhu, není doporučeníhodná strategie. Hospodářský růst na dluh se Evropě praktikuje posledních dvacet třicet let. Výsledek je patrný. Růst očištěný o infalci se prakticky nedostavil (s výjimkou jižních zemí EU, které čeká bankrot nebo alespoň gigantické restro jejich bank) a zůstaly obří dluhy. Myslím, že je lepší kontrakce, resp. recese a vyrovnáný rozpočet, než malý růst hospodářství a k tomu pomalý, ale neustálý růst dluhů. Myšlenka, že spotřebou na dluh nastartujeme ekonomiku, je největší omyl ekonomie 20. století. Jak vidno, někteří to ještě nepostřehli.....
21. 08. 2012 | 11:00

český maloměšťák napsal(a):

Tom Louka
Otázka je co kdo komu dluží a jak.
I ve vychvalované Číně bojují s tím, jak přesměrovat investiční zdroje do spotřeby. Protože v některých momentech jsou investice , pokud svou vahou působí spekulativně spíš než produktivně a jsou spíše mrháním zdroji než jejich efektivním umisťováním....proti cíli, který každá společnost má - tedy zvyšování uržitelnosti a kvality životní úrovně co největšího počtu obyvatel.
Nejde ani tak o růst jako takový /to je fetiš fundamentálních ekonomů/, ale spíše o to, zda se snižuje počet nedobrovolně nezaměstnaných lidí a zda zaměstnaní získávají adekvátní podíl na vytvořeném bohatství.
Dluhy se pak dají buď smazat či restrukturalizovat - půjde vždy o to, jaké dodatečné náklady vzniknou tímto procesem a jejich porovnání s tím, co se stane, pokud se dluh bude vršit.
Z minulosti víme, že fundamentální trvání na tom, že " dluhy je třeba zaplatit do puntíku a včas" - s sebou přineslo obrovské náklady v rozměrech bilionů USD /USD tehdejší síly/. Plus cca 30 milionů mrtvých.

Kdysi jistý Solon provedl tkzv. setřesení břemene / a sám šel příkladen/.
Položil tak základy slušnější společnosti. O informoval tak i nás - ty, co je historie zajímá nikolivěk jako fenomen, díky němuž se lze řádně poškorpiti na blozích....informoval tedy ty, co z historie spíše vyzobávají ono poučení...

...že se i restrukturalizací či odpuštěním dluhů dá dosáhnout vyšší kvality soudobé společenské konstelace.
Ostatně i Marshallův plán byl něčím podobným.

Dnes je situace na jedné straně bohužel fundamentalisticky svázanější ještě více jak před WWII...ale na druhé straně zatím nebyl žádný stát sražen na kolena.
Zatím.

Takže dluhy se mají platit, to ano. Ale tak jako existují protiklady mezí lakomství-rozhazovačnost, zbabělost - vydávání se v nebezpečí ...tak existují i meze toho, kdy se dluhy nesplatí či se splatí jen část. Protože by cena byla příliš vysoká /viz výše - zmínka o několika bilionech USD a cca 30 mil. mrtvých/....
Je to hodně o duši, Vaší, mojí, duších jiných lidí.
Jak jsou nemocné těmi extrémy. Jak nejsou dokonce ani ochotny podstoupit léčbu směrem k optimálnímu středu.

Ostatně nyní jde o to, zda se dluhy umažou /nádherně dvojsmyslné slovo/ inflací anebo se budou dále házet na bedra nevinných.
Což už stále větší a větší část lidí považuje také za hrozbu.
21. 08. 2012 | 11:27

Tý jo! napsal(a):

Vážení, bohatství vytvářejí stroje, je tedy nesmysl tvrdit, že na minoulou životní úroveň už nikdy nebude - vždyť i ten bezdomovec se má díky tunám odpadků lépe, než samostatně hospodařící rolník v roce 1930. Problém je pouze celospolečenská dohoda, jakou životní úroveň by měl mít důchodce. Buď bude chudý, nebo se bude mít přiměřeně stavu celé společnosti. právě proto je průběžný systém geniální, ten totiž dokáže tento problém řešit !!! bez ohledu na války, živelné pohromy, inflační skoky, měnové reformy atd. co všechno se během dlouhého lidského života může přihodit. Modří svazáci totiž zapomínají, že lidský život je dlouhý a jeden člověk projde zpravidla cca třemi-čtyřmi dějinnými epochami s úplně rozdílnými životními podmínkami.
21. 08. 2012 | 11:50

likedar napsal(a):

Ve třicátých a čtyřicátých letech své nepohodlné a nepříspusobivé spoluobčany posílali "vládcové" do tzv. převýchovných táborů ( Dachau , Osvětim apod) . Bohužel v dnešní době by dnešní vládě neprošlo a nějak se musí zbavit tzv. nepohodlných ( důchodci , invalidé , nemocní ) . A proto tato politika tak jim všechno zdražíme a nedáme peníze však oni pochcípají sami . Je to smutné , ale bohužel kurz vládní politiky nám dává za pravdu .
21. 08. 2012 | 12:25

Tom Louka napsal(a):

Maloměšťákovi

to jste vystihl přesně: jde o to, jestli se dluhy umažou inflací, nebo se budou házet na bedra bezbranných.

Nicméně ti bezbranní zas tak bezbranní nejsou. Prostě stačí, aby Němci řekli, že už ten účet platit nebudou.

A jestli máte na mysli situaci u nás, tak vězte, že na inflaci nakonec vydělají banky a velcí dlužníci a odserou to zase ti Vaši bezbranni.

Jinak souhlas, nyní je otázkou, zda dluhy umazat šetřením a bankrotem dlužníků, nebo inflaci. Samozřejmě, že šetřením a bankrotem. Měnová inflace nepovede ani tak k infalci spotřebních cen (tolik sledovaný index spotřebitelských cen), ale povede k dalším bublinám aktiv a nerovnováhám a k dalším průserům, jejichž důsledky ted neumíme dohlédnout. Ale bude zvolena cesta inflace, protože je to tak pohodlné a volební právo maji všichni blbci....
21. 08. 2012 | 12:58

UBOHÝ DŮCHODCE napsal(a):

Yosif K napsal(a):
Pane Potucek, jakkoliv mi je duchodcu lito, statni rozpocet krome toho co si kdo za celozivotni drinu zaslouzi musi resit i to, na co statni rozpocet ma.
Stát může dát z rozpočtu to co má ????

Kdyby ty peníze nerozházeli za nesmyslné kraviny a nerozkradli, tak jsme mohli mít důchody jako v ostatních okolních státech,které umí hospodařit.
Tanky, letadla,Opencard Evropské dotace atd atd, miliony za "poradenské služby". Každý ministr nebo poslanec má celou rodinu zaměstnanou za poradce placené desetitisíci NA CO ??? Když to nrumí nemá tam co dělat

Podívejte se na Drábka - zfušoval co se dá - a okrádá ty nejchudší a všimněte si jak se směje pod fousy.
Druhý fušer Dobeš - předělal registr na sračku a nerozumí ani blátu
další fušer Heger - ty poplatky za léky jsou pro NEMOCNÉ INVALIDY v důchodovém věku LIKVIDAČNÍ.
PROČ SE VYHAZUJÍ PENÍZE ZA NESMYSLNÉ ČASOPISY( VZP) LETÁKY A JINÉ NESMYSLNÉ AKCE, KTERÉ SE ZDRAVÍM LIDÍ NESOUVISÍ??
21. 08. 2012 | 13:03

český maloměšťák napsal(a):

Tom Louka
Šetřením a bankrotem se Německo dopracovalo k tomu, k čemu se dopracovalo.
A celému světu to přineslo obrovské náklady. Včetně několika desetimilionů mrtvých.

Naštěstí se ve světě vyskytuje stále méně takových " alkajdistů Západu" jako jste vy. Kteří vyznávají ekonomický fundamentalismus. Což je - jak ukáízala historie, mnohem nebezpečnější náboženství než islám.

Termín " Vaši bezbranní " je nesmysl. Nevlastním žádné lidi.

Bude zvoleno to, co bude zvoleno. Proroctví nechám vám a " Vašim"lidem. Kteří se zjevně nejsou schopni ani ochotni vzdát svých fundamentalistických pozic.

Jen tak mimochodem - selhal především bankovní sektor. " Vaši" lidé.

P. S, "Bezbrannými" jsem měl na mysli ty, kteří - ač odvádějí daně /nebo z objektivních a skutečně sociálních důvodů jsou jejch příjemci/, tak mají na faktické moci velmi marginální podíl - na rozdíl od těch, kteří ty daně rozkradou či rozšustrují - často směrem k bohatým a úspěšným. Což je jednak paradoxní....ale také i nelogické a neetické.

Pojem " Němci" by bylo třeba upřesnit. "Němec" je velmi šitoký pojem - chtělo by asi od sebe odlišit německého bankéře, který má pohledávky v Řecku či ve Španělsku...a německého daňového poplatníka, který dluží např. švýcarské bance - jistinu i úrok hypotéky.
21. 08. 2012 | 13:27

petr napsal(a):

Pane Potůčku, sundejte si důchodcovské brýle a podívejte se na věc z druhé strany. Na to aby vám mohlo být přidáno musí být někomu jinému ubráno. Takže důchodce si sice možná přilepší a koupí vnoučeti nějakou sladkost či hračku , ale živitel mladé rodiny dostane míň (žena na mateřské, dvě děti , ...). Důchodce má povětšinou vyřešené bydlení, nakoupený nábytek, méně jí , ...obecně nižší spotřebu. Takže tím , že přidáme důchodcům vlastně zvyšujeme inflaci, protože obchodníci mají příležitost zdražit ...důchodci mají více, mladí peníze nějak vydělají (jak jste sám naznačil)
21. 08. 2012 | 14:17

queribus napsal(a):

Jen k závěru autorova textu:
Zajisté lze souhlasit s tím, že důchodci (oproti mladším lidem) umisťují své disponibilní příjmy převážně na domácím trhu. Podíváme-li se ale na strukturu průměrných důchodcovských výdajů, není až tak výrazně odlišná od struktury aktivně činné populace: podíl výdajů na potraviny a zdravotní péči je dle očekávání vyšší, zdaleka ale ne o tolik, jak prohlašují neznalci/nespokojenci: u potravin je rozdíl 5%, u placené zdravotní péče (jen) 2,7 % (připusťme ale, že zpravidla z nižšího základu).(Nejvyšší rozdíl – skoro 10% - je u výdajů na bydlení).
Málokdo se ale zabývá tím, jaká část (ostatních) disponibilních příjmů důchodců je alokována účelně a plní primární účel „rozumného užití důchodu“:
V posledních měsících jsou tisková média zaplavena texty o svérázných nákupních akcích, na kterých důchodci/blbci (rozuměno ta část důchodců, která se těchto stupidních nákupních výletů účastní) utrácí (obvykle v řádu desetitisíců) důchodové peníze (v průběžném důchodovém systému zaplacená jinými, pracovně aktivními osobami), které z nich obratní/podvodní prodejní manipulátoři během chvilky vytáhnou. Opravdu se mně nechce věřit, že bez těch ultradrahých hrnců,pánví,přikrývek,vysavačů a bůhvíjakých dalších „nezbytných“ nesmyslů český důchodce nemůže spokojeně žít….(a na druhé straně „musí“ šetřit na jídle či lécích)
Nemluví se o tom (byť by se o to právě sociologové měli zajímat), kolik % důchodců vydržuje ze svých důchodů své neschopné či líné děti/vnuky, ač by „mezigenerační“ peněžní toky měly být právě opačné. Kolik důchodců se zcela zbytečně nákladně pojišťuje proti rizikům, která reálně nemohou nastat, a kolik z nich stále „stavebně“ spoří…….(místo toho, aby si svých důchodů přiměřeně užili)….
Takže dočasné zpomalení inflační indexace důchodů (řekněme na 2-3 roky) žádné dramatické finanční nesnáze u drtivé většiny důchodců způsobit nemůže. Každý, kdo (nyní) odchází do důchodu bez určité peněžní/hmotné rezervy či úspor, by se za to měl přinejmenším trochu zastydět. Výhled je ostatně takový (a autor článku to sám dobře ví, byť se to zdráhá přiznat), že s ohledem na relativně se zvyšující podíl důchodců v populaci bude poměr „státního“ důchodu vůči průměrné mzdě nadále už jen (pomalu ale nezadržitelně) klesat..
21. 08. 2012 | 23:06

Magda napsal(a):

Posílám jenom odkaz některým blábolům o tom, že v ČR nebyly penzijní fondy. Psal o tom už i František Neužil, bylo to 91 miliard, a to spolkl rozfrcaný státní rozpočet pod vedením Klause. Najděte si to na googlu. Dalši vize je od Miroslava Dolejšího (bohužel již zemřel), to taky nemá chybu.
22. 08. 2012 | 09:39

Honza999 napsal(a):

Bavor V.

Profesionální zloděj si vybral vás, aby vás okradl.

Politik je profesionální zloděj, kterého jsme si vybrali my, aby nás okradl...
24. 08. 2012 | 17:25

Jiří Eliáš napsal(a):

Neuvěřitelné! Kalousek vyhrožuje 30 tisícům lidí nějakými sankcemi a postihy za to, že využívají zákonných možnosti k tomu, aby nepřišli o peníze. Za takové výroky by měl premiér Kalouska okamžitě odvolat. V Listině základních práv a svobod je dle ustanovení Hlava I., článek 2, odstavec (3) zcela jasně uveden následující text:
Každý může činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit,
co zákon neukládá. Co tedy ti důchodci provedli protizákonného? Pracující důchodci musí platit sociální a zdravotní pojištění jako ostatní daňové subjekty, musí plati daň z příjmu jako ostatní subjekty, tak čeho se tedy dopustili, že by neměli mít nárok na úlevu na dani jako všichni ostatní? Naprostá většina těch důchodcú nepracuje jen tak z plezíru, ale proto, aby měla ke svému malému důchodu (většinou sotva na přežití) ještě něco navíc. Ten důchod však není sociální dávkou, ale pojistným plněním, které je vypláceno na základě předchozího mnohaletého placení pojistného, jenž byl každý povinen ze zákona platit. Doufám, že celou tuhle část zákona někdo dá k posouzení Ústavnímu soudu jako diskriminační a tato bude zrušena. Je to vyložený hnus odírat staré a hůře zaopatřené občany, zatím co si Kalouskové a další mocipáni přidávají platy, ruší zdanění svých náhrad a tunelují tento stát všemi možnými způsoby. Kalousek by už dávno za ty své zlodějny sedět někde na Ďábelských ostrovech, aby se sem už nikdy nemohl vrátit. Za komunistů určitě nebyl žádný ráj na zemi, ale i velcí papaláši se báli aspoň nějakého tajemníka či jiného potentáta. Tyhle dnešní zloději se už bohužel nebojí ani čerta, ani pánaboha. Je už snad nejvyšší čas tuhle svoloč surově vykopat od svých koryt a vyhnat je někam, kde už nebudou moci škodit. Jim totiž nikdy nešlo o nějaké občany, ale o ovčany (odvozeno od ovce), se kterými si mohou dělat, co chtějí, hlavně když je zase příště zvolí. Ostatní projevy ovčanů jsou předem zakázané - to nám Kalousek právě dává najevo. Nebuďte ovčany, ale staňte se občany!
04. 01. 2013 | 10:32

stenmberkova napsal(a):

Když nebudou lidé jednotní,tak Kalousek a spol budou stále naši zem drancovat.Pamatuji si,když bylo první zdražování,tak jednotně důchodci říkali že se uskromněj a že nějak vyjdou.Pomalu každý důchodce po roce 1989 vládám tleskal.Jsem taky v důchodu,ale nikdy jsem nebyla nadšená pro Havla až po Klause.Všechny tyto vlády rozkladli naši zem,ale nikdo jim v tom nezabránil.Ted musí jen mladý něco s těma lumpama udělat.Pokut se mladý nezbouří tak tento stát zůstane jen pro smích celé evropě.Každý tu jen nadává,ale pak je jdou volit.Tak k čemu ty nářky !!!!!!!!!
24. 02. 2013 | 08:19

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy